PDA

View Full Version : impresii worlds 2008



irinaidu
28th March 2008, 00:13
am zis sa fac un thread cu impresii. sper sa apara si raluca ( wanderlust ) si sa povesteasca si ea.
ma bucur ca ne-am intalnit. ea si prietenele ei sunt f dragute si mi-a facut placere sa ii sustinem impreuna pe zoli si roxana.

eu o sa incerc sa fiu coerenta dar probabil nu voi reusi prea bine.

1. dupa ce am aterizat cu greu din cauza zapezii si dupa ce mi-a stat inima in gat pana m-am vazut pe teren solid am realizat ca sunt in goteburg, orasul campionatelor mondiale. cum mi-am dat seama??? dupa super-mega giganticul poster cu kriss care mi-a aparut in fata inca de la aeroport. de fapt erau multe postere cu kriss si chiar si cu brian. multe postere cu sigla campionatului, postere pe care puteai si sa solicit sa le cumperi ( era o reclama care zicea : we will wash it and iron it and send it to you). nu am vrut sa stiu cat era daca un poster cu kris, semnat de el era 500 de coroane.
in aeroport e un info center :shocked: ( cei de la otopeni ar fi socati de aceasta idee ) si fata de acolo m-a lamurit cu tot ce era neoie ca sa ajung la hotel, mi-a dat si o harta gratis, ghid pt oras gratis, brosura cu mondialele gratis.:shocked:
am luat eu autobuzul si dupa cum stie toata lumea am coborat in statia mare care era f aproape de arena. eu cu un geamantan enorm, cu sacosa cu plushy, cu binoclul de gat, aratam ca o apucata.
in autobuz steph. nu era inconjurat de fani pt ca nu vedeai cine e decat daca te apropiai f tare pt ca ningea ingrazitor.
am trimis smsuri fetelor pt ca faza a fost prea amuzanta. sa fie steph primul patinator pe care sa il vad.
gasit hotel. mancat. incercat sa dorm, dar esuat. venit colega de camera. plecat la arena pt antrenamentele baietilor.
acolo m-am intalnit cu echipa romaniei, dar deja v-am zis cam tot ce era despre asta. brian nu era inca in goteburg :( dar l-am vazut prima data live pe johnny :dance:
pe la 12 noaptea ne-am carat in sfarsit acasa. dar dupa cum a zis marius negrea : cati oameni erau acolo la antrenamente la 12 noaptea nu au fost la camp nationale ale romaniei in ultimii 100 de ani :(

irinaidu
28th March 2008, 00:22
2. marti era zi de compusory dance. afara insa era cald si frumos si m-am decis sa sar peste dansuri si sa merg prin oras. asa ca zis si facut . goteburgul nu e un oras impresionant ca arhitectura. dar e curat si primitor. oamenii sunt f draguti, toti vorbesc engleza iar transportul lor in comun e super pus la punct.
am mers pana in port, am urcat pe o cladire numita " lipstick " building si am vz orasul de sus. am constatat ca atunci cand mergem la noi pe strada si ne intrebam oare unde sunt toti baietii frumosi raspunsul e : in suedia. ;) great masterpieces :P

la 4 m-am intors la arena pt ca aveam intalnire cu grupul bjdg. la 6 a fost ceremonia de deschidere. f draguta. apoi spul la perechi. tot ce mai tin minte e ca ma dureau picioarele teribil dupa atata umblat si ca perechea zhang-zhang a fost perfecta. si apoi m-am intors la hotel f distrusa.

irinaidu
28th March 2008, 00:37
3. miercuri. trezit de dimineata. dus la micul dejun in pijama. reusit sa ajung la timp pt programul roxanei.
pe drum spre arena m-a sunat raluca care era deja acolo. m-am inatlnit in sfarsit cu ea. am apludat pt roxana, am fluturat steagul si apoi am plecat pt ca erau totusi 53 de fete si innebuneam daca le vedeam pe toate.
am fost cu fetele de pe bjdg la un fel de gradina zoologica " universeum ". faina chestie. are 2 parti - rain forest unde e chiar amenajat ca o rain forest, cu umiditate si caldura ingrozitore , cu maimute care sar libere si papagali care zboara pe acolo. si o parte cu pesti in acvarii si intr-un fel de raulete amenajate indoors. fain, o sa pun poze.
la 2 m-am inotrs pt restul fetelor. m-am enervat teribil pt notele carolinei. mi-a placut ca de obicei micuta si finuta yu-na chiar daca a mai si gresit si mi-a placut chipul vesel al lui mao. mi-a placut spul plin de viata al valentinei. m-a distrat vale si brain dupa sp. very cute .
dupa fete m-am dus la hotel si am dormit 2 ore si am revenit pt ultimele perechi. indiferent de greseli lpul nemtilor mi-a placut mai mult decat lpul chinezilor. asa ca nu stiu cine merita sa castiga, dar meritau priviti cu siguranta.
am observat pt prima oara ca podiumul e prins in tavan si ca e exact in dreptul locurilor unde stateam eu.
am coborat langa mantinela ca sa fac poze. si langa mine erau o gasca mare de chinezi. asa ca echipa zhang-zhang au venit acolo, au pozat pt noi si hao zhang i-a oferit buchetul lui cu flori unei doamne asiatice din public. nu am inteles ce spunea ( evident ) dar parea f simpatic si amabil.
inca o zi incheiata. din nou distrusa am ajuns la hotel. deja mancatul la mcdonalds devenea cam nasol. singura parte buna era ca stateam cu fetele de pe bjdg pana inchideau acolo si era fun. in seara asta rena inoue si john baldwin mancau si ei la mcdonals. fun people.
pe drum spre casa am vazut ca cineva ne ajunge in graba din urma. cand a trecut pe langa noi, in treining si cu ceva sacosi era aliona savchenko. noi mirate la inceput dupa ce ne-am dezmeticit am inceput sa apludam , mai ales ca 2 din fetele cu care eram erau din germania. ea s-a inclinat f simpatica, evident jenata si timida. apoi am vz ca mai veneau ceva oameni si am zis sa stam sa vedem cine e. era bryce davison cu ceva prieteni. am zis ca nu-i frumos sa nu-l aplaudam si pe el. si el e multumit. nice.
ajuns acasa si dormit bustean.

Iulya
28th March 2008, 00:44
http://www.fsvids.net/forums/style_emoticons/default/goldstars.gif
Cand mi-ai dat mesajul ca ai reusit sa le dai albumele mai ca topaiam de bucurie:P! Multumim Mult Irina!!http://www.fsvids.net/forums/style_emoticons/default/thankyou2-.gif pentru toate impresiile! Ma bucur ca te ai simtit bine si ma bucur ca forumul nostru a avut reprezentanti acolo:cool:.

Speram sa fim cat mai multi pe viitor desi ar trebui sa incepem cu competitiile din Romania

irinaidu
28th March 2008, 00:45
4. joi. dansul original. ca de obicei m-am trezit mai tarziu decat colega de camera. mancat si plecat la arena.
dansul original a avut multe momente bune. dar ce mi-a ramas in memorie sunt francezii ambele perechi - superbi, italienii ambele perechi - fun, canadienii - tessa si scott. si din pacate i-am retinut si pe chinezii si japonezii care au patinat pe muzica evreiasca si greceasca. nu am inteles de ce.
lpul la fete. ufff, caro tot ar fi aratat mai bine pe 3. yu-na si mao au fost excelente. da mao a cazut dar in rest a fost minunata. yukari nakano a sculat pe multi din sala in picioare cu programul ei. din pacate o zi proasta pt fetele finlandeze.
am uitat sa zic la sp si s-a repetat si la lp, urletul arenei pt victoria helgelsson. ce-i drept o domnisoara eleganta si placuta si care s-a descurcat onorabil. era incredibil de multe copile ce aveau scris pe fata : i love vicki. si era fun sa vezi in pauze copilasii ce incercau scheme de pe gheata.
podiumul fete- si aici o faa tare. vine mao bucuroasa foc. a fost adorabila la interviu. si apoi vine caro, o felicita pe mao si ramane nedumerita in fata podumului. nu stia care treapata e 2. mao se uita si ea si ii arata care e 2. toata sala rade. apoi draguta yu-na.
din nou mcdonalds. apoi ne-am dus in camera si a fost o sezatoare la noi. nu stiu de ce dar camera mea si a malgosiei strangea ceva membre in plus. long live bjdg!!!

irinaidu
28th March 2008, 01:11
5. vineri. in sfarsit comp masculina. esta doar a3a oara in istorie cand baietii sunt ultimii. dar e drept s-a pastrat ce a fost mai spectaculos for last.
din nou trezit devreme sa ma intalnesc cu fetele din romania sa il sustinem pe zoli.
nu stiu ce am mai fact in ziua aia inainte de marii competitori. dar se pare ca m-am agitat suficient pt a capta atentia cameramanului. :P momentul lambiel e ceva ce ma va distra multa vreme de acum inainte.
tomas- wow. ce showme si cum a facut sala sa faca ce vrea el.
dai- wow, genial program. chiar daca nu a fost cea mai buna interpretare din sezon eu m-am bucurat sa-l vad live. sper sa-l tina si sezonul urmator.
adrian - si-a tinut baitul nervii si a avut un program super. se pare ca arbitrilor nu le-a placut dar cine ii baga in seama. sala a fost in extaz. nebunie la maxim. ceva ce nu am mai vazut. ma intreb cum o fi pe arenele de fotbal la o finala de camp mondial, cred ca trebuie sa fie ceva incredibil.
kriss- sunt indragostita de programul asta scurt a lui kriss.
kevin- binisor, putea mai bine dar tot nu inteleg de ce a primit note asa mici. merita mai mult la sp.
jeff- sincer nu mai stiu ce program a vut la sp. stiu ca a fost curat dar nu mai tin minte nici muzica , nici costumul.
alban - s-a retras si statea in tribune f deprimat. colega mea de camera care il place mult s-a dus sa vorbeasca cu el. din cate inteleg e un baiat tare de treaba.
zoli- un program f bun, cel mai bun al lui pe care l-am vz eu. a cazut aiurea cand nu executa nimic si s-a impiedicat la pirueta. zoli zice ca la anul o sa fca 3 axel. bafta!!!!! dupa spul lui zoli eram cu raluca si statea de vb pe culor cand l-am vazut ca iese si l-am strigat si am povestit cu el. nu mai stiu dar cred ca deja v-am zis faza asta.
voronov- promite
steph- mai bine nu zic nimic ca sa nu fiu malitioasa
brian- energie, putere sar din pacate si ratare, locul 6. pareri de rau. dar el s-a aratat atat de sigur pe el si ne-a asigurat pe toti ca a fost o dezechilibrare dar ca el e in forma maxima si maine va fi perfect. chiar a zis ca se gandeste la 3 cvadruple si a trecut 3 in program dar nu a fost sa fie.
johnny - superb. cat am fost de bucuroasa pt el. nu mi-a venit sa cred.

dupa atatea emotii am avut nevoie de o pauza. nu am intrat la primele 2 grupe de dans. am stat la barfe pe hol, am mancat, am vazut ceva patinatori, sincer nici nu mai stiu pe cine dar am decis sa nu ma bat cu copilasii pt poze si autografe. erau niste copilasi care staeu non stop acolo si cereau mereu poze si autografe, cel putin eu i-am vz pe unii in fiecare zi luand autografe si de la acelasi patinator de 2-3 ori. am inceput sa cred ca ii plateste cineva. nu am aflat cat costa un copli pe perioada cm in suedia. :P

dansul a fost extraordinar. eu la sfarsitul competitiei plangeam. francezii, canadienii si italienii m-au emotionat f tare. fratii kerr au fost superbi.
fratii kerr sunt asa de simpatici. aproape toata competitia au stat in public, au facut poze, au vb cu toata lumea. nu stiu de ce arbitrii nu ii place. grrrrrrrrrrrrr!!!!!

podiumul a fost frumos. progr lung al rusilor nu a avut parte de cea mai buna interpretare in seara aceea dar e un program care imi place mult si m-am bucurat pt podiumul lor.

m-am inatnit cu fetele , am mers la hotel si nu mai stiu ce am facut.
oricum in tot acest timp, titi jurnalista de pe bjdg ne tinea la curent cu faze tari de la conferinte si interviuri si eli de pe bjdg care avea acces la antrenamentele interzise ne spunea ce si cum.

irinaidu
28th March 2008, 01:20
6. o la la, e deja sambata. cam asa m-am trezit pe martie 22. ne-am trezit devreme sa mergem la antrenamente. erau deschise publicului.
apoi ceva pauza, tocmai buna de o inca masa la mcdonalds. daca va intrebati deja de ce dracului mancam doar aici, e simplu, era cel mai ieftin. daca mancai la restaurat dadeai faliment.
dar totusi am rezervat cu fetele o masa de 12 persoane pt dupa sfarsitul comp masculine. ne-am gandit ca de tristete sau de bucurie tot bem.
nu are rost sa mai zic ceva despre competitia in sine deja mi-am tot zis parerea . am avut paroape podiumul perfect pt mine. lipsea doar tomas. si mi-a parut rau ca kevin nu a prins gala. a avut un program atat de superb, pus la punct de el, in graba, pt ca vara asta nu prea mai are timp sa faca altul pt ca se opereaza la sold :( ( ideea de operatie la sold imi aduce ganduri negre in minte ) si se si insoara dragutul.

la podium cred ca paream nebuna rau. pt ca aveam steagul frantei pe mine si zbieram cand brian , cand johnny. la final am sperat ca il pot face pe johnny sa vina si am tipa cu fetele dupa el dar unii de la presa tipau mai tare decat mine. damm media people!!!

apoi am frecat menta la iesirea patinatorilor dar era omor acolo, asa ca ne-am bucurat cand in sfarsit era timpul sa mergem la rezervarea noastra la restaurant. a fost o masa superba. toate lumea era bucuroasa. fetele de pe bjdg sunt niste dragute ( aproape toate ). saori, fata din japonia aveam cu ea peste 5 carduri cu poze. japanese people si pozele :P

apoi am plecat la hotel unde am petrecut o seara japoneza. saori avea cu ea sake si chipsuri japoneze. a fost tare fain.

irinaidu
28th March 2008, 01:23
7. ne-am trezit de dimineta ca sa mergem la antrenamentele pt gala. dar eram un pic triste. deja duminica???? cand a zburat timpul??? deja multe evenimente mi se amesteca in minte. sirul intamplarilor nu mai e clar, dar senzatia de bucurie pt ca am fost acolo cred ca o sa ramana multa vreme.
si cand am vazut pretul la europenele de anul viitor si pretul doar pt cazare in los angeles pt mondiale, mi-am dat seama ca o sa mai treaca ceva vreme pana o sa mai am ocazia asta.
repetitia pt gala a fost cel mai tare film de comedie. dar acum imi cad ochii in gura asa ca o sa termin maine.

noapte buna.

ange_florinutza
28th March 2008, 08:10
Wow..Irina, am citit tot! :O Superb! Ma bucur din suflet ca te-ai distrat asa mult si ca ai ramas cu atatea amintiri frumoase...Si multumim si noi ca ne-ai povestit tot tot! :D:D:D Mi-a facut placere sa citesc! Acum ma uit la SP lui Brian, pana acum te-am vazut de 2 ori! :D

miafangina
28th March 2008, 09:26
Esti grozava,Irina,eu ar trebui sa ma culc(am lucrat de noapte) dar nu m-am indurat sa las asa povesti frumoase necitite.
Ai harul povestirii,imi place.Multumesc mult!Ma bucur ca te-ai distrat.:)

rocs_a
28th March 2008, 19:21
multumim Irina ca te-ai obosit sa scrii atata si sa ne povestesti totul! e bine ca ai scris cronoligc astea, fiindca, asa cum ai zis si tu, se incurca intre ele evenimentele. multumim!!!!!

Anisia
28th March 2008, 19:24
A fost o mare placere sa citesc cum ai petrecut la Goteburg. Multumim, chiar ai talent la povestit:D Am simtit de parca am fost si eu acolo prin aceste povestiri. Ma bucur ca te-ai distrat asa de bine si nu cred ca vei uita prea curand aceasta experienta.:D

whisper
28th March 2008, 20:11
WOW! Multumim, Irina!:kiss: Imi place cum povestesti..zici ca sunt acolo..oare o sa ajung sa vad si eu live macar un CE :rolleyes:


si aici o faa tare. vine mao bucuroasa foc. a fost adorabila la interviu. si apoi vine caro, o felicita pe mao si ramane nedumerita in fata podumului. nu stia care treapata e 2. mao se uita si ea si ii arata care e 2. toata sala rade.
:happy :happy :happy


am luat eu autobuzul si dupa cum stie toata lumea am coborat in statia mare care era f aproape de arena. eu cu un geamantan enorm, cu sacosa cu plushy, cu binoclul de gat, aratam ca o apucata.
in autobuz steph. nu era inconjurat de fani pt ca nu vedeai cine e decat daca te apropiai f tare pt ca ningea ingrazitor.

Ce norocoasa ai fost:D
:cry: L-ai bagat pe Plushy intr-o sacosa!:D

Anisia
28th March 2008, 21:09
Si eu tot la Plushenko m-am gandit prima data cand am citit:D

Cristinush
28th March 2008, 21:33
Ft tare!:D Acum am apucat sa citesc si eu tot! Multumim pentru impresii!:kiss: Cred ca a fost o experienta mai mult decat superba..:rolleyes:

peirsolgirl
28th March 2008, 23:46
Irina,ma bucur tare mult ca te-ai distrat:ok:
super tare

bijoufan
29th March 2008, 00:17
[B]irina, esti o norocoasa! apropo, cam la ce suma se ridica afacerea pentru los angeles...ma bate un gand al naibii de tentant:). dupa ce am citit threadul asta, mi am dat seama ca trebuie sa ajung si eu cat mai curand la un cm:D[B]

irinaidu
29th March 2008, 02:38
o la la , los angeles .... ce sunt parintii tai???? la goteburg erau unii care faceau reclama la cm si unii la ce. adica daca vroiai puteai sa iti rezervi biletele si cazarea. cazarea probabil ca nu era cel mai ieftin posibil pt ca printr-o agentie au si ei adaos. dar astia vindeau cazare la un pret in jur de 1000 dolari. biletele pt cm nu stiu cat sunt, dar pun pariu ca sunt mai scumpe decat in suedia. iar avionul te ajunge tot in jur de 1000. deci los angeles e pt oameni cu multi bani. plus los angelesul e un oras maaaaaaaaaare. trebuie sa si mananci si sa te plimbi prin el.
si europenele la helsinki sunt scumpe ale naibii.
iar preturile pt olimpiada depasesc orice imaginatie. mondialul dupa olimpiada o sa fie in torino. who knows???

m-am apucat sa mai adaug poze :)
http://s121.photobucket.com/albums/o239/irina_something/worlds%202008/

emiii03
29th March 2008, 15:39
multumim Irina!!!! ma bucur f mult ca te-ai simtit bine si ca ne-ai povestit si noua feelingul cm....:floricica:

bijoufan
29th March 2008, 17:31
eu am locuit in state un an de zile, tatal meu a fost delegat acolo si asta s a intamplat exact in anul cu olimpiada la salt lake in 2002. eu locuiam in new port care este la 4 ore de mers cu masina de new york, dar fiindca era mica, adica 13 14 ani, iar ai mei nu ma puteau insoti din cauza serviciului, nu am putut sa merg la salt lake.a fost o oportunitate imensa insa nu am putut sa profit de ea, si asta ramane marele meu regret in viata asta:). de aceea ma gandesc atat de serios la un cm sau la olimpice, chiar daca asta inseamna sa incep sa strang de pe acum bani de buzunar:D.

madalina18
29th March 2008, 18:14
multumim de report Irina.....ma bucur ca te-ai distrat!:)

irinaidu
29th March 2008, 18:17
aha, acum inteleg de unde ideea sa mergi la los angeles. daca ai cunostinte pe acolo atunci poate reusesti sa gasesti ceva mai ieftin. bafta!!!

bijoufan
29th March 2008, 19:09
dar la helsinki te bate gandul :D?

dnstefania
29th March 2008, 21:30
Irina ma bucur ca ne-ai dezvaluit toate sentimentele tale despre CM. Adevarul este ca si eu am ramas cu un sentiment foarte placut despre aceste campionate. :)

nu am putut sa merg la salt lake.a fost o oportunitate imensa insa nu am putut sa profit de ea, si asta ramane marele meu regret in viata asta:). de aceea ma gandesc atat de serios la un cm sau la olimpice, chiar daca asta inseamna sa incep sa strang de pe acum bani de buzunar:D. [/B][/QUOT

adevarul este ca si eu regret ca nu am fost la CE la Zagreb. Am fost o proasta, dar sper sa reusesc sa ajung la un campionat european sau mondila. Preturile la Helsinki sunt exagerate in comparatie cu cele de la elsinki.

PS: stie cineva unde se vor desfasura CE din 2010?Campionatul mondial stiu ca va fi la Torino.

Cristinush
29th March 2008, 21:54
Cred ca la Tallinn, Estonia..acum am citit:)

madalina18
30th March 2008, 02:08
wow....super tare,sper ca in 2010 sa fie acceptabile preturile la Torino!:D

rocs_a
30th March 2008, 15:24
Dar exista riscul ca la Torino sa se retraga preferatul vostru medaliat cu aur olimpic (cum a facut plushy dupa ce a castigat olimpiada ). de ex, daca brian castiga aurul olimpic, e posibil sa nu se mai oboseasca anul ala cu mondialul. la fel si in cazul lui steph ....

florik2000
30th March 2008, 16:11
ca sa nu se retraga preferatul vostru....nu mai bine nu castiga aurul si lasa pe altcineva?:P

bijoufan
30th March 2008, 17:51
eu am o propunere si mai buna, mai bine castiga si oly, si continua si la mondialul de la torino:D

alyosha_87
30th March 2008, 18:01
sunt de acord cu Amalia :D
sa castige baiatul si sa patineze pana simte el ca nu mai vrea :P

irinaidu
30th March 2008, 19:33
eu sunt convinsa ca o sa fie preturi f mari si la torino asa ca sa castige bri ca si asa s-ar putea sa nu avem bani pt torino.
go brian!!!!!!!!!!!!!

Anisia
30th March 2008, 19:42
Sa castige tot ce se poate:D Go Brian!

monicell07
30th March 2008, 20:18
Si eu imi doresc sa castie Brian aurul olimpic si poate nu se retrage cum de altfel nici Yagudin nu s-a retras imediat dupa olimpiada

Anisia
30th March 2008, 20:27
Asa sper, ar fi prea tanar sa se retraga la 26, nu?

Tracoromana
30th March 2008, 20:32
Yagudin s-a retras pentru ca n-a mai putut sa continue din cauza problemelor la sold, dar el ar fi vrut sa continue. A inceput sezonul 2002-2003 cu Skate America sp -

Racing si era in mare forma dar n-a mai facut si lp. S-a operat si apoi in 2003 la skate Canada s-a retras oficial.

irinaidu
30th March 2008, 20:36
brian a declarat ca se gandeste sa se retrage dupa oly dar probabil ca va depinde de cum se va simti el. 26 de ani nu e mult dar e destul pt un patinator la single. dar a mai declarat ca nu i-ar displace sa incerce perechi dupa oly.

Anisia
30th March 2008, 20:41
Atata timp cat nu se retrage e bine. Si oare cu cine ar vrea sa faca pereche?:)

rocs_a
30th March 2008, 20:52
da, lui i s-ar potrivi proba de perechi ca n-are simt artistic bun si lui steph dansurile :) doar simte muzica mai bine ca oricine :)))))

irinaidu
30th March 2008, 21:10
imi vine sa zic ceva raut dar ma abtin pt ca am impresia ca nu intotdeauna lumea isi da seama cand glumesc :P

rocs_a
30th March 2008, 21:27
spune Irina, mie imi plac glumele tale :)) ce vrei tu sa zici acuma de steph? :)
si eu mai fac glume insa serioase :) si nu-si da seama lumea de ele :))))

peirsolgirl
30th March 2008, 22:19
Rocs, continui sa caut substratul glumei tale:P
Brian sa castige tot,ca vedem noi cum ne descurcam:P Sunt optimista,stiu ca intr-o zi o sa-l vad si eu live.Asa ma gandeam ca multe lucruri n-or sa mi se intample mie si mi s-au intamplat ,deci...:P

whisper
30th March 2008, 23:24
ca sa nu se retraga preferatul vostru....nu mai bine nu castiga aurul si lasa pe altcineva?
:cry: Eu am mai multi asa ca poate castiga oricare dintre ei..dar nu vreau sa se retraga niciunul...sa castige si sa continue - asa e mult mai bine:ok: