PDA

View Full Version : I se spune Geană!



TaciAcolo
4th April 2008, 13:49
I se spune Geană


Vreau să scriu despre Neagoe, i-am zis unui coleg, care s-a arătat însă rezervat. “Frumos, l-am auzit, dar pe cine va interesa un antrenor de provincie, ba și din zona retrogradării?!”. Paradoxal, replica lui m-a întărîtat, iar asta și pentru că n-am împărtășit niciodată părerea că fotbalul nostru trebuie restrîns la cluburile importante și, implicit, la tehnicienii acestora. El trăiește, deși mai greu, și în afara Capitalei și a podiumului de premiere.

Eugen Neagoe, căruia amicii îi spun Geană, s-a retras de la Pandurii pe 10 decembrie 2007, după 2-2 acasă cu “U” Cluj. A lăsat garnitura gorjeană pe locul 16, însă la egalitate de puncte cu UTA, ocupanta penultimei poziții. N-a făcut-o pentru că l-ar fi deranjat cineva. Mai degrabă s-a supărat pe el însuși, reproșîndu-și lipsa inspirației și, uneori, a norocului. I-a mărturisit președintelui Marin Condescu că “am greșit și e cazul să plec”. Și-a plecat fără scandal, să-și depene regretele în Craiova natală. Trecut prin viață, Condescu nu s-a grăbit însă să-i rezilieze contractul. L-a plătit în continuare și i-a permis, îl citez, “să-și adune gîndurile”. Cum echipa nu putea rămîne fără antrenor, l-a importat din Portugalia pe Joaquim Teixeira și, o dată cu acesta, a transferat un întreg pluton de jucători. Vreo 12, toți străini. Numai că experimentul a eșuat, 3 partide în primăvară, 3 eșecuri, din care pricină lusitanul a demisionat repede.

Neagoe s-a reîntors la Tîrgu Jiu pe 4 martie 2008, dar a pierdut întîlnirea de-acasă cu Steaua, consecința căreia șansele de redresare ale Pandurilor păreau îngropate. Se redusese dramatic, pînă spre zero, numărul celor care mai visau la salvare. A urmat însă, împotriva oricăror pronosticuri, o suită de 4 succese consecutive, 3-1 la Buzău, 1-0 cu Ceahlăul, 2-1 la Constanța și 1-0 cu Poli Iași, grație cărora formația din apropierea Coloanei Infinitului se află azi pe locul 13. Ei și, vor sări unii, ce atîta discuție, ce mi-e locul 16, ce mi-e 13, mare scofală?! Știți însă că e, pentru că ea reprezintă diferența uriașă, cu adevărat uriașă, dintre Liga I și a II-a. Dintre victorie și înfrîngere.

Dar Geană a mai surprins prin ceva. A refuzat să-i dea afară pe străinii aduși de Teixeira, evitînd să judece, precum destui dintre confrații lui, că “nu-s oamenii mei și, ca atare, n-am nevoie de ei! Valea, să se ducă!”. Din contră, răbdător, i-a cîntărit pe fiecare și a hotărît că unii, mai ales portarul portughez Mingote, fundașul brazilian Cardoso și atacantul spaniol Arrieta, trebuie nu doar ținuți, ci și încurajați. “O asemenea atitudine m-a convins, va declara Condescu, că Neagoe s-a maturizat. Într-o iarnă, parcă au trecut peste el cîțiva ani”.

Campion al României în 1991 cu Universitatea Craiova, a ajuns apoi în Ungaria, în Grecia, inclusiv la Veria sub comanda lui Cîrțu, și în Cipru, Geană formează împreună cu Ovidiu Sabău, Dan Petrescu și Ștefan Stoica promoția antrenorilor de 40-41 de ani. Toți lucrează în provincie și încearcă să-și facă un nume ca tehnicieni și să-l transforme în renume. Tocmai în ideea că ei reprezintă prezentul fotbalului, dar și viitorul lui, n-ar strica să le arătăm un plus de atenție și de încredere. De aceea m-am și apucat să scriu rîndurile de față, prin care sper să nu-l fi iritat pe colegul amintit. Și nici pe dumneavoastră, cititorii Gazetei.


un articol foarte bun...in sfrasit mai apare si altceva prin presa

cocosila69
5th April 2008, 23:05
tare frumos! sper ca miercuri seara dupa meciul cu dinamo sa mai scrie unul! vom avea joi dimineata 31 de puncte.nu stiu exact de unde le luam,dar din doua deplasari infernale vom lua 4 puncte.:yeah:

TaciAcolo
6th April 2008, 23:13
am luat 3 la cluj:D


Antrenorul care a adus linistea la formatia gorjeana, Eugen Neagoe, a declarat la final ca era convins ca va cistiga toate cele trei puncte la Cluj.

“Sint un antrenor fericit ca pot lucra cu asemenea jucatori, cu asemenea caractere. Era pacat ca acesti jucatori sa mearga sa joace in liga a doua. Am crezut si cred in continuare in ei, altfel nu ma intorceam la echipa. Sint bucuros ca sintem prima echipa care a cistigat pe terenul CFR-ului. Le-am spus si inainte de meci ca noi vom fi prima echipa care va cistiga la Cluj si imi doresc ca pina la final sa nu mai pierdem. Cred ca nu s-a decis astazi campioana. Imi pare rau pentru CFR si cred ca noi vom fi ultima echipa care va cistiga la Cluj”, a declarat Neagoe


Geana mare antrenor:D ..deabia astept meciul de duminica cu urziceni:ok:/OLE/ sa primim echipa cum trebuie

Celso
7th April 2008, 18:13
bai robyyy, parca il criticai pe Neagoe si pe jucatorii romani in iarna...ca sunt mercenari, vanzatori:D:evil: ... acu ce faci?:evil:

TaciAcolo
7th April 2008, 18:58
cativa jucatori au plecat in iarna:ok:


si oricum neagoe parca si`a schimbat atitudinea a fost bine ca a plecat pentru cateva luni:D

cocosila69
8th April 2008, 00:02
am zis eu ca luam patru puncte..exagerez daca vreau mai multe ?sau nu e frumos sa-l maniem pe cel de sus?

TaciAcolo
12th April 2008, 02:49
Pandurii a ajuns la mijlocul clasamentului, iar Neagoe, modest, spune ca amenintarea retrogradarii inca persista.

Sinteti antrenorul momentului in Romania, cum va simtiti?
Nu vreau sa fac un caz din asta. Vreau sa ramin cu picioarele pe pamint si sa imi vad mai departe de treaba. Sint un antrenor tinar si consider ca mai am multe de invatat.

Totusi, echipa ta a reusit sase victorii consecutive, iar victime au fost CFR Cluj si Dinamo, ambele in deplasare...
Imi pare bine ca am reusit sa facem aceste surprize, dar cred ca rezultatele noastre nu sint intimplatoare. Intimplator a fost ca am ajuns pe locurile de retrogradare, dar in aceste meciuri de care aminteai cred ca am demonstrat ca meritam mai mult. Din pacate, deocamdata avem ca obiectiv raminerea in Liga I.

Te mai asteptai la o rasturnare de scor la Dinamo?
Tot timpul trebuie sa speri. Asa trebuie sa fie un antrenor. Nu trebuie sa depui armele. Chiar le-am spus jucatorilor la pauza ca putem sa batem pe Dinamo, nu doar sa-i egalam.

Cum au reactionat jucatorii tai?
Nici unul nu a avut curajul sa spuna ceva, dar i-am simtit motivati si cu dorinta de victorie. Au facut un meci bun, am avut si sansa si au reusit sa obtina o victorie frumoasa, pentru care le multumesc.

Au avut si o prima speciala?
Nu. Pandurii au jucat pe 1.500 de euro la acest meci si astia sint singurii bani pe care ii vor primi pentru victoria din Stefan cel Mare.

Care e obiectivul pentru acest sezon?
Pai sa scapam de retrogradare si, de ce nu, sa obtinem un loc cit mai sus, poate chiar in primele opt echipe din Liga I. Dar mai avem un obiectiv. Vrem sa terminam campionatul neinvinsi. Este un pariu cu noi insine, un pariu cu miza simbolica.

Alexandru Piturca, fiul selectionerului, a fost unul dintre cei mai buni panduri cu Dinamo...
Intr-adevar a evoluat foarte bine, este intr-o evidenta crestere de forma. De cind m-am intors la echipa l-am vazut ca vrea sa dea peste nas tuturor celor care l-au condamnat si vad ca incepe sa-i iasa.

Relatia cu familia Piturca este una speciala, Victor este mentorul tau.
Da, si ma bucur ca am onoarea sa ma consult pe probleme de fotbal cu Victor Piturca, pe care eu il consider cel mai bun antrenor din Romania si unul dintre cei mai buni antrenori din lume. Macar de doua ori pe saptamina ma consult cu el.

Stiu ca aveti si afaceri impreuna. E adevarat?
Da. Am cumparat impreuna un teren de 5 ha linga groapa ecologica de gunoi a Craiovei. Vrem sa facem acolo o statie de sortare si reciclare a deseurilor, asa cum au orasele civilizate, dar deocamdata proiectul a stagnat din cauza unor neintelegeri cu Primaria Craiova. Este un proiect de aproape 5 milioane de euro pe care speram sa-l demaram cit mai curind posibil.

Revenind la fotbal, se spune ca la meciul „U“ Craiova - Pandurii din retur urma sa fii instalat in locul antrenorului care pierdea. A fost sa fie Pandurii.
Este o poveste mai veche, dar nu vreau sa vorbesc despre asta acum. Sint antrenor la Pandurii si nu are rost sa mai rascolim trecutul.

Si Pandurii, si „Stiinta“ au avut o primavara fructuoasa. Pandurii sase victorii consecutive, Craiova sapte meciuri fara infringere...
- E bine ca fotbalul in Oltenia are rezultate si mi-as dori ca acestea sa fie cit mai multe, iar gorjenii sa se bucure de rezultatele craiovenilor, si invers. Asa ar fi frumos.


Un interviu foarte frumos..si cu bun simt ..bravo geana sa vedem cum ii motiveaza pe baieti pt meciul de maine:ok:.