PDA

View Full Version : Pavel Stratan



Gabriel
31st March 2004, 10:20
Acum cateva zile am ascultat prima oara. Am 12 melodii cu el. Imi place foarte mult. Un stil inedit si parca neabordat de nimeni pana acum.

Dand search pe google dupa el am dat peste vasile pi-tzurca care il pomenea. Asa ca il rog pe Vasile sa imi spuna mai multe despre acest interpret despre care nu stiu practic nimic.
Evident, daca a mai auzit careva de el...sa isi dea cu parerea.

vasile314tzurka
31st March 2004, 10:24
in afara de faptul ca e din moldova si ca inregistrari cu el se pot cumpara la chisinau la chioscurile muzicale ale orasului, mai nimic. taman ascultam eu si gigel_bucur la el:)

Ultras
31st March 2004, 10:28
Albumul "Amintiri din Copilarie" are 13 track-uri. Prima melodie ("eu beau..." este difuzata in fiecare dimineata la radio KISS FM. Multe despre Pavel Stratan nu cunosc (singurul lucru dedus e ca este moldovean din Republica). Dintre forumisti (din ce cunosc) fac parte din Fan Club: gigel_bucur (sursa), vasile314tzurka, ultras_sportul si eu.

Gabriel
31st March 2004, 10:29
pai poate stie mai multe gigel_bucur. :)

Melodia care imi place cel mai mult pana acum e S-o-nsurat baietzii.
ori ma duc la manastire
ori ma-nsor cu tete
dar si daca in viatza
e drept ca omu are numai viatza
apai..manastirea-i pe al doilea loc din fatza.


Foarte marfa jocurile lui de cuvinte. Si canta mai repede ca un interpret de hip-hop.

Si cred ca il batea tasu' rau in copilarie...ca mai in fiecare melodie aminteste acest lucru.


De asemenea Vasile Mangu apare in mai multe melodii. Cine era ?


Ultras, acum fac parte si eu din fanclub ! :rolleyes:

Ultras
31st March 2004, 10:32
Colega mea Andreea imi spune acum ca aseara Pavel Stratan a fost invitat la Gheorghe. Nu a apucat decat sa il vada cantand. :mda: Cica e un pustan.

vasile314tzurka
31st March 2004, 10:37
nasol ca nu ma uit la gheorghe. de obicei il invita pe vanghele, care este, si-o lasa pe ada milea cu mina-ntinsa.

Ultras
31st March 2004, 10:38
Bine ai venit in Fan Club! Incepe sa se extinda. Saptamana trecuta m-a contactat un tip din Craiova care dorea foarte tare albumul. A dat un search pe Google si m-a gasit aici pe onlinesport. Eu fiind foarte operativ din fire, omu' a ajuns in posesia melodiilor intr-o jumatate de ora. :D

Ultras
31st March 2004, 10:41
Poate le incarcam pe un server prin ftp sa se bucure si altii de dulcele grai moldovinesc. Are cineva vreo idee? :drak:

Gabriel
31st March 2004, 10:42
da. ai server ftp gratis la www.dap.ro
100 mb potzi pune acolo

vasile314tzurka
31st March 2004, 10:45
mai bine pune-ti mina de la mina ca sa poata vinde aici. ar fi mai sanatos. si pentru el, mai ales, daca va place.

gigel_bucur
31st March 2004, 10:48
din pacate nu va pot spune nimic in plus :( am "aruncat buzduganul" in cercul lui Gheorghe si sper sa aflu ceva mai multe.

tot 13 piese am si eu, banuiesc ca sunt aceleasi :)

daca aflu ceva, postez :ok:

Ultras
31st March 2004, 10:58
mai bine pune-ti mina de la mina ca sa poata vinde aici. ar fi mai sanatos. si pentru el, mai ales, daca va place.

nu ma intereseaza starea de sanatate a altora, chiar daca imi plac. Nici a mea! :drak:

Vadim
31st March 2004, 15:30
Ultras, pune pe un ftp, sa le ia si altii care nu au auzit de Paul Stratan, asa cum sint si eu.

maryuss_mau
31st March 2004, 17:01
l-am auzit si eu aseara la gheorghe! canta super misto! in afara de cantaret mai e si iluzionist, inainte de a canta demonstrandu-si talentul; sunt tari versurile oricum!

Gabriel
31st March 2004, 18:48
maryuss... si cam cati ani are ?

maryuss_mau
1st April 2004, 10:06
cred ca undeva pe la vreo 25 de ani! oricum a-ti ascultat si "planeta moldova"; si astia mi se par tari;

Ultras
1st April 2004, 13:53
Spune Vadim! Cum ti se pare?

Ultras
1st April 2004, 13:55
mai bine pune-ti mina de la mina ca sa poata vinde aici. ar fi mai sanatos. si pentru el, mai ales, daca va place.

Am vrut sa cumpar albumul, dar nu am gasit chioscurile muzicale ale orasului! :mda: :drak:

goldfish
7th April 2004, 07:02
Pavel Stratan nascut in RM este autorul textelor si melodiilor pe care le interpreteaza, are 2 albume 'Amintiri din copilarie' in total 25 de piese, in afara de muzica si poezie este paionat de iluzionism si culturism. In Bucuresti se difuzeaza frecvent in cateva cluburi. Va lansa un album si in RO, va mai canta in curand live la carcotasi si daca vor fi cereri se poate si un concert.

adyco2001
7th April 2004, 10:35
Salut,
poti sa fii operativ inca o data si sa-mi trimiti si mie cateva melodii cu Pavel Stratan.Adresa mea unde imi poti trimite este adrian.costian@labelon.ro
Merci

I`m_too
20th April 2004, 07:50
Bine ai venit in Fan Club! Incepe sa se extinda. Saptamana trecuta m-a contactat un tip din Craiova care dorea foarte tare albumul. A dat un search pe Google si m-a gasit aici pe onlinesport. Eu fiind foarte operativ din fire, omu' a ajuns in posesia melodiilor intr-o jumatate de ora. :D
caut de ceva vreme pe net melodiile lui stratan, dar... nu am reusit sa descarc decat `eu beu`. daca ai timp te rog mult de tot trimite-mi si mie toate melodiile pe care le ai la adresa florin.seicaru@smartree.biz. multumesc mult !

I`m_too
20th April 2004, 07:53
melodia asta a lui stratan poate fi descarcata de la http://hal.cs.tuiasi.ro/~alecub/
succes :ok:

xeon
20th April 2004, 21:34
:) de unde pot scoate si eu ceva muzica de alul Pavel Stratan ajutatima va rog

xeon
20th April 2004, 23:34
Salut zicetimi careva de unde pot sa scot si eu ceva muzica dealui Pavel Stratan sait FTP orice ca imi trebu neaparat pls.

florinrkowa
28th April 2004, 09:15
salut. Cine poate sa-mi trimita melodii cu Pavel Stratan. Daca e vreun Fan club considerati-ma deja membru. Apropos adresa mea florin.ciuhureanu@bmtr.ro

giulai
28th April 2004, 16:48
PT CINE VREA PAVEL STRATAN se gaseste tot albumul AMINTIRI DIN COPILARIE II in reteaua din regie si o piesa din AMINTIRI DIN COPILARIE I.cine nu reuseste sa-si ia sa ma anunte si se va rezolva cumva.

giulai
28th April 2004, 16:51
vreau sa ma inscriu si eu in fanclub!!

giulai
28th April 2004, 17:10
PT CINE MAI CAUTA CELE 13 PIESE de pe AMINTIRI DIN COPILARIE .se gasesc in reteaua din regie.si in curand o sa apara si celalalt album.am doar o piesa epilog1.probabil e vb de AMINTIRI DIN COPILARIE I.
cine se baga sa faca un seit omului.k merita.sa-l cunoasca lumea.eu n-am destule informatii despre el.astept un help.

Gabriel
29th April 2004, 00:50
vreau sa ma inscriu si eu in fanclub!!

Inscrie-te, dar nu mai tipa in gura mare sa nu se supere Vadim. :D
________________

Pentru toti cei care mi-au dat mailuri , dupa ce au citit acest subiect .....oameni buni, cautati pe dc++. Eu nu am cum sa va trimit melodiile. Se gasesc pe dc++. La discretie.

Shakti
29th April 2004, 14:48
hei , tare pavel stratan...seamana el cam mult cu zdriano celentano dar merge...
moshu mi l a recomandat

horatiu
4th May 2004, 09:45
Mi-am instalat si eu dc++ ieri dar nu am reusit sa fac nimic cu el...Deci nu am reusit sa iau nimic...si tare imi doresc si eu albumele lu' pavel...Anyone can help???Sugestii pe unse sa mai caut?Ceva? Orice? :)

Gabriel
4th May 2004, 10:19
Mai oameni buni, chiar acum am dat un search pe dc++ sa fac captura de ecran si sa va arat cat Stratan se gaseste pe dc++.

Vadim
8th May 2004, 18:24
Si pe Kazaa e plin.

uglykid
13th May 2004, 10:56
ce retea e in regie,mai baieti?adica aia unde se gaseste muzica lu' stratan,nu alte alea...:D

Ultras
13th May 2004, 11:01
Nu mai am Pavel Stratan, acum ascult ady copilu' minune :ok:

uglykid
13th May 2004, 11:05
Baaah,da' rau ejti...,ultrasule...
Ala posa tzii pt tine...

Ultras
13th May 2004, 11:19
chiar sunt serios

iulian
13th May 2004, 12:38
Mi-am instalat si eu dc++ ieri dar nu am reusit sa fac nimic cu el...Deci nu am reusit sa iau nimic...si tare imi doresc si eu albumele lu' pavel...Anyone can help???Sugestii pe unse sa mai caut?Ceva? Orice? :)
Intra pe besthub.gotdns.com:1411 e hubul meu si sunt citva care au ceeace cauti tu

carmendel
14th May 2004, 15:10
Si eu ca si tipul din craiova te-am gasit tot cu google-ul si te rog sa-mi trimiti si mie melodiile pe mail una cite una.Ai alta idee mai buna?
Din piesele lui am deja:Eu beu,Tata,Vinul de Primae si Foc la ghete.
Iti multumesc anticipat.

tabarles
18th May 2004, 10:50
vreau si eu melodiile lui stratan la:ionita.ionel@antena1.ro
va rog mult! multumesc
:)

albnegru69
13th June 2004, 10:21
Vestea despre Pavel Stratan a ajuns pana la "capatul lumii". Aveti cumva idee cum putem gasi melodiile lui pentru romanii de aici, de pe malul Pacificului? :o:

ultras_sportul
15th June 2004, 14:26
Am deja 6 luni de cand il ascult si este la fel de actual ca in prima zi :)

E super adevarat :D

Cu versurile care le are este peste tot ce exista in domeniu la ora actuala iar muzica te unge la suflet :)

Cauta cu DC++ eu o sa le pun in format mp3

razvanb76
20th June 2004, 21:51
M-ar interesa si pe mine ceva mp3-uri cu pavel stratan! Enyone can help me?

razvanb76
20th June 2004, 22:19
daca se poate sa le trimite-ti la razvanb76@yahoo.com

vali183
28th June 2004, 13:45
salutare!oameni buni,cum as putea sa fac rost de cateva melodi ale lui PAVEL STRATAN?aici este singurul loc unde am gasit ceva despre PAVEL STRATAN.

vali183
28th June 2004, 13:53
Daca vreti sa ma ajutati,trimite-ti la varjoghe_v@yahoo.com

vali183
28th June 2004, 18:08
cei care nu au acces la D++ cum pot sa faca rost de melodi?
se pot face ceva si pt ei?

ultras_sportul
2nd July 2004, 15:17
Am trimis mail.

soare
5th July 2004, 11:34
E interesat cineva de concerte cu Pavel Stratan? sau lumea vrea doar mp3 cu el?

gedai
6th July 2004, 10:45
hehe.. salutare.. Pavel Stratan a fost in concert sambata trecuta la Festivalu' berii .. marfa baiatul.. cel care e inscris cu nickname Goldfish este impresarul lui Pavel... parerea mea baietzi este ca tre sa mai ashteptatzi 2 saptamani si sa cumparatzi albumele... e mai fair-play...

PS.. Goldfish eu sunt tipu cu cartea de vizita cu cap de lup... poate ne auzim la o bere

ultras_sportul
6th July 2004, 14:04
Ca sa-l cumpar evident :)

BRAVEHEART_06
12th July 2004, 16:57
am ascultat din "greseala" o melodie a lui Pavel Stratan(primul sarut) si mi-a placut la nebunie.e adevarat ca planetamoldova.net e site-ul lui?..aceaasi intrebare banala..cum fac si eu rost de melodiile lui?ma poate ajuta cineva?multumesc anticipat...

Ultras
12th July 2004, 17:04
La chioscurile muzicale ale orasului... :drak:

aclambiron
16th July 2004, 16:05
Am facut si eu rost de melodiile lui Pavel Stratan.Imi plac.Cred ca o sa aiba mare succes in Romania.

plavka
17th July 2004, 00:09
salut
si eu sunt inebunita dupa versurile lui pavel stratan
/hello

plavka
17th July 2004, 00:13
la bacau trebuia sa apara ieri la magazin cd-ul lui dar nu am mai avut timp sa trec asa ca o sa va spun maine daca a aparut pe aici!

ultras_sportul
17th July 2004, 03:01
sunt curios si eu

umbra
19th July 2004, 11:56
e adevarat ca planetamoldova.net e site-ul lui?..

Nu e adevarat.
planetamoldova.net e facut de 2 baieti, Mitosh si Florin, basarabeni si ei.

Stiati ca Pavel Stratan pregateste un clip? Eu una il astept cu nerabdare :yeah:

costidriscu
19th July 2004, 23:39
M-am inregistrat si pe forumu' asta. Da' Pavel Stratan rulz! Chiar acum ascult, "vecina daca / usor s-apleaca/ la toti baieti se ridica dispozitia/ si ceva in plus", stie cineva ce inseamna "slang" (a se citi "shlang")? dar chiptilnic?, Planeta Moldova = sit bengos!

umbra
20th July 2004, 08:22
stie cineva ce inseamna "slang" (a se citi "shlang")? dar chiptilnic?

:thinkso:
De ce nu?

shlang - furtun
chipitilnic - fierbator

Gabriel
20th July 2004, 09:53
umbra, vad ca le ai cu astea.
Poate imi spui si mie cine e Vasile Mangul. :)

umbra
20th July 2004, 11:11
Poate imi spui si mie cine e Vasile Mangul. :)

N-am idee :rolleyes:
Daca era "Mongol" ziceam ca-i vreun banditel.

Ultras
20th July 2004, 12:00
La Teo si Andi a fost Pavel Stratan cu un videoclip la "Eu beau" filmat in piscina. In stilul lui caracteristic... :drak:

umbra
20th July 2004, 12:31
Ultraaaaas, zi-i cum a fost? Te rog...

Eu imi rup parul din cap ca la acea ora beiam de-a adevaratelea si nu l-am putut vedea :headbang:


Am 7 cantece in mp3:

M-am nascut de ziua mea
S-o-nsurat baietii :ok:
Vinul de primaie
Asa-i c-adesea
Eu beu
La city
Tata

Ultras
20th July 2004, 13:18
Ultraaaaas, zi-i cum a fost? Te rog...

Eu imi rup parul din cap ca la acea ora beiam de-a adevaratelea si nu l-am putut vedea :headbang:


Am 7 cantece in mp3:

M-am nascut de ziua mea
S-o-nsurat baietii :ok:
Vinul de primaie
Asa-i c-adesea
Eu beu
La city
Tata

Beleeeaaaa!!! :drak:

umbra
20th July 2004, 13:41
Asta e de bine? :D

ultras_sportul
20th July 2004, 22:52
e super ideea de a filma sub apa iar Pavel Stratan cred ca se afla pe un drum bu, in sfarsit :yeah:

raccaus
22nd July 2004, 20:26
rog pe cine poate sa ma ajute si pe mine sa gasesc melodiile lui stratan .multumesc tare mult

umbra
28th July 2004, 12:41
rog pe cine poate sa ma ajute si pe mine sa gasesc melodiile lui stratan .multumesc tare mult

Din ce am pot sa-ti trimit pe mail. Poti sa-mi scrii pe privat.

Clipul a fost filmat timp de 8 ore in apa rrrrrrrece. :rolleyes:

Dupa niste "jin negru de primaie" am aflat ca Vasile Mangu e vecinul lui Stratan :D

Wolf04
6th August 2004, 03:12
Ultraaaaas, zi-i cum a fost? Te rog...

Eu imi rup parul din cap ca la acea ora beiam de-a adevaratelea si nu l-am putut vedea :headbang:


Am 7 cantece in mp3:

M-am nascut de ziua mea
S-o-nsurat baietii :ok:
Vinul de primaie
Asa-i c-adesea
Eu beu
La city
Tata

Credeti ca puteti sa-mi trimiti melodiele astea la white_wolverine_04@yahoo.com? Daca vreti ceva, am aproape 2 gigs de muzica romaneasca (Parazitii, Ombladon, Cheloo, La Familia, Fara Zahar, Andreea Balan, Cassa Loco, etc.). Sunt Roman dar acum 6 ani m-am mutat in Canada si nu stiu prea bine sa scriu. O sa zic si in engleza daca intelege cine va. Multumesc.

Do you think you could send me all of those tracks to white_wolverine_04@yahoo.com? If you want something, I have almost 2 gigs of Romanian muzic and I could send you some (Parazitii, Ombladon, Cheloo, La Familia, Fara Zahar, Cassa Loco, Andreea Balan, etc.). Thank you. :) :)

ctaus
8th August 2004, 00:55
salut
crezi ca poti sa-mi trimiti te rog melodiile cu pavel stratan pe adresa ctaus2000@yahoo.com?
daca te intereseaza am vreo 40 de cd-uri cu muzica de toate felurile si pot sati trimit o lista daca vrei
te rog mult
merci, numai bine

fun-stratan
25th August 2004, 11:02
Stie cineva pe unde are Pavel Stratan concerte?

fun-stratan
25th August 2004, 17:12
Pavel Stratan nascut in RM este autorul textelor si melodiilor pe care le interpreteaza, are 2 albume 'Amintiri din copilarie' in total 25 de piese, in afara de muzica si poezie este paionat de iluzionism si culturism. In Bucuresti se difuzeaza frecvent in cateva cluburi. Va lansa un album si in RO, va mai canta in curand live la carcotasi si daca vor fi cereri se poate si un concert.

Spunea cineva pe-aici ca esti impresarul lui Stratan. E adevarat? Daca da (sau nu,dar stii), as vrea sa stiu de unde as putea sa fac rost de al doilea album "Amintiri din copilarie". Eu il am pe singurul lansat in Romania. Si inca ceva: de concertele lui stii ceva? Cand,unde...? Care sunt cluburile in care spui ca se difuzeaza Pavel Stratan?
Merci anticipat.

BlueMoon
11th September 2004, 22:55
Mi-a trimis si mie cineva o melodie a lui. M-am tavalit pe jos de funny ce e. Daca aveti as mai vrea cateva, pleassse:)
rotarya@hotmail.com

diabboliq
18th September 2004, 11:07
bai .. ca tot se vorbeste numa de pavel Stratan... am si io o intrebare?are careva tot albumu... adika.. ma intereseaza ordinea ca io am albumu si are vreo 18 melodii si nush care si cum e ordinea.ma poate ajuta careva ???

ultras_sportul
20th November 2004, 15:54
Pavel Stratan a ajuns numarul 1 in Romania abia in aceasta toamna desi merita sa fie promovat de mai multa vreme!

A ajuns la vanzari de peste 130.000 de albume!

Sunt curios daca muzica lui o sa prinda si afara!

E ciudat insa ca nu a aparut niciodata la TVR 1!

viorel 31
12th January 2005, 13:10
Un artist in adevartul sens al cuvantului :ok:
Are o muzica deosebita care a prins f. bine la public si spre nenorocul meu nu mai gasesc primul CD din "Amintiri din copilarie"....dar il mai caut.
Stau si ma gandesc: cele mai tari trupe si cei mai buni artisti vin din...Rep. Moldova !?! si ma gandesc aici la O-zone,Zdob si zdub,Planeta moldova si Stratan.
De ce oare?

grig_jr
12th January 2005, 13:21
paote pt ca ii privim ca pe un exotism. cei mai tari e mult spus. da' de fapt, nu vezi ca la noi prinde tot si toti. Stratan nu mi se pare ca a prins la mase.

imi place. e cool sa il asculti si acasa si la drum lung in masina. si la baute - nu mai zic

melodia preferata: "la tani nina"

viorel 31
12th January 2005, 14:43
Idem grig_jr "la tanti nina" !

desdemona
13th January 2005, 03:46
Stau si ma gandesc: cele mai tari trupe si cei mai buni artisti vin din...Rep. Moldova !?! si ma gandesc aici la O-zone, .., Planeta moldova si Stratan. De ce oare?
Sa nu exageram :rolleyes:

URSSM
31st January 2005, 21:36
dar sa fim si realisti ,inca multi din r.mold. au de venit sa sparga topurile de p-aici
si ceea ce au facut zdob si zdup si mai ales ozon poate ca nici peste zece ani nu erau sa faca '' artistii '' de prin coa'

alx_ro
26th February 2005, 19:21
Deja vad ca a scazut interesul pentru Pavel Stratan... Pacat. Mi se pare unul dintre fff putinii care inca spun ceva prin muzica lor.
Televiziunile nu il difuzeaza tocmai pentru ca spune ceva si nu are felul ala de muzica cerut de "mase": comerciala... Iar cand este invitat la vreun show este pus sa faca iluzionism si sa cante "Eu beu". Eu cred ca toate melodiile lui ar merita difuzate.
Credeti ca va mai scoate vreun videoclip? Sau vreun album nou?
Chiar daca am vazut topicul asta mai tarziu, as vrea si eu sa intru in fan club!

URSSM
3rd March 2005, 17:33
:ok:imaprtasesc si eu aceeasi parere si as inclina sa spun ca stratan e total
neanteles de lumea romaneasca de aici. romanii de aici si-au format o imagine
gresita despre stratan si atunci cand descopera ca el iese cumva din acea imagine isi pun intrebari(cazul emisiunilor de divertisment la care e invitat),de ce e timid ,daca intelege sau nu romana;ori eu il vad ca pe un artist ce sta in spatele shourilor si altor chestii de genul asta unde se sare in sus si se discuta pe teme "filosofice".referitor la albumul pe care o sa-l scoata si o sa-l
scoata! il vad ca fiind oarecum mai slab,la nivel de text . in textul pieselor noi pe care le-a scris ,probabil decand e in romania(neincluse pe nici unul din albumurie cunoscut 1,2 am.din cop.) am observa ca aluneca ,daca se poate spune asa ,intr-un limbaj mai apropiat celui romanesc.de ce ?pentrca se vrea inteles ,iar atunci cand va ajunge sa fie inteles, simultan nu va mai fi acelasi.
spun asta din acelasi motiv de mai sus unde spuneam ca lumea in care a inceput sa se invarte e prea agitata si comerciala si asta nu are cum sa-i stimuleze actul creator,mai ales ca el are un temperament si un spirit diferit
regulilor lumii in care a intrat. cam atat.

bebe76
29th March 2005, 17:47
De acord si eu cu cele spuse mai sus . Se incearca din rasputeri sa fie adptat la niste valori discutabile , pentru ca e mai greu sa se gaseasca ceva original . Din pacate nu cred ca va mai reusi sa scoata niste piese la fel de valoroase (cel putin pentru unii ).

honeybunny
27th December 2005, 14:58
Dar iata ca a scos piese f valoroase si , intre timp a scos si al trilea album, e super tare, incercati sa ascultati si va veti convinge !!!

alejandro
27th December 2005, 15:27
Abia acum am vazut si eu acest topic:mda:

De asemenea Vasile Mangu apare in mai multe melodii. Cine era ?


Gabriel,nu stiu daca ti-a raspuns cineva pana acum,da' iti zic eu ca Mangu ii este un prieten din sat,la care se ducea des prin ospetie;)
A fost chiar si o emisiune cu Stratan "in profunzime",la ProtTV Chisinau.
Ce-i interesant, ca in satul in care s-a nascut Pavel,fiecare al doilea om poarta numele de Stratan:rolleyes:
Si apropo,toti eroii din cantecele lui sunt luati din viata reala,adica cu fiecare s-a intamplat ce zice el in cantec:cu taica-su,cu Nina,Steopa,Valea etc...

Si pare straniu,da' cu toate ca cantecele lui au aparut mai intai la Chisinau n-a fost apreciat aproape deloc,abia dupa ce toata Romania l-a apreciat a inceput sa fie mult mai respectat si aici...asta spune multe despre cum putem noi sa ne apreciem valorile,care si asa-s putine:headbang:

Am o mare admiratie pentru acest Stratan,nu stiu cati din voi stiu ca el era vanzator la piata din Chisinau,si acum a ajuns cine a ajuns...un adevarat caracter!!!

later:
btw,nush cati din voi stiu despre ce e vorba in melodia "La city",asa se numeste un disco-club din Chisinau : "City" ,cand a lansat piesa Stratan,asta era cel mai tare club din capitala,acuma nu mai este,au aparut altele mai tari...

Tess
30th March 2006, 20:40
Inca de cand s-a lansat pe piata muzicala romanesca, despre Pavel Stratan s-a vorbit ca despre un fenomen.

Lucru indreptatit, de altfel. Creatiile muzicale ii apartin 100%, iar versurile pline de originalitate si ironie sunt unice in peisajul muzical autohton. Desi se bucura de un succes nemarginit, Pavel este un artist modest, caruia ii place, totusi, sa vorbeasca despre el si experientele sale. La intrebarile pe care i le-am adresat a raspuns in stilul sau caracteristic...

- Povesteste-mi cate ceva despre inceputurile tale muzicale...
- In toamna anului 2003, care-si numara ultimele zile amenintate - doar de “ghicitorii” nostri meteorologi - de ingheturi si zapezi, ma trezisem ca de obicei in patul meu tare moale, bolborosind niste versuri stranii, imbracate intr-o melodie rupta pe la maneci, fara nasturi, si care parea ca nu are nici mama nici tata, nici sora si nici frate. Peste doua ore se facuse ora 10.00. Era in data de 27 a lunii noiembrie. Nu stiu cu ce parere de bine sau de rau isi petrecea toamna ultimele zile, ori acel an penultima luna. Dar eu sigur ca eram mandru de mine ca mai intinerisem cu ceva timp, aducand la lumina zilei al doilea volum semnat tot “Amintiri din copilarie”. Ca si la primul volum, ma asteptam la o schimbare, avand impresia ca iesind in strada, o sa observ ca totul canta in jurul meu, masinile au cu totul alt zgomot, oamenii se misca altfel, natura are cu totul alte gesturi. Din pacate nu a fost sa fie asa. Mergand prin multime, nu ma baga nimeni in seama. Dar si daca cineva se uita la mine, se uitau sa nu ma loveasca cumva in treacat! Cred ca nimeni nu se gandea pe-atunci la mine, dar si daca statea cineva cu gandul la mine, acel cineva era doar mama. Dintr-o data am fost trezit din acele dulci iluzii, de sunetul telefonului mobil. Era fratele meu, caruia nu-i auzisem pana atunci vocea atat de fericita.

De parca pentru el ma mai nascusem o data. Ma ruga sa ajung la el pentru a-mi spune poate cea mai buna veste scrisa despre mine, si regasita pe internet cu un ceas de vreme mai devreme. Si mai ales ca aceasta veste buna venea de undeva de unde ma asteptam mai putin, din Romania.
Ajungand la fratele meu, facandu-ma comod in fotoliul din fata calculatorului, am inceput a plange ca un copil, citind pentru prima oara primele cuvinte scrise despre mine intr-un text intitulat “Fenomenul Pavel Stratan sau amintiri din copilarie si adolescenta” scris de Bogdan Geana. Iata asa m-am descoperit eu pe mine insumi. Ori poate ca eu eram deja cel care am fost si pana atunci, dar nu stiam.

- Cum ai caracteriza industria muzicala din Romania?
- Odata ce-mi place muzica romaneasca incepand de la manele, trecand prin muzica clasica, si ajungand pana la hip hop, mi-ar fi greu sa caracterizez industria muzicala romaneasca alfel decat pozitiv.

- Cum te-ai integrat in peisajul muzical romanesc?
- Cat loc mi s-a facut in fata, atat imi las si in spate. Niciodata nu am mers altfel, decat in dreptul meu. Iar ce tine de succes, nu cred in proverbe de genul “Bate fierul cat e cald”.

- Care este reteta succesului, in opinia ta?
- Dupa parerea mea, reteta succesului consta in aceea ca eu scriu doar ceea ce-am facut, si nicodata nu fac ceea ce-am scris.

- Care sunt pasiunile tale?
- Deoarece sunt un fumator inrait, si totodata un mare fan al bauturilor spirtoase, am doar doua pasiuni: 1) nu beau; 2) nu fumez.

- Ce-ti doresti cel mai mult de la viata?
- Daca sunt cu adevarat o vedeta, mi-as dori ca viata sa nu-i spuna niciodata sufletului de acest lucru.

- Ce inseamna, dupa parerea ta, a fi artist?
- Un artist ar fi acel care ar putea raspunde la aceasta intrebare, tot cu o intrebare. Iar un artist bun ar fi acel care ar putea spune ca el nu-i artist, si cineva sa-l creada. Si totusi poate la aceasta intrebare, ar fi mai bine sa raspunda un artist?

- Caracterizeaza-ti muzica in cateva cuvinte...
- Muzica mea este un “copil” pe care nimeni, niciodata n-o sa-l vada cu mana intinsa.

- Urmatorul album se va intitula “Amintiri din Copilarie vol. 4”, sau vei incerca sa gasesti o alta denumire?
- Sigur ca tot asa se va numi, dar pana la vol. 4, pregatesc pentru iubitorii de muzica o surpriza, de care sunt sigur ca ecoul ei va rasuna in toata lumea. Nu exagerez deloc, o spun la modul cel mai serios, si am toata incre-derea!

(cronica romana)

desdemona
5th April 2006, 12:46
- Caracterizeaza-ti muzica in cateva cuvinte...
- Muzica mea este un “copil” pe care nimeni, niciodata n-o sa-l vada cu mana intinsa.
Foarte frumos! Abia astept.
Mi s-a facut dor sa mai ascult, cred ca bag diseara acasa o repriza, dupa ce imi creez si atmosfera necesara :D Pacat ca ... semnatura o sa ma doara... :rolleyes:

alejandro
5th April 2006, 13:23
sa asculti si melodia aia in care canta si fiica lui Pavel,Cleopatra!
la concertul de la Chisinau a starnit mare haz fetita aia mica!!!:P

Ro!
2nd May 2006, 23:02
Salutare!

Am vazut ca sunteti interesati de Pavel Stratan.
Daca vreti mai multe informatii si sa discutati cu fanii SI CU PAVEL (for real!!!) incercati pavelstratan.home.ro site si forum.

Daca vreti sa il ascultati live este pe 4 mai la Polivalenta, ora 19 sau 19:30 gala folk "Om bun" in care este invitat!

FORZA STEAUA!!!

just_me9933
21st July 2006, 15:56
buna..vreau si eu melodia 'ghita',daca o are cnva..pls

volare
24th July 2006, 21:34
si eu vreau melodia dar nu o canta pavel stratan ci ficasa-cleopatra

daughter ss
28th July 2006, 14:11
imi place, are voce si pune suflet in ceea ce face... a lansat-o si pe fetita lui in muzica care are numai 3 anisori

alejandro
28th July 2006, 15:14
FABRICAT ÎN MOLDOVA

Cleopatra Stratan, cântăreaţa demnă de Cartea recordurilor

Un nou produs marca Stratan inundă piaţa românească, de data asta e vorba de Cleopatra Stratan, fiica lui Pavel. Noutatea cea mare e că fiica în vârstă de trei ani a lui Pavel Stratan lansează pe 20 august primul său album muzical, intitulat „La vârsta de 3 ani”. Evenimentul va avea loc în incinta Teatrului „Nottara” din Bucureşti, cu începere de la ora 17.00. Cleopatra îşi va prezenta singură concertul, invitatul ei special este nimeni altul decât Pavel Stratan şi va fi acompaniată de formaţia Millenium. Concertul va fi live. Ca şi tatăl ei, drepturile de autor ale Cleopatrei aparţin casei de discuri Cat Music Media Service. Cleopatra este cel mai tânăr cântăreţ al acestei case de discuri şi la primul ei concert au dat acordul să asiste reprezentanţii Guinness Book. Biroul din Londra a aflat despre cea mai tânără vedetă, aşa că fetiţa are toate şansele să intre în Cartea Recordurilor drept cel mai tânăr star, cea mai tânără cântăreaţă care lansează un album şi, de asemenea, cea mai tânără cântăreaţă care prezintă singură un concert de o oră şi jumătate. Pe lângă faptul că va interpreta 28 de piese, 16 scrise de tatăl ei şi 12 ale ei, Cleopatra va discuta cu publicul, îşi va prezenta invitaţii şi va spune glume.
„Ghiţă”, videoclipul primului album al cântăreţei precoce rulează deja la posturile tv de pe ambele maluri ale Prutului. O poveste în stilul pieselor cu care ne-a obişnuit deja Pavel Stratan, cu o protagonistă dezarmantă, despre subtextele acestei poveşti ne vorbeşte astăzi Pavel Stratan.



- Cine a realizat videoclipul piesei „Ghiţă”?
- Am colaborat, ca de obicei, cu Dragoş Buliga.
- Şi cum se simte cea mai tânără vedetă?
- Ea? Super. Ar trebui să ştiţi cum se simte şi tăticul ei.
- Şi tu cum te simţi?
- Mie mi-e foarte greu. Am nişte emoţii de parcă peste jumătate de oră aş avea concert. Aşa emoţii mari eu în viaţa vieţii mele nu am avut. Avem emoţii cu o săptămână înainte doar la concertele mele, dar erau emoţii normale, nu emoţii din astea de simt că-mi arde tot în mine. Astfel de emoţii încercam doar cu o jumătate de oră înainte de spectacol, când ştiam că sala e deja plină şi trebuie să ies în faţa publicului, atunci nu eram nici mort şi nici viu. Uite astfel de emoţii încerc eu deja de o săptămână. Dar până la concertul Cleopatrei mai este aproape o lună.
- Probabil vă pregătiţi deja de lansare.
- Pe Cleopatra o pregătesc pentru acest concert din toamna trecută, de la concertul meu.
- Ea va conştientiza că e gazda unui concert de o oră şi jumătate?
- Păi, cum altfel?
- Când va avea loc concertul Cleopatrei la Chişinău?
- Ne gândim pentru luna septembrie la Palatul Naţional, aşteptăm acum răspunsul, va fi pe 9 sau 10 septembrie.
- Şi tu vei fi invitatule ei special?
- Da, dar Cleopatra va conduce singură concertul, ea singură prezintă, va discuta cu publicul, va spune glume, va scrie denumirea fiecărei piese pe un panou mare, amplasat pe scenă, în spate. Concertul este preconizat pentru o oră şi jumătate, dar e posibil să dureze un pic mai mult, deşi nu mi-aş dori să exagerez, pentru că, oricum, mi-e un pic frică. Ea a demonstrat că e în stare să reziste şi patru ore pe scenă, fără să obosească, dar eu am mari emoţii pentru fiecare cuvânt al ei pe care îl va rosti, pe care îl va scrie, am emoţii pentru fiecare mişcare a ei pe care o va face pe scenă. Unicul lucru de care sunt sigur e că nu cred că spectatorii care vor veni la acest concert au simţit la un alt concert ceea ce vor simţi la concertul Cleopatrei. Ştiu că ei vor avea mari emoţii. Asta e ca şi cum m-aş duce eu la circ şi aş avea emoţii enorme ca nu cumva să se rupă frânghia de care stă agăţat de cupola circului acrobatul, cred că şi spectatorii vor avea emoţii pentru ea, ca să ducă piesa cu bine până la sfârşit sau să scrie corect un cuvânt.

Un copil mic într-o lume mare


- Ştie deja şi să scrie?
- Da, şi o să vedeţi la concert.
- A cui a fost ideea poveştii videoclipului „Ghiţă”?
- Ideea a fost a realizatorilor, dar a fost făcută după sugestiile mele. În acest videoclip nu trebuie să înţelegem mot a mot că ea umblă şi-l caută pe Ghiţă. În acest videoclip vedem un copil mic într-o lume mare care-şi caută fericirea, nu neapărat îl caută pe Ghiţă. Ghiţă poate să fie şi drumul ei în viaţă, poate să fie scopul pe care vrea să-l ajungă, poate să fie orice. Repet, Cleopatra nu-l caută neapărat pe Ghiţă, de asta în videoclip ea umblă cu o valiză, nimeni nu ştie ce e în această valiză, nu se pune accent pe accesoriii sau altceva, se pune accent pe un copil mic într-o lume a lui. Pe ea n-o interesează ce se întâmplă în jurul ei, ea îşi vede de ale ei, de fericirea ei, trăieşte în lumea ei, caută ceva, caută fericirea, şi nu ştiu cum se cheamă fericirea ei. În felul ei, fericirea s-a chemat Ghiţă, dar asta nu înseamnă că ea îl aştepta pe un oarecare Ghiţă. Videoclipul este realizat în absurd, dacă ea l-ar fi căutat pe Ghiţă, sigur, la final, i-aţi fi văzut întâlnindu-se.
- Cum s-a manifestat Cleopatra la filmarea videoclipului?
- După filmarea videoclipului, Dragoş Buliga şi stiliştii care ne-au fost alături tot timpul, au spus că acesta este unicul copil ascultător din lume. Cleopatra nu a făcut nici o mişcare, nici un gest în plus, a fost cuminte, aşa cum este şi în viaţă – ea nu face nimic în plus, ea, ca orice copil, e copilăroasă, dar e foarte corectă. Se joacă şi ea, dar dacă trebuie să facă ceva, face exact. Dacă în videoclip trebuia să meargă pe strada Magheru cu valiza printre sutele de oameni care circulă pe acolo, ea nu avea nici o treabă cu nimeni, mergea cu valiza printre acei oameni. Altceva e că a trebuit să filmăm mai mult cu camera ascunsă, pentru că oamenii când vedeau camera de filmat, îşi dădeau seama ce se întâmplă şi se opreau, încurcându-ne nouă socotelele. Şi dacă mă vedeau şi pe mine acolo, se opreau să se uite, erau curioşi, de asta ne-am străduit s-o filmăm cu camera ascunsă, ca să atragem mai puţin atenţia trecătorilor.
- Îţi mulţumim că ai acceptat să ne împărtăşeşti câteva amănunte şi vă dorim succes la lansarea care va avea loc în august la Bucureşti. Abia aşteptăm să urmărim concertul şi la Chişinău.
- Vă mulţumim!

Un interviu de Liliana POPUŞOI, FLUX

TINA
2nd August 2006, 23:29
salut oameni buni!Abia ce m-am inscris si eu si va cer ajutor:am nevoie de melodia GHITA a Cleopatrei Stratan.Ce spuneti ,ma ajuta cineva?adresa mea este surduherea@yahoo.com

alejandro
3rd August 2006, 15:45
Tina,incearca aici:
http://www.youtube.com/watch?v=kNLXjXxj3J8&mode=related&search=

alejandro
10th August 2006, 13:50
La numai trei ani,

Cleopatra Stratan se vrea în Cartea Recordurilor




Pe 20 august, Cleopatra Stratan, fiica de numai trei ani a cântăreţului Pavel Stratan, se va afla în faţa primului ei concert live. La acest eveniment inedit vor asista cei de la „Guiness Book” pentru posibilitatea de a o introduce pe micuţă în Cartea Recordurilor la următoarele categorii: „Cea mai tânăra artistă”, „Cea mai tânăra cântăreaţa care lansează un album”, „Cea mai tânăra cântăreaţa care prezintă singură un concert de o oră şi jumătate”. Recitalul micuţei va cuprinde 28 de piese, dintre care 12 de pe albumul ei şi 16 ale tăticului.

„Prima ieşire pe scena a avut-o la doi ani şi jumătate, într-o staţiune de pe litoralul românesc, la unul din concertele mele. M-am pomenit cu Cleopatra pe scenă cerându-mi microfonul pentru a interpreta ceva… N-am stat pe gânduri şi am acompaniat-o”, povesteşte Pavel Stratan în interviul acordat revistei „Pro TV Magazin”. Ideea de a scoate un album cu fiică-sa i-a venit solistului când a observat că, încă din primele zile de grădiniţa, Cleopatra se întorcea fericită acasă, recitând şi cântând toate poeziile şi cântecele pe care trebuiau să le înveţe ceilalţi copii.

(După „Cronica Română”)

Jerry20cm
10th August 2006, 14:03
cat de simpatica e fetita aia
cand am vazut prima oara videoclipul am ramas masca:o:
bv ei :ok:

alejandro
10th August 2006, 15:34
cred ca o sa-l depaseasca pe tatsu',insa e si logic...pe el nu l-a ajutat nimeni,s-a descurcat singur,in schimb ea are tot sprijinul lui!

alejandro
23rd August 2006, 13:43
„Cleopatra a făcut în trei zile ce am făcut eu în trei ani”

Invitatul rubricii este cantautorul Pavel Stratan

Rochie cu buline, ochelari roz, năframă şi codiţe, o minidivă retro. Basarabeanca Cleopatra Stratan va fi nu numai primul artist din lume de trei ani care susţine un concert live de două ore şi are propriul album ci, cu siguranţă, la Premiile MTV Romanian Music Awards va fi declarată Cel mai bun album al anului şi Cel mai reuşit debut şi poate chiar va fi nominalizată la mai multe categorii şi va fi cea mai tânără vedetă de pe covorul roşu, ne ascuţim deja creioanele pentru a consemna succesele Cleopatrei. Într-o discuţie particulară Pavel Stratan, tatăl Cleopatrei avea să menţioneze: „Cleopatra va face în trei zile ceea ce am făcut eu în trei ani”. Se referea la succes, şi avea dreptate. Astăzi succesul lui Paty (aşa îşi spunea vedeta la un an şi opt luni, când îi era încă dificil să pronunţe cuvântul Cleopatra) nu este doar dovada unui talent artistic înnăscut şi a unei memorii de invidiat, ci şi rezultatul unei comunicări reuşite şi a unei încrederi reciproce între tată şi fiică.
Şi, foarte important, odată cu debutul scenic al fiicei, copilăria sau, mai bine zis, „Amintirile din copilărie” ale lui Pavel se încheie. El face loc altor amintiri, dar îşi rezervă timp să savureze din plin copilăria fiicei sale. Albumul „Amintiri din copilărie” ale lui Pavel Stratan se opreşte la volumul III. Ce va urma, citiţi în alt număr al ziarului FLUX, astăzi, însă, vă propunem un fragment din discuţia pe care am avut-o ieri cu Pavel Stratan.


Liliana Popuşoi, FLUX


- Duminică, 20 august, la Teatrul „Nottara” din Bucureşti a avut loc primul concert al Cleopatrei Stratan, cel mai tânăr artist din lume. Pentru un copil de trei ani, susţinerea unui concert de două ore necesită un efort enorm, este de la sine înţeles că ai lucrat foarte mult cu Cleopatra. Când aţi început să vă pregătiţi pentru acest concert?
- Nu ştiu cum să vă răspund exact. Pregătesc din toamna trecută albumul Cleopatrei, lucrez asupra lui aproape un an de zile, adică din momentul în care am înţeles că ea va putea să cânte, după concertul meu de la Sala Palatului din Bucureşti, când am văzut cum s-a prezentat, după concertul meu de pe litoralul românesc, când a urcat pe scenă alături de mine. Apoi am înregistrat în studio piesa „Mama”, iar la lansarea mea a cântat piesa „Liza” şi încă alte două piese: „Banii” şi „Mama”. Acelea au fost momentele în care am început să realizez care sunt capacităţile ei şi am înţeles că pentru vară poate avea deja propriul album. Cum am început să lucrez? Nu am făcut un grafic pentru repetiţii şi cred chiar că e imposibil şi nu e corect să planifici lucrul unui copil. La vârsta de 6-7 ani, când copilul e deja la şcoală, când e obişnuită să lucreze după un grafic: la ora asta ora de desen, la următoarea oră – dans, pian, etc., cu un astfel de copil poţi să-ţi mai faci planuri de lucru, dar nu şi cu un copil de trei ani. În schimb, noi lucram în felul următor, văzând dorinţa ei mare de a cânta, prindeam momentul când începea să cânte prin casă, venea la mine şi-mi propunea: „Taticu’, hai să cântăm piesa asta” şi făceam o trecere de la o piesă la alta. Pe ea o interesa foarte mult să-i explic ce se întâmplă în piesă, discutam. Pe urmă purtam un dialog, cam ce ar trebui ea să spună între piese, şi discutam îndelung, ca ea să înţeleagă fiecare vorbă, să nu recite, pur şi simplu, nişte cuvinte. Orice vers pe care l-am scris, orice cuvânt a fost dezbătut îndelung. Şi ei îi plăcea foarte mult genul acesta de activitate. Şi momentele astea se întâmplau cel mai des când mergeam cu ea în parc la joacă, la leagăn, prin casă, cu rolele, nu contează ce făceam, dar întotdeauna noi doi purtam o discuţie.


În fiecare zi îşi punea păpuşile şi celelalte jucării din casă în rând şi le oferea un minispectacol


Tot ce am făcut, toată pregătirea noastră, a ţinut numai de dorinţa ei de a face acest lucru, dar Cleopatra dorea foarte des să ne jucăm în jocul ăsta. Niciodată nu i-am propus eu ce trebuie să facem mai departe. Deoarece ştiam că în fiecare zi va veni singură la mine să-mi ceară să mai cântăm, sau să-i răspund la întrebări. De câte ori am surprins-o prin casă luând un pix sau orice alt obiect şi-şi făcea din el microfon şi cânta în faţa oglinzii! Nu mai spun de nenumăratele ei concerte în faţa jucăriilor pe care le are acasă, mai ales după ce am scris pentru ea piese. În fiecare zi îşi punea păpuşile şi celelalte jucării din casă în rând şi le oferea un minispectacol. Şi discuta cu ele, le vorbea, le oferea autografe, le scria dedicaţii. Eu o priveam dintr-o parte ca un spectator şi mă miram de ea, de felul în care înţelege ea să fie artistă, cât de mult îi place să aibă un public, cum gândeşte, cum le povesteşte ea jucăriilor ce sunt visele, cum trebuie să fii în viaţă, iar lucrurile pe care nu le înţelegea, mă întreba pe mine. Spre exemplu: mă întreba ce înseamnă a răsuna, a dedica, a inventa, a memoriza etc. Ideea piesei „De ce?” mi-a sugerat-o tot ea, care m-a întrebat: „Tăticule, de ce plângi când cânţi despre tatăl tău?” sau „De ce cânţi toată ziua piesa „Eu beu”, dar nu bei niciodată?” Dacă să ne referim la piesele scrise pentru ea, în majoritatea dintre ele, ideile sunt ale Cleopatrei.

M-a întrebat: „Tăticule, de ce plângi când cânţi despre tatăl tău?” sau „De ce cânţi toată ziua piesa „Eu beu”, dar nu bei niciodată?”


- Dar Cleopatra este conştientă de importanţa concertului pe care l-a avut, că acum este o vedetă şi este în centrul atenţie, sau pentru ea totul e doar o joacă?
- Nu cred că e o joacă. A doua zi după concert, când ne-am trezit, primul lucru pe care l-a întrebat a fost: „Azi plecăm la concert?”
- I s-a dat pe gust!
- Normal, când ne-am întors după concerte, în maşină nu mai era loc de jucăriile şi florile pe care le-a primit. Când am ajuns acasă, nu ştia cărui ursuleţ sau căţeluş să-i cânte mai întâi. A primit diverse jucării, una din jucăriile pe care le-a primit era un căţeluş de câteva ori mai mare decât ea. A rămas foarte încântată de concert. Şi ştia că va fi aplaudată şi acest lucru îi plăcea foarte mult. Florile, aplauzele şi jucăriile au făcut-o să se simtă bine. Am observat că atunci când publicul reacţionează şi o aplaudă, ea simte imediat acest lucru şi ea înţelege pentru ce este aplaudată, e conştientă că merită aplauze pentru lucrul pe care-l face, dacă este aplaudată, înseamnă că ea a făcut ceva foarte bine. Şi deodată se schimbă, zâmbeşte altfel, priveşte altfel. Acelaşi lucru mi se întâmplă şi mie şi, cred, fiecărui artist. Pe durata acestor două ore, prin fiecare piesă şi fiecare replică s-a observat că îi plăcea ceea ce făcea, că îi plăcea să fie pe scenă. Şi după ce a interpretat vreo 22 de piese, eu am întrebat-o: „Cleopatra, eşti obosită?”. „Nu”, mi-a răspuns ea. „Cântăm mai departe?” „Cântăm”, mi-a răspuns ea. Dacă ar fi fost obosită, ar fi spus. E doar un copil şi ea nu poate să mintă, să fie şireată sau vicleană. Este sinceră. La un moment dat mi-a venit ideea să o aşez pe valiză, să n-o doară picioruşele, a stat doar vreo jumătate de piesă pe valiză şi nu a vrut să cânte mai departe aşezată. S-a ridicat şi a cântat în picioare până la sfârşitul spectacolului.