PDA

View Full Version : LEASING sau CREDIT BANCAR?



Elvis81
5th May 2008, 18:03
M-am razgandit...nu mai vreau o masina ieftina,dar nici nu imi permit sa dau banul jos pe una mai scumpa..asadar vine intrebarea:leasing sau credit? Care ar fi mai avantajos?

Jerry20cm
5th May 2008, 18:31
acum depinde ce tip de masina vrei.
daca vrei noua, eu te-as sfatui sa faci leasing.
daca vrei la mana a doua, atunci te-as sfatui sa faci credit bancar.

eu am ales a doua optiune.:)

Celso
5th May 2008, 18:33
nici unu, cel mai bine:D ... niste adevarati camatari sunt astia de la banci:rosu:

Jerry20cm
5th May 2008, 18:34
camatari cu acte in regula - asa e:D

Hard
5th May 2008, 18:38
nu te lua dupa astia 2 ,ajungi sa-ti cumperi bicicleta :D
pai spune cazul tau,de cati bani avans dispui, care este rata pe care ti-o permiti,la ce masina te-ai orientat(de cati bani) ,si vedem :D

Elvis81
5th May 2008, 18:39
acum depinde ce tip de masina vrei.
daca vrei noua, eu te-as sfatui sa faci leasing.
daca vrei la mana a doua, atunci te-as sfatui sa faci credit bancar.

eu am ales a doua optiune.:)

pai oscilez intre masina lui resita(noua pana in 11000) si una mai veche la 6-7 mii

la leasing cel mai naspa e ca tre' sa faci casco

Celso
5th May 2008, 18:39
dar din pacate asta e:(, ce sa ii faci?! nimeni nu iti mai da bani asa pe ochi frumosi:(

iei 10.000 E imprumut, ajungi sa dai vreo 17.000 E pana la final:mda: :angry:

Elvis81
5th May 2008, 18:41
nu te lua dupa astia 2 ,ajungi sa-ti cumperi bicicleta :D
pai spune cazul tau,de cati bani avans dispui, care este rata pe care ti-o permiti,la ce masina te-ai orientat(de cati bani) ,si vedem :D

nu prea dispun de cash anul asta,dar o rata de 150-200 euro mi-as permite....faza e ca nu am nici un venit declarat si e cam greu cu creditul...la leasing merg cu buletinul si am luat masina:ok:

Celso
5th May 2008, 18:42
.la leasing merg cu buletinul si am luat masina:ok:

bine ar fi:D

Elvis81
5th May 2008, 18:44
bine ar fi:D

adica? nu e asa? eu stiu pe cineva care si-a luat recent masina si nu i-au cerut nici o dovada a venitului

Hard
5th May 2008, 18:46
din cate stiu leasing doar cu buletinul nu exista daca nu ai avans de minim 30 %.
si inca ceva,daca faci credit de nevoi personale,te rupe la rata,daca faci credit auto,esti obligat sa faci casco si in acest caz.
un avantaj la leasing este ca ai o valoare reziduala de 20 % din valoarea autoturismului pe care il poti achita la finalul contractului de leasing.aceasta valoare o poti recupera daca iti vinzi masina imediat dupa asta.deci avantajul e ca ai rate mai mici.

in cazul tau,ar fi mai bun un credit.sau bicicleta :D

Celso
5th May 2008, 18:47
pai uite cam ce iti cere la Tiriac


Acte necesare pentru aprobarea finantarii in sistem leasing.
Persoane fizice:

* Cererea de finantare Cod F-31 completata si semnata
* Oferta semnata/factura proforma de la furnizor
* Carte de munca (copie conform cu originalul) – ultimii doi ani
* Carte de identitate (copie)
* Adeverinta de salariu tip, in original, emisa de angajator
* Copie talon pensie ultimile 3 luni ( daca este cazul)
* Alte documente care sa ateste veniturile (daca este cazul)
* Declaratie privind creditele/angajamentele de plata contractate

Hard
5th May 2008, 18:49
Ce societate ai gasit si tu Celso :D
Sunt si societati mai "maleabile",printre care Unicredit,Romstal,Motoreactive,dar sunt si acolo cateva conditii.

Mario Di Lazi
5th May 2008, 19:01
sunt mai mulți factori ...
nu e așa de simplu : credit sau leasing ? :D

Sergio_D
8th September 2008, 22:59
Cum e cu leasingul la Romstal, merita sa fac afaceri cu mafiotii aia? :D Vreau sa iau o masina in leasing si sunt cam in pom in domeniul asta... :D

TaciAcolo
9th September 2008, 18:28
nu mai bine o masina second hand bine aleasa:D....
la o masina noua pierzi 3000 de euro cand iesi cu ea pe poarta

Novac
9th September 2008, 19:08
3000 daca masina-i 28-30000 ... 10% din valoare se socoteste "luxul" de ati lua transportor nou (cu tipla pe scaune).

elvis, ti-a scris celso bine cum ca la 10 K imprumutati vei plati 7K in plus ... sau 8! Acum ca au scazut taxele la prima inmatriculare si musteste piata de SH-uri "ca noi" este chiar pacat sa-i dai la dealerului de masini sute/mii de Euroi in plus pentru nimic. Bucuria masinii noi te tine maxim cateva luni dupa care-ti apar aceleasi probleme ca la una second ... cu limitarile de rigoare ca-ti scot masina din garantie daca iei soacra cu prea multe bagaje si se prind fraierii!

Mai bine tii banii aia (diferenta) pentru casa sau bagi o excursie cu shopping consistent afara din tara.

Sergio_D
9th September 2008, 19:45
Vreau masina noua, pana in 15000 euro. In leasing. :thinkso:

TaciAcolo
9th September 2008, 19:47
16000 Honda Civic 1.8 S MT

Sergio_D
9th September 2008, 19:52
Naaa... consum mare. :D Diesel sa fie. :P

TaciAcolo
9th September 2008, 19:54
vino la reprezentantza honda de dupa vama tg-jiu:D sa te interesezi ..e si diesel faci si un test drive:D

Sergio_D
9th September 2008, 19:57
E la 7-8 minute distanta de mine :D

Honda aia sare de 15000 cu siguranta...

TaciAcolo
9th September 2008, 20:04
un jazz te`ar interesa? eu m`am indragostit de el:D .. lucrez acolo si il frec toata ziua...

resita
9th September 2008, 21:03
Vreau masina noua, pana in 15000 euro. In leasing. :thinkso:

nu

scoate bani pt. nevoi personale, iti pica mult mai ieftin si nu esti obligat sa faci casco la ce societate vor ei (iti poti negocia singur polita) asta in situatia in care vrei casco + ca daca mergi cu banul jos obtiiiiiii si disconturi importante.

eu asa am facut

Hard
9th September 2008, 23:12
cred ca dobanda e mai mare la nevoi personale.
cel putin romstal te obliga (si bine face) sa iti faci casco ,nu ii intereseaza insa la ce societate de asigurare iti faci polita.

resita
9th September 2008, 23:18
cred ca dobanda e mai mare la nevoi personale.
cel putin romstal te obliga (si bine face) sa iti faci casco ,nu ii intereseaza insa la ce societate de asigurare iti faci polita.

eu am luat un credit de nevoi personale (20.000 de euro) cu dobanda preferentiata dar si fara tot mai bine as fi iesit decat daca luam creditul auto.

iar partea a doua, ai banul jos altfel stau de vorba reprezentantii cu tine cand le pui banii in mana decat prin credit, am obtinut o reducere de 7% plus vopsea metalizata gratis.

cine a mai luat cu banul jos iti poate confirma acest lucru (reducere intre 3-8%)

Sergio_D
9th September 2008, 23:33
resita, si de unde ai luat creditul de nevoi personale?

Ce parere ai de aricii aia de la Volksbank? :D

resita
10th September 2008, 09:06
resita, si de unde ai luat creditul de nevoi personale?


Raiffeisen