PDA

View Full Version : Racheta - head light sau head heavy?



sp00q
26th March 2008, 20:26
Ma adresez forumistilor care considera ca au cunostinte despre rachete dobandite mai degraba prin exercitiu propriu decat din lecturi si discutii. Problema pe care vreau sa o abordam este urmatoarea: head light sau head heavy? Se stie ca rachetele cu mai multa greutate spre capul rachetei sunt head heavy si ofera mai multa putere iar cele head light au mai mult din greutate inspre maner si ofera mai mult control. Se stie ca rachetele usoare sunt in general head heavy si cele mai grele sunt head light. Se stie si ca jucatorii profesionisti prefera rachete head light sau even balance. Voi, care ati tinut in mana si unele si altele, ce tip preferati? De ce? Si cam cat de des jucati tenis (se zice ca racheta head-heavy solicita mai mult cotul).

dyaconu
28th March 2008, 11:29
sp00q,
eu joc cu un Head nanoTi Fire (cel cu bara anti-torsiune). Iti pot spune ca am inceput sa joc tenis cu racheta asta si acum la mai bine de 1 an de cand joc cu ea am ajuns s-o "tunez".
Mai exact am simtit ca racheta e din ce in ce mai usoara pentru modul in care am inceput sa joc si ca atare am inceput sa-i adaug plumbi. Am adaugat la inceput in varf la ora 12:00 ingreunand racheta catre cap (head heavy) ea fiind din start usor dezechilibrata catre cap. Am adaugat bine, cred ca in jur de 10g de plumb, treptat, iar efectul a fost imediat resimtit: forta mai mare la lovituri, in special la serva. Balansul s-a imbunatatit surprinzator de mult in modul asta de tunning. Si da, nu mai depun acelasi efort la a lovi mingea, totusi loviturile avand forta.
Cam de cateva dati in urma am inceput sa pun plumbi si jos pe rama la ora 18:00. Controlul pe rever in special imi lasa partenerii cu gura cascata si recunosc, nu am cine stie ce experienta in tenis... Acum nu-mi dau seama daca este din racordaj sau pur si simplu racheta s-a echilibrat pentru stilul meu, dar iti pot spune ca de cand am vazut cum intra rever-ul lovit si nu slice, am renuntat sa mai dau slice (lucru pe care inainte de "tuning" il faceam des).
Am mai incercat sa joc cu un babolat pd al unui amic, este tot head heavy si mult mai grea decat amea (285g fata de 300g) avand si altfel de racordaj. Pot spune ca m-as putea obisnui cu ea, nu insa si cu tensiunea la care e racordata...
Ca sa revin insa, head heavy - intradevar forta in lovitura, head light - control mai bun.
Cat despre solicitarile in cot.. eu nu le simt, insa le resimt uneori in umar... ceea ce ma face sa cred ca inca nu lovesc corect... mai lucrez.. ;)

ionutzakis
28th March 2008, 14:55
E de preferat o racheta grea si head-light uneia usoare si head-heavy. A 2-a iti va garanta o vizita la medic in cativa ani, mai ales daca o racordezi cu poly la o tensiune mare.

Al 2-lea dezavantaj major este ca la mingile puternice pe care le primesti daca nu lovesti exact cu sweetspot-ul rachetei ai sanse mult mai mari sa dai pe afara decat cu o racheta grea.

Al 3-lea dezavantaj este ca de obicei aceste rachete sunt f rigide fiind usoare (altfel s-ar rupe), si iar ajungem la problema cu umarul.

Al 4-lea este ca nu ai un control f bun. Si nu vei lovi un "heavy ball".

Fara discutie, trebuie sa joci cu cea mai grea racheta pe care o poti tolera, adica sa te tina macar 3 seturi bratul.

Din combinatia greutate-balans rezulta "swingweight-ul", e o masura care iti arata cat de grea se simte la mana racheta in timpul loviturii (ma refer la miscarea din spate in fata, nu la momentul lovirii mingii). Nu exista o formula de calcul de mana a swingweight-ului, se masoara fizic cu aparate speciale care costa mii de dolari.

Odata ce stii ce swingweight maxim tolerezi stii de la inceput daca poti juca cu o racheta sau nu fara sa o mai incerci.

Jucatorii profesionisti au customizate toate rachetele cu lead-tape sau silicon in maner astfel incat sa aiba acelasi swingweight, balans si greutate.

www.tenisonline.ro e singurul magazin de la noi care iti arata swingweight-ul aproximativ al rachetei (racordata).

dyaconu
28th March 2008, 15:05
Chestia cu rigiditatea o confirm. Am avut de proba un Head Flexpoint Radical Team si mi s-a parut cu mult mai maleabila si mai putin solicitanta asupra umarului.
Planuiesc sa-mi cumpar un Wilson KZen, din cate am inteles e mult mai flexibila decat "bata" pe care o folosesc eu acum. Si stiam ca rigida fiind o sa-mi solicite umarul :(.... dar am zis na... pentru inceput sa dau cu asta...
In ce ma priveste racordajul, da ai dreptate, e cu poly la maxim, asa am cumparat-o si pot spune ca de cand i-am pus plumbii a inceput sa se mai lase...
Cu chestia cu sweet-spotul la modelul meu de racheta se comporta cam asa: fie lovitura e ca si cand ai lovi aproape cu rama, fie pierde mult din putere iar racheta are tendinta sa se rasuceasca in mana... deh rigiditatea.. Insa cu datu' pe afara, de cand am pus plumbii nu am mai reusit decat la mingiile jucate aproape de fileu in care m-am "infipt".
La swingwheight i-am zis eu "balans", a fost o confuzie.
Dya

sp00q
28th March 2008, 22:04
Mersi mult pentru lămuriri. Probabil că în timp voi ajunge și eu să îmi 'tunez' racheta. Am de gând să cumpăr una cât de curând și discuția de aici mi-a fost de mare ajutor să mă decid.

ionutzakis
28th March 2008, 23:22
www.tenisonline.ro e singurul magazin de la noi care iti arata swingweight-ul aproximativ al rachetei (racordata).

de fapt apare doar flexibilitatea, dar si ea e la fel de importanta pt sanatatea umarului