PDA

View Full Version : Baseball



Geografu
2nd May 2008, 19:18
Intrecerile de baseball vor avea loc intre 13 si 23 august. Zile de pauza vor fi 17 si 21 august. Finala se va disputa pe 23 august.

resita
8th August 2008, 22:47
se uita cineca la Baseball?

mie nu-mi place deloc, asta poate si din cauza ca nu stiu regulamentul :happy:happy:happy

cata10
8th August 2008, 22:48
Nu ; cu siguranta nu!

rob_din
8th August 2008, 23:08
Oricum a fost eliminat de la urmatoarele JO. Si da e unul din putinele sporturi pe care nu le inteleg nici mort

resita
8th August 2008, 23:09
aici cred ca americanii fac legea :D

rob_din
8th August 2008, 23:10
aici cred ca americanii fac legea :D

Cuba si Japonia

resita
8th August 2008, 23:12
Cuba si Japonia


hai ma :groggy::groggy::groggy:

si eu care am crezut ca doar in state se joaca :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

rob_din
8th August 2008, 23:13
hai ma :groggy::groggy::groggy:

si eu care am crezut ca doar in state se joaca :ras-plans::ras-plans::ras-plans:

Medaliatele, Cuba a castigat ultimile 2 editii

http://en.wikipedia.org/wiki/Baseball_at_the_Summer_Olympics

atisha
9th August 2008, 02:15
mai aruncati un ochi pe la sectiunea baseball, eu cel putin am postat acolo un link cu regulamentul explicat pe larg.
am ajuns sa iubesc sportul asta si cu siguranta voi cauta sa vad macar fazele finale ale turneului olimpic.
sunt 8 echipe, singura din Europa e Olanda, care a jucat semifinala la Cupa Mondiala de anul trecut.
baseballul dispare de la JO pentru ca echipele din MLB (liga profesionista americana) nu intrerup campionatul, cum face NHL de vreo 2 olimpiade de iarna. asa ca in echipele olimpice gasesti mai mult jucatori din ligile minore si de aceea Cuba domina la Olimpiada, pentru ca pentru ei e chestie de prestigiu si-si permit sa aduca cei mai buni jucatori (din cei ce n-au fugit in State).
dar anul trecut la Cupa Mondiala SUA au batut Cuba in finala (6-3) si unii din baietii din acea echipa fac furori acum in MLB (mai ales Evan Longoria de la Tampa Bay).
va fi un turneu interesant.