PDA

View Full Version : Paste Fericit !



Utilizator
7th April 2004, 10:23
Pentru ca astazi voi intrerupe legatura mea cu Forumul pana dupa sarbatorile de Pasti vreau sa urez tuturor un Paste fericit, sanatate, bucurii, toleranta, pace in suflet, mai putina ura si mai multa iubire.
Sa ne revedem cu bine.

vasile314tzurka
7th April 2004, 10:31
Hag sameah pentru cei care saptamina aceasta sarbatoresc Pessah.

Paste fericit tuturor crestinilor.

bog_tom
7th April 2004, 11:05
... si sa ne revedem dupa ! Sarbatori linistite !

PS. mai usor cu bautura :drak:

rasheedkpenny
7th April 2004, 11:34
Paste Fericit tuturor!

gicu
7th April 2004, 11:40
asa cum spuneati, Paste fericit! Sa va intoarceti mai buni si...mai odihniti :)

alx_ro
7th April 2004, 13:47
Paste fericit la toata lumea sai sa revenim toti cu ganduri mai bune si cu mai multa dragoste fata de seamanul nostru, indiferent suporterul carei echipe este!
Sarbatori fericite!

ricky
7th April 2004, 19:46
Sarbatori fericite tuturor !

Vere ! Ce vremuri ! Mergeam cu trupa la stropit !
Fabar n-aveam a cui e pastele ! Important era ca...eram impreuna !

PASTE FERICIT !

P.S. Da ! Da ! PASHTE FERICIT...ca a dat iarba ! :p

paulinio
8th April 2004, 10:08
ricki, cred ca ne asteptam mai mult de la tine. Banala gluma cu iarba este penibila.

In rest, Sarbatori cu pace si,
Pasti fericit!

Vadim
8th April 2004, 11:30
Paste fericit!

Datenshi
8th April 2004, 18:41
Si de la mine:

inter
8th April 2004, 18:57
Paste fericit !

birkof
9th April 2004, 13:33
Paste fericit !

Paste fericite tuturor.

Dutch girl
9th April 2004, 23:08
Paste fericit

ricky
9th April 2004, 23:23
ricki, cred ca ne asteptam mai mult de la tine. Banala gluma cu iarba este penibila.

In rest, Sarbatori cu pace si,
Pasti fericit!

Prietene, nu trebuie sa ma crezi dar...asa a fost !
Nici n-am incercat sa fac o gluma !
Apoi, sa stii tu, cine scrie mult (ca mine) mai scrie si prostii !
N-am incercat sa te...cuceresc ! :p

PAULINIO, ma bucur ca ai asa o impresie buna despre mine ! Voi incerca sa ti-o schimb ! :ok:

Vadim
9th April 2004, 23:26
Si de la mine:
Penny, e cea mai tare. Si din aceeasi serie: "Paste fericit, copy" ;)

uti2102
9th April 2004, 23:40
PASHTE FERICIT SHI GANDURI BUNE!
De la ALPOPA pentru pretini shi rivali :ok:

ricky
10th April 2004, 00:07
AL POPA, personal...SARBATORI FERICITE !
Vezi ca la intoarcere...pun fiola ! :p

MaPaX
10th April 2004, 00:33
Paste fericit!

Gabriel
10th April 2004, 11:54
Paşte fericit şi din parta mea ! Să mergeţi şi voi la biserică ....să luaţi lumină !

ady_azzuro
10th April 2004, 21:20
Paste Fericit! /hello

marcel
10th April 2004, 23:05
Un Paste Fericit

oradea mereu
11th April 2004, 00:35
Ziditi intre propriile pacate, la fel ca mesterul din balada romaneasca, ne-am inconjurat si pe dinauntru si pe dinafara de intuneric. Un intuneric ce ne-a adus singuratate, departare, un intuneric ce ne tinea prinsi, robi ai nefericirii si mortii. Am continuat sa cadem in abisul din noi si nu era nimeni sa ne scoata de acolo!
Poate stai si acum langa drum, cu palma intinsa, in hainele zdrentuite si astepti un ban de arama sa-ti mangaie tristetea! Pe dealul capatanii din Ierusalim, Fiul Lui Dumnezeu se frange in doua, iar eu, tu si toti intemnitatii neantului suntem liberi! O data cu trupul Lui Christos sfartecat pe cruce, s-a frant si zidul despartitor dintre Dumnezeu si omenire si El te asteapta sa vi, sa-ti dea lumina. Cel ce a spus despre sine: Eu sunt calea, adevarul si viata, ne-a dezlegat din lanturile intunericului, a raului stapan.
Spun vocile din jur, ca dincolo de bolovanii de patimi ar fi primavara si mugurii ar plesnii zgomotosi pe ramuri. Ca dealurile ingenuncheaza in ierburi crude, sarutand mieii pe frunte. Ca Cerul cu ochi de copil isi cauta chipul in oglinda izvoarelor, iar in campii, ciocarlia canta despre iubire.
Intelegi de ce este o Vinere Mare? Intelegi de ce a murit Christos?

oradea mereu
11th April 2004, 00:39
Insa a venit a treia zi, cand Lumina a adus lumina pe pamant, iar Fiul Lui Dumnezeu ce ia pacatele lumii, a inviat din mormant, ca sa arate lumii intregi ca in El, toti cei ce cred se duc din moarte la viata. Viata eterna!
Asa sa va fie Sarbatoarea Pastelui, plina de Lumina! Voua, suporterilor romani de pretutindeni pentru ca sunteti cei mai frumosi si patimasi, voua Onlinesport, pentru ca existati!
din Los Angeles, oradea mereu, aprilie 2004

nick
11th April 2004, 01:06
HRISTOS A INVIAT!!! Sarbatori fericite tuturor!

Gabriel
11th April 2004, 02:33
Hristos a inviat ! Am fost la biserica, am luat lumina....acum mananc si beau....ceea ce doresc si domniilor voastre.

ady_azzuro
11th April 2004, 15:27
Adevarat a Inviat! :yeah:
Ceilalti, ce ati facut de Pasti? :rolleyes:
Eu am fost aici la o Biserica Ortodoxa libaneza dar slujba a fost in araba. :) A fost foarte multa lume, am stat de la 23 30 pana la 0 30 :great:
Sper ca ati petrecut si petreceti toti cum trebuie, La Multi Ani tuturor! :ok:

florian
11th April 2004, 18:39
Paste fericit tuturor!
Fie ca lumina sa va calauzeasca pasii in viata!

andreiush
12th April 2004, 02:16
Hristos a inviat! Sa pasteti fericiti!

fia
12th April 2004, 14:32
Hristos a inviat!
P.S. Foarte frumos mesajul de pe prima pagina la www.onlinesport.ro

fia
12th April 2004, 14:40
Adevarat a Inviat! :yeah:
Ceilalti, ce ati facut de Pasti? :rolleyes:
Eu am fost aici la o Biserica Ortodoxa libaneza dar slujba a fost in araba. :) A fost foarte multa lume, am stat de la 23 30 pana la 0 30 :great:
Sper ca ati petrecut si petreceti toti cum trebuie, La Multi Ani tuturor! :ok:

Si eu am fost la o biserica ortodoxa de aici din Singapore (singura de altfel). Preotul era englez (e stabilit aici de vreo 30 de ani) si ce a fost frumos a fost ca a spus cateva cuvinte si in romana, pentru ca aici comunitatea de ortodocsi numara multi romani (cam 70...) Am fost cam 100 de oameni, din care vre-o 40 de romani (estimez) restul rusi si chinezi convertiti. Cand am iesit din biserica se uita lumea la noi foarte ciudat ca eram cu lumanarile in mana. Ca sa nu mai zic ce show am avut cu taximetristul care ne-a dus acasa el neintelegand de ce trebuie sa mergem cu lumanriel aprinse.... Oricum m-am simtit foarte bine, chiar daca pentru moment (cand am iesit din biserica si se uita lumea la noi) m-am simtit ca un personaj din filmele acelea cu secte si sectanti ciudatii (ala Guru Bivolaru) care fac ritualuri care mai de care mai ciudate.

In concluzie inchei cu Hristos a Inviat!

Vadim
12th April 2004, 23:50
Hristos a inviat!
P.S. Foarte frumos mesajul de pe prima pagina la www.onlinesport.ro
Imi pare bine ca ti-a placut. Adevarat a inviat!

O sa atasez aici mesajul, sa nu se piarda.

Utilizator
28th April 2005, 13:43
A trecut un an de cand ne-am spus ultima oara Paste fericit si mi se pare frumos sa continuam de la mesajul pe care ni l-a transmis Vadim anul trecut. E valabil si anul acesta, poate chiar mai mult decat atunci....

Va doresc tuturor un Paste fericit si linistit. :)

inter
28th April 2005, 13:51
si din partea mea pt. toti userii ... Paste Fericit!

Mihai
28th April 2005, 13:53
Va doresc tuturor un Paste fericit si linistit.

ieppy
28th April 2005, 13:54
Paste Fericit tuturor userilor acestui forum. :)

CoolRain
28th April 2005, 13:57
Paste fericit tuturor userilor si useritzelor acestui forum:)

desdemona
28th April 2005, 14:01
Frumos mesajul OLS de anul trecut si.. atat de actual :ok:
Paste fericit si din partea mea! :)

Gabriel
28th April 2005, 15:00
Paste fericit...si sa tineti post pana duminica. Asta daca puteti. Eu nu am taria necesara :D

dianette_d
28th April 2005, 17:19
Tinem, tinem:)

Si pt k maine plec si eu aksa sa fac pastele in familie, urez Paste fericit tuturor!!

josephine
28th April 2005, 19:30
O primavara plina de bucurii!

Paste Fericit!!!!

Vadim
29th April 2005, 13:27
Paste fericit si blind tuturor :)

fia
29th April 2005, 13:29
Va doresc un Paste Fericit, sau dupa caz, pasteti fericiti :drak:

ADelPiero
29th April 2005, 13:33
Paste fericit tuturor membrilor OLS ;) :ok:

realmadrid.com
29th April 2005, 14:10
Paste fericit alaturi de cei dragi tuturor membrilor OLS;):)

remus
29th April 2005, 17:44
Paste fericit tuturor membrilor acestei comunitati unite :)

Catalanul
29th April 2005, 18:05
Fie ca sfintele sarbatori de Pasti sa va lumineze viata si sa va aduca numai sanatate si fericire!!! :ok:
Sa aveti toti un Paste calduros, alaturi de cei dragi, o zi frumoasa, bucurii si suflet bun. :)

desdemona
29th April 2005, 18:55
Va mai urez si eu inca o data toate cele si un Paste fericit! Sa va pun cu aceasta ocazie o felicitare electronica - cea care m-a amuzat cel mai mult - pentru ca mi-a lasat impresia ca este putin obscena :D

Adrian
29th April 2005, 21:13
Foarte draguta...ce le dau iepurasii aia sa manance la boboci?
LA Multi Ani tuturor! Ati tinut post? Eu sunt lihnit, m-am apucat sa tin post negru si azi m-a pus jos de tot, sunt capiu...

madridista
29th April 2005, 21:22
Paste Fericit!!!
eu nu am tinut post...:rolleyes:

desdemona
29th April 2005, 21:30
@Adrian, si noi ne-am intrebat cu ce ii hranesc iepurasii aia (unu cu ochi albastri, altu' verzi - dar maaaaari) pe puisori :D:D
Cat despre post, vezi ca e un thread special :)
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=6377

Adrian
29th April 2005, 23:24
Mai ce organizare aici, exista un thread special pentru orice:)

desdemona
30th April 2005, 03:37
@Adrian, da, aproape pentru orice. Te asteptam cu idei :evil:

Si acum, ce vroiam de fapt sa postez :) Am mai amintit eu chestia asta mai demult, am sa caut unde, dar pe vremea aia nu-mi aminteam exact unde citisem si stiu sigur ca ramasesem cu impresia ca este un banc :) Sau poate chiar a circulat si sub forma de banc, dar varianta de mai jos este cu mult mai frumoasa si completa. Si nu e banc :)

So.. e vorba de Craciun p-aci, dar merge si acum.. ideea conteaza:


Am avut un vis in noaptea de Craciun…
Mergeam pe o plaja, iar Dumnezeu pasea alaturi de mine,
Pasii ni se imprimau pe nisip, lasand o urma dubla: Una era a mea, cealalta a Lui.
Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri
Reprezentau o zi din viata mea.
M-am oprit ca sa privesc in urma
Si am revazut toti pasii care se pierdeau in departare.
Dar am observat ca in unele locuri, in loc de doua urme,
Nu mai era decat una singura…
Am revazut filmul vietii mele…
Ce surpriza!
Locurile in care nu se vedea decat o singura urma
Corespundeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele:
Zile de neliniste si de rea-vointa,
Zile de egoism sau de proasta dispozitie,
Zile de incercari si de indoiala,
Zile de nesuportat,
Zile in care eu fusesem de nesuportat…
Si atunci, intorcandu-ma spre Domnul, am indraznit sa-I reprosez:
“Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele!
De ce nu ti-ai tinut promisiunea?
De ce m-ai lasat singur in cele mai grele momente din viata,
In zilele cand aveam cea mai mare nevoie de Tine?...”
Iar domnul mi-a raspuns:
“Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut
Decat o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate…”

Ademar Barros (poet brazilian)


P.S. Am gasit postarea mea. /hello Ce vremuri :sleep:
http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=5566&page=4&pp=15
Postul nr. 62 :ok:

andreiush
30th April 2005, 22:35
Sarbatori fericite tuturor!
Sa aveti parte de lumina multa!:)

Rechinul Ucigas
30th April 2005, 23:32
Paste Fericit Tuturor !!!! ( Pana Si Dinamovistilor :) )

BornWild
1st May 2005, 04:29
Hristos a inviat!

Cine mi-a zis mie ca n-am curaj sa ma imbat in seara asta.?
Ala care mi-a zis asa ceva e bulangiu si nu mai vb cu el :jerk:

desdemona
1st May 2005, 05:20
Chiar asa, gata! Hristos a inviat! :)
Uite cata lume cuminte pe forumul asta :evil: Au stat la toata slujba de Inviere si au lasat netul pentru o alta zi/noapte :evil: Am monitorizat eu si am vazut fiecare ce a facut :)

miril
1st May 2005, 09:03
Adevarat, a-nviat!

aliss
20th April 2006, 13:21
A trecut un an de cand ne-am spus ultima oara Paste fericit si mi se pare frumos sa continuam de la mesajul pe care ni l-a transmis Vadim anul trecut. E valabil si anul acesta, poate chiar mai mult decat atunci....

Va doresc tuturor un Paste fericit si linistit.
si asta era mesajul transmis de Vadim:
http://www.onlinesport.ro/forum/attachment.php?attachmentid=430&d=1081799538

Uti, mi s-a parut interesant sa continuam in acelasi stil, pentru ca mi-a placut foarte mult mesajul transmis de Vadim :)

Astfel ca va urez si eu, acum, un Paste Fericit, pentru ca nu stiu daca o sa mai apuc mai tarziu.
Sa aveti parte de liniste macar in zilele acestea.

inter
20th April 2006, 13:35
si eu va urez Paste Fericit! ... ca pe urma uit

Lidia
20th April 2006, 13:36
Din lumina, s-aveti lumina in viata toata!
Fie ca fiecare lucrare a vostra sa fie calauzita de certitudinea ca Fiul lui Dumnezeu a inviat pentru a ne reda, mereu si mereu, speranta de mai bine.


Pentru ca astazi voi intrerupe legatura mea cu Forumul pana dupa sarbatorile de Pasti vreau sa urez tuturor un Paste fericit, sanatate, bucurii, toleranta, pace in suflet, mai putina ura si mai multa iubire.
Sa ne revedem cu bine.
da ce vacanta lunga ti-ai luat!!! ;)
Si eu plec la Zalau maine seara si ma intorc pe 2 mai... iupiiiiiiii :D

andreiush
20th April 2006, 13:47
Sarbatori fericite sa aveti!

Si eu plec acum la Baia Mare! iupiiiiiiii :D

desdemona
20th April 2006, 14:02
Si eu sunt la munca.. azi si maine si luni si marti si in vecii vecilor, amin... iupiiiii :D

Paste fericit tuturor!!!

alejandro
20th April 2006, 14:12
Desde,nu e bine sa muncesti de sarbatori;)
Paste Fericit tuturor,sa aveti parte de liniste,sa puteti reflecta cat mai bine la ceea ce ne-a spus D-zeu prin Fiul Sau.

Paste Fericit!

Lidia
20th April 2006, 14:17
Si eu sunt la munca.. azi si maine si luni si marti si in vecii vecilor, amin... iupiiiii :D

Paste fericit tuturor!!!
Des: sa inteleg ca nu ne vedem la Zalau? :(

philos
20th April 2006, 14:53
Doamne ajuta...Sarbatori Fericite!!!

realmadrid.com
20th April 2006, 18:03
Pashte Fericit tuturor pretenilor de pe OLS si nu numai :)

Lidia
22nd April 2006, 17:08
Astăzi în sufragerie
Dormitau pe-o farfurie,
Necăjite şi mânjite,
Zece ouă înroşite.
Un ou alb, abia ouat,
Cu mirare le-a-ntrebat:
- Ce vă este, frăţioare,
Ce vă doare?
Nu vă ninge, nu vă plouă,
Staţi gătite-n haină nouă,
Parcă, Dumnezeu mă ierte,
N-aţi fi ouă...
- Suntem fierte!
Zise-un ou rotund şi fraise
Lângă pasca cu orez.
Şi schimbându-şi brusc alura,
Toate-au început cu gura:
- Pân’la urmă tot nu scap!
- Ne găteşte de paradă.
- Ne ciocneşte cap în cap
Şi ne zvârle coaja-n stradă...
- Ce ruşine!
- Ce dezastru!
- Preferam să fiu omlet!
- Eu, de m-ar fi dat la cloşcă,
Aş fi scos un pui albastru...
- Şi eu, unul violet...
- Eu, mai bine-ar fi să tac:
Aşa galben sunt, că-mi vine
Să-mi închipui că pe mine
M-a ouat un cozonac!...

(G. Toparceanu, La Pasti)

Vand vise
22nd April 2006, 18:45
: ,..--....-``;
¸,.-~`' ` '-,..-~` , .-`˜
/-. .--. ` - .' `-....-``
',ř| ( ř) \`-,`` ' `` ` -.
,(###)`-.```` \ ` - . ` -,
'-.'-.....- '\ ,-˜ '-......-~˜
` -..__.} |˜..¸
¸,-˜ /: '-,
/ ,: ;| `-, ,--.
,' ;: : ', `. '....-~`` ' ' -..¸
,' : \ ' , `` , - ` ``-.....; ,...
`-.._ ``-....\ ˜;-...-`` ____| . |-...__..
˜/`-._ '``, '-, Pashte Fericit }{
,' ``- ..' `-,

miril
22nd April 2006, 18:54
Paste fericit, tuturor!

Tess
22nd April 2006, 23:09
Paste Fericit, dragii mei..si multa multa Lumina!
:kiss:

Angi
23rd April 2006, 12:12
Fie ca lumina Sfintelor Sarbatori sa se coboare asupra voastra si asupra celor dragi si sa va aduca pace in suflete si bucurie in inimi! Paste Fericit! Hristos a inviat!

sun
23rd April 2006, 13:28
Paste Fericit fratilor si surorilor , liniste sufleteasca si implinire totala

Lumina e in voi , trebuie doar sa o descoperiti

mistress of ice
23rd April 2006, 14:54
Lumina unui nou inceput, aripile de speranta ale unei minuni, credinta milenara a tuturor, sa le primim cum se cuvine in aceasta Zi Sfanta!!:rolleyes:
Paste Fericit si Hristos a inviat!:kiss:

aliss
23rd April 2006, 15:56
Un cadou de la mine...:D
Paste Fericit! :kiss:

Apolini
25th April 2006, 09:50
Sa pasteti fericiti! :D

alejandro
26th April 2006, 14:44
foarte frumos....si ai un User Title atat de sugestiv...

alejandro
26th April 2006, 15:03
Sfântul Paşte la români


Cum o fi ajuns în inima geto-dacului fapta Celui care a intrat în Ierusalim, într-o uriaşă cetate străină, pentru a salva omul, prin sacrificiu, de drumul poticnirilor care e cu neputinţă să nu vină (Luca, 17,1)? În primul şi primul rând trebuie să spunem că inimile dekeneilor şi ale schivnicilor geto-daci ştiau să dialogheze cu Domnul, erau deci atât de sensibile şi de curate încât, cu certitudine, au simţit şi naşterea Fiului lui Dumnezeu, şi sacrificiul Lui. Carpato-dunărenii ştiau că Dumnezeu se naşte om, trăieşte şi suferă ca un om şi se sacrifică tot ca om pentru a le arăta oamenilor că nemurirea, nemurirea cea luminoasă, blândă, iubitoare, există. Şi Unitatea Divină, şi Taina Ei nemanifestată, şi Treimea manifestărilor Ei, făceau parte din fiinţa acestor oameni încă de la începutul începuturilor. Poate de aceea că şi pământul lor era o gură de rai, cum o fi şi altele. Poate de aceea că or fi simţit, simplu şi adânc, pe la Ceahlău sau Butuceni, pe la Cheile Mureşului sau ale Dâmboviţei, pe la Porţile de Fier ale Dunării, sau la încercarea Dunării cu Marea Neagră, aşa cum o fi simţit şi alţii pe Muntele Sionului sau cel al Athosului, că fără dialogul necontenit al omului cu Divinitatea viaţa pământească se transformă imediat în crimă necontenită şi vânare de vânt necontenită. Poate de aceea că anume acest pământ o fi avut neîntrerupt firi adânci care păstrau neatins firul ce leagă pe om de Dumnezeu şi prin care Dumnezeu îndumnezeieşte necontenit pe om (cum au avut alţii pe un Maxim Mărturisitorul sau pe un Grigorie Palama, am avut şi noi pe Daniil Sihastrul sau pe părintele Cleopa). Oricum, primele artefacte ale carpato-dunărenilor, de peste 30.000 ani vechime, descoperite de arheologi la Ripiceni-Izvor, Brânzeni sau Mitoc, demonstrează fără tăgadă că omul a făcut primii paşi pe pământ şi pe gura de rai carpato-dunăreană, ţinut de mână de Tainica, Buna, Iertătoarea, Iubitoarea Divinitate. Şi că la 1486, când Ştefan cel Mare începea şirul uriaş al construcţiilor sale religioase, Domnul ne mai ţinea de mână şi la Pătrăuţi, şi la Voroneţ sau Neamţ. Şi că în aceste zile suntem îndumnezeiţi prin vocea lui Iustin Pârvu sau Arsenie Papacioc, prin faptele şi învăţătura sfinţilor părinţi ai neamului românesc, dar şi prin credinţa neîntreruptă a neamului nostru în Iisus Hristos, fiul lui Dumnezeu.

E cu neputinţă să spui, mai ales în faţa sfintelor moaşte sau ale sfintelor icoane, sau ale sfinţilor părinţi, că neamul românesc este mai aproape de Dumnezeu decât altele. Deşi s-ar putea să fie, dacă aducem ca mărturie numărul credincioşilor sau al bisericilor şi mănăstirilor noastre. Trebuie însă să recunoaştem că ortodoxia cea mai primă, cea mai veche a ajuns la Gurile Dunării şi al Nistrului cel târziu în timpul apostolilor. Fiindcă apostolul Andrei a binecuvântat în Dobrogea, pe la grotele de la Basarabi, iar lui Pavel, când era la Troia, i s-a arătat în vis un macedonean care-l ruga, zicând „Treci în Macedonia şi ajută-ne!”. Şi Macedonia a fost şi este în Tracia, şi apostolul Pavel, „înţelegând că Dumnezeu ne cheamă să le binecuvântăm” a mers îndată în Macedonia (Faptele apostolilor, 16, 9). Or, cercetarea arheologică descoperă urmele creştinismului timpuriu în manifestările religioase ale geto-dacilor mult înainte de războaiele dintre Traian şi Decebal. Şi nu doar în tradiţia dekeneică a celor ce credeau în Zalmoxe, ci şi în revigorarea ei prin sacrificul cristic (aşa cum susţine Sadoveanu în „Creanga de aur”).

De ce părinţii Bisericii Ortodoxe Române susţin că atingerea Mântuitorului de inima românului are un răsunet deosebit? Fiindcă şi tradiţia Sacrificiului Divinităţii la poporul român este foarte veche, este primordială. Coborârea Divinităţii Supreme în lume şi sacrificiul ei în numele salvării neamului omenesc are în spaţiul de geneză al poporului român tradiţie primordială. Nouă nu ne-a trebuit să ne ducem în Egipt ca să adunăm învăţătură sau ca să ne numărăm sfinţenia de la vechimea altora. Părintele Stăniloae spune simplu: protolatinitatea noastră este dovada îndumnezeirii adânci şi cu cât revenim mai departe în timp cu atâta descoperim tot mai mulţi oameni înţelepţi pe plaiurile noastre. Nu este vorba la poporul român doar de o tradiţie sacră de dragul sacrului. Evlavia pe aceste meleaguri se manifestă nu prin credinţa pragmatică în Dumnezeu (mergi la biserică şi vei primi un job bun de la Domnul), ci prin credinţa totală în Dumnezeu, în participarea nemijlocită a lui Dumnezeu la faptele cele bune ale omului. Dumnezeu, în opinia românului, nu spune „Fă aşa!” sau „Fă invers!”. El te lasă liber, faci cum vrei. Dumnezeu nu bate cu băţul, spune românul. În ortodoxie nimeni nu te duce cu arcanul la biserică, nimeni nu îţi numără rugăciunile şi nu te caută de icoane în casă. De aceea românul spune, chiar şi în culmea suferinţelor: Aşa a vrut Dumnezeu! Aşa o fi, cum spui matale, dar Dumnezeu face cum ştie el că-i mai bine!

Atunci când omul se întoarce cu faţa spre Dumnezeu, El îi răspunde întotdeauna cu bunătate şi dragoste, aşa cum şi mama, spune părintele Dumitru Stăniloae, răspunde copilaşului ei. Copilul aleargă spre mama lui, dar cum aleargă şi mama spre copil, aşa şi Domnul aleargă spre om, mai spune părintele Stăniloae. Şi atunci spaţiul nu mai este sperietoarea pe care ne-o afişează pragmatica ştiinţă modernă, ci doar distanţa dintre om şi Dumnezeu. Iar timpul nu este suferinţă, ci încercarea omului cu acest spaţiu, „timpul înseamnă pentru Dumnezeu durata aşteptării între bătaia Sa la poartă şi fapta noastră de a o deschide” (Dumitru Stăniloae, Dogmatica religioasă ortodoxă, Bucureşti, 1978, p. 186). Românul crede adânc fiindcă el ştie că îndumnezeirea vine numai prin credinţă. În majoritatea cazurilor el crede fără a fi citit Biblia. Sau măcar o parte din Evanghelie. De multe ori românul crede fără a şti carte, crede doar spunând „Tatăl nostru” sau „Crezul”, de multe ori spunând numai „Doamne, Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mântuieşte-mă pe mine, păcătosul!”. Încă şi de mai multe ori românul crede, crede în mod absolut, spunând încet, aşa ca să nu-l audă alţi oameni: „Doamne, Dumnezeule!”. Sau ridicând doar ochii spre cer. El crede şi atunci când nu pune preţ total pe îndeplinirea poruncilor, sau ţinerea strictă a posturilor, sau mersul duminical la biserică, sau când se teme de moarte, deşi toate astea fac parte din canon şi îl ajută pe om să se mântuiască. Orice poate pune la îndoială românul, chiar şi ce scrie la carte, fiindcă şi ea este scrisă tot de un om, sau ce spune popa, că e şi el om, numai credinţa în Dumnezeu nu o pune la îndoială, credinţa totală în posibilitatea ajungerii la sânul lui Dumnezeu prin credinţă, credinţa absolută că Domnul coboară în temporalitate, se încearcă pe sine cu teroarea spaţiului, şi se sacrifică pe cruce într-o anumită zi de primăvară şi în fiece primăvară pentru a demonstra existenţa tainică a veşniciei celei bune şi iubitoare.