PDA

View Full Version : Noul Focus



Ess
1st May 2008, 17:11
Pe la inceputul anului a aparut noul focus.
Facelift-ul exterior este usor schimbat (farurile, masca, bara spate, etc). Marea schimbare este bordul, mult mai ergonomic si mai frumos desenat. Iluminarea este neon cu rosu (mult mai reusit decat vechiul verde). O alta imbunatatire sunt discurile spate.
O varianta trend full (jante aliaj pe 16", climatronic dublu, cotiera rabatabila, senzor ploaie si lumina, etc) ajunge undeva pe la 14.800 EUR. Parerea mea este ca raportul pret/calitate este unul foarte bun. In schimb, variantele ST si Ghia trec de 20.000.
Voi ce pareri aveti?

Jerry20cm
1st May 2008, 18:27
excelenta masina.
n-am apucat sa conduc noul model, insa vechiul e excelent. :)
nu-i de mirare ca a prins asa bine.

Ess
1st May 2008, 19:00
nu-i de mirare ca a prins asa bine.

m-a prins si pe mine:D in 2-3 sapt (daca-mi ies smenurile) deschidem topicul:D:D:D

Jerry20cm
1st May 2008, 19:08
k, abia astept :D

vorbind serios: excelenta masina. ce model/varianta vrei sa-ti iei?

Ess
1st May 2008, 21:01
hatchback-ul cu 5 usi, 1.6 benzinar, 105 cp, varianta trend , cu unele optionale care le-am obtinut gratis (a fost ceva munca de lamurire cu dealeru' dar daca iei cu banii jos, sunt mai flexibili) :D, culoarea "vision".

crissis
2nd May 2008, 01:32
hatchback-ul cu 5 usi, 1.6 benzinar, 105 cp, varianta trend , cu unele optionale care le-am obtinut gratis (a fost ceva munca de lamurire cu dealeru' dar daca iei cu banii jos, sunt mai flexibili) :D, culoarea "vision".

De unde l-ai luat tu la 14000 euro ca, cea mai ieftina masina ford cu 5 usi 1.6 in varianta trend fara nimic in plus pretul incepe de la 17800 de euro.

Vadim
2nd May 2008, 10:55
E deja disponibil la noi faceliftul?

Ess
2nd May 2008, 11:53
crissis>14800. e o oferta ce n-am putut sa o refuz (cca 12340 cip).
vadim> da. primele care au fost vandute au fot varianta berlina.

Jerry20cm
2nd May 2008, 12:07
ce culoare e vision, asta? albastru ala deschis?

crissis
3rd May 2008, 00:17
ess oferta este in Romania?

Mario Di Lazi
5th May 2008, 10:29
mașina arată foarte bine
nu am mers cu ea, dar am mers cu vechiul model ...

Ess
23rd May 2008, 16:06
k, abia astept :D



done. :D
culoarea nu arata ca in reviste sau configuratoare. zici ca-i masina de puffi :headbang:
detalii mai tarziu.
oricum ceva minus-uri de semnalat... asa...ca'n prima zi...

Vadim
23rd May 2008, 18:19
Ti-ai luat-o?

YodaRo
23rd May 2008, 18:51
uite clasificarea ei in America: http://consumerguideauto.howstuffworks.com/2008-ford-focus.htm
2008 Ford Focus
Expert Rating Summary
Category SES coupe, automatic Rating (See All
Ratings) Compact Car Average Rating
Acceleration 4 4.9
Fuel Economy 8 6.5
Ride Quality 6 5.1
Steering/Handling/Braking 6 5.9
Quietness 4 4.4
Controls 6 5.7
Details 3 5.2
Room/Comfort/Driver Seating (front) 6 5.7
Room/Comfort (rear) 2 4.1
Cargo Room 4 5
Value within Class 5 6.1
Total Score: 54 58.6
Ratings: Maximum 10 points per category
deci e sub media ei pe aceeasi clasa. E buna pentru unu sau doi pasageri.

The 2008 Ford Focus is substantially updated, receiving fresh styling and new features. Focus comes as a 2-door coupe and 4-door sedan. Hatchback and wagon models are no longer available. S, SE, and topline SES trim levels are offered. The only engine is a 2.0-liter 4-cylinder with a standard 5-speed manual transmission or optional automatic. Available safety features include ABS, traction control, curtain side airbags, and front side airbags. Newly available is Ford's Sync. Sync provides voice control of certain cell phone and MP3 player functions. Sync is standard on SES and available on SE models. Also available are leather upholstery and remote engine start.
Competition
Consumer Guide Automotive places each vehicle into one of 18 classes based on size, price, and market position. Compact Cars comprise po****rly priced sedans, hatchbacks, and wagons with wheelbases 99.4 inches or longer.
Our Best Buys include the Honda Civic, Nissan Versa, and Scion xB. Our Recommended picks are the Hyundai Elantra and Mazda 3.
New or significantly redesigned models include the Ford Focus, Mitsubishi Lancer, Saturn Astra, Scion xB, and Subaru Impreza.

Eu din aceeasi clasa de masina mi-as lua Mazda 3 Nissan Versa sau chiar Mitsu Lancer care au pretul tot pe acolo.

pretul pentru Ford Focus este MSRP:$14,395 - 16,925
Invoice:$13,569 - 15,727
ceeace inseamna ca ce ai luat tu se poate negocia la dealer cam cu $14 000 pretul total ce poti lua finantare si cu 1% pe 3 ani.

cat te costa sa o iei din america ...pretul de shiping e cam 2000 USD si nu mai stiu pretul de inmatriculare in Ro ...

Hard
23rd May 2008, 19:08
In ROmania Focusul arata altfel . Iar despre cumparatul din America ,nu as sfatui pe nimeni sa faca treaba asta , vorbim de 2 masini total diferite ,alte motoare ,alte noxe ,alte taxe,riscuri.

Ess , sa ai parte de ea si cat mai putine probleme :ok: .

Ess
23rd May 2008, 21:24
uite clasificarea ei in America: http://consumerguideauto.howstuffworks.com/2008-ford-focus.htm
2008 Ford Focus
Expert Rating Summary
Category SES coupe, automatic Rating (See All
Ratings) Compact Car Average Rating
Acceleration 4 4.9
Fuel Economy 8 6.5
Ride Quality 6 5.1
Steering/Handling/Braking 6 5.9
Quietness 4 4.4
Controls 6 5.7
Details 3 5.2
Room/Comfort/Driver Seating (front) 6 5.7
Room/Comfort (rear) 2 4.1
Cargo Room 4 5
Value within Class 5 6.1
Total Score: 54 58.6
Ratings: Maximum 10 points per category
deci e sub media ei pe aceeasi clasa. E buna pentru unu sau doi pasageri.

The 2008 Ford Focus is substantially updated, receiving fresh styling and new features. Focus comes as a 2-door coupe and 4-door sedan. Hatchback and wagon models are no longer available. S, SE, and topline SES trim levels are offered. The only engine is a 2.0-liter 4-cylinder with a standard 5-speed manual transmission or optional automatic. Available safety features include ABS, traction control, curtain side airbags, and front side airbags. Newly available is Ford's Sync. Sync provides voice control of certain cell phone and MP3 player functions. Sync is standard on SES and available on SE models. Also available are leather upholstery and remote engine start.
Competition
Consumer Guide Automotive places each vehicle into one of 18 classes based on size, price, and market position. Compact Cars comprise po****rly priced sedans, hatchbacks, and wagons with wheelbases 99.4 inches or longer.
Our Best Buys include the Honda Civic, Nissan Versa, and Scion xB. Our Recommended picks are the Hyundai Elantra and Mazda 3.
New or significantly redesigned models include the Ford Focus, Mitsubishi Lancer, Saturn Astra, Scion xB, and Subaru Impreza.

Eu din aceeasi clasa de masina mi-as lua Mazda 3 Nissan Versa sau chiar Mitsu Lancer care au pretul tot pe acolo.

pretul pentru Ford Focus este MSRP:$14,395 - 16,925
Invoice:$13,569 - 15,727
ceeace inseamna ca ce ai luat tu se poate negocia la dealer cam cu $14 000 pretul total ce poti lua finantare si cu 1% pe 3 ani.

cat te costa sa o iei din america ...pretul de shiping e cam 2000 USD si nu mai stiu pretul de inmatriculare in Ro ...

no comment, ca iar ma faci spiritual, pe cand eu tin cu sathan :ok:
hard>multzam :D
vadim>da.

YodaRo
23rd May 2008, 23:39
ma io am incercat sa imi dau cu parerea. Nu eu am scris statisticile alea. Io cand e sa imi cumpar o masina ma uit la jde mii de statistici. Ca e diferit focus din america de ala de l-ai luat tu, o fi, nu zic nu, important e tie sa iti placa.
Da io tot mi-as lua Mazda 3, Nissan Versa sau chiar Mitsu Lancer daca e vorba de aceeasi clasa mai degraba decat focus chiar daca zici ca focusu' din europa e diferit.
da' e vorba aici de preferinte si de o alta viziune asupra fenomenului.

in rest sa o stapanesti sanatos. Si de vrei sa fii spiritual poti sa fii ca vorba aia esti pe banii tai <wink>

Jerry20cm
24th May 2008, 13:55
Ceferistule, s-o stapanesti sanatos :ok:
Si te asteptam cu poze. Daca nu o sa pui poze, macar zi-mi si mie ce dreq culoare e aia "vision"?:o:

Oricum, e o masina excelenta;)

Ess
8th June 2008, 22:44
ete visionul p...
poze pt casco, nu m-au lasat pe mine in prim plan:D

e o culoare de puffy...:headbang:...ma rog...cat de relevanta este pt mine culoarea masinii, in sensul ca deloc...

Vadim
8th June 2008, 23:27
E misto. Din fata zici ca e Mondeo. :D Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Trebuia sa iti faca poza la dealer cand ti-au predat masina.

Jerry20cm
9th June 2008, 00:36
ess, arata foarte bine:)

Vadim
9th June 2008, 23:46
ess, rulz. :)

Ess
16th June 2008, 23:31
da, vadim, adica rulez :D:D:D

ok...am facut primul drum intins cj-ferihegy, budapesta, impresii privind condusul:
pozitie la volan destul de comoda (cat permite clasa ei).
scaunele au +-ul de a fii gandite f bine: scobitura lombara nu este in aer (ca la C4, 407 sau logan), in schimb sustinerea laterala lasa de dorit;
pozitia scumierei a fost gandita de un economist, nu dezvolt ca ma enervez, sa nu mai zic de locul destinat pet-ului de 0.5L, exista, dar e inutil...;
ergonomia climatronului (care este dublu si mi se pare o mare porcarie - pana la urma temperaturile dr/st se egalizeaza - vadim poate sa confirme) lasa de dorit, trebuie sa pipaiesti toate butoanele sa ajungi la cel dorit si nici pe acela nu-l nimeresti din prima;
este prima masina (defapt a 2-a) care are tendinte supraviratorii in curbe luate "in forta" din care am condus. pastrand proportiile, seamana oarecum cu A8. cunoscatorii stiu cat de enervata poate fii chestia asta;
cutia mi se pare destul de lunga, o cutie in 6 trepte cu ratii mai mici, ar fii ideala;
sistemul de franare este ireprosabil, servodirectia f precisa dar mai greoaie decat la vechiul focus sau la c4, chestie de care, personal, sunt incantat.
senzorul de ploaie si de lumina mi se par niste porcarii, dar ma rog...marketingul face legea in ziua de azi... :headbang:
pilotul are un oarecare delay - mai ales la decelerare, dar nu catastrofal;
motorul isi arata limitele lui de 75 kW, dar era de asteptat, mai ales la asa o cutie;
izolarea fonica, este superioara fata de vechiul focus, dar ar mai fii de lucrat la ea...

per ansamblu, pt clasa ei, este o masina mai mult decat ok, insa se putea mai bine, mai ales la detalii...
sustin ideea ca raportul calitate/pret este excelent.

07Ex
31st July 2008, 16:31
Wow, Focus-ul in Romania arata super. Aici in America de Nord noul Focus vine doar in 2 usi (coupe) sau 4 usi. Modelul asta cu 5 usi nu se va mai aduce aici. In plus, masina aici arata urat de tot, iar motoarele sunt varza.

Nu e de mirare ca in Europa Ford este bine vanduta.