PDA

View Full Version : Gimnastica - Discutii Generale



Pages : [1] 2 3 4 5

resita
12th April 2008, 14:31
Pe acest thread (pana se va crea un subforum separat) se va discuta despre gimnastica.

mikeyy
12th April 2008, 15:15
Sambata 9 august: calificari baieti
Duminica 10 august: calificari fete
Marti 12 august: finala pe echipe - baieti
Miercuri 13 august: finala pe echipe - fete
Joi 14 august: individual compus - baieti
Vineri 15 august: individual compus - fete
Duminica 17 august: finala 1 pe aparate(fete+baieti)
Luni 18 august: finala 2 pe aparate (fete+baieti)

mikeyy
12th April 2008, 15:49
Echipele feminine:
1.SUA
2.China
3.Romania
4.Italia
5.Brazilia
6.Franta
7.Marea Britanie
8.Rusia
9.Ucraina
10.Germania
11.Australia
12.Japonia

Echipele masculine:
1.China
2.Japonia
3.Germania
4.SUA
5.Franta
6.Rusia
7.Coreea de Sud
8.Romania
9.Franta
10.Italia
11.Canada
12.Belarus

De asemenea tarile clasate pe pozitiile 13,14 si 15 la mondialele de la Stuttgart de anul trecut pot trimite cate 2 gimnasti:
feminin:Coreea de Nord, Spania si Canada
masculin:Ucraina, Elvetia si Marea Britanie

Iar tarile clasate pe pozitiile 16,17 si 18 pot trimite cate 1 gimnast:
feminin:Cehia,Olanda si Elvetia
masculin: Grecia,Brazilia si Puerto Rico.

ducus
12th April 2008, 16:03
Dar noi cate gimnaste vom trimite la feminin si cati gimnasti la masculin?

mikeyy
12th April 2008, 16:04
Echipele vor fi formate din 6 gimnaste/gimnasti

ioanavol
13th April 2008, 12:22
:) ma bucur ca exista threadul acesta.
Aici se poate si comenta sau este numai dedicat stirilor? (ma refer aici la sportivi cu sanse de a ajunge la olimpiada etc)

mikeyy
13th April 2008, 13:12
Da se poate si comenta. In curand vom avea cate un subforum deschis pt fiecare sport

cineva_cineva
24th April 2008, 12:39
Se stie ceva despre orele de concurs?

cineva_cineva
24th April 2008, 14:38
Am gasit intre timp orele de concurs.Si am facut si niste calcule, ca sa aflam ora Romaniei.O sa avem parte de niste nopti albe, mai ales la concursurile pe echipe.Iar in rest, o sa ne trezim destul de dimineata.Dar ce conteaza???Abia asteptam!

rob_din
24th April 2008, 14:42
Finalele pe echipe si individual de la orele 5:00, respectiv 6:00, finalele pe aparate de la ora 13:00

mikeyy
24th April 2008, 16:23
Multumim Robert......pt finalele pe echipe si pt individual compus va fi putin mai greu, dar vom face fata :D

cineva_cineva
24th April 2008, 19:49
Parca eu calculasem cu o ora mai devreme.De exemplu, la finalele pe aparate, am gasit ca la ora 10 incep la ei, ora lor, deci, cu 6 ore mai devreme va fi ora 4.Oricum, mai tarziu, in preajma olimpiadei, se va anunta exact.Sigur ca vom face fata, chiar daca e asa dimineata.Oricum, ora 5 e o ora rezonabila!

rob_din
24th April 2008, 20:24
Sunt 5 ore intre Beijing si Bucuresti

resita
1st May 2008, 23:21
Gimnastele au speriat America

Revista International Gymnast prezintă, în numărul din luna mai, echipa feminină de gimnastică a României ca un adversar periculos care poate răsturna orice ierarhie în China.

Titlul continental pe echipe cucerit la Clermont – Ferrand de către elevele lui Nicolae Forminte a readus România în calculele oficiale pentru Beijing. Cu Steliana Nistor pe prima pagină și fotografii cu fetele de pe podium, toate grupate sub titul „România recucerește Europa”, cea mai titrată revistă de specialitate din lume atrage atenția asupra celei mai bune echipe de pe bătrânul continent. ”Cu Anamaria Tămîrjan și Gabriela Drăgoi, alături de experimentatele Sandra Izbașa și Steliana Nistor, România nu a avut adversar la Clermont – Ferrand”, se precizează în articolul din ediția online. Vorbind despre revirimentul gimnasticii autohtone, specialiștii americani consideră echipa tricoloră un adversar periculos la Jocurile Olimpice.

mikeyy
2nd May 2008, 10:06
Campionul european absolut la gimnastica de la Patras, Dan Potra, se afla intr-o puternica revenire de forma si este foarte probabil sa faca parte din echipa care va participa la Jocurile Olimpice de la Beijing. Dupa importanta performanta inregistrata la CE din Grecia in 2002, gimnastul n-a mai obtinut nici un rezultat notabil si incet-incet si-a pierdut locul de titular din echipa reprezentativa de gimnastica, la un moment dat gandindu-se chiar sa abandoneze activitatea competitionala. In ultima vreme insa Dan Potra a demonstrat o forma din ce in ce mai buna si a reintrat in vederile tehnicienilor pentru JO.

"Dan Potra are sanse sa mearga la Beijing. Se pregateste intens si am observat un progres vizibil in ultima vreme. In plus, experienta sa competitionala ar putea fi extrem de importanta la Beijing", a spus Dan Grecu, antrenorul coordonator al lotului olimpic masculin al Romaniei. Chiar daca e "un pic mai bine", Dan Potra nu va face insa deplasarea la Lausanne (Elvetia), unde intre 8 si 11 mai va avea loc editia din acest an a CE. Deocamdata, titulari in team-ul pentru intrecerile continentale sunt Flavius Koczi, Razvan selariu si Daniel Popescu, iar pentru cele doua locuri vacante se bat doar Marius Berbecar, Ovidiu Buidoso, Cosmin Malita si Robert Stanescu.

GSP

crisloregym
2nd May 2008, 13:51
cate vesti bune;) E interesant ca cei de la intlgymnast spuneam ca Stela si Sandra au fost in forma buna la Europene. Si mai interesant este ca nu a fost nici pe departe in forma maxima, deci sunt toate sansele sa prinda forma maxima la Beijing;) Cu conditia ca Sandra s aisi pastreze zambetul de le Europene si Stela sa se molipseasca de la ea :P

Si bravo pentru Dan Potra;)

Sorin Blaj
2nd May 2008, 19:05
Campionul european absolut la gimnastica de la Patras, Dan Potra, se afla intr-o puternica revenire de forma si este foarte probabil sa faca parte din echipa care va participa la Jocurile Olimpice de la Beijing. Dupa importanta performanta inregistrata la CE din Grecia in 2002, gimnastul n-a mai obtinut nici un rezultat notabil si incet-incet si-a pierdut locul de titular din echipa reprezentativa de gimnastica, la un moment dat gandindu-se chiar sa abandoneze activitatea competitionala. In ultima vreme insa Dan Potra a demonstrat o forma din ce in ce mai buna si a reintrat in vederile tehnicienilor pentru JO.

"Dan Potra are sanse sa mearga la Beijing. Se pregateste intens si am observat un progres vizibil in ultima vreme. In plus, experienta sa competitionala ar putea fi extrem de importanta la Beijing", a spus Dan Grecu, antrenorul coordonator al lotului olimpic masculin al Romaniei. Chiar daca e "un pic mai bine", Dan Potra nu va face insa deplasarea la Lausanne (Elvetia), unde intre 8 si 11 mai va avea loc editia din acest an a CE. Deocamdata, titulari in team-ul pentru intrecerile continentale sunt Flavius Koczi, Razvan selariu si Daniel Popescu, iar pentru cele doua locuri vacante se bat doar Marius Berbecar, Ovidiu Buidoso, Cosmin Malita si Robert Stanescu.

GSP

Cu Flavius Koczi, Razvan Selariu, Daniel Popescu si cei doi campioni in refacere, Marian Dragulescu si Dan Potra, alaturi de cei trei mentionati mai sus, am avea o ECHIPA de medalie la Olimpiada.

mikeyy
2nd May 2008, 22:46
Cu siguranta Dragulescu,Selariu,Koczi si Popescu vor face parte din echipa. Pentru celelalte 2 locuri vor intra in calcul Potra, Jivan si Stanescu. De asemenea e de urmarit Cosmin Malita care va merge la europene, caci anul trecut s-a prezentat bine pt un debutant in randul seniorilor.
La JO , la baieti, cred ca ne vom bate pt pozitia a treia cu SUA, Germania si Rusia....primele 2 pozitii vor fi ocupate cu siguranta de China si Japonia

Sorin Blaj
3rd May 2008, 00:10
Orice medalie castigata la Jocurile Olimpice este valoroasa.

mikeyy
3rd May 2008, 00:38
Asa este...si ar fi o performanta pt baieti sa reuseasca sa-si apere bronzul obtinut la Atena cu echipa

Sorin Blaj
3rd May 2008, 01:19
Bun, ma refeream la echipe baieti, la fete normal ca asteptam aurul. :)

mikeyy
3rd May 2008, 01:36
Va fi foarte greu pt fete sa obtina aurul....aproape imposibil. Dar concursul e concurs..nu se stie niciodata ce se poate intampla!

rob_din
3rd May 2008, 02:35
Bun, ma refeream la echipe baieti, la fete normal ca asteptam aurul. :)

La echipe aur este imposibil

cata10
6th May 2008, 19:52
Drăgulescu revine în forță!

Deși a avut pauză două luni, Marian Drăgulescu a reușit să-și pună la punct elementele, la patru aparate, în doar trei săptămâni de pregătire.

Cu un regim separat de antrenament, „Marocanul” se pregătește zilnic la sala olimpică a Complexului Național Sportiv „Lia Manoliu” din București. Lucrează pe rând, câte puțin la fiecare aparat, repetă, corectează, face forță și o ia de la capăt. În fiecare mișcare i se citește determinarea de a-și împlini visul, o medalie de aur la Beijing. „Mă simt superbine și trag cât pot de mult. Am o motivație extraordinară și vreau să dau totul. Acum ori niciodată! La sărituri am recuperat cel mai bine, însă încep să se lege lucrurile și la celelalte”, a explicat Marian. Pe lângă cele două aparate la care vrea să atace titlul olimpic, sărituri și sol, multiplul medaliat european și mondial va face bara fixă și paralelele, pentru a ajuta echipa.

„Marian recupereză foarte repede și foarte bine. Deși e un pic prematur să ne pronunțăm, este foarte conștiincios și știe ce vrea”, a spus Dan Grecu, antrenorul lotului.


Articol din Prosport!

ioanavol
7th May 2008, 21:18
Nici eu n-as astepta aur la fete...dar imi doresc sa evolueze cum o fac la antrenamentele cele mai bune. Daca fac asta in tot concursul, e imposibil sa nu obtina medalii, chiar si de aur. Sansele cele mai mari sunt la barnasi la sol, apoi la individual compus si cu echipa, desi va fi f greu sa depasim China si SUA.

mikeyy
15th May 2008, 23:51
Calificari fete:
Prima subdiviziune – China, Romania si 2 grupe mixte
A doua subdiviziune–Marea Britanie, Italia, Japonia, SUA
A treia subdiviziune – Australia, Germania, Rusia, Ucraina
A patra subdiviziune – Brazilia, Franta si 2 grupe mixte

Nu prea e in avantajul nostru faptul ca vom concura in prima subdiviziune si in plus alaturi de China...dar asta este!

florik2000
16th May 2008, 12:35
eu zic ca e bine...daca fetele din China vor lua note mari pt a le devansa pe cele din Sua,vor lua si fetele noastre note mari,ca ar fi prea batator la ochi de altfel....:P

ioanavol
16th May 2008, 21:11
Calificari baieti:

Prima subdiviziune (orele 12-14): China, grupa mixta 4, Canada, Rusia, Japonia si Franta
A doua subdiviziune (ora 16): Italia, Spania, SUA, grupa mixta 2, grupa mixta 6 si grupa mixta 3
A treia subdiviziune (ora 20): Bielorusia, grupa mixta 5, Corea, Germania, grupa mixta 1 si Romania

(de pe site-ul oficial) http://en.beijing2008.cn/news/sports/headlines/artisticgymnastics/n214364905.shtml

mikeyy
17th May 2008, 10:26
Nadia Comaneci, crainica pentru Mexic

Nadia Comăneci crede că orice loc mai bun decât 3 va fi un mare succes pentru gimnastica românească la JO. „Va fi foarte greu, știm bine că în momentul de față România se află pe locul trei, a reușit să-i bată pe ruși, dar orice e mai bun decât trei și va fi un mare succes“, a spus Nadia, care va comenta JO pentru televiziunea din Mexic.

Prosport

ioanavol
17th May 2008, 15:19
Are dreptate Nadia, va fi o batalie fantastica, SUA si China sunt extraordinar de bune.
As adauga o observatie referitoare la baieti: acum avem cel putin 2 gimnasti f valorosi pt ca fac toate aparatele: Flavius Koczi si Razvan Selariu si in plus Daniel Popescu, vicecampion mondial la sarituri si cu un ex f bun la cal cu manere. Marian Dragulescu se antreneaza si el si, daca revine la forma de altadata (f greu, dar nu imposibil), atunci avem si acolo sanse la un bronz, zic eu. Dar va fi mult mai greu decat la fete.

Am uitat sa spun, ordinea aparatelor in calificari va fi:
sarituri-paralele-barna-sol la fete
bara-sol-cal-inele-sarituri-paralele la baieti

Ordinea ne avantajeaza la fete pt ca suntem slabi la sarituri si relativ slabi la paralele (bine, fata de China la paralele suntem undeva jos din pacate, dar acolo toate echipele sunt asa).
La baieti e ok (la bara suntem slabi), dar terminam cu paralelele, la care nu prea stralucim:( Poate cu Marian in echipa o sa crestem la aparatele astea doua, pt ca el se antreneaza si la bara si paralele ca sa ajute echipa, in afara de sarituri si sol, unde vrea medalie.

mikeyy
17th May 2008, 15:25
La fete este foarte buna ordinea de concurs. Terminam cu solul, unde Sandra cu siguranta ii va atrage de partea ei pe spectatorii chenezi :D
La baieti e bine ca alternam un aparat slab cu altul bun...e bine ca scapam de bara repede :D
Ar fi extraordinar ca si in finala sa avem norocul de aceeasi ordine de concurs

ioanavol
17th May 2008, 15:29
Si, Mihai, ca sa inteleaga lumea la ce exercitiu ne referim sa-l punem aici:
http://youtube.com/watch?v=ZRX8CbNgOto
Cu acest exercitiu Sandra Izbasa a luat aurul la sol in cadrul europenelor de anul acesta din aprilie din Franta.

Sper sa va placa, sa ne spuneti ce credeti:) Eu una ma uit la el intruna, nu ma mai satur;)


EDIT: in filmuletul de mai sus comenteaza Maria Olaru, poate cam prea mult...asa ca am gasit unul in care se aude muzica de la inceput pana la sfarsit:
http://youtube.com/watch?v=1IliO6KVgKw

mikeyy
17th May 2008, 15:41
Da Ioana, ai dreptate :)
Este intr-adevar un exercitiu extraordinar.....unul dintre cele mai bune pe care le-a avut Romania si cu siguranta cel mai frumos din acest an!

ioanavol
17th May 2008, 16:17
Si asta in conditiile in care, din cauza codului de punctaj, care le obliga sa faca multe serii acrobatice, practic nu mai exista dans la sol in gimnastica feminina.

ioanavol
17th May 2008, 22:14
ANDREEA RADUCAN - CAMPANIE ANTI-DOPING


Fosta gimnasta, Andreea Raducan se pregateste sa le le informeze pe sportivele lotului olimpic de gimnastica in legatura cu una din actiunile educative ale campaniei "Beijing 2008 - sansa sportivilor curati", campanie adresata sportivilor participanti la JO de la Beijing, la sediul Agentiei Nationale Anti-Doping, in Bucuresti, miercuri, 09 aprilie 2008.

http://www.mediafaxfoto.ro/photo_preview.php?photoId=2835683&search_section=home

mikeyy
21st May 2008, 10:21
Programul începe la ora 7:00. Deșteptarea. Liniștea căminului este tulburată de agitația care cuprinde camerele. La 7:30 toată lumea trebuie să fie la micul dejun, pentru că 30 de minute mai târziu încep orele. Gabi este elevă în clasa a IX-a și, deși visează un viitor cu medalii numeroase, nu neglijează învățătura. „Îmi plac engleza, matematica și româna și de aceea încerc să prind cât mai mult”, spune ea. Timpul trece repede. La 10:15 începe primul antrenament. Fetele se aliniază în sala olimpică și locul tablei și al caietelor
de notițe este luat de flic flacuri, de dublu echere și exerciții care sfidează legea gravitației.

Gabi excelează la bârnă. De aceea, când ajunge acolo, ochii i se luminează și începe hotărâtă „lupta“ cu echilibrul. „Este greu, dar aici vreau să obțin cele mai multe medalii“, zâmbește ea. Sub ochii antrenoarei Liliana Cosma repetă fiecare element, după care își face exercițiul. Este extrem de concentrată și fiecare observație îi aprinde obrajii.

Cantonamentul nu este o închisoare

Antrenamentul se termină la 13:00, după care urmează masa. Odihnă, lecții și puțin internet. Regimul pare destul de drastic, însă Gabi s-a obișnuit. „Cantonamentul nu e o închisoare. Este un program de respectat, dar numai așa putem ajunge unde ne dorim. În plus ai toate condițiile: casă, masă, școală”, explică ea.

Cuvintele sunt multe, însă timpul e limitat. La 17:00, toată lumea este în sală. Al doilea antrenament, identic cu primul. Corectări și zeci de repetări. Până la 20:00, când este masa. Recuperare, lecții și televizor. Toate zilele sunt copiate parcă la indigo, cu același program și somnul care vine întotdeauna la aceeași oră, 22:30, când se dă stingerea. „Din afară totul pare la fel, dar pentru noi nicio zi nu seamănă cu cealaltă”, mărturisește Gabi. Monotonia zilelor care curg încet spre gongul care anunță debutul JO este ruptă de participarea la un concurs. Șansa de a arăta toată munca depusă în sala de la Deva.

Sursa: Prosport
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/cum-se-pregatesc-gimnastele-pentru-jocurile-olimpice-2648235

crisloregym
21st May 2008, 12:25
Frumos articolul, Mihai. Multumim:). Este interesant ca se acorda atat de multa atentie Gabrielei Dragoi. Mai intai a fost Gazeta Sporturilor, apoi Prosport...Sa fie oare in incercarea de a o promova, astfel incat la JO lumea sa o "cunoasca" cat de cat? Sa fie un nume de care s-a auzit printre arbitri, oficialitati...Sau sa fie doar o coincidenta..poate ca a doua varianta, dar cert este ca mi-ar placea sa vedem in fiecare saptamana profilul uneia dintre cele 13 fete de la lot:D

cata10
21st May 2008, 20:07
Gabi Dragoi este un copil minunat si o gimnasta de mare perspectiva astfel incat merita toata atentia noastra si macar cate un articol in prosport si gsp!

mikeyy
21st May 2008, 20:17
Gabi Dragoi este un copil minunat si o gimnasta de mare perspectiva astfel incat merita toata atentia noastra si macar cate un articol in prosport si gsp!

In plus e si preferata ta :D

crisloregym
21st May 2008, 22:24
Eu nu am spus ca nu merita, ba din contra...m-as bucura sa fie si celelalte gimnaste in vizor...ma intrebam daca nu cumva Gabi va fi "asul din maneca" pentru JO, macar la barna:D Eu stiu? Este promovata Gabita, spre deosebire de celelalte fete (Stela si Sandra sunt deja bine cunoscute, chiar si Druncea, dar despre Gabi nu se stie aproape nimic, iar la Europene a concurat chiar la aparatele la care era mai slaba, desi nu a fost prea rau:D). Am senzatia ca Gabriela va fi o surpriza placuta la Olimpiada, iar aparitia acestor interviuri imi confirma asta. Repet, daca nu o fi doar vreo coincidenta:P

Edit: Ce sa spun, Cata, cred ca stiu cine va fi pe tricoul tau;)

cata10
22nd May 2008, 20:54
Edit: Ce sa spun, Cata, cred ca stiu cine va fi pe tricoul tau;)

Mai incape indoiala?!

mikeyy
29th May 2008, 22:19
După un 2007 plin de accidentări, debutul acestui an a fost de bun augur pentru liderul lotului olimpic, Sandra Izbașa. Succesul de la CE, aur cu echipa, aur la sol și argint la bârnă, a fost lăsat deja în urmă, Sandra pregătindu-se în aceste zile să facă individualul compus pentru Beijing.

Cum te simți?

Bine, trag tare la antrenamente. Nu am nicio problemă de sănătate și sper ca pe viitor să pot spune același lucru.

Cât contează titlul la sol?

Enorm pentru că îmi doresc aurul olimpic și medalia aceasta a fost începutul. Mi-a arătat că pot fi peste Volos și că anul trecut doar accidentările m-au ținut departe de rezultatele pe care le-am dorit.

Ce înseamnă aurul european?

În primul rând România nu mai e ca înainte, sper că s-au dus bârfele care spuneau că nu o să mai fim ceea ce am fost. Mie îmi place că am reușit să strângem o echipă și că putem reuși și într-o formulă nouă.

La ce aparate vrei să crești?

Pe toate patru, pentru că vreau să fac individualul compus la Beijing. Mă bazez mai mult pe sol și bârnă. La paralele și la sărituri vreau să-mi fac exercițiile cât mai competitive și am de tras.

Presiunea e mai mare acum?

Da, fiindcă ne întâlnim cu alte țări, nu doar cele din Europa, și trebuie să dăm de trei-patru ori mai mult decât la Europene. Nu trebuie să dezamăgim pe nimeni.

În 2006 aur la sol la Volos, în 2008 la fel. Dar pari cu totul alta...

Într-adevăr. Am crescut, m-am mai maturizat, și elementele sunt puțin schimbate, fiecare om se dezvoltă și avansează. În plus, noul sol pe care l-am prezentat îmi place foarte mult pentru că mă deschide, este un alt gen și trăiesc parcă fiecare acord muzical.

Ce îți dorești de la JO?

Să urcăm cât mai sus cu echipa, nu zic medalie de aur că nu-mi place să spun, și să cucerim apoi cât mai multe medalii. Personal îmi doresc aur la sol și o medalie la individual compus

Sursa: Prosport

ioanavol
27th June 2008, 03:05
Nicolae Forminte a anunțat lotul României pentru Jocurile Olimpice

Sandra Izbașa, Steliana Nistor, Anamaria Tămârjan, Gabriela Drăgoi, Andreea Acatrinei, Gabriela Grigore și Daniela Druncea (rezervă) sunt cele șapte gimnaste care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice de la Beijing, a declarat, joi, pentru NewsIn, antrenorul lotului feminin Nicolae Forminte.

"Lotul pentru Olimpiadă este clar, nu a crescut peste noapte natalitatea în România, ca să mai apară gimnaste. Este clar că sunt gimnastele care au participat la Europene, fără Cerasela Pătrașcu, și la care se adaugă Acatrinei, Grigore și Druncea. Ultima este rezervă, dar eu sper să nu fie probleme de sănătate", a explicat Nicolae Forminte.

Echipa feminină de gimnastică a României s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Beijing, în luna septembrie a anului 2007, după ce a ocupat locul trei în calificările de la Campionatul Mondial de la Stuttgart.

Fetele pregătite de Nicolae Forminte vor debuta în concursul pe echipe de la JO pe 10 august. Primele vor fi săriturile, urmate de paralele, bârnă și sol. România va fi prezentă în prima subdiviziune, alături de China și de alte două echipe mixte.

Jocurile Olimpice de la Beijing sunt programate în perioada 8-24 august.


sursa: http://gsp.ro/stire/nicolae-forminte-a-anuntat-lotul-romaniei-pentru-jocurile-olimpice-84524.html

mikeyy
6th July 2008, 22:52
Ordinea de intrare in concurs - ( calificari + finale)

Fete: http://www.fig-gymnastics.com/LOB/media/MEDIA17115.pdf

Baieti: http://www.fig-gymnastics.com/LOB/media/MEDIA17114.pdf

mesteritza
7th July 2008, 14:50
suntem cu china pe rotatie...:( sper sa se poata concentra fetele noastre ca e clar ca sala va vui pt chinezoiace

mikeyy
7th July 2008, 14:52
Da..suntem cu China...dar va fi un test pentru finala pe echipe...se vor obisnui cu atmosfera in calificari, iar in finala pe echipe le va fi mai usor :ok: tot raul spre bine

ioanavol
7th July 2008, 15:16
Din cate a zis Mircea Apolzan pe 27 iunie, in trasmisia TVR2 de la Nationale, data limita de stabilire a lotului este 23 iulie.
Din cate se stie, Flavius Koczi, Razvan Selariu si Daniel Popescu vor fi in echipa. Dl Apolzan zicea si de Robert Stanescu (?toti ne intrebam de ce) si de Marian Dragulescu, chiar daca nu va face exercitiile la valoarea pe care o stim.


Eu una pe Alin Jivan si pe Adrian Bucur ii vad candidati seriosi...de Dan Potra imi pare rau, dar nu cred ca va face parte din echipa (s-a si accidentat la paralele). Cosmin Popescu ar fi bun la paralele, dar nu stiu cum sta cu restul.

rob_din
7th July 2008, 15:23
Cosmin Popescu e bun la paralele cand nu rateaza, lucru ce se intampla rar

ioanavol
7th July 2008, 17:42
Din cate a zis Mircea Apolzan pe 27 iunie, in trasmisia TVR2 de la Nationale, data limita de stabilire a lotului este 23 iulie.


Am gasit si pe site-ul oficial: http://en.beijing2008.cn/cptvenues/sports/artisticgymnastics/index.shtml
"23 July 2008 Deadline for Beijing 2008 Organising Committee to receive entry forms submitted by NOCs"

mikeyy
7th July 2008, 17:59
Asta inseamna ca mai e timp pentru a se decide...timp pretios pentru Cerasela de a-si pregati coborarea la paralele si pentru a demonstra ca merita locul in echipa :ok:

ioanavol
7th July 2008, 23:18
Am completat programul dat de mikeyy la inceput (ora Beijingului!-scadeti 5 ore pt ora Romaniei): http://en.beijing2008.cn/upload/Competition_Schedule/by_Session_v2.114.xls

Sambata 9 august: calificari baieti
12:00-14:06 prima subdiviziune (Italia, Spania, SUA, Mix2, Mix6, Mix3)
16:00-18:06 a doua subdiviziune (China, Mix4, Canada, Rusia, Japonia, Franta)
20:00-22:06 a treia subdiviziune (Bielorusia, Mix5, Coreea, Germania, Mix1, Romania)

Duminica 10 august: calificari fete
10:00-11:23 prima subdiviziune (Romania, Mix4, China, Mix3)
11:30-14:53 a doua subdiviziune (Marea Britanie, Japonia, Italia, SUA)
17:00-18:23 a treia subdiviziune (Rusia, Germania, Ucraina, Austria)
20:00-21:23 a patra subdiviziune (Mix1, Mix2, Franta, Brazilia)

Marti 12 august: finala pe echipe - baieti (ora 10:00-12:48)

Miercuri 13 august: finala pe echipe - fete (ora 10:15-12:27)

Joi 14 august: individual compus - baieti (ora 11:00-13:43)

Vineri 15 august: individual compus - fete (ora 11:15-13:07)

Duminica 17 august: finala 1 pe aparate(fete+baieti)
18:00 Sol - baieti
18:45 Sol - fete
19:30 Cal cu manere - baieti
20:15 Sarituri - fete

Luni 18 august: finala 2 pe aparate (fete+baieti)
18:00 Inele - baieti
18:45 Paralele - fete
19:30 Sarituri - baieti

Marti 19 august: finala 3 pe aparate (fete+baieti)
18:00 Paralele - baieti
18:45 Barna - fete
19:30 Bara - baieti

Miercuri 20 august: GALA (ora 14:00-15:45)

AuriB
8th July 2008, 01:05
multumesc Ioana esti o comoara la casa omului:)

Mihaela P
8th July 2008, 01:54
Iti multumesc si eu tare mult pentru program.
Tocmai ce eram in cautari si mi-a cazut net-ul. Iar cand am deschis...minune!!! Le postasei tu.

rob_din
8th July 2008, 08:21
Am vazut ca la natatie s-au organizat concursuri la ore matinale pentru a se obisnui organismul cu ora la care se vor desfasura finalele la Beijing. Poate ar fi trebuit acelasi lucru si la gimnastica. Totusi o evolutie in calificari mi se pare diferit fata de o finala ce se desfasoara la ora 10:00

miafangina
8th July 2008, 11:33
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/gimnastele-tricolore-se-pregatesc-

Pai se pare ca o fac deja si gimnastele.Articolul este mai vechi si a mai fost postat si cred ca nici linkul nu l-am pus bine.Help!

rob_din
8th July 2008, 11:35
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/gimnastele-tricolore-se-pregatesc-

Pai se pare ca o fac deja si gimnastele.

Eu ma refer la concursuri, nu la antrenamente. De pilda concursul din Italia se putea desfasura la 10:00 dimineata

violetta76
8th July 2008, 11:40
Dar concursul din Italia a fost un eveniment mediatic pentru italieni si nu doar un concurs de pregatire. Trebuia sa o readuca pe Ferrari in centrul atentiei. Nu putea avea loc dimineata ca nu mai aveau spectatori sau telespectatori pe RaiSport.

rob_din
8th July 2008, 11:44
Dar concursul din Italia a fost un eveniment mediatic pentru italieni si nu doar un concurs de pregatire. Trebuia sa o readuca pe Ferrari in centrul atentiei. Nu putea avea loc dimineata ca nu mai aveau spectatori sau telespectatori pe RaiSport.

Ce telespectatori? N-a fost transmis in direct

violetta76
8th July 2008, 11:50
Nu? Am ramas cu impresia ca va fi live. Dar stiu ca a fost pe raiSport, dar se pare ca doar inregistrat.
Cred ca cel mai important e ca echipa noastra sa plece cu suficient de multe zile inainte sa se adapteze. Cum era, parca o zi pentru fiecare ora diferenta de fus orar.

violetta76
8th July 2008, 11:56
Mai este o competitie pe 12 in Germania si va fi de la 18 la 20.30 ora Germaniei.
http://www.turn-team.de/

monalexa
8th July 2008, 12:00
Si banuiesc ca la noi nu se transmite pe nici un canal tv... Oare nici competitia asta n-o putem vedea online undeva?

violetta76
8th July 2008, 12:18
De vazut nu stiu, dar fiind in Germania si fiind o competitie oficiala sigur vom avea live ticker de la DTB.

mikeyy
8th July 2008, 13:14
Va fi ultima competitie, ultima verificare inaintea Jocurilor Olimpice!
Ar fi extraordinar daca am avea live ticker-ul :)

Cata_RB
8th July 2008, 17:55
Un articol micut despre JO, cu vesti destul de bune despre Anamaria Tamarjan: http://www.gsp.ro/stire/adrian-stoica-dragulescu-poate-face-diferenta-la-beijing-86176.html

Tracoromana
8th July 2008, 18:10
Dragulescu si-a castigat locul in echipa pentru Beijing


Presedintele Federatiei Romane de Gimnastica, Adrian Stoica, a declarat, marti, ca dupa parerea sa, sportivul Marian Dragulescu si-a castigat, in urma prestatiilor de la Campionatele Nationale, dreptul de a face parte din lotul pentru Jocurile Olimpice de la Beijing.

"Nu este usor in a selecta intreaga echipa de la fete si baieti. Sunt trei senatori de drept, dar pentru locurile patru, cinci si sase sunt ceva probleme in selectionarea lor. Sper ca asta sa fie singura problema, pentru ca de obicei noi am avut probleme in preajma competitiilor oficiale. Dragulescu ne-a dat speranta ca va putea concura la trei aparate, el pastrand sanse si pentru calificarea in finale la sarituri si sol. Dragulescu a facut eforturi extraordinare pentru a ne demonstra ca poate. Din punctul meu de vedere, el si-a castigat locul in echipa, dar nu eu fac echipa, ci colectivul tehnic", a spus Stoica.

Adrian Stoica a afirmat ca abia asteapta sa inceapa "batalia" in concursul de gimnastica. "Asteptam batalia. Nu plecam batuti, dar nici sa castigam tot, pentru ca nu vom concura singuri. Vom incerca sa deplasam cate o rezerva pentru fiecare lot. Rezervele noastre se vor pregati alaturi de rezervele Chinei in centrul olimpic de la Beijing", a completat Stoica.

Presedintele Agentiei Nationale pentru Sport, Octavian Bellu, alaturi de presedintele FR de Gimnstica, Adrian Stoica, FR de Handbal, Cristian Gatu, FR de Atletism, Sorin Matei, presedintele FR de Kaiac-canoe, Ion Barladeanu, si presedintele FR de Canotaj, Ion Dospinescu, au participat, marti, la poligonul Iosif Sarbu din Padurea Baneasa la o conferinta de presa prilejuita de apropierea Jocurilor Olimpice de la Beijing.

Mediafax

ioanavol
8th July 2008, 18:21
Un articol micut despre JO, cu vesti destul de bune despre Anamaria Tamarjan: http://www.gsp.ro/stire/adrian-stoica-dragulescu-poate-face-diferenta-la-beijing-86176.html

fiind un forum general, as vrea sa explic un pic:
In echipa Romaniei avem 2 fete accidentate, Cerasela Patrascu (la Europene, probleme cu genunchiul) si Anamaria Tamarjan (in urma cu putin timp, o intindere de muschi).
Ca intotdeauna, suntem pe ultima suta de metri cu fete accidentate:( Din fericire, Cerasela a reusit sa evolueze la barna si paralele la Nationale, desi fara aterizari grele, si sa dea Dumnezeu sa-si poata puna la punct exercitiile astea 2 macar pana pe 23 iulie, cand se va anunta echipa finala. Ea este un om f important pt finala pe echipe, are al doilea ex la paralele ca valoare din echipa Romaniei.
Anamaria este un membru al echipei de care practic depindem in mom de fata: medaliata cu bronz la Europene la sol, are exercitii f valoroase la sol si barna (de finala) si poate ajuta echipa la paralele, unde are un ex ok. La sarituri nu este extraordinara (mai ales daca nu s-a mai antrenat), dar per total este o gimnasta f valoroasa, a 3-a ca valoare in echipa Romaniei (la un mom dat ne intrebam daca nu cumva o va lua si pe Sandra).
Fara Cerasela si Anamaria se poate ca lupta pentru bronz sa fie f acerba...cu ele in echipa si apte 100%, avem sanse sa depasim Rusia si sa ne luptam chiar pt locul 2, daca nu fac fetele nicio greseala.

In fine...multa sanatate!!!! HAI ROMANIA!

mikeyy
8th July 2008, 18:37
Marian Dragulescu va fi 100% in echipa olimpica...pt ca si-a revenit uimitor...insa pt o medalie la sarituri si sol mai trebuie lucrat.
Ma bucur pentru Cera si Ana Tamarjan ca sunt in vizor pt Olimpiada...cu ele 2, echipa este mult mai puternica!

monalexa
9th July 2008, 22:48
Am gasit 2 bloguri pe care sunt puse tot felul de filmulete si stiri despre gimnastica feminina. Eu le citesc de cateva saptamani si chiar le gasesc interesante asa ca ma gandeam sa postez aici linkurile, poate va intereseaza pe careva dintre voi:
http://lblgymnastics.com/
http://gymnicestics.blogspot.com/

ioanavol
10th July 2008, 18:17
Gimnastica feminină va obține cel puțin trei medalii olimpice


Marcela Fumea este optimistă După ce s-au aflat timp de zece zile la Constanța, unde au efectuat un cantonament de pregătire, dar și de relaxare, lotul României de gimnastică aerobică a plecat, luni, spre Hong Kong. Gimnaștii antrenați de Marcela Fumea vor susține acolo binecunoscutul spectacol “Aeros”, însă campionii mondiali de la Ulm nu au uitat că, la începutul lunii august, pe continentul asiatic va avea loc cel mai mare eveniment sportiv mondial, Jocurile Olimpice de la Beijing. Chiar dacă gimnastica aerobică nu a fost încă inclusă printre sporturile olimpice, componenții lotului “tricolor” își vor îndrepta atenția spre colegii lor de la gimnastica artistică și în special spre competiția feminină, acolo unde lupta pentru podium se anunță una acerbă. Chiar și așa, “aerobicii” sînt încrezători în șansele fetelor antrenate de Nicolae Forminte, mai ales că ei au reușit să surclaseze China la Campionatul Mondial din Germania, echipa principal favorită la aurul olimpic de la Beijing. „Încerc să fiu optimistă. Concursul se anunță unul foarte dificil, asta o știe toată lumea, dar renumele gimnasticii artistice românești nu poate fi pătat cu nimic. Sînt convinsă că tot lotul va lupta pentru un loc pe podium cu echipa, iar pronosticul meu ar fi că fetele vor cuceri cu siguranță o medalie, chiar dacă aceasta nu va fi neapărat de aur”, a declarat antrenoarea lotului de seniori, Marcela Fumea. De altfel, coordonatoarea lotului “tricolor” este de părere că echipa feminină de gimnastică va cîștiga cel puțin trei medalii la Olimpiadă. “Cred că în proba de la individual compus, Steliana Nistor că are locul ei pe podium. Numai o ratare pe aparat ar putea să o scoată din această competiție. În finala pe aparate văd o altă medalie, cea a Sandrei Izbașa la sol. Cred că cel puțin trei medalii va cîștiga echipa României de gimnastică feminină la Beijing”, a mai spus Fumea. Steliana Nistor, Sandra Izbașa, Anamaria Tămârjan, Gabriela Drăgoi, Andreea Acatrinei, Gabriela Grigore și Daniela Druncea (rezervă) sînt cele șapte gimnaste care vor reprezenta România la Jocurile Olimpice. Fetele vor debuta în concursul pe echipe de la Beijing pe 10 august.

sursa: http://www.telegrafonline.ro/1215464400/articol/58941/gimnastica_feminina_va_obtine_cel_putin_trei_medal ii_olimpice.html

21mai
11th July 2008, 01:37
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/prosport-s-a-dus-acasa-la-gimnastica-2770493 - un articol f interesant despre culisele vietii de gimnaste la Deva

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/forminte-a-vorbit-de-toate-problemele-cu-care-se-confrunta-2770518 - nicolae forminte altfel de cum mi l-am imaginat eu si poate si altii de pe acest forum...

21mai
11th July 2008, 13:43
un articol despre beth thweedle din bbc: http://news.bbc.co.uk/sport2/hi/olympics/gymnastics/7471364.stm - se pare ca s-a ranit usor la glezna acum 3 saptamani si ca lucreaza doar la paralele. Asa ca Stela watch out - ai adversari f puternici!!!! Good luck!

mikeyy
11th July 2008, 13:56
Pai da...Tweddle din cauza acestei accidentari nu a putut participa la Nationalele Frantei unde a fost invitata. Eu sper sa se recupereze pt ca ea si Stela au cele mai spectaculoase exercitii la paralele.

rob_din
11th July 2008, 13:56
Si chinezoaicele au exercitii spectaculoase

21mai
11th July 2008, 15:58
Shawn Johnson, Nastia Liukin, Chellsie Memmel, Samantha Peszek and Alicia Sacramone sunt gimnastele dorite mai mult ca sigur in actuala echipa de gimnastica, insa se pune problema pe cine va alege ca cel putin ca rezerva Bela Karoly intre Ivana Hong, Jana Bieger, Shayla Worley and Bridget Sloan. Impresionanta a fost de asemenea si Mattie Larson numai ca ea nu are experienta, deci sansele ca Marta Karoly sa conteze pe exercitiile sale sunt destul de mici. Dar exista si vorba „never say never” deci poate ca are sanse – uitati va doar la Annia Hatch si Mohini Bhardwaj, care au concurat in 2004, spre surprinderea iubitorilor de gimnastica, pentru care erau inca niste necunoscute.
Oricum lotul final va fi definitivat pe baza potentialului de la paralele si in acest context Bieger are un avans fata de celelalte colege ale ei, ocupand pozitia a treia in concurs dupa Liukin si Memmel. Hong a fost a 5, Sloan a 8, Larson a 9 si Worley a 10.
Bieger, medaliata cu argint la individual compus din 2006 este un caz interesant mai ales de cand a fost data uitarii, in urma unei accidentari mai grave. Insesi mama si antrenoarea ei totodata a avertizat o: “Ei au uitat de tine, deci trebuie sa o iei din nou de jos” .Rezultatele insa nu au intarziat sa apara, Jana fiind incantata de evolutia ei la ultimul concurs: “Sunt fericita ca am revenit pe scena gimnasticii si ca pot concura din nou.”
Worley se afla intr-o situatie similara cu cea a Janei Bieger in sensul ca, desi anul trecut a fost a 2-a la Campionatul din SUA si a devenit membra de baza a echipei americane, ea a incetinit ritmul de antrenament ca urmare a unei hernii de disc. “Ea este fantastica la paralele dar trebuie sa demonstreze acest lucru la selectia finala. Sloan este de asemenea buna la paralele numai ca la concursul din Philadelphia a parut putin “mecanica” in actiunile ei” , ceea ce i-a atras cateva critici: “Mi-ar placea sa “faca spectacol” (perform) nu doar sa execute. In plus mai are nevoie sa-si intareasca increderea in fortele proprii.
In ce o priveste pe Johnson, desi punctul ei mai slab il constituie paralele, totusi exercitiul este curat executat si consistent. Ea nu este facuta pentru Stadler apropiat, deci ea se bazeaza mult pe nota data la executie. Daca va mai concura si dupa 2008, cu siguranta isi va adauga un "full twist" la Gingar. Hong are un yurcenko cu dublu surub. Ii inteleg filozofia lui Karoly de a definitiva in ultimul minut echipa dar ma intreb daca se merita mai ales in ceea ce priveste stresul prelungit asupra gimnastelor. Johnson si Liukin au fost numite pentru a face parte din echipa in Philadelphia, dar Memmel, Peszek and Sacramone sunt nevoite sa faca fata la o noua luna de “flipping and twisting by day and tossing and turning at night” (. Their chickens have already hatched, so why not give their worry glands a much needed rest?” nu inteleg f bine expresia)

Este un articol care ma pune pe ganduri pentru faptul ca americanii au zeci de posibilitati si le e greu sa aleaga una, in schimb noi... ce sa alegem ??? 6 din 7? in plus se pare ca pun accent pe paralele, ceea ce va ingreuna situatia stelei. Sincer cred ca desi are sanse la o medalie la acest aparat, daca isi face foarte bine exercitiul (mai ales fara departari de picioare ca au depunctat o destul de mult pentru asta) nu o va putea lua -caci sunt americancele, chinezoiacele, semenova de la rusoaice, tweedle,cu alte cuvinte e prea mica felia de tort si prea multi care vor sa o guste, ca sa mai aiba sanse si stela! Din pacate jocurile de culise nu vor ocoli aceasta Olimiada!

LuisaGym
16th July 2008, 08:54
Articol din Evenimentul zilei: interviu cu Bela Karoly in care-si exprima opinia despre modul in care se va face arbitrajul la Beijing:

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/812487/Bela-Karoly-Vor-fi-mari-hotii-la-Beijing/

violetta76
16th July 2008, 09:22
La Radio Romania Actualitati aseara la 22 Octavian Vintila l-a avut invitat in direct pe Adrian Stoica. El a zis ca antrenorii si el se gandesc la componenta echipelor. atat la feminin cat si la masculin, dimineata, la pranz si seara. Plus in timpul noptii! AU zis ca fac numeroase scenarii iar antrenorii sunt aproape hotarati. Probleme de sanatate a spus ca sunt doar tamarjan si patrascu care nu sunt inca la 100% dar n-a zis ca nu au sanse. Stoica i-a multumit ca nu l-a intrebat de componenta exacta a echipelor ca nu ar fi putut spune asa ceva. A mai spus la pe 26 va fi o prezentare a echipei olimpice la Izvorani si apoi plecarea spre beijing. El a mai spus ca schimbari se pot face pana la urcarea in avion, pe 28.

venera
16th July 2008, 10:26
Shawn Johnson, Nastia Liukin, Chellsie Memmel, Samantha Peszek and Alicia Sacramone sunt gimnastele dorite mai mult ca sigur in actuala echipa de gimnastica, insa se pune problema pe cine va alege ca cel putin ca rezerva Bela Karoly intre Ivana Hong, Jana Bieger, Shayla Worley and Bridget Sloan. Impresionanta a fost de asemenea si Mattie Larson numai ca ea nu are experienta, deci sansele ca Marta Karoly sa conteze pe exercitiile sale sunt destul de mici. Dar exista si vorba „never say never” deci poate ca are sanse – uitati va doar la Annia Hatch si Mohini Bhardwaj, care au concurat in 2004, spre surprinderea iubitorilor de gimnastica, pentru care erau inca niste necunoscute.
Oricum lotul final va fi definitivat pe baza potentialului de la paralele si in acest context Bieger are un avans fata de celelalte colege ale ei, ocupand pozitia a treia in concurs dupa Liukin si Memmel. Hong a fost a 5, Sloan a 8, Larson a 9 si Worley a 10.
Bieger, medaliata cu argint la individual compus din 2006 este un caz interesant mai ales de cand a fost data uitarii, in urma unei accidentari mai grave. Insesi mama si antrenoarea ei totodata a avertizat o: “Ei au uitat de tine, deci trebuie sa o iei din nou de jos” .Rezultatele insa nu au intarziat sa apara, Jana fiind incantata de evolutia ei la ultimul concurs: “Sunt fericita ca am revenit pe scena gimnasticii si ca pot concura din nou.”
Worley se afla intr-o situatie similara cu cea a Janei Bieger in sensul ca, desi anul trecut a fost a 2-a la Campionatul din SUA si a devenit membra de baza a echipei americane, ea a incetinit ritmul de antrenament ca urmare a unei hernii de disc. “Ea este fantastica la paralele dar trebuie sa demonstreze acest lucru la selectia finala. Sloan este de asemenea buna la paralele numai ca la concursul din Philadelphia a parut putin “mecanica” in actiunile ei” , ceea ce i-a atras cateva critici: “Mi-ar placea sa “faca spectacol” (perform) nu doar sa execute. In plus mai are nevoie sa-si intareasca increderea in fortele proprii.
In ce o priveste pe Johnson, desi punctul ei mai slab il constituie paralele, totusi exercitiul este curat executat si consistent. Ea nu este facuta pentru Stadler apropiat, deci ea se bazeaza mult pe nota data la executie. Daca va mai concura si dupa 2008, cu siguranta isi va adauga un "full twist" la Gingar. Hong are un yurcenko cu dublu surub. Ii inteleg filozofia lui Karoly de a definitiva in ultimul minut echipa dar ma intreb daca se merita mai ales in ceea ce priveste stresul prelungit asupra gimnastelor. Johnson si Liukin au fost numite pentru a face parte din echipa in Philadelphia, dar Memmel, Peszek and Sacramone sunt nevoite sa faca fata la o noua luna de “flipping and twisting by day and tossing and turning at night” (. Their chickens have already hatched, so why not give their worry glands a much needed rest?” nu inteleg f bine expresia)

Este un articol care ma pune pe ganduri pentru faptul ca americanii au zeci de posibilitati si le e greu sa aleaga una, in schimb noi... ce sa alegem ??? 6 din 7? in plus se pare ca pun accent pe paralele, ceea ce va ingreuna situatia stelei. Sincer cred ca desi are sanse la o medalie la acest aparat, daca isi face foarte bine exercitiul (mai ales fara departari de picioare ca au depunctat o destul de mult pentru asta) nu o va putea lua -caci sunt americancele, chinezoiacele, semenova de la rusoaice, tweedle,cu alte cuvinte e prea mica felia de tort si prea multi care vor sa o guste, ca sa mai aiba sanse si stela! Din pacate jocurile de culise nu vor ocoli aceasta Olimiada!

Sint absolut de acord cu tine, din pacate kocurile de culise sint f puternice si este posibil ca Stela sa nu ia aurul la paralele..chiar si asa, noi stim valoarea exercitiului ei dincolo de toate jocurile de culise

monalexa
16th July 2008, 12:21
Cum va arata echipa Chinei la JO:

Cheng Fei
Li Shanshan
Yang Yilin
Jiang Yuyuan
He Kexin
Deng Linlin

Rezerve : Xiao Sha, He Ning, Sui Lu

vlad001
16th July 2008, 12:43
Articol din Evenimentul zilei: interviu cu Bela Karoly in care-si exprima opinia despre modul in care se va face arbitrajul la Beijing:
http://www.evz.ro/articole/detalii-a...ii-la-Beijing/

Devin putin off-topic, dar cum in ziar trebuie sa-mi fac intai cont ca sa pot comenta si n-am dispozitie acum de asa ceva, plus ca am cam multe de zis, comentez aici:
Bela are pe ici pe colo dreptate in ce zice, dar si exagereaza mult.


Olimpiada va fi un mijloc de propagandă Normal ca da. Si pentru americani, cand s-a tinut la ei olimpiada, n-a fost la fel?


Personal, nu pot uita Jocurile Olimpice din 1980, de la Moscova, atunci când rușii ne-au bătut pe necinstite, pe furtișag, ca pe hoții de cai. Americanii cască ochii de fiecare dată când le spun ceea ce s-a întâmplat acolo, fiindcă ei nu au participat la acea ediție. Nu-și dădeau seama ce se poate produce într-o țară cu sistem totalitar comunist. Ca și rușii, chinezii vor face toate presiunile posibile în lume ca sportivii lor să câștige cât mai multe titluri și ca să-și demonstreze forța economică. Sa nu uitam olimpiada din 1996 de la Atlanta, cand SUA a castigat primul si singurul titlu olimpic la gimnastica feminina. Daca-l intrebam pe Bellu, cred ca are si el ceva de povestit despre acea olimpiada, poate mai interesant decat are Bela despre cea de la Moscova. Sau despre cea de la Los Angeles, din 1984. E drept ca si despre mondialele de la Tianjin a avut de zis lucruri similare.
Cat despre ce s-a intamplat in 1980, cand Nadia n-a castigat titlul la individual pentru 75 de miimi, la barna, insusi Nadia spune in cartile ei autobiografice ca Davidova a meritat titlul respectiv. Dar Bela era obisnuit sa-i dea arbitrii 10 Nadiei si cand facea exercitii din 9.90


Arbitrii au primit directive clare de la ruși. Președintele Federației Internaționale de Gimnastică era chiar rusul Titov. Trist... Am oprit Olimpiada preț de 40 de minute, timp în care mi-am argumentat boicotul. Când se părea că voi reuși, totul s-a întors în defavoarea României.Poate Bela isi aduce aminte ca in cele 40 de minute cat a oprit olimpiada trebuia sa faca si un protest oficial scris. Pe care nu l-a facut, si asta a fost folosit ca sa nu se schimbe nota Nadiei. Care nu merita schimbata, dar ar fi putut fi la cata presiune s-a pus pe arbitrii si din partea delegatiei noastre si din partea spectatorilor.


"Nu v-a fost frică?
La cât eram eu de nebun la acea vreme, nu mă gândeam la eventualele consecințe negative. Când am ajuns în țară, am fost chemat la Comitetul Central al PCR și pus în banca acuzaților. M-a certat Nicu Ceaușescu, el era executor al deciziei tatălui său de a mă extermina.

Ce s-a întâmplat după aceea?
A fost un control total. Ni s-a redus substanțial bugetul la centrul de pregătire de la Deva, motivându- se lipsa banilor. Din acel moment, am fost urmărit pas cu pas de milițieni. Practic, Ceaușescu știa că reprezint un pericol pentru țară și a vrut să scape de mine. Așa am rămas în Statele Unite.Ma face sa rad. Sa-l extermineze? Las la o parte sensul cuvantului, care se refera la ucidere in masa. Astia care suntem mai in varsta stim ca pe fatza toata lumea ridica in slavi pe fata fratele mai mare sovietic, dar de fapt toata lumea era impotriva lor. Inclusiv Ceausescu. Delegatia Romaniei a fost retrasa de la Europenele din 1977 din ordinul lui Ceausescu, in semn de protest, dupa ce Nadia a iesit pe locul 2 la sarituri, dupa o rusoiaca, Nelli Kim, fapt considerat nedrept de Ceausescu. Si toata lumea stie ca s-a investit atat de mult in gimnastica pe vremea aia pentru ca era un mijloc de a le demonstra rusilor ca suntem mai buni ca ei. A fost de ajuns ca Nadia sa le bata o data pe rusoiace si gimnastica a inflorit brusc la noi in tara.
Bela a ramas deci in SUA ca-l persecuta Ceausescu? N-am nimic cu toti cei care si-au cautat o viata mai buna peste hotare, dar sa aibe bunul simt sa recunoasca adevaratele motive, in loc sa se dea drept victima.


"Revenind la Olimpiada de la Beijing, s-ar putea repeta istoria de la Moscova?
Nu mi-aș dori, dar sunt șanse mari să se repete drama de la Moscova. De data asta, nu voi mai protesta, fiindcă am deja 66 de ani. (Râde). Părerea mea e că titlul Chinei la gimnastică e deja adjudecat și că vor fi mari hoții în acest domeniu la Beijing. În acest sens, nu putem face nimic. Doar să stăm și să vedem. Mai rămâne bătălia pentru celelalte medalii, care se va duce între Statele Unite, România și Rusia. Echipa Statelor Unite este mult mai puternică decât cea din 2004. Ne vom bate pentru medalii. N-am văzut anul ăsta echipa României. Știu însă că este pe calea cea bună. Izbașa și Nistor sunt capabile de orice la individual compus și la aparate. România este de admirat pentru că folosește formula centralizată de pregătire.Sa se repete drama de la Moscova de data asta in rolul Nadiei fiind cine? Liukin sau Johnson? Si daca n-a vazut de loc anul asta echipa Romaniei, de unde stie de Nistor si Izbasa ca sunt capabile de orice? Formule centralizata de pregatire a fost inventata in sistemele comuniste, acum metodele comuniste sunt de admirat?


"Veți ține cu Statele Unite sau cu România?
E greu de spus. Voi ține cu învingătorii. Aș fi fericit să văd echipa României cu aspect de luptătoare.
Cu alte cuvine, tine cu SUA. dar nu poate fi asa nediplomat sa spuna pe fata. Si nu-si da seama ca se intelege ca tine cu China, de vreme ce e asa convins ca arbitrii le vor da chinezoiacelor aurul, indiferent de ce vor face.
Si de vreme ce tine cu SUA si zice ca tine cu invingatorii, de fapt e sigur in sinea lui ca va castiga SUA, si toata vaicareala asta ca tin arbitrii cu China e doar apa de ploaie.

annemary
16th July 2008, 14:17
Interesant Articolul Tau Vlad. Eu Cred In Sansa Fetelor Noastre Dak Isi Fac Cum Trebuie Exercitiile Locul 3 Este Bine Nu Este O Tragedie

rob_din
16th July 2008, 14:37
Pe mine ce zice Karolyi ma lasa rece.

venera
16th July 2008, 14:54
Devin putin off-topic, dar cum in ziar trebuie sa-mi fac intai cont ca sa pot comenta si n-am dispozitie acum de asa ceva, plus ca am cam multe de zis, comentez aici:
Bela are pe ici pe colo dreptate in ce zice, dar si exagereaza mult.

Normal ca da. Si pentru americani, cand s-a tinut la ei olimpiada, n-a fost la fel?

Sa nu uitam olimpiada din 1996 de la Atlanta, cand SUA a castigat primul si singurul titlu olimpic la gimnastica feminina. Daca-l intrebam pe Bellu, cred ca are si el ceva de povestit despre acea olimpiada, poate mai interesant decat are Bela despre cea de la Moscova. Sau despre cea de la Los Angeles, din 1984. E drept ca si despre mondialele de la Tianjin a avut de zis lucruri similare.
Cat despre ce s-a intamplat in 1980, cand Nadia n-a castigat titlul la individual pentru 75 de miimi, la barna, insusi Nadia spune in cartile ei autobiografice ca Davidova a meritat titlul respectiv. Dar Bela era obisnuit sa-i dea arbitrii 10 Nadiei si cand facea exercitii din 9.90

Poate Bela isi aduce aminte ca in cele 40 de minute cat a oprit olimpiada trebuia sa faca si un protest oficial scris. Pe care nu l-a facut, si asta a fost folosit ca sa nu se schimbe nota Nadiei. Care nu merita schimbata, dar ar fi putut fi la cata presiune s-a pus pe arbitrii si din partea delegatiei noastre si din partea spectatorilor.

Ma face sa rad. Sa-l extermineze? Las la o parte sensul cuvantului, care se refera la ucidere in masa. Astia care suntem mai in varsta stim ca pe fatza toata lumea ridica in slavi pe fata fratele mai mare sovietic, dar de fapt toata lumea era impotriva lor. Inclusiv Ceausescu. Delegatia Romaniei a fost retrasa de la Europenele din 1977 din ordinul lui Ceausescu, in semn de protest, dupa ce Nadia a iesit pe locul 2 la sarituri, dupa o rusoiaca, Nelli Kim, fapt considerat nedrept de Ceausescu. Si toata lumea stie ca s-a investit atat de mult in gimnastica pe vremea aia pentru ca era un mijloc de a le demonstra rusilor ca suntem mai buni ca ei. A fost de ajuns ca Nadia sa le bata o data pe rusoiace si gimnastica a inflorit brusc la noi in tara.
Bela a ramas deci in SUA ca-l persecuta Ceausescu? N-am nimic cu toti cei care si-au cautat o viata mai buna peste hotare, dar sa aibe bunul simt sa recunoasca adevaratele motive, in loc sa se dea drept victima.

Sa se repete drama de la Moscova de data asta in rolul Nadiei fiind cine? Liukin sau Johnson? Si daca n-a vazut de loc anul asta echipa Romaniei, de unde stie de Nistor si Izbasa ca sunt capabile de orice? Formule centralizata de pregatire a fost inventata in sistemele comuniste, acum metodele comuniste sunt de admirat?


Cu alte cuvine, tine cu SUA. dar nu poate fi asa nediplomat sa spuna pe fata. Si nu-si da seama ca se intelege ca tine cu China, de vreme ce e asa convins ca arbitrii le vor da chinezoiacelor aurul, indiferent de ce vor face.
Si de vreme ce tine cu SUA si zice ca tine cu invingatorii, de fapt e sigur in sinea lui ca va castiga SUA, si toata vaicareala asta ca tin arbitrii cu China e doar apa de ploaie.

Asa este Vlad, e clar ca tine cu americanii, a dat un raspuns diplomat si in sinea lui vede SuA campioana, daca nu stie deja ce noi nu stim, ca si el e vulpe batrana si cu mare influenta si jocurile de culise sint multe si nespuse. Faza cu China ca castiga e spusa de invaluire asa ca sa se acopere probabil startegia si jocurile de culise ale americanilor. Tie si nu stiu cum sa te mai uiti...in fine, om vedea atunci exact, concret care vor fi ajocurile si nu ma va uimi nimic !

ioanavol
16th July 2008, 15:59
Pe mine ce zice Karolyi ma lasa rece.

Sincer, si pe mine.
Nu stiu cum era acum 20-30 de ani, dar acum da tot felul de interviuri, face tot felul de declaratii, care de care mai lungi...boring. Probabil functia pe care o are acum ii lasa prea mult timp pt asta.

Tracoromana
16th July 2008, 18:25
Nu pot sa neg, au existat presiuni si tensiuni politice in acei ani si de asemenea, in tara, un control mai sustinut asupra celor care ieseau prea tare in fata, cum au fost Nadia sau Bela. Dar Bela a ramas oarecum "incremenit in proiect" si face ca de obicei declaratii exaltate. Remarc totusi ca nu a decretat Olimpiada de la Atlanta ca cea mai fair play, ci pe cea de la Atena. Acuma eu n-am stat sa-i urmaresc pe americani in mod deosebit la Atena, dar totusi imi amintesc doua cazuri in care americanii au fost favorizati: Paul Hamm la gimnastica masculina si la inot Peirsol, propus pentru descalificare la proba de 200 m spate, dar care a luat aurul pana la urma (proba in care Razvan Florea a luat bronz) .

monalexa
16th July 2008, 18:32
Pai parca vad ca si Paul Hamm o sa ia ceva medalii desi ar fi trebuit sa fie descalificat

Tracoromana
16th July 2008, 18:46
Originally Posted by rob_din: Nu cred ca au curajul sa nu duca cuplul Hamm-Hamm la JO.

N-au curajul sa-i duca sau sa nu-i duca?

mikeyy
16th July 2008, 19:04
Pai parca vad ca si Paul Hamm o sa ia ceva medalii desi ar fi trebuit sa fie descalificat

Nu Paul trebuie descalificat ci Morgan. Morgan e cel care s-a dobat la Nationale.

21mai
17th July 2008, 09:09
Devin putin off-topic, dar cum in ziar trebuie sa-mi fac intai cont ca sa pot comenta si n-am dispozitie acum de asa ceva, plus ca am cam multe de zis, comentez aici:
Bela are pe ici pe colo dreptate in ce zice, dar si exagereaza mult.

Cu alte cuvine, tine cu SUA. dar nu poate fi asa nediplomat sa spuna pe fata. Si nu-si da seama ca se intelege ca tine cu China, de vreme ce e asa convins ca arbitrii le vor da chinezoiacelor aurul, indiferent de ce vor face.
Si de vreme ce tine cu SUA si zice ca tine cu invingatorii, de fapt e sigur in sinea lui ca va castiga SUA, si toata vaicareala asta ca tin arbitrii cu China e doar apa de ploaie.

Super comentariul facut de tine!!!Si eu cred ca vrea sa zica de echipa Chinei ca va castiga sigur, pentru ca in cazul in care va castiga SUA, sa para ca un erou in fata tuturor si sa fie laudat de toti!

venera
17th July 2008, 11:04
Super comentariul facut de tine!!!Si eu cred ca vrea sa zica de echipa Chinei ca va castiga sigur, pentru ca in cazul in care va castiga SUA, sa para ca un erou in fata tuturor si sa fie laudat de toti!

Da si sa fie ceva de genul...vai nu credeam ca este posibil, dar uite fetele noastre( americancele ) s-au mobilizat si am luat aurul si atunci, cu o asa expunere gloria va fi mai mare. Strategie. Unde in ce conditii si circumstante au luat ei americanii aurul...la china acasa, cu presiuni si bla, bla,,si uite asa vor fi slaviti si banii vor intra in buzunarele lor. Daca nu ar fi ca imi place efctiv acest sport, gimnastica, nu m-as mai uita. Dar ma uit pt ca iubesc efectiv gimnastica si competitia in sine. Si mai sint si cateva gimnaste care lucreaza asa frumos ca pe bune merita sa le urmaresti. DAr numai cateva.

violetta76
17th July 2008, 11:37
Ati vazut programele sportivilor romani de pe cosr.ro?
http://www.cosr.ro/pdf/Program%20JO_sportivi%20Beijing.pdf

http://www.cosr.ro/pdf/Program%20JO_sportivi%20Beijing%20-%20ora%20de%20desfasurare.pdf

Echipa masculina il are in componenta pe Adrian Bucur! Si imi place ca COSR e sigur de calificarile in finalele pe aparate ale gimnastilor! Cautam asa ceva cu orele de desfasurare.

vlad001
17th July 2008, 11:47
Sunt bune pdf-urile ca idee de stiut cand sunt concursurile, dar faza cu numele sportivilor calificati in finale e de-a dreptul ciudata! Oamenii astia chiar vorbesc serios? Inca nu se stiu exact ce sportivi vor merge la olimpiada si ei stiu deja cine va fi in finala? Bine ca n-au pus si programul ceremoniilor de premiere cu numele sportivilor de pe podium si ce medalie vor primi.

LuisaGym
17th July 2008, 11:48
Da si sa fie ceva de genul...vai nu credeam ca este posibil, dar uite fetele noastre( americancele ) s-au mobilizat si am luat aurul si atunci, cu o asa expunere gloria va fi mai mare. Strategie. Unde in ce conditii si circumstante au luat ei americanii aurul...la china acasa, cu presiuni si bla, bla,,si uite asa vor fi slaviti si banii vor intra in buzunarele lor. Daca nu ar fi ca imi place efctiv acest sport, gimnastica, nu m-as mai uita. Dar ma uit pt ca iubesc efectiv gimnastica si competitia in sine. Si mai sint si cateva gimnaste care lucreaza asa frumos ca pe bune merita sa le urmaresti. DAr numai cateva.
Daca Romania va lua medalie altceva decat bronz, la fel va fi prezentata victoria in Romania: am luat medalie in ciuda jocurilor de culise, daca Romania va lua bronz sau mai putin (si nu sunt ratari majore, ori nu se mai blocheaza vre-o rusoaica) rezultatul se va comenta tot prin prisma competitiei in China (poate luam mai mult daca nu eram in China).
Eu una sincer nu vad nimica iesit din comun in faptul ca Bela Karoly face propaganda pt echipa lui. De aia este si platit. Ceea ce mi se pare surprinzator este atentia ziarelor romanesti la tot ce comenteaza Karoly + Nadia despre gimnastica (pe plan mondial ori romaneasca, vedeti articolele in Gazeta sporturilor despre TEAM USA). As fi preferat o atitudine mai echilibrata si sa vad si interviuri cu gimnasti care au ramas in tara ori cu Belu si Forminte. E ca si cum cineva asteapta aprobarea "tatucului Karoly" despre ce trebuie sa se astepte lumea de la olimpiada. E indeajuns faptul ca Nadia si Karoly fac lobby peste tot in lume pt echipa SUA astfel incat sa aiba imagine de invingatori inainte de a se duce la Olimpiada. Daca si ziarele noastre preiau "ideea" asta se creaza o atitudine generala ca se duce Romania sa ia ce pica de la China si SUA. Mie una mi se pare aiurea ca Romania nu are si ea o armata de lobbisti sa mai echilibreze din propaganda americana si chinezeasca. La fel mi se pare aiurea propaganda de la noi acasa in ziarele romanesti. In plus m-au scos din sarite articolele din Prosport cu gimnastele in costum de baie "care nici nu stiu ca vine olimpiada in mai putin de o luna".

rob_din
17th July 2008, 12:30
Ati vazut programele sportivilor romani de pe cosr.ro?
http://www.cosr.ro/pdf/Program%20JO_sportivi%20Beijing.pdf

http://www.cosr.ro/pdf/Program%20JO_sportivi%20Beijing%20-%20ora%20de%20desfasurare.pdf

Echipa masculina il are in componenta pe Adrian Bucur! Si imi place ca COSR e sigur de calificarile in finalele pe aparate ale gimnastilor! Cautam asa ceva cu orele de desfasurare.

Foarte amuzant. Si asa sunt ocupat in perioada JO, nu pot sa-mi spuna toate podiumurile cei de la CSOR?

Cata_RB
17th July 2008, 12:41
Ati vazut programele sportivilor romani de pe cosr.ro?
http://www.cosr.ro/pdf/Program%20JO_sportivi%20Beijing.pdf

http://www.cosr.ro/pdf/Program%20JO_sportivi%20Beijing%20-%20ora%20de%20desfasurare.pdf

Echipa masculina il are in componenta pe Adrian Bucur! Si imi place ca COSR e sigur de calificarile in finalele pe aparate ale gimnastilor! Cautam asa ceva cu orele de desfasurare.

Pe mine ma amuza in special finala la cal in dreptul lui Razvan... Sa fim seriosi! Una ca am pierdut calul in ultimii ani si a doua ca Razvan nu exceleaza nici pe departe la cal! Abia ce a zis Monica Bucur la nationale ca nu ii place deloc aparatul, de cand era mic, dar trebuie sa il faca pentru individual. Cred ca a zis chiar de 2 ori.

vlad001
17th July 2008, 13:10
Daca Romania va lua medalie altceva decat bronz, la fel va fi prezentata victoria in Romania: am luat medalie in ciuda jocurilor de culise, daca Romania va lua bronz sau mai putin (si nu sunt ratari majore, ori nu se mai blocheaza vre-o rusoaica) rezultatul se va comenta tot prin prisma competitiei in China (poate luam mai mult daca nu eram in China).
Romania nu are sanse la mai mult de bronz in conditiile in care SUA si China nu fac erori majore, si nu cred ca va avea cineva nesimtirea sa comenteze, daca luam bronzul, ca a fost din cauza jocurilor de culise (daca totusi rateaza masiv cele 2 si noi mergem bine si luam bronzul ma astept sa fie comentarii, sau daca cine stie ne trezim ca fetele noastre sunt zmei la olimpiada si merg mult mai bine decat se astepta oricine, atunci se poate sa fie comentarii). SUA se poate spune ca are ceva avantaje fata de Romania, dar avantajele nu sunt neaparat necinstite: ca au o asa mare baza de selectie si competitie mare intre fete, antrenori excelenti din toate colturile lumii, medicina sportiva avansata. China are si ea avantaje fata de noi, unele cinstite, altele mai putin, dar pe care nu le invidiez. Intre cele cinstite: ca sunt acasa si sunt motivate puternic (dar asta se poate spune fata de orice echipa ar fi fost acasa), ca au si ele baza mare de selectie, ca au antrenori multi si buni, ca au medici buni. Intre avantajele mai putin cinstite: Ca-si permit sa-si forteze junioarele pana la limita si sa aleaga din ele pe cele care au rezistat fara accidentari, sa le modifice varsta si sa le puna in echipa. Asta consider ca e un avantaj necinstit, pentru ca e mai usor pentru o gimnasta sub 15 ani sa aibe un exercitiu dificil di corect fata de una de 16-20. Dar nu-mi doresc sa se fi intamplat asta si la noi, prefer ca gimnastele noastre sa nu fie fortate la maxim si cele care n-au rezistat aruncate ca niste deseuri.
Arbitrajele nu stiu cum vor fi, poate vor fi cinstite poate nu, dar nu cred ca se poate spune de acum cu certitudine ca vor tine cu X sau Y si in nici un caz ca e nevoie de arbitrii ca sa nu luam aurul sau argintul la echipe.


Ceea ce mi se pare surprinzator este atentia ziarelor romanesti la tot ce comenteaza Karoly + Nadia despre gimnastica (pe plan mondial ori romaneasca, vedeti articolele in Gazeta sporturilor despre TEAM USA). As fi preferat o atitudine mai echilibrata si sa vad si interviuri cu gimnasti care au ramas in tara ori cu Belu si Forminte. E ca si cum cineva asteapta aprobarea "tatucului Karoly" despre ce trebuie sa se astepte lumea de la olimpiada. E indeajuns faptul ca Nadia si Karoly fac lobby peste tot in lume pt echipa SUA astfel incat sa aiba imagine de invingatori inainte de a se duce la Olimpiada. Daca si ziarele noastre preiau "ideea" asta se creaza o atitudine generala ca se duce Romania sa ia ce pica de la China si SUA. Mie una mi se pare aiurea ca Romania nu are si ea o armata de lobbisti sa mai echilibreze din propaganda americana si chinezeasca. La fel mi se pare aiurea propaganda de la noi acasa in ziarele romanesti. In plus m-au scos din sarite articolele din Prosport cu gimnastele in costum de baie "care nici nu stiu ca vine olimpiada in mai putin de o luna".

In ce priveste ziarele din Romania, eu am vazut un interviu cu Bela Karoly, poate 2-3 cu Nadia (care in nici un caz n-a dat declaratii de genul lui Bela) si in rest am vazut si interviuri cu Bellu si Forminte. Puteau fi mai multe, dar nu pot sa zic ca n-au fost. Ca ne prezinta si adversarii iar mi se pare corect, trebuie sa stim cu cine ne batem, ca altfel le dam in cap la fete cand se intorc acasa fara aurul pe echipe. As fi vrut sa dea si stiri si despre chinezoiace totusi, ca doar pe americance le-au prezentat si din cand in cand au alunecat si spe alta tara (Spania, Marea Britanie) Si la baieti e cam seceta de stiri in general.
Nu e bine sa se creeze ideea ca Romania va merge sa ia ce pica de la China si SUA, adevarat, asta e o exagerare si o dovada de dispret la adresa fetelor noastre, dar din orice stire se pot gasi conotatii dispretuitoare atata timp cat vrei. Daca vezi realitatea, si-ti dai seama ca intr-un concurs nu exista o anume cantitate de munca ce-ti va garanta aurul, ci intotdeauna depinde si de cat muncesc si de cat talent au adversarii tai, vom invata poate sa admitem ca fetele muncesc la fel de mult si sa le respectam munca si atunci cand nu vin cu aur. Parerea mea.
In ce priveste lipsa lobbistilor in Romania iti dau dreptate. Nu prea exista oameni care sa faca asta, dar poate or sa fie la un moment dat, poate cand Romania va reveni in lupta pentru primele locuri. Si aici exista un alt avantaj pe care China si SUA il au fata de Romania, ca noi nu suntem priviti de arbitri ca favoriti pe cand cele 2 tari sunt, dar asta e doar partial din cauza lobbistilor, in mare parte e vorba si de rezultatele celor 2 tari care le-au adus statutul asta.
Cu articolele din Prosport, eu sunt un pic nelamurit, de ce s-au enervat asa oamenii pentru articlolul ala cu fetele in costum de baie.
Mie mi s-a parut un articol interesant, prezenat fara prea mari pareri personale, ca e bine sau e rau ca erau fetele in costum de baie. Ca unii s-au apucat sa interpreteze faptul respectiv ca pe ceva rau, ca vezi doamne fetele stau la plaja in loc sa se antreneze cu o luna inainte de olimpiada nu ma mira, Romania din pacate are foarte multi "lobbisti" in sensul opus, nu stiu ce le-au facut fetele alea de le urasc asa mult si le ponegresc de cate ori prind orice ocazie si orice articol care lasa loc de interpretari, dar articolul in sine nu zice asa ceva.
Pe mine m-a bucurat articolul respectiv, pentru ca e normal ca dupa un concurs (sau din cand in cand dupa o periada mai grea de antrenament) sa-si ia o jumatate de zi de repaus ca un fel de recompensa pentru fete. Nu-mi inchipui in nici un caz ca fetele stau in fiecare zi la plaja si nici ca sunt tratate cu ciocolata si inghetata in fiecare zi. Apreciez totusi faptul ca din cand in cand li se da voie la ciocolata ca sa nu aibe tentatia fructului interzis. In rest bag mana in foc ca-si supravegheaza greutatea la fel ca in anii trecuti si daca o depasesc trec imediat la cura de slabire, ca nu e de joaca cu gimnastica de performanta. Ma bucura si reactia Sandrei fata de ziaristi, demonstreaza ca e o fata fara inhibitii, cu incredere in ea, o conditie care e cam necesara marilor campioni. Si faptul ca fetele l-au "atacat" pe Forminte sau ca Gabi incerca sa invete sa inoate mi se pare o dovada ce fetele au o relatie bazata pe respect si nu pe frica cu antrenorul lor.
Recunosc ca s-au strecurat si niste greseli prin articolul respectiv si cunoscand calitatea cititorilor romani ar fi fost poate de preferat sa se abtina de la orice fel de articol care poate da nastere la interpretari. Oricum Nourescu are o istorie de articole de scandal la activ. Recunosc ca si eu m-am alertat cand am vazut semnatura lui si am citit articolul asteptand-ma la samanta de scandal, dar n-am gasit scandalul in articol, ci in comentarii.
In orice caz, eu la prosport apreciez articolele Mirelei Basescu, cand e vorba de rezultate, interviuri, fapte strict sportive articolele cam de la ea vin si sunt destul de multe. Mai sare si ea din cand in cand peste cate un eveniment, si poate mai are pana cand sa devina un ziarist profesionist, dar pana una alta isi face meseria cel mai bine dintre ziaristii sportivi care au treaba cu gimnastica.
Alt lucru care ma intristeaza, cum apare vreun articol de scandal, cum se inghesuie lumea sa-l citeasca. Articolele Mirelei nu sunt asa comentate (pe cine sa injuri si cu cine sa te certi cand ea iti prezinta o lista de rezultate?) si posibil sa vrea si prosportul sa ia un ban pe o reclama.

venera
17th July 2008, 15:51
Pe mine ma amuza in special finala la cal in dreptul lui Razvan... Sa fim seriosi! Una ca am pierdut calul in ultimii ani si a doua ca Razvan nu exceleaza nici pe departe la cal! Abia ce a zis Monica Bucur la nationale ca nu ii place deloc aparatul, de cand era mic, dar trebuie sa il faca pentru individual. Cred ca a zis chiar de 2 ori.


Orele de desfasurare trecute in aceste tabele sint orele Romaniei sau ale Beijing-ului, as vrea sa imi fie clare orele atat ale baietilor cat si ale fetelor. Inteleg ca baietii incep primii, pe 09 August si fetele pe 10 dar orele ? pls help !:P

ioanavol
17th July 2008, 16:27
programul a fost postat pe la inceputul topicului. uite-l aici:


Am completat programul dat de mikeyy la inceput (ora Beijingului!-scadeti 5 ore pt ora Romaniei): http://en.beijing2008.cn/upload/Competition_Schedule/by_Session_v2.114.xls

Sambata 9 august: calificari baieti
12:00-14:06 prima subdiviziune (Italia, Spania, SUA, Mix2, Mix6, Mix3)
16:00-18:06 a doua subdiviziune (China, Mix4, Canada, Rusia, Japonia, Franta)
20:00-22:06 a treia subdiviziune (Bielorusia, Mix5, Coreea, Germania, Mix1, Romania)

Duminica 10 august: calificari fete
10:00-11:23 prima subdiviziune (Romania, Mix4, China, Mix3)
11:30-14:53 a doua subdiviziune (Marea Britanie, Japonia, Italia, SUA)
17:00-18:23 a treia subdiviziune (Rusia, Germania, Ucraina, Austria)
20:00-21:23 a patra subdiviziune (Mix1, Mix2, Franta, Brazilia)

Marti 12 august: finala pe echipe - baieti (ora 10:00-12:48)

Miercuri 13 august: finala pe echipe - fete (ora 10:15-12:27)

Joi 14 august: individual compus - baieti (ora 11:00-13:43)

Vineri 15 august: individual compus - fete (ora 11:15-13:07)

Duminica 17 august: finala 1 pe aparate(fete+baieti)
18:00 Sol - baieti
18:45 Sol - fete
19:30 Cal cu manere - baieti
20:15 Sarituri - fete

Luni 18 august: finala 2 pe aparate (fete+baieti)
18:00 Inele - baieti
18:45 Paralele - fete
19:30 Sarituri - baieti

Marti 19 august: finala 3 pe aparate (fete+baieti)
18:00 Paralele - baieti
18:45 Barna - fete
19:30 Bara - baieti

Miercuri 20 august: GALA (ora 14:00-15:45)

vlad001
17th July 2008, 16:31
Postasem cam acelasi lucru ca Ioana. O singura nelamurire am, ora Bucurestiului nu e ora Beijingului -6?

venera
17th July 2008, 16:32
programul a fost postat pe la inceputul topicului. uite-l aici:

Multumesc Ioana ! Abia astept..ca noi toti dealtfel.

venera
17th July 2008, 16:37
Postasem cam acelasi lucru ca Ioana. O singura nelamurire am, ora Bucurestiului nu e ora Beijingului -6?

http://alfadate.uv.ro/ora_pe_glob.htm

Aici arata 6 ore, daca la ei este 22:35 si la noi este 16:35..e clar

ioanavol
17th July 2008, 16:39
aveti dreptate, corectez.

vlad001
17th July 2008, 16:42
Stai un pic. M-am pacalit cu fusul orar, noi suntem de obicei GMT +2 si ei GMT +8, dar am incercat sa mut ora la computer pe ora Beijingului si m-a pus cu 5 ore diferenta. Vad ca la computer de unde se schimba ora la noi exista un checkbox pentru "Daylight savings" (ora de vara) pe cand la chinezi nu exista casuta de aia.
Cumva noi pe ora de vara suntem cu o ora inainte si chinezii nu folosesc ora de vara?

ioanavol
17th July 2008, 16:44
Stai un pic. M-am pacalit cu fusul orar, noi suntem de obicei GMT +2 si ei GMT +8 de obicei, dar am incercat sa mut ora la computer pe ora Beijingului si m-a pus cu 5 ore diferenta. Vad ca la computer de unde se schimba ora la noi exista un checkbox pentru "Daylight savings" (ora de vara) pe cand la chinezi nu exista casuta de aia.
Cumva noi pe ora de vara suntem cu o ora inainte si chinezii nu folosesc ora de vara?

eu stiu ca atunci cand am pus ora am verificat...acum gasesc cum ziceti voi. nu mai stiu:(

EDIT: e 5 ore, cel putin astazi:D http://www.timeanddate.com/worldclock/city.html?n=33

venera
17th July 2008, 16:48
eu stiu ca atunci cand am pus ora am verificat...acum gasesc cum ziceti voi. nu mai stiu:(

EDIT: e 5 ore, cel putin astazi:D http://www.timeanddate.com/worldclock/city.html?n=33

MAi avem timp sa ne elucidam asupra aspectului, pina pe 08 August aflam noi..hihihi:P

vlad001
17th July 2008, 16:48
Ai dreptate. Scuze pentru zapaceala

mikeyy
17th July 2008, 17:48
Morgan Hamm va participa la Jocurile Olimpice de la Beijing chiar daca s-a descoperit ca acesta a folosit o substanta interzisa in timpul Nationalelor SUA.
Datorita faptului ca rezultatele de la Nationale i-au fost anulate, selectia pentru echipa olimpica s-a realizat pe baza rezultatelor de la Cupa Americii si de la trialul din luna iunie.
Din tot acest incident Morgan s-a ales doar cu o avertizare si cu anularea rezultatelor de la nationale......ca si cand nimic nu s-ar fi inamplat:D

http://www.intlgymnast.com/Online-Features/News/449.html

venera
17th July 2008, 17:49
Evident ! cum sa lipseasca.

Tracoromana
17th July 2008, 18:02
Si-a facut cineva iluzii ca Morgan Hamm nu o sa participe la JO?

Vorba americanului: watch them!

mikeyy
17th July 2008, 18:10
Eram convins ca o sa participe!

Cata_RB
17th July 2008, 18:50
Mersi Ioana pentru program! Transmisiile TV banuiesc ca o sa se suprapuna [in cazul finalelor cel putin]. Avand in vedere ca o sa fiu pe drumuri si nu o sa vad nimic :plans:, o sa incerc sa programez sa las la inregistrat...sper sa si reusesc!
Ma mira ordinea finalelor pe aparate. Ultima "bucata" include barna si bara. Din cate stiu, solul e in mod traditional ultima finala la fete, ca fiind cea mai spectaculoasa. Ma gandeam ca poate doar da europene si mondiale, dar parca in 2004 tot sol a fost ultima...sau gresesc? :hmm:

ioanavol
17th July 2008, 18:56
Cred ca au pus solul in asa fel incat sa pice duminica, pt a-l vedea cat mai multa lume.

Cata_RB
21st July 2008, 11:38
Despre Marian: http://www.adevarul.ro/articole/promisiune-pentru-olimpiada/361272
E imbucurator ca Dan Grecu are atata incredere in el, daca antrenorul spune cu atata convingere ca poate sa ia macar un aur inseamna ca Dragulescu e intr-adevar in forma! Eu una m-as bucura enorm pentru el :)
Vine si confirmarea legat de saritura din 7,2. Mi-e un pic frica doar sa nu exagereze, cu siguranta ca ce s-a intamplat la Atena inca il mai urmareste. Vlad sau altcineva care stie codul de punctaj mai bine, aveti idee ce saritura ar putea fi?

rob_din
21st July 2008, 11:39
Dar stie cineva ce este aceasta saritura din 7.2?

mikeyy
21st July 2008, 11:52
Eu nu stiu cum arata saritura din 7.2....oare a facut-o cineva vreodata?
Oricum il inteleg pe Dragulescu ca vrea o saritura din 7.2....caci deja sunt foarte multi gimnasti care au ambele sarituri din 7.0.

rob_din
21st July 2008, 12:07
Si e ceva ce nu inteleg: e deja trecuta in cod dar n-a facut-o nimeni, sau este o saritura complet noua. Si atunci de unde stie ca e din 7.2?

mikeyy
21st July 2008, 12:24
M-am uitat in cod..e vorba de saritura Li Xiaopeng:
34276

baicea
21st July 2008, 12:26
nu e saritura a2a pe care a facut-o la aarhus?

rob_din
21st July 2008, 12:28
M-am uitat in cod..e vorba de saritura Li Xiaopeng:
34276

Nu stiu cat il avantajeaza pe Dragulescu intrarea prin stand pe maini, Dragulescu face foarte bine prima saritura tocmai fiindca ii permite inaltimeape care o ia de pe trambulina

mikeyy
21st July 2008, 12:30
http://www.youtube.com/watch?v=SIDKF0vt9HM asta e saritura facuta de Xiaopeng ( pare atat de usoara :D )

rob_din
21st July 2008, 12:31
nu e saritura a2a pe care a facut-o la aarhus?

Cred ca e aceasi doar ca e un surub in plus

rob_din
21st July 2008, 12:32
http://www.youtube.com/watch?v=SIDKF0vt9HM asta e saritura facuta de Xiaopeng ( pare atat de usoara :D )

Nu se vede f bine, mie asta mi se pare identica cu cea a lui Dragulescu de la AArhus, nu stiu daca e cea din 7.2

Cata_RB
21st July 2008, 12:32
Deci...ronda, intoarcere 180 intre trambulina si masa [nu stiu cum se cheama] si apoi in zborul 2, ce rotatie? Nu stiu ce inseamna 5/2.

baicea
21st July 2008, 12:33
http://www.youtube.com/watch?v=rVyo5PI3oAg

uite:comentatorii zic ca sunt 2 suruburi si jumatate pe parte a2a..cum sa aiba 1 in plus?:Psi asta e din 7..deci e ceva mai complicat de atat...

rob_din
21st July 2008, 12:33
http://www.youtube.com/watch?v=rVyo5PI3oAg

uite:comentatorii zic ca sunt 2 suruburi si jumatate pe parte a2a..cum sa aiba 1 in plus?:P

Pai sa fie 3 suruburi

mikeyy
21st July 2008, 12:34
a luii xiaopeng are 2.5 nu? 5/2

rob_din
21st July 2008, 12:35
a luii xiaopeng are 2.5 nu? 5/2

Asa e, ai dreptate, 2.5. Numarati si voi, mie la Aarhus nu mi se par 2.5 suruburi

rob_din
21st July 2008, 12:37
Asta e saritura Dragulescu, si e prima saritura, de a doua e vorba ca va fi din 7,2 si Mihai a gasit in cod ca poarta numele chinezului.

Da, 5/2 probabil ca e 2 suruburi si jumatate, ma tot gandeam la 520 de grade si nu avea logica :P

baicea se referea la a doua saritura de la Aarhus

rob_din
21st July 2008, 12:39
Mihai, poti sa-mi spui si mie adresa de unde ai luat codul la sarituri?

Cata_RB
21st July 2008, 12:40
Mi-am dat seama acum, imi merge greu internetul si am crezut ca e o singura saritura in filmulet, ca nu se mai incarca mai departe :D

mikeyy
21st July 2008, 12:43
Totusi nu cred ca cea de-a doua saritura a lui marian de la Aarhus e din 7.2....a luat doar 16475 pe ea....si nu a avut asa greseli mari ca sa-l depuncteze aproape 0.8 p

rob_din
21st July 2008, 12:46
Totusi nu cred ca cea de-a doua saritura a lui marian de la Aarhus e din 7.2....a luat doar 16475 pe ea....si nu a avut asa greseli mari ca sa-l depuncteze aproape 0.8 p

Saritura era din 7, asta stiu sigur. Mie mi se pare ca face 1 surub jumatate, dar nu bag mana in foc

mikeyy
21st July 2008, 12:46
Mihai, poti sa-mi spui si mie adresa de unde ai luat codul la sarituri?

http://www.fedintgym.com/rules/
Din partea stanga la Code of points.....e tot codul

rob_din
21st July 2008, 12:47
http://www.fedintgym.com/rules/
Din partea stanga la Code of points

Multumesc

Cata_RB
21st July 2008, 12:50
La Aarhus se vede pe una dintre reluari tabela, si arata 7,0, iar comentatorul spune la fel. Dar mai spune si ca Li Xiaopeng a facut aceasta saritura celebra. N-am reusit niciodata sa numar suruburile, dar eu cred ca aia e, poate intre timp i s-a crescut valoarea cu 0,2.

rob_din
21st July 2008, 12:51
La Aarhus se vede pe una dintre reluari tabela, si arata 7,0, iar comentatorul spune la fel. Dar mai spune si ca Li Xiaopeng a facut aceasta saritura celebra. N-am reusit niciodata sa numar suruburile, dar eu cred ca aia e, poate intre timp i s-a crescut valoarea cu 0,2.

M-ar mira sa-i fie crescuta valoarea

mikeyy
21st July 2008, 12:52
@Rob: cu placere
@Yanna: este posibil sa se fi modificat nota de plecare...dar nu pot sa-mi dau seama pe filmulet daca e aceeasi pe care o facea si Xiaopeng :D

Cata_RB
21st July 2008, 12:56
Eu nici atat, nici la fete nu reusesc sa imi dau seama cate suruburi sunt, aici cu atat mai putin :D Dar daca comentatorul spunea bine, asta ar putea sa fie. Oricum ar fi, sa ii iasa bine!

rob_din
21st July 2008, 12:56
@Rob: cu placere
@Yanna: este posibil sa se fi modificat nota de plecare...dar nu pot sa-mi dau seama pe filmulet daca e aceeasi pe care o facea si Xiaopeng :D

M-am uitat de zeci de ori si sigur nu sunt 2 suruburi jumatate la Aarhus

mikeyy
21st July 2008, 12:57
M-am uitat de zeci de ori si sigur nu sunt 2 suruburi jumatate la Aarhus

atunci inseamna ca a facut saritura doar cu 1 surub si jumatate

rob_din
21st July 2008, 13:01
Ba sa stiti ca a fost saritura Xiaopeng fiindca are codul 55 afisat pe tabela, inseamna ca si Xiaopeng tot pe asta a facut-o la Sydney, dar sincer nu mi se par 2 suruburi jumatate nici la Xiaopeng, nici la Dragulescu

In plus, de ce ar fi fost crescuta nota de plecare? Ma rog, daca chiar asta e atunci Dragulescu are sanse mari la aur. Eu credeam ca invata o saritura noua

Cata_RB
21st July 2008, 13:04
Doar un surub jumatate sigur nu e, prea se invarte :P Nu-mi dau seama cate sunt, dar Rob a remarcat bine, 55 e codul, daca nu mai e o alta din 7,2 asta trebuie sa fie.

rob_din
21st July 2008, 13:12
Totusi m-ar mira ca vreun chinez sau coreean sa nu vina si el cu saritura din 7.2

mikeyy
21st July 2008, 13:13
Daca a mai facut-o in concurs..nu mai sunt probleme..cu siguranta o va putea face si la Beijing. Sper doar sa ramana concentrat pana la final...sa nu mai faca ca la Atena cand dupa prima saritura se vedea deja campion.

Ar fi bine ca in finala sa fie ultimul ce concureaza..si astfel sa vada ce au facut ceilalti....poate nu va fi nevoie de saritura din 7.2...e riscanta totusi

rob_din
21st July 2008, 13:16
Daca a mai facut-o in concurs..nu mai sunt probleme..cu siguranta o va putea face si la Beijing. Sper doar sa ramana concentrat pana la final...sa nu mai faca ca la Atena cand dupa prima saritura se vedea deja campion.

Ar fi bine ca in finala sa fie ultimul ce concureaza..si astfel sa vada ce au facut ceilalti....poate nu va fi nevoie de saritura din 7.2...e riscanta totusi

Pai nu esti obligat sa faci saritura pe care ai anuntat-o? In plus mi se pare la fel de riscanta oricare a doua saritura face, ba chiar asta de 7.2 mi se pare mai sigura decat ce a incercat sa faca la Atena

mikeyy
21st July 2008, 13:17
Pai nu esti obligat sa faci saritura pe care ai anuntat-o? In plus mi se pare la fel de riscanta oricare a doua saritura face, ba chiar asta de 7.2 mi se pare mai sigura decat ce a incercat sa faca la Atena

Ba da...dar ei anunta sariturile inaintea concursului?
Eu credeam ca anunta saritura chiar inainte sa o execute

Cata_RB
21st July 2008, 13:19
Da, ar fi bine sa fie ultimul...dar nu stiu exact cand se anunta sariturile. Si depinde si ce nota de plecare ar avea o a treia saritura mai simpla, pe care sa o si stapaneasca foarte bine!

rob_din
21st July 2008, 13:21
Ba da...dar ei anunta sarituri inaintea concursului?
Eu credeam ca anunta saritura chiar inainte sa o execute

Eu stiam ca se anunta inainte de concurs, dar e posibil sa anunti ceva si sa sari altceva. Prblema e daca te depuncteaza pentru asta, sau iti da nota pentru saritura pe care chiar o faci

rob_din
21st July 2008, 13:22
Ultimul va sari al 4-lea din calificari, primul va sari penultimul in finala

mikeyy
21st July 2008, 13:29
Tine totul de noroc...e imposibil sa poti prezici ce loc va ocupa in calificari si mai conteaza cum prefera el sa concureze: mai la inceput sau mai la sfarsit.

De exemplu Sandrei nu ii place sa concureze prima....de aceea sper ca la sol sa aiba noroc sa concureze ultima sau spre final

Cata_RB
21st July 2008, 13:29
Am mai auzit de-a lungul anilor, dupa o prima saritura foarte buna, exprimari gen "sa vedem ce alege acum sa sara", dar cu atatea schimbari e posibil ca acum sa trebuiasca sa anunte inaintea finalei. Eu stiu ca se depuncteaza daca sare altceva, si inca destul de rau.

mikeyy
21st July 2008, 13:32
Da, daca sare alta saritura decat cea afisata primeste o penalizare

Cata_RB
21st July 2008, 13:35
De exemplu Sandrei nu ii place sa concureze prima....de aceea sper ca la sol sa aiba noroc sa concureze ultima sau spre final

Pentru Sandra ar fi un ghinion imens sa intre in primele 4, sa zicem, nu doar din cauza emotiilor, ci si deorece cu cat raman mai multe adversare importante dupa ea, cu atat e mai simplu pentru arbitri sa "invarta" notele.

mikeyy
21st July 2008, 13:37
Imi amintesc ca anul trecut la Amsterdam la individual compus..la ultimul aparat (sarituri) Forminte discuta cu Izbasa, iar Alina Alexoi spunea ca discuta daca Sandra sa faca un DTY sau un Y1.5 caci lupta era stransa intre ea si Vanessa....de aceea ziceam ca poate se anunta saritura chiar inainte sa o execute

mikeyy
21st July 2008, 13:38
Pentru Sandra ar fi un ghinion imens sa intre in primele 4, sa zicem, nu doar din cauza emotiilor, ci si deorece cu cat raman mai multe adversare importante dupa ea, cu atat e mai simplu pentru arbitri sa "invarta" notele.

Cel mai bun loc pt Sandra ar fi locul 3 in calificari...caci ar concura ultima.
Important e ca dupa Sandra sa nu urmeze Johnson sau Cheng principalele contracandidate - ca note de plecare

rob_din
21st July 2008, 13:41
Imi amintesc ca anul trecut la Amsterdam la individual compus..la ultimul aparat (sarituri) Forminte discuta cu Izbasa, iar Alina Alexoi spunea ca discuta daca Sandra sa faca un DTY sau un Y1.5 caci lupta era stransa intre ea si Vanessa....de aceea ziceam ca poate se anunta saritura chiar inainte sa o execute

Nu m-as baza pe asta

Tracoromana
21st July 2008, 13:47
Imi amintesc ca anul trecut la Amsterdam la individual compus..la ultimul aparat (sarituri) Forminte discuta cu Izbasa, iar Alina Alexoi spunea ca discuta daca Sandra sa faca un DTY sau un Y1.5 caci lupta era stransa intre ea si Vanessa....de aceea ziceam ca poate se anunta saritura chiar inainte sa o execute

Iar la Atena Dragulescu s-a razgandit in privinta celei de-a 2-a sarituri, dupa ce a primit nota la prima saritura, anuntand-o chiar inainte sa o execute.

Cata_RB
21st July 2008, 13:49
Iar la Atena Dragulescu s-a razgandit in privinta celei de-a 2-a sarituri, dupa ce a primit nota la prima saritura, anuntand-o chiar inainte sa o execute.

Da, imi amintesc ca Marian explica in interviuri ca in euforia de moment nu a reusit sa isi fixeze bine in cap ce anume sa sara.

miafangina
21st July 2008, 14:03
Eu sunt de parere ca trebuie sa sara exact ce si-a pregatit,cu schimbarea de ultim moment a pierdut aurul la Atena,asa ca,indiferent ce fac ceilalti,el trebuie sa sara ce a exersat de sute de ori.Doresc din suflet o medalie de aur pentru Marian Dragulescu.

AuriB
21st July 2008, 18:45
Eu sunt de parere ca trebuie sa sara exact ce si-a pregatit,cu schimbarea de ultim moment a pierdut aurul la Atena,asa ca,indiferent ce fac ceilalti,el trebuie sa sara ce a exersat de sute de ori.Doresc din suflet o medalie de aur pentru Marian Dragulescu.

Subscri ,asa este la Atena avea programata o a doua saritura din 7 dar dupa executia formidabila de la prima saritura sa gindit ca nu-i nevoie sa riste cu o a doua saritura pe care nu o stapinea foarte bine; si apropo saritura se anunta chiar inaintea executiei imi amintesc ca cu citva timp in urma chiar gimnastii isi afisau codul sariturii pe tabela.Doamne ajuta ca de data asta sa-i iasa ambele sarituri foarte bine si sa ia aurul olimpic!

Cata_RB
22nd July 2008, 19:21
Ordinea de intrare in concurs - ( calificari + finale)

Fete: http://www.fig-gymnastics.com/LOB/media/MEDIA17115.pdf

Baieti: http://www.fig-gymnastics.com/LOB/media/MEDIA17114.pdf

Nu arata prea bine :( La fete, daca ne calificam de pe 3, terminam cu sarituri...la paralele Stela cred ca va fi in primele 3 in ordinea evolutiei, iar la sol...Doamne fereste sa termine Sandra calificarile a doua! La fel si pentru Marian la sarituri.

Cata_RB
23rd July 2008, 17:23
Un articol GSP: http://www.gsp.ro/stire/simt-ca-intreaga-delegatie-a-romaniei-este-timorata-inainte-de-jo-88651.html Ma bucur ca o sustine moral pe Stela, dar m-as fi bucurat si mai mult sa spuna ceva si despre echipa, ca nu mai am rabdare :D
E o serie de mai multe articole, toate facute, probabil, cu ocazia premierii de la Cotroceni.

bozicris
23rd July 2008, 20:23
tot nu s-a anuntat echipa ptr JO??stiti ceva?

cata10
24th July 2008, 01:23
In sfarsit vesti despre fete: Ana Maria Tamarjan a reluat antrenamentele pe toate cele 4 aparate si spera sa fie apta 100% pt Beijing

articol din prosport:http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/tamirjan-trage-din-greu-pentru-a-prinde-echipa-2807184

si un articol scurt despre Izbasa:
http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/concentrata-pe-exerci-iu-2807451

monalexa
24th July 2008, 10:40
Mersi Cata de info. Ce ma bucur pentru Ana !!!!! Ar fii bine sa-si revina cat mai repede pe toate aparatele sa ajute echipa si sa primeasca mai multa incredere in ea

Cata_RB
24th July 2008, 11:23
Si totusi, nimic despre echipa finala...nu pot sa cred! :( Articolele astea ne aduc vesti bune, dar ele ar fi trebuit sa apara acum cateva zile, nu cand deja a trecut o zi de la anuntarea echipei oficiale. Am zis eu ca poate ne fac ziaristii o "surpriza" si nu publica echipa...

rob_din
24th July 2008, 11:26
Mai este prea mult pana la inceputul competitiei pentru ca 23 iulie sa fie data anuntarii echipelor, de obicei termenul limita este in ajunul competitiei

Cata_RB
24th July 2008, 11:40
Pai delegatia pleaca spre China duminica, n-ar fi cazul sa se hotarasca antrenorii? Banuiesc ca si dupa plecare poate fi adusa o alta gimnasta, dar cred ca doar in caz de accidentare, plus ca nu ar fi usor sa se adapteze la ora Beijingului in doar cateva zile.

rob_din
24th July 2008, 11:44
Pai delegatia pleaca spre China duminica, n-ar fi cazul sa se hotarasca antrenorii? Banuiesc ca si dupa plecare poate fi adusa o alta gimnasta, dar cred ca doar in caz de accidentare, plus ca nu ar fi usor sa se adapteze la ora Beijingului in doar cateva zile.

Probabil sambata se vor anunta echipele, de luat nu cred ca sunt luat mai mult de 7 gimnasti

vlad001
24th July 2008, 12:35
Pai delegatia pleaca spre China duminica, n-ar fi cazul sa se hotarasca antrenorii? Banuiesc ca si dupa plecare poate fi adusa o alta gimnasta, dar cred ca doar in caz de accidentare, plus ca nu ar fi usor sa se adapteze la ora Beijingului in doar cateva zile.

De asta nu-mi place ca pleaca doar cu o rezerva. Sa o ia pe Cerasela la Beijing in stadiul in care e acum ar fi un risc prea mare. Dar puteau sa o ia ca a 2-a rezerva si daca isi revenea la paralele cred ca ar fi fost pusa in echipa. Daca nu isi revenea, asta e, mergeam pe planul fara Cerasela.
Si mai e si regula idioata ca nu ai voie sa inlocuiesti pe nimeni cu 24 de ore inainte de calificari. Daca se accidenteaza cineva dupa aia ne bazam pe cele 5 care raman. Sa ai o gimnasta de un aparat sau 2 in echipa in situatia asta e cam riscant

monalexa
24th July 2008, 12:59
Pai daca China si America au cate 3 rezerve noi de ce nu am putea lua macar doua? Nu accepta federatia sau de ce?

rob_din
24th July 2008, 13:06
Pai daca China si America au cate 3 rezerve noi de ce nu am putea lua macar doua? Nu accepta federatia sau de ce?

Regulamentul FIG nu prevede decat o rezerva. Asta e clar. Probabil termenul limita de anuntare a lotului e in ajunul JO si China sau SUA iau mai multe gimnaste pentru a avea variante pana in ultima zi. De ce noi nu facem la fel nu stiu. E drept, nici n-avem variante prea multe

Cata_RB
24th July 2008, 13:27
Probabil din vechiul motiv: banii. Care se acorda in cel mai bun caz atat cat trebuie, sub nici o forma mai multi, pentru a o lua si pe cealalta gmnasta.

vlad001
24th July 2008, 13:28
Regulamentul IOC am inteles ca nu prevede nici o rezerva. Rezervele care merg acolo vor merge de fapt ca turisti. Nici o astfel de rezerva nu se va antrena cu restul echipei, ci undeva separat, unde se descurca fiecare. Din cauza bunelor relatii pe care le are federatia nosatra cu cea chineza, rezervele noastre se vor antrena destul de aproape de echipa oficiala, laolalata cu rezervele Chinei, deci intr-o sala ok. Rezervele Statelor Unite, de exemplu, am citit acum vreo 2 zile ca au probleme cu primirea vizei si e posibil sa se antreneze in Japonia din aceasta cauza.
EDIT: le dau totusi viza pana la urma, m-am dus sa verific din nou threadul unde am citit si am gasit postat articolul asta: http://www.aol.com.au/news/story/Visa-issues-mean-US-womens-gymnastics-alternates-will-train-for-Beijing-in-Japan/753801/index.html

Termenul de anuntare a echipelor e ajunul JO (sau o zi inaintea calificarilor am citit in alta parte) insemnand ca la acea data echipa trebuie anuntata nominal. Pana atunci daca se accidenteaza o gimnasta sau daca te-ai razgandit asupra unei gimnaste o poti inlocui cu o rezerva - turista, cu care vrei.
Dupa anuntarea nominala a echipei nu se mai admit inlocuiri.

La mondiale sau competitiile FIG, unde se prevede o rezerva, acea rezerva primeste acelasi tip de viza ca si restul echipei si se antreneaza cu restul echipei, e cazata cu restul echipei, etc.

rob_din
24th July 2008, 13:37
Deci pana la urma ctae rezerve luam? Si sa stii vlad ca pe siteurile americane se mentioneaza expres 6 titulare+1 rezerva. Gresesc ei?

vlad001
24th July 2008, 13:39
Pai noi luam 1, ca suntem mai fraieri. Eu peste tot am vazut de americani 6 titulare + 3 rezerve.

cineva_cineva
24th July 2008, 16:59
Noi luam 6 titulare, plus o rezerva.Rezerva va pleca mai tarziu la Beijing, titularele urmand a pleca duminica cu toata delegatia. CIca asa e acum, nu mai sunt 5 titulare si o rezerva.. ci sunt 6 titulare in echipa si o rezerva, asta e ce am inteles eu...

Cata_RB
24th July 2008, 17:05
Sunt 6+1 doar la Olimpiada, la europene si mondiale sunt 5+1.
Vlad, deci dupa ce incep calificarile, in caz de accidentare rezerva nu poate intra in echipa? Mi se pare o prostie...ce sens mai are atunci notiunea de rezerva? Eu am crezut ca e ca la Europene...

vlad001
24th July 2008, 18:55
Si la mondiale au fost tot 6+1. La europene au fost 5+1 anul asta cand a fost concurs pe echipe si 4 anul trecut cand a fost doar concurs individual.
La olimpiada tocmai ca nu exista notiunea de rezerva, sau daca vrei nu e voie cu nici o rezerva. 6+0 ca sa folosesc "formula".

Cata_RB
24th July 2008, 20:05
Am inteles acum, nu stiam ca nu exista la JO termenul de rezerva in adevaratul sens al cuvantului...
Scuze, am calculat gresit, la Europene sunt 4+1, cel putin anul asta cand a fost concurs pe echipe.

vlad001
24th July 2008, 20:37
Nu, la europene au fost 5 in echipa anul asta. Gragoi nu a concurat de loc in calificari si Patrascu nu a concurat de loc in finalele pe echipe dupa ce s-a accidentat, dar in echipa au fost ambele, n-a fost niciuna rezerva.
Noi n-am avut rezerva la europene. Nu stiu daca n-a fost permis sau pur si simplu n-am luat noi.
Si eu am gresit, nu trebuia sa zic 5+1 :)

Cata_RB
24th July 2008, 21:11
Hmm...am crezut ca Dragoi a fost initial rezerva :D

cata10
25th July 2008, 12:08
Un articol din Prosport despre sansele lui Marian la aurul olimpic:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/dragulescu-ataca-titlul-olimpic-la-sarituri-2811307

Se mentioneaza, ca intr-adevar, este singurul din lume care vace face o saritura din 7,2. Cel putin pana acum nimeni nu a mai sarit intr-o competitie oficiala o asfel de saritura, cu nota mai mare de 7.
Si la sol a facut progrese; mai are de lucru la prima diagonala dar solul lui va pleca din 6,9, o nota A foarte buna zic eu!
La bara este constant, ceea ce-i foarte bine pt echipa. Eu cred ca vom fi in primele 6 echipe de la JO.

monalexa
25th July 2008, 12:10
Am gasit cand transmite Eurosport calificarile:

9 aug 2008
07:00 - 09:00 : GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: Jocurile Olimpice de Vară Beijing în China Masculin calificări (LIVE!!!)
16:30 - 17:00 : GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: Jocurile Olimpice de Vară Beijing în China Masculin calificări (LIVE!!!)
23:15 - 00:00 : GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: Jocurile Olimpice de Vară Beijing în China Masculin calificări

10 aug 2008
02:15 - 03:45 : GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: Jocurile Olimpice de Vară Beijing în China Masculin calificări
07:00 - 10:00 : GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: Jocurile Olimpice de Vară Beijing în China Feminin calificări (LIVE!!!)
19:30 - 20:30 : GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: Jocurile Olimpice de Vară Beijing în China Feminin calificări

11 aug 2008
01:00 - 02:00 : GIMNASTICĂ ARTISTICĂ: Jocurile Olimpice de Vară Beijing în China Feminin calificări

Cata_RB
25th July 2008, 12:17
Din GSP, parintii Sandrei vor merge la Beijing: http://www.gsp.ro/stire/cu-parintii-88895.html
Ei de fiecare data au facut galerie frumoasa, e bine ca vom avea steagul Romaniei tocmai in cealalta parte de lume :)

vlad001
25th July 2008, 13:29
Un articol din Prosport despre sansele lui Marian la aurul olimpic:

http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/dragulescu-ataca-titlul-olimpic-la-sarituri-2811307

Se mentioneaza, ca intr-adevar, este singurul din lume care vace face o saritura din 7,2. Cel putin pana acum nimeni nu a mai sarit intr-o competitie oficiala o asfel de saritura, cu nota mai mare de 7.
Si la sol a facut progrese; mai are de lucru la prima diagonala dar solul lui va pleca din 6,9, o nota A foarte buna zic eu!
La bara este constant, ceea ce-i foarte bine pt echipa. Eu cred ca vom fi in primele 6 echipe de la JO.

Nu este adevarat ca nu a mai sarit nimeni in lume intr-o competitie oficiala o saritura din 7.2.
Saritura din 7.2 pe care o face Dragulescu se numeste Li Xiaopenng tocmai pentru ca Li a facut-o primul. E adevarat ca acum n-o mai sare si e posibil ca atunci cand a sarit-o ultima data sa fi valorat 10 in loc de 7.2
Si mai exista un alt gimnast care face saritura Dargulescu in echer pentru care a primit valoarea 7.2, desi ar merita clar sa fie 7.4, tinand cont ca orice alta saritura care e facuta in echer are un plus de 0.4 peste orice saritura facuta in grupat, iar saritura Dragulescu (care e in pozitie grupat) are 7.0 nota de plecare:
http://uk.youtube.com/watch?v=ymh2xVNsUTc
Gimnastul se numeste Ri Se Gwang, e din Coreea de Nord si a fost al treilea la sarituri la mondiale (unde insa a prezentat 2 sarituri din 7.0). Saritura noua a fost prezentata la Cupa Mondiala de la Tianjin, si a doua saritura a fost din 7.0
Nu va participa insa la olimpiada pentru ca nu a participat la individual compus, n-a castigat nici o finala si n-a avut nici echipa care sa-l califice

rob_din
25th July 2008, 13:36
Cu mentiunea ca ce face coreanul e un echer foarte aproximativ

vlad001
25th July 2008, 13:47
Daca si ala e echer aproximativ nu stiu ce sa mai zic. Sau poate te referi la ultima bucata a sariturii in care face 1/2 intoarcere. Acolo e imposibil sa stai in echer. Nici Dragulescu nu mai sta in ghemuit cand face partea aia.

rob_din
25th July 2008, 13:55
Daca si ala e echer aproximativ nu stiu ce sa mai zic. Sau poate te referi la ultima bucata a sariturii in care face 1/2 intoarcere. Acolo e imposibil sa stai in echer. Nici Dragulescu nu mai sta in ghemuit cand face partea aia.

A doua rotatie este cu picioarele indoite

Cata_RB
26th July 2008, 01:43
Nicolae Forminte in GSP: http://www.gsp.ro/stire/nicolae-forminte-nu-fac-promisiuni-89114.html
Fiecare om are lipsurile lui, poate ca i se pot imputa unele lucruri, dar mie imi place ca vorbeste verde in fata. Si imi place ca de fiecare data atrage atentia asupra antrenorilor de la cluburi, ca incearca sa "invete" publicul ca gimnastica incepe de jos, nu ca fetele pe care le vedem azi ar face gimnastica de doar 2-3 ani in conditii bune la Deva.

Edit: Si o imagine de arhiva cu echipa din 1980: http://www.gsp.ro/stire/singura-imagine-color-89065.html :)

cata10
26th July 2008, 12:13
Acum pe TVR 1 si Sport.RO Prezentarea oficiala a delegatiei Romaniei la Jocurile Olimpice de la Beijing 2008

rob_din
26th July 2008, 12:16
Si la ce sa ma uit? La discursul lui Basescu?

cata10
26th July 2008, 12:28
Si la ce sa ma uit? La discursul lui Basescu?

Gata, s-a terminat discursul! Acum poti sa-l vezi cum da mana cu sportivii!:D

rob_din
26th July 2008, 12:36
Gata, s-a terminat discursul! Acum poti sa-l vezi cum da mana cu sportivii!:D

Iarta-ma dar chiar ma enerveaza oricine ar fi presedinte sau prim-ministru. Nu vreau sa vad politicieni la astfel de evenimente. Si sa mai tina si discursuri pe deasupra de parca ei ar merge la JO. Politicienii sa binevoiasaca sa construiasca o sala polivalenta

Tracoromana
26th July 2008, 12:48
Mie nu mi s-a parut nepotrivit acest eveniment. Chiar cred ca sportivilor le-a facut placere sa fie felicitati si incurajati, iar presedintele a spus ca face asta in numele a 22 milioane de romani si chiar am simtit ca si eu le transmit cele mai bune urari cu ocazia plecarii lor la Beijing.

rob_din
26th July 2008, 12:49
Mie nu mi s-a parut nepotrivit acest eveniment. Chiar cred ca sportivilor le-a facut placere sa fie felicitati si incurajati, iar presedintele a spus ca face asta in numele a 22 milioane de romani si chiar am simtit ca si eu le transmit cele mai bune urari cu ocazia plecarii lor la Beijing.

Sa scada unul din locuitori, eu nu transmit incurajari prin Basescu

Tracoromana
26th July 2008, 12:51
In regula, transmite-le personal.

rob_din
26th July 2008, 12:53
In regula, transmite-le personal.

Nu-i nevoie. Stiu ei fara sa le mai spuna nu stiu ce politician

miafangina
26th July 2008, 13:20
Nu-mi place cind politicienii se baga in fata la evenimente foarte mediatizate cu sportivii,dar,daca nu s-ar fi dus,poate spunea lumea:uite cum i-au lasat sa plece singuri,fara o ceremonie,ca de la casa pustie.
Ne place sau nu,presedintele reprezinta tara si sportivii merita sa li se arate pretuire si recunostinta la cel mai inalt nivel.

cata10
26th July 2008, 13:22
Imi pare rau Robert, dar nu pot fi de acord cu tine! Ii dau dreptate Flaviei! Presedintele Romaniei a reprezentat acolo pe toti romanii. Nu conteaza cine este presedintele Romaniei, el reprezinta o institutie a statului roman democrat (Presedintia Romaniei) si asta intra in atributiile lui de serviciu! Si Regina Marii Britanii si cancelarul Germaniei fac aceste lucruri! Asa ca nu vad nimic nepotrivit! Poate ca tu ai inca in minte momentele ''solemne'' din regimul dictatorial de trista amintire in care tovarasu o felicita pe Nadia si o facea erou al muncii socialiste....asta e .... te inteleg, intr-un fel! Dar eu care n-am prins acea perioada urata din istoria Romaniei (aveam doar 7 ani in '89) nu am astfel de prejudecati si mi se pare perfect normal ca reprezentantul statului sa fie acolo, la acea ceremonie; chiar mi s-ar fi parut o lipsa de respect fata de ai nostri sportivi ca nicio oficialitate a statului sa nu fie prezenta! Si sa nu uitam ca nu a fost doar Basescu, a participat si Bogdan Olteanu, Presedintele Camerei Deputatilor!
Oricat de blamati ar fi acesti oameni, ei sunt alesi de noi si trebuie sa ne reprezinte. Asa e intr-o democratie; astea sunt regulile jocului; Nici mie nu-mi convine ca Oprescu e la Capitala dar a fost ales si accept si daca va fi prezent la vreo astfel de
ceremonie incerc sa uit ca e Oprescu si o sa zic ca e doar primarul capitalei sau daca chiar n-o sa-l mai suport deloc voi inchide televizorul sau voi schimba programul, ceea ce ai facut si tu, din cate am inteles, cand l-ai vazut pe Basescu! E in regula! Asa-i in democratie!

rob_din
26th July 2008, 13:43
Imi pare rau Robert, dar nu pot fi de acord cu tine! Ii dau dreptate Flaviei! Presedintele Romaniei a reprezentat acolo pe toti romanii. Nu conteaza cine este presedintele Romaniei, el reprezinta o institutie a statului roman democrat (Presedintia Romaniei) si asta intra in atributiile lui de serviciu! Si Regina Marii Britanii si cancelarul Germaniei fac aceste lucruri! Asa ca nu vad nimic nepotrivit! Poate ca tu ai inca in minte momentele ''solemne'' din regimul dictatorial de trista amintire in care tovarasu o felicita pe Nadia si o facea erou al muncii socialiste....asta e .... te inteleg, intr-un fel! Dar eu care n-am prins acea perioada urata din istoria Romaniei (aveam doar 7 ani in '89) nu am astfel de prejudecati si mi se pare perfect normal ca reprezentantul statului sa fie acolo, la acea ceremonie; chiar mi s-ar fi parut o lipsa de respect fata de ai nostri sportivi ca nicio oficialitate a statului sa nu fie prezenta! Si sa nu uitam ca nu a fost doar Basescu, a participat si Bogdan Olteanu, Presedintele Camerei Deputatilor!
Oricat de blamati ar fi acesti oameni, ei sunt alesi de noi si trebuie sa ne reprezinte. Asa e intr-o democratie; astea sunt regulile jocului; Nici mie nu-mi convine ca Oprescu e la Capitala dar a fost ales si accept si daca va fi prezent la vreo astfel de
ceremonie incerc sa uit ca e Oprescu si o sa zic ca e doar primarul capitalei sau daca chiar n-o sa-l mai suport deloc voi inchide televizorul sau voi schimba programul, ceea ce ai facut si tu, din cate am inteles, cand l-ai vazut pe Basescu! E in regula! Asa-i in democratie!


Dar nu vreau sa inchid televizorul cand e vorba de JO, il inchid cand tine nu stiu ce discursuri. Aici e problema. Eu cred ca la anuminte evenimente NU au ce cauta politicieni indiferent cum se numesc. Faptul ca se intampla si in alte tari nu ma convinge deloc.

Ce cauta Basescu in poza? La ce proba participa la JO?

rob_din
26th July 2008, 13:48
Revenind la gimnastica, vor fi probleme cu transmisiunea finalei feminine pe echipe fiindca se suprapune cu ziua in care avem 2 sanse de medalii la inot, de la aceasi ora

mikeyy
26th July 2008, 14:24
Mie nu mi-a placut modul cum au fost organizat acest eveniment...parca era un targ de prezentare/expozitie ..fiecare statea aliniat in spatele placutei cu spotul din care face parte si astepta sa vina presedintele...dar am incercat sa trec cu vederea aceste lucruri si sa profit de moment si sa-i vad pe oamenii care ne vor reprezenta la Beijimg...prea mult accent pus pe prezenta presedintelui totusi.

@Rob: probleme cu transmisia ? :( nu vreau sa se intample asa ceva...mai alse daca va avea loc intr-un moment important din finala fetelor.....oare nu poate sa dea gimnastica pe tvr1 si inot pe tvr2? Ma intereseaza si inotul, dar gimnastica are prioritate pt mine.

rob_din
26th July 2008, 14:26
Mie nu mi-a placut modul cum au fost organizat acest eveniment...parca era un targ de prezentare/expozitie ..fiecare statea aliniat in spatele placutei cu spotul din care face parte si astepta sa vina presedintele...dar am incercat sa trec cu vederea aceste lucruri si sa profit de moment si sa-i vad pe oamenii care ne vor reprezenta la Beijimg...prea mult accent pus pe prezenta presedintelui totusi.

@Rob: probleme cu transmisia ? :( nu vreau sa se intample asa ceva...mai alse daca va avea loc intr-un moment important din finala fetelor.....oare nu poate sa dea gimnastica pe tvr1 si gimnastica pe tvr2? Ma intereseaza si inotul, dar gimnastica are prioritate pt mine.

Esti pretentios:gimnastica si pe TVR1 si pe TVR2?:)

Seriosn vorbind, ma indoiesc ca nu vor da cursa Cameliei Potec pe TVR1 (sansa ta ar fi sa nu se calificae in finala)


PS: Eu nu inteleg ce-a fost dimineata? Parea o prezentare a lui Basescu la care au venit si sportivii

mikeyy
26th July 2008, 14:28
scuze :ras-plans:......o sa corectez...imi doresc prea mult gimnastica!
Sper sa se califice Camelia..nu am nimic cu niciun sportiv :D

miafangina
26th July 2008, 14:58
O sa intrerupa transmisia de gimnastica pe perioada curselor cu participare romaneasca,si la Sidney au intrerupt cu scrima si chiar ne-am bucurat pentru Covaliu si am avut noroc ca n-am pierdut mare lucru nici de dincolo.

rob_din
26th July 2008, 15:11
O sa intrerupa transmisia de gimnastica pe perioada curselor cu participare romaneasca,si la Sidney au intrerupt cu scrima si chiar ne-am bucurat pentru Covaliu si am avut noroc ca n-am pierdut mare lucru nici de dincolo.

Mie nu-mi convine, Mihai are dreptate ar trebui gimnastica pe un canal, inotul pe un canal. De ce sa intrerupa cand urmeaza Nistor la barna spre exemplu? Asa mut eu pe ce canal vreau

rob_din
26th July 2008, 15:13
Oricum noi sa zicem mersi, daca vede cineva transmisiunea NBC se ia cu mainile de cap. Aia arata vreo 30 de minute de telenovela (unde s-a nascut gimnasta, cine e iubitul, cat a suferit in copilarie etc), vreo 20 min publicitate si vreo 10 min competitia. Sunt ceva de speriat americanii

rob_din
26th July 2008, 15:21
Daca gaseste cineva programul transmisiunilor TVR sa-l posteze aici

Iata programul Eurosport
http://www.sportline.ro/program%20JO%20Eurosport.html

miafangina
26th July 2008, 15:22
Mie nu-mi convine, Mihai are dreptate ar trebui gimnastica pe un canal, inotul pe un canal. De ce sa intrerupa cand urmeaza Nistor la barna spre exemplu? Asa mut eu pe ce canal vreau

Poate ca asa vor si face,mai ales ca va fi dimineata si nu trebuie sa faca loc si altor emisiuni "foarte importante",poate da si eurosportul in direct si vom putea sa vedem tot ce ne intereseaza.

rob_din
26th July 2008, 15:34
Stie cineva cu precizie la ce ora e finala la sol feminina fiindca pe siteul oficial e o ora, pe COR. ro e alta ora. E foarte imprtant pentru mine

Pe siteu oficial e la 13:45 (finala la sarituri la 15:15), pe COR.ro e invers

rob_din
26th July 2008, 15:39
Se pare ca in mod curios au gresit pe siteul oficial. De fapt finala la sol e ultima duminica de la 15:15. N-o s-o vad

mikeyy
26th July 2008, 16:22
Rob, nu vei fi nici pe forum?

gym08
26th July 2008, 16:56
in mod sigur va transmite si TVR ul si EUROSPORT ul

rob_din
26th July 2008, 17:09
Rob, nu vei fi nici pe forum?

Nu stiu daca merge netul unde trebuie sa ma duc eu in dupa-masa respectiva, daca merge netul sper sa gasesc si o varianta de a urmari online. Europosrtul transmite motociclism atunci,

Oricum mai mult pierd decat vad din Olimpiada asta

miafangina
26th July 2008, 18:45
Eu cind nu pot sa vad in direct imi pun la-nregistrat;n-are acelasi farmec cu directul dar macar pot sa-mi fac o idee despre ce a fost.
Din fericire pentru mine sper sa nu fie cazul,mi-am facut programul dupa transmisii.

rob_din
26th July 2008, 19:10
Eu cind nu pot sa vad in direct imi pun la-nregistrat;n-are acelasi farmec cu directul dar macar pot sa-mi fac o idee despre ce a fost.
Din fericire pentru mine sper sa nu fie cazul,mi-am facut programul dupa transmisii.

Nu ma pot abtine sa nu aflu rezultatul si sa te uiti la un concurs stiind deznodamantul nu-i acelasi lucru

miafangina
26th July 2008, 19:21
Nu ma pot abtine sa nu aflu rezultatul si sa te uiti la un concurs stiind deznodamantul nu-i acelasi lucru

Aici ai mare dreptate,eu mi-am incercat rabdarea cu concursuri de patinaj!
La sarituri cu schiurile mi-a mers in iarna,dar distanta in timp nu era foarte mare intre concurs si inregistrare,in cazul gimnasticii,daca vor trece citeva ore bune cu siguranta vei auzi undeva la stiri intre timp.

monalexa
26th July 2008, 19:25
mie imi pare foarte foarte foarte rau ca o sa pierd calificarile fiind plecata din tara, si ceva din finalele pe aparate ca o sa fiu la lucru :(((((

Cata_RB
26th July 2008, 21:31
Nici eu nu o sa vad absolut nimic, voi fi plecata din tara :( :(
Si nici net nu cred ca o sa am, poate doar sporadic. Poate-poate voi reusi sa inregistrez, dar zice bine Rob, nu e acelasi lucru...

A facut cineva capturi cu sportivii astazi? Nu am fost acasa toata ziua din pacate si pe net nu am gasit [inca] imagini.

crisloregym
26th July 2008, 23:12
Gym08, bine ai venit;)

Din pacate, ma alatur si eu celor care pun sub semnul intrebarii vizionarea Olimpiadei. Eu voi fi in Bucurest in acea perioada (deci, bucuresteni, ne putem vedea!!!!:D), mai exact intre 7 si 16 august, apoi intre 19 si 22 august. Sper din suflet ca acolo unde voi sta sa am un tv:D si sa nu am nici prea mult de invatat intre o zi si alta pantru a putea vedea dimineata transmisiunile, inainte de cursuri:D.

Cateva imagini:

Realitatea (cu 4 dintre fetele noastre) http://www.realitatea.net/video_426626_presedintele-romaniei--traian-basescu--le-a-urat-succes-sportivilor-romani-participanti-la-jo_321756.html
TVR (fara sa arate grupul gimnastilor:() http://www.tvr.ro/articol.php?id=43097&c=137

Cata_RB
26th July 2008, 23:40
Incet-incet, cred ca o sa se goleasca forumul la Olimpiada :sad: Of, de cand astept Beijing-ul, acum si-au gasit si ai mei parinti cu plecarea asta...
Mersi Cris pentru link, ce serioasa era Ana :D

myrab3la_19
26th July 2008, 23:44
Din fericire asta e anul in care eu voi vedea tot...poata sa se transmita la orice ora si in orice zi !!!Pacat ca nu am cum sa inregistrez nimic...(nu sunt dotata cu ce trebuie:()

crisloregym
26th July 2008, 23:48
Off, eu acum patru ani am putut sa vad d etoate:d Sper, totusi, ca si anul acesta va fi posibil, macarintre 16 si 19 august, cat o sa fiu pe acasa...desi mai mult voi fi pe tren, probabil:D. Dar poate paratamentul in care voi sta are un aparat cu ecran care se cheama TV. Si poate, daca nu cer prea mult, vor fi persoane cu laptop si vom avea net:D Poate.. oricum, ne mai zarim pe aici;)
De Ana mi-a placut, era si foarte serioasa si avea si o coafura eleganta:D

rob_din
26th July 2008, 23:48
Incet-incet, cred ca o sa se goleasca forumul la Olimpiada :sad: Of, de cand astept Beijing-ul, acum si-au gasit si ai mei parinti cu plecarea asta...
Mersi Cris pentru link, ce serioasa era Ana :D

Stai linistita, nu se va goli:)

mikeyy
26th July 2008, 23:51
Imi pare rau ca multi dintre voi vor pierde concursul :(...sper totusi sa nu se goleasca forumul :D.
Eu doar una dintre zilele cu finalele pe aparate o voi pierde, inca nu stiu sigur care. Imi pare rau ca nu va pot ajuta cu inregistratul...poate Mary daca va putea.

@Cris, daca vei avea ghinionul cu tv-ul si cu intratul pe net....folosim telefonul ;)

miafangina
27th July 2008, 01:20
@Cris, daca vei avea ghinionul cu tv-ul si cu intratul pe net....folosim telefonul ;)

Dragii de voi,v-am mai povestit ca eu olimpiada de la Montreal am "vazut-o" la radio?Stiam multe din ce se intimpla pe-acolo fara sa vad imagini.
Sper sa nu fie cazul acum,suntem totusi in alt mileniu.

rob_din
27th July 2008, 01:29
Dragii de voi,v-am mai povestit ca eu olimpiada de la Montreal am "vazut-o" la radio?Stiam multe din ce se intimpla pe-acolo fara sa vad imagini.
Sper sa nu fie cazul acum,suntem totusi in alt mileniu.

Nici nu se mai transmite la radio acum:)

miafangina
27th July 2008, 01:37
Poate ca si-atunci erau doar stiri si interviuri,corespondente,poate si ceva meciuri,nu mai tin bine minte,dar era singura mea sursa de informare,plus almanahurile de la sfirsitul anului.

cineva_cineva
27th July 2008, 10:48
Eu voi fi pe net sper in timpul olimpiadei, in timpul concursurilor de gimnastica, cel putin, desi mi-as dori tare mult sa dea pe tvr 1 sau pe tvr 2 si sa prind pe net, ca sa pot inregistra... si mai sper sa nu ia curentul.. ca daca ia curentul la noi cum au obiceiul la fiecrea vand, nu am nicio sansa, sper doar sa inregistreze cineva toate concursurile, dintre cei ce au tv tunner, si poate dupa aceea sa le punem pe youtube... ar fi super sa vedem cei care nu vom reusi, sa le vedem macar inregistrate, dar avand comentariile romanesti...

Cata_RB
27th July 2008, 14:13
Daca dati click pe prima poza se vad in fata gimnastele: http://www.gsp.ro/stire/toate-pinzele-sus-89221.html :)
La fel si aici, tot prima poza: http://www.prosport.ro/alte-sporturi/jo-2008/tricolorii-decoleaza-azi-spre-china-cu-gandul-la-glorie-2823203

@Amalia: drept "compensatie" [slaba!] ca nu vad olimpiada, tata mi-a promis ca va programa tv tunerul sa inregistreze. Problema e sa nu cada curentul sau sa nu se blocheze calculatorul, de asemeni nu stiu cat o sa incapa pe hard-disk. Dar cel putin cu competitiile fetelor si finalele de sol si sarituri la baieti voi face tot ce tine de mine sa le inregistrez. Daca totul merge cum trebuie, o sa le pun apoi si pe youtube, dar ar fi foarte bine, pentru siguranta, daca ar mai reusi cineva sa inregistreze :)

violetta76
27th July 2008, 14:31
Pe TVR1 la Cum se face un campion e gimnastica!!!

rob_din
27th July 2008, 22:48
În România, Daniela Silivaș, Alexandra Marinescu și Gina Gogean au dezvăluit că datele lor de naștere au fost modificate pentru a putea participa la competiții înainte de 1989.

27 Iul 2008
Jiang Yuyuan a fost imbatranita pentru a nu rata Olimpiada



Jiang Yuyuan a fost imbatranita pentru a nu rata Olimpiada „China va face jocurile la Beijing. Ei investesc milioane și miliarde de dolari pentru a organiza Jocurile Olimpice. Acum nu credeți că vor face tot posibilul să aibă și un avantaj din asta? Cu siguranță că da“, declara cu puțin timp în urmă fostul antrenor al loturilor feminine de gimnastică ale României și Statelor Unite, Bela Karoly. Și iată că asiaticii nu vor să-l contrazică pe fostul tehnician și provoacă primul scandal la Beijing, înainte cu două săptămâni de startul Jocurilor.

Două dintre componentele lotului feminin de gimnastică al Chinei, He Kexin, favorită la titlul olimpic în concursul de la paralele, și Jiang Yuyuan sunt bănuite că nu ar avea vârsta minimă permisă pentru a participa la Olimpiadă: 16 ani. Publicitate

Acuzele au fost lansate atât de ziarele din China, cât și de Federația Americană de Gimnastică sau de fanii acestui sport, care afirmă că cele două sportive au numai 14 ani. În încercarea de a contracara aceste acuzații, federația chineză de specialitate a publicat în „New York Times“ pașapoartele gimnastelor. Asta însă nu a convins pe nimeni. „Nu este o practică nouă. Vârsta este un lucru ușor de schimbat într-o țară autoritară, pentru că aici guvernul are sub control actele oficiale. Este însă dificil de demonstrat că gimnastele chineze sunt mai tinere decât e scris în pașaport. Practic e imposibil. Modificările sunt făcute de experți“, spune Bela Karoly.

Anul acesta, într-un ziar din China care prezenta biografia sportivilor, He apărea că ar avea 14 ani, prea tânără pentru JO. „The Times“ a găsit, de asemenea, două înregistrări oficiale în care data de naștere a lui He este 1 ianuarie 1994. Într-un registru, publicat în 2007, cu datele de naștere ale gimnastelor chineze - acum blocat în China, dar vizibil pe Google, He apare ca fiind născută în 1994. Același an este trecut în dreptul gimnastei chineze și pe o listă oficială a unui concurs în Chengdu, programat în 27 ianuarie 2006. Data care apare în pașaportul sportivei, emis în februarie 2008, este însă cu totul alta: 1 ianuarie 1992. În aceeași situație se află și Jing, care, conform pașaportului, este născută pe 1 octombrie 1991.

În alte înregistrări oficiale de la concursuri, data de naștere a sportivei este 1 octombrie 1993. Federația Internațională de Gimnastică s-a sesizat în acest sens, după ce a citit materialele apărute în presă. „Noi am auzit zvonurile și am trimis imediat o scrisoare forului chinez. Aceștia ne-au trimis copiile pașapoartelor, unde totul pare în regulă. Asta era tot ce puteam face noi“, a declarat secretarul general al FIG, Andre Gueisbuhler.

Modificarea vârstei este o practică des întâlnită în țările comuniste. România a apelat și ea, înainte de 1989, la astfel de metode. Retragerea majorității componentelor echipei medaliate cu aur la JO de la Los Angeles, din 1984, a creat un gol ce trebuia umplut rapid. FRG a găsit soluția: falsificarea vârstei. Daniela Silivaș a fost îmbătrânită fictiv cu 2 ani pentru a concura la Europenele și Mondialele din 1985.

„Eu sunt născută în 1972, dar în pașaportul federației apăream cu anul de naștere 1970. Aveam 13 ani atunci când mi-a fost modificată vârsta. Cine mă întreba pe mine atunci dacă sunt de acord sau nu? Știam că se va afla cândva“, spune Dana Silivaș. Alte două gimnaste de top din România, Alexandra Marinescu și Gina Gogean, au dezvăluit că și ele s-au numărat printre sportivele cărora li s-au falsificat pașapoartele.

cotidianul

rob_din
28th July 2008, 08:06
Americanii cauta de pe acum scuze pentru o eventuala infrangere: si pe cel mai important site de sport din SUA (ESPN) a aparut un articol in care este pusa la indoiala varsta unor chinezoaice

Ata nu inseamna ca nu este si adevarata situatia insa

vlad001
28th July 2008, 08:58
Si despre Yang Yilin s-au gasit date ca e nascuta in 1993. Dupa ce au fost postate pe forumuri linkuri catre paginile respective dupa o vreme au fost schimbate in 1992.
Despre Deng Linlin nu s-a auzit nimic, dar cum ea n-a existat prin competitii inainte sa apara in echipa olimpica, nu s-a prea interesat lumea de ea. Oricum aparitia asta brusca si cum arata nu sunt indicii ca ar avea 16 ani nici ea :) Li Shansan e posibil sa aibe 16 sau aproape 16, si Cheng Fei are sigur peste 16 (dar nu avea cand a concurat la Atena). In rest toata echipa Chinei e din fete de 14-15 ani.

Yang Yun, una din gimnastele medaliate la Sydney, a declarat foarte natural intr-un documentar facut despre ea ca avea 14 ani atunci. Parca nici n-ar fi stiut ca a incalcat vreo regula: http://youtube.com/watch?v=ZvU3w6OEBzE
In alt film din timpul competitiei, varsta ei apare afisata pe ecran ca 15 ani, un an mai mare decat cea reala, dar totusi un an prea mica pentru a-i fi permis sa concureze la olimpiada. Si totusi nimeni nu s-a sesizat atunci: http://youtube.com/watch?v=cdfxM0fktMo

Mi se pare amuzata chestia cu "modificarile facute de experti" in pasapoartele gimnastelor. De ce ar face cineva pasapoarte cu data nasterii corecta si apoi sa le dea la experti sa le modifice? Le fac direct cu data modificata. Nu cred ca vreuna din ele are pasaport dinainte de a se sti ca se antreneaza cu gandul de a fi folosita la olimpiada. Interesant ar fi sa le gaseasca certificatele de nastere, alea chiar ar trebui modificate de experti, in afara de cazul ca le rup pe cele vechi si fac si acolo altele noi, dar cred ca sunt teste care se pot face ca sa afli vechimea unui document sau daca a fost modificat.

rob_din
28th July 2008, 08:59
Eu doar pentru Fei Cheng bag mana in foc

rob_din
28th July 2008, 09:37
http://www.gazzetta.it/Speciali/Olimpiadi/Primo_Piano/2008/07_Luglio/27/ginnastecinesi.shtml

Acum se plang si italienii

rob_din
28th July 2008, 09:58
Pentru cine e interesat am pus la thredul "stiri" linkul cu predictiile Sports Illustrated pentru medalii la Beijing.

Tracoromana
28th July 2008, 10:45
Acestea sunt predictiile la gimnastica.
http://vault.sportsillustrated.cnn.com/vault/article/magazine/MAG1142312/12/index.htm

rob_din
28th July 2008, 10:54
Bronz-Dragulescu sol
Aur- Dragulescu sarituri
Bronz-Daniel Popescu sarituri
Bronz echipa feminina
Argint - Nistor individual
Argint- Nistor barna

Destul de realiste mai putin la sol feminin

mikeyy
28th July 2008, 11:54
Ar fi extraordinar daca gimnastii nostrii ar castiga atata medalii...m-as bucucra mult pt toti, in special pt Marian si Steliana.
Intr-adevar nu imi vine sa cred ca Sandra nu ar castiga o medalie la sol...eu sunt convins ca va lua :)

mikeyy
28th July 2008, 13:11
Comentatorii TV pt gimnastica :
-pt TVR: Alina Alexoi
-pt Eurosport: Yvonne Ghita si Andreea Raducan

Mi-ar fi placut mai mult Alina Alexoi & Andreea Raducan :D

rob_din
28th July 2008, 13:12
Comentatorii TV pt gimnastica :
-pt TVR: Alina Alexoi
-pt Eurosport: Yvonne Ghita si Andreea Raducan

Mi-ar fi placut mai mult Alina Alexoi & Andreea Raducan :D

De unde stii comentatorii pe Eurosport. Oricum la Eurosport finalele pe aparate sunt numai inregistrari dupa miezul noptii

mikeyy
28th July 2008, 13:14
Tocmai am citit in revista Tvmania

rob_din
28th July 2008, 13:27
Tocmai am citit in revista Tvmania

E pe acolo programul transmisiunilor TVR?

mikeyy
28th July 2008, 13:34
Nu..este doar un mic articol despre Andreea Raducan si emisiunea ei..iar in josul paginii se vorbeste putin de comentatorii care vor fi la JO la gimnastica.
Programul TVR pt JO nu este deocamdata.

rob_din
28th July 2008, 13:38
Nu..este doar un mic articol despre Andreea Raducan si emisiunea ei..iar in josul paginii se vorbeste putin de comentatorii care vor fi la JO la gimnastica.
Programul TVR pt JO nu este deocamdata.

OK, am vorbit eu la TVR si mi-au spus ca in 2-3 zile il urca pe site. Am doua zile libere si ma intereseaza sa le iau si in functie de ce se transmite la TV, de aceea tot insist

mikeyy
28th July 2008, 13:42
Super..multumim ca ai vorbit...sper sa se tina de cuvant tvr-ul...acel program cred ca ii ajuta pe multi !

rob_din
28th July 2008, 13:51
Super..multumim ca ai vorbit...sper sa se tina de cuvant tvr-ul...acel program cred ca ii ajuta pe multi !

Eurosportul are un program prost, nu transmit decat cateva sporturi in direct. E drept sunt cele mai importante dar eu vreau sa vad si alte sporturi (scrima, tir, box)

mikeyy
28th July 2008, 13:53
Eu nu suport sa ma uit la Eurosport :D...imi ajunge de 2 ori pe an cand sunt competitiile de patinaj artistic

AuriB
28th July 2008, 15:14
Nici mie nu-mi place eurosportul,in primul rind ca dau mai mult inregistrari ,apoi nu-mi place comentariul facut cu mici exceptii.Oricum sint libera pe tot parcursul jocurilor asa ca o sa am posibilitatea sa ma uit peste tot:)asa ca va multumesc frumos pt. program.:)