PDA

View Full Version : Norman Manea la Bucuresti



Bumbescu
16th April 2008, 19:00
Un anunt din partea lui tyler durden, momentan banat:

"Deoarece printre userii OLS se afla multi cititori ai scriitorului, in special ai romanului Intoarcerea huliganului, m-am gandit ca ar putea fi o stire interesanta:

Joi, 17 aprilie la New Europe College, are loc conferinta sustinuta de scriitorul american de origine romana, Norman Manea. Titlul conferintei este: Kafkian Impossibilities.NEC isi are sediul pe str.Plantelor, nr.21."

Hard
16th April 2008, 19:35
ok, o sa-i spun lui balaci,poate vine si el :D

Tyler Durden
18th April 2008, 14:21
Cum banuiesc ca nu a avut nimeni sa ajunga ieri, o sa descriu eu succint ceea ce s-a intamplat. In primul rand a fost o asistenta destul de numeroasa, in conditiile in care Manea mai fusese la 2 conferinte. Tema a fost Imposibilitati kafkiene si a urmarit tema imposibiliatii in 4 ipostaze, asa cum apare ea in opera lui Kafka:imposibilitatea de a scrie, imposbilitatea de a nu scrie, imposibilitatea de scrie in germana, imposibilitatea de a scrie in idis. De remarcat ca materialul de la care s-a plecat nu a fost proza autorului, cat scrisorile sale catre varii iubite. In final, discutia a virat spre dimensiunea vizionara a operei kafkiene.

P.S. Cred ca e previzibil ca anuntul postat de Bumbescu, a fost putin ,,imbunatatit" de acesta. :D

miril
18th April 2008, 15:47
A propos de "Intoarcerea huliganului", bine ai revenit, Tyler! Kafka, dom'ne, Kafka!

Balaci
18th April 2008, 17:34
Vine si la Cluj luni, acum, o sa fiu si eu acolo:yeah: