PDA

View Full Version : Coechipier sau .....adversar ??



oaspetele
3rd April 2004, 15:15
Vreau sa discutam putin despre cei doi piloti care reprezinta un team in F1.
care sint relatiile dintre ei, care e mai util echipei, care e mai valoros ??
sa incepem cu cel mai controversat "cuplu" din F1, Ralf si Montoya, mai ales ca nu o sa-i mai vedem impreuna decat in acest sezon.
ce parere aveti ?

ricky
3rd April 2004, 18:24
Eu as propune sa ne oprim la BARICHELLO si SCHUMI !
Chiar miine BARICHELLO ne va dovedi cit de important este el pentru SCHUMI !

La Mc Laren Mercedes nu prea s-au facut strategii !
Mai ales acum cind competitia este la inceput !

In urma cu 2 saptamini, MONTOYA l-a cam jenat pe RALF !
Raspunsul acestuia : "daca se mai intimpla, va face in asa fel incit il va scoate in decor pe MONTOYA !"

Parerea mea : CORECT !

MONTOYA este un pilot bun dar pentru a fi FOARTE iar trebui si un pic mai mult "material" de gindit !

oaspetele
3rd April 2004, 19:39
normal ca urma si cuplul Schumi -Barri.
da io zic sa ne oprim pe cuplul propus de mine, pana epuizam oarecum subiectul.

oaspetele
3rd April 2004, 20:30
uite, hai sa privim declaratiile celor 2 dupa calificari, iar dupa cursa de maine sa tragem concluziile : I

t is a shame,’ Montoya sighed, ‘because I was having a very good lap and I was really quick in the first and second sectors.

‘I lost all my advantage and even more in the third part, in the last corner actually, where I was trying to find a bit more speed.

‘I’m not sure I could have set the pole without that problem at the last corner, because Michael was really quick.

‘It is a bit disappointing of course being only third, but at least I will still be starting from the clean side of the track. It is difficult to predict how tomorrow’s race is going to be.’


I am really pleased with my car and my qualifying performance,’ Ralf said with a smile.
‘My race set-up should turn into an advantage tomorrow.

‘But still, my lap time could have been better today. I lost some time in the middle sector.

‘Ferrari seems to be very strong again, but I think, if my brother and Rubens do not manage to open up a gap soon after the start, we could give them a hard time tomorrow.’



-o prima remarca : ca si in timpul cursei, Montoya este mult mai avantat .
:p
dar parca ceva mai matur ca acum 1-2 ani.

Ralf pare multumit, dar parca totusi locul 4 nu e ceva deosebit. mai ales ca pleaca de pe partea murdara a circuitului.

oaspetele
5th April 2004, 11:43
e clar ca in ciuda optimismului, Montoya nu avea cum sa obtina pole-position, chiar nu a putut sa tina 'pasul' cu armata in rosu.......
dezamagitoare defectarea cutiei de viteza, dar de data asta nu cred ca Montoya a fost vinovatul.........un plus de maturitate fata de anii trecuti. si parca nici nu a parut darmat dupa cursa.

Ralf, in schimb, intra in criza de rezultate. si se pare ca nici nu se mai vede campion. decat poate doar in declaratii. de accea actioneaza uneori sub impulsul momentului, fapt care ii era caracteristic colegului sau. totusi, de admirat taria cu care recupereaza locuri, dar nu asta e job-ul unui virtual campion.
previziuni : Montoya in sus, Ralf stationar spre jos.
desi Montoya ar putea avea surpriza ca Mclaren sa nu-si gaseasca cadenta nici cu masina de anul viitor.

oaspetele
5th April 2004, 11:49
Kimi Si David.
cel mai dezamagitor cuplu. dar nu ei poarta principala vina. totusi, david a acumulat ceva puncte. existand posibilitatea comparatiei directe, ne punem un semn de intrebare : sa fii devenit Kimi prea nervos?? sa-l copieze pe Montoya cel de-acum 2-3 ani ??
previziuni: greu de afirmat ceva cu certitudine. dar ceea ce e sigur, este faptul ca daca in urmatoarele 2 curse nu vor aparea ceva rezultate, vom asista la o adevarata degringolada, care se va rasfrange automat asupra pilotilor. probabil ca david nu-si va mai gasi loc la anul, iar Kimi va trebui sa astepte sa redevina acel atat de laudat (si poate supralicitat) Ice-man.

oaspetele
5th April 2004, 11:51
fac o pauza, dar mai alnsez o intrebare : care credeti ca este cuplul in care diferenta de valoare este cea mai evidenta ??
si care este cuplul cel mai apropiat ca valoare ??

realmadrid.com
5th April 2004, 22:29
mai apropiat de valoare cred ca sunt ralf/montoya, in cuplul ferrari diferenta este enorma

andreiush
5th April 2004, 22:50
Valoarea mea valoarea mea :).. Deci ca valoare ralf si montoya sunt mai apropiati decat feraristii. Daca cei 2 ar avea si masini pe masura atunci ar fi mult mai interesant.

bulu
6th May 2004, 10:01
fac o pauza, dar mai alnsez o intrebare : care credeti ca este cuplul in care diferenta de valoare este cea mai evidenta ??
si care este cuplul cel mai apropiat ca valoare ??



Alonso-Trulli (asta din urma nu stia ca e cu un tur in urma dupa ce a intrat la schimb si ignora steagul albastru).
Monty-Ralf. La sfarsitul campionatului vor avea acelasi punctaj.

bapsy
20th May 2004, 14:05
sa zicem ca montoya si ralf ar fi cei mai apropiati, cu toate ca mie montoya mi se pare un talent mult mai mare decat ralf.
alonso-trulli am avut si eu impresia la inceput ca este o diferenta mare intre ei, dar vad ca trulli isi revine.
eu spun ca diferenta cea mai mare (si la puncte, si la valoare) este intre button si sato (bar).

ca si politica intr-o echipa in general nu mi-a placut niciodata impartirea pe pilotul nr. 1 si nr. 2, care se face tot timpul la ferrari (si s-a facut si la williams). asta este unul dintre lucrurile pe care le apreciez de exemplu la mclarren, la ei nu exista asa ceva.

bulu
1st June 2004, 04:28
Alonso-Trulli (asta din urma nu stia ca e cu un tur in urma dupa ce a intrat la schimb si ignora steagul albastru).
Monty-Ralf. La sfarsitul campionatului vor avea acelasi punctaj.



Mai mare prostie nu puteam sa scriu.

cipi13
1st June 2004, 13:52
diferenta cea mai mare : intre Schumacher si Barichello
cei mai apropiati ca valoare cred ca sunt Alonzo si Trulli sau Sato si Button...
la mclaren nu pot sa imi dau sema care pilot este mai bun.....:)

bapsy
27th July 2004, 09:02
Sunt de acord cu tot ce am scris mai sus, si cu faptul ca intre Button si Sato este o diferenta foarte mare, mai putin ca este cea mai mare: aceea este intre Barrichello si Schumi. Setarile masinii si le decide fiecare pilot, deci faptul ca masina lui Schumi ar merge mai bine este meritul lui. Intr-adevar daca s-a intamplat in ultimii ani ca o masina Ferrari sa aibe probleme tehnice, aceea era a lui Barrichello. Dar Barrichello ne-a dovedit in mai multe cazuri ca este un pilot cu talent (sa zicem) mediu ... sau poate doar nechibzuit, ghinionist ... nu se stie. Dar ghinionul se opreste la un moment dat. Sclipirile, 1 - 2 pe an, nu ma conving cu nimic. Nu e Barricello de talia lui Ferrari sau este exact ce cauta aceasta echipa?

cipi13
27th July 2004, 10:14
Barricello nu este de talia lui Ferrari, dar paradoxal este exact ce aveau nevoie....
De un pilot care sa aduca puncte, care sa nu comenteze la ordinele de echipa, si care sa ii tina spatele lui schumi atunci cind este nevoie....

oaspetele
27th July 2004, 12:56
ce spate i-a tinut barri lui schumi anul acesta ?

cipi13
27th July 2004, 13:00
Am spus cind este nevoie nu ca s-a intimplat anul acesta....
Dar stii foarte bine ca in campionatele trecute s-a mai intimplat......

bapsy
27th July 2004, 14:52
Important este ca Barri este ascultator. Mai stramba el din nas, dar macar face cum i se zice si este constient ca asta trebuie sa faca. Lui Ferrari nu-i trebuie la momentul actual un pilot care sa aibe ambitii, ca s-ar putea sa-i stea in cale lui Schumi (nu sa-l intreaca, ar fi greu). Multi alti piloti n-ar inghiti atata cat inghite Barri. Imaginati-va sa fie Coulthard in locul lui. Cred ca ar fi intrat sezonul asta de cateva ori in Schumi, cum a facut-o cu Hakkinen. De cate ori nu l-a incurcat Coulthard pe Hakkinen doar din ambitie. Asta este motivul pe care-l vad eu.

cipi13
27th July 2004, 15:12
Vorba aceea este singurul pilot din formula 1 care este platit sa nu cistige.....:)

RedBaron
27th July 2004, 16:08
Important este ca Barri este ascultator. Mai stramba el din nas, dar macar face cum i se zice si este constient ca asta trebuie sa faca. Lui Ferrari nu-i trebuie la momentul actual un pilot care sa aibe ambitii, ca s-ar putea sa-i stea in cale lui Schumi (nu sa-l intreaca, ar fi greu). Multi alti piloti n-ar inghiti atata cat inghite Barri. Imaginati-va sa fie Coulthard in locul lui. Cred ca ar fi intrat sezonul asta de cateva ori in Schumi, cum a facut-o cu Hakkinen. De cate ori nu l-a incurcat Coulthard pe Hakkinen doar din ambitie. Asta este motivul pe care-l vad eu.
Sper sa nu te superi ca eu nu prea sunt de acord cu anumite afirmatii.
Asadar, Schumacher este primul pilot. Pe merit. A dovedit-o. Are 18 concurenti, mi se pare normal ca coechipierul sa-l ajute atunci cand el (coechipierul) nu are sanse la titlu.
Barrichello nu poate mai mult! Cred ca am vazut doar 3 curse in care a fost mai rapid ca Schumi. 3 din... toate. E realitatea. E mai lent. Beneficiaza de acelasi monopost, fara exceptie. Nu mai departe de ultima cursa mi-a dovedit ca nu stie prea multe. Anu trecut in Canada la fel... Etc. Eu zic ca Barrichello este sub Alonso, Webber, Button sau Raikkonen.
Barrichello va ramane la Ferrari pana se preconizeaza retragerea lui Schumi (asta in vreo 20 de ani :D, oricum mai este mult pana atunci). In ultimii ani Schumi va avea ca si coechipier pe urmasul sau, pentru a putea sa-i impartaseasca din exprerienta sa. Totusi, imi este frica de un recul odata cu plecarea lui Schumi. De obicei asa se intampla.

bapsy
27th July 2004, 16:45
Nu ma supar, dar n-am inteles la ce m-ai contrazis.

RedBaron
27th July 2004, 17:35
Pai vroiam sa subliniez ca Barrichello nu e atat un pilot ascultator pe cat se crede. Nu poate mai mult decat Schumi! Si stie ca, in anumite momente trebuie sa asculte de echipa. Ordinele acelea sunt logice totusi. El va termina in postura de vicecampion mondial, va mai lua cate un pole, poate o victorie. E maximum la ce ar putea ravni. Nu trebuie sa ingita nu stiu ce... Nu are rost sa strambe din nas :D Nu are argumente, parerea mea.

oaspetele
27th July 2004, 22:38
Imaginati-va sa fie Coulthard in locul lui. Cred ca ar fi intrat sezonul asta de cateva ori in Schumi, cum a facut-o cu Hakkinen.
stai linistita, david chiar a comis-o odata, la Spa...lucru recunoscut chiar de el.

oaspetele
1st August 2004, 15:54
miscari de trupe :
Fisichella- Renault
Trulli- Toyota
R. Schumacher- Toyota
Webber- Williams
Heidfeld- Williams ??
Coulthard- Williams sau McLaren
Montoya- Mc Laren
Davidson- Sauber ??

ce spuneti de noile cupluri formate, extrem de echilibrate ??
Alonso-Fisico
Ralf-Trulli
Montoya-Kimi
Webber-David
etc

Ayrton
2nd August 2004, 09:28
Daca nu se retrage Schumacher (vreu io, dar nu cred!) tot cuplul de la Ferrari va domina si sezonul 2005.
In rest, McLaren pare in avantaj, ajungand in sfarsit cu 2 piloti buni, dupa ce au stat o era cu scotianul ala in echipa...

bapsy
2nd August 2004, 10:12
Din pacate "scotianul ala" are cele mai bune sanse sa ajunga la Williams. Luati-l inapoi :headbang:

cipi13
2nd August 2004, 10:26
ce spuneti de noile cupluri formate, extrem de echilibrate ??
Alonso-Fisico
Ralf-Trulli
Montoya-Kimi
Webber-David
etc
in afara de ultimul care pare disproportionat, dar din cauza experientei lui David, celelalte trei sunt foarte interesante, mai ales in cazul Montoya - Kimi, unde se vor bate amindoi fara menajamente pentru puncte, pentru ca nici unul nu va accepta locul doi in echipa.....
Ramine de vazut ca va fi.

sames44jc
4th August 2004, 19:30
schumi si barri sunt potriviti pentru ferrari
si daca nu meritau nu mai erau la ferrari

Ayrton
5th August 2004, 09:37
Stai linistita bapsy, "scotianul ala" nu ajunge niciodata la Williams... in cel mai bun caz la Jaguar, dar si acolo e prea mult pt el.

Bob1128
5th August 2004, 09:40
Sunt de acord cu tot ce am scris mai sus, si cu faptul ca intre Button si Sato este o diferenta foarte mare, mai putin ca este cea mai mare: aceea este intre Barrichello si Schumi.

Bob1128
5th August 2004, 09:41
Daca nu se retrage Schumacher tot cuplul de la Ferrari va domina si sezonul 2005.

bapsy
5th August 2004, 09:54
Stai linistita bapsy, "scotianul ala" nu ajunge niciodata la Williams... in cel mai bun caz la Jaguar, dar si acolo e prea mult pt el.
Stiu ca-i prea mult si Jaguar pentru el, sincer cred ca Formula 1 e prea mult pentru el. Am citit acuma ca totusi Williams a renuntat la ideea Coulthard si a revenit la Villeneuve vs Heidfeld.

cipi13
5th August 2004, 11:42
Optez pentru Heidfeld......
E doar parerea mea, dar cred ca Villeneuve e terminat pentru F1.....la fel ca Hakkinen si altii retrasi....
Cred ca asta e un sport unde daca ai pierdut contactul....nu mai poti reintra.

Profetu
13th August 2004, 11:36
miscari de trupe :
Fisichella- Renault
Trulli- Toyota
R. Schumacher- Toyota
Webber- Williams
Heidfeld- Williams ??
Coulthard- Williams sau McLaren
Montoya- Mc Laren
Davidson- Sauber ??

ce spuneti de noile cupluri formate, extrem de echilibrate ??
Alonso-Fisico
Ralf-Trulli
Montoya-Kimi
Webber-David
etc


De unde informatiile astea ? In afara de Ralf la Toyota si Montoya la McLaren nu e nimic sigur. Cuplurile nu sunt inca formate.

Despre Montoya - Ralf, intrebarea acestui topic, cred ca ar fi reprezentat un cuplu redutabil in cazul in care masina se ridica la nivelul Ferrari-urilor. Chiar daca fiecare tragea pentru el, punctele veneaula echipa, competitivitatea crestea si odata cu ea nivelul campionatului.

Despre Montoya - Kimi, singurul cuplu cert despre care se poate discuta, cred, de asemenea, ce poate deveni de succes daca echipamentul tehnic pus la dispozitie de echipa se ridica la nivelul italienilor.

oaspetele
15th August 2004, 10:40
mai omule, e vorba de anunturi oficiale in cele mai multe din aceste cazuri...........

iar intrebarea acestui topic nu viza doar echipa BMW.

axterix
17th August 2004, 09:07
cum poate fi o echipa cuplu Montoya - Ralf cand se stie ca Schumi si Montoya nu se plac deloc?
Ralf = Schumi, lasand talentu deoparte

cipi13
17th August 2004, 18:13
Daca esti profesionist faptul ca nu te intelegi cu celalat nu ar trebui sa fie o problema...
Asa afost cu Schumi si Irvine, dar fiecare si-a vazut de treaba....

junior
14th September 2004, 14:10
primele "post"-uri sunt complet pe lângă subiect. sigur într-o echipă se consuideră că toţi sunt coechipieri(prieteni) dar întotdeauna unde sunt valori apropiate ies scântei.
pe vremuri prost - senna - mansell (la diferitele echipe la care au fost împreună Ferrari - MacLaren). dar sunt şi exemple de conlucrare bună din păcate foarte rare. barrichello fiind crde că un bun exemplu

Siddhartha
14th September 2004, 18:20
Observ că unii sunt de părere că există o mare diferenţă de valoare între Sato şi Button. Dacă ne uităm pe clasament aceasta părere pare să fie justă. Dar în acelaşi timp între Montoya şi Ralph sunt 30 de puncte, şi au fost clasificaţi ca foarte apropiaţi ca valoare. Poate că criteriul clasamentului nu e chiar unul pe care ne putem baza neapărat. Mie, personal, nu mi se pare o mare diferenţă de valoare între cei doi. Nu mai mare decât între Reikkonen şi Coulthard aş spune, deşi cei doi sunt relativ apropiaţi în clasament.

Cuplul acesta Button şi Sato, l-aş compara cu Max Biaggi şi Makoto Tamada din motogp. Japonezii încearcă din greu să se impună la competiţiile de cel mai înalt nivel. (F1 şi MotoGP). Tamada reprezintă arma lor pentru un titlu la clasa regină, titlu pe care nu l-au obţinut niciodată deşi ponderea constructorilor japonezi e puţin spus majoritară. La fel Sato reprezită pentru ei acelaşi lucru în Formula 1. Aş întreba care are mai multe şanse să îndeplinească dezideratul respectiv, Tamada sau Sato ?

cipi13
15th September 2004, 19:54
La cum a mers anul asta echipa, din punctul meu de vedere, Sato nu are sanse la anul la titlu....
Este adevarat ca la anul probabil va fi o masina noua...dar....Tamada are sanse mai mari la titlu decit Sato...

oaspetele
15th September 2004, 22:44
primele "post"-uri sunt complet pe lângă subiect. sigur într-o echipă se consuideră că toţi sunt coechipieri(prieteni) dar întotdeauna unde sunt valori apropiate ies scântei.
pe vremuri prost - senna - mansell (la diferitele echipe la care au fost împreună Ferrari - MacLaren). dar sunt şi exemple de conlucrare bună din păcate foarte rare. barrichello fiind crde că un bun exemplu

te-as ruga sa fii nitel mai explicit.
la ce posturi te referi ??

bapsy
16th September 2004, 11:36
@Siddhartha: Iti raspund legat de diferenta dintre Button si Sato, avand in vedere ca la inceputul sezonului eu am fost cea care a declarat ca diferenta cea mai mare este intre cei 2. Si dupa parerea mea am avut dreptate. Button are doar 24 de ani si a dovedit destule si pana acuma. Este unul din cei mai buni piloti la ora actuala si chiar m-as hazarda sa zic ca dupa Schumacher este cel mai bun.

Intai sa-ti fac o statistica legata de diferenta de punctaje dintre cativa coechipieri la ora actuala (in paranteza am scris locul pe care il ocupa la ora actuala in clasamentul general):

Schumi (1) - Barri (2) = 136 - 98 = 38
Trulli (4) - Alonso (5) = 46 - 45 = 1
Raikonnen (7) - Coulthard (8) = 28 - 24 = 4
Button (3) - Sato (9) = 71 - 23 = 48

Comparatia dintre Montoya si R. Schumacher se poate face doar dupa etapa 9, deoarece Ralph nu a mai participat la curse de atunci. Totusi sunt doar jumatate din etapele sezonului 2004, deci as spune caaceasta comparatie nu spune prea multe.

Montoya(6) - R. Schumacher(8) = 24-12 = 12

Daca am lua punctele in considerare ... ar fi clar ca diferenta dintre Button si Sato este cea mai mare. Totusi cred ca s-a vazut si pe pista ... Sato este prea impulsiv, nu ca nu mi-ar place pilotii curajosi. Doar ca Sato nu stie sa-si protejeze masina, plus ca a facut destule greseli in acest sezon. Button totusi a aratat ca este un pilot echilibrat, care nu forteaza nota si stie foarte bine cum sa scoata ce e mai bun din masina. Este un pilot constant si la ora actuala este cel mai apropiat de cuplul celor de la Ferrari (la puncte ma refer).

Ca mica paranteza as dori sa va aduc la cunostiinta cateva recorduri batute de acest tanar:

1991 (11 ani) - castiga campionatul britanic de Cart cu 34 de curse castigate din 34
1995(15 ani) - cel mai tanar vice-campion mondial la Cart
1997 (17 ani) - cel mai tanar campion european la Cart
2000 (20 ani) - cel mai tanar pilot de Formula 1 aflat in puncte. aici as adauga ca pe-atunci doar primii 6 clasati primeau puncte.

Dupa parerea mea Button va face ravagii anii viitori. Mai are timp. Si eu voi fi cu siguranta un "fan isteric" a lui ;)

Siddhartha
16th September 2004, 12:22
Cu privire la diferenta dintre R. Schumacher şi Montoya binenţeles că ai dreptate. Ralf a sărit câteva curse. Ce vreau eu să spun este că criteriul clasamentului nu este neapărat cel mai important . Asta am vrut să subliniez. Nu putem judeca după el ca singur criteriu suficient. Ce putem judeca este doar eficienţa în puncte a celor doi.

Dacă criteriul clasamentului ar fi cel mai important şi după asta am judeca, atunci ce ne-ar opri să luăm în considerare poziţia lui Ralph acum, când doar din greşeala lui, n-a participat la cursele la care a lipsit.

Şi dacă ar fi să luam diferenţa din clasamentul de anul trecut între cei doi (Ralf - Montoya) ea este de 24 de puncte. Şi mai pot să adaug că niciodată Ralf nu l-a bătut pe Montoya. Şi cu toate astea şi eu afirm ca sunt de valoare apropiată. Deoarece nu judec numai dupa criteriul clasamentului.

Ca să sumarizez, vreau să spun că ceea ce înţelegem, sau înţeleg mai bine spus, prin valoare necesită mai multe criterii de apreciere. Sato mi-a adus aminte de Montoya în primele lui sezoane, spărgând motor după motor. Totuşi Sato nici mie nu-mi face impresia unui pilot cu adevărat valoros, mai ales luând în considerare debutul său de la Jordan. Diferenţa la ora actuala însă, nu mi se pare atât de mare între el şi Button. De vreo 3 ori l-a batut în calificări pe Button şi odată mi se pare că a urcat şi pe podium. Sigur, nu are constanţa lui Button. Dar totuşi spun că diferenţa dintre cei doi nu mi se pare mai mare decât între Coulthard şi Reikkonen.

bapsy
16th September 2004, 13:30
Legat de Coulthard si Raikkonen - sunt de acord ca este o mare diferenta, chiar daca punctajul nu o arata. Coulthard niciodata nu mi-a placut si nu mi s-a parut vreun talent, dimpotriva (asta am mai scris-o de cateva ori si pe forum). El nu numai ca nu este pilot bun, nici nu cunoaste notiunea de "team work". Si asta a dovedit-o si cu Hakkinen de multe ori. Totusi diferenta dintre ei nu-mi este asa de clara. Kimi este tanar, nu de mult timp a intrat in Formula 1. Pe cand Coulthard e spre sfarsitul carierei ... E un punct in plus experienta la el, dar in "lupta" cu Kimi nu l-a ajutat. E mai usor sa compari doi piloti tineri (ca Button si Sato) decat 2 avand diferenta destul de mare de varsta si experienta in F1.

La Ralph si Montoya, am scris si eu in primele posturi pe acest thread ca-i vad destul de apropiati, desi ma doare inima sa recunosc :(. Montoya mi-a placut de la inceput si imi place ca are curaj si motivatie. Totusi de multe ori este impulsiv, plus ca nu stie sa-si menajeze masina si o suprasolicita. La inceput era de inteles ... totusi au trecut cativa ani si trebuia sa se maturizeze intre timp.

Raman pe pozitii la parerea mea despre Button si Sato. Chiar daca l-a batut de cateva ori Sato pe Button la calificari ... Punctele stranse de Button (cu 38 mai mult decat Sato) trebuie luate in considerare. Button este mult mai apropiat la puncte de Barrichello, care este la Ferrari, decat de coechipierul sau. Dupa parerea mea diferenta dintre Button si Sato nu are cum sa nu-ti sara in ochi. Si la puncte si la palmares, drept urmare si la salar (avand in vedere ca Button are un salar de 4 ori mai mare decat Sato).

Siddhartha
16th September 2004, 15:12
În primul rând vreau să spun că Button nu este chiar un pilot tânăr. Are deja cinci sezoane în formula 1. Sato este de-abia la al doilea sezon. Din punct de vedere al experienţei, există diferenţe. Ce mă miră pe mine este faptul că de-a lungul celor patru sezoane ale lui, Button, a trecut cam neobservat până acum. Un pic de compătimire s-a auzit atunci când l-au dat afară cei de la Renault, preferându-l pe Alonso. Până la începutul acestui sezon nu a reuşit nici un podium. Doar mai multe locuri patru, deşi a călcat şi pe la Williams. Sato reuşeşte în al doilea sezon un podium. (Nu mai vorbim de Alonso care la al doilea sezon reuşea chiar o victorie şi nu oricum ci ca cel mai tânăr om care a făcut treaba asta). Diferenţa nu sare chiar în ochi după parerea mea, deşi am spus-o de vreo două ori că există o diferenţă de valoare între cei doi. Tot ce spun eu este că nu este aşa de mare diferenţa.

Cât priveşte salariile, aici nu am idee cât ia fiecare, deşi probabil că e normal ca un pilot considerat numărul unu şi cu o experienţă de cinci sezoane să ia mai mult. Deşi nu ştiu câtă relevanţă are asta în descrierea valorii pilotului. Aseara cei de la Real au luat-o deşi ca salarii ce să mai vorbim...

După părerea mea tot adevărat e că dacă nu-l susţinea Honda Sato nu era în momentul de faţă pilotul lui BAR.

bapsy
16th September 2004, 16:57
In primul rand Button are 24 de ani, iar Sato 26. Ca Button este de 5 sezoane in Formula 1 este meritul lui, totusi este mai tanar decat Sato.

Apropos de podiumuri ... am facut o statistica pe acest sezon, asa din curiozitate, si uite la ce concluzie am ajuns:

Button a ajuns pana acum in sezonul asta de 7 ori pe podium, dintre care de 3 ori pe locul 2 (Imola, Monte Carlo, Hockenheim) si de 4 ori pe locul 3 (Bahrain, Nurburgring, Montreal, Monza). Iar Sato, cu aceeasi masina a ajuns doar o data si anume pe locul 3 (Indianapolis). Eu zic ca ar fi mult prea exagerat sa zicem ca Button ar fi avut noroc si Sato ar fi avut ghinion. Este o diferenta enorma. Si nici diferenta de 3 ani experienta dintre ei nu cred ca ar fi o scuza. Si dupa cate vezi Button n-a avut doar constanta in luat puncte, ba chiar putem sa vorbim de o constanta pe podium. Legat de Honda, ai dreptate, si eu stiu ca ei au impus ca Sato sa fie primit la BAR.

Cat despre faptul ca "a fost dat afara" de la Renault ... cred ca nu este intocmai asa cum zici tu. Button era imprumutat la Renault, dupa cate stiu, de catre Williams. Nu stiu exact care erau clauzele, recunosc. Intr-adevar si Alonso era si mai este o speranta mare, mai are timp sa ne dovedeasca multe, mai ales ca din cate am inteles cei de la Ferrari au pus ochii pe el.

RedBaron
16th September 2004, 17:35
O completare, cariera la Benetton, apoi Renault a lui Button a fost... presarata cu tot felul de situatii defavorabile. E de ajuns sa va aruncati ochii peste situatia lui Trulli acum. Flavio Briatore leaga si dezleaga pe acolo ori Button a fost si sacrificat in multe situatii. La fel ca si Wurz inaintea sa.
Multa lume este de parere ca Button e un pilot mai complet si valoros ca Sato, pe de alta parte, Sato nu beneficiaza de experienta britanicului.
Si ca o ultima idee, Button a debutat la Williams, in 2000. A fost o surpriza totala, el fiind adus din F3 britanica, unde a terminat al 3lea in clasament, in 1999. Asta la prima sa participare in F3. Eu stiu ca el are un fel de clauza cu Williams si normal ca intr-un fel isi doreste sa se reintoarca acolo. Williams l-a lansat, e o echipa mai experimentata decat BAR, etc. Revenind la anul 2000, el a avut niste rezultate bune, iar Williams au fost multumiti de el. Insa, echipa il avea "pe drum" pe Montoya si s-a preferat ca Button sa fie imprumutat... la fel cum fac echipele de fotbal, care mai imprumuta jucatori tineri un an doi, pe la alte echipe sa prinda experienta.

Siddhartha
16th September 2004, 17:49
În primul rând, nu m-am referit evident la vârstă când am spus ca Button nu este un pilot chiar tânăr. Cum puteam din moment ce este cam de-odată cu mine ? M-am referit ca vechime în formula 1.

Văd că ai o oarecare simpatie pentru Button, simpatie pe care de altfel nici nu ţi-o ascunzi. Ce mi se pare ciudat e, de ce această simpatie e aşa de recentă ? E în formula 1 de o grămadă de vreme...

Şi da, după clasament ai dreptate, lucru care l-am afirmat chiar de la începutul discuţiei. După clasament Sato este mult mai slab decât Button. Tot ce am spus eu pană acum a fost faptul că clasamentul nu este singurul criteriu de apreciere. Şi după părerea mea, dacă luăm în considerare şi alte lucruri, diferenţa nu e chiar atât de mare după cum indică clasamentul. De exemplu, Sato nu prea a terminat cursele şi deci nu a luat o grămadă de puncte. La fel cum nici Reikkonen nu a terminat vreo şase, şapte curse sezonul ăsta. Dacă Coulthard ar fi terminat de câteva ori pe podium şi mai tot timpul în puncte, ai fi spus ca diferenţa dintre cei doi este enormă în favoarea lui Coulthard ?

Şi cu privire la episodul Button Renault, ceea ce sa întamplat a fost că cei de la Renault l-au preferat în mod clar pe Alonso. Pot sa afirm fără menajamente că a fost înlăturat ca să-i facă loc lui Alonso. Că era împrumutat sau nu, ce mai contează ?

bapsy
16th September 2004, 19:15
M-am prins si eu la ce te-ai referit cu tanar, doar vroiam sa subliniez ca si asta face diferenta: Button a ajuns la 19 ani in formula 1, pe cand Sato la 24. si putem sa zicem ca sezonul asta a fost luat "fortat" la BAR datorita lui Honda. Sincer pe Button am inceput sa-l apreciez mai mult de sezonul asta. Ai dreptate, sezonul asta a aratat cele mai multe. Normal ca-l apreciez, am si argumente pentru asta, de ce sa le ascund?

Am auzit si eu teoria pe care o zicea Daphix ca Button nu avea palmaresul obisnuit pentru un pilot de formula 1. Este doar partial adevarat, nu avea in Palmares competitii pe care deobicei noii venitiin Formula 1 le au ... dar a avea un talent pe care il dovedise deja, nu cred ca a fost cooptat intamplator de catre Williams. Si daca si-asa v-am scris o parte din palmaresul lui, hai sa va scriu tot palmaresul inainte de formula 1, ca sa fiti lamuriti:

- locul 2 la Formula 3 in Macau
- locul 3 in Formula 3 britanica 1999
- castigator al campionatului britanic Super-A 1999
- castiga ca nou venit Formula-Ford britanica 1998
- cel mai tanar campion european la Cart 1997
- cel mai tanar vicecampion mondial la Cart 1995
- castiga campionatul britanic de Cart cu 39 curse castigate din 39 - 1991
- de 7 ori campion britanic la Cart, diferite clase 1989 - 1993

Eu nu cred ca Williams risca asa usor, era clar ca este un pilot cu potential.

Legat de calificari: spui ca Sato l-a batut de multe ori in calificari pe Button ... uiti ca nu se mai pot face comparatii legate de calificari, avand in vedere noile reglementari, nu stii cat combustibil a folosit unul sau altul, de exemplu.

Sa discutam despre faptul ca Sato nu a prea terminat cursele. Iti spun mai concret, Sato nu a terminat 6 curse sezonul asta, dintre care doar una din cauza unui accident, iar restul (hmmm, ciudat) din cauza motorului. Si asta nu cred ca este numai ghinion, la asta ma refeream cand scriam ca forteaza. Ori nu stie ce-i poate masina, ori risca prea mult. Si Button a iesit de doua ori ... dar niciuna dintre iesiri n-avea vreo legatura cu motorul (ambele fiind defectiuni tehnice).

RedBaron
16th September 2004, 20:07
@bapsy
Eu nu am insinuat la modul negativ, ca Button nu avea palmares demn de F1. Din contra, si eu cred k Williams a avut ochi buni.

Apoi, cu referire la spartul motoarelor. In principiu, doar un incepator poate sparge prin necunoastere, un motor. Mai clar, mergi cu motorul turat (k la o masina normala) fara sa schimbi viteza, apare supraincalzire, etc... deci un necunoscator poate face asemenea greseli. Nici Montoya, nici Sato nu au putut face greseala asta mai mult decat... odata, hai sa zicem. Exista telemetrie, exista ingineri la standuri care tin sub observatie tot monopostul. Pot corecta multi parametri, pot observa daca ceva nu e in regula si semnaliza pilotului (radio...).
Eu zic ca defectiunile mecanice, cu precadere spartul motoarelor nu sunt rezultatul unui overdrive al pilotului. Ele sunt proiectate sa fie fortate un week-end intreg, 100%. S-a inoculat ideea asta ca pilotul forteaza masina=motorul prea mult si de aceea cedeaza, mai ales de catre comentatorii romani. E fantezie asta! Motoarele sunt proiectate sa fie "fortate"... si asta e un termen gresit. Acela e ritmul de exploatare... Intr-adevar, chiar daca ele sunt gandite sa reziste, am vazut pe multe finaluri de cursa ca ambele monoposturi Ferrari reduc ritmul. E o precautie.
Motoarele acestea sunt si foarte complexe, aliaje speciale, materiale exotice, uneori inginerii mai risca cu diverse inovatii, am vazut la Renault pana anul trecut un unghi f. mare intre cilindri... si aceste lucruri duc la motoare sparte. Apoi mai putem aminti k ele sunt influentate si de multe alte subsisteme, care daca cedeaza... comentatorul roman vede tot "motor spart de pilot". CAm asta vroiam sa spun :)
Regards

oaspetele
16th September 2004, 22:51
faza cu punctajul e oarecum subiectiva...........ia reanalizati prin prisma punctelor acordate pana in 2002..........
siddharta, inca mai astept un raspuns.

cocomic
17th September 2004, 02:25
- cel mai tanar campion european la Cart 1997
- cel mai tanar vicecampion mondial la Cart 1995
- castiga campionatul britanic de Cart cu 39 curse castigate din 39 - 1991
- de 7 ori campion britanic la Cart, diferite clase 1989 - 1993


daca te zoresc unii in timp ce postezi, mai faci si mici greseli :p... rezultatele respective au fost obtinute la karting, si nu la Cart, care este o cu totul alta mancare de peste :ok:... tu, fan isteric (si) villeneuve, ar trebuie sa stii asta ;)

bapsy
17th September 2004, 09:15
@cocomic aka "isteric"
N-am scris "CART" - e o diferenta (!) :p ... sa tot fie cu k, eu am tradus ... prost :)
PS: Auzi , nu trebuie sa ma iei cu cuvinte dinastea in engleza, stiu ca te pricepi ... "like the" :D

@Daphix
Sa zicem ca ai dreptate, nu a avut Sato nici o vina din faptul ca i "s-a spart motorul" de 5 ori. Care este parerea ta atunci despre diferenta dintre cei doi? Daca Sato iesea doar de 2 ori, ca Button, crezi ca putea avea performantele coechipierului?

@oaspetele: daca punctajul se facea dupa felul in care se acordau puncte in 2002 ... diferenta dintre cei doi ar fi mult mai mare, avand in vedere cele 7 podiumuri ale lui Button.
PS: Cred ca te referi la junior.

Siddhartha
17th September 2004, 10:48
Oaspetele: Să mă scuzi dar nu-mi amintesc întrebarea...Poţi să fi un pic mai explicit ?

Bapsy: Discuţia asta despre Sato şi Button începe să bată pasul pe loc. Nu ştiu, pe ce ne contrazicem ? Pe cât de mare este diferenţa dintre Button şi Sato din moment ce amândoi acceptăm ca diferenţa există ? Oricum diferenţa asta este greu de cuantificat obiectiv, deoarece pornim de la un termen subiectiv, şi anume acela de "valoare". Mai întâi ar trebui să definim obiectiv acest termen. Dacă spre exemplu îl definim ca puncte în clasament, atunci ai dreptate, şi ţi-am mai spus asta de două ori. Problema este că nu-l avem definit exact, şi eu pot înţelege una prin "valoare", tu poţi înţelege alta, de aici şi sursa neînţelegerilor. "Valoarea" de exemplu poate fi cuantificată pe termen lung sau scurt ( asta e o chestiune de alegere ). "Valoare" poate avea o relaţie de subordonare cu mediul exterior pilotului sau nu (altă chestiune de alegere), adică poate fi restrânsă la comportamentul luat în considerare la o situaţie dată sau abilitatea de a crea însăşi situaţia. "Valoarea" poate fi studiată comparativ sau pe o scară absolută ( altă chestiune de convenţie), adică comparată cu un set rigid de standarde sau pur şi simplu comparare de "valori" concurente. Ceea ce vrea să spun este că noţiunea de valoare "glisează" pe o plajă destul de largă dacă nu o definim exact. Şi punerea ei în concret ca să zic aşa, probabil că ar elimina toate neînţelegerile. Dar poate că o discuţie în acest sens nu-şi are locul pe thread-ul ăsta.

Mai bine am discuta despre calificările de la Moto GP. Ce ziceţi de polul provizoriu al lui Hopkins ?

cocomic
17th September 2004, 12:30
sa tot fie cu k, eu am tradus ... prost :)


DEX:
CART II ~uri n. sport Automobil cu un singur loc, cu caroseria si partea mecanică simplificate. /<fr., engl. kart

hmm... de data asta nu ai gresit... (chiar daca la toate pistele la care am fost la noi in tara tot karting scria :p )... oricum, automobilul fiind omonim cu o competitie extrem de cunoscuta din continentul american, s-ar fi putut crea confuzii... :cool:

'I hope you're feeling happy now..."

:ok:

bapsy
17th September 2004, 12:36
Mersi, cocomic :) Te-am iertat ... daca dai o bere :p

RedBaron
17th September 2004, 12:38
Sa zicem ca ai dreptate, nu a avut Sato nici o vina din faptul ca i "s-a spart motorul" de 5 ori. Care este parerea ta atunci despre diferenta dintre cei doi? Daca Sato iesea doar de 2 ori, ca Button, crezi ca putea avea performantele coechipierului?
Eu nu pot defini valoarea sau ... alte chestii. Pentru mine e clar ca Button e un pilot valoros. Am vazut ce stie. F1 este un sport f.complex. Putem de multe ori sa comparam cu fotbalul. Unii piloti nu se pot exprima la max. daca nu au sprijinul echipei (am vazut ex. in ultimii ani la Benetton: Wurz, Button), daca nu se simt bine, nu sunt agreati de echipa (Am vazut ex. la Williams: HHFrentzen, Zanardi), daca nu au un monopost cat de cat mai apropiat stilului de pilotaj.
Aici nu e vorba de a defini principii, termeni si alte chestii. Conteaza sa poti vedea un pic si dincolo de cortina, sa poti citi si printre randuri. Poate uneori subiectiv, dar... adevarul si pe acolo e. Nu e tot in rezultatul cursei.
Cine e mai bun? Button sau Sato? Indiscutabil Button. Normal, sunt subiectiv. Imi place stilul sau mai mult, e mai matur in pilotaj, si-a dovedit valoarea. Sato.. nu stiu, a beneficiat poate de cel de-al 2lea monopost k valoare dupa Ferrari. Asa ca rezultatele sale nu m-au impresionat neaparat. Nici nu prea am vazut alte semne ca ar fi un pilot valoros. De talia Button, Alonso chiar si Raikkonen. Nu l-as uita pe Webber! Sunt 4 "tineri" f. buni.
Ma opresc aici la cazul "Button-Sato"

Insa poate ar fi interesant sa va dati cu parerea despre ultimii 2 coechipieri ai lui Schumi. Irvine si Barrichello. Ei au fost si coechipieri la Jordan ;) Intrebarea ar fi, care s-a descurcat cel mai bine la Ferrari si... care vi-a placut mai mult?

fia
17th September 2004, 12:38
@bapsy : Mai, tu cate beri vrei sa aduni de pe forum?

oaspetele
17th September 2004, 12:41
primele "post"-uri sunt complet pe lângă subiect. sigur într-o echipă se consuideră că toţi sunt coechipieri(prieteni) dar întotdeauna unde sunt valori apropiate ies scântei.pe vremuri prost - senna - mansell (la diferitele echipe la care au fost împreună Ferrari - MacLaren). dar sunt şi exemple de conlucrare bună din păcate foarte rare. barrichello fiind crde că un bun exemplu


la postul asta ma referam, scuze d-l Siddhartha.
:ok:

bapsy
17th September 2004, 12:45
@fia: Fac si eu ce pot :D Nu exista limita :D

@Daphix: Despre Irvine si Barrichello - Irvine pe langa ca nu mi se parea pilot bun, nu-mi placea nici ca om. Barrichello macar e simpatic :). Totusi Irvine, daca e sa o luam iarasi dupa statistici a fost aproape de a fi campion mondial. Dar nu se pune, pentru ca si Barrichello ar fi daca Schumacher n-ar participa. Ca si talent ... nu mi se pare ca nici unul dintre ei nu are prea mult. L-as prefera pe Barrichello, pentru ca stie ce inseamna "team-work" mult mai bine decat stia Irvine.

cocomic
17th September 2004, 13:05
@bapsy: dau atatea beri cate trebuie sa-ti fac o poza imbracata in steagul Ferrari :drak:

Si Irvine mi se parea simpatic... chiar daca nu se potrivea profesionismului ce-l insipira echipa italiana... totusi, era o pata de culoare in F1, care parca devine tot mai rigida, in care nici macar micile glume nu se mai regasesc...



"I had engine problems, I had braking problems... I had understeer and oversteer... YOU NAME IT, I HAD IT" :D

roxana
27th September 2004, 22:07
eu am o intrebare: oare pilotii se straduiesc sa se inteleaga, sau e cum da dumnezeu?
asta nu e tocmai un sport de echipa. si a doua intrebare ar fi: ajuta prietenia sau rivalitatea dintre piloti la dezvoltarea masinii?

RedBaron
28th September 2004, 00:08
Daca ar fi sa ne luam dupa ultimul eveniment de la Renault, schimbarea lui Trulli pe motiv ca... nu ar fi destul de "rival" pentru Alonso, ei fiind prieteni, nu ar exista concurenta... am trage o concluzie. Insa se stie, mutarea a fost motivata asa, dar substratul e altul.
Eu cred ca pilotii incearca sa se inteleaga. Au fost cazuri in care s-au ajutat, prin setup-uri la monopost copiate unul de la altul... si tot felul de alte situatii. Spre ex. eu te las daca, tu ma lasi daca... Adevarul e ca nu orice coechipieri se pot intelege. Depinde de caracterul lor. Ca in orice grup social, nu?! Depinde de om.
Apoi, sunt situatii in care rivalitatea coechipierilor poate duce la dezvoltarea unui monopost. Insa acestea sunt mai putine decat in cazul contrar, deoarece fiecare ar trage inspre stilul sau de pilotaj... Sunt si exemple concrete pentru toate situatiile, pe care nu le mai amintesc, insa iau ca exemplu tot Ferrari. Ei au reusit ce au reusit, pentru ca nu au schimbat echipa castigatoare. Se stie rolul lui Barrichello.

bapsy
12th October 2004, 11:00
Este oficial: Sato ramane la BAR. Soarta lui Button inca nu este cunoscuta.

Deci pe sezonul viitor stam in felul urmator:

Ferrari:
Michael Schumacher
Rubens Barrichello

Williams-BMW:
Mark Webber
Jenson Button (sa dea Dumnezeu) - nu se stie

McLaren-Mercedes:
Kimi Räikkönen
Juan Pablo Montoya

Renault:
Fernando Alonso
Giancarlo Fisichella

BAR-Honda:
Jenson Button (?)
Takuma Sato

Sauber-Petronas:
Jacques Villeneuve
Felipe Massa

Toyota:
Ralf Schumacher
Jarno Trulli

Curios, nu stiu pe cine ar lua Williams daca Button nu vine la ei ... daca vine Coulthard fac greva :(

sotostone
12th October 2004, 13:22
poate revine Nigel Mansall sau chiar Ricardo Patrese :))

grig_jr
12th October 2004, 13:47
nelson piquet, nu vreti? lauda ,... si imi e frica sa mai zic nume ca poate is morti :>

rasheedkpenny
12th October 2004, 14:06
Poate revine sud-africanul Jody Scheckter... ultimul campion Ferrari, inaintea lui Schumi! :)

Pe de alta parte competitia intr-o echipa e un lucru benefic, cu conditia sa nu fie intr-atat de aprinsa incat sa se saboteze coechipierii intre ei. Inchipuiti-va ce ar fi facut Schumi si Hill in aceeasi echipa... :)

grig_jr
12th October 2004, 14:19
cred ca ceda hill psihic. clar,.... oricum avea fire albe. daca era cu schumi in echipa era ori carunt de tot ori chel si cu nervii la pamant.:>

sotostone
12th October 2004, 14:24
Hill era mai bun decat Schumi.... si cred ca daca ar fi fost in aceeashi echipa s-ar fi dovedit chestia asta....
parerea mea......poate fi combatuta...poate insa pe Ferrari l-ar fi facut Schumi dar cred ca daca ar fi avut amandoi o masina cu care s-ar fi evidentziat mai mult tehnica decat "care apasa mai tare pe acceleratzie" Hill ar fi fost mai "bun" decat Schumi...

grig_jr
12th October 2004, 15:01
hill a nimerit la williams in era in care nu se putea lua nimeni de ei. hai sa fim seriosi. terminau amandoi cu 2 ture avans fata de ceilalti. oricine era in masina aia la vremea respectiva ar fi mers bine.

s-a si vazut ca nu a mai facut nimic dupa aia.

bapsy
14th October 2004, 18:08
O continuare a comparatiei dintre cei doi: Button de 9 ori pe podium (se adauga China si Japonia), saracu' Sato a ramas tot la acel 1 norocos.

Vestea foarte proasta este ca s-a decis: Button ramane la BAR :( .... nici nu vreau sa ma gandesc cine ar putea veni anul viitor la Williams ...

sotostone
14th October 2004, 18:17
sa-mi verific shi eu semnatura :D sorry....
by the way..... mie mi-a placut mult de Hill si d'aia sunt subiectiv: Hill better than Schumi (Afirmatzie "parere personala":D)

oaspetele
14th October 2004, 21:57
:)
asa zic si eu, ca Minardi da clasa la Honda. e doar parerea mea.
dar daca o spun cu glas tare, ma trezesc ceilalti din somn.

Hill a fost un pilot mediocru, undeva intre coulthard si panis.
spre norocul lui, a dat peste o masina gen Ferrari de anu asta.
atat si nimic mai mult.
ah, era englez. lucru care a contat pentru old papa Frank. si inca ceva : e fiul unui mare pilot.

grig_jr
15th October 2004, 10:45
@oaspetele = vocea ratiunii !!!!!!

cocomic
15th October 2004, 16:03
si inca ceva : e fiul unui mare pilot.

ghici ciuperca cine-i alt fiu de mare pilot, care se incadreaza in descrierea ta :drak:

___________________________________
p.s. semnatura valabila pana in 20.X. 2004

bapsy
15th October 2004, 16:13
Am inteles aluzia, deci vad ca faci echipa cu grig ... :mda: Adik, on topic, voi sunteti coechipieri, iar eu adversar ...

sotostone
15th October 2004, 16:21
:)
Hill a fost un pilot mediocru, undeva intre coulthard si panis.
spre norocul lui, a dat peste o masina gen Ferrari de anu asta.


Atunci Schumacher e la fel de varza ca shi Hill are noroc de o mashina Ferrari mereu... in rest e doar un pilot mediocru

RedBaron
15th October 2004, 16:50
Damon Hill a fost un pilot bun, dar [dupa parerea mea] sub fratii Schumacher, Raikk., Hakk. or Button.
Cea mai mare calitate a sa mi s-a parut a fi puterea de concentrare, in sensul in care cu un monopost bun scoatea constant rezultate bune, un pilot rapid in general. Din pacate, a pacatuit la capitolul agresivitate [=tehnica depasirilor]. Nu m-a impresionat in mod deosebit. De altfel nu cred ca Hill sa fi fost sub Coulthard sau Panis. In nici un caz Panis...
Totusi, incercand o comparatie D.Hill - J.Vill. [avand in vedere si faptul ca sunt fii de campioni mondiali] J.Vill zic ca e un pilot mai complet. Un caracter mai dificil insa.
In fine, totul e subiectiv, poate unora le place acest tip de pilot care isi face treaba fara prea mare galagie, castiga... ma rog. Gusturile nu se discuta.

oaspetele
15th October 2004, 17:33
domnu soto, de ce fortezi nota ? citeste ce am scris, apoi trage concluzii !
Hill a dat peste o masina ca Ferrari de anu asta, lui Schumi i s-a datorat masina de anu asta !
si daca facem o comparatie intre Ferrari din anul 1996 si cel de acum, iti vei da seama ca ai gresit in aprecierea ta, voit rautacioasa, dar in fapt fara suport.
Ferrari din 2000 (poate), 2001, 2002 si 2004 a fost evident masina mai buna.
faptul ca recunosc asta ar trebui sa te faca sa intelegi ca sint in stare sa vad lila acolo unde este cazul. dar nu si unde e maro.

cat despre jac, tatal sau a fost unul dintre cei mai tari piloti, care nu au avut privilegiul de a-si inscrie numele in lista castigatorilor de campionate mondiale F1. mult peste jac.
dar si jac este peste hill.

nu cred ca hill e mult peste coulthard. doar ca scotianul a avut ghinionul sa dea peste hakkinen

cocomic
15th October 2004, 17:42
nu cred ca hill e mult peste coulthard. doar ca scotianul a avut ghinionul sa dea peste hakkinen

da, in acul de par de la spa :drak:... si 'ghinionul' sa iasa in turul de incalzire la o cursa de acu cativa ani, imi scapa numele, cand a calcat linia vopsita de pe marginea circuitului... :D... si tot 'ghinionul' l-a facut sa faca accident singur pe linia de intrare la boxe, tot acu cativa ani... :drak:... :headbang:

oaspetele
15th October 2004, 18:05
buna continuarea !

chestia e ca nu am zis nicaieri ca david ar fi un pilot deosebit, lipsit de gresala !
e de acelasi calibru cu hill, doar atat.

cocomic
15th October 2004, 18:28
de fapt e un pilot 'deosebit'... americanii folosesc pentru asta o expresie din 2 cuvinte, din care ultimul este "challenged" :evil:

___________________________________
p.s. semnatura valabila pana in 20.X.2004

RedBaron
15th October 2004, 19:30
Acu hai sa intru si eu k avocat a lui Coulthard in discutie!
Remember greseala lui Hakkinen la Monza in prima sicana, singur la conducere... atunci cand a plans! E comparabil cu Estoril '95 cand DC a intrat in parapet la boxe? Poate mai grav! JV... sunt prea multe curse unde entuziasmul sau a dus la greseli, mai ales in perioada BAR.
Nu arunca cu noroi in DC fara a sublinia greselile celor cu care il compari. Nu uita ca DC a fost locotenent fara acte in regula in cateva momente decisive in cariera sa la McLaren! Piloti "challenged" au fost multi in istoria F1, poate unii au auzit de elvetianul JD Deletraz spre ex. Exemple mai recente: Montermini, Nakano, Marques, Mazzacane, Tuero, Rosset, etc ...
DC e un pilot de pluton, care s-a plafonat si a avut si mult ghinion sezoanele acestea. Totusi mi se pare nedrept sa fie el ciuca mistoului. Si ca sa inchei aceasta parerea personala, intotdeauna DC mi s-a parut peste Barrichello. Brazilianul nu m-a impresionat nici cat Irvine [care lud cum a fost, era un caracter] avand in vedere de ce material a dispus. Imi aduc aminte zeci de calificari in care Schumi era mai rapid cu macar 5 zecimi ca Rubens. Si sa nu zica vreunul bazaconiile din presa/tv prin care se sugera ca Schumi primea un monopost mai performant si saracul Rubens... ceva cu 3 roti.
Re.

grig_jr
17th October 2004, 14:56
DC e pe p**a lui ca umbla cu cele mai tari femei de pe planeta. nu imi perimit sa ma iau de el. pe pista,.... s-a cam zis tot ce era de zis despre el

despre comparataia JV - DH (asta e hill) nu mi se pare corect argumentul ca cineva este mai putin de kkt daca altul este mai de kkt decat el. tot timpul se gaseste cineva mai dezastruos decat oricine. asta nu arata decat un singur lucru : sunt amandoi la fel de ...

a, si bapsy: nu a fost o chestie voluntara ( treaba cu "Am inteles aluzia, deci vad ca faci echipa cu grig ... Adik, on topic, voi sunteti coechipieri, iar eu adversar "). as fi bucuros sa facem "echipa" oricand,.. da-l in **** pe coco ca oricum nu raspunde la telefoane in ultima vreme :P

bapsy
22nd October 2004, 10:45
Si candidatii pentru locul liber la Williams anul viitor sunt:
Heidfeld si Pizzonia ....

"Sperante mari" deci pentru Williams anul viitor. Parca ma vad anul viitor cantand la Hungaroring : Pizzi, Pizzi, Pizzi lasa-nee, lasa-nee, lasa-neeeeeee!!!

grig_jr
22nd October 2004, 11:15
tu ai o problema cu williamsu,... da-i dracului ca is pe duca,... e ca si cum ai tine cu sauberu acuma,...

bapsy
22nd October 2004, 12:21
Chiar am probleme cu ei, vorba ta, is pe duca :( Era prea frumos sa vina Button. Nu vezi ca nu-s in stare sa-si ia macar piloti calumea. Pizzonia???????? Pai Jaguaru' s-a saturat de el, si vine la Williams???? Parca vad ca mai intra si Coulthard in calcule ...

De ce nu Sauber :D? (apropos, in strafundul sufletului tin si cu ei)

grig_jr
22nd October 2004, 13:40
asta e! e vremea altor echipe in sezoanele care vin. ferrari, bar, renault eu zis si toyota. ar cam fi cazu sa se vada ceva rezultate pe pista la cati bani au bagat. piloti ar avea sezonul care vine. mclaren si williams au ajuns echipe din a 3a cat valorica in f1. nu se mai pot bata nici macar pt locurile 4-5 in curand ! asta e. e un fel de ciclu mi se pare mie,.. care tine cam 10 ani, nu ati zice? anii 80 au fost mclaren, anii 90 au fost williams (sau renault, dupa caz), acum ne aflam in plina era ferrari, dar care nu poate sa tina o vesnicie !!!! cine stie cine o sa urmeze?

cica e jaguarul de vanzare cu 1 euro. cu singura conditie sa se investeasca in echipa 100 mil usd.

mama ce posturi linisite pt mine azi!!!! asa patesc daca postez pe muzica de cesaria evora: É Doce Morrer No Mar,... tralalalala :P

bapsy
22nd October 2004, 13:58
BAR-ul sper sa mai vina din spate, macar acolo sa-l vad pe Button ca face ravagii. Bine putin probabil ca sezonul viitor sa nu fie tot din era Ferrari ...

Da grig, ma impresionezi cat de calm esti ... pana acuma ce ai ascultat, Sepultura :drak:?

grig_jr
22nd October 2004, 14:07
nu trebuie sa ascult nimic cand sunt asa cum sti tu. aia e starea mea naturala :)) am terminat cu cesaria evora acuma da' tot ceva chill ascult ca doar is la lucru :P,.. moby face treaba

da, bar-ul sunt pe o panta ascententa clara, ideea este ca nici ferrari nu or sa stea cu mainile in sani. ati auzit ceva despre cutia aia de viteze pe care o dezvolta ferrari? ceva proiect de 40 mil euro... nu prea am detalii. pe net au fost ceva articole, acuma nu mai gasesc nici unul

dar v-am zis: toyota ar fi cazu sa vina cu ceva. daca programul de dezvoltare nu a functionat, macar ala de spionaj sa mearga,.... si tot trebuie sa faca treaba la anu :P

Sasuke Uchiha
22nd October 2004, 21:50
piloti de la ferrari...in timp ce Shumi castiga cursele,aproape fara probleme,Barichello,sa chinuie sa termine cursa,si totusi e singuru' care nu a abandonat.. :headbang:
La anu' Kimi si Montoya,or sa fie cei mai buni piloti si clari favoriti la titlu... :ok:

Nicholas
23rd October 2004, 12:20
Ralf si Montoya nu s-au comportat ca doi coechipieri ci mai mult ca doi adversari si asta ia costat foarte mult.
Cei doi de la Ferrari,ca acum nu exista om din lumea asta sa nu-i stie au facut o echipa extraordinara in ciuda tuturor regulilor,au stins uneori farmecul Formulei 1 dar au castigat an de an si la urma urmei asta conteaza.
Nu exista locul 2 exista CAMPIONUL si Echipa Campioana.
:rosu:
Anul viitor as vrea sa cred :p ca se va echilibra campionatul dar asta ar insemna nu numai masinile dar si spiritul de echipa al fiecarui TEAM.

oaspetele
27th October 2004, 13:38
zice Coulthard :

''I let Damon go in Monza and Mika in Melbourne,'' said Coulthard, whilst forgetting the McLaren request in late 1997 ordering Hakkinen to drive past and claim a gift win from Williams' Jacques Villeneuve.

Coulthard said: ''I won those races, but the record book says I didn't.''


hm, ordine de echipa sau nu ??
;)

bapsy
27th October 2004, 13:54
Sau nu ... lui Coulthard i s-a dat tot timpul aceeasi sansa de la inceput cu coechipierul sau. Dar nu a fost in stare. Sa fim seriosi, gafe de-a lui Coulthard l-au costat curse pe Hakkinen. Oricum tind sa-l cred mai degraba pe Norbert Haug decat pe Coulthard, cel din urma a fost toata viata victima, altii au fost de vina ca nu a fost in stare de castigarea unui campionat.

grig_jr
27th October 2004, 14:45
ordinele de echipa au existat si vor exista in f1. e normal. de aia ii zice : ECHIPA. !!!

cocomic
28th October 2004, 02:29
@oaspetele: parca cei doi (mika si david, lolek si bolek, chip si dale, acul si barosul, inul si camesa) se intelesesera inaintea calificarilor asupra castigatorului... cel putin asa au declarat, din cate imi aduc aminte... ceva de genul: cine se califica din pole va fi lasat de celalalt sa treaca...

ordinele de echipa au avut intotdeauna doua taisuri... pe de o parte dezavantajeaza pe unul dintre piloti, si asta oricum ai lua-o nu e de loc bine pentru competitie... pe de alta parte insa, niciodata nu poti sti cum va arata situatia in final... cum ar fi fost daca pentru o cursa aiurea in care barri sa fie prin absurd in fata lui schumacher, cursa pe undeva pe la mijlocul sezonului, schum sa piarda titlul din cauza celor 2 pct. diferenta, in detrimentul unui pilot de la o alta echipa...

totusi, ordinele de echipa intr-o F1 perfecta nu ar trebui sa existe... varianta de mai sus este o posibilitate, si daca se intampla asta e si cu asta basta... singurele circumstante atenuante pe care eu le-as acorda se leaga de ultimele 2-3 curse, in care unul dintre piloti este iesit din cursa pentru titlu, iar celalalt are matematic sanse de a-l cuceri...

notthespoon
28th October 2004, 10:40
grig: depinde ce intelegi prin "ordin". daca prin ordin intelegi ceva de genul: "bari, schumi, be nice there on the playground, dont kick yourselves, share your things, and may the best win..." etc, atunci sunt de acord.
trebuie sa fie pastrata sportivitatea. intr-o echipa perfecta (citat cocomic :) ) asemenea "ordine" ca si cel de mai sus sunt subintelese (prin echipa perfecta inteleg si sportivitate si fairplay 100%).
nu sunt de acord cu ordine de genul schumi trebuie sa castige, asa ca bari, fa-i loc, tine-i spatele, etc (e un exemplu fictiv :) nu are nevoie de asa ceva schumi). sau cu tot soiul de aranjamente defavorizante pentru un pilot sau celalalt, aranjamente care nu le permit sa se "desfasoare" din cauza unor interese superioare.
oricum. asta e situatia in f1 ca si in alte sporturi. din punct de vedere strict al intereselor echipei, ordinele sunt date pentru a evita cat de mult posibil orice riscuri si pentru a plasa cat mai bine echipa. e greu sa faci o strategie de echipa fara a rani interesele pilotilor, e greu sa intretii spiritul de competitie inclusiv intre pilotii proprii fara a-ti asuma, ca echipa, niste riscuri, desi, pe de alta parte, ar fi un lucru pozitiv ca acest spirit de competitie sa existe.

grig_jr
28th October 2004, 14:52
daca nu ai ordine de echipa se intampla ce s-a intamplat in brazilia cu jaguarurile. aratati-mi seful de echipa care zice: "eu nu va dau ordine, omorati-va pe pista, distrugeti-mi masinile". trebuie sa recunoasteti ca in conditiile in care se alearga azi o manevra de depasire are un factor de risc extrem de mare mai ales daca cele doua masini sunt de valori apropiate. si cum se presupune ca cei doi coechipieri merg pe aceeasi masina,... e clar ca depasirea se va face doar pe 'driving skills'. iar acolo riscurile de acrosaj sunt foarte mari. acceleratiile sunt devastatoare, distantele de franare extrem de scurte. cand un pilot franeaza de la 300 la 100 tot sangele iti vine in fata, ochi, mainile si picioarele ti se ingreuneaza, creierul pierde oxigen, da' tu tzine masina pe drum, treci de ala din fata ta si ai grija sa nu il pocnesti sau vezi ce face el si ai grija de el pt ca este colegul de echipa.

altfel faceti fratilor 20 de echipe fiecare cu cate o masina. de aia s-a facut f1 asa cum e pt ca se presupune ca cei doi se vor ajuta pe pista. nu e mai simplu: "vezi ca vine colegu din spatele tau, trebuie sa il lasi sa treaca" sau " vezi ca il ajungi pe coechipierul tau, stai in spatele lui" , "tzinei spatele, apara-l". interesele echipei sunt mai mari decat "orgoliile personale" ale pilotilor. mi se pare ca se exagereaza. "i-a fost ranit orgoliul" - da-l dracu, e numa un pilot,.... si la cati bani ia, daca echipa ii zice ca acuma stai intr-un picior si fluieri, se executa, si nu e rusine, ca fluiera pe zeci de milioane de euro. saracutzii de ei.

va dati seama ca folosind punctajul (stupid) care se foloseste acuma in f1 trebuie sa il ai pe coechipier in spatele tau ca sa iti asiguri un avans de minim 4 pcte/cursa fata de principalul contracanditat la titlu.

@coco: nu sunt deacord. ideea de echipa presupune ordine catre piloti.

notthespoon
28th October 2004, 18:18
in nici un caz nu e vorba la orgoliile personale ale pilotilor, cum ca ar fi ranite din cauza intereselor echipei. deci nu e vorba ca e ranit cineva in orgoliu, ci ca nu are ocazia sa dea ce are mai bun din el, atunci cand i se iveste ocazia.
era vorba ca spiritul asta de echipa (mai simplu :) ) din categoria: tine-i spatele, apara-l, etc, elimina din competitivitate. in cadrul aceleiasi echipe, competitia intre piloti nu e -asa cum ar trebui sa fie, dupa parerea mea- libera de orice constrangeri. e limitata de interesele echipei, care primeaza (lucru cu care se pare ca am picat de acord).
eu vreau "spectacol" de la formula 1. vreau sa vad o cursa in care fiecare sa dea ce are mai bun din el. din punctul meu de vedere, spectacolul ar fi mai frumos daca pilotii ar pilota mai mult pentru ei, si mai putin pentru echipa. lucru greu posibil, ce-i drept.

si mai vreau sa adaug ceva: atunci cand o echipa functioneaza ideal, pilotii "au grija" unul de celalalt fara a fi nevoie de indicatii in directia asta. cand lucrurile merg bine si fiecare poate demonstra ce poate are loc un fel de ordonare naturala.

bapsy
28th October 2004, 18:37
impartasesc parerile lui cocomic si notthespoon: dupa parerea mea ar trebui date sanse egale la amandoi, nu sa fie de la inceput decis care dintre ei sa se lupte pentru titlu. normal, daca apare raca intre coechipieri este periculos, deci ar trebui lamurita chestia asta din start ... sa nu se intample cum s-a intamplat cu coulthard si hakkinen. adica in cazul in care unul incearca sa-l depaseasca pe celalalt si este riscant, e normal sa i se spuna de la boxe sa nu se bage.

iar apoi, daca unul s-a departat foarte mult, iar celalalt nu mai are sanse la titlu, atunci da, atunci mi se pare normal sa-l ajute coechipierul. si nu asa penibil cum a facut-o bari atunci cand l-a lasat pe schumi pe ultimii metri.

grig_jr
29th October 2004, 09:23
"din punctul meu de vedere, spectacolul ar fi mai frumos daca pilotii ar pilota mai mult pentru ei, si mai putin pentru echipa" - pilotii piloteaza pt cine ii plateste. n-au decat sa isi inchirieze piste si masini in timpul lor liber sa piloteze pt ei cat vor. trebuie sa intelegeti ca oamenii astia sunt profesionisti, nu ceva gen de aventurieri !

oaspetele
29th October 2004, 10:24
nu stiu de ce discutia a deviat : citatul meu se refera la echipa Williams, coechipierii acestei echipe si ordinele dictate de papa Frank. repet, e vorba de Williams, ce tot ii dati cu Schumi si Barri ??

grig_jr
29th October 2004, 10:42
sti bine ca la williams masina si echipa e pe locul 1. pilotii sunt ceva auxiliar. asa a fos si va fi intotdeauna la williams. frank se cam p*sa pe piloti. a concediat o kila de campioni mondiali in clipa in care au inceput sa aiba pretentii.

oaspetele
30th October 2004, 07:48
stiu bine, dar ma cam deranjeaza ca, atunci cand chiar david recunoaste ca au existat ordine de echipa, colegii nostri de forum deturneaza subtil sensul discutiei.
oameni buni, io unu cred ca si la Minardi au fost si vor mai fi ordine de echipa, nu doar la Ferrari !!
chestia e ca alea de la scuderie sar in ochi, ca e vorba de locul I.

;)

fia
31st October 2004, 10:12
Asa sunt unii invidiosi :evil:

grig_jr
2nd November 2004, 12:32
in 94 sau 95 sainz a fost oprit (incetinit) de echipa pt a lasa pe colin mcrae sa treaca (era pe final de sezon, in lupta pt titlu - va suna cunoscut?) si au fost penalizati de fia. se pare ca in unele sporturi nu sunt tolerate ordinele de echipa. sunt chiar penalizate.

aaa, si toate astea se intamplau la subaru!! :)

totusi cred ca e vorba de '94 pt ca in '95 a castigat sainz. o sa mai caut pe net.

viorel 31
10th November 2004, 15:42
De la inceput va spun ca sunt fan Ferrari si Michael Schumacher.
Cat priveste Formula 1, ultimii anii( 5-6) au fost cu adevarat de vis pt mine. Astept cu interes noul sezon si...sunt foarte curios de cum vor lucra impreuna Montoya si Raikkonen la Mclaren Mercedes, acestia fiind, dupa mine principali rivali la titlu pt M.S.
Sunt f curios cum se vor intelege cei doi stiindu-se faptul ca sunt doua "pietre tari", de eventuale conflicte intre ei va castiga cine? a-ti ghicit Ferrari. :drak:

grig_jr
10th November 2004, 17:22
conflicte intre ei pentru locurile 7-8 eventual. cele din fata sunt rezervate la anu pt ferrari, bar si renault. poate chiar toyota. parerea mea ca williams si mclaren vor continua panta descendenta pe care se afla.

o sa vedem ce va fi. forzza ferrari !

viorel 31
11th November 2004, 08:17
/hello Sper sa ai dreptate Grig_jr
Dar ..pt frumusetea sportului si a competitiei m-as bucura ca Ferrari sa aiba acest an un team pe masura. :drak:

grig_jr
11th November 2004, 09:31
va avea. asa-i ce cool e sa castige tot ei, da' in urma unei lupte,.... nu solo in fata !

bapsy
11th November 2004, 09:43
Eu spun ca din pacate Williamsul nu va avea sanse anul asta nici macar la locul 2 ... va fi undeva departe in clasament, mai ales ca nu are piloti (cu Button poate mai avea vreo sansa). Ma rog ... totusi pe McLarren ii vad mai bine, doi piloti de clasa, sper sa se descurce si cu masina .... se vor bate pt locul 2 cu BAR. Raikonnen si Montoya sunt un cuplu interesant. Si cu siguranta nu va exista ordine de echipa, cel putin nu pana la jumatatea sezonului, astfel incat fiecare va incerca sa impresioneze cat mai mult.

Asa ca nimeni n-are motiv de bucurie ... se duce dracu Formula 1, defapt s-a dus deja .... :( Ferrari nu va avea adversar nici la anul :(

grig_jr
11th November 2004, 09:53
degeaba au mclaren (cica) piloti ( eu as fi zis pilot, ca stie toata lumea ce cred eu de monty - de fapt eu ma bucur ca a mers la ei - se merita unu pe altu) pt ca chiar nu cred ca se vor descurca cu masina. handicapul acumulat anul trecut se pare ca are repercursiuni mult mai mari dacat ar fi anticipat cineva.

notthespoon
11th November 2004, 10:51
dintre williams şi mclaren, aş miza pe mclaren. cred că montoya+raikkonen o să facă treabă mai bună decât webber+pizzonia sau mai ştiu eu cine o să fie coechipierul lui. dacă reuşesc să seteze/controleze maşinile, s-ar putea să "prindă" o poziţie chiar mai sus de 7-8, cum văd că a estimat grig. rămâne de văzut.
mi-ar place şi mie foarte mult ca măcar cei doi (montoya şi kimi) şi măcar pentru câteva curse, la început, să fie cel puţin în egală măsură adversari şi coechipieri.

p.s. după cum se vede, n-am aflat dacă s-a decis cine o să fie coechipierul lui webber. spuneţi-mi şi mie, că se pare că nu găsesc nimic :)

grig_jr
11th November 2004, 11:01
nu se stie inca cine va fi al 2lea pilot de la williams. deocamdata e in trialuri pt williams: davidson si heitfeld. insa sunt discutii cu bourdais care ar vrea sa vina si el (dupa ce a castigat cart-ul anu asta). ca de obicei frank se joaca cu pilotii si mai ales cu nervii lor. a chemat o gramada de ei in teste toamna asta si se pare ca treaba va continua toata iarna. eu zic ca nu o sa stim pana in februarie cine o sa fie al 2lea pilot la ei si mi se pare ca ii pare tare rau dupa button. miza pe el.

cat de spre mclaren: trebuie sa ai ce sa setezi/controlezi, .... ca degeaba gasesti tu setarea ideala la o motoreta,.. tot nu o sa te poti pune cu o haiabusa ! :P

bapsy
11th November 2004, 11:03
Nu se cunoaste coechipierul lui Webber. Williams are la alegere: Nick Heidfeld, Pizzonia si Anthony Davidson (pilot de teste la BAR) ... deci "mari talente" :(

viorel 31
11th November 2004, 14:10
In lupta pt titlu in F1 pe 2005, alaturi de Ferrari care este din nou favorita, cred ca se vor inscrie cu sanse reale BAR Honda si Renault, si dupa aceste teamuri s-ar inscrie Mclaren Mercedes si W. BMW.
Urmaresc in primul rand clasamentul anului 2004, dar si echipele, pilotii si motorizarea este importanta in acest ...sa zicem clasament. :ok:

bfg.cold fever
14th November 2004, 18:08
Hai ca am venit doar sa va salut am si eu ceva de spus da nu pot acuma ca am treaba :( . Revin sa diswcutam problema ca e FOARTE FOARTE interesanta, desteapta idee a avut ala de a facut pagina :D
Ciao!!!

notthespoon
18th November 2004, 11:16
"We consider that our current test driver Antonio Pizzonia is the most likely occupant of the second seat," Williams told Eurosport.
Nu cred să-şi schimbe decizia. Pizzonia va fi probabil coechipierul (şi adversarul, sper :) ) lui Webber, deşi Webber nu prea e încântat de prestaţia lui Pizzonia, fostul său coechipier de la Jaguar.
(http://f1.racing-live.com/en/index.html?http://f1.racing-live.com/en/headlines/news/detail/041118091504.shtml)