PDA

View Full Version : cum sa ne inaltam ?



Xpdin
5th May 2008, 14:05
Am aproape 22 ani, inaltime 1.78, 80 kg
Parintii inaltime in jur de 1.60, asta cred ca-i cauza.

Care credeti ca e cea mai buna metoda pentru a mai prinde centrimetrii in sus?

Ce parere aveti de urmatoarele propuneri, care-i cea mai sanatoasa si fiabila pentru inaltare, avantaje/dezavantaje.

1.:evil: La sala, prins cu mainile de o bara inalta, intins complet cu greutati atarnate de picioare. Care o fi procestul asta de inaltare, cu acest procedeu se intinde pielea :) tendoane, munschi, carne sau si oase, si tot ce este necesar pentru o inaltare sanatoasa ? :) Eventual, cu putin antrenament, ma apuc sa stau atarnat cu picioarele de bara, intins cu ceva greutati in maini.

2. Baschet, intr-un club de baschet dar nu de performanta.
3. Volei, nu de performanta dar tot intr-un grup organizat, ma gandesc ca aici sunt saritusi mai dese decat la baschet dar nu cu atata intensitate.

Alte idei pentru a mai prinde ceva lungime ? :)

Andrei_23
12th May 2008, 23:14
Eu unul de cand merg la sala - de un an jumate - m-am inaltat vreo 12,13 centimetri , deci asta-i mit ca ramai mic daca mergi la sala.
Imi permit sa-ti dau un sfat - nu cumva sa faci prostia sa stai atarnat minute in sir pe bara , sau sal egi greutati de tine - iti vei distruge articulatile incheieturilor
Din pacate zic ca nu prea mai ai sanse sa te inalti la varsta asta , din cate stiu eu exista o operatie care se face la genunchi pentru a mai castiga cativa centimeri

Xpdin
14th May 2008, 15:06
Buna observatia legata de incheieturi, sa traiesti !
De operatie nici nu se pune problema, nu-s obsedat sa mai ma inalt, daca se poate se poate, daca nu... "keep walking" :)
Oricum, a venit vara, pe plaja la rex este teren de volei ca lumea, chiar imi place voleiul si uite poate mai ajuta si la lungime, deci.. care mai doreste care mai pofeste ? Ne vedem pe plaja pe terenul de volei.

effect
14th May 2008, 16:31
Am aproape 22 ani, inaltime 1.78, 80 kg
Parintii inaltime in jur de 1.60, asta cred ca-i cauza.


Pai chiar asta e cauza . Si tre sa-ti spun ca te-ai inaltat destul de bine ..poate o sa fie perfect daca mai adaugi 2 cm ca sa ajungi la 1.80 :)