PDA

View Full Version : FC Schalke 04



Jerry20cm
27th July 2006, 17:57
Un site si pt. o echipa bogata si cu pretentii la titlu !!!

Site oficial Schalke 04: www.schalke04.de

Ayrton
27th July 2006, 19:32
Schalke... un fel de Jiul Petrosani al Germaniei... :)

Echipa din zona bazinului carbonifer german, cu suporteri "mineri" (sau in ce s-or fi reconvertit profesional majoritatea...).

Mie imi placea antrenorul ala olandez pe care il aveau acum cativa ani... Insa dupa 2-5 ala din meciul Romania-Danemarca nu prea ii mai am la suflet pe Schalke intrucat aveau cativa danezi prin echipa, si aveam fobie de jucatori din tara lui Hamlet...

siiir louie
27th July 2006, 19:41
Asta cu minerii merge ca analogie dar atit, arena lor e una din cele mai moderne din lume, au super lot si anu asta se bat pt liga, in timp ce jiul abia daca s-ar scoate l-ar face supermultumit pe Simota si pe Flocea. Daca ii incurca pe Rapid si Dinamo sunt la sufletul meu (Jiul). CIt despre Shalke as vrea sa mai ia si altcineva titlul in Bundesliga (m-am cam saturat de bavarezi si jocul lor). Asa ca hai Schalke , Werder , HSV , etc

georg40
21st October 2006, 12:58
Schalke este foarte simpatizata in regiunea Ruhr, insa mai putin in restul tarii. Echipa, plina de straini, este de multi mai putin acceptata si si-a facut si un prost renume din a transfera elemntele talentate proprii: vezi Hanke, Delura si altii. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca intre milioanele cheltuite pe jucatori de valoare discutabila si prestatie este,deseori,o diferenta ca de la cer la pamant !

georg40
21st October 2006, 21:46
Schalke a castigat azi "la mustata" cu 2-1 in fata lui Hannover. Gazdele au avut in teren 9(noua) straini,doar portarul Rost si atacantul Kuranyi ( si el naturalizat)
avand cetatenia germana.

Universal
23rd October 2006, 18:33
Kuranyi este 1/2 german, mama sa fiind din Brazilia.
Prestatia echioei a fost buna, nu cea mai buna, dar a aratat ca este o candidata la titluz. In acest sezon o gramada de echipe trec pe primul loc in Bundesliga. Este destul de ciudat acest lucru, deoarece in sezoanele anterioare, Bundesliga era destul de stabila.Acum sa vedem cu va decurge evolutia echipei de pe Ruhr, din Pott.

Pronosticul meu ar fi un top 4 la sfarsitul turului Bundesligii.

georg40
24th October 2006, 00:05
Nu chiar, mama lui Kevin vine din Brazilia, iar tatal din Ungaria, adevarat stabilit mai de mult in Germania. Dar asta nu are nici o importanta. Mai sunt aici jucatori care nu sunt nascuti din parinti germani (Castro, Comez, Masmanidis, Fathi, Newille) dar asta nu deranjeaza pe nimeni si asa trebuie sa fie. Cine vrea sa joace pentru Germania poate sa o faca fara oprelisti.

Universal
24th October 2006, 12:12
De acord 100% cu tine. Numai daca ne uitam cine joaca in Nationala Frantei , pot spune , cuvintele tale scrise corespund total.
Henry, Makelele,Gallas,Zidane,Malouda,Cisse,Govou sunt numai cateva nume.
La noi sunt Trochowski,accidentatul Asamoah, Poldi,Klose...deci o adevarata industrie :)

georg40
24th October 2006, 21:28
Intr-o Europa deschisa, azi-maine fara granite ,"fenomenul" va inceta sa mai fie un...fenomen. In Germania sunt dealtfel multi "Aussiedleri", adica ceteateni de origine germana veniti din Silezia, Boemia, Transilvania ,Kazachstan, etc., ei au primit cetatenia repede si fara probleme. Cazul unora amintiti de tine.#

Cu Franta este altceva. Toti cei veniti din "teritoriile de peste mari" sunt deja prin nastere cetateni francezi.

Universal
24th October 2006, 21:40
Korrekt. Deoarece teritorii precum Marokko, Congo sau Senegal au fost teritorii franceze, si exista reguli.

georg40
24th October 2006, 23:40
Eu ma refer inainte de toata la Guadelupa, Reunion sau Guyana Franceza care apartin si azi de Franta. Tunisienii, algerienii sau marocanii si-au creat situatia in Franta cum se spune din tata-n fiu...

CrAzY92
22nd November 2006, 16:59
ich mag schalke , imi place schalke :D

georg40
22nd November 2006, 17:17
Daca ma uit bine la datele tale, inclusiv localitatea unde traiesti (am stat si eu acolo de doua ori mai mult ani decat ai tu acum !), avem aproape aceleasi gusturi. Cu singura exceptie:Schalke. Este echipa care nu mi-a placut niciodata, si aceasta din mai multe motive.

georg40
11th January 2007, 20:26
Andreas Müller , managerul echipei din Gelsenkirchen se arata optimist spunand ca Schalke are in acest an cele mai mari sanse la titlu.

Pe de alta parte se pare ca echipa va deveni mai saraca cu un jucator, transferul internationalului turc Halil Altintop la Galatasaray Istranbul fiind ca si pefect.
Ma intreb ce va face acum fratele sau geaman, Hamit ? Eu cred ca in cateva luni pleaca si el.

georg40
13th January 2007, 14:31
Forma ascendenta in finalul turului, ca si buna pregatire pe care o face in prezent cu echipa sa, il determina pe Kevin sa devina optimist. "Sigur ca vreau din nou in echipa nationala ,declara el,acest lucru il doresc chiar si numai din mandrie".
Kurányi (24 de ani), cel care parea un element sigur in echipa nationala, nu a mai fost selectionat de Jürgen Klinsmann ramanand la CM simplu spectator.

georg40
17th January 2007, 12:45
Conducerea lui Schalke nu se da usor batuta in cazul lui Hamit Altintop, dorit de Galatasaray si,mai nou, de Bayern. Pana in martie acesta a primit un timp de gandire in conditiile unei oferte(de salarizare) imbunatatite.
Eu risc un pronostic.Hamit va ramane in Germania, el a crescut aici, are mentalitatea de aici, probabil ca in Turcia nici nu i-ar placea. Dar Bayern daca il doreste neaparat (mai ales ca acum vor lipsi Deisler si Salihamidzic !) il va avea !

georg40
18th January 2007, 18:21
Aiureala mare. Aparatorul brazilian, Gustavo nu vrea sa se prezinte la Gelsenkirchen invocand motive familiare, desi are un contract valabil pana in anul 2009.El vrea sa-si continue activitatea la Palmeiras Sao Paolo. Pe de alta parte, conducerea echipei Schalke04 s-a adresat FIFA, dupa cum declara managerul Andreas Müller, cerand acesteia sa medieze conflictul.

the lion king
1st February 2007, 09:52
anu asta e anul lui Schalke.in sfarsit ....va lua titlul.bayern e in criza si sper sa ramana asa.de cand astept sa ia titlul ca numai la mustata l-au perdut de cativa ani incoace....iese soarele .....presimt.

waterboy
1st February 2007, 12:11
Pai in primul rand chiar daca Bayern ramane in criza mai trebuie sa intre si Werder. Schalke are avantajul ca se poate concentra numai pe campionat, pe cand Werder va mai avea meciuri si in Cupa Uefa.

In al doilea rand Schalke nu a prea pierdut titlu la mustata in ultimii ani. Exceptand sezonul 2000/2001 cand a terminat la un punct in spatele lui Bayern, Schalke in ultimii 10 ani nu a terminat la mai putin de 12-14 puncte de primul loc.

the lion king
1st February 2007, 12:18
cum zici,dar eu sper sa ia schalke!!!

georg40
2nd February 2007, 18:36
Aceasta este suma care a fost promisa jucatorilor echipei Schalke daca la finele sezonului vor aduce titlul de campioana la Gelsenkrichen.

the lion king
2nd February 2007, 18:41
daca s-ar intampla asta ..culorile anului in Germania ar fi alb albastre.....:yeah:

calipeta
19th February 2007, 01:42
... mai trebuie sa intre si Werder.
Deja sunteti in criza...! Eu cred k titlul se va juca intre Shalke si Vfb.

waterboy
19th February 2007, 02:43
Asta am spus și eu pe threadul celălalt. Oricum între Schalke și Stuttgart prefer pe ultima.

Cappone
26th February 2007, 03:26
schalke a pierdut azi cu 1-0 in fata lui leverkusen si a ratat sansa de a se distanta de stuttgart care a facut meci nul cu hertha

georg40
26th February 2007, 14:16
Infrangerea de ieri neplacuta, s-a intamplat si la alte case:vezi Bremen sau Bayern, este mai dureroasa decat s-ar credea. La numerosii acidentati pe care ii are Schalke, se va adauga acum si Krstajic, care a suferit ieri o fractura de coasta, ca si mijlocasul Lincoln care prin eliminarea de pe teren pentru lovirea adversarului se va alege cu multe etape de suspendare el fiind recidivist in materie. Este indoielnic daca Schalke, cu o formatie carpita pe ici si colo ,va reusi sa evolueze si pe mai departe la nivelul cu care a inceput returul.

georg40
27th February 2007, 20:56
Cum nu era greu de prevazut, Lincoln a primit 5(cinci) etape suspendare pentru gestul sau nesportiv fata de Schneider in partida cu Leverkusen. Jucatorul brazilian va putea juca din nou cel mai devreme la 14 aprilie in meciul cu Mainz.

georg40
4th March 2007, 14:09
La un sondaj de opinie organizat de DSF - postul de televiziune german de sport, din 1 500 de persoane 60 la suta cred ca Schalke va castiga titlul, in timp ce 40 la suta sunt convinsi ca ea va risipi aceste sanse. Cifra acestora din urma este, de altfel, in usoara crestere. Foarte mult depinde de cele doua meciuri viitoare: la Hannover si acasa cu Stuttgart.

lucian_iasi
4th March 2007, 14:12
Schalke e in scadere de forma...nu multe echipa iroreste o asemenea sansa cum a avut schalke..sa fie pe primul loc cu vreo 5 puncte avans..si sa mai aiba si 2 meciuri la rand acasa,(unul cu leverkusen si alta cu o echipa care se zbate la retrogradare,hamburg),si sa nu obtina nici un punct si MAI MULT sa nu marcheze nici un gol.

Cappone
6th March 2007, 00:54
cum naiba hamburg aia la inceputul sezonului nu bateau pe nimeni,si brusc bat meci de meci.
chiar si pe Schalke

georg40
6th March 2007, 13:15
cum naiba hamburg aia la inceputul sezonului nu bateau pe nimeni,si brusc bat meci de meci.
chiar si pe Schalke

Hamburg a avut mai multi accidentati, care intre timp au revenit, van der Vaart a fost si suspendat , iar noul antrenor, Stevens e un tip aspru care a introdus mai multa disciplina. Prestatia lui HSV in tur a fost , trebuie sa recunoastem, sub valoarea componentilor echipei.

georg40
6th March 2007, 21:51
Schalke il va pierde pe Hamit Altintop, care a semnat pentru Bayern, motiv sa caute un inlocuitor.
Acesta ar putea fi capitanul echipei, Eintracht Frankfurt, Jermaine Jones, crescut in pepiniera acestui club, si care este nemultumit de noile conditii contractuale oferite de actuala sa formatie. Cum contractul sau exprira la 30 iunie ,el poate fi un jucator "ieftin" pentru echipa din Gelsenkirchen.

georg40
8th March 2007, 22:23
Schalke l-a achizitionat pe Heiko Westermann de la Arminia Bielefeld. Fundasul central in varsta de 23 de ani este un jucator capabil de afirmare, fiind deja si in vederile echipei nationale.

georg40
15th March 2007, 18:47
Si la Schalke clarificare in ce priveste antrenorul. Clubul a prelungit contractul lui Mirko Slomka pana la 30 iunie 2009. Salariul lui este apreciat de comentatori bine informati ca fiind de 1,2 milioane euro anual.

Andreiy
19th March 2007, 01:21
cred ca vor iesi campioni dupa 50 si ceva de ani! wow!

georg40
19th March 2007, 13:06
cred ca vor iesi campioni dupa 50 si ceva de ani! wow!

Eu nu sunt chiar asa de sigur. Daca la 30 martie, Schalke pierde la München si Bremen castiga la Cottbus, avem o noua constelatie lupta redeschizandu-se in toate variantele posibile.

Andreiy
19th March 2007, 13:23
si dak nu pierde? :D

georg40
19th March 2007, 13:27
si dak nu pierde? :D

Atunci face meci egal sau castiga ! (Cunosti si alte...variante ?).

Andreiy
19th March 2007, 13:32
voiam sa subliniez ca dak bat vor iesi campioni. cred ca merita!

georg40
19th March 2007, 13:54
Acesta este in continuare programul celor doua echipe. Subliniez aici doua lucruri: 1.in Bundesliga fiecare meci este greu, nu exista, poate te-ai convins, meci castigat dinainte si aici nu se fac nici "blaturi"...; 2. partidele dintre echipele din "revier", adica zona Ruhr (aici sunt de socotit Schalke, Bochum, Dortmund) sunt de o dificultate deosebita nu odata inregistrandu-se rezultatele dintre cele mai neasteptate.
Cunoscand toate acestea poti tu calcula realist cine cate puncte face ? Eu de exemplu nu pot...


Schalke: Bayern (d),Mönchengladbach (a),Mainz (d),Cottbus (a), Bochum (d), Nürnberg(a), Dortmund (d), Bielefeld (a).

Werder: Cottbus(d), Nürnberg (a), Dortmund (d), Aachen(a), Bielefeld (d), Hertha (d), Frankfurt (a), Wolfsburg (d).

Andreiy
19th March 2007, 13:56
Werder la prima vedere pare sa aiba un program mai usor....dar daca Schalke bate pe Bayern, ceea ce-i posibil...

georg40
19th March 2007, 13:59
Werder la prima vedere pare sa aiba un program mai usor....dar daca Schalke bate pe Bayern, ceea ce-i posibil...

Eu ti-am servit toate aceste amanunte cu speranta ca iti iei putin timp si faci o socoteala realista a sanselor. Sunt curios la ce rezultat ajungi...

carlo
19th March 2007, 18:11
Werder la prima vedere pare sa aiba un program mai usor....dar daca Schalke bate pe Bayern, ceea ce-i posibil...
Nu cred ca Schalke bate la Bayern.Bavarezii,chiar daca nu mai au sanse mari la titlu,trag si ei pentru un loc in Champions League!

Andreiy
19th March 2007, 18:15
bayern cam fasaie...cand bate, cand pierde...
de asta am zis ca e posibil schalke sa bata si sa faca un mare pas spre un titlu, dupa 50 si ceva de ani

georg40
19th March 2007, 18:17
Nu cred ca Schalke bate la Bayern.Bavarezii,chiar daca nu mai au sanse mari la titlu,trag si ei pentru un loc in Champions League!

Si eu cred ca va castiga Bayern. Dupa insuccesul de la Frankfurt orice alt rezultat ar insemna o mare nereusita atat pentru echipa cat mai ales pentru Ottmar Hitzfeld.

georg40
2nd April 2007, 17:36
Schalke se afla in contact cu fostul ei portar, Schober in prezent titular la Hansa Rostock in liga a doua. Intentia este de a-l readuce pe acesta la Gelsenkirchen ca si nr.2 langa Neuner, pentru un salariu, dupa informatiile lui "Bild", de 750 000 de euro. La randul ei Hansa Rostock doreste sa-l retina pe Schober neaparat. O decizie urmeaza sa fie luata (de Schober) pana la 10 aprilie.

georg40
4th April 2007, 17:50
Schalke pierde din nou un inaintas, pe Löwenkraands , accidentat destul de grav la glezna dreapta.El va fi indispionibil cateva saptamani.

Universal
4th April 2007, 20:50
Schalke va pierde titlul...cu un nou accidentat, si asa, echipa nu are un moral mare, dar numai o micä minune ar face sä cästige titlul anul acesta, diferenta este din ce in ce mai micä.

georg40
12th April 2007, 20:38
Schalke beneficiaza in acest finis de campionat de serviciile brazilianului Lincoln, care si-a ispasit lunga suspendare de cinci etape.

Lordul
12th April 2007, 20:41
Schalke beneficiaza in acest finis de campionat de serviciile brazilianului Lincoln, care si-a ispasit lunga suspendare de cinci etape.
da ce a facut de a fost suspendat 5 etape ?

Universal
12th April 2007, 20:42
A fäcut un gest iresponsabil la un meci de bundesliga, scuipänd, cred un adversar si rästindu-se la arbitru....

Lordul
12th April 2007, 20:47
corecta decizie atunci !; o iubire in alb si albastru imnul lui schalke

georg40
12th April 2007, 21:09
Nici poveste cu scuipatul, aici e aici, dupa fluierul final, in fata arbitrului Lincoln l-a lovit cu pumnul in fata pe Schneider de la Leverkusen. Eu mi-am zis ca nu lovitura a fost pedepsita ci prostia ! Mai bine mergeau sa bea o bere impreuna si sa discute pe indelete ce aveau de impartit !

Universal
12th April 2007, 21:22
Scuze, asta era, dupä meci, cu Leverkusen...in care au pierdut , dacä nu mä insel cu 1-0 pe teren propriu, l-a lovit pe Bernd..dar tot prostie rämäne.

georg40
15th April 2007, 13:41
Gerald Asamoah, jucatorul lui Schalke a declarat ieri, ca daca dupa meciul de la 12 mai la Dortmund echipa sa si-a asigurat titlul de campioana va face drumul de la Dortmund la Gelsenkirchen pe jos.
Oricum si pe...scurtatura sunt cativa zeci de kilometri, dar Gerald nu va fi singur, zeci de suporteri vor sa-l insoteasca.

georg40
24th April 2007, 20:07
"Albastri" l-au legitimat pe Jermaine Jones, mijlocasul (accidentat) de la Eintracht Frankfurt , oferindu-i acestuia un contract pe patru ani.

Universal
24th April 2007, 20:13
Culmea, loviturä de teatru..dupä intense negocieri mä asteptam ca Jones sä rämänä la Eintracht, dar, fiind probabil nemultumit, a ales sä plece. Päcat, Eintracht are nevoie neapärat de un inlocuitor bun ...dar la valoarea lui nu va fi ieftin..

caine19
9th May 2007, 18:28
Sper sa castige si shalke dupa 40 si ceva de ani titlul in Bundesliga :bere: .

M-am saturat de dominatia Bayern , iar pe werder nu-i inghit deloc :D

Universal
9th May 2007, 20:43
:) Ai uitat de VFB :)

Patriots
11th May 2007, 19:54
Sper ca Schalke sa castige sezonul asta titlul.Il merita.De cand asteptam titlul asta :yeah: :yeah: :yeah: :bere:

georg40
11th May 2007, 23:29
Maine poate fi ziua adevarului, cine rezista tensiunii nervoase si castiga va fi campioana pe merit cine nu...

georg40
15th May 2007, 22:16
Deziluzia redevine proaspata.
Kevin Kurányi nu poate uita ca anul trecut inaintea mondialelor antrenorul Jürgen Klinsmann l-a scos din lot declarand intr-un interviu publicat in revista mondena "MAX" ca : "Eu am avut in viata mea cativa antrenori care m-au scos din echipa si m-au asezat pe banca de rezerve, dar ei au tinut totusi cu mine.Pentru ei am respect si azi. Nu si pentru un antrenor care m-a adus intr-o cadere libera..."

In alta ordine de idei, Kurányi pare sa ilustreze atmosfera de dezamagire care domina la Schalke declarand :" Intr-un viitor nu pea indepartat imi vad viitorul in strainatate, echipe din Anglia, Spania sau Italia fiind de mare atractie."

georg40
17th June 2007, 17:20
Schalke este pe cale sa-l piarda pe principalul sau actor de la mijlocul terenului, brazilianul Lincoln.
Galatasaray Istanbul, antrenata in viitor de germanul Karl Heinz Feldkamp a pus ochii pe acesta, asa cum confirma managerul lui S04, Andreas Müller, avand loc intradevar tratative. Echipa din Gelsenkirchen pretinde suma de 8 milioane euro. Contractul lui Lincoln exprira la 30 iunie 2008.

georg40
19th June 2007, 17:38
99 la suta ca transferul se va produce in aceste zile. Schalke indatorata pana peste cap (oficial datorii in valoare de 129 milioane euro) a cerut pentru Lincoln 8 milioane, suma pe care Galatasaray o va plati fara sa maraie.

georg40
20th June 2007, 00:36
Au venit:

Schober (Hansa)
Jones (Eintracht)
Westermann (Bielefeld)
Abel, Azaouagh, Delura , imprumutati au revenit la echipa

Au plecat:

Hamit Altintop (Bayern)
Bungert (Offenbach)
Hoogland (Mainz)
Lamczyk (Kassel)

georg40
21st June 2007, 22:58
Plecarea lui Lincoln la Galatasaray a fost perfectata pentru 5 milioane euro.
Banii au fost imediat reinvestitit pentru jucatorul de 21 de ani Ivan Rakitic de la FC Basel.

Geografu
22nd June 2007, 01:02
Dupa parerea mea au facut o mare greseala prin cedarea lui Lincoln dar ei decid...:rolleyes: :evil:

georg40
22nd June 2007, 14:44
Dupa parerea mea au facut o mare greseala prin cedarea lui Lincoln dar ei decid...:rolleyes: :evil:


JAIN !
Cuvantul poate tie necunoscut este combinatia dintre JA (da) si NEIN (nu) folosit adesea de germani cand raspunsul este echivoc.

Asa si in cazul de fata. Lincoln este un jucator bun,dar destul de instabil, iar psihic chiar labil. Numai spre exemplu, in campionatul incheiat el a lipsit echipei sale in 8 (opt) meciuri consecinta a doua suspendari pe 3 respectiv 5 etape , ca urmare a unor gesturi nesportive. Schalke se va descurca si fara el.

Geografu
22nd June 2007, 15:40
Stiam cuvantul Georg nici o problema.Intr-adevar nu stiam ca este cam rebel daca este asa atunci e ok dar Schalke trebuie sa ia urgent un mijlocas central de valore deoarece cred ca asta ii lipseste...:rolleyes:

georg40
22nd June 2007, 16:18
Se zice ca acest Rakitic adus de la FC Basel este un organizator la mijlocul terenului de mare perspectiva. Vom vedea.

Universal
23rd June 2007, 16:35
Au venit:

Jermaine Jones (Eintracht Frankfurt), Matthias Schober (Hansa Rostock), Mimoun Azaouagh (FSV Mainz/), Niko Bungert (Kickers Offenbach/),
Michael Delura (Borussia Mönchengladbach/), Mathias Abel (Hamburger SV/),
Heiko Westermann (Arminia Bielefeld), Benedikt Höwedes (eigene Jugend),
Ivan Rakitic (FC Basel)

Au plecat:

Hamit Altintop (FC Bayern München), Dennis Lamczyk (Hessen Kassel), Christian Erwig, Tim Hoogland (1. FSV Mainz 05), Lincoln (Galatasaray Istanbul)

georg40
24th June 2007, 22:02
Schalke isi reia preagtirile, maine, luni 25 iunie, acasa la Gelsenkirchen. Urmeaza intre 7 - 15 iulie un cantonament la Bad Radkersburg in Austria. Partidele de pregatire deja stabilite: Herten (4.7), Aschaffenburg (7.7), FC Copenhaga (10.7), FC Middlesbrough (14.7), Dynamo Dresden (18.7).

Universal
25th June 2007, 16:45
A picat transferul lui Streit la Schalke :(

georg40
25th June 2007, 16:57
Am scris la...Eintracht. Ca baiatul e acolo si ramane.

Universal
25th June 2007, 16:58
Pacat...

georg40
25th June 2007, 17:14
Ce este pacat ?

Universal
4th July 2007, 15:02
Ca nu a reusit acest transfer. Oricum, sa speram ca la Eintracht va fi totul ok.

Heiko Westermann, jucatorul care aprimit un contract pana lasfarsitul sezonuilui lui 2011 a declarat intr-un interviu unui ziar ca doreste sa devina repede titular in echipa antrenata de Mirko Slomka

georg40
4th July 2007, 19:56
Schalke a incercat sa-l obtina pe danezul Leon Andreasen, aflat sub contract la Bremen.Cum se stie, Andreasen a fost in sezonul trecut imprumutat la Mainz unde a facut jocuri foarte bune.
Klaus Allofs , managerul lui Bremen a raspuns imediat: Leon nu este transferabil !

georg40
6th July 2007, 12:28
Internationalul Kevin Kurányi a criticat in termeni foarte aspri politica de cadre de la clubul sau, neintelegand de ce doi jucatori titulari ca Lincoln si Hamit Altintop nu au primit inlocuitori de valoare.
( Probabil Kurányi nu cunoaste situatia materiala precara a clubului sau ...)

Geografu
6th July 2007, 12:55
Internationalul Kevin Kurányi a criticat in termeni foarte aspri politica de cadre de la clubul sau, neintelegand de ce doi jucatori titulari ca Lincoln si Hamit Altintop nu au primit inlocuitori de valoare.
( Probabil Kurányi nu cunoaste situatia materiala precara a clubului sau ...)


In mod normal n-ar trebui sa fie precara atata timp cat sunt sponsorizati de una dintre cele mai importante si cruciale firme din Europa : Gazprom....:rolleyes:

georg40
6th July 2007, 13:25
In mod normal n-ar trebui sa fie precara atata timp cat sunt sponsorizati de una dintre cele mai importante si cruciale firme din Europa : Gazprom....:rolleyes:

Da, insa nici rusii nu arunca banii cu doua maini. Schalke are datorii de 109 milioane €, ele urcand chiar cu cateva milioane fata de anul precedent. Este inca urmarea unei politici de transferuri in care ...pofta a depasit proviziile din camara de alimente ( sa ne gandim Bordon, Krstaici, Kurányi, Halil Altintop si inca multi altii, de unde atatia bani ?).

georg40
9th July 2007, 13:00
Un ...bumerang pentru Kurányi !

Conducerea lui Schalke nu prea a savurat critica lui KK , unul dintre bosi, Josef Schnusenberg spuanand textual:" daca el nu are chef sa fie al doilea sa faca mai mult acolo, pe teren..." La randul sau, managerul Andreas Müller a remarcat tendiinta unor jucatori de a "idolatriza mereu pe cei plecati si de a-i subaprecia pe cei noi veniti", adresatul, desi nenominalizat fiind clar Kurányi.

georg40
12th July 2007, 19:02
Si tot Kurányi in stirea urmatoare.
Fenerbahce Istanbul ofera pentru el 15 milioane euro, si pretul poate fi inca majorat! Antrenorul Zico doreste acest jucator "de clasa mondiala".
Cum Schalke este in nevoie de bani, se poate astepta cu interes replica acesteia, desi managerul Müler afirma ca KK este "nevandabil".

Universal
12th July 2007, 20:09
Daca-l vinde pe Kuranyi, adio primele 3 locuri....e sinucidere financiara :(

georg40
15th July 2007, 14:17
Ofertele lui Fenerbahce pentru Kevin Kurányi iau din ce in ce mai mult o tenta grotesca, si se afla la marginea moralitatii.
Echipa din Istanbul i-a propus lui Kurányi un contract pe 4 ani dotat cu 40 (!) milioane euro din care 32 (!) milioane platibili imediat ce contractul a fost semnat. Schalke ar urma sa primeasca pentru dezlegare 15 milioane.
Managerul Andreas Müller a repetat afirmatia cum ca acesta este nevandabil.

Universal
21st July 2007, 16:51
Pana la urma,Kevin nu a acceptat.

Universal
23rd July 2007, 16:18
O ultima stire: Conducerea echipei a anuntat ca jucatorii Marcelo Bordon, Mladen Kstaijc si Manuel Neuer si-au prelungit contractele scadente.

Krstaijc- pana in 2009 , in contractul sau prevede ca trebuie sa joace un anumit nr. de jocuri in Bundesliga- ceea ce s-a si intamplat ca sa se prelungeasca...cu inca 1 sezon , scadent in 2009 .

Neuer-2011 si Bordon 2012

Universal
25th July 2007, 15:25
Schalke s-a impus in Cupa Ligii Germaniei in semifinale impotriva lui Fc Nürnberg.

Goluri:

1-0 Vittek (20') 1-1 Kobiashvilli (38') 1-2 Ernst (44')
45' [1 - 3] P. Løvenkrands 58' [1 - 4] H. Westermann
73' [2 - 4] R. Vittek

georg40
25th July 2007, 17:17
Transferul lui Steven Appiah, capitanul in varsta de 26 ani al nationalei ghaneze, de la Fenerbahce Istanbul, devine din nou actual, desi parea la un moment dat sortit esecului. Clubul si jucatorul sunt de acord, intrebarea e de unde ia Schalke cele 10 milioane cerute de turci.

Geografu
27th July 2007, 15:48
Se pare ca azi Schalke si-a acoperit golul lasat de plecarea lui Lincoln si s-a pus de acord cu Stephen Appiah de la Fenerbahce.Daca va fi realizat va fi un transfer foarte reusit !

georg40
6th August 2007, 21:36
De 50 de ani ravneste Schalke sa obtina titlul de campioana, nereusitele din ultimii ani, cand de doua ori a fost atat de aproape de tinta, urmarind-o ca un traumatism.
Echipa nu a facut transferuri spectaculoase, nici cu banii nu a stat prea bine, multe dorinte ca Riquelme sau Appiah ramanand in acest stadiu. Doua talente, Ivan Rakitic si Heiko Westermann au intarit echipa, dar pierderile se numesc totusi Lincoln si Hamit Altintop. Un loc pe podium ar fi deja o performanta.

georg40
22nd August 2007, 19:51
La Schalke vorbaria ...necontrolata pare sa ia sfarsit.
Conducerea a decis ca despre accidentari si indisponibilitati sa nu-si mai dea fiecare cu parerea ci doar persoanele competente stabilite in acest sens.
Intr-un fel de inteles, dar daca ne gandim la numarul accidentatilor din Bundesliga parca nici un secret nu mai e...secret !

georg40
1st September 2007, 13:54
Krstajic, inlocuit vineri seara dupa 20 de minute, s-a accidentat la genunchi si va fi indisponibil cel putin 2 saptamani.

georg40
21st November 2007, 17:55
Schalke poate conta in partida de sambata de la Hannover pe Kurányi, Özil si Varela refacuti dupa accidentari. Jones ramane insa si pe mai departe indisponibil.

georg40
12th December 2007, 19:37
Nicio grija fani ai lui Bayern München este un alt Ze Roberto, pe numele lui complet Jose Roberto de Oliviera, si care vine de la Botafogo Rio de Janeiro. Brazilianul in varsta de 27 de ani este pe cale sa incheie examenul medical obligatoriu.

georg40
19th December 2007, 20:03
Schalke si Fankfurt au...batut palma.
Contra unei sume care nu a fost data in vileag Albert Streit se poate transfera de la 1 ianuarie 2008 la clubul din Gelsenkirchen.

Geografu
5th January 2008, 19:52
Astazi a fost si prezentat brazilianul Ze Roberto la Schalke.Dupa cum va spuneam noi chiar pe acest thread e vorba de Jose Roberto de Oliviera.
El va purta numarul 15 si va sta la Schalke cel putin 3 ani si jumatate cat ii dureaza contractul.
Brazilianul de 26 de ani este a treia achizitie a alb-albastrilor in aceasta iarna dupa Albert Streit si Michael Bordon.

www.schalke04.de

georg40
6th January 2008, 21:06
Schalke l-a legitimat surprinzator pe talentul georgian Levan Kenia in varsta de numai 17 ani, care deja la varsta de 16 ani a evoluat in prima reprezentativa gruzina.
Kenia primeste un contract profesionist valabil pana in anul 2012, acesta urmand sa intre in vigoare la 18 noiembrie a.c. cand juniorul va implini 18 ani.
Cat s-a platit echipei sale, Lokomotive Tiflis nu a fost de aflat. Pentru inceput Kenia va evolua in prima echipa de juniori a clubului din Gelsenkirchen.

Universal
7th January 2008, 19:55
Este un mare talent, a evolaut impotriva Scotiei, in preliminariile Campionatului European, reusind sa ajute nationala la un nesperat 2-0 pentru gruzi.

La cei 16 ani ai sai a ajuns destul de repede sa fie selectionat ;)

Poate fi urmasul lui Kaladze sau Arveladze ;)

In orice caz, Schalke a facut o alegere foarte buna.

georg40
8th January 2008, 23:56
Bucurie mare in familia Kurányi ea marindu-se cu o fetita care a vazut luminia zilei duminica trecuta.

Neplaceri in familia Kurányi. Jucatorul ...Kevin s-a imbolnavit de pneumonie fiind nevoit sa renunte la antrenamentele cu echipa aflata in cantonamentul de la Belek (Turcia).

georg40
10th January 2008, 13:49
Schalke a invins intr-un amical la Belek, in Turcia, Freiburg cu 3-1 (2-0) prin golurile marcate de Ralitic, Lövenkrands si Larsen, respectiv Aogo.

Alte meciuri la Belek:
azi, joi: Freiburg - Bremen ( ora 19,30 live in DSF)
sambata, Bremen - Schalke (ora 19 live in DSF).

georg40
20th January 2008, 21:27
Meciul amical sustinut de Schalke la Magdeburg, poate avea pentru "albastrii " inca urmari. Mai multi suporteri veniti de la Gelsenkirchen s-au catarat peste gard in sectoarele ocupate de gazde, la meci au fost 20 000 de spectatori, provocand bataie si dezordine. Cum DFB nu prea cunoaste in asemenea situatii gluma s-ar putea lasa cu unele sanctiuni...

georg40
21st January 2008, 13:53
Clubul i-a dat libertate de transfer tanarului Mesut Özil, 19 ani, international la U19, pe motivul ca acesta nu ar fi legat de ...Schalke, in urma refuzului de a-si prelungi inainte de vreme contractul care expira in anul 2009. Trebuie doar sa existe oferta potrivita...

Geografu
30th January 2008, 20:52
Transferat in decembrie de la Frankfurt contra sumei de 5 milioane de euro, mijlocasul de origine romana nu s-a putut pregati la noua sa echipa, Schalke 04 Gelsenkirchen. “M-am operat la genunchi si a trebuit sa iau o pauza de 10 saptamini”, a explicat Albert Streit. Calvarul mijlocasului de 27 de ani s-a terminat insa, el incepind deja antrenamentele alaturi de noii colegi. Debutul sau s-ar putea produce duminica, la reluarea Bundesligii, cind Schalke se va duela cu Stuttgartul lui Marica si Sergiu Radu.

www.ifotbal.ro

Geografu
1st February 2008, 15:10
Asamoah și-a prelungit contractul cu Schalke 04 până în 2011

Atacantul echipei Schalke 04, Gerald Asamoah, și-a prelungit, joi, pentru trei sezoane, până în 2011, contractul cu vicecampioana Germaniei în 2006/2007, informează AFP.
Asamoah, în vârstă de 29 de ani, evoluează din 1999 la echipa Schalke, unde a marcat 38 de goluri în 228 de meciuri.
"Este jucătorul preferat al suporterilor noștri, el reprezintă valorile clubului", a explicat Andreas Muller, manager general la Schalke 04.
"Schalke 04 este clubul meu, mă simt în familie și aici veau să-mi termin cariera", a adăugat Asamoah.

Mediafax

Bogdy LFC
6th March 2008, 15:37
Schalke mai mult decat sincere felicitari pentru calificarea in sferturi,nu merita :) Sper sa intalneasca Liverpool mai departe :ok:

georg40
19th March 2008, 19:02
Internationalul turc, Halil Altintop este curtat insistent de formatia Fenerbahce Istanbul, care doreste un transfer imediat daca se poate.
Halil are contract cu Schalke pana in anul 2010, dar nu ar fi dezinteresat de un transfer, datorita situatie sale la echipa din Gelsenkirchen. In acest sezon, Halil a fost doar de 7 ori titular, constelatie care il nemultumeste profund. Dupa unii observatori transferul va avea loc sigur.

georg40
20th March 2008, 14:17
Din pacate am avut din nou dreptate.
Transferat cu nerabdare si tam-tam de la Frankfurt la Gelsenkirchen, Albert Streit a dat vrabia din mana pentru cioara de pe gard, cum zice romanul.
La Schalke este reservist, a jucat pana acum ocazional cateva minute.
"Este neobisnuit ceea ce se petrece aici, eu mi-am inchipuit lucrurile cu totul altfel" a declarat el intr-un interviu acordat cotidianului Frankfurter Rundschau. Pana acum , Streit are la activ 97 de minute pentru noua sa echipa, acuzand ca de cand este la Schalke antrenorul Slomka a discutat cu el o singura data. "Sigur ca sunt nemultumit, a incheiat el, si daca lucururile nu se vor schimba voi urma consecintele de rigoare..."

Geografu
2nd April 2008, 17:04
Antrenorul Mirko Slomka a declarat, marți noapte, că nu credea că jucătorii de la Schalke 04 vor respecta atât de mult în teren formația FC Barcelona, apreciind că echipa germană nu a avut curajul să atace în meciul din prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, informează AFP.
"Nu am atacat această echipă în primele 30 de minute, nu credeam că vom respecta atât de mult FC Barcelona. La golul lor, am lăsat prea mult spațiu, iar Henry a profitat. Nu am avut curajul să-i atacăm. Am făcut o a doua repriză bună, cu multă presiune și multe mingi în față. Cred că ni s-ar fi putut da un penalti la un fault asupra lui Heiko Westermann împins de un fundaș de la FC Barcelona. Cred în șansele noastre. La 2-0 ar fi fost altceva, dar așa credem mai mult, mai ales că îl vom recupera pe Jermaine Jones (suspendat marți)", a spus Slomka.
Mijlocașul Heiko Westermann a declarat că împotriva unei echipe precum FC Barcelona este impardonabil să ratezi atât de multe ocazii. "Barcelona a avut o singură ocazie adevărată și a profitat. Ar fi trebuit să ni se dea un penalti, am fost împins de un fundaș. Însă cred: dacă jucăm 90 de minute așa cum am făcut-o în repriza a doua, totul este posibil", a precizat Westermann.
Schalke 04 a pierdut, marți, pe teren propriu, cu scorul de 0-1, meciul susținut în compania formației FC Barcelona, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Partida retur va avea loc la 9 aprilie.

Mediafax

Geografu
10th April 2008, 14:12
Antrenorul echipei Schalke 04, Mirko Slomka, a declarat, miercuri, după înfrângerea în fața formației FC Barcelona, scor 0-1, și eliminarea din Liga Campionilor, că spaniolii au fost mult mai buni, iar elevii săi au jucat mai slab decât în manșa tur, informează site-ul oficial al UEFA.
"Am venit fără prea multe speranțe, am dorit să ne impunem stilul de joc. A fost extrem de dificil pentru noi, mai ales în repriza secundă, dar am rămas fideli jocului nostru. Barcelona a fost mult mai bună, dar să nu uităm că am reușit să-i punem în dificultate de câteva ori. Din păcate, nu am făcut o partidă prea bună, chiar mai slabă decât cea din tur, dar circumstanțele au fost altele. Barcelona va întâlni pe Manchester United în semifinale și nu pot spune ce se va întâmpla acolo. Nu știu dacă Barcelona se va impune, dar cu siguranță va avea nevoie de geniul lui Lionel Messi", a spus Slomka.
Echipa germană Schalke 04 a ratat calificarea în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a fost învinsă, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0, de formația spaniolă FC Barcelona, în manșa secundă a sferturilor de finală ale competiției. În tur, Schalke a fost învinsă, pe teren propriu, cu același scor, 1-0.

Mediafax

Geografu
10th April 2008, 14:16
Atacantul dinamovist Florin Bratu se afla pe lista de achizitii a clubului german Schalke 04, anunta mercato365.

Jucatorul de 28 de ani este cotat de oficialii din Stefan cel Mare la doua milioane de euro, iar in ultima vreme de serviciile lui s-au mai interesat grecii de la Olympiakos Pireu si AEK Atena.

Bratu, achizitionat la inceputul acestui sezon de la Nantes, a reusit sa inscrie in actuala editie de campionat noua goluri, fiind al doilea golgheter al campioanei, dupa Danciulescu.

asport.ro

Geografu
13th April 2008, 22:35
Echipa Schalke 04 va fi antrenată, până la sfârșitul acestui sezon, de doi foști jucători, Michael Buskens și Youri Mulder, a anunțat clubul german, de la care a fost demis, duminică, tehnicianul Mirko Slomka, informează AFP.
Buskens, în vârstă de 40 de ani, a antrenat până în prezent echipa a doua a clubului Schalke 04. El a evoluat la formația germană în 257 de meciuri, în perioada 1992-2002.
Mulder, fost internațional olandez în vârstă de 39 de ani, a jucat la Schalke 04 în perioada 1993-2002.
Buskens și Mulder au făcut parte din echipa Schalke 04 câștigătoare a Cupei UEFA în 1997 și a Cupei Germaniei în 2001 și 2002.
Schalke 04 a renunțat la serviciile lui Mirko Slomka după înfrângerea, cu scorul de 5-1, din meciul de sâmbătă cu Werder Bremen, din etapa a XXVIII-a a campionatului Germaniei.
Echipa germană, care a ajuns în acest an până în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, se află pe locul trei în clasamentul Bundesligii, cu șase etape înainte de final.

Mediafax

georg40
14th April 2008, 15:49
Se contureaza si optiunea pentru sezonul viitor in persoana antrenorului olandez Fred Rutten.
Tehnicianul in varsta de 45 de ani este in prezent in serviciile echipei Twente Enschede . El a lucrat impreuna cu Youri Mulder, acesta din urma fiind antrenor pentru atacanti. Este posibil ca acest cuplu sa se ocupe in viitor de echipa Schalke.
Pe de alta parte, si Hamburg ar fi interesata in angajarea lui Fred Rutten.

ultra
15th April 2008, 23:41
4x Kuranyi

Universal
15th April 2008, 23:53
Schalke zdrobeste, dupa infrangerea neverosimila in fata lui Werder,echipa modesta la care joaca si romanul Ovidiu Burca, scor 5-0

Marcator a 4 goluri absolut exceptionale: Kevin Kuranyi.

Geografu
16th April 2008, 16:55
Atacantul echipei Schalke 04, Kevin Kuranyi, a înscris, marți, în meciul cu Energie Cottbus, scor 5-0, patru goluri într-un meci pentru prima oară în carieră, aceasta fiind și prima realizare de acest tip în Bundesliga după mai mult de trei ani, informează AFP.
Kuranyi, în vârstă de 26 de ani, a marcat toate golurile echipei sale, prima reușită fiind de fapt un autogol al unui fundaș de la Energie Cottbus.
Meciul cu Energie Cottbus a fost primul pentru jucătorii de la Schalke 04 după demiterea lui Mirko Slomka și înlocuirea lui cu foști doi fotbaliști, Mike Buskens și Youri Mulder.
Kuranyi a marcat prima cvadruplă în Bundesliga după cea reușită de Martin Petrov la meciul câștigat de VfL Wolsfburg în fața formației FSV Mains, cu scorul de 4-3, în octombrie 2004.

Mediafax

Geografu
18th April 2008, 16:09
Atacantul echipei Schalke 04, Gerald Asamoah, a beneficiat de clemență din partea justiției germane, fiind condamnat doar la plata unei amenzi de 1.000 de euro, după ce a depășit limita de viteză în drum spre clinica unde soția sa năștea gemeni, informează AFP.
Un judecător de la tribunalul din Dorsten l-a condamnat pe jucătorul de origine ghaneză la plata unei amenzi de 1.000 de euro pentru faptul că în februarie a depășit limita de viteză cu 110 km/h, a declarat un purtător de cuvânt al tribunalului, care a confirmat informațiile din cotidianul Bild.
Mașina jucătorului în vârstă de 29 de ani a fost surprinsă circulând cu 190 km/h în loc de 80 km/h, cât era limita admisă, pe o autostradă între Gelsenkirchen și Dorsten.
Jucătorul risca patru puncte de penalizare și să rămână trei luni fără permisul de conducere, dar a scăpat deoarece judecătorul Bjorn Schilling a luat în considerare circumstanțele speciale în care s-a petrecut fapta: Asamoah tocmai primise un apel telefonic de la soția lui care îl anunța că naște.
"Era de condamnat dacă nu ar fi condus repede având în vedere situația", a declarat tânărul judecător citat de Bild.
Fotbalistul, care evoluează la Schalke din 1999, a explicat că a fost sunat în timp ce se afla la masă."Nu m-am gândit decât la soția mea. Nu voiam să o las singură. Îmi era teamă că s-ar putea întâmpla ceva. Știu foarte bine că am mers cu viteză prea mare și îmi pare rău", a declarat Asamoah.
În ciuda faptului că a depășit limita de viteză, Asamoah a ajuns târziu la clinică: gemenii Jaden și Jada se născuseră deja.

Mediafax

georg40
19th April 2008, 12:44
Intr-un sondaj de opinie al postului DSF 85,3 la suta dintre cei care si-au spus parerea vad concedierea antrenorului Mirko Slomka drept o mare greseala.

georg40
20th April 2008, 19:49
Dupa un sezon in care isi pusese mari sperante si care pana la urma pare ratat, chiar daca va ...iesi un loc pentru cupele europene, echipa din Gelsenkirchen doreste sa dea si ea lovitura (dupa modelul Bayern ?) si sa investeasca substantial. Acestui scop urmeaza sa-i fie destinata intreaga suma rezultata din incasarile prin participarea in CL ca si din alte surse, vorbindu-se de cateva zeci de milioane...

georg40
21st April 2008, 13:45
Dupa unele informatii care circula prin presa, Fred Rutten, actualul antrenor al lui Twente Enschede va fi cu siguranta noul antrenor al echipei din Gelsenkirchen. El urmeaza sa semneze un contract pentru o perioada de 2 ani. Echipa lui actuala va primi o despagubire de 500 000 euro.

georg40
21st April 2008, 22:50
Antrenorul concediat al lui Schalke, Mirko Slomka si-a manifestat dezamagirea fata de declaratia capitanului echipei, Marcelo Bordon.
Acesta a declarat dupa partida cu Cottbus(5-0), ca " insfarsit am putut juca cu adevarat fotbal" ceea ce a sunat ca un atac putin elegant la adresa antrenorului.

Universal
22nd April 2008, 11:38
Oferta de 38 de milioane de Euro pentru Adrian Mutu

Schalke 04 a lansat o ofertă spectaculoasă pentru „Il Fenomeno“: 18 milioane de euro pentru clubul Viola și 20 de milioane de euro în mână pentru fotbalist, câte 5 milioane pe sezon.

Suma șoc înaintată de gruparea germană pentru atacantul naționalei vine la puțină vreme după semnarea parteneriatului cu Gazprom, liderul pieței energetice ruse. Asocierea companiei cu
Schalke, club fondat de imigranți slavi, s-a făcut în schimbul a peste 125 de milioane de dolari, însă “robinetul” de bani a fost uitat deschis de colosul rus. Gazprom vrea să preia exemplul miliardarului Roman Abramovici, ale cărui investiții au făcut din Chelsea o grupare de temut. Aflată pe locul 3 în Germania, la două puncte de locul 2, care duce direct în grupele Ligii, FC Schalke 04 va investi sume fabuloase pentru a depăși la anul performanța din actualul sezon al Ligii, când a fost eliminată în sferturi de FC Barcelona.


Sursa: prosport

Geografu
23rd April 2008, 17:24
Tehnicianul olandez Fred Rutten va părăsi gruparea Twente pentru a antrena Schalke 04 din sezonul viitor, a anunțat, miercuri, gruparea germană, informează AFP.
Rutten, în vârstă de 45 de ani, a semnat un contract pe doi ani cu Schalke 04, care l-a demis pe germanul Mirko Slomka în 13 aprilie, după o înfrângere cu 1-5, în deplasare, cu Werder Bremen, în etapa a XXVIII-a a Campionatului Germaniei.
Schalke 04, aflată pe locul al treilea în Bundesliga, va fi pregătită până la finalul actualului sezon de doi foști jucători ai clubului, Michael Buskens și Iuri Mulder, numiți după demiterea lui Slomka.
Fred Rutten a antrenat FC Twente din vara anului 2006, după cinci ani petrecuți la PSV Eindhoven, unde se ocupa de echipele de juniori.
Tehnicianul olandez, care a evoluat în întreaga sa carieră de jucător la FC Twente, între 1980 și 1992, se număra și printre favoriții ocupării postului de antrenor principal la SV Hamburg, care caută un succesor al olandezului Huub Stevens.
La Schalke 04, Rutten va avea la dispoziție unul dintre cele mai mari bugete din Bundesliga, dar va trebui să satisfacă așteptările mari ale conducătorilor și suporterilor, având în vedere că formația germană nu a mai câștigat titlul din 1958.
Schalke 04 a atins, în acest sezon, pentru prima dată în istorie, sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Cu cinci etape înainte de încheierea sezonului, vicecampioana Germaniei se află pe poziția a treia în Bundesliga, un loc calificant pentru turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor.

Mediafax

Personal cred ca este un regres pentru Schalke alegerea lui Rutten insa vom vedea daca timpul ma va contrazice !

georg40
23rd April 2008, 22:27
Kurányi ar putea parasi Schalke !
Surprinzator pentru ca el detine un contract valabil pana in anul 2010.
O clauza din contract prevede insa ca pentru suma de 25 de milioane el se poate transfera la orice echipa.
Foarte mult depinde in primul rand de Kuranyi insusi, care declara deunazi ca el se simte foarte bine la Gelsenkirchen. Vom trai si vom vedea !

georg40
30th April 2008, 18:50
La Schalke exista ...samanta unui nou conflict.
De data aceasta ...initiator este jucatorul Jermaine Jones, doar de un an in serviciile echipei din Gelsenkirchen, dupa ce a venit de la Frankfurt.
Jones conditioneaza ramanerea sa la Schalke de calificarea echipei in CL.
Jucatorul in varsta de 26 de ani a declarat ca doreste sa joace in cea mai inalta clasa, altfel nimeni nu-i poate interzice sa se transfere la Barcelona, Real, ManU sau Milan.

georg40
2nd May 2008, 19:52
Dupa Streit si Jones ,iata ca si internationalul turc, Halil Altintop isi face publica nemultumirea anuntand intentia de a se transfera la o alta echipa unde sa joace !

georg40
3rd May 2008, 13:20
De la conducerea lui Schalke s-a auzit mai deunazi ca se dispune de circa 15-20 de milioane euro pentru investitii in jucatori.
Primul zvon este intarit de spusele unor jucatori, mai ales din "fractiunea sud-americana" cu Rafinha, Bordon, Varela, Sanchez si Kurányi , vehiculandu-se numele lui Juan Roman Riquelme, in varsta de 29 de ani, un adevarat "conducator de joc" cum echipa ar avea nevoie.
Riquelme este sub contract pana in anul 2010 la Boca Juniors Buenos Aires si "costa" 15 milioane euro.

georg40
9th May 2008, 18:54
Ca una dintre conditiile de acordare a licentei in toate ligile, situatia financiara este in atentia fiecarui club.
Nu este altfel nici la Schalke unde in anul financiar incheiat s-a inregistrat o cifra de afaceri de 149,5 milioane euro si un castig de 12,8 milioane euro, cifre record in istoria clubului.
Ca urmare, datoriile au scazut cu 21 de procente la exact 102,2 milioane euro.

georg40
26th May 2008, 17:02
Dupa cum se stie Schalke l-a concediat pe antrenorul Mirko Slomka, acesta avand inca un contract valabil pana la 30 iunie 2009.
Slomka are acum doua alternative: a) sa ...taie frunza la caini si sa incaseze frumos mai departe salariul (de milioane) de la club; b) sa-si caute un nou angajament.
Pentru aceasta a doua alternativa cei de la Schalke au afirmat ca vor cere de la presupusul nou patron o taxa de transfer.
Sincer sa fiu, imi face impresia ca cei de la Schalke au cam pierdut simtul masurii...

georg40
3rd June 2008, 22:47
Se vehiculeaza tot mai mult ideea venirii lui Adrian Mutu la Gelsenkirchen.
Mutu doreste neaparat acest lucru, dar Fiorentina cere 16 milioane euro, in timp ce Schalke ofera 10 milioane plus inaintasul danez Sören Larsen.
Sa vedem ce zice...Gazprom !

georg40
5th June 2008, 17:48
Se pare ca in "afacerea Mutu" s-a zis : la loc comanda !
Managerul Andreas Müller spunea ca investitia este discutabila, Mutu are totusi 30 de ani.
Pe de alta parte Fiorentina l-a declarat nevandabil, iar Mutu este dispus sa ramana.
Intortocheate sunt caile...transferurilor !

georg40
5th June 2008, 23:12
Schalke pare sa se fi ...reorientat: in obiectiv este acum atacantul peruan Farfan de la PSV Eindhoven. Jucatorul in varsta de 23 de ani "costa" circa 10 milioane euro.

georg40
10th June 2008, 16:40
Azi se confirma transferul de mai sus, chiar de Farfan care a declarat ca doreste sa joace intr-o liga puternica.
El a semnat un contract pe patru ani.
Nu a fost inca definitiv clarificata latura financiara, Eindhoven doreste 14 milioane , iar Schalke ofera doar 10 milioane. Probabil ca se vor intelege la...mijloc !

Patriots
11th June 2008, 12:40
Azi se confirma transferul de mai sus, chiar de Farfan care a declarat ca doreste sa joace intr-o liga puternica.
El a semnat un contract pe patru ani.
Nu a fost inca definitiv clarificata latura financiara, Eindhoven doreste 14 milioane , iar Schalke ofera doar 10 milioane. Probabil ca se vor intelege la...mijloc !

Pana la urma vor ajunge cluburile la o intelegere asupra sumei de transfer. E bine ca a ales Schalke in fata celor de la Tottenham si Fiorentina. L-as fi dorit mai mult pe Mutu , insa e bun si Farfan , mai ales ca are doar 23 de ani.

Lover
11th June 2008, 18:20
bun si Farfan... totusi mai bun ar fi fost Afellay . cam acelasi tip de jucator, dar mi se pare mai talentat.

Patriots
11th June 2008, 18:27
bun si Farfan... totusi mai bun ar fi fost Afellay . cam acelasi tip de jucator, dar mi se pare mai talentat.

Nu cred ca Affelay ar fi venit la Schalke daca ar fi primit o oferta de la ei. Este el mai bun , dar e si mai scump. Am inteles ca se negociaza venirea lui Arshavin la Schalke. :yeah:

georg40
11th June 2008, 18:43
Nu cred ca Affelay ar fi venit la Schalke daca ar fi primit o oferta de la ei. Este el mai bun , dar e si mai scump. Am inteles ca se negociaza venirea lui Arshavin la Schalke. :yeah:


Sursa ?

Patriots
11th June 2008, 18:46
Am vazut articolul mai demult , nu stiu acum ce s-a mai auzit , dar probabil negogierile vor continua dupa Euro. http://www.goal.com/en/Articolo.aspx?ContenutoId=722814

Patriots
3rd July 2008, 23:06
Schalke l-a transferat pe olandezul Orlando Engelaar de la Twente. Un transfer reusit zic eu :yeah:

Lover
3rd July 2008, 23:58
Schalke l-a transferat pe olandezul Orlando Engelaar de la Twente. Un transfer reusit zic eu :yeah:

poate. nu stiu de ce, dar nu-mi place... un jucator asa de inalt pe o asemenea pozitie... sper sa faca treaba buna.
la cum au mers jucatorii din atac ai lui bayern la euro... Toni, Klose si Ribery... nu ii vad prea bine :yeah:

Max Astor
4th July 2008, 18:40
poate. nu stiu de ce, dar nu-mi place... un jucator asa de inalt pe o asemenea pozitie... sper sa faca treaba buna.
la cum au mers jucatorii din atac ai lui bayern la euro... Toni, Klose si Ribery... nu ii vad prea bine :yeah:


Permite-mi sa dau o idee acestor declaratii-

Din punctul meu de vedere, sezonul parcurs al lui Schalke a fost bun in acest an, echipa reusind sa se mentina pe un loc ce trimite in calificarile Uefa Champions League.

Conducatoriii l-au vrut chiar si pe Adrian Mutu, care, din prisma unor efecte negative( scandalul cu Chelsea,decesul bunicii) l-au tras in jos la Euro 2008.

Noul antrenor, Rutten, a facut treaba foarte buna la Twente Enschede, care a terminat pe locul 2 in Eredivisie.Ceea ce este complet admirabil, au eliminat pe Ajax Amsterdam pentru cursa de Uefa Champions League.

Inainte a fost la PSV Eindhoven ca antrenor secund,adr si acolo cu succes.

Din puntul meu de vedere, poate sa aduce pe Schalke la succese, insa conducerea trebuie sa-i respecte si dorintele, altfel nu poate artinge performanta.

Alta idee, despre echipa rivala, Fc Bayern, pot spune ca au un antrenor flexibil, impreivizibil,modern si impunator.

Este exact ce trebuie.Jürgen Klinsmann nu face diferente intre jucatori, si nu se sfiaza sa critice cand trebuie, sau sa modernizeze la timpul oportun.


Klose si-a revenit, Podolski si Schweinsteiger de asemenea, insa Toni si Ribery au avut probleme.

Buna, 3 bune, 2 slabe.Rezulta- Podolski primeste o noua sansa iar Schweinsteiger reintra in primul 11.

Fc bayern poate, nu va mai avea succesul pe plan national ca sezonul trecut, dar pe plan international poate sa sparga gheata dupa mai bine de 5-6 ani de absenta de performante notabile( semifinala UCL sau finala minim)

Personal , cred ca in acest sezon, echipa este mai puternica in mentalitate, dar poate mai slaba in aparare- Marele Oliver Kahn s-a retras, si nu stiu daca Butt sau Rensing il pot inlocui cu bravura.

Personal vad o mentinere al lui Schalke in top 6 si o clasare a lui Fc Bayern intre primele 3.Dupa valoare si finante, amandoua ar trebui sa concureze pentru titlu in acest sezon.

Max Astor
8th July 2008, 23:39
Astazi a avut loc un amical intre echipele SPVGG Erkenschwick, din liga a cincea germana si FC Schalke 04 , echipa , la care a debutat ca antrenor olandezul Rutten s-a impus, fara probleme cu scorul de 6-0, prin golurile lui Grossmüller,Kobiashvilli,Altintop si Asamoah.

Maine urmeaza un amical cu echipa Wattenscheid, tot din liga a cincea.

De remarcat este faptul ca portarul lui schalke, Manuel Neuer, s-a accidentat.Sa vedem cat de grava este accidentarea.

Geografu
14th July 2008, 23:44
Veniti: Levan Kenia (U19 Schalke ), Jens Grembowietz (U19 Schalke ), Giuseppe Pisano (Schalke II), Mohamed Amsif (U19 Schalke ), Jéfferson Farfán (PSV Eindhoven)

Plecati: Mimoun Azaouagh ( Bochum), Mathias Abel ( Kaiserslautern)

ducus
16th January 2009, 11:40
Antrenorul Fred Rutten va alinia urmatorul lot in retur:
1 GK Manuel Neuer
2 DF Heiko Westermann
3 MF Levan Kobiashvili
5 DF Marcelo Bordon (captain)
8 MF Fabian Ernst (Vice-captain)
10 MF Ivan Rakitiæ
13 MF Jermaine Jones
14 FW Gerald Asamoah
17 FW Jefferson Farfán
18 DF Rafinha
19 FW Halil Altıntop
20 DF Mladen Krstajiæ
21 MF Carlos Grossmüller
22 FW Kevin Kurányi
23 DF Benedikt Höwedes
24 DF Christian Pander
27 FW Vicente Sánchez
30 MF Levan Kenia
32 GK Ralf Fährmann
33 GK Mathias Schober
37 MF Orlando Engelaar
38 MF Danny Latza

Out on loan
No. Position Player
15 MF Ze Roberto (on loan to Clube de Regatas do Flamengo until June 2009)
25 MF Carlos Augusto Zambrano (on loan to 1. FC Köln until June 2009)
-- FW Marvin Pourie (on loan to TSV 1860 München until June 2010)

ducus
23rd May 2009, 22:01
Noua echipa a lui Felix Magath nu prinde nici macar Europa League sezonul urmator, deci Magath vine lejer si poate efectua ce transferuri doreste pana la inceperea noului sezon.

ducus
6th June 2009, 09:03
Antrenamentele lui Schalke sub comanda lui Magath vor incepe pe 25 iunie. Iata programul echipei de pe site-ul oficial:
Thursday, 25 June 2009: Start of training
(Club complex, Gelsenkirchen)

Tuesday, 30 June 2009: Hochsauerlandkreis XI versus FC Schalke 04
(Dünnefeld-Stadion, Meschede, kick-off 1900)

Saturday, 4 July: Victoria National Team versus FC Schalke 04
(Stadion Hohenhorst, Recklinghausen, 1530)

Monday, 6 July – Saturday, 11 July: Training camp in Herzlake

Saturday, 11 July: Rapid Vienna versus Schalke 04
(Gerhard-Hanappi-Stadion, Vienna, 2030)

Saturday, 18 July: T-Home Cup semi-finals, with FC Schalke 04, Bayern Munich, Hamburger SV, VfB Stuttgart (VELTINS Arena, Gelsenkirchen)

Saturday, 19 July: T-Home Cup final round
(VELTINS Arena, Gelsenkirchen)

Saturday, 25 July: Union Berlin versus FC Schalke 04
(Stadion An der Alten Försterei, Berlin, 1530)

Saturday, 26 July: Schalke Pre-Season Open Day
(VELTINS Arena, Gelsenkirchen, 1100)

Friday, 31 July – Sunday, 2 August: DFB Cup First Round Proper

The kick-off times for the T-Home Cup have yet to be fixed.
Deci oameni nu stau degeaba chiar daca n-au meciuri in cupele europene, s-au pus pe treaba :D

Ebbe04
6th June 2009, 21:42
SCHALALALALALA, SCHALALALALA SCHALKEEEEE 0 4
O viata intreaga albastru alb!
<<<<S C H A L K E 0 4>>>>/OLE//OLE/

ducus
17th September 2009, 16:23
Grea misiune pentru noua echipa a lui Felix Magath, va trebui sa dea piept pe teren propriu in etapa umatoare cu fosta sa echipa pe care a lasat-o campioana a Germaniei, Wolfsburg. Meciul va incepe maine la ora Romaniei 21:30. Cine va castiga?

Q-Djyni
17th September 2009, 16:34
Wolfsburg nu e in forma buna in Bundesliga, au 2 infrangeri si Veh inca se mai gandeste la un prim 11 bun.Pana acum nu ii iese.In UCL alta treaba,victorie cu CSKA Moscova si au ca prima varianta calificarea in 1/6 UCL.

Ebbe04
21st December 2009, 21:30
Schalke il va achizitiona pe Norvegianul Riginuissen de la LI Tromsö! Fundasul va veni pentru 1,5 Mio €!

Ebbe04
30th December 2009, 16:45
Rafinha nu a aparut la primul antrenamnet, fara scuzare! Antrenorul Magath:,, Nu stiu unde este! Trebuie sa ma informez!" In afara de el au lipsit Bordon (concediu ptelungit), Ze Roberto II. (va veni pe 2. din Brazilia unda a fost imprumutat) si Jefferson Farfán care va veni joi!
Magath, care pune multa importanta pe disciplina, il va suspenda pe Rafinha cu siguranta! El, care doreste sa plece (are oferte de la Bardcelona, Juventus, Inter si Bayern), a mai lipsit nemotivat de la antrenamente! Un transfer devine din ce in ce mai probabil! Din pacate, pentru ca el este clar un jucator foarte important pentru S04. Are calitati de Champions League! Si asa jucatori necesita Schalke in moment.

Achiziti facut de Schalke pana acuma: Reginuissen (norvegean de la Tromsö) si Bogdan Müller din Liga a 6. din Germania de la echipa Neckarelz (nu stiu daca este roman, dar numele ,,Bogdan" este tipic roman! Ma voi interesa!

VG
12th March 2010, 23:23
Schalke ist der geilste Club der Welt!

VG
28th March 2010, 01:45
Spitzenreiter,Spitzenreiter
Hey,hey!

Kusen-Schalke 0-2.dubla Kuranyi
Bauern-Vfb 1-2

Cipri
27th August 2010, 17:05
Ciprian Deac s-a transferat la Schalke :)

http://www.schalke04.com/news/single-view/artikel/schalke-complete-deac-swoop.html

Felicitari si multa bafta ! :)

Lordul
27th August 2010, 19:35
bafta Cipriane !

Mario Di Lazi
17th March 2011, 09:21
Felix Magath a fost concediat de conducerea clubului Schalke04. Nu este stabilit încă noul antrenor.

Mario Di Lazi
17th March 2011, 19:48
In timp ce Felix Magath cere despagubiri de peste 10 mil de euro pentru ca a fost concediat de Schalke 04, avand in vedere ca avea contract cu gruparea din Gelsenkirchen pana in 2013, conducerea clubului l-a numit in functia de antrenor pe "creatorul" lui 1899 Hoffenheim - Ralf Rangnick.
Ralf Rangnick a mai antrenat pe Schalke 04 in sezonul 2004-05.

Mario Di Lazi
15th April 2011, 20:25
Schalke îi oferă lui Neuer 21 de milioane € pe trei sezoane

Oficialii lui Schalke 04 fac tot posibilul ca portarul Manuel Neuer să își prelungească înțelegerea, așa că îi vor propune un contract valabil pe trei ani, cu un câștig anual de 7 milioane de euro, potrivit Bild.

Rivalii de la Bayern Munchen sunt interesați de transferul portarului, dar oferta lui Schalke este una considerabilă, având în vedere că Neuer câștigă în acest moment două milioane de euro pe sezon, iar dacă va semna prelungirea va deveni cel mai bine plătit fotbalist al echipei din Gelschenkirchen, alături de spaniolul Raul.

“Manuel Neuer este reprezentativ pentru Schalke. Vom face tot ce se poate pentru ca să-l păstrăm”, a afirmat Clemens Tonnies, care recent a mai spus că l-a sfătuit pe Neuer să nu plece deoarece are multe de câștigat dacă rămâne la Schalke.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
21st April 2011, 08:13
Neuer e tot mai aproape de Bayern Munchen după ce a refuzat prelungirea contractului cu Schalke

Manuel Neuer a decis ce este mai bine pentru el și a anunțat conducerea clubului Schalke 04 că nu vrea să semneze prelungirea contractului, potrivit site-ului oficial al grupării.

În presa germană de ieri se vehicula faptul că Neuer va semna cu Bayern Munchen pentru următoarele patru sezoane lucru care l-a făcut pe goalkeeper-ul naționalei Germaniei să anunțe decizia pe care a luat-o cu zile înainte.

"Le-am spus directorilor de la Schalke că nu sunt pregătit să semnez prelungirea. Am luat această decizie singur, fără influența altor persoane. Toate celelalte speculații sunt nefondate", a declarat portarul pentru pagina web oficială a lui Schalke.

"Hotărârea mea nu are nimic a face cu schimbarea de antrenor aici sau la alt club, Vreau să mulțumesc foarte mult fanilor lui Schalke, dar doresc ca după 20 de ani la această formație să mâ gândesc la o schimbare", a mai adăugat Neuer.

Bayern e gata să ofere 20 de milioane de euro ca să obțină semnătura lui Neuer. Formația bavareză nu i-a găsit un înlocuitor pe măsură legendarului portar Oliver Kahn, retras în 2008.

Oficialii lui Bayern au recunoscut prima oară luni că sunt pe cale să finalizeze transferul lui Neuer. "Există o tendință clară. Acum problema e să știm cât de repede se va ajunge la un acord", a afirmat directorul sportiv al lui Bayern, Christian Nerlinger, pentru ziarul Süddeutsche Zeitung.

Neuer se află și pe lista de transfer a celor de la Manchester United, însă cele mai mari șanse sunt de a ajunge la Bayern Munchen.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
26th April 2011, 10:07
Ralf Rangnick despre plecarea lui Neuer: "Eu vreau să rămână"

Antrenorul echipei germane de fotbal Schalke 04, Ralf Rangnick, a declarat că nu e îngrijorat din cauza portarului său, Manuel Neuer, ce riscă să fie fluierat de propriii suporteri după ce a anunțat în această săptămână că vrea să plece, informează AFP.

"Dacă va fi fluierat, Manu e destul de puternic ca să răspundă prin performanțele sale. Când ești cel mai bun, se întâmplă să treci prin perioade dificile. S-a văzut că evenimentele l-au afectat mult. Va fi poate ceva mai încordat ca de obicei, dar e un om foarte calm. E unul dintre fotbaliștii importanți ai echipei și vreau să rămână, fiindcă mai avem meciuri importante de jucat", a spus Rangnick.

Neuer a anunțat că nu-și va prelungi contractul cu Schalke, ce expiră în iunie 2012. El a recunoscut că Bayern Munchen vrea să-l transfere în această vară.

Schalke primește sâmbătă vizita lui Kaiserslautern, în etapa a 31-a a Bundesligii. Marți, echipa din Gelsenkirchen o întâlnește pe Manchester United, în manșa tur a semifinalei Ligii Campionilor.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
26th April 2011, 10:08
Oficialii lui Schalke 04 vor să îi prelungească contractul lui Raul

Schalke 04 vrea să îi prelungească contractul fostului jucător al Realului Madrid, Raul Gonzalez, și va profita de meciul cu Manchester United din Liga Campionilor, de marți, pentru a negocia cu spaniolul.

Potrivit Bild, managerul general al clubului german, Horst Heldt a purtat deja o serie de tratative cu Raul înaintea meciului retur din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, atunci când Schalke a eliminat Inter.

Raul, al cărui contract expiră la finalul sezonului viitor, a intrat în inima suporterilor și a câștigat respectul coechipierilor prin jocul pe care îl practică.

Atacantul de 33 de ani a marcat 12 goluri în 30 de partide disputate în Bundesliga, însă în cupele europene deține recordul de reușite cu 71 de goluri, ultimul marcat chiar împotriva lui Inter.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
5th May 2011, 16:55
Beckenbauer e dispus să ofere 50 de milioane de euro pe Neuer

Președintele de onoare al clubului german de fotbal Bayern Munchen, Franz Beckenbauer, ar fi dispus să plătească 50 milioane euro pentru achiziționarea portarului Manuel Neuer, de la rivala Schalke 04, jucător dorit de gigantul bavarez.

"Dacă aș fi fost președintele Consiliului de Supraveghere al clubului aș fi aprobat orice sumă. Dacă ar fi trebuit să plătesc 50 milioane euro pentru Neuer, aș fi plătit", a declarat Beckenbauer pentru cotidianul Bild.

Actualii responabili ai lui Bayern nu sunt dispuși să achite, însă, nici măcar jumătate din această sumă, dorind să-i convingă pe oficialii lui Schake să-și mai reducă pretențiile, estimate de presă la 25 milioane euro.

"Franz nu se află în poziția noastră, a declarat actualul președinte al lui Bayern, Uli Hoeness. Nu vom plăti un preț astronomic pentru Neuer"

Bayern dorește să achite 14 milioane euro pentru transferul căpitanului lui Schalke, la care să se adauge anumite bonusuri, în funcție de performanțele pe care bavarezii le vor realiza cu Neuer între buturi.

Schalke consideră suma insuficientă și a anunțat că nu mai dorește să-l cedeze pe portar, care mai are un an de contract cu gruparea din Gelsenkirchen.

"Oferta lui Bayern este neinteresantă. Am realizat venituri în acest sezon care ne permit să-l păstrăm pe Neuer", a declarat recent directorul sportiv al lui Schalke, Hort Heldt.

Manuel Neuer i-a anunțat, însă, pe oficialii clubului că nu îi va prelungi contractul și că intenționează să semneze cu Bayern.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
13th May 2011, 22:11
Datoriile clubului Schalke 04 în 2010 s-au ridicat la 155 de milioane de euro

Datoriile clubului german de fotbal Schalke 04, la care evoluează internaționalul român Ciprian Deac, au crescut de la 20 de milioane euro la 155 milioane în 2010, a anunțat vineri gruparea din Gelsenkirchen.

"Am investit mult în echipă pentru a fi competitivi în Liga Campionilor", s-a justificat vicecampioana Germaniei în 2010, cu ocazia publicării rezultatelor financiare.

Schalke 04 a depășit așteptările sale sportive în cea mai importantă competiție continentală intercluburi, participând pentru prima oară în istoria sa la semifinalele Champions League, însă nu a reușit să-și reducă datoria, devenită îngrijorătoare.

Clubul din regiunea Ruhr l-a concediat în luna aprilie pe antrenorul Felix Magath, căruia i-a reproșat, între altele, că ar fi crescut cheltuielile în materie de transferuri și salarii.

Schalke 04, ocupanta unui dezamăgitor loc 14 în Bundesliga, a generat, pe de altă parte, o cifră de afaceri record, de 169,5 milioane euro, în creștere cu 50 milioane euro într-un singur an, grație participării la Liga Campionilor. Echipa a realizat un beneficiu de 1,2 milioane euro, față de pierderile de 16,8 milioane înregistrate în anul anterior.

bundesliga.ro

Mario Di Lazi
19th May 2011, 15:55
Schalke 04 și-a prelungit parteneriatul de sponsorizare cu Gazprom

Clubul german de fotbal Schalke 04, recent semifinalist al Ligii Campionilor, și-a prelungit parteneriatul cu firma rusă Gazprom până în 2017, a anunțat miercuri gruparea din Bundesliga.

Clubul din Ruhr, care dispută sâmbătă finala Cupei Germaniei, nu a precizat suma acestui parteneriat, dar acesta ar trebui să-i aducă, în funcție de rezultate, între 12 și 25 milioane de euro pe sezon.

Contractul cu Gazprom, încheiat în 2007, a fost revăzut în creștere, pentru că acesta garanta până acum 15 milioane de euro pe sezon pentru Schalke.

bundesliga.ro

SwedishMafia
26th May 2011, 13:50
Hr_MY72kFuw
asa se intampla cand pleci de la schalke la bayern..:happy

Mario Di Lazi
27th May 2011, 18:38
Pana la urma mai sta un an la Schalke. In vara viitoare poate mai primeste o palma si mai sta un sezon. :D

ducus
14th June 2011, 10:22
Ralf Rangnick a preluat echipa de la Magath si a calificat-o in playoff-ul EL prin castigarea Cupei Germaniei :P Sa vedem daca vor reusi sa se califice in grupele EL.
1 Germany GK Manuel Neuer (captain)
2 Ghana DF Hans Sarpei
3 Spain DF Sergio Escudero
4 Germany DF Benedikt Höwedes
5 France DF Nicolas Plestan
6 Germany DF Tim Hoogland
7 Spain FW Raúl
8 People's Republic of China MF Hao Junmin
9 Brazil FW Edu
10 Iran MF Ali Karimi
11 Germany MF Alexander Baumjohann
12 Germany MF Peer Kluge
13 Germany DF Lukas Schmitz
14 Greece DF Kyriakos Papadopoulos
15 Greece FW Angelos Charisteas
17 Peru MF Jefferson Farfán
18 Spain MF José Manuel Jurado
19 Switzerland FW Mario Gavranoviæ
20 Greece MF Vasileios Pliatsikas
21 Germany DF Christoph Metzelder
22 Japan DF Atsuto Uchida
23 Brazil MF Avelar (on loan from Karpaty)
24 Germany DF Christian Pander
25 Netherlands FW Klaas-Jan Huntelaar
27 Romania MF Ciprian Deac
28 Germany MF Christoph Moritz
30 Georgia (country) MF Levan Kenia
31 Germany MF Julian Draxler
32 Cameroon MF Joël Matip
33 Germany GK Mathias Schober
36 Germany GK Lars Unnerstall
40 Ghana MF Anthony Annan

Mario Di Lazi
22nd June 2011, 22:13
Nimeni nu-l vrea pe Albert Streit: "M-am oferit să joc și GRATIS. Degeaba!"

Albert Streit S-a aflat cîndva în vederea Federației Germane de Fotbal, pentru o eventuală convocare în naționala "panzerelor", dar acum a ajuns să fie refuzat de orice club la care se autopropune, deși ar juca și gratis! Românul Albert Streit este disperat că nu-și găsește mai repede o echipă:

"Am avut două întâlniri cu cei de la Augsburg, dar din cauza sezonului trecut, nu mi-au oferit niciun angajament. Nu mai am nicio speranță. M-a oferit să joc fără salariu, să iau bani doar din bonusuri de performanță, dar n-am primit nimic. Cariera mea este ruinată. Cluburile se tem să mă angajeze", a spus Streit în presa germană.

Acesta dorea să revină la Eintracht Frankfurt, echipă pentru care a bifat aproape 100 de meciuri, dar nici acolo nu este loc pentru el: "M-aș duce pe jos, în picioarele goale, pînă la Frankfurt. Este un club superb și aș vrea să pot ajuta și eu la întoarcerea imediată în Bundesliga", declara fotbalistul în Bild în urmă cu 3 săptămîni.

În vîrstă de 31 de ani, Streit a evoluat de-a lungul carierei sale la Eintracht, la Woflsburg, la Koln, la Hamburg și la Schalke 04. Are 4 selecții în naționala B a Germaniei.

gsp

Mario Di Lazi
13th July 2011, 17:23
A avut lumea la picioare, iar acum trăiește un adevărat COȘMAR! Raul, împins să plece de la Schalke 04

Raul Gonzalez nu-și va prelungi contractul cu Schalke, scadent în 2012, informează Bild. Sursa citată menționează că fostul star al Realului va părăsi gruparea germană la finalul viitorului sezon, în ciuda evoluțiilor foarte bune avute în primul său an la Schalke.

Deși atacantul de 34 de ani și-a manifestat dorința de a prelungi înțelegerea, antrenorul Ralf Rangnick nu îl include în planurile sale de viitor. Rangnick susține că Raul nu mai poate evolua la adevărata sa valoare din cauza vârstei și că nu mai poate face față pretențiilor lui Schalke.

Raul a semnat vara trecută cu formația din Gelsenkirchen, fiind adus de la Real Madrid de fostul antrenor Felix Magath.

18 goluri a înscris Raul în primul sezon la Schalke: 13 în Bundesliga și 5 în Liga Campionilor

prosport

Mario Di Lazi
6th September 2011, 19:08
Teemu Pukki coleg cu Marica la Schalke! Gavranovic, împrumutat la FSV Mainz

Internaționalul finlandez Teemu Pukki (HJK Helsinki) a semnat un contract până în 2014 cu Schalke 04, clubul împotriva căruia a marcat 3 goluri în barajul pentru Liga Europa.

Potrivit cotidianului Bild, gruparea la care este înregistrat Ciprian Marica, adversara echipei Steaua București în grupa J a Ligii Europa, va trebui să plătească pentru funlandez între 1 și 1,5 milioane de euro.

"În două meciuri împotriva noastră, el a arătat de ceea ce este capabil. Sperăm acum că va fi un plus pentru echipa noastră", a declarat directorul sportiv al lui Schalke 04, Horst Heldt.

Pukki(21 de ani), a marcat cele două goluri ale HJK Helsinki în prima manșă a barajului (2-0) și singurul gol în meciul retur, câștigat la scor de germani, cu 6-1.

Pe de altă parte, clubul de pe Veltins-Arena a anunțat împrumutul atacantului elvețian Mario Gavranovic la FSV Mainz până la sfârșitul sezonului, cu opțiune de cumpărare pentru un contract până în 2016, tranzacția fiind încheiată miercuri, cu câteva ore înainte de închiderea pieței transferurilor.

Gavranovic, sub contract cu Schalke până în 2013, a fost împrumutat pentru 200.000 de euro, opțiunea de cumpărare urmând să coste 1,5 milioane de euro.

Fotbalistul de 21 de ani, care joacă atacant, a disputat 10 meciuri sub culorile lui Schalke 04, înscriind 3 goluri, o contribuție la cucerirea Cupei Germaniei, sezonul trecut.

bundesliga.ro

aLLiin
7th September 2011, 12:00
Presimt ca asta va fi mai bun decat marica.

10_koln
11th September 2011, 13:41
Sper sa te insele presimtirea.

Mario Di Lazi
22nd September 2011, 12:56
Antrenorul echipei a demisionat din motive de sănătate

Ciprian Marica a rămas fără antrenor. Ralf Rangnick, în vârstă de 53 de ani, a decis să demisioneze, invocând motive de sănătate.

Președintele Consiliului de Administrație al echipei, Clemens Tonnies, a confirmat demisia: "Pot să confirm acest lucru, cu părere de rău. Starea de sănătate a lui Ralf Rangnick este peste interesele clubului".

Schalke 04 se află în grupa J a Europa League, unde a avut-o ca adversară pe Steaua , meciul tur având loc la Cluj. Schalke se află pe locul 9 în Bundesliga.

prosport

aLLiin
22nd September 2011, 13:30
Sa vedem cine va veni in locul sau

Mario Di Lazi
10th October 2011, 20:43
Noul antrenor este olandezul Huub Stevens. Huub Stevens a mai antrenat in Germania pe Hertha BSC Berlin, 1. FC Köln, Hamburger SV si chiar pe Schalke 04 intre anii 1996 si 2002.

Srdjan
26th January 2013, 11:35
Michel Bastos (Lyon) a fost transferat de Schalke contra sumei de 7 milioane de euro.

carlo
7th May 2013, 14:48
Horst Heldt a declarat astazi ca Schalke nu ii va prelungi contractul lui Marica decat daca acesta va renunta la o parte din salariu.Marica nu vrea sa renunte,deci probabil ca din vara va fi nevoit sa-si caute echipa.
Personal,pentru el nu mai vad sanse in Bundesliga.

Danut09
7th May 2013, 16:05
Horst Heldt a declarat astazi ca Schalke nu ii va prelungi contractul lui Marica decat daca acesta va renunta la o parte din salariu.Marica nu vrea sa renunte,deci probabil ca din vara va fi nevoit sa-si caute echipa.
Personal,pentru el nu mai vad sanse in Bundesliga.

Dupa ce ca nici la football manager nu stie sa dea goluri, mai are tupeu sa ceara un salariu mare?!!!

Srdjan
29th July 2013, 12:48
Marica la Inter?? Hai bah știu ca is praf, dar nici chiar așa..


2 options from Serie A for Romanian international striker Ciprian Marica (27): Inter Milan and Torino. (Gazzetta dello Sport) -C.Marica (27) is a free agent after his contract with Schalke 04 ran out this summer and is looking for his next move. -C

Ebbe04
21st April 2014, 01:38
Sunt suporteri sau macar simpatizanti Schalke pe aici? M-as bucura sa va aud. Scrieti-mi pur si simplu un mesaj! ;)

Shinnok
21st April 2014, 01:46
Dortmund. sper ca te-am ajutat :D

Ebbe04
21st April 2014, 14:19
http://shop.black-dragon-king-fanware.com/WebRoot/Store16/Shops/61502407/473E/B891/9251/B6C9/3750/C0A8/28BA/021A/anti_bvb_horizont_7x11.jpg

Bravo! :D