PDA

View Full Version : Germania la EURO 2008



georg40
9th May 2008, 22:50
Un thread dedicat prezentei echipei Germaniei la EURO 2008.
Dorim aici informatii, relatari, comentarii despre aceasta participare.
Vom inaugura discutiile cu prilejul anuntarii oficiale a lotului de 23 de jucatori care va face deplasarea in Austria.

georg40
15th May 2008, 17:55
Vineri de la ora 14, mai multe posturi de televiziune germane, si-anume ARD, ZDF, Bayern 3, NTV, N24, ca si Eurosport si postul austriac ORF vor transmite in direct de la statiunea aflata pe cel mai inalt munte din Germania, Zugspitze (2962 m),conferinta de presa a selectionerului federal, Joachim Löw, prilejuita de prezentarea jucatorilor care vor reprezenta tara la EURO2008.
Evenimentul va putea fi urmarit si pe mai multe portaluri in internet.
Din cauza spatiului restrans au fost admisi doar 100 de ziaristi si fotoreporteri.
Modul de prezentare este tinut in mare...secret si urmeaza sa fie o veritabila surpriza.


Alte amanunte pe:
www.dfb.de

georg40
16th May 2008, 14:39
Nu fara una-doua surprize, iata locul de 26 de jucatori, din care vor ramane dupa cantonamentul de pe insula Mallorca,incepand de luni 19 mai, 23, pentru lista UEFA:

Portari (3): Lehmann, Enke, Adler

Fundasi (7): A.Friedrich, Mertesacker, Metzelder , Westermann, Lahm, Jansen, Fritz

Mijlocasi (10): Ballack, Frings, Hitzelsperger, Schweinsteiger, Rolfes, Trochowski, Borowski, Jones, Odonkor, Marin
Atacanti (6): Gomez, Klose, Podolski, Kurányi , Helmes, Neuwille

Antrenori: J.Löw, H.Flick, H.Köpke.
Managerul echipei nationale: Oliver Bierhoff.

georg40
16th May 2008, 14:43
Dupa cum se vede sunt cativa jucatori chemati neasteptat in lot: portarul Adler (Leverkusen), Neuwille si Marin, un tanar de 19 ani (ambii Mönchengladbach), Jones (Schalke), Odonkor (Betis Sevilla), Helmes (Köln). Sigur, 3 vor ramane acasa, dar oricum fiecare are (deja) in ranita bastonul de maresal !

La polul opus se situeaza neconvocarea portarului Hildebrand, a fundasilor Castro si M.Friedrich sau a atacantului Kiessling.

Reducerea lotului la numarul permis de UEFA,adica 23 de jucatori trebuie sa aiba loc pana la data de 28 mai.

Universal
16th May 2008, 17:54
O surpriza mare, nu ma asteptam ca Hildebrand sa nu prinda Euro 2008, dar cum echipa lui a fost aproape-aproape sa retrogradeze, iar evolutiile sale nu au fost mereu multumitoare, trebuie sa accepte acest lucru.

kst
16th May 2008, 21:58
consider in continuare ca Hildebrand este un portar excelent care insa a cam gresit cu plecarea la Valencia. nu ma asteptam totusi sa nu fie convocat. uimitoare mi se par si convocarile lui Neuville, Marin si Helmes...

georg40
16th May 2008, 22:43
A "transpirat" pe undeva ca Hildebrand nu a fost convocat nu pentru ca ar fi un portar slab sau lipsit de forma, ci pentru o anumita atitudine care nu ar contribui la climatul din cadrul lotului. Repet este un zvon, s-ar putea sa fie real cum s-ar putea sa fie si o nascocire a ziaristilor.

georg40
16th May 2008, 22:55
Luni,19 mai, dupa etapa de campionat de sambata,din care se spera ca toti jucatorii sa iasa ...valizi, are loc intalnirea la un hotel din Frankfurt.
Un avion special ii va transporta apoi pe insula Mallorca din Mediterana.
Avionul special este necesar pentru ca pentru primele patru zile ale cantonamentului au fost invitate si familiile jucatorilor !
Echipa va reveni in Germania in ajunul primului meci de verificare de la Kaiserslautern, 27 mai , ora 18,30 impotriva Belarus (live in ARD), un al doilea joc ,contra Serbiei avand loc patru zile mai tarziu la Gelsenkirchen in "Arena auf Schalke"(31 mai ora 18,30, live in ARD).
La 28 mai va fi definitivat lotul de 23, tot "stab"-ul urmand sa faca deplasarea la cartierul general al echipei, de la Ascona in Elvetia.

georg40
20th May 2008, 19:01
Avand in vedere meciul de maine din finala CL, pe care il sustine cu echipa lui, Chelsea, Michael Ballack a cerut conducerii tehnice a echipei nationale sa-i acorde un ragaz pentru refacere.
Astfel el se va alatura echipei doar la 26 mai , in ajunul partidei amicale impotriva Belarus de la Kaiserslautern (27 mai ,ora 18,30).

Lordul
20th May 2008, 22:12
Dupa cum se vede sunt cativa jucatori chemati neasteptat in lot: portarul Adler (Leverkusen), Neuwille si Marin, un tanar de 19 ani (ambii Mönchengladbach), Jones (Schalke), Odonkor (Betis Sevilla), Helmes (Köln). Sigur, 3 vor ramane acasa, dar oricum fiecare are (deja) in ranita bastonul de maresal !

La polul opus se situeaza neconvocarea portarului Hildebrand, a fundasilor Castro si M.Friedrich sau a atacantului Kiessling.

Reducerea lotului la numarul permis de UEFA,adica 23 de jucatori trebuie sa aiba loc pana la data de 28 mai.

Rene Adler-e noua speranta a Germaniei in poarta
Neuville-a fost convocat pt a avea ocazia de a se retrage frumos din nationala
D.Odonkor-stim cu totii ce curse irezistibile face pe benzile laterele
Martin-o tanara speranta,a fost luat pt a se obisnui cu turneele finale
Helmes-cumva goglheterul Bundesliga II ?

georg40
21st May 2008, 15:40
Adler este un mare talent, cu Neuer impreuna vor forma probabil tandemul pentru CM 2010.
Neuwille este un joker, va juca poate in momentele in care altii nu reusesc sa se impuna.
Odonkor, sincer sa fiu, nu s-a impus in acest sezon cu prea mult, chemarea lui este o surpriza, dar J.Löw vorbea de surprize asa ca sa o acceptam.
Marco Marin, 19 ani, a evoluat la juniori B inca la Eintracht Frankfurt. Este un mare talent, un "mingicar" care si vede pe teren, cu calitati de a deveni un adevarat conducator de joc. El are la EURO numai de castigat si invatat, sa vedem daca va ramane intre cei 23...
Helmes cu 17 goluri a fost al treilea in clasamentul golgeterilor dupa coechipierul sau Novakovic (20) si Friend (Gladbach cu 18 goluri). Helmes are insa si calitati de creator, este omul care stie sa de o pasa (si sa primeasca), viitorul lui este inca incert,dar calitati are...

georg40
21st May 2008, 16:33
De stirea de mai sus,apropo de Hildebrand se leaga ceea ce au transmis acum agentiile de presa.
J.Löw a avut o discutie telefonica cu Timo, stabilind ca dupa EURO sa se intretina mai indelungat despre toata problematica actuala. Löw nu exclude revenirea lui Hildebrand in nationala, dar inainte de toate trebuie "clarificate unele probleme care au ramas oarecum in suspensie". In perspectiva campaniei pentru CM 2010 trebuie sa facem neaparat acest lucru, a conchis Löw.

georg40
25th May 2008, 23:26
Lotul Germaniei s-a antrenat si azi la Palma de Mallorca.
Din pacate timpul este nefavorbail, ploua des.
A.Friedrich si Borowski, care sufera de infectii au facut pauza, iar portarul Adler s-a antrenat si el cu unele restrictii, avand o usoara contuzie.
Luni intregul lot va calatori la Kaiserslautern unde marti are loc amicalul cu echipa Belarus. Acolo se va alatura echipei si capitanul ei, Michael Ballack care in mod exceptional s-a bucurat de o pauza pentru refacere ceva mai indelungata.

georg40
26th May 2008, 13:14
Pentru meciul de maine cu Belarus de la Kaiserslautern se vor deplasa doar 20 de jucatori.

Sase vor ramane la Palma de Mallorca unde vor absolvi programe individuale. Ei sunt: Borowski, Friedrich, Adler (usor accidentati), Gomez, Kurányi si Rolfes care vor fi menajati. (Cine citeste printre randuri isi poate imagina ca cei sase sunt candidati siguri pentru lotul de 23...).

georg40
26th May 2008, 14:08
In partida de la Kaiserslautern cele doua echipe vor incepe probabil jocul cu urmatoarele formatii:

Germania: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Fritz, Frings, Ballack, Schweinsteiger - Podolski, Klose;

Belarus: Hamutovski - Kortiko, Filipenkoi, Lentevici, Omelianciuk - A.Hleb, Kultci, Putsilo, Romascenko - V.Hleb, Bulia;

Arbitru: Ceferin (Slovenia)

georg40
26th May 2008, 16:27
Bundesliga voteaza !

Intr-un sondaj de opinie organizat de revista "kicker" cu participarea a 268 de jucatori din Bundesliga, 48,5 la suta au considerat ca echipa Germaniei este favorita EURO2008. Dintre alte echipe numite Italia a fost preferata de 17,4 la suta ,iar Franta de 7 la suta.

Universal
26th May 2008, 21:46
Cu Belarusul vor fi numai 19 jucatori prezenti,unii mai su accidentari usoare...sa vedem cum va decurge amicalul..sa nu o pateasca din nou rau si sa ajunga la turneu cu o presimtire...

Lover
26th May 2008, 21:51
nu`mi vine sa cred ca cel mai bun portar german , Neuer nu e convocat.
sa nu mai zic de Neuville... nu cred ca mai are loc acolo.
Schlaudraff a facut niste meciuri bune prin pregatiri, poate isi avea si el locul acolo :) desi in atac e greu sa joci cand sunt klose, podolski, Gomez sau Kuranyi.

Universal
26th May 2008, 22:04
Nu stiu, Jan Schlaudraff nu a jucat decat foarte putin la Bayern, de aceea a decis sa plece la hannover 96 pentru urmatorul sezon.

Problema cu portarii este destul de interesanta..inainte erau 2 care se certau pe prima pozitie- Jens Lehmann si Oliver Kahn--apoi...Kahn s-a retras , a ramas Jens...au inceput problemele la Arsenal, iar acum au intrta in hora si Enke si Adler, iar Hildebrand abia asteapta sa gafeze vreunul, si daca nici el, mai este Neuer...deci....concurenta mare pe acest post.

Deocamdata,Lehmann pare favorit in apararea buturilor germane la acest campionat.Insa rivalitatea creste pe zi ce trece.O eventuala surpriza nu ar fi exclusa aici, in caz ca da nesiguranta cu Belarus.

In aparare este destul de clara treaba, in sa insa la mijloc si in atac concurenta este acerba....sa vedem ce solutii vor fi...eu cred intr-do dubla Klose si Poldi(eventual Gomez) de asemenea, Asamoah lipseste din lot.

georg40
27th May 2008, 18:27
Pe stadionul din Kaiserslautern jucatorii au iesit la incalzire.
Stadionul este bine po****t,probabil ca va fi ocupat pana la ultimul loc (47 000).

Din echipa Germaniei lipseste neasteptat, Heiko Westermann, invoit azi dimineata de antrenorul J.Löw, sotia lui fiind la maternitate si asteptand marele eveniment in viata tinerei familii. Cred ca Heiko va transpira mai abundent decat in timpul unui meci !

Antrenorul Belarus, germanul Bernd Stange a anuntat o replica puternica, dar un comportament fair pentru a nu se provoca accidentari.

Iata formatiile iesite la incalzire:

Germania: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Hitzelsperger - Odonkor, Frings, Ballack, Schweinsteiger - Podolski, Klose;

Belarus: Hamutovski - Kortiko, Filipenko, Lentevici, Omelianciuk - A.Hleb, Kultci, Putsilo, Romascenko - V.Hleb, Bulia;

georg40
27th May 2008, 18:59
Min.10 : 1-0 pentru Germania,prin Klose dupa o combinatie cu Podolski.
(Pozitia lui Klose mi s-a parut usor suspecta de ofsaid).

georg40
27th May 2008, 19:04
Jucatorii din Belarus au deja doua cartonase galbene ,Lentevici si Putsilo dupa intrari dure la Klose si Schweinsteiger , nu chiar fair-play fata de ceea ce asteptam la un amical.

georg40
27th May 2008, 19:08
Min.20: 2-0,autogol Koritko la centrarea puternica a lui Odonkor.

Universal
27th May 2008, 19:13
Deja 2-0, se anunta un meci cu la scor.

georg40
27th May 2008, 19:52
In min.46 au intrat Jones si Marin pentru Ballack si Schweinsteiger.

georg40
27th May 2008, 20:07
Min.60: 2-1 pentru Belarus inscrie Buliga dupa greseala de plasament a fundasilor centrali.

georg40
27th May 2008, 20:43
Germania a sustinut pimul meci dintre cele doua stabilite inainte de plecarea la EURO2008, terminand la egalitate dupa un joc modest cu Belarus.

Golurile au fost inscrise de Klose (min.10) dupa o pasa a lui Podolski si Koritko (min.20, autogol) care a deviat imparabil centrarea taioasa a lui Odonkor, respectiv Buliga (min. 60 si 88) la grave erori ale fundasilor centrali germani.

Arbitrul sloven Ceferin a condus in fata a 47 000 de spectatori echipele:

Germania: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Hitzelsperger – Odonkor (78 Fritz), Frings (67 Trochowski), Ballack (46 Jones), Schweinsteiger (46 Marin)- Podolski (54 Helmes), Klose (54 Neuville);

Belarus: Hamutovski - Koritko, Filipenko, Lentevici, Omelianciuk - A.Hleb, Kultci, Putsilo (73 Pavlov), Romascenko (46 Sitko) - V.Hleb (54 Rodionov), Buliga (90 Kornilenko);

Urmatoarea intalnire-test are loc sambata la Gelsenkirchen in “Arena auf Schalke” (ora 18,45) in compania Serbiei.

Lover
27th May 2008, 20:48
Deja 2-0, se anunta un meci cu la scor.

cu putin noroc lua germania bataie la scor si nimereai :ok:
slabi rau. nici o sansa la europene.

carlo
27th May 2008, 22:28
O dovada in plus ca Germania are problemele ei cu echipele din estul Europei...Nu va fi usor cu Polonia si destul de greu cu Croatia.

Universal
27th May 2008, 23:15
Asa este, daca nu vr fi atent,polonezii le pot fura un punct...cel putin nu a fost ca acum 4 ani, cand au incasaat un 5-1 de la romani, acum is mai bine ''pregatiti'' :)

georg40
28th May 2008, 15:08
De la un amical , care vine dupa o pregatire fizica foarte intensa, si la care lipsesc cativa titulari fiind incercati jucatori susceptibili de selectionare, este gresit a se trage concluzii prea ferme.
Pentru nemti meciul nu a depasit caracterul de ...antrenament la doua porti, chiar daca strict statistic o victorie ar fi servit moralului.
Sa mai vedem ce va fi sambata ,contra Serbiei, cand de fapt vor evolua toti jucatorii susceptibili de a juca in prima partida din grupe.
Vom vedea un alt nivel, sunt sigur.

georg40
28th May 2008, 15:15
Aproape fara nici o surpriza cei trei care raman acasa sunt: Marin, Jones si Helmes.
Despre alegerea lui J.Löw se poate discuta, dar el are raspunderea !

kst
28th May 2008, 16:14
Nu se poate trage din acest amical o concluzie cum va juca Germania la EURO. S-a vazut destul de clar ca titularii de drept nu prea s-au zbatut. Au pus ceva suflet doar cei ce doreau sa arate ceva, sa convinga...
Era normal sa ramana acasa cei trei. Nu au inca valoarea necesara pt a reprezenta Germania la un turneu de o astfel de importanta.
A fost impresionant Marko Marin care, se vede, este foarte talentat. Are viteza, tehnica ii mai trebuie experienta...

georg40
28th May 2008, 17:02
Eu personal cred ca selectionarea lui Odonkor si Neuville este pripita. Eu i-as fi luat pe Marin si Jones.
In alta ordine de idei, exista doi jucatori "problema": Jansen si Schweinsteiger, in prezent indisponibili.

Lordul
28th May 2008, 18:31
Marin si Helmes meritau sa fie la EURO cel putin in opinia mea ...si Odonkor putea sa ramana acasa pentru ca n-a prea confirmat

georg40
28th May 2008, 18:40
Portari:
23 Rene Adler 15.01.1985 Bayer Leverkusen - -
12 Robert Enke 24.08.1977 Hannover 96 1 -
1 Jens Lehmann 10.11.1969 Arsenal London 54 -

Aparatori:
3 Arne Friedrich 29.05.1979 Hertha BSC Berlin 56 -
4 Clemens Fritz 07.12.1980 Werder Bremen 13 2
2 Marcell Jansen 04.11.1985 FC Bayern München 21 1
16 Philipp Lahm 11.11.1983 FC Bayern München 40 2
17 Per Mertesacker 29.09.1984 Werder Bremen 42 1
21 Christoph Metzelder 05.11.1980 Real Madrid 40 -
5 Heiko Westermann 14.08.1983 FC Schalke 04 2 -

Mijlocasi:
13 Michael Ballack 26.09.1976 FC Chelsea London 80 35
18 Tim Borowski 02.05.1980 Werder Bremen 31 2
8 Torsten Frings 22.11.1976 Werder Bremen 71 10
15 Thomas Hitzlsperger 05.04.1982 VfB Stuttgart 33 5
19 David Odonkor 21.02.1984 Betis Sevilla 14 1
6 Simon Rolfes 21.01.1982 Bayer 04 Leverkusen 9 -
7 Bastian Schweinsteiger 01.08.1984 Bayern München 50 13
14 Piotr Trochowski 22.03.1984 Hamburger SV 12 -

Atacanti:
9 Mario Gomez 10.07.1985 VfB Stuttgart 9 6
11 Miroslav Klose 09.06.1978 FC Bayern München 75 39
22 Kevin Kuranyi 02.03.1982 FC Schalke 04 46 19
10 Oliver Neuville 01.05.1973 Mönchengladbach 67 9
20 Lukas Podolski 04.06.1985 FC Bayern München 47 25

(cifrele inseamna: numarul de pe tricou, data nasterii, numarul de selectionari si numarul de goluri marcate)

georg40
29th May 2008, 14:51
Desi este abia joi, echipele probabile pentru meciul de sambata (ora 18,30) de la Gelsenkirchen au si fost anuntate.

Meciul va fi condus de francezul Fautrel.

Germania: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Frings, Ballack, Fritz, Schweinsteiger - Klose, Gomez;

Serbia: Rukavina - Ivanovic, Vidic, Krstajic,Dragutinovic - Kovacevic, Kuzmanovic, Smiljanic, Jankovic - Pantelic, Lazovic;

iulian_1976
29th May 2008, 15:23
Germania are de partea sa mediul in care vor juca ceea ce nu este putin .
In aceste conditii este favorita de a ajunge in finala.

Universal
29th May 2008, 15:48
Fata de alte dati, acum se vede ca echipa a prins contur, nu mai este criticata..deci..numai de bine.Totul depinde de meciul cu Polonia...se stie ce rivalitate este intre cele doua echipe..

Lordul
29th May 2008, 16:00
macar pana-n semifinale va ajunge

Universal
29th May 2008, 16:59
Mai intai sa convinga in amicalul cu Serbia, si apoi mai vorbim..echipa are potential imens insa nu trebuie laudata inainte...mai intai rezultatele si munca...

cinebelu
29th May 2008, 17:25
Cu Elvetia sau Portugalia le va fi foarte greu. Eu nu cred ca nemtii trec de sferturi

georg40
29th May 2008, 18:16
Cu Elvetia sau Portugalia le va fi foarte greu. Eu nu cred ca nemtii trec de sferturi

Sa ajunga intai acolo !
Elvetia nu prea ar pune probleme,iar Portugalia este la ora actuala supraevaluata. Echipa este departe de valoarea finalistei din anul 2004.

cinebelu
29th May 2008, 18:31
Elvetia joaca in primul rand acasa si cred ca va fi purtata de aceeasi euforie de care a fost purtata si Germania la mondialul de acum 2 ani.
Portugalia a jucat finala mica impotriva nemtilor in 2006. Eu ii vad cam de aceeasi valoare, de data asta cu avantaj de partea portughezilor fiindca vor dori sa-si ia revansa, iar meciul va fi acum pe teren neutru

Lordul
29th May 2008, 18:34
la precedentele EURO 2000 si 2004 Germania nu a trecut nici macar de grupe...

Universal
29th May 2008, 19:03
Elvetia joaca in primul rand acasa si cred ca va fi purtata de aceeasi euforie de care a fost purtata si Germania la mondialul de acum 2 ani.
Portugalia a jucat finala mica impotriva nemtilor in 2006. Eu ii vad cam de aceeasi valoare, de data asta cu avantaj de partea portughezilor fiindca vor dori sa-si ia revansa, iar meciul va fi acum pe teren neutru

Neutru? Esti sigur? Sfertul Germaniei de va juca ori la Viena ( in caz ca va castiga grupa) ori la Basel..care nu e departe de granita cu Germania..si nu cred ca se vor simti strini intr-o tara unde se vorbeste germana....

Se vor simti chiar foarte bine...ca acasa...parerea mea:

locul 1 in grupa, in sferturi cu Elvetia, la Viena.

Vor ajunge in finala, greu,usor,dar au aceasta forta.

cinebelu
29th May 2008, 19:10
Elvetia isi castiga grupa, sa ramana pe teren propriu
Nemtii au forta sa castige si turneul, insa asta nu inseamna ca vor reusi.
Oricum, dupa grupa au de trecut de doua dintre echipele astea: Elvetia, Portugalia, Cehia, Croatia. Se si pot foarte bine impiedica pana in finala...

Universal
29th May 2008, 19:14
Singurii adversari sunt ei insisi.In rest, sunt aproape de nebatut.Nu au vedete, si tocmai acest lucru ii face foarte puternici.Chiar daca au un Michael Ballack, un Jens Lehmann ,un Podolski ,Schweinsteiger sau Klose, nu au vedetisme precum spaniolii, englezii sau francezii.De aceea cred ca atitudinea lor ii va ajuta enorm la acest turneu.Personal ii vad campioni, dar...sa ii vedem la munca mai intai.

cinebelu
29th May 2008, 19:21
In afara de portughezi, nici ceilalti adversari potentiali nu prea au vedete. Si la ei tot munca si colectivul este cheia succesului. Nemtii vor intalni echipe care lupta cu aceleasi arme. Cehii sau croatii le pot fi chiar superiori daca prind o zi buna, elvetienii au in plus si avantajul publicului.

iulian_1976
29th May 2008, 19:30
cinebelu ,,....iar meciul va fi acum pe teren neutru ,,
Lion Marius... nu cred ca se vor simti strini intr-o tara unde se vorbeste germana
Germanii in Austria chiar sunt ca acasa intr-un procent de 100%.:yes:.
( Pastrand proportiile cum este Republica Moldova pentru Romania.)
Eu ii vad pe croati incurcand multe superputeri fotbalistice .

cinebelu
29th May 2008, 19:52
Si elvetienii nu sunt ca acasa in Austria?? Ma rog, nu cred ca are rost sa dezbatem cine sunt mai acasa in Austria - nemtii sau elvetienii :D
@iulian, Germania va fi acasa atat in Elvetia cat si-n Austria datorita numarului mare de suporteri nemti care vor merge peste tot unde vor juca favoritii lor si mai putin po****tiei bastinase. Sa stii ca multi dintre austrieci nu-i prea agreaza pe nemti..

Daca nu-si castiga grupa, nemtii vor juca in Elvetia, unde pot intalni tara gazda atat in sferturi, cat si in semifinale. Iar programul grupei cred ca-i avantajeaza mai mult pe croati (nemtii au de trecut mai intai de austrieci pana in sferturi. Indiferent daca acestia vor mai avea vreo sansa in ultimul meci, este binecunoscuta dorinta lor arzatoare de a-i bate neaparat pe nemti)

georg40
30th May 2008, 16:23
Discutiile interne si in deosebi pozitia decisa a lui Michael Ballack, care desigur are acoperirea colegilor, determina selectionerul J.Löw sa trimita maine pe teren formatia care ar urma sa inceapa jocul cu Polonia la 8 iunie.
Adica:

Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Frings, Ballack, Fritz, Schweinsteiger - Kurányi, Gomez;

(Lehmann, dupa numeroase critici, primeste inca o sansa dupa nesiguranta din partida cu Belarus, Jansen este refacut,ca si Schweinsteiger de altfel, iar Kurányi va fi preferat in locul lui Klose care de fapt in tot sezonul nu prea a stralucit su nici in meciul cu Belarus nu a convins).

Serbia anunta echipa: Stoikovic - Rukavina, Ivanovic, Vidic, Dragutinovic - Kovacevic, Kuzmanovic, Smiljanic, Jankovic - Pantelic, Lazovic;

kst
30th May 2008, 17:33
Si elvetienii nu sunt ca acasa in Austria?? Ma rog, nu cred ca are rost sa dezbatem cine sunt mai acasa in Austria - nemtii sau elvetienii :D
@iulian, Germania va fi acasa atat in Elvetia cat si-n Austria datorita numarului mare de suporteri nemti care vor merge peste tot unde vor juca favoritii lor si mai putin po****tiei bastinase. Sa stii ca multi dintre austrieci nu-i prea agreaza pe nemti..

Daca nu-si castiga grupa, nemtii vor juca in Elvetia, unde pot intalni tara gazda atat in sferturi, cat si in semifinale. Iar programul grupei cred ca-i avantajeaza mai mult pe croati (nemtii au de trecut mai intai de austrieci pana in sferturi. Indiferent daca acestia vor mai avea vreo sansa in ultimul meci, este binecunoscuta dorinta lor arzatoare de a-i bate neaparat pe nemti)

De surprize putem avea parte oricand, in orice meci, insa nu cred ca are rost sa incercam o comparatie de valoare intre nationalele Germaniei si Elvetiei, oricat de acasa ar fi Elvetia.

georg40
31st May 2008, 12:02
Daca nemtii ajung in sferturi, nu vor avea niciun fel de probleme nici cu Elvetia si nici cu Portugalia.

georg40
31st May 2008, 13:00
Pentru meciul de azi, Germania - Serbia, toate cele 53 313 bilete aflate la dispozitie au fost vandute cu zile in urma.
Pentru ca in vestul tarii vremea este ploioasa este foarte probabil ca acoperisul Arenei "Auf Schalke" va fi inchis astfel ca partida va avea loc ca intr-o ...sala !

georg40
31st May 2008, 13:07
Doar o treime din po****tie crede in victoria echipei Germaniei, rezulta dintr-un sondaj de opinie organizat de magazinul de informatii "Focus".

cinebelu
31st May 2008, 14:05
Daca nemtii ajung in sferturi, nu vor avea niciun fel de probleme nici cu Elvetia si nici cu Portugalia.

Asta suna deja a aronganta nemteasca, binecunoscuta :D
Portugalia e o echipa despre care nici Brazilia nu cred ca poate afirma ca nu vor avea niciun fel de probleme cu ei. Eu cred ca daca se vor intalni in faza eliminatorie, de data asta le vor administra portughezii o bataita de-si da Löw demisia :D
Judecand dupa valoarea loturilor, cu Elvetia nu ar trebui sa aiba probleme. Insa, tot dupa valoarea loturilor, Argentina si Italia trebuiau sa treaca fluierand de Germania la mondiale. Totusi, au fost doua partide extrm de disputate, in care s-a ajuns pana in prelungiri, nemtii fiind purtati de publicul euforic si de arbitraje partinitoare. Ma astept iarasi la asa ceva in favoarea gazdelor..

georg40
31st May 2008, 14:49
Asta suna deja a aronganta nemteasca, binecunoscuta :D
Portugalia e o echipa despre care nici Brazilia nu cred ca poate afirma ca nu vor avea niciun fel de probleme cu ei. Eu cred ca daca se vor intalni in faza eliminatorie, de data asta le vor administra portughezii o bataita de-si da Löw demisia :D
Judecand dupa valoarea loturilor, cu Elvetia nu ar trebui sa aiba probleme. Insa, tot dupa valoarea loturilor, Argentina si Italia trebuiau sa treaca fluierand de Germania la mondiale. Totusi, au fost doua partide extrm de disputate, in care s-a ajuns pana in prelungiri, nemtii fiind purtati de publicul euforic si de arbitraje partinitoare. Ma astept iarasi la asa ceva in favoarea gazdelor..

Daca ai fi citit numai un mesaj mai sus ai fi vazut poate starea de spirit existenta si nu ai mai fi scris acest randuri ,in parte jignitoare.
Cu asemenea luari de pozitie, care pe alocuri parasesc anumite norme si reguli, nu-ti vad prea multe sanse in acest sub-forum. Fara suparare.

georg40
31st May 2008, 15:15
Control antidoping.

Dupa sosirea echipei germane, ieri in cantonamentul de la Kamen-Kaiserau, o comisiei a UEFA a procedat la un control doping inopinat. Au fost controlati prin tragere la sorti 10 jucatori, carora li s-a luat probe de urina si sange.
Esantioanele vor fi analizate in laboratorul WADA de la Seibersdorf(Austria).
Rezultatele vor fi comunicate la inceputul saptamanii viitoare.

georg40
31st May 2008, 15:15
Control antidoping.

Dupa sosirea echipei germane, ieri in cantonamentul de la Kamen-Kaiserau, o comisiei a UEFA a procedat la un control doping inopinat. Au fost controlati prin tragere la sorti 10 jucatori, carora li s-a luat probe de urina si sange.
Esantioanele vor fi analizate in laboratorul WADA de la Seibersdorf(Austria).
Rezultatele vor fi comunicate la inceputul saptamanii viitoare.

cinebelu
31st May 2008, 15:38
Daca ai fi citit numai un mesaj mai sus ai fi vazut poate starea de spirit existenta si nu ai mai fi scris acest randuri ,in parte jignitoare.
Cu asemenea luari de pozitie, care pe alocuri parasesc anumite norme si reguli, nu-ti vad prea multe sanse in acest sub-forum. Fara suparare.

Am inteles! Aici trebuie sa spuna toata lumea "Deutschland über alles!", altfel nu e binevenit.

O treime din po****tia Germaniei mi se pare enorm, daca interpretam cum trebuie datele. In primul rand, lumea nu e interesata de fotbal chiar in asa hal ca in Romania. Apoi, po****tia Germaniei se compune in proportie de aprox 50% din femei, plus copii sub 7-8 ani care nu prea au treaba cu fotbalul. Deci, o treime din po****tia Germaniei insemna cam toti fanii acestora, daca nu cumva chiar mai mult => ceea ce-am afirmat despre aroganta nemteasca nu e chiar asa de deplasat, ba chiar exprima rezultatul acelui sondaj, starea de spirit a acestei natii.

Despre arbitrajele partinitoare la mondiale ramane bineinteles de discutat. Insa, asta e o tendinta care a putut fi observata din ce in ce mai clar in ultima vreme: tara organizatoare este ajutata putin, daca nu chiar mai mult atunci cand e cazul (nu pot sa uit cat mult a fost impinsa Coreea de Sud acum 6 ani), chiar Blatter a spus ca tara organizatoare e bine sa fie prezenta pana la sfarsitul competitiei, caci cele mai mari incasari se fac cu suporterii acesteia, nicidecum cu cei ai vizitatorilor. Oricum, toata lumea a vazut cum au fost si nemtii ajutati la mondiale, mai putin suporterii acestora. Sloganul meu de acum doi ani: "coreenii Europei!" :D

Nu vad cu ce am deranjat expunandu-mi parerea ca Löw isi va da demisia in caz ca ii bat portughezii

Universal
31st May 2008, 16:44
Am inteles! Aici trebuie sa spuna toata lumea "Deutschland über alles!", altfel nu e binevenit.

O treime din po****tia Germaniei mi se pare enorm, daca interpretam cum trebuie datele. In primul rand, lumea nu e interesata de fotbal chiar in asa hal ca in Romania. Apoi, po****tia Germaniei se compune in proportie de aprox 50% din femei, plus copii sub 7-8 ani care nu prea au treaba cu fotbalul. Deci, o treime din po****tia Germaniei insemna cam toti fanii acestora, daca nu cumva chiar mai mult => ceea ce-am afirmat despre aroganta nemteasca nu e chiar asa de deplasat, ba chiar exprima rezultatul acelui sondaj, starea de spirit a acestei natii.

Despre arbitrajele partinitoare la mondiale ramane bineinteles de discutat. Insa, asta e o tendinta care a putut fi observata din ce in ce mai clar in ultima vreme: tara organizatoare este ajutata putin, daca nu chiar mai mult atunci cand e cazul (nu pot sa uit cat mult a fost impinsa Coreea de Sud acum 6 ani), chiar Blatter a spus ca tara organizatoare e bine sa fie prezenta pana la sfarsitul competitiei, caci cele mai mari incasari se fac cu suporterii acesteia, nicidecum cu cei ai vizitatorilor. Oricum, toata lumea a vazut cum au fost si nemtii ajutati la mondiale, mai putin suporterii acestora. Sloganul meu de acum doi ani: "coreenii Europei!" :D

Nu vad cu ce am deranjat expunandu-mi parerea ca Löw isi va da demisia in caz ca ii bat portughezii

Ai cam exagerat,in plus, sondajele nu sunt chiar atat de corecte.In alta ordine de idei, daca te-ai fi uitat cu addevarat la meciurile Germaniei acum 2 ,4,6,8,10 ani, nu ai spus atatea prostii,echipa Germaniei a fost si este una dintre cele mai fair-play echipe, iar chestia cu arbitrajele si avnatajarea Germaniei nu tine.Te-ai pus intr-un subiect de care nu detii informatii, si nici mentalitatea nostra nu o cunosti.

Una este sa fii arogant, dar alta inseamna sa fii corect.Una cu cealalta nu se leaga.

kst
31st May 2008, 16:53
asta mi-a placut: "In primul rand, lumea nu e interesata de fotbal chiar in asa hal ca in Romania". sa inteleg ca prin interes fata de fotbal intelegi suporteri care se omoara intre ei, cu fortele de ordine, cu jucatorii etc. bundesliga se mandreste de cativa ani cu cea mai mare prezenta pe stadioane din europa. asta inseamna, cred eu, ca fani sunt destui.
ai interpretat acel sondaj exact cum ai vrut tu, nu neaparat cum trebuia...
consideri ca germania nu are valoare si avea argentina mai multi jucatori valorosi in lot? pe ce statistici, etaloane, cifre te bazezi?
demn de Liga 1: arbitrajul e de vina
te prefaci ca nu intelegi? nu l-a deranjat faptul ca ai spus ceva despre Löw si stii asta.
sincer, te ce intri pe acest sub-forum?

Universal
31st May 2008, 17:04
Problema este in felul urmator,Georg si cu mine dam informatii forum-ului de sport romanesc.Amandoi avem o mentalitate care se poate caracteriza ca fiind germana sau germanizata, eu sunt neamt,pe Georg il lasati sa il intrebati personal, nu vreau sa intru niciodata in conflict cu el, caci imi este un coleg formidabil.

Cand dam o informatie, ne bazam in primul rand pe informatiile din media germana de genul sport.de sz.de , dfb-ul sau bild.de pentru informatii rapide,consistente si la punct.

Parerea nostra ramane parerea noastra, dar in general aratam cotidianul sportiv german , nu ideile noastre proprii ,caci nu ar fi corect.

Faptul ca cinebelul traieste in Romania,iar noi doi suntem in Germania,este o diferenta de mentalitate.
De aici intervin si conflictele sus-puse, deoarece user-ul face referire la anumite informatii, care ,in parte, is gresite,dar si cu o tenta de rea-vointa spuse ( sa fie oare o prejudecata faptul ca suntem considerati aroganti? )

Tot ce dorim este sa se discute cat mai pasnic, si la subiect aceste informatii, sa discutam,sa analizam, dar in nici un caz sa ne luam la harta din cauza unor mentalitatilor diferite...

cu un pic de intelegere ajungem cu totii departe..

georg40
31st May 2008, 18:01
@ cinebelu: pe mine discutiile in contradictoriu nu ma deranjeaza atata vreme cat ele contin argumente.
Pentru a putea citi si pe mai departe raspunsurile mele, nu te supara, pun o conditie: sa-mi spui deschis unde traiesti, cati ani ai si cat timp ai petrecut in Germania ?
Ai, bineinteles dreptul sa nu raspunzi. Acelasi drept insa il am si eu !

cinebelu
31st May 2008, 18:02
@Lion Marius

Nu vad unde ai observat ca i-as fi acuzat pe nemti de incorectitudine. Stiu si eu ca la capitolul asta se afla printre natiile fruntase in intreaga lume. Nu au fost insa ajutati prin arbitraje la mondialul de acum 2 ani fiindca ar fi ei mai cu mot, ci fiindca asta e trendul, echipele gazda sunt din ce in ce mai mult protejate si sprijinite sa ramana cat mai mult timp in competitie.
De ce sunt nemtii considerati aroganti?
"..nu vor avea niciun fel de probleme nici cu Elvetia si nici cu Portugalia."
Sunt cunoscuti ca au aceasta atitudine, mai ales la fotbal, in toata lumea. Insa nici altii nu cred ca se pot lauda de prea multa modestie, cred ca si francezii sau englezii gandesc de multe ori asa, insa nemtii aproape de fiecare data.

@kst
Nu m-am referit la suporteri care se omoara intre ei, ci pur si simplu la oameni care consuma fotbal in halul in care o fac romanii, la persoane pe care le intereseaza atat de mult fenomenul incat sa voteze intr-un astfel de sondaj. Insa avand in vedere ca e un turneu final, e foarte probabil ca au votat o groaza care nu urmaresc de obicei Bundesliga sau alte campionate, ci sunt in febra doar acum, pe parcursul acestor 2 saptamani. La o po****tie de vreo 80 milioane de locuitori, 1/3 inseamna in jur de 26-27 milioane care au votat in acel sondaj, ceea ce mi se pare foarte mult.
Daca tu nu consideri ca Argentina are un lot mai valoros, atunci te intreb si eu dupa ce etaloane ar avea nemtii unul mai bun decat Elvetia sau chiar Austria???

@georg
nici tu nu ai cum sa-mi dovedesti ca nemtii nu au fost ajutati la mondialele de acum doi ani de arbitraj

PS Nici eu nu locuiesc in Romania ;)

georg40
31st May 2008, 18:18
@Lion Marius
@georg
nici tu nu ai cum sa-mi dovedesti ca nemtii nu au fost ajutati la mondialele de acum doi ani de arbitraj

PS Nici eu nu locuiesc in Romania ;)

Moment. Eu nu am nimic de dovedit. Tu ai facut o afirmatie, si daca e sa ne luam dupa un principiu de justitie unanim recunoscut, cine afirma trebuie sa dovedeasca. Asa ca tot tu este la rand.

PS-ul tau nu raspunde la "conditia" pusa , asa ca incheiem aici.

cinebelu
31st May 2008, 18:28
In primul rand, nu accept sa mi se puna conditii pentru a scrie pe un forum. Daca te intereseaza parerile mele bine, iar daca nu poti discuta decat in anumite conditii, la fel de bine La revedere! (nu cred ca nu esti in stare in calitate de moderator sa afli IPul meu si automat locatia)

Aici nu ne aflam la tribunal, sa-mi justific prin dovezi afirmatiile. De fapt nici nu am cum sa dovedesc arbitrajul partinitor nemtilor la mondiale in partidele cu Argentina si Italia. Au fost destule faze in care adversarilor nu li s-au acordat faulturi destul de clare, in timp ce nemtilor li se dadeau lovituri libere aproape la fiecare atingere. Aici ramane la latitudinea fiecaruia daca au fost doar greseli de arbitraj sau a fost intentie. Toti cei cu care am discutat pana acum au fost de aceeasi parere cu mine, mai putin sustinatorii nemtilor...

PS pronostic: Germania-Serbia 1-2 :drak:

georg40
31st May 2008, 19:24
Dupa prima repriza:

Germania - Serbia 0-1, a marcat Iankovic (mnin.19).

georg40
31st May 2008, 20:37
Sarbii ,care pierdusera cu trei zile in urma amicalul impotriva Rusiei (1-2) au evoluat cu multa ambitie punand mari probleme echipei gazde. La unul dintre putinele sale contratacuri echipa oaspete a deschis scorul (min.19) prin Iankovic care a profitat de lipsa de sincronizare a fundasilor centrali.
In repriza secunda,in ciuda a numeroase schimbari omogenitatea nu a scazut, dimpotriva gazdele au dominat reusind, foarte tarziu intoarcerea rezultatului.
In minutul 74, Neuville a justificat introducerea in echipa obtinand egalarea de la marginea careului mic, la centrarea precisa a lui Jansen,iar golul victoriei gazdelor a fost obtinut in minutul 83 cand Ballack a transformat o lovitura libera de la marginea careului in urma faultului lui Ivanovic asupra lui Jansen.
Un rezultat echitabil,formatia germaniei mai are insa mult de lucrat in pentru a ajunge intr-un rastimp foarte scurt la forma dorita.

Fredy Fautrel (Franta) a condus formatiile:

Germania: Lehmann – Lahm (46 Podolski),Mertesacker (46 Friedrich), Metzelder, Jansen (83 Westermann) – Frings (70 Rolfes), Ballack, Fritz, Schweinsteiger (80 Odonkor) – Kurányi (70 Neuville),Gomez;

Serbia: Stoikovic - Rukavina, Ivanovic, Vidic, Dragutinovic - Babovic, Kuzmanovic, Smiljanic, Jankovic (82 Tosic), Ilic (73 Milovanovic) – Pantelic (46 Lazovic).

carlo
31st May 2008, 22:57
Parerea mea:linia de fundasi a Germaniei este cea mai slaba avuta vreodata de nemti.Vor avea probleme foarte mari cu atacurile adversarilor la CE.
Forma actuala a echipei lasa mult de dorit,pentru mine,Germania are tot asa de multe sanse la CE ca si Romania...

georg40
1st June 2008, 11:05
Parerea mea:linia de fundasi a Germaniei este cea mai slaba avuta vreodata de nemti.Vor avea probleme foarte mari cu atacurile adversarilor la CE.
Forma actuala a echipei lasa mult de dorit,pentru mine,Germania are tot asa de multe sanse la CE ca si Romania...

Linia de fundasi nu este noua, dimpotriva, ea este cea traditionala, numai ca nu este omogenizata. Mertesacker pare foarte obosit, iar Metzelder nu are suficienta practica de joc. Westermann este insa omul-surppriza care poate juca (constant) pe orice pozitie.

carlo
1st June 2008, 12:39
Mertesacker pare foarte obosit
georg,eu cred ca de la un jucator de 24 de ani care castiga milioane in Bundesliga se pot emite mai multe pretentii.De ce este obosit?Bremen a parasit de ceva timp Champions League,cupa UEFA si cupa Germaniei.Deci acest jucator nu a fost solicitat decat in Bundesliga.Si nici acolo nu a facut mare branza,Bremen a luat destul de multe goluri pe barba lui.

georg40
1st June 2008, 20:14
Dupa cele doua verificari cu Belarus (2-2) si Serbia (2-1) atat specialistii cat si presa subliniaza necesitatea stringenta a imbunatatirii jocului apararii, care a comis multe greseli. Compartimentul, care dispune de sapte jucatori remarcabili, are numeroase variante de alcatuire, misiunea lui J.Löw si a asistentului sau, H.Flick nefiind deloc usoara. Unul dintre cei vizati, Metzelder s-a grabit sa evidentieze autocritic aportul crescand al acestui compartiment, fiind sigur ca in cantonamentul de la Ascona se va realiza ultima "slefuire" necesara.

georg40
3rd June 2008, 15:42
O veste buna de la Viena.
Toate cele 160 controale antidoping, cate 10 de fiecare dintre cele 16 participante la turneul final, s-au soldat cu rezultate negative.
UEFA va mai efectua inca 14 controale in timpul turneului.

Echipa Germaniei a aterizat azi la ora 12,13 pe aeroportul din Lugano.
In hotelul cu 5 stele Giardino, delegatia care cuprinde aproape 70 de persoane dispune de 54 camere duble si 16 suite.
Hotelul are piscina si alte instalatii de prim rang.
Terenul de antrenament, pe care echipa va efectua deja azi dupa-amiaza un antenament, se afla la 5 kilometri.

carlo
3rd June 2008, 18:38
Echipa Germaniei a aterizat azi la ora 12,13 pe aeroportul din Lugano.
In hotelul cu 5 stele Giardino, delegatia care cuprinde aproape 70 de persoane dispune de 54 camere duble si 16 suite.
Hotelul are piscina si alte instalatii de prim rang.
Terenul de antrenament, pe care echipa va efectua deja azi dupa-amiaza un antenament, se afla la 5 kilometri.
Stii cumva si pe ce perioada este rezervat hotelul?:D

georg40
3rd June 2008, 21:48
Stii cumva si pe ce perioada este rezervat hotelul?:D

Iti raspund cum m-ai intrebat:

Pe toata perioada !

georg40
4th June 2008, 19:09
Joachim Löw este coplesit de prezenta lui Michael Ballack:
"El se afla intr-o forma excelenta, bine pregatit fizic si psiihic, o adevarata personalitate mobilizatoare pe teren. Un adevarat capitan de echipa."

georg40
4th June 2008, 22:57
Miercuri dupa-masa nationala Germaniei a sustinut la centrul sportiv Tenero un joc-test pe distanta de 4x20 de minute cu o selectionata U18 din Tessin, castigand cu 8-0.
Joachim Löw a utilizat toti cei 23 de jucatori. Au inscris: Klose si Gomez (de cate doua ori), Kuranyi, Podolski, Neuville si Hitzlsperger.

georg40
5th June 2008, 14:56
Primul meci din grupa al echipei Germaniei, duminica ce vine, contra Poloniei va fi arbitrat de norvegianul Tom Henning Övrebrö.

georg40
5th June 2008, 14:58
UEFA a criticat aspru campania anti-germana din unele publicatii poloneze, afirmand ca: " Acesta nu este cu siguranta cadrul potrivit unei intreceri sportive..."
Ziare de bulevard din Polonia au publicat fotomontaje in care Leo Beenhakker tine in mana capetele insangerate ale lui Joachim Löw si Michael Ballack.
Beenhakker insusi s-a desolidarizat de aceste publicatii si si-a cerut azi scuze in numele echipei poloneze in coloanele ziarului "Super Express" spunand ca " bolnavii si nebunii sunt in stare de lucruri ingrozitoare"

georg40
6th June 2008, 16:54
Capitanul echipei germane, Michael Ballack declara azi ca intreaga echipa este nerabdatoare sa inceapa insfarsit, forma este buna, increderea in sine ,de asemenea, baietii sunt convinsi ca echipa germana poate invinge pe oricine.
O victorie in primul meci ar fi enorm de importanta pentru intreaga desfasurare a turneului si un raspuns potrivit la campania murdara practicata de o parte a presei poloneze.

georg40
6th June 2008, 19:54
Se zvoneste ca in meciul cu Polonia echipa germana va avea urmatoarea alcatuire:

Lehmann
Lahm, Mertesacker,Metzelder,Jansen
Borowski, Ballack, Frings , Podolski (Schweinsteiger)
Klose, Gomez (Podolski)

Universal
6th June 2008, 20:48
In presa s-a scris ca ''Schweini'' nu este in forma maxima, dar Poldi ar putea sa joace in locul lui Gomez.

georg40
7th June 2008, 11:22
Azi echipa Germaniei va calatori cu un avion charter de la Lugano la Klagenfurt.
Acolo , in ziua meciului , inainte de masa, va avea loc un scurt antrenament dupa care, ceva mai tarziu, va urma masa de pranz. Meniul anuntat de bucatar cuprinde: peste, carne, paste fainoase, cartofi, salata, fructe si cafea.
La ora 18 echipa se va indrepta spre stadion in vederea meciului cu Polonia care va incepe duminica la ora 21,45.

georg40
8th June 2008, 11:22
Intalnirea Germania – Polonia este a 16-a dintre cele doua reprezentative, in cele 15 de pana acum germanii castigand de 11 ori , iar patru partide terminandu-se la egalitate, golaveraj 27-7.

Germania este favorita, chiar daca la ultimele doua editii ale CE ea a avut o comportare mai mult decat modesta. De la finala castigata in fata Cehiei la editia din anul 1996, echipa Germaniei nu a mai realizat la europene nicio victorie , parasind de fecare data prematur competitia !

Polonia este recomandata de calificarea autoritara din grupa preliminara, ca si de faptul ca mai multi jucatori joaca sau au jucat in Bundesliga de unde cunoasterea cat se poate de amanuntita a adversarului.

Partida de azi a determinat un grad accentuat de alarma ca urmare a recentei campanii a unei parti a presei poloneze de bulevard, care cu caricaturi, fotomontaje si texte lipsite de bun simt a incercat sa “incalzeasca” artificial atmosfera. Luarea de pozitie de catre antrenorul Beenhakker ca si de catre conducerea echipei poloneze au venit,din fericire, la timp.
Totusi, in noaptea de sambata spre duminica, la Klagenfurt jandarmeria a fost nevoita sa retina temporar mai multi cetateni germani si polonezi care s-au dedat la randale in centrul orasului.



Arbitrul Tom Henning Övrebö (Norvegia) va conduce formatiile:

Germania:1 Lehmann – 16 Lahm,17 Mertesacker, 21 Metzelder, 2 Jansen – 4 Fritz, 13 Ballack, 8 Frings, 7 Schweinsteiger –11 Klose, 20 Podolski;

Polonia:1 Boruc – 13 Wasilewski,14 Zewlakow, 6 Bak, 2 Wawrzyniak –17 Lobodzinski, 18 Lewandowski,5 Dudka, 8 Krzynowek – 7 Smolarek, 9 Zurawski.

georg40
8th June 2008, 15:45
Intr-o conferinta de presa desfasurata la Klagenfurt, antrenorul Poloniei, Leo Beenhakker sublinia deosebitul respect pe care il are fata de fotbalul german. Apreciind indeosebi puterea de lupta a acesteia, Beenhakker a conchis:"Contra echipei Germaniei trebuie sa lupti pana cand echipa de afla deja in...autobuz."

georg40
8th June 2008, 22:39
Germania - Polonia 1-0 la pauza, a marcat Podolski (min.20)

Universal
8th June 2008, 23:21
jucam atata de bine :rolleyes: 2-0 , dubla Poldi,...viitorul suna bine :)

georg40
8th June 2008, 23:24
Ironie: Podolski la Bayern rezerva. Nu are loc nici in atac si nici in linia de mijloc !

Universal
8th June 2008, 23:28
Ei, cu noul antrenor poate va avea mai multe sanse.Cine stie ce va fi sezonul urmator ;)

georg40
8th June 2008, 23:43
Iata caseta tehnica a partidei:

Klagenfurt, Wörthersee-Stadion, spectatori 30 000. A marcat : Podolski (min.20 si 72).

Arbitru: Tom Henning Övrebö (Norvegia).

Formatii:

Germania: Lehmann – Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen – Fritz (55 Schweinsteiger), Ballack, Frings, Podolski – Klose (89 Kurányi), Gomez (75 Hitzelsperger);

Polonia:Boruc – Wasilewski, Zewlakow, Bak, Golanski (75 Saganowski) – Lobodzinski (65 Piszczek), Lewandowski, Dudka, Krzynowek – Smolarek, Zurawski (46 Guerreiro).

kst
9th June 2008, 11:39
Un joc pe care Germania l-a dominat cu mici "scapari". Ce am remarcat a fost usurinta cu care germanii ajungeau in situatie de a marca...
Interesanta si formatia pe care a ales-o Löw cu Fritz pe dreapta in locul lui Schweinsteiger si Podolski pe stanga. Cel din urma si-a facut pe deplin datoria

georg40
9th June 2008, 11:43
Cateva date pentru o scurta analiza:

suturi GER 15 POL 13
cornere 4 3
posesia balonului 54,2% 45,8%
dueluri castigate 57,4% 42,6%
faulturi 14 18

Dupa cum se vede , echipa germana a dominat la principalele capitole ale jocului.

georg40
9th June 2008, 15:06
Echipa Germaniei a sosit tarziu ,dupa miezul noptii la Ascona, in timpul calatoriei fiind sarbatorit Klose care a implinit 30 de ani.

Azi jucatorii au efectuat un antrenament usor, respectiv cei care nu au jucat ieri au absolvit un program complet.

Dupa-masa jucatorii au liber urmand sa petreaca timpul dupa voia lor in compania familiilor, care se afla si ele la Ascona.

cinebelu
9th June 2008, 18:03
mda, felicitari! orice altceva decat o victorie, ar fi fost un dezastru imens
Polonia este insa si una dintre cele mai slabe, daca nu chiar cea mai slaba din intregul turneu
Sper sa nu bata nemtii pe croati, iar austriecii sa castige cu polonezii, sa fie meci decisiv intre Austria si Germania.
Altfel, raman in continuare la parerea mea, nemtii se impiedica cel tarziu in semifinale, de Portugalia sau Croatia.

georg40
10th June 2008, 20:10
La antrenamentul de azi de la Ascona echipa Germaniei a fost preocupata inainte de toate de regenerare.
Selectionerul J.Löw a afirmat ca "nu vor fi prea multe schimbari in echipa care a invins Polonia", probabil, cred comentatorii , ca nu va fi niciuna dar Löw nu vrea sa lase sa i se ...priveasca in carti !
Michael Ballack, capitanul echipei este de parere ca "nu exista motive prea multe pentru a opera schimbari".

Echipa se va deplasa miercuri la Klagenfurt unde va intalni joi de la ora 19 Croatia.

Cu acest prilej Podolski, la numai 23 de ani, va evolua pentru a 50-a oara in echipa nationala !

georg40
10th June 2008, 23:56
Echipa Germaniei pune in aceste zile accentul pe recuperare ,odihna si pregatirea mentala a meciului cu Croatia.
Cum spunea selectionerul J.Löw mult de antrenat nu mai este, trebuie facut totul pentru prospetime, concentrare, mobilizare.
Cat de mobilizati sunt jucatorii o dovedeste si faptul ca putini dintre ei au folosit posibilitatea de a se gasi in mijlocul familiilor, preferand cadrul intim si concentrat al cantonamentului.

georg40
10th June 2008, 23:59
O grupa de studenti de la facultatea de educatie fizica din Köln observa adversarii echipei germane si in mai putin de 24 de ore pune la dispozitia conducerii tehnice un studiu amanuntit cu calitatile si slabiciunile adversarului. Dupa cum se vede nimic nu se petrece la voia intamplarii.

cinebelu
11th June 2008, 02:52
Podolski a explicat de ce nu s-a bucurat deloc la cele doua goluri: "In pieptul meu bat doua inimi, una pentru Polonia si una pentru Germania"
Cica niste organizatii din Polonia au solicitat din partea statului chiar retragerea cetateniei poloneze pentru Podolski

georg40
11th June 2008, 18:41
Apropo Lukas Podolski,
cititi si aici: http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?p=2072649#post2072649

georg40
12th June 2008, 11:57
Ce putem astepta de la acest meci , derbiul grupei B, programat azi de la ora 19 pe stadionul Wörthersee din Klagenfurt ?

J.Löw nu a dezvaluit inca echipa pe care o va alinia, dar este evident ca dupa dictonul “echipa victorioasa nu se schimba” va prefera “11”-le care a evoluat impotriva Poloniei. Cu deosebire este asteptat jocul lui Lukas Podolski autor a doua goluri, si care va efectua cu acest prilej cel de-al 50-lea joc in nationala; si asta la numai 23 de ani ! Un alt jubileu este cel al lui Ballack, care va purta pentru a 40-a oara banderola de capitan.

Selectionerul germana afirmat ca:” Trebuie sa avem mult respect fata de echipa Croatiei, o formatie rutinata cu multe valori individuale, si care este in stare sa schimbe brusc tempoul unui joc…”

Antrenorul Slava Bilic, multa vreme jucator la Karlsruhe, un bun cunoscator al fotbalului german, ca si fratii Kovac care au evoluat in mai multe echipe din Bundesliga, sau Olic,Simunic, Petric si Klasnic, actuali jucatori in Germania. Croatii sunt foarte increzatori in valoarea tanarului “constructor” de la mijlocul terenului, Luka Modric (23 de ani) considerat unul dintre cele mai mare talente ale fotbalului croat.

Formatiile probabile care i se vor alinia arbitrului Frank Bleeckere (Belgia):

Croatia : Pletikosa – Corluka, R.Kovac, Simunic, Pranjic – Srna, N.Kovac, Modric, Kranjcar, Vukojevic – Olic;

Germania: Lehmann – Lahm,, Meretsacker, Metzelder, Jansen – Fritz, Frings, Ballack, Podolski – Klose, Gomez;

georg40
12th June 2008, 20:01
Dupa prima repriza Croatia - Germania 1-0, gol marcat de Srna in minutul 24.

delaparis
12th June 2008, 20:19
Se califica Germania chiar daca pîerde azi ... meciul cu austriecii e floare la ureche pentru ei chiar daca Austria joaca acasa ...

georg40
12th June 2008, 21:17
A invins echipa mai buna !

Stadionul Wörthersee in Klagenfurt, Spectatori: 30 000. Arbitru: Frank Bleeckere (Belgia).

Au marcat: Srna (24), Olic (62),respectiv Podolski (79).
Cartonase galbene : Simunic, Srna, Leko, Modric, Lehmann, Ballack ; cartonas rosu : Schweinsteiger.

Formatii:

Croatia : Pletikosa – Corluka, R.Kovac, Simunic, Pranjic – Srna (80 Leko), N.Kovac, Modric, Kranjcar(85 Knezevic), Rakitic – Olic (72 Petric);

Germania: Lehmann – Lahm, Meretsacker, Metzelder, Jansen (46 Odonkor) – Fritz(82 Kurányi), Frings, Ballack, Podolski – Klose, Gomez(65 Schweinsteiger).

Meciul de luni cu Austria va fi decisiv pentru calificarea in sferturi.

Universal
12th June 2008, 21:17
Nu este chiar floare la ureche,dar un egal ne va duce in sferturi :ok:

A invins echipa mai buna.

cinebelu
13th June 2008, 02:50
Croatii le-au aratat nemtilor limitele. Scorul putea lua proportii, chiar deja din prima repriza, croatii ratand ocazii de 100%.

Wien L16 20:45 CET ENDSPIEL 2ter Gr B Austria-Germania. Ar fi timpul sa se repete CORDOBA78 :D:D:drak:

georg40
13th June 2008, 11:34
Analiza tehnica a jocului nu oglindeste desfasurarea evenimentelor pe teren.

CRO GER
goluri 2 1
suturi 13 10
centrari 10 19
cornere 7 7
posesie 44,2% 55,8%
dueluri 45,5% 43,5%
faulturi 12 16

Dupa aceste cifre, care de fapt ilustreaza o anumita superioritate a echipei...invinse, putem conchide (din nou) ca statistica uneori insala !

georg40
13th June 2008, 15:42
Conferinta de presa de azi din cartierul general al echipei a fost ceva mai ...furtunoasa ca de obicei. Selectionerul J.Löw a promis schimbari in componenta echipei, un alt spirtit de lupta si angajament, afirmand ca o calificare in sferturi nu este de pus sub semnul intrebarii, de ea fiind sigur.

cinebelu
13th June 2008, 16:46
o calificare in sferturi nu este de pus sub semnul intrebarii, de ea fiind sigur.
Parca spusese ceva asemanator si despre croati, cum ca nu ar avea probleme impotriva acelei echipe :thinkso: Asta este (..........) despre care vorbeam.. oricum, ( ......) de Löw nu trebuie luat in seama cand face astfel de declaratii, parca si dupa victoria olandezilor spusese ca nu-l sperie cu nimic Olanda si ca nu sunt inca deloc favoriti la titlu. Daca se trece de Austria, urmeaza oricum bataita de care vorbeam eu, de-si da (........) demisia :D

CORDOBA 78 ! :yeah:

georg40
14th June 2008, 10:43
Optimismul din tabara germana este de salutat dar greu de explicat.

Toate elementele care pana acum ii dadeau se pare tarie echipei au fost, vai !, mai mult decat deficitare in meciul cu Croatia.
In plus Jansen, Podolski, Lahm acuza indisponibilitati, primul nu va evolua cu siguranta.

Atmosfera in randul fanilor este foarte pesimista, putini au crezut intr-o asemenea evolutie a evenimentelor.

Cel mai greu pentru stabul de antrenori va fi refacerea moralului si a ordinii in echipa.

georg40
16th June 2008, 11:47
...meci pe care capitanul echipei germane , Michael Balalck la numit "jocul nostru din ...optimile de fnala..."



De-a lungul anilor cele doua echipe s-au intalnit de 34 de ori, Germania castigand 20, 6 partide s-au terminat la egalitate, iar 8 au fost castigate de Austria, golaveraj 75-51.
Cu toate aceste intalniri numeroase , au predominat amicalele, 23 la numar, iar ultima confruntare intr-o competitie oficiala a avut loc in …1983, la Gelsenkirchen in calificarile CE, Germania castigand cu 3-0.
Este adesea amintit meciul de la Cordoba, de la turneul final al campionatului mondial din 1978 in Argentina, Austria castigand atunci cu 3-2. In fapt insa meciul a fost total lipsit de semnificatie ambele echipe fiind deja eliminate inca inaintea acelei partide. Antrenorul Josef Hickersberger evoluase in acea echipa alaturi de jucatori de clasa ca Prohaska, Pezzey, Krankl.

Hickersberger are o singura problema: inlocuirea viitorului jucator al lui Bremen, Prödl, care a acumulat doua cartonase galbene.

Selectionerul Löw va trebui sa renunte la Jansen (accidentat) si Schweinsteiger (suspendat pentru cartonas rosu), in rest dispunand de intregul lot.

Meciul va fi arbitrat de spaniolul Majuto Gonzales, cel care a condus meciul Romania-Franta de la Zürich.

Austria: Macho – Garics, Stranzl, Pogatetz, Fuchs – Aufhauser, Ivanschitz,Leitgeb, Korkmaz – Linz, Harnik;

Germania: Lehmann – Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm – Borowski, Ballack, Frings, Hitzelsperger – Podolski, Klose.

razwan_vs
16th June 2008, 21:05
bate germania la diferenta de un gol....probabil 2-0 goluri klose si podolski

georg40
16th June 2008, 23:48
O caseta tehnica a partidei tocmai incheiate:


Arbitrul spaniol Manuel Enrique Majuto Gonzales a condus formatiile:

Austria: Macho – Garics, Stranzl, Pogatetz,Hiden (55 Leitgeb) - Fuchs , Aufhauser (63 Säumel), Ivanschitz, Korkmaz – Hoffer, Harnik (67 Kienast);

Germania: Lehmann – Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm – Fritz (90 Borowski), Ballack, Frings, Podolski (82 Neuville)– Gomez (60 Hitzelsperger), Klose.

A marcat: Ballack (min 49).Spectatori:51 428;Cartonase galbene: Stranzl, Hoffer, Ivanschitz.

delaparis
16th June 2008, 23:49
Germania spre finala :)

cinebelu
17th June 2008, 03:56
Germania spre finala :)
..jucand un fotbal fenomenal in ultimul meci al grupei..:happy

@gerorg
This message has been deleted by georg40. Reason: Tu jignesti un popor nu pe mine.
This message has been deleted by georg40. Reason: Atentie la limbaj. Ne aflam intr-un forum civilizat.
..minciuni..

Faptul ca nemtii anunta inainte de fiecare meci ca totul merge struna (cu croatii ziceau ca urmaresc niste studenti meciurile din ultimii ani ai posibililor adversari si ca...nimic nu este lasat intamplarii :happy) iar apoi fac niste jocuri care confirma afirmatiile (unora) ca nu sunt cine stie ce, este o dovada a atitudinii lor arogante. Faptul ca cineva are o astfel de parere (sa zicem ca ar fi chiar si nejustificata) reprezinta pentru tine jigniri la adresa unui popor intreg sau limbaj neadecvat?!?
Atmosfera in randul fanilor este foarte pesimista, putini au crezut intr-o asemenea evolutie a evenimentelor.
Optimismul din tabara germana este de salutat dar greu de explicat.Cand scrii astfel de propozitii te referi la intregul popor german??

kst
17th June 2008, 14:48
@cinebelu: de curiozitate...care este problema ta? ce traume mai vechi sau recente ai legate de germani? ce te face sa intri pe acest sub-forum si sa te contrazici cu absolut toti care sunt aici? sincer nu inteleg. eu unul intru intr-o discutie/pe un forum doar daca subiectul abordat este unul care ma intereseaza, ma priveste in vreun fel, am o afinitate etc. sa spunem ca imi este indiferenta nationala de fotbal a Italiei; de aceea nu as intra pe vreun forum dedicat acestei echipe sa spun la toata lumea cum ca Italia nu a meritat nimic din ceea ce a realizat cu 2 ani in urma sau ca italienii sunt niste neciopliti etc.

georg40
17th June 2008, 16:53
@ kst: desi forumul este pentru discutii in cazul de fata ele nu isi au rostul. Userul in cauza este cu idei preconcepute, dusmanos, impulsiv si pe alocuri chiar impertinent. Sa-l lasam in plata domnului, lipsa unui raspuns este tot un raspuns.

georg40
17th June 2008, 16:57
Löw a fost suspendat provizoriu, urmand ca UEFA sa ia miercuri o decizie definitiva.

Podolski s-a reaccidentat, folosirea lui joi este mai mult decat improbabila.

Revine Schweinsteiger, care declara ieri ca "are datorii fata de echipa". Sa-i reamintim ca la finala mica din anul 2006 a marcat Portugaliei doua goluri.

Exista voci care cer o revigorare a echipei, in sensul utilizarii lui Hitzelsperger si Borowski, respectiv in atac in locul lui Gomez,o deceptie, a lui Kuranyi sau(si) Neuville.

georg40
17th June 2008, 19:32
Cum se zice o nenorocire nu vine nicodata singura.
In spitalul de la la Lugano lui Thorsten Frings , care s-a plans de ieri seara de dureri intense, i s-a diagnosticat o fractura de coaste.
Foarte probabil ca pentru el competitia este ca si incheiata.

cinebelu
17th June 2008, 19:36
@kst
Si eu locuiesc in Germania si crede-ma ca ceea ce prezinta georg aici, prin intermediul unor articole culese si alese de el, nu este deloc reprezentativ. Sunt destui nemti care fac misto de nationala lor, care considera ca sunt mult mai slabi decat ceea ce scrie majoritatea mass-mediei sau vorbesc ei despre sine si care acuza deasemenea atitudinea aroganta a acestor kickeri neciopliti si a oamenilor din jurul lor.

Idee preconceputa este cand excluzi din start ca nemtii ar putea fi aroganti, cand consideri o jignire la adresa poporului daca cineva emite o astfel de parere. Impulsivitatea si impertinenta caracterizeaza felul in care a reactionat moderatorul la mesajele mele, stergandu-le.

PS
Eu cred ca daca se vor intalni in faza eliminatorie, de data asta le vor administra portughezii o bataita de-si da Löw demisia :D
Joi urmeaza, sper, confirmarea afirmatiei mele facute pe 31 mai, cand nici nu incepuse turneul :D

carlo
17th June 2008, 21:03
Cum se zice o nenorocire nu vine nicodata singura.
In spitalul de la la Lugano lui Thorsten Frings , care s-a plans de ieri seara de dureri intense, i s-a diagnosticat o fractura de coaste.
Foarte probabil ca pentru el competitia este ca si incheiata.
Imi pare rau pentru el,ca jucator al lui Werder Bremen.
Si daca este adevarata stirea cred ca si pentru Germania,meciul cu Portugalia,va fi ultimul la acest turneu.Pentru ca,pentru mine,Frings a fost in cele 3 meciuri de pana acum omul de baza al Germaniei,nu Ballack.

kst
18th June 2008, 10:55
Nu stiu daca a fost Frings mai decisiv si mai important decat Ballack insa cert este ca se va simti lipsa lui. In locul lui, foarte probabil, va intra Tim Borowski care este deasemenea foarte impunator. Cum a spus si georg40, Gomez probabil trebuie schimbat. Nu s-a integrat deloc in jocul germanilor de pana acum. Kuranyi cred ca ar fi bun in locul lui. O sa fie un meci extraordinar cu Portugalia

georg40
18th June 2008, 17:19
Pentru meciul de maine cu Portugalia, Germania are mai multe probleme.

J.Löw suspendat de UEFA pentru acest joc va lipsi de pe banca in timpul meciului (dar cum se stie exista si un handy pe lumea asta).

Accidentarile ii fac Podolski si Frings incerti, dar nu m-ar mira sa joace amandoi.

Formatia se contureaza relativ simplu: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Fritz (Borowski) Ballack, Frings (Rolfes), Schweinsteiger - Klose , Podolski (Neuville).

Arbitru va fi suedezul Fröjdfeldt.

cinebelu
18th June 2008, 18:10
(dar cum se stie exista si un handy pe lumea asta)
"Inainte si in timpul jocului ii este interzisa prezenta in cabine, in tunel si in zona tehnica. Nu-i este permis contactul cu echipa nici inainte si nici pe durata intregii partide"
Oare daca i se va dovedi ca a telefonat cu banca de rezerve (a intrat in contact deci), va fi Germania eliminata la masa verde sau pedepsita pe viitor cu ceva puncte penalizare in calificarile urmatoare?? Bine le-ar face!
Theo Zwanziger: "Sunt sigur ca asta va insemna pentru echipa o motivare in plus, iar in semifinale vor avea iarasi antrenorul langa ei" :happy
Nu e de ajuns ca Portugalia e cea mai puternica echipa pe care o intalnesc la acest turneu, nu e de ajuns ca Germania joaca mai nimic, nu e de ajuns ca Löw trebuie sa stea departe de echipa, sefii federatiei sunt siguri de calificare, ca si cand totul ar merge struna. Acasa cu Germania, ca mai mult de sferturi nu merita!

georg40
19th June 2008, 23:48
Caseta tehnica:

Stadionul St.Jakob-Park in Basel. Spectatori 39 730. Arbitru:Peter Fröjdfeldt (Suedia).
Au marcat: Schweinsteiger (22), Klose (26), Gomes (41), Ballack (62),Postiga (87).

Formatii:

Portugalia: Ricardo – Ferreira, Pepe, Carvalho, Bosingwa – Petit(73 Postiga), Moutinho (31 Meireles), Deco, Simao, Ronaldo – Gomes (67 Nani);

Germania: Lehmann – Friedrich , Mertesacker, Metzelder, Lahm – Schweinsteiger(82 Fritz), Rolfes, Ballack, Hitzelsperger (73 Borowski)– Klose, Podolski.

georg40
20th June 2008, 12:29
Germania a invins din doua motive: a) echipa a functionat, pe langa puterea de lupta cunoscuta ea aratat b) momente de fotbal pur, acest element fiind tocmai cel care a surprins adversarul.

Daca va amintiti de faza primului gol. Podolski a fost lansat prin doua "un-doi"-uri consecutive care au pus pe picior gresit duo-ul Pepe-Bosingwa; pe de alta parte a urmat o centrare la firul ierbii de rara precizie pe care Schwensteiger aproape ca a urmarit-o, el venind la intalnire dupa o cursa de 30 metri cu Ferreira in spate. Asemenea goluri de rara frumusete dau clasa unui joc. Tot aici este de mentionat cresterea calitativa in executia fazelor fixe, golurile lui Klose si Ballack fiind remarcabile.


Revin la punctul a. Löw a surprins prin introducerea celor doi jucatori de inchidere, Hitzelsperger si Rolfes care au facut o partida cu totul si cu totul remarcabila, mai ales acest tanar de 26 de ani, Rolfes. Lipsa lui Frings din fericire nu s-a simtit.
Acest fapt a permis impingerea lui Ballack in fata, el a jucat practic la mijloc, intre Schweinsteiger si Podolski, aratand ce potential ofensiv are. Klose ca unic varf s-a simtit mai larg in miscari, facand cel mai bun meci de pana acum.
Lehmann si apararea imediata au jucat aproape fara greseala.
Insfarsit cateva vorbe despre Bastian Schweinsteiger. Revenirea acestuia de-a dreptul miraculoasa. Un gol perfect, doua lovituri libere excelente, si o munca in teren de parca ar fi avut ...patru plamani. Nu intamplator il vrea Scolari la Chelsea, dupa meci felcitandu-l si imbratisandu-l cu caldura.

kst
20th June 2008, 12:48
Un meci foarte disputat in care Germania, parerea mea, a condus ostilitatile pe tot parcursul meciului.
Cu totii au muncit foarte mult, de laudat fiind evolutiile lui Schweinsteiger, care a si avertizat inaintea meciului ca trebuie sa-si ia revansa fata de colegi dupa meciul cu Croatia, daruirea lui Ballack si calitatile sale ofensive, aratand inca o data ca este unul dintre cei mai completi mijlocasi si, cred eu, Jens Lehman, despre care pana acum consideram ca nu prea are ce cauta la acest turneu final, a avut o evolutie fara greseala in care experienta sa si-a spus cuvantul fiind de fiecare data pozitionat perfect in poarta.
Abia astept semifinalele

Universal
21st June 2008, 18:26
Ceva imi spune ca ajungem in finala,Turcia joaac euforic, cu sufletul, Germania joaca rational.Pana la urma, ratiunea invinge ;)

georg40
23rd June 2008, 15:48
Se poate pronostica faptul ca miercuri in semifinala cu Turcia va intra pe teren acelasi "11" victorios din jocul cu Portugalia.
Doi jucatori care se pare ca au un cuvant de spus , Michael Ballack si Jens Lehmann s-au pronuntat categoric pentru pastrarea tacticii, sistemului si personalului invingator din sferturi.

Universal
23rd June 2008, 15:56
Astazi este zi libera, nu se joaca fotbal la Euro.Ce fac fotbalistii nostri?

georg40
23rd June 2008, 17:34
Astazi este zi libera, nu se joaca fotbal la Euro.Ce fac fotbalistii nostri?

Cauta aici: www.dfb.de

georg40
24th June 2008, 15:10
Formatiile probabile pentru semifinala de maine, Germania - Turcia:

Germania: Lehmann 1 - Friedrich 3, Mertesacker 17, Metzelder 21, Lahm 16 - Hitzelsperger 15, Rolfes 6 - Schweinsteiger 7, Ballack 13, Podolski 20 - Klose 11.

Turcia: Rüstü 1 - Sabri 20, Gökhan 4, Hakan 3, Ügür 16 - Altintop 22, Topal 6, Kazim 18, Aurelio 7, Gökdeniz 10 - Semih 9.

georg40
25th June 2008, 14:33
Echipa Germaniei a sosit ieri seara la Basel cu aproape 20 de minute intarziere, motiv pentru care conferinta de presa a inceput la ora 19,18 durand exact 6 minute si jumatate, dupa care un delegat UEFA a cerut lui J.Löw sa cedeze locul antrenorului Turciei.
Intarzierea s-a datorat problemelor existente la aeroport si nu delegatiei germane. Delegatul UEFA a aratat insa o totala lipsa de orientare, ceea ce a surprins neplacut zecile de ziaristi si reporteri prezenti in sala.

georg40
25th June 2008, 23:51
Iata caseta tehnica a partidei:

Stadionul St.Jakob-Park din Basel. Spectatori 40 000. Arbitru: Massimo Busacca (Elvetia).
Au marcat: Ugür (22), Schweinsteiger (26),Klose (79), Semih (86),Lahm (90).

Germania: Lehmann - Friedrich , Mertesacker , Metzelder , Lahm - Hitzelsperger , Rolfes (Frings) - Schweinsteiger , Ballack , Podolski - Klose (90 Jansen) .

Turcia: Rüstü - Sabri , Gökhan ,Topal, Hakan –Aurelio , Altintop, Ugur (Gökdeniz) , Kazim (Tümer), Ayhan (81 Mevlüt) - Semih .

Sir. Eko
26th June 2008, 00:44
de tot *****u nationala germana

kst
26th June 2008, 09:36
de tot *****u nationala germana

ar fi trebuit sa fie un meci mai putin echilibrat avand in vedere ca Germania era considerata clar favorita insa nu cred ca se poate spune asta...

cinebelu
26th June 2008, 17:49
ar fi trebuit sa fie un meci mai putin echilibrat avand in vedere ca Germania era considerata clar favorita insa nu cred ca se poate spune asta...
Ar fi trebuit, dar Germania nu poate mai mult! Pacat de lipsa de experienta a turcilor, care dupa 2-2 s-au avantat in continuare in atac, crezand ca reusesc iarasi ca si cu Cehia. Daca se bagau 5 min in aparare si se intra la prelungiri, nu-i vedeam deloc bine pe (.....).
(....) s-a calificat, insa toata lumea felicita Turcia. Realitatea este ca echipa de rezerve a Turciei a fost net superioara Germaniei (ce dreq nu ramane Löw in tribune? Echipa merge mult mai bine cu Flix ala sau cum ii zice..:D ) Deutschland nu merita titlul!!!

Iata caseta tehnica a partidei:
eu as zice ca ar trebui sa intre si datele astea tot la caseta tehnica:

Germania-Turcia
shots on target : 3 - 10
shots off target : 4 - 9
possession (%) : 46 - 54
corner kicks : 2 - 8
offsides : 0 - 1
fouls : 14 - 16
yellow cards : 0 - 2
red cards : 0 - 0

Sa speram ca vor castiga pana la urma aceia care merita, iar (.....) sa castige dupa titlul de "Weltmeister Dritter" pe acela de "Europameister Zweiter" :happy

georg40
27th June 2008, 11:50
Germania - Spania o finala foarte interesanta.
Va fi inainte de toate o confruntare tactica inter doua stiluri absolut diferite.Spania are sansa sa stapaneasca jocul la mijlocul terenului si de acolo sa-si lanseze varfurile.
Germania poate raspunde doar printr-o presiune exercitata permanent de pe aripi unde are cei mai buni si eficace jucatori.

Bilantul meciurilor dintre cele doua tari este (inca) usor favorabil Germaniei:

Total intalniri:19 din care 8 victorii germane 6 egaluri si 5 victorii spaniole ,golaveraj 27-21.

Ultimele doua partide:

12.02.2003 Palma de Mallorca: Spania - Germania 3-1 (1-1)
16.08.2000 Hannover: Germania - Spania 4-1 (1-0)

georg40
28th June 2008, 21:13
Maine, este posibila absenta din echipa a lui Michael Ballack care acuza acute dureri musculare la piciorul stang.

milanezu
28th June 2008, 21:26
maine spania le scoate fotbalul din cap nemtilor.
germania nu are nici o sansa.

Universal
28th June 2008, 22:38
maine spania le scoate fotbalul din cap nemtilor.
germania nu are nici o sansa.

argumente, nu vorbe goale.

carlo
29th June 2008, 09:52
argumente, nu vorbe goale.
Eu as spune ca evolutia constanta a Spaniei si cea inconstanta a Germaniei de la acest turneu ar fi un argument.

georg40
29th June 2008, 10:39
Lipsa , probabila, a lui Ballack este pentru Germania o pierder imensa.
Se incearca mai multe variante. Una, simplu cu Tim Borowski, restul urmand sa ramana neschimbat, si alta cu Schweinsteiger central, deci pe pozitia lui Ballack, pe acesta insa nu-l vad destul de eficient in faza de aparare, si cu o noua varianta pe aripa dreapta, probabil Fritz,posibil Neuville sau Trochowski.

Hertz
29th June 2008, 16:22
Daca nu joaca ballack sunt terminati :D

Universal
29th June 2008, 17:48
Daca nu joaca ballack sunt terminati :D

Gresit.Daca joaca Balack,suntem terminati.Un capitan accidentat nu isi poate ajuta echipa.

milanezu
29th June 2008, 18:35
Gresit.Daca joaca Balack,suntem terminati.Un capitan accidentat nu isi poate ajuta echipa.

cu ballack sau fara tot aia ii.
adica germania o fura.
nu se pot compara echipele.
spania este cu 2 clase mai buna.

Universal
29th June 2008, 18:43
cu ballack sau fara tot aia ii.
adica germania o fura.
nu se pot compara echipele.
spania este cu 2 clase mai buna.

Vai, ce m-ai speriat,si crezi ca ne este frica? Cu portughezii,cu turcii la fel a fost si am invins pana la urma.Pe noi nu ne intereseaza daca echipa adversa joaca mai bine, ci care este mai eficienta

Nu ai tinut minte nici acum, in fotbal, nu conteaza cat de bine joci, ci rezultatul final.

Poti tu sa faci nu stiu cate dribling-uri, daca la sfarsit sta 1-0,degeaba ai dominat meciul.

georg40
29th June 2008, 18:51
Unele agentii de presa, ca si "Bild" si "Spiegel online" anunta ca Michael Ballack va fi titular in echipa care va incepe meciul cu Spania.

Universal
29th June 2008, 18:58
Se pare ca Löw va pregati deci cu el acest meci,ar fi fost rau daca iar lipsea de la un meci final- asa cum a fost acum 6 ani, cu Brazilia, lipsa lui a fost una extrem de importanat pentru echipa.

Sa vedem cat de importanat va fi prezenta lui in aceasta partida.Din punct de vedere moral ar fi perfect, jucatorii au nevoie de imbarbatare.

georg40
29th June 2008, 21:24
Arbitrului Roberto Rosetti (Italia) i se vor alinia formatiile:

Germania: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Frings, Hitzlsperger - Schweinsteiger, Ballack , Podolski - Klose


Spania:Casillas - Capdevila, Puyol, Marchena, Ramos - Senna - Silva, Fabregas, Xavi, Iniesta - Torres

delaparis
29th June 2008, 21:46
bafta Germania :)

georg40
29th June 2008, 23:54
Spania invingatoare cu 1-0 (1-0), gol Torres, este o merituoasa camopioana europeana.
Victoria ei este indiscutabila.A invins echipa care de-a lungul turneului a avut comportarea cea mai constanta si a castigat toate partidele.Ea a promovat un fotbal tehnic si combinativ, si o asezarea tactica care in suma s-au dovedit superioare celorlalte combatante.
Aceste EURO ramane un succes sportiv si de public, pacat ca s-a incheiat...

carlo
30th June 2008, 01:12
Lipsa , probabila, a lui Ballack este pentru Germania o pierder imensa.

georg,sa fim seriosi,ce a jucat Ballack la acest turneu?Eu chiar tind sa cred ca Germania ar fi fost mai buna fara el...Oricum,cu sau fara Ballack,Germania a ajuns cu mult noroc in finala.Candva trebuia sa li se infunde si lor...

carlo
30th June 2008, 01:21
Gresit.Daca joaca Balack,suntem terminati.Un capitan accidentat nu isi poate ajuta echipa.
Da...probabil ca daca nu ar fi jucat Ballack ai fi spus ca mai bine cu Ballack accidentat...etc.Esti constient ca Germania nu a jucat nimic la acest turneu?
PS.Te mai insori cu Anna?

cinebelu
30th June 2008, 07:02
Se pare ca Löw va pregati deci cu el acest meci,ar fi fost rau daca iar lipsea de la un meci final- asa cum a fost acum 6 ani, cu Brazilia, lipsa lui a fost una extrem de importanat pentru echipa.
Ca si acum 6 ani, multe dintre adevaratele favorite la titlu se sting in faza grupelor sau in prima runda KO. Germania se taraie pana in finala in urma unor evolutii lamentabile (de data asta si mai rau) impotriva unor adversari in mare parte modesti. Cu sau fara Ballack, atat Brazilia atunci cat si Spania acum nu aveau cum sa piarda impotriva Germaniei, fiind pregatiti sa intalneasca o echipa care nu joaca fotbal, ci asteapta greseala adversarului, speculand la maximum dintr-o aparare aglomerata cu singurul scop de-a bubui mingiile in fata. Majoritatea golurilor nemtilor s-au inscris din intamplare, la neatentii sau perioade de repaus ale adversarilor.

Adevarata finala a acestui Euro ar fi fost Turcia-Spania

Universal
30th June 2008, 16:19
Da...probabil ca daca nu ar fi jucat Ballack ai fi spus ca mai bine cu Ballack accidentat...etc.Esti constient ca Germania nu a jucat nimic la acest turneu?
PS.Te mai insori cu Anna?

Da.

Germania nu a jucat nimic, si a ajuns in finala, totusi, au atins o performanta.