PDA

View Full Version : Etapa 36: Real Madrid CF - FC Barcelona



Catalanul
5th May 2008, 00:46
Confruntarea dintre aceste 2 echipe mai este cunoscuta si sub numele de "El Clasico". In acest sezon s-a crezut ca in acest meci s-ar fi decis campioana insa nu a fost deloc asa. Real a cucerit azi cel de-al 31-lea titlu iar Barça a incheiat cu un 6-0 aplicat Valenciei o saptamana neagra in care a ratat calificarea in finala CL.

In ciuda faptului ca ambele echipe si'au luat deja ramas bun de la acest sezon, El Clasico ramane un El Clasico si sunt sigur ca vom avea parte de un meci frumos.

Intalnirea va avea loc miercuri, 7 mai, ora 23.

Marii absenti ai Barçei sunt Deco si Eto'o suspendati, iar la Real nu vor putea juca Heinze si Cannavaro (de asemenea suspedanti).

Pronosticuri, comentarii si discutii despre meci aici :ok:

Sasuke Uchiha
5th May 2008, 08:55
la cat de beti vor fi jucatorii realului probabil ca barsa va putea obtine un egal...

kain
5th May 2008, 13:41
avand in vedere ca suntem deja campioni, sper sa fie un meci frumos, spectacol si multe artificii tehnice :D

Sasuke Uchiha
5th May 2008, 21:23
in afara de dec0 si eto'o mai pierd acest meci si iniesta si g. milito

Bogdy LFC
5th May 2008, 21:25
Se va produce un egal cat clubul Real M de mare! :ok:

Lordul
5th May 2008, 21:29
castiga Barca sa strice sarbatoarea Realului!

Catalanul
5th May 2008, 22:37
in afara de dec0 si eto'o mai pierd acest meci si iniesta si g. milito

si marques si toure sunt sub semnul intrebarii...

YoNuTzz
6th May 2008, 18:50
Victoria Realului în fața Osasunei, 2-1 în ultima etapă din Primera, i-a asigurat matematic echipei madrilene izbîndă în această ediție a campionatului spaniol. Ce urmează? Derby-ul cu FC Barcelona. De această dată însă, El Clasico pare să aibă conotații care depășesc rivalitățile din teren. Mai mult decît în alte situații, jocul amenință să pună în pericol orgoliul și așa rănit al catalanilor. Motivul? Tradiția cutumiară a Primerei obligă ca următoarea adversară a echipei proaspăt încoronate să îi acorde acesteia un “Omagiu de onoarei”. Astfel, Puyol, Thuram, Zambrotta, Marquez, Messi, Henry sau Xavi vor trebui să îi întîmpine pe campioni cu aplauze, manifestîndu-și astfel aprecierea față de marea rivală în fața unui Santiago Bernabeu cu 80.000 de spectatori în tribune. Chiar dacă președintele Laporta l-a felicitat pe omologul său de la Real, Ramon Calderon, se pare că oficialul azulgrana caută o soluție pentru a evita umilința totală în derby. Barca ar putea aborda această partidă fără mai mulți dintre titularii de drept, ferindu-i pe cei mai importanți dintre jucătorii lui Frank Rijkaard de accentuarea sentimentul dur al neputinței.


hmm...

Sasuke Uchiha
6th May 2008, 20:58
castiga Barca sa strice sarbatoarea Realului!

poata sa bata si cu 5-o si tot nu va strica absolut nimic

Catalanul
8th May 2008, 00:57
scor final 4-1, victorie meritata a realului insa:

- la primul gol Guti il faulteaza pe Marques, mingea ii ramane lui Raul care inscrie cu un sut plasat de la 16 m.
- la golul doi Ramos simuleaza un fault la marginea careului de 16 m iar in urma acelei lovituri libere vine golul 2
- la golul patru penalty aiurea acordat de arbitru (care a avut o prestatie foarte proasta)... Robinho suteaza la poarta iar Puyol isi duce mainile spre fatza pentru ca balonul sa nu'l loveasca in cap insa arbitru fluiera lovitura de la 11m :mda:

asta nu inseamna ca nu ati meritat victoria... repet... 3 puncte pe care le'ati castigat pe teren insa diferenta de pe tabela de marcaj a fost conditionata in mare parte de greselile arbitrului...

pt cei care cred ca sunt prea subiectiv le recomand sa se uite maine la un rezumat amplu :ok:

rivil_amg
8th May 2008, 01:27
Eu cred ca la primul gol ai dreptate, dar la al doilea este obstructie. Exagereaza Ramos dar tot obstructie se numeste . Cat despre al patru-lea gol nu vad de ce sa isi protejeze fata intr-o astfel de faza cand putea sa bage capul la minge sau mai simplu sa traga capul decat sa ridice bratele in sus. Si totusi cred ca dreptatea este undeva la mijloc. Nu a fost nici pe departe un derby adevarat pt ca nu ne place sa castigam un meci cu atata usurinta. Hala Madrid!!!!

kain
8th May 2008, 13:32
scor final 4-1, victorie meritata a realului insa:

- la primul gol Guti il faulteaza pe Marques, mingea ii ramane lui Raul care inscrie cu un sut plasat de la 16 m.
- la golul doi Ramos simuleaza un fault la marginea careului de 16 m iar in urma acelei lovituri libere vine golul 2
- la golul patru penalty aiurea acordat de arbitru (care a avut o prestatie foarte proasta)... Robinho suteaza la poarta iar Puyol isi duce mainile spre fatza pentru ca balonul sa nu'l loveasca in cap insa arbitru fluiera lovitura de la 11m :mda:

asta nu inseamna ca nu ati meritat victoria... repet... 3 puncte pe care le'ati castigat pe teren insa diferenta de pe tabela de marcaj a fost conditionata in mare parte de greselile arbitrului...

pt cei care cred ca sunt prea subiectiv le recomand sa se uite maine la un rezumat amplu :ok:

Te inteleg ca esti suparat, dar daca tu zici ca toate golurile astea au fost marcate din greseli de arbitraj esti absurd.. :cool:

Mai bine iti cautai alte scuze.. totusi ma mir ca recunosti ca am fost superiori.. :ok:

Catalanul
8th May 2008, 13:51
uita-te la rezumat aici (http://www.rojadirecta.com/foros/viewtopic.php?t=40660&sid=2be9389449d991413e47147ffc20dcbd) si mai vorbim dupa... ati castigat pe buna dreptate insa ar trebui si voi sa recunoasteti ca la 3 dintre goluri a contribuit si arbitrul... asta e am avut noi ghinion... ce sa'i facem... oricum nu meritam sa castigam dar nici sa pierdem la o asa diferenta e goluri...

kain
8th May 2008, 14:10
uita-te la rezumat aici (http://www.rojadirecta.com/foros/viewtopic.php?t=40660&sid=2be9389449d991413e47147ffc20dcbd) si mai vorbim dupa... ati castigat pe buna dreptate insa ar trebui si voi sa recunoasteti ca la 3 dintre goluri a contribuit si arbitrul... asta e am avut noi ghinion... ce sa'i facem... oricum nu meritam sa castigam dar nici sa pierdem la o asa diferenta e goluri...

M-am uitat atetnt si singura faza la care iti dau dreptate este la primul gol, Guti intr-adevar l-a faultat pe Yaya Toure.. :rolleyes:

In rest toate golurile sunt corect inscrise, fara nici o interventie a arbitrului :ok:

Catalanul
8th May 2008, 15:33
vad si eu ce bine te'ai uitat la reluari ;) defapt guti il faultase pe Marques la faza primului gol...la cel de-al doilea abidal nu face nimic iar ramos se arunca simuland faultul... culmea la acea faza toure a luat galben pentru proteste :mda: iar la penalty puyol si-a protejat fata pentru ca mingea sa nu'l loveasca... penalty fluierat aiurea de arbitru :rolleyes:

in fine n'are rost sa mai discutam de asta... oricum victoria ati meritat'o.

milanezu
8th May 2008, 16:01
n-am stiut ca mai nou daca iti protejezi fata nu se da pen.
de unde dracu ai scos prostia asta?

Sasuke Uchiha
8th May 2008, 18:06
meci absolut fantastic facut de real , au jucat excelent

realmadrid.com
8th May 2008, 18:50
La primul gol, Guti il faulteaza pe Marquez, la faza din care s-a marcat golul 2, n-a fost fault...se vede clar ca Ramos nu este atins. Cat despre penalty, mie mi se pare ca mingea nu-l atingea pe Puyol in fatza, dar probabil ca acesta s-a speriat si a pus mainile.....nu prea a fost penalty.

Catalanul
8th May 2008, 21:12
in sfarsit cineva mai obiectiv :ok:

@milanezu, din moment ce Puyol si'a pus mainile la fatza ca sa nu'l loveasca mingea e clar ca "hentul" a fost involuntar... si eu stiu ca atunci cand e involuntar nu se da penalty sau lovitura libera (in caz ca se produce in afara careului).

Sasuke Uchiha
8th May 2008, 21:40
involuntar sau nu mana in careu mereu e penalti , mai ales la puyal care era la 2-3 metri de robinho