PDA

View Full Version : dinamo de la rusi



Galileo
28th April 2003, 10:20
Eu zic ca trebuie desfiintzat acest club hahaha!
voi ce zicetzi? :naughty:

baubau
28th April 2003, 11:19
Esti cu capu :shit: :ciocan: '......Staicu a fost si este miltian nu?(in sufletul lui bolnav...) :D

Sorin
28th April 2003, 11:56
:fuck_off: vai ce urat esti moldovene! :thinking:
imi vine sa... :vomiton: cind te vad sau aud de dinamo :happy
:D
:pace:

deep purple
28th April 2003, 17:11
Blue, ordinea e asa:
Dinamo, rusinea!
Dinamo, retrogradarea!
Dinamo, desfiintzarea!
Si daca vrei si... "uitarea"!

nick
28th April 2003, 22:57
Inca din 1990 am fost de parere ca Dinamo si Steaua ar fi trebuit sa fie desfiintate,avind in vedere ceea ce reprezentau ele .Daca nu ma insel,m-am exprimat chiar si pe acest forum in legatura cu asta.Daca aceste echipe ar fi fost desfiintate atunci,fiind totodata"trecuti in rezerva" si alti indivizi gen Dragomir,Padureanu, Alexandru,Pascu,etc. nimic din ceea ce se intimpla acum la Dinamo sau in fotbalul romanesc nu ar mai fi fost posibil.

Azur89
28th April 2003, 23:24
Dinamo, rusinea!
Dinamo, retrogradarea!
Dinamo, desfiintzarea!
Si daca vrei si... "uitarea"!

Subscriu...

Dorin
29th April 2003, 01:42
Trist ce incultura fotbalistica in comentariile de mai sus .Sigur ca Dinamo a cumparat jucatori si meciuri dar ce face tota lumea profesionista ?? Care sint stelele lui Real ,sau Barcelona sau Celtic sau Inter sau cine vreti . Si atiti altii au cumparat si meciuri si cumpara tot timpul(vezi Olimpique Marseille) . Dar fotbalul tot firbinte si frumos ramine . Chiar si cu putin Teatru...ca doar asta este pina la urma , spectacolul !Sau ce ziceti de atitea si atitea meciuri de box s iwrestling. Sau de formula 1 si raliuri unde se dau ordine cine sa cistige ...
Dinamo asa cum a fost a dat pe Parcalab , pe Lucescu pe Dumitrache , pe Dinu , pe attia si atitia altii. Si au fost apoi lansati in lume si au facut mindria tarii!!!Asa ca mai relaxati-va . Si la filme cu James Bond ne ducem si stim cine va cistiga dar nu ne suparam si ne bucuram de SHOWUL oferit !!! :yeah: Dorin

Galileo
29th April 2003, 09:21
Asa e Grig, trebuia sa pun si o obtiune "toate variantele" :D :D


in ceea ce priveste faptul ca toate echipele au facut blaturi, de acord....NUMAI CA,ASA CUM NU PUTEM COMPARA CRIMELE ********ILOR CARE AU TRAS IN COPII NEVINOVATZI CU FAPTUL CA ACEI COPII ERAU UTECISTI SAU PIONIERI(IMEDIAT DUPA REVOLUTZIE ERAU NISTE SPURCACIUNI DE OAMENI CARE TOT LANSAU ACEASTA IDEE PE POSTURILE TV, TOTZI AU FOST VINOVATZI CA A DURAT ATAT COMUNISMUL :o );TOT ASA NU PUTEM COMPARA VINA ALTOR CLUBURI CU MIZERIILE FACUTE DE CLUBUL MILITZIEI SI SECURITATZII ,INFIINTZAT LA ORDINUL SI DUPA MODELUL RUSILOR. NICI CA PRACTIC PALMARESUL LOR, E UN DECOR DE MUCAVA,REZULTATELE LOR FIIND INFLUENTZATE DE ORDINE ALE GENERALILOR DE MILITZIE SI SECURITATE, CA AU FACUT BLATURI LA GREU SI AU AVUT PE DEASUPRA SI UN INTREG CORP DE BALERINI INTRE FLUIERASII MIORITICI. SA NU UITAM CA DIN LOTUL STIINTEI AU DISPARUT 21 DE JUCATORI DUPA PLECAREA CAINETZOIULUI.SA NU UITAM CA ATI LUAT TITLUL ANUL TRECUT DESI AVEATZI UNUL DINTRE CELE MAI SLABE LOTURI DIN DIVIZIA A LA STARTUL CAMPIONATULUI TRECUT.ITRE TIMP VI L-A FACUT CADOU NETZOIU PE CL.NICULESCU, PINALTI VI L-A DAT PE C.ILIE , MITZA BICICLISTA SI GINGARASU AU FACUT PRESIUNI GUVERNAMENTALE , NETOIU,PINALTI SI ALTZI :jerk: V-AU FACUT O CARCA DE PUNCTE CADOU SI :worship: ASA CA EU CRED DIN TOT SUFLETUL CA ATATA TIMP CAT VA EXISTA ACEASTA CIUMA ROSIE , NU VOM AVEA CAMPIONAT CORECT. INDIFERENT DE CE MASURI S-AR LUAT.
DINAMO E CONSTRUIT PRIN UCIDEREA ALTOR DOUA CLUBURI, A FURAT JUCATORII SAU I-A INROLAT OBLIGATORIU(SI STEAUA FACEA LA FEL) DAR CE A FACUT DINAMO, DE-A LUNGUL ANILOR NU A FACUT NICI O ECHIPA DIN FOSTUL LAGAR COMUNIST. ESTE CAMPIOANA MURDARIEI UMANE.
Acum cand nu prea mai pot sa blatuiasca meciuri, se vad si rezultatele reale :happy iar suporterii lor au ramas
/jaw drop/
ASA CA, /fu/ dinamo

vezi Dorine, asta e tipic pentru suporterul dinamovist ; sa se bucure de acest circ dezgustator si tu ii zici show? :?

Sorin
29th April 2003, 11:03
eu votez :rusi+militieni+rusine+retrogradare+desfiintare+ui tare
/fu/ dinamoblat

RETROGRADEAZA-I NETOIULE SI MUTA-I LA FOCSANI :happy


DINAMO N-ARE CE CAUTA IN FOTBALUL ROMANESC, NU /nope/


FORZA STIINTA!!! :yeah: /hello :ok:

dinamo :no: iar dinamovistii :shit:

oaspetele
29th April 2003, 11:26
Trist ce incultura fotbalistica in comentariile de mai sus .Sigur ca Dinamo a cumparat jucatori si meciuri dar ce face tota lumea profesionista ?? Care sint stelele lui Real ,sau Barcelona sau Celtic sau Inter sau cine vreti . Si atiti altii au cumparat si meciuri si cumpara tot timpul(vezi Olimpique Marseille) . Dar fotbalul tot firbinte si frumos ramine . Chiar si cu putin Teatru...ca doar asta este pina la urma , spectacolul !Sau ce ziceti de atitea si atitea meciuri de box s iwrestling. Sau de formula 1 si raliuri unde se dau ordine cine sa cistige ...
Dinamo asa cum a fost a dat pe Parcalab , pe Lucescu pe Dumitrache , pe Dinu , pe attia si atitia altii. Si au fost apoi lansati in lume si au facut mindria tarii!!!Asa ca mai relaxati-va . Si la filme cu James Bond ne ducem si stim cine va cistiga dar nu ne suparam si ne bucuram de SHOWUL oferit !!! :yeah: Dorin

-Dinamo (da si Steaua) nu au cumparat jucatori , ci i-a adus cu forta , i-a furat !
-Si Olympic a cumparat meciuri. corect. da ce a patit pe urma ???
-meciurile de wrestling nu prea se incadreaza la sectiunea sporturi
-ordinele de echipa din automobilism se refera la ECHIPA. in echipa mea , io fac ordinele .
-Lucescu si Parcalab erau deja jucatori consacrati , nu Dinamo i-a facut.......
-la filme cu James Bond te duci tu...
-daca vrei sa vezi filme , uita-te la cinematograf si nu pe teren.

in concluzie , Dinamo sucks.

Sorin
29th April 2003, 11:47
dinu :? ....Ala cica va juca in filmul Fefeleaga :happy , nu in James Bond /nope/
joaca rolul lui Bator :D

:yeah:


Forza Stiinta! :ok:

dinamo :no:,
netoiule,retrogradeaza-i sa joace cu electromagnetica,"prietenii lor de la Foresta ,prin vrancea si bineinteles sa-si caute blaturile la rezervele de la campina :ce_carnati: /fu/
:pace:

Sorin
29th April 2003, 12:07
ii uitasem pe borcea si kiritza :)
astia doi cica joaca in filmul mihail caine de circ :D :D
iar mister 8) in filmul omul cu luleaua sfaramata (productie CCCP 1985) :happy

Dorin
29th April 2003, 12:56
Tot nu pricep de ce atita ura .Chiar nu intelegti ca fotbalul e doar un joc ??De ce sa dramatizam un lucru in definitiv atit de trivial ???Fotbalistiii chiar daca joaca la Victoria Falticeni (scuze , doar un exemplu... )sint destul de des increzuti si plini de ei. Si nu sint fotbalistii care impusca copii pe strazi...?!?! Eu nu sint in definitiv suporter dinamoviet dar sint impresionat de modul agresiv si subiectiv de a vedea problemele.
Stiti ce sporturi sint po****re in India si care sint vedetele ? Cricket de exemplu.Ati auzit de bandy care se joaca in nordul Europei ?Sau de fotbalul de club dinChina ,Ecuador ,Peru sau Australia ? Cui ii pasa ?Hochei in America , golf , etc ? Si ce vedete .Si ce ne doare pe noi cei mai multi ?Chiar daca cei de acolo ard pentru asta. Asa ca vedeti ca puneti atita ura si agresivitate in ceva la urma urmei atit de banal.Chiar nu v-ati bucurat cind dinamo a batut pe Milano in 82 in plina perioada comunista?
:yeah: Dorin

deep purple
29th April 2003, 18:17
"Chiar nu intelegti ca fotbalul e doar un joc ?"
Ba da, noi intelegem, ne mira faptul ca Dinamo nu intelege asta. De aici si topicul acesta cu numeroase raspunsuri.

baubau
29th April 2003, 20:34
:fuck_off: vai ce urat esti moldovene! :thinking:
imi vine sa... :vomiton: cind te vad sau aud de dinamo :happy
:D
:pace:

Inteleg o ura pentru o echipa rivala,dar tu o faci un cult pt tine, tinde sa devina chiar mai importanta decat dragostea pentru echipa favorita....Dar te inteleg ,ineptii si defulare ,defulare,probabil iti merge prea rau in pat si nu gasesti un mod de exteriorizare mai bun...Dar te inteleg asa cum inteleg si nivelul tau intelectual(deja ma si vezi,sincer nu stiu cum reusesti performanta!)si stiu sigur ca nu vei ajuge decat un suporter plin de bere si nu te vei ridica pe o scara sociala mai inalta decat mahalaua...Ura fata de moldoveni..ceva patetica din partea voastra ...Ce-mi doresti tu mie iti doresc si eu tie si sa ti se intample tie! 8)
Dorine observi spiritul de FairPlay de care-ti ziceam intr-un topic...

Dorin
29th April 2003, 21:17
Mai , mai ce furtuna s-a iscat in paharul cu apa de cind am avut indrazneala sa arunc un comentariu mai pasnic despre fotbal si mai ales Dinamo. Vorba englezilor " The king is dead , long live the king ""
Hai Rapidu!(sau hai Coposu.....)Bine ca dragostea de fotbal este arzatoare dar pacat ca te si poti arde cu ea :yeah: Dorin

Sorin
29th April 2003, 21:51
BABAULEEEE !!!!!!!! era o gluma la adresa pozei asociate pe care ti-ai pus-o.Nu credeam sa fii atat de fazan incat sa nu intelegi aluzia. :o
Nu credeam nici ca este o dovada de ura sa te numeasca cineva moldovean desi observ ca numai voi moldovenii aveti aceasta problema. Ai vazut tu vreun bucurestean, oltean, banatean, ardelean, dobrogean sa se simta jignit daca ii spui din ce regiune provine?
Nu stiam ca e o jignire ca te-am facut moldovean :D
Daca te-ai simtit jignit , scuza-ma.:oops: :D
Daca nu vrei,atunci nu-ti mai zic ca esti moldovean,esti vecinul rusofonilor :yeah:
Este evident pentru toata lumea ca tu esti cel frustrat de cum arati, performantele tale in pat sau zona din care esti din faptul ca eu am facut doar o gluma , referindu-ma la altceva. Credeam ca e clar dar se pare ca nu ai inteligeta minima necesara pentru a purta un dialog; e adevarat si cu unule "intepaturi" strecurate.
Mai bine taci ca faci de ras pe ceilalti moldoveni, asta ca tot iti place tie sa generalizezi.Numai prostii generalizeaza.Oltenii nu i-au urit niciodata pe moldoveni, noua ne place sa glumim iar voi o luati in serios
In speranta ca pe viitor vei citi cu mai multa atentie mesajele mele, iti transmit urarea:
/fu/ dinamo si :no: retrogradarea
daca retrogradeaza dinamo este bine pentru tine pentru ca va juca in seria I si vei putea sa-ti vezi idolii de mai multe ori :D
vai de capul tau, moldovean si dinamovist in acelasi timp.....:ciocan::shit:
cam nasol :fuck_off:
:pace:

Forza Stiinta! :ok:

Sorin
29th April 2003, 21:55
Mai , mai ce furtuna s-a iscat in paharul cu apa de cind am avut indrazneala sa arunc un comentariu mai pasnic despre fotbal si mai ales Dinamo. Vorba englezilor " The king is dead , long live the king ""
Hai Rapidu!(sau hai Coposu.....)Bine ca dragostea de fotbal este arzatoare dar pacat ca te si poti arde cu ea :yeah: Dorin

Eu nu consider ca ne-am certat , Dorine. Am spus ce cred despre dinamo, fara ura.Am mai si glumit :)
Sper ca nu esti si tu dinamovist si moldovean in acelasi timp :P
:drak:

Dorin
29th April 2003, 23:34
Care cearta mai Sorine ?Coltul microbistilor traieste pe internet si putin entuziasm si conflict nu strica. Creste viteza singelui si oxigeneaza creierul. Nu sint moldovean si sint din tara lui Dobrin asa ca pricepi cine sta mai aproape de inima . :yeah: Dorin

Sorin
30th April 2003, 00:02
de ce nu zisesi Dorine de la inceput ca esti pitestean , Dobrin, Argesul ,chestii ,socoteli :) asa da
in schimb dinamo.................. /nope/

Galileo
30th April 2003, 02:27
DUPA CUM ATI OBSERVAT , M-AM CONFORMAT SUGESTIILOR VOASTRE SI AM SCHIMBAT OBTZIUNILE CHESTIONARULUI

:yeah:

07Ex
30th April 2003, 06:08
Nu sunt de acord cu voi cand spuneti ca Dinamo ar trebui desfiintata. Eu unul cred ca umilinta de a juca in B este mai mare decat desfiintarea.

baubau
30th April 2003, 11:57
Sorinneeeeeee muica!!!Voi nu sunteti afectati pentru ca avem prea mult bun simt si nu comentem la adresa voastra...a oltenilor...
Dar in fine...m-am cam luat de val...scuze(asta daca stii sa apreciezi asa ceva de la un dinamovist! :) ) Dar tu vad ca ,continui cu intepaturile (asa ca nu are rost sa-ti mai cometez ineptiile)caracteristice asa ca nu-ti mai zic nimic....Ignoranta este Putere! :thinkso:
Mai vb despre Craiova la anu;!Oke?:D

Sorin
30th April 2003, 13:14
babaule ,hai ma nu te supara pe mine :D sau esti suparat pe noi in general?:)
acum daca tu esti mai incet la minte si n-ai simtul umorului , fa-te militzian :D
Ah, scuze, te-ai facut deja :drak:

Vad ca Stiinta a rezistat netoiului.Umbla insa vorba ca a cam reusit sa puna laba pe dinamo. Cica i se zice terminatorul :evil:
Banuiesc ca nu pui botu la vrajelile lui cu transferuri mari :D
nu-l luati sigur pe Sanmartean, N'Jock vine la Craiova daca citeai ziarele ai vazut ca a lansat subtil ca nu i se potriveste Dinamo, aia de la Sportul n-au nici o valoare ,poate Dinita , in rest , vor pleca multi iar de venit o sa va vina ciurucurile de pe la Farul, Otelul,Poiana etc. Stai linistit frate moldovene :) c-ai sa vezi un lot mai subtire chiar si decat asta de acum.Iar cand s-o apuca netoiul de vandut........:evil:

Asa ca stai de vorba acum cu mine :happy ca la anul s-ar putea sa va faceti voi un forum special pentru seria I ,pe urma poate vinde tot si dispare dinamo :D .Ai sansa sa inveti si tu acum sa vorbesti sa pricepi unele lucruri, sa te prizi de poante .etc.:D

O sa ne fie dor de voi, :nah: /nope/
ruseste stii?
:pace:

/fu/ dinamo :fuck_off: :no:


Forza Stiinta! :ok: /hello :yeah:

Galileo
1st May 2003, 06:01
cred ca ar mai fi inca o varianta da raspuns: dinamo sau ultimele zvarcoliri ale ligii de a salva monstrul comunist.
Da pana cand stimabililor? :D

Banu Maracine
2nd May 2003, 01:25
Forza Stiinta!

dinamo rusine, retrogradare si desfiintare

Ayrton
8th May 2003, 11:03
Pentru toti rrapidistii, prazarii nespalati si timisorenii complexati, le dau si cluburi de fotbal din Italia, Statele Unite si Germania care se numesc Dinamo:

Dinamo Ravenna - Italia
FC Dinamo Tucson - S.U.A. (http://www.dinamofc.com)
Dinamo Dresda - Germania
Dinamo Savoia - Italia
Dinamo Bardalone - Italia

Asa ca nu mai fiti obesdati, ca sa puteti si voi sa dormiti noaptea!

maxu'
8th May 2003, 16:44
:happy bravo, maestre ayrton, faci bine ca le dai un minim de informatie dar, trebuie in definitiv sa ignoram rautatile. de fapt, pt asta exista acest forum.... sa scuipam totzi in el. /nope/

nemo_
8th May 2003, 19:28
hai bah fiti seriosi!

Sorin
14th May 2003, 05:46
Dinamo Ravenna - Italia
FC Dinamo Tucson - S.U.A. (http://www.dinamofc.com)
Dinamo Dresda - Germania parca in divizia a -3-a
Dinamo Savoia - Italia
Dinamo Bardalone - Italia :flame:
:thinking:
da' dinamo vladivostok nu e?
prin siberia ceva?


/fu/ dinamo
:ciocan: netoiu
:shit: dinamovistilor
:vomiton: pe dinamo

:yeah:

adbogdan
14th May 2003, 12:11
Dinamo Ravenna - Italia
FC Dinamo Tucson - S.U.A. (http://www.dinamofc.com)
Dinamo Dresda - Germania parca in divizia a -3-a
Dinamo Savoia - Italia
Dinamo Bardalone - Italia :flame:
:thinking:
da' dinamo vladivostok nu e?
prin siberia ceva?


/fu/ dinamo
:ciocan: netoiu
:shit: dinamovistilor
:vomiton: pe dinamo

:yeah:

------------------------------------
Ce-ar fi sa te duci pana la Vladivostok sa verifici ? Si cu ocazia asta comunica-le si rusilor ca nu-ti place de fata lor, s-ar putea sa se bucure. Nu stiu daca ai sa te bucuri si tu, dar asta te priveste.

Sorin
14th May 2003, 18:34
in general la rusi se duceau secretarii de partid pentru a face cursuri de partid si apoi sa se intoarca in tara sa construiasca cluburi ca...dinamo :evil:

nu eu trebuie sa ma duc la ei , asta e visul vostru al dinamovistilor.

Iar de spus, n-ai nici o grija ca de cate ori am intalnit rusi, le-am spus ca nu-mi place fata lor :happy
Vad ca n-a avut niciunul curajul sa comenteze.Tu esti rus cumva?
:drak:

P.S.: adbogdan are o nuanta un pic aborigena in stilul mesajelor :D

/fu/ dinamo

adbogdan
15th May 2003, 12:17
Mi se pare mie sau esti cam prea informat despre viata si activitatile secretarilor de partid ? Te-ai informat direct de la sursa, sau ai vreo ruda in domeniu ?
Daca clanul Ceausescu provine din Oltenia nu inseamna ca toti oltenii au aceleasi calitati morale cu Ceausestii, nu ? Chestia e valabila si pentru dinamovisti. Daca cativa insi au facut sau fac de ras culorile clubului nu insemna ca iti poti permite sa faci remarci tembele la adresa unei echipe si a suporterilor ei.
Apropos de venirea rusilor : curios este faptul ca Stiinta Craiova a fost infiintata in 1948, adica in acelasi an cu Dinamo. Sa inteleg ca a fost infiintata de un grup de dizidenti anticomunisti ? Iti reamintesc ca in '48 nimic nu se putea misca in Romania fara aprobarea comunistilor. Asta nu insemna ca nu am un mare respect pentru clubul Universitatea Craiova sau ca as contesta cumva valoarea jucatorilor olteni.
Gigi Netoiu e oltean, nu ? Ce propui sa facem ? Sa-i dam interdictie de intrare pe Dinamo ? Da' de Dumitru Dragomir ce zici ? Pai daca voi intre voi, oltenii, nu puteti fi uniti, atunci nu vad de ce ne-ar preocupa problemele voastre pe noi ?
Faptul ca nu-ti place fata rusilor e problema ta, asa ca s-ar putea sa nu ma intereseze.
Pot sa-ti spun un singur lucru : daca eu si tovarasii mei suntem dinamovisti, suntem fiindca asa vrem, nu pentru ca ne-au impus-o rusii. Asta o fi probabil valabil la voi.
Si nu-i mai plangeti pe Unirea Tricolor atata timp cat nu stiti cum se pune cu adevarat problema. Intre Obor si Dinamo sunt 2 km, nu 700 ca intre Bragadiru si Timisoara.

Sorin
16th May 2003, 23:48
Mi se pare mie sau esti cam prea informat despre viata si activitatile secretarilor de partid ? Te-ai informat direct de la sursa, sau ai vreo ruda in domeniu ?

Apropos de venirea rusilor : curios este faptul ca Stiinta Craiova a fost infiintata in 1948, adica in acelasi an cu Dinamo.

Si nu-i mai plangeti pe Unirea Tricolor atata timp cat nu stiti cum se pune cu adevarat problema. Intre Obor si Dinamo sunt 2 km, nu 700 ca intre Bragadiru si Timisoara.


banuiesc ca ai scris ca sa-ti admiri mesajul :drak:

istoria e o materie obligatorie. Cel putin asa era mai demult :thinkso:

sper ca nu faci o comparatie intre modul in care s-a infiintat Universitatea Craiova si dinamo.Stiinta a fost infiintata de niste adolescenti si tineri si a inceput jucand in campionatul judetean ca toata lumea iar voi, ati primit nume rusesc, model rusesc, ati desfiintat doua echipe ca sa intrati direct in divizia A, ati inrolat cu ...arcanul jucatorii acelor echipe atunci, toata lumea va fluiera chiar in Bucuresti. Unirea Tricolor era chiar campioana nationala. Nu face legatura cu Poli ca nu-si are sensul intre oameni inteligenti cand in cazul lui POLI AEK , ambele parti au fost de acord iar in cazul vostru, a fost ordinul lui Stalin.

Vorbim :thinkso:

Galileo
17th May 2003, 08:41
Vin cu unele precizari in sprijinul lui Sorin si pentru a-l informa pe Bogdan despre istoria infiintzarii Stiintzei.

Universitatea Craiova a fost infiintzata de copii si tineri.Cel mai "batran" membru fondator avea 20(douazeci) de ani.

In timpul razboiului,pe locul unde azi este stadionul "Ion Oblemenco" era cel mai celebru maidan din Craiova, se jucau acolo, simultan o gramada de meciuri.Acolo se adunau copii din mahalalele Craiovei si liceenii din internate care sareau gardul si fugeau sa joace fotbal.Acel loc devenise un fel de Mecca a impatimitilor de fotbal.Constructia Centralului ,care a mutat astfel locul de disputare a meciurilor Stiintei ,nu a fost absolut deloc intamplatoare.Ala este un petec de pamant vrajit de picioarele goale ale unor copii saraci dar cu vise indraznete si curate.Sub un petec de cer sub arsitza soarelui sudului s-a nascut templul fotbalui din Oltenia.

Timp de 3 ani au tot incercat sa infiintzeze o echipa de fotbal.S-au lovit de fiecare data de opozitzia celor 2 directori ai liceelor Nicolae Balcescu si Fratzii Buzesti(cele mai selecte si mai mari licee) foarte suparatzi ca le sar licenii gardul caminului si fug la fotbal.Culmea ca la Craiova, fiind mai departe de centrul evenimentelor politice,in acei ani,cei 2 directori au rezistat si pe timpul guvernelor "burghezo-mosieresti" si pe timpul
"armatei rosii eliberatoare" :D

Echipa a fost infiintzata printr-un tertip a citorva tineri studentzi la Politehnica din.....Timisoara :thinkso: In Craiova nu a existat un centru universitar dar cum la politehnica timisoreana se ajunsese ca mai mult de jumatate de studentzi sa fie din Oltenia, timisorenii au decis sa deschida o sectie a politehnicii in Craiova.Actul infiintzari a purtat bineinteles si parafa unui comunist de la primarie sau federatie asa cum ar fi purtat parafa unui ungur in Transilvania , rus prin Moldova sau fanariot sau alte natzii prin Bucuresti. :x

Echipa a fost inscrisa in campionatul judetean si avea in lot doar 4 studentzi, restul fiind liceeni ba chiar si trei in clasa a VIII-a :)

Erau niste adolescentzi indragostitzi patimas de fotbal. :yeah:
Nu a fost infiintzata de vreun boier,nici de rusi sau la ordinul lor, nici de niste secretari de partid de intreprinderi , nici macar de cine stie ce profesori celebrii cu spirit olimpic sau muncitori .


UNIVERSITATEA CRAIOVA A FOST CREEATA DE TINERI AFLATZI PROBABIL LA CEA MAI FRUMOASA VARSTA. :happy

NU SE POATE COMPARA CU INFIINTZAREA VOASTRA LA ORDINUL SI DUPA MODELUL RUSILOR,PRIN DESFIINTZAREA UNOR ALTE ECHIPE SI PLANTATZI DIRECT IN DIVIZIA "A" :drak:

Asa ca orice comparatie cu dinamo sau orice insinuari nu-si au rostul
Apropo, primul meci al Stiintei a fost o infrangere in fatza echipei TRAFO Filiasi din cadrul campionatului....judetean.Istoria noastra este una normala si logica, asa cum ar fi trebuit sa aiba toate echipele
din fotbalul romanesc.Mai mult, ma intreb daca exista in tara vreun club cu inceputuri atat de frumoase.

Dinamo a aparut in imprejurari nefericite, calcand peste cadavrele a doua echipe:Unirea Tricolor si Ciocanul.Despre Unirea Tricolor trebuie sa mai spunem ca era a doua echipa ca po****ritate din Bucuresti dupa Rapid, ca era ultima campioana nationala inainte de cel de-al doilea razboi mondial, ca avea cea mai buna scoala de fotbalisti si ca era unul dintre cluburile de mare traditie de la noi :( .

In sperantza ca mesajul meu a adus unele clarificari, inchei aici
DEMNITATE, ONOARE, ORGOLIU, FAIR PLAY

leo.mocanu
18th May 2003, 08:35
Dragilor, vorbiti de funie in casa spanzuratului. Mai are cineva curajul sa afirme ca lipsa de sportivitate si de fair-play este un atribut al lui Dinamo, adus si cultivat de rusi?
Ce puteti spune despre meciul de box al lui Doroftei? Apologetii corectitudinii in sport, ca si in viata (vezi Yugoslavia, Irak, sa nu ne mai amintim de Vietnam si Coreea) au dat o noua dovada a ceea ce inteleg ei despre a fi cel mai puternic.
Am vazut mai putine dovezi de incorectitudine in sport din partea americanilor decat din partea rusilor. Nu am nici un parti-prix cu rusii, nu sunt fratii lu' tata, dar sa ne pastram in sfera sportiva si sa remarcam ca isi apara sansele cu mai multa corectitudine. Pe orice ring din Moscova, Sankt Petersburg sau oriunde altundeva in lume, mai putin in America, Doroftei ar fi fost aplaudat la scena deschisa. Sa recunoastem, totusi, corectitudinea publicului, care a avut macar decenta sa nu se bucure prea tare.
Imi place extrem imbinarea fericita din finalul mesajul anterior:
DEMNITATE, ONOARE, ORGOLIU, FAIR-PLAY. și
DINAMO, DESFIINTAREA!
Curat fair-play, coane Fănică!

adbogdan
19th May 2003, 15:16
Uite ca se poate 'combate' si pe un ton civilizat.
Incepusem sa cred ca orice mesaj antidinamovist contine musai 7-8 injuraturi si cel putin o enormitate. E bine ca totusi m-am inselat.

Sorin
21st May 2003, 08:33
Vai bogdane, se poate sa crezi tu asa ceva despre antidinamovisti? :D
Mai mare rusinea! :drak:

Noi nu avem nimic cu dinamovistii, galeria lor este cvasinexistenta.
Noi avem ceva cu acest club ,dinamo sau cum v-o chema ca nume romanesc nu e. :drak:

Aveti voi pareri si impresii gresite :D

/fu/

:pace:

adbogdan
21st May 2003, 11:46
Vom vedea la finala Cupei cat de 'cvasiinexistenta' e galeria lui Dinamo.
Azi-maine se va spune probabil ca si Sportul are o galerie mai mare.
In ceea ce priveste clubul, nu mai am nimic de comentat, fiindca se pare ca in viziunea voastra o nedreptate (daca a fost, ceea ce e discutabil) nu poate fi corectata decat printr-o nedreptate si mai mare.

Sergio
23rd May 2003, 14:25
Ayrton,nu uita de

Dinamo Moscova
Dinamo Tbilisi
Dinamo Zagreb
Dinamo Tirana

Astea ti-au scapat,nu?Bai da cate dinamouri sunt...Ce au toate in comun?-echipe comuniste,frate.

Dinamo-infiintata artificial la inceputul comunismului in Romania.
Cand TIMISOARA castiga 6 campionate la rand voi mai aveati 20 de ani pana sa luati fiinta.

Dinamo a fost si va ramane comunista chiar si prin numele sau si se trezesc niste ametiti de suporteri care nici nu erau nascuti pe atunci sa imparta dreptate.Rusine voua.

Sergio
23rd May 2003, 14:27
Sa va alege curand praful de toate echipele cu numele dINAMO.
Doamne ajuta.

Ayrton
23rd May 2003, 14:55
Trezeste-te mai baiatule la realitate!
Cu vise d-astea o sa traiesti doar cosmaruri toata viata...

Si referitor la faptul ca au luat niste echipe din Timisoara niste titluri inainte de cel de-al doilea razboi mondial, ce vrei sa dovedesti cu asta??? Al cui suporter esti tu, al lui Chinezul (ce nume!!!???) Timisoara, Ripensia Timisoara, Poli Timisoara, UM Timisoara sau Poli AEK (Bragadiru) Timisoara?
Pai te lauzi cu performantele tuturor echipelor timisorene comparativ doar cu Dinamo? De ce nu compari cu TOATE echipele din Bucuresti???
Ca si atunci erau campioane din Capitala (Olimpia, Venus, Juventus), si o sa vezi ca tot inferiori sunteti!

Deci ori compari echipele de acum, adica Dinamo cu Poli AEK Timisoara, ori nu mai abera la modul general!

Sorin
24th May 2003, 14:39
NU CRED CA ATUNCI CAND STRUCTURILE NATO SI MAI ALES ALE COMUNITATII EUROPENE I-SI VOR INTRA CU ADEVARAT IN ROL, CA DINAMO VA MAI FI SUSTINUT DE MINISTERUL DE INTERNE. DE FAPT SINT CONVINS DE ASTA :happy

NU STIU SINCER VORBIND, CATZI INVESTITORI VOR RISCA SA-SI ASOCIEZE NUMELE DE NUMELE DINAMO :drak:
DEOCAMDATA ESTE LA NOI SITUATZIA CARE ESTE SI INCA SUPRAVIETUIESC
:D
vad ca anul asta scapara de retrogradare ,prin blaturi si cu arbitrii dar asta nu e o noutate pentru dinamo /fu/

Edgar
24th May 2003, 19:15
Ca sa fie meniul complet ar trebui sa se infiintzeze cluburi cu numele Spartak (vezi Moscova, Praga), Lokomotiv (Moscova shi un club din Bulgaria, Plovdiv parca - nu-s sigur de nume) shi Romania (vezi cazurile Austria Viena, Polonia Varsovia). Poate atunci o sa fie totzi multzumitzi. :P

Sergio
24th May 2003, 23:37
Ayrtoane,n-ai inteles nimic.Eu tin cu toate echipele timisorene,ceea ce la bUCURESTI e de neconceput pt un dinamovist.

Si iti repet:TIMISOARA castiga titluri cand dINAMO nu era nici in stadiu de proiect. Cine ziceai ca sunt complexati? :drak:

Albastreata
25th May 2003, 04:59
Pana si nemtii aveau Dynamo Dresden... si Trabant ! Dar cum n-au avut atata mandrie nationala ca romanii in '89...
Apropos: stiu ce inseamna Universitate, Politehnica, Far, stiu de unde vine Ceahlaul, Arges, Sportul, chiar UTA... dar poate cineva sa-mi spuna ce inseamna dinamo??? (stiu ca exista o explicatie !)

Edgar
25th May 2003, 05:18
Daca mai tzin eu bine minte exista un cuvant in greaca: "dynamis" care inseamna "putere". De aici a aparut "dynamo" in franceza, adica "dinam". Sper ca ai priceput acu', deshi cred ca shtiai deja. :)
Asha, poate sa-mi spuna cineva ce inseamna Spartak sau Sparta. E legat de orashul-cetate Sparta sau inseamana altceva?

Albastreata
26th May 2003, 17:37
Explicatia e corecta: inseamna dinam! Ideia e ca denumirea echipei e dupa modelul rusesc, iar rusii l-au folosit intr-un anumit context "revolutionar" la vremea aceea, iar respectivul club bucurestean ar fi avut ocazia sa-si schimbe macar "parul" la asa-zisa revolutie din '89, dar uite ca n-a facut-o si pastreaza acelasi titlu de "dinam" rusesc! Oare de ce? Dezastruoasa comportare dinainte de '89 (sub patronajul direct al securitatii!) ar fi fost un motiv mai mult decat suficient ! Dar lucrurile merg deocamdata in acelasi sens...cu aceleasi dinamo (Minsk, Kiev, Bucuresti, etc.).

Artur
28th May 2003, 10:14
dinamo vine de la rusi, mai precis din Rusia stalinista odata cu tancurile sovietice

Albastreata
30th May 2003, 21:13
Sincer nu inteleg ce are a face Maresalul Antonescu cu dinamo, echipa care se lauda cu "performantele" obtinute sub regimul comunist totalitar ? Inteleg mai degraba echipa armatei sa isi asocieze acest nume ! Dar militienii si ********ii ? Cei care l-au scos din cartile de istorie ? Ce vor sa demonstreze ? Chiar nu au la indemana nici un exemplu de general comunist, din toata gramada ? :sun:

Azur89
31st May 2003, 01:28
Si referitor la faptul ca au luat niste echipe din Timisoara niste titluri inainte de cel de-al doilea razboi mondial, ce vrei sa dovedesti cu asta??? Al cui suporter esti tu, al lui Chinezul (ce nume!!!???) Timisoara, Ripensia Timisoara, Poli Timisoara, UM Timisoara sau Poli AEK (Bragadiru) Timisoara?

Ca si atunci erau campioane din Capitala (Olimpia, Venus, Juventus), si o sa vezi ca tot inferiori sunteti!



De ce nu ma mira lipsa de cultura generala la un dinamovist?

Atita timp cit esti suporterul unei echipe fara istorie (poate doar furtul locului in A de la Unirea Tricolor, daca tot vorbeai de Bragadiru, voi ati dat startul acum 50 de ani), pune mina pe o carte de istorie si cauta numele lui Pavel Chinezul(Cneazul) ...poate atunci nu o sa ti se para chiar asa de "comica" denumirea... Si apropo de denumiri, ce spui care suna mai bine, Ripensia sau dinamo, steaua,victoria, progresul, national (mama, dar mai sint? :? ).

Referitor la Olimpia si titlurile ei, este doar o chichitsa de capitala, care nu voiau sa dea ca primul titlu al Romaniei a fost al Banatului, si s-au apucat sa considere campionat un fel de daciada in 4... :evil: