PDA

View Full Version : Handbal - Discutii generale



resita
12th April 2008, 14:33
Pe acest thread (pana se va crea un subforum separat) se va discuta despre handbal.

Cele 12 echipe calificate la J.O. sunt:

CHINA

RUSIA

NORVEGIA

KAZAKSTAN

ANGOLA

BRAZILIA

GERMANIA

SUEDIA

ROMANIA

UNGARIA

FRANTA

KOREEA DE SUD

miafangina
12th April 2008, 15:33
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/tadici-si-a-prelungit-contractul-2543887

Tadici si Musi si-au prelungit contractul pina dupa olimpiada;in functie de rezultatul de la Beijing,ar mai putea ramine.

Optimistul
14th April 2008, 00:06
Ar fi bine sa vina si altcineva care nu stie sa gaseasca la fiecare infrangere alte motive decat cele reale .

annemary
21st April 2008, 14:28
cand incep meciurile la olimpiada pe ce data?

cata10
30th April 2008, 14:37
Handbalistele nu au timp să respire:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/handbalistele-nu-au-timp-sa-respire-2595875

cata10
17th May 2008, 22:17
lotul lui Tadici pentru "dubla" cu Islanda
Antrenorii Gheorghe Tadici și Dumitru Muși au dat publicității sâmbătă componența lotului României pentru dubla manșă eliminatorie cu Islanda, din barajul pentru calificarea la Campionatul European din Macedonia.

Iată numele celor 18 jucătoare, dintre care 12 provin de la campioana Oltchim:

Luminița Dinu, Tereza Pâslaru, Talida Tolnai (portari), Valentina Elisei-Ardean, Ionela Gâlcă, Oana Manea, Ramona Maier, Adriana Nechita, Adina Meiroșu, Narcisa Lecușanu, Steluța Luca și Valeria Beșe (toate de la Oltchim Râmnicu Vâlcea), Cristina Neagu și Cristina Niculae (ambele de la Rulmentul Brașov), Florina Bârsan și Carmen Amariei (ambele de la "U" Jolidon Cluj), Camelia Balint (HCM Baia Mare) și Aurelia Brădeanu (Gyor ETO).

Meciul tur cu Islanda se va juca pe data de 1 iunie, iar cel retur este programat pe șase zile mai târziu, la ora 19:00, la Brăila. Delegația României va pleca în Islanda la 30 mai, de la București, urmând să revină în țară a doua zi după meci, pentru a pregăti returul.

"Din acest lot de 18 jucătoare vor pleca în Islanda,doar 14-15, iar în lotul pentru retur, de acasă, vor fi 16 jucătoare. Cele care nu sunt implicate în meciul Oltchim - Rulmentul, din 26 mai, trebuie să se prezinte la ora 16.00, iar pentru celelalte convocarea este făcută pentru ora 20.00, imediat după încheierea meciului. Dubla manșă cu Islanda nu va însemna ca obiectiv doar calificarea la Campionatul European din decembrie, ci va fi și un criteriu de selecție pentru Jocurile Olimpice", a declarat pentru agenția Mediafax selecționerul Gheorghe Tadici.

stirile tvr:
http://www.tvr.ro/articol.php?id=37692&c=137

YoYoyOi
17th May 2008, 22:46
si ce treaba are asta cu Olimpiada?

cata10
17th May 2008, 23:47
si ce treaba are asta cu Olimpiada?

restul articolului postat mai sus:

Pe data de 9 iunie, după disputarea returului cu Islanda, este programat circuitul medical în București, în vederea pregătirii pentru Jocurile Olimpice.

Data reunirii lotului României în vederea pregătirii și participării la JO de la Beijing este 29 iunie.

La Jocurile Olimpice vor face deplasarea doar 14 sportive, din cele 16 care vor efectua tot stagiul de pregătire premergător.

resita
16th June 2008, 20:21
Norvegia si Franta in grupa Romaniei de la Beijing

Nationala feminina de handbal a Romaniei va evolua in Grupa A la Jocurile Olimpice de la Beijing, urmand a intalni echipele Norvegiei, Frantei, Angolei si Kazahstanului, informeaza site-ul federatiei internationale.

Conforma tragerii la sorti care a avut loc la Hong Kong Macau Center din Beijing, Romania a fost repartizata in Grupa A, pentru ca in cealalta grupa sa se regaseasca Rusia, Germania, Ungaria, Coreea de Sud, Suedia si Brazilia.

Altfel, reprezentantii IHF au efectuat si tragerea la sorti a celor doua grupe din turneul olimpic masculin. In Grupa A se vor intalni Polonia, Franta, Croatia, China, Spania si Brazilia, pentru ca in Grupa B sa se infrunte Germania, Danemarca, Rusia, Coreea de Sud, Islanda si Egipt.

Jocurile Olimpice de la Beijing vor debuta pe 8 august si se vor incheia pe 24 august.

sursa: Onlinesport

cata10
18th June 2008, 21:32
Programul naționalei feminine de handbal la JO:

Echipa națională de handbal feminin a României va debuta în grupa A, la Jocurile Olimpice de la Beijing, în compania celei mai slab cotate adversare, reprezentativa Kazahstanului, în 9 august.

Conform programului anunțat de organizatori, naționala României va juca, în ordine, după cum urmează: cu Kazahstan (9 august), cu China (11 august), cu Franța (13 august), cu Angola (15 august) și cu vicecampioana mondială Norvegia (17 august).

Programul complet este următorul:

9 august: Grupa A: Franța-Angola, România-Kazahstan, Norvegia-China; Grupa B: Rusia-Coreea de Sud, Ungaria-Suedia, Germania-Brazilia

11 august: Grupa A: Kazahstan-Franța, China-România, Angola-Norvegia; Grupa B: Suedia-Rusia, Brazilia-Ungaria, Coreea de Sud-Germania

13 august: Grupa A: Norvegia-Kazahstan, China-Angola, România-Franța; Grupa B: Rusia-Brazilia, Coreea de Sud-Suedia, Germania-Ungaria

15 august: Grupa A: Kazahstan-China, România-Angola, Franța-Norvegia; Grupa B: Brazilia-Coreea de Sud, Germania-Suedia, Ungaria-Rusia

17 august: Grupa A: Norvegia-România, Angola-Kazahstan, Franța-China; Grupa B: Suedia-Brazilia, Ungaria-Coreea de Sud, Rusia-Germania.

Primele patru clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală.


articol din Prosport:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/programul-nationalei-feminine-de-handbal-la-jo-2717955

dumy84
18th June 2008, 23:14
Cristina Vărzaru nu va participa la Jocurile Olimpice

Selecționerul naționalei feminine de handbal a României, Gheorge Tadici, a declarat miercuri, pentru NewsIn, că nu va putea conta pe extrema dreaptă Cristina Vărzaru la Jocurile Olimpice de la Beijing, deoarece nu este refăcută complet după o accidentare.

"Vărzaru m-a sunat și m-a anunțat că nu poate merge la Olimpiadă. A făcut câteva antrenamente, dar nu este încă refăcută complet, și pentru ea ar fi prea riscant să joace, pentru că o nouă accidentare ar scoate-o din nou din circuit. Chiar dacă Vărzaru nu avea meciuri în picioare, ar fi fost nevoie de ea la Olimpiadă, era o soluție în plus", a declarat Gheorghe Tadici, care a precizat că pentru postul de extremă dreapta o va testa pe Oana Șoit.

Selecționerul a mai spus că la Jocurile Olimpice ar putea merge cu un lot format din 14 jucătoare: "Cred că la Olimpiadă voi merge cu trei portari, patru extreme, doi pivoți și cinci interi. Concurența este mare mai ales la linia de nouă metri. După accidentarea lui Beșe, mă îngrijorează axul central al defensivei, sper ca Vali să fie aptă până la Beijing".

Naționala feminină de handbal a României face parte din Grupa A preliminară la JO 2008 de la Beijing, alături de Norvegia, Franța, Angola, Kazahstan și China, conform tragerii la sorți ce a avut loc luni, la Beijing.

Sursa: Onlinesport

cata10
20th June 2008, 19:50
articol din prosport:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/handbal/11-valcence-in-carti-pentru-olimpiada-2728897

11 vâlcence în cărți pentru Olimpiadă:
Selecționerul naționalei feminine de handbal, Gheorghe Tadici, a anunțat lotul de 18 jucătoare, convocat pe data de 29 iunie(ora 17.00) la Sala Sporturilor Traian din Rm. Vâlcea, când vor începe pregătirile pentru Olimpiadă.

Tadici a convocat pentru prima fază de pregătire a Olimpiadei 18 jucătoare: Dinu, Tolnai, Pâslaru(portari), Ardean, Maier, Balint, Olteanu(extreme), Stanca, Bârsan, Ivan(pivoți), Neagu, Meiroșu, Brădeanu, Beșe, Amariei, Senocico, Luca, Lecușanu(linia de 9 metri). Până pe 12 iulie, selecționerul Tadici trebuie să anunțe cele 14 jucătoare care vor merge la Olimpiadă.

mikeyy
20th June 2008, 20:18
Dar din acestea 18, 2 jucatoare sunt inapte deocamdata: Bese care e in Italie la o clinica si Maier care a fost operata.

Dupa parerea mea, cele mai bune jucatoare in prezent sunt: Hutupan, Galca, Elisei, Maier, Neagu, Bradeanu si Amariei ( formula perfecta din punctul meu de vedere)

resita
30th June 2008, 23:51
PENTRU MASS MEDIA




Pentru a raspunde numeroaselor solicitari venite din partea ziaristilor si pentru a evita eventualele neintelegeri sau dezinformari ce ar putea decurge din cererea de retragere de la echipa nationala de handbal feminin a Romaniei, jucatoarea Steluta Luca a fost de acord sa publice continutul acesteia pe site-ul oficial al clubului unde activeaza.
Va este redata in intregime aceasta cerere:

Catre,

FEDERATIA ROMANA DE HANDBAL

Copie:

COMITETUL OLIMPIC SI SPORTIV ROMAN

Stimate domnule presedinte Cristian Gatu,

Imi este foarte greu sa scriu aceste randuri. Este o decizie pe care am luat-o dupa indelungi meditatii, in conditiile in care pentru acest lucru am avut nevoie de 14 ani de lot national, peste 240 de jocuri internationale sub culorile Romaniei si circa 1100 de goluri inscrise.
Parca ieri am debutat la echipa de senioare, cu toate ca fac referire la anul 1994. Un an dupa acel debut am devenit campioana mondiala de tineret dar tot nu a fost suficient.
Au trecut anii, am participat la patru editii ale Camionatului European de handbal feminin, (1994, 1998, 2000, 2002) la sapte editii consecutive ale Campionatului Mondial (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007) iar Olimpiada din 2000 de la Sydney nu am cum sa o uit vreodata. Sunt alte zeci de jocuri cu farmecul si importanta lor, momente de tensiune ce numai competitia sportiva ti le poate oferi, am vizitat aproape toate tarile din Europa, am calatorit pe trei continente si ma pot bucura de faptul ca in 2005 am devenit vicecampioana mondiala.

Astazi decizia mea vine sa intrerupa toate aceste bucurii. Am ajuns la concluzia ca fizic si biologic nu mai fac fata exigentelor impuse de inalta performanta si ca atare nu mai pot corespunde cerintelor antrenorilor, federatiei si de ce nu, suporterilor care asteapta mult mai mult de la mine.
Ca atare, va rog, domnule presedinte, sa aprobati retragerea mea de la echipa nationala de handbal feminin a Romaniei.

Multumesc tuturor celor care in toti acesti ani au fost alaturi de mine, Federatiei Romane de Handbal si Comitetului Olimpic si Sportiv Roman, Clubului sportiv „Oltchim” si cluburilor din strainatate la care am activat (PIDIGI Dossobuono – Italia, Randers HK si FCK Copenhagen – Danemarca) .
Multumesc tehnicienilor care m-au descoperit, format si convocat la lotul national, le multumesc in mod special pentru ca m-au acceptat ca pe un om normal cu bune si rele, asigurandu-i totodata ca le voi purta un sincer si profund respect pentru tot ce au reusit sa imi transmita din profesia dumnealor.
Le multumesc membrilor Comitetului Olimpic si Sportiv Roman pentru onoarea care mi-au acordat-o de a fi port drapelul delegatiei Romaniei la Jocurile Olimpice de la Beijing in calitate de capitan al echipei nationale si imi cer scuze pentru faptul ca prin gestul meu de retragere le refuz aceasta onoare deosebita cu care un sportiv nu se intalneste, poate, niciodata in viata.
Stiu ca decizia mea va cantari greu in urmatoarele zile, ma incearca deja clipe de nostalgie dar cred ca la fel de important si de apreciat trebuie sa fie si momentul prin care singur decizi ca trebuie sa lasi locul altcuiva. O sa tin pumnii echipei si ii urez de pe acum mult succes, o sa fiu alaturi de intreaga delegatie a Romaniei la Jocurile Olimpice si o sa ma consolez cu ideea ca pentru inca doi ani o sa joc la echipa mea de club, „Oltchim” Rm. Valcea.

Sperand ca o sa intelegeti gestul meu si o sa fiti alaturi de mine in scurta perioada sportiva ramasa pana la retragerea definitiva din handbal, va raman aceeasi jucatoare – inter dreapta - de incredere.


Cu stima,
Steluta LUCA.


TOATA STIMA PT. STELUTA LUCA :ok:

rob_din
1st July 2008, 08:45
Nu cred o iota din ce scrie in comunicat, altele sunt motivele. A jucat anul acesta in Liga Campionilor si spune ca nu mai poate face fata la JO, adica in ultima ei sansa de a participa la un turneu olimpic, mai urma sa fie si portdrapel pe deasupra.

Probabil vom afla peste ceva timp care a fost motivul real

delaoltenia
14th July 2008, 13:15
Gheorghe Tadici a anuntat lista oficiala cu cele 15 jucatoare care vor reprezenta nationala de handbal feminin la Jocurile Olimpice de la Beijing.
Portari: Luminita Hutupan Dinu, Tereza Tamas, Talida Tolnai
Jucatoare de camp: Valentina Elisei-Ardean, Ramona Maier, Ada Olteanu-Nechita, Ionela Gilca Stanca, Florina Birsan, Carmen Amariei, Adina Meirosu, Cristina Neagu, Valeria Bese, Narcisa Lecusanu, Aurelia Bradeanu, Mihaela Ani-Senocico.

mikeyy
14th July 2008, 13:34
Doar 3 extreme? macar inca 1 ca sa fie 4
Elisei si Maier nu prea pot sa faca fata un meci intreg. Elisei da tot ce poate la incpeutul meciului, iar apoi se stinge usor...inca nu e in forma maxima...de asemenea nici Maier, iar Nechita oricum nu face nimic. Ciudata hotararea.
In rest e oki echipa, imi place pe cine a ales :)

rob_din
14th July 2008, 13:35
Adevarul e ca nici n-ai ce extreme sa aduci

resita
15th July 2008, 07:24
Lotul României la Jocurile Olimpice

Luminița Dinu, Tereza Pîslaru, Talida Tolnai - portari

Valentina Elisei Ardean, Ramona Maier, Adriana Nechita Olteanu - extreme

Ionela Stanca, Florina Bîrsan - pivoți

Narcisa Lecușanu, Aurelia Brădeanu, Carmen Amariei, Valeria Beșe, Mihaela Senocico, Cristina Neagu și Adina Meiroșu - linia de 9 metri

YoYoyOi
9th August 2008, 12:09
Rusia- Korea 29-29 :shocked:

resita
9th August 2008, 22:05
Grupa B - Feminin

Ungaria - Suedia 30-24
Rusia - Coreea de Sud 29-29
Germania - Brazilia 24-22

JJ
11th August 2008, 14:55
Urmeaza sferturi sau direct semifinale?

Urmuz
11th August 2008, 14:59
sferturile de finala

Urmuz
11th August 2008, 15:18
le-am cumintit pe chinezoaice

JJ
11th August 2008, 16:17
Daca in grupa Romaniei favoritele au facut ce-au vrut, in cealalta grupa sunt deja 2 surprize - Coreea si mai ales Brazilia.

praf_de_stele
11th August 2008, 16:51
care sunt echipele cele mai puternice care pot sa ne puna probleme ?

JJ
11th August 2008, 18:09
Doua din grupa A (Norvegia si Franta) si 4 din grupa B (Coreea, Rusia, Ungaria, Germania).

SORENSEN
11th August 2008, 18:21
Daca in grupa Romaniei favoritele au facut ce-au vrut, in cealalta grupa sunt deja 2 surprize - Coreea si mai ales Brazilia.

Korea la olimpiade e o super putere... 4 ani doar asta pregatesc...handbalul find semiprofesionist ,...doar pt aasta primesc finantare.... de observat ca in ultimile 6 editii aceasta echipa a ajuns cel putin in semifinale ....

Au cateva jucatoare de super clasa care joaca in europa ...3 la Hypo printre care super conducatare de joc Oh si sa nu uitam ca lipseste Woo de la Rulmentul care e excelenta dar s-a accidentat...

Brazilia la fel ...a progresat f mult si multe jucatoare joaca la echipe importante din europa

tandrei26
12th August 2008, 10:26
România a învins China, scor 34-20, în cea de-a doua partidă a naționalei de handbal feminin la Beijing

resita
12th August 2008, 16:19
care sunt echipele cele mai puternice care pot sa ne puna probleme ?

nici una :evil::evil::evil:

Cipri
13th August 2008, 05:28
Rusia a invins Brazilia 28 : 19 :| dupa ce la un moment dat se mersese cap la cap ...

praf_de_stele
13th August 2008, 05:31
le urez aici succes fetelor ca eu am iesit

BAFTA !!!!!!

utd4ever
15th August 2008, 10:46
Suedia - Germania 27-26 ! Germania merge acasa. Numai o minune le poate salva, sa invinga Rusia in ultima etapa iar Sueda si Brazilia sa remizeze.

rob_din
15th August 2008, 10:47
Chiar ca avem medalie daca terminam pe locul 1, suntem practic in semifinale, deci 75% sanse de medalie

utd4ever
15th August 2008, 10:53
Ete na, de parca cu Suedia e floare la ureche pe cand cu Germania ar fi fost greutatea dupa lume ... nu zic ca merg pe teoria simplista "Suedia a batut Germania deci e mai greu cu Suedia", insa nu sunt de neglijat nordicele ... nemtoaicele n-au aratat nimic la aceasta competitie.

ATI
15th August 2008, 13:00
Brazilia - Coreea 33-32

rob_din
15th August 2008, 13:37
Ete na, de parca cu Suedia e floare la ureche pe cand cu Germania ar fi fost greutatea dupa lume ... nu zic ca merg pe teoria simplista "Suedia a batut Germania deci e mai greu cu Suedia", insa nu sunt de neglijat nordicele ... nemtoaicele n-au aratat nimic la aceasta competitie.

N-ai decat sa nu ma crezi, un meci cu Suedia ar fi "floare la ureche" pentru Romania. GER a fost la pamant la aceste JO

ATI
15th August 2008, 17:13
Rusia - Ungaria 33-24 si Rusia trece pe primul loc in grupa cu 7 pct. http://results.beijing2008.cn/WRM/ENG/INF/HB/C76/HBW400000.shtml#HBW400B12

resita
15th August 2008, 17:20
daca castigam cu norvegia jucam cu brazilia sau suedia iar daca pierdem jucam cu korea sau cu ungaria

utd4ever
15th August 2008, 18:07
Mult mai complicat. Daca castigam putem sa picam cu oricare in afara de Rusia :
-Coreea poate lua locul 4 daca pierde cu Ungaria si Brazilia bate Suedia
-Ungaria poate lua locul 4 daca pierde cu Coreea si Brazilia bate Suedia + conditie de golaveraj, Ungaria are -2 acum, Brazilia -10
-Brazilia poate lua locul 4 daca face egal cu Suedia iar Germania nu invinge Rusia sau daca bate Suedia si Coreea-Ungaria se termina ori egal, ori castiga Coreea si nu se indeplineste conditia de golaveraj de la liniuta a doua
-Suedia poate lua locul 4 daca invinge Brazilia
-Germania poate lua locul 4 daca invinge Rusia, iar Brazilia-Suedia se termina egal.


Si in afara de Germania care are 0.1% sanse toate celelalte variante pot fi plauzibile, pentru ca dupa mine Coreea-Ungaria si Brazilia-Suedia vor fi foarte foarte echilibrate.

utd4ever
15th August 2008, 18:10
Daca pierdem putem intalni :
-Rusia, daca aceasta pierde cu Germania si Coreea bate Ungaria + conditie de golaveraj, Rusia are +22, Coreea +17
-Coreea, daca face egal cu Ungaria, daca bate Ungaria iar Rusia face 1X cu Germania, daca bate Ungaria, Rusia pierde si nu se indeplineste conditia de golaveraj de la punctul 2.
-Ungaria, daca bate Coreea


Deci aici da, Coreea sau Ungaria daca pierdem...

JJ
17th August 2008, 11:42
La egal Coreea-Ungaria, jucam cu Ungaria in sferturi.
Surprinzatoare victoria Suediei in fata Braziliei.

SORENSEN
17th August 2008, 12:41
china - franta 21-18 ...

Nor,Rou,Chn,Fra in sferturi

JJ
17th August 2008, 13:02
Dupa ce a jucat cu noi, China a jucat din ce in ce mai bine. Parca vad ca ajunge in semifinale.

SORENSEN
17th August 2008, 13:13
nu chiar si-au furat-o de la kazahtan:D

JJ
17th August 2008, 15:04
Se ia golaverajul sau rezultatul direct? Germania e pe cale sa bata Rusia si sa faca golaveraj peste Suedia.

SORENSEN
17th August 2008, 15:25
30-29 pt rusia... Rusia nu arata asa extraordinar... sa vedem ce va fi sa ajungem noi in semifinale si vedem dc le prindem la fel....

JJ
17th August 2008, 16:09
Rusia era deja calificata, adevarata Rusie e cea care a batut la 9 goluri Ungaria.

Hyperyon
17th August 2008, 16:24
Corea- Ungaria 19-11 la pauza , daca Ungaria pierde jucam contra lor in sferturi ?

SORENSEN
17th August 2008, 16:38
da ... si e mai bine

SORENSEN
17th August 2008, 16:44
24-15 Kor ...macel

Hyperyon
17th August 2008, 16:44
da ... si e mai bine

Clar , daca continua sa joaca la fel de bine , Corea a sa ajunga in finala fara probleme (nu cred ca Norvegia poate sa le opreasca).

SORENSEN
17th August 2008, 16:46
hmmm treaba cu Norvegia nu e asa simpla... apararea asta avansata e pomana pt nordice... si pt bratul lui Hammerseng ...

Hyperyon
17th August 2008, 16:58
hmmm treaba cu Norvegia nu e asa simpla... apararea asta avansata e pomana pt nordice... si pt bratul lui Hammerseng ...

Vom trai si vom vedea ...;):)
Dar eu pariez pe o finala : ROMANIA - Corea :ok:

SORENSEN
17th August 2008, 17:10
scor final 33-22 pt Korea


Hmmm cine stie sa speram ca ajungem noi in finala

SORENSEN
17th August 2008, 17:12
Sferturi-marti

15:15 :Rusia- Franta
07:00 : Norvegia-Suedia
09:15 : Romania-Ungaria
13:00 : Korea-China

resita
19th August 2008, 07:44
norvegia se distreaza cu suedia

la pauza 16-10 pt. norvegia

SORENSEN
19th August 2008, 08:25
31-24 final...nor in semifinale

Sentient7
19th August 2008, 08:31
in loc sa jucam noi cu prietenele noastre din Suedia si mai apoi sa evitam Rusia in semifinale,suntem din nou mari favoriti la medalia de bronz...

resita
19th August 2008, 08:32
31-24 final...nor in semifinale

era de asteptat

las ca le batem noi in finala :D

moty
19th August 2008, 21:15
si...
mai departe...
nu mai zice nimeni nimic? :(

utd4ever
19th August 2008, 21:59
...maine sunt sferturile masculine, poate in afara de Franta-Rusia, celelalte extraordinar de interesante.

resita
20th August 2008, 08:37
si au fost sferturile

Rusia- Franta 32-31

Norvegia-Suedia 31-24

Romania-Ungaria 30-34

Korea-China 31-23

semifinalele sunt:

Norvegia - Koreea

Ungaria - Rusia

iar meciurile pt. locurile 5-8

Romania - Franta

Suedia - China

castigatoarele vor juca pt. locurile 5-6 iar invinsele pt. locurile 7-8

Sentient7
20th August 2008, 09:05
si au fost sferturile

Rusia- Franta 32-31

Norvegia-Suedia 31-24

Romania-Ungaria 34-30

Korea-China 31-23

semifinalele sunt:

Norvegia - Koreea

Ungaria - Rusia

iar meciurile pt. locurile 5-8

Romania - Franta

Suedia - China

castigatoarele vor juca pt. locurile 5-6 iar invinsele pt. locurile 7-8

ai fi vrut tu,resita.:drak:

resita
20th August 2008, 09:09
ai fi vrut tu,resita.:drak:

greseala de tipar :D

Bumbescu
21st August 2008, 11:02
Cica Tadici ar fi un mare "domn":D

http://www.gsp.ro/stire/o-handbalista-din-lotul-national-dezvaluie-motivele-esecului-de-la-jo-93410.html

utd4ever
21st August 2008, 12:17
Sa ma scuze aceste fete, dar daca e adevarat ce scrie acolo, sunt niste proaste. Ce, sunt incapabile, au 2 ani ?

Icebox
21st August 2008, 13:07
Norvegia - Coreea de Sud acum. Cum paseaza asiaticele astea uite-te BESE, uite-te!

rob_din
21st August 2008, 13:10
Le-au mai pus si purtatoare de drapel

Icebox
21st August 2008, 13:25
Coreea e o placere de urmarit... Chiar daca pierd, joaca superb. Si pentru inaltimile lor de 1.60 sunt absolut impresionante, si cand inscriu, si cand se apara. Pentru ele orice adversar e tanc, si totusi le joaca pe degete. Uitati-va la antrenor care are o tabla, si care chiar explica o tactica, si la centru nr. 10 care in permanenta le coordoneaza pe jucatoare si le spune ce sa faca, nu ca noi la misto. Noi am avut 5-6 centrii cu Ungaria.

rob_din
21st August 2008, 13:29
De unde pana unde acesta crestere a Coreei in 6 luni/ Nu inteleg

Icebox
21st August 2008, 13:32
Nu e nicio crestere, Coreea e aceeasi, sunt aceleasi "babe", ti-am mai spus si nu m-ai inteles, e unica competitie pe care dau 2 lei. Restul pentru ei e joaca. Totusi faptul ca de 20 de ani nu au ratat semifinalele, si la o singura olimpiada in acesti ultimi 20 de ani au iesit pe 4, spune ceva.

rob_din
21st August 2008, 13:33
Nu e nicio crestere, Coreea e aceeasi, sunt aceleasi "babe", ti-am mai spus si nu m-ai inteles, e unica competitie pe care dau 2 lei. Restul pentru ei e joaca. Totusi faptul ca de 20 de ani nu au ratat semifinalele, si la o singura olimpiada in acesti ultimi 20 de ani au iesit pe 4, spune ceva.

E, lasa ca nu vin la Mondiale ca la antrenament, au avut si acolo performante, dare de 2-3 ani erau foarte modeste.

Icebox
21st August 2008, 13:36
Nu e acelasi lucru. Ai putea sa razi dar e doar un soi de antrenament. Face doar parte din pregatirea pentru Olimpiada, ca iese sau nu ceva, e tot una. Pentru ei JO conteaza. Din pacate au probleme mari de tot pe extreme..

A, sper ca n-ati uitat, anul asta la europene jucam cu ... Ungaria si Franta. Si sa nu uitam bonusul, Danemarca. :lol:

rob_din
21st August 2008, 14:02
S-a prabusit Coreea

Icebox
21st August 2008, 14:09
Hm, nu inca. Rusia s-a fript in grupe si a luat 7 goluri la rand de la 26-19 la 26 egal. Daca isi revin cu aruncarile, nu e terminat meciul deloc.

S-au curatat acum. Pacat, ca si joc de handbal pozitional sunt cele mai bune.

Sau... Norvegia e Romania II? :happy Si a intrat Felicia Tilea ... genial :) N-am inteles nimic ... felicitari Norvegia :P

rob_din
21st August 2008, 14:29
Un arbitraj penibil califica Norvegia in finala dupa un final incredibil

manai
21st August 2008, 14:30
rsuine norvegia....hotie,hotie,hotie...aia era 2 metri in terenul coreean cand s-a repus mingea......huooo unde e fair-playul olimpic?

El Pistolero
21st August 2008, 14:30
ce meci nebun au condus norvegia cu 3 goluri cand mai era 2 min au fost egalate cand mai erau 5 sec si totusi au inscris golul victoriei in ultima secunda

rob_din
21st August 2008, 14:30
Nu stiu daca a tras la poarta norvegianca inainte de final, dar repunerea dupa golul coreencelor a fost total nergeulametara, norvegianca care a dat golul fiind 2 metrii in terenul advers. Pacat

rob_din
21st August 2008, 14:32
Iar u fost furati coreenii pe fata, acum 6 ani li s-a furat un aur la short-track, acum 4 ani un aur la gimnastica acum un posibil aur la handbal

manai
21st August 2008, 14:33
sper sa le spulbere rusia in finala pe jegoasele astea de norvegience....pe final trageau de timp de rupeau niciodata nu puneau mingea jos cand o pierdeau si n-au prmit nicio eliminare

rob_din
21st August 2008, 14:33
Sa nu uitam ca tot prin furt era sa nu fie prezenti la JO

rob_din
21st August 2008, 14:36
De aceea nu inteleg refuzul unor federatii de a utiliza proba video, acum se vedea in 2 secunde si nu se mai certa nimeni, Ce-i asa de greu, le e frica ca nu mai pot fura? Cred ca coreeni vor depune totusi un apel ceva

YoYoyOi
21st August 2008, 14:38
pot sa se spele pe cap cu apelul ala...

manai
21st August 2008, 14:38
si antrenoarea aia se bucura ca nesimtita,aia care a dat gol nici nu s-a bucurat la inceput ,nici nu se astepta sa fie validat....penibile rau nordicele si am aflat ca hamerseng si nyberg sunt si de pe insula lesbos ....yuck

rob_din
21st August 2008, 14:38
Uite ca la turneul pentru calificare nu s-au spalat pe cap, chiar au castigat

rob_din
21st August 2008, 14:39
si antrenoarea aia se bucura ca nesimtita,aia care a dat gol nici nu s-a bucurat la inceput ,nici nu se astepta sa fie validat....penibile rau nordicele si am aflat ca hamerseng si nyberg sunt si de pe insula lesbos ....yuck

Ce legatura are una cu alta? Du-te la Becali in partid daca ai o problema

resita
21st August 2008, 14:40
ce meci :ok::ok::ok:

rob_din
21st August 2008, 14:41
Coreeni se cearta si acum, saracii. Norvegiencelor chiar ar trebui sa le fie rusine. Nici un pic de fair-play.

manai
21st August 2008, 14:42
ce pacat....credeam ca macar la olimpiada nu se mai practica din astea...dar aici e mai rau....cineva a zis mai sus : de ce nu s-au uitat pe reluare,ce pierdeau?

rob_din
21st August 2008, 14:42
Nu poti sa-ti bati joc de niste sportivi in asemnea hal

resita
21st August 2008, 14:43
chiar imi pare rau de coreence :(

manai
21st August 2008, 14:45
daca norvegiencele ziceau hai sa ne uitam pe reluare castigau respectul tuturor....dar se bucurau ca nesimtitele....

rob_din
21st August 2008, 14:45
Puteau si ele sa fie mai atente, se credeau in prelungiri. Nu ca ar scuza ce-au facut arbitrii.

Au facut niste faze coreencele in acest meci de m-au lasat mut

resita
21st August 2008, 14:47
Puteau si ele sa fie mai atente, se credeau in prelungiri. Nu ca ar scuza ce-au facut arbitrii.

Au facut niste faze coreencele in acest meci de m-au lasat mut

aeriana din ultimele minute a fost superba :ok:

manai
21st August 2008, 14:50
rusia o sa distruga ungaria,cel putin 6 goluri diferenta

rob_din
21st August 2008, 15:33
9 goluri in 15 minute la RUS-HUN

rob_din
21st August 2008, 15:46
Rusia umileste Ungaria 13-6

manai
21st August 2008, 16:50
ziceam ca tin cu rusia in finala,dar nu's cu nimic mai breze ca norvegia,caracter jegos trageri de timp,am avut sa bata la 3 goluri si pe final bateau mingea ca la baschet,poltoratkaya aia batea mingea ca la baschet a facut pasiv intentionat la ultima faza in loc sa atace poarta..........huoooooo norvegia huoooooo rusia.........panaramele naibii......

JJ
21st August 2008, 17:40
Pana la urma semifinalele meritate cu finala asteptata - aceeasi ca la mondial. Puteau sa fie si la mondial aceleasi semifinale, dar s-a nimerit ca Ungaria sa pice cu Rusia si Coreea cu Norvegia inca din sferturi.
In plus, China se bate pt. locul 5, iar Romania, care a sters pe jos cu ele in grupe, pt. locul 7.

El Pistolero
21st August 2008, 20:13
ce ciudat :am pierdut cu norvegia la un gol(cel putin vice campiona olimpica) si totusi noi jucam pt.locu 7
si china ,franta, care le-am batut in grupe fara drept de apel se bat pt locul 5

praf_de_stele
22nd August 2008, 00:06
asa e uneori sportul...nedrept

utd4ever
22nd August 2008, 00:12
Auzi nedrept .. pai cine ne-a tinut sa nu batem macar una din Norvegia, Ungaria, Franta ?

Pacat de coreence, nu meritau sa piarda asa..

JJ
22nd August 2008, 13:04
ce ciudat :am pierdut cu norvegia la un gol(cel putin vice campiona olimpica) si totusi noi jucam pt.locu 7
si china ,franta, care le-am batut in grupe fara drept de apel se bat pt locul 5
Franta, pe care au batut-o lejer in grupe, ne-a batut in recalificarile astea, asa ca...

resita
23rd August 2008, 08:50
in meciul pt. locurile 5-6 Franta a batut china cu 31-23

avem asa :D

8 suedia
7 romania
6 china
5 franta
4 ?
3 ?
2 ?
1 ?

SweetBoy
28th August 2008, 13:50
4 hungary
3 south koreea
2 russian federation
1 norge :) :))