PDA

View Full Version : Baschet



Geografu
2nd May 2008, 19:12
Intrecerile de baschet se vor desfasura intre 9 si 24 august. Finalele vor avea loc pe 23 si 24 august.

Zabriskie
1st August 2008, 16:27
Meciurile incep pe 9 august.

Grupa A : Croatia, Lituania, Rusia, Iran, Australia, Argentina
Grupa B: Sua, China, Angola, Grecia, Spania, Germania

Argentina tocmai a castgat Diamond Ball, turneu amical care se desfasoara din 4 in 4 ani inaintea turneului olimpic, au batut in finala pe Australia cu 93-90 dupa ce au fost condusi si cu 20 de puncte.

O alta stire ceva mai veche e naturalizarea lui Kaman de catre nemti.

Kobe24
1st August 2008, 16:32
Argentina nu mai e ce a fost acum 4 ani sau acum 2 ani. Cel putin asta am vazut in turneu asta amical. Poate isi mai revin pe parcurs.
USA cu Kidd titular si care mananca multe minute s-ar putea sa aiba probleme. Chris Paul>>>>>Jason Kidd. Kidd a fost bun anu trecut, dar acum e in plus.

Bogeyman
1st August 2008, 18:12
mie in plus mi se pare unul dintre sufarstari...adica kobe, lebron, melo si wade...unul dintre ei trebuiau lasati acasa si adus unul dintre miller, johnson, korver, kapono sau alt shooter bun...

Gontel
1st August 2008, 21:51
Hai sa dam si grupele.

masculin
Grupa A: Croatia, Iran, Lituania, Argentina, Rusia, Australia.
Grupa B: China, Germania, Grecia, Angola, Spania, SUA.

feminin
Grupa A: Coreea de Sud, Australia, Rusia, Brazilia, Belarus, Lituania.
Grupa B: China, Spania, Mali, Noua Zeelanda, SUA, Cehia.

Kobe24
3rd August 2008, 10:14
rick kamla e oribil. alt comentator n-au gasit.....:no::mda:

Irimus
3rd August 2008, 10:31
mie mi se pare excelent.

adi_sampon
3rd August 2008, 11:01
Cred ca va castiga SUA are jucatori prea buni sa nu o faca .De abia astept sa ma uit la meciuri

Raptor
3rd August 2008, 12:28
Rick Kamla e partizan... ce buni suntem noi si jucatorii internationali din NBA si ce praf sunt aia... cam asa ceva.

Roddicted
3rd August 2008, 16:27
cu kobe in echipa sper ca USA sa rupa tot:evil:

Bogeyman
3rd August 2008, 16:39
cu kobe in echipa sper ca USA sa rupa tot:evil:

:sleep:

Irimus
3rd August 2008, 17:56
cu kobe in echipa sper ca USA sa rupa tot:evil:
si fara kobe?

caseta
3rd August 2008, 23:41
cu kobe in echipa sper ca USA sa rupa tot:evil:

poate nu tot, dar macar nijte pasarica chinezeasca rupe el ...
:evil:

real23
4th August 2008, 00:01
Transmite in Romania pe vreun post meciurile de baschet? Inafara de boom...

Raptor
4th August 2008, 01:21
Astia de la Telesport ziceau ca ei, in timpul meciului de tineret Romania - Ungaria. Doar ca telesport nu se mai prinde pe RCS si deci va trebui urmarit pe net, pe www.telesport.ro

Bogeyman
4th August 2008, 11:37
pe eurosport 2 am inteles c-o sa fie turneul masculin, toate partidele si finala feminina

Roddicted
4th August 2008, 13:21
si fara kobe?
Pai dupa parerea mea kobe e cel care poate duce in spate toata echipa.Daca pateste ceva din nefericire acest rol poate fi preluat de LeBron James nu?

Bogeyman
4th August 2008, 14:58
Pai dupa parerea mea kobe e cel care poate duce in spate toata echipa.Daca pateste ceva din nefericire acest rol poate fi preluat de LeBron James nu?

:happy

de ce crezi ca ar trebui echipa USA dusa in spate de kobe?

Irimus
4th August 2008, 15:44
pt ca el e muuult mai bun decat orice alt jucator din echipa, evident. ;)

Raptor
4th August 2008, 16:10
Defensiv probabil e cel mai bun. Ofensiv... (cel putin in meciurile amicale) e cam pe 4 dupa Wade, Lebron si Carmelo. Oricum, e bine ca nu forteaza.

caseta
4th August 2008, 17:31
Defensiv probabil e cel mai bun. Ofensiv... (cel putin in meciurile amicale) e cam pe 4 dupa Wade, Lebron si Carmelo. Oricum, e bine ca nu forteaza.

putem sa ne mai relaxam un pic cu mitu asta al lui kobe ca super defender ?
nu ca nu ar fi bun, dar deja legenda a depasit de mult realitatea.

sa nu uitam ca tex winter l-a cam criticat pt cum juca D acum ceva timp ("one man zone" & other stuff). intre timp poate ca nu mai e chiar cum zicea tex winter, dar in ultima vreme nu tin minte sa il fi vazut pe kobe shutting someone down, sau sa fi auzit ca a facut asta.

in plus, tin minte un meci recent cind lebron a fost cel care l-a neutralizat pe kobe, jucind D excelent. in mom de fata lebron este, dupa parerea mea, defender mai bun decit kobe. si puteti sa ciriiti cit vreti, l-am vazut pe lebron jucind D sezonul trecut si era muuuult mai bun decit sezoanele trecute. sa nu mai zic cit de bine juca help D.

si asta daca vorbim de perimeter guys, pt ca D va fi "ancorata" de dwight howard. un jucator defensiv la perimetru, oricit de bun ar fi, nu poate avea acelasi impact defensiv overall ca un C bun defensiv.

Roddicted
4th August 2008, 17:37
:happy

de ce crezi ca ar trebui echipa USA dusa in spate de kobe?

Pai de ce la Mondial anul trecut au fost eliminati in semifinale?Au jucat total aiurea.Atunci iti zic eu ca le era util kobe

Irimus
4th August 2008, 17:45
lebron este, dupa parerea mea, defender mai bun decit kobe.

incet dar sigur te-ai transformat in cel mai mare http://imagecache2.allposters.com/images/pic/151/ET5011~The-Simpsons-Homer-Posters.jpg de pe forum.toate posturile tale se bazeaza pe preferinte personale si nu au nici o legatura cu realitatea.
ex:
arenas-future hall of famer
il preferai pe wade over kobe daca aveai de ales doar unul pt nationala usa
si lista poate continua...


nici eu nu ma numar printre cei care il considera pe kobe la un nivel cu artest /bowen insa kobe e un defender de top.o zic oameni care se pricep muuuuuuuult mai bine decat tine in timp ce lebron e un defender care a crescut de la mediocru la bun in ultimele 2 sezoane.

Bogeyman
4th August 2008, 18:41
Pai de ce la Mondial anul trecut au fost eliminati in semifinale?Au jucat total aiurea.Atunci iti zic eu ca le era util kobe

acum, cu kobe, au un individualist in plus si vor fi eliminati mai repede :-j

Roddicted
4th August 2008, 19:19
acum, cu kobe, au un individualist in plus si vor fi eliminati mai repede :-j

Vom vedea curand:DIdeea e ca kobe poate rezolva un meci de unul singur cand echipa scartaie.

Irimus
4th August 2008, 19:28
Vom vedea curand:DIdeea e ca kobe poate rezolva un meci de unul singur cand echipa scartaie.
si lebron/carmelo/wade nu poate...:rolleyes:

Roddicted
4th August 2008, 21:16
Pot si ei dar din nefericire nau reusit in semifinale la mondiale:)

Irimus
5th August 2008, 00:17
si kobe cam ce a reusit pana acuma la nivel international?

adi_sampon
5th August 2008, 00:40
La ce echipa are SUA anu asta nu cred ca ar avea nevoie de Lebron sau Kobe sa-i duca in spate . E cea mai buna din lume probabil ca vor bate multe echipe la vreo 20+ diferenta .Argentina ar putea sa-i incomodeze dar nu cred .Wade Lebron Kidd Kobe Howard ce sa mai vrei numai super staruri

Roddicted
5th August 2008, 12:27
La ce echipa are SUA anu asta nu cred ca ar avea nevoie de Lebron sau Kobe sa-i duca in spate . E cea mai buna din lume probabil ca vor bate multe echipe la vreo 20+ diferenta .Argentina ar putea sa-i incomodeze dar nu cred .Wade Lebron Kidd Kobe Howard ce sa mai vrei numai super staruri

asa au avut si anul trecut in Japonia si tot degeaba

Gontel
5th August 2008, 13:01
acum 2 ani au fost mondialele in japonia. ;)
americanii ar fi trebuit sa il ia si pe kg si aveau cam tot ce era mai bun din nba, dar chiar si asa nu au vreo scuza daca rateaza medalia de aur.

Roddicted
5th August 2008, 13:30
sry acum 2 ani:D

Roddicted
5th August 2008, 14:11
"Kobe Leads the Way as USA Defeat Russia 89-69" .Totusi poate mai mult de 19 puncte pe meci:Dchiar daca sfertul e de 10 minute

Gontel
5th August 2008, 18:04
da, poate 81 puncte cu sfert de 12 minute.
daca facem un calcul simplu la un meci de 40 minute obtinem 67,5 puncte. :lol:

Zabriskie
5th August 2008, 21:40
Bine ca nu e T-Mac, cu 13 puncte la 30 de secunde ar fi fost senzatie... vreo 1000 de puncte pe meci.

Bogeyman
5th August 2008, 21:59
"Kobe Leads the Way as USA Defeat Russia 89-69" .Totusi poate mai mult de 19 puncte pe meci:Dchiar daca sfertul e de 10 minute

Bryant struggled on Tuesday, shooting just 3-for-9 from the field.

Roddicted
5th August 2008, 22:07
In ce meci cu australia?:DIntradevar procentajul de 30 % de le field nu-l caracterizeaza dar se mai intampla si meciuri din astea:D

KingMJames
6th August 2008, 13:04
dom'le...presupun ca tvr-urile vor transmite meciurile de la olimpiada,n-asa? adica ei au transmis mereu,dc imi amintesc bine. ca vazui discutii pe aici in privinta transmisiilor :o:...

Bogeyman
6th August 2008, 13:21
dom'le...presupun ca tvr-urile vor transmite meciurile de la olimpiada,n-asa? adica ei au transmis mereu,dc imi amintesc bine. ca vazui discutii pe aici in privinta transmisiilor :o:...

in timpul turneului pre-olimpic din china zicea un comentator ca intregul turneu masculin va fi transmis pe eurosport 2.

Gontel
6th August 2008, 14:06
eurosport 2? fuck, nu prind asa ceva.
dar si aia de la telesport ziceau ca transmit. asteptam ziua de sambata si vedem atunci.

Bogeyman
7th August 2008, 13:10
eurosport 2? fuck, nu prind asa ceva.
dar si aia de la telesport ziceau ca transmit. asteptam ziua de sambata si vedem atunci.

IMPORTANT!!!!
pentru a prinde eurosport 2.
asta e reteaua de la care am eu net...dar cred ca trebuie sa aveti net de la bizartelecom sa mearga....totusi incercati si voi
cititi ce trebuie sa faceti....

http://77.81.152.154:8080/PlaylistBizar/

rob_din
7th August 2008, 13:39
Nu se transmit JO la Eurosport 2

Bogeyman
7th August 2008, 14:25
Nu se transmit JO la Eurosport 2

da...m-am uitat la program de cateva minute...comentatorii aia sunt niste ratati...

duminica o sa fie pe eurosport 1 sua-china
de obicei baschetul il dadeau pe tvr 2...sa speram ca si anul asta va fi la fel...de asemenea e posibil sa vedem pe tvr 1 si telesport

rob_din
7th August 2008, 14:28
Programul TVR

http://www.tvr.ro/articol.php?id=43404

Plu meciuri pe telesport

Bogeyman
7th August 2008, 14:34
cred ca meciurile netransmise de tvr vor fi pe telesport

http://www.telesport.ro/program.php?day=9

rob_din
7th August 2008, 14:37
cred ca meciurile netransmise de tvr vor fi pe telesport

http://www.telesport.ro/program.php?day=9

cateva, meciuri sunt zeci netransmise

cine vrea toate meciurile le poate vedea aici

http://www.eurovisionsports.tv/olympics/

real23
8th August 2008, 08:15
TVR transmite meciurile de baschet, in sfarsit un canal pe care il prind toti. Duminica la 17:15, SUA vs China. :)

Zabriskie
8th August 2008, 13:26
Nu le transmit pe toate, mai dau si telesport.

resita
8th August 2008, 15:57
programul la baschet, orele de disputare si loturile echipelor.

http://www.onlinesport.ro/forum/showpost.php?p=2165044&postcount=2

Lover
9th August 2008, 01:38
http://1923betting.blogspot.com/ aici o sa gasiti ponturi, pareri, analize despre meciurile de baschet - daca doriti. Incepand de maine...

Cipri
9th August 2008, 08:38
La baieti Spania , Argentina si SUA sunt cam la acelasi nivel , dar merg pe SUA :ok:

thekobe
9th August 2008, 11:22
Kobe's our best defender, hands down," forward Carlos Boozer said. "And Kobe takes on the challenge of guarding their best perimeter player regardless of who it is, regardless if he's a point guard, 2, 3, 4, whatever it is. Kobe locked him up. He got a couple of open shots throughout the course of the game, but when Kobe was on him, I don't think he scored," Boozer said. "I think he was actually a little tentative to shoot the ball when Kobe was on him.

http://www.dailynews.com/ci_10074036?source=rss




But the one thing we all learned is Kobe (Bryant) is the most po****r player here, maybe the most po****r athlete at the Olympics. The crowd was chanting his name, "Kobe, Kobe," and the volunteers who were supposed to be guiding us were trying to get autographs. It is so out of control with Kobe that LeBron James cracked, "I thought I was famous until I got here with Kobe." Kobe is big here in China.

Kobe is also (my daughter) Lauren's favorite player. Kobe has been playing with her since we've been here; I think he is missing his kids. Her favorites words are "up, up," because she likes to be picked up and Kobe has been giving her lifts. But I told Lauren, there is only so high you can go. I'm 6-foot-5, Kobe is 6-6 and my husband, Michael, is 6-6.

from Lisa Leslie's diary:

http://www.usatoday.com/sports/olympics/2008-08-08-380795852_x.htm

Zabriskie
9th August 2008, 11:36
It is so out of control with Kobe that LeBron James cracked, "I thought I was famous until I got here with Kobe." Kobe is big here in China.

:lol:

Si ca random fact Saras, Manu, AK si Yao au fost port-drapel la ceremonia de deschidere.

resita
9th August 2008, 22:07
Grupa A - Feminin

Australia - Belarus 83-64
Coreea de Sud - Brazilia 68-62

Grupa B - Feminin

Noua Zeelanda - Mali 76-72
China - Spania 67-64

Lover
10th August 2008, 09:08
Rusia - Iran 71-49
Germania - Angola 95-66

nu mai asteptam sa`i rupa in halul asta nemtii... Kaman 10 din 12, o "achizitie" buna.

Casual Italy
10th August 2008, 09:15
transimte pe vreun program Spania - Grecia?

adi_sampon
10th August 2008, 10:28
Am impresia ca Eurosport 1 sau 2 transmite azi meciul Sua - China in direct

ATI
10th August 2008, 10:34
transimte pe vreun program Spania - Grecia?

Vezi aici http://www.eurovisionsports.tv/olympics/ pe canalul Live 9. Conduce Spania 50 - 31.

Casual Italy
10th August 2008, 10:52
vad meciul spania-grecia pe telesport.de la ora 11:45 daca nu ma insel tot pe telesport o sa fie transmis meciul lituania-argentina,iar meciul usa-china o sa fie transmis pe tvr1 sau tvr2 nu stiu sigur.numai bine.
P.S cat despre meciul spania-grecia...nu inteleg de ce antrenorul grec nu il foloseste mai mult pe pivotul de culoare.

Zabriskie
10th August 2008, 10:57
pt ca are vreo 4 faulturi si in afara de pick and roll nu stie nimic.
prea multe bad shots pt greci...

lol @ rubio

Zabriskie
10th August 2008, 13:55
wow, ce aparare au avut lituanienii, foarte slabi in atac insa, saras slab, noroc cu kleiza si ploaia de triple din in ultimul sfert. misto meci, pacat de arbitri.

Lover
10th August 2008, 14:18
frumos final... meritam sa vedem ceva bun, dupa ce au pangarit jocul de baschet in prima repriza :mda:

Lover
10th August 2008, 15:17
ati gasit careva live Croatia - Australia ?

Zabriskie
10th August 2008, 15:21
http://www.dxtp2p.com/index.php?option=com_content&view=article&id=83&Itemid=59
http://www.basketme.com/2.0/index3.php

Gontel
10th August 2008, 15:57
A mai salvat ultimul sfert meciul Lituania - Argentina. Bine ca nu a aruncat Sarunas in ultima secunda, sigur nu ii intra. :P
Argentinienii au mai avut de pierdut si din cauza absentei de pe teren a lui Scola care era in foul-trouble.

Dumars
10th August 2008, 16:21
Programul meciurilor si al transmisiunilor la TV il puteti gasi aici (http://www.numaibaschet.ro/articole/articol3039-Jocurile-Olimpice-Beijing-2008---Masculin---Rezultate-si-Program).

Lover
10th August 2008, 16:36
A mai salvat ultimul sfert meciul Lituania - Argentina. Bine ca nu a aruncat Sarunas in ultima secunda, sigur nu ii intra. :P
Argentinienii au mai avut de pierdut si din cauza absentei de pe teren a lui Scola care era in foul-trouble.

mai bine era de la inceputul meciului. cand a iesit el au revenit argentinienii. pur si simplu nu`mi dadeam seama care-i locul lui acolo... sa treaca mingea si prin mainile lui ?!

adi_sampon
10th August 2008, 16:43
Bine ca transmite SUA sa vad si eu pe Kobe cu Lebron

Zabriskie
10th August 2008, 16:47
Croatia 67% FG si 75% 3p :happy
macel...

nubian
10th August 2008, 17:57
Dwyaaaane Wade :D
Kobe in schimb :no:

YoYoyOi
10th August 2008, 18:00
dupa un prim sfert echilibrat, s-au enervat americanii si au luat-o la deal, iar chinezii abia tin ritmul...

KingMJames
10th August 2008, 18:36
fara sa joace tactic mare lucru, au cam facut macel sua...

Lover
10th August 2008, 18:36
isi bat joc chinezii... cat de prost sa fii sa`ti ia aia mingea din mana de 10000000 de ori intr`un sfert ?

rob_din
10th August 2008, 18:43
Nu stiu cine crede ca Cgina e mare echipa de baschet de tot li se face atata reclama

Lover
10th August 2008, 19:04
Nu stiu cine crede ca Cgina e mare echipa de baschet de tot li se face atata reclama

li se face "reclama" pentru ca e la ei olimpiada :thinkso: nu de alta...

rob_din
10th August 2008, 19:07
li se face "reclama" pentru ca e la ei olimpiada :thinkso: nu de alta...

E lasa ca si la mondialul trecut ii considerau unii prin presa favoriti

Roddicted
10th August 2008, 21:31
china nu a stiut azi decat sa arunce de la 3:DSi nu prea le-a intrat.Americanii fara sa joace fabulos s-au distrat.

JJ
12th August 2008, 11:37
Cred ca in meciul SUA cu Angola diferenta o sa fie de minim 40 de puncte.
Dupa ce a batut Australia, Croatia a batut azi si Rusia si se apropie de calificare.
Argentina-Australia de azi pare sa fie decisiv pentru locul 4 din grupa A.
In B, lucrurile sunt semiclare - Spania si SUA vor juca probabil pt. locul 1, pe 3 Grecia si pe 4 Germania.

misterjinx
12th August 2008, 12:18
deci m-au spart chinezii ăștia cu aruncările de la 3 puncte în meciul cu spania. și cu statele unite le-au ieșit multe, dar acum și mai și. cred că doar la asta s-au antrenat, că ofensivă nu au.

JJ
12th August 2008, 12:33
Cred ca va reveni Spania in ultimul sfert.

Lover
12th August 2008, 13:22
nu`mi vine sa cred ca au intrerupt meciul cu 3 minute inainte de final ca sa bage stirile :mda: si culmea, aceleasi stiri sunt si pe tvr1. de ce mm trebuie sa fie pe amandoua ? cine vrea stiri, se uita pe tvr1... nu pe tvr2 :headbang:

Zabriskie
12th August 2008, 13:36
LOL, au revenit spaniolii... si eu am plecat sa mananc inainte de sfertul 4. Cum a fost ultimul sfert?

Cipri
12th August 2008, 13:42
Gasol face legea ... 28 de pcte !

Cipri
12th August 2008, 13:43
Spania-China 85-75 , in prelungiri .

Zabriskie
12th August 2008, 13:43
LOL @ Emil: "Yao mai are de invatat" :D :happy

Kainsashiki
12th August 2008, 14:59
Bine ca n-a zis "mai trebuie sa creasca" :P

Sa vedem ce show va face SUA cu Angola.

Cipri
12th August 2008, 15:08
Vreau ca L.B.J. sa inscrie peste 30 de pcte :D

Cipri
12th August 2008, 15:09
9-8 pt ANGOLA , eu le-as sugera sa faca poze la scorul asta :D

Cipri
12th August 2008, 15:31
Ce capac al lui LBJ :O:O:O
39-29 SUA !
55-37 dupa prima repriza pt ......... SUA :D

caseta
12th August 2008, 16:19
incet dar sigur te-ai transformat in cel mai mare http://imagecache2.allposters.com/images/pic/151/ET5011~The-Simpsons-Homer-Posters.jpg de pe forum.toate posturile tale se bazeaza pe preferinte personale si nu au nici o legatura cu realitatea.
ex:
arenas-future hall of famer
il preferai pe wade over kobe daca aveai de ales doar unul pt nationala usa
si lista poate continua...


nici eu nu ma numar printre cei care il considera pe kobe la un nivel cu artest /bowen insa kobe e un defender de top.o zic oameni care se pricep muuuuuuuult mai bine decat tine in timp ce lebron e un defender care a crescut de la mediocru la bun in ultimele 2 sezoane.

1. vom vedea despre arenas si hall of fame. deocamdata are doar 26 sau 27 de ani, asa ca mai are muuuult timp in fata.

2. deocamdata in primul meci wade a avut 7/7 FG. kobe in schimb a reusit (nu stiu cum se face) sa aiba cele mai multe FGA (a si jucat mai mult decit altii) dar cel mai slab procentaj dintre superstaruri. aaa, si cele mai multe TO. parerea mea ...

PS: apropo de celebritatea lui kobe ... fun fact. am vazut multi care nu prea stiu de basket, nu urmaresc nba, habar nu au de echipe, cine a fost si cine e campioana, dar daca ii intrebi de jucator favorit: iverson sau kobe. faptul ca un jucator e mult mai celebru decit altul nu il face mai bun. de ex vince carter e muuuuuuuuuult mai cunoscut decit tim duncan.

Cipri
12th August 2008, 16:30
Diferenta de 30 de puncte 91-61 pt USA !

JJ
12th August 2008, 16:51
Pana la urma au fost doar 23 de puncte.

caseta
12th August 2008, 16:59
mah cred ca e doar o coincidenta faptul ca jucatorul considerat cel mai egoist din echipa US are in fiecare meci cele mai multe FGA. sigur e coincidenta.

si daca in primul meci macar avea scuza ca a jucat cel mai mult deci teoretic avea mai mult timp in care sa arunce, acum in doar 17 min jumate a aruncat de 13 ori int imp ce NIMENI de la americani nu a aruncat de mai mult de 8 ori. la polul opus kidd a jucat aproape 15 min fara sa aiba vreun FGA.

si nu numai ca a aruncat mult, dar .... 4/13 FG, 0/8 3p. :happy:happy
clar e mai util decit wade (6/8 FG, 2/3 3p).

mai gindeste-le mah inainte sa bati cimpii aiurea.
parerea mea.

in fine, nu ca m-as astepta sa si faci asta. ai si tu nijte fixuri (wade e slab, arenas e varza) si nu le scoti din cap orice ar fi. daca ne uitam la ce am zis fiecare in trecut, putem vedea lesne cine e mai homer si cine are mai des dreptate. ;)

Zabriskie
12th August 2008, 20:58
Are si el un mic shooting slump. Majoritatea triplelor au fost din situatii bune, nu din alea cu 2 oameni pe el sau fade away. Oricum nici pe departe nu mi s-a parut ca a tinut mingea mai mult decat trebuia sau ca a luat din aruncarile celorlalti. Sa-l vedem in meciurle grele.
Si procentajul lui Wade e oarecum explicabil, in primul meci cel putin a avut o singura aruncare, un turnaround de pe baseline, in rest dunkuri, layups, in general pe contraatac. Mie pana acum cel mai mult mi-a placut CP3, cred ca daca juca 30 de minute cu China termina cu 15-16 steals. E bine ca coach K nu il tine prea mult pe Kidd pe teren, CP3 si Deron sunt mult mai in forma si mai utili.

Si inca una tare de la Emil: "Jordan a fost draftat abia de pe pozitia a 3'a, dupa Patrick Ewing si Sam Perkins" :D

caseta
12th August 2008, 22:56
i'm just grillin' irimus a little ...
:D

John
13th August 2008, 01:33
ce au tras arbitrii cu china ... mai aveau putin si aruncau ei la cos
mi-a placut cum a jucat Ricky Rubio ... pt. 17 ani ai lui joaca bine rau

KingMJames
14th August 2008, 00:15
meciul de maine sua-grecia cand si pe ce post e transmis?:confused:

utd4ever
14th August 2008, 00:42
E la ora 15:00 ... nu stiu daca va fi transmis, pe TVR 1 intre 14 si 17 apare box in program dar e clar ca transmit doar meciul lui Ionut Gheorghe si poate inca unul-doua, deci s-ar putea sa fie pe TVR 1 ... vad ca totusi e inregistrat pe TVR 2 de la 17:15, ceea ce ma face sa cred ca nu o sa fie pe TVR 1 live ... programul Eurosport nu e pe site-ul oficial, iar pe alte siteuri apare Franta-Croatia la handbal la ora aia, insa nu prea sunt de incredere siteurile astea .. France 2 daca prinzi mai da asa ceva ... mai sunt si streamuri pe net, aici nu prea pot sa te ajut ca n-am folosit pana acum la aceste JO ... gasesti tu :D

KingMJames
14th August 2008, 01:43
k k...ms. deci nu mi s-a parut doar mie ca nu va fi transmis live.

Zabriskie
14th August 2008, 11:28
Lituania - Rusia 11:45 TVR1
SUA - Grecia 15:00 TVR 2 de la 17:15
Argentina - Croatia 17:15 Eurosport

JJ
14th August 2008, 12:08
Lituania-Rusia e live pe canalul 10 pe http://www.eurovisionsports.tv/olympics/. 24-23 pt. Rusia dupa primul sfert.

Lover
14th August 2008, 15:40
inconstanti grecii, ca de obicei :mda:

KingMJames
14th August 2008, 16:33
parerea mea e ca nu au pierdut meciul din mana americanii vreun moment.

KingMJames
14th August 2008, 16:41
usa-gre 92-69

utd4ever
14th August 2008, 20:15
Slab de tot croatii .. ma asteptam la mai mult.

Jerome LeBanner
15th August 2008, 08:36
:lol:

Si ca random fact Saras, Manu, AK si Yao au fost port-drapel la ceremonia de deschidere.


+ Novitzky

John
15th August 2008, 23:20
urmeaza spania - usa :D

JJ
16th August 2008, 15:59
Australia a batut si eliminat Rusia.
China-Germania e f. echilibrat la inceputul sfertului 3, de urmarit - pacat ca nu mai am unde :D

Sifodias
16th August 2008, 16:08
Rusii s-au prezentat sub orice critica!Nu stiu ce s-a intamplat cu echipa ce castiga Europeanul...

spiritt23
16th August 2008, 18:04
"Si inca una tare de la Emil: "Jordan a fost draftat abia de pe pozitia a 3'a, dupa Patrick Ewing si Sam Perkins"
Mare prostanac sunt! Zabriskie, nu stiu ce-a fost in capul meu! Am vrut sa ma corectez imediat dar am zis ca mai bine o las asa! Imi dau cartonas galben! Merit! Ce pampalau sunt! Culmea e ca e vorba de unul a carui cariera o visez!

ATI
16th August 2008, 18:43
SUA conduce Spania dupa 3 sferturi 86-63. Spaniolii rateaza din orice pozitie, ma asteptam mai mult de la ei.

thekobe
16th August 2008, 19:03
chiar ma intrebam cine comenteaza ca e grav rau. acum m-am lamurit :D

MT
16th August 2008, 19:07
DEX: :)

SPULBERÁ vb. 1. a împrăștia, a risipi, (pop.) a zburătăci. (Vântul ~ frunzele.) 2. a viscoli. (Vântul ~ zăpada.) 3. a (se) destrăma, a (se) împrăștia, a (se) risipi, (Olt.) a (se) vărzui, (înv.) a (se) rășchira, (pop. fig.) a (se) răzbuna. (După ploaie, norii s-au ~.) 4. a împrăștia, a risipi, a vântura, (înv.) a spârcui. (A-i ~ pe dușmani în cele patru zări.) 5. a îndepărta, a risipi. (I-a ~ toată temerea.)

Zabriskie
16th August 2008, 19:28
"Si inca una tare de la Emil: "Jordan a fost draftat abia de pe pozitia a 3'a, dupa Patrick Ewing si Sam Perkins"
Mare prostanac sunt! Zabriskie, nu stiu ce-a fost in capul meu! Am vrut sa ma corectez imediat dar am zis ca mai bine o las asa! Imi dau cartonas galben! Merit! Ce pampalau sunt! Culmea e ca e vorba de unul a carui cariera o visez!

stai linistit omule, am zis asa ca fun fact, e logic ca un fan mj sa stie lucruile alea, dar a fost tare ca i-ai incurcat pe amandoi :D. bafta in continuare.


chiar ma intrebam cine comenteaza ca e grav rau. acum m-am lamurit :D

:D
nu a comentat emil meciul asta, a fost un anume cristian mandru.

thekobe
16th August 2008, 20:32
sa ma scuze atunci, daca nu era el cel cu amende :D

a mai fost un meci al spaniei comic rau, de l-a tinut pe raul lopez in ricky vreo 10 min si pe gasol jr in mumbru ala sau cum il cheama desi pe spate scria clar marc. sunt curios pe ala cine l-a comentat ca nu ii stiu dupa voce

Kobe24
17th August 2008, 06:16
Statement game? I don't know. It means nothing. It means that we're 4-0, but we've got to continue to play better," James said. "I'm the leader of the team, and I'll make sure there's no slippage."

Lebronze arogantul iar incepe sa se autodeclare lider:rolleyes:

KingMJames
17th August 2008, 20:09
da...bad lebron! bad !:no:

KingMJames
18th August 2008, 16:33
macel...absolut macel...(sua-ger)

JJ
18th August 2008, 16:51
Blat Lituania-Australia, pt. ca Australia sa evite SUA in sferturi?

Roddicted
18th August 2008, 18:03
SUA va castiga clar aurul!Nu mai incape nicio indoiala.

utd4ever
18th August 2008, 23:52
Blat Lituania-Australia, pt. ca Australia sa evite SUA in sferturi?

Ce sa evite, ca se ia meciul direct, tu te iei dupa comentatori ... pur si simplu cred meciul n-a mai avut nici o miza pentru lituanieni care erau castigatorii grupei, pe cand australienii trebuiau sa castige ca sa nu stea la mana Argentinei.

Lover
18th August 2008, 23:54
nu cred ca 3 dintre australieni ( Bogut si nu mai stiu care ) au avut 9 din 9 cumulat de la 3 puncte datorita faptului ca i`au lasat aia... :headbang:
orice ar fi facut lituanienii, cand australia da 16 din 25 ( parca... ) de la 3, nu prea poti sa o bati... ( evident, daca dai si mai bine poti... )

PublicEnemy
19th August 2008, 12:54
Australia oricum nu evitau SUA. Au avut meci tare impotriva lituanienilor. Bravo lor! Nu m-am gandit ca ma vor surprinde "Aussies" asa frumos. Oricum, isi iau bataie in sferturi :evil:. 1,2,3 USA!

spiritt23
19th August 2008, 13:18
Pur si simplu o polita platita de Lituania Rusiei. Cam asta a fost! Si nu e greu de ghicit motivul!

Lover
20th August 2008, 02:03
bine ca maine vedem la TV toate meciurile... abia astept :yes:

Zabriskie
20th August 2008, 12:55
mda, au taiat macaroana exact cand era mai interesant sa transmita nush ce meci de lupte care incepe in juma de ora...

rob_din
20th August 2008, 12:55
mda, au taiat macaroana exact cand era mai interesant sa transmita nush ce meci de lupte care incepe in juma de ora...

Cred ca un meci care poate aduce o medalie Romaniei e un picut ma imprtant, nu crezi?

za_horse
20th August 2008, 12:59
Cred ca un meci care poate aduce o medalie Romaniei e un picut ma imprtant, nu crezi?

I beg to disagree! Noroc ca mai e si eurosport. In rest: Hai Romania!

Zabriskie
20th August 2008, 13:02
o fi mai important, macar de transmiteau meciul in sine, nu sa dai legatura cu 15 minute inainte. in fine, eurosportul credeam ca nu da nimic azi...
lituanienii credeam ca o comit azi, dar chinezii chiar sunt praf la olimpiada asta.

PublicEnemy
20th August 2008, 13:51
Jasikevicius 5/6 de la 3 puncte, 2/2 de la 2 puncte, 23 puncte, 6 assist-uri. S-a jucat cu chinezii. Si pare sa fie un lider foarte bun. De multe ori il vezi pe dansul vorbind in locul antrenorului. La cata experienta are, ii permite. Pot sa zic ca e unul dintre cei mai importanti jucatori europeni la ora actuala. M-a convins, acum, la olimpiada.

Bogeyman
20th August 2008, 15:56
o fi mai important, macar de transmiteau meciul in sine, nu sa dai legatura cu 15 minute inainte. in fine, eurosportul credeam ca nu da nimic azi...
lituanienii credeam ca o comit azi, dar chinezii chiar sunt praf la olimpiada asta.

praf au fost tot timpu

lisa
20th August 2008, 16:29
se transmite pe tvr2.e deja al 4-lea sfert.SUA-Australia 99-67

caseta
20th August 2008, 16:51
Blat Lituania-Australia, pt. ca Australia sa evite SUA in sferturi?

clar.
practic se poate spune ca i-au evitat. sigur nu se vor intilni cu SUA in finala.

utd4ever
20th August 2008, 22:00
Ce meci Argentina-Grecia ! Pacat de ratarea grecilor din final, ar fi fost si mai frumos sa intre :P

Lover
22nd August 2008, 15:23
7-1 off rebs, 2-8 turnovers... ambele in favoarea spaniei. n`au cum sa castige lituanienii daca nu recupereaza mai mult si daca pierd la fel de multe mingi. hai Lituania /OLE/

rob_din
22nd August 2008, 16:38
79-74 Spania in ultimul sfert

rob_din
22nd August 2008, 16:50
Spania s-a calificat in finala turneului olimpic

Gontel
22nd August 2008, 17:00
7-1 off rebs, 2-8 turnovers... ambele in favoarea spaniei. n`au cum sa castige lituanienii daca nu recupereaza mai mult si daca pierd la fel de multe mingi. hai Lituania /OLE/

asa ar fi logic, nu crezi? :lol:

pacat pentru lituanieni, nu au stiut sa pastreze fragilul avantaj pe care il aveau.

spiritt23
22nd August 2008, 17:55
La 30-9 pentru americani in primul sfert al semifinalei USA-ARG, guvernul argentinian a decis sa-i dea in judecata pe yankei pentru genocid in sport! Asa am auzit!

Lover
22nd August 2008, 18:12
ce furt... jenanti arbitrii astia. sper sa se califice Argentina...

rob_din
22nd August 2008, 18:12
9 puncte in favoarea SUA la pauza

rob_din
22nd August 2008, 18:13
ce furt... jenanti arbitrii astia. sper sa se califice Argentina...

N-am vazut prea mult din meci, dar capacul din ultimile 3 secunde a fost perfect regulamentar

0.1% sanse sa se califice Argentina

Lover
22nd August 2008, 18:16
au fost vreo 3-4 faze in ultimele minute doar....

da, Gontel, my bad :P

Zabriskie
22nd August 2008, 18:19
ce furt... jenanti arbitrii astia. sper sa se califice Argentina...

arbitrii au fost penibili tot turneul ca de obicei. daca un fault pe aruncare dat usor e furt...
pacat de manu, ar fi fost misto un meci cu toate piesele apte.

spiritt23
22nd August 2008, 18:49
Asa e, arbitrajul e groaznic, am vazut decizii demne de Ciulin, Banica sau Bukaresti! Cred ca e o boala generala a acestui sport, sa aiba mizeriile astea de arbitri la sportivii astia minunati!

manai
22nd August 2008, 19:17
meciul asta e in contul lui gionibili,s-a dat lovit baiatu' sa nu incurce visul american....in sferturile 3 si 4 de ce au avut primul atac americanii in ambele sferturi?carmelo are o fata care cere pumni, macar de ar fi vreo valoare as intelege fitele alea....respect scola,respect delfino,respect argentina

KingMJames
22nd August 2008, 19:54
Asa e, arbitrajul e groaznic, am vazut decizii demne de Ciulin, Banica sau Bukaresti! Cred ca e o boala generala a acestui sport, sa aiba mizeriile astea de arbitri la sportivii astia minunati!

nu ai vazut ce s-a intamplat la box? (in cazul in care are dreptate obreja) nimic nu m-ar mai surprinde in ziua de azi.

desi am tinut cu americanii si m-am bucurat ca au castigat,as fi vrut: 1.sa joace ginobili 2.sa arbitreze nepartinitor

rob_din
22nd August 2008, 20:54
Daca si la meciul asta va plangeti de arbitraj...........


Oricat as detesta eu SUA, sunt 2 clase peste celelalte echipe

Roddicted
22nd August 2008, 22:51
meciul asta e in contul lui gionibili,s-a dat lovit baiatu' sa nu incurce visul american....in sferturile 3 si 4 de ce au avut primul atac americanii in ambele sferturi?carmelo are o fata care cere pumni, macar de ar fi vreo valoare as intelege fitele alea....respect scola,respect delfino,respect argentina

Si eu as vrea sa am o fata care cere pumni si sa ajung ca carmelo.Asta suna a invidie:rolleyes:

utd4ever
22nd August 2008, 23:06
Puteti sa nu mai vorbiti de arbitraj la fiecare sport si la fiecare decizie, mai ales cand oricum e clar rezultatul ??????

caseta
23rd August 2008, 02:04
meciul asta e in contul lui gionibili,s-a dat lovit baiatu' sa nu incurce visul american....in sferturile 3 si 4 de ce au avut primul atac americanii in ambele sferturi?carmelo are o fata care cere pumni, macar de ar fi vreo valoare as intelege fitele alea....respect scola,respect delfino,respect argentina

mergi mah si te culca. si nu te mai trezi.
psihoze romanesti: americanii l-au platit pe ginobili sa se dea lovit ca sa poata ei cistiga. arbitrii i-au furat pe argentinieni. si alte timpenii.

ce plm meci ati vazut voi mah ?

ca io am vazut un meci in care s-a vazut adevarata fata a argentinei: o echipa cu jucatori FOARTE buni, dar care
* tot timpul cersesc faulturi
* se arunca pe jos ca in bazin (ca confratii lor italieni la fotbal) in speranta de a scoate un fault ofensiv in loc sa man-up si sa joace defense
* fac o circa de mici tiganii doar doar si-ar provoca adversarii sa reactioneze exagerat si sa scota vreun tehnic, ceva
* cind nu au stiut ce sa mai faca, au inceput sa joace dur, sa loveasca

US au cistigat pe bune fara nici un dubiu. au parut ca o lasa mai moale de citeva ori, parca deja erau siguri de W, dar cind s-au apropiat argentinienii au inceput sa joace din nou D ca lumea si a fost over.

melo a fost bun la 2 lucruri: sa bage libere si sa incaseze de la argentinieni. cred ca special l-au provocat pe el ca il stiu ca nu are prea mult creier si ii sare repede tandara.

si melo si kobe au fortat de multe ori aiurea. coach Krap iar a jucat small mult desi si howard si bosh au jucat bine si fara ei scola si-a facut de cap sub panoul US.

in meciul asta mi-a placut mult chris paul. desi kidd a avut 7 ast, cu el in teren ofensiva a mers mai slab pt ca isi permiteau sa zaca argentinienii sub panou ca stiu ca el nu arunca.

KingMJames
24th August 2008, 03:27
da mai,nu a zis nimeni ca argentinienii nu ar fi asa,dar mie sincer mi s-a parut ca americanii au avut un arbitraj usor favorabil,nedandu-se fault la unele interventii de-ale lor,fapt care pe mine m-a intristat nitel,pt ca nu as fi vrut sa apara comentarii d-astea tampite gen "nu au meritat victoria",pt ca apar dumbasses d-astia care chiar au impresia ca nu a castigat echipa cea mai buna.din punctul meu de vedere,la aceasta olimpiada,dupa cum vazui intr-un articol, "it's their gold to lose", pt ca cineva mai bun nu este in competitie,din NICI un punct de vedere (poate procentajul de la 3,dar nu asta castiga meciuri intr-un baschet normal).

PublicEnemy
24th August 2008, 06:30
Toti s-a saturat de americani. Au dominat baschetul la Olimpiada la cate editii? 12? :D That's a lot! Lumea simte ca vine si al 13-lea. Nu v-ati oftica daca ati pierde in fata unui adversar de fiecare data? :))
Problema mai grava a fost in '92. Imediat ce au dat voie jucatorilor din NBA sa joace la Olimpiada, Barkley si Jordan au facut prostii. De atunci is luati ca fiind aroganti si ca nu respecta spiritul olimpic.
Cat despre arbitraj, problema e ca nu e constant. Fiecare arbitru e obisnuit cu liga in care arbitreaza el. Au fost "bad call"-uri si de partea americanilor, dar spre deosebire de argentinieni, americanii au continuat sa joace baschet.
Din acest punct de vedere multumesc argentinienilor ca i-au trimis acasa pe greci. Au fost cersetorii cei mai disperati, de cand ii stiu, si nu vreau sa-mi imaginez ce-ar fi fost intr-un meci de semifinala impotriva SUA daca se fluiera aiurea.

Din echipa Spaniei numai Gasol merita un titlul olimpic. Dar merita si Lebron, Wade, Kobe s.a. So? What's it gonna be?

Irimus
24th August 2008, 10:01
hehe...imi place ca atunci cand Ricky Rubio e la minge, marii pg's cp3 si deron nu inteleg nimic din ce se intampla in jurul lor.
chiar ma intreb, de ce l-au dus pe wade?toate starurile din echipa lor par destul de modeste pe teren(inclusiv kobe si lebron)...doar wade cu fata aia a lui ingamfata si aroganta(aviz celor care zieau ca kobe e arogant) cerseste fault la fiecare faza.e singurul jucator din lotul americii care poate sa transforme un telespectator neutru intr-un fan al spaniei.
in concluzie as spune ca s-a vazut ca daca VOR si sunt motivati americanii nu au cum sa fie opriti.Nici o selectionata mondiala cu nash, dirk,gasol,ginobili etc nu i-ar putea invinge.e bine ca am avut insipratia sa pun 200 ron pe ei ca vor lua titlul olmpic.cota 1,70 :D:D:D

Busta
24th August 2008, 10:07
comentatorul petre (something) de pe eurosport e de-a dreptul fantastic ... nu stiu daca am mai auzit pe cineva cu atata ura fatza de echipa americana ...

Irimus
24th August 2008, 10:20
dap.si mie mi se pare penibil.un comentator ar trebui sa fie impartial.si pana la urma...nu vad de unde atata ura?cu exceptia lui wade care a vrut pana si la ultima aruncare din sfertul 2 fault, nu vad de ce ar avea cineva ceva cu americanii.sunt pur si simplu cei mai buni..

Zabriskie
24th August 2008, 10:24
comentariul e echilibrat, incepe sa imi para rau ca nu m-am uitat pe eurosport pana acum. daca voi credeti ca ala are ura (branisteanu) pe americani in comentariu inseamna ca nu l-ati prins pe stanculescu :D.
anyway ceea ce fac spaniolii e total aiurea, nu ai cum sa ii bati pe americani daca joci la scoring spree.

rob_din
24th August 2008, 10:25
dap.si mie mi se pare penibil.un comentator ar trebui sa fie impartial.si pana la urma...nu vad de unde atata ura?cu exceptia lui wade care a vrut pana si la ultima aruncare din sfertul 2 fault, nu vad de ce ar avea cineva ceva cu americanii.sunt pur si simplu cei mai buni..

Si cei mai ajutati de arbitrii. Nu inteleg daca tot sunt asa buni de ce au nevoie de ajutor

Eu nu-i acuz pe ei ci pe arbitrii care ii vad ca un fel de zei si le e frica sa nu-i deranjeze

Busta
24th August 2008, 10:34
deci nu numai ca uraste echipa masculina de baschet dar si pe cea feminina ... e incredibil ... ma amuza teribil .... :happy

otinho
24th August 2008, 11:00
e incredibil comentatoru , cred ca asta moare de inima daca castiga amercanii

Irimus
24th August 2008, 11:09
eu chiar nu tin in mod special cu vreuna dintre echipe(desi am pariat pe america) insa comentarorului astuia trebuie sa ii crape cineva capu.este absolut insuportabil.poate ca o data trebuia sa se dea 3 secunde si poate ca s-a dat o data faut prea usor pt americanii insa omul asta are impresia ca e o conspiratie mondiala impotriva spaniei.e absolut jenant si imposibil de ascultat.pana si taicameu care se uita cu mine la meci si care tine cu Spania s-a enevrat ascultand aberatiile acestui fin cunoscator.

deci gata..e oficial. Dwyane Wade este cel mai ingamfat si arogant sportiv de la facerea lumii incoace.sper sa isi rupa ambele picioare im training camp si sa nu mai joace bascht in viata lui.eventual sa se inscrie la un curs de actorie

KingMJames
24th August 2008, 11:09
sa fie sanatos...e *******.prefer sa ma incred la macar 50% din fazele respective in arbitri.asta nu poa'sa sa nu zica ceva despre americani nici 30 de secunde (proven fact).vreau sa il bat...:headbang:

KingMJames
24th August 2008, 11:14
deci fitze=a te bucura pt un cos de 3pcte atunci cand conteaza foarte mult...:ok:

Irimus
24th August 2008, 11:20
deci fitze=a te bucura pt un cos de 3pcte atunci cand conteaza foarte mult...:ok:

bucurie=strambat in cel mai arogant mod posibil? deron si carmelo au dat cosuri de 3 in sf 4 si au ridicat un pumn in sus.atat tot.

Irimus
24th August 2008, 11:24
Frumoasa finala.Au invins cei mai buni, NU cei mai ajutati de arbitrii asa cum crede cretinul ala.Totusi,daca nu era Wade as fi putut sa savurez mai bine meciul.

otinho
24th August 2008, 11:25
si cu toate astea Wade a fost cel mai bun de pe teren ? :rolleyes:

Busta
24th August 2008, 11:26
nu mai fi wade hater ... a jucat excelent wade si a avut o contributzie majora la victorie ... probabil ca e mai arogant decat restul dar a fost unul dintre cei mai constantzi si spectaculosi jucatori

oaspetele
24th August 2008, 11:28
oricum, eu sint curios, s-a modificat regulamentul in ceea ce priveste pasii ?

Irimus
24th August 2008, 11:36
pai stati asa....nimeni nu contesta faptul ca Wade a jucat excelent in finala si de altfel pe tot parcusrul turneului....

KingMJames
24th August 2008, 11:39
una e sa ai boala pe anumiti jucatori (cum avem toti de altfel) si alta e sa le recunosti meritele.

milanezu
24th August 2008, 11:44
fantastic a jucat spania.
assists, rebounds si dunk-uri mai multe.
incredibil dar adevarat.
arbitrii au tinut clar cu sua.
sa le fie rusine.
spania merita sa castige meciul.

messi19
24th August 2008, 11:46
maaa ala era idiot....pai odata a dat fault pt spania si el se supara ca de ce a fluierat asa greu......nu au gasit si astia alt comentator??//

Irimus
24th August 2008, 11:49
una e sa ai boala pe anumiti jucatori (cum avem toti de altfel) si alta e sa le recunosti meritele.
corect.nu am zis niciodata ca wade e jucator rau.defapt e chiar un superstar.

Irimus
24th August 2008, 11:49
incredibil dar adevarat.
arbitrii au tinut clar cu sua.
sa le fie rusine.

:happy:happy:happy
de ce?pt ca asa a zis comentatorul?

caseta
24th August 2008, 11:51
Toti s-a saturat de americani. Au dominat baschetul la Olimpiada la cate editii? 12? :D That's a lot! Lumea simte ca vine si al 13-lea. Nu v-ati oftica daca ati pierde in fata unui adversar de fiecare data? :))
Problema mai grava a fost in '92. Imediat ce au dat voie jucatorilor din NBA sa joace la Olimpiada, Barkley si Jordan au facut prostii. De atunci is luati ca fiind aroganti si ca nu respecta spiritul olimpic.
Cat despre arbitraj, problema e ca nu e constant. Fiecare arbitru e obisnuit cu liga in care arbitreaza el. Au fost "bad call"-uri si de partea americanilor, dar spre deosebire de argentinieni, americanii au continuat sa joace baschet.
Din acest punct de vedere multumesc argentinienilor ca i-au trimis acasa pe greci. Au fost cersetorii cei mai disperati, de cand ii stiu, si nu vreau sa-mi imaginez ce-ar fi fost intr-un meci de semifinala impotriva SUA daca se fluiera aiurea.

Din echipa Spaniei numai Gasol merita un titlul olimpic. Dar merita si Lebron, Wade, Kobe s.a. So? What's it gonna be?

pacat ca nu toti a si invatat gramatica cind facea ei scoala ...


hehe...imi place ca atunci cand Ricky Rubio e la minge, marii pg's cp3 si deron nu inteleg nimic din ce se intampla in jurul lor.
chiar ma intreb, de ce l-au dus pe wade?toate starurile din echipa lor par destul de modeste pe teren(inclusiv kobe si lebron)...doar wade cu fata aia a lui ingamfata si aroganta(aviz celor care zieau ca kobe e arogant) cerseste fault la fiecare faza.e singurul jucator din lotul americii care poate sa transforme un telespectator neutru intr-un fan al spaniei.
in concluzie as spune ca s-a vazut ca daca VOR si sunt motivati americanii nu au cum sa fie opriti.Nici o selectionata mondiala cu nash, dirk,gasol,ginobili etc nu i-ar putea invinge.e bine ca am avut insipratia sa pun 200 ron pe ei ca vor lua titlul olmpic.cota 1,70 :D:D:D

deedee, inca suferi mah baiatule.
wade a fost cel mai bun de la americani. daca nici acum nu ai vazut asta, ai nevoie de programare URGENTA la oculist.

apropo, au inceput cumva semanaturile de toamna ? ca la faza cu rubio si chris paul .... o cam iei pe aratura. am impresia ca multi sufera de un complex de inferioritate. stiu ca unii (in cazul asta americanii) sunt mai buni, dar cauta oriunde motive pt a-i critica, si cind nu le gasesc, le inventeaza. nu ca m-ar mira de la tine, ca asta faci si cu wade si cu arenas.

sunt curios, te aud si eu o data recunoscind ca ai gresit ?
ma refer la afirmatia ta ca kobe ar fi mai bun decit wade pt US. cred ca nu o sa zici ca kobe a jucat mai bine decit wade, nici in meciul asta, nici overall. lebron si wade au fost cei mai buni de la americani.


comentatorul petre (something) de pe eurosport e de-a dreptul fantastic ... nu stiu daca am mai auzit pe cineva cu atata ura fatza de echipa americana ...

se explica prin invidie, complex de inferioritate, frustrari, suferinta psihica, sindromul "sa moara si capra vecinului" (in cazu in care toti vecinii au capre mai mari si mai frumoase, sa moara intii aia cea mai mare si mai frumoasa, dupa care trecem sa le urim si pe restul pe rind)


Si cei mai ajutati de arbitrii. Nu inteleg daca tot sunt asa buni de ce au nevoie de ajutor

Eu nu-i acuz pe ei ci pe arbitrii care ii vad ca un fel de zei si le e frica sa nu-i deranjeze

cind merge irimus la oculist, roaga-l sa te ia cu el. desi s-ar putea ca pt tine sa nu se mai poata face nimic.
daca in meciul asta cineva poate spune ca americanii au fost ajutati ... :happy:happy:happy

au fost faze CLARE cind spaniolii au impins sub panou si nu s-a dat nimic. in special pe bosh l-au cam aruncat de colo-colo. s-a arbitrat dupa principiul "ee, lasa ca americanii sunt oricum mai mari, nu fluieram cu aceeasi masura". daca cineva a fost avantajat, au fost spaniolii. sub panou au avut mina libera la impins si lovit.

se pare ca psihoza romaneasca cu arbitrajul nu dispare asa repede.

resita
24th August 2008, 11:55
am vazut doar primul sfet dar mie mi-au placut spaniolii :D plus ca fluierasii au cam tras cu usa

Bogeyman
24th August 2008, 12:09
daca nu erau arbitrii niste ratati meciul era mult mai strans...cam nasol s-a arbitrat

milanezu
24th August 2008, 12:10
:happy:happy:happy
de ce?pt ca asa a zis comentatorul?

de cand are voie howard sa-l palmuiasca pe pau gasol?
razi ca fraieru.
ce sa te astepti de unu care spune ca lazio ii mai tare ca as roma.

Bogeyman
24th August 2008, 12:16
de cand are voie howard sa-l palmuiasca pe pau gasol?
razi ca fraieru.
ce sa te astepti de unu care spune ca lazio ii mai tare ca as roma.
:yes:

@ Irimus

cand intri pe mine si-mi spui direct ca nu stiu nimic de ce il mai urasti pe Wade???...sunteti din aceeasi categorie

Zabriskie
24th August 2008, 12:17
caseta au fost cateva infractiuni de 3 secunde foarte clare. spaniolii trebuiau sa schimbe tactica, ori ei au jucat la fel ca in grupe, sa incercam sa bagam mai mult ca americanii...
rubio daca isi dezvolta aruncarea si mai pune ceva pe el o sa fie scary good. nu uita ca are 17 ani, la 14 dadea 50 de puncte in meciurile nationalei de juniori. pana acum e clar ca e un talent innascut, acum depinde de cat o sa puna osul pt a ajunge la urmatorul nivel.

Kobe24
24th August 2008, 12:18
kobe si wade au fost cei mai buni de pe teren. wade in primele 3 sferturi kobe in sfertu 4. s-a vazut cine e cel mai bun jucator in sfertu 4. lebronze sters. intr-un blowout nu prea se vede cine e cel mai bine, dar in situatii stranse cei mai buni ies la iveala(mai ales in sfertul 4). intr-un blowout si un role player poate sa fie cel mai bun jucator. diferentele dintre echipa de anu asta si cea din 2006 au fost defensiva si leadershipul. in meciul cu grecia americanii s-au pierdut cand grecii s-au apropiat(si apoi au preluat conducerea). acum spania a condus in sfertul 1, iar in sfertu 4 s-au apropiat la un moment dat la 2 puncte(91-89), dar americanii nu s-au panicat si au castigat.
13 pt kobe in sfertu 4 4-6fg 3-3ft

Gontel
24th August 2008, 12:46
da, americanii s-au maturizat fatza de acum 2 ani, adica cei care erau tineri atunci: wade, lebron, melo, cp3, bosh.
din partea mea, daca da un cos de 3 intr-un clutch game, wade poate sa se manifeste cum vrea, sa-si dea si chilotii jos pe parchet. a fost cam cel mai bun jucator al americanilor la aces turneu, a fost rezerva lui kobe si nu a strambat din nas, nu a zis ca isi strange jucariile si pleaca. pai, irimus, zi si de kobe care a facut semn salii sa taca, el nu e arogant?
mai sunt care spun ca US a fost ajutata de arbitri, e drept ca au fost cateva faze in sfertul 4, 3 secunde la bosh si howard, vreo 2 faulturi, dar chiar si asa nu cred ca ar fi castigat spaniolii.

Busta
24th August 2008, 12:47
de cand are voie howard sa-l palmuiasca pe pau gasol?


daca te uitai mai bine ai fi vazut ca gasol il tragea de mana pe howard care l-a plesnit pe gasol incercand sa scap de mana lui ... nu zic ca nu l-a lovit ... zic doar ca a fost provocat ... cum defapt americanii au fost provocatzi in mai toate meciurile ... important e ca ei s-au abtzinut si nu au facut tziganisme si nu si-au tratat adversarii cu aceleasi aere de superioritate cu care s-au prezentat acum 4 ani

Bogeyman
24th August 2008, 12:49
daca te uitai mai bine ai fi vazut ca gasol il tragea de mana pe howard care l-a plesnit pe gasol incercand sa scap de mana lui ... nu zic ca nu l-a lovit ... zic doar ca a fost provocat ... cum defapt americanii au fost provocatzi in mai toate meciurile ... important e ca ei s-au abtzinut si nu au facut tziganisme si nu si-au tratat adversarii cu aceleasi aere de superioritate cu care s-au prezentat acum 4 ani

=)))
are you blind?

phyxius
24th August 2008, 12:51
sper sa isi rupa ambele picioare im training camp si sa nu mai joace bascht in viata lui.
WTF?!

Busta
24th August 2008, 12:53
=)))
are you blind?

presupun ca nu te-ai uitat acum 4 ani cand erau Ai si Starsbury si echipa era varza si tratau meciurile cu o indeferentza incredibila ... de altfel de aia au luat doar bronzul desi aveau o echipa ce parea inbatabila pe hartie

Bogeyman
24th August 2008, 12:54
WTF?!

ce te miri asa? :confused:
e doar IRIMUS

Bogeyman
24th August 2008, 12:57
presupun ca nu te-ai uitat acum 4 ani cand erau Ai si Starsbury si echipa era varza si tratau meciurile cu o indeferentza incredibila ... de altfel de aia au luat doar bronzul desi aveau o echipa ce parea inbatabila pe hartie

ai dreptate...scz
nu si-au tratat adversarii cu aerele lui A.I. $ Co.
acum i-au tratat cu aerele lui Lebron & Co.

Lover
24th August 2008, 14:07
din pacate nu am vazut meciul... :headbang: la ce ora l`au pus si astia... nu puteam sa`mi tin ochii deschisi nici 5 secunde. am vazut cateva minute, deci sper sa`l dea in reluare careva :yes:

Gontel
24th August 2008, 14:14
Pe Telesport il vor da sigur, arunca si tu un ochi pe programul lor.

KingMJames
24th August 2008, 14:18
deci gata..e oficial. Dwyane Wade este cel mai ingamfat si arogant sportiv de la facerea lumii incoace.sper sa isi rupa ambele picioare im training camp si sa nu mai joace bascht in viata lui.eventual sa se inscrie la un curs de actorie

whoaa...shit!?...nici nu am vazut asta! WTF?!?:o::rosu:

vasi
24th August 2008, 14:38
mai sunt care spun ca US a fost ajutata de arbitri, e drept ca au fost cateva faze in sfertul 4, 3 secunde la bosh si howard, vreo 2 faulturi, dar chiar si asa nu cred ca ar fi castigat spaniolii.

ba eu cred

Irimus
24th August 2008, 15:53
de cand are voie howard sa-l palmuiasca pe pau gasol?
razi ca fraieru.
ce sa te astepti de unu care spune ca lazio ii mai tare ca as roma.

of of of

caseta
24th August 2008, 16:02
caseta au fost cateva infractiuni de 3 secunde foarte clare. spaniolii trebuiau sa schimbe tactica, ori ei au jucat la fel ca in grupe, sa incercam sa bagam mai mult ca americanii...
rubio daca isi dezvolta aruncarea si mai pune ceva pe el o sa fie scary good. nu uita ca are 17 ani, la 14 dadea 50 de puncte in meciurile nationalei de juniori. pana acum e clar ca e un talent innascut, acum depinde de cat o sa puna osul pt a ajunge la urmatorul nivel.

nu neg nimic din ce zici tu aici cu rubio. sunt absolut de acord ca harry potter are potential enorm.
ce mi se pare de domeniul fantasticului e sa spui ca cp3 nu stia unde e mingea cind il apara pe rubio. e ridicol. e de-a dreptul ..... irimusesc.


da, americanii s-au maturizat fatza de acum 2 ani, adica cei care erau tineri atunci: wade, lebron, melo, cp3, bosh.
din partea mea, daca da un cos de 3 intr-un clutch game, wade poate sa se manifeste cum vrea, sa-si dea si chilotii jos pe parchet. a fost cam cel mai bun jucator al americanilor la aces turneu, a fost rezerva lui kobe si nu a strambat din nas, nu a zis ca isi strange jucariile si pleaca. pai, irimus, zi si de kobe care a facut semn salii sa taca, el nu e arogant?
mai sunt care spun ca US a fost ajutata de arbitri, e drept ca au fost cateva faze in sfertul 4, 3 secunde la bosh si howard, vreo 2 faulturi, dar chiar si asa nu cred ca ar fi castigat spaniolii.

oh, man, uitasem de faza asta.

pe irimus scuza-l, el tocmai clipea cind a fost faza aia. nu l-a vazut pe kobe, ca era concentrat pe ce face wade, daca cumva stranuta arogant sau se leaga dispretuitor la sireturi sau ceva de genu asta.

si daca il intrebi, o sa iti zica cum ca kobe nu e arogant, el doar cerea salii sa faca un pic de liniste sa se poata concentra.

daca facea wade asta ..... DAMN cit il ura. il vedeai ca se duce la adevarata fata a mamei omida sa ii faca voodoo.


daca te uitai mai bine ai fi vazut ca gasol il tragea de mana pe howard care l-a plesnit pe gasol incercand sa scap de mana lui ... nu zic ca nu l-a lovit ... zic doar ca a fost provocat ... cum defapt americanii au fost provocatzi in mai toate meciurile ... important e ca ei s-au abtzinut si nu au facut tziganisme si nu si-au tratat adversarii cu aceleasi aere de superioritate cu care s-au prezentat acum 4 ani

nici tu nu ai inteles nimic. pai spaniolii AU VOIE sa dea in americani, ca doar pe americani ii uraste toata lumea, deci e open season. :P
howard e mai mare, deci gasol are voie sa ii dea palme cit vrea. sa il acuzi pe

sincer, howard de agresivitate e de-a dreptul retard. howard e unul dintre cei mai blinzi jucatori din nba. e mereu vesel si copilaros, nu tin minte sa-l fi vazut agresiv si nervos.

Irimus
24th August 2008, 16:13
caseta:ba da..am vazut si faza cu kobe...nici aia nu mi-a prea placut insa dpmdv tot mai urate sunt simularile si mutrele pe care le face wade.ca sa nu mai zic ca kobe mi s-a parut unul dintre cei mai fair-play jucatori pe toata durata turneului.tot timpul le dadea mana adversarilor sa se ridice si chestii de genu asta.stiu ca nu e mare branza...dar e totusi ceva tinand cont de statul pe care il are in comparatie cu orice jucator angolez/spaniol/argentinian etc

Hehe...stiam Caseta ca o sa sari cu argumente pro-america si intr-un fel ai dreptate.Eu am tinut usor cu Spania dar faptul ca am pus la pariuri la inceputul turneului pe USA m-a facut sa fiu oarecum neutru deci am putut sa urmaresc obiectiv meciul si cu tot respectul...nu am vazut un arbitraj partinitor.Acuma sigur ca ca au fost mici greseli(un 3 secunde la Bosh parca)dar am vazut si 1-2 faulturi acordate usor pt spanioli.Spania are meritul ei si este fara discutie cea mai buna echipa nationala din lume(evident, dupa Usa) insa atata timp cat Usa este formata din jucatori motivati, nimeni nu o poate invinge.Nimeni!

Cp3 are 24 de ani si 3 sezoane de Nba la activ.In ultimul sezon a avut chiar sanse sa fie Mvp.Ma jur pe ce vrei tu ca la 17 ani Cp3 nu era nici jumatate din jucatorul care este Rubio acuma.E mai bun acuma cp3?desigur. S-a vazut asta azi in vreun moment pe teren?absolut deloc.Au fost cateva faze in care nici cp3 si nici deron nu au inteles nimic din behind-the backurile lui Rubio.Evident,fazele astea nu il fac pe Rubio un jucator mai bun iar eu cand am subliniat ce face Rubio nu am vrut sa subliniez ca Deron sau Cp3 sunt jucatori slabi(pana la urma sunt cei mai buni pg's din cel mai ptuernic campionat din lume)ci am rut sa subliniez cat este de fantastic pustiul.Daca poti sa joci de la egal la egal cu Paul si Williams inseamna ca esti extraordinar, nu?

iuli
24th August 2008, 16:51
Cand mai dau astia reluare? Dar nu pe telesport, ca nah...rds`ul :)

utd4ever
24th August 2008, 17:11
Neasteptata replica din partea spaniolilor, insa binevenita pentru a face finala foarte spectaculoasa ... dupa parerea mea de nespecialist americanii au meritat victoria, la limita, dar au meritat-o ...

John
24th August 2008, 17:34
pana la urma au meritat americanii victoria ... felecitari si spaniei pt felul cum au jucat

kobe arogant ? ... pai el a fost vedeta olimpiadei , e cel mai iubit jucator ... toti ceilalti sportivi de la olimpiada stateau la coada ca sa faca poze cu el si sa ia autografe ... daca era un jucator arogant nu mai era in situatia asta
L james a zis ca el se credea un superstar pana sa vina la aolimpiada alaturi de kobe

urlacher9
24th August 2008, 17:59
Telesport ofera finala SUA-Spania azi de la ora 0.00

caseta
24th August 2008, 20:39
Cp3 are 24 de ani si 3 sezoane de Nba la activ.In ultimul sezon a avut chiar sanse sa fie Mvp. Ma jur pe ce vrei tu ca la 17 ani Cp3 nu era nici jumatate din jucatorul care este Rubio acuma.E mai bun acuma cp3?desigur. S-a vazut asta azi in vreun moment pe teren?absolut deloc.Au fost cateva faze in care nici cp3 si nici deron nu au inteles nimic din behind-the backurile lui Rubio.Evident,fazele astea nu il fac pe Rubio un jucator mai bun iar eu cand am subliniat ce face Rubio nu am vrut sa subliniez ca Deron sau Cp3 sunt jucatori slabi(pana la urma sunt cei mai buni pg's din cel mai ptuernic campionat din lume)ci am rut sa subliniez cat este de fantastic pustiul.Daca poti sa joci de la egal la egal cu Paul si Williams inseamna ca esti extraordinar, nu?

nu stiu cit de bun era cp3 la 17 ani pt ca nu l-am vazut jucind. stiu insa ca atunci cind a murit bunicul lui la 61 de ani si el era in liceu (deci avea aprox 18 ani sau un pic sub), a marcat 61p intr-un meci (http://www.youtube.com/watch?v=fxwyE5m44x4).

una e sa ai un meci bun la un moment dat in care esti hot de la inceput la sfirsit si sa reusesti sa dai 61p, cu totul alta e sa dai fix in meciul in care iti pui tu in cap sa dai atitea p.

pe cp3 nu l-am vazut taking over decit in 2 momente in semifinala si finala: o data contra argentinei cind a intrat singur prin toata apararea si a dat un layup, alta data cu spania cu fix acelasi rezultat.

parerea mea e ca daca era sa joace mai mult individual, ai fi vazut mai multe, dar cam toti americanii au jucat inside the team concept. singurii care m-au enervat ca au luat-o un pic pe aratura (cel putin asa mi s-a parut mie) au fost, evident, kobe si melo. nu prea tare, dar .... a fost chiar o faza cind i-am zis amicului cu care ma uitam la meci "daca il stiu pe kobe, acum o sa forteze de la 3p" ... ghici ce s-a intimplat.

stats wise:
chris paul: 13p, 2/5 FG, 9/10 FT, 3 reb, 5 ast, 2 stl, 1 TO
rubio: 6p, 1/3 FG, 4/4 FT, 6 reb, 3 ast, 3 stl, 2 TO

nici stats wise nu poti zice ca rubio a fost peste cp3, din contra. chiar daca rubio a jucat cu 4 min mai mult.

asta nu inseamna ca ce face rubio la 17 ani nu e absolut fantastic. DAR ramine de vazut daca va ajunge la acelasi nivel cu cp3. potential are, fara nici un dubiu. insa nu stiu daca ai auzit vreodata de dajuan wagner .... la vremea lui a marcat 100p intr-un meci de liceu (most ever). insa din pacate nu a reusit sa faca performanta si in nba. ideea e ca de la potential la realizarea lui e multa munca. si un pic de noroc.

Bogeyman
24th August 2008, 21:57
insa nu stiu daca ai auzit vreodata de dajuan wagner .... la vremea lui a marcat 100p intr-un meci de liceu (most ever). insa din pacate nu a reusit sa faca performanta si in nba. ideea e ca de la potential la realizarea lui e multa munca. si un pic de noroc.

daca imi amintesc bine a jucat pe la cleveland :confused:

acum cica e prin polonia =))

Irimus
24th August 2008, 23:35
Liga spaniola nu se poate compara de nici o culoare cu un meci intre licee.Dupa parerea mea Rubio a trecut deja un pic peste statul de speranta..eu zic ca e o certitudine faptul ca va fii un mega star in europa si cel putin un starting pg de calitate in Nba.

Bogeyman
24th August 2008, 23:45
nu vi se pare ca seamana cu pistol pete?

http://www.vikings.nl/i/items/2007_2008/2007-09-29_ricky_rubio.jpg

http://images.barnesandnoble.com/images/12070000/12076828.jpg

caseta
25th August 2008, 02:34
Liga spaniola nu se poate compara de nici o culoare cu un meci intre licee.Dupa parerea mea Rubio a trecut deja un pic peste statul de speranta..eu zic ca e o certitudine faptul ca va fii un mega star in europa si cel putin un starting pg de calitate in Nba.

chiar nu ai inteles, sau doar te faci ?
ramii talent pina confirmi la cel mai inalt nivel (euroliga sau nba) daca nu confirmi intr-una din astea 2, ramii talent si mori speranta. dupa mine confirmarea suprema vine oricum in nba, dar asta nu inseamna ca de ex jasikevicius e un jucator slab. din pacate insa, nu s-a adaptat la nba, chiar daca era zeu in euroliga. insa cei mai buni jucatori europeni s-au adaptat de obicei la nba si si-au facut un nume acolo. de la divac, la kukoc, la sabonis la intreg valul de jucatori europeni care sunt acum in nba. chiar si despre navarro se poate spune ca a avut (ceva) succes in nba atita timp cit i se oferise un contract bun. pacat ca nu a stat suficient pt a arata mai multe ....

Bogeyman
25th August 2008, 10:55
nush ce s-a intamplat cu postul meu dar s-a modificat un link...in fine

http://cache.daylife.com/imageserve/0cmN3c892wcGG/340x.jpg

parca ar fi clona lui pete maravich

spiritt23
25th August 2008, 14:16
@busta, petre "something" care a comentat finala la Eurosport e Petre Branisteanu, unul dintre cei mai importanti baschetbalisti romani. El poate fi partizan, poate exagera, poate avea parti-pris-uri, pentru ca reprezinta ceva in acest sport. Poti fii de acord cu el sau nu, dar ar trebui sa stii despre cine vorbesti. "Something" ala a jucat la Europene impotriva legendelor baschetului din anii 80( San Epifanio, Sabonis, Marciulionis, Meneghin, Gallis, Fasoulas).

@caseta, sa stii ca absolut toti jucatorii din generatia lui Branisteanu, adica Ermurache, Cernat, Neto etc sunt partizanii baschetului european. E o discutie mai lunga de ce au un cui impotriva americanilor. Si, pina la urma, e un punct de vedere. Nu e nimic ciudat sa comentezi pe fata impotriva lor, atita timp cit o faci fara sa-i jignesti, asa cum procedeaza KingMJames care-l face "*******" pe Petre.

KingMJames
25th August 2008, 14:38
nu il fac "*******",il consider asa.si mi-am explicat si exprimat punctul de vedere intr-un cerc de "cunostinte".asa cum el isi permite sa vada "fitze" unde doreste, eu am acelasi drept la opinie legata de felul in care emite judecati.

KingMJames
25th August 2008, 14:53
El poate fi partizan, poate exagera, poate avea parti-pris-uri, pentru ca reprezinta ceva in acest sport.

Cu tot respectul, in mod normal,oricine are aceste drepturi, dc iubeste acest sport. Faptul ca reprezinta ceva in acest sport conteaza doar in modul urmator: el isi exprima opinia pe micul ecran, eu pe un forum.

P.S. Sa nu crezi ca am ceva cu el personal, pur si simplu m-a suparat faptul ca mi-a "deranjat" un meci pe care il asteptam de 4 ani.

caseta
25th August 2008, 17:23
@busta, petre "something" care a comentat finala la Eurosport e Petre Branisteanu, unul dintre cei mai importanti baschetbalisti romani. El poate fi partizan, poate exagera, poate avea parti-pris-uri, pentru ca reprezinta ceva in acest sport. Poti fii de acord cu el sau nu, dar ar trebui sa stii despre cine vorbesti. "Something" ala a jucat la Europene impotriva legendelor baschetului din anii 80( San Epifanio, Sabonis, Marciulionis, Meneghin, Gallis, Fasoulas).

@caseta, sa stii ca absolut toti jucatorii din generatia lui Branisteanu, adica Ermurache, Cernat, Neto etc sunt partizanii baschetului european. E o discutie mai lunga de ce au un cui impotriva americanilor. Si, pina la urma, e un punct de vedere. Nu e nimic ciudat sa comentezi pe fata impotriva lor, atita timp cit o faci fara sa-i jignesti, asa cum procedeaza KingMJames care-l face "*******" pe Petre.

de data asta nu pot sa fiu de acord cu tine. daca ii uraste pe americani, fiind o tara libera, are dreptul asta, insa in particular. in momentul in care iti expui frustrarile si ranchiunele personale la tv mi se pare lipsa de profesionalism. in opinia mea un comentator tre sa fie cit de cit impartial. sa fiu sincer nu am auzit comentariul, dar din ce am citit aici mi-am facut o impresie destul de clara. pe de alta parte, in romania nu prea da p'afara profesionalismul, asa ca probabil ca cei care au asteptari prea mari vor fi mereu dezamagiti

2 chestii as vrea sa mai mentionez:

1. faptul ca a fost jucator de nationala nu inseamna ca e above criticism. nici ca jucator, cu atit mai putin ca comentator. in plus, nu stiu exact ce-a realizat nationala de basket pe vremea lor, dar nu am auzit de cine stie ce realizari, medalii pe la olimpiade sau campionate mondiale. e ca si cum jordan poate sa se apuce sa isi dea cu parerea despre ciorapi de dama pt ca a fost superstar sau ceva in genu asta. o comparatie mai relevanta e chiar cu comentatorii americani, care la viata lor au fost jucatori de 100 de ori mai valorosi decit branisteanu sau cum il cheama: in state magic, reggie miller si barkley sunt criticati cind bat cimpii la tv si nimeni nu sare sa spuna "bah, nu ii criticati ca astia au jucat baschet la viata lor si au fost mvp". in romania uneori se tinde sa se faca eroi de neatins din diversi care nu merita statutul asta. e mai corect sa li se recunoasca meritele, dar in acelasi timp sa nu li se treaca cu vederea greselile.

2. parerea mea e ca ura asta fata de americani vine din frustrare si invidie. din sindromu romanesc "sa moara si capra vecinului". te-ai astepta ca unii care au facut basket la nivel inalt sa aprecieze mai bine niste jucatori talentati ca americanii din anii '90, dar se pare ca iti tre si ceva cerebel pt asta, nu doar sa cunosti jocul.

stiu care sunt scuzele cu care vin cei care ii urasc pe americani: ca-s individualisti, ca-s egoisti, ca-s figuranti bla bla bla. cert e ca asa individualisti cum erau si fara sa joace "team ball" ca europenii (asta e parerea haterilor) dream-team-ul a distrus toate echipele europene. tot jocul de echipa european nu a avut raspuns in fata lor, nici atunci, nici acum.

parerea mea e ca invidia ar fi mai bine inlocuita cu parti egale de admiratie si determinare de a deveni mai buni. la inceput copiind ce se poate din stilul lor si din elementele care le aduc success si apoi building on that. daca doar stai si ii urasti pe cei mai buni decit tine fara sa faci nimic pt a-i ajunge ramii un frustrat toata viata.


PS: el a jucat contra lui sabonis .... so what ? si eu am batut palma cu steve nash, amare si shawn marion. niciunuia dintre noi nu ne da dreptul de a uri prosteste pe cineva. poti sa ai o parere, dar cind faci un job, o tii pt tine. cind ti se da microfonul ala, ti se da pt a comenta ca un cunoscator al sportului, nu pt a-ti expune frustrarile. ideea e ca daca ai jucat basket poti sa vezi si sa explici publicului niste chestii pe care ei altfel nu le-ar vedea. daca nu faci asta, atunci in locul tau poate sa vina orice nea giga de la coltu strazii sa se plinga ca "din cauza la americani" nu are el butelie si are pensia mica si ca pe vremea lu ceasca era mai bine. (asta ca o completare la discutia despre profesionalism)

Busta
25th August 2008, 18:19
@busta, petre "something" care a comentat finala la Eurosport e Petre Branisteanu, unul dintre cei mai importanti baschetbalisti romani. El poate fi partizan, poate exagera, poate avea parti-pris-uri, pentru ca reprezinta ceva in acest sport. Poti fii de acord cu el sau nu, dar ar trebui sa stii despre cine vorbesti. "Something" ala a jucat la Europene impotriva legendelor baschetului din anii 80( San Epifanio, Sabonis, Marciulionis, Meneghin, Gallis, Fasoulas).

am zis petre "something" fiindca nu i-am prins numele decat abia la sfarsitul meciului si am prins o discutzie in care colegul lui i se adresa cu petre ... si implicit am zis petre "something" ... acum sper ca nu te asteptzi sa-l recunosc dupa voce ... probabil nu-l recunosc nici daca-l vad pe strada ...

Sheed
25th August 2008, 18:28
caseta:

stiu care sunt scuzele cu care vin cei care ii urasc pe americani: ca-s individualisti, ca-s egoisti, ca-s figuranti bla bla bla. cert e ca asa individualisti cum erau si fara sa joace "team ball" ca europenii (asta e parerea haterilor) dream-team-ul a distrus toate echipele europene. tot jocul de echipa european nu a avut raspuns in fata lor, nici atunci, nici acum.


Drugs, rings a bell?

Ai vazut ce gorile sunt in comparatie cu ceilalti ? Sa nu imi spui ca au calitati native, sau ca se antreneaza mai mult; crezi ca din restul de jucatori care au participat la turneul asta, nu e unul dement sa traga de fiare 24/7, si sa se gorilifice ca americanii?? L-ai vazut pe lebronze sau pe oden la 18 ani? Ai vazut finala din 92 cu croatia, si care era diferenta de "brand" dintre echipe? Deci again DRUGS RINGS A BELL???

NU inteleg cum poti sa pui atita emfaza pe niste maimute drogate in ultimul hal.

Iar la faza cu aroganta (apropo, de ce nu intra lebronze in nici o discutie de asta ?), nu il inteleg pe irimus -- de ce il aperi pe kobe??? e la fel de jenant ca si wade, ca oricare labar din echipa aia.
Cei mai evidenti in viziunea mea, jenanti pina la absurd, DESEURI MENTALE:

1) lebronze
2) wade
3) bosh
4) cp3
5) melo
6) kobe -- dar cu mare potential
7) deron

restul sunt irelevanti pt ca au jucat ori prea putin ori sunt kidd sau DH.

Zabriskie
25th August 2008, 18:47
orice ai zice, au foarte mari calitati native. si un alb poate sa traga de fiare, sa bage steroizi si sa isi faca super body, gen lebron, dar in niciun caz nu o sa fie la fel de rapid. e chestia de genetics, uita-te si la sprinteri.

Lover
25th August 2008, 19:06
caseta:

stiu care sunt scuzele cu care vin cei care ii urasc pe americani: ca-s individualisti, ca-s egoisti, ca-s figuranti bla bla bla. cert e ca asa individualisti cum erau si fara sa joace "team ball" ca europenii (asta e parerea haterilor) dream-team-ul a distrus toate echipele europene. tot jocul de echipa european nu a avut raspuns in fata lor, nici atunci, nici acum.


Drugs, rings a bell?

Ai vazut ce gorile sunt in comparatie cu ceilalti ? Sa nu imi spui ca au calitati native, sau ca se antreneaza mai mult; crezi ca din restul de jucatori care au participat la turneul asta, nu e unul dement sa traga de fiare 24/7, si sa se gorilifice ca americanii?? L-ai vazut pe lebronze sau pe oden la 18 ani? Ai vazut finala din 92 cu croatia, si care era diferenta de "brand" dintre echipe? Deci again DRUGS RINGS A BELL???

NU inteleg cum poti sa pui atita emfaza pe niste maimute drogate in ultimul hal.

Iar la faza cu aroganta (apropo, de ce nu intra lebronze in nici o discutie de asta ?), nu il inteleg pe irimus -- de ce il aperi pe kobe??? e la fel de jenant ca si wade, ca oricare labar din echipa aia.
Cei mai evidenti in viziunea mea, jenanti pina la absurd, DESEURI MENTALE:

1) lebronze
2) wade
3) bosh
4) cp3
5) melo
6) kobe -- dar cu mare potential
7) deron

restul sunt irelevanti pt ca au jucat ori prea putin ori sunt kidd sau DH.

oo da, il pui pe CP3 inaintea lui Kobe... now I can trust you !

afro-americanii chiar au genetica de partea lor, big time ! e dovedit stiintific.

Sheed
25th August 2008, 19:13
ce treaba are genetica cu drogurile pe care le iau? sau vrei sa sugerezi ca nu se drogheaza in ultimul hal?
tot ce am zis e ca se drogheaza, nu ca nu ar avea avantajul atleticismului --- cum au si dezavantajul creierului - tot dovedit stiintific.
deci citeste mai bine.

caseta
25th August 2008, 19:18
maimute drogate in ultimul hal.

nu cumva ai o intilnire a tineretului nazist la care ai intirziat ?

vezi sa nu iti uiti uniforma:

http://hollywoodmoviecostumes.com/images/kkk.jpg


PS: acum m-am lamurit si eu cine il voteaza pe vadim.

caseta
25th August 2008, 19:23
ce treaba are genetica cu drogurile pe care le iau? sau vrei sa sugerezi ca nu se drogheaza in ultimul hal?
tot ce am zis e ca se drogheaza, nu ca nu ar avea avantajul atleticismului --- cum au si dezavantajul creierului - tot dovedit stiintific.
deci citeste mai bine.

nu ca ai merita timpul pierdut sa iti mai dau un reply, dar ... treaca de la mine.
sunt sigur ca tu jtii ca se drogheaza pt ca ai fost acolo cind se intepau. in acelasi timp, tot tu i-ai pazit secunda de secunda pe jucatorii europeni si poti garanta ca ei nu se drogheaza.

nu mai vorbesc de "stiinta" pe care te bazezi tu. informatiile astea proaspete le iei din libertatea sau din can-can ?!

ca idee, sunt sigur ca se poate dovedi stiintific ca dpdv al creierului esti (mult) mai dezavantajat decit mine. si probabil decit multi altii. speaking of which, ai idee cam cit e halatu ?!

Irimus
25th August 2008, 19:30
Iar la faza cu aroganta (apropo, de ce nu intra lebronze in nici o discutie de asta ?), nu il inteleg pe irimus -- de ce il aperi pe kobe???
1) lebronze
2) wade
3) bosh
4) cp3
5) melo
6) kobe -- dar cu mare potential
7) deron

restul sunt irelevanti pt ca au jucat ori prea putin ori sunt kidd sau DH.

stii ca nu sunt fan kobe dar mie nu mi se pare chiar atat de ingamfat.s-ar putea sa ma insel insa eu l-am vazut avand o atitudine ok fata de adversari.oricum, wade e seful ingamfatilor

la polul opus, kidd si prince(eventual si redd insa pe el l-am vazut cam putin)mi-au lasat o impresie buna.

KingMJames
25th August 2008, 19:34
de data asta nu pot sa fiu de acord cu tine. daca ii uraste pe americani, fiind o tara libera, are dreptul asta, insa in particular. in momentul in care iti expui frustrarile si ranchiunele personale la tv mi se pare lipsa de profesionalism. in opinia mea un comentator tre sa fie cit de cit impartial. sa fiu sincer nu am auzit comentariul, dar din ce am citit aici mi-am facut o impresie destul de clara. pe de alta parte, in romania nu prea da p'afara profesionalismul, asa ca probabil ca cei care au asteptari prea mari vor fi mereu dezamagiti


1. faptul ca a fost jucator de nationala nu inseamna ca e above criticism. nici ca jucator, cu atit mai putin ca comentator. in plus, nu stiu exact ce-a realizat nationala de basket pe vremea lor, dar nu am auzit de cine stie ce realizari, medalii pe la olimpiade sau campionate mondiale. e ca si cum jordan poate sa se apuce sa isi dea cu parerea despre ciorapi de dama pt ca a fost superstar sau ceva in genu asta. o comparatie mai relevanta e chiar cu comentatorii americani, care la viata lor au fost jucatori de 100 de ori mai valorosi decit branisteanu sau cum il cheama: in state magic, reggie miller si barkley sunt criticati cind bat cimpii la tv si nimeni nu sare sa spuna "bah, nu ii criticati ca astia au jucat baschet la viata lor si au fost mvp". in romania uneori se tinde sa se faca eroi de neatins din diversi care nu merita statutul asta. e mai corect sa li se recunoasca meritele, dar in acelasi timp sa nu li se treaca cu vederea greselile.


COMPLET de acord! acesta era si mesajul pe care incercam si eu mai devreme sa il lansez. statutul de comentator al lui petre branisteanu nu se intersecteaza cu succesele pe plan profesional, doar prin prisma aducerii unor informatii pe care cei care nu au jucat profesionist nu au de unde sa le stie.asa cum se face in franta la fotbal, aducand vedete ENORME sa comenteze meciuri si spunand niste chestii cu adevarat interesante legate de desfasurarea unui meci.



@ Sheed: e parerea ta, nu sunt de acord ca substantele ii fac ceea ce sunt.cat despre "dezavantajul mintii" pe care il mentionezi,majoritatea acelori jucatori din fostele si actualele echipe (bune ale SUA,nu 2004,desi...) erau net superiori pt ca aveau SI o inteligenta foarte buna a jocului si nu numai.dc ar fi adevarat ce zici, atunci orice individ afro-american dotat poate sa ajunga super-star,dar parerea mea este ca pt a atinge acel nivel trebuie si o inteligenta suplimentara.PLUS, ar trebui sa fii de asemenea informat ca si cei din europa se "gorileaza" artificial la greu.in TOATE sporturile! acest fenomen este mondial si nu cred ca americanii au prafurile mai ale naibii.

oricum,faptul ca se dopeaza e cunoscut.dar repet,nu cred ca asta ii face (foarte) buni.imi pare rau ca ai atatia draci/nervi legat de echipa lor (si de culoarea pielii),dar nah,e opinia ta...dar trebuie sa observi ca e cam rasista.no offense...

Bogeyman
25th August 2008, 22:35
@ sheed

http://en.wikipedia.org/wiki/Valeri_Borzov
http://en.wikipedia.org/wiki/Gabriela_Szabo
http://www.youtube.com/watch?v=GdAYyqSOuPc

hai...ia-te si de astia...gorilele dracului :angry:

nu zic ca lebron nu si-a construit muschii intr-un mod "artificial"...dar pan la urma ce conteaza...daca nu-l suspenda NBA-ul, il doare undeva...e corpul lui...si-l distruge cum vrea ;)

mi se pare ca tu esti invidios pe natia lor :confused:

edit:
fiecare rasa cu calitatile sale...nu cred ca o sa vezi vre-un halterofil de culoare neagra ;)
cel putin nu unul de elita...majoritatea sunt est-europeni si chinezi

spiritt23
25th August 2008, 23:43
Discutia e deja pe 2 planuri.
1.Unul legat de tonul si maniera comentatorului, de reactiile lui si de cit de reprezentative sunt parerile lui. Suntem in 2008, departe de 1992 cind Mike, Clyde, Magic si ceilalti erau niste Mesia la Barcelona si adversarii lor lituanieni le faceau poze in timpul meciului. Diferentele nu mai sunt asa mari,europenii sunt staruri in NBA, americanii si-au luat batai celebre la CM 06 si la JO 04, nu mai exista "respectul" ala fata de NBA. In plus, nu e un scret pentru nimeni faptul ca Statele Unite sunt o uzina de dopaj, si nimeni nu poate sa ma convinga ca, ceea ce se intimpla si s-a demonstrat in atletism, nu se aplica si in baschet. Diferenta e ca acolo nu s-a descoperit. Asta nu inseamna ca baietii din NBA trag pe nas sau se intzeapa. Greu de crezut ca un steroid care e bun la un atlet de sprint il poate ajuta pe un tragator de la 3 puncte. Chestia e ca fanii americanilor privesc ca pe un "lese-majeste" orice tentativa a unei echipe de a ii bate. Am ajuns la un nivel in care USA se chinuie sa bata intr-o semifinala(vezi Lituania 2000) sau finala(Spania 2008). Pentru un admirator al jocului de baschet in esenta lui, Spania e cistigatoarea meciului. Nu e o crima chestia asta. Nu e abominabil sa nu-ti placa americanii( BTW, ce poate sa-ti placa la Boozer, Chris Paul, Bosh, Howard in turneul olimpic?). Nu-l poti obliga pe un fost jucator sa comenteze cum vrei tu, care ai descoperit baschetul in meciurile din NBA, si trebuie sa-i accepti subiectivismul. Orice sportiv e asa, mai ales cind comenteaza pe un post de televiziune specializat.
2. Tu daca ai dat noroc cu Nash sau eu daca am facut interviu cu Magic sau Shaq suntem la ani lumina de experienta unuia care a jucat cu baschetbalisti de nivelul lor. Nu ne jucam cu cuvintele in cazul asta. Branisteanu n-a luat medalii la Europene sau Mondiale, era prea mult pentru noi, dar a fost acolo si a dat puncte Spaniei, Greciei, URSS-ului, Italiei, Iugoslaviei etc. Toata lumea a innebunit cind a dat Kobe 81 de puncte unei echipe de orbi("Daca juca Mike cu aceasta echipa a lui Toronto dadea 200"-Scottie Pippen) dar putini stiu ca Mircea Cristescu a dat 24 de cosuri de 3 puncte inr-un meci de Divizia A cu Iasi iar Costel Cernat peste 50 in Cupa Campionilor cu Maccabi Tel Aviv. Ne convine, nu ne convine, ceea ce spun Branisteanu si Ermurache, ma refer doar la cei 2 comentatori de la Eurosport,inseamna mai mult decit o simpla parere personala. Nu sunt nici eu de acord in multe privinte cu Petre dar nu pot sa arunc la cos cu vorbele lui!

utd4ever
25th August 2008, 23:56
Nu-l poti obliga pe un fost jucator sa comenteze cum vrei tu, care ai descoperit baschetul in meciurile din NBA, si trebuie sa-i accepti subiectivismul. Orice sportiv e asa, mai ales cind comenteaza pe un post de televiziune specializat.



Scuza-ma, nu trebuie sa ii accept nimic, poate sa fie si Papa de la Roma. Da, e ok, poate chiar e indicat sa-si dea cu parerea despre fiecare aspect al jocului, iar cum arbitrajul face parte din joc, implicit si despre arbitraj dar sa nu-mi strice mie un meci superb doar prin ura lui fata de americani repetand isteric la fiecare 30 secunde ca americanii sunt avantajati si ca probabil alta ar fi fost soarta meciului in conditii corecte ... lucru pe care chiar daca ar fi fost adevarat (intre noi fie vorba, nici nu prea a fost adevarat) nu trebuie insistat cu atata patima. Spui o data, spui de 2 ori, spui de 3 ori .. spui de 10 ori .. dar gata bre, am inteles ce vrei sa spui, nu ne obliga sa dam pe mute, lasa-ne sa ne bucuram si noi cu adevarat de ceea ce inseamna o finala olimpica, ca peste 4 ani mai vedem asa ceva. Putin echilibru si putin bun-simt nu strica nimanui.

caseta
26th August 2008, 00:29
e ironic ca fix aia care au idei de white supremacists sunt printre cei mai retarzi membri ai rasei albe. probabil ca atunci cind te rod neputinta si invidia si nu ai creier pt mai mult, recurgi la ura.

sincer, i-as castra pe toti frustratii de genu asta ca sa nu se mai inmulteasca prostii. ca deja geme romania de ei.

/discussion about retards


@spirit: TOATE tarile sunt "uzine de dopaj". pt ca banii care se pot cistiga din asta fac sa merite riscul. crezi ca chinezii nu au bagat bani la greu in asta ? mai rau chiar, la chinezi s-ar putea sa fie treaba facuta la nivel oficial, pe cind in US din cite stiu cel mai celebru caz de dopaj (BALCO) era o chestie particulara. iar tarile estice erau renumite nu de mult pt ca bagau hormoni masculini in femei si multe alte timpenii.

despre faptul ca meciul a fost echilibrat, nu zice nimeni nimic. sunt poate unul dintre cei mai mari fani US dar nu am luat-o ca pe o jignire faptul ca spania s-a tinut bine in finala. din contra, ma asteptam la asta. daca m-a enervat ceva, a fost coach K(kt). care a jucat small din nou, ca mintea lui. motiv pt care spaniolii au dominat la rebounds. a cistigat, dar cred ca daca aveau un antrenor mai bun, nu unu care se crede inca la duke jucind impotriva unor echipe universitare, americanii, cu talentul pe care il au in echipa, ar fi dominat. cu alte cuvinte, eu personal nu-s complet multumit de jocul US si cred ca putea fi mai bun.


Pentru un admirator al jocului de baschet in esenta lui, Spania e cistigatoarea meciului.

asta e o aiureala. cum adica ??
explica-mi si mie de ce, pt ca personal mi se pare o timpenie sa zici asa ceva. no offense.
ca au jucat mai "in echipa" ? FALS. americanii, cu toate vedetele lor, au jucat FOARTE team-oriented. nu am vazut sa ia unu mingea sa o frece 100 de secunde.
ca au reusit sa se tina aproape ? bravo lor, dar asta nu ii face cistigatori. ii face un adversar de respectat, dar still 2nd place. si sa nu uitam ca si-au furat-o la 30+ p in grupe. daca erau americanii care si-o furau in grupe asa, chiar daca luau aurul auzeam toti haterii sarind "da, da de fapt nu-s cei mai buni ca au pierdut un meci"
ca david aproape ca l-a batut pe goliat ? pai stai asa ca te contrazici. intii spui ca spaniolii (si restul echipelor) s-au apropiat mult de valoarea US, apoi ca spania a cistigat "moral" meciul pt ca s-a tinut aproape ? sa nu pierzi la 40p e scopul unei echipe cu care sterg toti pe jos. daca ejti echipa buna de nivel apropiat, W e singurul obiectiv.

cit despre branisteanu si halalant, chiar daca nu i-am auzit ce spun, ce spun ei ramin PARERI PERSONALE. chiar daca ar fi jucat cu martienii si i-ar fi batut la sah intergalactic si la table stelare, daca unu din ei spune miine ca lebron e mai slab decit gasol de ex (sau decit orice jucator spaniol), o sa il trimit sa isi faca o tomografie, cu tot basketu pe care l-a jucat el.

ce spui tu e ca si cum daca vine acum jordan si zice ca echipa spaniei e praf si ar fi fost batuta si de o echipa de liceu din US, inseamna ca automat are dreptate. chiar asa, daca gasesc un jucator care a fost mai bun decit branisteanu asta care spune ca US e mai buna decit orice alta echipa si ca basketul din nba este esenta basketului, e cel mai pur basket, cine are dreptate ? io zic ca halalant, ca doar a fost mai bun decit branisteanu, nu ? daca barkley zice pe TNT ca a auzit el de unu branisteanu si ca ala e un descult care bate cimpii si ca ar trebui internat in ospiciu, ce o sa facem ? sa il internam pe om la nebuni doar ca zice asta unu care a jucat basket mai bine decit el ?

apropo de citatele lui scottie pippen .... cit a fost el de bun, a ajuns un cretin care debiteaza numai prostii. mai citeste si tu pe net. top 50 all time ca jucator, prost de bubuie ca om. vezi ce a zis apropo de faptul ca un antrenor l-ar prefera pe el si nu pe jordan. asta ca sa iti dau un caz concret.

si (ca de obicei) mai am 2 chestii de spus:

1) aia cu basketu pur, bla bla bla, ***** minjit pe clanta, e un argument penibil folosit de astia care ii urasc pe americani ca sa aiba un motiv sa ii critice. pina una-alta basketul a fost inventat in america de N, asa ca nu cred ca au europenii vreun drept sa aiba pretentii ca ei sunt detinatorii basketului pur.

iar daca vrei basket de echipa, nu te impiedica nimeni sa ii urmaresti pe spurs, pe detroit sau alte citeva echipe care joaca FOARTE team oriented. si care si cistiga titluri din cind in cind. iar tu daca folosesti argumentul asta esti ipocrit, pt ca chiar tie nu iti plac spurs si detroit. spurs este "the ultimate team" si toti "puristii" carora le-a soptit chiar doamne-doamne la ureche care e basketu adevarat ar trebui sa fie fani inraiti spurs. in realitate ei doar cauta motive sa isi justifice ura pornita din frustrari.

2) chestia asta cu "daca ala a facut ceva la viata lui are tot restul vietii dreptate" se incadreaza in tendinta romanilor de a urca pe niste piedestaluri pe diversi si de a-i trata ca pe niste zei. romanii cum vad un sefulet, cum se caciulesc in fata lui. sunt spasiti, milogi, umili, cu gura mare numai cind sefu e plecat, sau cind ajung la rindul lor sefi si ii pot puli pe aia mai mici.

daca branisteanu (si nu ma refer la o persoana anume, vorbesc in general, e doar un exemplu) are dreptate pt ca a jucat basket si are voie sa ii urasca pe americani si sa o faca la tv (unde ar tre sa fie impartial), atunci ce mai are voie sa faca ? il lasam de ex sa treaca pe rosu ? hai sa il iertam, ca doar e cineva, nu e din pulime. sa conduca baut ? de ce nu, ca doar a jucat contra lui sabonis. si daca omoara niste nevinovati pe trecerea de pietoni pt ca a trecut pe rosu cind era baut ? io zic sa il iertam, ca el a facut ceva pt tara, nu ca nevinovatii aia care erau din pulime.

asta e mentalitatea in ro. de asta "sefii", jmekerasii, aia cu bani, vedetele samd scapa orice kkt ar face, iar prostii si-o sug uneori si nevinovati. nu e nici o mirare de ce societatea e bolnava. e bolnava de caciulism, de pupincurism, de lasitate, de lipsa de coloana vertebrala, de dublu standard, de ipocrizie, lene, minciuna si hotie. si toate astea pt ca cei mici vad ca celor mari li se permite, asa ca se gindesc "eu de ce nu as face asta ?". pina la urma nu-ti trebuie decit multa nesimtire si ceva tupeu.

dupa parerea mea cineva care nu a jucat in viata lui basket dar care urmareste fenomenul (stiu cazuri) poate avea o parere mai avizata decit unul care a jucat (din nou, vezi cazul scottie pippen). oricind un novice poate avea o idee mai buna decit un laureat cu premiul nobel. ideea de a asculta orbeste ce spune cineva, fara sa mai judecam, doar pt ca ala la viata lui a facut nu stiu ce, mi se pare absurda. din pacate in ro se promoveaza principiul "noi nu gindim, noi muncim" si ideea ca "lasa ca stie altu mai bine". cele mai avansate civilizatii si societati au fost cele in care individul a fost incurajat sa gindeasca singur. chiar americanii, de cind sunt spoon-fed la tv, au inceput sa decada.

cred ca jtii ca sunt un maaaaaare fan jordan, dar chiar si jordan daca ar vorbi despre basket, l-as asculta (pt ca atunci cind vorbeste jordan e normal sa asculti) dar nu as fi neaparat de acord cu ce spune. as gindi pt mine si as decide. de altfel, daca jordan era atoatestiutor, poate nu il mai drafta pe kwame brown.

/rant

caseta
26th August 2008, 00:44
trebuie sa-i accepti subiectivismul

tu accepti o piine stricata la brutarie daca ti-o vinde un brutar celebru ?
de fapt la asta se rezuma tot. io zic ca piinea e stricata, tu-mi zici "da, dar brutarul e celebru, asa ca maninc-o si fa in asa fel incit sa iti placa".

pina la urma toti cei care au urmarit meciul pe eurosport sunt CLIENTI, adica au platit pt asta. si au tot dreptul sa se plinga de produsul oferit de eurosport daca nu a fost pe placul lor. astea sunt legile pietii. daca branisteanu vrea sa isi exprime invidia si frustrarile fata de americani, e liber sa isi faca un blog.


pina la urma, e partial si greseala voastra, a celor care ati urmarit meciul pe eurosport. nu ar trebui sa criticati numai pe forum, ci sa puneti mina sa dati emailuri la eurosport pt a afla si ei care e parerea voastra. spuneti-le ca vreti un comentator echilibrat, care macar sa simuleze impartialitatea. nu injurati, nu amenintati, doar spuneti-le ca voi asteptati finala asta de 4 ani si ca v-a fost stricata de stilul de comentariu, si ca nu pt comentarii de genul asta platiti voi bani. daca vin suficiente emailuri, eurosport ii va pune in vedere ca data viitoare sa comenteze cum trebuie, sau pur si simplu va alege pe altcineva.

spiritt23
26th August 2008, 00:53
Amesteci prea multe. N-are nicio legatura nustiuce tendinta a romanilor de a se caciuli etc. E vorba de raportarea la o voce din fenomen. Pippen si prostiile lui nu dau relevanta in cazul parerilor avizate. O fi Branisteanu patimas si poate anti-american dar daca exagereaza asta nu da credit automat oricui il injura. Da-mi voie sa-i acord circumstante mai multe decit unuia care n-a pus mina pe o minge in viata lui. Ar trebui sa ai o simpatie mai mare pentru sportivi. Nu vezi la ce s-a ajuns? Ala sa se roage sa-si rupa Kobe picioarele, ala sa-i reproseze ca e mai arogant decit celalalt... Sa stii ca daca te duci 10 ani la Opera nu invetzi sa cintzi!
Referitor la Spania, am tinut, evident cu americanii. Imi place jocul lor, imi place maniera de a face baschet dar in finala au fost umili. Spania a fost peste ei si chiar daca a pierdut a lasat o impresie excelenta. Cu ce ramii dupa JO? Cu Kobe, Wade si LeBron oarecum aproape de nivelul lor, cu ceilalti o apa si-un pamint, cu un antrenor rupt de ceea ce se joaca la turnee finale, cu o echipa incapabila sa atace o zona!!!, cu niste actiuni individuale OK si cu niste dunk-uri care nu-i mai bucura nici pe copii! Apropo, au dat spaniolii niste alley-oop-uri in Finala de luat la pachet in State! In plus, le-a dat Calderon sa cinte! O victorie tirsiita s scremuta ca asta nu mai e relevanta, pentru mine, cel putin, si de-asta am zis ca Spania a cistigat aurul.

spiritt23
26th August 2008, 00:56
Repet, nu mi-a placut comentariul lui Petre dar nici n-o sa ma vezi ca m-apuc sa bombardez Eurosportul cu mesaje! Crede-ma, am vorbit si vorbesc cu multi din fenomen si toti se strimba cind e vorba de jocul Nationalei USA! Chiar toti sunt "hater"-i, chiar toti sunt rau intentionati sau batuti in cap?

Kobe24
26th August 2008, 00:58
Bill Walton e cel mai prost comentator vazut vreodata, si a fost un mare jucator de 1000 de ori mai bun decat Branisteanu Cu toate astea e "injurat" pe toate forumurile la cate prostii spune.
daca a fost mare jucator nu inseamna ca e si bun comentator.
el e acuzat pentru comentariul lui, nu pentru ce jucator a fost.
eu pot sa fiu un comentator mai bun decat el, chiar daca nu am jucat la nivelul lui, asa cum si Marv Albert e un comentator mai bun decat Bill Walton.

la problema cu drogurile.
Cine crede ca Lebron are muschii aia pe munca e cel putin naiv.
Maggot nu e vorba numai de sanatate, e vorba ca TRISEAZA.
sigur acum nu inseamna ca ceilalti sunt curati, ba sunt convins ca si ei se dopeaza, poate ca mai putin dar tot se dopeaza.
Pana nu se fac controale inopinante, ca la ciclism, cand te ridica aia la 12 noaptea de pe wc sa dai probe, toti vor fi dopati, ca testele actuale(daca se fac) nu ajuta la nimic.

Busta
26th August 2008, 01:06
Apropo, au dat spaniolii niste alley-oop-uri in Finala de luat la pachet in State! In plus, le-a dat Calderon sa cinte!

la ce meci te-ai uitat ?! calderon era accidentat si n-a jucat ... era imbracat de meci pe banca si incuraja coechipierii dar el n-a jucat ... deci ma-ndoiesc ca ai vazut vreun alley-oop de la el ..

KingMJames
26th August 2008, 01:16
la ce meci te-ai uitat ?! calderon era accidentat si n-a jucat ... era imbracat de meci pe banca si incuraja coechipierii dar el n-a jucat ... deci ma-ndoiesc ca ai vazut vreun alley-oop de la el ..

poate s-a exprimat mai neclar sau o facut o greseala.oricum nu asta e aspectul principal.chiar de ar fi gresit, la cat baschet vazui de la nea spiritt23, sa ii reprosez o chestie d-asta minora, pe bune ca mi-ar fi rusine :P...

@spiritt23: e parerea ta personala legata de meci.eu pur si simplu am vazut o spanie foarte buna,care a reusit sa puna probleme mari americanilor,pierzand insa in final,fara un arbitraj CRUNT nefavorabil.a fost un meci disputat,dar totusi SUA au fost echipa mai buna.cel putin asa mi s-a parut mie,iar scorul pare a-mi da dreptate.

caseta
26th August 2008, 01:40
Repet, nu mi-a placut comentariul lui Petre dar nici n-o sa ma vezi ca m-apuc sa bombardez Eurosportul cu mesaje! Crede-ma, am vorbit si vorbesc cu multi din fenomen si toti se strimba cind e vorba de jocul Nationalei USA! Chiar toti sunt "hater"-i, chiar toti sunt rau intentionati sau batuti in cap?

nu stiu, ca nu-i cunosc. dar nu e exclus.


Pippen si prostiile lui nu dau relevanta in cazul parerilor avizate.

pai e exact aceeasi situatie. fost mare jucator (nu stiu cit de mare a fost branisteanu, dar stiu SIGUR ca nu a fost nici 10% din pippen) care spune prostii. concluzia: nu e neaparat adevarat ce spune cineva, chiar daca a fost un super jucator. daca era super inteligent, era poate in locul lui bill gates sau larry ellison, nu jucator de basket. ca aia sigur au mai multi bani. de sute de ori mai multi. de fapt, in cazul lui pippen care e falit ... raptortul X impartit la ZERO tinde la infinit.



Referitor la Spania, am tinut, evident cu americanii. Imi place jocul lor, imi place maniera de a face baschet dar in finala au fost umili. Spania a fost peste ei si chiar daca a pierdut a lasat o impresie excelenta. Cu ce ramii dupa JO? Cu Kobe, Wade si LeBron oarecum aproape de nivelul lor, cu ceilalti o apa si-un pamint, cu un antrenor rupt de ceea ce se joaca la turnee finale, cu o echipa incapabila sa atace o zona!!!, cu niste actiuni individuale OK si cu niste dunk-uri care nu-i mai bucura nici pe copii! Apropo, au dat spaniolii niste alley-oop-uri in Finala de luat la pachet in State! In plus, le-a dat Calderon sa cinte! O victorie tirsiita s scremuta ca asta nu mai e relevanta, pentru mine, cel putin, si de-asta am zis ca Spania a cistigat aurul.

stai usor, ca iar te contrazici. intii zici ca restul echipelor i-au ajuns pe americani si dupa aia te miri ca joaca la acelasi nivel ? pai ori, ori !!!

americanii au fost umili ? pai nici asa nu e bine ?
daca erau aroganti, clar nu era bine.

da, sunt primul care zic ca spaniolii au facut mai mult spectacol. dunku lui fernandez ala sau cum il cheama peste howard a fost belea, la fel si alley-oop-ul. US a fost de data asta echipa mai pragmatica. asta le-a cerut toata lumea. asta au oferit. acum nici asta nu e bine. asa ceva te face sa zici "giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiizas" chiar daca ejti ateu.

cit despre cine a cistigat, sunt aia cu medaliile de aur de git. sunt usor de recunoscut, ii vezi pe prima pagina a ESPN, sportsillustrated samd.

in ce-l priveste pe coach K, dupa cum vezi sunt foarte pornit pe el. consider ca la fel ca acum 2 ani, vina ii apartine. atunci pt L cu grecii, acum pt faptul ca americanii nu au dominat. dar tocmai faptul ca echipa a mers asa cum a dictat antrenorul (in cazul asta mai slab decit putea IMHO), arata ca jucatorii i-au respectat autoritatea si au facut ce li s-a zis.

pina la urma mie nu coach K imi place, si nu nationala US pt ca e USA. personal nu-s de acord cu ce se intimpla in US si cu politica lor externa din ultimii 8 ani. nici cu in*******irea si talibanizarea lor. dar imi plac jucatorii de basket pt ca sunt fantastici.

sunt un fan al jucatorilor. lebron mi se pare un adevarat fenomen (si apropo de steroizi, daca toti ar putea ajunge ca lebron cu steroizi, de ce e numai unu ca el ?) si nu numai ca are fizicul, dar are court vision, are talentul si, se pare, are si dorinta de a cistiga. wade nu mai spun: de cind l-am vazut am zis ca nimeni nu mi-a adus aminte de jordan ca wade. prin stil si capacitatea de a se impune intr-un meci, de a take over cind e cazul. howard e un monstru blind cu fire de copil. bosh e un tip funny si pe care se pare ca-l duce capul. imi place mult la el ca are capacitatea de a se autoironiza. chris paul e absolut fantastic, probabil ca la finalul carierei va fi clar mai bun decit isiah, si e un tip linistit si la locul lui, dar care are filonul ala de "rautate" care ii permite sa joace la nivel de superstar. deron iarasi e un jucator tinar excelent.

pur si simplu sunt incintat de generatia asta de jucatori. INCINTAT. mi se par fantastici. au nu numai talent, dar si heart. si pt ca sunt genul care pune pasiune in tot ceea ce face (de asta scriu romane p'aici), apreciez cind cineva joaca cu pasiune.

sa nu uitam ca TOTI, dar absolut TOTI sunt superstaruri care la echipa lor cam au mingea in mina peste 50% din timp. insa nici unul nu a comentat, nici unul nu s-a plins de minute, au jucat in cadrul conceptului de echipa si au reusit sa cistige. wade (fata de care irimus se comporta ca o iubita parasita) a acceptat sa vina de pe banca si nu a zis NIMIC. din contra, parea incintat ca poate sa ajute. niciuna dintre echipele europene (bag argentina la gramada, ca joaca acelasi stil) nu a avut asa o colectie de staruri, atita talent si atitea orgolii. dar nu au fost probleme. in schimb sa ne aducem aminte ca sirbii nu au avut loc unii de altii de s-au batut ca chiorii in vestiar. daca faceau americanii asta .... aoleu ce auzeam de orgolii, de egomaniaci samd.

asa ca in conditiile enumerate, normal ca imi plac enorm americanii. sunt foarte buni iar eu cred ca pot sa apreciez ce e bun. prefer sa maninc prajitura de ciocolata in loc sa maninc ***** si sa pretind ca e mai bun decit prajitura de ciocolata dar nu a fost apreciat corect din cauza arbitrilor, cum fac unii p'aici.

pa'erea mea.

YodaRo
26th August 2008, 05:22
sa stii ca absolut toti jucatorii din generatia lui Branisteanu, adica Ermurache, Cernat, Neto etc sunt partizanii baschetului european. E o discutie mai lunga de ce au un cui impotriva americanilor. Si, pina la urma, e un punct de vedere. Nu e nimic ciudat sa comentezi pe fata impotriva lor.
asa si Muresan e un partizan al NBA-ului. Si a fost mai mare si ca propriu si la figurat decat aia de ii enumeri tu. :D
Daca prin absurd, branisteanu &co jucau in NBA sunt convins ca nu ii mai urau pe americani. Ei sunt niste anonimi pentru fenomenul NBA. Iar baschetul din Romania la genunchiul broastei.
baschetul european va fi peste cel american cand baschet > fotbal in europa si soccer>basketball in USA:)

spiritt23
26th August 2008, 09:58
Nu de Calderon era vorba, ci de Rudy Fernandez! Si nu trebuie sa cad in genunchi de admiratie in fata unei echipe venite special sa razbune esecurile zgomotoase din ultimul timp. Caseta, nu mi se pare ca ABSOLUT toti sunt asa de superstaruri la echipele lor, pentru ca a fi Carlos Boozer la Utah sau Jason Kidd la Dallas nu mi se pare cine stie ce! Kidd, cel putin, e ruginit rau...Howard e monstru blind dar nu are fire de copil ci minte de copil. Si realizari in concordanta in finala. Asa joaca Nr.1 la rebounds? Iar demonstratia ca trebuie aplaudati ca n-au fost penibili ca acum 4 ani e deja exagerata! Cine a venit la JO cu senzatia ca toata lumea tre' sa se prosterneze si cine si-a luat-o rau in 2004? Nu mai spun ca la editia asta americanii n-au avut parte decit de UN adversar serios, si ala in finala...Nu ma contrazic deloc in momentul in care spun ca nu mai sunt spectatorii din 92 si 96, carora le era frica sa faca un fault si acum au fost in dese momente spaniolii peste ei( 30-21 in sfertul 2, 37-31 la recuperari, 38-74 FG Spania, 39-65 SUA). Cifrele astea nu mint.

Bogeyman
26th August 2008, 10:18
Maggot nu e vorba numai de sanatate, e vorba ca TRISEAZA.


ai dreptate...

dar nu-mi spune ca americanii n-au fost supusi unor controale...mai ales ca au castigat :confused:

Zabriskie
26th August 2008, 10:32
ca tot a ajuns discutia in sfera asta, treaba e sa mai si VREI sa prinzi pe cineva, ori in majoritatea sporturilor nu e cazul, risca mult prea mult.

caseta
26th August 2008, 12:31
Nu de Calderon era vorba, ci de Rudy Fernandez! Si nu trebuie sa cad in genunchi de admiratie in fata unei echipe venite special sa razbune esecurile zgomotoase din ultimul timp. Caseta, nu mi se pare ca ABSOLUT toti sunt asa de superstaruri la echipele lor, pentru ca a fi Carlos Boozer la Utah sau Jason Kidd la Dallas nu mi se pare cine stie ce! Kidd, cel putin, e ruginit rau...Howard e monstru blind dar nu are fire de copil ci minte de copil. Si realizari in concordanta in finala. Asa joaca Nr.1 la rebounds? Iar demonstratia ca trebuie aplaudati ca n-au fost penibili ca acum 4 ani e deja exagerata! Cine a venit la JO cu senzatia ca toata lumea tre' sa se prosterneze si cine si-a luat-o rau in 2004? Nu mai spun ca la editia asta americanii n-au avut parte decit de UN adversar serios, si ala in finala...Nu ma contrazic deloc in momentul in care spun ca nu mai sunt spectatorii din 92 si 96, carora le era frica sa faca un fault si acum au fost in dese momente spaniolii peste ei( 30-21 in sfertul 2, 37-31 la recuperari, 38-74 FG Spania, 39-65 SUA). Cifrele astea nu mint.

continui sa te contrazici.
n-au fost penibili ? au luat AURUL !!!
mi se pare cumva la polul opus fata de "a fi penibil".

si-au luat-o rau in 2004 ?
au luat bronzul. daca asta e luat rau, atunci ce sa mai zic de alde branisteanu si gasca lui de anti-americani ? aia atunci ce au realizat ? au ajuns macar la fo olimpiada ? ei cum si-au luat-o ? cu sau fara vaselina ?

nu au avut parte decit de 1 adversar serios ?
parca adineauri spuneai ca restul echipelor s-au apropiat ca valoare. si iti aduc din nou aminte ca "adversarul serios" si-a furat-o ... serios in grupe. 30+ puncte .... asta e luat rau.


impresia mea e ca tu ai tinut cu americanii dar ai fost dezamagit de faptul ca nu au dominat. la nivel logic ejti de acord cu faptul ca restul lumii s-a apropiat ca valoare, la nivel sentimental insa inca te astepti ca americanii sa domine ca in 92 si 96. probabil ca la nivelul ala nu vor mai domina vreodata, DAR asta nu inseamna ca nu-s cea mai buna echipa a lumii sau ca nu vor continua sa cistige olimpiade dupa olimpiade. cumva pari suparat pe ei ca nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor tale, si ca dominatie, si ca spectacol.

cred ca pe undeva suntem de acord (si eu voiam sa domine US mai clar), doar ca eu dau vina pe coach K. eu zic ca daca aveau un antrenor ca lumea, nu acelasi care a stricat meciul cu grecii, americanii ar fi dominat. jucatorii au facut doar ce li s-a zis. nu poti sa le reprosezi asta.

KingMJames
26th August 2008, 13:45
impresia mea e ca tu ai tinut cu americanii dar ai fost dezamagit de faptul ca nu au dominat. la nivel logic ejti de acord cu faptul ca restul lumii s-a apropiat ca valoare, la nivel sentimental insa inca te astepti ca americanii sa domine ca in 92 si 96. probabil ca la nivelul ala nu vor mai domina vreodata, DAR asta nu inseamna ca nu-s cea mai buna echipa a lumii sau ca nu vor continua sa cistige olimpiade dupa olimpiade. cumva pari suparat pe ei ca nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor tale, si ca dominatie, si ca spectacol.

da.cam asa ma simt si eu.imi pare rau ca nu am prins si eu inca acel dream team care sa spulbere tot.de aceea ma asteptam ca acum poate sa se intample ceva.mai asteptam.orice e posibil.sincer,totusi,generatia care a participat in 92 este una care e FOARTE greu repetabila;acei jucatori erau exceptionali si aveau in plus fata de prezent (si ultimii 10 ani din nba as putea spune) si niste pivoti cu adevarat extraordinari!!! nu zic de howard sau bosh ca n-ar fi bigmeni dotati si talentati,dar sincer,nu se ridica la inaltimea celor de atunci: robinson,ewing,malone,olajuwon,shaq(in tinerete), chiar si bird (chit ca nu juca pivot,dar aducea size line-up-ului).asta ar fi singura diferenta intre ce a venit in nba din a doua jumatate a anilor 80 si inceputul anilor 90 si momentul actual.cu toate acestea,si eu cred ca dc se marsa mai mult pe atuurile echipei de acum (forta+viteza+bench depth+defense) am fi avut o victorie a americanilor care ar fi mers la inima si celor mai demanding fans.

caseta
26th August 2008, 18:30
nu uita ca in 92 jordan, magic, bird, barkley, malone si restul erau in jur de 30 de ani, deci deja aveau mult mai multa experienta decit jucatorii de acum. si asta conteaza.

in plus generatia aia e greu de copiat. e vorba de o colectie de HOF. si nu doar HOF, dar cred ca peste jumatate din ei au fost numiti in top 50 all time. jordan, magic, bird, barkley, malone, robinson, pippen, stockton - deja 8 din 12. nu-s sigur de ewing si de drexler, dar parca si ei au fost in top 50 all time, ceea ce inseamna ca in echipa aia au jucat 20% din cei mai buni 50 EVER, majoritatea in their prime sau p'aproape, dar deja cu multa experienta.

KingMJames
26th August 2008, 18:52
de acord.acea echipa a fost un caz exceptional.sa ai aceleasi asteptari over and over again de la toate echipele US pur si simplu nu ar fi corect.bine,asta nu ne-a impiedicat sa o facem asa in sinea noastra.:)

Kobe24
26th August 2008, 19:52
shaq si olajuwon nu au fost in dream teamul din 92. au fost in ala din 96.
pe atunci toti se inchinau in fata lor, acum nu se mai intampla la fel. nu stiu daca e vina celor de acum ca nu au dominat la fel ca cei din 92.
Dar si atunci daca Yugoslavia ar fi fost cea din 90(cu Slovenia si mai ales Croatia) iar echipa URSS-ului ar fi ramas la fel, poate ca si americanii se chinuiau un pic mai mult.

KingMJames
26th August 2008, 22:18
vbeam de perioada aceea a nba-ului,nu de echipele olimpice.

Kobe24
29th August 2008, 19:07
da.cam asa ma simt si eu.imi pare rau ca nu am prins si eu inca acel dream team care sa spulbere tot.de aceea ma asteptam ca acum poate sa se intample ceva.mai asteptam.orice e posibil.sincer,totusi,generatia care a participat in 92 este una care e FOARTE greu repetabila;acei jucatori erau exceptionali si aveau in plus fata de prezent (si ultimii 10 ani din nba as putea spune) si niste pivoti cu adevarat extraordinari!!! nu zic de howard sau bosh ca n-ar fi bigmeni dotati si talentati,dar sincer,nu se ridica la inaltimea celor de atunci: robinson,ewing,malone,olajuwon,shaq(in tinerete), chiar si bird (chit ca nu juca pivot,dar aducea size line-up-ului).asta ar fi singura diferenta intre ce a venit in nba din a doua jumatate a anilor 80 si inceputul anilor 90 si momentul actual.cu toate acestea,si eu cred ca dc se marsa mai mult pe atuurile echipei de acum (forta+viteza+bench depth+defense) am fi avut o victorie a americanilor care ar fi mers la inima si celor mai demanding fans.

shaq nici macar nu jucase un meci in nba.:rolleyes:

Sentient7
30th August 2008, 02:07
nu mai tin exact minte,dar Shaq parca a fost in al doilea Dream Team,cel din '94 la un Campionat Mondial.mai ii tin minte pe Majerle,Price,Wilkins,Kevin Johnson,Kemp,in general jucatori care nu au avut loc in primul.al treilea Dream Team a fost cel din '96,care a avut in componenta multi dintre jucatorii din primul.cat despre Olimpiada,nu vad de unde atatea discutii,americanii i-au batut pe toti inclusiv pe spanioli de doua ori,si chiar jucand slab.cam atat...