PDA

View Full Version : Federatia Romana de fotbal american



M.I.
16th April 2008, 15:29
Ce trebuie facut pentru a avea o federatie si o liga de fotbal american in Romania?Daca ne informam unii pe altii poate putem contribui fiecare cu cate ceva.Astept raspunsuri!:yeah:

cristane
16th April 2008, 15:58
Condițiile necesare pentru înființarea unei federații sportive naționale sunt:
a) activitatea ramurii de sport se desfășoară în minimum 5 județe;
b) la data constituirii să existe minimum 10 cluburi sportive care să aibă minimum 200 de membri practicanți;
c) activitatea în ramura de sport recunoscută oficial să se desfășoare în mod organizat de cel puțin 3 ani de la recunoașterea oficială a practicării ramurii de sport în România.

Recunoașterea oficială a practicării unei ramuri de sport în România se face de către Agenția Națională pentru Sport la solicitarea practicanților acesteia.
Cererea de recunoaștere oficială se adresează Agenției Naționale pentru Sport și cuprinde următoarele date:
a) numărul de practicanți la nivel local și național;
b) regulamentele de competiție;
c) tipurile de instalații, materiale și echipamente utilizate;
d) informații sintetice despre practicarea ramurii de sport respective pe plan internațional;
e) statutul și regulamentele organizației internaționale a ramurii de sport, dacă acestea există;
f) orice alte materiale documentare considerate elocvente pentru susținerea cererii.
Analiza și verificarea documentației care însoțește cererea de recunoaștere oficială se efectuează de către comisia numită prin ordin al președintelui Agenției Naționale pentru Sport.
Raportul comisiei, întocmit în baza cererii de recunoaștere, a documentației anexate și în urma vizionării a minimum 3 demonstrații, va conține concluzii privind caracteristicile sportului respectiv, valențele sale sociale și instructiv-educative, precum și necesitatea recunoașterii oficiale.
În baza raportului favorabil al comisiei Agenția Națională pentru Sport recunoaște oficial, prin ordin al președintelui, practicarea ramurii de sport respective în România.

r0bby
17th April 2008, 09:31
Am mai spus,mai intai trebuie recunoscut sportul.

cristane
18th April 2008, 01:56
Am mai spus,mai intai trebuie recunoscut sportul.

Pai si eu aia am zis. Aveti acolo lista de documente necesare pentru ca sportul sa poata fi recunoscut. Si dupa aceea, dupa minim 3 ani, se poate face federatia.

campuscodi
18th April 2008, 18:56
Foarte bun topicul.

anthynidiany
18th April 2008, 23:10
Eu am ramas uimit dupa ce Warriors si Sharks au jucat primul meci ! Am crezut ca vor juca macar 1 meci la 2 luni. Poate e prea greu .... POATE. Distanta intre cele doua echipe nu mi se pare insa atat de mare. Cam asta ar fi problema in tara asta - drumurile care te omoara.

Ambele echipe au echipamente si se antreneaza de ceva timp. Atunci de ce nu incep ele sa faca un campionat in Romania. Neoficial cum o sa fie, dar va conta pentru comunitatea asta mica a noastra.

Si ar trebui inceput din acest an cu ele doua. Chiar daca sunt doar 2 echipe. Vor juca un play-off de 3 sau 5 meciuri. Sau un tur-retur (cu departajare la golaveraj sau cum s-o spune).

Pe langa faptul ca ar fi ceva inedit, ar fi un impuls pentru celelalte echipe. Urmatoarea echipa care va avea echipamente va participa incepand cu urmatoarea editie si tot asa.

Cum scrie si in articolul privitor la meciul de sambata : insa, pentru moment, nu exista o competitie organizata. Trebuie sa ne recunoasca statul pt a juca intre noi?

Si asa conditiile mi se par cam greu de indeplinit. Si chiar de s-ar indeplini 3 ani de zile fara vreo competitie ? Una de amatori, una neoficiala, dar una care sa conteze pentru noi

cycloneclau
19th April 2008, 00:17
Nu-i chiar atat de usor sa organizezi un meci. In primul rand ai nevoie de destui oameni care sa aiba timp si vointa sa joace. Apoi iti trebuie un teren, iar pe la noi prin tara nu prea ploua cu terenuri intretinute si oameni de treaba care sa te lase sa joci gratis pe ele.

O deplasare chiar si pe o distanta de 300 km este destul de complicata. Majoritatea oamenilor lucreaza. Unii chiar si in weekend. Multe sunt usor de zis, dar cand intri in detalii, atunci deja incepi sa-ti dai seama de adevarata dimensiune a problemei.

Apropo, thread-ul asta este cam o dublura a thread-ului "o posibila federatie pe viitor". Poate ca ar fi bine sa fie mutate discutiile de aici acolo ca sa mentinem o oarecare ordine pe forum. Este doar o propunere...

r0bby
19th April 2008, 10:05
Anthynidiany,in acei 3 ani se poate forma o asociatie.Cum zicea si Claudiu,nu e asa de usor sa organizezi un meci..cat ai bate din palme mai ales cu echipele din afara ce au anumite cerinte.

anthynidiany
20th April 2008, 15:20
Pana acum ne plangeam ca nu sunt oameni, nu sunt echipamente sau ca nu exista interes. Au aparut pe rand toate!

Mie tot mi se pare ciudat ca Bucuresti si Constanta nu joaca atat de des cat am crezut eu.

Cycloneclau vorbesti de oameni si vointa. Nu exista asa ceva la Bucuresti si Constanta ? Terenuri se gasesc - chiar daca nu gratis. Insa cei care sunt in echipe au facut deja eforturi si inca vor mai face. Si vorbesti totusi de o echipa care a jucat in Moldova, a facut turneu in Franta si din cate am inteles vor juca parca prin Serbia.
Sunt atat de greu de organizat 2 meciuri pe an cu Constanta care sa conteze pt campionatul neoficial al tarii ? Macar daca ar fi un proiect pt asa ceva.
Si vorbesti despre greutatile de organizare. Nu vor fi oare aceleasi probleme si peste 3 ani ?

Citeam intr-un articol de-a lui Warriors despre un baiat care se trezea din somn visand la SuperBowl-ul romanesc. Acum cand sunt 2 echipe in tara la o distanta acceptabila mie nu mi se pare atat de greu de organizat 2 meciuri. Asta dupa ce s-au gasit oameni, echipamente, vointa si bani.

Iar despre meciuri cu echipele de afara nici nu le vad rostu deocamdata. Intr-adevar castigi experienta, dar cand o echipa nu are 5 oameni care sa formeze un OL stabil atunci nu stiu daca ai castigat experienta sau ti-ai facut nervi ! OL care pana la urma are niste relatii de joc si care este un compartiment atat de vital.

Poate ar trebui sa jucam mult mai multe meciuri intre noi, stiind ca nicio echipa nu are toate compartimentele pline, dar care au loturi aproape egale. Si noi cand o sa avem echipamente vom juca cat de mult vom putea in Romania, si apoi vom incerca aerul strain.

E doar parerea mea !