PDA

View Full Version : Hochei pe iarba



Geografu
2nd May 2008, 19:19
Intrecerile de hochei pe iarba vor avea loc intre 10 si 23 august 2008. Vor fi 2 finale, pe 22 si 23 august.

ioanavol
10th July 2008, 20:05
Echipe calificate:

BARBATI

China (tara organizatoare)
Olanda (medaliata cu aur la Campionatele Europene de Hochei)
Coreea (medaliata cu aur la Jocurile Asiei)
Canada (medaliata cu aur la Jocurile Panamericane)
Africa de Sud (medaliata cu aur la Turneul Masculin al Africii pentru Calificare la Olimpiada)
Spania (medaliata cu argint la Campionatele Europene de Hochei)
Belgia (medaliata cu bronz la Campionatele Europene de Hochei)
Pakistan (medaliata cu bronz la Jocurile Asiei)
Australia (medaliata cu aur la Cupa Oceaniei)
Noua Zeelanda (medaliata cu aur la prima Calificare pentru Olimpiada)

FEMEI

China (tara organizatoare)
Germania (medaliata cu aur la Campionatele Europene de Hochei)
Argentina (medaliata cu aur la Jocurile Panamericane)
Africa de Sud (medaliata cu aur la Turneul Feminin al Africii pentru Calificare la Olimpiada)
Olanda (medaliata cu argint la Campionatele Europene de Hochei)
Marea Britanie (medaliata cu bronz la Campionatele Europene de Hochei)
Noua Zeelanda (medaliata cu aur la Cupa Oceaniei)
Australia (medaliata cu argint la Cupa Oceaniei)
Japonia (clasament mondial)

in total: 192 barbati (12 echipe cu cate 16 jucatori) si 192 femei (12 echipe cu cate 16 jucatoare)


Scuze pentru traducerea "subreda" pe ici pe colo, versiunea originala o gasiti aici: http://en.beijing2008.cn/cptvenues/sports/hockey/

Tazz
8th August 2008, 19:41
Abia astept sa inceapa competitia. In ultimii ani a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult sportul asta :ok:

Cipri
8th August 2008, 19:46
Abia astept sa inceapa competitia. In ultimii ani a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult sportul asta :ok:
si mie dar nu asa mult :)
vad Pakistanul departe , cam prin semifinale :ok:

Tazz
8th August 2008, 19:53
Posibil, dar eu mi-as dori sa-i vad pe Australieni cat mai departe :ok:
Am vazut pe site-ul oficial ca de Duminica incepe competitia de hochei. Nu stiu insa cand o sa transmita si Eurosport vreun meci. O sa stau cu ochii pe TV sa urmaresc :P

rob_din
8th August 2008, 21:13
Posibil, dar eu mi-as dori sa-i vad pe Australieni cat mai departe :ok:
Am vazut pe site-ul oficial ca de Duminica incepe competitia de hochei. Nu stiu insa cand o sa transmita si Eurosport vreun meci. O sa stau cu ochii pe TV sa urmaresc :P

Eurosport nu da live nimic

Tazz
8th August 2008, 23:13
Pfffff ! De ce ? :shocked: Eurosport a promovat destul de mult sportul asta in anii trecuti..
Urat :(

Sau vrei sa zici ca o sa dea inregistrari ? ca e bine si asa ...

TheMentalist
11th August 2008, 13:22
Cine doreste sa vada hochei pe iarba sa intre pe http://www.eurovisionsports.tv/olympics/ la live 11.

Tazz
11th August 2008, 18:53
Super, multumim ! :ok:

rob_din
11th August 2008, 19:27
Uitati-vazi de zi la program fiindca nu se transmite mereu pe acelasi canal

Gontel
11th August 2008, 19:41
FEMEI

Africa de Sud (medaliata cu aur la Turneul Masculin al Africii pentru Calificare la Olimpiada)

:confused:
cum s-a calificat echipa feminina prin turneul masculin? :confused:

ioanavol
11th August 2008, 19:56
:confused:
cum s-a calificat echipa feminina prin turneul masculin? :confused:

:happy ce tare, n-am observat, am dat copy-paste de pe cealalta lista.

am modificat, multumesc mult pt corectare.

si eu care am intrat si ma intrebam ce a trezit interesul pt hochei pe iarba...:P

rob_din
11th August 2008, 20:00
:happy ce tare, n-am observat, am dat copy-paste de pe cealalta lista.

am modificat, multumesc mult pt corectare.

si eu care am intrat si ma intrebam ce a trezit interesul pt hochei pe iarba...:P

Tu ar trebui sa fii experta in acest sport:)

alki
12th August 2008, 13:46
dak nu stiati acest sport se practica si in romania .exista multe echipe masculin seniori,feminin seniori,u16 masc & fem ,u12 ....La acest sport romania este o echipa f buna...participa in fiekre an la balcaniada unde este o echipa f puternica.A luat locul 1 la balcaniada de multe ori.

Cipri
12th August 2008, 13:49
dak nu stiati acest sport se practica si in romania .exista multe echipe masculin seniori,feminin seniori,u16 masc & fem ,u12 ....La acest sport romania este o echipa f buna...participa in fiekre an la balcaniada unde este o echipa f puternica.A luat locul 1 la balcaniada de multe ori.
si cand ,,vom scoate capul in lume" la acest sport ?

alki
12th August 2008, 14:03
asta nu pot sa iti spun dar nu prea curand ,deoarece nu se investesc deloc bani.romania este mai buna la indoor decat la outdoor(adik tot hochei pe iarba dar de sala)...anul trecut am luat locul 4 la balcaniada ,dar k peste tot am fost furati k in codru,eu sunt component al unui club din buc si al lotului national de seniori...dak v-a intereseaza acest sport mai vb;)

rob_din
12th August 2008, 14:08
asta nu pot sa iti spun dar nu prea curand ,deoarece nu se investesc deloc bani.romania este mai buna la indoor decat la outdoor(adik tot hochei pe iarba dar de sala)...anul trecut am luat locul 4 la balcaniada ,dar k peste tot am fost furati k in codru,eu sunt component al unui club din buc si al lotului national de seniori...dak v-a intereseaza acest sport mai vb;)

Locul 4 din 4?

alki
12th August 2008, 14:34
nu:)))

irinaidu
12th August 2008, 14:49
ok, poate sunt cel mai incult om de pe terra, dar habar nu aveam ca exista hochei pe iarba. exista un filmulet undeva sa vad si eu cum naiba se joaca hocheiul pe iarba???

alki
12th August 2008, 14:54
http://www.youtube.com/watch?v=iiX1u9XdqKI
http://www.youtube.com/watch?v=d9hM-DzviYg
http://www.youtube.com/watch?v=O99exsRnQRg
astea sunt cu romania (prezentarea,imn...de anu trecut)
si dak vrei sa vezi filmulete ...scri pe www.youtube.com .... field hockey

irinaidu
12th August 2008, 15:08
mersi fain. ce ciudat arata!!!!

Tazz
12th August 2008, 19:18
Ciudat, dar foarte interesant! Pe mine cel putin m-a prins inca de la primele imagini pe care le-am vazut la tv :ok:

Flpreda
2nd November 2010, 01:06
Abia astept sa inceapa competitia. In ultimii ani a inceput sa-mi placa din ce in ce mai mult sportul asta :ok:

Daca esti din Bucuresti.Tg Mures.Radauti sau Brasov te pot anunta knd se desfasoare turneuri si la noi!