PDA

View Full Version : Inot - discutii generale



Pages : [1] 2

cata10
29th April 2008, 10:44
Relaș pentru Potec

"Potec petrece Sărbătorile Pascale alături de familie, la Brăila. Sportiva legitimată la clubul Steaua a întrerupt pentru o săptămână programul dur de pregătire autoimpus la Cannet.

Campioana olimpică și-a luat un respiro după cea mai fastă perioadă din ultimii patru ani, concretizată prin trei medalii europene, una mondială în bazin scurt, două titluri la campionatele Franței și recorduri la toate probele ei de bază. Ultimul rezultat de referință l-a stabilit sâmbătă, la Dunkerque, în cadrul principalei competiții interne din Hexagon. Camelia s-a impus la 800 m liber în 8:23,78, timp superior cu aproape două secunde față de cel realizat la Europene. „Sunt foarte mulțumită de cum am mers în această perioadă. Mi-am luat o scurtă pauză pentru asaltul final. Încep ultima fază de pregătire înaintea Jocurilor Olimpice de la Beijing. Nu voi mai avea concursuri de obiectiv până atunci, ci doar verificări în cadrul pregătirii“, spune Potec.

Acasă, la Brăila, ea a fost așteptată cu toate bunătățile culinare. „Sper să nu se simtă când voi reveni în bazin. Am trecut brusc de la regimul alimentar din Franța, axat mai mult pe salate și alimente ușoare, la bucatele de acasă. Însă o dată pe an este Paștele“, a declarat, pentru ProSport, Camelia Potec."


Articol din PROSPORT

cata10
29th April 2008, 13:35
Camelia Potec va purta la Beijing modelul de senzație LZR Speedo:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/alte-sporturi/camelia-potec-va-purta-la-beijing-modelul-de-senzatie-lzr-speedo-2584858

cata10
29th April 2008, 20:11
Camelia Potec: „Îi datorez totul lui Philippe Lucas!”

http://www.tvr.ro/articol.php?id=36215&c=137

rob_din
29th April 2008, 21:44
O sa-mi sara lumea in cap, insa mie nu-mi inspira deloc incredere ce se intampla in inotul francez. Cine la vazut pe Alain Bernard isi da seama ca nu poti realiza asemnea performante bind apa plata. Iar faptul ca Manoudou spulbera totul cand se antrena la Cannet, iar acum nu mai sperie pe nimeni imi ridica si mai mari semne de intrebare. La fel cum semne de intrebare ridica si faptul ca Potec a spulberat toate recordurile pe care le avea. Sper ma insel, insa in probleme legate de dopaj ma insel destul de rar din pacate

cata10
29th April 2008, 22:07
Of....Robert, sper sa te inseli!!!

rob_din
29th April 2008, 22:10
Of....Robert, sper sa te inseli!!!

Si eu sper.

cata10
30th April 2008, 14:45
Lipsa bazinelor îi obligă pe înotători să facă ocolul lumii :

Font-Romeau, Seychelles, București, Constanța, Eindhoven, Milano, Viena, Alabama… Viața lui Răzvan Florea se împarte, într-un ritm amețitor, între concursuri și stagii de pregătire, totul cu un scop unic: reeditarea medaliei olimpice.

„Bronzul“ din 2004 a respirat, e drept, câteva zile acasă, la Constanța, alături de soție și copil. Cum bazinul e închis pentru reparații, nu-și permite luxul să stea mai mult. Un timp a alergat în stânga și-n dreapta pentru a găsi variante de compromis: bazinul Academiei de Marină, singurul cu dimensiuni olimpice practicabil pe malul mării, sau cel al hotelului Palm Beach, de 25 m.

„Mai bine decât nimic. A fost destul de greu să umblu după aprobări. E bine, pentru a nu-mi ieși din ritm, dar insuficient pentru un sportiv de performanță“, ne relatează „Căpitanul“, ale cărui viitoare destinații sunt Viena (concurs de Grand Prix) și Alabama, acolo unde se pregătește și Ștefan Gherghel. „Sunt în grafic. La Europene mi-am propus să-mi bat recordurile, nu mi-a ieșit, dar a venit o medalie. Mai avem trei luni și ceva. Nu rămâne decât să ne antrenăm la mare intensitate până la Beijing“, întărește Răzvan, amintind de boom-ul performanțelor pe plan mondial din ultima perioadă, la care „noi, românii, încercăm să ne aliniem“.

După aceleași coordonate se orientează și ceilalți componenți ai lotului olimpic, de asemenea împrăștiați care-ncotro. Camelia Potec trage tare la Canet-en-Roussillon, „brasistul“ Vali Preda în SUA, la Universitatea din Louisville, „sprinterul“ Norbert Trandafir la Târgu Mureș, iar „fondistul“ Dragoș Coman în București. Ultimul îmbină sutele de „bazine“ cu găselnița alergărilor cot la cot cu atleții, pe stadion, pentru dezvoltarea rezistenței aerobe.

"Răzvan este întruchiparea corectitudinii și a ambiției. Este un adevărat number 1!"

Octavian Tileagă, antrenor federal

La înot, lotul e definitivat și numără șase sportivi: Potec, Florea, Coman, Gherghel, Trandafir și Preda

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/marea-hoinareala-2595421

rob_din
2nd May 2008, 19:32
La fel ca Răzvan Florea sau Ionela Târlea, campioana olimpică de la Atena, Camelia Potec vrea să-și încheie activitatea după Jocurile Olimpice de la Beijing. După ce în urmă cu o săptămână a făcut furori în Franța, unde a învins-o pe marea ei rivală, campioana olimpică și mondială Laure Manadou, Potec se simte mai bine ca niciodată și promite aurul la Beijing.

Camelia Potec este însoțită chiar și în vacanță de antrenorul său Phillipe Lucas. Venită de sărbători în România, Camelia și-a vizitat părinții la Brăila și nu și-a refuzat nicio plăcere culinară.

În vârstă de 26 de ani, Camelia Potec este convinsă că fără ajutorul antrenorului său, Philippe Lucas, nu ar fi reușit ca într-un singur an să progreseze atât de mult.

De aproape un an, Camelia Potec este antrenată de fostul tehnician al celebrei Laure Manadou, Philippe Lucas.

Realitatea

rob_din
16th May 2008, 17:07
Mari probleme pentru antrenorul Cameliei Potec Phillippe Lucas care este acuzat de justitia franceza de grave nereguli financiare, printre care eliberare de cecuri false in valoare de zeci de mii de euro in favoarea fostei eleve Laure Manoudou.

ioanavol
17th May 2008, 16:42
Pentru succesele obtinute la CE din Olanda si la Campionatul Mondial in bazin scurt organizat la Manchester (unde a cucerit o medalie de argint si un bronz, respectiv un argint), Camelia Potec a fost recompensata de presedintele FR de Natatie, Viorel Paunescu, cu suma de 15.000 de euro. Pentru titlul olimpic, premiul se tripleaza.

'Toti suntem foarte multumiti de cum merge Camelia in clipa de fata. Are o forma sportiva excelenta, care se datoreaza antrenamentelor pe care le-a facut cu Philippe Lucas. Faptul ca a reusit sa o invinga si pe Manaudou la Nationalele Frantei nu poate decat sa ne bucure', a precizat Viorel Paunescu pentru Libertatea.

Ar primi o suma record

In cazul in care inotatorii romani vor cuceri aurul olimpic la Beijing, seful natatiei romanesti a declarat ca le pregateste acestora un premiu pe masura rezultatelor obtinute: 'Vor primi din partea mea 50.000 de euro pentru fiecare medalie de aur. Este un bonus oferit de mine, personal', a adaugat Paunescu.

In afara acestui bonus, medaliile de aur le-ar putea aduce inotatorilor nostri sume record, care ar putea depasi lejer 350.000 de euro, bani oferiti de statul roman, de Comitetul Olimpic si Sportiv Roman, dar si de sponsori.

L-a premiat si pe Philippe Lucas

Presedintele Federatiei de Natatie i-a oferit antrenorului francez Philippe Lucas un premiu de 5.000 de euro pentru ca s-a ocupat cu multa seriozitate de pregatirea Cameliei. 'A fost doar un mic cadou din partea mea', a zis Paunescu.

sursa: http://sport.rol.ro/alte-sporturi/cami-potec-va-lua-50.000-euro-pentru-aurul-olimpic-in-china.htm

cata10
17th May 2008, 17:48
O sud-africană va înota la JO cu un picior amputat!

Cuvântul imposibil lipsește din vocabularul sud-africancei Natalie du Toit. Și-a pierdut piciorul stâng într-un accident de motocicletă, dar și-a urmat visul și va concura la Beijing.

În lipsa lui Oscar Pistorius, a cărei eventuală prezență la JO stă în mâinile Tribunalului de la Lausanne, Africa de Sud înaintează pentru Beijing un alt caz paradoxal. Pentru majoritatea, un incident ca acela suferit de Natalie du Toit în 2000, după care gamba stângă i-a fost amputată, ar echivala cu o viață distrusă. Înotătoarea de 24 de ani iese însă din tipare. Într-un singur picior, dar cu forța brațelor, nu s-a dat înapoi de la a înota alături de sportive fără handicap. A disputat finala de 800 m liber a Jocurilor Commonwealth de la Manchester, din 2002, iar anul trecut a câștigat cursa de 1.500 m a campionatelor Africii.

Specializată pe distanțe lungi, Natalie s-a calificat la Beijing în proba de 10 km fond. Față de alergătorul Pistorius, are chiar șanse reale să învingă, pentru că în această disciplină gambele nu se folosesc aproape deloc. La Atena, la Paralimpice, a cucerit cinci medalii de aur. Acum, simpla prezență se traduce printr-o victorie!

"Nu e o rușine să nu ajungi la stele, dar e o rușine să nu ai stele la care să ajungi. Visează la mărire și ține minte, nimic nu e imposibil!" - Natalie du Toit, participantă la JO de la Beijing


Articol din Prosport:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/o-sud-africana-va-inota-la-jo-cu-un-picior-amputat-2636808

rob_din
21st May 2008, 12:49
Campionul Europei la 200m fluture grecul Ioannis Drymonakos a fost depistat pozitiv (steroizi) si nu va participa la JO

cata10
21st May 2008, 20:04
Campionul Europei la 200m fluture grecul Ioannis Drymonakos a fost depistat pozitiv (steroizi) si nu va participa la JO

:shocked:

Cati or mai fi ca el?

rob_din
21st May 2008, 20:52
Multi, oricum cam toti care se bat pentru medalii

rob_din
27th May 2008, 12:13
Dupa ani de chinuri, in sfarsit se redeschide bazinul olimpic de la Bacau. Lasand la o parte ca vom asista la un nou moment electoral, e bine ca in sfarsit exista conditii decente de pregatire a saritorilor in apa

Cateva imagini

http://www.contrasens.com/2008/05/16/fotografii-bazinul-de-inot-bacau.html

Sorin Blaj
28th May 2008, 13:49
Arata bine, chiar daca puteau sa puna toate scaunele.

rob_din
28th May 2008, 14:17
Arata bine, chiar daca puteau sa puna toate scaunele.

Le-au pus intre timp

rob_din
30th June 2008, 21:00
Cad recordurile mondiale unul dupa altul la Trialul american. Deja dupa o zi jumatate de concurs s-au batut 3 recorduri mondiale. Daca unii pun acest fapt pe seama noilor costume fostul campion olimpic Gary Hall Jr nu s-a sfiit sa puna recordurile pe seama dopingului

rob_din
5th July 2008, 12:50
Darra Torres a castigat proba de 100m liber de la trialul national si va participa la JO. Darra Torres are 41 de ani. Minunile medicinii

ioanavol
10th July 2008, 23:09
Dupa ani de chinuri, in sfarsit se redeschide bazinul olimpic de la Bacau. Lasand la o parte ca vom asista la un nou moment electoral, e bine ca in sfarsit exista conditii decente de pregatire a saritorilor in apa

Cateva imagini

http://www.contrasens.com/2008/05/16/fotografii-bazinul-de-inot-bacau.html

Si la Oradea!!:)

Iar la mine in oras s-a construit un bazin olimpic.
http://www.swim.ro/218/bazin-olimpic-oradea/

cata10
21st July 2008, 00:34
Camelia Potec a ajuns deja in China!
Intre timp, ea a mai doborat un record national, cel la 1500 m, la Campionatele Nationale ale Marii Britanii!:ok:

Articol din Prosport:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/potec-vrea-sa-se-pregateasca-mai-mult-in-china-2794118

rob_din
21st July 2008, 10:44
Si germanii se pregatesc "intens". Brita Steffen a stabilit un nou record european la 100m liber

miafangina
21st July 2008, 19:49
Parca am auzit undeva ca si australianul Hacket a stabilit un nou record mondial la 1500!

rob_din
24th July 2008, 08:26
Jessica Hardy (calificata in 3 probe) a fost descoperita dopata dupa un control la Trialul american

baicea
7th August 2008, 22:33
sper ca phelps si van den hoogenband sa castige cat mai multe medalii:Ddar si ai nostrii sa ia..bineinteles:D

resita
8th August 2008, 22:33
sa speram ca maine Dragos Coman va reusi sa se califice in finala de la 400 m liber :ok:

rob_din
8th August 2008, 22:36
sa speram ca maine Dragos Coman va reusi sa se califice in finala de la 400 m liber :ok:

M-as mira

Cipri
9th August 2008, 08:39
M-as mira
este o concurenta foarte mare ... va fi cam greu !

resita
9th August 2008, 14:23
sa vedem ce va face dragos in preliminari, sper sa fie transmis la tv

resita
9th August 2008, 14:44
din pacate pt. Dragos el a terminat deabia pe locul 7 in preliminarii

thekobe
9th August 2008, 20:07
cand eram mic il faceam pe coman la liber

asta inseamna ca ma calificam in finala?!?!?

:D

rob_din
9th August 2008, 20:08
cand eram mic il faceam pe coman la liber

asta inseamna ca ma calificam in finala?!?!?

:D

tu ce crezi?

Zabriskie
9th August 2008, 20:25
Care e sistemul de calificare din serii?
Brendan Hansen a terminat pe un jenant loc 4 intr-o serie la 200 bras, ar fi o mare surpriza sa nu prinda calificarea...

miafangina
9th August 2008, 20:44
Eu stiu ca e dupa timpii obtinuti si nu dupa loc,se pot califica dintr-o serie mai multi,daca s-a mers mai bine,si din alta niciunul.

rob_din
9th August 2008, 21:10
Se face un clasament cu timpii, nu conteaza locul

YoYoyOi
9th August 2008, 21:11
slabe sperante avem la inot la aceste jocuri :(

rob_din
9th August 2008, 21:17
Potec e singura speranta

TheMentalist
9th August 2008, 22:38
Valentin Preda s-a calificat mai departe la 100 m bras?

rob_din
9th August 2008, 22:39
Valentin Preda s-a calificat mai departe la 100 m bras?

Locul 33 in serii, deci nu

rob_din
10th August 2008, 05:22
Record mondial pentru Phelps in finala la 400m mixt, argint pentru Czech, bronz Lochte

rob_din
10th August 2008, 05:32
Dubla asiatica la 400 liber: aur pentru coreanul Park, argint pentru chinezul Zhang

rob_din
10th August 2008, 06:38
Surpriza la 4X100 liber: aur Olanda

utd4ever
10th August 2008, 06:52
Si unde e surpriza ? :)

rob_din
10th August 2008, 15:45
Si unde e surpriza ? :)

In capul meu

rob_din
10th August 2008, 15:45
Florea modest la 100m spate a ratat semifinalele, Potec maine in finala la 400 liber cu al saptelea timp

alexa_andra
10th August 2008, 15:51
Florea modest la 100m spate a ratat semifinalele, Potec maine in finala la 400 liber cu al saptelea timp

modest, modest...dar s-a depasit pe sine, stabilind, totodata, un nou record national. :)
stiu ca ar fi fost de preferat sa mearga mai departe, dar asta e! in plus, daca-mi amintesc bine, bronzul de la Atena il luase la 200m spate, asa ca, inca are sanse. slabe, da' azi vreau sa fiu optimista :D )

rob_din
10th August 2008, 16:01
modest, modest...dar s-a depasit pe sine, stabilind, totodata, un nou record national. :)
stiu ca ar fi fost de preferat sa mearga mai departe, dar asta e! in plus, daca-mi amintesc bine, bronzul de la Atena il luase la 200m spate, asa ca, inca are sanse. slabe, da' azi vreau sa fiu optimista :D )

Pentru pretentiile lui este modesta clasarea chiar daca timpul a fost bun

cata10
10th August 2008, 16:09
Florea modest la 100m spate a ratat semifinalele, Potec maine in finala la 400 liber cu al saptelea timp

Potec a imbunatatit recordul national (4,04,55). Va pleca de pe culoarul 1 in finala. Sa fie unul norocos!

Tracoromana
10th August 2008, 18:54
S-a vazut la Atena ca ii prieste culoarul 1.

Florea n-a excelat niciodata la 100m. Rezultatele lui, cate sunt, sunt la 200m.

smiling_ancutza
10th August 2008, 19:30
formidabil phelps! isi bate propriile recorduri:ok:...el vrea sa castige 8 medalii si noi ne intrebam daca ne intoarcem de la olimpiada cu 5 medalii:headbang:

El Pistolero
10th August 2008, 20:10
nu stiu de ce au bagat finalele in sesiunea se dimineata si seriile in sesiunea de seara.(dupa ora beijingului).la toate competitiile era invers.
cine dracu se poate uita la finale la ora 5:00

resita
10th August 2008, 20:13
nu stiu de ce au bagat finalele in sesiunea se dimineata si seriile in sesiunea de seara.(dupa ora beijingului).la toate competitiile era invers.
cine dracu se poate uita la finale la ora 5:00

cei care iubesc sportul :ok:

stai linistit ca se uita multa lume

moty
10th August 2008, 20:14
nu stiu de ce au bagat finalele in sesiunea se dimineata si seriile in sesiunea de seara.(dupa ora beijingului).la toate competitiile era invers.
cine dracu se poate uita la finale la ora 5:00

americanii, cine?

rob_din
10th August 2008, 20:39
nu stiu de ce au bagat finalele in sesiunea se dimineata si seriile in sesiunea de seara.(dupa ora beijingului).la toate competitiile era invers.
cine dracu se poate uita la finale la ora 5:00

NBC-ul

Roddicted
10th August 2008, 21:34
potec nu a fortat la maxim.Sper ca maine sa ne aduca o medalie,poate aurul.Sa nu uitam ce sportive a depasit in seria ei.

El Pistolero
10th August 2008, 21:47
cand o sa fie romani o sa ma uit si eu la 5 dimineata iar la restu finalelor ma uit in reluare pe eurosport

resita
10th August 2008, 22:19
succes Camelia Potec :yeah::yeah:

dimineata de la ora 06:15 finala la 400m liber

Cristy RVD
11th August 2008, 05:40
recorduri mondiale stabilite de Coventry si Kitajima care devin campioni olimpici la 100 m fluture,respectiv 100 m bras.

resita
11th August 2008, 06:15
incepe finala

hai camelia :yeah::yeah::yeah:

resita
11th August 2008, 06:22
Camelia Potec pe locul 6

rob_din
11th August 2008, 06:33
Cursa incredibila la 4X100m. Lui Phelps i-a trecut glontul pe la ureche si ramane in cursa pentru 8 medalii de aur.


Insa faptul ca un record mondial a fost batut cu peste 4 secunde pune mari intrebari legate de acest sport

Cristy RVD
11th August 2008, 06:34
cum a revenit americanul :lol:

codrutc
11th August 2008, 08:00
nu stiu de ce au bagat finalele in sesiunea se dimineata si seriile in sesiunea de seara.(dupa ora beijingului).la toate competitiile era invers.
cine dracu se poate uita la finale la ora 5:00

NBC-ul a platit IOC in jur de 800 de milioane de dolari sa mute finalele dimineata pentru a le transmite ei in direct
in SUA la o ora cand americanul de rand se uita la televizor.
Cu toate acestea pe coasta de Vest tot nu le transmit in direct, ceea ce a atras o gramada de proteste.
Eu locuiesc in California si tot nu vad inotul in direct. E de-a dreptul dezgustator.

YoYoyOi
11th August 2008, 08:56
pacat de Cami :(
editia asta o sa fie foarte slaba pentru Romania :sad:

Bumbescu
11th August 2008, 10:54
Era de asteptat, nu?
Parca in serii avusese al saptelea timp....

Cred ca vom ramane cu o singura medalie de aur.

Urmuz
11th August 2008, 10:58
Mai, Bumbi, esti tare pesimist, zau asa! Cred ca vom lua peste 20 de medalii.

Bumbescu
11th August 2008, 11:02
Eu vorbeam de medalii de aur.

Urmuz
11th August 2008, 11:05
Luam 7-8 medalii de aur.

YoYoyOi
11th August 2008, 11:34
mai avem gimnastica, sau canotaj unde putem lua "aururi"

miril
11th August 2008, 11:38
Rezultatu-i bun pentru Potec, avand in vedere ca 200 de metri este proba ei, desi nu cred ca va lua vreo medalie, poate bronz la 200 metri.

JJ
11th August 2008, 11:39
pacat de Cami :(
editia asta o sa fie foarte slaba pentru Romania :sad:
De remarcat ca Pellegrini, care avusese primul timp in serii si depasise recordul olimpic, a facut de asemenea o cursa execrabila si a iesit abia pe 5, un pic in fata Cameliei.

Oricum, senzationala stafeta masculina - recordul mondial batut in serii, apoi batut de primele cinci stafete in finala. Parca vad ca Lezak ii fura aurul lui Phelps.

Zabriskie
11th August 2008, 13:43
Foarte tare cursa de 4x100. Lazek cred ca a doborat recordul mondial pe ultimul schimb, dupa ce fusese corectat si de Sullivan in primul schimb pt australieni am impresia. Asta a fost cel mai greu hop pt Phelps, in celelalte curse nu are adversar.

Sasuke Uchiha
11th August 2008, 13:46
[QUOTE=rob_din;2172805]Cursa incredibila la 4X100m. Lui Phelps i-a trecut glontul pe la ureche si ramane in cursa pentru 8 medalii de aur.

QUOTE]

stie cineva cand va fi urmatoare proba la care va participa phelps si ora exacta ?!! am pierdut cele 2 probe ale lui pana acum :headbang::headbang:

rob_din
11th August 2008, 14:03
Potec in semifinale la 200m liber cu al 9-lea timp, record mondial pentru Pellegrini. Sa speram ca se va comporta ca la 400 in finala

Urmuz
11th August 2008, 14:06
la ce ne foloseste faptul? a noastra merge prost, asta-i adevarul crud.

rob_din
11th August 2008, 14:56
la ce ne foloseste faptul? a noastra merge prost, asta-i adevarul crud.

Merge foarte bine, nu stiu la ce te referi. bate record national dupa record national, ce vrei altceva?

rob_din
11th August 2008, 14:56
Gherghel al 13-lea in serii la 200 fluture

miafangina
11th August 2008, 15:02
Potec in semifinale la 200m liber cu al 9-lea timp, record mondial pentru Pellegrini. Sa speram ca se va comporta ca la 400 in finala

Cine,Pellegrini?

JJ
11th August 2008, 15:02
De fapt restul merg prea bine... avand in vedere ca Potec a egalat vechiul record olimpic in serii, iar acum 4 ani a luat aurul cu un timp mai slab ca asta.

rob_din
11th August 2008, 15:08
Cine,Pellegrini?

Da

rob_din
11th August 2008, 15:08
De fapt restul merg prea bine... avand in vedere ca Potec a egalat vechiul record olimpic in serii, iar acum 4 ani a luat aurul cu un timp mai slab ca asta.

Exact, este infiorator ce timpi se scot. Sa bati un record mondial cu 4 secunde cum s-a intamplat azi dimineata e nemaiintalnit

rob_din
11th August 2008, 15:32
Înotătorul Ioan Gherghel s-a calificat cu al 13-lea timp în semifinalele probei de 200 m fluture din cadrul Olimpiadei.

Sportivul român a fost cronometrat cu timpul de un minut, 56 de secunde, 9 sutimi, clasându-se pe locul cinci în seria în care a evoluat și corectând astfel recordul național al probei.

Cel mai bun timp în serii l-a înregistrat americanul Michael Phelps, 1:53.70, record olimpic al probei.

Semifinalele la 200 m fluture sunt programate marți.



Alt exemplu: Gherghel a facut RN, dar daca vedeai seria ai fi zis ca a mers slab

Urmuz
11th August 2008, 15:47
asta inseamna ca inotatorii romani sunt departe de cei din USA, Japonia, Australia, Africa de Sud, etc:D

miafangina
11th August 2008, 15:48
Exact, este infiorator ce timpi se scot. Sa bati un record mondial cu 4 secunde cum s-a intamplat azi dimineata e nemaiintalnit

Totul se datoreaza costumelor!:D

rob_din
11th August 2008, 15:51
Totul se datoreaza costumelor!:D

Da, sunt cu motor:), asta-i scuza prin care se ascunde dopajul infiorator din inotul acestor zile

Tracoromana
11th August 2008, 16:10
Si Razvan Florea?

Zabriskie
11th August 2008, 16:47
Exact, este infiorator ce timpi se scot. Sa bati un record mondial cu 4 secunde cum s-a intamplat azi dimineata e nemaiintalnit

Stafetele puternice participa doar la competitiile mari, mai mereu sa bat recordurile mondiale la astfel de probe. 4 secunde e imens, dar a mai progresat tehnologia fata de cand au castigat sud africanii (parca ei detineau recordul). Si costumele alea pana la urma pt probele astea rapide au fost facute, pt celelalte sunt inutile pt ca nu se incalzesc.
Oricum la ora actuala cred ca inotul e cel mai contaminat sport, numai cand o vazi pe Manaudou ce a ajuns si iti faci o idee...

rob_din
11th August 2008, 16:49
Stafetele puternice participa doar la competitiile mari, mai mereu sa bat recordurile mondiale la astfel de probe. 4 secunde e imens, dar a mai progresat tehnologia fata de cand au castigat sud africanii (parca ei detineau recordul).

vorbesti de parca e formula 1, stiu eu recorduri la stafeta care au tinut 20 de ani

Sifodias
11th August 2008, 16:58
Sa inteleg ca in inot se foloseste cel mai mult "apla plata"?Fara ea nu ai nici o sansa sa devii mare in sportul asta?Daca e asa inseamna ca noi urmarim niste farse...

Theodor01
11th August 2008, 17:27
imi pare rau ca nu a castigat camelia.sa speram la proba de 200 de metri.

Cipri
11th August 2008, 18:12
Sper ca la 200 de m Potec sa ia o medalie dar va fi f greu !

Roddicted
11th August 2008, 19:18
la 800 va lua sigur medalie.La 200 greu

rob_din
12th August 2008, 05:27
Potec cu al 6-lea timp in finala la 200 liber

Nou RM si al 3-lea aur pentru Phelps

Catalanul
12th August 2008, 06:11
Potec cu al 6-lea timp in finala la 200 liber


parca era semifinala... si nu finala

rob_din
12th August 2008, 07:26
parca era semifinala... si nu finala

In sensul ca s-a calificat cu al 6-lea timp in finala

utd4ever
12th August 2008, 08:36
S-au scos americanii azi la inot ... imi pare rau de Coventry, sper ca pana la urma sa ia si ea un aur :)

Cipri
12th August 2008, 08:58
Gherghel nu a putut sa tina pasul ...

JJ
12th August 2008, 09:40
Marile favorite sunt oricum Pellegrini si cu slovena. Potec poate insa sa inoate pentru bronz.

Urmuz
12th August 2008, 10:52
Cand are loc finala Cameliei Potec?

rob_din
12th August 2008, 11:19
Cand are loc finala Cameliei Potec?


Maine la 5 dimineata

miril
12th August 2008, 13:45
Robert Trandafir, locul sapte, in seria lui, 50,70 sau cam asa ceva! Rezultat foarte modest chiar daca, probabil, a mers pentru a capata experienta.

JJ
12th August 2008, 16:27
La 4 x 200, SUA n-a mai facut decat record olimpic in serii. :) Iar Phelps n-a participat, credeam ca si cursa asta era in programul pt. 8 medalii.

raulmad
12th August 2008, 16:32
La 4 x 200, SUA n-a mai facut decat record olimpic in serii. :) Iar Phelps n-a participat, credeam ca si cursa asta era in programul pt. 8 medalii.

Pai nu participa decat in finala. La fel ca si la 4 x 100. Toate tarile care vizeaza o medalie isi trimit niste sportivi in serii si vedetele in finala.

utd4ever
12th August 2008, 16:33
N-a participat in calificari, insa la finala va participa ... chiar am vazut un interviu in care zicea ca ii pare foarte bine ca are liber in seara asta ... insa ca maine e o zi foarte importanta, cu 2 finale, dintre care si cea de stafeta ... americanii sunt imbatabil, la proba asta chiar nu cred ca e o vreo emotie.

miril
12th August 2008, 16:57
Se pare ca Preda nu a luat startul la seriile de 200 metri bras.

utd4ever
12th August 2008, 18:45
Vai, cat astept maine finala de la 200 metri mixt. Ca de obicei, la mixt se intalnesc nume mari de la toate celelalte stiluri, astfel ca pe culoarele 3-6 vom avea poate cele mai titrate sportive de la aceasta Olimpiada : Hoff, Coventry, Rice si Coughlin.

YoYoyOi
13th August 2008, 05:15
incepe finala :cheer:
hai Cami /OLE/

YoYoyOi
13th August 2008, 05:16
doar locul 5 :plans: am inceput rau ziua :sad:

Cipri
13th August 2008, 05:18
Cami mai participa si la 800 m ...

rob_din
13th August 2008, 05:19
Bravo Camelia, si-a batut recordul national cu aproape o secunda

Dar cum sa te pui cu toti dopatii care bat recordurile mondiale in joaca? Pe mine unul acest sport nu ma mai intereseaza fiindca este o farsa

Catalanul
13th August 2008, 05:19
oricum nu prea aveam sansa la medalie ...

sa vedem daca phelps va reusi sa castige a 4 a medalie de aur la aceasta olimpiada si totodata sa devina singurul care acumuleaza 10 medalii de aur de'alungul jocurilor olimpice

YoYoyOi
13th August 2008, 05:20
rob are o obsesie cu dopatii... trecem peste parerea lui :D


Cami a concurat cu aceleasi dopate si acum 4 ani si la mindiale si europene... sa fi fost si ea dopata cand le-a batut?:rolleyes:

rob_din
13th August 2008, 05:21
oricum nu prea aveam sansa la medalie ...

sa vedem daca phelps va reusi sa castige a 4 a medalie de aur la aceasta olimpiada si totodata sa devina singurul care acumuleaza 10 medalii de aur de'alungul jocurilor olimpice

Extraordinar, si? Probabil va bate RM cu 10 secunde

Cipri
13th August 2008, 05:21
Bravo Camelia, si-a batut recordul national cu aproape o secunda

Dar cum sa te pui cu toti dopatii care bat recordurile mondiale in joaca? Pe mine unul acest sport nu ma mai intereseaza fiindca este o farsa
Prea se doboara recorduri peste recorduri la aceasta editie a JO la inot mai ales ... cred ca se va lasa cu suspendari si cu medalii luate dupa terminarea competitiei !

rob_din
13th August 2008, 05:21
rob are o obsesie cu dopatii... trecem peste parerea lui :D


Cami a concurat cu aceleasi dopate si acum 4 ani si la mindiale si europene... sa fi fost si ea dopata cand le-a batut?:rolleyes:

Pai ce rezultate se obtineau atunci, atunci erau toti mult mai curati, nu cadeau RM unul dupa altul. Potec n-a batut nici RO cand a luat aur. N-am nici o obsesie, ce rost are sa te uiti la o farsa?

Ratonu
13th August 2008, 05:22
Mamă, ce dopaj colosal e la proba asta! Nu știam dacă să sper sau nu s-o prindă pe Camelia, acum pot sta liniștit, toate 8 nu pot și nu vor fi prinse în nici un fel.

Cipri
13th August 2008, 05:23
Felicitari Phelps !

rob_din
13th August 2008, 05:24
Vai, inca un RM. Sunt socat

E mai rau decat pe vremea RDG-iselor

Sorin Blaj
13th August 2008, 05:25
A patra medalie de aur pentru Phelps, cu al patrulea RM.

rob_din
13th August 2008, 05:25
Pentru cine n-a vazut la 100m liber masculin s-a batut de 3 ori RM in 3 zile, azi de doua oro

rob_din
13th August 2008, 06:31
SUA a batut RM cu 5 secunde la 4X200. Felicitari

Sorin Blaj
13th August 2008, 06:34
Phelps a cincea medalie de aur, cu al cincilea RM:

Cipri
13th August 2008, 07:06
E ,,bestial" Phelps !

Sentient7
13th August 2008, 07:50
SUA a batut RM cu 5 secunde la 4X200. Felicitari

:yeah: foarte tare.intr-adevar e socanta treaba cu recordurile mondiale si e adevarat ca nici pe vremea RDG-ului nu se bateau in halul asta.am vazut un interviu cu Phelps in care se lauda ca el face cate doua controale antidoping dupa curse pentru a inlatura orice suspiciune.pe de alta parte si in scandalul BALCO in care a fost prinsa Marion Jones,sportivii nu au fost depistati decat dupa o scurgere de informatii.

praf_de_stele
13th August 2008, 08:33
doar locul 5 :plans: am inceput rau ziua :sad:
apoi am continuat foarte bine :) sper s`o tina tot asa...

australianul ala eamon sullivan la ce proba e ? :D

rob_din
13th August 2008, 08:34
apoi am continuat foarte bine :) sper s`o tina tot asa...

australianul ala eamon sullivan la ce proba e ? :D

La 100m liber, el si Bernard bat RM de parca ar fi recordul statului Lesotho

JJ
13th August 2008, 08:37
doar locul 5 :plans: am inceput rau ziua :sad:
Cu primele 3 inotand sub recordul mondial...

AuriB
13th August 2008, 11:05
Vreau sa o felicit pe Camela,mi-as fi dorit o medalie pt. ea dar cind se bat recorduri mondiale la minut ,e greu sa faci fata ,oricum ea a concurat foarte bine si merita felicitata.Succes in proba de 800!

YoYoyOi
13th August 2008, 12:03
a concurat bine pe dracu... a concurat bine data trecuta... si atunci s-au batut recorduri... acum a avut o prezenta stearsa, nu stiu ce s-a intamplat cu ea...

utd4ever
13th August 2008, 12:19
Mie imi place cum cad recordurile :D:D

rob_din
13th August 2008, 12:25
a concurat bine pe dracu... a concurat bine data trecuta... si atunci s-au batut recorduri... acum a avut o prezenta stearsa, nu stiu ce s-a intamplat cu ea...

Nu a concurat bine, a concurat excelent. Ce naiba vroiai de la ea? Sa zboare?

Acum 4 ani nici nu si-a batut RN si a luat aur, acum a batut RN cu o secunda. Ce crezi ca-i robot?

Zabriskie
13th August 2008, 14:11
a concurat bine pe dracu... a concurat bine data trecuta... si atunci s-au batut recorduri... acum a avut o prezenta stearsa, nu stiu ce s-a intamplat cu ea...

Daca ar fi avut timpii astia data trecuta era un fel de Ian Thorpe in varianta feminina.

Nu-mi place ca Phelps pleaca mereu primul la stafeta, nici macar la asta de 200 unde e specialist...
Stafeta de 100 mixt cand e?

miafangina
13th August 2008, 14:59
a concurat bine pe dracu... a concurat bine data trecuta... si atunci s-au batut recorduri... acum a avut o prezenta stearsa, nu stiu ce s-a intamplat cu ea...

Eu nu stiu ce s-a intimplat cu celelalte,parca si-au pus turbo.:D

miril
13th August 2008, 19:42
Au costumul fermecat care te face sa zbori prin...apa :D. Eu zic ca Potec a noastra a facut tot ce ii era cu putinta sa ia din nou o medalie la JO. A schimbat antrenorul, s-a antrenat bine, din pacate pe undeva varsta si concentrarea atentiei pe Manaudou, ca prinicipala concurenta, a contribuit la aceste rezultate. Mi-a parut rau pentru ea, era foarte afectata, in lacrimi. Mai are o sansa minima la 800 de metri, dar sincer, are sanse cvasiinexsitente de medalie. Multumim, Camelia!

rob_din
13th August 2008, 20:01
Mie chiar mi-a placut cum a cocnurat Camelia, nu stiu ce au unii cu ea, sa nu uitam ca acum 1 an era data ca terminata


Oricum, dopaj sau costume ceva trebuie facut cu inotul asta. Nu inteleg de ce nu se revine la slipi, nu glumesc

Probabil ca sunt prea multi bani in joc pentru firmele producatoare de asemnea costume, la urmatoarea Olimpiada probabil le pun direct motoare acestor costume

rob_din
13th August 2008, 20:17
Acum am vazut-o si eu pe Potec, chiar imi pare rau pentru ea

rob_din
14th August 2008, 05:55
Nou RN si calificare cu al doilea timp in finala la 200 spate pentr Razvan Florea

rob_din
14th August 2008, 05:57
Mi-e pur si simplu mila de australieni care sunt facuti varza la inot de toti dopatii

Azi a fost randul sa piarda 3 medalii de aur in fata japonezului Kitajima (aici era de asteptat), a doua chinezoaice la 200 fluture si a super dopatului Bernard

Oare n-au australienii acces la ultimile tehnologii in materie de dopaj?

YoYoyOi
14th August 2008, 06:30
Florea s-a calificat cu al 5-lea timp in finala.... in semifinala a fost al doilea...


cu putina concentrare si un efort substantial poate prinde podiumul maine dimineata

rob_din
14th August 2008, 06:42
Am scris doua prostii mai dvreme: intr-adevar a fost al cincile Florea iar Australia are "resurse nebanuite" imbunatatind RM la 4x200 liber cu 6 secunde. Stiu ca suna SF dar e adevarat

rob_din
14th August 2008, 06:44
Nu-l vad pe Florea batandu-l pe Rogan, cred ca ar fi prima oara dupa vreo 4 ani

rob_din
14th August 2008, 07:06
Tomita s-a dus...

Ai gresit threadul:)

miril
14th August 2008, 09:32
Mi-a placut Florea, astazi. A aratat o progresie buna serii-semifinala. Are sansa la bronz, trei inotatori fiind despartiti de cateva sutimi intre ei, printre ei Florea si Rogan, la resultatele din semifinala. Florea a pornit tare astazi si i-a mers, Rogan fiind cunoscut, in schimb, pentru finish. Despre americani nu mai vorbesc, ei sunt clar favoriti. Rob, hotatraste-te, ori toti se dopeaza ori toti fara australieni. Sa fim seriosi! A propos de comparatia dintre Bernard si chinezi, ti se pare "mai normal" sa castigi cu o diferenta de 30 de kg la haltere sau cu cateva sutimi la inot? Intr-adevar corpul lui Bernard arata..., dar nici cu al lui Phelps nu mi-e rusine. Adevarul este, ca sa-ti dau de inteles ca stiu ce vrei sa spui, Sullivan are corpul "cel mai normal" dintre favoriti. Desi, cateodata...inauntru leopardul.

utd4ever
14th August 2008, 09:35
Cat de frumoasa e Stephanie Rice :D

miril
14th August 2008, 09:37
Simaptica, asa zice, cu un ras frumos. Sa umble putin la...nas. Ma rog, ii sade bine si asa, mai ales cu aurul pe piept.

Cipri
14th August 2008, 10:10
Bafta in finala la 200 m spate RAZVAN FLOREA :cheer:

JJ
14th August 2008, 10:30
Bernard a castigat suta liber, desi Sullivan facuse record mondial in semifinale. Cred ca surpriza e ca n-a mai fost record in finala.
De remarcat iarasi stafeta 4x200 femei, unde din nou 4 echipe au fost sub recordul mondial.

utd4ever
14th August 2008, 11:02
Frantuzoaicele saracele au facut aceasi cursa ca in serii insa n-au luat medalie ... si ce entuziasmat era comentatorul de pe France 2 inaintea cursei, au zis ca se scot francezii cu 2 medalii de aur in aceeasi sesiune :D

Charon
14th August 2008, 12:57
http://www.gsp.ro/stire/preda-a-ratat-olimpiada-pentru-ca-n-a-stiut-ora-concursului-92345.html

asta e din categoria "ai muncit 4 ani degeaba"!:headbang:
Ce sa-i faci,presedintele federatiei era la fotbal,antrenorii erau pe camp !:happy

Bumbescu
14th August 2008, 12:59
Asta-i cea mai tare faza posibila.....:D

Charon
14th August 2008, 13:01
el era la masaj si se uita la tv cum ii incepe proba!:D

irinaidu
14th August 2008, 13:01
am ramas muta dupa ce am citit articlolul asta :(
in caz ca baiatul asta omoara pe cineva eu nu as fi mirata.

Anisia
14th August 2008, 13:04
Ceva de neinchipuit:( Chiar c-a muncit degeaba. Off

rob_din
14th August 2008, 13:04
Hai sa fim seriosi, ma uit eu zi de zi la ce ora incep seriile romanilor, nu putea si el sa se uite pe internet la ce ora ii incepe seria? Cum naiba sa nu te intereseze asa ceva.
E vin alui Preda 90%, isi merita soarta.

Bumbescu
14th August 2008, 13:05
De o oarecare tampenie si indolenta il banuiesc insa si pe el....

irinaidu
14th August 2008, 13:07
bumbi, mie una mi se pare normal daca eu sunt sportivul sa nu mai imi bat capul cu problemele tehnice. plus, tu daca stii ca cineva presupus de incredere se ocupa de o treaba si tu deja esti super stresat, te mai ocupi si tu de treaba aia???
eu sunt convinsa ca o sa-l scoata pe el vinovat ca doar nu or fi superiorii de vina. vb aia ei nici nu erau acolo :P

rob_din
14th August 2008, 13:07
Oricum era eliminat din serii, el e bun la 50m bras, proba neolimpica

rob_din
14th August 2008, 13:08
bumbi, mie una mi se pare normal daca eu sunt sportivul sa nu mai imi bat capul cu problemele tehnice. plus, tu daca stii ca cineva presupus de incredere se ocupa de o treaba si tu deja esti super stresat, te mai ocupi si tu de treaba aia???
eu sunt convinsa ca o sa-l scoata pe el vinovat ca doar nu or fi superiorii de vina. vb aia ei nici nu erau acolo :P

Eu ma uitam de 15 ori la ce ora am un examen, e asa greu sa vezi la ce ora iti incepe seria. Dura 10 secunde

Bumbescu
14th August 2008, 13:10
Probabil ca ei erau la cumparaturi....
Asta nu o stiam, sau o uitasem, cine e presedintele federatiei de natatie:D:

"președintele Federației de natație, Viorel Păunescu, nu a putut fi contactat, telefonul fiindu-i redirecționat: "Este plecat cu Steaua la Istanbul, astăzi se întoarce".

Un fost chelner la melody bar, ******** notoriu, unul din fratii paunescu.

Charon
14th August 2008, 13:11
ati vazut interviul cu el?
nu avea nici o strabatere,cica l-a apucat rasul cand a vazut ca a inceput proba si el era inca la masaj!:happy
sa zicem ca el era mai talamb,dar antrenorul,restul staff-ului unde era?
ca doar nu aveam 50 de inotatori,si toti aveau programul plin!:headbang:

irinaidu
14th August 2008, 13:12
firesc nu rezolvam noi acum cazul.

eu am parerea mea despre cum ar trebui sa fie o echipa. fiecare sa aiba sarcina lui si sa si-o faca bine. dar avand in vedere cum in echipa romaniei multi nu au antrenorul cu ei sau cei de la box nu au secundul si asa mai departe , se pare ca sportivul trebuie sa fie si bun la sport si bun manager si sa-si mai dea si sfaturi pertinente.

Charon
14th August 2008, 13:17
pai nu ati vazut delegatia Romaniei: 102 sportivi si 190 de antrenori,staff tehnic si conducatori de federatii!:happy
ca doar o data in viata vezi Beijingul!

Bumbescu
14th August 2008, 13:29
pai nu ati vazut delegatia Romaniei: 102 sportivi si 190 de antrenori,staff tehnic si conducatori de federatii!:happy
ca doar o data in viata vezi Beijingul!

Aici e de fapt raspunsul la ceea ce s-a intamplat....
Ca intotdeauna cand selectia/invitatia se face in tara Romania este reprezentata de tot felul de trogloditi ce isi iau cu ei nevestele, amantele....aici vorbesc despre absolut toate domeniile.

Primari analfabeti din sate dobrogene merg pe banii nostri in statiuni montane elvetiene pentru "documentare", tot felul de patachine din diverse institute publice, nevorbitoare de vreo limba straina(nici de romana de fapt) merg la "congrese" si asa mai departe...
Avioanele ce decoleaza din Bucuresti sunt pline de "animale bugetare" cu fete patibulare(cum spunea cel din semnatura mea).

Cipri
14th August 2008, 13:34
Cami va participa maine la 800 de m in calificari ?

rob_din
14th August 2008, 13:37
Cami va participa maine la 800 de m in calificari ?

Azi

ATI
14th August 2008, 13:48
Norbert Trandafir la 50 m 22.8 s. Cred ca trece mai departe.

venera
14th August 2008, 13:54
Azi

La ce ora Rob ?

rob_din
14th August 2008, 13:56
14:15 Cred Seria Ei

rob_din
14th August 2008, 13:57
Norbert Trandafir la 50 m 22.8 s. Cred ca trece mai departe.

In vise poate

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:23
Mi-e pur si simplu mila de australieni care sunt facuti varza la inot de toti dopatii

Azi a fost randul sa piarda 3 medalii de aur in fata japonezului Kitajima (aici era de asteptat), a doua chinezoaice la 200 fluture si a super dopatului Bernard

Oare n-au australienii acces la ultimile tehnologii in materie de dopaj?

Stai linistit. Dupa tine toti sunt dopati, nu le mai plange de mila. :)

Australienii pierd medalii sau le castiga altii?


PS: Numai ce stafeta feminina a Australiei de 4x200 a castigat aurul, batand recordul mondial cu mai bine de 6 secunde.

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:25
Mi-a placut Florea, astazi. A aratat o progresie buna serii-semifinala. Are sansa la bronz, trei inotatori fiind despartiti de cateva sutimi intre ei, printre ei Florea si Rogan, la resultatele din semifinala. Florea a pornit tare astazi si i-a mers, Rogan fiind cunoscut, in schimb, pentru finish. Despre americani nu mai vorbesc, ei sunt clar favoriti. Rob, hotatraste-te, ori toti se dopeaza ori toti fara australieni. Sa fim seriosi! A propos de comparatia dintre Bernard si chinezi, ti se pare "mai normal" sa castigi cu o diferenta de 30 de kg la haltere sau cu cateva sutimi la inot? Intr-adevar corpul lui Bernard arata..., dar nici cu al lui Phelps nu mi-e rusine. Adevarul este, ca sa-ti dau de inteles ca stiu ce vrei sa spui, Sullivan are corpul "cel mai normal" dintre favoriti. Desi, cateodata...inauntru leopardul.

Phelps poate fi comparat la corp cu Bernard? Glumesti.

rob_din
14th August 2008, 14:29
Mi-a placut Florea, astazi. A aratat o progresie buna serii-semifinala. Are sansa la bronz, trei inotatori fiind despartiti de cateva sutimi intre ei, printre ei Florea si Rogan, la resultatele din semifinala. Florea a pornit tare astazi si i-a mers, Rogan fiind cunoscut, in schimb, pentru finish. Despre americani nu mai vorbesc, ei sunt clar favoriti. Rob, hotatraste-te, ori toti se dopeaza ori toti fara australieni. Sa fim seriosi! A propos de comparatia dintre Bernard si chinezi, ti se pare "mai normal" sa castigi cu o diferenta de 30 de kg la haltere sau cu cateva sutimi la inot? Intr-adevar corpul lui Bernard arata..., dar nici cu al lui Phelps nu mi-e rusine. Adevarul este, ca sa-ti dau de inteles ca stiu ce vrei sa spui, Sullivan are corpul "cel mai normal" dintre favoriti. Desi, cateodata...inauntru leopardul.

Australienii dintre favoriti pari cei mai normali, cred ca se dopeaza si ei dar nu cu ultimul racnet in materie

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:30
Camelia a plecat extraordinar (200 m), dar nu cred ca va putea mentine ritmul pana la final (800 m).

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:31
La 450 m este tot pe primul loc si tot in interiorul recordului mondial.

rob_din
14th August 2008, 14:32
Saraca se chinuie sa ia o medalie, dar tare mi-e frica ca se chinuie degeaba. O dezavantajeaza ENORM disputarea finalelor dimineata

miril
14th August 2008, 14:33
Bernard, apoi Phelps, apoi Sullivan, in functie de dimensiunea pectoralilor, trei "tipuri" de corpuri. Si americanul are un trapez, e drept, mai mic, dar il are.

rob_din
14th August 2008, 14:34
N-are noroc nici sa bata RO (oricum cred il pierdea dupa 10-20 de minute)

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:34
Bernard, apoi Phelps, apoi Sullivan, in functie de dimensiunea pectoralilor, trei "tipuri" de corpuri. Si americanul are un trapez, e drept, mai mic, dar il are.

Daca si Phelps are pectorali ...

rob_din
14th August 2008, 14:35
Aici nu-i vorba de pectorali, e vorba de dimensiunile pe care le-a capatat intr-un an Bernard. Nu se poate fara doping

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:36
Camelia a castigat seria ei semifinala la trei sutimi de recordul olimpic.

miril
14th August 2008, 14:36
Saraca se chinuie sa ia o medalie, dar tare mi-e frica ca se chinuie degeaba. O dezavantajeaza ENORM disputarea finalelor dimineata

Este un "slow starter".

YoYoyOi
14th August 2008, 14:36
bravo Cami :cheer:
am sperante pentru maine la o medalie :yeah:

rob_din
14th August 2008, 14:37
finala sambata la 5:16

Cipri
14th August 2008, 14:37
bravo Cami :cheer:
am sperante pentru maine la o medalie :yeah:
si eu :D
bafta maine CAMI :cheer:

miril
14th August 2008, 14:37
Probabil a luat factori de crestere. Pare acromegal. Bafta, Camelia! Ar merita o medalie, pentru munca depusa.

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:37
Este un "slow starter".

Noroc ca startul nu prea conteaza la 800 de metri.

rob_din
14th August 2008, 14:38
Noroc ca startul nu prea conteaza la 800 de metri.

Slow starter in sensul ca merge prost dimineata

Cipri
14th August 2008, 14:38
Chinezoaica aia numai 14 ani nu are :rolling:

miril
14th August 2008, 14:40
Slow starter in sensul ca merge prost dimineata

Corect. D'asta am pus si ghilimelele.

rob_din
14th August 2008, 14:41
Ea avea mari probleme cu calificarile, acum are mari probleme cu finalele

rob_din
14th August 2008, 14:41
Adlington are sanse bata RM

rob_din
14th August 2008, 14:44
RO Adlington

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:45
Camelia zambeste in sfarsit:

rob_din
14th August 2008, 14:46
Din pacate a luat-o valul pe Camelia dupa Atena, a pierdut prea mult

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:48
Eu totusi am incredere ca sambata poate lua o medalie.

miril
14th August 2008, 14:48
A pierdut trei ani buni. Schimbarea antrenorului si a tarii de antrenament i-a priit dar trebuia sa o faca cel putin acum doi ani. Da-i romanului, adica romancei... S-a terminat si a patra serie?

rob_din
14th August 2008, 14:49
A pierdut trei ani buni. Schimbarea antrenorului si a tarii de antrenament i-a priit dar trebuia sa o faca cel putin acum doi ani. Da-i romanului, adica romancei...

Lasa ca am vazut si straini care si-au pierdut capul dupa un succes major

miril
14th August 2008, 14:50
Lasa ca am vazut si straini care si-au pierdut capul dupa un succes major

E un fel de a spune. Noi o facem, poate, mai frecvent decat altii.

cata10
14th August 2008, 14:54
DA! Cami se califica cu al 2 lea timp in finala! Bravo Cami!

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:56
Finala:

cata10
14th August 2008, 14:56
Sunt sanse REALE la o medalie!

miril
14th August 2008, 14:59
Sper sa nu fie disperata si sa traga prea tare la inceput. Adlington si Palmer cred ca vor lua, in acesta ordine, medaliile de aur si argint, Camelia se va bate pentru bronz, parerea mea.

YoYoyOi
14th August 2008, 15:02
de ce tot zice comentatorul ca e maine dimineata finala Cameliei?

rob_din
14th August 2008, 15:05
de ce tot zice comentatorul ca e maine dimineata finala Cameliei?

cine e comentatorul?

rob_din
14th August 2008, 15:06
Gherghel binisor la ultima cursa a carierei

rob_din
14th August 2008, 15:07
De fapt e RN, asa ca e mai mult decat binisor

YoYoyOi
14th August 2008, 15:07
Gherghel are pana acum al 3-lea timp 52,50

Sorin Blaj
14th August 2008, 15:07
Dar nu suficient, din pacate.

cata10
14th August 2008, 15:09
Ce naiba, Phelps intra si la 100 m fluture. Nu ma asteptam. Daca ia si aici aur, chiar daca ii va fi mai greu, se duce la 9 medalii de aur in total, la aceasta editie a JO; bineinteles sa castige si celelelte probe unde-i mare favorit

rob_din
14th August 2008, 15:09
http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/Schedule/SW_2008-08-16.shtml

programul de sambata

Roddicted
14th August 2008, 15:11
Finala:

Ce bronz?Eu ma gandesc la aur:)Am incredere in ea.Important e sa fie intr-o forma buna in momentul cursei

miril
14th August 2008, 15:11
Sambata si duminica s-ar putea sa ne umplem de aur. Sa dea Domnul! Altfel, va veni...potopul. Cod rosu, cu alte cuvinte. Sa nu ne uitam la rezultate, s-ar putea ca celelate sa nu fie la fel de "motivate" si sa nu fi tras la fel de tare ca si Camelia. Putina retinere n-ar strica. Bafta, Camelia!

rob_din
14th August 2008, 15:12
Sambata si duminica s-ar putea sa ne umplem de aur. Sa dea Domnul! Altfel, va veni...potopul. Cod rosu, cu alte cuvinte.

Luni e o zi extrem de importanta: Grasu la disc si Dragulescu la sarituri

YoYoyOi
14th August 2008, 15:14
acum are al 9-lea timp de calificare in semifinale, dar mai sunt 2 serii

YoYoyOi
14th August 2008, 15:16
inaintea ultimei serii are al 15-lea timp... deci :cya:

miril
14th August 2008, 15:23
Luni e o zi extrem de importanta: Grasu la disc si Dragulescu la sarituri

Mi-e teama de Sadova.

rob_din
14th August 2008, 15:24
Mi-e teama de Sadova.

Mie mi-e frica de calificari in primul rand. Grasu are mari probleme cu aceasta faza

miril
14th August 2008, 15:26
Gheorghe pe canal 2, acum. Printre arbitrii, un moldovean.

venera
14th August 2008, 15:38
A fost Razvan azi in finala ?

rob_din
14th August 2008, 15:39
A fost Razvan azi in finala ?

Maine dimineata

venera
14th August 2008, 15:43
Maine dimineata

ok, multumesc !

Sorin Blaj
14th August 2008, 16:02
Ce bronz?Eu ma gandesc la aur:)Am incredere in ea.Important e sa fie intr-o forma buna in momentul cursei

Unde am spus eu ceva de bronz?

miril
14th August 2008, 16:04
Eu am zis bronz desi ii doresc din toata inima aur.

rob_din
14th August 2008, 16:04
Orice numai locul 4 nu, ar distruge-o complet

Sorin Blaj
14th August 2008, 16:37
E ultima ei sansa. Va lua medalie.

utd4ever
14th August 2008, 20:09
Ce naiba, Phelps intra si la 100 m fluture. Nu ma asteptam. Daca ia si aici aur, chiar daca ii va fi mai greu, se duce la 9 medalii de aur in total, la aceasta editie a JO; bineinteles sa castige si celelelte probe unde-i mare favorit

Cum ? Eu stiu ca mai are 100 fluture, 200 mixt si o stafeta. Sau e la 2 stafete ? Stiam de 100 fluture ca e printre cele 8.

Maine il avem pe Razvan in finala. Primele 2 locuri sunt amanetate de americani, iar la bronz favorit e austriacul Rogan. E greu, dar se poate. Cum sincer nu credeam ca Razvan sa aiba mari sanse sa acceada in finala dupa ce s-a calificat cu al 10-lea timp, sper ca asa sa ma insel si acum.

Super cursa pentru Camelia. Avem sanse reale la o medalie nesperata la un moment dat. Eu zic ca doar Adlington este de neatins, restul : Filippi, Friis, Palmer, Sokolova, Hoff fiind de batut. Apropo, americanca muult sub asteptari cam la toate probele, e cam dezamagirea acestor JO la inot.

ioanavol
14th August 2008, 20:15
http://www.gsp.ro/stire/preda-a-ratat-olimpiada-pentru-ca-n-a-stiut-ora-concursului-92345.html


am citit si eu acum stirea...mor de ras:happy:happy:happy
l-am auzit si pe protv, si am ras si mai abitir: http://www.protv.ro/sport/extrafotbal/vali-preda-a-ratat-startul-la-200-de-metri-bras-din-cauza-unui.html
eu zic ca are stofa de comedian, in cazul ca nu-i iese asta cu inotul

Catalanul
14th August 2008, 20:16
Super cursa pentru Camelia. Avem sanse reale la o medalie nesperata la un moment dat. Eu zic ca doar Adlington este de neatins, restul : Filippi, Friis, Palmer, Sokolova, Hoff fiind de batut. Apropo, americanca muult sub asteptari cam la toate probele, e cam dezamagirea acestor JO la inot.

Hoff nu s-a calificat nici macar in finala.

Sorin Blaj
14th August 2008, 20:26
Cum ? Eu stiu ca mai are 100 fluture, 200 mixt si o stafeta. Sau e la 2 stafete ? Stiam de 100 fluture ca e printre cele 8.

Maine il avem pe Razvan in finala. Primele 2 locuri sunt amanetate de americani, iar la bronz favorit e austriacul Rogan. E greu, dar se poate. Cum sincer nu credeam ca Razvan sa aiba mari sanse sa acceada in finala dupa ce s-a calificat cu al 10-lea timp, sper ca asa sa ma insel si acum.

Super cursa pentru Camelia. Avem sanse reale la o medalie nesperata la un moment dat. Eu zic ca doar Adlington este de neatins, restul : Filippi, Friis, Palmer, Sokolova, Hoff fiind de batut. Apropo, americanca muult sub asteptari cam la toate probele, e cam dezamagirea acestor JO la inot.

Asa e, participa la 8 probe, 100 fluture fiind printre ele.

Maine si poimaine sunt sanse reale la doua medalii. Ar fi extraordinar, mai ales ca este vorba de cei doi inotatori romani ce au dus greul in ultimii ani.

utd4ever
14th August 2008, 20:30
Hoff nu s-a calificat nici macar in finala.

Corect, imi cer scuze, am uitat. Ca pe site-ul oficial nu exsita notiunea de clasament total al seriilor, si am uitat de la mana pana la gura ca americanca a ramas pe dinafara :D

praf_de_stele
14th August 2008, 22:31
am citit si eu acum stirea...mor de ras:happy:happy:happy
l-am auzit si pe protv, si am ras si mai abitir: http://www.protv.ro/sport/extrafotbal/vali-preda-a-ratat-startul-la-200-de-metri-bras-din-cauza-unui.html
eu zic ca are stofa de comedian, in cazul ca nu-i iese asta cu inotul
aoleu :D chiar ca asta`i de ras :cry:
si preda macar ar fi avut vreo sansa la vreo medalie ? ca nu stiu cat e de bun :P

rob_din
14th August 2008, 22:34
aoleu :D chiar ca asta`i de ras :cry:
si preda macar ar fi avut vreo sansa la vreo medalie ? ca nu stiu cat e de bun :P

La medalia de pluta poate:)

rob_din
14th August 2008, 22:38
Poate uita Preda si maine de stafeta

praf_de_stele
14th August 2008, 22:42
aaa...atunci nu e mare pierdere :cry:
si mai zicea ca s`a pregatit atat de mult pt olimpiada asta :D si el uita cand tre` sa concureze :P

Sifodias
14th August 2008, 22:57
Ultima mea sansa ramane Milorad!!!!!Doar el mai poate impiedica ultimul racnet in materie de "apa plata"...

rob_din
14th August 2008, 23:05
Ultima mea sansa ramane Milorad!!!!!Doar el mai poate impiedica ultimul racnet in materie de "apa plata"...

0% sanse. E bun Phelps si cu apa plata dar substantele ajutatoare nu strica niciodata. Mai ales acum

Sifodias
14th August 2008, 23:08
Azi l-a batut Milorad.Sper s-o faca si in continuare!Sa-si mai ia si astia cu substantele teapa...

rob_din
14th August 2008, 23:10
Azi l-a batut Milorad.Sper s-o faca si in continuare!Sa-si mai ia si astia cu substantele teapa...

1. N-avea rost sa se omoare

2. Ce Cavic e cu apa plata? Nu uita ca e practic american, acolo traieste si se antreneaza.

Sorin Blaj
14th August 2008, 23:12
Azi l-a batut Milorad.Sper s-o faca si in continuare!Sa-si mai ia si astia cu substantele teapa...

N-are nicio sansa. Astazi s-a menajat.

Sifodias
14th August 2008, 23:15
Nu conteaza unde sta.Tot sarb e.Eu am o slabiciune pentru sarbi...Si o alta "slabiciune" pentru americani...
Lasa-ma sa cred ca totusi americanul beneficiaza de niste "apla plata" superioara celei a sarbului.Cine poate uita apa plata a lui armstrong...

Tracoromana
15th August 2008, 00:31
am citit si eu acum stirea...mor de ras:happy:happy:happy
l-am auzit si pe protv, si am ras si mai abitir: http://www.protv.ro/sport/extrafotbal/vali-preda-a-ratat-startul-la-200-de-metri-bras-din-cauza-unui.html
eu zic ca are stofa de comedian, in cazul ca nu-i iese asta cu inotul

Hai ca nu-i de ras saracu'. Cum s-a putut intampla asa ceva.....:(

dannyreddog
15th August 2008, 01:21
Mah:mda: i-as lua la puricat pe toti americanii astia cand vine vorba de dopaj,mai ales in sporturile de rezistenta in care administrand substante interzise efectul acestora da avantaje mult mai mari,cum ar fi inotul sau atletismul unde intamplator sau nu,cei din USA exceleaza...sa se ia masuri,domne,ca in ciclism,unde controalele se fac inopinat,fara nici o rezerva...ai sa vezi atunci o gramada de sportivi din America (nu ca as avea ceva cu tara asta)si nu numai,facandu-se de rusine,fiind prinsi cu mata in sac...:yeah:

eu unul as sugera,in primul rand,un control lui Michael Phelps ala ca prea le castiga pe toate,asa cum le castiga acea trisoare,Marion Jones:jerk: fiind depistata pozitiv ulterior,care castiga medalii olimpice de aur,trecand de cele mai multe ori linia de sosire a probelor de 100 m cu metrii buni inaintea celorlalte competitoare de parca mergea cu motor...:rosu:

cata10
15th August 2008, 04:23
Cum ? Eu stiu ca mai are 100 fluture, 200 mixt si o stafeta. Sau e la 2 stafete ? Stiam de 100 fluture ca e printre cele 8.



Nu, mai are o singura stafeta (4 x 100 mixt). Dar greseala a fost a mea. Credeam ca mai are de inotat si 400m mixt (de obicei este lasata pentru ultima zi de concurs) , dar aceasta proba, deja, a castigat-o in prima zi. Eu aveam impresia ca in prima zi concurasera la 400 m liber si de aici confuzia. Scuze!

cata10
15th August 2008, 05:17
Hai Razvan!

Catalanul
15th August 2008, 05:18
culoarul 2 de urmarit :) sa vedem ce va reusi...

Catalanul
15th August 2008, 05:22
record mondial lochte :mda: tot un american si pe locul 2 ... un rus completeaza podiumul ... razvan florea doar pe locul 7

cata10
15th August 2008, 05:23
Razvan termina pe 7 cu 1,56,52

rob_din
15th August 2008, 05:24
Parca a mers cu incetinitorul dar de fapt titmpul sau e foarte bun. Nu stiu ce sa mai zic, inotul mi-a lasat un gust foarte amar la ceste JO.

Pegasnegru
15th August 2008, 05:45
Parca a mers cu incetinitorul dar de fapt titmpul sau e foarte bun. Nu stiu ce sa mai zic, inotul mi-a lasat un gust foarte amar la ceste JO.

Prima data cand sunt deacord cu tine. E ceva FOARTE suspicios cu inotul, toate recordurile mondiale si olimimpice sunt depasite de cativa sportivi nu numai de unul. Ma uitam ca cei care nu castiga gafaie de nu mai pot, iar castigatorii parca nici nu rasufla! :mda:

rob_din
15th August 2008, 06:14
Inca o deziluzie pentru Australia: Lisbeth Lenton batuta de Britta Steffen pe ultimii metri la 100m liber

Bineinteles inca un aur pentru Phelps la 200mixt, cu RM of course