PDA

View Full Version : Tenis de camp



Pages : [1] 2 3

cata10
2nd May 2008, 20:24
Meciurile incep pe 10 august!
Finalele vor avea loc pe 16 si 17 august: dublu si simplu la masculin/feminin.

Locatie: Olympic Green Tennis Center

cata10
14th June 2008, 00:49
Hănescu întregește delegația pentru Olimpiadă

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/hanescu-intregeste-delegatia-pentru-olimpiada-2705182

Bucureșteanul Victor Hănescu va servi la Regalul celor Cinci Cercuri, devenind cel de-al 103-lea component al delegației conduse de Octavian Morariu.

Situat pe locul 72 ATP, Hăne a primit viza pentru Beijing, și se alătură Soranei Cîrstea, iar tenisul sporește cu un „dublu-mixt” numărul românilor calificați pentru Asia. „Victor a prins penultimul loc spre Olimpiadă, miercuri am aflat vestea”, ne-a precizat antrenorul jucătorului de 1,98 m, Firicel Tomai, care încă nu știe dacă-și va putea însoți elevul la JO, FRT urmând a trimite doar doi oficiali. În China, tabloul va fi format din 64 de jucători, românul prinzând culoarul favorabil datorită mai multor factori, cel mai important constituindu-l faptul că fiecărei țări îi este permis să trimită la Balul asiatic doar un „cvartet”.

Cîrstea și Hănescu ar putea fi urmați spre Beijing și de cuplul Florin Mergea - Horia Tecău. Edina Galovits nu poate prinde zborul de 16 ore spre Asia întrucât nu a participat la FedCup, iar Andrei Pavel este de mai mult timp accidentat. Hăne va participa la a doua ediție a JO din carieră.

Ady
14th July 2008, 07:44
Chiar daca este un thread similar (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=261618) pe sectiunea dedicata Olimpiadei, nu stiu daca toti userii de la tennis frecventeaza acea sectiune.
Asa ca putem discuta in paralel si aici. :)

Ady
16th July 2008, 19:18
Here are the ranking points breakdown for next month's Beijing Olympics:
Gold medal: 400
Silver medal: 280
Bronze medal: 205
Loser 3rd/4th: 155
Quarters: 100
Third RD: 50
Second RD: 25
First RD: 5

Lucian86
16th July 2008, 19:46
Here are the ranking points breakdown for next month's Beijing Olympics:
Gold medal: 400
Silver medal: 280
Bronze medal: 205
Loser 3rd/4th: 155
Quarters: 100
Third RD: 50
Second RD: 25
First RD: 5

Not bad.....e aproape cat un master......Cred ca va fi distractiv acest turneu ;)

sp00q
16th July 2008, 23:26
Pe ce suprafață se va juca la Olimpiadă?

luma
16th July 2008, 23:33
Hard.

rob_din
17th July 2008, 08:48
N-o sa inteleg niciodata la ce le trebuie jucatorilor motivatia punctelor ATP pentru a participa la cel mai important eveniment sportiv de pe Planeta.Si inca si asa sunt unii care refuza

sp00q
17th July 2008, 20:09
N-o sa inteleg niciodata la ce le trebuie jucatorilor motivatia punctelor ATP pentru a participa la cel mai important eveniment sportiv de pe Planeta.Si inca si asa sunt unii care refuza

Probabil pentru ei Olimpiada nu e cel mai important eveniment sportiv de pe planetă. Și nici pentru mine de altfel...

rob_din
1st August 2008, 16:48
Jucătoarea rusă de tenis Maria Șarapova a anunțat că nu va participa la Jocurile Olimpice de la Beijing din cauza unei accidentări la umărul drept.

Șarapova a suferit două mici rupturi la umărul drept.

"Mă duc la New York pentru un nou control medical, însă mai întâi aș vrea să vă informez că nu există nicio șansă să particip la JO. După meciul de miercuri de la turneul de la Montreal, mi-am dat seama că am probleme cu umărul drept. Acest tip de accidentare necesită mult timp de vindecare. Îmi pare rău că trebuie să vă spun că nu voi putea participa la Jocurile Olimpice", a declarat Șarapova.

Această accidentare ar putea afecta și participarea la US Open, care începe la 25 august, la New York

Lucian86
3rd August 2008, 16:11
Practic sunt prezenti toti jucatorii de valoare

Vreau ca Federer sa duca steagul Elvetiei la cerimonia de deschidere :)

Dintr-o gluma a devenit realitate

Federer va duce steagul Elvetiei la cerimonia de deschidere a olimpiadei ;)

jo27
3rd August 2008, 19:13
N-o sa inteleg niciodata la ce le trebuie jucatorilor motivatia punctelor ATP pentru a participa la cel mai important eveniment sportiv de pe Planeta.Si inca si asa sunt unii care refuza

de data asta sunt de acord cu tine.

Kooler
4th August 2008, 00:38
N-o sa inteleg niciodata la ce le trebuie jucatorilor motivatia punctelor ATP pentru a participa la cel mai important eveniment sportiv de pe Planeta.Si inca si asa sunt unii care refuza


de data asta sunt de acord cu tine.

Pai punctele ATP sunt cele care dicteaza cine este cel mai bun de pe planeta si nu olimpiada in sine. Ai nevoie de puncte cu cat esti mai sus cu atat esti mai mare, medalia nu valoreaza nimic.

praf_de_stele
4th August 2008, 10:41
pai o medalie de aur la olimpiada in palmares cantareste mult...in primul rand, iti demonstreaza tie insuti valoarea pe care o ai...si nu numai cea de aur, si cele de argint si bronz...e chiar un eveniment unic si ar fi pacat sa nu fii prezent...

Optimistul
4th August 2008, 13:42
Pai punctele ATP sunt cele care dicteaza cine este cel mai bun de pe planeta si nu olimpiada in sine. Ai nevoie de puncte cu cat esti mai sus cu atat esti mai mare, medalia nu valoreaza nimic.

Din cate stiu eu se puncteaza si victoriile de la Olimpiada .

Roddicted
4th August 2008, 14:00
Pai punctele ATP sunt cele care dicteaza cine este cel mai bun de pe planeta si nu olimpiada in sine. Ai nevoie de puncte cu cat esti mai sus cu atat esti mai mare, medalia nu valoreaza nimic.

Pai gresesti punctele trec si se uita dar medalia ramane a ta si te mandresti cu ea peste ani.Oricum se dau puncte .....

iuli
4th August 2008, 14:55
Pai punctele ATP sunt cele care dicteaza cine este cel mai bun de pe planeta si nu olimpiada in sine. Ai nevoie de puncte cu cat esti mai sus cu atat esti mai mare, medalia nu valoreaza nimic.

Esti prost bai, clar...
Numai idiotenii spui

Cristy RVD
4th August 2008, 15:07
^ confirm :D.

Kooler
4th August 2008, 15:51
Esti prost bai, clar...
Numai idiotenii spui


^ confirm :D.

Desteptilor, postul care ma citati e raspuns la alt post, asa ca nu mai citati aiurea in tramvai, ca nu v-ati gasit sa va dati cu parerea despre mine. Ce dracu e asa greu, daca nu se dadeau puncte nu venea X sa joace, il doare la 2 metri in fata de bani si de medalie cu cine sa te mandresti cu ea la prieteni? Sau cand te retragi si ti se citeste la televizor palmaresul?

iuli
4th August 2008, 17:38
Prostia e tot mai mare...

Ady
4th August 2008, 17:54
medalia la olimpiada si o salatiera in cupa davis nu ar trebui sa lipseasca din palmaresul niciunui jucator ce vrea sa ramana in istorie ...

Cristi
4th August 2008, 18:10
medalia la olimpiada si o salatiera in cupa davis nu ar trebui sa lipseasca din palmaresul niciunui jucator ce vrea sa ramana in istorie ...

Vezi tu Ady, nu poti sa iei o salatiera de unul singur...

Kooler
4th August 2008, 18:28
La Cupa Davis iti reprezinti tara... La olimpida la fel dar nu cu acelasi aplomb... Ca la fotbal, desi tenisul nu e un sport de echipa... niciun fotbalist nu viseaza la olimpiada desi ar putea... sunt alte competitii majore mai mari ca olimpiada. Ca dovada numarul de puncte primite la olimpiada si la un GS sau MS. Nadal nu l-am auzit sa viseze la Olimpiada ci la Wimbledon. Daca pentru el medalia nu face 2 bani, atunci nu are nevoie de ia si nici fanii pentru al considera un jucator mare. E deajuns sa nu-ti dezamagesti fanii, nu sa spargi toate recordurile posibile pentru a fi un jucator mare. Acuma daca e competitie pe puncte si nu strica-n palmares atunci, hai treaca sa vedem ce-om reusi si aici.

Roddicted
4th August 2008, 19:21
Vezi tu Ady, nu poti sa iei o salatiera de unul singur...

la cine te referi?La spania?

Ady
4th August 2008, 19:22
Vezi tu Ady, nu poti sa iei o salatiera de unul singur...

exista momente cand se poate ... acum 3-4 ani, daca juca federer cum trebuie in cupa davis, cred ca reusea sa castige si de unul singur, dar altele erau prioritatile pe vremea aia ...

Roddicted
4th August 2008, 19:24
La Cupa Davis iti reprezinti tara... La olimpida la fel dar nu cu acelasi aplomb... Ca la fotbal, desi tenisul nu e un sport de echipa... niciun fotbalist nu viseaza la olimpiada desi ar putea... sunt alte competitii majore mai mari ca olimpiada. Ca dovada numarul de puncte primite la olimpiada si la un GS sau MS. Nadal nu l-am auzit sa viseze la Olimpiada ci la Wimbledon. Daca pentru el medalia nu face 2 bani, atunci nu are nevoie de ia si nici fanii pentru al considera un jucator mare. E deajuns sa nu-ti dezamagesti fanii, nu sa spargi toate recordurile posibile pentru a fi un jucator mare. Acuma daca e competitie pe puncte si nu strica-n palmares atunci, hai treaca sa vedem ce-om reusi si aici.

iti zic ca tu nu ai leac .In afara de fotbal cum zici tu iti garantez ca in celelalte sporturi de echipa(volei,baschet,handbal) se pune mare pret pe medaliile de la olimpiada.

rob_din
4th August 2008, 19:30
Fotbalul e un pic diferit datorita politicii FIFA, dar stati linistiti ca si la fotbal se pune mare pret pe victoria la JO

rob_din
4th August 2008, 19:31
La Cupa Davis iti reprezinti tara... La olimpida la fel dar nu cu acelasi aplomb... Ca la fotbal, desi tenisul nu e un sport de echipa... niciun fotbalist nu viseaza la olimpiada desi ar putea... sunt alte competitii majore mai mari ca olimpiada. Ca dovada numarul de puncte primite la olimpiada si la un GS sau MS. Nadal nu l-am auzit sa viseze la Olimpiada ci la Wimbledon. Daca pentru el medalia nu face 2 bani, atunci nu are nevoie de ia si nici fanii pentru al considera un jucator mare. E deajuns sa nu-ti dezamagesti fanii, nu sa spargi toate recordurile posibile pentru a fi un jucator mare. Acuma daca e competitie pe puncte si nu strica-n palmares atunci, hai treaca sa vedem ce-om reusi si aici.

Daca vezi medaliatii olimpici de cand a fost reintrodus tenisul ai sa-ti schimbi parerea.

rob_din
4th August 2008, 19:33
1992 Barcelona Marc Rosset (SUI) Jordi Arrese (ESP) Andrei Cherkasov (EUN) Goran Ivaničeviæ (CRO)
1996 Atlanta Andre Agassi (USA) Sergi Bruguera (ESP) Leander Paes (IND)
2000 Sydney Yevgeny Kafelnikov (RUS) Tommy Haas (GER) Arnaud di Pasquale (FRA)
2004 Athens Nicolás Massú (CHI) Mardy Fish (USA) Fernando González (CHI



1988 Seoul Steffi Graf (FRG) Gabriela Sabatini (ARG) Zina Garrison (USA)
Manuela Maleeva (BUL)
1992 Barcelona Jennifer Capriati (USA) Steffi Graf (GER) Mary Joe Fernández (USA) Arantxa Sánchez Vicario (ESP)
1996 Atlanta Lindsay Davenport (USA) Arantxa Sánchez Vicario (ESP) Jana Novotná (CZE)
2000 Sydney Venus Williams (USA) Elena Dementieva (RUS) Monica Seles (USA)
2004 Athens Justine Henin-Hardenne (BEL) Amélie Mauresmo (FRA) Alicia Molik (AUS)

iuli
4th August 2008, 19:44
Mutati asta inapoi pe threadul de tenis...unii nu intra aici, printre care si eu.

praf_de_stele
4th August 2008, 21:03
La Cupa Davis iti reprezinti tara... La olimpida la fel dar nu cu acelasi aplomb... Ca la fotbal, desi tenisul nu e un sport de echipa... niciun fotbalist nu viseaza la olimpiada desi ar putea... sunt alte competitii majore mai mari ca olimpiada. Ca dovada numarul de puncte primite la olimpiada si la un GS sau MS. Nadal nu l-am auzit sa viseze la Olimpiada ci la Wimbledon. Daca pentru el medalia nu face 2 bani, atunci nu are nevoie de ia si nici fanii pentru al considera un jucator mare. E deajuns sa nu-ti dezamagesti fanii, nu sa spargi toate recordurile posibile pentru a fi un jucator mare. Acuma daca e competitie pe puncte si nu strica-n palmares atunci, hai treaca sa vedem ce-om reusi si aici.
pt tine tenisul se rezuma doar la RAFAEL NADAL...asta e clar...nu exista post in care sa nu apara nadal...si numai cu cuvinte de lauda....inteleg ca esti fan, dar de fapt asta e obsesie...tu crezi ca tot ce zice nadal e corect ? atunci de ce marii campioni din intreaga istorie a tenisului au participat la olimpiada si de ce continua s`o faca? de ce crezi ca toti sportivii se axeaza pe olimpiada? :rolleyes: ca sa`si piarda timpul, nu ?

Lucian86
4th August 2008, 22:37
Prostia e tot mai mare...

Baiete, calmeaza-te............Kooler spunea ca motivul pentru care se puncteaza olimpiada este pentru a atrage jucatorii la aceasta competitie.

Ba eu chiar zic mai mult: foarte bine ca se puncteaza olimpiada caci astfel se mareste competitivitatea....chiar mi-ar displacea sa vad o olimpiada cu tenismani care joaca doar simbolic din protocol.

In fine, si eu sunt un mare fan a sportului si a olimpiadei si as dori ca toti sportivii sa participe cu maxima seriozitate si placere la aceasta competitie dar nu as condamna un tenismen care ar renunta sa joace la olimpiada
Sa fim seriosi: din punct de vedere valoric, unde se afla olimpiada pe langa turneele de mare slam ?;) In celelalte sporturi, valoare este mai mare din traditie si din posibilitatea de a castiga niste bani in plus....In tenis cred ca nu este cazul ;)

Eu as fi pus chiar si 1000 de puncte pentru castigatorul olimpiadei.....Sa vedeti atunci ce competitie s-ar juca ;)

Optimistul
4th August 2008, 23:34
Mutati asta inapoi pe threadul de tenis...unii nu intra aici, printre care si eu.

Nu inteleg de ce te superi , oricum tu intri rar si pe tenis ...

Ady
5th August 2008, 07:45
adevarul este ca si pentru mine este la fel ... am bookmark pe tennis si daca mai intru pe restricted sau pe diverse e bine, in rest mai deloc ... de cand s-a mutat tread-ul aici am si uitat de el ...

raulmad
5th August 2008, 10:35
Eu as fi pus chiar si 1000 de puncte pentru castigatorul olimpiadei.....Sa vedeti atunci ce competitie s-ar juca ;)

1000 de puncte este totusi cam mult....Gandeste-te ca aceste puncte vor ramane in clasament 4 ani (sau cel putin eu asa am inteles). Ce ar fi ca un jucator de prin top 50 sa prinda o saptamana fenomenala si sa castige? Sa zicem Soderling sau Seppi:cu 1000 de puncte ar ajunge in top 10 si ar fi capi de serie la turnee de MS si GS in dauna unor jucatori mult mai buni decat ei. Nu mi s-ar parea prea corect....

Lucian86
5th August 2008, 11:03
1000 de puncte este totusi cam mult....Gandeste-te ca aceste puncte vor ramane in clasament 4 ani (sau cel putin eu asa am inteles). Ce ar fi ca un jucator de prin top 50 sa prinda o saptamana fenomenala si sa castige? Sa zicem Soderling sau Seppi:cu 1000 de puncte ar ajunge in top 10 si ar fi capi de serie la turnee de MS si GS in dauna unor jucatori mult mai buni decat ei. Nu mi s-ar parea prea corect....

Ai dreptate!!!

S-ar putea totusi anula peste un an din oficiu toate punctele obtinute la aceasta olimpiada - ar fi cred o solutie destul de buna

In conditia actuala, cu 400 de puncte castigate, care este sistemul de punctaj???

raulmad
5th August 2008, 11:28
Ai dreptate!!!

S-ar putea totusi anula peste un an din oficiu toate punctele obtinute la aceasta olimpiada - ar fi cred o solutie destul de buna

In conditia actuala, cu 400 de puncte castigate, care este sistemul de punctaj???

Pai tocmai asta e problema. Nici eu nu inteleg prea bine. Punctele castigate la aceasta olimpiada raman pana la urmatoarea, cea din 2012? In ATP si in WTA daca anul urmator nu ti-ai aparat punctele....pa si la revedere, s-au evaporat. Aici cum va fi? Eu cred ca raman dar nu stiu sigur si nu am gasit nimic clar referitor la aceasta situatie. Este totusi prima data cand se acorda puncte in clasament pt rezultatele de la olimpiada si banuiesc ca s-au gandit la o solutie....

Optimistul
5th August 2008, 14:05
Eu cred ca raman decat un an , de pierdut le pierd toti , care e problema ?

Olimpiada in tenis reprezinta altceva decat la alte sporturi .

Pentru mine un subiect f. interesant de dezbatut este neparticiparea Sharapovei la aceasta editie a Olimpiadei dupa ce s-a agitat atata sa joace la Fed Cup pt. a avea dreptul de participare .
Care dintre cele 4 variante o credeti plauzibile si de ce :

1. Intr-adevar s-a accidentat la umar si nu poate sa participe
2. Compania IMG- cea mai mare firma de management spotiv din lume cu actionari americani - n-o lasa sa participe recompensand-o altfel . N-ar fi prima oara cand se intampla asta .
3. Alte motive

Din pacate nu se poate face un poll

praf_de_stele
5th August 2008, 16:31
maria sharapova a iesit si de la us open...deci e clar accidentata...s`a retras de la montreal din cauza asta...ea si`a dorit foarte mult sa participe la olimpiada, inca de anul trecut a declarat asta...

raulmad
5th August 2008, 16:45
Eu cred ca raman decat un an , de pierdut le pierd toti , care e problema ?

Olimpiada in tenis reprezinta altceva decat la alte sporturi .

Pentru mine un subiect f. interesant de dezbatut este neparticiparea Sharapovei la aceasta editie a Olimpiadei dupa ce s-a agitat atata sa joace la Fed Cup pt. a avea dreptul de participare .
Care dintre cele 4 variante o credeti plauzibile si de ce :

1. Intr-adevar s-a accidentat la umar si nu poate sa participe
2. Compania IMG- cea mai mare firma de management spotiv din lume cu actionari americani - n-o lasa sa participe recompensand-o altfel . N-ar fi prima oara cand se intampla asta .
3. Alte motive

Din pacate nu se poate face un poll

Pai care-s alea 4 variante? Ca eu nu vad decat 3.

Eu stiu ca este accidentata si nu va participa nici la US Open.

Optimistule, ce naiba chiar ar merita un poll asta?

Optimistul
5th August 2008, 23:52
Pai care-s alea 4 variante? Ca eu nu vad decat 3.

Eu stiu ca este accidentata si nu va participa nici la US Open.

Optimistule, ce naiba chiar ar merita un poll asta?

Am uitat s-o trec pe-a patra , dar oricum se pare ca nu te intereseaza subiectul ,asa ca n-are sens s-o mai fac .

Poate ca pe tine nu te intereseaza ce se intampla in culisele tenisului , pe mine da .

rob_din
6th August 2008, 00:01
Nu cred ca Sharapova se da accidentata pentru a nu merge la JO, dar nici nu bag mana in foc

Optimistul
6th August 2008, 07:43
Maine va avea loc tragerea la sorti .

raulmad
6th August 2008, 10:38
Maine va avea loc tragerea la sorti .

Interesant de vazut care dintre cei doi (Nadal si Federer) va avea un tablou mai bun desi participarea este selecta. In afara de Roddick si Gasquet cred ca sunt prezenti aproape toti jucatorii din top 20.
Interesant de vazut unde va pica Djokovic (grea viata de nr. 3 in aceste vremuri).
Si interesant de vazut ce culoar va avea Hanescu. Nu stiu de ce am impresia ca va trage "castigator" si va juca cu unul din cei trei mari inca din primul tur....
Si inca ceva: se apropie sfarsitul de sezon. Va aparea din nou la rampa Nalbandian?

Roddicted
6th August 2008, 11:59
Cred ca Nalbandian a fost accidentat de nu a participat la toronto si cincinnati:(

rob_din
7th August 2008, 08:38
Hanescu-Bolleli (posibil Almagro in turul 2 si Nalbandian in optimi), Carstea-Peer (posibil Zvonareva in turul 2)

Trageri bunicele pentru romani


Federer-Tursunov (posibil Karlovic in turul 2), Nadal-Starace (posibil Hewitt in turul 2)

lucian_iasi
7th August 2008, 09:27
Federer-Tursunov (posibil Karlovic in turul 2)

:thinkso: cu HT Lee sau Rafael Arevalo joaca Fed in turul 2.

Cu Karlovic ar putea juca in turul 3.

raulmad
7th August 2008, 10:59
Toata lumea buna a tenisului actual se "inghesuie" pe partea de tablou a lui Nadal: Nalbandian, Djokovic, Murray, Wawrinka....Greu de tot pt Rafito....
La Federer situatia este si mai amuzanta: are pe partea lui de tablou numai "prieteni"
- Berdych care l-a invins in 2004 in turul 2 la Atena (cred ca prima si ultima lui victorie de pana acum in fata elvetianului)
- Karlovic care l-a batut saptamana trecuta la Cinncinnati (tot prima oara)
- Simon invingator la Toronto in fata lui Roger in primul tur
- Canas invingator in fata lui Fed la IW si Miami anul trecut....

Cat despre ai nostri....Hanescu nu va avea deloc o misiune usoara in fata lui Bolelli, iar Sorana, hm....Peer nu prea este in forma dar oricum are mai multa experienta decat Carstea. Probabil va fi un meci echilibrat.

E clar vor fi niste JO foarte interesante. Abia astept sa inceapa tenisul.

El Pistolero
7th August 2008, 12:01
unde ati vazut tabloul cu tragerile?

rob_din
7th August 2008, 12:35
http://www.itftennis.com/olympics/news/newsarticle.asp?articleid=19065

El Pistolero
7th August 2008, 13:27
destul de greu pentru nadal cu murray si djokovic.
iar despre romani nu cred ca vor trece de primul tur poate sorana

sp00q
7th August 2008, 18:18
destul de greu pentru nadal cu murray si djokovic.

Murray nu e periculos pentru Nadal, il face praf Rafa cu ochii inchisi. Djokovic sau Nalbandian sa fie mai periculosi. Daca nu ii scoate cineva inainte sa apuce sa joace contra lui Nadal.

Cristy RVD
7th August 2008, 18:26
Murray nu e periculos pentru Nadal, il face praf Rafa cu ochii inchisi. Djokovic sau Nalbandian sa fie mai periculosi. Daca nu ii scoate cineva inainte sa apuce sa joace contra lui Nadal.

nalbandian ? :happy

cred ca glumesti,Murray este un adversar foarte periculos,eu il vad cel putin in sferturi.

Roddicted
7th August 2008, 19:53
murray face maxim sferturi.Nalbandian cred ca va iesi devreme pentru ca a lipsit mult in ultima perioada si e greu sa faci lucruri mari de la 1 turneu.Hanescu nu are meci usor cu bolleli.Sa nu uitam ce-a facut bolelli cu nadal la cincinnati(l-a dus in 2 tiebrekuri)

rob_din
7th August 2008, 21:48
Karlovic s-a retras

praf_de_stele
7th August 2008, 21:57
s`a accidentat sau care e motivul ?

rob_din
7th August 2008, 21:58
Accidentare

Sifodias
7th August 2008, 22:22
murray nu are nici o sansa in fata aluia cu bicepsi...In schimb un nalbandian ii poate pune multe probleme.

cata10
8th August 2008, 11:42
Jucătoarea americană de tenis Lindsay Davenport, campioană olimpică în anul 1996, la Atlanta (SUA), a fost nevoită să renunțe la participarea în proba de simplu din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing, din cauza unor probleme la genunchiul drept, cu care se confruntă din luna iunie. Davenport, în vârstă de 32 de ani, speră să poată evolua, totuși, în proba de dublu de la JO 2008, alături de compatrioata sa Liezel Huber, primele meciuri fiind programate sâmbătă. În anul 1996, la JO de la Atlanta, Lindsay Davenport a reușit să cucerească medalia de aur la simplu feminin, după ce a învins-o în finală pe spaniola Arantxa Sanchez-Vicario. Jucătoarea americană a revenit în circuitul WTA anul trecut, după ce a devenit mamă, motivându-și decizia prin dorința de a participa la Jocurile Olimpice de la Beijing

sursa: tvr.ro

Cipri
8th August 2008, 19:14
Pe Davenport am vazut-o la deschiderea jocurilor ...
La baieti cam 90 % din meciuri sunt foarte echilibrate ... la fete cam 80 %!
HAI SORANA , HAI VICTOR ! :ole:

Kooler
8th August 2008, 22:17
Federer inca o data cu Ivo Karlovic si Gilles Simon, Nadal inca o data cu Djokovic si Murray.

rob_din
8th August 2008, 22:23
Karlovic s-a retras

Optimistul
9th August 2008, 14:52
Maine dupa ora 5 a.m. TVR -ul promite ca va transmite in direct ambele meciuri cu ai nostri .

vassy
9th August 2008, 16:13
Hanescu nu joaca maine, doar Sorana de la 14, in acelasi timp cu Federer :mda:

Optimistul
9th August 2008, 16:52
informatia am luat-o de aici - http://www.onlinesport.ro/sporturi/jocuri-olimpice/jo2008/2320/program-tv.htm

vassy
9th August 2008, 18:09
Ia trage o privire aici: http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/Schedule/TE.shtml ;)

ciprian_medias
9th August 2008, 20:58
il putem vedea undeva pe hanescu?maine dimineatza la 5:30 joaca dar cred ca gimnastica e pe primul loc si nu cred ca o sa il putem vedea pe TVR1/TVR2.Nu stiti cumva vreun site?ms
Am vazut postul optimistului si m-am lamurit.

Roddicted
9th August 2008, 21:50
La aceasta Olimpiada in lipsa lui Roddick voi tine cu Federer pentru ca merita sa castige si medalia olimpica de aur.In 2012 ii va fi mai greu.

luma
10th August 2008, 00:52
meciurile de maine:

http://www.itftennis.com/olympics/event/scheduleday1.asp

moty
10th August 2008, 00:57
si hanescu unde e?

luma
10th August 2008, 00:57
Nu e maine.:) Maine, doar Sorana...

moty
10th August 2008, 00:58
da nu-l gasesc nici poimaine

luma
10th August 2008, 01:01
S-a afisat deja programul pentru 11.08??? Ca nu gasesc nici pe ITF, nici pe siteul competitiei...

moty
10th August 2008, 01:03
http://www.itftennis.com/olympics/event/scheduleday2.asp
am schimbat 1 cu 2 ;)

luma
10th August 2008, 01:05
Cand m-am uitat eu nu era niciun 2 :P...a aparut dupa ce am dat "refresh".:thinkso:

Edit: si daca te uiti acolo, nu ai jucatorii trecuti.:D:P

moty
10th August 2008, 01:06
in link am modificat :)
si unde-i victor?

luma
10th August 2008, 01:08
Pai nu e...ca nu-i afisat.:P Degeaba schimbi tu, daca eu nu au pus inca programul.

utd4ever
10th August 2008, 06:52
Ce se intampla de s-au amanat meciurile ?

YoYoyOi
10th August 2008, 06:53
Fac cu nerviiiiiii :headbang:

unde-i Hanescu? :ciocan:

cica ploua si unele meciuri au fost amanate, insa pe Hanescu nu-l gasesc nicaieri


lumaaaaaaaaa trezireaaaaaaaa!!!

luma
10th August 2008, 08:16
Hanescu NU joaca azi.:P:D

Trezirea aici, dar de ce n-ai dat matale un telefon... :plans:

YoYoyOi
10th August 2008, 08:45
dar cand mama lui joaca?

lucian_iasi
10th August 2008, 08:55
Cred k maine joaca Hanescu.
Un prim rezultat final:
James Blake(SUA) - Chris Guccione(Australia) 6-3,7-6(3)
Fernando Gonzalez(Chile) - Sun Peng(China) 6-4,6-4

Nikolay Davydenko(Rusia) - Ernests Gulbis(Letonia) 6-4,1-0
Yu Xinyuan(China) - Tomas Berdych(Cehia) 1-4
Frederic Niemeyer (Canada) - Guillermo Canas(Argentina) 4-1
Marin Cilic(Croatia) - Juan Monaco(Argentina) 2-1

Akgul Amanmuradova(Uzbekistan) - Francesca Schiavone(Italia) 2-3
Selima Sfar(Tunisia) - Caroline Wozniacki(Danemarca) 3-3
Samantha Stosur(Australia) - Sara Errani(Italia) 2-2
Marta Domachowska(Polonia) - Tsvetana Pironkova(Bulgaria) 2-4

Optimistul
10th August 2008, 09:32
Ar fi fost interesant de urmarit meciul intre Davydenko si Gulbis care are loc acum - 6-4 pt rus in primul set .

Chiar nu avem vre-un stream ?

lucian_iasi
10th August 2008, 10:07
James Blake - Chris Guccione 6-3,7-6(3)
Fernando Gonzalez - Sun Peng 6-4,6-4
Tomas Berdych - Yu Xinyuan 6-1,6-2
Nikolay Davydenko - Ernests Gulbis 6-4,6-2

Frederic Niemeyer - Guillermo Canas 6-3,2-2
Marin Cilic - Juan Monaco 6-4,1-1

Shuai Peng - Carla Suarez Navarro 2-1
Akgul Amanmuradova - Francesca Schiavone 4-6,1-3
Selima Sfar - Caroline Wozniacki 4-6,0-1
Samantha Stosur - Sara Errani 6-3,1-2
Marta Domachowska - Tsevetana Pironkova 3-6,1-4
Serena Williams - Olga Govortsova 4-1

praf_de_stele
10th August 2008, 13:59
macar exista live scores ?
sau pe net putem vedea vreun meci ?

TaciAcolo
10th August 2008, 14:00
http://www.flashscore.com/tennis/

oare se mai joaca ceva....suspendate de ceva ore din cauza ploii

praf_de_stele
10th August 2008, 14:04
multumesc :)

TaciAcolo
10th August 2008, 14:07
toate jocurile de tenis sunt suspendate pentru astazi

ciprian_medias
10th August 2008, 14:41
:((

YoYoyOi
10th August 2008, 15:01
deci nici Sorana nu mai joaca azi :mda:

El Pistolero
10th August 2008, 17:53
nu mai joaca ivanovic.s-a accidentat

luma
10th August 2008, 18:01
<< Top seed Ana Ivanovic of Serbia has withdrawn from Women's Tennis at the Beijing 2008 Olympic Games with a right thumb injury.

"I've been struggling with it. For the past month I've been receiving so much treatment and I've been doing everything to recover after Montreal where I really wasn't able to play. After there it was so painful. I took some time off and haven't played a tournament in 10 days. Even yesterday we flew a doctor in from Australia to help with my hand. I've had really great doctors and we've tried all kind of treatments. It's just nothing could get my hand back to be ready to play and it was one of the hardest decisions," said Ivanovic in explanation.

"It's one of the hardest moments in my career. I've tried to recover and play but it was just impossible. This kind of injury takes time and that's what I just didn't have enough of. I'm very disappointed but I'm young and will have another chance," she added hopefully.

Women's Tennis is set to resume on Monday, August 11, after several matches were postponed by rain.>>

YoYoyOi
10th August 2008, 18:03
luma, ai 5 minute la dispozitie sa-mi zici cand joaca Hanescu :limba:

luma
10th August 2008, 18:05
Maine, daca se vor termina meciurile amanate din cauza ploii. Daca...:D:D:D

Tananana!!! M-am incadrat!:P

YoYoyOi
10th August 2008, 18:10
maine la cat? n-ai scapat... tanaaaaa

luma
10th August 2008, 18:11
Am zis la cat...DUPA ce se vor termina meciurile amanate. Deci, habar n-am cand.:ras-plans:

YoYoyOi
10th August 2008, 18:19
n-ai zis la cat... ai zis doar cand :limba:

luma
10th August 2008, 21:15
Programul pentru maine:

http://www.itftennis.com/olympics/event/scheduleday2.asp

YoYoyOi
10th August 2008, 21:16
ce ore sunt alea?

lucian_iasi
10th August 2008, 21:25
Hanescu joaca primul meci pe terenul 9,la ora 5:30 ora Romaniei,10:30 in China
Sorana joaca meciul 3 pe terenul 5 in sesiunea de dupa-amiaza.Primul meci din seseiunea de dupa amiaza ar trebui sa inceapa la ora 12 ora Romaniei,ora 17 in China.

luma
10th August 2008, 21:34
ce ore sunt alea?

Ora locala...:D
:kiss: Lucian, saru'mana!

vassy
11th August 2008, 00:06
E transmis meciul lui Hanescu undeva?

luma
11th August 2008, 00:08
Nu stiu...speram ca pe TVR2.

vassy
11th August 2008, 00:15
Vroiam sa stiu sigur sa nu ma trezesc aiurea la ora 5, oare astia de la TVR stiu cand joaca Hanescu? :) Vad ca pe TVR1 la ora aia e natatie si pe TVR2 nu e nimic.

YoYoyOi
11th August 2008, 00:18
eu nu cred ca joaca la ora aia, mai ales ca mai sunt meciuri de disputat de azi...

vassy
11th August 2008, 00:24
Pe site-ul oficial unele meciuri in program sunt trecute Men's Singles First Round, ca si primul meci de pe terenul 9, de la ora 10:30 cand ar trebui sa joaca Hane

luma
11th August 2008, 00:27
Meciurile reprogramate sunt dupa cel al lui Hanescu. Eu sper sa vad macar inceputul...:D

YoYoyOi
11th August 2008, 00:52
de ma trezesc la 5 si nu e meciul va bat de mamaliga cu branza fac din voi :mda:

TaciAcolo
11th August 2008, 00:58
e posibil sa ploua......

YoYoyOi
11th August 2008, 00:59
vai robyyy, pe tine te bat mai tare :happy

ciprian_medias
11th August 2008, 06:12
hanescu si boleli merg cap la cap in primul set 3-3

vassy
11th August 2008, 06:12
TVR nu transmite, pe net nu gasesc nici un streaming la tenis. Este livescore doar la scorul pe game-uri :mda: Deocamdata Hanescu - Bolleli 3-3 niciunul nu a avut vreo sansa de break.

luma
11th August 2008, 06:23
O. Rochus - I. Minar 6-3
S. Bolelli - V. HanescU 5-4
P. Starace - R. Nadal 2-4
J. Nieminen - T. Johansson 5-2

Edit: BWinul reactualizeaza mai repede...:D

ciprian_medias
11th August 2008, 06:36
Hanescu castiga primul set scor 7-5 BV hane hai cu victoria

luma
11th August 2008, 06:36
Hanescu - Bolelli 6-5

Nadal - Starace 6-2

J. Nieminen - T. Johansson 6-4

Edit: Hanescu - Bolelli 7-5 :cheer:

ciprian_medias
11th August 2008, 07:16
6-3 boleli in setul 2.NU e bine :((

luma
11th August 2008, 07:37
Hanescu - Bolelli 7-5 3-6 2-2

Nadal - Starace 6-2 3-6 1-1

ciprian_medias
11th August 2008, 07:45
Hanescu are break in decisiv,el il conduce pe boleli cu scorul de 4-2

ciprian_medias
11th August 2008, 08:01
Hanescu castiga in 3 seturi diputate.BV hanescu tot asa.
Nadal mai trebe sa castigi si e o zi perfecta ptr mine.Rafa conduce cu 5-2 in decisiv.

Casual Italy
11th August 2008, 08:10
Cu cine o sa joace Victor mai departe?
Bravo Victor!

vassy
11th August 2008, 08:52
Cu cine o sa joace Victor mai departe?
Bravo Victor!

Winner of: Monfils (FRA) vs Almagro (ESP)

Casual Italy
11th August 2008, 09:30
Winner of: Monfils (FRA) vs Almagro (ESP)

cred ca se va califica mai departe!:D

YoYoyOi
11th August 2008, 09:40
Monfils a castigat primul set cu 6-4
in setul 2 este 3-2 pt Almagro

http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/RTDS/TE/TEM001620.shtml#TEM001620


1-1 la seturi pana acum dupa ce Almagro a facut 6-3 in setul al doilea

Monfils conduce cu 5-2 in decisiv

si l-a castigat cu 6-3.

Deci Hanescu-Monfils

Lucian86
11th August 2008, 11:27
Bravo Hane :)

Poate trece si de Monfils....ramane de vazut

El Pistolero
11th August 2008, 11:36
d.ferrer a pierdut
prima surpriza

I.AM.D33D33
11th August 2008, 13:19
MURRAY -LU Yen-Hsun 6-7:shocked:

Lucian86
11th August 2008, 13:29
d.ferrer a pierdut
prima surpriza

Nu e surpriza pentru mine......Tipsarevic este un jucator de valoare, solid si puternic din punct de vedere mental.....Poate sa bata pe oricine in oricine in moment.

Lover
11th August 2008, 13:34
Nu e surpriza pentru mine......Tipsarevic este un jucator de valoare, solid si puternic din punct de vedere mental.....Poate sa bata pe oricine in oricine in moment.

mental ? inseamna ca nu l`ai prea vazut in actiune...

Matu
11th August 2008, 14:06
Surpriza e daca pierde idiotul de Murray...

I.AM.D33D33
11th August 2008, 14:23
A pierdut Murray:shocked:

raulmad
11th August 2008, 14:36
Mda, mare surpriza: Lu - Murray 7/6, 6/4.... A doua mare surpriza dupa eliminarea lui Ferrer. Se pare ca, conditiile sunt infernale: umiditate mare, caldura, acum ploaie si deci meciuri intrerupte, amanate, reprogramate, etc.....

TaciAcolo
11th August 2008, 15:00
oare transmit meciu` soranei.. e la 15:30

TaciAcolo
11th August 2008, 15:43
2-1 pt peer ... cirstea a facut rebreak

smiling_ancutza
11th August 2008, 16:00
marele maestru a debutat cu dreptul, invingandu-l cu 6-4, 6-2 pe tursunov:cool:

praf_de_stele
11th August 2008, 16:06
ma bucur pt hane, chiar daca(trebuie sa recunosc) imi pare rau si de bolelli :D poate la urmatoarea olimpiada...:P
bravo fede, frumos scor :ok:

nu pot sa cred ca a pierdut murray :|

si acum, hai sorana !!

rob_din
11th August 2008, 16:10
6-3 pentru Peer

praf_de_stele
11th August 2008, 16:20
bai, da` astia n`au de gand sa transmita tenis deloc ? :mda:

TaciAcolo
11th August 2008, 16:23
3-0 sorana in setul 2

raulmad
11th August 2008, 16:23
3-0 in setul 2 pt Sorana da' nu stiu daca are un break sau doua.....

TaciAcolo
11th August 2008, 16:25
nu au fost in stare sa faca un livescore decent....

praf_de_stele
11th August 2008, 16:37
la mine apare 5-0 pt sorana in setul 2 :P

rob_din
11th August 2008, 16:40
5-1

ATI
11th August 2008, 16:50
5-2

Lucian86
11th August 2008, 16:50
mental ? inseamna ca nu l`ai prea vazut in actiune...

Ce destept esti tu :rolleyes: L-am vazut si stravazut pe sarb in actiune facand meciuri memorabile impotriva unor jucatori de valoare (Federer, Roddick, Ferrer, Blake, Youzhny, Verdasco) castigand (exceptand Federer cu toata stima de rigoare pentru acel meci) in primul rand prin soliditate si prin atitudine mentala......Ce-i drept, nu are continuitate si acesta e motivul pentru care el este abia al 40 lea si ceva in clasamentul mondial.....Totusi, pentru pozitia sa, este un jucator ultra-solid, un luptator desavarsit ;)

ATI
11th August 2008, 16:54
5-4 nu e de bine.

praf_de_stele
11th August 2008, 17:03
5-5 oh...nu se poate asa ceva...:( ma intreb daca va mai rezista din punct de vedere psihic

ATI
11th August 2008, 17:09
N. Li 7 6
S. Kuznetsova 6 4

Sorana are 6-5.

ATI
11th August 2008, 17:15
7-5 in sfarsit. Urmeaza setul decisiv.

ATI
11th August 2008, 17:31
3-0 Peer. E cam clar.

Cipri
11th August 2008, 17:58
Peer s-a impus in decisiv , 6-0 :((

monalexa
11th August 2008, 18:38
S-a terminat meciul Soranei? Cum sta , ca n-am reusit sa vad nimic :(

Cipri
11th August 2008, 18:50
S-a terminat meciul Soranei? Cum sta , ca n-am reusit sa vad nimic :(
Sorana a pierdut in 3 seturi : 6-3 5-7 6-0
Meciul nu a fost transmis la tv ... :(

sp00q
11th August 2008, 19:36
Nadal va juca al doilea meci contra lui Hewitt. Având în vedere că Rafa a pierdut un set in fața lui Starace și că Hewitt pare destul de motivat, cred că va fi destul de strâns. Nu suficient cât să profite australianul și să-l învingă pe Rafa totuși. :D

Gontel
11th August 2008, 20:50
Sorana declarase ca vrea medalie la Beijing? Eu parca asa am auzit...

El Pistolero
11th August 2008, 21:22
asa a zis cand a plecat ca vrea o medalia.probabil in vis...
mai are de muncit pana sa ajunga la medalii,e inca tanara ,poate la londra.
a avut si ghinion ca a picat cu o jucatoare buna din circuit

rob_din
11th August 2008, 21:49
Inca o confirmare ca generatia de fete e o generatie care n-are mentalitate de invingatoare. Poate in timp, dar ma indoiesc

Cipri
11th August 2008, 21:55
Inca o confirmare ca generatia de fete e o generatie care n-are mentalitate de invingatoare. Poate in timp, dar ma indoiesc
:|
3 jucatoare in prima suta ( foarte tinere ) dupa atata timp eu zic , ca inseamna cv ... asta vom vedea pe parcurs !

lucian_iasi
11th August 2008, 22:04
Meciul lui Victor Hanescu cu francezul Gael Monfils se va juca maine dimineata de la ora 5:30 ora Romaniei.

Cipri
11th August 2008, 22:07
Meciul lui Victor Hanescu cu francezul Gael Monfils se va juca maine dimineata de la ora 5:30 ora Romaniei.
aaaaaaaaaa ... atunci trebuie sa ma scol :D
Sigur va fi transmis la tvr ?

lucian_iasi
11th August 2008, 22:13
Nu stiu daca va fi transmis.

rob_din
11th August 2008, 22:18
aaaaaaaaaa ... atunci trebuie sa ma scol :D
Sigur va fi transmis la tvr ?

Din pacate la tenis nu exista acoperire TV decat pe 2 terenuri, nu stiu pe care joaca

Cipri
11th August 2008, 22:21
Din pacate la tenis nu exista acoperire TV decat pe 2 terenuri, nu stiu pe care joaca
Pe terenul nr. 5 va fi meciul .
Probabil nu va fi transmis :((

rob_din
11th August 2008, 22:22
Pe terenul nr. 5 va fi meciul .
Probabil nu va fi transmis :((

Nu va fi transmis atunci, cel putin asa cred. Eu din ce-am vazut s-a transmis doar de pe 2 terenuri, dar nu m-am uitat intr-una

YoYoyOi
11th August 2008, 22:52
eu vad in program ca e trecut ca joaca pe terenul 3

Cristy RVD
11th August 2008, 22:53
eu vad in program ca e trecut ca joaca pe terenul 3

vezi prost.

joaca pe terenul 5,primul meci,in jurul orei 05:30.

utd4ever
11th August 2008, 23:49
asa a zis cand a plecat ca vrea o medalia.probabil in vis...
mai are de muncit pana sa ajunga la medalii,e inca tanara ,poate la londra.
a avut si ghinion ca a picat cu o jucatoare buna din circuit


Hai sa fim seriosi .. a picat cu numarul 25 mondial, cu cine voiai sa pice mult mai bine de atat ?

TaciAcolo
12th August 2008, 06:08
3-2 pt hanescu primu set cu break:D

Ady
12th August 2008, 06:24
3-5 acum? :headbang:

Ady
12th August 2008, 06:27
4-5 cred ca serveste pt set monfils ...

Ady
12th August 2008, 06:28
dap ... 6-4 :( monfils

rob_din
12th August 2008, 07:25
Hanescu eliminat, si-a facut "datoria" si de data asta

Cipri
12th August 2008, 08:59
Hanescu eliminat, si-a facut "datoria" si de data asta
Pacat ... dupa 2 seturi stranse :(( si dupa 1 set in care a avut avantaj cu break :((

Lordliv
12th August 2008, 09:09
parca la olimpiada nu se primesc cecuri?!:drak:

Cipri
12th August 2008, 09:12
parca la olimpiada nu se primesc cecuri?!:drak:
decat puncte ATP : Hane a strans 25 de la aceasta Olimpiada !

Lordliv
12th August 2008, 09:14
atunci nu este pierderea prea mare pentru el!;)

tandrei26
12th August 2008, 10:05
Romania ramane fara niciun sportiv prezent in competitia de tenis de la Jocurile Olimpice. Dupa Sorana Cirstea, marti a venit randul lui Victor Hanescu sa fie eliminat, scor 4-6, 6-7, de catre francezul Gael Monfils.:scsa:

rpb
12th August 2008, 10:08
Imi pare rau de Hanescu, mai ales ca trece printr-o perioada foarte buna a carierei sale.

rob_din
12th August 2008, 11:18
Si trebuia thread special pentru asta? Ma mir ca a trecut un tur totusi

raulmad
12th August 2008, 14:14
Lu (chinezul/taiwanezul) care l-a eliminat pr Murray a mai facut o victima: Agustin Calleri si a ajuns in turul 3 unde il va intalni pe Melzer care a maturat pe jos cu Wawrinka (6/4, 6/0). Djokovic fara probleme - 6/4, 6/2 cu Schuettler.

Cipri
12th August 2008, 14:17
Surprinzatoare victoriile lui Lu si Melzer ... foarte suprinzatoare pt mn !

praf_de_stele
12th August 2008, 14:35
5-1 pt nadal in primul set cu hewitt

Cipri
12th August 2008, 14:38
Minge de set pt NADAL !
EDIT : Set Nadal 6-1 :|

raulmad
12th August 2008, 14:42
Minge de set pt NADAL !

Unde vedeti? Ca la mine site-ul oficial merge infiorator....

Cipri
12th August 2008, 14:44
Unde vedeti? Ca la mine site-ul oficial merge infiorator....
pai foloseste interenet explorer !
daca nu incearca aici : http://www.justin.tv/lasexta6

raulmad
12th August 2008, 14:51
Merci mult de tot, ciprianned.

praf_de_stele
12th August 2008, 15:00
vaaaiiii, mersi mult de link ciprian...eu ma uitam doar la livescore :P

Cipri
12th August 2008, 15:06
N-aveti pentru ce :)
2-2 in set. al 2 lea Rafa-Hewitt .

Roddicted
12th August 2008, 15:12
Lu (chinezul/taiwanezul) care l-a eliminat pr Murray a mai facut o victima: Agustin Calleri si a ajuns in turul 3 unde il va intalni pe Melzer care a maturat pe jos cu Wawrinka (6/4, 6/0). Djokovic fara probleme - 6/4, 6/2 cu Schuettler.

ce am spus eu?ca murray e fff inconstant

Cipri
12th August 2008, 15:17
4-2 pt Rafa si 2 mingi de break ...

sp00q
12th August 2008, 16:20
6-1 6-2... Vai, vai, vai... Săracu' Hewitt, a măturat Rafa cu el pe jos... :evil: Și nici măcar n-a fost pe zgură... Mă așteptam să piardă, dar nici chiar așa...

utd4ever
12th August 2008, 16:23
Chinezul il va bate pe Nadal :lol:

raulmad
12th August 2008, 16:26
S-au calificat mai departe in optimi pana acum: Berdych, Simon (care am impresia ca-l va intalni pe Federer in turul urmator), Mathieu (care l-a batut pe Davydenko - un pui de surpriza si aici), Kiefer, Rochus (care l-a eliminat pe Tipsarevic) Nalbandian (nicio problema cu Massu - campionul olimpic de la Atena), Monfils (nu mai zic pe cine a batut), Youzhny, Djokovic, Lu, Melzer, Andreev si Nadal.
Federer joaca acum cu Rafael Arevalo. 5/1 era la un moment dat pt elvetian.

raulmad
12th August 2008, 16:27
Chinezul il va bate pe Nadal :lol:

I-au dat cetatenia chineza lui Andreev?:)

utd4ever
12th August 2008, 16:30
In sferturi bre :D

Cipri
12th August 2008, 16:34
Federer - Arevalo
1-1 si 40 egal e serviciul jucatorului din El Salvador dupa ce a salvat 3 mingi de break !!!!!!!!!!!!!

sp00q
12th August 2008, 16:34
Federer n-ar trebui să aibă vreo problemă până în finală la cum arată tabloul pe partea lui. Posibil Simon sau Blake în sferturi, dar Roger îi poate învinge cu puțină concentrare. Nadal poate da în semifinală peste Nalbandian, Monfils, Youzhny sau Djokovic. :shocked: Până atunci are două meciuri lejere, iar dacă trece și de adversarul din semifinală avem iar Federer - Nadal... Abia aștept! :ok:

raulmad
12th August 2008, 16:39
Pai pe Simon cred ca abia il asteapta iar cu Blake are 7-0 sau 8-0 la intalnirile directe. Nu cred ca James face surpriza chiar acum dar.... niciodata nu se stie.....Ar fi minunata o finala olimpica intre cei mai mari jucatori ai momentului....Dar sa vedem cum vor evolua lucrurile.....

lisa
12th August 2008, 16:42
Vamos Rafa!Bravo!Ma asteptam la un meci mai strans!Imi poate spune si mie cineva unde pot sa vad meciurile live?Astia pe eurosport s-au dat mari ca dau tenis si pana acum nimik....

Catalanul
12th August 2008, 16:44
http://www.eurovisionsports.tv/olympics/

pe canalul 5 este acum meciul lui Federer cu Arevalo.

lisa
12th August 2008, 16:46
Ms Catalanule.Nu ma intereseaza meciul lui Federer mai ales ca joaca nu nr 447 mondial=))))

sp00q
12th August 2008, 16:47
Pai pe Simon cred ca abia il asteapta iar cu Blake are 7-0 sau 8-0 la intalnirile directe. Nu cred ca James face surpriza chiar acum dar.... niciodata nu se stie.....Ar fi minunata o finala olimpica intre cei mai mari jucatori ai momentului....Dar sa vedem cum vor evolua lucrurile.....

Nadal vs. Federer în finala Olimpiadei ar fi de vis. :ok:

Catalanul
12th August 2008, 16:48
Ms Catalanule.Nu ma intereseaza meciul lui Federer mai ales ca joaca nu nr 447 mondial=))))

e singurul meci interesant care se disputa in acest moement ... rafa a jucat ceva mai devreme azi

lisa
12th August 2008, 16:49
Nadal vs. Federer în finala Olimpiadei ar fi de vis.

Si mai de vis ar fi sa bata Rafa:drak::cool:

lisa
12th August 2008, 16:50
e singurul meci interesant care se disputa in acest moement ... rafa a jucat ceva mai devreme azi


Da stiu.L-a spulberat pe Hewitt:lol:

Catalanul
12th August 2008, 16:55
sa speram ca-i va spulbera pe toti in continuare :D :cool:

Cipri
12th August 2008, 16:55
Minge de break pt jucatorul din El Salvador la 4-3 pt FED :cry:
ce mingeeeeeee ... o salveaza fed !
In sf. game Fed 5-3 !

Cipri
12th August 2008, 17:00
Pacat ... urm meci era impotriva lui Nalbandian :) cel pe care l-a batut la RG in 2005 in 5 seturi .

raulmad
12th August 2008, 17:00
Eu cred ca Arevalo plateste oalele sparte..... (ca se numeste Rafael)..... la fel cum le-a platit si Hewitt pt ca Starace l-a tinut pe Rafa 3 seturi pe teren cu o zi inainte.....Glumesc!

Cipri
12th August 2008, 17:04
Meci Federer, 62,64.

raulmad
12th August 2008, 17:10
Partide usor castigate de Federer, Nadal, Djokovic si Nalbandian.
In primul set Blake - Hrbaty 3-3 si Cilic - Gonzalez 3-3. Dupa aceste doua partide tabloul optimilor va fi complet.

Optimistul
12th August 2008, 17:25
Francezul e in vorba , sau mai bine zis i-a mai venit mintea la cap in ultimul timp ... Alaturi de Simon si Mathieu e unul dintre cei mai talentati francezi la ora actuala , dar ce sa faci cand te crezi mare vedeta inainte sa ajungi ...

Daca se juca pe zgura eu cred ca Hane-l batea , asta e .

Optimistul
12th August 2008, 17:30
E de urmarit evolutia lui Federer aici ,mai ales ca joaca pe o suprafata favorita .

raulmad
12th August 2008, 17:44
E de urmarit evolutia lui Federer aici ,mai ales ca joaca pe o suprafata favorita .

Daca avem "unde" urmari evolutia lui Fed. Totusi de la jumatatea lui iunie joaca pe suprafata favorita (intai iarba si acum hard)....E de urmarit mai degraba daca si-a revenit dpdv psihic dupa infrangerile din ultima vreme. Pt ca oricat ar nega el infrangerea de la Wimbledon si apoi pierderea locului 1 ATP nu aveau cum sa nu lase urme.....

Roddicted
12th August 2008, 18:27
Nadal vs. Federer în finala Olimpiadei ar fi de vis.

Si mai de vis ar fi sa bata Rafa:drak::cool:

ai zis corect ,"vis"!

lisa
12th August 2008, 19:22
ai zis corect ,"vis"!

In caz ca ai uitat iti reamintesc...Rafa-roger 12-6:drak:.....de vis ar fi medalia de aur,o victorie contra lui Federer nu mai e demult un vis pt Rafa:P:yeah::yes:

Cipri
12th August 2008, 20:05
Hane a declarat dupa meci ca a facut un joc bun , un joc in care Monfils a avut si norok . A recunoscut cu barbatie infrangerea si merge mai departe . Cam astea sunt cuvintele lui Hane ... Se vede pe figura lui ca numai are aceeasi presiune de pana acum ( aceea a castigarii unui titlu ATP ) e mult mai relaxat ...

rob_din
12th August 2008, 20:09
Hane a declarat dupa meci ca a facut un joc bun , un joc in care Monfils a avut si norok . A recunoscut cu barbatie infrangerea si merge mai departe . Cam astea sunt cuvintele lui Hane ... Se vede pe figura lui ca numai are aceeasi presiune de pana acum ( aceea a castigarii unui titlu ATP ) e mult mai relaxat ...

Ar trebui informat ca urmatoarea editie e peste 4 ani

Cipri
12th August 2008, 20:16
Ar trebui informat ca urmatoarea editie e peste 4 ani
la tenismani nu e mare tragedie daca ies din primul tur de la JO ...

smiling_ancutza
12th August 2008, 20:40
In caz ca ai uitat iti reamintesc...Rafa-roger 12-6:drak:.....de vis ar fi medalia de aur,o victorie contra lui Federer nu mai e demult un vis pt Rafa:P:yeah::yes:

ma induioseaza speranta ta ca va castiga Nadal...trebuie doar ca Fedex sa il alerge pe tot terenul pe "piratul din manacor" [:ras-plans: ] ca pe un ospatar la o nunta, si va avea toate sansele sa devina si campion olimpic...

Sifodias
12th August 2008, 22:18
nu gasesc rezultatul la Tipsarevic-Rochus.Cine stie?

luma
12th August 2008, 22:30
ROCHUS Olivier - TIPSAREVIC Janko 7-6(5) 2-3 ret

http://www.itftennis.com/olympics/event/resultsday3.asp

Sifodias
12th August 2008, 22:44
Ihi,deci s-a retras sarbul....merci

Cipri
12th August 2008, 22:55
Surprinzator acest tur 3 pt Rochus ...

vassy
13th August 2008, 00:19
Federer are mai multe sanse sa castige momentan deoarece Nadal il intalneste pe Djokovic, intr-o eventuala finala intre primii doi favoriti cred ca sansele sunt 50-50

praf_de_stele
13th August 2008, 14:51
meci fede 6-3 7-6(4) cu berdych :ok:

raulmad
13th August 2008, 15:01
Nadal, Federer, Djokovic, Gonzalez, Mathieu, Melzer calificati fara probleme in sferturi. Mai sunt de jucat Blake - Simon invingatorul va da piept cu Fedex si Nalbandian - Monfils cine invinge din acest meci va juca cu Djokovic.
Celelalte meciuri din sferturi vor fi: Nadal - Melzer si Gonzalez - Mathieu.

praf_de_stele
13th August 2008, 15:03
are cineva vreun link pt meciul simon-blake?
ca astia dau williamns-cornet :(

raulmad
13th August 2008, 16:04
S-a calificat si Blake. Cornet - Williams S 6/3, 1/2....sa se intample vreo surpriza?

praf_de_stele
13th August 2008, 16:27
eu asa sper :evil:

sp00q
13th August 2008, 16:37
Cornet - Williams S 6/3, 1/2....sa se intample vreo surpriza?

Cornet - Williams 6-3 3-6 1-2

raulmad
13th August 2008, 17:05
Gata s-a calificat Serena 3/6 6/3 6/4...."Nema" surpriza....

raulmad
13th August 2008, 17:18
Wow, Fedex a luat viteza rau de tot: 6/4 si 1/0 in al doilea set la dublu (cu Tursunov/Youzhny)!

sp00q
13th August 2008, 17:23
Îmi amintesc de meciul precedent dintre Cornet și Serena - nu ăla de la Roma, când nu s-a prezentat americanca, cel de dinainte. Avea Alizee 5-2 și serviciul în primul set. A pierdut cu 7-5. Am văzut-o în câteva meciuri pe franțuzoaică și nu m-a impresionat prin tehnică ci prin dăruire. Nu sunt sigur, dar parcă am văzut-o mârâind printre dinți și câte un "Vamos!". :D

utd4ever
13th August 2008, 17:52
Incredibil, maine sunt programate si sferturile si semifinalele la dublu masculin. Federer ar putea juca 3 meciuri. Ce porcarie !

Roddicted
13th August 2008, 17:58
da:(O fac intentionat organizatorii?

utd4ever
13th August 2008, 18:08
Ei, nici pe departe n-am vrut sa zic asta ... si nici n-are cum sa fie asa, e demult facut programul asa (ziua in care a plouat a fost recuperata) .. si puteau fi ramasi la dublu si Nadal, Murray, Ferrer, Davydenko etc ... dar tot o porcarie e.

sp00q
13th August 2008, 18:08
Dacă Nadal și Robredo reușesc să întoarcă meciul, Rafa la fel. Deocamdată Guccione/Hewitt - Nadal/Robredo 6-2 4-1. Se răzbună australianul cum poate. :)

P.S. Las' că îi prinde bine lui Federer să recupereze un pic, și-așa mai mult a stat în ultima vreme după eliminările din turul I sau II. :happy

utd4ever
13th August 2008, 18:10
Ce sa mai intoarca ... :D

Roddicted
13th August 2008, 18:12
Daca Nadal ajunge in finala Fedex ii va da o lectie.Nu va avea mila de spaniol.Se va ambitiona si il va distruge.Unde e locul cel mai potrivit sa-ti recapeti increderea daca nu la Olimpiada?Iar imi ridic fanii lui Nadal in cap

raulmad
13th August 2008, 18:17
Ce sa mai intoarca ... :D

Meciul, ce sa intoarca???? 4-4 in setul 2
Monfils - Nalbandian 6/4, 0/1 serveste Monfils

sp00q
13th August 2008, 18:19
Daca Nadal ajunge in finala Fedex ii va da o lectie.Nu va avea mila de spaniol.Se va ambitiona si il va distruge.Unde e locul cel mai potrivit sa-ti recapeti increderea daca nu la Olimpiada?Iar imi ridic fanii lui Nadal in cap

Dacă va fi așa vei putea posta fericit zile în șir mesaje "I told you so!". Dacă nu, fanii lui Nadal or să facă haz pe seama ta "Uite ce tâmpenii ai spus!".

Totuși niciuna dintre cele două posibilități nu se va realiza pentru că Rafa nu trece de Djokovic. :ok:

raulmad
13th August 2008, 18:24
Totuși niciuna dintre cele două posibilități nu se va realiza pentru că Rafa nu trece de Djokovic. :ok:

Te-ai transformat si tu in Nostradamus? De unde stii? Mai este un meci pana la ipotetica intalnire dintre cei doi.....

utd4ever
13th August 2008, 18:35
Uite ca Nadal vrea sa joace 3 meciuri maine .. :D

sp00q
13th August 2008, 18:47
Te-ai transformat si tu in Nostradamus? De unde stii? Mai este un meci pana la ipotetica intalnire dintre cei doi.....

Nostradamus, Mafalda și Mama Omida la un loc! Nici șamponul cu balsam nu-mi face concurență, eu sunt 3 în 1! :happy

raulmad
13th August 2008, 18:58
Nostradamus, Mafalda și Mama Omida la un loc! Nici șamponul cu balsam nu-mi face concurență, eu sunt 3 în 1! :happy

Bravo!:)
Da' ce crezi ca face Djokovic cu Monfils? Francezul iti face bucata cand ti-e lumea mai draga.....L-a batut pe Nalbandian de n-a inteles nimic argentinianul....Asa cum a patit si Ferrer la RG....

sp00q
13th August 2008, 19:05
Bravo!:)
Da' ce crezi ca face Djokovic cu Monfils? Francezul iti face bucata cand ti-e lumea mai draga.....L-a batut pe Nalbandian de n-a inteles nimic argentinianul....Asa cum a patit si Ferrer la RG....

Măi... tu ai dreptate într-un fel... Dacă te gândești că Monfils e un maratonist adevărat iar Nole are binecunoscutele probleme cu respirația (care sunt surprins că nu au apărut până acum). În căldura de la Cincinnati l-a învins Murray după ce l-a alergat bine pe teren. Singura șansă a lui Monfils e să exploateze slăbiciunea asta, dar mă îndoiesc că va fi destul de isteț s-o facă. Iar Nalbandian e departe de zilele de glorie, amintește-ți ce măcel i-a dat Djokovic la Queens.

raulmad
13th August 2008, 19:13
Măi... tu ai dreptate într-un fel... Dacă te gândești că Monfils e un maratonist adevărat iar Nole are binecunoscutele probleme cu respirația (care sunt surprins că nu au apărut până acum). În căldura de la Cincinnati l-a învins Murray după ce l-a alergat bine pe teren. Singura șansă a lui Monfils e să exploateze slăbiciunea asta, dar mă îndoiesc că va fi destul de isteț s-o facă. Iar Nalbandian e departe de zilele de glorie, amintește-ți ce măcel i-a dat Djokovic la Queens.


La Nalbandian ai dreptate (la zilele lui de glorie) dar sa stii ca totusi n-a jucat rau astazi....
In ceea cel priveste pe Monfils imi mai amintesc ca l-a cam scos din mana si pe Fedex la RG asa ca.....nimic nu e sigur cu el....Poate face partide mari sau poate face partide super proaste.....cred ca depinde de cheful pe care-l are in ziua respectiva.
Vedem maine cand va juca cu Djoko, cred ca in sesiunea de seara pt ca astazi partida lui s-a terminat cam pe la 12 noaptea (ora Chinei).....

Sorin Blaj
13th August 2008, 21:20
Programul sferturilor:

praf_de_stele
13th August 2008, 22:55
mi`ar placea foarte mult daca mathieu il va invinge pe gonzalez...nu l`am vazut jucand, dar se pare ca a facut o figura frumoasa pana acum :)
multa bafta!!

El Pistolero
14th August 2008, 11:04
ploua cu galeata la beijing
se amana meciurile