PDA

View Full Version : Patinaj - Primii pasi in patinaj in Romania



innuendo
7th April 2008, 16:35
Salut all :D
cam tupeist sa creez un subiect pentru o tema asa poate neimportanta. Sa trec la subiect direct...ca trebuie sa ma duc la medi :)) . deci sunt un baiat de 14 ani si vreau sa fac patinaj. imi place foarte mult. am mers pe role de la 4 ani :D. dar la noi in oras nu a fost patinoar ca mergeam cu siguranta. Stiu ca Verner si Plushy faceau triplu axel deja la varsta mea :)) dar ma rog... Ce sanse am ? macar pentru mine sa invat sarituri..etc...am avut eu o tentativa de axel :D dar nu aterizez pe un picior si rotatia nu e f. completa...eh... dar vreau cu un antrenor sa invat...astea le-am incercat singur.
Pacat ca nu am un filmulet cu mine sa va arat sa vedeti ce ziceti.
O sa vin in weekendul acesta la bucuresti si poate :-? ne vedem acolo, nu ?
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine :( . Si as mai vrea mai multe sa aflu...am mai multe intrebari..acum trebuie sa plec
Va rog dati-mi add pe mess si spuneti de unde suneti si vorbim acolo
yahoo id : myloveisdangerous
P.S. sunt din buzau :| (ghinionul meu)
O sa va mai scriu

si inca odata scz pentru ca am facut subiect pentru ceva neimportant :)


bye :-h vb diseara

astept raspuns :D

Iulya
7th April 2008, 16:52
In Buzau este un patinoar: http://www.icemagic.ro A fost organizata si cupa romaniei la patinaj. Deci probabil vor aparea si cluburi de patinaj ;)

Si Johnny Weir s-a apucat de patinaj parca pe la 12 ani deci ....
Du-te pe www.frp.ro la si gasesti acolo o cluburile omologate de federatie.
ex: http://www.patinaj-artistic.ro/ si www.patinaj.ro
In plus daca vrei Adrian Matei - care s-a retras e antrenor acu:

Pentru toti doritorii patinajului artistic care vor sa invete unele din multele secrete ale patinajului :) si care au placerea de a se lasa indrumati de mine in arta patinajului :P pentru ca din acest an m-am oprit din patinajul de performanta si o sa mai particip doar la Spectacole ;) vreau sa va ofer toate servicile mele pentru persoanele cu varste cuprinse intre 4 si 99 de ani :ok: si astept doar un mic mesaj sau apel telefonic pentru mai multe detali. MAIL: Skater_ady@yahoo.com TELEFON: 0765.445.775 Va Multumesc Frumos si sper ca nu va deranjat acest mesaj :)

Sper ca te ajuta

P.S. Incearca sa incepi cu sariturile mai usoare ...axelul e cel mai greu :P
P.S.S Nu te superi ca ma modificat titlul topicului.

mikeyy
7th April 2008, 17:33
Poti sa inveti sarituri...daca ai ambitie vei reusi. Nici eu nu recomand sa incepi cu axelul caci intai trebuie sa fii sigur pe celelalte sarituri. Cel mai usor de invatat e toeloop-ul si se invata usor( iti spun din proprie experienta). Singur este greu, ti-ar fi mult mai usor un indrumator. Si sa ai grija sa nu mai incerci sa sari daca nu esti bine incalzit, ca risti sa te accidentezi....genunchii sunt cei mai solicitati, dar daca zici ca ai mers pe role atunci e bine..poate ai mers si pe bicicleta si atunci e si mai bine caci ai putere in picioare.
Multa bafta si sa ne tii la curent cu ceea ce faci!

irinaidu
8th April 2008, 02:35
eu din pacate nu te pt ajuta cu nici un sfat.
dar iti tin pumnii sa inveti ce iti doresti. eu sunt din cta asa ca putin probabil sa ne vedem. dar cine stie la iarna in bucuresti la un patinoar nu e exclus!!!

ricochet4
8th April 2008, 02:49
Si eu vreau sa invat. Nu am ambitii inalte. Sa pot luneca, sa pot merge cu spatele, intr-un cuvant sa glisez, sa fac arce de cerc, lucruri simple. Dar mai ales sa vad daca pot sa patinez in ansamblu. De cand ma stiu am avut o fobie GROAZNICA de gheata. Inca o am. Vreau sa vad daca pot sa patinez. Totul e impotriva mea. Varsta, greutatea, articulatiile, oasele, simtul echilibrului, banii, patinoarele, practic tot. Dar nu ma las. Ori se sparge totul in mine (probabil), ori reusesc pana la urma.

irinaidu
8th April 2008, 03:09
rico, varsta e cea care apare in profil??? adica ai 28??? eu zic ca articulatiile , oasele sunt destul de ok daca nu esti foarte ghinionist si nu ai o boala mai deosebita. si greutatea - esti mai gras decat tarasova??? daca ea patineaza si tu poti :P cu banii, aici ai dreptate, cam costa sa mersi la patinoar. dar poti sa faci ca mine, te plangi la cunostinte pana iti dau o pereche de patine uzate si apoi te duci cu ele in rucsac la patinor, iti iei bilet doar ca spectator si te dai cu patinele tale :P la mine a mers de 2 ani faza asta. si simtul echilibrului o sa vina cu timpul.
dar esti simpatic sa ai fobie de gheata dar sa iti placa patinajul :D