PDA

View Full Version : Nikolai Morozov



Iulya
27th March 2008, 20:13
http://www.skatetoday.com/articles0405/photos/MOROZOV.jpg

Nikolai Morozov (born December 17, 1975) is a former competitive ice dancer, who works now as a coach and a choreographer.

Competitive years

Morozov originally competed with Olga Pershankova for Azerbaijan. They placed 21st at the 1994 World Figure Skating Championships. Morozov then teamed up with Tatiana Navka, his first wife.[citation needed] They competed for Belarus[1] at the World Figure Skating Championships and the 1998 Winter Olympics, where they placed sixteenth.[2] Navka and Morozov were coached by Alexander Zhulin.[3] When the two split up, Morozov tried skating with another woman for three months, but retired soon after.[4]


Competitive highlights

1994:

(with Olga Pershankova for Azerbaijan)
European Championships: 21st
World Championships: 21st

1997:

(with Tatiana Navka for Belarus)
European Championships: 12th
World Championships: 14th

1998:
European Championships: 10th
World Championships: 10th
Olympics: 16th


Coaching

After retirement, he became a coaching assistant for Tatiana Tarasova. In 2003, they had a falling out after she discovered that he choreographed Michelle Kwan's program.[citation needed] At the time, Tarasova was coaching Sasha Cohen, Kwan's rival.

After splitting with Tarasova he became a sought after choreographer. His clients include Michelle Kwan, Takeshi Honda and Brian Joubert. He also coached Shae-Lynn Bourne and Victor Kraatz to Canada's first Worlds gold medal in ice dancing. He also coached the dance team Elena Grushina and Ruslan Goncharov to an Olympic Bronze medal and Shizuka Arakawa to an Olympic Gold Medal in 2006. He is currently coaching Daisuke Takahashi, Miki Ando, Adam Rippon and many ice dancing teams.

Relationships

He married Tatiana Navka in the early 90s,so Navka could obtain Belarus citizenship. Navka divorced Morozov after he retired from figure skating. Afterwards, Morozov married Caroline Douarin, a French ice-dancer. Morozov and Douarin had a child in 2001, Annabelle Nicole Morozov. On August 12th of 2005 Morozov married Shae-Lynn Bourne. Morozov and Bourne divorced in July of 2007. He welcomed another child in the fall of 2007 with his former student Elena Grushina and is currently engaged to Galit Chait.
----------------------------------------------------------------------
Morozov Tops Worlds Choreographers

Nikolai Morozov
December 19, 2004
Article and Photo © Barry Mittan

When it comes to figure skating choreography, Nikolai Morozov, who coaches in Newington, CT, is the man of the hour. He first came to the world's notice through his work with Tatiana Tarasova and Alexei Yagudin on Yagudin's famed 2002 Olympic short program, Winter. More successes quickly followed as he guided Shae-Lynn Bourne and Victor Kraatz to their only World ice dancing championship in 2003, while choreographing the programs for many of the sports leading ladies. Then he choreographed the Matrix free skate for Brian Joubert, who became the first Frenchman to win Europeans in decades in 2004. By the 2004 Worlds, he had choreographed the programs for all of the ladies who reached the podium in Dortmund including Shizuka Arakawa, Sasha Cohen, and Michelle Kwan.

Morozov began skating when he was five. His parents started him in the sport after doctors told them he needed more exercise. "Skating was very po****r so they thought it would be a good sport for me," he said. He was a good singles skater but switched to dance at 16. "I was working with the same coach as Ilia Kulik. Kulik was much better than me so I stopped. Then a dance coach called me and I trained alone for several months before going to Switzerland to work with Natalia Linichuk for a year." He was paired with Olga Pershankova, with whom he skated for several years.

In 1996, Morozov began skating with Tatiana Navka. At their first Worlds together, Navka and Morozov finished 14th in 1997 even though he was hampered by a torn meniscus in his knee that occurred during their first practice in Lausanne. "When we came home, they told me I would need surgery," he said, "and I fell right on the floor." But he recovered after a month of intensive rehabilitation and the couple won an Olympic berth by taking the gold at the Karl Schäfer Memorial in Vienna. They went on to finish third at the 1997 Cup of Russia, tenth in the 1998 European Championships, 16th at the 1998 Olympics, and tenth at 1998 Worlds.

"When Tatiana decided to change partners, I found one Russian girl to skate with, but after skating for three months, I decided it wasn't worth years of my life to get back to the top ten," Morozov stated. "I had already been to the Olympics and the Worlds. But I didn't know what I was going to do. I never planned to be a coach. It just happened."

"After I finished skating, I went to Tatiana Tarasova with a big bouquet of flowers to thank her for all of the help she had given to me," he recalled. "And she told me she had a proposal for me. She asked me to help her with Alexei (Yagudin). I mainly helped him with his choreography but we were also best friends. Soon I was working with all the skaters in Tarasova's group. There was no separation of who does what. We worked as a team. I learned everything that I know as a coach from Tatiana. She knows more than I will know when I'm 60."

"The first program that I choreographed by myself was for Isabelle Delobel and Olivier Schoenfelder in 2001," Morozov said. "I also worked with Tatiana on the Italian's (Barbara Fusar-Poli and Maurizio Margaglio) Lord of the Dance. Last season, I did the choreography for more than 50 skaters in all of the disciplines."

"To do it, you have to look at the skaters skate and see how they move on the ice to tell what is best for them," Morozov explained. "The choreography for the dancers is the most difficult because of all the changes in the rules. You have to be careful of the line and what will look good. There are not many programs with interesting stories. I always try to tell a story. It can actually help the skaters because they know what they are doing. Most of the programs are done in the spring. You have to change a lot to make them higher level as the season goes on, especially with the Code of Points."

Although he is most famous for his choreography, the 28-year-old also has a full stable of skaters for whom he is the primary coach. That includes instruction in both dance techniques and jumps up through the quad. "Now I am working with five dance teams plus Kevin van der Perren in men's," he said. "I'm also coaching Shae-Lynn (Bourne) for her singles career. I work on the ice from eight to six, every day but Sunday."

One huge advantage for Morozov is his ability to demonstrate any move on the ice, including both the lady's and the man's positions in ice dancing. That allows him to work with each partner as the other watches to demonstrate the correct positions. Van der Perren said, "Nikolai is a better skater than most of the skaters he works with. He can easily demonstrate very difficult footwork. That makes it easy to train with him."

To relax, Morozov likes to listen to music, especially modern dance music. He likes to play golf and soccer with other skaters and also enjoys fishing and skiing. He also enjoys spending time with his daughter, Annabelle. Morozov doesn't take many vacations. "When we take a week off, we have to work too hard the next week," he said.

ricochet4
27th March 2008, 22:43
Stai putin. Cum adica un alt copil cu Grushina ? Grushina e casatorita cu Goncharev din 1995!

Tracoromana
28th March 2008, 00:09
Cum le-a antrenat, cum le-a si luat de nevasta.

Se pare ca Grushina si Goncharov au divortat.

ricochet4
28th March 2008, 00:19
zau ? asta nu stiam. pacat. de ce ? le statea atat de bine impreuna.

lady_k
1st April 2008, 09:54
Si eu stiam ca s-au despartit Grushina si Goncharov. Dar ca s-au impacat apoi...

ricochet4
1st April 2008, 18:15
oricum, vad ca mare crai morozov asta. oricum, nu cred ca poate efectua toate sariturile. daca ar putea, ar mai concura.

irinaidu
1st April 2008, 18:19
nu stiu de ce dar morozov mi se pare f creepy :(

lady_k
1st April 2008, 20:29
oricum, vad ca mare crai morozov asta. oricum, nu cred ca poate efectua toate sariturile. daca ar putea, ar mai concura.
Pai oricum concura la dans...

Irina, nici mie nu-mi place. Nu stiu de ce, dar imi e tare antipatic.

Anisia
1st April 2008, 20:34
Nici mie nu-mi prea place. O fi bun ca antrenor dar mi se pare ca nu comunica foarte bine cu elevii lui. Pare rigid si nu cred ca l-am vazut zambind mai deloc de cate ori l-am vazut.

ricochet4
1st April 2008, 20:36
stiu ca era la dans, dar kevin van der perren spunea ca el e mai bun decat elevii lui. el (kevin) e la individual si face triple la greu. imi vine greu sa cred ca morozov (la kilogramele lui) poate sa arate pozitia fetei intr-o ridicare. ia sa stea el cu patinele pe picioarele unui elev, ca jana kochlova la proba de liber.

emiii03
27th March 2009, 20:07
daca vad un program bun, mai ales la dans, la mantinela sta Morozov, si eu ma bucur mult
cred ca e foarte creativ tipul, recunoaste carui patinator ce stil e mai apropiat si concepe povesti...nu cred ca se amesteca el la partea tehnica, el e coreograf, oricum patinatorii stiu deja elementele de baza

irinaidu
27th March 2009, 21:33
eu am o parere lejer diferita. morozov e cu siguranta o putere in patinaj, dar mie mi se pare ca il vad mereu pe morozov impunandu-si stilul in fata stilului patinatorului.
cat despre partea tehnica, uite chiar nu stiu. as fi curioasa sa aflu, cat se impica el in partea tehnica.

emiii03
27th March 2009, 22:25
http://www.lifeskate.com/skate/nikolai-morozov/
poate asta ne lamureste putin....deci Morozov, nici nu poate enumera toti studentii lui, dar e pe gheata, nu sare dar totusi arata elementele tehnice, si dupa cum spune incearca sa cunoasca pe elevii sai (bine nu zice foarte convingator, dar totusi)
eu de-abia acum am citit viata lui....sunt putin socata. bine, se vede pe el ca e facut din barbat, si la cate femei frumoase cunoaste....e de inteles, dar chestia cu copii mi se pare cam anormal, adica divortezi da, dar lasi asa in urma doi copii, si-ti continui viata ta de 'gigolo' e prea mult
cu toate astea mi se pare ca munceste extrem de mult, pentru salarul sau exorbitant, trebuie sa si faca, si chiar se streseaza pt elevii lui, zicea ca odata aproape ca s-a imbolnavit pt ca fuma atat in timpul competitiilor, stresat fiind, dar cica s-a lasat

si inca ceva,

On August 23, 2008, Chait married former Italian military policeman Francesco Moracci in New Jersey. The two met at the 2006 Olympic Games in Torino, Italy, where Moracci was a member of the security detail assigned to protect the Israeli team.[2

whisper
29th March 2009, 00:07
eu am o parere lejer diferita. morozov e cu siguranta o putere in patinaj, dar mie mi se pare ca il vad mereu pe morozov impunandu-si stilul in fata stilului patinatorului.
cat despre partea tehnica, uite chiar nu stiu. as fi curioasa sa aflu, cat se impica el in partea tehnica.

Pai pe Daisuke el l-a convins sa patineze "Swan Lake" dar sunt bucuroasa ca a reusit sa il convinga de asta:D

Mie imi place stilul lui. Dar uneori avand atatia elevi e imposibil sa nu greseasca si sa faca doua programe asemanatoare. Urmarind programele lui Miki si ale lui Fumie e imposibil sa nu vezi asemanarile.

irinaidu
29th March 2009, 01:13
ade swan lake e singurul exemplu care ma nelamureste. in rest, uitate la oda anul asta. as fi ghicit si fara sa stiu ceva inainte ca programele astea, cel putin lpul e facut de morozov.

lady_k
29th March 2009, 02:04
Si mie mi se pare ca toti elevii lui au cam acelasi stil...

Cat despre viata lui personala, unele "surse" sustin ca a fost casatorit cu Tatiana Navka, in timp ce altele sustin ca Tatiana a fost casatorita cu Roman Kostomarov pentru a obtine cetatenia. E adevarat ca cele 2 afirmatii nu se exclud reciproc dar mi se pare greu de crezut ca a fost casatorita cu amandoi.:happy Deci, cel putin o afirmatie e falsa.:P

whisper
29th March 2009, 16:48
Atunci a facut bine Daisuke ca a renuntat la el. Abia astept sa ii vad programele sezonul viitor. Il bate pe Oda/Morozov sau nu. Eu sper ca da:)

:P Nu e chiar imposibil. Putea sa fie casatorita cu unul vreo cateva luni - un an si cu celalat la fel. Dar oricum Morozov nu arata prea rau.

lady_k
29th March 2009, 20:51
N-am zis ca e imposibil, ci putin probabil.:P Si ce, Roman arata rau?!:mda:

whisper
30th March 2009, 01:33
Nu am zis asta:P

lady_k
30th March 2009, 02:22
Bine, pentru ca am avut a crush on him cativa ani buni. Il visam si noaptea.:D

whisper
30th March 2009, 03:56
:cry: E simpatic...intotdeauna mi s-a parut ca face pereche buna ca Tatiana.:)
Daca au fost casatoriti trebuiau sa si ramana...mi se par potriviti.

lady_k
30th March 2009, 04:08
Eh, ei i-a placut mai mult Zhulin. Care in tineretile lui nu arata nici el rau.:P

emiii03
30th March 2009, 12:31
mie nu mi s-a parut simpatica Tatiana, mai ales cand era casatorita cu Zhulin
asa se uita la saracul Roman cand nu facea ceva bine :angry:
nu as fi fost in locul lui Roman, cu un antrenor car e sotul partenerei.....ouch:(

lady_k
30th March 2009, 12:47
Emi, am citit mai demult un interviu cu ei trei, iar Tatiana spunea ca de obicei, cand ea si Roman nu sunt de acord intr-o privinta, Alexander e de partea lui nu a ei.:P
Iar Alexander spunea ca incearca sa-i trateze pe amandoi la fel desi uneori e mai exigent cu ea, pentru ca nu vrea sa dea impresia ca o favorizeaza pentru ca e sotia lui.
Ai spus "cand era casatorita cu Zhulin", eu n-as miza pe ce spune Yvonne, s-ar putea sa mai fie inca.;)

emiii03
31st March 2009, 17:11
in acest caz ma bucur :D
Tatiana asta mai are o viata personala secretoasa :P
oricum, Zhulin mi se pare mult mai simpatic acum, atunci avea ceva in privire....ce nu-mi placea :) poate ca sunt eu paranoica...

emiii03
5th May 2011, 01:02
e prima data cand ma uit la Morozov patinand
http://www.youtube.com/watch?v=C7l8PuhiNCo&feature=related
nice :)

lady_k
5th May 2011, 10:51
Imi aduc aminte programul asta. Si faza cu luminile din sala. In anul ala a fost ceva cu lumina la proba de dans. La Europene s-a luat curentul in timpul OD-ului, la Nagano s-au stins o parte din lumini.:P

Tracoromana
5th May 2011, 16:30
Emi, am citit mai demult un interviu cu ei trei, iar Tatiana spunea ca de obicei, cand ea si Roman nu sunt de acord intr-o privinta, Alexander e de partea lui nu a ei.:P
Iar Alexander spunea ca incearca sa-i trateze pe amandoi la fel desi uneori e mai exigent cu ea, pentru ca nu vrea sa dea impresia ca o favorizeaza pentru ca e sotia lui.
Ai spus "cand era casatorita cu Zhulin", eu n-as miza pe ce spune Yvonne, s-ar putea sa mai fie inca.;)

Tatiana a divortat demult de Zhulin si a avut o legatura cu actorul Marat Basharov cu care dansa la Ice Age. Eu stiam ca s-a si casatorit cu el, dar se pare ca acum e cu un alt actor, cf. articolului. Nu sta locului o clipa.
http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=ru&tl=en&u=http%3A%2F%2Fxronika.az%2Fsng%2F15918-neopredelennost-v-otnosheniyax-marata-basharova-i.html

andreeas
5th May 2011, 16:34
http://english.ruvr.ru/2011/05/04/49846678.html

lady_k
5th May 2011, 17:09
Tatiana a divortat demult de Zhulin si a avut o legatura cu actorul Marat Basharov cu care dansa la Ice Age. Eu stiam ca s-a si casatorit cu el, dar se pare ca acum e cu un alt actor, cf. articolului. Nu sta locului o clipa.
http://translate.google.ro/translate?hl=ro&sl=ru&tl=en&u=http%3A%2F%2Fxronika.az%2Fsng%2F15918-neopredelennost-v-otnosheniyax-marata-basharova-i.html

Flavia, eu am scris asta in martie 2009, deci acum mai mult de 2 ani.:P Stiu ca intre timp a divortat de Zhulin...

Tracoromana
14th June 2011, 23:19
Javier Fernandez renunta la Morozov (sau invers) pentru Brian Orser.
http://translate.google.ro/translate?js=n&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&layout=2&eotf=1&sl=es&tl=en&u=http%3A%2F%2Fhieloespanol.blogspot.com%2F2011%2F 06%2Fjavier-fernandez-comenzara-entrenar-con.html

Cromatic
17th June 2011, 01:01
Fernandez a declarat intr-un interviu recent ca dupa Europene, Morozov s-a concentrat foarte mult asupra lui Amodio, iar pe el l-a neglijat, motiv pentru care a hotarat sa-si caute alt antrenor.

SimonaB
17th June 2011, 12:09
Fernandez a declarat intr-un interviu recent ca dupa Europene, Morozov s-a concentrat foarte mult asupra lui Amodio, iar pe el l-a neglijat, motiv pentru care a hotarat sa-si caute alt antrenor.

Ma gandeam eu ca despre asta e vorba. E cam aglomerat la Morozov, ce e drept, nu stiu cum se va descurca cu atatia. Poate il mai ajuta Miki. ;):D

Cromatic
19th June 2011, 02:26
Poate Fernandez s-o fi gandit ca lucrurile chiar se vor inrautati daca ramane cu Morozov avand in vedere ca Morozov l-a luat sub aripa lui si pe Sergei Voronov - am citit ca Voronov este deja in SUA.

Oricum, Fernandez nu a avut sub Morozov rezultatele pe care probabil le spera, mai ales locul 9 de la europene care este mai slab decat locul 10 la mondiale daca ne gandim ca la CM s-au mai intercalat si niste nord-americani si patinatorii japonezi.
De ce l-a ales pe Orser nu stiu, dar ramanad in zona canadiana, am citit ca la Skate Canada de anul tecut, Kurt Browning a fost atat de incantat de evolutia lui Javier la programul liber incat s-a dus la el, i-a strans mana si l-a felicitat. Mi se pare foarte magulitor pentru ca Browning este o legenda a patinajului si nu foarte generos cu laudele.

Cromatic
26th June 2011, 13:52
Unul dintre cei din fotogrfie este Voronov, de cel brunet nu stiu cine e.

Iata lista actualilor elevi ai lui Morozov, poate reusesti sa-l identifici pe brunet.:)

Miki Ando (Japan) - twice world champion in 2007 and 2011., champion of the 4 continents of 2011., three-time champion in Japan
Florent Amodio (France) - European champion 2011, champion of France 2010. Alena Leonova (Russia) - World Junior Champion 2009.

Sergei Voronov (Russia) - champion of Russia 2008 to 2009., vice-champion of the Universiade 2011.
Elena Ilina and Nikita Katsalapov (Russia) - World Junior Champion 2010.
Anna Cappellini and Luca Lanotte (Italy) - Finalists Grand Prix 2009.
Abzal Rahimgaliev (Kazakhstan) - winner of the Junior Grand Prix, the champion of Kazakhstan 2007.
Ivan Bariev (Russia) - champion of Russia among juniors 2009.
Maxim Kovtun (Russia) - Silver medalist of the European Youth Festival 2011.
Efremenko Theodosius (Russia) - winner of the Junior Cup Final 2010, Russia 2011.

http://nikolaymorozov.ru/

A mai citit cineva pe forumuri ca Amodio va lucra cu Tom Zakrajcek in iulie si august si se va intoarce la Morozov in toamna? Federatia franceza vrea ca Amodio sa invete cvadrupla cat mai repede, altfel e foarte posibil sa piarda titlul european si sa ramana departe de podium la mondiale si poate considera ca procesul de invatare va fi mai rapid cu Zakrajcek.

SimonaB
1st July 2011, 10:46
In caz ca va era dor de Morozov.:D
http://web.icenetwork.com/news/article.jsp?ymd=20110630&content_id=21206186&vkey=ice_news

ice_girl
1st July 2011, 12:57
In caz ca va era dor de Morozov.:D
http://web.icenetwork.com/news/article.jsp?ymd=20110630&content_id=21206186&vkey=ice_news
Recunosc ca mie imi era dor de Morozov:D:))
Imi place cum il inteapa pe Orser:drak::sneaky: si ma bucura faptul ca sezonul viitor Floerent va incerca quadul:yes:!

Tracoromana
2nd July 2011, 15:17
Iata lista actualilor elevi ai lui Morozov, poate reusesti sa-l identifici pe brunet.:)

Miki Ando (Japan) - twice world champion in 2007 and 2011., champion of the 4 continents of 2011., three-time champion in Japan
Florent Amodio (France) - European champion 2011, champion of France 2010. Alena Leonova (Russia) - World Junior Champion 2009.
Sergei Voronov (Russia) - champion of Russia 2008 to 2009., vice-champion of the Universiade 2011.
Elena Ilina and Nikita Katsalapov (Russia) - World Junior Champion 2010.
Anna Cappellini and Luca Lanotte (Italy) - Finalists Grand Prix 2009.
Abzal Rahimgaliev (Kazakhstan) - winner of the Junior Grand Prix, the champion of Kazakhstan 2007.
Ivan Bariev (Russia) - champion of Russia among juniors 2009.
Maxim Kovtun (Russia) - Silver medalist of the European Youth Festival 2011.
Efremenko Theodosius (Russia) - winner of the Junior Cup Final 2010, Russia 2011.


- am identificat brunetu', e Ivan Bariev. Dar fata :confused:, o fi prietena lui Maxim :confused:

http://www.sports.ru/images/object_68.1308256698.70384.jpg?1308290640.35181

http://www.sports.ru/images/object_68.1308256698.59948.jpg?1308290652.72608

Cromatic
2nd July 2011, 17:59
- am identificat brunetu', e Ivan Bariev. Dar fata :confused:, o fi prietena lui Maxim :confused:

Pe Bariev l-am vazut o singura data patinand - mi-a placut prezentarea lui, dar nu mi-a placut tehnica - si parca avea parul lung. Asta ar fi singura diferenta pentru ca altfel, parul negru si tenul masliniu se potrivesc.

Cred ca fata din poza este prietena lui Maxim, intr-adevar, fiindca o fana din Rusia a filmat tribunele cu videocamera personala la CM de la Moscova si l-am zarit si pe Trankov asezat langa o fata blonda cu parul pe umeri.

Am citit interviul lui Morozov postat de Simona si partea mea preferata este aceea unde, dupa ce isi varsa din nou naduful impotriva japonezilor pentru care a facut atat de mult, iar ei nici macar nu-i multumesc, tine sa ne atraga atentia ca fara el Daisuke nici n-ar fi existat, iar Kozuka exista fiindca Daisuke l-a inspirat si stimulat. Pai daca A=B si B=C, inseamna ca A=C, eu asa am invatat la matematica, cu alte cuvinte fara Morozov nu ar fi existat nici Kozuka.:happy

I-as aminti ca patinajul japonez a existat la nivel inalt si inainte de el, prin Midori Ito, Yuka Sato si Takeshi Honda.


Domn'e, Morozov asta este atat de indragostit de porpria persoana incat pun pariu ca isi saruta pana si imaginea reflectata in oglinda.

Si mi-a mai placut si partea asta despre Miki: "I don't want to try anything new with Miki because there is no point; if she does her jumps, she will win anyway."

Demential.:))

Dar despre nunta, nimic.:confused:

Tracoromana
4th July 2011, 00:45
Domn'e, Morozov asta este atat de indragostit de porpria persoana incat pun pariu ca isi saruta pana si imaginea reflectata in oglinda.

:happy: :happy: O, da, este foarte plin de sine.

Nu sunt un fan Morozov, dar trebuie sa recunosc ca i-a scos in evidenta pe toti patinatorii cu care a lucrat. Sigur, Daisuke era bun si promitea inca de când era junior, dar programele lui din 2008 au fost dementiale si progresul lui Dai a fost mai rapid. Programul pe muzica lui Chaplin a lui Oda de asemenea a fost foarte bun si el a dominat sezonul 2009/2010 pana la un punct ( a clacat lamentabil, dar nu cred ca din vina lui Morozov). Categoric, chestia cu Kozuka e exagerata, dar punând-o la socoteala si pe Miki, Morozov si-a pus o oarecare amprentă asupra patinajului japonez din ultimii ani. Nu primeste el plecăciuni pe cât si-ar dori, dar are ceva merite....

Si pe Fernandez l-a scos in fata. Fara ''Pirați'' cine stie cat timp i-ar fi trebuit sa se afirme...

A făcut bine ca nu a intrat pe piața in America/Canada. Este destula concurenta concentrata acolo.

ice_girl
5th July 2011, 13:22
- am identificat brunetu', e Ivan Bariev. Dar fata :confused:, o fi prietena lui Maxim :confused:


Da, fata blonda e prietena lui Maxim, o cheama Maria. Are profil si de Facebook unde are postate o gramada de poze cu ea si Maxim:)

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=ru&tl=en&u=http://www.sports.ru/others/figure-skating/107267711.html&usg=ALkJrhjrNOPPJDoG_DwvA_WGRGOk9wH3xA
http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=ro&ie=UTF8&prev=_t&rurl=translate.google.com&sl=ru&tl=en&u=http://www.sports.ru/others/figure-skating/107282736.html&usg=ALkJrhiFHpfGwc7bSioa_7DShXnnW-Pwpg

Cromatic
13th July 2011, 19:58
Categoric, chestia cu Kozuka e exagerata, dar punând-o la socoteala si pe Miki, Morozov si-a pus o oarecare amprentă asupra patinajului japonez din ultimii ani. Nu primeste el plecăciuni pe cât si-ar dori, dar are ceva merite....

Morozov este un antrenor competent, niciodata n-as nega lucrul asta, dar in ce priveste relatia Morozov-Japonia, Morozov ar trebui totusi sa-si aduca aminte ca a facut niste afirmatii de-a dreptul scandaloase la adresa Japoniei si a japonezilor, prin urmare de ce se mira ca Federatia japoneza il tine la distanta? Plus ca in Japonia nu exista obiceiul ca antrenorii sa se incurce cu elevele.

In fine, iata o galerie cu Morozov si elevii, s-au intors in Rusia.

http://visualrian.ru/ru/site/feature/80473/

Ce-i frumos si lui Dumnezeu ii place, daramite lui Morozov.:))

http://i56.tinypic.com/21eoy77.jpg

Cica, sustin unii, Morozov are constant nevoie de relatii amoroase fiindca asta il ajuta in actul creatiei. Mai sa fie, nu stiam ca Morozov face parte din galeria geniilor omenirii, dar acuma stiu, deci Shakespeare, Goethe, Beethoven, Ceaikovski, Dostoievski, Michelangelo, Picasso si...Morozov.:happy

Miruna1990
14th July 2011, 00:10
Dumnezeule, prima poza cu Morozov din galerie este dementiala!!! Era sa cad dupa scaun cand am vazut-o!!:happy:happy
Eu privesc optimist, daca e real ce se spune, si Morozov are nevoie de relatii amoroase pentru actul creatiei, inseamna ca daca o corupe pe Elena(peste cativa anisori, sa mai creasca nitel) va reusi capodopere :):yes:

SimonaB
14th July 2011, 11:36
Cica, sustin unii, Morozov are constant nevoie de relatii amoroase fiindca asta il ajuta in actul creatiei.

Fabulos!!!!!:)):happy:cry::cry::cry:
Pozele sunt haioase, Morozov e clar o figura!!!;)

Tracoromana
14th July 2011, 13:48
Fabulos!!!!!:)):happy:cry::cry::cry:
Pozele sunt haioase, Morozov e clar o figura!!!;)

as pute sa spun ca si Elena are partea ei; :evil: ba chiar si Alena.

ice_girl
14th July 2011, 18:53
Ce rele sunteti:D:happy:evil:, toate il vedeti pe Morozov cu Elena si Alena:drak::)):D, numai eu care sunt o romantica incurabila vreau sa ramana cu Miki:):D!
In felul lui Morozov clar e un geniu:D;)!

ice_girl
21st July 2011, 21:50
Un clip cu Annabelle Morozov, fiica lui Morozov care se pare ca ii calca tatalui pe urme:
http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fyoutu.be%2Fp68XgVU8w3k&h=cAQAjMRJI

lady_k
21st July 2011, 22:25
Cute kid.:)

Tracoromana
22nd July 2011, 10:52
Un clip cu Annabelle Morozov, fiica lui Morozov care se pare ca ii calca tatalui pe urme:
http://www.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fyoutu.be%2Fp68XgVU8w3k&h=cAQAjMRJI

Dragut program. Fetita seamana cu tatal ei; iar coregrafia e pe masura.

ice_girl
18th February 2013, 23:12
Am ras sa mor cand am vazut :happy:)):D :drak:http://morozombie.blogspot.mx/2013/02/matters-of-heart.html

Miruna1990
19th February 2013, 11:16
Am ras sa mor cand am vazut :happy:)):D :drak:http://morozombie.blogspot.mx/2013/02/matters-of-heart.html

M-a intristat partea cu Oda si a patra combinatie :(:groggy: trist dar adevarat. Patrick si Javier au fost mortali :D iar Morozov cireasa de pe tort

ice_girl
10th January 2015, 22:16
Intamplator am descoperit pe youtube programul dar imi place tare mult:aYeHuyYv5ZA
Morozov e super tare in rol de Mos Craciun:)) iar fiica sa se vede ca ii mosteneste talentul (poate peste cativa ani se apuca si ea de antrenorat:D).
Un singur minus: costumatia ei care parca e o pereche de pijamale:no:

Tracoromana
6th June 2016, 23:13
Daca tot suntem in extra-sezon, sa barfim un pic.

Ultima cucerire a lui Morozov este Vasilisa Davankova, 18 ani. Este prezentata Моя любовь (iubita mea):
https://www.instagram.com/p/BGSQr89F9UE/
.

Cromatic
10th June 2016, 16:09
Relatia lor a inceput acum vreun an si jumatate cand Vasilissa avea 16 ani. Se pare ca Morozov a dezvoltat o mare slabiciune pentru minore. Daca tendinta se va pastra, diferenta de varsta dintre Morozov si viitoarele lui iubite va fi din ce in ce mai mare.

Tracoromana
12th June 2016, 11:40
Relatia lor a inceput acum vreun an si jumatate cand Vasilissa avea 16 ani. Se pare ca Morozov a dezvoltat o mare slabiciune pentru minore. Daca tendinta se va pastra, diferenta de varsta dintre Morozov si viitoarele lui iubite va fi din ce in ce mai mare.
Fiica lui Morozov, Annabelle (15 ani):

AZqFLgv0cNc&feature
.

Tracoromana
8th October 2016, 11:21
Ultima cucerire a lui Morozov este Vasilisa Davankova, 18 ani. Este prezentata Моя любовь (iubita mea):
https://www.instagram.com/p/BGSQr89F9UE/
.
Fiindca Vasilisa este deja majora si fiindca se iubesc, Morozov si Vasilisa s-au casatorit!! Le urez casa de piatra care sa dureze muulti ani!
wedding photos (http://fs-gossips.com/vasilisa-davankova-and-nikolai-morozov-wedding-photos/)
.