PDA

View Full Version : Primarul Capitalei



Pages : [1] 2 3 4 5

Sorin Blaj
16th April 2008, 11:58
Se cunosc deja principalii candidati pentru postul de Primar al Capitalei.

Va invit sa va prezentati opiniile cu privire la sansele acestora de a ajunge Primarul Bucurestiului pentru urmatorii 4 ani (2008 - 2012).

YoYoyOi
16th April 2008, 12:31
eu cred ca Blaga nu are adversar in cursa asta...

rob_din
16th April 2008, 12:48
Se cunosc deja principalii candidati pentru postul de Primar al Capitalei.

Va invit sa va prezentati opiniile cu privire la sansele acestora de a ajunge Primarul Bucurestiului pentru urmatorii 4 ani (2008 - 2012).

Stiu ca nu toti de pe forum sunt din Bucuresti, dar corect ar fi fost o intrebare "cu cine ati vota"

rob_din
16th April 2008, 12:49
eu cred ca Blaga nu are adversar in cursa asta...

Daca se intra in turul doi Blaga pierde.

Sorin Blaj
16th April 2008, 13:06
Stiu ca nu toti de pe forum sunt din Bucuresti, dar corect ar fi fost o intrebare "cu cine ati vota"

Cu alte cuvinte imi dai dreptate.

Se subintelege ca daca am fi putut vota, am fi votat candidatul respectiv.

resita
16th April 2008, 13:08
schimbati oferta :D

n-ai pe cine sa alegi

Gabri3l
16th April 2008, 13:09
sunt ceva sanse ca Vasile Blaga sa iasa primar din primul tur..... oricum, in turul 2 nu va avea adversar....mai ales ca va primi voturi suplimentare si de la ceilalti 'liberaili' cu sagetutza:)

Sorin Blaj
16th April 2008, 13:17
schimbati oferta :D

n-ai pe cine sa alegi

Sa inteleg ca la Resita oferta este extraordinara? :)

rob_din
16th April 2008, 13:34
schimbati oferta :D

n-ai pe cine sa alegi

Eu in sfarsit am pe cine sa aleg. Ba chiar am doi, nu stiu pe cine sa aleg. N-am insa cu cine vota la sector

rob_din
16th April 2008, 13:34
sunt ceva sanse ca Vasile Blaga sa iasa primar din primul tur..... oricum, in turul 2 nu va avea adversar....mai ales ca va primi voturi suplimentare si de la ceilalti 'liberaili' cu sagetutza:)

In tutul 2 Blaga nu va mai primi voturi de la nimeni.

rob_din
16th April 2008, 13:39
eu cred ca Blaga nu are adversar in cursa asta...

Esti din Bucuresti?

Gabri3l
16th April 2008, 13:43
@rob

iti zic eu ca in turul2: Blaga-Diaconescu(cel mai probabi), 75% din electoratul pnl(ma rog, atata cat mai este:P) din capitala, o sa voteze cu Blaga, 5% cu Diaconescu ...iar restul probabil ca nu o sa mai mearga la vot
indiferent ce ar zice Tariceanu, Orbanu &co;)

rob_din
16th April 2008, 13:47
@rob

iti zic eu ca in turul2: Blaga-Diaconescu(cel mai probabi), 75% din electoratul pnl(ma rog, atata cat mai este:P) din capitala, o sa voteze cu Blaga, 5% cu Diaconescu ...iar restul probabil ca nu o sa mai mearga la vot
indiferent ce ar zice Tariceanu, Orbanu &co;)

Mai curand raportul este invers.

rob_din
16th April 2008, 13:48
Pentru cei care nu sunt din Bucuresti le dau un sfat: sa nu se grabeasca cu supozitiile. De data asta se va vota mult mai putin politic decat altadata

Gabri3l
16th April 2008, 13:51
ehhh...iti zic eu ca asa va fi mai in toate orasele mari ale tarii in turul2, nu numai in capitala...acolo unde electoratul de stanga este in moarte clinica fatza de 2004...:(

rob_din
16th April 2008, 13:52
ehhh...iti zic eu ca asa va fi mai in toate orasele mari ale tarii in turul2, nu numai in capitala...acolo unde electoratul de stanga este in moarte clinica fatza de 2004...:(

In Romania nu exista electorat de stanga si de dreapta, fiindca nu exista partide de stanga si de dreapta

Sorin Blaj
16th April 2008, 13:56
In Romania nu exista electorat de stanga si de dreapta, fiindca nu exista partide de stanga si de dreaptaA existat unul, dar a ratat sansa de a deveni un partid mare.

resita
16th April 2008, 14:09
Sa inteleg ca la Resita oferta este extraordinara? :)

:happy:happy:happy

voi merge la vot dar de data asta va fi prima data cand votez negativ (votez contra unui om, oricine dar nu el :D)


De data asta se va vota mult mai putin politic decat altadata

si eu cred la fel


parerea mea este ca Diaconescu nici nu va intra in turul II

Gabri3l
16th April 2008, 14:14
pronostic, tur 2 - Bucuresti:
Vasile Blaga(70%-75%) vs Cristian Diaconescu(25%-30%)

rob_din
16th April 2008, 14:31
pronostic, tur 2 - Bucuresti:
Vasile Blaga(70%-75%) vs Cristian Diaconescu(25%-30%)

Daca Blaga are asemnea avantaj castiga din turul 1. Daca e tur 2 Blaga n-are cum sa castige cu mai mult de 55-60%

Datenshi
16th April 2008, 14:35
Diaconescu nu prea se potriveste deloc cu functia de primar, el e calificat pentru alte functii. Mai degraba as merge pe Orban.

Sorin Blaj
16th April 2008, 14:51
Daca Blaga are asemnea avantaj castiga din turul 1. Daca e tur 2 Blaga n-are cum sa castige cu mai mult de 55-60%

Adica va castiga in ambele cazuri? :)

Bumbescu
16th April 2008, 14:53
Daca o sa ma imbat in seara dinainte si o sa am chef de un oras plin de paranghelii o sa merg sa-l votez pe orban:D
In rest chiar nu am pe cine.

rob_din
16th April 2008, 15:08
Adica va castiga in ambele cazuri? :)

In opinia mea daca e tur 2 Blaga pierde. Insa daca va castiga nu are cum s-o faca cu 75%

resita
16th April 2008, 15:13
pai de la PNG nu candideaza Daniel Fuciu?

eu de el am citit acum vreo 2 zile

Sorin Blaj
16th April 2008, 15:16
Se pare ca da: http://www.mediafax.ro/politic/candidatul-png-cd-la-primaria-capitalei-daniel-fuciu.html?1687;2547385

Modific imediat.

Mersi pentru atentionare. :ok: Stirea asta mi-a scapat. :)

rob_din
16th April 2008, 15:24
Cred ca Oprescu e cel mai ghinionist politician din Romania. El a pierdut de doua ori alegerile pentru Bucuresti la mai putin de 1 procent. Insa pierzand de fiecare data a avut cel mai mare procent adus vreodata de un candidat PSD in lupta pentru Primarie.

YoYoyOi
16th April 2008, 15:43
Esti din Bucuresti?

vrei sa ma inviti la un suc? :D

Sorin Blaj
16th April 2008, 15:50
Mai mult ca sigur. :)

rob_din
16th April 2008, 15:58
vrei sa ma inviti la un suc? :D

:).

Vreau sa nu mai exprimi pareri asa sigure daca nu esti din Bucuresti. Cine nu e din Bucuresti nu poate intelege ce gandesc acum bucurestenii. Eu unul habar n-am ce procente o sa ia Boc la Cluj sau Mazare la Constanta

YoYoyOi
16th April 2008, 16:01
pai intrebarea e "cine credeti..."
si eu am zis "eu cred..."
deci, care-i bubita?


imi dau cu parerea despre cine am chef... asa cum si tu ti-ai dat cu parerea despre presedintele viitor al americanilor... esti gringo?:D

rob_din
16th April 2008, 16:06
pai intrebarea e "cine credeti..."
si eu am zis "eu cred..."
deci, care-i bubita?


imi dau cu parerea despre cine am chef... asa cum si tu ti-ai dat cu parerea despre presedintele viitor al americanilor... esti gringo?:D

Si ce ti-am interzis eu sa-ti dai cu parerea? Ma crezi Basescu? Am zis doar sa nu te grabesti cu a da sentinte de genul "Blaga nu are adversar" nefiind din Bucuresti

YoYoyOi
16th April 2008, 16:31
pai mi-am dat cu parerea :D
parerea mea este ca Blaga nu are adversar in cursa asta!

e bine asa?:D

Bumbescu
16th April 2008, 17:44
pai mi-am dat cu parerea :D
parerea mea este ca Blaga nu are adversar in cursa asta!

e bine asa?:D

se si comporta ca atare...

resita
16th April 2008, 17:54
Blaga nu are adversar in cursa asta!

:D

cine-i blaga, ce a facut el de il ridicati atat in slavi?

parca ar fi cel mai bun om politic din lume.

rob_din
16th April 2008, 18:09
Daca va castiga Blaga, o va face tot pe spinarea lui Basescu. Blaga ca om politic este zero barat. Singurele "succesuri" sunt faptul ca l-a facut scapat pe Hayssam si faptul ca din salariul de bugetar din ultimii 18 ani si-a facut o avere impresionata

Bumbescu
16th April 2008, 18:12
cine-i blaga, ce a facut el de il ridicati atat in slavi?

parca ar fi cel mai bun om politic din lume.

Un mutant, fost vames, fost fsn-ist

resita
16th April 2008, 18:17
Un mutant, fost vames, fost fsn-ist

plus unul dintre cei mai contraversati ministrii ai internelor :D

am crezut ca PDL va avea un om mai bun pentru capitala dar m-am inselat.

parerea mea este ca nu va castiga alegerile si o spun cu toate ca sunt un simpatizant al PD

Bumbescu
16th April 2008, 18:23
Le va castiga pt ca altcineva n-are cine, dar e prima data cand ma doare-n cur cine castiga si cand probabil nu voi vota. Nu mai pot sa fac ca atunci cand l-am votat pe lis(ptiu...Doamne iarta-ma) in detrimentul lui oprescu.
De fapt treaba e clara, nu votez psd-isti si ce s-a nascut din fsn, oricine ar fi candidatul. Pe de alta parte nu mai votez nici jartele propuse de liberali sau taranisti. Daca veneau cu propuneri decente votam, asa insa nu.

YoYoyOi
16th April 2008, 20:59
stai acasa :limba:

Celso
16th April 2008, 21:26
poate il votez pe Oprescu ala....

dar in rest....nimic.... cu ei sau fara ei tot aia e:no:

parerea mea ca lupta trebuia sa se dea intre Negoita si Ontanu:rolleyes:

rob_din
16th April 2008, 21:28
poate il votez pe Oprescu ala....

dar in rest....nimic.... cu ei sau fara ei tot aia e:no:

parerea mea ca lupta trebuia sa se dea intre Negoita si Ontanu:rolleyes:

Ontanu? Unul dintr cei mai mari mafioti? Doamne fereste.

Celso
16th April 2008, 21:31
Ontanu? Unul dintr cei mai mari mafioti? Doamne fereste.

mie unul imi place ce se face in sectorul 2...cat de cat

fata de pseudo primarii ca Inimaroiu,Chiliman...eu zic ca tot se mai misca ceva in sectorul 2, macar parcurile le-a facut, sunt luna cele din sectorul 2....un mare plus aici

rob_din
16th April 2008, 21:46
mie unul imi place ce se face in sectorul 2...cat de cat

fata de pseudo primarii ca Inimaroiu,Chiliman...eu zic ca tot se mai misca ceva in sectorul 2, macar parcurile le-a facut, sunt luna cele din sectorul 2....un mare plus aici

Care parcuri? A distrus parcul Obor ca sa-si faca primarie de zeci de milioane de dolari. A distrus tot ce se putea distruge in sectorul 2. Cred ca sectorul 2 e cel mai distrus la ora actuala, e drept nu numai din vina lui Ontanu ci si a lui Videanu.

Din cauza unor asemnea indivizi, am jurat ca nu mai votez niciodata PSD-ul

Ady
16th April 2008, 23:33
clar negoita trebuia sa candideze ... :( ... mie imi vine sa ma mut in sectorul 3 de cand e el primar acolo ...

rob_din
16th April 2008, 23:53
clar negoita trebuia sa candideze ... :( ... mie imi vine sa ma mut in sectorul 3 de cand e el primar acolo ...

Poate ne spui si ne de ce. N-am vazut un viata un personaj mai umflat cu pompa la televizor decat acest Negoita. Nici macar pe Basescu. Cunosc foarte bine sectoarele 2 in care locuiesc si 3 in care lucrez si pot spune ca sunt un dezastru ca si celelalte. Doar ca domnul Negoita a avut grija sa-si angajeze laudatori de profesie la TV. Iar romanul crede tot ce i se indruga la televizor. Daca ar aparea vreo 10 "ziaristi" care sa-l laude toata ziua pe Videanu garantez ca lumea l-ar considera cel mai bun primar din istorie.

resita
17th April 2008, 07:08
Alianță Hrebenciuc - SOV pentru susținerea lui Oprescu la Primărie

Partidul Ecologist Român (PER) a anunțat ieri că a hotărât, în urma unor consultări avute luni cu pesedistul Sorin Oprescu, susținerea candidaturii acestuia în calitate de independent la Primăria Generală a Municipiului București (PGMB). Potrivit secretarului general al PER, Cristian Jura - expert parlamentar la grupul PSD din Camera Deputaților condus de Viorel Hrebenciuc și membru al Fundației "Nicolae Titulescu" condusă de Adrian Năstase, PER a lansat un apel către toate partidele mici care n-au un candidat propriu la șefia PGMB pentru a se coaliza în susținerea lui Oprescu. În mod surprinzător, după ce Jura a dezvăluit că s-a întâlnit cu Oprescu, primele partide care au anunțat că se vor ralia deciziei PER au fost PRM-ul lui Corneliu Vadim Tudor și partidul de buzunar Forța Democrată, condus de Petre Roman. Deși o decizie finală nu a fost anunțată, este aproape sigur că Oprescu a acceptat varianta PER, atâta vreme cât el a anunțat că face toate demersurile pentru a îndeplini condițiile de candidat independent la PGMB, iar Jura a dezvăluit că senatorul social-democrat s-a angajat deja să sprijine, în calitate de viitor primar al Capitalei, proiectele acestui partid pentru protejarea mediului.Potrivit unor surse din mediul politic, susținerea lui Oprescu de către PER nu este întâmplătoare, ci reprezintă o strategie pusă la cale de Viorel Hrebenciuc și susținută mediatic și financiar de mai mulți oameni de afaceri controversați, apropiați ai eminenței cenușii a PSD. Anumite surse spun că printre susținătorii lui Oprescu s-ar afla și tatăl FNI, Sorin Ovidiu Vîntu - un sponsor al mișcării ecologiste, mai ales în perspectiva intrării în România a unor însemnate fonduri europene nerambursabile pentru protecția mediului.

rob_din
17th April 2008, 09:47
A si inceput mani****rea anti-Oprescu. E bine, inseamna ca unii chiar se tem de candidatura lui

J.Bond
17th April 2008, 13:12
Diaconescu de la PSD va fi ciuca bataii in capitala.
Blaga are cele mai mari sanse.

Sorin Blaj
17th April 2008, 14:01
Se pare ca Oprescu a facut cea mai potrivita miscare.

moty
17th April 2008, 21:06
Cred ca Oprescu va lua mai multe voturi decat Diaconescu, oricum PSD-ul si-a micsorat sansele spre 0.

Sorin Blaj
17th April 2008, 22:43
Diaconescu si Orban nu au nicio sansa. Eu vad o lupta intre Blaga si Oprescu.

rob_din
17th April 2008, 23:02
Eu cred ca Diaconescu si Blaga vor intra in turul 2. Oricat e el de cunoscut Oprescu nu se poate pune cu o masinarie de partid

resita
18th April 2008, 07:36
Sorin Oprescu sustine ca a strans deja peste 100 de mii de semnaturi, adica de 3 ori mai mult decat avea nevoie, pentru a candida ca independent la Primaria Capitalei, anunta Realitatea Tv. Sorin Oprescu a mai anuntat si ca va pleca singur din PSD si nu va astepta sa fie dat afara din partid.

Datenshi
18th April 2008, 08:00
Cred ca Oprescu va lua mai multe voturi decat Diaconescu, oricum PSD-ul si-a micsorat sansele spre 0.

PSD-ul a avut din 90 sanse spre 0 in Bucuresti. Putea sa candideze si Oprescu (pe care brusc vad ca inceput sa-l simpatizati) de la PSD cu regele Cioaba din partea PD-ului sa presupunem, va garantez ca iesea Cioaba.

Resita, din cate stiu trebuiau undeva peste 40 000 (alegerile trecute a avut nevoie defunctul Ralu Filip). Deci nu sunt de 3 ori mai multe. Oricum, 100 000 de semnaturi sunt tare greu de strans, asta e o bila alba pentru el.

resita
18th April 2008, 08:30
PSD-ul a avut din 90 sanse spre 0 in Bucuresti. Putea sa candideze si Oprescu (pe care brusc vad ca inceput sa-l simpatizati) de la PSD cu regele Cioaba din partea PD-ului sa presupunem, va garantez ca iesea Cioaba.

Resita, din cate stiu trebuiau undeva peste 40 000 (alegerile trecute a avut nevoie defunctul Ralu Filip). Deci nu sunt de 3 ori mai multe. Oricum, 100 000 de semnaturi sunt tare greu de strans, asta e o bila alba pentru el.

avea nevoie de 2% din nr. persoanelor cu drept de vot (35.000 de semnaturi)

Datenshi
18th April 2008, 09:01
Asta stiu, dar Ralu Filip a avut nevoie de ~ 40 000. Iar eu aveam senzatia ca ne-am mai inmultit de atunci, nu stiam ca ne-am imputinat. :)

rob_din
18th April 2008, 09:33
PSD-ul a avut din 90 sanse spre 0 in Bucuresti. Putea sa candideze si Oprescu (pe care brusc vad ca inceput sa-l simpatizati) de la PSD cu regele Cioaba din partea PD-ului sa presupunem, va garantez ca iesea Cioaba.

Resita, din cate stiu trebuiau undeva peste 40 000 (alegerile trecute a avut nevoie defunctul Ralu Filip). Deci nu sunt de 3 ori mai multe. Oricum, 100 000 de semnaturi sunt tare greu de strans, asta e o bila alba pentru el.



Cred ca glumesti, cum poti spune asa ceva? PSD-ul a fost extrem de aproape sa castige Primaria de 2 ori prin Sorin Oprescu. Im ambele cazuri a pierdut la diferente de cateva de mii de voturi. Cum poti sa spui ca au avut sanse zero? Iti reamintesc ca in 2000 au castigat consiliul si toate primariile de sector

Datenshi
18th April 2008, 11:07
Eu vorbeam de primaria generala. Prin sanse zero ma gandeam la sanse reale. E un nucleu care voteaza din principiu antipsd, indiferent de candidat. Eu fac pariu ca in urmatorii 20 de ani psd nu va avea primar general in bucuresti.

rob_din
18th April 2008, 11:12
Eu vorbeam de primaria generala. Prin sanse zero ma gandeam la sanse reale. E un nucleu care voteaza din principiu antipsd, indiferent de candidat. Eu fac pariu ca in urmatorii 20 de ani psd nu va avea primar general in bucuresti.

Pai explica-mi daca a avut din 90 sanse zero cum de au fost la cateva mii de voturi de a o castiga. Si nu o data de doua ori. Aici nu inteleg ce vrei sa spui.

rob_din
18th April 2008, 11:21
Daca nu era Basescu Oprescu castiga in 2000 extrem de clar. De altfel cred ca ai uitat ca a fost extrem de aproape sa castige din primul tur (cred ca a avut 47% in primul tur.). A avut de doua ori ghinion in 2000

Sorin Blaj
18th April 2008, 11:23
A avut parte de Basescu. La fel ca si Nastase. De Geoana ce sa mai vorbesc. Pana si Iliescu a patit-o la referendum. :)

rob_din
18th April 2008, 11:28
Nu stiu daca reuseau sa castige primaria dar daca mergeau de la inceput cu Oprescu PSD-ul iar ar fi fost foarte aproape din nou. Mai ales impotriva lui Blaga

Sorin Blaj
18th April 2008, 11:29
Oprescu era candidatura cea mai buna pentru PSD, dar cand te numesti Geoana, este greu sa vezi ce este mai bine pentru partid. Vezi si alianta cu PC.

rob_din
18th April 2008, 11:33
Oprescu era candidatura cea mai buna pentru PSD, dar cand te numesti Geoana, este greu sa vezi ce este mai bine pentru partid. Vezi si alianta cu PC.

Alianta cu PC e o superidiotenie. Adica PSD-ul iar baga in parlament PC-ul care altfel ar fi luat 2%, in schimb neprimind nimic (povestea cu Antenele e o prostie fiindca mediatizat e PSD-ul peste tot). Idioti

Dupa ce ca-i joaca Vanghelie pe mana, acum ii mai joaca si un partidulet

rob_din
18th April 2008, 11:38
Dar n-ati vazut cu ce candidati cine PSD-ul la sectoare. Si acolo aveau sanse anul asta daca puneau canddati decenti. Dar si-a pus Vanghelie mafiotii pe care nu-i cunoaste nimeni.

Gabri3l
18th April 2008, 12:23
Eu vorbeam de primaria generala. Prin sanse zero ma gandeam la sanse reale. E un nucleu care voteaza din principiu antipsd, indiferent de candidat. Eu fac pariu ca in urmatorii 20 de ani psd nu va avea primar general in bucuresti.
esti f optimist:).... eu m-as gandi ca in urmatorii 10 ani psd ar putea sa dispara definitiv:drak:

rob_din
18th April 2008, 12:35
esti f optimist:).... eu m-as gandi ca in urmatorii 10 ani psd ar putea sa dispara definitiv:drak:

Sigur si sa devina PDL-ul tau iubit partid unic. Vise. Basescu a luat-o deja in jos, si daca va mai lua un alt mandat tot din ce in ce mai slab va deveni. Si cu el si PDL-ul. O sa fii socat dar la alegeri o sa vezi ca diferenta intre PDL si PSD va fi mult mai mica decat crezi

Gabri3l
18th April 2008, 12:54
ma doare undeva de psd atata timp cat acesta va fi in opozitie sigura din toamna incolo...
:sleep:

rob_din
18th April 2008, 16:45
http://www.expres.ro/articole/detalii-articol/800243/Traian-Basescu-a-pierdut-batalia-cu-presa/


Dupa cum se vede Basescu se prabuseste, cota de 32-34% fiind dezastruoasa pentru un presedinte in functie (e cam la nivelul lui Bush de impo****ritate). De acum incolo va trage PDL-ul in jos.

Sorin Blaj
18th April 2008, 18:33
:)

laurdog
18th April 2008, 19:10
Blaga cu certitudine

rob_din
18th April 2008, 19:28
:)

Razi tu, asa radeau si pesedistii in 2004. Doar ca dupa aceea au inceput sa planga

Datenshi
18th April 2008, 19:39
esti f optimist:).... eu m-as gandi ca in urmatorii 10 ani psd ar putea sa dispara definitiv:drak:


No way Jose.

rob_din
18th April 2008, 19:46
O sa ia peste 30% PSD-ul la alegerile locale.

Gabri3l
18th April 2008, 19:53
:)
nu mai rade ma... lasa omu' sa viseze

eu zic ca la 40% cat are Base acum....este oricum f bine, dublu fata de Geoana sau Tariceanu care au intrat in campanii electorale deja de ceva timp...dar cam fara rost:)

Gabri3l
18th April 2008, 19:59
ON topic

pronostic, tur1:
Blaga(PDL) 35-40%
Diaconescu(psd) 20-25%
Orban(pnl) 10-15%
Gusa(pin) 3-5%
Oprescu 5-10%(daca va candida)
candidat PNG 5-8%
candidat PRM 3-5%
altii 1-2%

Sorin Blaj
18th April 2008, 22:17
Razi tu, asa radeau si pesedistii in 2004. Doar ca dupa aceea au inceput sa planga

Cine rade? Era un zambet nevinovat. :)

Stai linistit. Nu se compara lucrurile.

Datenshi
19th April 2008, 10:56
Intradevar, acum se intampla lucruri mult mai grave...

Sorin Blaj
19th April 2008, 11:26
In opinia ta. Pot sa o respect, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu si de acord cu ea. :)

rob_din
19th April 2008, 12:46
PSD-ul si-a batut joc si de primarie si de posibilitatea de a castiga presedentia in 2009, fiiindca tot cei doi Diaconescu si Oprescu erau cele mai bune solutii pentru alegerile din 2009, in primul rand pentru ca ambii au imagine foarte buna. Nu stiu daca pe merit, dar asta conteaza enorm.
Acum se autodistrug si probabil va candida Vanghelie, nu?

rob_din
21st April 2008, 10:48
Sorin Oprescu și-a prezentat luni demisia din Partidul Social Democrat. Gestul vine în contextul în care senatorul se pregătește să candideze ca independent la Primăria Generală a Capitalei. El a declarat că nu și-a dorit să ajungă în această postură, dar că decizia a luat-o după ce posibilitatea de a candida din partea social democraților nu a fost niciodată discutată în forurile de partid. Totuși, deocamdată, Sorin Oprescu nu reproșează nimic foștilor colegi, însă a subliniat de mai multe ori că ne aflăm în Săptămâna Mare, lăsând de înțeles că își va regla conturile cu aceștia după sărbătorile pascale.

Oprescu a spus că a strâns suficiente semnături pentru a-și depune candidatura pentru postul de primar al Capitalei, și a precizat că obiectivul său este strict acela de a câștiga bătălia electorală, nu doar de a accede în turul doi al alegerilor

resita
21st April 2008, 12:03
Patriciu, Niro, Bobic, Locic: sponsori oficiali la Capitală

Candidații la Primăria Capitalei sunt asaltați de miliardari cu oferte financiare pentru campania electorală. Dezvoltatori imobiliari sau regi ai asfaltului sunt dispuși să bage mâna adânc în conturi pentru viitorul primar.

Din încrâncenarea bătăliei pentru Primăria Capitalei reiese că miza alegerilor din iunie este uriașă, mai ales din punct de vedere financiar. Această campanie va costa enorm, partidele și candidații având la dispoziție fonduri imense, în concordanță cu miza scrutinului. Cum legea limitează destul de drastic sumele „la vedere“ pe care un partid sau un candidat are dreptul să le primească de la membri, prin cotizații și donații, banii adevărați pentru campanie vin din altă parte. Respectiv de la oamenii de afaceri ale căror interese economice se învârt în jurul Primăriei Capitalei.

Bugetul PMB este de aproximativ un miliard de euro, ceea ce reprezintă o „pradă“ extrem de atractivă pentru nenumăratele firme de asfaltare, salubrizare etc.

Pe de altă parte, în București, dezvoltatorii imobiliari au interese atât de mari încât sunt dispuși să investească milioane de euro în campaniile electorale ale candidaților la Primăria Bucureștiului, pentru ca astfel să-și atragă ulterior favorurile câștigătorului.

În condițiile în care există mai mulți candidați cu șanse, regula este ca oamenii de afaceri deschiși la pungă să bage bani în campaniile mai multor candidați, astfel încât să se asigure că oricine ar câștiga alegerile, și ei ar avea de câștigat. Este de altfel cunoscut faptul că aceste grupuri de afaceri sunt transpartinice, cum este de exemplu cel reprezentat de Alexandru Bittner, Adrian Petrache și Dorin Cocoș, care au fost și în campaniile trecute susținători financiari și pe stânga politică, și pe dreapta, la Alianța PNL-PD. Regii asfaltului aplică aceeași regulă, Costel Cășuneanu și Dorinel Umbrărescu fiind „prietenoși“ în sens financiar și cu PSD-ul, și cu partidul lui Traian Băsescu.

Candidatul neoficial al PSD, Sorin Oprescu, a declarat zilele trecute că suma pe care estimează să o cheltuiască pentru campanie nu va depăși un milion de euro. Oprescu nu a exclus ca, în cazul în care va avea nevoie de bani pentru campanie, să apeleze la controversatul om de afaceri Costel Bobic pentru finanțare. Declarațiile lui Sorin Oprescu i-au nemulțumit pe ceilalți candidați, pentru că așa a ieșit la iveală faptul că în campania pentru București se investesc milioane de euro, ceea ce naște întrebarea „de unde vin acești bani“.

Cotidianul a încercat să afle de la candidații la Primărie și de la oamenii de afaceri despre care se știe că se află - neoficial - în spatele candidaturilor lor cum se desfășoară circuitul banilor în campania electorală.

Vasile Blaga, candidatul PD-L la Primăria Bucureștiului, susține că nu știe cât o să-l coste campania, pentru că „nu poți să-ți dai seama de costuri la început. „Dacă mă gândesc bine, un milion de euro este normal, dar poți să faci și campanii ieftine, pentru că nu mai sunt costuri atât de mari“, a declarat Blaga pentru Cotidianul. Întrebat de unde ar putea face rost un candidat de câteva milioane de euro, Vasile Blaga a explicat că există metode de sponsorizare prin „intermediari“, pentru că „o persoană juridică nu poate da mai mult de 2,5 miliarde într-un an“. Întrebat dacă sunt bani negri în campania electorală, liderul PD-L a răspuns: „Acum e destul de dificil să iei bani cu servieta“.

Despre campania lui Vasile Blaga se vorbește în culisele politicii bucureștene că ar avea pregătit un buget de aproximativ 10 milioane de euro și că ar fi sprijinită de oameni de afaceri ca Puiu Popoviciu, Silviu Prigoană, Marius Locic, Dorin Cocoș.

Marius Locic, cunoscut dezvoltator imobiliar apropiat cercurilor PD-L, a declarat pentru Cotidianul că este dispus să investească bani frumoși în campaniile lui Vasile Blaga și Cristian Diaconescu. „Voi ajuta candidatul care îmi prezintă un proiect în care eu să cred, spre exemplu dacă cineva va spune că vrea să împădurească marile bulevarde, să se ocupe de spațiile verzi, sunt dispus să dau 100, 200, 500 de mii de euro. Pot să îi sprijin și pe Cristi Diaconescu, și pe Vasile Blaga, dar ca cetățean, dacă Blaga promite că va continua proiectele lui Videanu și Cristi nu vine cu argumente, atunci merg pe mâna lui Blaga. Acela care va prezenta proiectele cele mai viabile. Dacă ești deștept, dai înainte, că după se înghesuie toată lumea, dar eu nu am nevoie să mi se întoarcă favorul, pentru că nu am afaceri cu primăria, grupul de firme Locic are afaceri imobiliare și de presă și n-am nici un contract cu statul. Chiar dacă aș vrea să cer, nu știu ce aș cere, ar trebui să identific“, a explicat Locic.

Dorin Cocoș, întrebat dacă va finanța campania PD-L sau pe cea a altui partid, ne-a închis telefonul, deranjat de întrebare, și ne-a precizat, ulterior, printr-un SMS, că „nu finanțează pe nimeni“.

Candidatul PNL la Primăria Capitalei, Ludovic Orban, a declarat că „o să investească în campanie cât o să poată să strângă“. „Nu vreau să iau sponsorizări suplimentare pentru că nu vreau să mă îndatorez față de oameni care să-mi ceară după aceea să le onorez datoria.“ Orban ne-a declarat că „probabil va primi niște bani de la Dinu Patriciu“, și a spus că „nu neagă că îl cunoaște pe Puiu Popoviciu, al cărui proiect imobiliar din nordul Bucureștiului a fost susținut de grupul de consilieri ai PNL din CGMB“. „Popoviciu însă dă bani la PD, pentru că și când finanța Alianța o făcea prin PD“, a spus Orban. Puiu Popoviciu a negat implicarea sa financiară în campania electorală pentru alegerile din 1 iunie.

Cozmin Gușă a declarat că el va cheltui în campanie între 250.000 și 400.000 de euro, bani pe care încă nu îi are. „Vreau să-i strâng până la 1 mai, dar înainte de campanie o să spun sursa fiecărui euro“, a explicat candidatul PIN. Acesta a spus că este sunat de oameni de afaceri care se oferă să îi finanțeze campania, dar „i-a trimis pe toți la plimbare“. Prietenul său Nicolae Dumitru, cunoscut ca Nicu Niro, om de afaceri bine cunoscut în București, și-a declarat însă sprijinul pentru Gușă.

„Îl ajut pe Cozmin Gușă, pentru că mi-e prieten. Nu știu ce șanse are el să câștige, dar eu îmi fac datoria de prieten. Eu nu dau sume mari, mă păstrez în limita legii. Sunt și oameni care dau sume foarte mari, pentru că au interes ca banii ăia să se întoarcă la ei. Dar grupul Niro nu are interese în zona primăriei. Deocamdată n-a început campania, Cozmin nu mi-a cerut încă bani, dar probabil că o s-o facă. Eu l-am ajutat până acum cu tricouri, jucării, pături pe care să le doneze la orfelinate, case de bătrâni. Suma se va ridica probabil pe undeva pe la 35.000 de euro. Pe alți candidați o să-i sprijin dacă or să mi-o ceară tot cu produse de la angro“, a declarat Nicolae Dumitru pentru Cotidianul.

Candidatul PSD Cristian Diaconescu a declarat că „habar nu are“ câți bani se investesc în campania sa, ceilalți lideri ai partidului refuzând să dea vreun amănunt în legătură cu acest lucru. Numai Aura Vasile, secretar general al PSD București, a explicat că, potrivit legii, campania unui candidat la PMB nu poate avea un buget mai mare de 41.000 de euro.

Despre campania PSD se spune că e finanțată de Marian Vanghelie, dar și de oamenii de afaceri Dorinel Umbrărescu, Cristian Burci (bun prieten al lui Miron Mitrea), Alexandru Bittner. Surse din conducerea PSD susțin că Dorinel Umbrărescu și chiar și Puiu Popoviciu au contactat stafful de campanie al partidului pentru a-și oferi serviciile, însă aceștia neagă intenția de a investi financiar în social-democrație. Însă unul dintre miliardarii Bucureștiului, Robert Negoiță, investitor imobiliar, a declarat că dorește să sponsorizeze PSD cu bani mulți.

Negoiță, care este de altfel secretar executiv al PSD, susține că „sumele vor fi substanțiale, nu mă bag la chestii mici“. „Nu mi-am făcut încă un plan financiar pentru candidații din București, dar m-am decis deja în țară să sprijin câțiva candidați de la PSD. Per total voi da câteva sute de mii de euro. Am finanțat în țară candidați tineri pentru că mi se pare o luptă inegală între cei tineri fără putere financiară și cei bătrâni cu bani.“

Ce primesc miliardarii la schimb

Dacă un dezvoltator imobiliar ar sponsoriza campania persoanei potrivite la Primăria Generală a Capitalei, atunci acesta ar putea beneficia de acordul de a construi clădiri mai înalte și mai mari decât prevede legea, iar profitul îi va fi mai mare. „Atâta timp cât corupția există în România, sponsorul, dezvoltatorul imobiliar, ar avea ceva avantaje. Bătălia mare este la planurile PUG, PUZ și PUD (Planul Urbanistic General, Zonal și de Detaliu - n.red.). Acestea vor putea fi modificate după cum bate vântul sau mai bine zis interesele“, ne-a spus Radu Zilișteanu, purtător de cuvânt al Asociației Române a Agențiilor Imobiliare.

Aceste planuri urbanistice pot fi modificate cu ajutorul persoanei potrivite, astfel încât o clădire să aibă 10 etaje în loc de 4-5, cât permite zona, sau să aibă o amprentă la sol mai mare decât permite terenul. „La fel și cu CUT-ul (Certificatul de Utilizare a Terenului) - acesta prevede ce suprafață desfășurată va avea construcția. Sponsorizând persoana potrivită, suprafața aceasta poate fi modificată. Odată modificată, profitul dezvoltatorului imobiliar va fi mult mai mare“, a mai spus Radu Zilișteanu.
sursa:cotidianul

Gabri3l
21st April 2008, 16:26
PSD-ul si-a batut joc si de primarie si de posibilitatea de a castiga presedentia in 2009, fiiindca tot cei doi Diaconescu si Oprescu erau cele mai bune solutii pentru alegerile din 2009, in primul rand pentru ca ambii au imagine foarte buna. Nu stiu daca pe merit, dar asta conteaza enorm.
Acum se autodistrug si probabil va candida Vanghelie, nu?
psd-ul oricum nu avea nicio sansa... nici la primaria Bucuresti( unde va lua sub 20% cu Diaconescu in turul1) ...si cu atat mai putin la presedintie....

YoYoyOi
21st April 2008, 16:31
Diaconescu are 14% intr-un sondaj, pe locul 2 dupa Blaga, care are 25%...

intr-un alt sondaj facut de Gallup, sondaj cretin, de altfel, e Prigoana pe primul loc cu 38%, urmat de Videanu, Orban si tralala... Blaga n-a fost inculs in sondaj :happy

Gabri3l
21st April 2008, 16:45
Diaconescu are 14% intr-un sondaj, pe locul 2 dupa Blaga, care are 25%...


asta pare a fi ultimul sondaj credibil facut recent in aprilie cand s-au aflat candidatii.... celalalt sondaj este o aberatie cu candidati ipotetici la primarie, facut probabil prin ianuarie sau februarie...

Gica Chioru
21st April 2008, 16:54
In Romania nu exista electorat de stanga si de dreapta, fiindca nu exista partide de stanga si de dreapta

Fals. Este taman invers, nu exista partide de stanga si de dreapta tocmai pentru ca nu exista electorat de stanga sau de dreapta. Vorbind, fireste, de orientari clare, social-democratie vs liberalism. Cetatenii romani care-si cunosc cu adevarat interesul si voteaza in consecinta sunt foarte putini, undeva sub 20%, majoritatea voteaza sentimental sau contra.

Am intervenit pentru ca este o chestiune foarte interesanta in citat, politica urmeaza tendintele electoratului, niciodata invers. In principiu se intampla cam asa: personalitatile nasc ideologii, cetatenii le adopta iar din randul acestor cetateni apar cei care construiesc partide.

YoYoyOi
23rd April 2008, 13:34
Candidatura lui Oprescu a fost respinsa din cauza unor semnaturi invalide :happy

rob_din
23rd April 2008, 13:35
Inceputul dictaturii

Sorin Blaj
23rd April 2008, 13:41
Avantaj Blaga.

YoYoyOi
23rd April 2008, 13:46
Inceputul dictaturii

sigur :happy
Basescu a facut presiuni sa i se respinga dosarul, pt ca se temea de cel mai puternic adversar al lui Blaga :cry:

nu se gandeste nimeni ca aceasta respingere poate avea la baza niscaiva interventii de-ale psd-ilor care cu Oprescu si Diaconescu in lupta directa ar fi pierdut foarte mult :rolleyes:

Sorin Blaj
23rd April 2008, 14:19
Cel mai suparat? Orban:

"Sper sa mai existe posibilitatea ca Sorin Oprescu sa poata candida." :)

Balaci
23rd April 2008, 14:29
Daca Oprescu trece de faza cu semnaturile si castiga la tribunal dreptul de a candida, va iesi primar, deja pot pronostica asta

Datenshi
23rd April 2008, 14:41
Candidatura lui Oprescu a fost respinsa din cauza unor semnaturi invalide :happy

Si a lui Ralu Filip a fost respinsa in prima faza, apoi a avut 24 sau 48 de ore la dispozitie sa aduca diferenta de semnaturi. Nu imi mai aduc aminte exact...

Sorin Blaj
23rd April 2008, 15:07
Conferinta de presa Sorin Oprescu. Se pare ca ii lipsesc 365 de adeziuni.

Balaci
23rd April 2008, 15:12
Tragi-comic. Sper totusi sa i se accepte candidatura

rob_din
23rd April 2008, 15:13
Cica i-au respins-o pentru 300 de semnaturi. Este incredibil ce se intampla in tara asta. Eu nu stiu cine e la baza maneriei, dar la cum s-au pus candidatii la sectoare cred ca PDL-ul si PSD-ul sunt mana in mana in Bucuresti.

Devine foarte clar ca Oprescu a fost furat si in 2000 cand a pierdut la 4 mii de voturi


Eu nu ma omor nici dupa Oprescu, in turul unu sigur n-as fi votat, insa sa inventezi asemnea pretexte pentru a opri pe cineva incomod sa candideze miroase a dictatura

rob_din
23rd April 2008, 15:14
Sa vedeti cate voturi iau unii care au venit cu mii de semnaturi la Biroul Electoral

Sorin Blaj
23rd April 2008, 15:17
Declaratie Geoana: "Echipa de campanie a domnului Basescu trebuie sa dea socoteala pentru aceste neglijente." Obsedat.

Datenshi
23rd April 2008, 15:54
Sa vedeti cate voturi iau unii care au venit cu mii de semnaturi la Biroul Electoral


Mai e vreun independent?

Sorin Blaj
23rd April 2008, 15:59
Oprescu ii acuza in primul rand pe Geoana si PSD.

resita
23rd April 2008, 16:05
o mare parte din vina o poarta si el, se lauda ca are peste 100.00o de semnaturi, unde sunt? de ce a asteptat pana in ultima zi sa-si depuna candidatura?

dar totusi sunt de parere ca a fost lucrat

ps. asa cum a spus si balaci, daca castiga contestatia va castiga si alegerile

Sorin Blaj
23rd April 2008, 16:25
Vina ii apartine in totalitate, nu doar o mare parte.

Sorin Blaj
23rd April 2008, 16:30
In final a fost utila si aceasta conferinta de presa. Si-au dat intalnire almanahele lui Marian Vanghelie, cu succesurile Elenei Basescu si scheletii lui Sorin Oprescu.

rob_din
23rd April 2008, 16:32
In final a fost utila si aceasta conferinta de presa. Si-au dat intalnire almanahele lui Marian Vanghelie, cu succesurile Elenei Basescu si scheletii lui Sorin Oprescu.

Vai ce amuzant, ma prapadesc de ras.

rob_din
23rd April 2008, 16:32
Vina ii apartine in totalitate, nu doar o mare parte.

Asa e ai dreptate, e vina lui ca bucurestenii il vor primar si pe Blaga si Diaconesc nu. Ai mare dreptate, e vina lui in totalitate

rob_din
23rd April 2008, 16:33
Este incredibil ca bucurestenilor sa li se ia dreptul de a vota de niste idioti. Se incalca orice lege a democratiei

resita
23rd April 2008, 16:36
va fi mare taraboi pe aceasta tema

rob_din
23rd April 2008, 16:47
va fi mare taraboi pe aceasta tema

Duoa reactia presei nu va fi. Daca i se intampla lui Basescu sau lui Nastase sareau ziaristii ca e lovitura de stat. Acum ne explica cat de importanta este respectarea legii. Extraordinar, tocmai la Oprescu se incepe respectarea legii.

Mi se pare incredibil sa ti refuze semnatura fiindca ti-ai trecut CNP-ul. Tocmai ca CNP-ul e mult mai usor de identificat decat o serie de buletin. Adica Oprescu sa plateasca fiindca a respectat si mai bine legea.

rob_din
23rd April 2008, 16:48
Eu am crezut ca sunt povesti sondajele care il dadeau pe Oprescu lider detasat cu 35%. Se pare ca m-am inselat

Geografu
23rd April 2008, 16:51
E pacat ce i se intampla lui Oprescu.
Sunt convins ca a fost lucrat serios de tot.Nu stiu de cine insa clar s-a intamplat.
El si Blaga intrau in turul II dupa parerea mea acum....
Oricum mai are 48 de ore timp sa depuna o contestatie ! :ok:

rob_din
23rd April 2008, 16:59
Nici eu nu-mi dau seama de cine e lucrat. Cert e ca si Basescu si PSD-ul au destui judecatori corupti in buzunare

rob_din
23rd April 2008, 17:08
Ralu Filip a adus 42000 de semnaturi in 2004 si a luat mai putin de 10000 de voturi. Oprescu a adus 40000 si probabil lua cateva sute de mii.

Traim in Romania

Bumbescu
23rd April 2008, 17:16
Semnaturile nu au nici o legatura cu votul. Unii pot semna pt mai multi candidati din dorinta de a vedea razbel, confruntari.

Sorin Blaj
23rd April 2008, 17:22
Duoa reactia presei nu va fi. Daca i se intampla lui Basescu sau lui Nastase sareau ziaristii ca e lovitura de stat. Acum ne explica cat de importanta este respectarea legii. Extraordinar, tocmai la Oprescu se incepe respectarea legii.

Mi se pare incredibil sa ti refuze semnatura fiindca ti-ai trecut CNP-ul. Tocmai ca CNP-ul e mult mai usor de identificat decat o serie de buletin. Adica Oprescu sa plateasca fiindca a respectat si mai bine legea.

Daca ar fi fost Blaga in situatia lui Oprescu, n-ai mai fi fost atat de vehement.

Tocmai legea a fost cea incalcata.

rob_din
23rd April 2008, 17:26
Daca ar fi fost Blaga in situatia lui Oprescu, n-ai mai fi fost atat de vehement.

Tocmai legea a fost cea incalcata.

Ba as fi fost la fel de vehement, fiindca democratia e cel mai important lucru. Si sa impiedici pe cineva sa candideze e cel mai anti-democratic lucru cu putinta.

Iar daca motivul este acela cu CNP-ul Oprescu a respectat legea, fiindca legea prevede identificarea perosanelor, iar CNP-ul este cel mai sigur element de identificare. Asta ti-o poate spune oricine

rob_din
23rd April 2008, 17:31
Daca intr-adevar sunt cautati cei 3000 care si-au scris CNP-ul si mai putin de 365 recunosc ca au semnat sunt de acord ca Oprescu sa fie eliminat. Cred ca asta e o solutie care multumeste pe toata lumea

Sorin Blaj
23rd April 2008, 17:31
Democratie inseamna si respectarea legii, altfel fiecare face ce vrea.

Datele de identificare sunt cele cerute de lege. Se cere doar CNP-ul? Simplu.

rob_din
23rd April 2008, 17:32
Democratie inseamna si respectarea legii, altfel fiecare face ce vrea.

Datele de identificare sunt cele cerute de lege. Se cere doar CNP-ul? Simplu.

CNP-ul nu se cere deloc. Insa ce e mai important faptul ca in loc de seria BI e trecut un alt mijloc de identificare mult mai bun sau dreptul oamenilor de a vota?

Sorin Blaj
23rd April 2008, 17:33
Daca intr-adevar sunt cautati cei 3000 care si-au scris CNP-ul si mai putin de 365 recunosc ca au semnat sunt de acord ca Oprescu sa fie eliminat.

Sunt peste 5.000, dar n-are importanta.

Cum am mai spus, principalii vinovati sunt Oprescu si echipa lui de campanie. Mai spui ca ai 100.000 de adeziuni? Trebuia sa le duca pe toate si poate ieseau 35.008.

rob_din
23rd April 2008, 17:35
Discutam degeaba de fapt, toti stim cum s-au facut listele de semnaturi. S-au descoperit oameni morti, dubluri etc. si nimeni nu a fost eliminat din cursa. Cred ca nu mai cine traieste pe alta Planeta nu-si da seama ca in cazul Oprescu este o facatura de cea mai joasa speta.

rob_din
23rd April 2008, 17:36
Sunt peste 5.000, dar n-are importanta.

Cum am mai spus, principalii vinovati sunt Oprescu si echipa lui de campanie. Mai spui ca ai 100.000 de adeziuni? Trebuia sa le duca pe toate si poate ieseau 35.008.

Vezi ca n-ai fost atent? 3000 sunt cei care si-au scris CNP-ul, restul si Oprescu a recunoscut ca trebuiau eliminate

Sorin Blaj
23rd April 2008, 17:41
Sunt peste 5.000 invalidate, cu CNP, fara adresa, serie act de identitate etc.

Daca vrea cineva sa te contacteze si nu are adresa ta, la ce-i foloseste CNP-ul?

rob_din
23rd April 2008, 17:50
Sunt peste 5.000 invalidate, cu CNP, fara adresa, serie act de identitate etc.

Daca vrea cineva sa te contacteze si nu are adresa ta, la ce-i foloseste CNP-ul?

Vezi ca iar n-ai fost atent. Oprescu a zis ca BEM nu i-a comunicat oficial de ce a fost eliminata fiecare semnatura. I-au spus ca in jur de 3000 au fost elimnate fiindca in loc de serie de BI aveau CNP-ul. Adresa este scrisa, deci pot sa-i contacteze foarte usor. Inteleg ca acolo trebuie scrisa adresa exacta de aceea unele au fost eliminate si fiindca s-a depasit spatiul alocat adresei. Asadar cu adresa exacta nici nu mai ai nevoie de CNP sau BI ca sa gasesti pe cineva.


Daca Oprescu e lasat sa candideze si ia sub 36000 voturi sunt de acord sa intre la puscarie daca e nevoie.

Elphax
23rd April 2008, 17:53
se pare ca si-a bagat fostul presedinte al PD coditza, oare la ceilalti candidati au verificat la sange toate semnaturile? NU CRED !!!!

rob_din
23rd April 2008, 17:56
se pare ca si-a bagat fostul presedinte al PD coditza, oare la ceilalti candidati au verificat la sange toate semnaturile? NU CRED !!!!

Asa cum am mai zis de data asta nu bag mana in foc ca e opera lui Basescu. Mai curand a unor binevoitori din PSD. Dar nici n-as fi socat ca Basescu sa-si fi dat aprobarea finala

Un lucru e clar insa, e lucratura. Auzi si tu, 365 de semnaturi. Pai ii gasesc eu atatea lui Oprescu in 10 minute

Balaci
23rd April 2008, 18:03
Am de spus doar trei cuvinte: Sorin Oprescu Presedinte:D

rob_din
23rd April 2008, 18:10
Am de spus doar trei cuvinte: Sorin Oprescu Presedinte:D

I-a lansat BEM-ul perfect candidatura.:).

Balaci
23rd April 2008, 18:17
Trebuie recunoscut ca are ceva de Basescu intelectual in el:) Chiar il vad acum principalul contracandidat al lui Base

Sorin Blaj
23rd April 2008, 18:20
Am de spus doar trei cuvinte: Sorin Oprescu Presedinte:D

Sa scoata el scheletii din dulapuri? :)

Datenshi
23rd April 2008, 18:20
Auzi si tu, 365 de semnaturi. Pai ii gasesc eu atatea lui Oprescu in 10 minute

Nu e chiar asa usor cum pare.
Sa inteleg ca s-a dus in ultima zi cu semnaturile?

rob_din
23rd April 2008, 18:24
Nu e chiar asa usor cum pare.
Sa inteleg ca s-a dus in ultima zi cu semnaturile?

Pai toti s-au dus in penultima si ultima zi. Stai linistit, ca si daca se ducea cu 5 zile inainte tot ii gaseau ceva

rob_din
23rd April 2008, 18:24
Sa scoata el scheletii din dulapuri? :)

Una e sa razi de o manechinuita ca Basescu alta e sa razi de un doctor ca Oprescu.

Datenshi
23rd April 2008, 18:27
Pai toti s-au dus in penultima si ultima zi. Stai linistit, ca si daca se ducea cu 5 zile inainte tot ii gaseau ceva

Nu esti atent la ce am zis. Daca se ducea mai devreme avea posibilitatea sa repare. Vezi cazul Ralu Filip la alegerile trecute...

Sorin Blaj
23rd April 2008, 18:34
Pai toti s-au dus in penultima si ultima zi. Stai linistit, ca si daca se ducea cu 5 zile inainte tot ii gaseau ceva

Sigur ca da, nu este nicio diferenta.

rob_din
23rd April 2008, 18:34
Nu esti atent la ce am zis. Daca se ducea mai devreme avea posibilitatea sa repare. Vezi cazul Ralu Filip la alegerile trecute...

Tu nu intelegi ca este o manevra politica. Gaseau alt motiv sa nu-i accepte candidatura.

Sorin Blaj
23rd April 2008, 18:57
Ce-si face omul cu mana lui ...

Sorin Blaj
23rd April 2008, 19:02
Vezi ca iar n-ai fost atent. Oprescu a zis ca BEM nu i-a comunicat oficial de ce a fost eliminata fiecare semnatura. I-au spus ca in jur de 3000 au fost elimnate fiindca in loc de serie de BI aveau CNP-ul. Adresa este scrisa, deci pot sa-i contacteze foarte usor. Inteleg ca acolo trebuie scrisa adresa exacta de aceea unele au fost eliminate si fiindca s-a depasit spatiul alocat adresei. Asadar cu adresa exacta nici nu mai ai nevoie de CNP sau BI ca sa gasesti pe cineva.


Daca Oprescu e lasat sa candideze si ia sub 36000 voturi sunt de acord sa intre la puscarie daca e nevoie.

Presedintele BEM, Constantin Marino, a anuntat, miercuri, ca din numarul total de 40.420 semnaturi depuse, au fost validate 35.438 si anulate 4.982. Deoarece numarul necesar de semnaturi valide pentru a se inscrie in cursa electorala este de 35.803, candidatura lui Sorin Oprescu a fost respinsa.

Principalele motive pentru care au fost anulate semnaturile sunt lipsa seriei si numarului Cartii de Identitate si completarea in lista doar a Codului Numeric Personal, precum si numarul mare de adrese incomplete.

resita
23rd April 2008, 19:37
Datele de identificare sunt cele cerute de lege. Se cere doar CNP-ul? Simplu.


este creat un precedent la Timisoara, au acceptat candidat pt. C.L. doar cu CNP, pe acest lucru isi va baza oprescu contestatia


Sunt peste 5.000 invalidate, cu CNP, fara adresa, serie act de identitate etc.

Daca vrea cineva sa te contacteze si nu are adresa ta, la ce-i foloseste CNP-ul?

daca ai CNP-ul ai totul despre o persoana


Trebuie recunoscut ca are ceva de Basescu intelectual in el:) Chiar il vad acum principalul contracandidat al lui Base


se pare ca asta e si intentia lui, intr-un cerc de prieteni cica ar fi declarat " aici m-au f***t dar o sa-i f*t eu, candidez la presedentie"

Sorin Blaj
23rd April 2008, 19:41
Precedentul de la Timisoara? Daca a incalcat legea, o sa-i respinga si respectivului candidatura.

In Romania Resita? Poate daca esti politist. La cat suntem noi de informatizati ...

La presedintie? N-are nicio sansa.

resita
23rd April 2008, 19:44
In Romania Resita? Poate daca esti politist. La cat suntem noi de informatizati ...


nu-i adevarat :D

orice organizatie, firma etc inregistrata poate merge la Biroul judetean de administrare a bazei de date, face o cerere in care spune pt. ce are nevoie de datele respective, plateste taxa legala (1 RON de persoana) si are acces la aceste date conform legii 677\20001

Sorin Blaj
23rd April 2008, 19:51
Nu-i chiar asa.

Datenshi
23rd April 2008, 19:56
E nu. Nu cred ca e o problema sa gasesti o persoana dupa CNP, dar ma rog...

rob_din
23rd April 2008, 20:10
Precedentul de la Timisoara? Daca a incalcat legea, o sa-i respinga si respectivului candidatura.

In Romania Resita? Poate daca esti politist. La cat suntem noi de informatizati ...

La presedintie? N-are nicio sansa.

Are sanse cate are si la Primarie. Adica multe. Sigur apare problema mediului rural unde inca nu e cunoscut foarte bine. Dar pentru cine vrea sa voteze anti-Basescu e candidatul ideal

Exista baza updatata a Politiei pe DC++ si acolo doar bagi CNP-ul si afli totul despre persoana respective. Sau invers, ii bagi numele si afli adresa, CNP, buletin etc.

rob_din
23rd April 2008, 20:23
E nu. Nu cred ca e o problema sa gasesti o persoana dupa CNP, dar ma rog...

Cum sa fie o problema? La toate sectiile de politie in Bucuresti au sistem informatizat. Afli in 2 secunde toate datele posibile despre o persoana stiind CNP-ul?

resita
23rd April 2008, 21:22
Nu-i chiar asa.

sorine, iti spun din experienta mea profesionala ca ase este.

este baza de date dar nu a politiei, politia, jandarmeria etc doar se folosesc de ea. acesata baza este administrata de INEP- CNABDEP :D ei se ocupa si cu listele electorale

rob_din
23rd April 2008, 21:31
sorine, iti spun din experienta mea profesionala ca ase este.

este baza de date dar nu a politiei, politia, jandarmeria etc doar se folosesc de ea. acesata baza este administrata de INEP- CNABDEP :D ei se ocupa si cu listele electorale

Sorin inca se crede in secolul trecut:)

realmadrid.com
23rd April 2008, 21:32
Nu stiu daca il stiatzi, dar cineva i-a compus un cantec lui Cosmin Gusa :D

http://www.youtube.com/watch?v=jlieQ7O_9Bo&feature=related

Sorin Blaj
23rd April 2008, 23:45
Sorin inca se crede in secolul trecut:)

Ai fi surprins daca ai afla cat de inapoiati suntem din punct de vedere informatic. Inclusiv la nivel de politie, fisc etc.

Crearea bazei de date este doar primul pas. Reteaua de acces practic nu exista.

rob_din
24th April 2008, 00:31
Ai fi surprins daca ai afla cat de inapoiati suntem din punct de vedere informatic. Inclusiv la nivel de politie, fisc etc.

Crearea bazei de date este doar primul pas. Reteaua de acces practic nu exista.

Fata de alte tari da. Dar nici nu puteam intra in UE fara o baza de date a Politiei. Acum nu bag mana in foc ca este peste tot in tara, dar la Bucuresti Politia are baza de date bine facuta.

Gabri3l
24th April 2008, 01:20
saracu' Oprescu este victima propriei neputinte....n-a fost in stare sa adune un minim de semnaturi corecte necesare pt a candida cu sanse reduse pt un post de primar la Bucuresti...si unii de pe aici il dau ca principal candidat la Presedentia Romaniei...pfff
:sleep:

Sorin Blaj
24th April 2008, 01:26
Fata de alte tari da. Dar nici nu puteam intra in UE fara o baza de date a Politiei. Acum nu bag mana in foc ca este peste tot in tara, dar la Bucuresti Politia are baza de date bine facuta.

Eu despre asta vorbeam. Numai daca ma refer la eliberarea unui banal cazier judiciar si cred ca sunt suficient de clar.

Daca nu esti nascut in Bucuresti ai cam incurcat-o, daca ai nevoie de cazier urgent.

Exemplu la Timis: In prezent nu se elibereaza cazier la Lugoj, dar la Timisoara, pentru cei nascuti in Timis si cateva alte judete (Arad este unul dintre ele) se elibereaza pe loc. Daca esti nascut in Iasi de exemplu, dureaza o saptamana.

La fisc este dezastru national. Noroc cu introducerea cotei unice ca s-au simplificat lucrurile.


PS: Daca ne comparam cu alte state din Uniunea Europeana suntem sigur in secolul trecut, prin 1950.

Romeo
24th April 2008, 08:53
Eu despre asta vorbeam. Numai daca ma refer la eliberarea unui banal cazier judiciar si cred ca sunt suficient de clar.

Daca nu esti nascut in Bucuresti ai cam incurcat-o, daca ai nevoie de cazier urgent.

Exemplu la Timis: In prezent nu se elibereaza cazier la Lugoj, dar la Timisoara, pentru cei nascuti in Timis si cateva alte judete (Arad este unul dintre ele) se elibereaza pe loc. Daca esti nascut in Iasi de exemplu, dureaza o saptamana.

La fisc este dezastru national. Noroc cu introducerea cotei unice ca s-au simplificat lucrurile.


PS: Daca ne comparam cu alte state din Uniunea Europeana suntem sigur in secolul trecut, prin 1950.

in 2001 o desteapta de la politie (acum au trecut la administratia locala) nu era in stare sa-mi citeasca CNP-ul de pe computerul din fata ei (desi primele 7 cifre sunt standard).
Dar pentru Oprescu este simplu sa verifice CNP-urile. Daca nu v-ati gandit, am putea avea surpriza ca in aceste liste sa fie nebucuresteni care normal nu vor avea drept de vot pentru Oprescu (de exemplu cei din Corbeanca sau Voluntari). Cred ca totul face parte din strategia de campanie, spunea ieri dna Dorneanu (care apare numai pe la campanii electorale) ca daca Oprescu va castiga in fata justitiei va castiga simpatia capitalistilor.

rob_din
24th April 2008, 09:25
in 2001 o desteapta de la politie (acum au trecut la administratia locala) nu era in stare sa-mi citeasca CNP-ul de pe computerul din fata ei (desi primele 7 cifre sunt standard).
Dar pentru Oprescu este simplu sa verifice CNP-urile. Daca nu v-ati gandit, am putea avea surpriza ca in aceste liste sa fie nebucuresteni care normal nu vor avea drept de vot pentru Oprescu (de exemplu cei din Corbeanca sau Voluntari). Cred ca totul face parte din strategia de campanie, spunea ieri dna Dorneanu (care apare numai pe la campanii electorale) ca daca Oprescu va castiga in fata justitiei va castiga simpatia capitalistilor.

Si OZN-urile au atacat Lugojul ieri

rob_din
24th April 2008, 10:05
saracu' Oprescu este victima propriei neputinte....n-a fost in stare sa adune un minim de semnaturi corecte necesare pt a candida cu sanse reduse pt un post de primar la Bucuresti...si unii de pe aici il dau ca principal candidat la Presedentia Romaniei...pfff
:sleep:

Nici tu scrii ce crezi. N-a strans mai multe semnaturi fiindca n-a avut masinaria de partid in spate. Iar pe mine ma intereseaza sa votez un om capabil nu o masinarie de partid

rob_din
24th April 2008, 14:52
Judecatorii se vor pronunta in jurul orei 17:00. Timp destul pentru a fi contactati de cine trebuie

rob_din
24th April 2008, 17:11
Mafia politica nu se lasa.

Apropo, ati observat ca Oprescu are interzis pe Antene? Se pare ca protocolul PC-PSD functioneaza din plin

resita
24th April 2008, 18:55
l-au ciuruit :(:(:(

moty
24th April 2008, 19:42
Desi nu il sustin, chiar imi pare rau pentru Oprescu. Nu stiu cum de nu si-a luat o marja de siguranta mai mare?

YoYoyOi
24th April 2008, 19:44
eu am inteles initial ca are 100 000 de semnaturi... s-au evaporat?

Sorin Blaj
24th April 2008, 19:48
Vorbe-n vant, pentru alegatori.

Geografu
24th April 2008, 20:16
Yo eu tin minte clar ca a zis ca va strange 140.000 de semnaturi.
Dar....:rolleyes:

rob_din
24th April 2008, 20:29
Nu va mai legati de semnaturi, fiindca e la mintea unui bebelus ca nu din acest motiv este oprit sa candideze. Daca aducea 200000 ii gaseau altceva.

Sa nu fie lasati oamenii sa voteze cu cine vor e cea mai mare jignire pe care acest sistem mafiot o putea aduce. Cred ca tremurau cmasaile pe Basescu si Geoana cand se gandeau la Oprescu

Acum vom avea un scor de 55-45 pentru Blaga care va multumi pe toata lumea. PDL-ul ramane cu Primaria, Geoana e multumit ca a pierdut onorabil. Ce ma conteaza ca participarea va fi de 10%?

YoYoyOi
24th April 2008, 20:36
Yo eu tin minte clar ca a zis ca va strange 140.000 de semnaturi.
Dar....:rolleyes:

ca a zis ca va strange e una... eu am inteles ca a strans 100 000...

Datenshi
24th April 2008, 21:47
Sunt greu de strans 100 000. Cea mai vinovata e echipa care s-a ocupat de strangerea semnaturilor, daca tot s-au dus in ultimul moment trebuiau sa aiba o marja mai mare de siguranta.

rob_din
24th April 2008, 21:51
Sunt greu de strans 100 000. Cea mai vinovata e echipa care s-a ocupat de strangerea semnaturilor, daca tot s-au dus in ultimul moment trebuiau sa aiba o marja mai mare de siguranta.

Marja de un milion daca se poate.

Datenshi
24th April 2008, 22:45
Hai sa n-o dam in balarii. Echipa lui s-a comportat neprofesionist. Ca or mai fi fost si alte interese...

Sorin Blaj
24th April 2008, 22:53
Nu a fost singurul respins, dar a fost singurul care a facut caz.

Cand stii ca ai sanse sa castigi, sondajele spunand asta, vrei sa dovedesti atatea lucruri si nu te intereseaza "amanuntul" ca o sa ai nevoie de 36.000 de adeziuni valabile, inseamna ca de fapt ai fost luat pe nepregatite si nu ai reusit sa aduni adeziunile. Simplu.

Eu cred ca s-a bazat pana in ultimul moment pe Iliescu, crezand ca va fi desemnat candidatul PSD.

Cand a vazut ca nu este, lucrurile s-au precipitat si a iesit ce a iesit.

rob_din
24th April 2008, 23:01
Eu pot sa discut absolut orice, inclusiv greselile lui Oprescu care au fost multe (spre exemplu faptul ca a asteptat atat de mult pana sa-si anunte canddatura), dar faptul ca cineva poate crede ca Oprescu a fost oprit fiindca ii lipseau 365 de semnaturi mi se pare de necrezut. Si unde? Intr-o tara in care a fost validat vrajitorul Mudava? E ridicol

Iar faptul ca Oprescu este facut praf si pulbere pe Antena 3 demonstreaza clar ca PSD-ul a avut un rol determinant. Insa ce nu-si da seama cuplul minune Geoana-Vanghelie pastoriti din umbra de Mitrea e ca si-au tras singuri un glonte in cap.

Eu cred ca PSD-ul lui Geoana spera ca vor fi invitati de PDL la guvernare dupa alegeri. Spera degeaba,

Sorin Blaj
24th April 2008, 23:32
Nu ma uit pe antene, dar daca este asa cum spui tu si nu vad de ce n-ar fi, inseamna ca PSD-ul a avut o contributie majora la situatia in care se afla acum Oprescu.

Chiar pot sa emit ipoteza ca oamenii de campanie, care au strans adeziunile, sa fi notat intentionat CNP-ul, stiind ca adeziunile respective nu vor fi validate. Acestia fiind "plantati" de PSD.

Datenshi
24th April 2008, 23:36
Vax. E o chestie care se intampla in mod curent. Contributia majora a PSD-ului a fost cand si-a desemnat candidatul, dar ce sa ceri de la un prostanac ca Geoana...

resita
24th April 2008, 23:42
o chestie interesanta :evil:

Jumătate dintre candidații partidelor mari la primăriile de sector nu locuiesc în sectorul pe care doresc să-l gospodărească.
Legislația în vigoare pentru alegerile locale prevede că un candidat la o primărie/Consiliu Județean sau Consiliu Local este obligat să aibă domiciliul în localitatea, respectiv județul în care candidează.

rob_din
25th April 2008, 11:22
Azi am fost sa-mi fac niste analize si pe buletin, desi am dat cartea de identitate, singurul lucru trecut e CNP-ul. Dar probabil cei de la BEM inca traiesc in secolul trecut

rob_din
25th April 2008, 20:29
Minuena s-a produs: Curtea de Apel i-a dat dreptate lui Oprescu. Oricum eu pana nu-l vad pe buletinul de vot ma astept la orice. Sa vedeti cate contestatii se vor depune

Romeo
25th April 2008, 20:33
Nu vi s-a parut ciudat ca acum 2 zile Oprescu invoca sistemul ticalosit, adica o vorba folosita de Base ? Acum el spune ca are incredere in justitie, care de fapt este terfelita zilnic pe toate posturile TV si chiar in acest caz o instanta rastoarna decizia celeilalte. Parerea mea este ca Oprescu este folosit in lupta impotriva PSD, 2 oameni respectabili (macar atat putem spune) din acest partid candideaza impotriva unui Blaga si cand doi se cearta vom vedea ce va iesi. Priviti sondajul de opinie de mai sus, se pare ca din nou PSD va fi infrant si va ramane doar Vanghelie pentru a avea de cine râde. Daca (prin absurd) Oprescu va iesi primar, jocurile cui le va face ?

rob_din
25th April 2008, 20:34
Aproape plangand Diaconescu a spus ca ar trebui convocat BNP-ul pentru a vedea daca mai are rost sa participe la alegeri. Cred ca e clar cine a vrut-o sa i-o faca lui Oprescu. Rusine PSD-ului

rob_din
25th April 2008, 20:37
Se stie din ce am scris pe forum ca pana acum il apreciam pe acest Cristian Diaconescu. Insa dupa reactia din aceasta seara nici nu vreau sa-i mai vad fata. Eu l-am aparat pe Oprescu din principiu, nu ma voi duce sa-l votez daca intr-adevar i se va permite sa candideze, insa ce mi-a fost sa dat din partea unui candidat la Primarie precum Diaconescu nu credeam ca o sa vad vreodata

Romeo
25th April 2008, 20:38
Azi am fost sa-mi fac niste analize si pe buletin, desi am dat cartea de identitate, singurul lucru trecut e CNP-ul. Dar probabil cei de la BEM inca traiesc in secolul trecut

buletinul (probabil nu mai sunt buletine, ci carti de id) au CNP-ul, o serie si un nr. Seria reprezinta judetul sau in acest caz probabil este B. Deci daca notai seria vedeai clar daca este bucurestean sau nu. CNP-ul trebuie verificat de catre BEM si e cam nasol sa vezi daca cateva sute de CNP-uri apartin bucurestenilor sau ilfovenilor, prahovenilor, ialomitenilor, asta daca presupun (desi nu sunt sigur), ca nu s-au scris numere inventate in loc de CNP-uri. In mod logic, ultima instanta trebuia sa verifice daca acele semnaturi apartin bucurestenilor, nu sunt convins ca a facut asta.

rob_din
25th April 2008, 20:39
buletinul (probabil nu mai sunt buletine, ci carti de id) au CNP-ul, o serie si un nr. Seria reprezinta judetul sau in acest caz probabil este B. Deci daca notai seria vedeai clar daca este bucurestean sau nu. CNP-ul trebuie verificat de catre BEM si e cam nasol sa vezi daca cateva sute de CNP-uri apartin bucurestenilor sau ilfovenilor, prahovenilor, ialomitenilor, asta daca presupun (desi nu sunt sigur), ca nu s-au scris numere inventate in loc de CNP-uri. In mod logic, ultima instanta trebuia sa verifice daca acele semnaturi apartin bucurestenilor, nu sunt convins ca a facut asta.

Crede-ma, am cunostinta care lucreaza la Politie, dureaza 2 secunde pentru fiecare CNP

rob_din
25th April 2008, 20:40
Si lui Orban ii vine sa planga, ieri ii lua apararea lui Oprescu fiind convins ca nu va castiga in instanta. Sa vedeti acum atacuri impotriva lui Oprescu mai ales pe posturile trustului Intact care deja l-au facut in toate felurile

Romeo
25th April 2008, 20:46
Crede-ma, am cunostinta care lucreaza la Politie, dureaza 2 secunde pentru fiecare CNP

hai sa nu mai atribuim politiei serviciul de acte de id. Evidenta persoanelor nu mai tine de politie, CI-ul meu este eliberat de SPCLEP. sa presupunem ca verificarea se face telefonic si iti ia un pic mai mult de 2 secunde, care trebuiesc inmultite cu numarul d everificari care-i mai trebuiau, dar spuneam mai sus ca totul s-a transformat intr-un divide et impera. Simpatizantii PSD-ului s eimpart intre cei doi, Orban este clar out si nici Oprescu nu va lua intr-un tur II votantii lui Diaconescu care vor fi scarbiti de acest proces. Oricum, PSD va putea da vina pe Oprescu ca va pierde inca odata primaria, iar justitia isi mai trage o bila alba ca i-a permis lui Sorin sa candideze.

rob_din
25th April 2008, 20:50
Toata lumea pe care o stiu si care a votat pana acum la alegeri PSD-ul vrea sa-l voteze pe Oprescu. O foarte mica parte din pesedisti va vota cu Diaconescu. Eu chiar ii recomand sa se retraga

Am ajuns s-o spun si pe asta: are si Basescu dreptate. Tonomatele de pe Antena3 si-au intrat deja in paine. mai au putin si il linseaza mediatic pe Oprescu. Sigur Basescu a uitat sa mentioneze ca are si el destule tonomate

rob_din
25th April 2008, 20:56
La Antena 3 a intrat si directorul de programe al postului Miron Mitrea. Sunt foarte suparati ca nu stie Oprescu cica unde e Colentina

rob_din
25th April 2008, 21:12
Pe siteul Institutului National de Statistica exista anuarul statistic pe 2006 in care po****tia cu drept de vot in Bucuresti este putin sub 1.600.000. Cred ca acesta este motivul pentru care Oprescu a castigat

resita
25th April 2008, 21:43
on sfarsit o decizie corecta :ok:

Oprescu viitorul primar al capitalei :ok:

rob_din
25th April 2008, 21:46
http://www.antena3.ro/Diaconescu-Vom-vedea-daca-are-rost-sa-mai-particip-la-alegerile-pentru-Primarie_pol_48527_ext.html

No comment

moty
25th April 2008, 22:50
Aveam o parere mai buna despre Diaconescu, fara sa fiu un simpatizant de-al lui. Rusinos!

rob_din
25th April 2008, 23:06
Cititi si va cruciti cine este presedintele BEM

http://www.csm1909.ro/csm/linkuri/16_11_2005__2091_ro.doc


Constantin Marino Marin este numele pe care va rog sa-l cautati

moty
25th April 2008, 23:11
Au trecut 3 ani. O mai fi invatat ceva :happy

Geografu
25th April 2008, 23:44
Da bravo Justitiei in sfarsit o veste buna in Romanica asta a noastra.
Succes domnule doctor la alegeri ! :ok:

Romeo
26th April 2008, 08:16
Da bravo Justitiei in sfarsit o veste buna in Romanica asta a noastra.
Succes domnule doctor la alegeri ! :ok:

nu vad cum acest circ poate fi numit justitie. O instanta da un verdict, cealalta il schimba, aceasta numesti justitie ? Nu crezi ca este doar un joc de a discredita PSD-ul ?
Nu am votat niciodata cu ai lui Nelu, dar daca se vor tine de astfel de jocuri nu le acord sanse. Si mai mult decat orice, nu am niciun motiv sa votez, m-am lamurit ca interesul este numai pentru firmele din jurul primarului, nu pentru cetateni.

Romeo
26th April 2008, 08:23
Pe siteul Institutului National de Statistica exista anuarul statistic pe 2006 in care po****tia cu drept de vot in Bucuresti este putin sub 1.600.000. Cred ca acesta este motivul pentru care Oprescu a castigat

ce a castigat Oprescu ? S-a reusit doar impartirea simpatizantilor PSD-isti intre cei doi. Dar Capitala in primul rand este contra PSD, in al doilea rand sunt mai isteti decat cei din nush ce comuna si isi dau seama ca niciun primar nu a facut ceva remarcabil pentru ei. Basescu doar le-a spus: daram magazinele fara autorizatie si starpesc cainii vagabonzi. Au sarit toate TV-urile pe el pentru ca interesul nu era pentru ordine ci pentru a nu se lauda ca a facut ceva, cam la fel dupa ce a devenit presedinte. Este prea istet pentru a nu intelege mentalitatea romanului, nu trebuie sa faca nimic, este suficient sa spuna ca face ceva si toti sar pe el. Pana si postul care este de partea lui (SOV Realitatea) este mai bun decat antenele lui Felix.
Din cate aud de la cunoscutii mei, slagarul la moda este: nu ma duc sa votez, nu m-am dus niciodata, deci cei 1,6 milioane sunt doar o cifra statistica.

rob_din
26th April 2008, 09:21
ce a castigat Oprescu ? S-a reusit doar impartirea simpatizantilor PSD-isti intre cei doi. Dar Capitala in primul rand este contra PSD, in al doilea rand sunt mai isteti decat cei din nush ce comuna si isi dau seama ca niciun primar nu a facut ceva remarcabil pentru ei. Basescu doar le-a spus: daram magazinele fara autorizatie si starpesc cainii vagabonzi. Au sarit toate TV-urile pe el pentru ca interesul nu era pentru ordine ci pentru a nu se lauda ca a facut ceva, cam la fel dupa ce a devenit presedinte. Este prea istet pentru a nu intelege mentalitatea romanului, nu trebuie sa faca nimic, este suficient sa spuna ca face ceva si toti sar pe el. Pana si postul care este de partea lui (SOV Realitatea) este mai bun decat antenele lui Felix.
Din cate aud de la cunoscutii mei, slagarul la moda este: nu ma duc sa votez, nu m-am dus niciodata, deci cei 1,6 milioane sunt doar o cifra statistica.

Cred ca nu m-ai inteles, am spus ca e motivul pentru care a castigat in justitie

Balaci
26th April 2008, 10:12
Mizele politice pentru Oprescu sunt uriase: daca va castiga primaria, va reveni in PSD de pe o pozitie de forta, plus va fi principalul candidat la presedentie in 2009 SAU va ramane independent si va negocia cu diversi candidatura sa din 2009 (asta ca sa nu fie asociat cu imaginea PSD).
Oricum sansele sa ia primar sunt bune, si sunt la fel destul de bune la presedentie daca ia primar...viitorul suna mai bine ceva, parca. Nu ar fi rau, dupa atatia ingineri, geologi si marinari sa mai avem si un intelectual de calitate (doctor) presedinte.:yeah:

rob_din
26th April 2008, 11:03
Miza pentru Oprescu este sa intre in turul 2. Nici nu mai conteaza dca va castiga sau nu, in momentul in care il invinge pe candidatul plangacios al PSD automat devine principalul adversar al lui Basescu

rob_din
26th April 2008, 11:24
Citeam pe blogul lui Ovidiu Zară despre o întâlnire de taină între Vasile Blaga și Cristian Diaconescu, la restaurantul Roma de pe Dorobanți. Ovidiu o lega de respingerea candidaturii. Poate că are dreptate, dar eu am alte informații. Un singur amendament am la postul lui Ovidiu Zară: dacă doreau să se întâlnească fără să-i vadă nimeni, nu se duceau pe Dorobanți, unde e plin de paparazzi.

Cum a fost lucrat Oprescu? Banal! Echipele care i-au strâns semnăturile erau împănate cu oameni ai unui partid politic, nemulțumit de candidatura lui Oprescu. Același partid care ieri a lansat pe piață zvonul că peste 26.000 de semnături sunt false, deci dacă Oprescu insistă se poate ajunge și la acuzații de fals și uz de fals.

De cine a fost lucrat? Două personaje au colaborat intens: primul este prietenul lui Oprescu, al doilea este membru în stafful de campanie al unui partid. Același partid nemulțumit…

Trebuie să recunoaștem că strategia a fost genială, iar aplicarea impecabilă.

Care sunt cele două personaje? Vă las să vă dați voi cu părerea, eu doar am pus cap la cap niște informații. Nu le pot da numele pentru că-i cunosc pe amândoi și am asistat, fără să înțeleg inițial despre ce e vorba, la preparativele care s-au făcut pentru raderea lui Oprescu.

De ce? Pentru că la București se pune de un blat PSD_PD-L. Primul blat major al actualei configurații politice. Așa cred că trebuie citită întâlnirea Blaga-Diaconescu

danandronic.ro


Sigur acest Dan Andronic nu e tocmai cea mai buna sursa de informatii si pareri, dar eu asta o spun de 2 saptamani. PDL-ul si PSD-ul si-au pus candidati la primariile de sector astfel incata fiecare sa castige ce-i convine. Iar Sorin Oprescu era si este "o sula in coaste" pentru cele 2 partide

Sorin Blaj
26th April 2008, 12:15
Toata lumea pe care o stiu si care a votat pana acum la alegeri PSD-ul vrea sa-l voteze pe Oprescu. O foarte mica parte din pesedisti va vota cu Diaconescu. Eu chiar ii recomand sa se retraga

Am ajuns s-o spun si pe asta: are si Basescu dreptate. Tonomatele de pe Antena3 si-au intrat deja in paine. mai au putin si il linseaza mediatic pe Oprescu. Sigur Basescu a uitat sa mentioneze ca are si el destule tonomate

PSD-ul a primit o lovitura majora prin aceasta decizie. Diaconescu va fi undeva de la locul patru in jos.

Doi candidati se bat cu sanse pentru primaria capitalei: Blaga si Oprescu.

rob_din
26th April 2008, 12:59
Dupa reactia lui Diaconescu de aseara e clar ca a acceotat sa candideze dupa ce i s-a promis ca Oprescu fie va fi convins sa ramana pe tusa fie va fi fortat sa ramana pe tusa

Sorin Blaj
26th April 2008, 13:03
Si eu banuiesc asta. Reactia lui a fost de fapt: ce rost mai are sa candidez, daca Oprescu ia majoritatea voturilor PSD? Am spus si mai devreme ca oamenii PSD au incercat sa-l faulteze pe Oprescu prin listele de adeziuni.

rob_din
26th April 2008, 13:10
Si eu banuiesc asta. Reactia lui a fost de fapt: ce rost mai are sa candidez, daca Oprescu ia majoritatea voturilor PSD? Am spus si mai devreme ca oamenii PSD au incercat sa-l faulteze pe Oprescu prin listele de adeziuni.

Ce n-am inteles din reactia lui Diaconescu este daca ii venea sa planga fiindca Oprescu a castigat in instanta sau fiindca acum si-a dat seama in ce s-a bagat

Sorin Blaj
26th April 2008, 13:14
Cred ca ii pare rau ca a acceptat sa fie candidatul PSD.

Romeo
26th April 2008, 13:14
Si eu banuiesc asta. Reactia lui a fost de fapt: ce rost mai are sa candidez, daca Oprescu ia majoritatea voturilor PSD? Am spus si mai devreme ca oamenii PSD au incercat sa-l faulteze pe Oprescu prin listele de adeziuni.

Oare Oprescu nu merge pe cartea victimizarii, a sistemului ticalosit, arunca in aer PSD-ul propriu in care singur se va intoarce ? De ce nu credeti ca poate fi o unealta impotriva unitatii de monolit a PSD-ului ? O instanta de judecata ii refuza candidatura, pentru ca cea superioara sa il accepte, deci si aici imparti justitia in doua. PNL-ul lui Orban este acceptat de cei care si-au facut averi in umbra PSD-ului, dar ei nu sunt majoritari nici macar in capitala si atunci cine este cel neterfelit si cu asentimentul presedintelui ? Chiar si antena 3 l-a invitat pe Blaga si l-am vazut mai sigur pe el decat se astepta. Vom vedea la 2 si 16 inie scorul final. Sau hai sa fac o comparatie cu USA, McKain = Blaga, Obama = Oprescu, Hillary = Orban sau Diaco

rob_din
26th April 2008, 13:55
Ce s-a intamplat cu Oprescu demonstreaza ca in Romania ar fi un dezastru sa avem un sistem bipartid. Daca PDL si PSD isi dau mana ne-am ras

Sorin Blaj
26th April 2008, 14:11
Pana una alta si-au dat mana PSD si PNL.

Romeo
26th April 2008, 16:17
Ce s-a intamplat cu Oprescu demonstreaza ca in Romania ar fi un dezastru sa avem un sistem bipartid. Daca PDL si PSD isi dau mana ne-am ras

ar fi o mare binecuvantare sa nu mai avem niciun partid, sa se gaseasca o solutie de a conduce tara fara aceste partide blestemate. Nici nu se termina alegerile ca cei care pierd incep sa acuze de furt, sa acuze alegatorii (vezi PNT in 2000), numai incompetenta si dispretul lor nu conteaza. Cei care castiga se plang ca n-au destula putere, ca vor alegeri anticipate. Crezi ca daca avem 4 candidati (cu sanse) la primaria capitalei, se va schimba ceva in bine ? Diaconescu spunea azi ce va face el pentru saracimea capitalei, asa ca sa vedem cine e majoritar acolo, saracul sau instaritul ?

jesus supremu
26th April 2008, 21:01
dupa decizia asta baietii aia de la bem si din prima instanta ar trebui sa elibereze posturile alea.ce circ scarbos:angry:

rob_din
28th April 2008, 11:05
Sorin Oprescu, candidatul independent la Primăria Capitalei, nu se odihnește nici în ce-a de-a doua zi de Paște. O bucureșteancă i-a contestat candidatură și l-a chemat din nou la Tribunal. Conform legislației în vigoare, după ce Biroul Electoral Municipal prezintă lista finală de candidați, orice persoană fizică sau juridică poate contesta candidaturile anumitor persoane.

Tribunalul București va hotărî dacă va admite contestația. În cazul în care aceasta va fi cceptată, dosarul va ajunge din nou la Curtea de Apel. Aceeași instanță a decis că Oprescu poate candida la primăria Capitalei.


Antena3

Eu am spus ca asta se va intampla de cand s-a dat decizia Curtii de Apel. Poate ii mai revine domnului Diaconescu rasuflarea un pic

EDIT: s-a rezolvat misterul, probabil respectiva bucuresteanca este a treia membra a PIN.

Sorin Blaj
28th April 2008, 12:42
Contestatia a fost respinsa.

rob_din
28th April 2008, 12:49
Contestatia a fost respinsa.

Urmeaza recursul:)

N-am mai vazut asa ceva de la alegerile din SUA in 2000. Dara acolo se decidea totusi cine va fi presedintele tarii

Sorin Blaj
28th April 2008, 13:02
Singurul efect? Il vor mentine pe Oprescu in centrul atentiei electoratului. Este posibil sa se victimizeze singur.

rob_din
28th April 2008, 13:03
Singurul efect? Il vor mentine pe Oprescu in centrul atentiei electoratului. Este posibil sa se victimizeze singur.

Adica a angajat-o el pe respectiva "pensionara"?

Romeo
28th April 2008, 18:01
Urmeaza recursul:)

N-am mai vazut asa ceva de la alegerile din SUA in 2000. Dara acolo se decidea totusi cine va fi presedintele tarii

s-ar putea sa fie aici adevarul. De ani buni noi copiem ceea ce s-a intamplat in alte tari, in special USA, mai ales in 2004 cand diferenta intre Traian si Adrian a fost ca in 2000 in USA.
Oare acest circ mai merita bagat in seama ?

Lordul
28th April 2008, 20:50
Oprescu va castiga alegerile pentru functia de primar...

rob_din
28th April 2008, 22:01
Trustul Intact si trustul lui Vantu s-au unit in cuget si-n simtiri

http://www.antena3.ro/Autenticitatea-semnaturilor-de-sustinere-a-lui-Oprescu-pusa-sub-semnul-intrebarii-_pol_48594_ext.html

http://www.realitatea.net/183971_Cotidianul--Semnaturi-in-fals-pe-listele-lui-Oprescu-.html

Asta pateste cine se pune cu cei doi poli de putere PSD si PDL

rob_din
28th April 2008, 22:04
Este comica rau faza: in acelasi timp au aparut doua materiale identice pe Antena3 si Realitatea. Parca le-ar fi fost livrate din aceasi sursa

Sorin Blaj
29th April 2008, 00:29
Preluare de la Cotidianul.

rob_din
29th April 2008, 00:57
Preluare de la Cotidianul.

Ai dreptate, e acelasi material. Bine, Cotidianul e recunoscut ca mare "iubitor" al lui Oprescu, ei mai inventand si niste acuze absolut incalificabile la adresa lui

miril
29th April 2008, 09:52
Nu stiu care este adevarul in acest caz, dar un lucru am observat, de fapt mai demult, Oprescu are un limbaj de periferie care nu-i sade bine unui candidat care se respecta. Stiu, veti spune ca nu este singurul, dar in ceea ce ma priveste eu nu votez astfel de indivizi care-mi aduc aminte de epoca ********ocomunista, unde aroganta, dispretul in cardasie cu mahalagismul...superior, se asociau, pentru a pune in inferioritate un interlocutor. Nu de astfel de candidati avem nevoie.

Gabri3l
29th April 2008, 12:51
...si cat de josnic poti sa fi ca om sa te folosesti de datele personale ale bolnavilor din spitale doar pt a candida(cu sanse minime) la un post de primar...pfff

J.Bond
29th April 2008, 19:05
Fratior, va zic eu ca e pierdere de timp cu Oprescu asta.
Acum ce o fi crezand el, ca daca s-a desprins din PSD o sa aiba mai multe sanse???? Unii ar zice ca da, altii ca nu. Eu as inclina spre da, dar daca ramane la aceleasi orientari de stanga nu are nicio sansa sa ajunga primar intr-o capitala de tara in care oamenii sunt informati la maxim.:)

rob_din
29th April 2008, 20:06
Nu stiu care este adevarul in acest caz, dar un lucru am observat, de fapt mai demult, Oprescu are un limbaj de periferie care nu-i sade bine unui candidat care se respecta. Stiu, veti spune ca nu este singurul, dar in ceea ce ma priveste eu nu votez astfel de indivizi care-mi aduc aminte de epoca ********ocomunista, unde aroganta, dispretul in cardasie cu mahalagismul...superior, se asociau, pentru a pune in inferioritate un interlocutor. Nu de astfel de candidati avem nevoie.

Atatea jigniri la adresa lui Oprescu nu mi-a fost dat sa aud. Nici macar eu la adresa lui Basescu n-am reusit performanta.

Are si Oprescu unele derapaje dar nu mi se pare ca are un limbaj de periferie, si sa stii ca nu toti avem Sorbona facuta pentru a intelege numai discursuri de academicieni.

Mie Oprescu mi se pare undeva la mijloc intre un politician tip Basescu si unul tip Tariceanu. Asa cum am mai spus eu nu o sa-l votez dar asta nu inseamna ca pot fi de acord cu orice jigniri proferate la adresa lui.

Ce-o avea Oprescu in comun cu epoca ********o (pe naiba) comunista ma depaseste

rob_din
29th April 2008, 20:08
...si cat de josnic poti sa fi ca om sa te folosesti de datele personale ale bolnavilor din spitale doar pt a candida(cu sanse minime) la un post de primar...pfff

Nu te mai bosumfla atat. Acum ce sa-ti fac daca inca mai e democratie in Romania?

Cat despre acuzele astea poate ni le si dovedesti, sau urmezi calea Basescu: "acuz dar n-am probe".

Ma asteptam sa spui ca Oprescu e "un batran mafiot obraznic", ca si asta e tot o acuzatie din aceea tip Basescu

rob_din
29th April 2008, 20:28
Fratior, va zic eu ca e pierdere de timp cu Oprescu asta.
Acum ce o fi crezand el, ca daca s-a desprins din PSD o sa aiba mai multe sanse???? Unii ar zice ca da, altii ca nu. Eu as inclina spre da, dar daca ramane la aceleasi orientari de stanga nu are nicio sansa sa ajunga primar intr-o capitala de tara in care oamenii sunt informati la maxim.:)

Am o veste socanta: in 2000 in turul 2 au intrat doi candidati de stanga: Oprescu si Basescu

In plus poate explici ce legatura are informarea cu orientarea politica. Eu sunt extrem de informat si sunt foarte de stanga. Care e problema ta?

miril
29th April 2008, 21:40
Varsta lui iti spune ceva, dar limbajul lui? Ce varsta ai, rob_din? Iti spun eu, limbajul lui, de fapt, jargon, reflecta ce-ti am sugerat eu. Nu conteaza la cate presiuni a fost supus, omul la stres negativ se vede. Si s-a vazut. Nu-mi amintesc expresia, periferica, legata de Paste, adresata acelei persoane care l-a contestat, dar numai a unuia care sa fie primarul celui mai important oras din tara nu este. Inca o practica ********ocomunista, masluirea publicatiilor medicale. Pana la acest conflict chiar nu-l displaceam, dar reactiile lui verbale, chiar daca pot fi intelese, nu pot fi acceptate.

J.Bond
30th April 2008, 00:40
Nu te mai bosumfla atat. Acum ce sa-ti fac daca inca mai e democratie in Romania?

Cat despre acuzele astea poate ni le si dovedesti, sau urmezi calea Basescu: "acuz dar n-am probe".

Ma asteptam sa spui ca Oprescu e "un batran mafiot obraznic", ca si asta e tot o acuzatie din aceea tip Basescu
Exista suficiente probe in acest sens, printre care si inregistrari audio in care unele persoane au ramas socate la auzul faptului ca si-au dat semnatura pentru a candida Oprescu.;)
Pentru mai multe amanunte, intra pe siteul ziarului Cotidianul care detine inregistrarile audio ca sa vezi ca exista si dovezi clare. ;)

Oricum, cum am mai zis, Oprescu este o pierdere de timp. Nu are sanse sa iasa primar in capitala oricat ar candida el.:)

rob_din
30th April 2008, 09:13
Exista suficiente probe in acest sens, printre care si inregistrari audio in care unele persoane au ramas socate la auzul faptului ca si-au dat semnatura pentru a candida Oprescu.;)
Pentru mai multe amanunte, intra pe siteul ziarului Cotidianul care detine inregistrarile audio ca sa vezi ca exista si dovezi clare. ;)

Oricum, cum am mai zis, Oprescu este o pierdere de timp. Nu are sanse sa iasa primar in capitala oricat ar candida el.:)


Te rog eu lasa-ne cu dovezile de pe Cotidianul. Daca tu crezi ca ce scrie presa e dovada atunci Basescu trebuia sa fie condamna pe viata. Dovezile le aduci in justitie nu in presa.

PS Cotidianul a mai "dovedit" ceva la adresa lui Oprescu si dupa aceea a retractat

Gabri3l
1st May 2008, 13:34
ce jalnici sunt astia de la psd cu micii lor din Parcul Izvor....la final vor fi la fel de mici ca si micii lor electorali pe care ii ofera de 1 Mai....
:sleep:

Balaci
1st May 2008, 13:36
Democrat-liberalii au lăsat petrecerea din capitală pentru 2 mai. Spun că au pregătit un altfel de eveniment, care se adresează militanților și nu alegătorilor.

"Nu va fi concurs între rețete culinare, ci ideea este de a motiva militanții", a precizat Sebastian Bodu, candidat PD-L sectorul 5.

Totuși, democrat liberalii nu vor lipsi de 1 mai din viețile românilor. Ei vor organiza petreceri la Pitești și la Târgu Mureș.

Romeo
1st May 2008, 18:20
"Nu va fi concurs între rețete culinare, ci ideea este de a motiva militanții", a precizat Sebastian Bodu, candidat PD-L sectorul 5.


foarte interesanta aceasta candidatura a lui Bodu la primaria sect 5 impotriva lui Vanghelie. Dupa cum stim, Vanghelie a fost ales acum 4 ani din primul tur, dar stim si ce gramatica stie si felul lui coleric de a fi. Bodu, om cu licenta in drept stim ce gafe a facut la ANAF. E chiar interesant cine va convinge mai bine alegatorii.

Liviu
1st May 2008, 21:36
ce jalnici sunt astia de la psd cu micii lor din Parcul Izvor....la final vor fi la fel de mici ca si micii lor electorali pe care ii ofera de 1 Mai....
:sleep:
Vremuri noi, obiceiuri vechi. Macar micii or fi fost buni ?

Cu Geoana si Giugulea in umbra vrea PSD-ul primaria ? :help:.

rob_din
1st May 2008, 21:44
ce jalnici sunt astia de la psd cu micii lor din Parcul Izvor....la final vor fi la fel de mici ca si micii lor electorali pe care ii ofera de 1 Mai....
:sleep:

Ce naiba o fi jalnic in asta nu stiu.

Jalnic e ce-am vazut zilele trecute cu oameni calcandu-se in picioare pentru pungile cu mancare ale lui Banghelie sau cu PDL-istii taind miei la marginea padurii

Sa faci o serbare de 1 Mai cu mici si bere ca partid pretins de stanga e chiar foarte normal. Daca s-ar si comporta politic ca partid de stanga ar fi si mai bine

Romeo
2nd May 2008, 09:05
Daca s-ar si comporta politic ca partid de stanga ar fi si mai bine

si chiar se comporta. Nu ma refer la averea lor, ci la masuri fiscale. Impozitarea se facea in functie de venit, s-au acordat facilitati, cornul si laptele, litoral pentru pensionari, medicamente compensate 90 %, cresteri d epensii, tot felul de alte bazaconii, care odata legiferate nu mai poti sa le desfiintezi ca te fluiera saracii. Ca mierea a curs mai mult la Nastase si Popescu, asta e pentru ca nu suntem in comunism. Oare Marx si Engels or fi fost saraci ?

rob_din
2nd May 2008, 09:59
si chiar se comporta. Nu ma refer la averea lor, ci la masuri fiscale. Impozitarea se facea in functie de venit, s-au acordat facilitati, cornul si laptele, litoral pentru pensionari, medicamente compensate 90 %, cresteri d epensii, tot felul de alte bazaconii, care odata legiferate nu mai poti sa le desfiintezi ca te fluiera saracii. Ca mierea a curs mai mult la Nastase si Popescu, asta e pentru ca nu suntem in comunism. Oare Marx si Engels or fi fost saraci ?

Daca masurile respective ti se par bazaconii atunci ce sa mai comentez? Insa alea sunt doar o parte din masurile care ar trebui luate de un partid de stanga.
Sa stii ca nu toata lumea a putut fura dupa 90 pentru a se imbogati, mai exista si lume care are nevoie de masuri sociale
Oricum dezastrul provocat de taxa unica (care nu exista mai pe nicaieri oricat de dreapta ar fi regimul) se va vedea in timp

Sorin Blaj
2nd May 2008, 13:15
Daca masurile respective ti se par bazaconii atunci ce sa mai comentez? Insa alea sunt doar o parte din masurile care ar trebui luate de un partid de stanga.
Sa stii ca nu toata lumea a putut fura dupa 90 pentru a se imbogati, mai exista si lume care are nevoie de masuri sociale
Oricum dezastrul provocat de taxa unica (care nu exista mai pe nicaieri oricat de dreapta ar fi regimul) se va vedea in timp

Prostie mai mare nu am auzit de mult.

Daca vrei sa vezi dezastrul provocat de cota unica, nu trebuie decat sa privesti executia veniturilor bugetului general consolidat al statului in ultimii trei ani. Ministerul de Finante ofera toate aceste informatii pe site: www.mfinante.ro.

De unde crezi ca sunt banii pentru acoperirea maririi pensiilor si pentru toate masurile de stanga luate de Tariceanu in ultimul an?

M-am lamurit cu tine. Daca il asculti si, mai grav, il crezi pe Nastase, atunci este foarte grav. Pe Geoana il inteleg, atat il duce mintea, atat spune, dar noi (userii neimplicati politic, dar care avem unele simpatii politice) avem cap pe umeri, trebuie sa-l si folosim, nu sa ne lasam indoctrinati de prostiile unora ca Nastase. Ma refer aici strict la cota unica. Sa nu se inteleaga altceva. Adica nu avem nicio scuza daca nu ne documentam independent si ne lasam informati de unii ca Nastase, Geoana, Iliescu si altii ca ei.

rob_din
2nd May 2008, 14:35
Prostie mai mare nu am auzit de mult.

Daca vrei sa vezi dezastrul provocat de cota unica, nu trebuie decat sa privesti executia veniturilor bugetului general consolidat al statului in ultimii trei ani. Ministerul de Finante ofera toate aceste informatii pe site: www.mfinante.ro.

De unde crezi ca sunt banii pentru acoperirea maririi pensiilor si pentru toate masurile de stanga luate de Tariceanu in ultimul an?

M-am lamurit cu tine. Daca il asculti si, mai grav, il crezi pe Nastase, atunci este foarte grav. Pe Geoana il inteleg, atat il duce mintea, atat spune, dar noi (userii neimplicati politic, dar care avem unele simpatii politice) avem cap pe umeri, trebuie sa-l si folosim, nu sa ne lasam indoctrinati de prostiile unora ca Nastase. Ma refer aici strict la cota unica. Sa nu se inteleaga altceva. Adica nu avem nicio scuza daca nu ne documentam independent si ne lasam informati de unii ca Nastase, Geoana, Iliescu si altii ca ei.

Ce naiba legatura are Nastase? Ba din contra, el vroia aceasta cota unica. Noroc ca s-a opus Iliescu.
Si inainte de a jigni pe altii informeaza-te tu. Tu esti acela care crede toate baloanele de sapun aruncate de Traiceanu si Basescu. Asta e gluma anului, sa-mi dai linkul Ministerului de Finante. Bine ca nu mi l-ai dat pe-al lui Vosganian direct. Care naiba bani de pensii? Nu zicea idolul tau Basescu ca nu sunt? Hotaraste-te

Dezbaterea asupra cotei unicie s-a facut in multe tari si toate guvernele au ajuns la concluzia ca este total ineficienta si in plus este si o nedreptate sociala. Cred ca in momentul in care in tari ca Italia sau Germania ar adopta aceasta masura s-ar termina imediat cu respectivul guvern. Din pacate in Romania acceptam orice cu zambetul pe buze. Bine mai putin taxa auto care i-ar fi afectat pe imbogatiti

Presupun ca vrei sa spui ca eu, si toate guvernele tarilor Lumii suntem imbecili iar tu si cu imbogatitii tai care conduc Romania sunteti mintile luminate ale Planetei.

Sa vedem cine va plange cand toata economia Romaniei se va prabusi din cauza acestei masuri aberante a carui singur scop a fost sa mai ajunga niste mafioti in topul imbogatitilor. De fapt stiu cine va plange, tot noi care traim de pe urma unor salarii mizerabile

Sorin Blaj
2nd May 2008, 15:24
Ai macar idee despre ce vorbesti? Te-ai documentat macar inainte de a spune enormitati?

Toate guvernele tarilor lumii! Ce vorbe mari, dar goale de continut.

Ai idee cate state ale lumii practica sistemul de impunere prin cota unica de impozitare?
Ai idee cate state ale Europei practica acest sistem?
Ai idee cate state membre ale Uniunii Europene au adoptat cota unica?

Se pare ca nu prea stii despre ce vorbesti si doar iti dai cu parerea. Ei bine, parerea ta este gresita, cu atat mai mult cu cat nu ai binevoit sa te documentezi inainte de a comenta un domeniu care reprezinta pentru tine nisipuri miscatoare.

Daca binevoiesti sa raspunzi la cele trei intrebari, mai discutam, daca nu, nu are rost, pentru ca discutam in paralel si pierdem amandoi timpul.

miril
2nd May 2008, 16:24
Sorin are dreptate, in opinia mea.

Romeo
2nd May 2008, 16:28
Daca masurile respective ti se par bazaconii atunci ce sa mai comentez? Insa alea sunt doar o parte din masurile care ar trebui luate de un partid de stanga.
Sa stii ca nu toata lumea a putut fura dupa 90 pentru a se imbogati, mai exista si lume care are nevoie de masuri sociale
Oricum dezastrul provocat de taxa unica (care nu exista mai pe nicaieri oricat de dreapta ar fi regimul) se va vedea in timp

nu toata lumea a furat dupa 1990. Vezi topul revistei capital, unde sunt foarte putini oameni politici. Sunt si acolo destui cu averi suspecte, dar multi din ei au intuit o afacere si le-a iesit si mult mai multi au crezut ca pot face o afacere si nu a mers. Asa este peste tot in lume, nu numai la noi. Sistemele comunist, socialist sau social-democrat au ca doctrina redistribuirea PIB-ului avand in vedere si pe cei amarati. Sistemul liberal in care fiecare castiga cat il duce capul provoaca mari dezechilibre, DAR:
in 1922-26 si 1934-38 Romania a avut PNL la conducere. Criza din 1929-33 a fost de supraproductie, iar preturile scadeau din cauza supraproductiei (nu subproductiei din anii 84-89). In 1938 Romania a ajuns la cea mai mare dezvoltare din istoria capitalista. De aceea este utila o guvernare liberala, pentru a stimula inteligenta si a dezvolta noi afaceri (atat timp cat nu se deturneaza bani de la stat). Nu mai suntem in comunism, nu putem astepta la infinit lenesul sau betivul sa vina la servici, iar directorul sa nu poata castiga de trei ori mai mult decat respectivul.
Ciorbea a inventat in 1997 salariile compensatorii si s-a ajuns acum sa se incaseze chiar 3 ani astfel de salarii. Mai are omul respectiv vreun interes sa-si caute de lucru ? Nu, el zice merci daca mai castiga 200 lei pe luna, ocupa la negru un post de munca pe un salariu de mizerie (patronul zice merci) si ori face blatul pe tren, ori da 50 lei pe transport. Sunt aceste salarii compensatorii solutia ?
Protectie sociala exista in Europa, poti si in alte tari sa incasezi nu stiu ce sume si sa te plimbi cu acesti bani, dar nu dureaza la infinit. Fii sigur ca somerii din Germania nu sunt boieri acolo, cum nici ai nostri nu sunt aici.
PSD-ul ca sa iasa bine la alegeri in 2006 a dat salarii fara acoperire si in 2007 a trebuit sa avem o devalorizare peste 100 % ca sa revenim la acoperirea banilor cu marfa, dupa ce in 1992 a mai fost o inflatie de 300 %.

Romeo
2nd May 2008, 16:38
Sa vedem cine va plange cand toata economia Romaniei se va prabusi din cauza acestei masuri aberante a carui singur scop a fost sa mai ajunga niste mafioti in topul imbogatitilor. De fapt stiu cine va plange, tot noi care traim de pe urma unor salarii mizerabile

nu poti vinde la infinit saracilor, concurenta deja este intre marii comercianti, cei mici abia isi mai gasesc vanzatoare. Salarii mizerabile sunt atat timp cat sunt multi disperati si cersesc acei 300 lei pe luna cum era acum 2 ani. Au ajuns anul trecut muncitori necalificati la 1000 lei pe luna, pentru ca nu s-au ingramadit multi sa munceasca pe nimic. Atat timp cat accepti un salariu de 500 lei, atat vei primi. Cand vei spune ca nu te angajezi sub 1000 SI LA FEL vor face toti, patronul va avea de ales: ori nu mai face treaba, ori iti da cat ceri. Au plecat 2 milioane, mai trebuie sa plece inca un milion si se va schimba treaba.
Marii investitori nu vor veni daca nu vor prevedea un castig sigur cativa ani si nici nu se vor grabi sa dea 40 % din profit ca sa-si bata joc parlamentarii de acesti bani si sa aiba Iliescu salariu de 1000 dolari, atat cat un ajutor de somaj in Germania.

miril
8th May 2008, 09:24
Ce-o avea Oprescu in comun cu epoca ********o (pe naiba) comunista ma depaseste

QED: http://www.interesulpublic.ro/07-05-2008/Exclusiv-Trecutul-********-al-candidatului-frauda-Sorin-Oprescu.html

Balaci
8th May 2008, 10:16
Interesul Public, ce sursa de incredere:)

miril, ma dezamagesti...


OT: taica-su a fost ********, asa e, da cu ce e vinovat fiul?

rob_din
8th May 2008, 10:25
QED: http://www.interesulpublic.ro/07-05-2008/Exclusiv-Trecutul-********-al-candidatului-frauda-Sorin-Oprescu.html

M-ai dat pe spate cu asta, chiar crezi ca mai intereseaza pe cineva aberatiile dintr-un ziar necunoscut de nimeni?

rob_din
8th May 2008, 10:27
Interesul Public, ce sursa de incredere:)

miril, ma dezamagesti...


OT: taica-su a fost ********, asa e, da cu ce e vinovat fiul?

Corect

rob_din
8th May 2008, 16:37
Biroul Electoral Municipal își pierde angajații. Constantin Marino Marin, președintele BEM și-a prezentat, joi, demisia. Acesta a motivat decizia spunând că are probleme de sănătate și că dorește să se retragă din funcție

Antena 3

miril
8th May 2008, 19:47
Nu conteaza sursa ci continutul. Nu stiam de taica'su dar daca ai fi avut de a face cu genul de limbajul respectiv l-ai recunoaste si ai fi mai degraba ingrijorat decat dezamagit. Ingrijorat de un astfel de candidat.

Sorin Blaj
8th May 2008, 21:47
Daca spuneau Realitatea sau Antenele, eram sigur de veridicitatea informatiei. Asa ... :)

Romeo
9th May 2008, 09:09
Nu conteaza sursa ci continutul. Nu stiam de taica'su dar daca ai fi avut de a face cu genul de limbajul respectiv l-ai recunoaste si ai fi mai degraba ingrijorat decat dezamagit. Ingrijorat de un astfel de candidat.

si inainte de 12 decembrie 2004 am primit un ziar in care scria ce ******** tare a fost Base si acum este presedinte. Pe cine mai intereseaza prostiile astea cu secu ? De 18 ani tot o dam inainte cu colaboratorii, ei sunt bogati iar noi invidiosi. Credeti ca-i da cineva la o parte ? Ne racim gura de pomana.

miril
9th May 2008, 10:21
Eu am replicat la cele spuse de Rob_din, vezi mai sus. Atat. Romeo, asta nu inseamna ca trebuie sa-i imbratisam pe unii ca Basescu sau Oprescu. Si Daianu a fost din aceeasi categorie seuristocomunista, dar nu a invadat ecranul ci omul este competent in domeniul lui si trecutul lui nu mai este relevant atata timp cat nu reduce dialogul si comportamentul politic la o taraba sau un santier ca sa nu mai vorebesc ca este un expert extrem de competent. Din pacate se pare ca Bucurestiul nu este dorit, politic, de nimeni, altfel nu se explica de ce candidatii actuali sunt dintre cei mai nereprezentativi.

rob_din
9th May 2008, 10:23
Eu am replicat la cele spuse de Rob_din, vezi mai sus. Atat. Romeo, asta nu inseamna ca trebuie sa-i imbratisam pe unii ca Basescu sau Oprescu. Si Daianu a fost din aceeasi categorie seuristocomunista, dar nu a invadat ecranul ci omul este competent in domeniul lui si trecutul lui nu mai este relevant atata timp cat nu reduce dialogul si comportamentul politic la o taraba sau un santier ca sa nu mai vorebesc ca este un expert extrem de competent. Din pacate se pare ca Bucurestiul nu este dorit, politic, de nimeni, altfel nu se explica de ce candidatii actuali sunt dintre cei mai nereprezentativi.

A, deci un ******** care-ti place tie ca Daianu este bun, unul care nu-ti place trebuie exclus de pe scena. Ai aceasi mentalitata ca Basescu, imi pare rau sa ti-o spun

Pe mine partea cu securitatea ma lasa rece, inclusiv la Basescu. Nu ma deranjeaza ca a fost ********, ma deranjeaza ca nu recunoaste si ii condamna pe altii

4star
9th May 2008, 12:34
nu ai citit cu atentie postul lui miril. faza e ca daianu nu trebuie exclus de pe scena, pentru ca pur si simplu isi vede de meseria lui si nu se urca pe scena, in timp ce altii, mai nesimtiti din fire invadeaza ecranul si scena politica cu tupeu batandu-se cu pumnii in piept, etalandu-si calitati inchipuite si cersind alegatorilor accesul catre functii si demnitati.