PDA

View Full Version : Atentie arbitri - Sistemul de jurizare a competitiilor virtuale -



Iulya
2nd April 2008, 23:26
Notele vor fi de la 1-10 si se vor judeca partea tehnica si cea artistica:
Partea tehnica
Fiecare element va fi judecat overall adica pentru Sarituri va fi o nota pt spirale una si tot asa pana toate elementele care compun programul vor fo punctate. Se aduna apoi punctajul obtinut
La partea artistica: se vor puncta tot cu note de la 1-10 program componets pentru fiecare proba.
Se va aduna si va reiesi totalul . Apoi se face media intre punctajele fiecarui juriu si vom avea un punctaj total cu ajutorul caruia vom stabili clasamentele.

Exemplu de tabel de jurizare
Men SP:
Arbitru 1

Patinator X

Partea Tehnica:

Sarituri: o nota de la 1-10
Piruete:o nota de la 1-10
Secvente de Pasi:o nota de la 1-10
Total: -----

Componets/ Partea artistica:

Skating Skills:o nota de la 1-10
Transitions: nota de la 1-10
Performance/Execution:o nota de la 1-10
Choreography: o nota de la 1-10
Interpretation :o nota de la 1-10
Total ----

Punctaj total al arbitrului 1 pentru patinatorul X: : Total Partea tehnica + Partea artistica

Pentru fiecare proba veti primi un tabel asemanator in care doar veti completa notele acordate pentru fiecare patinator/pereche

ricochet4
2nd April 2008, 23:37
OK. Asteptam tabelul. O idee: dupa ce dam notele, sugestia mea (pentru transparenta) e ca toate notele arbitrilor (plus evident mediile si clasamentul) sa fie afisate pe site (sub forma de tabel sau pdf), pentru a putea fi analizate si descarcate.
Si Iulya, pentru Dumnezeu, se scrie "veti", nu "ve-ti".

Iulya
2nd April 2008, 23:42
mersi de corectura .... m-am grabit si am gresit ... imi pare rau!

O sa afisez notele insa fara sa mentionez ce note a dat fiecare arbitru ci doar arbitru 1, 2 etc.

Da spune daca e ok exemplu pe care l-am dat; mai trebuie sa recurgem la GOE? pentru ca mie mi se pare mai simplu asa decat sa fie strigat fiecare element ( asta presupune sa avem pe cineva care chiar cunoaste fiecare element) si noi doar sa acordam GOE.

Ce zici?

mikeyy
2nd April 2008, 23:45
Materiale de informare complete:
http://www.myfile.ch/?d=433ACB9A4

Geografu
2nd April 2008, 23:48
E perfect asa Iulia.
Nu mai e nevoie de GOE.Asta e parerea mea ! ;)

ricochet4
3rd April 2008, 00:20
OK, fara GOE. Astept tabelele. Mikeyy, degeaba ne dai acele PDF-uri, nu ne folosesc la nimic. Sint reguli care trebuiesc respectate in programe. E de bun simt ca patinatorii a caror programe le vom urmari le-au respectat.

Iulya
3rd April 2008, 00:53
Nu sunt degeaba puse, sunt informatii interesante, nu doar despre reguli ce trebuie respectate de sportivi.
Sunt informatii inclusiv despre punctarea partii artistice ( program componets) - un mic/mare ajutor pentru pentru a intelege punctarea acestei sectiuni.

Tabelele vor aparea dupa ce voi stii clar cati competitori vor fi. Pana atunci o sa pun exact pentru fiecare proba ce elemente se vor puncta

Elemnte Punctate Perechi

Partea Tehnica:
• Ridicari:
• Sarituri:
• Sarituri aruncate:
• Piruete:
• Secvente de pasi:
• Twist aruncat
• Spirale

Partea artistica/ Program Components:

• Skating skills - reflects the general quality of the skating.
• Transitions - covers how well the skater has executed the steps which link each element.
• Performance/execution - assesses style, posture and changes in speed. For pairs and ice dancing, it covers the balance between the performance of the two partners and the distance between them.
• Choreography - marks how well the movements, steps and music work together as a whole.
• Interpretation/timing - reflects how well the skater works in time with the music. For pairs it is the unison, and for dance the relationship between the two partners in interpreting and skating in time with the music.

--------------------------------------------------------

Elemente Punctate Baieti:

Partea Tehnica:

• Sarituri
• Piruete
• Secvente de pasi

Partea artistica/ Program Components:

• Skating skills - reflects the general quality of the skating.
• Transitions - covers how well the skater has executed the steps which link each element.
• Performance/execution - assesses style, posture and changes in speed. Choreography - marks how well the movements, steps and music work together as a whole.
• Interpretation/timing - reflects how well the skater works in time with the music

--------------------------------------------------------

Elemente Punctate Dans:

Partea Tehnica:
• Ridicari
• Piruete specifice probei de dans
• Secvente de pasi
• Twizzles

Partea artistica/Program Componets:

• Skating skills - reflects the general quality of the skating.
• Transitions/ Linking Footwork or Movements - covers how well the skater has executed the steps which link each element.
• Performance/execution - assesses style, posture and changes in speed. For pairs and ice dancing, it covers the balance between the performance of the two partners and the distance between them.
• Choreography - marks how well the movements, steps and music work together as a whole.
• Interpretation/timing - reflects how well the skater works in time with the music. For pairs it is the unison, and for dance the relationship between the two partners in interpreting and skating in time with the music.

--------------------------------------------------------

Elemente Punctate fete :

Partea Tehnica:

• Sarituri
• Piruete
• Spirale
• Secvente de pasi

Partea artistica/ Program Components:

• Skating skills - reflects the general quality of the skating.
• Transitions - covers how well the skater has executed the steps which link each element.
• Performance/execution - assesses style, posture and changes in speed. Choreography - marks how well the movements, steps and music work together as a whole.
• Interpretation/timing - reflects how well the skater works in time with the music

rocs_a
3rd April 2008, 10:38
ma scuzati daca intrerup, dar as vrea sa aduc un mic ajutor...pentru a va fi voua , arbitrilor, usor cu descoperirea tipului de saritura, as propune ca fiecare competitor sa aiba clip in limba engleza. Asa, comentatorii anunta fiecare saritura. Si sa va fie si voua mai usor sa apreciati . Una e sa faci o cvadrupla, alta un triplu axel :D

Tracoromana
3rd April 2008, 21:07
Sau atasam un mic dictionar. Ex. in rusa: 4(de la quadrupla) - cetiri; 3-tri; 2-dva;:)

Eu am intialnit la un comentariu in spaniola cand s-a spus triple toe loop si se sarise de fapt quadrupla.(am ignorat linkul asta sa nu induc in eroare arbitri).:P

ricochet4
3rd April 2008, 21:14
ce sa induci in eroare ? crezi ca stam sa bibilim atat exercitiile ? nu sintem arbitri de profesie, apreciem global. numai urmarind toate exercitiile de la toti concurentii ne ia cateva ore. iulya: nici acum nu am primit tabelul de punctaj. pe de alta parte, sper ca lucrezi la un program care sa centralizeze datele si sa faca mediile si clasamentul. pana la urma, cati concurenti sint ? nu am primit decat de la un singur concurent exercitiile.

Geografu
3rd April 2008, 21:17
Sunt 6 oameni :

1.Irinaidu
2.Whisper
3.Tracoromana
4.Madalina18
5.Rocs_a
6.Anne_marry

Si asa cum ai zis si tu decat Irina ne-a dat prin Pm setul de programe alese de ea ! :ok:

whisper
3rd April 2008, 22:31
Dar v-ati pus serios pe treaba:P
Imi cer scuze...eu nu am trimis inca programele, dar stiu ca mai e timp pana duminica:P Asa ca sper sa nu va suparati:)

Eu am intialnit la un comentariu in spaniola cand s-a spus triple toe loop si se sarise de fapt quadrupla.(am ignorat linkul asta sa nu induc in eroare arbitri)
:D am vazut si eu..nu stiu daca e vorba de acelasi:P..dar era tot in spaniola si incurcase sariturile.

Iulya
3rd April 2008, 23:15
Pana duminica e inca deschisa inscrierea si pana atunci asteptam si linkurile.
Asa ca nu va mai grabiti ca nu da nimic pe foc. Poate se mai incriu mai multi pana atunci.

Privitor la tabele ...daca erai atent am zis deja ca le primiti dupa ce stim cati concurenti sunt.Si asta inseamna dupa ce s-a terminat inscrierea. Cand vor fi gata le voi trimite, ok? Tot ce va trebui sa faceti e sa completati notele si sa mi le trimiteti! Voi centraliza eu notele si restul.

Sistematizarea datelor o voi face in Microsoft Excel si voi posta rezultatele si notarea arbitrilor intr-un document pdf. E ok asa?

Alte nelamuriri?

Inca ceva: Daca exista nelamuriri in privinta sariturilor eu si cu Mikeyy ne vom da silinta sa le recunoaste si va vom informa. So don't worry ! There's no SUGAR!!

P.s.Ma gandisem cate o proba pe zi. Cu care sa incepem? ce ziceti de Sp perechilor?

Geografu
3rd April 2008, 23:47
Intr-adevar ar fi bine o proba pe zi , dar eu ma gandeam in ordinea asta : dans,perechi,baieti,fete.
Restul ce ziceti ?

whisper
3rd April 2008, 23:57
Si cum se va face la dans? o seara pentru ambele programe(OD + FD) sau cate o dupamiaza pt OD si o seara pentru FD?

Geografu
4th April 2008, 00:03
Probabil ca o seara pentru OD si una pentru FD.
Nu Iulia ?

Iulya
4th April 2008, 00:05
cate o seara pt fiecare SP/Lp sau OD, FD

whisper
4th April 2008, 00:23
Daca va fi o seara pentru fiecare proba..va tine mai mult de o saptamana, nu?:thinkso:

Geografu
4th April 2008, 11:23
Pai 2 probe ori 4 categorii de concurs inseamna 8 zile.
Adica o saptamana si o zi Whis ! ;)

whisper
4th April 2008, 16:48
:cry: Stiam..dar eu ma gandeam ca va tine ca un CE ...ai uita de gala:D

Iulya
4th April 2008, 16:54
Da si o gala ....pt primii 5 clasati dar aici nu vor mai avea arbitrii treaba ...ci doar voi deschide un topic unde vom pune likurile alese :P
Daca vreti

whisper
4th April 2008, 17:03
Eu vreau gala:yes:

Geografu
4th April 2008, 17:06
Da Whis am uitat de gala , scuze.
Da ar fi frumos si o gala ca sa incheiem frumos ! :ok:

rocs_a
4th April 2008, 20:02
daaaa, gaaaalaaaaaa!!!! ce era mai frumos a fost uitat pt o scurta vreme

irinaidu
7th April 2008, 01:40
daaaaaa gala!!!!

Anisia
7th April 2008, 18:47
Organizati si banchet? :D

rocs_a
7th April 2008, 19:48
Poate banchet intre noi :) si facem rost de corpurile de carton ale patinatorlir si dansam cu ei :D

Geografu
7th April 2008, 20:09
Sefa stie.Adica Iulia.
Si daca ea e sefa inseamna ca ea va da de baut si de mancare in cazul unei mese ! :P

madalina18
7th April 2008, 20:14
mancare si bautura gratissssssssss.....asa mai merge!:happy

whisper
7th April 2008, 22:51
De masa ma ocup eu..si de muzica , daca vreti..doar am mai dat petreceri pe OLS:happy

Iulya
7th April 2008, 22:56
Ma gandeam eu ca ma ajuti cu banchetul, Ade!:kiss:

Programul competitiei:
Luni Perechi SP
Marti Fete SP
Miercuri Dans OD
Joi Baieti SP
Vineri Perechi Lp
Sambata Fete LP
Duminica Dans FD
Luni Baieti LP
GALA MARTI

Maine este Programul scurt al fetelor !! Toti membri juriului sunt rugati sa predea foile de arbitraj pana la ora 20.00. Competitia va incepe la ora 21.00

whisper
7th April 2008, 22:59
:kiss: Pai sigur Iulya..macar atat sa fac si eu:)

mikeyy
7th April 2008, 23:37
Sarituri ( de la cea mai grea la cea mai usoara)
1.Lutz
2.Flip
3.Loop(Rietberger)
4.Salchow
5.Toeloop
si Axel

Combinatii posibile ( de la cea mai grea la cea mai usoare)
1. triplu flip+triplu toeloop+ dublu loop
2. triplu lutz+triplu loop
3. triplu flip+triplu loop
4. triplu lutz+dublu toeloop
5. triplu flip+ dublu toeloop

ricochet4
7th April 2008, 23:40
Din punctul meu de vedere sint doua sarituri: cu spatele si Axel.

mikeyy
7th April 2008, 23:41
O sa auzi comentatorul ce sarituri spune ca a facut patinatorul si astfel folosind aceasta lista poti sa faci o diferenta intre un program si altul

ricochet4
7th April 2008, 23:45
Numai sa nu fie rusi. Aia molfaie cuvintele, nu prea intelegi mare lucru. In lista ta, cred ca ai gresit la sarituri (nu combinatii). Imi vine greu sa cred ca Axelul e cea mai usoara. Dimpotriva.

mikeyy
8th April 2008, 00:00
Dupa cum ai vazut nici nu i-am dat numar axel-ului pentru ca e diferit de celelalte si in plus e element obligatoriu in programe. Toate fetele fac dublu, iar baietii fac triplu ( cam toti cei din top 24 mondial....exceptie Lambiel :D )

whisper
8th April 2008, 00:07
:D Nu fi rau ...saracu Lambiel:cheer:

irinaidu
8th April 2008, 03:03
ce mancare si bautura gratis??? eu deja am inceput sa petrec :P

rocs_a
8th April 2008, 15:35
vaaaai domnule arbitru!!!!
cum poti fi subiectiv in calitate de arbitru cu nenea steph?
pai sa vezi tu ce triplu axel marca lambiel ti-am pregatit eu !

mikeyy
8th April 2008, 15:48
E bine atunci!...sunt corect..daca face triplu il voi puncta pentru trilplu,iar daca face dublu il voi puncta pt dublu....:D

rocs_a
8th April 2008, 15:59
E bine atunci!...sunt corect..daca face triplu il voi puncta pentru trilplu,iar daca face dublu il voi puncta pt dublu....:D

uof uof, toma necredinciosule! las ca vezi tu triplu pe inregistrare :cool:

Cristinush
8th April 2008, 16:19
I-auzi, Mikkey..Rocsana iti declara razboi:cry: :P

Tracoromana
8th April 2008, 17:13
Nu mituiti arbitru' !!! :angry::P

whisper
8th April 2008, 18:18
Asa Rocsana! Bravo..arata-le ca musiu Steph stie sa sara si triplul axel...:cheer: Steph:cheer:

:cry: Doamne am ajuns sa incurajez contracandidatii:cry:

http://i42.servimg.com/u/f42/12/22/79/24/allezg10.gif (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=15&u=12227924)ALLEZ BRIAN!http://i42.servimg.com/u/f42/12/22/79/24/allezg11.gif (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=16&u=12227924)
http://i42.servimg.com/u/f42/12/22/79/24/92241210.gif (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=14&u=12227924)

irinaidu
8th April 2008, 18:50
noi nu zicem ca nu stie dar nu prea vrea sa arate si altora ca stie :P

whisper
8th April 2008, 18:52
E scretos..il tine doar pentru el:cry:

rocs_a
8th April 2008, 19:02
eh, are si el momente bune, si momente proaste :)
nu mituim arbitrul, il imbunam :)

ricochet4
8th April 2008, 19:07
vaaaai domnule arbitru!!!!
cum poti fi subiectiv in calitate de arbitru cu nenea steph?
pai sa vezi tu ce triplu axel marca lambiel ti-am pregatit eu !

"marca lambiel" in ultimul timp nu e un motiv de lauda la triplu axel :)

ricochet4
8th April 2008, 19:09
nu mituim arbitrul, il imbunam :)

lasa, ce taie mikeyy pun eu :D mai ales ca sint fan lambiel declarat. :drak:

whisper
8th April 2008, 19:23
:D Ce rau ca nu e nici un arbitru fan Brian-declarat:cry:
Dar Caro-e careva:D

ricochet4
8th April 2008, 19:24
Nu e Iulya ?

mikeyy
8th April 2008, 21:32
Nu ma puteti nici mitui nici imbuna :D

Geografu
8th April 2008, 21:33
Mie imi place de Caro....:rolleyes::)

rocs_a
8th April 2008, 21:50
Ade, sa stii ca initial pe caro am vrut sa o aleg :D really... daca stiam ca o vroiai pe miki faceam schimb :)
ah, chiar ... citisem undeva ca miki ar semana cu Tutankamon :no::lol:

whisper
8th April 2008, 22:52
Cum sa semene Miki cu Tutankamon:mda:
Iulya e fana Lindemann..dar a inceput sa tina si cu Brian...
Alex..astept notele pentru Caro:D

rocs_a
8th April 2008, 23:00
dar noua nu ni se dezvaluie alaturi de note si numele arbitrului? :drak:

madalina18
8th April 2008, 23:01
:happy vrei sa se arunce in ei cu brichete?:happy

rocs_a
8th April 2008, 23:04
neah...dar la sistemul vechi se stia ce tara da nota. la asta vechi poate ca scrie numele arbitrilor pe fisele cu notele date..nu stiu sigur asta.

whisper
8th April 2008, 23:06
:D Nu a zis Iulya de la inceput ca nu le va scrie:)

Iulya
8th April 2008, 23:20
neah...dar la sistemul vechi se stia ce tara da nota. la asta vechi poate ca scrie numele arbitrilor pe fisele cu notele date..nu stiu sigur asta.

Nu sunt scrise decat Arbitru 1 Arbitru 2 si tot asa din ce tin eu minte.

whisper
8th April 2008, 23:25
Multumesc Alex pentru note:cry: Glumesc nu stiu cine a dat notele mai mari..dar au fost pe merit:D

ricochet4
8th April 2008, 23:51
Eu va spun cinstit. Nici nu ma uit care patinator apartine caruia, eu arbitrez concurentul.

Geografu
9th April 2008, 18:28
I-am dat notele Iuliei ! :ok:

whisper
9th April 2008, 19:54
Eu va spun cinstit. Nici nu ma uit care patinator apartine caruia, eu arbitrez concurentul.
:ok: asa si trebuie:)

Iulya
14th July 2008, 20:56
In primul rand vreau sa imi cer scuze pentru pauza atat de mare pe care a luat-o competitia.
AM o mare rugaminte catre arbitri: Mai puteti sa imi trimiteti inca odata notele pentru ultimele probe pentru ca intre timp din cauza unei pb la calcam pierdut numeroase documente printre care si fisierul cu notele de la Friendship Cup. :headbang: iar linkurile au expirat! Claudia eu mai caut prin mail da cred ca am sters e-mailurile tale dupa ce am luat notele !

Inca odata scuze pentru intarziere!

P.s. am mai vb mai demult cu Mihai si discutam posibilitatea de a tine o competitie cu "programe virtuale" create de competitori, ce ziceti ati fi interesati?
O sa postez si exemple cat de curand!

whisper
14th July 2008, 23:37
:thinkso: Adica sa cream noi un montaj...cred ca e cam greu..eu nu am nici timpul si nici wmm-ul meu nu imi mai citeste clipurile. Imi lipsesc iar codecurile...:(

irinaidu
14th July 2008, 23:47
iulia, cred ca tu esti singura capabila sa faci asa ceva.

Iulya
15th July 2008, 01:39
ajutor tehnic pot sa acord fiecaruia ( oricum pt comp asta o sa fie un dead line mai luung)... tot ce ar trebui sa faceti e sa selectati muzica, clipurile ( elementele exact) si sa alegeti ordinea lor
eu cred ca ar fi interesant

whisper
15th July 2008, 23:10
Multumi Iulya...dar pe langa faptul ca tre sa facem un montaj(sa zicem ca m-as descurca:P) tre sa recunoastem si sariturile..sa nu ma trezesc ca pun numai triple axel ori cine stie ce saritura care se repeta de nush cate ori...iar eu nu le stiu :hideup: :oops:

PS: Am putea incerca sa unim piruetele lui Stephy cu sariturile lui Brian:))

ricochet4
17th July 2008, 04:23
Eu pot sa iau un dublu Axel si sa-l lipesc cap la cap in timpul rotatiilor si sa spun ca e cvadruplu :D

whisper
27th July 2008, 23:38
Se mai aude ceva in legatura cu FC? :P

Tracoromana
28th July 2008, 11:02
Eu pot sa iau un dublu Axel si sa-l lipesc cap la cap in timpul rotatiilor si sa spun ca e cvadruplu :D

sau poti sa-l iei de-a gata:
http://www.youtube.com/watch?v=DL7J79vm5BE

whisper
30th July 2008, 00:00
Nimic nou sub soare? :P

Iulya
30th July 2008, 00:06
Nu inca

whisper
30th July 2008, 00:10
:) Oki..asteptam :P

mikeyy
30th July 2008, 00:14
Sa-mi transmiteti si mie cand trebuie sa ma apuc doar.

Iulya
30th July 2008, 00:37
Pai cat mai repede ( daca eu am facut pocinogul si am pierdut notele arbitri trebuie sa mi le trimita din nou ..pe ale claudiei le am ...si vorbisem cu alex sa asteptam sa termine cu admiterea)

mikeyy
30th July 2008, 00:39
Am o mica problema :( ...m-am uitat acum la mesajele private si nu mai am programele concurentilor. Daca le ai Iulia...poti sa-mi dai si mie pls un forward? Ca le-as face zilele astea pana incepe Olimpiada.

whisper
17th August 2008, 19:46
Ceva nou la orizont..mai continuam competitia ori nu :P

Iulya
6th April 2009, 22:50
Cateva sugestii pentru a modifica sistemul de jurizare a competitiilor virtuale:
Un puntaj bonus pentru dificulate ( de la 1-5 pct in functie de nivelul de dificultate) as sugera ca acesta sa fie la fel pentru toti arbitri si sa fie stabilit de unul dintre arbitri care are cunostinte tehnice .
Bonus de executie a programului - de la 1-5 stabilit de fiecare arbitru (desi asta e cam inclus in punctajul de la Program components )
1 punct deductie pentru cazatura
clasament final pe echipe similar cu cel de la Team Trophy

whisper
7th April 2009, 00:23
Cand mai organizam o competitie virtuala?:D

Geografu
9th April 2009, 14:49
Cateva sugestii pentru a modifica sistemul de jurizare a competitiilor virtuale:
Un puntaj bonus pentru dificulate ( de la 1-5 pct in functie de nivelul de dificultate) as sugera ca acesta sa fie la fel pentru toti arbitri si sa fie stabilit de unul dintre arbitri care are cunostinte tehnice .
Bonus de executie a programului - de la 1-5 stabilit de fiecare arbitru (desi asta e cam inclus in punctajul de la Program components )
1 punct deductie pentru cazatura
clasament final pe echipe similar cu cel de la Team Trophy


De acord cu punctele 3 si 4, ar fi frumos ca la final sa facem o ierarhie intre useri, cu puntaje ingloband toate probele la care au participat.
Despre nuamrul 2, cum ai zis si tu Iulia, punctajul de dificultate este inregistrat deja la componentele programului.
Iar la prima propunere, cred ca e destul de greu sa apreciem dificultatea unui exercitiu, oricat ne-am pricepe poate unii dintre noi la patinaj. Insa vedem ce si cum...

Iulya
9th April 2009, 15:52
punctajul de executie e inclus .... cel de dificultate l-as agrea pentru a evita sa se castige cu programe curate dar slab valorice

mikeyy
9th April 2009, 22:08
Ceea ce as mai vrea eu...ar fi sa nu mai existe diferente mai mari de 2 pct intre arbitrii. Cel putin la ultima competitie au fost difente uriase intre punctaje....mult prea mari.

ricochet4
9th April 2009, 23:56
Rugamintea mea pentru toti arbitrii e sa arbitreze dupa cum vad ei si nu dupa notele pe care unele clipuri le includ la final de program.

Tracoromana
10th April 2009, 09:24
As mai sugera ca LP sa fie notat cu punctaj dublu fata de SP; argumente:
-nr elementelor e mai mare,
-timpul si efortul sunt mai mari,
-in Cop se dubleaza pcjul pentru cele 6 componente la LP;
-si pe vremea notelor Sp-ul reprezenta 30% din punctajul final;
-cu alte cuvinte nu-i totuna, nu-i acelasi 10.

ricochet4
10th April 2009, 20:19
Cred ca e o mica diferenta si intre noi si arbitrii reali.