PDA

View Full Version : Cate medalii va lua Romania la JO 2008 ?



Geografu
11th April 2008, 14:27
Vorbim pe acest thread despre sansele delegatiei romanesti la Beijing.
Sporturile la care credeti ca vom lua medalii si sportivii.

resita
11th April 2008, 16:38
Mai intai ar trebui sa vedem cati sportivi avem calificati si deabia atunci sa ne dam cu parerea. :D

Eu cred ca vom obtine undeva pe la 15-17 medalii, dintre care 3-4 de aur (gimnastica si handbal :D)

rob_din
11th April 2008, 18:43
Mai intai ar trebui sa vedem cati sportivi avem calificati si deabia atunci sa ne dam cu parerea. :D

Eu cred ca vom obtine undeva pe la 15-17 medalii, dintre care 3-4 de aur (gimnastica si handbal :D)

Cei cu sanse la medalii s-au calificat de mult

cata10
11th April 2008, 23:26
Cel putin 12 medalii! O treime va fi adusa de gimnaste si gimnasti!

moty
12th April 2008, 00:31
Eu cred ca vom castiga intre5-10 medalii

innuendo
28th April 2008, 15:25
pe noi gimnastica ne-a facut celebrii...restu..
oricum cred ca vom lua ceva intre 10-20 de medalii

rob_din
1st May 2008, 01:29
Din 1956 Romania s-a clasat mereu in primele 15 in clasamentul pe medalii. Acesta trebuie sa fie obiectivul si la Beijing, nu un numar anume de medalii

resita
21st May 2008, 06:56
Ilie Năstase: "Nu mă aștept la nimic de la participarea la Jocurile Olimpice. Cred că o să avem cea mai slabă performanță la vreo olimpiadă. S-ar putea la canotaj",

lady_k
23rd May 2008, 09:52
Eu mizez pe canotaj si gimnastica... :)

YoYoyOi
23rd May 2008, 10:43
medalii se vor lua sigur la gimnastica, natatie, canotaj, poate si handbal. Nu stiu la atletism cum este situatia.
Dar cred ca vom lua peste 10 medalii.

moty
23rd May 2008, 15:25
La canotaj, dupa cum am vazut recent, e jale mare, mare

rob_din
23rd May 2008, 15:42
la canotaj singura sansa la medalii e la 8+1, dar in nici un caz de aur

luxmail
25th June 2008, 19:29
Gimastica si canotaj

rob_din
26th June 2008, 08:43
Am fost optimist cand am zis peste 10. Singurele medalii sigure sunt la gimnastica. E imposibil sa nu luam macar doua (dar nu de aur), in rest depinde ce zi prind sportivii care mai au sanse. Dar avand in vedere ca la atletism, canotaj si caiac stam foarte prost nu prea vad de unde sa vina medaliile. Oricum daca luam sub 10 medalii e dezastru.

Johnny1711
26th June 2008, 12:03
are dreptate Ilie Nastase ....va fi cea mai slaba performanta din 1956 incoace..ganditi-va ca la gimnastica nu mai suntem asa buni ...canotajul si el a decazut in ultimul timp ...nush unde am mai putea lua medalii la judo sau handball poate , in rest nu prea avem sanse ..:(

rob_din
26th June 2008, 15:21
are dreptate Ilie Nastase ....va fi cea mai slaba performanta din 1956 incoace..ganditi-va ca la gimnastica nu mai suntem asa buni ...canotajul si el a decazut in ultimul timp ...nush unde am mai putea lua medalii la judo sau handball poate , in rest nu prea avem sanse ..:(

O mare problema este si faptul ca JO se desfasoara in China. In unele sporturi unde aveam sanse de medalii (gimnastica, atletism, canotaj, scrima) va fi foarte greu datorita ambitiei chinezilor de a castiga clasamentul pe medalii

Tracoromana
26th June 2008, 17:58
O mare problema este si faptul ca JO se desfasoara in China. In unele sporturi unde aveam sanse de medalii (gimnastica, atletism, canotaj, scrima) va fi foarte greu datorita ambitiei chinezilor de a castiga clasamentul pe medalii

Totusi ai votat peste 10 medalii.
Daca tot am tras cu ochiul, am vazut ca pronosticul cel mai pesimist il are ....Optimistul. :P

rob_din
26th June 2008, 20:27
Totusi ai votat peste 10 medalii.
Daca tot am tras cu ochiul, am vazut ca pronosticul cel mai pesimist il are ....Optimistul. :P

Am votat mai demult cand nu-mi dadusem seama de dezastrul de la canotaj spre exemplu

Lordliv
28th July 2008, 11:29
posibil ca nr de medalii obtinute la gimnastica sa depaseasca pe cele obtinute la celelalte discipline la care participam...

rob_din
28th July 2008, 11:50
Nu cred, raman in continuarea la pronosticul asta despre sansele noastre

Nicoleta Grasu (disc) - poate chiar la aur cu Dietzche accidentata
Marian Oprea (triplu)
Lidia Simon, Constantina Dita (maraton)
Ionut Gheorghe (box)
W2X (canotaj)
W8+ (canotaj)- sanse mici la aur, medalie sigura
Echipa feminina de gimnastica
Steliana Nistor (individual)- ceva sanse si la aur
Nistor/Izbasa (barna)
Izbasa (sol)-sanse bune la aur
Dragulescu/Selariu (sol)
Dragulescu/Koczi/Popescu (sarituri)-sanse si la aur
Echipa de handbal - sanse la aur
Camelia Potec (200/400/800 liber)
Alina Dumitru (judo) - sanse la aur
C2 100M/500M (caiac-canoe)
Eusebiu Diaconu (lupte)
Mihai Covaliu (sabie) - sanse l aur
Ana Branza (spada) - sanse la aur
Iulian Raice (tir)

Lordliv
28th July 2008, 15:06
Cristian Topescu: „Nu cred ca Romania va obtine mai mult de cinci medalii la Olimpiada”

Cunoscutul comentator sportiv Cristian Topescu, prezent la Iasi in aceste zile pentru a oficia prezentarea lotului Politehnicii Iasi pentru sezonul urmator, a declarat ca, in opinia sa, Romania nu va obtine mai mult de cinci medalii la Jocurile Olimpice de la Beijing.

"Cu riscul de a-i supara pe multi dintre oamenii de sport, nu cred ca Romania va obtine mai mult de cinci medalii la Olimpiada de la Beijing. Sa dea Dumnezeu sa fie cinci de aur, dar...Locul 15 ocupat la precedenta Olimpiada nu ne mai este accesibil. Doar sa se intample mai multe miracole, dar e greu de crezut. Sa nu uitam catitlurile olimpice ale Dianei Mocanu au fost miracole, si tot un miracol a fost si aurul olimpic obtinut de Camelia Potec. Avem nevoie de astfel de miracole pentru a face performanta la Beijing. Poate doar judoka Alina Dumitru sa faca o figura frumoasa. Ea este indreptatita sa spere la titlul olimpic", a declarat Cristian Topescu.




Beijing 2008 - Olimpiada de tranzitie pentru Romania

Fostul presedinte al Comitetului Olimpic si Sportiv Roman (COSR), Ion Tiriac, a declarat ca editia din 2008 a Jocurilor Olimpice va insemna pentru Romania un moment de tranzitie, care va scoate in fata tot ceea ce nu s-a facut in sport.
"Olimpiada asta reprezinta hotarul dintre doua epoci. Am terminat cu mostenirea trecutului, ceea se va intampla acum va fi rodul a ceea ce n-am creat. Nu sunt contabil si nu pot spune cate medalii vom lua, dar cu siguranta nu ne vom ridica le nivelul Olimpiadelor trecute", a afirmat Ion Tiriac.
Fostul presedintele al COSR a luat apararea actualei conduceri a forului: "Nu trebuie sa sarim in capul COSR-ului, Morariu a realizat multe lucruri bune. Sa nu uitam ca a finalizat baza de la Izvorani si a oferit sportivilor sansa unor conditii bune de cazare pentru cateva luni pe an". Jocurile Olimpice de la Beijing sunt programate in perioada 8-24 august.


ps. se anticipeaza dezastrul din sportul romanesc?

Tracoromana
28th July 2008, 23:21
Acestea sunt medaliile.

http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med2fata.jpg http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med2spate.jpg
http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med1fata.jpg http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med1spate.jpg
http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med3fata.jpg http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med3spate.jpg

mikeyy
28th July 2008, 23:29
Chiar imi plac medaliile.....cat mai multe sa vina in Romania :D

Lordliv
29th July 2008, 01:48
Acestea sunt medaliile.

http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med2fata.jpg http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med2spate.jpg
http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med1fata.jpg http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med1spate.jpg
http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med3fata.jpg http://www.gsp.ro/usr/casete/9866/med3spate.jpg


parca este muse elf de pe mu online!:D

rob_din
29th July 2008, 08:18
Chiar imi plac medaliile.....cat mai multe sa vina in Romania :D

Mie nu-mi plac

21mai
1st August 2008, 10:18
Revista „Time“ nu a inclus nici un reprezentant român în Top 100 al sportivilor care trebuie urmăriți pe durata Jocurilor de la Beijing.

Așteptările delegației României de la Olimpiada de la Beijing sunt mai modeste față de edițiile anterioare și nici străinii nu se înghesuie să ne dea șanse prea mari la ocuparea podiumurilor. „Time Magazine“, revista care o așeza pe Nadia pe copertă într-una dintre lunile anului 1976, le propune cititorilor un Top 100 al sportivilor care trebuie urmăriți la JO 2008, iar printre aceștia nu figurează nici un român.

Nici măcar la gimnastică, disciplină care le are însă în clasament pe americancele Shawn Johnson (locul 7), Nastia Liukin (24), Alicia Sacramone (25), Chellsie Memmel (26), chinezoaica Yang Wei (locul 13), italianca Vanessa Ferrari (34) și reprezentanta Germaniei, Oksana Șușuvitina (64). Printre numele exotice de pe listă se remarcă cel al iraniencei Sara Khoshjamal, de la taekwondo, prima femeie din țara sa calificată pentru Olimpiadă. Ea are avantajul că acest sport este foarte po****r printre iranience, fiind practicat de nu mai puțin de 120.000 dintre ele.
Nici Marian Drăgulescu, vicecampion olimpic la sărituri, nu a reușit să devină convingător în perspectiva Beijingului, mai atractivi fiind japonezul Kohei Uchimura (51) și canadianul Kyle Shewfelt (98). Marea vedetă este considerat a fi baschetbalistul american LeBron James (Cleveland Cavaliers), care consideră participarea la Olimpiadă ca trezirea în dimineața zilei de Crăciun. La doar 23de ani este deja vocea naționalei SUA, deși în lotul pentru Beijing există veterani, precum Kobe Bryant sau Jason Kidd.

A doua în top este Dara Torres, prima înotătoare din istoria SUA participantă la cinci ediții ale Jocurilor Olimpice (1984, 1988, 1992, 2000 și 2008). Are 41 de ani, iar în calificările pentru Beijing, la 100 m liber, a obținut un timp cu 2,47 secunde mai bun decât la JO 1988, când avea 22 de ani. Locurile 10-12 sunt ocupate de tripleta sprinterilor, Asafa Powell, Usain Bolt și Tyson Gay, adică fostul deținător al recordului mondial, actualul recordman și campionul mondial de la 100 m.

De asemenea, colonelul indian Rajyavardhan Singh Rathore (locul 55) este marea speranță a țării sale pentru o medalie la tir, mai ales că este vicecampion olimpic la dublu-trap, specialitate în care trăgătorii țintesc două discuri de argilă aruncate în aer într-o succesiune rapidă. Perla Africii este de culoare albă, vine din Zimbabwe și se numește Kristy Coventry (locul 83), ea aducând de altfel țării sale, de la Atena, trei dintre cele patru medalii pe care le-a cucerit Zimbabwe la vreo Olimpiadă.

21mai
1st August 2008, 10:21
Un studiu PricewaterhouseCoopers susține că delegația noastră va cuceri la Beijing 19 medalii, tot atâtea ca în 2004, la Atena. În premieră, China ar trece în fruntea clasamentului, cu o medalie mai mult decât SUA.

Auspiciile sub care debutează Olimpiada de la Beijing sunt destul de sumbre pentru delegația României, speranța la medalii fiind cea mai mică din ultimii 50 de ani. Însuși președintele ANS, Octavian Bellu, pronostichează doar 12 urcări pe podium ale sportivilor noștri, iar Octavian Morariu, președintele COSR, este foarte prudent deoarece România nu mai are lideri în probele sportive olimpice sau au rămas foarte puțini care să ne aducă o certitudine pentru medalii.

Există însă o rază de speranță în a ne depăși condiția: un studiu realizat de PricewaterhouseCoopers arată că delegația noastră se va întoarce din China cu un total de 19 medalii, tot atâtea ca în urmă cu patru ani, la Atena.
Ținând seama de faptul că, la edițiile JO din 2000 și 2004, predicțiile companiei s-au adeverit în proporție de 90%, sunt șanse ca performanțele sportivilor noștri să se apropie de prognoză, mai ales că aceasta are la bază studii amănunțite. Astfel, la obținerea cifrelor legate de medalii s-au luat în considerație numărul de locuitori din fiecare țară, nivelul mediu al venitului, dacă țara a făcut parte din fostul bloc comunist, dacă țara este gazda competiției, precum și repartizarea medaliilor la olimpiadele anterioare.

De remarcat că, din punctul de vedere al performanțelor, România ar trebui să se înscrie în grupul țărilor cu rezultate identice sau aproape identice cu totalul de medalii obținute la Atena, alături de Ucraina, Spania, Ungaria, Canada, Bulgaria, Turcia și Cehia. Mai mult, cu ibericii vom împărți și locurile 14-15 ale clasamentului pe națiuni, cu câte 19 medalii.

Pentru prima oară în istorie, la vârful ierarhiei se va produce o adevărată revoluție, iar primul loc în clasamentul pe medalii va fi ocupat de China în detrimentul stăpânei absolute, SUA. Cele două ar urma să fie departajate de o singură urcare pe podium, asiaticii urmând să se impună la acest capitol cu 88-87.

„Totuși, diferența se situează în marja de eroare a modelului, astfel încât cursa pentru primul loc este dificil de estimat“, subliniază autorul raportului, John Hawksworth. Și purtătorul de cuvânt al Comitetului Olimpic American, Darryl Seibel, recunoaște: „Ne așteptăm la una dintre cele mai competitive olimpiade din istoria recentă. Va fi o combinație între investițiile chineze în programul olimpic, decizia Rusiei de a face aceleași lucruri și politica unor națiuni, precum Marea Britanie, care țintesc medalii în sporturi importante pentru ele“. La Olimpiada de la Beijing, România este reprezentată de 104 sportivi, care vor concura în 16 dintre cele 28 de discipline.

resita
4th August 2008, 15:56
Romania are sanse la 19 medalii olimpice


Intr-un studiu realizat de firma de audit PricewaterhouseCoopers (PwC), care a mai alcatuit astfel de prognoze si la Sydney-2000 si la Atena-2004, confirmate de realitate, Romania va obtine la Jocurile Olimpice de la Beijing, de anul acesta (8-24 august) un total de 19 medalii, pastrandu-si realizarile de la precedenta editie a Jocurilor, unde a cucerit 8 medalii de aur, 5 de argint si 6 de bronz.

In acelasi grup, de tari care isi vor confirma potentialul olimpic, fac parte, potrivit analizei realizate de PwC, si care a avut in vedere si factorii economici si politici din tara respectiva, Ucraina (23 de medalii), Spania (19 medalii), Ungaria (17 medalii), Canada (13), Bulgaria (13), Turcia (11) si Cehia (9).

Cu precizarea ca la precedentele analize ale PricewaterhouseCoopers proiectiile s-au indeplinit in proportie de 90 la suta, este de remarcat ca primul loc in clasamentul pe medalii la JO de la Beijing va fi ocupat de China, cu un total de 88 de medalii, depasind cu putin SUA, care va obtine, conform PwC, 87 de medalii, ceea ce inseamna o pierdere de 16 medalii fata de JO de la Atena. Situatia de gazda a JO pe care il are China va influenta puternic palmaresul JO-2008, pentru ca aceasta tara va inregistra un progres formidabil, ajungand, asadar, la 88 de medalii, in timp ce la Atena-2004 reusise un total de 63.

De asemenea, Rusia, Germania si Australia vor continua sa fie intre primele 5 tari ale lumii, ocupand in aceasta ordine locurile 3, 4 si 5 in ierarhia pe natiuni.

Printre tarile care vor inregistra rezultate mai bune decat la editia precedenta figureaza Polonia (plus 4), Brazilia (plus 3), Mexic (plus 4) si Indonezia (plus 4), aceasta progresie fiind determinata, potrivit PwC, de cresterea potentialului economic in comparatie cu perioada in care s-au desfasurat Jocurile Olimpice de la Atena.

Agerpres

21mai
4th August 2008, 16:01
Romania are sanse la 19 medalii olimpice


Intr-un studiu realizat de firma de audit PricewaterhouseCoopers (PwC), care a mai alcatuit astfel de prognoze si la Sydney-2000 si la Atena-2004, confirmate de realitate, Romania va obtine la Jocurile Olimpice de la Beijing, de anul acesta (8-24 august) un total de 19 medalii, pastrandu-si realizarile de la precedenta editie a Jocurilor, unde a cucerit 8 medalii de aur, 5 de argint si 6 de bronz.

In acelasi grup, de tari care isi vor confirma potentialul olimpic, fac parte, potrivit analizei realizate de PwC, si care a avut in vedere si factorii economici si politici din tara respectiva, Ucraina (23 de medalii), Spania (19 medalii), Ungaria (17 medalii), Canada (13), Bulgaria (13), Turcia (11) si Cehia (9).

Cu precizarea ca la precedentele analize ale PricewaterhouseCoopers proiectiile s-au indeplinit in proportie de 90 la suta, este de remarcat ca primul loc in clasamentul pe medalii la JO de la Beijing va fi ocupat de China, cu un total de 88 de medalii, depasind cu putin SUA, care va obtine, conform PwC, 87 de medalii, ceea ce inseamna o pierdere de 16 medalii fata de JO de la Atena. Situatia de gazda a JO pe care il are China va influenta puternic palmaresul JO-2008, pentru ca aceasta tara va inregistra un progres formidabil, ajungand, asadar, la 88 de medalii, in timp ce la Atena-2004 reusise un total de 63.

De asemenea, Rusia, Germania si Australia vor continua sa fie intre primele 5 tari ale lumii, ocupand in aceasta ordine locurile 3, 4 si 5 in ierarhia pe natiuni.

Printre tarile care vor inregistra rezultate mai bune decat la editia precedenta figureaza Polonia (plus 4), Brazilia (plus 3), Mexic (plus 4) si Indonezia (plus 4), aceasta progresie fiind determinata, potrivit PwC, de cresterea potentialului economic in comparatie cu perioada in care s-au desfasurat Jocurile Olimpice de la Atena.

Agerpres

ar fi bine daca s-ar indeplini asemenea predictii, dar nu stiu daca intr-adevar vom mai avea de aur tot la fel ca la atena

Andraf
4th August 2008, 17:50
Absolut ciudat! PWC sa faca predictii cu privire la nr. de medalii castigate de ROM la Olimpiada...da chiar si ierarhii pe natiuni.
Stiam ca PWC au un alt orizont de interes, dar ma rog...
Sincer mi se pare cam trasa de par... ca sa o mai dreaga, baga chestia aia cu cresterea potentialului economic fata de perioada in care a fost Olimpiada de la Atena..
Sunt atatia factori care pot influenta performantele unor sportivi la un moment dat incat mi se pare o pierdere de vreme sa se faca un asemenea studiu. E parerea mea.
De altfel, eu cred ca vom lua circa 15 medalii, din care vreo 6 de la gimnastica (fem+masc). Sa dea Dumnezeu sa ma insel si sa luam mai multe.

praf_de_stele
4th August 2008, 21:22
sunt sigura ca de la gimnastica vor veni multe medalii...am incredere in ai nostri...
am vazut ca si echipa feminina de handbal este optimista...

Roddicted
4th August 2008, 21:32
Sper la medalii la gimnastica,canotaj,la inot cate 1 macar de la florea si potec,judo,scrima si poate ceva la atletism sau tir.Cred ca vom lua vreo intre 10 si 15 medalii.Poate am uitat ceva dar atat venit in minte acum:sleep:

rob_din
4th August 2008, 22:15
Sper la medalii la gimnastica,canotaj,la inot cate 1 macar de la florea si potec,judo,scrima si poate ceva la atletism sau tir.Cred ca vom lua vreo intre 10 si 15 medalii.Poate am uitat ceva dar atat venit in minte acum:sleep:

Florea medalie? Poate in vise

Roddicted
5th August 2008, 12:33
Poate ia macar un bronz.Oricum altcineva nu e:(aaa..uitasem handbalul:Dacolo vom lua aurul

praf_de_stele
6th August 2008, 00:34
florea n`are sanse la medalie ? :(

rob_din
6th August 2008, 08:12
florea n`are sanse la medalie ? :(

Cu Peirsol, Lochte, Rogan si Vyatchanin in finala n-are nici o sansa

torinezu
9th August 2008, 08:41
da data asta va fi foarte greu pentru noi sa luam medalii! avem sanse la handbal, canotaj si gimnastica!

Cipri
9th August 2008, 08:51
intre 10-12 , sper !

miril
9th August 2008, 09:24
Cam atatea zic si eu ca luam. Din pacate. HAI ROMANIA!

alexa_andra
9th August 2008, 12:09
Eu cred ca vor lua undeva intre 15 si 18 medalii...dintre care 5 de aur. Just a lucky guess! :D Totusi, nu ma supar daca vor fi mai multe medalii :P, desi, sincera sa fiu, n-as vedea de unde...
Oricum, eu le tin pumnii tuturor si le urez mult succes!!!

resita
9th August 2008, 14:16
prima medalie

ALINA DUMITRU - Aur :yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:

iuli
9th August 2008, 15:08
Cristian Topescu: „Nu cred ca Romania va obtine mai mult de cinci medalii la Olimpiada”


"Cu riscul de a-i supara pe multi dintre oamenii de sport, nu cred ca Romania va obtine mai mult de cinci medalii la Olimpiada de la Beijing. Sa dea Dumnezeu sa fie cinci de aur, dar...Locul 15 ocupat la precedenta Olimpiada nu ne mai este accesibil. Doar sa se intample mai multe miracole, dar e greu de crezut. Sa nu uitam catitlurile olimpice ale Dianei Mocanu au fost miracole, si tot un miracol a fost si aurul olimpic obtinut de Camelia Potec. Avem nevoie de astfel de miracole pentru a face performanta la Beijing. Poate doar judoka Alina Dumitru sa faca o figura frumoasa. Ea este indreptatita sa spere la titlul olimpic", a declarat Cristian Topescu.




...al naibii :D

praf_de_stele
9th August 2008, 15:11
BRAVOOO ALINAAAA !!!!!! /hello

dannyreddog
9th August 2008, 15:38
Nu cred ca performantele de la ultimele olimpiade vor fi egalate la aceasta...sper sa ma insel dar faptul ca la unele discipline considerate puncte forte,suntem in regres,vezi inot,box si chiar gimnastica..discipline olimpice care ne-a aduceau numai bucurii si performante remarcabile,astazi acestea sunt pe un drum descendent din pacate...
Sper intr-o comportare onorabila la aceste intreceri.

Robbert_ro
9th August 2008, 17:43
mah...in prima zi de concurs eu zic ca am mers destul de bine.
am luat primul aur, avem o echipa la canotaj in finala cu mari sanse la aur(poate au mai prins si altele, nu stiu nu am urmarit), lotul masculin de gimanstica sa calificat in finala pe echipe + la finalele pe aparate avem sanse la vre-o 2,3 medalii...sa vedem ce va fii maine...

Roddicted
9th August 2008, 18:06
Oprea la triplu salt nu poate lua o medalie?Eu zic ca da si am sperante in el

Robbert_ro
9th August 2008, 18:50
mah...in prima zi de concurs eu zic ca am mers destul de bine.
am luat primul aur, avem o echipa la canotaj in finala cu mari sanse la aur(poate au mai prins si altele, nu stiu nu am urmarit), lotul masculin de gimanstica sa calificat in finala pe echipe + la finalele pe aparate avem sanse la vre-o 2,3 medalii...sa vedem ce va fii maine...

am uitat ceva... :) si la handbal am reusit prima victorie...

21mai
11th August 2008, 03:00
se adeveresc previziunile lui topescu - deja cea cu alina s-a adeverit, sa vedem daca la sfarsit are intru totul dreptate - ne mai asteptam cel putin la o medalie de la camelia, vreo 5 la gimnastica, vreo 2 la canotaj si 1 la handbal - adica eu as prezice vreo 10 medalii din care 4 de aur

lady_k
11th August 2008, 08:25
5 la gimnastica? Hmmm..... Ar fi posibil, daca avem noroc...:)

Bumbescu
11th August 2008, 11:10
Maxim 10 medalii, dintre care una sau doua de aur(a doua la canotaj probabil, mai mult prin prisma traditiei).
La gimnastica cred ca vor lua totul chinezoaicele.

lady_k
11th August 2008, 12:10
Maxim 10 medalii, dintre care una sau doua de aur(a doua la canotaj probabil, mai mult prin prisma traditiei).
La gimnastica cred ca vor lua totul chinezoaicele.

Ei, macar un argint, un bronz, acolo om lua si la gimnastica...:(

Bumbescu
11th August 2008, 12:22
Argint sau bronz o sa luam sigur, dar de aur ma tem ca nu ne mai atingem....

lady_k
11th August 2008, 12:57
Eu zic ca Dragulescu are o sansa si la aur, la sarituri. Daca nu pateste ca la Atena. Din pacate "daca" ala e cam mare... Sau vorbim doar de fete?

Bumbescu
11th August 2008, 13:19
Sincer sa fiu ma gandeam doar la fete....da, am vazut ca asta pare pus pe fapte mari, mi se pare insa f greu, e o olimpiada destul de "inchisa" din punct de vedere al accesului la medalii.
Este practic cea mai "grea" olimpiada din epoca moderna pentru noi: participa toate puterile mondiale(USA, RUSIA, China) si se desfasoara la chinezi acasa(avantaj enorm pentru ei) .
In 80 la Moscova nu au participat americanii, iar in 84 la Los Angeles rusii plus toate tarile comuniste mai putin Romania.

Pe langa asta ne aflam in cea mai neagra perioada a sportului romanesc.

miril
11th August 2008, 13:47
Corecta analiza, Bumbescu. Aur la gimnastica este o performanta accesibila pentru Dragulescu si, in mai mica masura, pentru Izbasa, la sol.

rob_din
11th August 2008, 13:52
Acum depinde si ce medalii luam, nu conteaza neaparat numarul: putem lua 6 medalii si sa fie toate de aur si as fi supermultumit

Urmuz
11th August 2008, 14:02
Cand am spus ca vom lua 7-8 medalii de aur, m-am gandit la surprizele pe care le pot aduce unii dintre sportivii romani: Marian Oprea (este momentul sa confirme), caiacistii (pot aduce 1 titlu), Ana-Maria Branza, Nicoleta Grasu, si inca vreo 3 sportivi au sanse mari la titlu. Marian Dragulescu la sarituri si echipajele romanesti de canotaj(8+1 si 2 rame fara carmaci) vor aduce medalii de aur.

lady_k
11th August 2008, 14:08
Sa dea Dumnezeu sa ai dreptate!:)

Urmuz
11th August 2008, 14:55
Vreau sa mai adaug inca un nume pe lista posibililor medaliati cu aur din Romania: luptatorul Eusebiu Diaconu.

rob_din
11th August 2008, 15:43
Azi am ratat la mustata 2 medalii

Urmuz
11th August 2008, 15:45
Alin Moldoveanu si...?

rob_din
11th August 2008, 15:45
Antoniu Buci, locul 4 la haltere

praf_de_stele
11th August 2008, 15:59
alin moldoveanu ce sport practica ? :D ca nu m`am uitat

rob_din
11th August 2008, 16:02
Tir

4star
11th August 2008, 16:27
mai puneti si la box o medalie? cel putin ionut gheorghe vrea titlul. sa speram ca il va lua. daca ia si georgian o medalie .. ar fi superb.

Lordliv
11th August 2008, 17:49
fenomenul poate fi analizat mai usor acum:

sanse mari de 4 medalii la gimnastica : sol,echipe/paralele,la fete si sol,sarituri la baieti.
2 medalii, cu cel putin un aur la canotaj
1-2 medalii la atletism ,cu sanse de aur la disc fete ( dar si maratonul fetelor si triplul baietilor ne poate aduce o medalie...)
1 medalie la scrima ,si branza si covaliu pot...
1 medalie la handbal ( suntem mai aproape ca niciodata de aur!)
surprize ( placute ) pot aparea la box si lupte,unde cu sansa la culoar bun putem lua cel putin o medalie!
la natatie si caiac slabe sperante...desi probele favorite pentru dragos si camelia nu s au disputat inca!

8-10 medalii prognoza pesimista
12-14 medalii prognoza optimista!

JJ
11th August 2008, 18:07
fenomenul poate fi analizat mai usor acum:
sanse mari de 4 medalii la gimnastica : sol,echipe/paralele,la fete si sol,sarituri la baieti.
2 medalii, cu cel putin un aur la canotaj
Care 2 medalii, ca doua vasle n-a prins finala. Mai ramane doar 8+1.

Lordliv
11th August 2008, 18:10
Care 2 medalii, ca doua vasle n-a prins finala. Mai ramane doar 8+1.

mai documenteaza-te!:drak:

rob_din
11th August 2008, 20:02
Aprope, penibila transmisiunea TVR care a ratat doua locuri 4 ale romanilor

Lordliv
11th August 2008, 20:12
Aprope, penibila transmisiunea TVR care a ratat doua locuri 4 ale romanilor

nu ai vazut ce prezentatori avem in studio?!
niste fatuce ( fatuci!) care sigur se pricep mai bine la altceva...:D

cat despre comentatori, cu mici exceptii ( in special sporturile " pe echipe "), habar nu au ce spun...nu cunosc elementele de baza ale disciplinelor respective!

YoYoyOi
11th August 2008, 20:21
Care 2 medalii, ca doua vasle n-a prins finala. Mai ramane doar 8+1.

mai e Neacsu si Cogianu la dublu vasle, din cate stiu eu


BA NU. am uitat ca nu s-au calificat azi... Sunt calificate in finala B pt locurile 7-12

rob_din
11th August 2008, 20:23
mai e Neacsu si Cogianu la dublu vasle, din cate stiu eu

Au fost eliminate: mai avem doua echipaje calificate direct in finala

Lordliv
11th August 2008, 20:34
Au fost eliminate: mai avem doua echipaje calificate direct in finala

si eu ce am spus ? sanse mari de 2 medalii ,chiar de aur, la 2 rame fara carmaci si 8+1!
jj a uitat de calificarea de sambata...:mda:

Cipri
11th August 2008, 21:48
1 medalie de aur dupa 3 zile e bine :)
Maine sper sa mai plusam la acest capitol :D

rob_din
11th August 2008, 21:53
1 medalie de aur dupa 3 zile e bine :)
Maine sper sa mai plusam la acest capitol :D

Singura sansa maine e Covaliu

Cipri
11th August 2008, 21:56
Singura sansa maine e Covaliu
Eu am sperante ca Eusebiu Diaconu va face o figura frumoasa , adica sa ia medalie :)
Am vazut un reportaj cu el inainte de JO si parea foarte montat si dornic de a cuceri o medalie , acum sa vedem daca si poate :D

utd4ever
11th August 2008, 23:46
Nu stiu de ce il scoateti din calcul pe Rares Dumitrescu, care e favorit 4, in timp ce Covaliu e favorit 7 ...

Cipri
12th August 2008, 08:50
Nu stiu de ce il scoateti din calcul pe Rares Dumitrescu, care e favorit 4, in timp ce Covaliu e favorit 7 ...
Nu e asa de cunoscut precum Mihai :)
Oricum Rares a iesit devreme ... pacat :((

4star
12th August 2008, 10:08
cat despre comentatori, cu mici exceptii ( in special sporturile " pe echipe "), habar nu au ce spun...nu cunosc elementele de baza ale disciplinelor respective!

corect. am ramas uimit cand la meciul din turul doi al alinei Dumitru comentatorul a explicat ippon-ul ca fiind "aruncarea adversarului cu viteza si direct la sol"

s-a modificat cumva, pentru ca eu stiam cas ippon este cand fixeaza adversarul cu ambii umeri la sol?

praf_de_stele
12th August 2008, 15:20
sper la o medalie de bronz maine la gimnastica la fete

Lordliv
12th August 2008, 15:35
corect. am ramas uimit cand la meciul din turul doi al alinei Dumitru comentatorul a explicat ippon-ul ca fiind "aruncarea adversarului cu viteza si direct la sol"

s-a modificat cumva, pentru ca eu stiam cas ippon este cand fixeaza adversarul cu ambii umeri la sol?

dar ai vazut astazi la scrima?
nu stiau sa zica decat atac/aparare!
si indivizii astia sunt platiti din banii nostri cu 3000 de euro pe luna!

Cipri
12th August 2008, 15:36
Singura sansa maine e Covaliu
ai avut dreptate :P

rob_din
12th August 2008, 15:41
Si va spun ca maine singura sansa e tot la scrima

Cipri
12th August 2008, 16:01
Si va spun ca maine singura sansa e tot la scrima
A.M. Branza , nu ? :)
Si CAMI , poate poate :D

rob_din
12th August 2008, 16:02
A.M. Branza , nu ? :)
Si CAMI , poate poate :D

Potec slabe sanse, mai ales ca mereu inoata prost dimineata. Au nenorocit-o americanii

Nu stiti ca avea mari probleme sa se califice din seriile de dimineata mai mereu

miril
12th August 2008, 16:03
Din pacate si eu sunt convins ca nu luam bronzul la gimnastica si nici ca Potec mai poate lua ceva mai mult de locul sase, sper sa gresesc cu...pretiozitate, de la metal pretios, unde nu vom face mare...branza ci mai degraba fata noastra de la scrima are sanse la medalie, inclusiv cea de aur. Bafta, alor nostrii!

4star
12th August 2008, 16:05
dar ai vazut astazi la scrima?
nu stiau sa zica decat atac/aparare!
si indivizii astia sunt platiti din banii nostri cu 3000 de euro pe luna!

nu am reusit sa vad azi..
la banii aia ar fi putut sa faca si ei un efort sa invete cate ceva despre sporturile pe care le comenteaza.

pacat ca zilnic se spulbera visele noastre la medalii, dar speram pana in ultima clipa..

utd4ever
12th August 2008, 16:13
Eu zic ca pana acum suntem cam in grafic ... 2 medalii ... de la canotaj cu siguranta vor mai veni alte 2 ... alte cateva mai vedem noi de unde vin :D ... gimnastica e dezamagirea pana acum.

rob_din
12th August 2008, 16:24
Eu zic ca pana acum suntem cam in grafic ... 2 medalii ... de la canotaj cu siguranta vor mai veni alte 2 ... alte cateva mai vedem noi de unde vin :D ... gimnastica e dezamagirea pana acum.

Sigur luam 3-4 medalii la gimnastica, nici n-a inceput de fapt competitia

Problema e aurul fiindca dupa asta se face clasamentul

In afara de Dragulescu, Izbasa si canotaj nu vad nici o alta sansa.

resita
12th August 2008, 16:26
Sigur luam 3-4 medalii la gimnastica, nici n-a inceput de fapt competitia

Problema e aurul fiindca dupa asta se face clasamentul

In afara de Dragulescu, Izbasa si canotaj nu vad nici o alta sansa.

ai uitat de handbal :P

Cipri
12th August 2008, 16:36
Deci e clar ... pana in 10 medalii luam :(

miril
12th August 2008, 16:47
Sigur luam 3-4 medalii la gimnastica, nici n-a inceput de fapt competitia

Problema e aurul fiindca dupa asta se face clasamentul

In afara de Dragulescu, Izbasa si canotaj nu vad nici o alta sansa.

Mai are si Grasu si, chiar si Oprea, sanse, totul depinzand de cat il tin picioarele dupa accidentare.

Lordliv
12th August 2008, 17:00
Mai are si Grasu si, chiar si Oprea, sanse, totul depinzand de cat il tin picioarele dupa accidentare.

parca nu i cunosti?
astia " depasesc" sau se accidenteaza cand nu trebuie...

oricum, si eu sper la grasu ceva stralucitor.

Lordliv
12th August 2008, 17:03
Eu zic ca pana acum suntem cam in grafic ... 2 medalii ... de la canotaj cu siguranta vor mai veni alte 2 ... alte cateva mai vedem noi de unde vin :D ... gimnastica e dezamagirea pana acum.

3-4 la gimnastica,2 la canotaj si inca vreo 2-3 (la atletism,box si scrima)si bineinteles aurul la handbal:ok:

monalexa
12th August 2008, 17:08
sper la o medalie de bronz maine la gimnastica la fete

Sa te auda Doamne Doamne. :)

Cipri
12th August 2008, 17:11
Cati va treziti maine dimineata sa vedeti gimnastica si handbalul ?:D
Cand v-am vazut pe voi aici ma faceti sa ma trezesc si eu :)

monalexa
12th August 2008, 17:14
Cati va treziti maine dimineata sa vedeti gimnastica si handbalul ?:D
Cand v-am vazut pe voi aici ma faceti sa ma trezesc si eu :)

Eu sigur ma trezesc. Nu ratez finala fetelor pt nimic in lume! :yeah:

Cipri
12th August 2008, 17:19
Eu sigur ma trezesc. Nu ratez finala fetelor pt nimic in lume! :yeah:
Dupa victoriile pe care ni le-au oferit in trecut , merita sa ma scol si eu :D

miafangina
12th August 2008, 17:33
Eu imi pun si ceasul si telefonul si ma si ridic din pat,sa nu fiu tentata sa ma asez la loc;dupa primele evolutii,imi trece somnul.
Sper ca fetele sa mearga mai bine decit in calificari si chiar de nu va fi medalie,daca va fi "pe bune" voi accepta situatia,iar sustinerea mea pentru gimnastica si gimnasti va ramine aceeasi.

utd4ever
12th August 2008, 18:42
Eu m-am trezit surprinzator de lejer, poate si pentru ca au fost foarte spectaculoase probele de inot ... apoi mai dorm vreo 2 ore, si pun iara ceasu pe la 9 cand mai incep niste sarituri in apa/haltere etc...

lady_k
12th August 2008, 19:13
Si eu ma trezesc si sper sa am mai mult noroc decat azi cand am avut probleme cu cablul tv si internetul.:(

resita
12th August 2008, 20:37
Cati va treziti maine dimineata sa vedeti gimnastica si handbalul ?:D
Cand v-am vazut pe voi aici ma faceti sa ma trezesc si eu :)

prezent :ok:

sper sa fiti si pe forum sa discutam live ;)

rob_din
12th August 2008, 20:44
O sa trebuiasca sa-mi fac niste analize la ficat odata ce se termina JO. Si sculare la 5 dimineata si servici e o combinatie letala

resita
12th August 2008, 20:46
O sa trebuiasca sa-mi fac niste analize la ficat odata ce se termina JO. Si sculare la 5 dimineata si servici e o combinatie letala

robert, spui prezent maine dimineata?

dupa cate te cunosc o sa fi prezent

rob_din
12th August 2008, 20:47
robert, spui prezent maine dimineata?

dupa cate te cunosc o sa fi prezent

Pai sigur, sa vedm cat mai rezist:)

Cipri
12th August 2008, 20:48
Cred ca o sa fim cam 10 useri maine dim la 5 :D

resita
12th August 2008, 20:51
Cred ca o sa fim cam 10 useri maine dim la 5 :D

eu cred ca mai multi

multi o sa intre pt. gimnastica, :ok: pt. handbal in afara de mine si robert ()el intra pentru majoritatea sporturilor) nu stiu daca intra cineva :(

rob_din
12th August 2008, 20:56
eu cred ca mai multi

multi o sa intre pt. gimnastica, :ok: pt. handbal in afara de mine si robert ()el intra pentru majoritatea sporturilor) nu stiu daca intra cineva :(

Handbalul ma cam plictiseste in aceasta faza, astept sferturile sa-mi intru in paine acolo:)

YoYoyOi
12th August 2008, 20:57
eu :cheer:

resita
12th August 2008, 20:57
sunt curios daca intra yoyo :D


edit, am vazut raspunsul mai sus

YoYoyOi
12th August 2008, 20:59
pai cand am lipsit eu ma? :D

luma
12th August 2008, 21:02
Prezent! :cheer:

Din pacate, vad pe fractiuni. :sad:

lady_k
12th August 2008, 21:06
O sa trebuiasca sa-mi fac niste analize la ficat odata ce se termina JO. Si sculare la 5 dimineata si servici e o combinatie letala

Subscriu. Dar pana la urmatoarea Olimpiada ne vindecam.:P

emilista
12th August 2008, 22:25
eu mi-am luat concediu azi si maine special pentru trezitul la ora 5...
dar stiu ce inseamna, am patit-o ieri dimineata......finala Camelia Potec la 06:17, un record mondial la 4*100m liber masculin, inca vreo 2-3 rezultate urmarite pe net si servici....... si o iau de la capat joi, cu individual compus masculin la 06:00.

emilista
12th August 2008, 22:26
Vreau sa mai adaug inca un nume pe lista posibililor medaliati cu aur din Romania: luptatorul Eusebiu Diaconu.

din pacate, doar locul 8 astazi.......

praf_de_stele
12th August 2008, 22:31
Eu sigur ma trezesc. Nu ratez finala fetelor pt nimic in lume! :yeah:
subscriu...si prin pauze la gym mai dau si pe la handbal :) dar nu stiu daca intru pe net, ca nu`mi place sa urmaresc competitiile live si sa fiu atenta si la ce se scrie aici...pierd firul :P
la discutii intru dupa

resita
12th August 2008, 22:32
pai nu ne bagi tu pe noi in seama la prima ora :P

are si netul farmecul lui, mai o vorba mai o incurajare sau o injuratura etc.

praf_de_stele
12th August 2008, 22:36
poate in pauze sau cand sunt americancele ca sa scriu "cazi" :evil:
glumesc...nu`i doresc raul nimanui :P

YoYoyOi
12th August 2008, 22:43
eu doresc :evil: :cheer:

praf_de_stele
12th August 2008, 22:45
mai bine nu, ca apoi poate se intampla fetelor noastre...oricum, in gand eu tot mai injur pe cate una care nu`mi place :drak:

emilista
12th August 2008, 23:46
Clasament medalii

Dupa 4 zile si 53 finale, China se afla pe primul loc in clasamentul medaliilor (daca tinem cont si de culoarea acestora), cu 13 medalii de aur, 3 de argint si 4 de bronz, in timp ce la numarul total de medalii conduce SUA (22 medalii, 7 aur, 7 argint, 8 bronz).......... Romania, prin medalia de aur obtinuta de ALINA DUMITRU, careia i s-a adaugat astazi bronzul obtinut de MIHAI COVALIU, a coborat pe locul 15 (la egalitate cu Spania si Finlanda, in clasamentul pe tipuri de medalii si la egalitate cu mai multe tari, in clasamentul nr total de medalii).........maine urmeaza 17 finale.

rob_din
13th August 2008, 17:28
Deci e clar ... pana in 10 medalii luam :(

Sigur?

YoNuTzz
13th August 2008, 17:37
deja avem 1 aur, 1 argint, 2 bronz
deci cred ca depasim 5 medalii cum e in pool :D

rob_din
13th August 2008, 17:41
Vor fi in jur de 14, din pacate insa nu prea se vede aurul

Cipri
13th August 2008, 17:50
Vor fi in jur de 14, din pacate insa nu prea se vede aurul
la canotaj se vede f bn :D 2 rame si 8+1 :D

utd4ever
13th August 2008, 18:11
14 ? De unde 14 ? Avem 4, cu 2 la canotaj, hai 2 la atletism (desi e mult) ... poate la handbal ... iar la gimnastica nu cred ca luam mai mult de 4 .. eu zic 12 :D

rob_din
13th August 2008, 18:14
14 ? De unde 14 ? Avem 4, cu 2 la canotaj, hai 2 la atletism (desi e mult) ... poate la handbal ... iar la gimnastica nu cred ca luam mai mult de 4 .. eu zic 12 :D

Pai 12-14 cam tot acolo e, ca doar nu sunt Nostradamus. Mai e o sansa la o medalie si la caiac-canoe, Raicea la tir, Ghoerghe la box

Insa atentie, de luni incolo mai avem foarte putine sanse la medalii, deci trebuie sa le luam pana luni inclusiv

Roddicted
13th August 2008, 18:14
Poate veni ceva la box,sau doamne ajuta la tenis de masa.Oricum nu ne vom face de ras asa cum credeau unii inaintea olimpiadei

rob_din
14th August 2008, 07:28
Obiectivul trebuie sa fie 4 medalii de aur, stiu ca e jumatate din rezultatul de la Atena, dara acolo 4 au fost aduse de gimnastica. Acum se stia ca e imposibil asa ceva la chinezi acasa. Si la americani la Atlanta am luat doar un aur la gimnastica
4 medalii de aur ar fi OK

miril
14th August 2008, 10:12
Si eu zic ca patru de aur este un obiectiv realizabil. Canotajul si gimnastiaca, cel mai probabil, atletismul si caiac-canoe, cel mai putin probabil, sporturile candidate la aur. Medaliile de luat sunt in acesta saptamana, cea care vine va fi mult mai saraca. Daca va fi.

utd4ever
14th August 2008, 11:03
Eu as zice sa-l bagam in calcul si pe Ionut Gheorghe. Intr-adevar, poate la fel de bine sa iasa azi, dar poate la fel de bine sa ia aurul.

miril
14th August 2008, 11:41
Am inteles ca-i pe jumatatea grea a tabloului. In finala s-ar intalni, probabil, in acest caz, cu un bulgar foarte tehnic al carui nume imi scapa. Asta daca nu cumva am incurcat categoriile. :D

Bumbescu
14th August 2008, 11:47
4 medalii de aur e o utopie, daca mai luam una sa ne consideram fericiti....asistam de fapt la agonia sportului romanesc; sunt cateva exceptii insa per total ne aflam in colaps. Cauzele sunt de ordin social si politic, suntem o tara zdruncinata din temelii, sportul este unul din domeniile cele mai neglijate in Romania. Exceptie face fotbalul, dar care nu e privit ca un sport de practicantii tineri, ci mai mult ca o sursa de imbogatire, de parvenire.
Mi-e si groaza sa ma gandesc ce se va intampla peste 4 ani.

rob_din
14th August 2008, 11:48
Rezultate foarte bune pentru Romania pana acum, mai lasati-ne cu pesimismul asta

kuivasto
14th August 2008, 12:06
sunt foarte bune rezultatele ,tinand cont de infrastructura extrem de precara.Unele tari net superioare noua precum Belgia ,nu au contabilizat nici o medalia.

resita
14th August 2008, 12:17
rezultate bune la sportivii pe care ii avem ca daca facem o comparatie cu editile precedente ne apuca durerea de cap.

asta ne este valoarea in momentul actual.

doamne ce vremuri au fost, gimnastica, box, atletism, caiac canoe etc.

rob_din
14th August 2008, 12:42
rezultate bune la sportivii pe care ii avem ca daca facem o comparatie cu editile precedente ne apuca durerea de cap.

asta ne este valoarea in momentul actual.

doamne ce vremuri au fost, gimnastica, box, atletism, caiac canoe etc.

Care vremuri? Daca luam 4 de aur (eu asta zic) nu-i nici un regres. Pur si simplu acasa la chinezi nu se mai pot lua edalii de aur cu tona la gimnastica

Oricum in 92 si 96 tot 4 medalii de aur am luat

miril
14th August 2008, 14:45
Eu zic ca in 2012 vom avea palmares mai bun, in ciuda colpasului sistemului de sustinere economica a sportului ca pe vremea... Nu mai spun care.

miril
14th August 2008, 14:46
4 medalii de aur e o utopie, daca mai luam una sa ne consideram fericiti....asistam de fapt la agonia sportului romanesc; sunt cateva exceptii insa per total ne aflam in colaps. Cauzele sunt de ordin social si politic, suntem o tara zdruncinata din temelii, sportul este unul din domeniile cele mai neglijate in Romania. Exceptie face fotbalul, dar care nu e privit ca un sport de practicantii tineri, ci mai mult ca o sursa de imbogatire, de parvenire.
Mi-e si groaza sa ma gandesc ce se va intampla peste 4 ani.

Sunt sanse mari la canotaj si gimnastica.

Sorin Blaj
14th August 2008, 14:47
Camelia Potec are sanse la medalie in proba de 800 m liber.

rob_din
14th August 2008, 14:47
Avem rezultate foarte bune la juniori in cateva discilplie, sa vedem daca vor confirma la seniori

miril
14th August 2008, 15:05
Avem rezultate foarte bune la juniori in cateva discilplie, sa vedem daca vor confirma la seniori


Asa stiu si eu. Vor in cepe si miliardarii de carton sa bage si ei sponsorizare ici si colo, cred eu. Nu mult, dar va fi. E prea mare inghesuiala la fotbal. Aici va fi sansa mare si pentru sporturile de iarna.

rob_din
14th August 2008, 15:12
Asa stiu si eu. Vor in cepe si miliardarii de carton sa bage si ei sponsorizare ici si colo, cred eu. Nu mult, dar va fi. E prea mare inghesuiala la fotbal. Aici va fi sansa mare si pentru sporturile de iarna.

Aprope de sporturile de iarna, Edith Mikols vroia sa mearga la etapele de Cupa Mondiala din Canada pentru a se obisnui in vederea JO in aceasta iarna, dar federatia n-are bani

miril
14th August 2008, 15:16
Ce mi-as dori sa se bage bani in schi alpin, biatlon si bob. Off! Nu stiu de ce dar presimt ca peste sase ani vom avea cel putin o medalie la JO de iarna.

rob_din
14th August 2008, 15:18
Ce mi-as dori sa se bage bani in schi alpin, biatlon si bob. Off! Nu stiu de ce dar presimt ca peste sase ani vom avea cel putin o medalie la JO de iarna.

eu sunt mai optimist, cred ca vom putea avea la Vancouver la biAtlon. In biatlon s-au bagat bani si se vede

Balaci
14th August 2008, 15:18
La rusi?:D

rob_din
14th August 2008, 15:19
La rusi?:D

La Marea Neagra, la Soci.

resita
14th August 2008, 15:22
Camelia Potec are sanse la medalie in proba de 800 m liber.


nu prea cred dar sa speram

miril
14th August 2008, 15:44
La rusi?:D

Balaci, nu prea urmaresti fenomenul. Avem o generatie de biatlonisti tineri, fete si baieti care pot sa ne aduca surprize placute, in curand.

4star
14th August 2008, 16:26
Din pacate si Ionut Gheorghe a iesit din cursa pentru medalii.

utd4ever
14th August 2008, 20:53
Da, din pacate dupa niste performante foarte bune, calificari la inot cu locul 5 pentru Florea si locul 2 pentru Potec (care totusi, inca nu sunt concretizate prin nimic), a venit si aceasta eliminare a lui Ionut..

mihai_alex
16th August 2008, 12:56
Din 1956 n-am avut niciodata sub 10 medalii,iar dupa 1976 am avut cel putin 4 medalii de aur la fiecare editie:
http://i38.tinypic.com/1ied80.png
http://i33.tinypic.com/24mvrr6.png

resita
17th August 2008, 08:04
o medalie de AUR la cre nu se astepta nimeni

BRAVO Constantina Dita :yeah::yeah::yeah::yeah:

YoYoyOi
17th August 2008, 08:56
asta chiar este o surpriza /hello

Sorin Blaj
17th August 2008, 12:04
BRAVO Constantina!!!

Dupa cursa de la Edmonton, unde am avut mari sperante, a venit si aurul. :)

lady_k
17th August 2008, 12:20
Doar bronz la 8+1. Bun si ala. Bravo fetele!:yeah:

mihai_alex
17th August 2008, 12:23
Bun doar la total...asta e.

Sorin Blaj
17th August 2008, 16:50
Aur si la gimnastica, Sandra Izbasa a luat aur la sol. A patra medalie de aur si a opta la total.

mihai_alex
17th August 2008, 16:52
Se putea si mai mult azi,dar e bine si asa:)

rob_din
17th August 2008, 17:21
Maine ultimile sanse mari la aur, de marti scad sansele la medalii si cu atat mai mult la aur

rob_din
17th August 2008, 19:03
Inca 2 si e bine

mihai_alex
17th August 2008, 22:13
Totusi mult prea putin in comparatie cu traditia noastra la olimpiade:(

El Pistolero
17th August 2008, 22:18
nu cred ca mai luam multe
la atletism ,hanbal cam aici ce mai avem sanse

SORENSEN
17th August 2008, 22:23
mai avem la triplusalt sansa... la handbal... si la gimnastica... cam 4 ... si as zice ca putem lua cam 2 de aur...

Hai Romania !

SORENSEN
17th August 2008, 22:25
Totusi mult prea putin in comparatie cu traditia noastra la olimpiade:(

hmmm depinde... sunt varfuri... si varfuri... dupa Sydney si Atena era clar ca tendinta e negativa.... sa vedem noua generatie ce ne poate aduce...

rob_din
17th August 2008, 22:39
Totusi mult prea putin in comparatie cu traditia noastra la olimpiade:(

Nu-i deloc prea putin, este un bilant asemnator cu Barcelona si Atlanta si cu putin noroc ne putem epropa ca medalii de aur chiar si de Atena

Oricum mult peste ce ma asteptam

mihai_alex
17th August 2008, 23:29
N-ai inteles....nu ma refer doar la medaliile de aur,ci la numarul total,si daca te uiti la clasamentul de pe pagina anterioara cel mai mic numar de medalii de dupa 1976 a fost de 18 in 1992,iar acum nu vad cum ne vom apropia macar de cifra asta.

rob_din
17th August 2008, 23:31
N-ai inteles....nu ma refer doar la medaliile de aur,ci la numarul total,si daca te uiti la clasamentul de pe pagina anterioara cel mai mic numar de medalii de dupa 1976 a fost de 18 in 1992,iar acum nu vad cum ne vom apropia macar de cifra asta.

Nu ma intereseaza neaparat numarul total, clasamentul se face dupa aur si avem deja 4 ca la Atlanta si Barcelona si stai linistit nu vom fi departe de cele 18 oricum, 14-15 va fi numarul final

mihai_alex
18th August 2008, 00:03
Sa speram....inca ceva,daca tot vorbim de statistici,Romania de la editia din 1952 nu s-a clasat mai slab de locul 14(`64,`92,`96,`04)

YoNuTzz
18th August 2008, 02:08
nici lotul prezent la olimpiada nu a mai fost atat de valoros ca pe vremuri
eu ma bucur ca am luat un aur la gimnastica, nu mai conteaza proba :D

miril
18th August 2008, 09:43
Mai avem ceva sanse si la canoe.

miril
18th August 2008, 15:11
Am inceput sa intram in criza de sportivi candidati la medalii ca sa trecem de totalul de 10.

mihai_alex
18th August 2008, 15:11
Se preconizeaza un dezastru chiar mai mare...

utd4ever
19th August 2008, 00:28
Eu zic ca suntem cam pe unde ne asteptam, sau ma rog, ar fi trebuit sa ne asteptam ... intr-adevar, 8 medalii sunt cam putine, insa 4 titluri olimpice e bine ... cred ca mai avem sanse la box (meci foarte important maine, daca al nostru trece de cubanez poate lua si aurul), la atletism (Oprea, desi slabe sperante), la handbal (Rusia-Romania si Norvegia-Korea probabil, poti lua si locul 1, dar si locul 4), la caiac-canoe cu Mironcic si echipajul de 2 ... si cam atat .. eu zic sa fim foarte multumiti daca mai luam 3 medalii dintre care doamne-ajuta un aur.

Ziua de duminica a fost cam cum ne-am fi asteptat, 2 de aur si una de bronz, in conditiile in care la 8+1 speram la aur (desi nu eram favoriti !), Izbasa si Dragulescu erau printre favoriti dar e asa de subtire ata la gimnastica, iar la maraton nici nu ne gandeam...

In schimb luni am avut o zi groaznica, cu Nicoleta Grasu avand la indemana o medalie si chiar aurul, insa ratand inexplicabil, Nistor fara sanse la paralele, si mai ales saracul Dragulescu, care iar a avut aurul olimpic in
buzunar.... :(

Cu 4-1-3 cred ca am termina undeva pe 19-20 .. daca mai ciugulim ceva om intra in primele 16.

Urmuz
19th August 2008, 11:07
Nu stiu de unde mai putem scoate vreo medalie. Boxerul cubanez este mai bun decat al nostru, kaiacistii&canoistii nu sunt prea grozavi, atletii nu spun mai nimic...cred ca terminam, in clasamentul pe medalii, cam in jurul locului 20.

utd4ever
19th August 2008, 11:29
Ne vor depasi mai mult ca sigur Olanda, Spania, Polonia, Kenya, Jamaica, Etiopica, Cuba si poate Ungaria desi le trebuie 4 titluri, ceea ce e cam greu. Si cine stie de alde Slovacia, Canada, Cehia etc ... deci da, pe la locul 20.

JJ
19th August 2008, 11:56
De la Munchen 1972 nu am mai avut un palmares atat de slab... si de la Helsinki 1952 nu am mai luat atat de putine medalii.

resita
19th August 2008, 12:59
unde mai putem castiga vreo medalie?

rob_din
19th August 2008, 13:10
Acum sunt de acord, vom inregistra un dezastru

Realist doar de la caiac si Marian Oprea, azi sansa mica la box

mihai_alex
19th August 2008, 13:11
De la Munchen 1972 nu am mai avut un palmares atat de slab... si de la Helsinki 1952 nu am mai luat atat de putine medalii.

Tin sa te contrazic 1972 Munchen 3 aur 6 argint 7 bronz 16 medalii total.
Asta nu e palmares slab mai ales ca erau si mai putine discipline.
Eu as zice cel mai slab de dupa 1952 pt ca de atunci niciodata n-am terminat mai jos de locul 14...f trist.

rob_din
19th August 2008, 13:24
cUM-NECUM REZISTAM PE LOCUL 12

mihai_alex
19th August 2008, 15:25
Deocamdata...17-18 scrie pe noi:(

mihai_alex
19th August 2008, 17:59
Si uite asa incepe caderea noastra,Olanda a castigat un aur la echitatie..
Locul 13...pt moment.

cip_81
19th August 2008, 19:53
In conditiile in care sportul nu se afla la noi in primele 10 prioritati, a fi intre primele 20 la olimpiada (care reprezinta max in sport) este o performanta extraordinara. Tre' sa vedem si care sunt conditiile de pregatire, infrastructura, care este aria de selectie si abia apoi sa ne lamentam.

Roddicted
19th August 2008, 20:43
In conditiile in care sportul nu se afla la noi in primele 10 prioritati, a fi intre primele 20 la olimpiada (care reprezinta max in sport) este o performanta extraordinara. Tre' sa vedem si care sunt conditiile de pregatire, infrastructura, care este aria de selectie si abia apoi sa ne lamentam.

Nici valori nu prea sunt.Asta e adevarul

lisa
20th August 2008, 13:26
Talente ar fi,dar in mod inexplicabil am pierdut medaliile in care ne puneam cele mai mari sperante si am castigat unde ne asteptam cel mai putin...la maraton de ex si la spada.

miril
20th August 2008, 13:55
La spada aveam sanse, maratonul fiind unica mare surpriza, caci vorbim de medalia de aur.

resita
20th August 2008, 15:56
Medaliile olimpice si medaliile sarate ale rusinii

Ce tare! Cand ii vezi pe acesti politicieni transpirati pe la conferintele de presa de la atata stat, transpirati mai rau decat Constantina Dita Tomescu dupa 40 de kilometri si cand te gandesti ca dupa Olimpiada ii vor plimba pe sportivi pentru niste medalii in numele campaniei electorale, nu te incearca decat un rictus nervos.

Primari cu panglici tricolore vor arunca cu certificate de cetatean de onoare in sportivi pe care pana inainte de JO i-au ignorat. Ploua prin acoperisul salilor de sport, cele mai multe baze sportive sunt de toata jena, dar nu vezi un primar sa aloce fonduri pentru o sala de sport la standarde europene.

Vom vedea atleti plimbati printre palate si impunsi in piept cu medalii de onoare, unele prezentate ca fiind mai insemnate decat cele de la Olimpiada, vorba aia, nu te duci in fiecare zi pe la Palat si sa fii recunoscut de cei care nu au facut nimic pentru sport. E medalia rusinii, nu medalia de onoare! A rusinii acestei tari care pentru educatie, sanatate, cercetare si sport nu face mare lucru, insa asteapta rezultate fenomenale din aceste domenii, cu investitii minime.

Numarul medaliilor cucerite la aceasta Olimpiada fata de cea de la Atena a scazut. In 2012 va fi probabil si mai mic. Fatalism? Nicidecum! Fug atletii nostri din tara sa se antreneze in strainatate pentru ca in Bucuresti nu ai doua piste de atletism ca lumea. Antrenorii de gimnastica sunt platiti cu 10 milioane ca sa faca si politie, si pedagogie si psihologie cu sportivii si isi iau un al doilea loc de munca ca sa nu moara de foame.

Nu sunt bazine de inot, poligoane de trageri si cate si mai cate! Ne plangem de mila? Nu, acesta este adevarul! Iar daca un antrenor primeste atat, oare alti membri esentiali din staff - un medic, un preparator fizic - cat primesc? Si acestia merita medalii, pentru ca isi fac munca doar din pasiune. Dar medalii nu de la politicieni, sunt ultimii care ar trebui sa acorde medalii. In rest, la cat mai multe blocuri, esplanade, catedrale ale mantuirii neamului, dar poate ca si Dumnezeu s-a cam saturat de noi.

sursa: hotnews

lisa
20th August 2008, 16:33
La spada aveam sanse, maratonul fiind unica mare surpriza, caci vorbim de medalia de aur.

Am gresit eu....ma gandeam la judo si am scris spada:))

lady_k
20th August 2008, 17:22
Pai din cate stiu eu si la judo aveam sanse. Ne asteptam la o medalie si speram chiar la aur...

Elphax
20th August 2008, 17:27
mai are rost discutia asta? cred ca nu mai putem lua mare lucru acum , eventual la canotaj 1, ca la atletism nu prea ...

rob_din
20th August 2008, 19:37
O prima saptamana mult peste asteptari pentru aproape toti sportivi (chir ma intrebam ce naiba merg asa bine aparoape toti), o a doua in schimb care poate fi catalogat drept un dezastru total

rob_din
21st August 2008, 09:10
Si azi inca 3 prestatii mult sub asteptari: Ana Maria Groza, Rares Chintoan, Adrian Crisan. Nu stiu ce naiba se intampla in aceasta saptamana. E clar ca ramanem cu 8 medalii, cele mai putin din 1956 incoace

utd4ever
21st August 2008, 10:22
Hai ca bagi in ele sa-ti iasa exprimarea ... nu stiu de la ce te asteptai tu, Ana avea a 28-a performanta a sezonului dintre participante, a iesit a 24-a .. Crisan a jucat cu favoritu' 11 si a pierdut cu 11-8 in decisiv .. la lupte nu stiu care e situatia, dar din moment ce dupa infrangerea de ieri am auzit peste tot "luptele romanesti raman fara medalie de la Barcelona" e clar care erau si sansele lui..

Mai avem de doi-bani speranta la caiac-canoe si astazi la triplusalt ... in rest, nema.

rob_din
21st August 2008, 10:29
Hai ca bagi in ele sa-ti iasa exprimarea ... nu stiu de la ce te asteptai tu, Ana avea a 28-a performanta a sezonului dintre participante, a iesit a 24-a .. Crisan a jucat cu favoritu' 11 si a pierdut cu 11-8 in decisiv .. la lupte nu stiu care e situatia, dar din moment ce dupa infrangerea de ieri am auzit peste tot "luptele romanesti raman fara medalie de la Barcelona" e clar care erau si sansele lui..

Mai avem de doi-bani speranta la caiac-canoe si astazi la triplusalt ... in rest, nema.

Stii foarte bine ca la mars sau maraton nu conteaza al catelea timp ai in acest an, Groza a mers mult mai bine la alte competitii si ma asteptam la un loc in primele 10. Crisan s-a orptit in turul 3, mult sub valoarea lui, iar Chintoan a fost spulberat de cubanez

mihai_alex
21st August 2008, 11:00
Si azi inca 3 prestatii mult sub asteptari: Ana Maria Groza, Rares Chintoan, Adrian Crisan. Nu stiu ce naiba se intampla in aceasta saptamana. E clar ca ramanem cu 8 medalii, cele mai putin din 1956 incoace

1952 incoace.

lisa
21st August 2008, 13:13
Cred ca ar trebui sa fim multumiti si cu aceste medalii,chiar daca noi ne asteptam la mai multe.Am avut ghinion asta e....mai ales la gimnastica si inot prin Camelia Potec.Sper la o medalie in proba de triplu salt prin Marian Oprea.....asta e.Sportivii nostrii trebuiesc apreciati pt performantele lor tinand cont de faptul ca pur si simplu nu avem infrastructura si se antreneaza saracii pe unde pot.Am inteles ca tipa de la sarituri in apa se antreneaza sarind pe bureti cu apa....ce performante sa asteptam cand guvernul nostru nu da 2 bani pe sport....

YoYoyOi
21st August 2008, 13:21
mai vin la canoe vreo 2... TREBUIE!

lisa
21st August 2008, 13:35
sper din tot sufletul:)bafta tuturor romanilor care mai sunt inca in competitie si mai ales lui Marian Oprea astazi in finala de la triplu salt

YoYoyOi
21st August 2008, 13:47
Daca sare bine la prima incercare sunt ceva sanse... la cat ii este de praf genunchiul este practic imposibil sa sara mai bine la a doua sau a treia incercare...

lisa
21st August 2008, 13:52
haha....ce tare:)) 4 cai au fost dati afara din competitia de echitatie pt ca erau dopati:))))))ei reprezentau Brazilia,Germania,Irlanda si Norvegia.Norvegia castigase medalia de bronz.

praf_de_stele
21st August 2008, 13:55
:cry: :cry: :cry: hai ca`i haios

rob_din
21st August 2008, 14:01
Nu-i nimic haios si nici ceva nou: caii sunt dopati de sute de ani. In SUA este o adevarata industrie a dopingului la cai.

miril
21st August 2008, 14:03
Daca sare bine la prima incercare sunt ceva sanse... la cat ii este de praf genunchiul este practic imposibil sa sara mai bine la a doua sau a treia incercare...

Mai ales ca si ploua.

rob_din
21st August 2008, 14:05
Nu va mai faceti iluzii, m-ar mira sa prinda finala de 8. N-ati vazut cum se sare aceste JO, ce rezultate? O sa se ia bronz cu 17.60 chiar si pe ploaie

YoYoyOi
21st August 2008, 14:10
Marian a scos performanta a 7-a in calificari daca bine tin minte

lisa
21st August 2008, 14:10
pai astazi e finala.S-a calificat dupa locul 8 in finala

rob_din
21st August 2008, 14:19
pai astazi e finala.S-a calificat dupa locul 8 in finala

Am uitat ca nu stii nimic despre atletism, iti explic: in finala sunt 12 atleti, dupa primele 3 incercari doar primii 8 mai au dreptul la 3 incercari

lisa
21st August 2008, 14:20
Oprea a reusit saritura decisiva la ultima incercare si a obtinut baremul care ii permite accederea in finala. Saltul de 17,17 metri l-a calificat in ultimul act al probei, de pe locul opt.

lisa
21st August 2008, 14:22
nu cred ca e nevoie sa fi rautacios....eu am luat informatia dupa sport.ro si asa scrie acolo pt ca am pierdut calificarile.

rob_din
23rd August 2008, 12:09
Felicitari celor ce au fest realisti si au indicat sub 10.

O prestatie penibila insa vina nu apartine sportivilor si in unele cazuri nici antrenorilor, ci apartine celor ce-au condus Romania de 18 ani incoace. Chiar sunt curios daca cineva isi va da demisia


Ar fi culmea ca din toamna sa nu avem din nou un Minister al Sportului

AxinTe
23rd August 2008, 12:12
pai daca nu sunt locuri unde se pot pregati sportivii e foarte bine, si cei din africa au conditii/bazine/stadioane/sali de gimnastica mai bune ca in Romania..

miafangina
23rd August 2008, 12:15
O prestatie penibila insa vina nu apartine sportivilor si in unele cazuri nici antrenorilor, ci apartine celor ce-au condus Romania de 18 ani incoace. Chiar sunt curios daca cineva isi va da demisia



NIMENI nu-si va da demisia.

resita
23rd August 2008, 12:17
Felicitari celor ce au fest realisti si au indicat sub 10.

O prestatie penibila insa vina nu apartine sportivilor si in unele cazuri nici antrenorilor, ci apartine celor ce-au condus Romania de 18 ani incoace. Chiar sunt curios daca cineva isi va da demisia


Ar fi culmea ca din toamna sa nu avem din nou un Minister al Sportului

pai ce vina au cei care au condus Romania ca de ex. Dragulescu face o prima saritura excelenta iar la a II-a cade.

miafangina
23rd August 2008, 12:24
pai ce vina au cei care au condus Romania ca de ex. Dragulescu face o prima saritura excelenta iar la a II-a cade.

Nu uita,Marian a stat un an pe tusa pentru ca medicii din Romania i-au spus ca paralizeaza daca se antreneaza;abia in SUA i s-a dat unda verde sa se poata antrena.
Nu lua cazul lui particular,uita-te in ansamblu,si-ai sa vezi ca in mare parte conducatorii sportului(si ai tarii) nu s-au obosit prea tare sa schimbe ceva din temelii,ei erau siguri ca merge din inertie,ca sportivii vor veni cu aceleasi rezultate bune "cu care ne-au obisnuit" si cele patru medalii de aur cucerite ii vor face sa creada in continuare ca e bine asa,ca se poate.

rob_din
23rd August 2008, 12:25
pai ce vina au cei care au condus Romania ca de ex. Dragulescu face o prima saritura excelenta iar la a II-a cade.

Pai l-au tinut un an in Romania fara sa-i spuna ce probleme de sanatate are

Dar asta n-are nici o legatura, sunt vinovati ca din cauza nepasarii lor nu avem decat un Dragulescu si decat o Alina Dumitru. Daca si-ar fi dat interesul 20 de ani, nu stateam in doi-trei sportivi

rob_din
23rd August 2008, 12:26
Ce ne mai "frantuzeste" acum Morariu? Uitat-va pe cine am avut presedinti la COR in ultimii 10 ani: 2 personaje sinistre precum Tiriac si acest Morariu

mihai_alex
23rd August 2008, 12:28
Felicitari celor ce au fest realisti si au indicat sub 10.

O prestatie penibila insa vina nu apartine sportivilor si in unele cazuri nici antrenorilor, ci apartine celor ce-au condus Romania de 18 ani incoace. Chiar sunt curios daca cineva isi va da demisia


Ar fi culmea ca din toamna sa nu avem din nou un Minister al Sportului

Era foarte realista si varianta de peste 10,doar ca am ratat la milimetru de multe ori medalii.Am fost intradevar si mult mai slabi turneul asta fata de editiile anterioare,dar intr-o anumita masura am avut si ghinion,pt ca stim cu totii ca se putea mult mai bine chiar si in condiile astea.
Sunt curios daca se vor lua niste masuri in perioada urmatoare,pt ca daca vom continua in felul asta olimpiada viitoare va fi cu siguranta dezastruoasa.
Astept mai multe de la canotaj si gimnastica,ca pana la urma astea sunt sporturile noastre forte,si de traditie,care ne-au salvat intotdeauna,si ne-au tinut mereu sus,exceptand din pacate aceasta editie.

resita
23rd August 2008, 12:28
hai sa nu aruncam toata vina pe conducatorii tarii deoarece si sportivii au vina lor, antrenorii la fel.

ce vina au autoritatile ca handbalistele nu sunt in stare sa mentina un rezultat dupa ce au 5 goluri avans sau ca atletii cedeaza psihic in cel mai important moment al carierei lor.

rob_din
23rd August 2008, 12:34
hai sa nu aruncam toata vina pe conducatorii tarii deoarece si sportivii au vina lor, antrenorii la fel.

ce vina au autoritatile ca handbalistele nu sunt in stare sa mentina un rezultat dupa ce au 5 goluri avans sau ca atletii cedeaza psihic in cel mai important moment al carierei lor.

Presupun ca doar te faci ca nu intelegi

Asta se poate intmpla oricand in sport, insa intrebarea e de ce am avut o singura echipa la JO? Poate daca erau 4 lua una medalie. Nu putem sa ne bazam mereu ca poate-poate din o echipa valoroasa o lua tocmaia aia medalie

Nu intelegi, ca noi nu mai avem nimic organizat in sport? Totul e la intamplare

miafangina
23rd August 2008, 12:35
Imi amintesc o declaratie a canotoarelor care spuneau ca pe lacul Snagov potentatii in iahturi fac cercuri pe linga sportivi si se amuza sa-i rastoarne cu valurile creeate;altceva nici nu-mi mai trebuie,m-am lamurit.

rob_din
23rd August 2008, 12:36
Imi amintesc o declaratie a canotoarelor care spuneau ca pe lacul Snagov potentatii in iahturi fac cercuri pe linga sportivi si se amuza sa-i rastoarne cu valurile creeate;altceva nici nu-mi mai trebuie,m-am lamurit.

Pai da si unii zic ca e o deziluzie medalie de la 8+1. E de fapt un urias succes

rob_din
23rd August 2008, 12:37
Sigur putem discuta si de vina sportivilor si antrenorilor (spre exemplu Patzaichin merge din esec in esec si inca nu e demis), dar discutia asta paleste pe langa vina autoritatolor statului

utd4ever
23rd August 2008, 12:37
hai sa nu aruncam toata vina pe conducatorii tarii deoarece si sportivii au vina lor, antrenorii la fel.

ce vina au autoritatile ca handbalistele nu sunt in stare sa mentina un rezultat dupa ce au 5 goluri avans sau ca atletii cedeaza psihic in cel mai important moment al carierei lor.


Eu zic ca la JO viitoare sa mergem cu 20 sportivi, vom lua 20 titluri si vom fi pe locul 3 la medalii. ;)

rob_din
23rd August 2008, 12:38
Eu zic ca la JO viitoare sa mergem cu 20 sportivi, vom lua 20 titluri si vom fi pe locul 3 la medalii. ;)

Corect:ok:

miafangina
23rd August 2008, 12:41
Pai da si unii zic ca e o deziluzie medalie de la 8+1. E de fapt un urias succes

Eu spun ca succese sunt toate clasarile in primii 6 sau calificarile in finale.

In urma cu 2 ani nu speram intr-o medalie la 8+1,acum se trezesc unii sa fie dezamagiti.:(

Gontel
23rd August 2008, 13:26
Cei care spun ca bronzul la 8+1 este o deziluzie nu se pricep deloc la acest sport si s-au luat dupa presa care ne dadeau castigatori inainte sa ne urcam in barca.
Eu am zis de la bun inceput ca luam 7-8 medalii si nu am fost deloc pesimist, pur si simplu eram constient de situatia neagra in care a intrat sportul romanesc.

rob_din
23rd August 2008, 13:28
Cei care spun ca bronzul la 8+1 este o deziluzie nu se pricep deloc la acest sport si s-au luat dupa presa care ne dadeau castigatori inainte sa ne urcam in barca.
Eu am zis de la bun inceput ca luam 7-8 medalii si nu am fost deloc pesimist, pur si simplu eram constient de situatia neagra in care a intrat sportul romanesc.

Se putea mai mult chiar si asa, am avut 5 locuri 4 si 4 locuri 5. Insa intr-un fel ma bucur, daca luam 15 medalii iar isi imaginau unii ca stam excelent desi tot sistemul este prabusit

mihai_alex
23rd August 2008, 13:32
Ne vom reveni noi,Franta a trecut prin momente mult mai grele in urma cu cateva decenii:
http://i37.tinypic.com/s5dc3a.png

rob_din
23rd August 2008, 13:35
Sa fim seriosi, noi suntem Franta?

mihai_alex
23rd August 2008, 13:42
Nu mai aveti chiar nici o speranta pt tara asta?poate ne vom reveni si noi,asa cum au facut-o ei.

rob_din
23rd August 2008, 13:46
Sigur toti vreti performante. In afara de 2-3 nebuni nimeni n-a zic nici pas cand s-a demolat Stadionul National, singurul stadion decent de atletism din Romania pentru a face loc mafiei lui Videanu si Mircea Sandu.

mihai_alex
23rd August 2008, 13:52
Ala nu era stadion,era o groapa,iar pista de atletism disparuse de mult.Ne trebuie un complex cu piste si cu toate condiitiile,nu neaparat un stadion national cu pista,sau mai bine un complex olimpic pt pregatirea sportivilor in majoritatea disciplinelor.

rob_din
23rd August 2008, 14:05
Ala nu era stadion,era o groapa,iar pista de atletism disparuse de mult.Ne trebuie un complex cu piste si cu toate condiitiile,nu neaparat un stadion national cu pista,sau mai bine un complex olimpic pt pregatirea sportivilor in majoritatea disciplinelor.

Era un stadion foarte bun, singurul decent pe care-l avea Romania. Iar pista de atletism fusese scoasa tocmai findca nimeni nu-i interesat decat de nenorocitul de fotbal in Romania

Aurel.D
23rd August 2008, 20:32
Unii dintre voi se dau mai interesanti decat este cazul....Cum sa spui ca bronzul la 8+1 este o realizare atata timp cat Romania la aceasta proba a castigat regulat aur la Olimpiada si cand insasi sportivele se arata dezamagite si jenate de acest rezultat???

In plus, sunt mai multi sportivi reprezentativi ai nostri care s-au aratat dezamagiti de ceea ce au realizat la aceasta Olimpiada, care s-a incheiat cu cele mai slabe rezultate din ultimele 5 decenii. Ce ar mai fi de spus?

Sentient7
23rd August 2008, 21:42
tragand linie suntem exact unde ne asteptam inainte de Olimpiada cu numarul total de medalii.la medaliile de aur ne-am depasit conditia insa.

rob_din
23rd August 2008, 21:46
pentru cei ce asteptau demisii, adica pentru mine

Președintele Comitetului Olimpic Român, Octavian Morariu, s-a declarat multțumit de rezultatele obținute de sportivii români la Jocurile Olimpice de la Beijing., dar totuși se aștepta la mai multde medalii.

"A fost o participare onorabilă. România pleacă acasă cu capul sus. Am reușit să depășim Polonia, care a avut o delegație de peste două sute de sportivi, pe când noi am fost numai 102. Nu ne-am făcut de râs. Nu mă așteptam să obținem atâtea medalii de aur. Mă așteptam la mai multe medalii, dar nu la atât de mult aur. Nu mă așteptam ca Diță Tomescu să ia aur, dar o medalie de la maraton tot așteptam. Marile mâhniri sunt echipa de handbal, gimnastul Marian Drăgulescu și atleta Nicoleta Grasu. Sunt foarte amărât și pentru Camelia Potec, care ar fi meritat o medalie după ce a participat la trei finale și a fost atât de aproape", a spus Morariu.

rob_din
23rd August 2008, 21:47
Probabil in 2012 vom lua 1 aur si Morariu va declara ca e foarte bine fiindca am depasit la mare lupta Mozambicul si Insulele Vanuatu

utd4ever
24th August 2008, 00:24
Ala nu era stadion,era o groapa,iar pista de atletism disparuse de mult.Ne trebuie un complex cu piste si cu toate condiitiile,nu neaparat un stadion national cu pista,sau mai bine un complex olimpic pt pregatirea sportivilor in majoritatea disciplinelor.


Da, ca in bancurile cu prosti, noi daramam si ultimile baze sportive decente ca "lasa, ca oricum vom construi unele cu mult mai moderne si mai sofisticate in viitor".

Aurele, iar aduci traditia ca un argument aiuristic. Parca daca castigi titluri olimpice consecutive, automat trebuie sa vina altele si altele, ca intr-o morisca fara sfarsit .. inteleg daca eram si noi ca nemtii de la caiac-canoe de nu erau invinsi din 2001 ... dar intelege ca noi de la Atena n-am mai facut mai nimic in aceasta proba ... si nu, nu ne intereseaza strict JO cum e Korea la handbal de exemplu, sa fim seriosi, inainte o data cu titlurile la JO veneau si titluri la mondiale si cursele importante gramada...

utd4ever
24th August 2008, 00:28
Chiar ma socheaza statistica aia cu Franta, nu stiam ca au trecut prin asa perioada grea ... deci sa inteleg ca cu toate ca nu cred ca vor considera aceste JO cine stie ce reusita pentru ca au luat putine titluri, e cea mai prolifica la total din 1920 incoace..

rob_din
24th August 2008, 00:29
Chiar ma socheaza statistica aia cu Franta, nu stiam ca au trecut prin asa perioada grea ... deci sa inteleg ca cu toate ca nu cred ca vor considera aceste JO cine stie ce reusita pentru ca au luat putine titluri, e cea mai prolifica la total din 1920 incoace..

E si francezii iau partea plina si pomenesc de dimineata pana seara cate medalii au la total. Uita sa spuna ca n-au decat 6 de aur si alea in sporturi minore, cu exceptia lui Bernard

Au fost un dezastru la atletism

mihai_alex
24th August 2008, 13:09
Deocamdata...17-18 scrie pe noi:(
Am avut dreptate:)eram pe locul 12 atunci,cu noroc totusi am incheiat asa bine,si as zice nemeritat.

utd4ever
24th August 2008, 17:19
Au fost un dezastru la atletism

Poftim ? Cand au stralucit francezii la atletism ? Acum au luat un argint, la Atena 2 de bronz, la Syndey nema, la Atlanta au luat 3 titluri, da' 2 prin Marie-Jose Perec ... nu vad unde-i dezastrul.

La scrima si mai ales ciclism pe pista au fost sub asteptari...

rob_din
24th August 2008, 17:21
Poftim ? Cand au stralucit francezii la atletism ? Acum au luat un argint, la Atena 2 de bronz, la Syndey nema, la Atlanta au luat 3 titluri, da' 2 prin Marie-Jose Perec ... nu vad unde-i dezastrul.

La scrima si mai ales ciclism pe pista au fost sub asteptari...

Pai bun si? Faptul ca au fost un dezastru si pana acum nu schimba situatia

utd4ever
24th August 2008, 17:25
Pai cum adica ? Implica o traditie treaba asta, doar nu iei 0 medalii la o editie si te astepti sa iei 20 la urmatoarea ... plus ca n-au avut multi sportivi cu sanse, nici prea multi participanti .. e ca si cum ai zice ca noi am fost un dezastru la sarituri in apa si haltere.

rob_din
24th August 2008, 17:27
Pai cum adica ? Implica o traditie treaba asta, doar nu iei 0 medalii la o editie si te astepti sa iei 20 la urmatoarea ... plus ca n-au avut multi sportivi cu sanse, nici prea multi participanti .. e ca si cum ai zice ca noi am fost un dezastru la sarituri in apa si haltere.

Pai la haltere n-am fost un dezastru luind un loc 4, iar la sarituri nu existam in acest sport. Francezii au avut campioni mondiali, campioni olimpici, asta fara sa mentionez banii pe care-i baga in acest sport