PDA

View Full Version : FC Botosani a renuntat la promovare!



ducus
1st April 2008, 18:52
31 martie, a fost data limită pentru depunerea documentației de licențiere în vederea obținerii licenței pentru sezonul 2008-2009. Procesul de bază pentru acordarea licenței în sezonul următor se desfășoară în perioada 31 martie – 31 mai a fiecărui an.

Din Liga a II-a, primele cinci cluburi din fiecare serie a Ligii a II-a, conform clasamentului de la sfârșitul turului actualului sezon competițional, ar fi trebuit să își depună dosarul până ieri seară. Conform anunțului oficial al comisiei de licențiere, trei cluburi nu și-au depus dosarul și, implicit, nu mai pot promova în Liga I la finalul acestui sezon.
Cel mai important club dintre cele trei este echipa din seria I, FC Botoșani. Decizia botoșenenilor constituie o surpriză prin prisma declarației făcute în urmă cu câteva zile de către acționarul principal, Valeriu Iftime. Acesta își exprima speranța că echipa sa va reintra în cursa pentru promovare, dacă va învinge etapa viitoare la Giurgiu. Celelalte două cluburi care nu și-au depus dosarele au fost Mureșul Deva și Liberty Salonta.
http://www.prosport.ro/fotbal-intern/liga-2/fc-botosani-a-renuntat-la-promovare-2507145
Clar! V-am zis eu ca iar o sa faca mangle Liberty Salonta daca va termina in pozitie de promovare? Parca o vad iar pe UTA ca ramane in Liga I si in sezonul urmator, sau, mai grav, pe UCluj, cea mai slab clasata echipa din Liga 1, "lanterna rosie" cum se zice :( In acest caz ea ar fi in situatia Ceahlaului de anul trecut, si va avea prioritate in fata celorlalte echipe de pe locurile 15, 16, 17 in cazul in care 3 echipe din 4 din Liga II vor ceda locul sau nu vor putea promova fiindca nu indeplinesc conditiile de joc etc. (cum a fost anul trecut Delta Tulcea).:rosu:
Cred ca dupa sarbatori ne vom face o idee mai clara despre cum stau lucrurile, cine va putea promova in Liga 1 si cine nu.

lucian_iasi
1st April 2008, 19:02
FC Botosani e oricum departe,la 9 puncte in spatele celor de la Otopeni :(...nu cred k se mai pune problema promovarii...

ducus
1st April 2008, 19:05
Oricum, nu e vorba de asta, e vorba de gestul in sine! Din moment ce FRF a cerut dosarele primelor 5 echipe iar Botosaniul se incadra, trebuia sa-l depuna, ca nu se stie ce se poate intampla. Poate termina pe locul 2, cine stie, si se califica prin retrogradarea unei echipe din Liga 1....

DunareaGiurgiu
1st April 2008, 19:58
Mare greseala, daca vor avea acelasi parcurs de RETUR ca Delta Tulcea anu' trecut ...

tchibos
1st April 2008, 20:58
FC Botosani avea ca obiectiv clasarea in primele cinci echipe, dar cred ca s-au auto evaluat si au vazut ca nu au sanse. Anul asta Brasov si Otopeni vor promova

Gabri3l
1st April 2008, 22:26
oricum nu se luptau la promovare cu sanse reale...