PDA

View Full Version : Vreau masinuta!



baubau
29th July 2006, 11:02
Sa zicem ca as dori una pana in 10.000 de euro, dar nu S.h., una noua pentru ca am mai multe incredere si totodata am garantie pt nr de km sau ani.

Nu vreau in nici un caz Logan, pentru ca nu am nevoie de spatiu, vreau doar o masina cu un consum decent si siguranta pasiva si activa la normele actuale.Hyundai nu mi-a placut cum merge, Renault e o solutie, dar...nu prea am tragere catre Renaul, iar Peugeout e scump si nu prea vad de ce.
Iar masinile germane no comment, sunt bune dar au si preturi mari.

Mi s-a pus pata pe Citroen C 3 1.1 (http://www.citroen.ro/promotions.php)cel de la promotia Cool Air.

Ce recomandari ati mai avea?

oaspetele
29th July 2006, 16:39
te-ai plimbat cu ea ?? ai pipait-o ?
ai incercat sa faci o depasire ?
iti incape un geamantan in portbagaj ?

Vadim
29th July 2006, 16:48
E superb designul exterior, dar nu trebuie sa primeze. Cel mai bine e sa fai un drive test si sa vezi cum te simti in ea. Am auzit si eu, asa cum spune Oaspetele, ca este o masina destul de incomoda si nu are vizibilitate buna din interior.

baubau
30th July 2006, 00:27
De plimbat nu am plimbat-o e drept, dar normal ca am sa o testez sa-mi fac parerea

baubau
30th July 2006, 09:10
Scopul postului era sa-mi impartasiti din experienta voastra, ce ati condus ce v-a placut ce nu.

Elphax
30th July 2006, 10:38
pai preturi apropiate au totusi Corsa si Polo
Mai ai variante: cielo, chevrolet, swift2 ...

oaspetele
30th July 2006, 19:38
corsa care va veni mi se pare o masina extrem de reusita. poate mai astepti un pic. e drept, probabil ca va trebui sa mai pui 1000-2000 de euro, dar merita. si asta o spune un fan VW.

Mario Di Lazi
1st August 2006, 10:21
Recomand masinile nemtesti ...
Eu am Dacie Super Nova (cumparata noua) si NU recomand nimanui Dacia ...
AM condus si Logan dar tot nu se compara cu o masina nemteasca ...
Imi doresc ori VW Bora sau Golf 4 , ori un Opel Astra Caravan ...

Ayrton
1st August 2006, 10:34
Eu ti-as zice sa te orientezi spre VW Polo Happy... E peste orice masina frantuzeasca. si e cam la bugetul tau... nu stiu de ce zici ca e scumpa...

Uite ce am gasit pe net:
http://www.volkswagen.ro

Ofertă specială Volkswagen Polo Happy
Cea mai bună ofertă de sezon de la Volkswagen.
Volkswagen Polo Happy la un preţ de 10.143 Euro cu toate taxele incluse!

Pachetul de dotări include:
- Aer condiţionat "Climatic"
- Caroserie în patru uşi
- Radio CD-player "RCD200", 2x20W, 4 incinte acustice
- Servodirecţie electrohidraulică
- Ştergător de lunetă cu temporizare

Programează un drivetest la dealerul tău Volkswagen!



PS: nu lucrez la vreun dealer VW! :D

Ayrton
9th August 2006, 16:56
Ce-ai facut baubau, ti-ai luat masinuta?

Daca nu, am vazut si la Ford Fiesta o oferta: 9969 de euro. Desi mie personal nu prea imi place design-ul Fiestei...

Elphax
9th August 2006, 19:44
e nasoala fiesta, de 10 ani!

pytzy
15th September 2006, 14:49
Eu ti-as zice sa te orientezi spre VW Polo Happy... E peste orice masina frantuzeasca. si e cam la bugetul tau... nu stiu de ce zici ca e scumpa...
Uite ce am gasit pe net:
http://www.volkswagen.ro

Ofertă specială Volkswagen Polo Happy
Cea mai bună ofertă de sezon de la Volkswagen.
Volkswagen Polo Happy la un preţ de 10.143 Euro cu toate taxele incluse!
Pachetul de dotări include:
- Aer condiţionat "Climatic"
- Caroserie în patru uşi
- Radio CD-player "RCD200", 2x20W, 4 incinte acustice
- Servodirecţie electrohidraulică
- Ştergător de lunetă cu temporizare
Programează un drivetest la dealerul tău Volkswagen!

PS: nu lucrez la vreun dealer VW! :D
Cu toate taxele da dar fara tva(asa aveau si cei de skoda oferta 10000 cu toate taxele si undeva mic intrun colt scria ca este fara TVA
) deci 10143+1930(TVA)=12070 la care mai adaugi daca vrei metalizat si orice optiune care oricum sunt mai mari ca la dacia. Eu mi-am luat Logan Ambiton 1,6Mpi metalizat, garantie extinsa si ma costat 9250 euro ia calculeaza si la Polo Happy cu toate sa vezi daca se mai incadreaza in cei 10000 de euro se pare ca sare cu mult peste.:o:

Ayrton
15th September 2006, 17:07
Nu stiu daca asa e, dar pt mine expresia "10.143 Euro cu toate taxele incluse" inseamna si TVA inclus in pretul ala... dar pot fi destul de magari sa excluda taxa pe valoare adaugata din taxe... :D :(

Vadim
15th September 2006, 17:29
Ce e asta Happy? Mai pui 10.000 si iti iei masina ;) adica Passat. ia-ti Logan cu 105 cai putere, e beton si ieftin de intretinut, noua, nu te doare capul.

Datenshi
15th September 2006, 20:10
Pai cred ca sare de 10 000. Deja la suma aia te poti gandi la alte masini.

Hard
16th September 2006, 16:23
eu zic sa mai strangi un pic din fund si la urmatorul salariu sa iti iei ceva la 14-15 mii :D...vezi ca gasesti ceva sh cu garantie la aaaauto bucuresti ...abia au primit niste skoda octavia din 2006 100 km parcursi la pret de 13 mii aprox ...

pytzy
16th September 2006, 22:38
Nu stiu daca asa e, dar pt mine expresia "10.143 Euro cu toate taxele incluse" inseamna si TVA inclus in pretul ala... dar pot fi destul de magari sa excluda taxa pe valoare adaugata din taxe... :D :(
Eu am patit-o inainte sa-mi iau 'golanel' la skoda si tocmai deaceea am postat lucrul asta :rolleyes: .

pytzy
16th September 2006, 22:58
Si parerea mea referitor la masina este urmatoarea:
I. Masina sa fie noua (0km).
II. Intretinerea masini sa nu fie scumpa.
III. Cea mai buna masina este cea pe care ti-o permiti.
P.S. Urmatoarea masina va fi ceva de la 20000 in sus (daca imi voi permite, mai vad peste trei ani), cam de la pretu-l asta pleaca masinile bune mai dotate. Acum fiecare are parerea lui, asta este a mea. Sa auzim numai de bine.

Hard
16th September 2006, 23:53
1.daca nu te pricepi la masini,da,e bine sa iti iei una noua...
2.intretinere ieftina -logan :D
3.depinde ce inseamna ati permite la tine ...

pytzy
18th September 2006, 13:22
1.daca nu te pricepi la masini,da,e bine sa iti iei una noua...
2.intretinere ieftina -logan :D
3.depinde ce inseamna ati permite la tine ...

1. La masini ma pricep nu-ti face probleme.
2. Intretinerea Loganului nu cred sa ajunga sau sa depaseasca un straina.(Poate daca nu sti sa mergi cu ea ?? si ti-o strici singur cea ce este valabil la orice marca).
3. Mi-am permis sa-mi iau un Logan Ambition 1,6Mpi cu tot ce sa cheltuit pe langa (destule) 10000 euro bani jos.(asa ca sanu-ti faci griji in legatura cu ce-mi permit..)
4. Si daca sti sa conduci mergi destuuui km. cu ea fara probleme.

Hard
18th September 2006, 22:51
cei care se pricep la masini isi cumpara masini sh de obicei ,veche de cel mult 2 ani

pytzy
19th September 2006, 00:02
Oare ? Asta este parerea ta. Poate, dar eu ti-am spus punctele mele de vedere. Masina noua este noua. Nici o masina la mana a-II-a nu poate sa fie caea, apropo vezi ce comparati faci. Nu compara marci sau clase diferite de masini.

Aurel.D
20th September 2006, 12:44
Nu vreau in nici un caz Logan, pentru ca nu am nevoie de spatiu,

Eu zic ca este important spatiul si Logan este foarte potrivita pt asta.
Altfel, m-as orienta spre Skoda Felicia/Octavia.....pe acolo

Hard
20th September 2006, 13:02
Oare ? Asta este parerea ta. Poate, dar eu ti-am spus punctele mele de vedere. Masina noua este noua. Nici o masina la mana a-II-a nu poate sa fie caea, apropo vezi ce comparati faci. Nu compara marci sau clase diferite de masini.

exact la asta ma refeream,daca esti pus la punct cu tot ce inseamna o masina poti gasi o masina veche de 2 ani care este ca noua,iar pretul redus cu 30% cel putin.

pytzy
20th September 2006, 13:13
Si daca o vrei cu 0 km la bord ? cu ce trebuie sa fi pus la punct ?

Hard
20th September 2006, 13:17
nu o sa gasesti nicaieri masina cu 0 km la bord,inainte de a fi pusa in vanzare orice masina este rulata ...ok am inteles,daca nu ar fi si ca tine cativa nu s-ar mai vinde masinile noi

pytzy
20th September 2006, 14:32
Probabil ca da. Dar de decat sa dai o suma de bani pe una noua mai bine dai mai putin pe una uzata. De fiecare om are ideeile sale si face ce vrea cu bani lui nu ?

baubau
7th October 2006, 18:40
Nu prea am fost pe forumul asta o perioada dar vad ca s-au aprins discutiile:)

Sunt de acord cu pitzy , si nu vad ce as mai strange din fund sa-mi iau passat (dupa mine fiind masina celor cu ghiul).In primul rand nu am nevoie de spatiu imens, si nu-mi plac masinile mari. In 10.000 de euro se gasesc si masini noi decente, orice este mai decent decat Dacia pe care o am:)

Deocamdata am amanat planurile de cumparare,inca sunt in studiul pietii, m-ar tenta enrom Renault Clio Nou sau III sau ce numar o fi asta ce s-a lansat anul acesta

Vadim
7th October 2006, 21:10
Si Renault Megane sedan sau Skoda Octavia sunt ok, noi. Altfel, poti gasi si Opel Vectra la un pret bun second hand.

Hard
7th October 2006, 23:06
skoda octavia nu cred ca o gasesti noua la 10000,gasisem eu sh dar an fabricatie 2006 :D la aaa auto si era 12500,s-au vandut 5 exemplare ca painea calda.
renault megane imi place si mie

Vadim
7th October 2006, 23:19
Megane cred ca se gaseste si nou in jur de 11.000. Unul mai full e cam 15.000, tot nou. Second hand probabil se apropie d 10.000.

baubau
7th October 2006, 23:34
Consider nou Clio ca fiind un Renault Megane Micro...buna si globalizarea asta la ceva;))

oaspetele
7th October 2006, 23:43
cica directia e prea...asistata !!

pinki
7th October 2006, 23:52
mie renault-urile astea nu-mi plac deloc, mi se par cam... subtirele...

Vadim
8th October 2006, 00:01
Saracii sunt campioni mondiali la F1. Insa e clar nu e compara cu Volvo. :)

pinki
8th October 2006, 00:05
lasa F1, ca acolo e alta treaba :D

Hard
8th October 2006, 00:39
pe cand logan la f1?

dannymoga
8th October 2006, 20:41
Consider nou Clio ca fiind un Renault Megane Micro...buna si globalizarea asta la ceva;))

ori dacia logan ori renault tot un drak e! tu vrei masina noua sau...second
ai condus vreodata vreun ford mondeo?:D Nu-ti mai vine sa te dai jos din el...si gasesti sub 10000 de euro dar din 2002-2003 cu cel mult 130 000 de km:D
oricum nu se compara nici cu 100 de meganuri sa nu mai zic de loganuri:ciocan:

Elphax
8th October 2006, 20:43
pai mai bine passat decat mondeo, chiar si cu ghiul :D

pinki
8th October 2006, 21:00
si mondeo e misto, dar passat e super masina (bine, la categoria despre care vorbim), si in plus, mai multi de-astia cu ghiul au mercedes, nu se incurca ei cu passat :D dar logan sau megane, sau orice renault... neah, nu merita :)

Hard
8th October 2006, 21:34
mondeo arata mai bine decat passat,parerea mea.
1.skoda octavia-asta noua
2.mondeo
3.vectra
4.passat
toate au preturi apropiate sh si aceeasi categorie
repet,doar daca te pricepi la masini se merita sa cumperi o masina sh pana in 10 mii.

pinki
8th October 2006, 21:39
octavia e super tare, am eu octavia si-mi place super mult :D

Hard
8th October 2006, 21:45
ai tour?din ce an 2001?

pinki
8th October 2006, 21:46
aa, de acum 1 an si ceva, cred :D sau 2 ani... nu mai stiu :D azi ce zi e? :happy