PDA

View Full Version : Madden NFL 09 / NCAA Football 09



cristane
2nd May 2008, 18:28
Cred ca nu ne-ar strica un subiect separat cu noile jocuri de fotbal american, chiar daca ambele vor aparea doar pe console.

Am citit in ultimele zile tot felul de stiri si features despre noile jocuri, si pot sa spun ca sint foarte incintat de multe din imbunatatirile ce vor fi aduse anul asta.

S-o iau pe rind.

NCAA Football 09 (lansare: 15 iulie)

# Online Dinasties!!!!! Finally, ceea ce abia asteptam. Pe scurt, treaba sta asa: pina la 12 jucatori pot sa formeze o dinastie online. Fiecare isi alege un colegiu, iar apoi incepe nebunia: meciuri (si intre useri, si cu ai-ul), trade-uri, accidentari, suspendari, scouting, lupte pentru recruti, totul online, pentru oricite sezoane (din cite am inteles, maxim 60, dar e cam imposibil sa se ajunga acolo :D).

Alte features din noul joc:
# Roster file sharing online
# Improved recruiting system in Dynasty mode highlighting ease and accessibility
# New post game presentation and play by play commentary
# 1-4 player offline co-op
# Return missed field goals
# Bluff your play art to confuse opponents
# Formation audibles
# Smart routes
# Bobble catches
# Better passing control
# Post play continuation
# All-New Mini Games
# Random play selection in practice mode
# Quick replay
# CPU vs. CPU (watch mode)
# Smooth 60 FPS on PS3
# Even teams option in play now
# All-new Dynamic Crowd System
# College sidelines are packed with additional players, mascots, cheerleaders, and more
# All-new authentic fields with new textures, lighting, and field degradation
# New college player models, including more than 50 alternate uniforms
# User Customizable Stadium Sounds & Music
# Breakaway crowd reactions

Madden NFL 09 (lansare: 12 august)

Si in Madden intra ligi online, insa nu dinastii, ci doar ligi de cite un sezon, cu maxim 32 jucatori. Insa se va permite draft & trade-uri. Cel mai mult imi place ideea cu "QB Composure". Mai precis, in situatii dificile, un QB isi pierde composure-ul, ceea ce se "traduce" in joc prin rute "shaky" ale receiverilor sau chiar semne de intrebare asupra acestora (in loc de butonul corespondent :D).

New features:
# Madden IQ system: players train in a holographic environment, which grants them a "Madden IQ" based on their practice in 12 different drills. The game's difficulty adjusts itself to the player's Madden IQ.
# EA Sports Backtrack: the game analyzes the player's playing ability and points out mistakes during gameplay a la a television-styled telestrator
# Improved online leagues: server-based leagues, supporting up to 32 players, with full schedules including the playoffs and the Super Bowl as well as a draft and trade support. Schedules can be played in a round-robin style as well.
# Revamped graphics: Improved stadium models, new weather particle system, new lighting models, new player models, field goal nets, user-controlled celebrations, and Total Control animation system.
# Improved gameplay: Offensive line slide protection, smart routes, formation substitutions, and new player weapon types.
# Revamped franchise mode: Simulated stats have been improved (e.g. fewer running backs gaining 2,000+ yards in one season), rivalry games have special value and played games have more crowd and television intensity.
# On-Demand Picture-in-Picture Play-Call Window: Streamline the flow of important information, like player and team stats, instant replay and even Madden Tips, which suggests a feature you haven't used yet with a video tip explaining it.You'll also be able to make substitutions right from the play-call screen or challenge a call with Coach Picture-in Picture

Tot pe 12 august (si separat, si intr-un Collector's Edition alaturi de Madden), apare si NFL Head Coach 09, insa primul joc mi s-a parut o porcarie, de aceea nu il astept cu prea mare nerabdare. Totusi, o sa-i dau o sansa ;)

Anyway, anul asta e primul an in care toate jocurile astea ies exclusiv pe console. Asadar, am o intrebare: care dintre voi mai aveti console, si de care aveti? :D Eu sint mindru posesor de PS3, pe care vi-l recomand si voua :cool:

urlacher9
3rd May 2008, 02:48
Inseamna ca Madden 08 a fost ultimul joc de fotbal american pe care l-am jucat. Nu o sa-mi cumpar consola doar pentru a juca fotbal american sau NBA (celalalt joc care de-a lungul timpului m-a atras dar NBA Live m-a dezamagit in ultimii 2 ani)

cycloneclau
3rd May 2008, 03:32
Ai uitat totusi "Backbreaker". Din imaginile pe care le-am vazut de la Madden 09 nu mi se pare o asa de mare imbunatatire. Cam stau astia pe loc deja de prea mult timp. Mai ales in comparatie cu motorul grafic folosit in Backbreaker ... Madden pare ca pune pe teren tot robotei, care nu stiu sa faca decat acelasi set de placaje.

Uite un link spre ultimul clip aparut de la BB:

http://xbox360.ign.com/dor/objects/958004/backbreaker/videos/BB_TackleAlley_041508.html

Ceea ce n-am vazut pana acum este o pasa si un catch ...

O sa-mi iau pana la urma PS3. Nu se mai merita PC-ul pt jocuri, chiar si pe gratis. Decat sa joc cu detalii la mediu si sa pierd aproape tot farmecul jocului, mai bine stiu ca-mi iau cateva titluri renumite, dar care merita. Mai ales cand joci pe un LCD cu diagonala mare :ok:

A.k.a
3rd May 2008, 08:54
Sincer se merita. Madden, NCAA, si multe altele pe consola exclusiv. Sa nu mai vorbim de GTA IV :((. Backbreaker nu mi se pare nu stiu ce, vezi placaje si atat. Cam boring. Cica Madden 09 va avea peste 80 new features.

cristane
3rd May 2008, 10:25
Si eu o sa imi iau Backbreaker, dar probabil doar asa, de distractie. Tot Madden o sa fie jocul de baza, cit timp e singurul cu licente NFL.

@Aka, ai PS3? :D

A.k.a
3rd May 2008, 11:40
Nu, dar am vazut acum un 360 Arcade la 800 RON si ma gandesc serios sa il cumpar. Problema e ca nu are HDD doar memory card de 256Mb (ceea ce e suficient pt savings). Ce ziceti, ar merita?

cristane
3rd May 2008, 11:56
Nu, dar am vazut acum un 360 Arcade la 800 RON si ma gandesc serios sa il cumpar. Problema e ca nu are HDD doar memory card de 256Mb (ceea ce e suficient pt savings). Ce ziceti, ar merita?

Eu sint fan declarat al PS3-ului, asa ca nu as putea niciodata sa-ti recomand XBOX, sau sa-ti zic ca merita :D Mai bine mai pui citeva milioane si-ti iei o consola care peste citiva ani va fi mult de tot peste XBOX.

little_earl
3rd May 2008, 12:27
are si frati-miu PS3 ... probabil o sa dau 150 de RON sa-mi iau madden, insa nu mi-as fi cumparat in nici un caz doar pt un joc ... asta pt ca nu ma pasioneaza alt gen de jocuri, nici GTA 4 nu stiu daca as putea sa joc mai mult de 5 ore cumulat... pt altii se poate sa merite, cei pasionati de jocuri ... eu de 2 ani am numai madden pe PC, in rest nici un joc

si daca tot luati o consola next gen, atunci trebuie acompaniata de un TV pe masura ... in caz ca n-aveti deja ...

Sinisther
3rd May 2008, 18:05
@ cristane ... ai instalat cumva pe PS3 Fedora? ... daca da poti sa imi spui daca ai reusit sa instalezi un mplayer sau un vlc sau orice alt player de filme care suporta MP4. Ai incercat cumva sa rulezi vre-un meci din sez trecut care e la rezolutie mare? sunt cateva mai ales in playoff la 720p. Sunt curios pt ca daca poate sa faca asa ceva Ps3 -ul ar fi primul player nonPC care sa suporte mp4. dpdv al hardului proc cell cred ca ar duce asa ceva

cristane
4th May 2008, 01:22
@ cristane ... ai instalat cumva pe PS3 Fedora? ... daca da poti sa imi spui daca ai reusit sa instalezi un mplayer sau un vlc sau orice alt player de filme care suporta MP4. Ai incercat cumva sa rulezi vre-un meci din sez trecut care e la rezolutie mare? sunt cateva mai ales in playoff la 720p. Sunt curios pt ca daca poate sa faca asa ceva Ps3 -ul ar fi primul player nonPC care sa suporte mp4. dpdv al hardului proc cell cred ca ar duce asa ceva

Nu am incercat Fedora, nu am incercat nimic in afara de clasicele jocuri, filme (blu-ray-urile sint MORTALE) si muzica.

Zabriskie
19th May 2008, 16:53
http://uk.youtube.com/watch?v=Eket0S0MrHc

Sinisther
19th May 2008, 18:13
m-a dezamagit..... grafica arata bine.... nu pot sa zic... dar jucatorii inca imi par mult prea robotici in miscari chiar daca is mai realiste.... si MULT PREA MULT EYE CANDY. Prea multe reluari...manifestari total inutile ale jucatorilor la fiecare down.... iar dansurile din endzone imi par ceva total nesemnificativ.

Dar ce m-a deranjat cel mai mult.... din cat am vazut .... viteza pe care a luat-o Moss la ultimul play ... cmon .... give me a break..... e bun omul da nu e Speedy Gonzales....daca Moss alearga asa at oameni ca Hester si Ginn ar trebui sa isi ia zborul ... iar o sa avem big plays cu tente de SF care te scot din sarite

cristane
20th May 2008, 02:43
Mie imi place ce am vazut pina acum. E aceeasi ciorba reincalzita, dar macar arata bine de tot. Singurul lucru care mi se pare deranjant este ca sub jucatori nu mai apare numele. Sper totusi ca asta sa fie o optiune ce se poate seta.

cycloneclau
20th May 2008, 12:20
Io sincer m-am plictisit sa vad cum jucatorul cu mingea este placat si se duce tot in fata chiar daca pe langa el mai sunt inca 3 jucatori defensivi care nu-l pot impinge deloc. Poate ca pe console se intampla mai des gang tackles ... mai ales la run-uri inside the tackles.

cojanu
20th May 2008, 16:05
din videourile care le-am vazut pe youtube e cam dezamagitor. par cam ciudati jucatori si vorba lu sinisther prea robotici. sper totusi ca asta sa fie
varianta de xboxx pentru ca aia parca e putin diferita ...
ar fi interesant sa facem o liga in care sa jucam cateva sezoane .... acuma depinde si cine isi cumpara jocu original

cristane
20th May 2008, 22:27
Pina la urma, care dintre voi aveti console? Si care planuiti sa va luati pina apar jocurile? :D

Sinisther
21st May 2008, 09:08
la mine un PS3 e pe locul 2 in ordinea prioritatilor legate de entertainment :D .... dupa o plasma/LCD full HD de 106-127 cm diag :great:

little_earl
21st May 2008, 11:30
si-a luat un prieten un lcd de vreo 106cm ... ziceai ca e juma de perete ... mi se pare prea mare pt un apartament, daca stai la vila merge :D

cristane
21st May 2008, 11:53
106 cm merge oriunde, mai ales ca din cite stiu de la 106 cm in sus incep cele full-hd. Cele mai mici, 82 cm de exemplu, nu stiu sa redea rezolutia de 1080p, ci doar 720, si fac downscaling la semnale full-HD (de aia le zice doar HD-Ready). Eu am de 82 acasa la Brasov, de 66 la Bucuresti (deh, camera mica :D), si PS3.

Sinisther
21st May 2008, 12:31
si-a luat un prieten un lcd de vreo 106cm ... ziceai ca e juma de perete ... mi se pare prea mare pt un apartament, daca stai la vila merge :D

care jumatate? :P

cycloneclau
21st May 2008, 13:27
Ideea e ca trebe sa stai la vreo 5 m ca sa fie vederea perfecta ... altfel faci intindere la gat cand dai o pasa in madden "across the shoulder" in partea opusa a terenului ... very dangerous this LCDs :P

A.k.a
29th May 2008, 21:05
Nu stiti, Superstar revine?

A.k.a
17th July 2008, 14:33
Cei cu console va cumparati NCAA 09, sau il aveti deja?

cycloneclau
17th July 2008, 23:32
Pai sper ca sapt viitoare sa-mi iau PS3 si LCD, numa sa aranjez apartamentul ... urmeaza sa astept dupa madden apoi :D O sa-mi iau probabil si NCAA 09 ca n-o sa ma pot abtine.

cristane
18th July 2008, 00:27
Dap, am comandat deja NCAA 09 pt PS3, il primesc saptamina viitoare :D Pt Madden, va recomand Collector's Edition, include si jocul NFL Head Coach 09 si costa doar cu 30 USD mai mult ;)

@cycloneclau: Sa ne anunti cind iti iei PS3-ul, sa facem niste jocuri online :D

A.k.a
18th July 2008, 14:11
Clau, sa imi zici de unde ai luat PS3-ul si cu cat.

A.k.a
19th July 2008, 22:55
Am citit ca FIFA 09 va fi next-gen si pe PC. Pacat ca nu au facut si cu Madden la fel.

cristane
1st August 2008, 03:36
De citeva zile am inceput NCAA Football 09, iar pina la Madden nu mai e mult :) Daca mai jucati careva NCAA 09 pe PS3, let me know ;)

Pina una alta, tocmai citeam de Madden Collector's Edition, care contine:
- Madden 09 complet
- NFL Head Coach 09 complet (aici e foarte misto faza ca poti crea playbookurile si schemele tale pe care apoi sa le folosesti in Madden)
- Madden 93 (!) :)
- bonus content

Pe amazon (http://www.amazon.com/Madden-NFL-20th-Anniversary-Collectors/dp/B0017I8L9Q/ref=pd_bbs_sr_4?ie=UTF8&s=videogames&qid=1217550506&sr=8-4) e listat la 90 usd, in conditiile in care jocul Madden simplu e 60 usd.

A.k.a
1st August 2008, 11:38
Si cum e NCAA?

cycloneclau
1st August 2008, 19:10
Mi-am luat PS3 ... insa nu pot sa ma conectez la net, ca am prin czone si ala are nevoie de programul lui special pt a se conecta. Stie careva cum se rezolva faza asta?

@aka: mi-am luat cu 16 mil de la flanco (din Buc) pt ca am vazut ca era in pachet cu GTA 4. Am cautat cat de cat prin magazinele virtuale si am vazut 15 mil la majoritatea (fara vreun joc sau jocuri necunoscute). E varianta cea mai de baza, 40 GB.

Daca aveam vreun drum prin Germania imi luam probabil varianta mai buna, dar cat timp o sa am madden si ncaa voi fi multumit.

@cristane: de unde ti-ai luat ncaa 09 ? SI IO VREAU :rolleyes:

cristane
1st August 2008, 22:00
E foarte naspa faza cu CZone. Si eu am stat in Crangasi pina de curind si am avut aceeasi problema. Ideea e urmatoarea, din cite am inteles atunci: pt CZone e neaparata nevoie de acel soft al lor pentru conectarea in retea. De aceea singurul mod prin care ti-ai putea conecta PS3-ul la net ar fi sa-ti instalezi pe el un SO Linux si sa rulezi pe acesta acel program de logare. Insa daca vrei si PC, si PS3 la net la CZone, iti trebuie 2 abonamente, ceea ce e cam de kko. Cu exact acelasi pret te poti abona la net la UPC, ti-l pui pe PS3 (se logheaza fara nicio problema), iar Czone il tii pt PC (pt ca e mult prea bun, rapid si reliable :D). Eu asa am facut. E mai bine decit sa platesti doua abonamente la CZone sau sa te bazezi numai pe UPC. Acum m-am mutat din zona, sint la Fiberlink si merge totul perfect ;)

Cit despre NCAA 09, fie ti-l poti lua online (merge cu aproape orice card, de pe multe site-uri din SUA, Canada, UK), fie intri pe forum la computergames, este acolo un user, webpredator, care aduce jocuri la comanda, la preturi mult mai mici decit in magazinele de la noi (cam 170 ron un joc brand new & sigilat).

cycloneclau
1st August 2008, 22:14
Avand in vedere ca o sa-mi bag cablu UPC pt TV oricum, probabil imi voi pune si net ... ca altfel n-am multe functionalitati din cate am descoperit pana acum ... cred ca este prima data cand mi-am luat niste electronice fara sa ma documentez de tot asupra functiilor lor. :P

cristane
12th August 2008, 15:59
Tocmai mi-a picat fisa ca Favre e pe cover la Madden anul asta :D Saracul, a fost pus acolo ca omagiu dupa retragere, si pina la urma nu se va alege decit cu blestemul Madden :) Deja a inceput: nici macar echipa la care a facut istorie nu l-a mai vrut :D

Later edit: un prim review la Madden 09, extrem de complet si interesant, aici (http://www.operationsports.com/review.php?id=431).

Sinisther
12th August 2008, 17:38
Parca vad ca daca joaca bine la JETS or sa scoata EA un Colector's Edition cu Brett pe coperta in tricoul celor de la Jets

A.k.a
12th August 2008, 21:44
Au anuntat oficial ca vor pune pe site versiunea copertii cu el in echipamentul celor de la Jets care va putea fi downlodata.

cycloneclau
13th August 2008, 00:44
Marti voi avea Madden 09 (s-ar putea chiar collector's edition). Can't wait ... si tzeapa mare cu Favre pt EA ... oare doar la primul update va intra la jets? Sau au modificat asta macar?

cristane
13th August 2008, 01:38
Si eu marti primesc Madden Collector's Edition, tot de la webpredator ;) Te-ai rezolvat cu netul?

cycloneclau
13th August 2008, 09:11
vineri o sa-mi instaleze UPC cablul si netul, iar de marti o sa fie macel pt televizor si pt ceasul de curent :P Nu stiu zau cum o sa rezist la serviciu miercurea viitoare :D

Zabriskie
20th August 2008, 22:40
The Game vs Bow Wow la Madden 09 pt 100.000 $.

http://www.youtube.com/watch?v=jJPxxfMox9M

http://www.youtube.com/watch?v=CPqMLmZIWGA

campuscodi
21st August 2008, 01:12
Si cine a castigat ?

cycloneclau
22nd August 2008, 09:10
Si eu marti primesc Madden Collector's Edition, tot de la webpredator ;) Te-ai rezolvat cu netul?

Gata, am madden 09 si ncaa 09 :ok: Ca sa putem juca, trebe sa te adaug in lista aia de friends prin PS Network ... asa-i? In weekend voi fi plecat in deplasarea de la Constanta, dar sapt viitoare putem incerca o partida.

Inca ma obisnuiesc cu meniul de alegere a schemelor si cu camera destul de ciudat pozitionata, fiind obisnuit cu "Long view" de pe PC. Dar asa-i mai realist si mai greu sa vezi exact care-s jucatorii liberi.

Placajele sunt foarte faine si variate, pana acum n-am vazut sa sara mingea aiurea si sa "pluteasca" in aer. Dar ma enerveaza cum fug jucatorii, zici ca ar fi roboti.

P.S. ID de PS Network: csabinfl

A.k.a
23rd August 2008, 14:01
Se pare ca Madden va reveni pe PC. Posibil si NCAA
http://pc.ign.com/articles/895/895012p1.html

cycloneclau
25th August 2008, 12:15
Daca va fi aceeasi prostie ca si 08, atunci mai bine nu-l mai faceau. Diferenta e de la cer la pamant :P

A.k.a
25th August 2008, 13:01
In 2010, mai este pana atunci sa schimbe la el :D

cristane
26th August 2008, 11:40
P.S. ID de PS Network: csabinfl

Al meu e cristane. Te adaug diseara. Eu inca nu am Madden, am hotarit sa astept dupa Collector's Edition care o sa ajunga probabil spre sfirsitul saptaminii.

M.I.
16th September 2008, 10:03
Am PS2 dar nush de unde sa il iau!Pe moment l-am luat de pe torrent si o sa-l trag pe un dvd.sper sa mearga!:yeah::yes:

cristane
16th September 2008, 14:37
P.S. ID de PS Network: csabinfl

Ti-am dat request de mai bine de o saptamina, ai probleme cu netul?

Zabriskie
18th October 2008, 11:35
http://www.easportsworld.com/en_US/video/159894

:shock:

Bronco
18th October 2008, 13:49
That is hilarious!!!! Eli runs like Vick! Numai in Madden e posibil!!!! :happy

campuscodi
18th October 2008, 19:53
La mine nu s-a incarcat nimic :(