PDA

View Full Version : John Smit - capitanul campioanei mondiale



raduc30
3rd April 2008, 21:58
In emisiunea Rugby Total de la Sport.ro de sambata 5 aprilie ne intalnim cu unul dintre eroii Cupei Mondiale. Mergem in Franta la Clermont Auvergne pentru a-l vedea pe capitanul campioanei mondiale, sud-africanul John Smit.,
Sase capitani au ridicat pana acum Cupa Web ellis, John Smit este ultimul care a reusit acest lucru.

JOHN SMIT “A fost un moment magic. Nu cred ca voi mai avea vreodata acel sentiment. Am fost de doua ori fericit pana la extrem, i-am spus si sotiei mele, prima data a fost cand fetita noastra s-a nascut. A doua oara a fost cand am iesit campion mondial. Ridicarea acelui trofeu supreme in rugby a fost ceva incridibil. Vrei ca acele secunde sa se opreasca in timp”

Calitatile expetionale de lider ale lui Smit l-au facut foarte iubit in Franta, in timpul Cupei Mondiale de anul trecut. Dup ace a trecut de grupe, Africa de Sud a intalnit Fiji in sferturi, Fijienii veneau dupa un meci superb cu Tara Galilor. Sud-africanii incercau acum sa ii opreasca din élan pe fijieni.

JOHN SMIT “Sunt o gramada de lucruri pe care le putem invata din acest sport. Ce am invatat eu cel mai bine a fost ca atunci cand te afli intr-o situatie dificila, trebuie sa lupti pana la capat ca sa castigi. Asa am fost si noi cu Springboks dar am reusit sa fim o echipa foarte puternica.”

Dupa ce a invins Argentina in semifinale, Africa de Sud a jucat cu Anglia in finala. Africa de sud invinsese déjà Anglia in grupe.

JOHN SMIT “Cand am ajuns la Cupa Mondiala eram ferm convinsi ca putem sa castigam Cupa Mondiala. Si cred ca daca intri intr-o lupta fara sa ai sentimentul de invingator mai bine nu mai participi. La inceputul turneului ne-am spus ca moto-ul nostru este “Suntem campioni mondiali.” Si acest moto ne-a insotit pe tot parcursul celor 7 saptamani cat a tinut Cupa Mondiala. Orice am facut in acea perioada am facut-o cu acest gand – sa castigam Cupa Mondiala. Toti jucatorii erau insotiti de acest gand asa ca mie, capitanul echipei, mi-a fost mai usor. Toti aveau acelasi obiectiv – Cupa Mondiala”

Smit si-a condus echipa intr-o finala dominate de o aparare fenomenala a sud-africanilor si un picior de aur al lui Percy Montgomery.

JOHN SMIT “Am jucat in finala exact dupa planul de joc pe care il stabilisem. Tin minte ca m-am uitat in timpul meciului la trofeul mondial si m-am gandit – “wow chiar vom cuceri aceasta cupa?” Am fost emotionat si bucuros in acelasi timp – am controlat acel meci pe toata durata lui.”


[Notes:17:34:UPSOT:COMMENTATOR (English)]
THAT CONFIRMS IT, TIME UP, SOUTH AFRICA HAVE WON BACK THE WEBB ELLIS CUP!

JOHN SMIT “Primul lucru pe care l-am facut dupa fluierul final a fost sa-I multumesc lui Dzeu. Apoi l-am imbratisat pe arbitru, a fost primul om de langa mine si nu m0am putut stapani. Apoi am inceput sa plang. A fost un sentiment uimitor.”

Cand Jake White a preluat ca antrenor nationala Springboks cu 4 ani in urma, l-a numit pe Smit capitan. Relatia speciala antrenor – capitan a fost cheia succesului in Cupa Mondiala. Cei doi pastreaza si acum acelasi respect.

JOHN SMIT “A fost imens in crezul sau, in pregatirea sa, in relatia cu jucatorii, cu stafful si cu mine personal. Prietenia noastra a fost determinanta in succesul pe care l-am avut. Pentru a fi un cuplu bun antrenor – capitan, in primul rand trebuie sa existe prietenie si onestitate. Si cred ca asta a ajutat foarte mult.”

JAKE WHITE “Are calitati exceptionale de lider si a scos din fiecare coechipier ce avea el mai bun, indifferent daca era de culoare, africaans sau alb. Este un capitan unic si cred ca asta s-a vazut pe parcursul celor 7 saptamani ale Cupei Mondiale”

Dupa Cupa Mondiala Smit s-a decis sa plece din tara sa iubita Africa de Sud pentru a juca in Top 14 francez la Clermont Auvergne.

JOHN SMIT “Am stat mult sa cantaresc decizia de a pleca din tara mea. Ce m-a determinat a fost calitatea echipei unde am venit sa joc. Baietii de aici sunt deschisi catre nou, vor sa invete orice apare. Am ajuns intr-un loc unde spiritual de echipa este fenomenal.”

Chiar cand incepuse sa se obisnuiasca cu noul sau mod de viata in Franta, Smot s-a accidentat la genunchi. A parcurs insa perioada de recuperare si acum este din nou in forma buna. Inca mai are insa probleme cu invatarea limbii franceze.

JOHN SMIT TIME FOR SCHOOL!


JOHN SMIT “Este destul de dificil. Cele mai frustrante momente in privinta barierei de limba apar pe teren cand vrei rapid sa comunici ceva coechipierilor, sau sa intelegi ce ti se spune, si atunci numai limba franceza nu o am in cap. Inca nu m-am adaptat la rapiditatea limbii franceze.”

Noul antrenor al Africii de Sud, Peter de Villiers recunoaste si el calitatile de lider ale lui Smit. De Villiers l-a si reconfirmat deja capitan al nationalei. Smit i-a condos deja pe Springboks de 49 de ori.

JOHN SMIT “Nimeni nu este titular de drept, nimeni nu merita tricoul nationalei doar cu numele. Este un privilegiu de fiecare data cand primesti o noua selectie pentru tara ta. Daca esti destul de bun, joci. Acum, dupa Cupa Mondiala, va incepoe un nou capitol in rugbyul sud-african si abia astept sa parcurg paginile acestui capitol.”