PDA

View Full Version : Indisponibilitati in lotul Farului



tchibos
20th July 2006, 23:17
Lungu în locul lui Voiculeț

În lotul de 18 al Farului va interveni o singură modificare față de cel din Franța, Lungu în locul lui Voiculeț, accidentat, a declarat Momcilo Vukotic. „Pe Liviu Mihai încă nu putem să ne bazăm. A încercat și ieri (n.n. - miercuri) să lucreze la capacitate maximă, dar încă nu e gata. Mai are nevoie de antrenamente și jocuri până la forma de vârf. Azi (n.n. - ieri), echipa a doua are un amical, unde vor juca mai mulți fotbaliști de la Farul I, printre care și Liviu. Îi voi urmări pe toți“, a punctat antrenorul, care a dezvăluit și că, miercuri, fundașul Szabolcs Perenyi a venit la club, negociindu-se contractul său cu Farul. (M.B.)


Cuget Liber

tchibos
26th July 2006, 00:19
Lungu, din nou accidentat

Pentru primul meci din Liga I, programat vineri, de la ora 18.00, la Arad, în compania nou-promovatei UTA, Momcilo Vukotic se confruntă deja cu probleme de efectiv. Florin Lungu a suferit o entorsă la glezna piciorului drept, Claudiu Voiculeţ are o întindere musculară, iar Liviu Mihai este incomplet refăcut după o accidentare mai veche. În plus, portughezul Mario Carlos a părăsit gruparea de pe litoral după ce şi-a reziliat contractul pe cale amiabilă. Singura veste bună este venirea lui Szabolcs Perenyi, care a semnat un contract pe trei ani cu Farul. Fundaşul stînga a fost adus de la Dinamo, în contul transferului lui Cosmin Paşcovici.

b3bito
26th July 2006, 11:13
asta e accidentat de soarta :D

Nelu56
27th July 2006, 12:52
si si-a mai si prelungit contractul cu Farul

tchibos
2nd August 2006, 13:14
Todoran, în vizită la Pompiliu Popescu

Mijlocaşul farist Dinu Todoran va fi consultat, astăzi, la Bucureşti, şi de medicul echipei naţionale, Pompiliu Popescu, în urma accidentării pe care a suferit-o la Arad şi care îi creează în continuare probleme. Todoran a părăsit terenul încă din minutul 30 al partidei UTA - Farul, fiind înlocuit de Marius Soare

ULTRAS-CT
2nd August 2006, 15:08
nu joaca in meciul cu galati :(

Ultras Farul
2nd August 2006, 21:19
Pacurar , Voiculet joaca???

Klingon
3rd August 2006, 06:54
Dinu Todoran a prins doar 28 de minute în meciul din prima etapă cu UTA, fiind schimbat din cauza unor dureri la piciorul drept. Ieri, mijlocaşul constănţean a fost la un control la medicul echipei naţionale, Pompiliu Popescu, şi a aflat că are un cheag de sînge la coapsa piciorului drept, urmînd să lipsească aproximativ o lună. Astfel, el va reveni pe teren abia în etapa a 6-a, în partida cu Ceahlăul. (Ionuţ Coman - Constanţa)
GSP

tchibos
3rd August 2006, 08:22
Pacurar , Voiculet joaca???


din cate stiu eu nu au nimic, deci sunt apti, insa Pacurar cred ca va incepe ca rezerva

kerosene
3rd August 2006, 12:45
"Rechinii" au fost învinşi de Delta Tulcea

Accidentat la Arad, Dinu Todoran va reveni abia în septembrie


Marţi seară, FC Farul a susţinut ultima verificare înaintea partidei cu Oţelul Galaţi, programată mîine (ora 20.00), din etapa a doua a Ligii I. Elevii lui Momcilo Vukotic şi Lucian Marinof au primit vizita divizionarei secunde Delta Tulcea, pregătită de constănţeanul Constantin Gache. Fără Barbu, Lungu, Senin, Voiculeţ, Todoran, Guriţă (accidentaţi) şi Curcă (menajat), "rechinii" au încheiat prima repriză în avantaj minim, Apostol înscriind în min.41 din pasa lui Liviu Mihai. La pauză antrenorii constănţeni au schimbat aproape în totalitate echipa, singurul jucător păstrat în teren fiind Soare. Nou-promovată în al doilea eşalon, Delta Tulcea a profitat de fragilitatea echipei constănţene din partea a doua şi a obţinut o victorie meritată după aspectul jocului. Golurile tulcenilor au fost înscrise de Nanu (min. 52) şi Ştefan Ciobanu (min. 65). Rămasă singura echipă dobrogeană în Liga a II-a, după ce Tugrul Koparan a privat mişeleşte judeţul nostru de o echipă în al doilea eşalon prin vînzarea locului lui FC Altay la Tîrgovişte, Delta Tulcea are în lot nu mai puţin de 12 jucători ex-constănţeni: Grigorov, C.Mocanu, N.Niţă, Cîju, D.Petre, Şt.Ciobanu, Pleşa, L.Ştefan, Budur, Floricică, Lucan şi Pantelie. Farul ar fi putut evita înfrîngerea în min.89, cînd Tibor Moldovan a ratat cu poarta goală după ce driblase şi portarul! Iată şi echipa folosită de antrenorii constănţeni: Vlas (46 Stanca) - Băcilă (46 Farmache), Gheară (46 Armando), Şchiopu (46 Măţel), L.Florea (46 Perenyi) - Soare, Larie (46 Boghiţoi), Păcuraru (46 L.Mihai II), I.Apostol (46 Fl.Neaga) - L.Mihai (46 T.Moldovan), Disney (46 D.Florea).

Todoran şi Voiculeţ revin peste o lună!

În această seară, de la ora 20.00, constănţenii vor susţine o ultimă şedinţă de pregătire la lumina reflectoarelor. Pînă la ora jocului cu Oţelul sînt aşteptaţi să fie refăcuţi Barbu, Lungu şi Guriţă. Accidentat la Arad şi înlocuit în min. 30, Dinu Todoran va absenta aproximativ o lună din echipa constănţeană. Todoran a fost consultat ieri, în capitală, de medicul echipei naţionale Pompiliu Popescu, care i-a descoperit mijlocaşului constănţean un cheag de sînge la coapsa piciorului drept. Lui Todoran i s-a recomandat o săptămînă repaos forţat, apoi zece zile de alergări uşoare şi abia la sfîrşitul lunii poate începe antrenamentele cu mingea. Revenirea lui Todoran în echipa Farului este estimată pentru 9 septembrie, cînd "rechinii" vor primi vizita Ceahlăului Piatra Neamţ în etapa a VI-a. Tot atunci ar putea reveni şi Voiculeţ, a cărui accidentare la gleznă este mai gravă decît se estima.

Telegraf


Parca nu era de ajuns cati erau accidentati acum s-au inmultit.N-o sa mai avem cu cine juca:( :( :(

tchibos
4th August 2006, 01:39
Patru absenţi cerţi la Farul

Contra Oţelului, Farul nu îi va putea folosi sigur pe Todoran, Barbu, Voiculeţ şi Senin. „Dinu are câteva zile de repaus total, după care vom vedea care va fi situaţia sa şi cât va mai lipsi. Voiculeţ cred că va începe să lucreze de luni. El a încercat să se pregătească la capacitate maximă, dar a simţit dureri după primul antrenament şi s-a oprit“, a explicat Momcilo Vukotic. Cu semnul întrebării pentru meciul de azi mai sunt Guriţă şi Lungu, care nu s-au pregătit cu echipa

ULTRAS-CT
4th August 2006, 23:50
bine ca am invins si cu multi jucatori de la echipa a2a .. chiar daca la 2-1 am tremurat un pik .. inca o data e bine ca am luat cele 3 puncte :ok:

Klingon
6th August 2006, 21:25
Constantenii au avut aseara patru titulari indisponibili, cel mai grav fiind Dinu Todoran, care s-a accidentat in meciul cu UTA. Desi, initial, se credea ca va sta pe margine o luna de zile, se pare ca pauza va fi mai scurta. "Accidentarea nu este atit de grava, voi sta pe tusa numai opt zile", a punctat jucatorul.
Sport Total

danny del corco
7th August 2006, 11:06
Ce mai stiti despre Adi Senin ? Sper ca toti cei accidentati sa se refaca mai repede, intrucat cred ca meciul cu Vasluiul nu este nici pe departe atat de usor pe cat ar parea la prima vedere.

Ultras Farul
7th August 2006, 11:21
Senin se reface abia peste o luna , asa am auzit.

kerosene
8th August 2006, 14:34
Căpitanul Farului, Mihai Guriţă a scăpat de probleme medicale:

"Voi fi în teren împotriva Vasluiului"

Mihai Guriţă speră să dea primul gol în acest sezon în partida cu FC Vaslui

"Vrem punctaj maxim în primele trei etape", anunţa căpitanul Mihai Guriţă înaintea debutului Ligii I, optimismul său fiind dat de prestaţiile bune ale Farului în Cupa UEFA-Intertoto. Planurile "veteranului" formaţiei de pe Litoral au fost date peste cap încă din etapa de debut, cînd "rechinii" au smuls doar un rezultat de egalitate la Arad, 1-1 cu UTA. Victoria clară înregistrată cu Oţelul Galaţi "a pus" echipa pregătită de Momcilo Vukotic pe locul 6 după două etape, cu +1 în clasamentul "adevărului". "Am demonstrat că sîntem o echipă puternică, în ciuda numeroaselor accidentări", şi-a lăudat tehnicianul sîrb elevii, dar Iulian Apostol a avertizat: "Nu trebuie să vorbim acum despre cupele europene. S-au scurs doar două etape şi campionatul este lung. Am început bine, dar trebuie să continuăm la fel".

Succesul de vineri seară, 3-1 cu Oţelul, în etapa a doua, dar şi faptul că Farul va disputa următorul joc, cu FC Vaslui, abia duminică, l-a determinat pe Vukotic să le ofere jucătorilor două zile libere. "Rechinii" au revenit la antrenamente ieri după-amiază, pentru a pregăti întîlnirea cu moldovenii. Principala grijă a staff-ului tehnic al Farului este recuperarea accidentaţilor, care au lipsit în disputa cu gălăţenii. Dacă Dinu Todoran, Claudiu Voiculeţ şi Adrian Senin sînt indisponibili pentru o perioadă mai lungă de timp, se fac eforturi pentru ca Florin Lungu şi Ion Barbu să fie apţi de joc. Primul a încercat să se pregătească normal înaintea partidei cu Oţelul, dar a resimţit dureri şi nu a fost forţat. Vestea bună a venit de la Mihai Guriţă, care a acuzat probleme medicale la finalul disputei cu gălăţenii, fiind scos pe targă în afara terenului. "Nici nu-mi vine să cred că am scăpat de dureri. Pot să mă antrenez normal şi cu siguranţă voi juca împotriva vasluienilor", a spus căpitanul Farului, care a suferit săptămîna trecută o ruptură fibrilară la coapsa piciorului drept.

kerosene
10th August 2006, 11:41
Florin Lungu revine în primul “unsprezece“

Jucător de bază pentru FC Farul în ultimii anii, mijlocaşul Florin Lungu a trecut prin momente dificile la finalul sezonului trecut, ajungînd pe banca de rezerve. Participarea în Cupa UEFA-Intertoto l-a prins accidentat, mijlocaşul disputînd doar returul cu Auxerre, cîştigat de constănţeni cu 1-0. Din păcate, problemele medicale l-au făcut să rateze debutul Ligii I, antrenorul Momcilo Vukotic fiind forţat să evolueze cu doi închizători fără experienţă, Păcuraru şi Larie. Fostul căpitan al "rechinilor" are şanse mari să revină în primul "unsprezece" în meciul cu FC Vaslui, din etapa a treia, programat duminică, de la ora 18,00. "Am făcut antrenamente normale din punct de vedere fizic în ultimele zile şi voi începe să lucrez şi cu mingea, pentru că nu mai simt nici un fel de dureri. Mai sînt trei zile pînă la ora partidei şi dacă totul decurge normal, voi fi apt de joc. Spre bucuria mea, nu a fost vorba de o ruptură musculară, ci doar de o contractură mai puternică", a spus Lungu. Chiar dacă vasluienii au pierdut clar în etapa trecută, 2-5 pe teren propriu cu UTA, mijlocaşul constănţean crede că echipa de pe litoral are o misiune dificilă în tentativa de a lua cele trei puncte. "Nici o partidă nu seamănă cu alta, iar vasluienii au nevoie disperată de puncte. Ne convenea mai mult dacă învingeau în etapa trecută, pentru că aveau altă stare de spirit. La Vaslui sînt oameni care se pricep la fotbal, iar acest lucru s-a văzut în sezonul trecut, cînd au scăpat de retrogradare. Vom avea un meci greu din toate punctele de vedere", a spus Lungu. Acesta a parafat ieri actele pentru noul contract cu Farul, care se întinde pe următoarele două sezoane. "Mă simt mai liniştit în acest moment, dar trebuie să scap de accidentări", a explicat Lungu.

tchibos
15th August 2006, 09:51
„Stâncile“ Farului, doborâte la Vaslui

Decebal Gheară va rata meciul cu Unirea Urziceni, iar Ion Barbu are şanse infime să joace, după ce ambii s-au accidentat în confruntarea de duminică

FC Farul s-a ales cu cei mai puternici doi stoperi ai săi accidentaţi după meciul de la Vaslui. Titularul Decebal Gheară a clacat la încălzire, iar înlocuitorul său, Ion Barbu, nu a rezistat decât până în minutul 62, după ce s-a lovit la umăr încă din startul partidei.

Din păcate, accidentarea lui Gheară (ruptură la muşchiul geamăn al piciorului stâng), îl împiedică să joace în partida de campionat cu Unirea Urziceni, de vineri, fiind puţin probabil ca „Bombardierul“, care era în mare formă, să intre pe teren chiar şi în următoarea confruntare, cea de pe terenul Stelei. „S-a întâmplat la încălzire, la ultima lansată, din pricina terenului foarte prost de la Vaslui. M-am temut să nu fie ceva mai rău, la tendon. Nu am putut să dorm toată noaptea de grijă“, a declarat Gheară, pentru „Cuget Liber“.

Ghinion şi pentru Ion Barbu, care prinsese iar echipa la acest meci. Fundaşul a suferit o disjuncţie acromioclaviculară de gradul 1 la umărul drept şi are şanse mici să poată fi folosit în meciul cu Urziceniul. „Am avut un duel, la începutul meciului, cu atacantul Viorel Frunză, în urma căruia am căzut rău pe umăr. Am jucat apoi cu dureri mari. Nu puteam sări la cap şi nu puteam ţine mâna normal, alergând cu ea în şold. Am înţeles că trebuie să am o săptămână de repaus. Eu aş vrea să joc cu Unirea, dar să văd şi dacă pot“, ne-a precizat Barbu. După ce a fost înlocuit şi acesta, în centrul defensivei fariste, lângă Şchiopu, a fost coborât de la mijlocul terenului Vasilică Păcuraru.

Senin intră astăzi la minge

Dintre ceilalţi „rechini“ care au întâmpinat în ultimul timp probleme medicale, Adi Senin va intra de astăzi la minge şi este posibil să fie apt de joc pentru 15 - 30 de minute la întâlnirea cu Urziceni. Voiculeţ în schimb, mai mult ca sigur, nu va primi acceptul de a lucra cu balonul mai devreme de vineri, ceea ce ar face improbabilă folosirea sa contra Unirii, iar Todoran este în curs de recuperare, mai durând până va reveni pe teren.

Catalin 06
15th August 2006, 12:10
Bai ce ghinion , s-a accidentat exact cand incepuse sa joace f.bine. Asta e , insa in fotbal mai ai nevoie si de noroc

tchibos
16th August 2006, 10:41
Farsa lui Guriţă

După ce a marcat, la Vaslui, al doilea gol al Farului, căpitanul „rechinilor“, Mihai Guriţă, a stârnit îngrijorare în rândul constănţenilor, când, în bucuria de după reuşită, a fugit şchiopătând, după care s-a prăbuşit! Nu a fost însă nici urmă de accidentare, ci numai o simulare, în glumă. Aşa a ales Guriţă să sărbătorească primul său gol din acest campionat. „A fost doar un truc de-al meu. N-am nimic, sunt apt 100%. A fost o chestie care mi-a venit pe moment. Mi-aş dori însă să mi se întâmple la fiecare meci de acum încolo“, ne-a precizat, râzând, Mihai, care a dezvăluit că la fel s-a bucurat şi în urmă cu câţiva ani la un gol pe terenul Stelei

tchibos
17th August 2006, 09:10
Gheară nu va juca în meciul cu Unirea Urziceni

Pentru meciul cu Unirea Urziceni, care se va disputa mâine seară, de la ora 20, pe stadionul „Farul“, antrenorul principal al trupei rechinilor, Momcilo Vukotici, nu va putea folosi cinci jucători, care se confruntă cu probleme medicale. Mai vechilor accidentaţi Dinu Todoran, Adrian Senin, Claudiu Voiculeţ sau Ion Barbu, li s-a alăturat şi Decebal Gheară. Stoperul alb-albaştrilor a devenit indisponibil după meciul cu FC Vaslui, absenţa sa din sistemul defensiv conceput de „Lup“ fiind foarte importantă.

„Gheară a suferit o ruptură musculară şi nu are nici o şansă de recuperare pentru partida cu Unirea. Medicii i-au recomandat o pauză de cel puţin o săptămână“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Lucian Marinof, antrenorul secund al Farului.

Ieri, fotbaliştii constănţeni au efectuat o şedinţă de pregătire, dimineaţa, iar seara au intrat în cantonament.

dorryn
17th August 2006, 14:41
dar e vreun joc in care sa jucam cu prima echipa?(daca avem asa ceva) ..e pe dracu..

kerosene
17th August 2006, 18:52
dar e vreun joc in care sa jucam cu prima echipa?(daca avem asa ceva) ..e pe dracu..

Cred ca la anu` prin retur :( (in cel mai fericit caz) :(

kerosene
17th August 2006, 18:55
Reintrare amînată cu două săptămîni

Mijlocaşul Farului, Adrian Senin, nu este refăcut complet



Revenit la antrenamente după aproape două luni de absenţă, Adrian Senin mai trebuie să aştepte cel puţin două etape pentru a reintra pe gazon. Mijlocaşul Farului s-a accidentat în meciul retur cu Pobeda Prilep din primul tur al Cupei UEFA-Intertoto, suferind o fractură la glezna piciorului stîng. După ce a stat trei săptămîni cu piciorul în ghips, Senin a început recuperarea, iar luni după-amiază a intrat pentru prima oară la lucrul cu mingea. Rezultatele nu au fost însă cele mai bune, jucătorul acuzînd dureri în zona accidentării. "Am făcut alergări uşoare şi am intrat la tradiţionalul 5 la 2, dar m-am ferit de miuţe. Iniţial nu am resimţit dureri, dar ulterior piciorul s-a umflat şi a început să mă doare. Îmi doresc mult să revin, strîng din dinţi, însă nu vreau să risc vreo recidivă. Probabil că voi continua cu alegările uşoare cel puţin o săptămînă", a mărturisit jucătorul. Din cauza problemelor medicale, Senin nu are şanse să joace în meciul de vineri, cu Unirea Urziceni, şi este puţin probabil să prindă lotul pentru derby-ul cu Steaua, din etapa a cincea a Ligii I. Mijlocaşul constănţean ar putea reveni abia pe 9 septembrie, cînd "rechinii" evoluează pe teren propriu, în compania Ceahlăului Piatra Neamţ. "Am avut un ghinion incredibil, să mă accidentez tocmai la începutul sezonului. Sper totuşi să scap de aceste accidentări şi să joc cît mai multe meciuri", a adăugat Senin.

tchibos
18th August 2006, 08:35
Cinci fotbalişti de bază - accidentaţi

Vukotici se confruntă cu probleme de lot, nu mai puţin de cinci fotbalişti de bază (I. Barbu, Gheară, Senin, Todoran şi Voiculeţ) fiind indisponibili, din cauza unor mai vechi sau mai noi accidentări. Nici unul dintre ei nu va fi recuperat pentru meciul de astăzi, însă tehnicianul spune că are soluţii pentru a acoperi aceste absenţe, în special în compartimentul defensiv.

„Suntem profesionişti şi trebuie să ne descurcăm în orice situaţie. Avem un lot omogen. Lungu este pregătit să intre în joc, Păcuraru poate fi folosit pe mai multe posturi, încă nu m-am decis asupra formulei de start. Sigur, îmi doresc ca aceste probleme medicale să fie rezolvate cât mai repede, recuperarea să decurgă fără complicaţii, pentru că am nevoie de toţi jucătorii. Ne aşteaptă un sezon greu, în care luptăm pe mai multe fronturi, şi sperăm să fim feriţi de alte accidentări“, a explicat Vukotici.

armandito
18th August 2006, 11:03
e problema in aparare cu Barbu si Gheara absenti. sunt curios ce formula va avea Farul in aparare, oricum Unirea Urziceni nu prea pun probleme in atac

tchibos
22nd August 2006, 18:36
Maxim poate juca la Bucureşti

Staff-ul medical urma să se pronunţe aseară asupra fotbaliştilor ce vor putea fi recuperaţi până la disputa din capitală. Oricum, pentru astăzi lotul de jucători va fi împărţit în două grupe, un eşantion dintre aceştia urmând a fi pus la dispoziţia echipei secunde, echipă ce joacă azi în Liga a III-a.

O situaţie aparte o prezintă Maxim. Eliminat vineri seară pentru cumul de cartonaşe, el este automat suspendat pentru o etapă. Cum el face parte şi din lotul FC Farul II, ex-bucureşteanul îşi va ispăşi sancţiunea astăzi. În aceste condiţii, absolut regulamentar, el va putea fi folosit de Mumcilo Vukotic sâmbătă seara. Bineînţeles, dacă antrenorul principal va considera că aportul său este necesar.

danny del corco
22nd August 2006, 18:40
Ceva noutati despre Todoran?

tchibos
22nd August 2006, 18:50
asta scria Klingon in data de 06.08.2006


Constantenii au avut aseara patru titulari indisponibili, cel mai grav fiind Dinu Todoran, care s-a accidentat in meciul cu UTA. Desi, initial, se credea ca va sta pe margine o luna de zile, se pare ca pauza va fi mai scurta. "Accidentarea nu este atit de grava, voi sta pe tusa numai opt zile", a punctat jucatorul.
Sport Total

se pare ca informatia din sport total a fost eronata pentru ca au trecut 8 zile de atunci si Todoran nu a jucat. Din pacate cred ca accidentarea lui este destul de grava si ca va mai sta la recuperare o perioada

kerosene
23rd August 2006, 20:06
Speranţe pentru Todoran

Mijlocaşul de creaţie al Farului, Dinu Todoran, a lipsit mult echipei în acest început de campionat. Accidentarea l-a ţinut mult timp departe de gazon, iar linia mediană a „rechinilor“ a avut de suferit.

Pentru meciul cu Steaua, Todoran are 50 la sută şanse de a intra în teren, antrenorul Vukotic urmând a stabili, după ce se va consulta cu medicii, dacă îl va arunca în luptă, fie şi pentru o repriză, contra „militarilor“. În schimb, în mod precis, nu se va putea conta pe serviciile mijlocaşului Adrian Senin şi stoperului Decebal Gheară, în continuare accidentaţi. În rest, conform declaraţiilor preşedintelui executiv Florentin Chiforeanu, tot lotul este valid. (S.M.)

tchibos
23rd August 2006, 22:01
În continuare, este incertă situaţia lui Dinu Todoran. Fotbalistul este incomplet refăcut, iar medicii vor da verdictul în ultimul moment dacă Dinu poate face faţă, din punct de vedere fizic, unei dispute atât de importante.

tchibos
1st September 2006, 00:05
Nimic grav în cazul lui Apostol

Împiedicat, de o accidentare, să se pregătească normal, mijlocaşul Iulian Apostol a efectuat şi un control medical, care nu a relevat însă nimic deosebit. Apostol şi Todoran au avut pauză în seara meciului cu Flacăra Moreni, în vreme ce Păcuraru, un alt accidentat, a alergat separat. Ieri, toţi trei au efectuat tot numai alergări

dorryn
1st September 2006, 04:45
pacat de todoran.bine totusi ca nu a jucat cu steaua,daca ma dezamagea si el ma duceam dracu.oricum..la iarna il pierdem si pe el cred:( .. din cate stiu eu ii expira contractul si cu profesionistii din conducere slabe sanse sa-l faca sa ramana.si pana la urma,daca ma pun in locul lui,de ce n-ar pleca? sa ramana la o echipa alcatuita din curve si copii care n-au tupeul sa comenteze la "batrani"?grea decizie intr-adevar(nu-mi dati ban ca asta e adevarul) mai sper inca intr-o minune.la visat nu ma intrece nimeni

tchibos
5th September 2006, 15:53
Todoran şi Senin, cu probleme

„Lupul“ consideră că stagiul de pregătire al „rechinilor“ de la Câmpina, de şase zile, a fost unul reuşit. „Am vrut să utilizăm această săptămână pentru a pregăti cât mai bine echipa, atât pentru meciul cu Ceahlăul, cât şi pentru partidele care vor urma. Aveam mai mulţi jucători care nu începuseră pregătirea normală, alături de restul băieţilor. Am încercat să-i aducem pe toţi la acelaşi nivel, spre a ne putea baza pe ei pentru restul campionatului. Mai avem unele probleme, cu Todoran şi Senin, care nu lucrează încă la capacitate maximă, dar, în rest, ceilalţi fotbalişti au efectuat o bună pregătire“, ne-a precizat tehnicianul sâr

adi_cta
5th September 2006, 21:55
:) De Apostol ce stii, joaca vineri? Nu de alta dar l-am trecut la marcatori;) :) :evil:

tchibos
5th September 2006, 22:08
Din cate stiu, va juca. Daca afli ca nu joaca pana la ora meciului poti schimba pronosticul si iti voi lua in considerare al doilea pronostic

tchibos
7th September 2006, 01:06
împotriva Ceahlăului, nu vor putea juca Senin şi Todoran, ambii accidentaţi. Păcuraru, care a întâmpinat şi el unele probleme medicale în ultimul timp, este pe drumul cel bun, evoluând o oră, marţi, pentru Farul II, în „Cupă“. Atât în cazul său, cât şi în cel al atacantului Armel Disney, care a venit de la echipa naţională a statului Congo abia marţi seară, după zboruri lungi cu avionul, „Lupul“ urma ieri să vadă care este situaţia lor exactă.

danny del corco
7th September 2006, 03:47
E bine ca incet, incet infirmeria se goleste. Numai de nu ar mai aparea alte accidentari noi.

tchibos
14th September 2006, 01:52
Păcuraru şi Guriţă vor fi apţi de joc pentru sâmbătă

Dintre fariştii care se confruntă, momentan, cu probleme medicale, mijlocaşii Vasile Păcuraru şi Mihai Guriţă vor fi sigur apţi de joc pentru partida cu FC Argeş. Păcuraru a ratat confruntarea Farului cu Ceahlăul, dar situaţia sa evoluează spre bine, iar aseară a fost folosit în jocul-şcoală al „rechinilor“ cu o grupă de juniori, ca şi Guriţă, de altfel.

Mihai a suferit de o răceală, care l-a împiedicat să se pregătească la începutul săptămânii. „Cu FC Argeş am debutat, cu FC Argeş mă retrag“, glumea Gurigol marţi seara pe seama posibilei sale absenţe de la această partidă. Nu va fi însă aşa, pentru că mijlocaşul a început antrenamentele şi se reface până sâmbătă. Guriţă a debutat în Divizia A într-o partidă cu FC Argeş, în sezonul 1995/1996, când Foresta Suceava i-a întâlnit pe piteşteni acasă, în prima rundă a campionatului. Oaspeţii s-au impus cu 2-1, golul Sucevei fiind înscris de Guriţă.

Contra lui FC Argeş nu vor putea fi folosiţi în schimb Todoran şi Senin, care urmează programe de recuperare. „Sper să fiu apt la jocul cu Rapidul, de duminica viitoare. Ar fi bine să prind şi partida cu FC Naţional de acasă, de joi, dar nu ştiu dacă va fi posibil“, ne-a declarat Senin.

Accidentat în meciul cu Ceahlăul (probleme la spate şi la piciorul stâng), Lungu este cu semnul întrebării pentru sâmbătă, previziunile fiind sumbre. Florin a încercat să alerge marţi seara, dar s-a oprit, simţind dureri. Portarul Vlas, accidentat şi el contra nemţenilor, la picior, nu s-a pregătit până acum. Rămăsese să vadă aseară dacă poate să efectueze alergări. Oricum, situaţia sa exactă se va vedea astăzi.

tchibos
16th September 2006, 09:21
Florin Lungu, 50% şanse de a fi apt de joc

Accidentat în partida cu Ceahlăul Piatra Neamţ, mijlocaşul farist Florin Lungu are doar 50% şanse de a fi apt de joc pentru meciul din Trivale. Ceilalţi „rechini“ care s-au confruntat în ultimul timp cu probleme medicale, Vlas, Guriţă, Păcuraru şi Apostol, se refac total însă până la ora partidei.

Lotul care a plecat, vineri dimineaţă, spre Piteşti, cuprinde 19 jucători. Faţă de meciul precedent, cu Ceahlăul, au revenit Păcuraru şi Soare, renunţându-se la Nae. Lotul pentru partida cu FC Argeş este format din: Vlas, Curcă - portari; Farmache, Băcilă, Şchiopu, Gheară, Barbu, L. Florea, Maxim - fundaşi; Guriţă, Voiculeţ, Apostol, Lungu, Păcuraru, Soare, Larie - mijlocaşi; Disney, L. Mihai I, T. Moldovan - atacanţi

Klingon
16th September 2006, 11:40
Surse apropiate (aproximativ 2.7 km) clubului ne-au anuntat ca echipa Farul, in intregimea ei, este indisponibila pentru acest tur de campionat. Noi, in fapt, jucam cu rezervele. Si nu rezerve de jucatori ci rezerve de lame de barbierit. De aceea avem si rezultatele pe care le avem: ne-au ras.

Surse si mai aproiate clubului (cca 1.3 km) ne-au transmis ca in retur vor fi indisponibile si aceste rezerve, astfel incat vom intra pe teren cu asa-numitii Gheorghe Bosanceanul Intaiul si Florin Chiforeanul al Treilea, cu o garnitura asortata de ambarcatiuni cu vele roz si incretite, ridicate pana in tavan.

Pentru spectatorii mai putin amatori de spectacole de cabaret, conducatorii clubului vor instala in apropierea stadionului (la barul din coltul strazii) o tabela electronica cu ecran urias unde abonatii si platitorii de bilete vor putea urmari meciurile echipelor din Liga I, fosta Divizia A, care mai joaca si fotbal. Aflarea numelor acelor echipe face obiectul unei sedinte prelungite peste noapte la sefiul Ligii Profesioniste de Fotbal, unde se pare ca in cele din urma decizia va fi luata prin vot secret, cu mana dreapta inauntrul pantalonilor.

Vom reveni cu detalii.

danny del corco
18th September 2006, 01:47
Surse apropiate (aproximativ 2.7 km) clubului ne-au anuntat ca echipa Farul, in intregimea ei, este indisponibila pentru acest tur de campionat. Noi, in fapt, jucam cu rezervele. Si nu rezerve de jucatori ci rezerve de lame de barbierit. De aceea avem si rezultatele pe care le avem: ne-au ras.

Surse si mai aproiate clubului (cca 1.3 km) ne-au transmis ca in retur vor fi indisponibile si aceste rezerve, astfel incat vom intra pe teren cu asa-numitii Gheorghe Bosanceanul Intaiul si Florin Chiforeanul al Treilea, cu o garnitura asortata de ambarcatiuni cu vele roz si incretite, ridicate pana in tavan.

Pentru spectatorii mai putin amatori de spectacole de cabaret, conducatorii clubului vor instala in apropierea stadionului (la barul din coltul strazii) o tabela electronica cu ecran urias unde abonatii si platitorii de bilete vor putea urmari meciurile echipelor din Liga I, fosta Divizia A, care mai joaca si fotbal. Aflarea numelor acelor echipe face obiectul unei sedinte prelungite peste noapte la sefiul Ligii Profesioniste de Fotbal, unde se pare ca in cele din urma decizia va fi luata prin vot secret, cu mana dreapta inauntrul pantalonilor.

Vom reveni cu detalii.
Misto de tot !:) :) :)

danny del corco
18th September 2006, 01:48
Apropo ce se mai aude de Senin si de Todoran?

tchibos
19th September 2006, 09:03
Contra "bancarilor" nu va putea evolua Cosmin Băcilă, suspendat pentru cumul de cartonaşe galbene, şi nici Senin, în continuare accidentat. Medicii constănţeni şi-au dat acordul pentru ca împotriva lui FC Naţional să fie folosit Dinu Todoran, care astfel ar reveni după o accidentare care l-a făcut să rateze ultimele şase etape. Totuşi, chiar dacă Todoran este apt din punct de vedere medical, directorul tehnic Ion Marin nu este de acord cu utilizarea mijlocaşului constănţean: "Voi veni cu propunerea ca Todoran să nu fie utilizat joi cu FC Naţional, dar nici duminică în Giuleşti. Dacă va suferi vreo recidivă riscăm să-l pierdem pentru restul turului. Prefer ca Todo să fie 100% apt în meciul din etapa a 10-a cu Pandurii Tg.Jiu", a afirmat "Săpăligă"

Telegraf

tchibos
24th September 2006, 05:51
Senin a revenit pe teren

După o perioadă de aproape trei luni de absenţă de pe gazon, din pricina unei accidentări, mijlocaşul farist Adrian Senin a revenit, vineri, pe gazon, jucând pentru Farul II în meciul acesteia de la Ovidiu, din Liga a treia. Antrenorii farişti intenţionau să îl şi oprească pe Senin în lotul de 18 pentru meciul din Giuleşti, în funcţie de cum se simţea în timpul partidei şi după aceasta. La Ovidiu, au jucat şi alţi fotbalişti de la echipa mare, precum Tibor Moldovan, Perenyi sau Boghiţoi.

tchibos
26th September 2006, 21:41
L. Mihai şi Păcuraru, absenţi la meciul cu Pandurii

L. Mihai şi Păcuraru vor absenta de la partida Farul - Pandurii, de vineri, de la Constanţa, din etapa a 10-a a Ligii 1, ambii fiind accidentaţi. Păcuraru a efectuat alergări ieri, la prima şedinţă de pregătire a „rechinilor“, dar L. Mihai, care are o inflamaţie la muşchiul piciorului drept, nu. Program separat (tot alergări) a avut şi Apostol, dar el are şanse să fie recuperat până vineri.

Catalin 06
27th September 2006, 19:25
L.Mihai cum s-a accidentata de data asta ??? Asta cand n-are chef sa joace zice ca e accidentat

tchibos
3rd October 2006, 11:50
Revin accidentaţii

De ieri, doi dintre jucătorii care acuzaseră probleme medicale în ultimul timp, Păcuraru şi Liviu Mihai, au revenit la pregătirea normală.

Unele dificultăţi din acest punct de vedere mai întâmpină Apostol (schimbat, la pauză, la cererea sa, în meciul cu Pandurii Tg. Jiu) şi Todoran, împiedicat de o contractură musculară, apărută la ultimul antrenament înaintea meciului cu gorjenii, să mai evolueze.

Ieri după-amiază, Todo a efectuat un examen la spital, pentru a se stabili exact care este problema

Catalin 06
3rd October 2006, 21:41
Tot respectul pentru Todoran , dar nu prea mai vrea sa joace din cate se vede , accidentarile astea sunt cam suspecte.La un moment dat devotamentul lui pentru echipa se demonstreaza jucand.

dorryn
4th October 2006, 16:32
eu as zice ca nu prea vrea sa ia parte la circul pe care-l fac ceilalti colegi.poate acum chiar e accidentat .. dar la meciurile precedente nu bag mana in foc..ceva a fost putred pana acum..sper ca s-a terminat si daca a refuzat sa ia parte la circ ...tot respectul din lume.

tchibos
6th October 2006, 21:03
Todoran stă patru săptămâni la Bologna

Mijlocaşul farist Dinu Todoran va urma la Bologna, la celebra clinică „Isokinetic“, un tratament de cel puţin patru săptămâni, în urma problemei musculare pe care o are la coapsa dreaptă, fiind afectată o porţiune dintre două cicatrici de la ultimele rupturi. Diagnosticul, tratamentul şi refacerea prescrise de doctorul Farului, Liviu Muja, au fost confirmate de coordonatorul clinicii bologneze, dr. Gianni Nanni, bineînţeles altele fiind în Italia mijloacele de recuperare. Costul tratamentului lui Todoran de la „Isokinetic“, în jur de 6.000 euro, este suportat de club. „Rechinul“ va reveni pe teren în cinci - şase săptămâni

kerosene
17th October 2006, 19:02
Farul pierde mijlocaşii, unul după altul, din cauza accidentărilor

Voiculeţ şi Nae, incerţi pentru meciul cu Jiul


Meciul de sîmbătă, cu Dinamo Bucureşti, din etapa a 11-a a Ligii I la fotbal, a acutizat problemele de efectiv din lotul Farului. Dacă l-au recuperat pe Armel Disney pe ultima sută de metri, după ce a avut probleme cu viza de intrare în România, "rechinii" riscă să-l piardă pe Claudiu Voiculeţ. Mijlocaşul constănţean a primit o puternică lovitură la laba piciorului stîng şi ar putea să lipsească la partida cu Jiul Petroşani, din etapa a 12-a, programată vineri, de la ora 19.30, pe Stadionul "Farul". Şi Marius Nae are şanse mici să evolueze contra grupării din Valea Jiului. Fostul jucător al Sportului a suferit o microruptură musculară săptămîna trecută şi nu s-a antrenat de aproape o săptămînă. Joi, Nae va încerca să intre la pregătire în mod normal, iar dacă nu va resimţi dureri va intra pe teren cel mult o jumătate de oră. Celor doi li se adaugă Dinu Todoran, mijlocaşul care a plecat la Bologna pentru a se trata la celebra clinică "Isokinetic", după o ruptură musculară la coapsa piciorului drept.

În această săptămînă, conducerea Farului intenţionează să numească un antrenor principal, cel mai probabil din cadrul clubului, după ce la ultimele partide directorul tehnic Ion Marin a fost cel care s-a ocupat de pregătirea echipei. “Săpăligă“ a precizat după meciul cu Dinamo că pentru elevii săi vine o perioadă dificilă. “Urmează pentru noi o perioadă destul de grea, pentru că vom avea meci acasă cu Jiul Petroşani, care se va juca pe viaţă şi pe moarte. Apoi urmează meciul de Cupa României, cu Gloria Buzău, în 16-imile de finală, şi deplasarea la Bistriţa. Sperăm ca din aceste meciuri, pe care le vom disputa în opt zile, să obţinem calificarea în optimile Cupei şi maximum de puncte în campionat“, a spus Ion Marin.

rechinul farist
1st November 2006, 01:10
pentru meciul cu Poli ce indisponibilatiti avem? parca Nae, Florea si bineinteles Todoran, oare cat mai sta baiatul asta?

tchibos
5th November 2006, 23:15
Trei „rechini“ cu probleme medicale

„Rechinii“ au efectuat, ieri după-amiază, la stadion, o mişcare uşoară şi o şedinţă de refacere, urmând ca, în această dimineaţă, să înceapă preparativele pentru cele două confruntări oficiale ale săptămânii, cu Poli Iaşi, în Cupă şi campionat. În timpul partidei de la Timişoara, au acuzat diverse probleme medicale Şchiopu, Senin (contuzie puternică pe genunchi) şi Apostol

rechinul farist
6th November 2006, 00:49
Todoran cand revine?

CosminGrc
6th November 2006, 20:55
mai avem rezerve ?ca vad ca tot se accidenteaza

tchibos
13th November 2006, 22:45
Gheară, Farmache şi Maxim, absenţi contra Craiovei

FC Farul nu îi va putea folosi la meciul din deplasare cu Universitatea Craiova, de vineri, din campionat, pe Decebal Gheară, Răzvan Farmache şi Florin Maxim. Primul a acumulat contra lui Poli Iaşi al patrulea cartonaş galben şi este suspendat, în vreme ce Farmache şi Maxim sunt accidentaţi. Alţi doi „rechini“ cu probleme medicale, Adrian Vlas şi Cristian Şchiopu, care nu au jucat din acest motiv cu Iaşiul, se pregătesc normal. De asemenea, Vasilică Păcuraru va juca, miercuri, de la ora 17, la Mogoşoaia, cu Naţionala de tineret, în meciul amical cu Grecia, după care va fi dus în cantonamentul Farului de directorul tehnic Ion Marin. „Rechinii“ pleacă spre Craiova de miercuri după-amiază, făcând o escală la Piteşti. În Bănie, Farul ajunge joi seară. (M.B.)

Cuget Liber

kerosene
15th November 2006, 19:58
Basarab Panduru poate răsufla uşurat după ultimele veşti primite de la medici. Accidentat în urmă cu o săptămînă, Cristian Şchiopu a început antrenamentele normale şi va fi apt pentru întîlnirea cu Universitatea Craiova, din etapa a 16-a a Ligii I, programată vineri, de la ora 20.00. În plus, Adrian Vlas a scăpat şi el de problemele medicale, dar va fi rezervă, George Curcă păstrîndu-şi postul de titular după prestaţia cu Poli Iaşi. Fotbaliştii constănţenii vor efectua astăzi un ultim antrenament pe teren propriu, urmînd ca la ora 14.00 să plece spre Piteşti.

Ionut COMAN (ionut.coman@telegrafonline.ro)

Din păcate, antrenorul Basarab Panduru se confruntă în continuare cu probleme de efectiv, fundaşii laterali Farmache şi Maxim urmînd să lipsească şi în disputa cu Universitatea Craiova, programată vineri, de la ora 20.00, la Craiova, în etapa a 16-a. Cei doi sînt accidentaţi, iar Decebal Gheară este suspendat din cauza cumulului de cartonaşe galbene. În plus, Vasile Păcuraru se va alătura lotului abia miercuri seară, fiind convocat la naţionala de tineret pentru meciul cu Grecia. Vestea bună este că oficialii grupării de pe litoral au reuşit să-l păstreze pe Armel Disney, deşi congolezul fusese convocat pentru meciul amical pe care reprezentativa ţării sale îl va disputa miercuri, cu Mali, la Paris. După o discuţie cu selecţionerul congolez, s-a decis ca Disney să fie lăsat la Farul pentru partida cu oltenii.

Ionut COMAN (ionut.coman@telegrafonline.ro)

rechinul farist
20th November 2006, 23:16
Todoran mai stă două săptăm?ni la Bologna

Mijlocaşul farist Dinu Todoran va mai sta ?n Italia, la Bologna, o săptăm?nă, cel mult două, peste termenul iniţial de 4-6 săptăm?ni, c?t fusese preconizat că va răm?ne la clinica doctorului Nanni, pentru tratament şi refacere, ?n urma accidentării suferite. Medicul italian ?l consultă pe Todoran ?n fiecare joi, după care ?i comunică situaţia doctorului Farului, Liviu Muja. Nanni a constatat că refacerea lui Todo decurge bine, ?nsă mai ?ncet dec?t se preconiza, de unde perioada ?n plus ?n care o va mai petrece ?n Italia. (M.B.)

tchibos
22nd November 2006, 21:49
Clujenii răsuflă ușurați: Tibi Moldovan nu joacă

Atacantul Tibi Moldovan, golgeterul Farului, cu cinci reușite, nu va putea juca în meciul cu CFR Cluj, după ce s-a accidentat la partida de la Craiova, suferind o întindere musculară. „Îmi pare rău că pierd acest meci, dar sper să pot juca la următorul, cu UTA“, a declarat Moldovan, pentru „Cuget Liber“. (M.B.)

tchibos
1st December 2006, 13:52
Revin Nae și Tibi Moldovan

Doi dintre componenții lotului Farului, mijlocașul Marius Nae și atacantul Tibor Moldovan, care nu au putut fi folosiți în partida cu CFR, din pricina unor accidentări, au fost recuperați și sunt gata pentru a înfrunta Aradul.

„Mă bucură revenirea celor doi, avem nevoie de toți jucătorii. Din păcate, va lipsi în mod precis Răzvan Farmache, iar șansele de refacere în timp util ale lui Cristian Șchiopu sunt aproape nule. Nu s-a antrenat în ultimele trei zile și cred că va rata meciul cu UTA“, a explicat Panduru.

Sorin MIHALACHE

danny del corco
2nd December 2006, 00:55
Ceva despre Pacuraru?

tchibos
2nd December 2006, 00:58
nimic.. nu joaca in meciul cu UTA

danny del corco
2nd December 2006, 01:02
M-ar fi interesat si situatia lui din ultima perioada, practic nu mai stiu de el de cand a fost convocat la nationala de tineret. Ori cred eu ca este un tanar cu calitati care trebuie urmarit, si care in conjunctura actuala ar putea fii util echipei.

tchibos
2nd December 2006, 01:16
daca nu ma insel chiar e la echipa a doua

danny del corco
2nd December 2006, 01:53
Ma rog, Panduru stie mai bine ce face.

tchibos
2nd December 2006, 01:56
clar.. poate daca nu va avea un lot pe care sa se bazeze se va reorienta dupa pauza din iarna si il va baga iar in echipa ca mie personal mi-a facut impresie buna

danny del corco
4th December 2006, 02:47
Mi-a facut placere sa il vad pe Pacuraru intrand in meciul cu UTA, chiar daca nu a rupt gura targului.

tchibos
4th December 2006, 08:29
da si mie

.. am inteles ca pentru meciul cu Galati e posibil sa reintre Todoran chiar daca nu titular. Asta daca se va simti bine si nu vor fi probleme pana atunci..

Kooler
4th December 2006, 09:24
Todoran este cel mai valoros jucator de la Farul !!! Ne-a lipsit mult !!! Cand revine ca titular,( asta daca nu-l vinde bosanceanu intre timp ca nu mai are bani de buzunar), se va vedea pe teren si pe tabela (un rezultat care sa ne convina).

kerosene
5th December 2006, 16:36
Nu stiu daca poate face ceva de unul singur,dar sa speram ca ii va motiva pe ceilalti ,macar putin acolo.

tchibos
6th December 2006, 08:37
Aurora - FC Farul II 0-4 (0-3), în meci amical

Voiculeț trage tare să revină la echipa mare

Echipa secundă a Farului a susținut, ieri dimineață, la Năvodari, o partidă amicală, în compania Aurorei, colegă de eșalon în Liga a treia. După un meci pe care l-au controlat de la un capăt la celălalt, „rechinii mici“ s-au impus clar, scor 4-0 (3-0), prin golurile marcate de Boghițoi, Liviu Mihai II, Voiculeț și Boritz.

Antrenorul Sevastian Iovănescu a folosit următoarea formulă de start: Neagu, Pascale, Mihai Armando, Bubuleandră, Țarălungă, Voiculeț, Mățel, Gospodin, Boghițoi, Liviu Mihai II și Monea. După pauză, au mai intrat Timur, Boritz și cei trei jucători sârbi, aflați în vizorul conducerii Farului pentru un eventual transfer.

„Băieții s-au mișcat bine, au dominat și au fructificat mare parte din ocaziile pe care și le-au creat. Claudiu Voiculeț trage și el tare, pentru că vrea să revină la echipa mare“, a declarat, pentru „Cuget Liber“, Sevastian Iovănescu.

Farul II va disputa următorul amical vineri, 8 decembrie, de la ora 11, pe terenul secund al complexului propriu, în compania echipei antrenate de Constantin Gache, Delta Tulcea (Liga a 2-a).

Sorin MIHALACHE

Răzvan Farmache ratează sigur meciul cu Oțelul

Alți doi fotbaliști ai Farului, mijlocașii Florin Lungu și Iulian Apostol, s-au accidentat și au șanse minime de a juca, sâmbătă, în partida de la Galați

Trei dintre componenții lotului Farului, fundașul Răzvan Farmache și mijlocașii Florin Lungu și Iulian Apostol, nu au participat la antrenamentul de ieri dimineață al „rechinilor“.

Farmache, mai vechi accidentat, este ținut pe tușă de o tendinită și va rata în mod precis deplasarea de la Galați, pentru meciul cu Oțelul, din etapa a doua a returului, ultima a anului. Apostol a suferit o întindere în timpul meciului cu UTA, iar Lungu este suspect de ruptură de menisc. Dacă diagnosticul va fi confirmat de medicul specialist, fotbalistul va trebui să suporte chiar și o intervenție chirurgicală, ceea ce înseamnă că absența sa va fi de durată mai lungă. Apostol și Lungu au șanse minime de a juca în partida de la Galați.

Discuții cu Liviu Mihai

Unul dintre fotbaliștii exilați la echipa a doua, atacantul Liviu Mihai, a fost chemat la discuții de către conducerea clubului, pentru a-și clarifica situația și, din câte se pare, el și-a manifestat intenția de a părăsi „corabia“ constănțeană.

Acuzat de antrenorul Basarab Panduru de atitudine zeflemitoare și dezinteres în pregătire, Liviu Mihai nu s-a antrenat nici cu echipa mare și nici nu a participat la amicalul „rechinilor mici“, de la Năvodari.

Astăzi, de la ora 11, fotbaliștii Farului au programat antrenamentul zilei, cel mai probabil pe terenul principal.

Sorin MIHALACHE

furia89
6th December 2006, 17:10
wow o s plangem in pumni dupa liviu mihai .. :happy

sk8t3rool
6th December 2006, 21:54
indisponibila la farul e mashina lu senin..:happy da nu cred k trebuia sa se ajunga la asa cva...

bahaus_84
6th December 2006, 23:53
pai nu trebuia....dar ce sa le fac,dak aduceau cupa la cta ii spalau aia masina cu limba... asa....

tchibos
7th December 2006, 01:32
wow o s plangem in pumni dupa liviu mihai .. :happy


indisponibila la farul e mashina lu senin..:happy da nu cred k trebuia sa se ajunga la asa cva...

deci Liviu si masina lu' Senin sunt in service.. sunt mai mult ca sigur ca masina lu' Senin are asigurare. Ma indoiesc insa ca si Liviu are sau daca are oare acopera toate daunele?.. mai merge reparat sau il dam la casat? :drak:

Kooler
7th December 2006, 09:29
El ar mai vrea saracul ca mai castiga si el un ban acolo la batranete, ca se apropie, dar nu cred ca mai poate ca a cam ruginit osul...

trotica
7th December 2006, 13:40
Probleme de efectiv la FC Farul - "Rechinii" se accidentează pe bandă rulantă
Ionut Coman, Telegrafonline, 07.12.2006

De la venirea pe banca tehnică a FC Farul, antrenorul Basarab Panduru nu a putut alinia cel mai bun “unsprezece“ al "rechinilor" din cauza accidentărilor sau suspendărilor.

Dacă Dinu Todoran a lipsit mai mult de două luni din cauza problemelor musculare, ceilalți jucători s-au lovit pe rînd de probleme medicale, făcînd “coadă“ la infirmerie.

Principala cauză o reprezintă lipsa vacanței de vară, redusă la doar o săptămînă din cauza participării în Cupa UEFA Intertoto, dar și numeroasele stagii de pregătire din acest sezon, nu mai puțin de cinci.

Tehnicianul Farului nu va avea la dispoziție tot lotul nici în ultimul joc din acest sezon, cel cu Oțelul Galați, programat sîmbătă, de la ora 13.00, în etapa a 19-a a Ligii I.

Primul pe listă este Florin Lungu, suspect de menisc la genunchiul piciorului drept. Mijlocașul Farului, care nu s-a pregătit normal în ultimele zile, a efectuat ieri un examen RMN și în funcție de rezultate va afla dacă este necesară o intervenție chirurgicală.

Un alt jucător din linia mediană, Iulian Apostol, își va relua antrenamentele abia mîine, după ce a luat o pauză de cinci zile din cauza unei rupturi musculare suferite în partida de sîmbăta trecută, cu UTA.

Nici fundașul Răzvan Farmache nu se pregătește la capacitate maximă, urmînd un program de recuperare după accidentarea suferită în urmă cu trei săptămîni. În aceste condiții, Panduru se vede nevoit să apeleze la serviciile mai multor jucători de la echipa secundă pentru a completa banca de rezerve.

În timp ce antrenorul Farului se chinuie să alcătuiască o formulă de echipă competitivă, ceilalți oficiali se “joacă de-a transferul“, aducînd în probe jucători necunoscuți din străinătate. Deși Panduru a mărturisit că și-ar dori mai degrabă să aducă fotbaliști români, directorul tehnic Ion Marin a urmărit mai multe partide din campionatul Serbiei. Drept urmare, la începutul săptămînii au ajuns la Constanța trei jucători sîrbi, doi fundași centrali și un mijlocaș, care au fost testați în meciul amical susținut de Farul II cu Aurora Năvodaru și încheiat cu scorul de 4-0. Cei trei nu au impresionat și sînt șanse mici să fie păstrați în lot, mai ales că nu au fost supervizați de Panduru.

danny del corco
7th December 2006, 13:54
Ala de era antrenor in vara, urmarea jocuri la CM, actualul director tehnic admira echipe din Serbia. Si noi ne miram de ce nu iesim din mocirla in care s-a ajuns.

dorryn
7th December 2006, 16:39
Daca nu am fi implicati direct ar fi amuzant tot ce se petrece aici.Incredibil.astia fac orice numai sa nu dea bani.Iar o sa ne trezim cu nulitati de genul lui Mario Carlos.Nu pot decat sa imi plang de mila mie si celorlalti suporteri ai Farului dar si lui Panduru ca a avut curajul sa vina aici.Sper ca in ciuda tuturor celor care doresc raul echipei(si sunt convins ca doar conducerea vrea asta) Pandi sa ne scoata din cacao.Iar daca nu va reusi nu va fi vina lui.Eu m-am cam resemnat...nu stiu ce interese exista dar ceva nu miroase a bine.Si am mai zis-o mai demult.. inca de cand echipa era sus in clasament dar totusi nu ma asteptam sa ne scufundam atat de repede..nici nu stiu la ce sa ma mai astept.......

tchibos
24th January 2007, 08:41
S-a accidentat și Armel Disney

Atacantul congolez Armel Disney a intrat și el pe lista jucătorilor de la FC Farul care se confruntă cu probleme medicale. Disney suferă de tendinită. Colegi de suferință cu el mai sunt Tibor Moldovan, Băcilă și Gheară, în vreme ce Florin Lungu urmează un program separat de pregătire, în urma operației de menisc de la finalul anului trecut. Gheară se resimțea încă dinaintea meciului cu CSO Ovidiu, în pauza acestuia a încercat să vadă dacă poate juca, dar durerile de la tendonul piciorului drept l-au împiedicat să intre pe teren.

Cuget Liber

Kooler
24th January 2007, 22:16
Deci au probleme toti atacantii Farului, (nu se pregateste nici unu) ma intreb oare cum mai dam gol fara atacanti bine pregatiti, sau nu e neaparat sa dam gol. Ala de la Gloria Buzau a ales Petrolul ca cica la Farul nu prinde echipa dar cred ca o prindea, mai ales ca Disney si Tibor Moldovan nu au aratat prea multe in tur(sau cel putin nu am vazut eu).

pff
24th January 2007, 23:01
si gurita cica are probl cu inima .. in gsp parca vazusem da` mi`e lene sa caut articolu` acum :)

tchibos
24th January 2007, 23:22
asa e din pacate.. e deschis un tread pe intern pe tema asta. Vedeti aici (http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=77264)

tchibos
27th January 2007, 23:32
„6-7 jucători au mari probleme să joace în prima ligă“

Basarab Panduru a declarat că Farul trebuie să se mai întărească. „Părem mulți la număr, dar asta nu înseamnă că și calitativ este la fel. Vedeți și voi că sunt 6-7 fotbaliști care au mari probleme să joace în prima divizie. Ei trag la antrenament, se zbat, dar nu e de ajuns, trebuie să mai ai și valoare. Cei tineri poate o să ajungă și ei ușor-ușor să fie de bază, însă, deocamdată, nu cred că ne putem baza pe ei. Nu cred că ne putem permite să-i băgăm din primul minut“, a punctat principalul farist.

Laur_Farul
28th January 2007, 19:41
Vești bune pentru Guriță


Aflat la Timișoara pentru o serie de investigații după ce i-au fost descoperite cu probleme cardiace, Mihai Guriță a primit vești bune din partea doctorilor. Căpitanul Farului a efectuat un test extrem de complex, iar rezultate au fost bune. “A fost al treilea test din gama celor decisive, unul în care i s-au verificat reacțiile în condițiile de efort. I s-a introdus în organism, intravenos, o substanță excitatoare pentru inimă și concluzia a fost că nu există pericolul surpizelor neplăcute în condiții de efort”, a declarat Marian Florea, delegat de club să-l însoțească pe jucător. Luni dimineața, Guriță va fi supus unui test și mai complex, analizele urmînd să dureze în jur de șase ore. Din această cauză, el va rata plecarea în Cipru, urmînd să facă joncțiunea cu echipa abia miercuri.

Sursa : Telegraf

tchibos
29th January 2007, 10:00
„E groasă dacă am ajuns să stăm în Neaga“

Dacă, la venirea la Farul, tehnicianul era entuziasmat, acum, această stare de spirit nu mai este atât de intensă. „Atunci, nu cunoșteam prea bine lucrurile. Acum, le văd mai bine, văd și testele, cum sunt, și cam știu unde ne aflăm. Mă bucur pentru că am niște băieți care muncesc și care vor să facă, nu pot să le reproșez nimic, dar cam atât“, explică Panduru.

Antrenorul Farului deplânge și accidentările din lot, care, în acest moment, l-au cam lăsat fără soluții pentru alcătuirea echipei. „Dacă am ajuns ca la un meci amical să nu avem vârf de atac, înseamnă că e groasă rău de tot. Am ajuns să stăm în Neaga, care e un copil de 18-19 ani. Pot fi eu optimist când încep cu Neaga titular și mai am unu - doi copii în teren?“, a spus antrenorul Farului.

Tehnicianul constănțean a afirmat încă o dată că este împotriva achizițiilor de jucători care vin în probe. „Vin să-i văd în probe? Voi știți care-i părerea mea cu probele. Poți să-ți dai cu părerea dacă-l vezi pe respectivul jucător la un antrenament, două sau la un joc? Îl vezi că știe ceva, dar alta e meciul oficial. Așa luăm noi jucători?“, s-a întrebat Panduru.

Marian BOCAI

Seahawk
29th January 2007, 11:32
Ce ti-am spus eu Tchibos, cand ma invitai sa "fiu mai" optimist... Exact lucrul asta... sunt sceptic pe seama lotului in primul rand.

Panduru va incerca sa faca tot ce poate, se vede ca vrea si el sa se afirme... insa isi da seama ca in momentul de fata nu prea are cu cine..

tchibos
29th January 2007, 11:54
incercam sa fac pe alti sa fie mai optimisti daca pe mine nu ma pot mobiliza :)

pff
30th January 2007, 08:20
Guriță a primit acordul medicilor de a juca fotbal

Atacantul Mihai Guriță a primit acordul medicilor de a juca din nou fotbal, analizele efectuate la clinica Euromedica din Timișoara nerelevând probleme cardiace.

Directorul tehnic al echipei Farul, Ion Marin, a declarat că atacantul se va alătura marți lotului condus de Basarab Panduru, aflat acum în turneu de pregătire în Cipru. "Toate analizele efectuate de Guriță au ieșit foarte bine, astfel că jucătorul poate reveni la antrenamentele echipei. În această după-amiază va avea la Spitalul Militar Central din București o ultimă întrevedere cu doctorul Țintoiu pentru completarea analizelor", a explicat Ion Marin.

sk8t3rool
30th January 2007, 15:08
Guriță a primit acordul medicilor de a juca fotbal

Atacantul Mihai Guriță a primit acordul medicilor de a juca din nou fotbal, analizele efectuate la clinica Euromedica din Timișoara nerelevând probleme cardiace.

YEEEEEEEEEEEY:ok: :ok: :ok:

tchibos
30th January 2007, 15:49
Forza Gurita !!!.. sanatate si cat mai multe goluri :ok:

sk8t3rool
30th January 2007, 16:11
Forza Gurita !!!.. sanatate si cat mai multe goluri :ok:

ca bine zici..:D ;)

bahaus_84
31st January 2007, 00:08
asa e pai daka ramaneam si fara capitan,ce dreaq mai faceam?sa speram ca nu o sa mai aiba probleme,sa fie sanatos si sa mai joace macar un sezon,sanatate multa Mihai!

danny del corco
31st January 2007, 20:24
Forza Gurita !!!.. sanatate si cat mai multe goluri :ok:

Mi-ai luat vorbele din gura !!!:ok:

pff
1st February 2007, 10:46
sau din degete :)

tchibos
19th February 2007, 22:16
Gheară a început antrenamentele cu balonul

Accidentat de mai mult timp, fundașul central farist Decebal Gheară a început, de ieri, să lucreze și cu mingea. „Poate voi putea, cel mult, sa stau pe bancă la meciul cu Vasluiul, dar nu știu“, ne-a declarat stoperul. Astăzi, la al doilea antrenament, este preconizat să intre la minge alți doi fariști care s-au confruntat cu probleme medicale, Băcilă și Tibi Moldovan, în vreme ce Otvoș este posibil ca miercuri să pună piciorul pe balon. „Rechinii“ au început ieri de dimineață, cu o ședință de pregătire (renunțându-se la a doua) ultima săptămână înaintea meciului cu FC Vaslui. Astăzi sunt programate două antrenamente, iar miercuri, joi (zi în care se intră în cantonament) și vineri - câte unul. Vineri, se va lucra de la ora jocului cu FC Vaslui, posibil și joi.

danny del corco
20th February 2007, 23:38
Imi cer scuze anticipat, insa eu unul nu am mai aflat nimic, cam de multisor, de Todoran. Poate cineva sa ma informeze?

tchibos
21st February 2007, 08:28
eu parca imi amintesc ca se antrena acum ceva timp

Laur_Farul
22nd February 2007, 17:54
Jucatori accidentati la Farul


Pentru jocul cu FC Vaslui, Basarab Panduru se confrunta cu probleme de efectiv: Bacila este suspendat pentru cumul de cartonase galbene, Lungu este în refacere dupa o accidentare iar T. Moldovan si Gheara sunt în urma cu pregatirea fizica. Fundasul dreapta Razvan Farmache acuza în continuare dureri la piciorul drept si ar putea rata meciul cu vasluienii. Partida Farul – FC Vaslui va avea loc sâmbata cu începere de la ora 16.00.

Panduru, dezamagit de juniori

Antrenorul Basarab Panduru a declarat ca partida cu FC Vaslui din cadrul etapei a 20-a este una foarte dificila, însa are încredere în echipa sa.

”Vasluiul poate fi o echipa mai relaxata, datorita pozitiei din clasament, însa cu siguranta ca doreste un rezultat bun. Il respect pe Viorel Hizo, stiu ca am facut treaba buna la Vaslui, însa voi face totul pentru a-l învinge. Daca vom juca precum am facut-o în majoritatea jocurilor de verificare, cu siguranta vom fi mai buni ca anul trecut. Lotul este în mare parte acelasi ca în prima parte a campionatului cu mentiunea ca acum jucatorii sunt mult mai bine pregatiti. Nu îmi pot reprosa nimic de când am venit la aceasta echipa. Am lucrat foarte bine cu fiecare jucator si s-a si vazut acest lucru, acestia renuntând sa îsi mai caute alta echipa dupa sosirea mea la Farul. Din pacate tinerii jucatori sunt mult sub nivelul primului esalon. Cei de la echipa a doua nu pot face fata nici macar în Liga a 2-a, valoarea lor fiind destul de scazuta. In aceste conditii îmi este imposibil sa promovez pe cineva. Când au sansa sa intre si sa îmi demonstreze ca merita sa îi folosesc, ies de pe teren mai odihniti decât au intrat.“, a afirmat trist Pandi.

Sursa : Prosport

kerosene
24th February 2007, 14:38
Probleme de efectiv în tabăra Farului


Tehnicianul constănțean se confruntă însă cu mari probleme pe flancul drept al defensivei, unde Băcilă este suspendat, iar Farmache nu s-a refăcut complet după o întindere la ligamentele genunchiului drept. În cazul ultimului, Panduru urmează să decidă cîteva ore înainte de joc dacă-l va utiliza, varianta de rezervă fiind Larie. Celălalt absent este Florin Lungu, în continuare accidentat, în timp ce Tibor Moldovan va fi lăsat cel mai probabil în afara lotului, întrucît abia a revenit după o accidentare mai veche. Pe foaia de joc vor fi trecuți însă cei trei jucători aduși în această iarnă, Teekloh, Otvoș și Tilincă, primul avînd șanse mari să fie titular.

kerosene
2nd March 2007, 09:54
Antrenorul Farului nu se va putea baza pentru întîlnirea de la Urziceni pe Tibor Moldovan, Cosmin Tilincă și Florin Lungu, toți accidentați. “Mai sînt cîțiva care au rămas în urmă cu pregătirea, dar încercăm să-i aducem cît mai repede la nivelul dorit. Farul a arătat însă ca o altă echipă în meciul cu FC Vaslui, jucătorii au demonstrat caracter și au vrut să cîștige”, a adăugat tehnicianul constănțean.

Poate il vedem pe brazilian,asta daca are actele in regula.:rolleyes:

danny del corco
5th March 2007, 02:38
Se anunta ceva recuperari ininte de steaua?

tchibos
5th March 2007, 09:31
cred ca tre sa mai asteptam sa vedem pe la mijlocul saptamanii ce scrie presa

Laur_Farul
5th March 2007, 10:26
Sa fie bine pentru toti, sa nu fie nici o problema :ok: !

kerosene
5th March 2007, 11:13
Hai cu brazilianu` :yeah:

kerosene
7th March 2007, 15:57
Pentru meciul de sambata cu Steaua,singurul indisponibil din tabăra constănțenilor rămîne Florin Lungu, nerefăcut complet după operația de menisc suferită în luna decembrie.

Deci ii cam avem pe toti la dispozitie,doar ca cei care si-au revenit sunt in urma cu pregatirea fizica.

tchibos
10th March 2007, 23:54
Se pare ca lunga perioada de absenta din teren si-a pus amprenta pe Todoran. La un moment dat aveam impresia ca tot liviu Mihai este in tricoul ala. :D

kerosene
20th March 2007, 10:04
Brazilianul Gerlem și-a reluat antrenamentele


Adus în această iarnă la Constanța de la formația portugheză de ligă secundă Estoril, brazilianul William Gerlem de Jesus Almeida ar putea debuta la FC Farul peste două săptămîni. Atacantul în vîrstă de 22 de ani a evoluat deja pentru formația secundă a grupării de pe litoral, în Liga a III-a, dar a fost obligat să ia o pauză de două săptămîni din cauza unei întinderi musculare. El și-a reluat antrenamentele la începutul acestei săptămîni și urmează un program special sub comanda preparatorului fizic Gheorghe Avram. În aceeași situație se află alți doi jucători constănțeni, Cosmin Tilincă și Florin Lungu, ultimul venind după o operație de menisc. După trei luni de pauză, mijlocașul constănțean va intra în programul normal săptămîna viitoare, dar are șanse mici să joace împotriva lui FC Argeș, în meciul din etapa a 24-a a Ligii I, programat pe 1 aprilie, de la ora 20.45, pe Stadionul “Farul”.

danny del corco
21st March 2007, 02:09
Despre Tibor Moldovan?

kerosene
21st March 2007, 20:53
Despre Tibor Moldovan?

Deocamdata nimic.


Tilincă și Lungu încep antrenamentele normale

Doi dintre fariștii care au fost accidentați în ultimul timp, Cosmin Tilincă și Florin Lungu, încep, de astăzi, antrenamentele normale cu echipa, urmând a lucra însă și în plus. Tilincă a avut o entorsă, iar Lungu venea după o operație de menisc, dar a avut și unele complicații la ligamente. Cei doi, alături de brazilianul William Gerlem (ruptură microfibrilară lângă o cicatrice) s-au pregătit pe perioada indisponibilității cu preparatorul fizic Gheorghe Avram. Tilincă va fi bun de joc pentru meciul cu FC Argeș și la fel se va întâmpla și cu Lungu, dacă nu apar probleme. Gerlem în schimb, va intra la minge de săptămâna viitoare.

kerosene
28th March 2007, 16:31
Florin Lungu a revenit pe gazon, după patru luni de pauză

Mijlocașul farist Florin Lungu a revenit ieri pe teren, după aproape patru luni de pauză, cauzată de mai multe accidentări. Ultima dată când Florin a jucat pentru „rechini“ a fost pe 2 decembrie 2006, 60 de minute în meciul de campionat Farul - UTA 0-0.
Accidentat în acea partidă, Lungu a trebuit să se opereze de menisc, iar când a revenit la pregătire, a avut ghinionul să sufere, în timpul cantonamentului din Cipru, o entorsă la gleznă și una la genunchi.
Ieri, cu ocazia partidei amicale Farul - Farul II 5-0 (Senin - min. 12, din penalty-ul scos de T. Moldovan, M. Nae - min. 38, Tilincă - min. 49, Gheară - min. 59, Guriță - min. 100), Florin a revenit pe gazon, într-un meci, pentru prima dată de la întâlnirea din decembrie anul trecut.
Basarab Panduru l-a utilizat titular, mijlocaș stânga în sistemul 4-4-2. Lungu a jucat până la pauză și i-a dat pasa de gol lui Tilincă.

danny del corco
28th March 2007, 18:36
Kerosene, multumesc din suflet ! Ma bucura reaparitiile lui Moldovan si Lungu.
HAI FARUL !

kerosene
29th March 2007, 18:42
Ben Teekloh s-a accidentat la Naționala Liberiei

Mijlocașul defensiv al Farului a suferit o entorsă de gleznă în partida Camerun - Liberia 3-1, contând pentru preliminariile Cupei Africii pe Națiuni. Aceasta și faptul că a pierdut primele antrenamente ale săptămânii și jocul amical cu Farul II, revenind la Constanța marți seară, îi reduc simțitor șansele de a juca împotriva lui FC Argeș, duminică, în campionat.



„Am jucat titular în confruntarea cu Camerun, dar, în minutul 75, am cerut schimbarea, pentru că mă durea tare piciorul. Două dintre goluri le-am primit pe greșeli ale portarului nostru, iar al treilea a fost din ofsaid. Am evoluat ca la Farul, mijlocaș în fața apărării“, a declarat Ben, pentru „Cuget Liber“. Jucătorul de 24 de ani a revenit la Constanța cu glezna umflată și cu dureri. Va urma un program intensiv de refacere în continuare, dar e greu de crezut că ar putea fi apt de joc pentru disputa cu FC Argeș. Farul se va putea baza însă la meciul de pe 1 aprilie pe Tilincă și Florin Lungu, care revin după accidentări.

Împreună cu Teekloh a călătorit înapoi la Constanța, de la lot, și celălalt stranier farist, congolezul Armel Disney, care a jucat 90 de minute în Congo - Zambia 0-0, tot din preliminariile Cupei Africii.

Marian BOCAI


Cum isi revine vreunul,se accidenteaza altul.Probabil sezonul asta nu vom avea intreg lotul la dispozitie.:(

kerosene
4th April 2007, 10:09
Băcilă, accidentat în meciul cu piteștenii

Basarab Panduru a declarat că extrema dreaptă Cosmin Băcilă se resimte în urma partidei cu FC Argeș. Băcilă a fost călcat de un adversar la începutul meciului, dar a strâns din dinți și a jucat cât a putut. Luni, nu s-a pregătit, mergând și făcând o radiografie.

Pentru meciul cu FC Național, este posibil să revină în echipă și Ben Teekloh, care nu a jucat cu FC Argeș întrucât s-a întors accidentat de la echipa națională a Liberiei, pierzând și mai multe zile de pregătire.

Florin Lungu rămâne să joace la Farul II, până își va intra în ritm, însă, din păcate, simte din nou dureri la genunchi.

Despre Voiculeț și Păcuraru, Panduru a spus că, deocamdată, aceștia nu au loc în echipă. (M.B.)

CosminGrc
4th April 2007, 10:40
de gerlem ce se aude ca io nu l-am vazut pe omu asta...

kerosene
4th April 2007, 10:50
Uite-l la mine in avatar.:D

Si el e accidentat.Si chiar daca isi revine probabil va fi in urma cu pregatirea...Poate mai la vara.:rolleyes:

kerosene
8th April 2007, 11:55
Mijlocașul Florin Lungu va pleca luni, 9 aprilie, în Italia, la Bologna, pentru a efectua un control medical la clinica “Isokinetic”, acolo unde a fost tratat și Dinu Todoran. Lungu a revenit pe teren după patru luni de absență, a jucat pentru Farul II, însă a resimțit dureri la un genunchi și a decis să meargă la Bologna pentru investigații. În plus, Dinu Todoran și Adrian Senin sînt suspendați pentru meciul cu Rapid, din etapa a 26-a a Ligii I, din cauza cumulului de cartonașe galbene.

dorryn
8th April 2007, 13:16
neinteresant

kerosene
20th April 2007, 18:55
Basarab Panduru, antrenorul Farului, nu va putea conta pe serviciile a patru jucatori la meciul din deplasare cu Pandurii Targu Jiu

Pentru meciul cu gorjenii, Bacila este suspendat, Nae, Apostol si Teekloh sunt accidentati, insa vor reveni Senin si Todoran, care si-au ispasit etapa de suspendare. Basarab Panduru a declarat ieri ca meciul cu Pandurii este extrem de important si de dificil.

kerosene
26th June 2007, 17:46
Farmache - accidentat, Gheară - răcit

De la antrenamentul de ieri dimineață al Farului de la Brașov au lipsit fundașul dreapta Răzvan Farmache, care a suferit o crampă musculară, și stoperul Decebal Gheară, răcit. Problemele celor doi nu sunt insă grave, Gheară fiind preconizat să revină chiar de azi la pregătire. De asemenea, fundașul central sloven Matej Mlakar a părăsit cantonamentul, neimpresionand. Probabil insă că "rechinii" se vor mai intări cu un fundaș central, in afara portughezului Elio. In cazul lui Apostol, despre care se spune că ar putea pleca de la Farul, este vorba doar de un anumit interes al unor cluburi, nu și de oferte concrete. (M.B.)

kerosene
17th July 2007, 10:27
“Rechinul” Gerlem ratează debutul sezonului



Brazilianul Gerlem are șanse mici să joace în Bănie

Considerat singurul titular cert din atacul Farului, brazilianul Gerlem are șanse mari să rateze debutul campionatului. Atacantul sud-american a suferit o ruptură musculară la coapsa piciorului stîng, motiv pentru care a lipsit în ultimele jocuri de verificare disputate de „rechini” în Austria. “Din păcate, Gerlem, un jucător de bază, s-a accidentat destul de grav și nu știu dacă va putea juca la Craiova”, a explicat antrenorul Constantin Gache. În schimb, Todoran, Emil Nanu și Ștefan Ciobanu, și ei menajați în ultima partidă disputată de gruparea de pe litoral în stagiul austriac, nu mai au probleme medicale și vor relua pregătirile alături de coechipieri.

danny del corco
29th July 2007, 00:37
Dupa meciul de la Craiova intreaga echipa trebuie declarata INDISPONIBILA !

bahaus_84
29th July 2007, 10:43
exact cum am mai zis pe alt thread,sa zicem saru'mana daca strangem 3 puncte in 10 etape...sa dea Dumnezeu sa ma insel...

Quartz@nu
29th July 2007, 14:14
Dupa meciul de la Craiova intreaga echipa trebuie declarata INDISPONIBILA !

exact asta doream sa scriu ...:groggy:

kerosene
6th August 2007, 12:25
Emil Nanu stă o lună


Schimbat la pauză, atacantul Emil Nanu a suferit o fisură la laba piciorului stîng și va lipsi o lună de pe teren. Atacantul venit în această vară de la Delta Tulcea va avea piciorul imobilizat în ghips pentru trei săptămîni, după care va trebui să facă recuperare cel puțin o săptămînă. “Nanu a jucat cu o fisură la laba piciorului și probabil este vina mea că nu l-am schimbat mai devreme. Și el, și Ciobanu, vin din Liga a II-a și e mai greu pentru ei”, a explicat Gache. În aceste condiții, antrenorul Farului va avea la dispoziție un singur atacant de careu cu ceva experiență, Ciobanu, cealaltă variantă fiind Florin Neaga, de la echipa secundă, care nici măcar nu a prins lotul în aceste prime două etape.

danny del corco
6th August 2007, 17:27
[QUOTE=kerosene;1484594]Emil Nanu stă o lună


Și el, și Ciobanu, vin din Liga a II-a și e mai greu pentru ei”, a explicat Gache.
citez trunchiat din cele scrise de kerosene, cu scuzele de rigoare, insa as adauga la lista celor carora "le este greu" si pe cel care a acordat interviul. Mai asteptam cateva etape.......

dorryn
6th August 2007, 19:47
cine ii va lua locul lui nanu? cineva din C ?

danny del corco
6th August 2007, 20:27
Cred ca unul dintre cei ramasi la Delta si care ne-a batut in "pregatiri"!:happy

kerosene
6th August 2007, 21:24
Mai bine asa.Sa-l bage pe Neaga.Le arata pustiu ce stie.Sa-i bage pe aia de la tineret,care merg pe la nationala.Si pe Florea si pe Armando Mihai,Liviu Mihai II si care mai sunt.

CosminGrc
7th August 2007, 15:27
sau sa bage alta echipa in teren

danny del corco
7th August 2007, 20:36
Sunt de parere ca mai trebuie acordata o sansa celor tineri.

bahaus_84
8th August 2007, 22:43
care tineri ? ca sunt vai mama lor,i am vazut la niste amicale,nici nu pot sa alerge,avea dreptate Panduru cand spunea ca toti vrem sa bagam tineri dar ai nostri nu bat nici in liga a 3a,asa ca ce pretentii sa avem...

tchibos
9th August 2007, 14:41
avem mari probleme de lot.. citeam in telegraf ca dupa ce ca Nanu e accidentat, Nae nu joaca nici el, Schipu la fel.. Gerlem la fel.. cu cine o sa jucam?

bahaus_84
9th August 2007, 19:26
cica singurul atacant valid e st.ciobanu,vai de capul nostru

Klingon
9th August 2007, 20:01
Stati linistiti, promovam jucatori de la echipa a doua din liga a treia. Si mai aducem chiar acum niste jucatori de baza din ligile inferioare. Cred ca avem deja vreo 30 din astia, o adevarata colectie.

Cu lotul actual, Gheorgius Bosanceanus poate face mai multe echipe de liga a doua. Dar niciuna de liga intai.

alexdelpiero
10th August 2007, 11:24
Scrie pe onlinesport ca Faul a ramas coar cu un atacant, Stefan Ciobanu:(

FatFrumos
10th August 2007, 12:42
Briliant..........dabia astept matineul!

dorryn
14th August 2007, 04:06
eu nu ca daca va ramane bosanceanu vom fi ciuca batailor si in B ..uitati ca nu mai este grigoras sa construiasca o echipa din nimic...

kerosene
14th August 2007, 10:52
Marius Nae are hernie de disc lombară

Absent în meciurile cu Steaua și Gloria Buzău, atacantul farist Marius Nae rămâne indisponibil în continuare, trebuind să ia o pauză mai lungă, după ce a fost diagnosticat cu hernie de disc lombară. Nae are repaus total trei săptămâni, încercându-se găsirea unei soluții pentru evitarea operației.
Dintre cei absenți în meciul de la Buzău, revine în schimb fundașul Cristian Șchiopu, care a început alergările, alături de atacantul Willian Gerlem. Brazilianul va sta însă și în partida de duminică, cu Ceahlăul, pentru o refacere completă.
Mijlocașul stânga Marcel Otvoș, accidentat la antrenamentul de vineri (entorsă de genunchi), are șanse de doar 30% pentru a evolua contra nemțenilor.

bahaus_84
14th August 2007, 20:34
a alergat prea mult,saracul..

YoNuTzz
16th August 2007, 15:21
BEN TEEKLOH, RANIT IN URMA UNEI EXPLOZII!
Joi, 16 August 2007

Ben Teekloh
Ben Teekloh
Jucătorul de origine liberiană al echipei Farul, Ben Teekloh, a fost astăzi grav rănit în cadrul unei deflagrații care s-a produs în apartamentul său din Constanța. Explozia s-a produs atunci când jucătorul a vrut să aprindă lumina, din cauza unor acumulări de gaze, de la o butelie uitată deschisă. În urma incidentului, geamurile mai multor locuințe au fost sparte, cioburile fiind împrăștiate pe o rază de 100 de metri.

Fotbalistul a suferit arsuri la maini si picioare si a fost transporat cu o ambulanță la Spitalul Clinic Județean din Constanța. Centrul orasului a fost blocat aproximativ 30 de minute.

Ion Marin, directorul tehnic al clubului de la malul mării, a confirmat pentru Realitatea TV că jucătorul are arsuri pe mâini și pe picioare, dar că situația este stabilă în acest moment și nu necesită transportarea sa la București. De asemenea, oficialul constănțean a precizat că distrugerile au fost masive, fiind avariate mai multe apartamente. Deși situația sa este stabilă, liberianul va lipsi cel puțin în acest tur de campionat: "Situația nu este foarte foarte gravă, dar aceste arsuri îl vor ține în mod sigur departe de stadion, cel putin în acest tur", a precizat Ion Marin.

La spital a mai ajuns și un tânăr care a fost rănit pe o terasă aflată vizavi de bloc, unde s-au împrăștiat cioburi. Acesta nu a necesitat însă internarea. În urma exploziei au fost avariate și trei mașini parcate în fața blocului.

kerosene
16th August 2007, 17:50
Tamam asta ne mai lipsea...ca si asa avem o gramada de jucatori buni ce pot juca pe orice post :(

Dupa ce ca e vai de noi,se mai accidenteaza si astia care totusi mai joaca ceva.
Insanatosire grabnica Ben

tchibos
16th August 2007, 19:49
din pacate blestemele ajung la jucatori in loc sa ajunga la cine trebuie.. asa se intampla la echipele care pierd de obicei.. accidentati si suspendati la pachet.. ma asteptam sa sa fie pe teren dar nu si in afara terenului..

bahaus_84
16th August 2007, 22:16
asa e...Doamne fereste ca nu a fost mai rau...imi pare super rau pt k Ben nu iesea in evidentza insa isi facea treaba bine acolo unde juca...o sa fie o lipsa destul de mare,mai ales in care stam dezastruos la capitolul jucatori..

kerosene
21st August 2007, 10:58
E posibil ca Ben Teekloh să nu aibă nevoie de transplant de piele
Marian BOCAI


Starea generală a mijlocașului liberian al Farului Ben Teekloh este bună. Internat, de vineri, la Spitalul Floreasca din București, într-o rezervă de la terapie intensivă, Ben are toate constantele vitale (inimă, ficat, plămâni, rinichi) în limite normale, după cum l-au asigurat, ieri, pe doctorul Farului, Liviu Muja, doctorul de la terapie intensivă și asistentele șefe de la secția de chirurgie plastică și reparatorie și de la terapie intensivă.
Ben va sta cel puțin toată săptămâna aceasta la terapie intensivă. În primul interval de refacere (care poate dura de la trei săptămâni la o lună), jucătorului i se mențin funcțiile vitale în stare perfectă și i se îngrijesc arsurile, așteptându-se vindecarea generală a acestora. După ce majoritatea suprafeței de piele va fi refăcută, se va face un bilanț pentru a se constata ce suprafețe trebuie transplantate. Acum este prematur de dat un pronostic, însă, din ce au spus doctorii de la București după ce l-au examinat pe Ben, este posibil să nu fie nevoie de transplant de piele. Majoritatea arsurilor sale sunt de gradul II.

FatFrumos
22nd August 2007, 03:11
well...that's good news....e nevoie de el la echipa.

danny del corco
22nd August 2007, 04:18
Stati linistiti. Pentru arsuri de gr.II nu este neaparat nevoie de grefe de piele, mai ales ca Ben e viguros. Are sanse mari sa se vindece spontan, adica doar prin toaleta chirurgicala si tratament medicamentos, mai ales ca este bine ingrijit. V-o spun din proprie experienta (sa-i dea Domnul sanatate d-nului Dr.Bordeianu)!

kerosene
30th August 2007, 09:09
Timur Isleam, rezerva lui Curcă la Iași


Accidentat la umăr, portarul Adrian Vlas nu va fi apt de joc pentru partida de la Iași, astfel că rezerva lui George Curcă va fi tânărul de 19 ani Timur Isleam, de la Farul II, care s-a pregătit curent cu echipa mare în ultimul timp. Timur va avea numărul 33. Alte absențe ale Farului sunt Nanu, Nae și Ben Teekloh, iar Otvoș este în urmă cu pregătirea.

kerosene
12th September 2007, 10:27
Marius Nae și Emil Nanu au revenit la antrenamentele Farului
Ionuț COMAN (ionut.coman@telegrafonline.ro)


Marius Nae a reluat antrenamentele ușoare după o lungă perioadă de indisponibilitate

Decimat de accidentări în debutul acestui sezon, lotul Farului a început să se întregească înaintea meciului cu CFR Cluj, din etapa a șaptea a Ligii I, meci programat duminică, de la ora 18.45, la Constanța. Obligat să-l treacă pe foaia de joc ca rezervă de portar pe tînărul Isleam Timur în jocul de la Iași, antrenorul Constantin Gache se poate baza din nou pe serviciile lui Adrian Vlas. Goalkeeperul, care a început campionatul din postura de titular, și-a reluat antrenamentele normale, dar cel mai probabil va lua loc pe banca de rezerve duminică. Indisponibili de mai multă vreme, Emil Nanu și Marius Nae au început alergările ușoare, după aproape o lună de pauză. Niciunul dintre ei nu poate evolua însă duminică, fiind așteptați să revină pe teren peste două săptămîni. În plus, mijlocașul din Guineea Bissau, Mala, a semnat ieri un contract cu FC Farul pe o perioadă de trei ani, devenind în mod oficial jucătorul grupării de pe litoral. Vestea proastă vine din partea fundașului Laurențiu Florea, care are șanse mici să evolueze duminică din cauza unei accidentări. Acesta a încercat să participe la ședința de pregătire de ieri dimineață, după ce a absentat din cauza unei întinderi musculare, dar a resimțit dureri și nu a putut încheia antrenamentul.

kerosene
14th September 2007, 12:40
Vlas, ruptură musculară la umăr


Dacă Nanu și Nae au revenit la pregătire, după lunga pauză pe care au avut-o, dar mai au până se vor pune la punct, Laurențiu Florea s-a refăcut și se poate conta pe el. Semne de întrebare sunt însă în dreptul lui Vlas, care, din dorința de a intra mai repede la antrenament, a suferit o ruptură musculară la umăr.

kerosene
28th September 2007, 09:24
Todoran, început de hernie de disc


Constantin Gache este îngrijorat că s-ar putea să nu se bazeze pe mijlocașul său de creație Dinu Todoran nici în partida cu Unirea Urziceni, după forfaitul lui Dinu din partida de Cupă, din pricina unor dureri de spate. „Să vedem dacă-l putem recupera. Are un început de hernie de disc. Ar fi o mare pierdere pentru noi”, a zis Gache, care nu-i va mai putea folosi pe Gerlem (suspendat), Nanu, Nae, Vlas, Șt. Ciobanu și Ben Teekloh (în curs de recuperare).

FatFrumos
29th September 2007, 03:49
Well this sucks.....mai avem jucatori ramasi sa faca un 11 complet?

kerosene
3rd October 2007, 09:33
Lotul Farului, lovit din nou de accidentări



Emil Nanu nu va juca duminică împotriva Rapidului

Revenit la antrenamente după o perioadă de absență de două luni, cauzată de o fractură la metatarsienele piciorului stîng, Emil Nanu s-a reaccidentat la ședința de pregătire desfășurată ieri după-amiază. Atacantul Farului a suferit o contractură musculară și nu va fi prezent în Giulești, la meciul cu Rapid, din etapa a 10-a a Ligii I, programat duminică. Nici celălalt atacant venit în această vară de la Delta Tulcea, Ștefan Ciobanu, nu va evolua împotriva echipei pregătite de Cristiano Bergodi, fiind incomplet refăcut după o mai veche accidentare. Compartimentul ofensiv va fi lipsit și de serviciile lui Daniel Florea, care a acuzat probleme medicale după antrenamentul de ieri. În aceste condiții, singurele soluții din atac pentru Constantin Gache sînt Mihai Guriță și Daniel Chigou, care au dezamăgit în meciul cu Unirea Urziceni.

kerosene
4th October 2007, 09:29
Reveniri spectaculoase


După ce se părea că va rata meciul cu Rapid, programat duminică, în etapa a 10-a a Ligii I, din cauza unor probleme musculare, atacantul Emil Nanu a revenit ieri la antrenamentele normale. Golgeterul Deltei Tulcea în sezonul trecut a evoluat fără probleme în jocul-școală desfășurat sub comanda antrenorului Constantin Gache. În situația sa se află și Marius Nae și Ștefan Ciobanu, cei trei urmînd să fie opriți în lotul care va face deplasarea în Giulești. În schimb, Daniel Florea și Marcel Otvoș s-au accidentat și vor rămâne la Constanța.

kerosene
13th November 2007, 15:36
Ben Teekloh se întoarce pe teren la Galați
(telegrafonline.ro)



Pauza competițională, datorată meciurilor echipei naționale, le-a adus jucătorilor Farului o mică vacanță de trei zile, elevii lui Constantin Gache urmînd să se prezinte la antrenamente mîine după-amiază. Doar Mala nu are liber, jucătorul plecînd duminică spre Guineea Bissau, unde va juca sîmbătă pentru naționala țării gazdă în partida cu Sierra Leone, din cadrul preliminariilor pentru grupele de calificare la Campionatul Mondial din 2010. Fundașul african va lipsi de la pregătiri în această săptămînă, urmînd să revină la Constanța abia pe 19 noiembrie. De la antrenamente va absenta cel mai probabil și Decebal Gheară, care a suferit o entorsă la genunchiul drept în partida de sîmbătă, cu U. Cluj, fiind înlocuit în min. 20. În schimb, partida cu Oțelul Galați, programată duminică, 25 noiembrie, în etapa a 16-a a Ligii I, ar putea oferi revenirea spectaculoasă a lui Ben Teekloh. Mijlocașul constănțean, grav rănit în urmă cu trei luni în propria locuință, s-a antrenat cot la cot cu coechipierii săi în ultimele zile. “Sînt gata să joc”, a mărturisit internaționalul liberian.

Formația pregătită de Constantin Gache va disputa un joc amical sîmbătă, în compania formației Cerno More Varna, din prima ligă bulgară. Cele două echipe s-au mai întîlnit în această toamnă, constănțenii cîștigînd de fiecare dată, cu 2-1 și 3-2.

Kooler
5th December 2007, 16:33
Miercuri, 05 Decembrie 2007
Un an de coșmar pentru Florin Lungu

Un an de coșmar pentru Florin Lungu Mijlocașul Florin Lungu speră să revină la antrenamente la începutul anului viitor

După ce a fost sezoane la rînd unul dintre oamenii de bază ai Farului, purtînd și baderola de căpitan, Florin Lungu nu a mai evoluat de aproape un an de zile pentru gruparea de pe litoral. Accidentat grav la genunchiul piciorului drept, unde a suferit o leziune a meniscului drept însoțită de probleme la cartilagii, mijlocașul în vîrstă de 27 de ani s-a operat pe 13 decembrie 2006 pentru prima oară, dar nu a putut reintra pe teren pentru prima echipă. După trei luni a evoluat la formația secundă a clubului constănțean, însă accidentarea a recidivat și Lungu a ajuns din nou la cuțit. Întors la antrenamente în această toamnă, jucătorul a simțit din nou dureri, fiind oprit de medici de la antrenamente și trimis pentru tratament la Cîmpina. Din păcate, ghinionul l-a lovit din nou și săptămîna trecută Lungu a suferit o ușoară intervenție chirurugicală, în urma căreia a trebuit să întrerupă recuperarea și să stea două zile internat în spital. Mijlocașul va reveni săptămîna viitoare la Cîmpina pentru a termina tratamentul, cu speranța că va scăpa de coșmarul din ultimul an. “Aștept cu nerăbdare să se încheie anul 2007 pentru că a fost unul cu ghionion pentru mine. Doctorii mi-au spus că voi putea intra la pregătire normală încă din ianuarie și sînt convins că voi reveni pe teren. Am făcut alergări ușoare cît timp am stat la Cîmpina și s-au simțit îmbunătățiri evidente în starea mea de sănătate”, a declarat Lungu, care va intra în curînd în ultimele șase luni de contract cu FC Farul.

Mala ratează meciul cu oltenii

Plecat pentru un stagiu de pregătire la echipa națională a statului Guineea Bissau, Mala va rata întîlnirea cu Universitatea Craiova, din etapa a 18-a a Ligii I, programată sîmbătă, de la ora 17.15, pe Stadionul “Farul”. Mai mult, fundașul african are șanse mici să evolueze în ultimul joc din acest an, cu Steaua, pe 16 decembrie, ținînd cont că va reveni la Constanța abia pe 12 decembrie. În disputa cu oltenii, antrenorul Ion Marin nu-i va putea folosi nici pe Decebal Gheară, incomplet refăcut după o mai veche accidentare, și nici pe Laurențiu Florea, căruia i-a recidivat o entorsă la glezna piciorului stîng. În schimb, Emil Nanu și Claudiu Voiculeț, care au acuzat probleme medicale după meciul cu Poli Timișoara, s-a antrenat normal ieri și sînt apți de joc.

Constănțenii au avut programate ieri două antrenamente, confruntîndu-se însă cu probleme din cauza stării terenurilor de antrenament. Afectat de vremea din ultimele zile, terenul principal a fost protejat cu o prelată, ședința de pregătire de dimineață desfășurîndu-se pe terenul sintetic.


SURSA: TELEGRAF

Sper ca Florin Lungu sa scape echipa de la retrogradare.

kerosene
5th December 2007, 17:23
Plus vreo inca 5-6 cu atitudinea lui din vremea cand inca mai juca.

danny del corco
14th December 2007, 17:44
Dinu Todoran are ruptura musculara si nu va juca impotriva Stelei

( Data: 11.12.2007 ) / Mărește dimensiunea caracterelor [+]


Mijlocașul Dinu Todoran a fost diagnosticat marți cu ruptură musculară în urma accidentării din partida cu Universitatea Craiova, din etapa trecută, și nu va putea evolua contra Stelei, transmite corespondentul NewsIn.

"Din cauza acestei accidentări, Todoran nu va juca în meciul cu Steaua. Deja i-am dat vacanță și nu mai participă la antrenamente. E o pierdere importantă, dar vom încerca să o suplinim", a declarat, pentru NewsIn, antrenorul Ion Marin.

Mijlocașul de 29 de ani evoluase în 17 meciuri pentru Farul în acest campionat, dar fără să înscrie vreun gol.

Pe lângă Todoran, tehnicianul Farului nu va putea conta în meciul cu Steaua pe Voiculeț și Băcilă, suspendați pentru cumul de cartonașe galbene, în timp ce atacanții Daniel Florea și Emil Nanu sunt incerți, acuzând dureri musculare.

Partida Steaua-Farul Constanța, din cadrul etapei a 19-a a Ligii I, se va disputa duminică, de la ora 17:00, și va fi transmisă de Antena 1.

NewsIn

kerosene
4th February 2008, 14:01
Todoran, întindere de ligamente


Contuzia pe tibia dreaptă cu care s-a ales Todoran la meci trecuse, ieri dimineață, aproape în totalitate. Jucătorul nu mai avea edem și umflătură în zona afectată, iar durerea se diminuase cu 70%.
„Dinu are, din păcate, o întindere a ligamentului colateral exterior foarte puternică. Sper să nu fie vorba de leziune sau să fie una mică.
Mâine (n.n. - astăzi), aflăm despre ce e vorba, dacă va fi nevoie de o rezonanță magnetică sau poate reveni la pregătire. Oricum, a scăpat cu osul întreg, iar durerea din talpă i-a dispărut și ea. Aseară (n.n. - sâmbătă seară), nici nu putea să calce”, a declarat doctorul Muja, care, alături de echipa sa, a lucrat intens după accidentare pentru refacerea cât mai rapidă a lui Todoran.

kerosene
23rd March 2008, 22:39
Pentru meciul de luni, sunt absențe în ambele tabere. La Farul nu vor juca Todoran (suspendat) și Gerlem (accidentat, microruptură fibrilară), dar se încearcă recuperarea lui Gosic și Farmache, iar la Pandurii lipsesc Vasilache (suspendat), L. Mihai și Mândrean (accidentați).

kerosene
25th July 2008, 11:56
Alături de Daniel Florea, un alt absent cert al Farului pentru meciul de la Buzău este mijlocașul Marius Nae. Ion Marin a declarat că, în urma accidentării din partida cu Lokeren, din Germania, Nae s-a ales cu ruptură musculară, care îl va ține departe de gazon o lună. În același timp, „Săpăligă” a spus, ieri la prânz, că atacantul Emil Nanu, venit după o entorsă care l-a împiedicat să facă deplasarea în Germania, încă nu începuse lucrul cu balonul.
Lotul de 18 pentru deplasarea de la Buzău a fost stabilit după antrenamentul de aseară, „rechinii“ plecând în această dimineață, la ora 9, cu autocarul.
Altfel, în lotul Farului pentru noul sezon figurează și fundașul central Ionuț Bubuleandră (20 de ani), de la Farul II, care a preluat numărul lui Gheară, 6.

Tânărul atacant farist Daniel Florea („Gică Fentă”) a fost operat ieri de hernie inghinală, la București, la Spitalul Militar. Intervenția chirurgicală trebuia efectuată marți, dar a fost amânată pentru ca jucătorul să mai efectueze unele analize.
„Operația a decurs bine. Doctorii ne-au spus că, dacă se simte bine azi (n.n. - ieri), Daniel poate fi externat mâine (n.n. - azi)”, a declarat, pentru „Cuget Liber”, tatăl fotbalistului, care l-a însoțit pe „Fentă“ în capitală.

necon
6th August 2010, 16:48
copii de mingi cum sunt