PDA

View Full Version : MVP



sorinux
2nd April 2004, 21:07
Eu cred ca Lakers ia cupa din nou si Kobe MVPiu.
Sant cei mai buni ce sa mai.

Gabriel
3rd April 2004, 00:57
cam varza initierea acestui subiect. am schimbat eu titlul.
si la ce MVP te referi ? MVP in sezonu regulat ? MVP in finala ?
Lakers "ia cupa". aici snt de acord.

MVP in sezonu regulat....doar un singur jucator poate fi. Kevin Garnett. Azur imi va da dreptate !

Azur89
3rd April 2004, 01:02
Haideti mai, daca sinteti in trecere prin baschet, macar nu va bagati la sa creati pollurile...

Cum saracie il pui pe Davis si pe Mac-Mac, dar sari peste Kidd si Duncan? Shaq a jucat jumate de sezon, Kobe?....Cum sa dai MVP unuia care-l duce la Gherla? Si asa NBA are nevoie de o imagine pozitiva.
De ce lipseste Stoiakovici? :mda:

Gabriele, daca tot ai piinea si cutitul, refa te rog totul...

PS...te rog nu-l pune pe Mallone pe lista, ca te suspend 2 etape. :)

Gabriel
3rd April 2004, 01:36
Am refacut. Dupa mine i-as fi bagat si pe Kirilenko & Lamar Odom, dar nu am dorit sa-l supar pe Azur.

Azur89
3rd April 2004, 08:11
Coincidenta, sau nu, aseara inainte de Cavs - Bucks a existat o mini dezbatere pe tema MVP... Au fost 2 nominalizari. Garnett si Kobe. Ptr. Garnett s-a pus constantsa si cifrele, ptr. Kobe s-a spus ca a avut o JUMATATE de sezon senzationala... Imediat a aparut si contradictia, s-a mentionat ca titlul MVP se acorda ptr. un sezon si nu ptr. o jumatate.
Curios e insa lipsa lui Tim din orice discutie. SI el poarta totusi SA in spate. Singur!

PS..cum spunea si Gabriel, l-am votat pe Garnett... :ok:

sectasec
3rd April 2004, 09:56
Kobe?....Cum sa dai MVP unuia care-l duce la Gherla?



Te pomenesti ca daca ar fi sa ia Kobe MVP-ul nu i l-ar da din cauza ca a avut probleme cu boarfa aia?Hai sa fim seriosi.
Tu ai spus asta pentru ca nu-ti place Kobe nu de altceva..... :thinkso:

Azur89
3rd April 2004, 13:42
Nu, eu am spus asta ptr. ca nu dai titlul de cel mai bun unui criminal de cartier. E vorba de imaginea Ligii, a NBA-ului. Sper ca pricepi, si poti sa faci diferenta intre liga lui Dragomir si cea a lui Stern.
Fie vorba intre noi, cite amanunte cunosti despre "cazul Kobe" daca tot imi reprosezi ca nu-mi place de el. :mda:
E necesara o minune ca el sa nu faca macar ceva pirnaie...Sa zicem 3 ani, ca Tyson, cu toate ca pedeapsa minima e vreo 7 parca....Trupa de avocati al lui Kobe trebuie sa demonstreze ca negrul e alb, si laptele cafea. Asta e singura sansa ptr. Kobe. Daca procesul era impotriva unui oarecare, cu probele existente la dosar, pina acum cazul era finalizat, iar pedeapsa erau ani grei de inchisoare. Lamurit acum? :mda:

sectasec
4th April 2004, 00:51
Ai dreptate cand spui ca nu stiu multe despre cazul lui Kobe, daca a facut-o sau nu, insa un lucru mi-este clar:KOBE NU ESTE BAIAT DE CARTIER PT CA NU S-A NASCUT ACOLO SI NICI NU ATRAIT ACOLO.Tu il compari pe Kobe cu Tyson.Hai sa fim din nou seriosi.Kobe si-a castigat deja respectul in liga si in continuare cred ca daca ar fi sa primeasca titlul MVP oficialii NBA nu s-ar lasa influentati de intamplarea cu pricina.
P.S. Eu zic ca o sa scape cu fata curata. :ok:

Baccardi
4th April 2004, 01:55
asa, e inca nu e baiat de cartier, e in devenire; cred ca va fi noul rodman, n-ai vazut ce tatuaj si-a tras pe brat, sa vada si extraterestrii de pe luna (urat rau de tot). E un fel de singur impotriva tuturor, el rezistand apoteotic pe baricade.

Peace kobe. We love you!!!! :jerk: :jerk: :jerk: :jerk: :jerk:

Azur89
4th April 2004, 08:46
P.S. Eu zic ca o sa scape cu fata curata. :ok:

Cu fata, poate, ca se spala pe dinti...Cu spatele, nu garantez, mai ales daca-i scapa sapunul... :drak:

In sfirsit, sa nu facem haz de necazul "cretinului", dar 4 martori au vazut-o pe victima iesind din camera lui Kobe, urlind ca apucata, in stare de shock, iar de la prapaditul ala s-a recuperat un tricou plin de singele victimei....O fi muscat-o de buza, probabil...Focos baiatul.... :jerk:

sectasec
4th April 2004, 13:17
Lol.
Speechless
:(

Raptor
5th April 2004, 02:42
L-am vomat pe Garnett pentru ca el merita! Are tot ce vrei - FG% mare, recuperari, interceptii, assists (!), capace. Tot ce vrei. Cred ca ar putea sa faca si o Quadruple Double daca s-ar chinui mai mult. Sau Cvintuple?? Ah well... :D

mishu
6th April 2004, 09:29
And the winner is... Kevin Garnett
Va primi statueta... sigur... nu vad pe altcineva... e adevarat ca si Duncan duce SA in spate... dar anul asta Garnett a fost peste Duncan...

rasheedkpenny
6th April 2004, 09:54
Garnett o sa fie MVP, cu siguranta... desi eu am votat cu McGrady pentru "daruirea" pe care a aratat-o anul asta! :(

Sa spunem ca am votat cu sufletul(if any)... si nu cu mintea! :D

Azur89
6th April 2004, 10:42
eu am votat cu McGrady pentru "daruirea" pe care a aratat-o anul asta! :(



Te referi la cele 30 de meciuri pe care le-a "sarit"? :drak:

Heath Scumm
8th April 2004, 16:53
carei faza cu azur asta?.este asta atotcunoscator sau ce?
toata lumea face referire la el!
sunt sigur ca shtiu mult mai multe lucruri legate de nba decat el!!!

Heath Scumm
8th April 2004, 16:54
thats a fuckin challenge!!!!........mvp la sezonul regulat va fi garnett!!!........ii voi sustzine pe blazers daca intra in play-off!!

rasheedkpenny
8th April 2004, 17:19
Propunere pe Arena intre Azur si HitScum pe teme NBA??? Ce ziceti?

HitScum, un sfat mai mult decāt prietenesc... nu te lua la trānta cu Azur pe teme NBA! Are un avantaj net asupra ta... locuieste in US! Sa nu zici ca nu te-am avertizat! :D

Heath Scumm
8th April 2004, 17:27
se poate....respect pentru el.....dar nici cu mine nu imi e rushine....shi apoi nu sunt dushmanos de felul meu!!!...a challenge is a challenge!!!

Heath Scumm
8th April 2004, 17:29
azur are ca avatar poza cu sprewell.....cmon!!!..............spree e jucatorul preferat a lui fratemiu....da sincer nu shtiu de ce!!.....oricum........my favourite play is a trio-KG,antonio Davis,Alvin williams!!.....numai yo shtiu de ce imi plac ashtia 3!!!

SilverZeus
8th April 2004, 17:38
Haideti sa fim seriosi: e clar si se vb de nu stiu cand ca Garnett va lua MVP...ok,np...insa am o singura problema: de cel putin 6 ani de zile Duncan a demonstrat ca este cel mai complet jucator din liga...(sa nu uitam de ultimul meci al finalei trecute: aproape ca a realizat "a qvatriple double"---am scris oare corect?----si culmea in prim-plan tot personaje gen Carter ,Iverson,Kobe,Shaq,etc apar mult mai des decat Tim Duncan....nu zic ca cei mentionati mai sus nu sunt buni,ba chiar zic ca-s incredibili,dar totusi nu inteleg de ce imaginea lui Duncan (de 2 ori consecutiv MVP ,in ultimii 2 ani chiar,+MVP in primul lui Allstar-alaturi de Shaq,este adevarat---) nu e la fel de "po****ra","comerciala" ca a lui Carter de ex.... :mda:...Veti vedea si la Garnett acelasi lucru: va fii ales MVP,dar tot de Kobe,sau de "neastamparatul" Iverson se va discuta mai mult....oricum pt mine Tim Duncan este si va fii adevaratul MVP...urmeaza Garnett si J. O'Neal...si nu m-am luat dupa statistici

Heath Scumm
8th April 2004, 17:49
quadruple...cred ca se zice!........respect pentru duncan....e timid shi...virgin.....de carter nu se mai zice nimic de mult.shi pe buna dreptate.....duncan e sub apreciat.cel mai bun jucator din liga....shi cel mai complet.......lui duncan ia luat o'neal trofeul de la all star game cand a castigat mVP...i la luat cu fortza....shi el na zis nimic....ca sa vezi cat de virgin poate fi un jucator din NBA!!!

rasheedkpenny
8th April 2004, 17:53
e virgin Tim Duncan... doar e din Virgin Islands! :D Are prea mult bun simt acest jucator si e prea modest! :P

Heath Scumm
8th April 2004, 17:55
intr-adevar!!!

Azur89
9th April 2004, 00:34
Zeus, raspunsul e ptr. tine....
De ce Garnett si nu Duncan? De ce Carter si nu Duncan?

La prima, ptr. MVP, Garnett a jucat tot anul, si a avut un sezon de la bun la foarte bun. Unde mai pun ca sezonul trecut doar eu si NBA-ul nu l-am vazut pe Garnett MVP, in rest toata lumea. Deci, zic eu, pe buna dreptate, ar trebui acordat premiul lui Garnett. Inseamna ca a fost cel mai bun anul asta? Nu neaparat, dar e constant de vreo 3 ani e tot in primii 5, e rindul lui.
Acum, de ce Carter, Iverson sau T-Mac in toate clipurile si nu Tim! Iti raspund cu o intrebare. De ce nu Peja Stojakovici? De ce nu Gasol? De ce nu Mallone, cit timp a fost in Utah?
Raspunsul...e comert...comertul se face in orase mari (NY, LA, Chicago, Detroit, etc). San Antonio nu e chiar o metropola. Nike nu va investi 2-3 milioane ptr. a promova o pereche de adidasi, care nu se vind nici ca jumatate din valoarea investitiei. Daca Tim trece miine in LA sau NY, ai sa-l vezi peste tot. Varianta cu Tim fiind mai retras si alte cele, e valabila dar nu in toate situatiile. Sint cazuri cind NBA se autopromoveaza, si la acele actiuni Tim nu poate refuza, e obligat. Acuma, ca nu vrea sa faca reclama la chiloti, precum MJ, asta-i problema lui. Cit despre Nike, ei promoveaza o imagine violenta a baschetului...Garduri, lanturi, dinozauri, pereti sfarimatsi.. E usor de dedus...mai degraba il pui pe Rasheed Wallace in clipurile respective, decit pe Duncan sau Parker.

SilverZeus
9th April 2004, 01:19
[QUOTE=Azur89]Zeus, raspunsul e ptr. tine....
De ce Garnett si nu Duncan? De ce Carter si nu Duncan?


...nu,nu m-ai inteles pe deplin corect: SUNT CONSTIENT ca Garnett merita anul asta trofeul si daca ai vazut face parte si din preferintele mele...nu ma durea pe mine ca Duncan nu va lua pt a 3-a oara MVP...in rest iti dau dreptate cu ceea ce mi-ai explicat


...pe mine chiar ma deranjeaza ca imaginea unor baschetbalisti e anormal exagerata si "amplificata"..(sper sa ma exprim bine)...de cand Jordan a renuntat ( ma refer la renuntarea de dupa ultimul titlu cucerit in Utah) au fost vreo 4-5 jucatori "viitori " Jordani: Kobe,Carter, Iverson (mai mult sau mai putin),acum LeBron...adica vreau sa zic ca inainte de a debuta erau prezentati ca "viitorul MJ"...Kobe ,de ex. efoarte bun,dar nici 1/10 din ce ERA si REPREZENTA MJ...nici unul nu va fii ce a fost Jordan,dar ei nu renunta....nu stiu,dar mie imi pare exagerata ideea asta americana de a forta impunerea unui idol....McGrady,de exemplu nu a fost laudat niciodata cat a fost la Raptors si nici chiar acum nu e prezentat ca un "super-super" greu...la asta ma refer cand vorbesc despre Duncan...ganditi-va cati alti jucatori (superstaruri) au fost "neglijati" de politica NBA :Robinson, Malone, Sean Elliot ,D.Wilkins,C.Webber, Ray Allen, Baron Davis,etc ...nici chiar MJ nu cred ca a avut "spatele" pe care-l are Kobe...si astia au fost toti americani (ma rog,exceptia e tot Duncan care e adoptat) ce sa mai zici de un Sabonis, Divac, Stoiakovic,etc
Nu stiu daca de ex. Shaq merita anul asta MVP-ul din Allstar (dar aici imi fac "meaculpa" pt ca nu am vazut meciul);eu cred ca dupa un sezon "saracutz" zic eu a lui Lakers (cu 4 asemenea vedete trebuiau sa zburde pe orice teren) baietzii de la NBA-management au incercat sa le ridice cota lakersilor ...cam cum fac pe aici la noi cu promovarea imaginii lui Giovanni Becali...oricum daca vor castiga titlul probabil Lakers imi vor inchide gura,dar oricum nu cred ca e normal ca unele echipe (datorita "unor" jucatori) sa fie"pre-slavite" iar celelalte sa fie considerate a fii din pluton (chiar daca au mai castigat vreo 2 titluri in ultimii 5 ani)... cred ca poate sa ia Minnesota titlul 3-4 ani consecutiv titlul NBA (de acum inainte) ,tot de Lakers se va vb:ce au facut ,ce au mai discutat si mancat la micul-dejun...

Azur89
9th April 2004, 10:39
OK, deci citeste inca o data ce am scris mai sus, nu are rost sa ma repet. E vorba de marketing. E vorba de piata de desfacere! NY = 17 mil de locuitori! San Antonio e copil pe linga asta. Minesota n-o gasesti pe harta. Orlando e vestita doar prin Disney land. Daca T-Mac vine miine in NY sau Carter merge in LA n-o sa mai auzi sfirsitul. Carter e inca intr-o situatie speciala, ptr. ca el reprezinta NBA in Canada. Si asa se bucura de o promovare care il ajuta (financiar) dar il darima (valoric).
Compara daca vrei Ewing si Mallone...Ambii au crescut in umbra lui Jordan, au fost dominati de Jordan. Dar Ewing e intotdeauna in fata lui Mallone.
E falsa ideea ca Jordan e unic. Dar Jordan a transformat baschetul intr-un business la scara mondiala. Nu Wilt, nu Frazier, nu Rusell...Nu-i pasa nimanui de NBA pina nu a aparut Jordan. De aici si necesitatea ca Jordan sa aiba neaparat un inlocuitor. Nu conteaza cine, sau cit de bun este. Nimeni nu-i va lua locul. Poate doar daca duce baschetul pe Marte. Fiindca de Pamant s-a ocupat Jordan. El a spart icebergul, cei de acum, si cei ce vor urma nu fac decit sa puna gheata in pahare. Intimplarea a facut insa, ca Jordan sa fie si un jucator cu un talent nemaipomenit. Plus ca e si foarte inteligent (lucru de care NBA duce lipsa).
Referitol la All-Star MVP, unde s-a desfasurat meciul, ca-mi scapa? :p Si a cistigat Shaq? Oare de ce? :D

PS....Gabriele, sa nu-mi sari in cap cu Ewing peste Mallone, e adevarat, am auzit prea multe discutii pe tema asta. Nu o sustin neaparat, dar spun totusi ca Ewing n-a avut un Stackton linga el.

rasheedkpenny
9th April 2004, 11:00
As I was sayin':
Dar dintre toti se distinge Jordan datorita talentului sau dar si datorita publicitatii de care a beneficiat! Incomparabil...

--------------------------------------------------------------------------

Hai totusi sa revenim on-topic... cine este urmatorul jucator care il va egala pe Jordan d.p.d.v. al mediatizarii?

O conditie esentiala este ca jucatorul respectiv sa fie dintr-un oras mare, gen NY, LA, Chicago, Detroit! Mediatizarea nationala, internationala are la baza o mediatizare locala(la nivel de oras sau stat) f. puternica! Zic eu!

Vorba aia: "Great minds think alike!"

MadSkillz
13th April 2004, 18:44
Much love to da one true MVP

sebah
14th April 2004, 12:06
MVP- Kevin Garnett (fara candidat)
Duncan a jucat bine insa anul asta a fost ajutat si de colegi.
Bryant si Shaq...in nici un caz..au fost nominalizati din reflex.
Kidd joaca mai prost decat in sezonul de debut.
Stojakovic are o mare problema: e european :)
McGready e singurul care a jucat ceva anul asta (singurul de la orlando)
Baron Davis a jucat la un nivel fenomenal(NOTTTTTTTTTTT!!!!!!)

KG merita titlul de mvp.
Ce parere aveti de cel mai imbunatatit jucator si cel mai bun jucator defensiv?
Eu zic Randolph,Kirilenko. Si rookie of the year e incert!(go kirk hirich???)

rasheedkpenny
14th April 2004, 13:50
KG nu a fost chiar singur... dar are rezultate "singulare"! E all-around! D'aia merita MVP! Plus ca echpa sa e una dintre cele mai bune! Sa vedem daca trec de firs round! :D

---OFFTOPIC---
Most Improved - Randolph si Boozer
Defensive - Ben Wallace
Rookie - Kirk who? Melo si/sau LeBron
---OFFTOPIC---

Nexus
15th April 2004, 04:49
acusi incepe play offul

daca mai am tovarasi o sa comentam

Nexus
15th April 2004, 04:50
Rookie of the year e clar : carmelo anthony. Le bron overall va fi mai bun in anii ce urmeaza. Amintiti-va ca Kobe a fost slabutz rau in rookie year.

dar Le bron nu mai are ce sta la Cavs. Maxim 2 ani si va pleca intr-o echipa cu support cast mai bun. L-as vedea impreuna cu Iverson mai ales ca Philly fara Alan e in deriva.

Heath Scumm
15th April 2004, 15:06
vad ca e pe pronosticuri aici.........

MVP va fi garnett
Rookie va lua lebron(deshi imi place BOSH de la toronto)...are sansa carmelo ca denver e in play-off!!!!...lebron a fost mult prea mediatizat-kirk hinrich joaca la bulls (pt cine nu shtie cinei hinrich...e Point guard,cred.............e mic shi rapid....shi alb ca un tampon
Most improved-fara indoiala Zach randolph!!
defensive player-ben wallace!!!!

Heath Scumm
15th April 2004, 15:08
ar mai fi rezerva anului da aici nu shtiu ce sa zic....nu sunt destul de informat...ar putea fi mtot randolph ca balzers incep cu ratliff shi shareef da nu shtiu daca randolph are suficiente meciuri in care vine de pe banca!!!

MadSkillz
17th April 2004, 01:27
SilverZeus, nu cred ca Tim Duncan este cel mai complet jucator.Si nu cred ca este mai complet decat actualul Mr. Versatility, KG. Care e cel mai complet jucator (din punctul de vedere al "cifrelor") de la Oscar Robertson incoace.Si "cifrele" lui de anul trecut nu le-a avut nimeni de la Magic Johnson , in 1990,pana la inceputul sezonului actual.Cand s-a autodepasit.Tot el merita, daca ne luam dupa statisticile individuale ale jucatorilor , titlul de MVP si anul trecut.
KG e singurul , alaturi de Bird , cu 5 sezoane consecutive in care a bifat 20-10-5 (points-rebounds-assists).

Raptor
17th April 2004, 03:00
Rookie of the year e clar : carmelo anthony. Le bron overall va fi mai bun in anii ce urmeaza. Amintiti-va ca Kobe a fost slabutz rau in rookie year.

dar Le bron nu mai are ce sta la Cavs. Maxim 2 ani si va pleca intr-o echipa cu support cast mai bun. L-as vedea impreuna cu Iverson mai ales ca Philly fara Alan e in deriva.

Uita-te cate minute per game lua Kobe si cate LeBron in primul an!