PDA

View Full Version : 2008 FIA GT Championship



Travis Daye
6th May 2008, 12:41
CALENDAR

20/04/2008 Silverstone (Great Britain)
18/05/2008 Monza (Italy)
21/06/2008 Adria (Italy)
06/07/2008 Oschersleben (Germany)
03/08/2008 Spa-Francorchamps (Belgium)
24/08/2008 Bucharest (Romania)
14/09/2008 Brno (Czech Republic)
05/10/2008 Nogaro (France)
19/10/2008 Zolder (Belgium)
23/10/2008 San Luis (Argentina)

Travis Daye
6th May 2008, 13:04
20/04/2008
SILVERSTONE, GREAT BRITAIN (ROUND 1)

Pos Car Class Drivers Car Time
1 (33) (GT1) Wendlinger/Sharp (Aston Martin DBR9) 2:00:07.667 (59 Laps)
2 (1) (GT1) Bertolini/Bartels (Maserati MC12) +3.807
3 (10) (GT1) Simonsen/Peter (Aston Martin DBR9) +5.077
4 (3) (GT1) Bouchut/Maassen (Corvette C6R) +8.295
5 (6) (GT1) Hezemans/Gollin (Corvette C6R) +8.598
6 (36) (GT1) Muller/Lichtner-Hoyer (Aston Martin DBR9) +22.517
7 (2) (GT1) Negrao/Ramos (Maserati MC12) +40.770
8 (5) (GT1) Fassler/Deletraz (Corvette C6R) +58.396
9 (7) (GT1) Vosse/Franchi (Saleen S7R) +1 Lap
10 (8) (GT1) Kox/Rusinov (Lamborghini Murcielago) +1 Lap
11 (50) (GT2) Vilander/Bruni (Ferrari F430 GT2) +1 Lap
12 (56) (GT2) Bell/Kirkaldy (Ferrari F430 GT2) +2 Laps
13 (13) (GT1) Menten/Piccini (Saleen S7R) +2 Laps
14 (77) (GT2) Ruberti/Malucelli (Ferrari F430 GT2) +2 Laps
15 (51) (GT2) Montanari/Biagi (Ferrari F430 GT2) +2 Laps
16 (4) (GT1) Longin/Kumpen (Saleen S7R) +2 Laps
17 (55) (GT2) Niarchos/Mullen (Ferrari F430 GT2) +2 Laps
18 (60) (GT2) Palttala/Forsten (Porsche 997 GT3 RSR) + 3 Laps
19 (78) (GT2) Rigon/Camathias (Ferrari F430 GT2) + 3 Laps
20 (37) (GT1) Mazzacane/Tuero (Ferrari 550 Maranello) +3 Laps
21 (57) (GT2) Moser/Del Monte (Ferrari F430 GT2) +3 Laps
22 (95) (GT2) Perez Companc/Russo (Ferrari F430 GT2) +3 Laps
23 (62) (GT2) Davies/Babini (Ferrari F430 GT2) +3 Laps
24 (12) (GT1) Talkanitsa/Kaufmann (Corvette C5R) +4 Laps
25 (15) (GT1) Aucott/Kutemann (Maserati MC12) +5 Laps
26 (59) (GT2) Ashburn/Williams (Porsche 997 GT3 RSR) +5 Laps
27 (104) (G2) Heyer/Vojtech (Mosler MT900) +7 Laps
28 (103) (G2) Lacko/Jirasek (Mosler MT900) +7 Laps
29 (101) (G2) Leinders/Kuppens (Gillet Vertigo) +31 Laps
30 (111) (G2) Edwards/Konopka (Saleen S7R) +7 Laps

Bumbescu
19th August 2008, 10:54
Ce-i trebuie chelului? Tichie de margaritar
Ce-i trebuie haznalei numita Bucuresti? Circuit de formula 3....
Ma c-- in ea de cursa si in beneficiile ipotetice aduse de ea, mizeria asta ne mananca ani din viata din cauza restrictionarii circulatiei si a haosului actual din oras.

Pending
19th August 2008, 18:08
Ai vorbit ca un adevarat roman! :ok:

:rolleyes:

Bumbescu
19th August 2008, 18:45
In ce oras stai stimabile? Ma indoiesc ca stai in Bucuresti. 90% din bucuresteni nu dau doi bani pe competitia asta, te asigur. Asa ceva se organizeaza in cu totul alte conditii, nu intr-un oras si asa paralizat si aflat in permanenta stare de santier.

Pending
19th August 2008, 20:13
Nu, Stimabile, nu stau in Bucuresti, din fericire, dar stau tot intr-un oras paralizat si in care traficul e infernal, dar organizarea oricarui circuit stradal de acest gen din lume paralizeaza traficul pentru o anumita perioada. Sunt de acord cu tine, Bucurestiul nu merita un astfel de circuit. De ce s-ar face reclama pozitivia unui astfel de oras? Avem 0 (zero) cultura in materie de motorsport, iar atunci cand se incearca promovarea acestui sport, apar nemultumiti ca tine. Ok, eu poate sunt doar un idealist care ar fi dispus sa circule cu bicicleta o saptamana doar pentru a vedea asemenea piloti si asemenea echipe pentru 3 zile.

Bumbescu
19th August 2008, 20:38
E clar.....asa cum ma asteptam, vorbim fara sa stim despre ce anume vorbim.
De ce nu s-ar face reclama pozitiva unui oras precum Bucurestiul? Dintr-un motiv f simplu: pt ca nu o merita, ar fi una falsa.
Reclama pozitiva pentru un oras inseamna nivel ridicat de trai pt locuitorii orasului respectiv, inseamna o anumita calitate a vietii oferita acelor locuitori, nu inseamna "circ" cu orice pret, indiferent despre ce fel de circ este vorba.
Halal reclama: mizerul si sufocatul Bucuresti, orasul cel mai poluat din UE, a organizat un circuit de formula 3, punand din nou la grea incercare nervii locuitorilor sai.
Astfel de evenimente se organizeaza in tari si in orase civilizate, cu locuitori ce nu au fost chinuiti decenii la rand(de la Ceausescu incoace-apropo, banuiesc ca despre asta doar ai auzit), in orase in care oamenii relaxati sunt de acord cu un asemenea deranj.
Poti tu sa te plimbi si cu trotineta ca oricum nu ai cum sa intelegi despre ce este vorba si ce inseamna sa traiesti zi de zi intr-un astfel de oras.

Pending
19th August 2008, 20:55
Serios? Ai idee cate orase au crescut doar datorita unui asemenea eveniment? Nu ai. Daca ai, da-mi trei exemple, te rog exceptand Monaco. Progres fara putin sacrificiu nu se poate. Deocamdata asta e singura modalitate de a promova un asemenea oras infect. In care am circulat, ca sa stii.

Da, as fi in continuare foarte multumit sa ma plimb cu trotineta, daca as stii ca vad acele echipe si piloti de care ti-am pomenit...

Bumbescu
19th August 2008, 21:32
Mi-e din ce in ce mai clar cu cine stau de vorba, mai ales ca nu ai raspuns la intrebarea cu ceausescu. Sacrificiu? Un provincial are tupeul sa ne pomeneasca noua bucurestenilor de sacrificiu? In Bucuresti exista generatii intregi de oameni ce s-au sacrificat in ultimii 30-40 de ani. De 30 de ani orasul asta ba e demolat si construit de ceausescu, ba e "futut" pe toate partile de alde lis si videanu si acum vine provincia sa ne spuna ce si cum, ca mai trebuie sa ne sacrificam putin......
Este imorala organizarea unui asemenea circuit(prin prisma neajunsurilor create o saptamana intreaga inainte) intr-un oras in care oamenii mor cu zilele in salvarile ce ajung prea tarziu la spital. In Bucuresti zeci de artere sunt inchise, se lucreaza peste tot, e un haos general si noi organizam "circuite". E deja groteasca povestea.
Si lasa, vezi-ti tu de promovarea minunatului tau oras in care locuiesti si nu mai duce grija "infectului" Bucuresti in care oricum ne-ai explicat ca esti fericit ca nu locuiesti.

Pending
19th August 2008, 21:55
Bumbescule, uitandu-ma sumar peste post-urile tale vad ca nu prea ai avut mare activitate in domeniul asta, asa ca nu imi voi mai obosi degetele. Banuiesc ca esti de acord cu restrictionarea circulatiei pentru niste meciuri din liga lui Mitica, dar nu pentru un circuit de FIA GT. Eu iti urez numai bine si sa treci cat mai usor peste calvarul asta. Oricum din pacate, sau din fericire pentru tine, nu cred ca va mai rezista multi ani acest circuit, care apropo, are un mare potential...

Sa traiesti...

dumy84
19th August 2008, 22:17
Imi cer scuze daca intervin (neinvitat) in discutie, dar vreau sa spun ca aceasta polemica nu-si are rostul. De bine de rau intr-o tara fara un circuit normal de curse, chiar si acest Bucharest Challenge reprezinta o speranta pentru pasionatii sportului cu motor si aseaza 'prapadita' asta de tara pe harta motorsportului mondial. Conteaza si asta, chiar daca stai 10 minute in plus la un semafor. Pana la urma de aglomeratia din oras sunt de vina in principal cei care si-au luat 5 masini pe cap de familie si care se deplaseaza pana la chioscul din colt cu autoturismul din dotare sa-si cumpere seminte si bere la 2 l. Sa fim seriosi: cati bucuresteni ar renunta cel putin pentru o zi la masina pentru transportul in comun sau bicicleta. E o chestiune de educatie si nu de amplasarea unui circuit.

Bumbescu
19th August 2008, 22:24
Nu sunt de acord cu restrictionare pt nimic in situatia actuala, iar la meciurile de care pomenesti tu nici nu se intampla asa ceva. Exista perturbari de cateva ore la unele meciuri internationale.
Nu era vorba de mine personal, era vorba de o situatie generala, pe care repet nu prea ai cum sa o intelegi. Nu stiu ce potential avea sau nu, ideea e ca nu prea era momentul de asa ceva. Stai linistit insa, sa va mai organiza, cu orice risc, cu caini pe traseu ca anul trecut, cu orice pret; o tara ca a noastra, incapabila de a se promova cu lucruri ordinare(civilizatie, siguranta, confort) are nevoie de evenimente extraordinare pt a se infatisa lumii.

Hai noroc.

P.S. si sa stii ca desi nu sunt intr-adevar mare fan am fost anul trecut

Dumy@ as fi curios ce opinie ai avea daca ai vedea-o pe mama ta de exemplu venind cu o ora mai tarziu acasa(azi traversarea orasului de dimineata si dupa amiaza cu atat a durat mai mult), o ora petrecuta in plus in transportul in comun pomenit de tine......probabil ca ti-ar intelege pasiunea, ca deh....asa sunt mamele, ele se sacrifica..

Travis Daye
27th August 2008, 15:34
prietene.. eu lucrez la hotelul ibis palatul parlamentului care se afla pe strada izvor ce a facut parte din circuit, si din cauza asta a trebuit sa vin timp de o saptamana pe jos de la marriott.... si cu toate astea nu ma plang.. pentru ca este ceva ce-mi place :D

ducus
15th October 2008, 09:33
Final de sezon si in FIA GT.
Iata castigatorii:
Andrea Bertolini si Michael Bartels la GT 1
Toni Vilander si Gianmaria Bruni la GT 2.
Bruni a concurat si in Formula 1, fara succes insa, si iata-l acum campion mondial la Grand Turismo :)
La echipe a castigat la GT1 Vitaphone Racing Team iar la GT 2 AF Corse.