PDA

View Full Version : Curling



alx_ro
9th April 2004, 13:43
Cui ii place curlingul? Poate exista cineva si putem discuta pe acest thread...

07Ex
20th April 2004, 15:38
Eu ma uit destul de des la curling. Odata ce intelegi regulile si privesti cateva competitii incepe sa placa.

alx_ro
26th May 2004, 12:50
Mie mi se pare chiar super. E un adevarat joc de gentlemen.

Saber Rider
10th July 2004, 03:26
Mie mi se pare caraghios numele (in romaneste): CURling. :)

fia
10th July 2004, 07:59
E un sport interesant... dar parca un pic prea plicticos....

Catalanul
10th July 2004, 14:10
e chiar fain jocul, si putin distractiv
mi-ar placea sa joc macar o data :D

Dorin
11th July 2004, 00:44
Chiar daca Suedia este in elita si la femei si la barbati nu ma poate convinge nici pe mine si mai pe nimeni dintre suedezii neaosi. :yeah: Dorin

Gabriel
11th July 2004, 19:35
Pentru mine curlingul este un sport inventat de un copil de 10 ani care este si autist pe deasupra. :D

Serios vorbind..chiar sunt curios. Cand a fost inventat acest sport si cine a facut-o ?

fia
12th July 2004, 06:10
Poate o sa fi surprins... dar are o varsta... A fost inventat de scotieni (ma rog mai sunt dezbateri inca daca nu cumva a fost "adus" de pe continent), si exista relatari din secolul 16, dar e posibil sa se fi jucat si mai inainte.
http://www.allsports.com/olympics/curling/lock-curl.jpg
E si sport olimpic...

Profetu
12th July 2004, 15:14
deosebit ... fara a fi interesant ....

fia
13th July 2004, 05:37
Cam asa gandesc si eu... Stiu cand transmitea eurosport seara diverse competitii de curling, era cel mai rapid mod de a adormi... Asta evident daca dadeam sonorul incet ca din cate tine eu minte erau niste comentatori care se "aprindeau" destul de repede...

Saber Rider
14th July 2004, 02:27
Lol de Lol ! :) :happy

Big Sexy
14th July 2004, 09:35
Nu stiu despre voi dar mie mi se pare fascinant. Pe bune acum. Il gasesc un mod de relaxare mai interesant decat sa ma uit la acvariu de pesti de acasa. IN plus acvariul este foarte jegos si pestii inoata intr-o ciorba din care lipseste doar patrunjelul
sa nu uit sa dau d emancare pestisorilor.

Cand se poate vedea curling-ul? Probabil ca se joaca si vara fiindca podele alea cerate nu cred ca sunt influentate major de temeratura.

fia
14th July 2004, 09:38
Podele cerate? Eu stiam ca se desfasoara pe patinoar.. Gresesc?

Big Sexy
14th July 2004, 18:57
asa credeam si eu dar un rieten mi-a zis ca de fapt e pe podele cerate. poate domnul expert stie mai multe nu?
alx ro that is

chiar man te rog sa ma lamuresti si pe mine...

Triple H
14th July 2004, 23:25
Si eu urmaresc da n-am auzit sa fi fost cu ceara:) mi se pare gheata 100%
e ca la sah ;) muti si astepti

aclambiron
15th July 2004, 11:11
Am urmarit si eu curling pe Eurosport dar in ultimul timp mi se pare plictisitor.Nu cred ca o sa ma mai uit in curand.

ADelPiero
26th July 2004, 23:57
nu`mi place jocu asta delok :p
e penal :D

fia
27th July 2004, 08:35
Poti sa fii un pic mai explicit?
Ce intelegi tu prin penal?
De ce nu-ti place?

Big Sexy
27th July 2004, 09:19
My mistake, aveti dreptate. Cine stie ce am inteles...
Totusi este asa de multa strategie implicata intr-un joc aparent simplu.

Heath Scumm
27th July 2004, 13:14
pot eu sa definesc "penalu' " la care se referea Del Piero!

In primul rand uniformele.............mi se pare nedemn pentru un barbat sa poarte astfel de pantaloni!

Consider acest sport plictisitor dar nu pot spune ca e mai plictisitor decat Snooker-ul!

Mi se pare ca energia degajata de un meci de curling este cam la acelashi nivel cu cea degajata de un meci de golf!!!


Once again.................BOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOring !!!

ADelPiero
27th July 2004, 16:36
foarte bine punctat .... ms :ok:
aceasta este si parerea mea

roxana
12th December 2004, 15:34
cred ca exista spectatori pentru toate sporturile. poate voua vi se pare boooooring (nu v-ati plictisit sa scrieti atatia de o ? ). mie mi se pare interesant si cred ca e nevoie de ceva timp ca sa-ti dai seama cu ce se mananca, asa ca mai dati-i o sansa.

Reaper
12th December 2004, 23:17
Mie imi place mai ales pt ca exista mult fair-play in curling. De fapt cam in majoritatea sporturilor de iarna se intampla asa. Curling-ul, chiar daca se desfasoara inauntru si ar fi posibil sa aiba loc si vara, de fapt tot iarna se practica. La inceput se juca afara si concurentii se luptau nu doar intre ei ci si cu[,]conditiile meteorologice. Cand au mutat acest sport in sala s-a diminuat mult rolul sweeper-ilor, dar nu si-a pierdut din frumusete. OverAll este un sport interesant chiar daca unora li se pare plictisitor.

Mihai
12th December 2004, 23:40
Este un sport frumos! Mie mi se pare ca sweeper-ii au un mare rol in acest sport! Plus ca in ultimele meciuri de pe Eurosport am vazut niste lovituri extraordinare date cu efect si muuuulta indemanare! Pentru cei care li se pare "boooooring" fiecare are parerea lui! Sunt sigur ca daca este transmis pe eurosport are destui fani! :ok:

piranha
13th December 2004, 17:26
Acum vreo 2 ani i-am scris un referat despre curling unui tovaras de-al meu de la clubul de ciclism CS Olimpia Bucuresti un referat care ii trebuia la ANEFS. Istorie, regulamente, curiozitati & stuff. Daca va intereseaza sa-l cititi, il pun pe un server gratuit ca sa-l dati jos de pe Net.

PS: Mie imi plac suedezele (ca si tuturor barbatilor de pe Terra).

paulinio
5th April 2005, 13:54
DA, eu as vrea ceva material.
Am inceput sa urmaresc cam de 2 sezoane, asa... cand il prind pe eurosport.
La inceput mi s-a parut boriiiiiiiiiing (iata ca am schimbat ceva)... dar am prins cateva meciuri interesante cu lovituri si schimbari de situatie uimitoare...
Asa ca am inceput sa-mi placa.
Nu stiu inca prea multe despre partea tehnica a acestuia asa ca astept cu nerabdare publicarea materialului de care pomeneai.
SA mi-l poti trimite pe mail?

Triphat
9th April 2005, 01:32
Ce sport mai e si asta ? Nu e interesant deloc, am incercat sa ma uit dar nu m-a fermecat acest sport provocator de somn...

M de C
10th April 2005, 08:11
Eu ma uitam la curling cand mai prindeam pe Eurosport.

piranha
11th April 2005, 14:34
DA, eu as vrea ceva material.
Nu stiu inca prea multe despre partea tehnica a acestuia asa ca astept cu nerabdare publicarea materialului de care pomeneai.


L-am pus pe server si il tin acolo cateva saptamani. Click pe link si da-l jos de pe Net la tine in computer :

http://piranha.go.ro//Jocuri%20rare.doc

paulinio
12th April 2005, 09:35
Ok, multumesc.
O sa-l dau jos de acasa caci de la serviciu... sunt niste restrictii :(

Andrei_Cristea
8th July 2005, 22:28
Germania si Canada- Fac legea 100% :P

fia
25th January 2006, 20:47
Exista in ROmania o federatie de curling? NU de alta dar a devent sport olimpic. Poate ar fi cazul ca un grup de oameni cu initiativa sa infiinteze o astfel de federatie.... Eu ma ofer, pentru postul de presedinte.

stefanm14
25th January 2006, 21:16
Nu exista asa ceva. Pe google daca dai dupa Federatia Romana de Curling iti gaseste printre primele Federatia Romana de Scrabble :D ...Asa ca sa traiti dom' presedinte fia ...

Platanu
25th January 2006, 21:29
E un sport interesant,un sport in care ai nevoie de un pic de creier,dar tot snookerul e mai tare!

fia
25th January 2006, 21:33
Evident, snookerul are in primul rand o audientza mult mai mare :)

DIXX
12th February 2006, 15:54
In Germania batranii din Bayern joaca un sport asemanator care se numeste stockwerfen dupa cate stiu eu.Are cam aceleasi reguli doar ca lipsesc maturicii.Parerea mea e ca placerea e mai mare sa joci curling decat sa-l privesti,oricum sportul e OK.
O zi buna tutror.