PDA

View Full Version : Scoala de Rugby la Petrosani



Leviss
7th April 2008, 01:03
Porțile primei școli de rugby
din județul Hunedoara se vor
deschide, oficial, în toamnă

Mihai Bucos a declarat că a găsit sprijin din partea factorilor locali pentru a pune bazele acestei școli unicat în Valea Jiului . „Nu mă așteptam ca impactul să fie atât de mare în rândul oamenilor din Vale și mă bucur că interesul pentru echipa de rugby nu a scăzut. Am primit numeroase încurajări și promisiuni că destinele acestui sport va fi schimbat în bine”, a spus Mihai Bucos, cel care va pune bazele primei școli de rugby din județul Hunedoara. Gruparea fanion a sportului din Valea Jiului, trece de câțiva ani încoace prin cel mai greu moment al existenței sale, iar fosta sa glorie Mihai Bucos a venit din Franța să dea o mână de ajutor, echipa retrogradând pentru prima dată, în istoria sa, în liga secundă . Bucos mai afirmă că s-au pus deja bazele Asociației Sportive de Rugby și că din toamnă Școala de Rugby Știința Petroșani va fi oficială. „ Avem deja și primii membrii fondatori ai acestei școli: Emil Drumea, Paul Chiriac, Călin Hotico și Decebal Văduva. Oameni de afaceri din oraș ne-au promis sprijinul alături de foști jucători ai acestei echipe, dar și de primarul Iacob Ridzi. Am vorbit cu domnul Ridzi și avem promisiunea că ne va ajuta cu un loc pentru terenul de joc pentru că avem nevoie și de o bază sportivă proprie. Vom face de asemenea o selecție la care vor participa 25 de clase din valea Jiului. Acest sport are nevoie de o revigorare și vrem, să tăiem panglica noii școli chiar în momentul în care echipa mare sărbătorește 60 de ani de existență”, a declarat fostul consilier tehnic al Federației Franceze de Rugby. În vara acestui an, Știința Petroșani va sărbători 60 de ani de existență, iar Mihai Bucos a decis să adune toți profesorii din Valea Jiului pentru a-i implica în noua asociație .(Cotidianul Matinal)

Ma bucur ca in sfarsit s-a gandit cineva din Petrosani si la rugby .:yeah:

delaparis
7th April 2008, 01:05
Sa auzim de bine :ok:

delaoltenia
14th January 2009, 22:24
am auzit ca aveti si una de fotbal in Petrosani,a deschis-o Tudorache.....e adevarat?

Leo
14th January 2009, 22:54
In afara de terenul de la sus de la facultate mai aveti altul ?

Leviss
25th April 2009, 13:32
am auzit ca aveti si una de fotbal in Petrosani,a deschis-o Tudorache.....e adevarat?

Da , Tudorache impreuna cu un alt fost jucaror de la Jiul , Viorel Stancu.

Leviss
25th April 2009, 13:33
In afara de terenul de la sus de la facultate mai aveti altul ?

In Petrosani cel din Dealul Institutului este singurul teren de rugby.

PS: Sunt mari sanse ca Stiinta Petrosani sa revina in Divizia Nalionala , dupa ce a invins azi pe Arsenal Targoviste cu scorul de 99-6 si si-a consolidat locul 2 in serie, loc ce duce la barajul pentru promovarea in prima divizie.