PDA

View Full Version : Puncte ATP pt victoriile din Cupa Davis



adrian_str
9th April 2008, 21:17
Incepand din 2009, jucatorii ce obtin victorii in Cupa Davis, vor castiga puncte pt Clasamentul ATP.
http://www.atptennis.com/1/en/2008news/davis_atppoints.asp

georg40
9th April 2008, 21:38
Mie nu mi se pare o idee prea buna, dar, ma rog, trebuie incercata.
Cupa Davis ramane o competitie pe echipe condusa dupa cu toate alte legi decat intrecerile individuale in turnee.

Sa luam un caz extrem. Echipa A conduce echipa B cu 3-0 dupa doua zile , iar ultimele simpluri se joaca dupa sistemul 2 din 3. Jucatorul favorit X pierde, interesul nu mai este prezent, in fata unui out-sider Y de la echipa B. Nu numai meciul dar si puncte in clasamentul ATP. Eu zic ca lucrurile cam schioapata aici...

Optimistul
9th April 2008, 23:14
Da, dar poti sa iei si cealalta situatie in care se castiga respectivul tur Cupa Davis datorita unui jucator care pierde vremea pe-acolo in loc sa joace turnee .
Ca de obicei, adevarul e intotdeauna la mijloc ...

iuli
9th April 2008, 23:27
E o mare tampenie, clar.

georg40
10th April 2008, 01:24
Scopul masurii este de a determina jucatorii consacrati, care adesea se scuza de la meciurile de Cupa Davis, unde , nu-i asa se castiga mai putin bani !, sa ia parte la intalnirile echipelor nationale. Dar sunt convins ca un X sau Y nu se vr lasa convinsi de cateva puncte daca au alte interese. Hotarat, masura este pripita !
Dar, ca intodeauna, practica va confirma cum stau lucururile. Asadar sa o asteptam !

Lucian86
10th April 2008, 13:20
Scopul masurii este de a determina jucatorii consacrati, care adesea se scuza de la meciurile de Cupa Davis, unde , nu-i asa se castiga mai putin bani !, sa ia parte la intalnirile echipelor nationale. Dar sunt convins ca un X sau Y nu se vr lasa convinsi de cateva puncte daca au alte interese. Hotarat, masura este pripita !
Dar, ca intodeauna, practica va confirma cum stau lucururile. Asadar sa o asteptam !

Corect!!!

In opinia mea nu se poate face mai nimic pentru a determina jucatorii mari sa evolueze in echipele lor nationale. Tenisul este inainte de orice un sport individual in care atentia se concentreaza spre individ, spre jucatorul in sine si mai putin spre nationalitatea sa. Daca Federer de exemplu nu are nici un interes sa evolueze in Cupa Davis pentru Elvetia, cu siguranta nu o va face pentru cateva puncte.

A juca in Cupa Davis pentru propria tara tine de sentimentul patriotic a fiecaruia. Nu vad de ce sa se inventeze tot felul de sisteme ca sa-i determine pe marii jucatori sa joace pentru propria tara.
Ar trebui sa fie ceva spontan din partea fiecaruia....Daca nu exista aceasta dorinta, asta e, ce poti sa-i faci ?!!!:(

raulmad
10th April 2008, 15:28
Daca este o masura buna sau nu, vom vedea.
Nu cred ca pot fi momiti cu niste puncte.
De asemenea nu cred ca Federer, de exemplu, este mai putin patriot daca refuza sa joace in Cupa Davis. Sau Nadal, sau Djokovic sau oricare alt jucator. Fiecare decide dupa cum crede de cuviinta.
Eu cred ca unul din motivele pt care unii dintre ei refuza sa se prezinte este calendarul foarte incarcat. Practic turneele se succed unul dupa altul si cand mai prind si ei cate o "fereastra" prefera sa se odihneasca.

Optimistul
10th April 2008, 22:39
Nu este numai asta ... e vorba si de diferenta de fus si suprafata care pot afecta programul competitional propus .

Cipri
11th April 2008, 15:38
E o mare tampenie, clar.
asa e ...
Dar daca era pana acum asa ... Pavel era mult mai sus :)

Kooler
11th April 2008, 17:41
Pai de ce sa fie o tampenie? E foarte bine asa. Fiecare meci e obositor si merita o rasplata in puncte.