PDA

View Full Version : Atletism - discutii generale



Pages : [1] 2 3

cata10
29th April 2008, 10:58
Talpoș și-a antamat locul în echipa de maraton a României

Prin succesul repurtat în Maratonul de la Viena, Luminița Talpoș (35 de ani) a împușcat doi iepuri dintr-un foc. A prins ultimul loc în trioul României la JO și a stabilit cel mai bun rezultat al unei tricolore în 2008 (2h26:43).

Performanța e chiar superioară celor semnate în acest an de mult mai titratele ei colege pentru Beijing, Lidia Șimon (2h27:17 – Osaka – ianuarie) și Pușa Tomescu (2h27:45 – Londra – aprilie), fondiste care-și rezervaseră culoarul de zbor pentru Asia încă de anul trecut. Craioveanca, pentru a doua oară consecutiv campioană în Viena, își va face check-inul spre China în dauna Adrianei Pîrtea și a Nuței Olaru, alergătoare de cursă lungă ce vizau și ele locul vacant în team-ul tricolor.

S-a pregătit la șes și în zona montană

„Merită să meargă la Olimpiadă, a scos un timp foarte bun și a arătat că alternanța antrenamentelor șes-munte a dat roade“, ne-a declarat o sursă din cadrul FRA. Decizia de includere a Luminiței Talpoș în lotul României urmează a fi ratificată mâine, în cadrul unei ședințe a forului de specialitate. În concursul masculin a participat și fostul rugbyst român Mihai Vioreanu (34 de ani), care a luat startul în scopuri caritabile. Ex-fundașul naționalei a reușit să termine cursa, deși nu mai este sportiv activ.


Pentru mine n-a fost o surpriză că am câștigat. Am venit la Viena să mă impun și să-mi câștig locul pentru Olimpiadă
Luminița Talpoș maratonistă

Articol din PROSPORT

innuendo
29th April 2008, 12:43
aha ;)

la 100 m va lua oare Asafa Powell aurul ?

cata10
29th April 2008, 13:12
aha ;)

la 100 m va lua oare Asafa Powell aurul ?

Greu de spus! Dupa ce a facut anul trecut la Osaka, la CM

Poate face record mondial in semifinale si in finala vine pe patru:D

andreidaniel
29th April 2008, 15:56
aha ;)

la 100 m va lua oare Asafa Powell aurul ?e greu de prevazut cine o sa castife 100 de m,ca nu e ca la probele de semi-fond sau fond in care ai timp sa corectezi o eventuala greseala.La 100m ,daca ai luat intarziat startul s-a terminat totul...Pe hartie Asafa ar fi favoritul...

rob_din
30th April 2008, 12:15
Powell e accidentat, va lipsi doua luni

cata10
30th April 2008, 14:41
Obstacole vii:

Stadionul Viitorul are un trecut de 45 de ani. Pe el au păsit mai toți marii atleți români. Ore, zile, săptămâni sau chiar anotimpuri. Fiecare petic de pământ poartă amprenta pantofului de antrenament al unui fost sau actual campion.

Localizat în curtea Complexului „Lia Manoliu“, la 120 de secunde de ieșirea din Hotelul Sport, terenul e învecinat cu stabilimentul unde locuiesc periodic atleții. Acest aspect constituie un avantaj imens. Uneori însă, dezavantajul îl reprezintă haosul produs în interior. Dacă intri pe poarta de pe Bd-ul Basarabiei, nu te întreabă nimeni încotro te duci. Oricine poate face mișcare în aer liber lângă profesioniști.

Și eu, și ea, chiar și tu. Și astfel atleții se ciocnesc cu o doamnă care vrea să dea jos surplusul de greutate, cu un puștan obsedat de Asafa Powell sau cu un bătrânel care vrea să intre în Cartea Recordurilor. „Mai vin și cu cățel, și cu purcel“, explică unul dintre atleți.

Pe portativul sintetic care a substituit de curând culoarele de zgură și de rumeguș trage de ea și Ionela Tîrlea, una dintre emblemele atletismului mileniului trei.

Nostalgică după Stadionul Național

„Pe mine nu mă deranjează asta. Pot să-mi fac bine pregătirea și aici, culoarele sunt doar prea strâmte. Marele meu of este că Stadionul Național s-a transformat în ruine și voi fi nevoită în curând să efectuez antrenamentele pe Dinamo. Soluția e să apelez la metrou“, spune vicecampioana de la Atena, care alternează ieșirile pe „Viitorul“ cu intrările în sala complexului ai cărui pereți sunt tatuați cu postere ce o înfățișează.

Cum trecutul a fost marcat de Ionela prin medalii adjudecate și în urma acumulărilor de pe „Viitorul“, iar prezentul și-l desfășoară în aceeași locație, viitorul pare încă asigurat.

3 medalii s-au cucerit la Atena: argint (M. Oprea - triplu, I. Tîrlea - 400 m g) și bronz (M. Cioncan, 800 m)

16 atleți au baremul A pentru Beijing. Dacă COSR va fi de acord, vor fi deplasați și unii sportivi cu standard B

LOCURI DE PREGĂTIRE - SPORTIVI CU ȘANSE LA MEDALII

Lidia Șimon maraton Boulder (SUA)
Pușa Tomescu maraton Boulder (SUA)
Ionela Tîrlea 400 m g București
Angela Moroșanu 400 m g Iași
Nicoleta Grasu disc Snagov
Cristina Casandra 3.000 m obst Debrecen (UNG)
Marian Oprea triplu Siena (ITA)

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/obstacole-vii-2595708

andreidaniel
30th April 2008, 19:21
Imi pare rau de pista aia de tartan ,din dreapta intrarii in complex pe la poarta Basarabia,pe care am alergat 1an jumate.Pe ea puteau sa se alerge toti oamenii din zona,precum si oameni veniti din alte zone ale Bucurestiului.Acum pe ea am vazut ca s-a inaltat o falnica hala(sau ceva de genu').
Pe pista aia care a ''profesionistilor''(in partea stanga,tot dinspre Basarabia) am alergat doar 1,2 luni(asta iarna) si era un mosulet pe jumatate treaz(si asta nu din cauza oboselii ;) )care cica ar fi pe post de paznic acolo :lol:.Si ca o concluzie,eu am tot respectul pentru atletii romani care reusesc sa obtina performante ''afara'' in conditiile astea.

Acum am ramas cu I.O.Reul (sau parcul Titan).Bun si asta in lipsa de altceva...

cata10
2nd May 2008, 00:15
Articol Prosport:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/greii-se-aduna-la-raport-in-zalau-2598919

DJS Sălaj organizează sâmbătă, la Zalău, în orașul lui Ghiță Gușet (foto), a doua ediție a concursului de aruncări, cu cei mai buni atleți din țară la start. Nu vor lipsi Nicoleta Grasu (disc), Mihaela Melinte (ciocan), Monica Stoian (suliță) Sergiu Ursu și Mihai Grasu (disc), Levente Bartha (suliță), Cosmin Sorescu și Adrian Popa (ciocan).

cata10
3rd May 2008, 00:27
Reportaj de la stirile la sportive ale TVR-ului, cu Ionela Tarlea:

http://www.tvr.ro/articol.php?id=36457&c=137


E foarte ambitioasa si daca va fi sanatoasa sa se poata antrena la capacitatea maxima, sigur va fi pe podium la Beijing!

rob_din
4th May 2008, 11:53
Usain Bolt s-a apropiat la 2 sutimi de recordul mondial la 100m intr-o reuniune ce-a avut loc la Kingston

cata10
4th May 2008, 15:39
Usain Bolt s-a apropiat la 2 sutimi de recordul mondial la 100m intr-o reuniune ce-a avut loc la Kingston

Articol din Prosport:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/jamaicanul-bolt-9-76-la-100-m-2607976


P.S. Sa vedem un nou record mondial anul acesta, la 100m?
Până unde se poate coborî?

rob_din
4th May 2008, 16:27
Articol din Prosport:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/jamaicanul-bolt-9-76-la-100-m-2607976


P.S. Sa vedem un nou record mondial anul acesta, la 100m?
Până unde se poate coborî?

Pana unde vor permite tehnicile de dopaj din pacate

TheMentalist
5th May 2008, 22:09
Din pacate nu cred ca vom obtine medalii la atletism:(

cata10
6th May 2008, 19:47
Din pacate nu cred ca vom obtine medalii la atletism:(

Vom obtine cel putin o medalie!:)

rob_din
6th May 2008, 21:01
Vom obtine cel putin o medalie!:)

Sanse minime, chiar inexistente. Poate Nicoleta Grasu, in rest nu vad cine. Trebuie sa vedem in ce forma e Marian Oprea

cata10
6th May 2008, 21:06
Sanse minime, chiar inexistente. Poate Nicoleta Grasu, in rest nu vad cine. Trebuie sa vedem in ce forma e Marian Oprea

Ionela Tarlea, Lidia Simon, Constantina Dita-Tomescu

rob_din
6th May 2008, 21:08
Ionela Tarlea, Lidia Simon, Constantina Dita-Tomescu

Nici una nu mai in forma de acum cativa ani. Poate maratonistele sa aiba ceva sanse macar la primele 10, insa Tarlea nici in semifinla nu cred ca va intra

TheMentalist
6th May 2008, 21:59
Ionela Tarlea, Lidia Simon, Constantina Dita-Tomescu

Tarlea nu are absolut nici o sansa, poate Dita-Tomescu:)

cata10
17th May 2008, 17:53
1.000 de euro pentru vedete:

Cei mai buni șapte atleți români ai momentului, cu șanse la o medalie olimpică, în opinia forului condus de Sorin Matei, vor primi până după Olimpiada de la Beijing burse lunare cuprinse între 500 și 1.000 de euro din partea firmei Actavis.

Banii se adaugă costurilor de pregătire suportate de FRA și COSR.

Team-ul celor 7 și locul de pregătire al fiecărui sportiv

Marian Oprea – Siena (Italia)

Lidia Șimon – Boulder (SUA)

Pușa Tomescu – Boulder (SUA)

Cristina Casandra – Izvorani

Angela Moroșanu – Iași

Ionela Tîrlea – București

Nicoleta Grasu - Snagov

Articol din Prosport:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/1-000-de-euro-pentru-vedete-2639846

cata10
20th May 2008, 20:00
Justin Gatlin vrea la Beijing

Campionul olimpic al probei de 100 de metri, Justin Gatlin speră în continuare să poată alerga la jocurile Olimpice de la Beijing. Atletul american a fost suspendat pentru dopaj, după ce în 2006 a fost depistat pozitiv cu testosteron. Pentru că a mai avut probleme cu dopajul și pe prioada junioratului, Gatlin a primit o suspendare pe 8 ani, pedeapsă înjumătățită anul trecut.

Avocatul care a apărat și cauza ciclistului Floyd Landis, Maurice Suh a anunțat că va invoca din nou circumstanțe atenuante, în vederea acuzațiilor de pe vremea junioratului, ceea ce ar duce la o nouă reducere a pedepsei. Gatlin își va susține cazul la finalul acestei luni.

articol din prosport:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/justin-gatlin-vrea-la-beijing-2647331

cata10
20th May 2008, 20:08
La stirile sportive de la tvr a fost prezentat un scurt reportaj despre Nicoleta Grasu (arucatoare a discului) si dorinta acesteia de a urca pe podiumul olimpic.
Grasu este medaliata la campionatele europene si mondiale iar anul acesta are a treia performanta a sezonului (64,98) fapt care o indreptateste sa spera la o medalie si la olimpiada!
Sa speram si noi ca va reusi acest lucru!

cata10
21st May 2008, 20:44
Cateva articole din prosport:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/tilea-se-simte-ca-la-20-de-ani-2648256
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/pedeapsa-cu-moartea-pentru-dopati-2650010

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/regal-atletic-pe-dinamo-2650719

rob_din
1st June 2008, 10:57
Nou record mondial la 100m Usain Bolt - 9.72

grande
1st June 2008, 11:48
Despre el este vorba ,are numai 21 de ani !

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/d8/Osaka07_D5A_Usain_Bolt.jpg/514px-Osaka07_D5A_Usain_Bolt.jpg

andreidaniel
1st June 2008, 12:07
http://youtube.com/watch?v=owfpwVN70MA filmuletul cu 9.72


doborarea recordului mondial era doar o chestiune de timp ca a scos si 9.76s.

Dogville
1st June 2008, 15:08
I-ati facut analizele ? :D

rob_din
1st June 2008, 15:36
I-ati facut analizele ? :D

De facut i le-au facut, dar au mai facut si la altii si am aflat dupa cativa ani ca erau dopati

TheMentalist
1st June 2008, 16:57
Interesanta lupta la Beijing: Powell vs. Bolt vs. Gay

Roddicted
1st June 2008, 17:02
gay va castiga,pe 2 powell iar bolt nu va prinde podiumul

Roddicted
1st June 2008, 17:04
nu va extaziati prea tare de acest record mondial.La Beijing va fi altceva.Cel mai putenic psihic va castiga

andreidaniel
1st June 2008, 17:22
nu va extaziati prea tare de acest record mondial.La Beijing va fi altceva.Cel mai putenic psihic va castiga

si 100 de metri startul face aproape toata cursa :yes:.Nu ai timp ca la probele de semifond sa recuperezi timpul pierdut la start.Daca ai gresit startul esti mancat

cata10
2nd June 2008, 00:15
Nou record mondial la 100m Usain Bolt - 9.72

WoW, asa repede un nou record! Pe asta cine-l mai bate?!

rob_din
13th June 2008, 02:10
Nou record mondial si la 100m garduri, cubanezul Dayron Robles alergand in 12.87

grande
13th June 2008, 17:17
Barbatii alearga 110m :ok:

andreidaniel
13th June 2008, 17:22
Chinezul Liu Xiang,fostul detinator al recordului la 110m garduri (12.88 s) ,o sa aiba un contracanditat serios la Beijing in Dayron Robles :ok:.Prea monopolizase chinezul proba asta :yes:

Dogville
13th June 2008, 23:51
Chinezul Liu Xiang,fostul detinator al recordului la 110m garduri (12.88 s) ,o sa aiba un contracanditat serios la Beijing in Dayron Robles :ok:.

Credeam ca revine Boroi ! :D

rob_din
20th June 2008, 08:29
Ionelei Tîrlea îi e scris în noroc să depășească o mie de obstacole înaintea participării la JO în proba sa favorită, 400 metri garduri, marcată cu argint la Atena. Cu mai puțin de 50 de zile înaintea startului balului asiatic, o afecțiune la nivelul călcâiului drept o forțează să nu efectueze niciun antrenament timp de o săptămână!

„Înseamnă enorm o asemenea pauză, mai ales în perioada asta. Nu am voie să fac decât abdomene. Mă duc acasă la Vâlcea, stau în pat, mă uit la televizor și fac abdomene. Voi avea pachețele de halterofilă în curând”, face haz de necaz sprintera în vârstă de 32 de ani. Consultată, diagnosticată și tratată într-o clinică din Paris, vâlceanca s-a întors miercuri seară în România și a spus pas Cupei Europei, care debutează mâine la Istanbul.

Cunoscută drept o fire optimistă, Tîrlea recunoaște că are „șapte vieți”, acceptă situația și mărturisește că accidentarea a împins-o pe marginea prăpastiei. „Am trecut prin multe la viața mea și încerc să trec și de acest hop. Am fost diagnosticată cu aponevroză calcaneană, dar ar fi putut fi chiar mai rău. Dacă aș fi avut ruptură, aș fi fost obligată să nu fac nimic timp de o lună, echivalentul ratării JO”, se consolează eleva Lilianei Năstase.

Sorin Blaj
20th June 2008, 09:19
Ionela este o luptatoare. Sper sa reuseasca sa fie sanatoasa si in forma la ora Jocurilor Olimpice.

grande
20th June 2008, 17:47
Credeam ca revine Boroi ! :D

Din pacate nu mai are timp ,este la sprit cu mine si Liviu Giurgian :ok:

cata10
22nd June 2008, 14:41
La Cupa Europei Nicoleta Grasu a aruncat discul la o distanta de 66,51 m devenind, astfel, lidera clasamentului mondial in 2008. O performanta extraordinara pt ea mai ales ca urmeaza JO.
Mai multe detalii in articolul din prosport: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/romania-in-top-la-cupa-europei-la-atletism-2731524

rob_din
23rd June 2008, 10:52
Country Total Points Men Points Women
RUS 1548.0 709.0 839.0
GBR 1518.0 794.0 724.0
POL 1512.0 767.5 744.5
GER 1472.0 744.0 728.0
ITA 1455.0 726.5 728.5
ESP 1426.5 706.0 720.5
FRA 1423.5 742.5 681.0
UKR 1412.5 617.5 795.0
GRE 1359.5 663.0 696.5
SWE 1309.0 706.5 602.5
CZE 1236.0 587.0 649.0
POR 1222.0 630.5 591.5
BLR 1217.0 530.5 686.5
SLO 1211.0 596.5 614.5
ROU 1182.5 518.5 664.0
TUR 1166.0 555.5 610.5
BEL 1139.0 588.0 551.0
HUN 1133.0 590.0 543.0
NED 1118.0 616.5 501.5


Romania a terminat pe 15 in clasamentul cumulat al ultimei editii a Cupei Europei si nu s-a calificat pentru Superliga primei editii a Team Championships, competitie pentru care s-au calificat doar 12 echipe. Atletismul romanesc a luat-o rau de tot la vale

Sorin Blaj
23rd June 2008, 19:06
Doar la feminin ne-am clasat pe 11, la masculin insa pe ultimul loc.

rob_din
23rd June 2008, 21:53
Doar la feminin ne-am clasat pe 11, la masculin insa pe ultimul loc.

Bine, au am pus doar primele 15, participa 46 de tari, deci nici la masculin nu suntem pe ultimul loc. Oricum faptul ca n-am intrat in primii 12 pentru a participa la prima editie Team Championship spune totul

andreidaniel
25th June 2008, 17:41
nu am mai avut bani ,de ultimile aparitii din minunata lume a dopingului si asta e rezultatul firesc.La femei,stie toata lumea ca stam bine :D,si am reusit o clasare mai buna.

Acum lasand gluma,copiii nu prea mai vin la atletism,toti se duc la fotbal ca acolo iese banu'.Uite asa inca un sport(de mare traditie in ROmania) e pe cale sa se nenoroceasca din cauza banilor care se invart in fotbal si a proastei infrastructuri.

delaparis
30th June 2008, 22:45
Gay in 9"68 :D

Tyson Gay a doborat recordul mondial pe 100 metri la Eugene (Oregon) in 9 secunde si 68 sutimi si a asigurat calificarea alaturi de Usain Bolt et Asafa Powell pentru Jamaica.
Vantul a fost prea favorabil (4,1 m/sec) deci recordul nu a fost omologat. :)

rob_din
30th June 2008, 22:49
Dupa ce au fost ani in care nimeni nu se atingea de recordul mondial, acum este doborat la intervale mici si cu diferente mari. Stiu ca al lui Gay n-a fost omologat dar nu cred sa treaca mult timp pana la o noua doborare. Una din doua: ori au aparut deodata 3 fenomene, ori dopingul s-a dezvolat infricosator

rob_din
2nd July 2008, 08:18
Primul scandal legat de delegația care ne va reprezenta la JO de la Beijing a explodat în curtea atletismului.
Cei 105 români calificați la Olimpiadă au devenit de ieri... 104! Un tricolor nu va mai urca în avionul de Beijing din cauză că este suspect de dopaj. În culpă se află numele uneia dintre speranțele României la o medalie în chiar sportul-regină. Liliana Popescu, lider mondial la 1.500 de metri în acest sezon – 4:00,35, performanță reușită la București –, atletă situată și între primele șapte-opt din lume pe distanța de 800 de metri (1:59,34), a fost depistată pozitiv, din câte se aude, în luna mai, la un concurs în Alger.

Surse din cadrul fenomenului sportiv au confirmat informația, dar au clasificat-o drept confidențială atât timp cât verdictul nu a fost confirmat și de contraexpertiză. Supranumită Nikita, Lili Popescu a explodat efectiv anul acesta, ascensiunea ei fiind uluitoare. Anul trecut, după CM de la Osaka, s-a despărțit de antrenorul și, în același timp, soțul ei, Bogdan Popescu, alegând să intre în grupa controversatului tehnician Doru Roșca. Născută în 1982, Popescu s-a impus la Cupa Europei din urmă cu o săptămână, de la Istanbul, performanța ei fiind recompensată de federație cu 500 de euro.


" Nu este nimic adevărat. Dacă era ceva trebuia să fiu informată. Or, eu nu știu nimic de așa ceva "- Lili Popescu,atletă



Era de asteptat avand in vedere rezultatele surprinzatoare din acest an.

cata10
3rd July 2008, 20:42
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/lili-popescu-exclusa-din-lotul-olimpic-2754291

Lili Popescu, exclusă din lotul olimpic
Cazul Lilianei Popescu, atleta descoperită pozitiv la controlul doping în luna mai, la Alger, intră în sfera războiului de gherilă. Sportiva încearcă acum să scape basma curată, punând „necazul” pe seama unui simplu accident.

Lider mondial al sezonului la 1.500 de metri, craioveanca a fost înștiințată la începutul acestei săptămâni că testul de la Alger este unul cu probleme, în urină fiind depistate urmele unei substanțe interzise. Odată cu Popescu, au mai primit informația și Federația Română de Atletism, COSR și ANS. Chiar dacă sportiva nu a fost suspendată imediat, conform uzanțelor, prima decizie luată de FRA a fost exluderea ei din lotul pentru Olimpiada de la Beijing, unde era creditată cu șanse la medalii în două probe: 800 m și 1.500 m.
Din câte se aude, sportiva nu va mai solicita contraexpertiza, din cauză că aceasta ar urma să fie verificată la același laborator și niciodată în ultimii ani testul B nu a infirmat proba inițială, ci doar va da explicații pentru incident.

Carmen Hodoș o apără pe „Nikita“

Liliana Popescu (26 de ani) este antrenată de Doru Roșca și manageriată de Silviu Hodoș. Soția acestuia din urmă, cunoscuta antrenoare Carmen Hodoș, explică situația sportivei: „Este imoral ce s-a întâmplat! Informația era strict confidențială și nu trebuia să ajungă în presă. Ce se va întâmpla dacă această sportivă vine cu o explicație clară și acceptată pentru substanța descoperită și apoi este declarată nevinovată? Cine răspunde atunci? Din câte am auzit este vorba despre un derivat neaflat pe lista de bază a substanțelor interzise. Poate că provine dintr-un lot de medicamente infestate, așa cum s-a întâmplat cu Merlene Ottey. Plus că Lili, care este o fată admirabilă, a făcut atâtea teste antidoping anul acesta că s-ar fi îmbogățit dacă lua câte 100 de euro la fiecare. Au căutat-o la toate competițiile, inclusiv la Cupa Europei. Cum de a ieșit pozitiv numai la Alger, când o substanță de acest gen nu se elimină ușor din organism? Eu am încredere în Lili”.

Astăzi, sportiva este așteptată să dea explicații la FRA și să prezinte lista cu medicamentele luate și afecțiunile corespunzătoare acestora. Dacă „Nikita“ va fi găsită vinovată, și antrenorul ei ar putea fi suspendat.

2 ani de suspendare va primi Liliana în cazul în care va fi găsită vinovată pentru dopaj, ea urmând a fi exclusă pe viață din lotul olimpic

100 de mii de dolari solicită CIO forurilor sportive naționale pentru fiecare sportiv găsit dopat în timpul JO







Daca citesti si comentariile lasate, in prosport, la acest articol mai ca nu-ti mai vine sa urmaresti vreun concurs de atletism!

ioanavol
8th July 2008, 22:00
Ionela Târlea: "Doar la 400 m garduri am șanse la Beijing"

Una dintre puținele speranțe ale României la o medalie la Jocurile Olimpice de la Beijing, atleta Ionela Târlea, a declarat, după victoriile clare de la Campionatele Naționale, că unicele sale speranțe sunt legate de cursa de 400 de metri garduri.

Târlea, care a obținut un rezultat notabil și la cursa de 200 de metri garduri, a afirmat că are încredere că se poate califica în finala cursei de 400 de metri, "după care, Dumnezeu cu mila, cum spun eu!"

Vă invităm să aflați din materialul alăturat de ce a avut emoții valoroasa atletă la Campionatele Naționale. http://www.tvr.ro/articol.php?id=41742&c=137

cata10
8th July 2008, 22:24
Aoleu, de cand s-a introdus proba de 200m garduri in intrecerile de atletism ca e proba mea favorita! :angry:
Mai am timp sa-mi fac baremul pt olimpiada?:D
Poate imi raspund specialistii de la tvr!:drak:

rob_din
9th July 2008, 08:32
Funny. Poate e ceva surpriza anul asta

rob_din
10th July 2008, 08:14
Performanță incredibilă realizată aseară, în Polonia, la Byd­goszcz, de un sportiv tricolor. Bianca Perie (18 ani) a cucerit aurul la aruncarea ciocanului, pentru a patra oară consecutiv la o ediție a CM de juniori! Marakech, Beijing, Ostrava și acum Bydgoszcz sunt locațiile unde atleta de la LPS Roman a propulsat accesoriul pentru a-și forma un careu de aur, performanță unică nu doar în atletism, ci și în sport, în general. Abia trecută prin focurile Bacalaureatului, Perie a rezolvat cazul cu un rezultat de 67,95 m, sinonim cu o injecție de optimism pentru JO. „Sunt fericită pentru această medalie. Mă bucur că nu m-a bătut nimeni nici de această dată. Sper să concurez bine la JO, iar Londra 2012 îmi propun să iau aurul”, ne-a declarat sportiva care practică aruncarea ciocanului, sub îndrumarea antrenorului Lucică Cucoș, încă de la vârsta de 11 ani!. „E o tipă îndemânatică, cu o gândire pozitivă în timpul concursurilor și care își domină clar adversarele. Orice se poate întâmpla la Beijing, dar sunt sigur că peste patru ani va cuceri o medalie olimpică”, a completat antrenorul federal Dan Serafim.

ioanavol
10th July 2008, 17:48
18 sportivi sînt în lotul de atletism pentru Olimpiadă

Consiliul Federal a hotărît cei 18 atleți care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Beijing. Președintele Federației Române de Atletism, Sorin Matei, a declarat: "Am hotărât ca lotul care va merge la Jocurile Olimpice de la Beijing să fie de 18, după accidentarea lui Mircea Bogdan și suspiciunea de dopaj a Lilianei Popescu. Ei nu au fost înlocuiți cu alți sportivi".



Cei 18 atleți care vor reprezenta România la Beijing sînt:
Elena Antoci (1.500 m),
Ancuța Bobocel ( 3.000 m ),
Cristina Casandra (3.000 m obstacole),
Adelina Gavrilă (triplusalt),
Nicoleta Grasu (disc),
Ana Maria Groza (20 km marș),
Anca Heltne (greutate),
Felicia Țilea Moldovan (suliță),
Angela Moroșanu (400 m garduri),
Mihaela Neacșu (800 m),
Bianca Perie (ciocan),
Lidia Șimon (maraton),
Monica Stoian (suliță),
Luminița Talpoș (maraton),
Ionela Târlea (400 m garduri, 200 m),
Constantina Diță Tomescu (maraton),
Cristina Vasiloiu (1.500 m),
Marian Oprea (triplusalt).

sursa: http://www.gsp.ro/stire/18-sportivi-sint-in-lotul-de-atletism-pentru-olimpiada-86203.html

ioanavol
10th July 2008, 17:49
Aoleu, de cand s-a introdus proba de 200m garduri in intrecerile de atletism ca e proba mea favorita! :angry:
Mai am timp sa-mi fac baremul pt olimpiada?:D
Poate imi raspund specialistii de la tvr!:drak:

Ai dreptate, nu exista proba de 200 m garduri. Eu nu stiam (ma uit la atletism numai la olimpiade), dar am verificat si-asa este. Am mai invatat si eu ceva. (macar eu nu ma dau cunoscatoare si nu apar la tv)


Si...un pic de "ajutor" pt Ionela:

Campioana mondiala de la 400 metri garduri nu va participa la Olimpiada de la Beijing

Jana Rawlinson, campioana mondiala en-titre a probei de 400 de metri garduri, nu va participa la Olimpiada de la Beijing din cauza unei accidentari la picior care a recidivat.

Pe langa Jana, de la Olimpiada de vara va lipsi si rusoaica Iulia Pecenkina (detinatoarea recordului mondial), cea care are unele probleme cardiace.

In varsta de 25 de ani, Jana Rawlinson fusese operata la picior in luna ianuarie a acestui an si ar fi trebuit sa participe la sfarsitul acestei saptamani la reuniunea atletica Golden League care are loc la Roma.
http://sport.hotnews.ro/stiri-alte_sporturi-3502140-campioana-mondiala-400-metri-garduri-nu-participa-olimpiada-beijing.htm

rob_din
11th July 2008, 20:25
Al doilea aur la CM de Juniori: Elena Lavric la 800m. Sunt curios daca va merge la Beijing fiindca a realizat in acest concurs baremul A

cata10
11th July 2008, 22:20
Al doilea aur la CM de Juniori: Elena Lavric la 800m. Sunt curios daca va merge la Beijing fiindca a realizat in acest concurs baremul A

Da, o performanta deosebita realizata de Lavric; sper sa mearga la olimpiada chiar daca acolo n-ar avea mari sanse, macar asa ca experienta!

miafangina
12th July 2008, 13:17
Am vazut si eu aseara cursa Elenei Lavric,mi-a parut tare bine ca a reusit sa cistige!Mi-a mai placut cum s-a bucurat de reusita si la sfirsit si pe podiumul de premiere.Bravo,Elena!Sper ca COSR sa aiba intelepciunea de a recompensa aceasta performanta prin deplasarea ei la Beijing,ca si-asa s-a mai subtiat lotul de atleti.
Mi-a mai placut cum se prezinta polonezii la capitolul infrastructura si am inteles mai bine de ce in ultimii ani au crescut ca performanta in atletism.
Si inca un lucru dragut:la saritura cu prajina,cind sarea a doua rusoaica,cea care avea sa si cistige,ploaia era pe terminate,aparuse si soarele si am vazut un curcubeu pe cer,poate veti ride de mine,dar mi s-a parut atit de frumos!

rob_din
12th July 2008, 14:57
Sper totusi ca Elena Lavric castiga doar datorita talentului si muncii sale, fiindca din pacate am avut prea multe cazuri de dopaj la alergatoarele de semi-fond. Iar faptul ca mai toate tarile practica dopajul nu e o scuza

rob_din
12th July 2008, 17:33
N-a reusit baremul A Lavric, am gresit eu. Baremul este 2:00:00, Lavric alergand in 2:00:06

miafangina
16th July 2008, 21:15
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/mirela-lavric-la-jo-2012-2784624

Lavric va merge doar in 2012 la JO.

rob_din
21st July 2008, 08:16
Două valori mărite ale hemoglobinei pun pe jar lotul olimpic. Vizate sunt sportivele Elena Iagăr Antoci și Cristina Vasiloiu. Un banal circuit medical la institutul specializat de la București a dat alarma.
Elena Iagăr Antoci și Cristina Vasiloiu au fost descoperite zilele trecute cu valori mărite la hemoglobină. „O sportivă de mare performanță poate ajunge la maximum 15 grame la 100 ml de sânge. Or, la una dintre ele depășea 18 grame, ceea ce e anormal.

Se întâmplă ca valorile să fie mari atunci când se coboară de la munte, însă aici nu este cazul”, a declarat un specialist. Chiar dacă analizele au ridicat un semn de întrebare, nu există niciun fel de acuzație formulată împotriva celor două sportive. Numai că amenzile usturătoare aplicate de CIO pentru fiecare caz de dopaj depistat la Beijing – 100.000 de euro! – îi determină pe oficiali să sufle și în iaurt.


Suspiciunile vor fi spulberate săptămâna aceasta, când sunt așteptate rezultatele controlului antidoping suplimentar plătit de COSR. Probele sunt analizate la Lausanne special pentru depistarea eritropoietinei (EPO), proteina care duce la creșterea celulelor roșii în organism și implicit a valorilor hemoglobinei. Vizați au fost toți sportivii de la canotaj, kaiac-canoe și atletism.
Calificate la JO la 1.500 metri, Antoci și Vasiloiu fac parte din echipa antrenată de Doru Roșca, unde mai există două cazuri cu probleme, Liliana Popescu și Corina Dumbrăvean

miafangina
21st July 2008, 08:21
Atit de multe cazuri cu probleme?
Eu sper sa se poata afla adevarul inainte de plecarea spre Beijing,sa nu patim rusinea de-a fi scoase de pe pista acolo(vezi cazul Melinte-2000)

rob_din
21st July 2008, 08:43
Atit de multe cazuri cu probleme?
Eu sper sa se poata afla adevarul inainte de plecarea spre Beijing,sa nu patim rusinea de-a fi scoase de pe pista acolo(vezi cazul Melinte-2000)

Si stii care-i partea cea mai stupida: ne dopam si tot n-avem rezultate in atletism. Insa intr-adevar daca exista macar o mica suspiciune eu n-as pleca cu respectivele atlete la Beijing. Acolo toata presa sta cu ochii in 4 dupa cazurile de dopaj si ar fi o rusine sa avem asemnea cazuri

miafangina
21st July 2008, 08:47
Sunt de acord cu tine si nu voi intelege ce e la mijloc:prostie sau naivitate;e clar ca ai nostri nu au acces la ultimele descoperiri in materie,cum cred ei ca nu vor fi prinsi?
Vreau sa precizez ca nu sunt de acord cu dopajul ,nici cu cel imposibil de depistat actualmente,dar sa faci prostii sa ajungi de risul lumii mi se pare chiar de neinteles.

rob_din
21st July 2008, 08:51
Sunt de acord cu tine si nu voi intelege ce e la mijloc:prostie sau naivitate;e clar ca ai nostri nu au acces la ultimele descoperiri in materie,cum cred ei ca nu vor fi prinsi?

Cand esti disperat ca n-ai rezultate faci multe prostii. Vorba ta, macar altii se dopeaza "inteligent"
Insa trebuie spus ca si cu EPO poti avea "norocul" sa nu fii prins. Mai ales ca in Romania nu exista laborator care sa descopere substanta. Daca nu era controlul pozitiv la Liliana Popescu poate nici nu se faceau aceste controale suplimentare, iar pana la Beijing substanta era eliminata din organism

miril
21st July 2008, 10:38
La atletism doar Grasu si Oprea, ultimul daca este deplin refacut, au ceva sanse la medalii. Restul vor face doar figuratie si de aceea orice suspiciune trebuie sa....stea acasa.

rob_din
21st July 2008, 10:41
La atletism doar Grasu si Oprea, ultimul daca este deplin refacut, au ceva sanse la medalii. Restul vor face doar figuratie si de aceea orice suspiciune trebuie sa....stea acasa.

Ceva sanse mai au si maratonistele. Nu mari dar sunt.

miril
21st July 2008, 10:55
Corect. Uitasem de ele.

rob_din
22nd July 2008, 22:37
Marian Oprea a castigat concursul Suoer Grand Prix de la Stockholm cu 17.25m

miril
22nd July 2008, 22:39
O veste foarte buna de la Stockholm, Marian Oprea a castigat Grand Prix-ul cu 17,25 metri, devansandu-l printre altii pe Christian Olsson 17,00 metri care si-a intrerupt sariturile in a patra incercare, probabil o jena cauzata de o noua ruptura musculara. Ulterior suedezul a anuntat ca nu va mai merge la Olimpiada. Oprea trebuie sa fie valid si sa adauge vreo 30 de cm cel putin pentru a avea sanse reale la titlul olimpic.

rob_din
22nd July 2008, 22:40
O veste foarte buna de la Stockholm, Marian Oprea a castigat Grand Prix-ul cu 17,25 metri, devansandu-l printre altii pe Cristian Olsson 17,00 metri care si-a intrerupt sariturile in a patra incercare. Ulterior suedezul a anuntat ca nu va mai merge la Olimpiada. Oprea trebuie sa fie valid si sa adauge vreo 30 de cm cel putin pentru a avea sanse reale la titlul olimpic.

Fara 17.50 nu cred ca ia medalie

miril
22nd July 2008, 22:49
In acesta seara marele campion la triplusalt Christian Olsson a anuntat ca foarte probabil cariera lui sportiva a luat sfarsit. Christian nu s-a hotarat definitiv dar atat el cat si expertii comentatori sportivi prezenti la gala nu cred ca acesta isi va relua pregatirile in anul sportiv ce urmeaza. Pacat.

rob_din
22nd July 2008, 22:56
Totusi 17.00m nu e un rezultat dezastruos, nu inteleg de ce nu vrea sa mai participe la JO.

miril
22nd July 2008, 22:58
Am scris mai sus. O noua ruptura musculara la a patra incercare, din cate se pare.

rob_din
22nd July 2008, 23:08
Am scris mai sus. O noua ruptura musculara la a patra incercare, din cate se pare.

Acum am vazut, scuze

cata10
24th July 2008, 01:30
In fine, Viorica Tigau a fost inclusa in lotul pt JO de la Beijing:

articol din Prosport:http://www.prosport.ro/alte-sporturi/atletism/viorica-tigau-este-ok-2807417

miafangina
25th July 2008, 23:14
Am vazut concursul de GP de la Londra;Atleta romanca Ancuta Bobocel s-a clasat a doua la 3000 m obstacole,pe primul loc o atleta irlandeza.
Stiu ca la olimpiada vor fi sportive mult mai puternice dar mi se pare un rezultat bun.
In acelasi concurs,apropo de ce se vorbea mai sus,la triplusalt s-a cistigat cu peste 17,50;Marian Oprea nu a participat,va concura la Monte Carlo;Imi mai amintesc -la 100m-Asafa Powel 9,94,la prajina-Isimbaieva tentativa de record mondial,si era cit pe ce sa-i iasa la a treia incercare.

miril
26th July 2008, 10:12
Ancuta Bobocel, fosta dubla vicecampioana mondiala de juniori, se anunta o atleta de viitor chiar daca rezultatul 8min 37sec 46" de aseara sau asa ceva nu pare impresionant. Mi-a placut atitudinea ei de a lua conducerea plutonului inca din start si de a se bate, la limita regulamentului, cu o irlandeza mai experimentata si agresiva. Trebuie insa sa lucreze la finish daca va dori sa aibe un viitor "de aur" in acesta proba. Pricipalul adversar al lui Oprea la JO pare a fi dupa rezultate si forma, britanicul Idowu, liderul triplusaltistilor din acest an, cu 17m 58cm. L-am vazut de cateva ori in ultimii ani si este un atlet care oscileaza intre rezultate de exceptie si performante catastrofale, inconstanta si labilitatea in concursurile cu miza, fiind slabiciunile lui pe care Oprea, daca va fi valid, trebuie sa le speculeze. Aseara Idowu a rezumat cam cele spuse mai sus de mine, a inceput foarte slab, presat de tribunele pline de asteptari, dar a terminat concursul foarte puternic, cu trei sarituri foarte bune, in ordine: 17,41, 17,34 si, ultima saritura, 17,42.

rob_din
26th July 2008, 22:08
Eu nu m-as baza deloc pe cursa facuta ieri de Bobocel, adversare de mana a doua. Sigur ca se anunta o atleta de viitor dar pana n-o vad facand curse bune cu adversare de calibru nu m-as hazarda s-o consider o viitoare medaliata la marile competitii

Nu cred ca Idowu va pune mari probleme la Beijing, nu e atlet de mari concursuri. Insa sincer nici pe Oprea nu-l vad luptandu-se pentru medalii. Mereu la marile concursuri se sare fenomenal si nu cred ca Oprea este capabil de sarituri de peste 17.50 in acest moment

miril
27th July 2008, 09:33
Cine a spus ca este candidata, Rob? Intotdeauna ai spirit de contrazicere si atunci cand nu este cazul. Am spus ca mi-a placut si are potential. Oprea a sarit de doua ori in jurul lui 17 metri, 25, menajandu-se, deci este pe aproape dpdv al performantei. Daca se va simti bine la concurs, isi va da drumul, caci, spre deosebire de britanic, este un om de concurs. Are sanse mari, inclusiv la aur cu conditia sa fie valid, a se intelege ca nu concureaza cu retinere.

rob_din
27th July 2008, 11:43
Cine a spus ca este candidata, Rob? Intotdeauna ai spirit de contrazicere si atunci cand nu este cazul. Am spus ca mi-a placut si are potential. Oprea a sarit de doua ori in jurul lui 17 metri, 25, menajandu-se, deci este pe aproape dpdv al performantei. Daca se va simti bine la concurs, isi va da drumul, caci, spre deosebire de britanic, este un om de concurs. Are sanse mari, inclusiv la aur cu conditia sa fie valid, a se intelege ca nu concureaza cu retinere.

Dar nu te-am contrazis deloc, doar ca ai facut afirmatia dupa ce-ai vazut cursa de la Londra, ori eu nu cred ca se pot trage cocnluzii dupa o cursa cu adeversare modeste. Atata tot. Sa vedem daca macar prinde finala la Beijing

miril
27th July 2008, 11:59
Am vazut si CM de juniori, plus ca este tanara si chiar daca adversarele sunt mai putin renumite, erau mult mai experimentate si a concurat la o gala de renume si a mers curajos. Problema sunt africancele si cele din spatiul ex-sovietic. E bine ca merge la JO pentru experienta, dar tinta este peste patru ani si pentru ea si pentru Perie. Pacat ca Lavric pentru cateva sutimi nu are aceeasi sansa. Are potential, repet, si la 3000 metri si la 3000 metri obstacole.

rob_din
27th July 2008, 18:31
Franka Dietzch a anuntat ca renunta la a participa la JO. ASsadar tripla campioana mondiala la aruncarea discului va ramane fara vreo medalie olimpica in cariera

miafangina
29th July 2008, 23:24
Record mondial la prajina femei,la Monaco,evident Isinbaieva 5,04 m.
Dezamagitor concursul facut de Marian Oprea.

andreidaniel
30th July 2008, 01:19
Record mondial la prajina femei,la Monaco,evident Isinbaieva 5,04 m.

Am vazut si eu pe Eurosport...e incredibila rusoaica asta! :yes:

miril
30th July 2008, 09:21
Oprea 16,67 in prima saritura, uramata de cinci depasite!!!

rob_din
31st July 2008, 12:45
Suedeza Kluft a declarat ca nu va mai participa la heptatlon, ci doar la probele de saritura in lugime si triplu salt

rob_din
31st July 2008, 13:32
Un nou scandal de dopaj zguduie atletismul românesc cu numai o săptămână înainte de startul Jocurilor Olimpice de la Beijing. La patru ani după ce Mihaela Melinte a fost oprită să concureze la JO de acum patru ani, două atlete din România sunt pe cale să rateze participarea la evenimentul sportiv numărul 1 al anului.
Elena Antoci și Cristina Vasilescu sunt suspecte de dopaj cu EPO, potrivit probei A a unui test antidoping efectuat de către laboratorul de la Lausanne. Cele două sportive nici nu au făcut deplasarea cu restul delegației României.

Motivul: erau suspecte de dopaj încă de la circuitul medical efectuat pe 16 iulie la Institutul Național de Medicină Sportivă, care au scos la iveală valori neobișnuit de mari ale hemoglobinei și hematocritului.

Antoci și Vasilescu sunt antrenate de Eleodor Roșca, același care a pregătit-o și pe Liliana Popescu, depistată pozitiv cu EPO, în luna mai, la un concurs în Alger.

rob_din
31st July 2008, 15:04
6 atlete din Rusia au fost suspendate dupa ce s-a descoperit ca esantioanele de urina luate de la cele 6 anul trecut aveau acelasi ADN

cata10
31st July 2008, 18:32
Suedeza Kluft a declarat ca nu va mai participa la heptatlon, ci doar la probele de saritura in lugime si triplu salt

Era de asteptat sa renunte la aceasta proba a probelor; ea e deja campioana olimpica la Atena si a castigat tot ce se putea pe plan mondial la heptatlon asa ca o inteleg chiar daca eu regret foarte mult ca nu voi mai putea s-o urmaresc evolund la 7 probe; era, si este in continuare, atleta mea favorita si o mare, mare sportiva. Sper sa aiba succes la saritura in lungime, sa fie macar in primele 6, caci finala nu o poate rata.
Dar, Rob, esti sigur ca va concura si la triplu? n-am auzit ca ar fi sarit vreodata triplu salt! Abia astept s-o vad concurand!

cata10
31st July 2008, 18:47
Cat despre atletele (semifondiste) din Romania ce pot sa spun decat ca sunt mediocre si ca in mod normal nu aveau ce cauta la Beijing. Nici nu stiu cum si unde "au reusit" sa indeplineasca baremul A. La concursul de la Monte Carlo (Monaco) au avut o comportare jalnica in conditiile in care mai sunt cateva zile pana la JO! Mai bine ii dadeau voie lui Lavric sa mearga la Beijing care e o junioara de la care putem spera ceva in viitor, pe cand Elena Antoci (fosta Buhaianu, fost Iagar, din cate am inteles) niciodata n-a confirmat intr-o mare competitie desi este o atleta trecuta de 30 de ani ; de multe ori n-a trecut nici de serii; un singur rezultat notabil are, o medalie de argint pe la un european sau mondial de sala unde concurenta nu e asa de mare; in schimb despre despre Cristina Vasilescu nu stiu prea multe, o fi de curand trecuta la senioare? Ce varsta are, poate ma ajuti tu, Rob?

Macar bine ca n-au mai facut deplasarea la Beijing ca ne faceam de rusine pe acolo.
Si astfel lotul nostru mai ramane cu doar 102 sportivi! Ce surprize ne mai asteapta?!

rob_din
31st July 2008, 19:03
Era de asteptat sa renunte la aceasta proba a probelor; ea e deja campioana olimpica la Atena si a castigat tot ce se putea pe plan mondial la heptatlon asa ca o inteleg chiar daca eu regret foarte mult ca nu voi mai putea s-o urmaresc evolund la 7 probe; era, si este in continuare, atleta mea favorita si o mare, mare sportiva. Sper sa aiba succes la saritura in lungime, sa fie macar in primele 6, caci finala nu o poate rata.
Dar, Rob, esti sigur ca va concura si la triplu? n-am auzit ca ar fi sarit vreodata triplu salt! Abia astept s-o vad concurand!

Asa a declarat

rob_din
31st July 2008, 19:07
Cat despre atletele (semifondiste) din Romania ce pot sa spun decat ca sunt mediocre si ca in mod normal nu aveau ce cauta la Beijing. Nici nu stiu cum si unde "au reusit" sa indeplineasca baremul A. La concursul de la Monte Carlo (Monaco) au avut o comportare jalnica in conditiile in care mai sunt cateva zile pana la JO! Mai bine ii dadeau voie lui Lavric sa mearga la Beijing care e o junioara de la care putem spera ceva in viitor, pe cand Elena Antoci (fosta Buhaianu, fost Iagar, din cate am inteles) niciodata n-a confirmat intr-o mare competitie desi este o atleta trecuta de 30 de ani ; de multe ori n-a trecut nici de serii; un singur rezultat notabil are, o medalie de argint pe la un european sau mondial de sala unde concurenta nu e asa de mare; in schimb despre despre Cristina Vasilescu nu stiu prea multe, o fi de curand trecuta la senioare? Ce varsta are, poate ma ajuti tu, Rob?

Macar bine ca n-au mai facut deplasarea la Beijing ca ne faceam de rusine pe acolo.
Si astfel lotul nostru mai ramane cu doar 102 sportivi! Ce surprize ne mai asteapta?!


Imi primul rand o cheama Vasiloiu (ca de obicei presa a gresit) si are 20 de ani reusind in acest an un 4:04 la 1500m cu care a fost in top 10-ul mondial. Acum stim si cum a obtinut performanta

rob_din
31st July 2008, 19:10
Astept o excludere din sport pentru antrenorul Rosca care are sportive dopate pe banda rulanta

miril
31st July 2008, 19:26
Scandal urias in Rusia. Toate semifondistele, sapte, au fost depistate pozitiv la controlul doping, printre care Soboleva, Tomashova si o mai veche cunoscuta, Egorova. Si aruncatoare de disc Pishchalnikova si aruncatoarea de ciocan Kanafeyeva au fost suspendate pentru acelasi motiv. Vor ramane africancele si, din pacate, chinezoaicele, singure la semifond.

rob_din
31st July 2008, 19:34
Scandal urias in Rusia. Toate semifondistele, sapte, au fost depistate pozitiv la controlul doping, printre care Soboleva, Tomashova si o mai veche cunoscuta, Egorova. Si aruncatoare de disc Pishchalnikova si aruncatoarea de ciocan Kanafeyeva au fost suspendate pentru acelasi motiv. Vor ramane africancele si, din pacate, chinezoaicele, singure la semifond.

Eu am citit stirea pe mai multe situri si peste tot se spunea ca a fost descoperit faptul ca toate esantioanele aveau acelasi ADN si au fost suspendate pentru inselaciune.

cata10
31st July 2008, 19:47
Imi primul rand o cheama Vasiloiu (ca de obicei presa a gresit) si are 20 de ani reusind in acest an un 4:04 la 1500m cu care a fost in top 10-ul mondial. Acum stim si cum a obtinut performanta

Mersi pt info!
Asa este, o cheama Vasiloiu si nu Vasilescu! Mea culpa!


Am inteles ca si Corina Dumbravean (1500m) este suspendata pt dopaj si cred ca a fost/este eleva lui Rosca!
Asadar 4 semifondiste si toate 4 dopate!
E rusinos ca nu mai avem reprezentanta la 1500m la Olimpiada, proba cu mari succese pt noi!

miril
31st July 2008, 19:58
Cica au fost urmarite un an de zile de IAAF si, se pare, ca urina era recoltata de la alte persoane decat cele implicate.

cata10
31st July 2008, 19:59
Articol de pe situl tvr despre atletele dopate:
http://www.tvr.ro/articol.php?id=43453&c=137

Nu uitati sa cititi si comentariul lasat la acest articol!!!!!!!!!!!!!!!

AuriB
31st July 2008, 20:05
Cum se poate asa ceva cind practica asta era cunoscuta de foarte multi ani?In plus nu sint supraveghiati sportivii cind sint la controlul antidoping?,imi aduc aminte de Gabi Szabo care spunea ca erau strict perchezitionate atunci cind asteptau sa dea proba de urina.

Doamne ce comentariu!parca il aud pe.....un anume.....patron:D

rob_din
31st July 2008, 20:37
Cum se poate asa ceva cind practica asta era cunoscuta de foarte multi ani?In plus nu sint supraveghiati sportivii cind sint la controlul antidoping?,imi aduc aminte de Gabi Szabo care spunea ca erau strict perchezitionate atunci cind asteptau sa dea proba de urina.

Doamne ce comentariu!parca il aud pe.....un anume.....patron:D

Probabil au gasit rusii metode de a insela controalele. Oricum cresc sansele pentru Grasu dupa aceasta suspendare

AuriB
31st July 2008, 20:45
Asa este, fara Dietzch, acum fara rusoaica,Nicoleta are mari sanse la medalie poate chiar de aur!

Tracoromana
31st July 2008, 23:06
Nu prea sunt la curent cu lumea atletismului, dar numai atletele din Europa de est se dopeaza? Romania, Rusia...Numai ele sunt depistate?

rob_din
31st July 2008, 23:08
Nu prea sunt la curent cu lumea atletismului, dar numai atletele din Europa de est se dopeaza? Romania, Rusia...Numai ele sunt depistate?

2 motive: nu stiu sa se dopeze "inteligent" si nu au accest la ultimul racnet in materie de substante dopante, adica cele care nu pot fi descoperite

AuriB
31st July 2008, 23:46
2 motive: nu stiu sa se dopeze "inteligent" si nu au accest la ultimul racnet in materie de substante dopante, adica cele care nu pot fi descoperite

Si atunci de ce se mai dopeaza ?daca tot stiu ca vor fi prinse;ma indoiesc ca sufera de atita naivitate incit sa creada ca nu li se poate intimpla lor!

rob_din
1st August 2008, 21:20
Si dopate si penibile

Federația Română de Atletism anunță că, începând cu data de 1 august 2008, atletele Elena Antoci și Cristina Vasiloiu au decis să se retragă din activitatea sportivă. Iagăr era una dintre ele mai bune semifondiste tricolore din ultimii ani, în timp ce piteșteanca era considerată o atletă de mare viitor. Ambele urmau să facă parte din delegația României la JO, daar suspiciunile de dopaj i-au determinat pe mai marii COSR să nu le mai ia în calcul.
Iată conținutul scrisorii adresate președintelui FRA, Sorin Matei.

"Subsemnatele Antoci Elena și Vasiloiu Cristina, componente ale lotului olimpic de atletism, vă aducem la cunoștință că, începând cu 1 august 2008 renunțăm la activitatea sportivă. Am luat această decizie pentru că, atât viața sportivă, cât și cea personală, a devenit imposibilă din cauza unor scurgeri de informații, probabil din unele instituții publice, și a unor declarații din care am înțeles că participarea noastră la JO 2008 este imposibilă. Toate acestea ducând la imensul scandal mediatic în care suntem implicate fără a ni se aduce la cunoștință vreun rezultat oficial. (...)

Dezinformările făcute public, cum că n-am plecat la JO de la Beijing în data de 27 iulie, odată cu delegația României, din cauza dopajului, când se știa foarte clar că noi urma să facem deplasarea în data de 12 sau 14 august, par a avea legătură cu tot acest scandal programat și direcționat atât împotriva atleților, cât și a FRA.

De asemenea, nici până în ziua de azi n-am primit vreo înștiințare oficială de la INMS despre rezultatele analizelor efectuate la circuitul medical, informațiile aflându-le din mass-media. (...) Toate aceste lucruri, dar nu sunt singurele, ne-au făcut să luăm această decizie de a renunța la activitatea sportivă începând de azi, 1 august 2008."

rob_din
1st August 2008, 21:21
Si atunci de ce se mai dopeaza ?daca tot stiu ca vor fi prinse;ma indoiesc ca sufera de atita naivitate incit sa creada ca nu li se poate intimpla lor!

Dar ce tu crezi ca sunt toti gasiti dopati? Marea majoritate scapa neprinsi

mikeyy
3rd August 2008, 13:13
Imaginile nu mor și nu mint niciodată. Ele te ajută să retrăiești trecutul, atunci când prezentul nu-ți zâmbește, sau au rolul de a-i ambiționa pe unii sportivi în activitate.Realizat în condiții grafice extraordinare, albumul de prezentare a ediției din acest an conține, în cele 100 de pagini, un amestec de nou și vechi, o mixare a coordonatelor esențiale din trecut, cu date despre vedetele zilelor noastre, dar axat în special pe fotografii antologice.

În această galerie de campioni și-au găsit locul și trei imagini cu sportivi români. La capitolul istoria gimnasticii, Nadia Comăneci e capul de afiș, cu un exercițiu la paralele sălii din Montreal (1976), în timp ce tripla medaliată cu aur de la Atena, Cătălina Ponor, e protagonista analizei ediției trecute a JO.

Continuă să alerge pentru România

Interesant e faptul că la secțiunea atletism o putem vedea pe regretata Maria Cioncan, imortalizată la Atena, chiar în apropierea liniei de finiș.
Alături de cele trei medaliate tricolore, în „avanpremiera” realizată de organizatori se mai află superstaruri mondiale precum Elena Isinbaieva, Carl Lewis, Svetlana Horkina, Tyson Gay, Serghei Bubka, Michael Phelps sau idolul local, „gardistul“ Xiang Liu.

Prosport

AuriB
3rd August 2008, 13:25
Foarte frumos, chiar merita Maria acest lucru!O atleta ca ea cu un suflet atit de mare mai rar.

Tracoromana
3rd August 2008, 15:48
Frumos din partea lor ca s-au gandit la Maria Cioncan. E un omagiu.

rob_din
5th August 2008, 13:06
Lovitură grea pentru atletismul rus!

După ce în urmă cu cinci zile au fost suspendate provizoriu șapte atlete ruse printre care și semifondista Yelena Soboleva, una dintre favoritele probelor de 800 și 1500 m, un responsabil din cadrul forului atletic rus a anunțat că atleții Vladimir Kanaikin și Valeri Borch au fost depisați pozitiv în urma unui control antidoping.

"Valeri Borchin și Vladimir Kanaikin au fost depistați pozitiv și este improbabil să mai poată participa la Jocurile Olimpice", a spus responsabilul rus, sub protecția anonimatului.

Kanaikin și Borchin candidați la medalii în probele de 50, respectiv 20 de km marș, riscă să rateze astfel participarea la Jocurile Olimpice de la Beijing.

mikeyy
5th August 2008, 13:08
Asta inseamna ca pana incepe Olimpiada..Rusia ramane fara sportivi la atletism :D

rob_din
5th August 2008, 13:13
Asta inseamna ca pana incepe Olimpiada..Rusia ramane fara sportivi la atletism :D

In ritmul asta e posibil

rob_din
8th August 2008, 11:55
Roman Usov (RUS-3000M obstacole) a fost gasit si el pozitiv si exclus din delegatia rusa

cata10
8th August 2008, 12:05
Au ramas mult in urma rusii la capitolul "medicina sportiva" daca-i prinde CIO pe toti dopatii......

rob_din
8th August 2008, 12:08
Au ramas mult in urma rusii la capitolul "medicina sportiva" daca-i prinde CIO pe toti dopatii......


Corect, lasa ca sunt americanii toti curati

cata10
8th August 2008, 12:44
Corect, lasa ca sunt americanii toti curati

Nici nu incape indoiala ....... vreo 3-4 ani medaliile vor fi cu siguranta in posesia americanilor; doar dupa aceasta perioada vor incepe sa le returneze la CIO (vezi Marion Jones, Tim Montgomery, Justin Gatlin, Michael Jhonson - la stafeta de 4x400 din cauza coechipierilor si multi, multi altii

resita
10th August 2008, 16:25
ceva noutati? :D

rob_din
10th August 2008, 18:07
ceva noutati? :D

Mai e aproape o saptamana pana la debutul atletismului, destul de putine stiri deocamdata. Toate sunt legate de dopaj: hurdlerul grec Goussis a fost rechemat in tara dupa ce-a fost descoperit pozitiv, iar CIO a interzis participarea lui Ekaterini Thanou la competitie

Sentient7
10th August 2008, 20:22
haha,se dopeaza in draci baietii(si fetele).mi se pare absolut clar ca este o practica foarte des folosita si prin urmare majoritatea se bazeaza probabil pe faptul ca nu vor fi prinsi...si este destul de probabil sa nicinu fie...este un haos total si nu vad nicio solutie la aceasta problema.

resita
10th August 2008, 23:22
ca tot veni vorba de dopat :evil::evil::evil:

Ionela Tarlea se dopeaza cu aprobarea CIO http://sport.hotnews.ro/stiri-jocurile_olimpice_beijing_2008-3903609-ionela-tarlea-dopeaza-aprobarea-cio.htm

rob_din
14th August 2008, 19:10
Maine incepe atletismul, sambata finala la 100m masculin

utd4ever
14th August 2008, 20:15
Maine 2 finale, aruncarea greutatii masculin si 10.000 m feminin, 2 probe interesante, pe gustul meu .. :p

cata10
15th August 2008, 04:44
Maine incepe atletismul, sambata finala la 100m masculin

Pe cine mizezi la 100 m? Un american sau un jamaican?

Catalanul
15th August 2008, 04:46
ce bine ca la atletism nu mai poate face NBC nimic si vom putea vedea probele la ore decente (pentru noi) fara sa ne mai trezim cu noaptea in cap /hello

cata10
15th August 2008, 04:59
Astazi are Nicoleta Grasu calificarile la aruncarea discului (grupa B - ora 16.20)!
Mai intra in concurs Mihaela Neacsu, in calificari, la 800 m; Adelina Gavrila la triplu salt (calificari) si tot in calificari la 3000 m obstacole: Casandra Cristina (seria 1 - ora 15.25) si Bobocel Ancuta ( seria 2 - ora 15.37)

resita
15th August 2008, 07:00
Mihaela Neacsu, in calificari, la 800 m. doar a 6 :(

rob_din
15th August 2008, 08:26
Mihaela Neacsu, in calificari, la 800 m. doar a 6 :(

Au bagat-o in sperieti cazurile de dopaj descoperite

rob_din
15th August 2008, 08:26
Pe cine mizezi la 100 m? Un american sau un jamaican?

Jamaican, Bolt

miril
15th August 2008, 13:25
Bolt e colosal si, culmea, parerea mea, nu se dopeaza. Este un fenomen al naturii, genetic.

rob_din
15th August 2008, 13:28
Bolt e colosal si, culmea, parerea mea, nu se dopeaza. Este un fenomen al naturii, genetic.

:) nu alergi asa repede nedopandu-te, orice fenomen genetic esti. Si eu zic ca are cel mai mare talent intre cei 3, dar niste substante ajutatoare tot trebuie

rob_din
15th August 2008, 13:29
Trebuie sa fie atent la start totusi

miril
15th August 2008, 13:31
Acum cred ca am inceput sa ne intelegem, adica avem un numitor comun, toti se dopeaza dar Bolt nu cred ca are nevoie de prea mult ajutor. Are genetica din laboratorul...naturii de partea sa.

rob_din
15th August 2008, 13:34
Acum cred ca am inceput sa ne intelegem, adica avem un numitor comun, toti se dopeaza dar Bolt nu cred ca are nevoie de prea mult ajutor. Are genetica din laboratorul...naturii de partea sa.

Bun, dar eu am zis mereu ca depinde si de talent un rezultat nu numai de doping. Iti dai seama ca desi e superdopat Phelps este oricum un super talent natural

Catalanul
15th August 2008, 15:40
Atleta Casandra Cristina a terminat pe locul 4 in primul tur al probei de 3000 m obstacole si se califica in finala

rob_din
15th August 2008, 16:01
Atleta Casandra Cristina a terminat pe locul 4 in primul tur al probei de 3000 m obstacole si se califica in finala

A batut RN cu 6 secunde, Bobocel a ratat insa calificarea, ceea ce e destul de rau pentru carierea ei aflata la inceput. Ar fi prins bine o finala

rob_din
15th August 2008, 16:02
Bolt bate RM fara probleme la cum a a lergat in sferturi

JJ
15th August 2008, 16:11
Timpii au fost slabi in sferturi la suta, nu cred ca se va alerga in timp de RM. Oricum, cursa promite, ca de obicei. Pe langa Bolt, mai e si fostul detinator RM, Gay Tyson.
Cu 9:22, Casandra are al patrulea timp pe total, restul seriilor au alergat mai slab. Bobocel a pierdut contactul cu primele 5 si n-a reusit sa mai sprinteze.

A inceput prima finala, cea la greutate. Calificarile le-a castigat un polonez, insa doar americanii si belarusii au peste 22 m sezonul asta.

Catalanul
15th August 2008, 16:50
Nicoleta Grasu 62.51 m la aruncarea cu disc, s-a calificat in finala :ok:

rob_din
15th August 2008, 17:02
Dezastru pentru americani la greutate, vroiau toate medaliile.

rob_din
15th August 2008, 17:03
Timpii au fost slabi in sferturi la suta, nu cred ca se va alerga in timp de RM. Oricum, cursa promite, ca de obicei. Pe langa Bolt, mai e si fostul detinator RM, Gay Tyson.
Cu 9:22, Casandra are al patrulea timp pe total, restul seriilor au alergat mai slab. Bobocel a pierdut contactul cu primele 5 si n-a reusit sa mai sprinteze.

A inceput prima finala, cea la greutate. Calificarile le-a castigat un polonez, insa doar americanii si belarusii au peste 22 m sezonul asta.

Ai vazut cursa lui Bolt. Nu pot sa cred ca coborat sub 10 secunde plimbandu-se

Zabriskie
15th August 2008, 17:21
De luni bune astept finala asta de 100, dar din pacate nu pot sa o prind in direct. Sper sa castige Lightning Bolt.

rob_din
15th August 2008, 17:53
Primul aur-Polonia la greutate.

utd4ever
15th August 2008, 18:12
Slaba de tot intrecerea...

JJ
15th August 2008, 18:14
Adelina Gavrila avea 14,8 sariti in februarie, acum n-a reusit nici macar 14 m. Deci adio finala.

Tocmai a castigat etiopianca 10000 m cu personal best mai bun cu 44 secunde ca anteriorul si cu 20 secunde sub recordul olimpic.
Avand in vedere ca s-a scos un timp f. bun la 10000, nu cred ca se vor depasi recorduri la 100 - pista nu e de viteza.

rob_din
15th August 2008, 18:20
Slaba de tot intrecerea...

De acord, poate e mai curatica

JJ
15th August 2008, 18:49
Ma uitam la rezultate la 10000 feminin: pe langa recordul olimpic, locurile 2 si 3 au facut recorduri continentale, locul 4 a facut record mondial de juniori...
Pe langa asta, doar prima zi de concurs si s-au depasit vreo 20 de recorduri nationale.

rob_din
15th August 2008, 20:54
Nicoleta Grasu e superfavorita la aur.

rob_din
15th August 2008, 20:54
Ma uitam la rezultate la 10000 feminin: pe langa recordul olimpic, locurile 2 si 3 au facut recorduri continentale, locul 4 a facut record mondial de juniori...
Pe langa asta, doar prima zi de concurs si s-au depasit vreo 20 de recorduri nationale.

E normal, sunt probe care se alearga rar (10000m) sau sunt relativ noi (3000m obs)

Sorin Blaj
15th August 2008, 21:05
Ai vazut cursa lui Bolt. Nu pot sa cred ca coborat sub 10 secunde plimbandu-se

Nici Asafa Powell nu trebuie uitat. Intre cei doi se va da batalia pentru aur.

miril
15th August 2008, 21:09
Bolt este marele favorit. Doar un start catastrofal sau o descalificare il poate impiedica sa ia aurul, in opinia mea.

Sorin Blaj
15th August 2008, 21:11
Sau determinarea lui Powell, care la concursurile mari a dezamagit pana acum.

Zabriskie
15th August 2008, 21:15
E complicat, niciunul nu a dominat clar anul asta, mai mult cand s-au intalnit 2 dintre cei 3 mari si-au cam impartit victoriile. Asafa e slab sub presiune, Gay pare outsider, dar de la americani te poti astepta la orice :D. Dupa seriile de azi Bolt pare favorit, are cel mai bun timp si practic s-a distrat pe ultimii 30 de m ai cursei.

resita
15th August 2008, 22:39
Atleta Cristina Casandra s-a clasat, vineri, pe locul 4 în prima serie de calificare, cu timpul de 9:22,38 minute, calificându-se astfel în finala probei de 3.000 de metri obstacole. Cu timpul reușit, Cristina Casandra a reușit să stabilească un nou record național și a ocupat locul 6 în clasamentul general.

utd4ever
15th August 2008, 23:58
E normal, sunt probe care se alearga rar (10000m) sau sunt relativ noi (3000m obs)


Mama-mama, ce porcarie mi se par probele cu obstacole. Sunt 5 sau 6 (corectati-ma daca gresesc) obstacole de-a lungul unui tur, pe care le sare oricine cu ochii inchisi, si zau de conteaza 3-4 secunde la clasamentul final, la timpi de 8-9 minute !

petschovschi
16th August 2008, 01:02
Nicoleta Grasu e superfavorita la aur.

Discutabil in opinia mea. Din ce-am vazut Sadova nu s-a calificat in finala, iar aruncarile in calificari n-au fost impresionante. Intr-adevar Grasu intra in finala cu cel mai bun rezultat al calificarilor dar rezultatele din calificari sunt "subtiri" si , parerea mea, ca nu au nicio relevanta.

Grasu are intr-adevar SB anul asta cu 66,51. Dar trebuie avut in vedere ca aceasta e o performanta singulara in ultimii ani cind ea nu a depasit deloc 65 m. Anul asta mai are un 64,96 si un 64,58 (pe 19.07).
Ma ingrijoreaza forma lui Barrios care in ultimele doua luni are doua aruncari bune: 65,80 si 66,13 ( acum vreo 3 saptamini, deci putem spune ca e in forma).

Nu stiu de ce, dar azi atit la disc femei cit si la greutate barbati au fost aruncari modeste (la greutate chiar foarte modeste, principalii doi favoriti Nelson si Heffs dezamagind profund...).

miafangina
16th August 2008, 08:11
Sunt curioasa cum va decurge concursul atletic,datorita conditiilor atmosferice de la Beijing.
Oare vor bate si atletii recorduri pe banda,ca si innotatorii?

resita
16th August 2008, 09:07
Anca Heltne - aruncarea greutății a terminat pe locul 12 in seria sa de calificari si nu a prins finala

Roddicted
16th August 2008, 11:51
E complicat, niciunul nu a dominat clar anul asta, mai mult cand s-au intalnit 2 dintre cei 3 mari si-au cam impartit victoriile. Asafa e slab sub presiune, Gay pare outsider, dar de la americani te poti astepta la orice :D. Dupa seriile de azi Bolt pare favorit, are cel mai bun timp si practic s-a distrat pe ultimii 30 de m ai cursei.

Tot Gay va castiga:lol:Powel va trai dezamagirea de la Atena cand l-a invins Gatlin.

Sifodias
16th August 2008, 13:11
Gay va castiga o invitatie la parada...

Catalanul
16th August 2008, 14:17
Eu nu inteleg de ce Atletismul are un subforum special avand in vedere ca se va scrie doar pe acest thread :D Este exact ca si la inot ... n-ai cum sa faci threaduri speciale pentru fiecare proba :rolleyes:

in fine ... ca sa fiu on topic ... astept si eu finala de 100 m unde merg pe mana (sau mai bine zis picioarele) lui Bolt

JJ
16th August 2008, 14:49
In curand incep semifinalele la suta masculin, cu Bolt in prima, iar Powell cu Gay Tyson in a doua. Astia trei sunt marii favoriti la medalii, oricare poate castiga, de vazut daca Obikwelu isi aduce aminte de vremurile bune si se poate intercala intre ei.

Eu unul sunt curios si la suta feminin, daca Arron va reusi sa depaseasca legiunea americano-jamaicana.

Ca o consolare pt. romanca necalificata la 800 m, in semifinale s-a alergat 1:57-1:58, deci nici cu cel mai bun timp al ei nu prindea finala.

rob_din
16th August 2008, 14:57
Gasita dopata Daniela Yordanova (1500m)

Sifodias
16th August 2008, 15:18
Pana la urma gay a zis ca-i mai bine sa nu mai participe in finala si se pastreaza pentru parada!

miafangina
16th August 2008, 15:18
:shocked:Gay eliminat in semifinala!

JJ
16th August 2008, 15:18
Sunt bun la pronosticuri, si Tyson Gay, si Obikwelu au iesit in semifinale la suta :D
100 masculin - afacere jamaicana.

Gontel
16th August 2008, 15:19
Mare surpriza, cine ar fi crezut ca Tyson Gay, unul din marii favoriti, va rata finala la suta. S-a clasat abia al cincilea in a doua semifinala.

rob_din
16th August 2008, 15:19
Pana la urma gay a zis ca-i mai bine sa nu mai participe in finala si se pastreaza pentru parada!

:rosu: ce-o fi in capul tau nu inteleg

rob_din
16th August 2008, 15:20
Mare surpriza, cine ar fi crezut ca Tyson Gay, unul din marii favoriti, va rata finala la suta. S-a clasat abia al cincilea in a doua semifinala.

Era destul de clar ca nu era in forma maxima, nu m-as fi asteptat insa sa rateze finala

nubian
16th August 2008, 15:28
La cum a alergat Usain in prima semifinala, Gay n-ar fi avut nici o sansa nici daca se califica.

miafangina
16th August 2008, 15:57
Frantuzoaica Arron,eliminata.
Era asa iesita din forma?

Sorin Blaj
16th August 2008, 16:04
Mare surpriza, cine ar fi crezut ca Tyson Gay, unul din marii favoriti, va rata finala la suta. S-a clasat abia al cincilea in a doua semifinala.

Cine ar fi crezut? Cei ce au urmarit cat de cat evolutia din atletism la 100 m, in ultimele luni.

Pentru cine nu stia, Gay s-a accidentat chiar in finala trialului american la 100 m, ratand astfel participarea la 200 m, cursa lui favorita.

Recuperarea i-a permis doar sa ia startul la Jocurile Olimpice, atat si nimic mai mult.

Declaratiile lui? Ce era sa zica. Baieti nu sunt in forma, n-am sa prind finala?

Favoriti sunt cei doi jamaicani, Bolt si Powell, ultimii doi detinatori ai RM. Toata lumea il vede castigator pe Bolt. Eu merg pe Powell, este momentul potrivit pentru revansa si pentru a dovedi ca poate castiga si competitii importante.

rob_din
16th August 2008, 16:08
Frantuzoaica Arron,eliminata.
Era asa iesita din forma?

Are 35 de ani totusi

JJ
16th August 2008, 16:09
Arron se pare ca e prea batrana pt. sportul asta. Insa Chandra Sturrup, care e si mai in varsta, a trecut in semifinale. Doar Kerron Stewart din Jamaica a alergat sub 11.

Sorin Blaj
16th August 2008, 16:18
In curand incep semifinalele la suta masculin, cu Bolt in prima, iar Powell cu Gay Tyson in a doua. Astia trei sunt marii favoriti la medalii, oricare poate castiga, de vazut daca Obikwelu isi aduce aminte de vremurile bune si se poate intercala intre ei.

Eu unul sunt curios si la suta feminin, daca Arron va reusi sa depaseasca legiunea americano-jamaicana.

Ca o consolare pt. romanca necalificata la 800 m, in semifinale s-a alergat 1:57-1:58, deci nici cu cel mai bun timp al ei nu prindea finala.
Sunt bun la pronosticuri, si Tyson Gay, si Obikwelu au iesit in semifinale la suta :D
100 masculin - afacere jamaicana.

De unde ai dedus ca esti bun la pronosticuri? Il vedeai pe Tyson Gay favorit la medalii, chiar castigator. :)

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:11
Vin finalistii la 100 m.

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:19
Interesant momentul dinaintea finalei la 100 m:

resita
16th August 2008, 17:26
incepe fiesta :ok:

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:27
Finalistii:

resita
16th August 2008, 17:29
Go DIX Go :D

resita
16th August 2008, 17:31
USAIN BOLT - record mondial 9'69

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:32
Usain Bolt este campionul olimpic, cu nou record mondial, 9,69.

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:34
Fantastic:

Sifodias
16th August 2008, 17:35
Frumos!Usain putea lejer sa coboare sub 9,60 dar pe final s-a prostit!

miafangina
16th August 2008, 17:36
Extraordinar!Am avut impresia ca putea mult mai bun timp.

Patriots
16th August 2008, 17:37
Usain is unbelievable! :yeah: Doamne ce cursa a putut face. :shock:

AuriB
16th August 2008, 17:37
Asta cred ca e de pe alta planeta!

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:37
Campionul:

miafangina
16th August 2008, 17:39
Frumos!Usain putea lejer sa coboare sub 9,60 dar pe final s-a prostit!

N-as zice ca s-a prostit,s-a bucurat,sau si-a lasat rezerva,sa-l mai bata la vreun grand-prix pe bani frumosi(recordul).

Ratonu
16th August 2008, 17:39
Holy s**t ce am ratat... Am prins doar reluările, incredibil Bolt.

Edit:

N-as zice ca s-a prostit,s-a bucurat,sau si-a lasat rezerva,sa-l mai bata la vreun grand-prix pe bani frumosi(recordul).
QFT.

Catalanul
16th August 2008, 17:39
Incredibil! Reusea lejer sa faca cel putin 9.65 daca nu celebra deja victoria pe final.

Era de asteptat sa bata recordul mondial dupa cursele pe care le'a facut in calificari.

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:39
Clasamentul finalei:

rob_din
16th August 2008, 17:41
Facea 9.60 fara probleme, n-am mai vazut asa ceva. O sa se distreze si la 200m, plus stafeta de 4x100

Sigur ca marketingul american ni-l baga pe gat pe Phelps, dar Bolt este vedeta acestor JO. Nu-i vina lui ca nu exista 5 stiluri de alergare

Fantastic

miafangina
16th August 2008, 17:45
Si startul lui n-a fost cel mai bun.
Nu-mi venea sa cred,sa ai timp sa te uiti si inapoi si cu toate astea sa bati recordul mondial!
Ceilalti parca erau de categoria a doua.

Catalanul
16th August 2008, 17:45
Am vazut ca acum s-a terminat proba de heptatlon la femei. Intr-un fel valoreaza mai mult o medalie de aur la aceasta proba decat "nspe mii" de medalii acumulate la inot. Asa ar trebui sa fie si acolo ... sa se poata participa la maxim 3 hai sa zicem 5 probe iar la restu, daca vrei sa mai participi, sa se acumuleze punctele sau timpii reusiti.

miafangina
16th August 2008, 17:45
Sper sa cistige Jamaica la stafeta!

rob_din
16th August 2008, 17:46
Sincer eu n-am vazut niciodata asa ceva precum acest Bolt. Au fost mari sportivi in multe sporturi dar nu stiu sa fi vazut asa ceva

miafangina
16th August 2008, 17:48
Doua atlete din Ucraina pe primele locuri la heptatlon.Bravo,fetelor(tuturor de la hep)

Si mai sunt si foarte frumoase multe dintre ele!

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:48
Sper sa cistige Jamaica la stafeta!Nu vad cum ar putea pierde, doar daca sunt descalificati.

rob_din
16th August 2008, 17:48
Pe pagina espn.com stirea despre Bolt e la diverse.

http://espn.go.com/

rob_din
16th August 2008, 17:49
La fel pe nbcolympics http://www.nbcolympics.com/

Americanii traiesc intr-o lume paralela. Stiau ca se vor face de ras la atletism de aceea n-au mai mutat problele la 9 dimineata

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:51
Sincer eu n-am vazut niciodata asa ceva precum acest Bolt. Au fost mari sportivi in multe sporturi dar nu stiu sa fi vazut asa ceva

Inseamna ca ai vazut prea putin la viata ta.

Acelasi stil il avea si Donovan Bailey.

rob_din
16th August 2008, 17:52
Inseamna ca ai vazut prea putin la viata ta.

Acelasi stil il avea si Donovan Bailey.

Daca tu il compari pe Bailey cu Bolt n-am ce sa mai zic

Sorin Blaj
16th August 2008, 17:54
Normal. La cat esti de priceput.

YoNuTzz
16th August 2008, 18:32
fenomenal acest jamaican Bolt :ok:
cum sa te opresti aproape pe final, sa castigi cursa si detasat si sa stabilesti un nou record mondial :D

ohio911
16th August 2008, 19:07
bolt e incredibil are dreptate rob din,asa ceva nici eu n-am mai vazut.incontestabil e vedeta JO

Sorin Blaj
16th August 2008, 19:09
Asa se spunea la momentul respectiv si despre Donovan Bailey. Dar trebuie sa fi vazut acele momente ca sa poti face comparatie.

rob_din
16th August 2008, 19:28
Asa se spunea la momentul respectiv si despre Donovan Bailey. Dar trebuie sa fi vazut acele momente ca sa poti face comparatie.

Ai o pasiune pentru Bailey sau ce, asa daca e s-o luam l-as putea compara cu Johnson, dar o asemnea usurinta in a alerga, un asemnea fuleu, o asemnea clasa n-am vazut niciodata

Sorin Blaj
16th August 2008, 19:53
Problema ta. Vom vedea ce va face in viitor. Este tanar si poate performa multi ani de acum incolo. Sa vedem daca o va si face.

rob_din
16th August 2008, 19:54
Problema ta. Vom vedea ce va face in viitor. Este tanar si poate performa multi ani de acum incolo. Sa vedem daca o va si face.

N-am nici o problema.

Ratonu
17th August 2008, 03:28
Se mai uită cineva la maraton? Constantina Diță-Tomescu e plasată bine la 15 km, însă casele de pariuri nu-i dau șanse prea mari la victorie (pe Betdaq, unde se updatează constant cotele, înainte de cursă avea 107, ceva mai devreme când a ieșit în fruntea plutonului a crescut la 18 :o:, acum are 61). La conducerea cursei se află Mamorallo Tjoka din Lesotho, o sportivă și mai slab cotată (de fapt deloc cotată :D). Una dintre favorite, Galina Bogomolova, s-a distanțat de pluton în direcția nefavorabilă pentru ea. Pe Șimon și Talpoș nu le-am văzut distanțându-se, dar nu sunt nici în partea din față a plutonului și în mod normal nu au șanse la un loc în primele 10.

Edit: Fata din Lesotho a renunțat, se pare. E clar că are dureri mari, și mai devreme s-a oprit pentru câteva secunde, dar a revenit atunci la conducerea cursei. S-a sacrificat pentru câteva zeci de minute de glorie virtuală.

Iar Șimon și Talpoș au apărut și ele în frunte, so my bad.

Catalanul
17th August 2008, 03:31
nu stiam ca a inceput asa devreme proba :) o sa ma uit si eu acum ... poate ne face o surpriza si mai luam o medalie

Primus Hawaii
17th August 2008, 03:41
fenomenal acest jamaican Bolt :ok:
cum sa te opresti aproape pe final, sa castigi cursa si detasat si sa stabilesti un nou record mondial :D

Cam suspect...

Ratonu
17th August 2008, 03:43
Tomescu a trecut prima, urmată de Zivile Balciunaite din Lituania, care a condus plutonul și în urmărirea altor tentative de desprindere. Catherine Ndereba, a doua favorită, aleargă undeva în spatele grupului fruntaș. Etiopiencele, chinezoaicele, dar și româncele sunt toate sus. Îmi place că de când conduce românca (38 de ani, apropo, celelalte și ele peste 30) sunt arătate tot mai mult sportive rămase în urmă.

Catalanul
17th August 2008, 03:44
Dupa 20 de km Tomescu e pe primul loc :) Sa speram ca nu o vor trada fortele si va fi in continuare in fruntea plutonului.

rob_din
17th August 2008, 05:40
Felicitari Constantinei Tomescu

cata10
17th August 2008, 05:51
Ce cursa a facut Pusa! Bravo! Felicitari!
Am urmarit maratonul cap coada si mi-a dat niste emotii ..... ce curajoasa a fost.....Am inceput foarte bine ziua! Sa continuam tot asa!

Ratonu
17th August 2008, 05:52
Da, medalie de aur pentru Constantina Tomescu-Diță cu 2h26m44s, cel mai bun rezultat al ei în acest an! Românca a plecat din pluton cu vreo 25 km înainte de final și a meritat. Ndereba din Kenya a terminat până la urmă pe 2, Lidia Șimon pe 8, iar Luminița Talpoș pe 18.

rob_din
17th August 2008, 05:53
Campioana olimpica la 400m garduri Fani Halkia a fost gasita in sfarsit dopata.

AuriB
17th August 2008, 05:58
FELICITARI CONSTANTINEI DITA TOMESCU! BRAVO!:floricica::no1
Am inceput nemaipomenit ziua,sa o continuam tot asa.Hai Romania!

1234
17th August 2008, 06:01
Am urmarit cu sufletul la gura cursa incredibila.
Felicitari Constantinei!

Sentient7
17th August 2008, 06:05
pfffffffff,sa ai asa emotii pentru 2 ore.groaznic...oricum,felicitari,victorie incredibila.

Optimistul
17th August 2008, 07:16
Surpriza FFFF.MARE pt. atletismul romanesc - cea mai dificila proba a fost castigata de Constantina ,eroina noastra care a condus incredibil cursa !!!!!

geanina77
17th August 2008, 07:39
Felicitari Constantina!!!!! Ce Emotii!!!! Incredibila !!!

resita
17th August 2008, 08:03
Bravoooooooooooooo

asta da surpriza :ok:

TheMentalist
17th August 2008, 08:11
Bravo!!!! Nu ma asteptam sa castigam la maraton.

Ted
17th August 2008, 08:34
Senzational!Felicitari Constantina Tomescu!

ingerasha123
17th August 2008, 08:36
Incredibil,la 38 de ani asa o performanta,la ghinionul pe care l-au avut sportivii romania la Jo de la Beijing nu stiu..., ma asteptam sa se intample ceva (rau) si mi-a fost frica sa mai sper(asa cum i-am tinut galerie Cameliei Potec in ultimele zile de pe canapea) dar a reusit sa catige medalia de aur la un minut fata de locul 2 respectiv 3,felul in care a alergat a fost extraordinar ,de maine ma apuc de maraton,hehehe,I-am tinut pumnii pana la sfarsit !Si ce cursa a facut cu steagul Romaniei dupa ce a castigat,cata energie dupa atatia km,felicitari Pusa Tomescu Dita!!!!!!!!!!Hai Romania!!!!!inca o data o performanta incredibila!

ohio911
17th August 2008, 09:00
felicitari,cea mai importanta medalie de aur fiind cea mai muncita,bravo tie la 38 ani campioana.dupa medalia luata la judo,am crezut ca va fii prima si ultima luata,dar...

Tracoromana
17th August 2008, 09:02
Extraordinara surpriza!!! Felicitari Constantinei Tomescu!!! :no1

miafangina
17th August 2008, 09:05
Bravo,Constantina!Ce frumos,cit efort,merita toate felicitarile !
:floricica:

miril
17th August 2008, 09:09
A fost imposibil sa accesez site-ul la momentul victoriei, "nu intram", era aglomeratie mare, presupun. Oricum, le-a trebui de vreo 20 de min GSP-ului sa dea stirea si vreo 30 Prosportului. De OLs presupun ca incarcau stirea cand vroiam si eu sa postez. Credeam in bronz mai degraba si mai mult ma gandeam la Simon. Totu-i bine cand se sfarseste cu bine! Sper sa nu avem...alte surprize. Felicitari Constanta Tomescu! Felicitari si celorlalte doua maratoniste romance, pentru o presatie foarte buna.

miril
17th August 2008, 09:15
Inseamna ca ai vazut prea putin la viata ta.

Acelasi stil il avea si Donovan Bailey.

Sorine, Bolt este un fenomen...genetic. Este absolut fabulos dominand proba la categoria lui de varsta inca de la 14 ani. Zicea cineva aici de suspect, eu sunt convins ca este doar o minune a naturii, atat. Ca si Pamela Chelimo. Bailey...un anonim in comparatie cu Bolt.

rob_din
17th August 2008, 10:05
Bravoooooooooooooo

asta da surpriza :ok:

Nu-i chiar o surpriza, poate nu aur dar Tomescu clar avea sanse la medalii

miafangina
17th August 2008, 10:11
Nu-i chiar o surpriza, poate nu aur dar Tomescu clar avea sanse la medalii

Asa este,Robert,doar ca proba a trecut mai nebagata in seama(eu abia aseara am aflat ca urma sa aiba loc,dar ora era imposibila pentru mine) de obicei maratonul e programat mai spre sfirsit,poate organizatorii au vrut sa-si lase timp,sa poata face o reprogramare daca se intimpla ceva.
Bineinteles ca vina imi apartine,doar sunt programele peste tot.
Nu-i nimic,bine ca s-au comportat fetele atit de bine,bravo lor!iar eu imi mai doresc asemenea vesti la desteptare.

Adi Da Samraj
17th August 2008, 10:17
Felicitari Constantina Dita-Tomescu ! :yeah: :yeah: :yeah:

miril
17th August 2008, 11:11
de obicei maratonul e programat mai spre sfirsit,poate organizatorii au vrut sa-si lase timp,sa poata face o reprogramare daca se intimpla ceva.

Maratonul isi imparte proba feminina si masculina, intre deschidere si inchiderea competitiei, fie ca este CE, CM sau JO.

JJ
17th August 2008, 11:18
Victoria asta la maraton e o mare surpriza. Chit ca romancele "erau acolo" ca rezultate, ma asteptam sa apara vreo chinezoaica si sa castige... Din fericire a noastra a fost si mai buna, si cu plamanii antrenati la smogul Beijingului.

Bolt mi se pare si mie ca seamana cu Bailey, daca se ignora timpul mult mai bun al lui Bolt. Nu poti insa sa il consideri un supersportiv si in nici un caz sa il compari cu un om cu 14 medalii de aur, cum e Phelps. La lungime s-a sarit execrabil in calificari, doar 3 sportivi au facut baremul.

andreidaniel
17th August 2008, 11:18
Felicitari Constantinei Diță-Tomescu!Am ramas treaz, special ca sa vad maratonul :D.

E un rezumat acum pe Tvr1

ioanavol
17th August 2008, 11:23
BRAVO Constantinaaaa!!!!!!!!
/OLE/

(eu acum am vazut rezumatul)

rob_din
17th August 2008, 11:24
Victoria asta la maraton e o mare surpriza. Chit ca romancele "erau acolo" ca rezultate, ma asteptam sa apara vreo chinezoaica si sa castige... Din fericire a noastra a fost si mai buna, si cu plamanii antrenati la smogul Beijingului.

Bolt mi se pare si mie ca seamana cu Bailey, daca se ignora timpul mult mai bun al lui Bolt. Nu poti insa sa il consideri un supersportiv si in nici un caz sa il compari cu un om cu 14 medalii de aur, cum e Phelps. La lungime s-a sarit execrabil in calificari, doar 3 sportivi au facut baremul.

Normal ca nu il compar, e mult mai bun decat Phelps.

El Pistolero
17th August 2008, 11:25
sper sa nu avem surprize neplacute din partea lui bolt,pe viitor.surprize din alea cum au facut marion jones ,justin gatlin...

miril
17th August 2008, 11:26
Bolt mi se pare si mie ca seamana cu Bailey, daca se ignora timpul mult mai bun al lui Bolt. Nu poti insa sa il consideri un supersportiv si in nici un caz sa il compari cu un om cu 14 medalii de aur, cum e Phelps. La lungime s-a sarit execrabil in calificari, doar 3 sportivi au facut baremul.

Bolt este un supersportiv, ca si Izinbaeva, prin faptul ca este mult peste adversarii sai. Este adevarat mai trebuie sa si o tina in ritmul asta, lucru de care sunt convins ca o va face. Americanii datorita puteri banului prin transmisiile televizate decid cine trebuie sa fie in focus si cine nu, vezi si orele de transmisie la gimnastica, favorizati fiind anglosaxonii, vezi interviurile de la Eurosport care nu tine doar de cine stapaneste limba engleza, lucru de care se plange pana si un superstar ca Izinbaeva.

rob_din
17th August 2008, 11:26
sper sa nu avem surprize neplacute din partea lui bolt,pe viitor.surprize din alea cum au facut marion jones ,justin gatlin...

Nu bag mana in foc pentru nimeni, dar tu i-ai vazut cum aratau cei enumerati si cum arata Bolt?

Catalanul
17th August 2008, 11:27
Bravo Constantina /hello chiar cand sa plec la somn am vazut ca era proba de maraton cu romanca pe primul loc asa ca am ramas pana la sfarsit si s-a meritat :ok: inca o medalie de aur pentru noi :yeah:

Inca o data, felicitari Dita!

rob_din
17th August 2008, 11:27
Bolt este un supersportiv, ca si Izinbaeva, prin faptul ca este mult peste adversarii sai. Este adevarat mai trebuie sa si o tina in ritmul asta, lucru de care sunt convins ca o va face. Americanii datorita transmisiilor televizate decid cine trebuie sa fie in focus si cine nu, vezi si orele de transmisie la gimnastica, favorizati fiind anglosaxonii, vezi interviurile de la Eurosport care nu tin doar de cine stapaneste limba engleza, lucru de care se plange pana si un superstar ca Izinbaeva.

Asa cum am mai spus in SUA atletismul este execrabil mediatizat in acest an fiindca stiu ca n-au mari sanse. Cursa de ieri a fost transmisa de NBC dupa 12 ore

Sorin Blaj
17th August 2008, 11:29
Campioana noastra:

rob_din
17th August 2008, 11:30
Bolt este un supersportiv, ca si Izinbaeva, prin faptul ca este mult peste adversarii sai. Este adevarat mai trebuie sa si o tina in ritmul asta, lucru de care sunt convins ca o va face. Americanii datorita puteri banului prin transmisiile televizate decid cine trebuie sa fie in focus si cine nu, vezi si orele de transmisie la gimnastica, favorizati fiind anglosaxonii, vezi interviurile de la Eurosport care nu tine doar de cine stapaneste limba engleza, lucru de care se plange pana si un superstar ca Izinbaeva.

Asa este, asta e uimitor diferenta fata de adversari, care sunt totusi cativa foarte buni. Nu este ca la tenis sau golf unde Federer sau Woods sunt (Federer a fost din pacate) mult peste ceilati dar adevarul este ca si ceilalti sunt modesti.


Cat despre Phelps sa nu uitam ca 3 din medalii sunt la stafeta. Daca era din Zimbabwe ca Kristy Coventry cate medalii lua?

miril
17th August 2008, 11:32
Bolt este prima generatie genetic selectata care la inaltimea lui are o viteza pe masura, de aici diferenta intre el si adversari si nu dopingul desi, cum am mai spus in discutiile mele cu Rob_din, in opinia mea toti sportivii se dopeaza.

Sorin Blaj
17th August 2008, 11:37
Asa este, asta e uimitor diferenta fata de adversari, care sunt totusi cativa foarte buni. Nu este ca la tenis sau golf unde Federer sau Woods sunt (Federer a fost din pacate) mult peste ceilati dar adevarul este ca si ceilalti sunt modesti.


Cat despre Phelps sa nu uitam ca 3 din medalii sunt la stafeta. Daca era din Zimbabwe ca Kristy Coventry cate medalii lua?

Este doar o problema simpla de matematica.