PDA

View Full Version : Dreptul la viata !!!



ricky
4th April 2004, 14:09
Pentru suporterii craioveni, mai ales, e cunoscut PARCUL ROMANESCU.

Linga restaurantul de pe malul lacului, in stinga, o gradina zoologica de…te doare inima !

Anul trecut am trecut prin parc.
Aceleasi (in unele locuri si mai rele…) conditii ca pe vremea lui Ceausescu.
Atunci, in 1989, cind am trecut prima data prin parc si mi-am spus parerea (mai ales !) despre ursii inchisi, arestati, zvirliti intr-o grota la v’o 5-6 m adincime, cumnatul sotiei a spus : “Mä Ricky, astia o duc mai bine decit multi oameni din Craiova !”

M-am intors in anii…libertatii noastre si, de fiecare data, ma urmareste aceeasi “umbra” a ursilor inchisi in groapa !
Am mai vazut, anul trecut, un frumos calut legat de un copac. Pe pulpa stinga…o rana deschisa pe care musculitele se “jucau” in voie !
In filmuletul facut pentru o tinara de care am mai scris-RODICA cu “mina de papusa”- am introdus si secventa cu pricina.
Toti care au vazut acest film s-au…ingrozit !
Si totusi…nimeni nu face nimic !

Mi-am propus sa transmit filmul unei TV de AICI dar…sa-mi blamez tara ?

Le-am spus nepoatelor sotiei. Au ridicat din umeri si-atit !

Chiar nu mai avem nimic omenesc in noi ?!
In ziua de azi, cind peste tot la TV se arata imagini, reportaje en detaille despre viata animalelor, noi continuam sa le tinem inchise ! Si…in ce conditii !

Cind in alte tari tineretul se angajeaza pentru dreptul animalelor noi...noi ridicam din umeri !

Romanul are inima buna, duioasa ! De ce n-ar face ceva si pentru aceste animale care isi “urla”, "striga" dreptul la viata !?

Cucu
21st April 2004, 19:13
cred ca solutia e simpla: trebuie sa trimiti poze si filme la protectia animalelor in Europa.
Nu cred ca bunul simt va functiona, si nu cred ca se va simti cineva ca sa asigure mai bune conditii.
Romanul in general e zgarcit, si numa pus la zid poate face ceva.
Ti-as mai propune de asemenea sa incerci la primarie sa faci o plangere, nu ca ar schimba ceva, dar e bine sa arati ca ai incercat si dupaia sa le scrii la organizatii internationale.
Cat priveste dreptul animalelor sunt intru totul d'acord, dar sunt alte drepturi care se arunca la gunoi.
De ex.: ce este avortul? uciderea unei fiinte vii , unui om.
deci cred totusi ca si aici trebuie sa ne batem sa aparam atat animalele, dar mai ales omul si mica creatura care nu se poate apara.
Succes dragul meu craiovean!