PDA

View Full Version : Maria Vlas libera



Romeo
7th April 2008, 20:52
cred ca parerea mea despre FNI difera de cea generala, dar de astazi cea care a condus FNI-ul spre faliment este libera. Fonduri de investitie exista in lumea capitalista si chiar fratele lui Berlusconi a dus la faliment un astfel de fond (FinInvest). La noi marile smecherii au inceput in 1990 si au culminat cu Caritas, de fapt existau o puzderie de jocuri de tip Caritas, daca intrai la inceput in joc castigai dupa cateva luni de 5 ori suma depusa. Cand se terminau "investitorii", jocul dadea faliment. Unii din cei care au organizat astfel de jocuri au ajuns la inchisoare, pe termen scurt (1-2 ani, sau au iesit ca nu puteau suporta sa fie inchisi). In fine, aici se pune intrebarea: cat merita sa furi pentru a face inchisoare ?
FNI-ul a fost "gandit" de Sorin Ovidiu Vantu, patronul Realitatii TV si a multor altor afaceri, dar mai ales smecherii (mai era o banca deschisa de el si falimentata foarte repede). A debutat in 1996 si a avut o crestere mai moderata decat caritasurile. Vantu a condus FNI pana prin 1999, dupa care l-a dat Mariei Vlas. El sustine ca era inca profitabil, dar consider ca Vlas era datoare sa stie ce preia.
In 2000 s-a semnat un contract prin care CEC intra cu capital in FNI, dar se si angaja sa plaeasca in cazul falimentului. Dupa vreo 2 luni (mai 2000) s-a fortat in mass-media falimentul.
Unii pagubiti au dat CEC-ul in judecata, acestia au refuzat sa recunoasca asocierea cu FNI, dar dupa vreo 3 ani tribunalul a decis ca asocierea CEC a fost legala. In concluzie AVAS a preluat ceea ce trebuia sa plateasca CEC si a inceput s aplateasca anul trecut numai celor care au fost in proces cu CEC-ul, deci dupa 8 ani de la faliment (timp in care unii au murit).
Altii au intrat intr-un proces penal si civil impotriva lui Vlas, din cate stiu ea a fost condamnata la inchisoare, dar este posibil ca sentinta sa nu fie definitiva si irevocabila. Cat despre recuperarea milioanelor de la o singura femeie, greu de crezut ca va fi posibil.
Un lucru este evident, si Vantu si Vlas au avut un consiliu de administratie, si pentru ca nu a fost o simpla inselatorie ci un joc in care s-au implicat sute de mii de romani statul ar fi trebuit sa verifice. Cert este ca la 8 ani de la faliment nimeni nu mai este inchis. Justitia romaneasca!!

rob_din
8th April 2008, 00:48
Vlas a platit destul, sa plateasca si altii

Ess
8th April 2008, 00:55
Vlas a platit destul, sa plateasca si altii

:happy
si care sunt...acesti...altii???

scuza-mi aroganta, nu e indreptata spre tine :ok:

Gabri3l
8th April 2008, 12:37
si altii au platit destul ...si si-au luat tzeapa...
Vlas a fost eliberata doar pe motiv de agravare a starii de sanatate... ceva la ochi pare-mi-se...

Romeo
8th April 2008, 15:43
si altii au platit destul ...si si-au luat tzeapa...
Vlas a fost eliberata doar pe motiv de agravare a starii de sanatate... ceva la ochi pare-mi-se...

am urmarit interviul dat Antenei 3. Acuze asidue la adresa lui Vantu care s-a folosit de altii pentru a-si face avere. Nimic neasteptat. Cum Vantu are Realitatea, nici nu-i de mirare ca a dat interviu posturilor concurente. Spui ca a platit destul. Oare ? Sentintele ei, scrie azi un ziar, sunt de 13 ani pentru FNI si 7 ani pentru FNA. Daca esti sofer, comiti doua contraventii si esti ssesizat, platesti amenzi pentru fiecare, daca pastram logica, Vlas ar trebui s afaca 20 ani. OK, au trecut 8 ani de la faliment, sentintele ei nu sunt definitive si irevocabile, asa e justitia de la noi, dar cel putin ce s-a decis pana acum este OK. Ea a stat arestata 5 ani, in timp ce pe vremea lui Nasty s-a modificat nush ce cod care spunea ca nimeni nu are de ce sa fie arestat peste 6 luni fara a fi trimis in judecata. Adunandu la acest caz, rezulta ca in 5 ani nu are sentinta finala si putea fi libera de vreo 2 ani, iar cum la vama poti trece cu CI-ul, putea iesi la orice neglijenta a unui politzei.
Dar hai sa luam decizia de 13 ani de inchisoare. Atunci d ece spui tu ca este destul, daca justitia spune mult mai mult ? Sunt si altii implicati, de acord cu tine, dar tocmai Vlas spunea ieri ca vor plati altii nevinovati. Iata cam cum se face justitia pe la noi, pierd naivii, foarte multi de asta data iar smecherii fiecare cum se descurca.
Isi pierde vederea ? Eu te asigur ca sunt destui cei care AU MURIT in timp ce erau intr-un proces cu speranta ca-si vor recupera banii si mai ales ca lor li s-a dat castig (post mortem) in acest proces. A aruncat toata vina pe Popa, probabil facut disparut de SOV, dar au mai fost si alte nume "grele", nu zic doar de cei care s-au bucurat ca au luat mai mult decat au depus, au fost multi si din astia, altfel smecheria nu ar fi tinut.
In rest, tot e bine ca-si recunoaste vina, desi seninatatea si exprimarea malitioasa poate enerva.
In cele din urma presupunerea ta cu starea ei de sanatate nu este motivul pentru care a fost eliberata, multi altii s-au bazat pe netolerarea regimului de penitenta.

Romeo
8th April 2008, 17:00
emisiune de doi bani marti dupa amiaza pe Antena 3 despre FNI si Vlas. Moderatoarea, dar si Radu Tudor, om care nu spune multe prostii (de obicei) au vorbit impreuna cu un senator fara sa aiba habar de procese sau de cine plateste in cazul FNI. Uitati-va pe siteul AVAS, poate aflati ceea ce trebuia sa stiti inainte de emisiune. Vantu da clasa la smecherii oricarui mafiot mondial, asa ca poate-l angajeaza Felix.