PDA

View Full Version : Bridge.



gigel_bucur
30th March 2004, 12:42
Chiar nimeni nu are patima bridge-ului?
Bagati aici siteuri, concursuri, ce conventii folositi etc.

vasile314tzurka
30th March 2004, 12:47
http://www.acbl.org/
http://www.lebridgeur.fr/

federatii importante

http://www.worldbridge.org/
http://www.ffbridge.asso.fr/
http://www.usbf.org/
http://www.federbridge.it/

romanesti

http://www.frbridge.ro/
http://www.bridgeguys.com/International/Romania.html
http://www.bridge-club.ro/links.php

gigel_bucur
30th March 2004, 12:54
vasile, spune-ne si noua ce conventii joci :)

vasile314tzurka
30th March 2004, 12:57
pai am jucat blue si precizie. acum joc un standard de baza. cu virsta renunti la conventii si la trucuri, dar mai ales din cauza lipsei de participare la competitii.

deci majora in cinci, better minor, stayman, gerber, blackwood si cam gata.

vasile314tzurka
30th March 2004, 13:05
cluburi afiliate federatiei romane de bridge:

http://www.frbridge.ro/cluburi.php

competitii interne:

http://www.frbridge.ro/competitii.php

vasile314tzurka
30th March 2004, 15:21
problema:

liciteaza numai adversarii:
1 pica - 2 caro
2nt - 3 caro
3nt

ai:

AKXX
QXX
QXX
JXX

ataci mic de trefla

mortul este:
XX
JXXX
AK 10 9 XXX
-

PARTENERUL PUNE POPA PESTE CUPA DE LA MORT SI MINA ESTE CISTIGATA CU ASUL DECLARANTULUI. acesta continua caro. ce faceti?

DJ Klaus
30th March 2004, 18:17
iti zic maine ca acu' nu mai am timp :)

Utilizator
30th March 2004, 22:26
Chiar nimeni nu are patima bridge-ului?
Bagati aici siteuri, concursuri, ce conventii folositi etc.

Excelenta idee sa deschizi un topic de Bridge. Lipsea ceva pe site si nu stiam ce.

Si eu am jucat Blue, dar cel mai mult natural. De vreo 7 ani s-a spart gashca din motive obiective, dar am mai jucat sporadic. Pot spune ca bridge-ul a fost dragostea mea cea mai mare din facultate :) Poate la urmatoarea intalnire a forumistilor punem de niste axe ceva :)

Mai vorbim.

vasile314tzurka
31st March 2004, 07:59
iti zic maine ca acu' nu mai am timp :)

miine a venit
sa te vad:)

poate facem un club, online sport, utilizatorule:)

DJ Klaus
31st March 2004, 09:29
Pai suntem 4 :yeah: ! Asta-i bine ! Deja putem juca ...
Eu nu am jucat altceva decat licitatia clasica
12 - 15 pct 1 trefla(conventional- daca nu aveam culoare majora si nici puncte de NT)
12-15 pct 1 culoare (daca aveam culoare majora OOxxx sau Oxxxxxx)
O=onor (noi asa-i ziceam, adica o figura A, K, Q, J)
si asa mai departe
mai era o kestie misto intrebarea de Asi : se licita 4 trefle si urma un raspuns in functie de nr de asi !
Mai stiam o licitatie pe care nu am utilizat-o des asa ca am uitat-o :headbang:

gigel_bucur
31st March 2004, 09:34
ati incercat online? de bun simt mi s-a parut www.pogo.com, dar n-am mai intrat de ceva vreme, vasile stie de ce :D

vasile314tzurka
31st March 2004, 09:47
aia cu patru trefle se cheama gerber. se foloseste numai cu salt si numai in licitatie de nt. in rest blackwood, cu 4nt. diferenta consta in neambiguitatea licitatiei care in caz de fit la culoare poate fi stop pe trefla si carte puternica, invitational de slem.

ceea ce descrii tu, klaus, este un standard american, majora in cinci si oarece better minor.

normal e:

1trefla, 1 caro - peste 11 fara majora in cinci.
1cupa, 1 pica - peste 11 majora in cinci
1nt - 16-18 balansat, maximum 5332 pe minore cu stopuri in majore.
2 la culoare ori puternic (peste 18, cu culoare in cinci) ori weak cu variante de 2trefle 2 caro conventional.
2nt - 20-22 balansat fara culoare in cinci
3 culoare - 6 levate (nezonal) ori 7 (zonal)

cam asta. in rest cu experienta inveti sa descrii cartea.

DJ Klaus
31st March 2004, 09:50
Ref. la problema ... marturisesc ca nu am rezolvat pana acum probleme de bridge, doar am jucat :D dar incercam:

Cred ca as juca cu o carte mica de caro fiind convins ca Dama de caro este la partener dar deja vad 10 carouri (7 mort si 3 eu) care ar fi distributia celorlalte 3 ? In cele mai multe cazuri distributia este 3- 0 . Foarte posibil ca partenerul meu sa aiba toate celellate carouri, nu cred ca declarantul ar avea Dama de caro pt ca l-ar fi sustinut pe celalalt la carouri !
Deci joc mic caro pt a folosi dama partenerului ,mortul poate juca As si apoi iese cu Popa daca vrea sa riste incercand sa scoata Dama de caro din cele 2 maini !
Mortul mai poate juca si 10 Caro pt a scoate Dama !

Mai departe ... ce mai vrei ?

vasile314tzurka
31st March 2004, 09:52
la tine in mina e dama de caro, klaus:)

AKXX
QXX
QXX
JXX

asta inseamna de sus in jos: pica cupa caro trefla:)

DJ Klaus
31st March 2004, 10:02
ceea ce descrii tu, klaus, este un standard american, majora in cinci si oarece better minor.

normal e:

1trefla, 1 caro - peste 11 fara majora in cinci.
1cupa, 1 pica - peste 11 majora in cinci
1nt - 16-18 balansat, maximum 5332 pe minore cu stopuri in majore.
2 la culoare ori puternic (peste 18, cu culoare in cinci) ori weak cu variante de 2trefle 2 caro conventional.
2nt - 20-22 balansat fara culoare in cinci
3 culoare - 6 levate (nezonal) ori 7 (zonal)

cam asta. in rest cu experienta inveti sa descrii cartea.

Eu stiam ca intrebarea de asi se pune daca vrei sa incerci un Slam indiferent daca vrei culoare sau NT ! daca partenerul iti raspunde cu salt la o culoare 1trefla, 1 caro - peste 11 fara majora in cinci.
1cupa, 1 pica - peste 11 majora in cinci(ex: 1pica - 3 pici) e clar ca avem puncte si atunci ma duc la slam incepand cu o intrebare de asi!

Ref la licitatia ta Vasea said:"1nt - 16-18 balansat, maximum 5332 pe minore cu stopuri in majore.
2 la culoare ori puternic (peste 18, cu culoare in cinci) ori weak cu variante de 2trefle 2 caro conventional.
2nt - 20-22 balansat fara culoare in cinci
3 culoare - 6 levate (nezonal) ori 7 (zonal)" Ok asata stiu si eu ! :ok:
dar Vasea said "1trefla, 1 caro - peste 11 fara majora in cinci.
1cupa, 1 pica - peste 11 majora in cinci" aici e putin diferit fatza de ceea ce stiu eu ...
Adica: 1 trefla conventional fara culoare cu puncte intre 12-15 si cu distributie de NT (4-3-3-3 sau 5-3-3-2) cu raspuns normal ( fara salt)intre 7-9 puncte sau
1 culoare daca sunt 12-15 pct cu o culoare majora cu raspuns tot intre 7-9 pct
2 culoare ( cu salt direct) daca sunt intre 15- 19 pct
2 NT (cu salt) daca sunt peste 19 puncte indiferent daca ai sau nu culoare lunga anuntand astfel ca ai puncte multe si ca poti juca orice

DJ Klaus
31st March 2004, 10:04
la tine in mina e dama de caro, klaus:)

AKXX
QXX
QXX
JXX

asta inseamna de sus in jos: pica cupa caro trefla:)
Ai drepate ! Dar asta nu schimba nimic ! Atunci punem problema daca Valetul de caro este la partener si apoi urmeaza aceeasi explicatie /hello

vasile314tzurka
31st March 2004, 10:26
mai e vreun alt amator?

DJ Klaus
31st March 2004, 10:33
mai e vreun alt amator?
Sa inteleg ca nu e bine ?
Chiar ... m-am inscris si eu pe www.pogo.com :yeah:

vasile314tzurka
31st March 2004, 10:34
ai rabdare. joaca si anunta-ne cind esti la expert ca sa ne bagam si noi:)

DJ Klaus
31st March 2004, 10:38
ai rabdare. joaca si anunta-ne cind esti la expert ca sa ne bagam si noi:)
mamma mia ce-mi faceti voi ! :ciocan:
dupa ce ca oricum stateam destul pe forum acu chiar ca nu ma mai dezlipesc de cand cu bridge-ul :D

Tre sa joc mult ca sa ajung la expert acolo ? Nu putem juca deja ?
Dar la o masa cu berica si apa plata la sfarsit de program ? Ce ziceti ? Utilizator... te bagi ?

vasile314tzurka
31st March 2004, 10:39
acum nu pot. nu au intrat zilele-n sac. :)

DJ Klaus
2nd April 2004, 12:18
Pana la urma ..n-ai zis nici care-i rezolvarea .... :mad:
n-ai zis nici cand ne strangem la un bridge :mad: :mad: :mad:

vasile314tzurka
2nd April 2004, 12:25
problema:

liciteaza numai adversarii:
1 pica - 2 caro
2nt - 3 caro
3nt

ai:

AKXX
QXX
QXX
JXX

ataci mic de trefla

mortul este:
XX
JXXX
AK 10 9 XXX
-

PARTENERUL PUNE POPA PESTE CUPA DE LA MORT SI MINA ESTE CISTIGATA CU ASUL DECLARANTULUI. acesta continua caro. ce faceti?

pui dama. continui pica mica. e singura sansa sa cistig. declarantul are 99% doua carale si o lasa pe una pentru 6 carale 2 trefle si o cupa cel putin.

DJ Klaus
2nd April 2004, 12:31
De .... hai sa ne strangem la un bridge deseara la o terasa

vasile314tzurka
2nd April 2004, 12:32
deseara nu pot:(

07Ex
9th May 2004, 04:43
Chiar nimeni nu are patima bridge-ului?
Bagati aici siteuri, concursuri, ce conventii folositi etc.

gifel_bucur, n-am stiut ca esti pasionat de Bridge. Si eu sunt pasionat de "sportul" asta. :)

DJ Klaus
14th May 2004, 09:50
Haideti fratilor cand ne strangem la un slem ?

fia
5th April 2005, 00:21
Stiti care e numarul minim de puncte pe axa cu care se poate face un slem mic :D?
Dar unul mare?

fia
7th April 2005, 00:01
Nu e nimeni cu bridge-ul pe aici :(?

Hai sa dau si raspunsul: 5 pct pe axa pt slam mare si 3 pct pe axa pt slam mic....
Daca e cineva intereast va zic si cum :D

Profetu
7th April 2005, 14:50
M-as baga si eu la un slem ... n-am mai jucat demult ... dar imi reintru in mana !!!

Cipangoo
28th April 2005, 14:04
Am jucat si eu ceva. Prin facultate mergeam direct la examen dupa o seara de bridge. De atunci foarte rar. S-a spart gasca. Jucam Naturalul, sau sistemul american daca vreti. Am mai dat cate o mana pe Yahoo dar e greu sa gasesti o masa ca lumea daca nu faci setup-ul dinainte. Din pacate cu viola bucuresti e unlikely sa joc. Eventual undeva online.

@vasile: Ma tem ca rezolvarea ta nu e buna... Dupa numaratoarea mea sunt: 7 carti la mort +3 la tine +1 jucata de declarant =11 raman 2 in joc. Daca el are una va juca intr-adevar 10 din mana si va face impasul pentru ca are revenire jos. Daca nu mai are caro in mana va juca A si apoi K asta fiind singura lui sansa daca gaseste J si Q singure in aceasi mana. Deci eu as pune mic. :) De fapt oricum o iei nu e bine sa pui dama. Daca nu are inca un caro inseamna ca distributia e 1-3-7-2. Daca tu pui dama il fortezi sa puna asul si dupa aceea poate sa incerce sa traga si calul. Va ramane cu 10 mare pentru ca valetul va pica de la partener. In schimb jocul cu caroul mic poate indemna la un impas. Caz in care veti mai lua o mana prin eventualul valet al partenerului. De acolo se poate dezvolta jocul pe o culoare in care ati vi majori (trefla).

Daca mi-a scapat ceva te rog corecteaza-ma :)

fia
28th April 2005, 14:12
He he, a trecut un an de cand a scris vasile :) Nu cred ca o sa-ti mai raspunda... s-au mai schimbat neste lucruri de atunci.

horus
29th April 2005, 09:52
Nu e nimeni cu bridge-ul pe aici :(?

Hai sa dau si raspunsul: 5 pct pe axa pt slam mare si 3 pct pe axa pt slam mic....
Daca e cineva intereast va zic si cum :D

Eu sunt interesat :) . Stiam de 35 min., respectiv 31-32 min., in cazul in care nu sunt distributii deosebite.Da' hai s-o aflu si p-asta cu 5 si 3. :P

fia
29th April 2005, 10:06
Uite cartile pentru un slam mare cu 5 puncte:

Nord (5 puncte):
C:-
D:-
H: 8 7 6 5 4 3 2
S: A J 9 8 3 2

Est (3 puncte):
C: 10 9 8 7 6
D: 9 8 7 6
H: J 10 9
S: Q

Sud (0puncte):
C: 5 4 3 2
D: 5 4 3 2
H: -
S: 10 7 6 5 4

Vest (32 puncte):
C: A K Q J
D: A K Q J 10
H: A K Q
S: K

Licitatie: 7S fie de catre Nord sau Sud
Prima mana:
- daca e C sau D taie Nord
- daca e H taie Sud
- daca e S ia Nord cu A

Urmeaza o mana de atuuri(daca nu cumva s-a atacat cu S).

Apoi, Nord ataca de 3 ori cupa pe care o taie Sud, care raspunde cu C
sau D pentru a reveni la Nord. In final mai ramane un atu pentru a se
ajunge la nord in cazul in care jocul a ramas la Sud, si se joaca cele
4 cupe ramase la Nord.

Pentru slam mic... 3 puncte... aceasi configuratie doar ca pe atu ai Q
in loc de A.

Evident situatia e pur ipotetica, in mod normal si daca s-ar ajuge la varianta asta Vest ar spune 7FA si ar avea o picare maxim (asul de pica)...

Cartile la axa E-V le-am "aruncat" neglijent, probabil ca nu e nevoie sa pun 32 pct la vest :D

Cipangoo
29th April 2005, 10:25
Zau daca vad licitatia in cazul asta. Eu nu mai joc cu cineva care-mi liciteaza 7 pici cu 5 puncte in mana chiar si cu distributia aia. Si fara raspuns de la partener pentru ca in afara de sustinere in atu nu are saracul pe ce sa raspunda. Sigur inteleg ca situatia e pur teoretica mai ales din pricina distributiei dar chiar si in cazul unei astfel de distributii de imporsibil ca un om sanatos la cap sa liciteze mai mult de 3-4 pici.

fia
29th April 2005, 10:36
Evident ca nu ar licita nimeni asta...
In opinia mea asta e un caz de manual pentru jocul de levata, nu pentru licitatie.
Adica avand data o licitatei (7 pici) care este numarul minim de pe axa cu care se poate face contractul.

horus
29th April 2005, 10:39
:)nice, dar...atuul poate sta 2-0 in flanc -> o amenda :p .Iar daca atuul sta 1-1, la 7 NT by E-W sunt vreo 6 amenzi.:).Acum glumim, sigur, dar contractele finale se judeca d.p.d.v. statistic (de fapt, mentionasem in postul meu ca " Stiam de 35 min., respectiv 31-32 min., in cazul in care nu sunt distributii deosebite" )

marius135
28th June 2005, 23:19
bump:)

mai sunt amatorii de vridge pe aici??

daca da mere cineva la vreun club in bucuresti???

agreeaza cineva ideea de a ne intalni 4 or more live sa jucam
(eu personal nu prea am cu cine jua) jucam undeva o data pe saptaman dar nu am mai jucat de vreo 3 luni si am mai mers la electromagnetica de 3 ori dar nu prea-mi vine sa ma duc singur.......... si eu nu prea stiu pe nimeni

Sojourner Truth
8th November 2005, 15:42
ce este electromagnetica asta? si unde ai mai jucat bridge in Bucuresti?
Eu personal merg la un club din Bucuresti si stiu ca e mare penurie de jucatori in Romania, cred ca oricare dintre voi ar vrea sa vina sa joace sa zicem mai serios, cu jucatori de la care au ce invata cel putin la inceput, ar fi bine venit. Daca vreti detalii ma puteti intreba.

Ulio singuraticu
8th July 2006, 15:58
www.bridgebaseonline.com