PDA

View Full Version : Turul sezonului 2006-2007



tchibos
19th July 2006, 16:14
Pe ce loc va termina Farul turul acesta? Vom ajunge sa stam mai bine la sfarsitul turului decat in turul trecut? Este Farul o echipa mai puternica la startul acestui sezon?

programul din tur il gasiti aici http://www.onlinesport.ro/forum/showthread.php?t=20051

Armandihno
20th July 2006, 22:08
Turul asta sigur terminam pe podium

tchibos
21st July 2006, 16:12
ETAPA 1 -> TELESPORT

FCM UTA – FC FARUL CONSTANTA, vineri, 28.07.2006, ora 17.00

ETAPA A 2-A -> NATIONAL TV

FC FARUL CONSTANTA – FC OTELUL GALATI, vineri, 04.08.2006, ora 20.00

ETAPA A 3-A -> TELESPORT

FC VASLUI – FC FARUL CONSTANTA, duminica, 13.08.2006, ora 18.00

ETAPA A 4-A -> NATIONAL TV

FC FARUL – FC UNIREA URZICENI, vineri, 18.08.2006, ora 20.00

ETAPA A 5-A -> ANTENA 1

FC STEAUA – FC FARUL, sambata, 26.08.2006, ora 21.00

CosminGrc
23rd July 2006, 12:43
podium....

tchibos
23rd July 2006, 17:50
vad ca ai votat locurile 4-8 si ai scris ca prindem podiumul

Obiectivul din sezonul asta ramane cel pe care Farul l-a avut si sezonul trecut, adica calificarea intr-o cupa europeana. Ce ziceti ne putem atinge obiectivul? Eu cred ca daca vrem sa ne atingem obiectivul sau chiar sa prindem podiumul ar trebui sa mai lucreze Vukotic la asezare. In ultimile meciuri am trait senzatia ca mjlocul someaza si asta datorita asezarii jucatorilor in teren. Spun asta pentru ca de obicei distanta dintre linia de mijloc si atac este foarte mare si se pune accent mai mult pe pase lungi pe varfuri, in special aruncate la Disney. Se neglijeaza constructia atacului inca de la mijloc si un atac care nu e sustinut de mijloc e sortit esecului, dupa mine. Cred ca echipa ar trebui sa fie ceva mai comasata cu distante mai mici intre linia de fund, cea de mijloc si atac. Doar asa avem sanse sa atingem obiectivul.

ULTRAS-CT
23rd July 2006, 18:23
Anul asta trebe sa ajungem pana in finala cupei Romaniei si sa o castigam :ok:
asta ar fi cel mai usor mod prin care am putea ajunge in Europa

CosminGrc
24th July 2006, 10:19
vad ca ai votat locurile 4-8 si ai scris ca prindem podiumul


cre' ca din greseala :thinkso:

tchibos
24th July 2006, 22:51
Victorie importantă pentru moral

Stoperul Decebal Gheară consideră că Farul a realizat, sâmbătă, o victorie importantă pentru palmaresul clubului şi pentru moralul echipei. „Cred că după acest succes vom începe bine campionatul. Păcat că am luat prea multe goluri în Franţa, lucru care s-a simţit aici. Dacă marca şi Guriţă golul al doilea, cred că am fi avut şanse reale să ne calificăm. Am dominat toată partida şi doar ghinionul ne-a făcut să nu mergem mai departe“, a spus Gheară. (M.B.)

Speranţe pentru campionat

„Era greu să ne calificăm după 1-4 în tur. Am avut însă şi ghinion la bara lui Guriţă. Ceea ce contează este că am făcut un meci bun, care ne dă speranţe pentru startul de campionat“, a declarat şi autorul golului de sâmbătă, Dinu Todoran

tchibos
28th July 2006, 02:11
„Rechinii“ nu vor avea milă de „Bătrâna Doamnă“

În partida de debut în Liga 1, constănţenii au meci greu în fieful unei nou promovate, dar sunt optimişti că pot obţine un rezultat pozitiv


FC Farul debutează, astăzi, în deplasarea de la Arad, în ediţia 2006/2007 a Ligii 1, fosta Divizie A. Este o întrecere pe care „rechinii“ o abordează cu mari planuri şi ambiţii, vizând, iarăşi, calificarea în cupele europene. După prestaţia bună din Cupa UEFA-Intertoto, pe care au încheiat-o cu o victorie contra redutabilei echipe franceze Auxerre, fariştii au prins gustul întrecerilor continentale, unde nu concep să nu ajungă din nou. Astfel că nu au cum să abordeze toate meciurile din campionat, deci şi pe cel de astăzi, cu UTA, altfel decât la victorie. Partida cu echipa lui Marius Lăcătuş şi a fostului „rechin“ Apostu este cu atât mai importantă cu cât e prima în Liga 1, iar un debut de succes dă încredere şi moral, fiind căutat de toată lumea.

Chiar dacă UTA e o formaţie nou-promovată şi a fost încropită oarecum în pripă, „rechinii“ nu vor avea meci uşor la Arad. Entuziasmul şi interesul în jurul echipei sunt foarte mari, la fel şi sprijinul oamenilor cu bani din oraş. Gazdele vor trage şi ele din răsputeri să câştige partida. Fariştii, deşi cu câteva absenţe în lot (Barbu, Lungu, Voiculeţ, Senin - care nici nu au făcut deplasarea la Arad), alcătuiesc însă o formaţie experimentată, călită în Intertoto, mai valoroasă decât UTA şi cu un nivel actual al pregătirii mult mai ridicat. De aceea, e optimistă şi îndreptăţită să spere că ea va câştiga disputa.

tchibos
30th July 2006, 16:45
Lăcătuş: „La prima greşeală, am plătit“

Tehnicianul arădean Marius Lăcătuş a declarat că, deşi, per ansamblu, jocul echipei sale l-a mulţumit, nu a fost satisfăcut de evoluţiile tuturor fotbaliştilor. „Jucătorii şi-au dat seama că ar putea câştiga. Din păcate însă, nu au reuşit victoria, pentru că, la acest nivel, atunci când greşeşti, plăteşti. Farul nu şi-a creat prea multe faze de poartă, însă, la prima noastră greşeală defensivă, am plătit. M-au nemulţumit şi ratările elevilor mei“, a spus Lăcătuş

tchibos
30th July 2006, 19:49
Rechinii“ au început cu un rezultat de egalitate actualul sezon din Liga I. Deşi s-au deplasat pe terenul unei nou promovate şi au condus pînă aproape de final, constănţenii s-au mulţumit cu un singur punct în faţa celor de la UTA. Greşeala a aparţinut în mare parte băncii tehnice, care a “ordonat“ retragerea cînd mai era mai mult de o jumătate de oră pînă la final.

Căldura şi emoţiile debutului de sezon au părut să-i marcheze pe jucătorii ambelor echipe, care au oferit o primă repriză extrem de săracă. Ritmul lent şi frica de a nu primi gol nu a lăsat loc de ocazii, chiar dacă oaspeţii au avut mai mult posesia balonului. Treptat, încurajaţi de cei 10.000 de suporteri, arădenii au echilibrat jocul şi Mara l-a încercat pe Curcă dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri. După ce l-a pierdut pe Todoran, accidentat, Farul a trecut prin momente grele, Curcă respingînd peste poartă şutul expediat de Mara de la 22 de metri în min. 34. Patru minute mai tîrziu, Disney a şutat din unghi, dar nu a nimerit decît plasa laterală. Ultima fază periculoasă i-a aparţinut lui Hidişan, în min. 45, şutul său trecînd puţin peste transversală.

Repriza secundă a început furtunos şi prima fază periculoasă a adus deschiderea scorului în min. 51. Fundaşul central Rusu a luftat ca în liga a treia, “vulpoiul“ Guriţă a reacţionat rapid şi portarul Tudor nu l-a putut opri decît prin fault în careu. Lovitura de pedeapsă a fost executată perfect de Iulian Apostol şi constănţenii au preluat conducerea. Tot Apostol a irosit ocazia de a dubla avantajul patru minute mai tîrziu, după un schimb de pase cu Guriţă, dar l-a luat la ţintă pe Tudor. Culmea, elevii lui Momcilo Vukotic s-au retras în apărare chiar dacă mai era mult pînă la final şi arădenii au început asaltul. După ce a prins cu siguranţă şutul lui Hidişan (min. 58), Curcă a fost salvat de Băcilă, care respins de pe linia porţii lovitura de cap a lui Daniel Chiriţă (min. 63). Ocaziile au continuat să curgă la poarta Farului, dar Simion (min. 64), Apostu (min. 65) şi Mara (min. 80) nu au găsit soluţiile pentru a egala. În tot acest timp, constănţenii s-au mulţumit doar cu şuturi de la distanţă, însă Tudor s-a remarcat de fiecare dată la “torpilele“ lui Soare (min. 59) şi Apostol (min. 75). Egalarea a căzut în cele din urmă în min. 83, cînd Simion a profitat de plasamentul greşit a lui Curcă şi a trimis uşor în plasă. Ultimele minute nu au mai adus decît atacuri susţinute ale arădenilor, fără rezultat pe tabela de marcaj, în timp ce Farul a părut ca o formaţie depăşită de evenimente.

Au evoluat formaţiile - UTA: (antrenor Marius Lăcătuş): D. Tudor - I. Bălan, D. Chiriţă, Ad. Rusu, Codreanu - Hidişan (75 Coţan), Milosavlevic, Oncică, R. Anca (60 V. Simion) - Apostu (69 Dănălache), Mara; Farul (antrenor Momcilo Vukotic): G. Curcă - Băcilă, Gheară, Şchiopu, L. Florea - Guriţă, Larie (68 Farmache), Păcuraru, Todoran (29 M.Soare) - I. Apostol, Disney (87 Perenyi). Au marcat: V. Simion 83/ I. Apostol 51-pen. Cartonaşe galbene: Tudor, Miroslavevic / Băcilă.Au arbitrat: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - Miklos Nagy (Cluj) şi Ioan Onicaş (Zalău). Observatori: Alexandru Boc, George Ionescu (Bucureşti)

Telegraf

pirlinho
30th July 2006, 21:37
Foarte prost Farul. Sunt complet dezamagit de prestatie, mai ales de faptul ca echipa s-a multumit cu egalul pe final. Pai vreti in Cupa UEFA sau ba? Daca vreti, tre' sa bateti la echipe precum UTA.

Momcilo, lasa pustii la Farul II ca nu suntem Ajax Amsterdam sa scoatem trei genii in aceeasi generatie.

Subtiri si noile achizitii. Tibor e clar peste Disney. Congolezul ar trebui sa fie prima rezerva, nu titular.

Klingon
30th July 2006, 22:08
Si eu ca toata lumea de pe aici. Pana si Marian Bocai a nimerit-o azi in Cuget Liber, bravo, in sfarsit un articol scris de reporterul Bocai nu de purtatorul de cuvant al clubului.

Am incheiat partida cu toti fundasii in teren si nici un varf. Bine ca n-a mai fost inca o repriza, ca Vukotic ar mai fi chemat niste fundasi din Serbia sa intre si ei. Pai se poate, mosule? Daca nu batem acum UTA, cand jucatorii ei abia daca-si stiu numele pe teren, atunci cand o batem?

Si credeam ca Intertoto ne va ajuta sa fim in forma din prima etapa, nu ca ne va "obosi". In definitiv am jucat doar 6 meciuri, din care trei la Constanta, iar doua cu o echipa de mana a treia, ce mare oboseala?! Profesionisti rau jucatorii nostri... Ce sa-i faci, daca au fost alesi de Bosanceanu dupa principiul "noi luam ce nu vor altii".

Ultras Farul
31st July 2006, 00:05
Grigoras , vino inapoi!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ultras Farul
31st July 2006, 00:48
Stie cineva cand pune clubul in vanzare abonamentele ?, ca a inceput campionatul si nimic

tchibos
31st July 2006, 08:33
dupa 1 august

Kroenan
1st August 2006, 16:51
Am votat `pe podium` din patriotism local... In realitate, putem sta linistiti ca planurile `inaltilor oficiali faristi` sunt cu totul altele:D

tchibos
1st August 2006, 20:55
Marti, 01 August 2006

"Rechinii" pregătesc reîntîlnirea cu Grigoraş

Aradul dat uitării, la orizont Oţelul


Fundaşul Ion Barbu va fi refăcut pînă la ora meciului cu Oţelul Fotbaliştii prim-divizionarei FC Farul şi-au reluat ieri antrenamentele pentru a pregăti meciul din etapa a doua a Ligii I, cu Oţelul Galaţi, programat vineri, de la ora 20.00, pe stadionul "Farul". Chiar dacă îşi doreau o victorie la debut, "rechinii" nu sînt foarte trişti după remiza de la Arad . "Nu-i nici bine, nici rău. Au fost cîteva motive pentru care n-am reuşit să cîştigăm la Arad. În primul rînd căldura excesivă, iar pe de altă parte am avut în echipa de start cîţiva jucători care n-au efectuat perioada completă de pregătire în această vară: Şchiopu, Gheară, Băcilă sau Păcuraru. În plus, din cauza accidentărilor au lipsit Barbu, Voiculeţ, Senin şi Lungu, iar pe Todoran l-am pierdut la Arad după doar 30 de minute", a declarat antrenorul Momcilo Vukotic. La rîndul său, "căpitanul" Mihai Guriţă a apreciat justeţea rezultatului de egalitate: "A fost un rezultat echitabil pentru că n-am făcut un joc strălucit. Nu e o scuză căldura sau drumul lung. Am avut puţine ocazii, ne-am retras prea mult în apărare şi chiar puteam pierde meciul". Pentru "rechini", la orizont este deja meciul de vineri seară, cu Oţelul Galaţi, formaţie antrenată de constănţenii Petre Grigoraş şi Marian Dinu. "Oţelul va fi un advesar deosebit de dificil, mai ales că vine după înfrîngerea de pe teren propriu cu CFR Cluj. Este o echipă care foloseşte foarte bine spaţiile pe contraatac şi care evoluează foarte bine în deplasare. Este vital pentru noi să ne apropiem victoria, pentru că apoi vom avea nouă zile la dispoziţie să pregătim jocul de la Vaslui, cînd vom recupera toţi jucătorii accidentaţi, poate cu excepţia lui Senin", a declarat "Colombo" Vukotic. Fost jucător al Oţelului Galaţi, Mihai Guriţă îşi doreşte şi el o victorie împotriva fostei sale echipe: "Jocul cu Oţelul va fi mult mai puternic decît cel cu UTA. Va fi greu, însă nu imposibil să ne apropiem cele trei puncte".

Ciprian MIHAI (ciprian.mihai@telegrafonline.ro)

tchibos
2nd August 2006, 13:11
Oţelul nu va mai scăpa din colţii „rechinilor“
· După remiza de la Arad, jucătorii Farului sunt hotărâţi ca, vineri, la Constanţa, să obţină prima victorie în Liga 1



Mihai Guriţă, căpitanul Farului, a declarat, pentru „Cuget Liber“, că pe „rechini“ îi aşteaptă o partidă foarte grea, vineri, la Constanţa, cu Oţelul Galaţi, în etapa a doua a Ligii 1, dar jucătorii lui Momcilo Vukotic sunt pregătiţi să realizeze prima victorie în campionat, după egalul de la Arad, cu UTA. „Vom avea un meci mult mai dificil decât cel cu UTA, prin prisma faptului că Oţelul vine după o înfrângere acasă, cu CFR Cluj, şi doreşte să-şi recupereze imediat punctele pierdute. Galaţiul nu este o echipă oarecare a Ligii 1. A dovedit-o şi în returul sezonului trecut. Are un lot foarte bun şi un antrenor la fel. Cu CFR, chiar dacă a pierdut, Oţelul a jucat destul de bine, după părerea mea, având şi un gol anulat, dar clujenii i-au pus probleme serioase“, ne-a declarat Gurigol.



„Dacă înscriam la 1-0, câştigam“

Mihai a vorbit şi despre meciul UTA - Farul 1-1, apreciind ca „echitabil“ rezultatul confruntării, chiar dacă „puteam realiza şi mai mult decât atât, având în vedere că, dacă înscriam la 1-0, jocul era câştigat de noi. Dar nu am făcut-o, echipa gazdă a prins aripi şi ne-a dominat pe final. Putea chiar să câştige, dar, dacă o făcea, era nemeritat“. „UTA m-a impresionat prin dăruirea şi ambiţia pe care le-a avut în joc. Fiind şi la prima evoluţie în prima ligă, a arătat, mai ales în repriza secundă, mare determinare. A ţinut mult să câştige acest meci“, ne-a mai spus Guriţă. Acesta a dezvăluit şi ce s-a întâmplat pe final, când arădenii s-au aflat categoric la cârma jocului. „I-a ajutat enorm şi publicul. Au venit cu presing de sus, ne-au luat din terenul nostru, n-am mai ţinut de minge, n-am mai făcut un joc bun de pase, iar această prestaţie a lor mai ofensivă ne-a obligat să ne retragem. Am opus rezistenţă cam 70 de minute din meci. Ne-au lipsit şi mulţi jucători, accidentaţi“, a arătat Guriţă.

Marian BOCAI

tchibos
2nd August 2006, 13:15
Augustus Constantin arbitrează Farul - Oţelul

Arbitrul desemnat să conducă partida Farul - Oţelul este Augustus Constantin, din Rm. Vâlcea. Acesta va fi asistat de Ionel Popa (Paşcani) şi de Horia Bochiş (Dej). Rezervă este Aurelian Bogaciu (Bucureşti), iar ca observatori au fost delegaţi Valentin Alexandru (Ploieşti) - pentru joc şi Valeriu Ioniţă (Bucureşti) - pentru arbitraj. Partida se dispută vineri, 4 august, de la ora 20

tchibos
3rd August 2006, 13:16
Iulian, să scuturi şi plasa Oţelului!

Mijlocaşul farist Apostol s-a abonat la gol, ambele reuşite ale „rechinilor“ din acest sezon, cea de la Arad şi cea din amicalul cu Delta Tulcea, purtând semnătura sa


Mijlocaşul farist Iulian Apostol dovedeşte poftă de gol în acest început de sezon, el marcând ambele goluri de până acum ale „rechinilor“, cel al remizei (1-1) de la UTA, din campionat, şi cel din amicalul de marţi seara cu divizionara B Delta Tulcea, meci desfăşurat la Constanţa, pe stadionul „Farul“, şi pierdut de gazde cu 1-2 (1-0). Apostol a deschis scorul, în minutul 41, tulcenii revenind prin Nanu (min. 52) şi Şt. Ciobanu (min. 65).

„Rechinii“ nu au putut folosi mai mulţi jucători de bază, accidentaţi sau în curs de refacere, precum Guriţă, Todoran, Voiculeţ, Lungu, Barbu şi Senin. Faţă de sistemul utilizat în ultimul timp, 1-4-4-1-1, antrenorul Momcilo Vukotic a început partida acum cu un modul 1-4-4-2, cu L. Mihai I şi Disney atacanţi. Liviu revine astfel ca titular într-un meci al primei echipe, după o perioadă de absenţă, cauzată de o accidentare. El evoluase 90 de minute şi într-un alt amical, Farul II - Rapid Ovidiu 3-2, după care fusese oprit în lotul constănţean pentru partida cu UTA. În ultimele 10 minute ale primei reprize de marţi seara, sistemul tactic ofensiv s-a modificat întrucâtva, Disney trecând în banda stângă, în locul lui Apostol, care a fost mutat în spatele lui L. Mihai, la susţinere. Noua schemă şi-a dovedit utilitatea, pentru că, peste numai cinci minute, Iulian a deschis scorul, fructificând pasa lui L. Mihai, după ce a devansat un fundaş advers. Pe lângă gol, „rechinii“ au ratat şi câteva ocazii, prin Apostol (min. 9, 19), Disney (min. 13) şi L. Mihai I (min. 26).

În partea secundă, Momcilo Vukotic a oprit pe teren un singur fotbalist dintre cei folosiţi în primele 45 de minute, pe M. Soare. Dintre „rechinii“ experimentaţi, au jucat acum Stanca, Farmache, Perenyi (ca fundaş stânga, după ce, până acum, în jocul-şcoală de săptămâna trecută şi în partida cu UTA, evoluase ca mijlocaş stânga) şi T. Moldovan, restul fiind tineri farişti. Delta, formaţie cu mulţi constănţeni în componenţă, a reuşit să întoarcă soarta meciului, Farul nefructificând niciuna dintre ocaziile reprizei (L. Mihai II - min. 51, bară, T. Moldovan - min. 54, 62, 89, 90+1, Farmache - min. 57, D. Florea - min. 69). De remarcat că tulcenii au marcat primul gol, pe contraatac, imediat după ce L. Mihai II a nimerit bara, cu un şut de la 25 m.

tchibos
3rd August 2006, 23:46
La vinatoare de Rechini

Farul Constanta – Otelul Galati, in cea de-a doua etapa din liga I. Partida se va disputa astazi, de la ora 20.00, si va transmisa de National TV.

Cele doua echipe care se intilnesc astazi, pe stadionul “Farul”, au stari de spirit diferite dupa prima runda. Constantenii, care vin dupa un parcurs bun in Cupa UEFA Intertoto, unde au ajuns pina in finala, au izbutit sa se intoarca cu un punct de pe terenul nou-promovatei UTA. Antrenorul sirb Momcilo Vukotic vrea sa-si ia revansa in fata omologului sau de pe banca Otelului, Petre Grigoras, dupa infringerea din returul editiei precedente de campionat. “Marinarii” au sustinut marti un amical cu Delta Tulcea, din Liga a II-a, pe care l-au pierdut la limita, scor 1-2. De remarcat ca unicul gol a fost marcat de Iulian Apostol (foto), cel care a fost imprumutat la formatia galateana in partea a doua a sezonului trecut. Din cite am aflat, doi dintre titularii de baza ai gruparii de pe litoral, Todoran, care a suferit o contractura musculara, si Gurita, cu o ruptura fibrilara, au sanse mici sa evolueze in partida de astazi.

Grig nu se multumeste cu un egal

Fotbalistii de la Otelul au trecut repede peste socul infringerii rusinoase din partida cu CFR Cluj si vor sa stearga cit mai repede impresia lasata fanilor la debutul in noua editie de campionat. “Niciodata nu mi-am propus de la un meci sa iau un punct sau trei. Mergem la Constanta sa jucam si, daca echipa va evolua la nivelul pe care-l astept de la ei, putem spera la o victorie pentru ca in fotbal orice este posibil. Eu vreau sa incercam sa ne revenim ca joc si sint convins ca vom putea sa ne intoarcem de pe Litoral cu toate cele trei puncte, chiar daca nu vom intilni o echipa modesta care se va preda in fata noastra. Nu trebuie sa ne gindim ca, daca i-am invins anul trecut, sa plecam cu o idee preconceputa pentru ca niciodata un meci nu seamana cu altul. Sint convins ca dorinta de revansa a adversarilor nostri este mare de tot, iar Farul a demonstrat ca este o echipa omogena cu jucatori valorosi si se impiedica cam greu pe teren propriu. Am speranta ca vom face un joc bun, rezultatul nu-l poti sti dinainte”, a declarat antrenorul principal Petre Grigoras. Nu au facut deplasarea portarul Iorga si fundasul Rancan, care nu sint complet refacuti dupa accidentarile suferite in presezon. Delegatia galateana a plecat increzatoare spre litoral, ieri la prinz, si si-a stabilit cartierul general la Hotelul Royal din statiunea Mamaia. Aseara, de la ora 19.30, ros-alb-albastrii au efectuat un antrenament de acomodare pe stadionul constantean. Chiar daca inca nu a primit cartea verde, israelianul Manour Hassan a facut deplasarea pentru a se acomoda cu noua sa familie. Partida va fi arbitrata de Augustus Constantin (Rm. Vilcea) – central, Ionel Popa (Pascani) si Horia Bochis (Dej) – asistenti. Arbitru de rezerva: Aurel Bogaciu (Bucuresti). Observatori: Valentin Alexandru, Valeriu Ionita

Formatii probabile:

Farul Constanta: Curca - Bacila, Gheara, Schiopu, L. Florea – Gurita, Pacuraru, Larie (Lungu), Apostol – L. Mihai, Disney.

Otelul Galati : Vitca - Lazar, Nogo, Baciu, Semeghin – Gado, Sg. Costin, Paraschiv, Cr. Craciun – V. Tanase, D. Stan.

Sursa: Monitorul de galati

tchibos
4th August 2006, 01:29
În această seară, la Constanţa, FC Farul - Oţelul Galaţi
„Rechinii“ vor iar să muşte adânc

Elevii lui Momcilo Vukotic ţin cu tot dinadinsul să le ofere o victorie propriilor suporteri, la prima întâlnire cu ei din noul sezon


FC Farul debutează în această seară pe propriul teren în ediţia 2006/2007 a Ligii 1, într-un meci cu Oţelul Galaţi. Este o partidă foarte importantă pentru ambele combatante, „rechinii“ dorind să le ofere o victorie propriilor suporteri, la reîntâlnire, iar gălăţenii, care au bătut în ultima întâlnire directă de la Constanţa, intenţionând să-şi recupereze punctele pierdute acasă, runda trecută, cu CFR Cluj. Mai mult, antrenorul Farului, Momcilo Vukotic, crede că elevii săi vor avea poate cel mai greu meci pe teren propriu din tur, ţinând cont atât de numeroasele probleme medicale cu care se confruntă şi pe care le-au tot avut în ultimele partide oficiale, în Intertoto şi în campionat, cât şi de jocul excelent pe care îl practică în deplasare Oţelul. „Ne aflăm într-o situaţie dificilă, astfel că, pentru a putea câştiga, trebuie să fim foarte bine motivaţi şi concentraţi, Dacă vom bate, egalul de la Arad va fi bun, altfel nu. Am însă încredere în jucătorii mei. Sunt sigur că vor da totul pentru victorie. Să fim uniţi şi să arătăm că putem fi tari şi cu toate aceste probleme. Trebuie neapărat să trecem cu bine de acest meci, având în vedere că următoarea partidă este peste nouă zile, timp suficient pentru a o putea pregăti bine şi a avea la dispoziţie jucătorii absenţi acum“, a declarat Momcilo Vukotic.

Marian BOCAI

tchibos
4th August 2006, 01:41
Constanţa, stadion „Farul“, astăzi, ora 20, în transmisiune directă la Naţional TV

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): Curcă - Băcilă, Gheară, Şchiopu, L. Florea - Guriţă (cpt), Păcuraru, Larie, Apostol - L. Mihai, Disney

Oţelul (antrenor, Petre Grigoraş): Vâtcă - Cr. Crăciun, Nogo, M. Baciu, Semeghin - Gado, S. Costin, Paraschiv, I. Bădescu - V. Tănase (cpt) - D. Stan

Arbitrează Augustus Constantin (Rm. Vâlcea); asistenţi, Ionel Popa (Paşcani), Horia Bochiş (Dej); rezervă, Aurelian Bogaciu (Bucureşti); observatori, Valentin Alexandru (Ploieşti), Valeriu Ioniţă (Bucureşti)

pirlinho
4th August 2006, 23:00
Asa da! Totul a mers aproape perfect azi. Mici desincronizari intre fundasii centrali si mijlocasii defensivi si atat.

Tibor trebuie sa fie titular. S-a vazut cat de bun poate fi.

Chiar si tineri s-au descurcat f. bine, in special Pacuraru.

Bravo Momcilo! Vezi sa nu cumva sa strici iar totul etapa viitoare.

Seahawk
4th August 2006, 23:08
Pacuraru este o certitudine, am mai spus-o.

Si trebuie sa intelegeti cu totii ca Tibor nu a fost titular din cauza ca nu a fost apt de joc 100%, altfel ar fi fost in primul 11.

Ultras Farul
5th August 2006, 00:35
M-am uitat pe site-ul Gsp si am vazut golurile , si dupa golul 3 comentatorii spuneau ca T.Moldovan era suparat ca nu a fost bagat din primul minut.Acuma nu stiu dar nu prea la folosit nici in Intertoto

Seahawk
5th August 2006, 03:35
Comentatorii nu au nici o treaba, lor le place doar sa bage raca intre jucatori-antrenor...

Adevaratul motiv pentru care nu a jucat e simplul fapt ca desi era apt de joc, nu era 100% cum se zice, si Vukotic l-a preferat pe Liviu. Acum sa fim seriosi, Liviu este sub Tibi...Liviu Mihai este un tehnician desavarsit si FOARTE Lenes. Tibor se impune prin rezistenta, daruire, plasament... si are mult mai multe calitati decat Liviu...
Asadar stati linistiti ca Momcilo l-ar prefera oricand in locul lui Liviu Mihai, dar de data asta nu a vrut sa riste si sa il piarda pentru o perioada mai indelungata, si l-a introdus cum necum la momentul oportun si a rezolvat cum se spune soarta meciului. Bila alba Momcilo ;) , Bila neagra comentatorilor :mda:

danny del corco
8th August 2006, 13:18
Meciul de la Vaslui imi pare mult mai greu decat vor multi sa creada. Faptul ca am trecut de Otelul este un lucru imbucurator, nu multe vor fii acele echipe care o sa mai reuseasca lucrul asta.Parerea mea ca mai trebuie lucrat la relatiile de joc, si la asezarea pe teren, intrucat in meciul cu Otelul si nu numai,Farul mi s-a parut o echipa "lunga" cu spatii mari intre linii. Cred totusi ca la Vaslui soarta meciului se poate decide si prin actiuni individuale, dar raman la o parere formulata si in zilele precedente, facem prea devreme pasul inapoi in incercarea de a conserva rezultatul.

tchibos
11th August 2006, 08:34
FC Vaslui este Oţelul II

Antrenorul farist Momcilo Vukotic a declarat că, la partida cu FC Vaslui, echipa sa se află aproximativ în aceeaşi situaţie ca înaintea confruntării cu Oţelul. „Jucăm iarăşi împotriva unui adversar care vine după o înfrângere acasă, iar noi avem câţiva jucători accidentaţi. Dintre cei cinci fotbalişti absenţi contra gălăţenilor, Barbu este refăcut total. În privinţa lui Lungu, astăzi (n.n. - ieri) vom vedea situaţia sa exactă. El a lucrat normal ieri (n.n. - miercuri), nu a avut probleme, dar nu a efectuat antrenamente cu echipa“, a spus Vukotic.

„Nu mă aştept la un meci uşor“

Momcilo Vukotic a precizat că, dacă vrea să-şi îndeplinească marile ambiţii din acest campionat, Farul trebuie să învingă orice fel de adversar, deci şi ca FC Vaslui. „Meciul de duminică este un test pentru jucătorii noştri, care trebuie să arate că pot evolua la fel, cu aceeaşi motivare, cu toate echipele. Nu mă aştept la un meci uşor, pentru că Vasluiul va încerca să recupereze ce a pierdut cu UTA, dar, pe de altă parte, jucătorii noştri au dovedit în meciurile din Intertoto şi în cele două partide de campionat că suntem gata, că avem echipă puternică, că putem juca bine şi că putem obţine rezultate mai bune ca în sezonul trecut“, a mai spus Vukotic

Catalin 06
11th August 2006, 09:23
Medicu asta al nostru care e la Farul de o vesnicie , plus ceilalti din staful medical , nu prea fac nimic . In fiecare an , nu exista sa avem o serie de 4-5 meciuri , in care sa avem echipa completa.

tchibos
11th August 2006, 14:07
La Vaslui, arbitrează Corpodean

Partida FC Vaslui - FC Farul a fost încredinţată următoarei brigăzi de arbitri: central - Sorin Corpodean (Alba Iulia); asistenţi - Nicolae Marodin şi Dumitru Bărgăoanu (ambii, din Bucureşti); rezervă - Marius Martiş (Focşani); observatori - Alexandru Popescu şi Vasile Avram (ambii, din Bucureşti). Meciul se desfăşoară pe stadionul „Municipal“ din Vaslui, de la ora 18, fiind transmis în direct de Telesport.

tchibos
12th August 2006, 21:39
Rechinii“ bat ca la Podul Înalt

Fotbaliştii lui Momcilo Vukotic se duc în Moldova după alte trei puncte


FC Farul susţine, duminică, la Vaslui, contra localnicei FC, partida din etapa a treia a Ligii 1. Pe locul şase în clasament, fără înfrângere în primele două runde şi cu +1 la „adevăr“, „rechinii“ merg la victorie în Moldova, cum abordează, de altfel, toate meciurile din campionat. Ei primesc acum replica formaţiei de pe locul 13 al ierarhiei, cu -2 la „adevăr“, echipă învinsă categoric, runda trecută, pe teren propriu, de UTA, cu 5-2. Tocmai de aceea FC Vaslui poate fi periculoasă, căci va lupta cu disperare să nu mai piardă încă un meci acasă, îngreunându-şi astfel mult situaţia, încă din debutul stagiunii. Farul este pregătită însă să strunească furia gazdelor şi, după un nou meci de mare ambiţie, să realizeze a doua victorie stagională, prin care să-şi menţină invincibilitatea şi să-şi consolideze poziţia la vârful ierarhiei.

Maxim şi Nae, în lotul pentru Vaslui

Cele mai noi achiziţii ale Farului, fundaşul Florin Maxim şi mijlocaşul Marius Nae, au fost incluse în lotul de 18 cu care „rechinii“ abordează partida de la Vaslui. Maxim va juca la Farul cu numărul 27, iar Nae - cu 25. Iată jucătorii care au plecat, vineri, cu autocarul, spre Vaslui, via Focşani: Curcă, Vlas - Farmache, Gheară, Şchiopu, Barbu, L. Florea, Maxim - Guriţă, Băcilă, M. Soare, Păcuraru, Lungu, Apostol, M. Nae - Disney, L. Mihai II, T. Moldovan. Boghiţoi, D. Florea, Larie, Armando, L. Mihai II, Fl. Neaga şi Perenyi au jucat pentru Farul II, în etapa de deschidere a Diviziei C

danny del corco
13th August 2006, 23:55
Vreo declaratie, ceva, de la T.Moldovan referitor la inscriptia de pe tricoul
purtat pe dedesubt la meciul cu Vasluiul :"singur impotriva tuturor":confused:

Catalin 06
13th August 2006, 23:58
Din cauza lu Vukotici cred ca o sa-l pierdem pe Moldovan , si pe buna dreptate merita sa fie titular.

tchibos
14th August 2006, 15:54
mie personal imi pare rau de Moldovan... am spus-o si o repet: are aliura de jucator adevarat, insa trebuie sa inteleaga ca acum are concurenta (lucru bun la Farul) si tre sa dea ce are mai bun in el si sa lase gesturile astea de rebel

tchibos
14th August 2006, 15:57
„Rechinii“ au făcut legea la Vaslui

Constănţenii s-au impus cu 3-1 în faţa moldovenilor l Far-show de trei puncte în deplasare


FC Farul a câştigat, ieri, la Vaslui, cu 3-1 (1-1), partida pe care au disputat-o împotriva localnicei FC, în etapa a treia a Ligii 1. Pentru „rechini“, care au făcut iar far-show, mai cu seamă în repriza secundă, au marcat L. Mihai (min. 4), Guriţă (min. 78) şi T. Moldovan (min. 81), gazdele egalând, la un moment dat, prin M. Croitoru (min. 42). A fost o nouă partidă reuşită a constănţenilor, care s-au lovit mai susţinut de rezistenţa lui FC Vaslui doar în prima parte, când, după un start debordant al Farului, care a şi deschis scorul, gazdele au revenit, au egalat şi au avut alte câteva ocazii foarte bune de gol. După pauză însă, oaspeţii nu le-au mai dat moldovenilor şansa de a fi periculoşi, aceştia mai aflându-se aproape de gol doar o dată. Farul a stăpânit bine jocul, a pasat mult, a avut şi ocazii, iar, pe final, a muşcat letal, stabilind la 3-1 un scorul care indică fidel diferenţa de valoare şi de experienţă dintre cele două echipe. Farul (antrenor, Momcilo Vukotic) a jucat cu: G. Curcă - Farmache, Barbu (min. 62, Maxim), Şchiopu, L. Florea - Băcilă, I. Apostol, Păcuraru, Guriţă (cpt) - L. Mihai (min. 55, Lungu), Disney (min. 75, T. Moldovan). FC Vaslui (antrenor, Gigi Mulţescu) i-a avut în teren pe: Zolna - Buhuş, L. Ivan, Mardare (min. 80, Buhăescu), Şt. Apostol - Lubinkovic, Nachtailer, M. Croitoru (cpt), Ad. Gheorghiu - V. Frunză (min. 46, R. Neagu), Bukvic (min. 46, Doboş). În urma acestui rezultat şi înaintea partidei Poli Timişoara - Rapid, Farul se afla pe locul trei în clasament, cu 7 puncte (2 1 0 7-3 +4), după CFR Cluj şi Dinamo, ambele cu câte 9 puncte.

tchibos
15th August 2006, 09:54
Tunurile „rechinilor“ au aruncat foc

Toate golurile Farului din partida de la Vaslui le-au marcat oameni obişnuiţi cu scuturarea plaselor adverse, doi atacanţi, Liviu Mihai şi Tibor Moldovan, şi un mijlocaş, căpitanul Mihai Guriţă, pe ale cărui ghete scrie însă tot „gol“. Liviu Mihai a deschis scorul, în minutul 3, când, după o acţiune purtată pe stânga de L. Florea şi Apostol, acesta din urmă i-a trimis cu călcâiul lui Guriţă, care a sprintat, a centrat în faţa porţii, de unde şeptarul farist a introdus balonul în poartă de lângă un adversar. În minutul 78 a fost 2-1, Guriţă fructificând cu capul de la 7 m mingea centrată de pe dreapta de Băcilă, la fază mai conlucrând Lungu şi Apostol. La 3-1 (minutul 81), mingea a ajuns la T. Moldovan, în careu, circulând pe traseul Lungu - Băcilă, iar vârful Farului l-a executat, de lângă Buhuş, pe portarul Zolna, cu o scăriţă de mare efect.

„I-am bătut fără drept de apel“

Mijlocaşul dreapta al „rechinilor“, Cosmin Băcilă, joacă mai bine de la meci la meci. În partida de la Vaslui, a dat şi două pase de gol. „A fost un meci greu. Gazdele au vrut neapărat să câştige, a fost şi foarte cald, dar noi alcătuim o echipă bună şi am demonstrat-o şi acum. I-am bătut pe vasluieni fără drept de apel“, ne-a spus mijlocaşul. „Ai centrat de două ori decisiv, ai făcut cel mai bun meci al tău de când eşti la Farul?“, l-am întrebat pe Cosmin. „Nu ştiu ce să zic. Nu mi-am făcut decât datoria şi sper ca, în continuare, să joc şi mai bine. Îi dedic acest meci lui Guriţă“, a răspuns Băcilă. (M.B.)

A debutat Maxim

Una dintre cele două nou-achiziţii de la Sportul, Florin Maxim, şi-a făcut, la Vaslui, debutul oficial pentru Farul. „Max“ l-a înlocuit pe accidentatul Barbu şi a jucat fundaş stânga, postul său de bază. „Cum a fost?“, ne-am interesat. „Un meci bun, datorită rezultatului. Mă bucur că am bătut şi sper să o ţin tot aşa. Să mă integrez în echipă, să prind un loc de titular şi să câştigăm cât mai multe jocuri“, ne-a spus fostul jucător al Sportului. FC Vaslui nu i s-a părut o echipă puternică. „Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar aceasta e părerea mea. Sau probabil că suntem noi o echipă mai bună“, ne-a mai precizat Maxim.

tchibos
16th August 2006, 10:42
„Urziceni e mult mai bună ca Vaslui“

Mihai Guriţă este de părere că Unirea Urziceni, adversara Farului de vineri, de la Constanţa, este mult mai bună decât FC Vaslui, învinsa „rechinilor“ din precedentul meci de campionat. „Unirea are un lot mult mai valoros decât cel al Vasluiului şi al multor altor echipe din Liga 1. Trebuie să fim atenţi cu această formaţie şi să dăm dovadă de concentrare. Adversarii noştri vor veni şi cu un moral bun, după ce au obţinut prima victorie în campionat“, a declarat Guriţă Mijlocaşul farist a mai precizat că, în acest campionat, nu şi-a propus să marchez un anumit număr de goluri. „Important este să câştige echipa şi să avem cât mai multe victorii. Dacă va fi să înscriu şi eu, constant, cu atât mai bine“, a arătat Mihai.

tchibos
19th August 2006, 22:15
Partida Steaua -Farul pare sa fie una care se desfasoara dupa acelasi tipar ca anul trecut. Va deveni oare acest duel unul clasic, in care deznodamantul va fi identic? Toti ceilalti factori premergatori meciului par sa ne duca cu gandul la un deja vu. Ca si anul trecut Farul are o serie de probleme in lot ( accidentari, cartonase rosii, probleme de asezare in teren..) pe cand Steaua va avea meciul cu Farul in perioada in care are si meciuri intr-o cupa europeana. De asemenea, ca si anul trecut, Steaua deschide o noua serie de foc pentru Farul . Desi mi-as dori ca rezultatul sa fie unul favorabil Farului data asta, cred ca vom avea totusi un deja vu si la acest capitol... din pacate.

dorryn
20th August 2006, 05:34
stai linistit ca de multa vreme nu mai conteaza ce isi doresc suporterii.cel putin aici la noi.si cand te gandesti ca nu ne dorim palate.vrem doar sa joace fotbal.nu circ ..nu teatru.cum se pare ca o sa fie din nou.da doamne sa ne inselam..dar slabe sperante..

b3bito
20th August 2006, 11:45
mai bine nu ne ducem la meci...k oricum vom pierde...meciul este deja dat,si deja ii aud pe rapizi si caini cum vor zice iar steaua 2...

Catalin 06
20th August 2006, 11:47
Cred ca sunt sperante sa luam cel putin un punct la Steaua , am vazut-o aseara si n-a jucat cine stie ce . 2 goluri din 3 din penalti , jocul cam slabut , si doar a jucat cu Vaslui . Daca ne revenim putem avea un rezultat bun . Speranta moare ultima.

Catalin 06
20th August 2006, 12:08
Plecat din tara, Gheorghe Bosânceanu a avut parte de un adevarat chin, urmarind în fata televizorului cum Farul a fost învinsa acasa de o noua-promovata.

De ce nu ati fost la stadion la meciul cu Unirea Urziceni?
Fiindca sunt pe drumurile europene. Incerc sa fac rost de bani pentru copilasii astia care au dovedit ca nu sunt în stare de nimic.

Va referiti la jucatorii Farului?
Da. M-au dezamagit foarte tare. Eu speram ca în acest sezon sa fim în lupta pentru un loc de Cupa UEFA, dar, la cum jucam, ne va fi greu sa prindem un loc care sa ne mentina în Liga I.

Luati în calcul demiterea antrenorului Vukotic?
E înca prematur sa vorbim de asa ceva. Am vorbit azi (n.r. - ieri) la telefon cu el si i-am transmis sa faca, împreuna cu jucatorii, o analiza a primelor patru etape si sa-mi comunice concluziile. Vreau sa aflu de ce am jucat asa de slab de la începutul campionatului. Trebuie sa recunoastem ca am avut noroc ca nu am fost învinsi în primele trei etape. Infrângerea cu Urziceniul nu m-ar fi deranjat daca pierdeam pe fondul unui joc bun. Noi însa, de la începutul sezonului, am avut numai zile proaste, ceea ce este inadmisibil la ce investitii am facut.



Ce investitii a facut , vorbeste si asta aiurea , zici ca a cheltuit milioane de E , Acuma cinstit , cum sa ne batem cu Timisoara si Clujul la Cupa UEFA cand , astia au investit milioane de E si noi cumparam mascote dastea gen Disney .Baga frate daca vrei performanta cateva milioane de E ca ai de unde , ne tot vrajesti atata . Ce nu l-a luat pe Lazar , cat putea Siman sa-i ceara , mai mult de 500.000 nu cerea , ii ia pe expiratii astia care ne trateaza de parca ar fi venit de la Real Madrid , n-ati vazut ce atitudine!!!.

tchibos
20th August 2006, 13:42
eu i-as sugera sa mai dea imprumut sau sa vanda din ce avem si sa il opreasca in atac doar pe Gurita si cu banii care ii face sa il ia pe Mazilu de la Sportu daca tot vorbeste omul de investitii si in atac e asigurat

b3bito
21st August 2006, 01:00
vrajeli

bahaus_84
22nd August 2006, 10:51
Pacat..mare pacat...nu ma asteptam sa pierdem cu Urziceniul...mai ales ca veneam dupa victoria cu Vasluiul....dar asta e fotbalul....sa vedem ce o sa facem cu Steaua...macar sa se vada o schimbare de atitudine...macar atat...k de facut un rezultat bun nici nu ma gandesc...Fortza Farul! Aaa si dak stie cineva dak galeria merge la meci....voi fi in Bucuresti sambata cu niste prieteni si vrem sa venim la meci,Cu Farul pana la moarte !!!

OVIDIU 62
22nd August 2006, 11:47
Am vazut cu cata ardoare a jucat in partida de acasa cu Otelul si Iulian Apostol si Decebal Gheara 2 galateni poate iesiti pe usa din dos a celor din Galati.A venit dusul rece de acasa din partida cu Urziceniul provocat tot de un antrenor galatean si de un fost jucator al Galatiului,Bogdan Aldea.Asta este fotbalul.

b3bito
22nd August 2006, 12:36
Pacat..mare pacat...nu ma asteptam sa pierdem cu Urziceniul...mai ales ca veneam dupa victoria cu Vasluiul....dar asta e fotbalul....sa vedem ce o sa facem cu Steaua...macar sa se vada o schimbare de atitudine...macar atat...k de facut un rezultat bun nici nu ma gandesc...Fortza Farul! Aaa si dak stie cineva dak galeria merge la meci....voi fi in Bucuresti sambata cu niste prieteni si vrem sa venim la meci,Cu Farul pana la moarte !!!

da logic,vom ajune la stadion cu vreo 30-60 de minute inaite sa inceapa meciul...:ok:

Klingon
22nd August 2006, 16:47
Înfrîngerea cu Unirea Urziceni pare că nu l-a lăsat impasibil pe patronul clubului, care, se zvoneşte, le-a acordat ultimatumuri directorului executiv, Florentin Chiforeanu, antrenorului principal, Momcilo Vukotic, şi directorului tehnic, Petre Comăniţă, în cazul în care Farul nu va învinge la Steaua! "Eu nu aştept ultimatumuri. E chiar jignitor felul de a se pune astfel problema. Zvonul cu acest ultimatum e din ciclul ", a comentat Florentin Chiforeanu. Contactat telefonic, patronul clubului a negat acest zvon.
Telegraf

tchibos
22nd August 2006, 18:32
Eu nu cred ca se dau ultimatumuri celor apropiati (si din cate stiu exista o relatie nas-fin intre Bosanceanu si Florentin Chiforeanu) chiar daca competenta lor lasa de dorit, asa ca zvonul asta e fals 100%. In plus, cand un asemenea zvon va fi real il vom afla din Cuget nu din Telegraf, asa ca "piesele tari" raman pe pozitii, dupa mine

danny del corco
22nd August 2006, 18:49
Infrangerea cu Urziceniul nu a venit intamplator, este ceva vreme de cand lucrurile nu merg intr-o directie buna pentru Farul.Zvonuri au fost si vor mai fii. Tchibos are dreptate, numai Cugetul poate stii ....

Catalin 06
22nd August 2006, 21:52
Bosancanu si Chiforeanu se au ca fratii ce naiba , pe Vukotici ar fi bine sa-l azvarle de acolo.

b3bito
22nd August 2006, 22:29
ce bine ar fi sa`l dea afara pe chiforeanu...
e o poveste mai veche:se duce grigoras cu lista de jucatori pe care si doreste la bosanceanu,la care bosanceanu da ii luam,dau bani etc..se duce la chiforeanu la care ala aaa nu puteam sa`i luam,pt k avem nevoie de bani pt nu stiu ce kkt`uri...deci...afara cu chiforeanu

tchibos
23rd August 2006, 22:02
Lajos arbitrează Steaua - FC Farul

Comisia Centrală a Arbitrilor a stabilit centralii, asistenţii şi observatorii pentru partidele din etapa a cincea a Ligii I la fotbal, ce va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni.

Astfel, meciul Steaua - FC Farul va fi arbitrat de Tiberiu Lajos (Timişoara), asistat la cele două linii de Mikloş Nagy (Cluj), Nicolae Megheşan (Târnăveni). Rezervă - Robert Dumitru (Braşov). Observatori federali - Valentin Alexandru (Ploieşti) şi Patriţiu Abrudan (Cluj).

Disputa dintre „militari“ şi „rechini“, programată sâmbătă, cu începere de la ora 21, va fi transmisă în direct de Antena 1.

Sorin MIHALACHE

Catalin 06
24th August 2006, 12:06
Bosânceanu îsi ataca jucatorii


FARUL Patronul îi critica pe Dinu Todoran si Claudiu Voiculet

Desi nu au trecut decât patru etape de la începutul sezonului, Farul a avut, în ultimele saptamâni, infirmeria plina.

Gheorghe Bosânceanu (foto) a comentat aceasta situatie alarmanta. “La unii fotbalisti precum Senin si Barbu, accidentarile s-au întâmplat în timpul jocului si tin mai degraba de ghinion. La altii însa, si aici ma refer în special la Claudiu Voiculet si la Dinu Todoran, problemele medicale au aparut din alte motive. Voiculet trateaza antrenamentele cu superficialitate si crede ca poate juca în orice conditii. Todoran nu are continuitate. Evolueaza în cinci partide si apoi sta în alte cinci, fiindca e accidentat. Se dovedeste ca Farul nu se poate baza pe el. In aceste conditii, daca nu-si revine rapid, probabil ca vom renunta la el”, a spus Bosânceanu. Acesta i-a criticat si pe ultimii doi fotbalisti transferati de Farul de la Sportul. “In meciul cu Unirea, Maxim m-a dezamagit total. A luat doua avertismente prosteste, iar daca va continua asa, vom renunta la el”, a încheiat patronul “marinarilor”.

Sa recunoastem , are dreptate ,dar sa-l dea afara pe Todoran e prea drastic, daca il aduce in locul lui pe Tibi Balan OK dar daca ne aduce jucatori de liga a II-a s-o lase moarta

Kroenan
24th August 2006, 16:23
Datorita lipsei de comunicare cu presa si implicit cu spectatorii, apar tot felul de zvonuri.

Totusi e ciudat ce a spus Bosanceanu :`Daca nu-si revine, renuntam la Todoran`. Ori e nebun, ori pur si simplu ne abureste deoarece ii pregateste plecarea la Steaua.
Tineti minte ca la fel incepuse sa vorbeasca si de Cristocea? Ca nu se pregateste, ca e slab, etc. Apoi, surpriza: A ajuns titular la Steaua:D

Sincer, il dispretuiesc pe acest `finantator`... Refuza sa aduca pe langa el un `om de fotbal` care se pricepe, dar isi da cu parerea despre tot, si chiar critica atitudinea jucatorilor.
Pai daca nimeni nu da 2 bani pe IMAGINEA echipei, ei, fotbalistii, de ce sa se omoare cu firea?

Catalin 06
24th August 2006, 17:58
Todoran cred ca va pleca de la Farul , pentru ca din cate stiu contractul lui ii expira in iarna si nu-mi amintesc sa fi semnat prelungirea lui

tchibos
25th August 2006, 11:14
Trei paşi înainte şi unu-napoi

Momcilo Vukotic nu putea uita de supărarea provocată de eşecul cu Urziceni.

„A fost o seară urâtă. 90 de minute au distrus ceea ce construisem în nouă meciuri anterioare. Le-a spus jucătorilor că nu mai există partide uşoare sau dificile. Pentru a câştiga trei puncte, e nevoie de spirit de echipă. Avem nevoie de continuitate, nu să facem trei paşi înainte şi unu-napoi. Toţi adversarii trebuie trataţi cu aceeaşi seriozitate“, este de părere antrenorul Farului.

Sorin MIHALACHE

cred ca vom echilibra balanta ...

danny del corco
25th August 2006, 23:03
Revirimentul se poate produce maine intr-o confruntare cu Steaua ! E bine totusi ca M.V. isi da seama ,in sfarsit, ca jocurile trebuie tratate egal, si ca trebuie sa existe spirit de echipa. Mai bine mai tarziu.....

dorryn
26th August 2006, 12:44
degeaba ...balerinele astea neprofesioniste nu pricep.bine ca au o caruta de bani ce mai conteaza fotbalul.. mai castiga cateva meciuri ne mai scot ochii cu niste victorii apoi se plictisesc.

tchibos
26th August 2006, 20:23
Steaua - FC Farul, în runda a V-a a Ligii I

Să luptaţi până la ultimul cartuş!
FC Farul îşi măsoară forţele cu Steaua. Sâmbătă seară, de la ora 21, în transmisiune directă la Antena 1, pe stadionul Naţional din Bucureşti, „rechinii“ întâlnesc galonata echipă antrenată de Cosmin Olăroiu, recent calificată în grupele Ligii Campionilor.

Jucătorii antrenaţi de Momcilo Vukotic, Lucian Marinof şi Ion Răuţă au plecat, vineri, la ora 10, spre capitală. Au trecut cu bine de „halta Satu Nou“, unde se execută lucrări asupra drumului naţional („Aici aveam cele mai mari emoţii ale acestei deplasări“, glumeşte preşedintele executiv Florentin Chiforeanu) şi s-au cazat la „Lebăda“.

Tehnicianul sârb nu va conta la meciul cu Steaua pe serviciile a cinci fotbalişti, care, de altfel, nici nu au făcut deplasarea. Adrian Senin, Dinu Todoran, Decebal Gheară sunt accidentaţi, Claudiu Voiculeţ -incomplet refăcut, iar Florin Maxim - suspendat, după ce, în meciul din etapa precedentă, cu Unirea Urziceni, a primit cartonaş roşu.

În aceste condiţii, formula de start pe care „principalul“ Momcilo Vukotic o va alinia ar putea fi următoarea: Curcă, Farmache, I. Barbu, Şchiopu, L. Florea, Băcilă, Lungu, Păcuraru, Apostol, Guriţă, Disney, dar nu sunt excluse modificări în structura primului „11“.

„În tabăra Stelei este mult entuziasm, după calificarea în grupele Ligii Campionilor. Pentru a obţine un rezultat bun, trebuie să fim concentraţi şi să alergăm cât mai mult“, a declarat Vukotic.

Sorin MIHALACHE

tchibos
26th August 2006, 23:13
Partida Steaua -Farul pare sa fie una care se desfasoara dupa acelasi tipar ca anul trecut. Va deveni oare acest duel unul clasic, in care deznodamantul va fi identic? Toti ceilalti factori premergatori meciului par sa ne duca cu gandul la un deja vu. Ca si anul trecut Farul are o serie de probleme in lot ( accidentari, cartonase rosii, probleme de asezare in teren..) pe cand Steaua va avea meciul cu Farul in perioada in care are si meciuri intr-o cupa europeana. De asemenea, ca si anul trecut, Steaua deschide o noua serie de foc pentru Farul . Desi mi-as dori ca rezultatul sa fie unul favorabil Farului data asta, cred ca vom avea totusi un deja vu si la acest capitol... din pacate.

pana si rezultatul este tot un "deja vu"

Seahawk
26th August 2006, 23:49
parca a fost 3-1 anul trecut. A marcat Gurita...

Catalin 06
27th August 2006, 00:20
Fratilor , situatia grea prin care trecem se poate indrepta usor . Scapam de Vukotici si aducem un antrenor capabil ex Dan Petrescu , Gigi Multescu chiar si Sabau.

tchibos
27th August 2006, 00:24
parca a fost 3-1 anul trecut. A marcat Gurita...


a fost 3-0 in Ghencea si 4-1 la Constanta, unde a marcat Gurita... eu asa imi amintesc

Seahawk
27th August 2006, 00:49
Ai dreptate, yo le-am combinat... ce sa fac imi plac combinatiile :happy

Oare cand mai vedem o foarfeca din aia a`la Gurita? Si acum mi se face pielea gaina cand mai vad golul pe site'uri.
Daca-l are cineva salvat pe computer, il rog sa mi-l dea si mie :)

tchibos
28th August 2006, 22:13
Etapa a 6 a -> Vineri, 8 septembrie Farul - Ceahlaul 20:00 Telesport

Etapa a 7 a -> Sâmbata, 16 septembrie FC Arges - Farul 17:00 TVR 2

Etapa a 8 a -> Joi, 21 septembrie Farul - FC National 18:00 National TV

Etapa a 9 a -> Duminica, 24 septembrie Rapid - Farul 20:30 TVR 1

Etapa a 10 a -> Vineri, 29 septembrie Farul - Pandurii 19:30 Telesport

Catalin 06
28th August 2006, 23:27
Joi, 21 septembrie Farul - FC National 18:00 National TV


se joaca si joia???

rechinul farist
28th August 2006, 23:39
am si eu o intrebare. L-am vazut pe Gurita la tv,cu un tricou alb bleo, dar nu de joc, marca lotto, cu emblema Farului in stanga, parca, unde as putea gasi si la ce pret?
raspundeti-mi si mie da pe private
multam!!!

tchibos
29th August 2006, 13:06
Joi, 21 septembrie Farul - FC National 18:00 National TV


se joaca si joia???

si eu m-am cam mirat, insa m-am gandit ca e ceva legat de cupele europene. Pe site-ul Farului apare miercuri 20.08.2006, doar ca marti si miercuri e CL. Vom vedea...

tchibos
5th September 2006, 16:38
La Farul - Ceahlaul,brigada de arbitri va fi formata din Deaconu îi va avea ca asistenţi pe Marcel Savaniu (Sibiu) şi Dumitru Bârgăoanu (Bucureşti), în timp ce rezervă a fost desemnat Viorel Sandu (Bucureşti).

Observatorii partidei vor fi Octavian Goga (Braşov) şi Constantin Ştefan (Bucureşti).

adi_cta
5th September 2006, 19:03
Etapa a 6 a -> Vineri, 8 septembrie Farul - Ceahlaul 20:00 Telesport

Etapa a 7 a -> Sâmbata, 16 septembrie FC Arges - Farul 17:00 TVR 2

Etapa a 8 a -> Joi, 21 septembrie Farul - FC National 18:00 National TV

Etapa a 9 a -> Duminica, 24 septembrie Rapid - Farul 20:30 TVR 1

Etapa a 10 a -> Vineri, 29 septembrie Farul - Pandurii 19:30 Telesport

Ar trebui ca din partidele astea sa strangem cel putzin 10 puncte.

tchibos
5th September 2006, 19:59
eu zic ca o sa strangem cel mult 6 puncte

batem Ceahlaul si Pandurii si facem egal la Arges

Catalin 06
5th September 2006, 20:28
Haide-ti ma ca facem 12 puncte, cu Rapidu cred ca pierdem , daca nu luam cel putin 9 pucte zic ca ne vom avea probleme .

adi_cta
5th September 2006, 21:52
Si Nationalul nu sunt de batut, mai jucam si acasa cu ei.
Batem tot acasa, venim cu un punct de la Arges si o furam de la Rapid.
Revenirea Farului.

adi_cta
5th September 2006, 21:53
eu zic ca o sa strangem cel mult 6 puncte

batem Ceahlaul si Pandurii si facem egal la Arges

Daca strangem doar 6 in partidele astea este vai de Farul nostru, se cam duc la retrogradare.

tchibos
5th September 2006, 22:07
Pardon, am vrut sa sciru 7 puncte, acum am vaut ca am gresit. Eu cred ca si cu arges ne va fi greu. Nu de adversari imi este frica ci de ai nostri

tchibos
5th September 2006, 23:42
„Va fi partida cu Ceahlăul una care să descătuşeze jocul Farului?“, l-am mai întrebat pe „Săpăligă“. „Ar fi bine să fie aşa, echipa să joace dezinvolt, să capete acea forţă interioară care să conducă la victorie. Foarte important este felul în care ne vom exprima, dar cea mai importantă cred că va fi atitudinea: pozitivă faţă de joc, plină de angajament, plină de responsabilitate. Dacă mai există mici lipsuri, lacune în jocul nostru, le putem suplini printr-o voinţă extraordinară“, a arătat Marin

danny del corco
6th September 2006, 00:38
Asteptam multe de la partida cu Ceahlaul, in special dupa noua numire de la Farul, si intermezzoul cu nationala. Sper sa se produca descatusarea in joc si mentalitati, si sa se lase in urma ultimele etape. HAI FARUL!
:ok:

tchibos
7th September 2006, 22:16
Revanşaţi-vă în faţa Constanţei!

„Rechinii“ sunt datori să şteargă printr-o victorie impresia total nefavorabilă lăsată în ultimele două meciuri de campionat

„Rechinii“ Farului susţin, în această seară, pe teren propriu, partida din etapa a şasea a Ligii 1, în compania nemţenilor de la Ceahlăul. După două rezultate catastrofale, atât în privinţa scorului, cât şi a manierei de joc, fără ambiţie, entuziasm şi încrâncenare, 0-1 acasă cu Unirea Urziceni şi 0-3 pe terenul Stelei, fariştii au neapărată nevoie de victorie acum, pentru a nu pierde contactul cu prima jumătate a clasamentului, dar şi, mai ales, pentru a şterge impresia total nefavorabilă lăsată în ultima vreme.

Un al treilea rezultat nefavorabil consecutiv ar pica cum nu se poate mai prost pentru „rechini“, de aceea aceştia vor trebui să lupte cu înverşunare pentru obţinerea victoriei, în faţa unei echipe care, deşi periculoasă şi cu anunţate intenţii de a nu pierde, este totuşi o nou promovată, şi ea cu destule probleme în campionat. Dacă, până acum, s-a împiedicat, surprinzător, de două formaţii abia sosite în primul eşalon, UTA şi Urziceni, Farul trebuie să dovedească, în această seară, că adevărata sa faţă nu este cea arătată atunci sau cu Steaua, ci una mult mai strălucitoare, de pretendentă, justificată, la cupele europene.

danny del corco
8th September 2006, 04:56
Ar trebui ca din partidele astea sa strangem cel putzin 10 puncte.
Cred si eu ca s-ar putea strange 10 puncte. Exact cum a spus Tchibos nu de adversar trebuie sa ne temem...:ok:

Catalin 06
8th September 2006, 23:13
Gunoaiele naibii , au distrus clubul asta , s-au urinat pe istoria , traditia si imaginea clubului . Noi platim abonamente , tricouri , esarfe doar c sa-i sustinem pe imbecilii astia si ei isi bat joc de noi . Afara cu toti sclavii . Eu personal nu mai calc la stadion pana nu se face o curatenie masiva la echipa .

tchibos
9th September 2006, 15:13
ar trebui sa joace dezbracati si desculti ca nu merita tricourile pe care le poarta... e prea mare responsabilitatea pentru ei

Kroenan
9th September 2006, 16:22
Eu sunt gata sa pariez ca mai pierd un meci ca sa fie 4 la rand ca anul trecut
Fiti atenti aici: Etapa a 6-a Arges - Steaua si apoi Etapa a 7-a Arges - Farul

Intelegeti aluzia? Argesu` pierde cu Steaua si isi recupereaza punctele etapa urmatoare. Chiar aveti impresia ca jucatorii au blatuit de `capul lor`? Prima data si eu am facut greseala si i-am judecat DOAR pe jucatori

P.S Asta e doar o ipoteza, dar parca vad ca se infaptuieste:D

tchibos
9th September 2006, 16:48
FC Arges - Farul Etapa 7
Farul - FC National Etapa 8
Rapid - Farul Etapa 9
Farul - Pandurii Etapa 10
Dinamo - Farul Etapa 11

eu sunt gata sa pariez ca nu scoatem mai mult de 3 puncte in pana in etapa 11 inclusiv

Kroenan
9th September 2006, 16:55
Ar fi destul de tragic ce zici tu... Eu o mai adaug la pariu si pe a 9-a, pentru a-i impaca si pe amaratii de la Rapid, si a le da satisfactia ca s-au razbunat... Ca asa e Bosanceanu: un `baiat bun`:D

@Tchibos... Am o intrebare: Ce zici, Farul face acum mai multe blaturi decat pe vremea lu` Garabet?

Daca o sa raspunzi a 2-a varianta, consider ca e o greseala... Atunci erau multe `reciprocitati`, si mai putine vanzari de meciuri, ajutor moral (cazul Steaua-Farul de anul trecut, meci cazut exact inaintea returului cu englezii) sau alte magarii care se intampla astazi

dorryn
9th September 2006, 22:01
sper sa batem pandurii.asta daca prind ei o zi slaba.si cu putin noroc daca se curata ceva in iarna pe la echipa sa ne salvam.la inceput parea o gluma dar uite ca se ingroasa

tchibos
10th September 2006, 08:23
Cu exceptia meciului cu Steaua eu nu cred ca au fost blaturi la Farul. Pur si simplu joaca joaca slab. Pai ce crezi ca la meciul cu Ceahlaul a dat Moldovan in bara ca sa saboteze pe cineva?... a dat din prostie acolo

tchibos
10th September 2006, 09:26
„Rechinii“ şi-au făcut harakiri

Fariştii au ratat un penalty la 0-0 şi au greşit grav la golul oaspeţilor, marcat de fostul constănţean Doicaru

FC Farul a înregistrat, vineri seară, pe teren propriu, a treia înfrângere consecutivă în Liga 1, cedând în faţa unei alte nou-promovate, Ceahlăul Piatra Neamţ, cu 0-1 (0-0), prin golul fostului „rechin“ Radu Doicaru. O nouă partidă nereuşită a fariştilor, care, acum, măcar s-au străduit, faţă de precedentele două confruntări. Nu a ieşit însă nimic bun pe tabela de marcaj, pentru că, la 0-0, Tibi Moldovan a ratat un penalty, iar apoi golul Ceahlăului a avut la origine o mare eroare defensivă a Farului. Este adevărat, tot la 0-0, gazdelor le-a fost anulat şi un gol (fază contestată), însă se poate spune că „rechinii“ s-au bătut singuri.

În prima repriză, Farul a avut ceva ocazii, dar nici Ceahlăul nu s-a lăsat mai prejos şi a ameninţat şi ea în câteva rânduri poarta lui Vlas. După pauză în schimb, în special după irosirea penalty-ului, jocul „rechinilor“ s-a urâţit de tot. Atacuri haotice, fără orizont, pase aiurea, bâlbe şi ezitări în apărare, precipitare, şuturi unul într-altul în careul advers. Farului nu i-a mai ieşit nimic, iar această situaţie le-a convenit de minune nemţenilor, care s-au aglomerat foarte bine în apărare şi au lansat contraatacuri otrăvite. Până la final, constănţenii nu au găsit nicio soluţie de cucerire a redutei Ceahlăului, părăsind încă o dată cu capul plecat terenul, în huiduielile spectatorilor.

Constanţa, stadion „Farul“, spectatori, circa 1.500, teren bun, vreme favorabilă; a marcat Doicaru (min. 69); cartonaşe galbene: Voiculeţ (min. 9), Gheară (min. 58), Băcilă (min. 86), respectiv Alistar (min. 50), Nohai (min. 85), M. Ilie (min. 90+2); a arbitrat Alexandru Deaconu (Bucureşti) - 6,5; asistenţi, Marcel Savaniu (Sibiu) - 6,5, Dumitru Bărgăoanu (Bucureşti) - 7; rezervă, Viorel Sandu (Bucureşti); observatori, Octavian Goga (Braşov), Ştefan Constantin (Bucureşti)

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): Vlas 6 - Farmache 4 (min. 71, Băcilă 5), Gheară 5,5, Şchiopu (cpt) 5,5, L. Florea 5,5 - Guriţă 5,5, Voiculeţ 5, Lungu 5,5, Apostol 5 - L. Mihai 5,5 (min. 80, M. Nae), T. Moldovan 4 (min. 59, Disney 4,5)

Ceahlăul (antrenor, Ion Moldovan): I. Curcă 6,5 - Nohai 6,5, Alistar (cpt) 7, Avădanei 7 - Purică 6,5, C. Ilie 5,5, T. Şerban 6, Rusmir 6,5 (min. 64, Simic 7), Ivaşcă 6 (min. 73, Văsâe 5,5) - M. Ilie 5,5, Doicaru 7 (min. 80, A. Petrescu)

Filmul meciului

Min. 3: Guriţă îi pasează lui T. Moldovan, care trage de la 17 m peste l Min. 12: T. Şerban şutează şi el din afara careului, dar nu nimereşte ţinta l Min. 15: Vlas s-a opus bine la şutul lui Ivaşcă din lovitură liberă l Min. 23: T. Moldovan nu reuşeşte să introducă mingea în poartă de lângă bară l Min. 34: Purică respinge un balon din faţa porţii l Min. 38: M. Ilie a tras din careu pe lângă l Min. 49: Şut periculos al lui Lungu din afara careului, pe lângă l Min. 54: T. Moldovan ratează, trăgând în bară, un penalty acordat la faultul în careu al lui Nohai la L. Mihai l Min. 59: Rusmir trimite pe lângă din apropiere, la o lovitură liberă executată în careu l Min. 64: T. Şerban ratează ţinta din lovitură liberă l Min. 66: Gol anulat Farului pe motiv de ofsaid l Min. 68: Şutul lui L. Mihai este deviat pe lângă poartă l Min. 69, 0-1: Farmache greşeşte, Simic centrează în careu la Doicaru, care îl învinge sec pe Vlas.

tchibos
11th September 2006, 21:09
Tibor .. in toata splendoarea lui

lvitura de la 11 metri, isi ia elan suteaza si... restul e istorie

Catalin 06
12th September 2006, 00:07
Mare jucator , apuca si asta sa joace un meci titular si isi bate joc . Eu cred nu vroia sa-si deranjeze claia si de asta a ratat. Alearga ca si cum ar fi la sedinte foto .

tchibos
12th September 2006, 00:32
pacat ca nici nu si-a aranjat frza pentru camera foto

si imi aduc aminte de mesajul pe care l-a afisat: Singur impotriva tuturor

CosminGrc
12th September 2006, 14:56
dintre cei care au scris pronosticurile la concursul acela numa 2 spera intr-o victorie a farului....am ajuns rau...trist

tchibos
12th September 2006, 22:44
Fotbaliştii Farului vor să ia parte la o vânătoare bogată, sâmbătă, în meciul cu FC Argeş, urmând a se caza în Trivale în inima pădurii, la „Cornul Vânătorului“


După trei eşecuri consecutive în Liga 1, „rechinii“ Farului au nevoie ca de aer de un rezultat pozitiv, sâmbătă, în partida de pe terenul lui FC Argeş, fotbaliştii constănţeni pregătindu-se astfel de o vânătoare bogată. Parcă în ton cu intenţiile lor războinice, locul de cazare la Piteşti a fost ales la hotelul de trei stele „Cornul Vânătorului“, în inima pădurii Trivale.

După partida cu Ceahlăul Piatra Neamţ, de vinerea trecută, „rechinii“ au efectuat deja patru antrenamente până acum, câte unul sâmbătă şi luni şi două ieri, primul de la ora 10, pe terenul secund, al doilea după amiază, pe arena centrală. Astăzi şi joi, vor avea loc câte o sesiune de pregătire, de fiecare dată în partea a doua a zilei, cu menţiunea că după şedinţa de joi, de pe terenul mare, se va intra în cantonament. Vineri de dimineaţă, se va pleca spre Piteşti, unde, de la ora 17, a fost programat un antrenament, pe un teren local. Partida FC Argeş - FC Farul se dispută sâmbătă, de la ora 17, fiind televizată în direct la TVR2

Interesant titlul, ca mai toate de pana acum aparute in Cuget... sper doar ca vanatorul sa nu devina vanat

dorryn
14th September 2006, 11:27
e comic.ma intreb ce reactie are un microbist de rand cand deschide ziarul pe o banca ...cred ca zambeste si trece la alta pagina

danny del corco
14th September 2006, 20:12
Putina moderatie nu ar strica in aceste momente, mai ales cand apare o asa discrepanta intre telul declarat la inceputul editiei de campionat si realizarile echipei. Ma refer la asa zisa vanatoare de pitesteni.

kerosene
14th September 2006, 20:33
Fotbaliştii Farului vor să ia parte la o vânătoare bogată, sâmbătă, în meciul cu FC Argeş, urmând a se caza în Trivale în inima pădurii, la „Cornul Vânătorului“

Poate pleaca vreunii prin padure (In frunte cu vanatoru` vukotici) si se pierd sau ii mananca vreo marmota.Poate asa scapam de ei. :yeah: :yeah: :yeah:
Sau poate le vine mintea la cap :headbang: :headbang:

tchibos
15th September 2006, 00:51
Lucruri pozitive în meciul cu Ceahlăul

După eşecul cu nemţenii, corpul tehnic al Farului a lucrat mult la îmbunătăţirea atmosferei, sperând în apariţia, în sfârşit, şi a rezultatelor.

„Din meciul cu Ceahlăul rămânem cu destule lucruri pozitive, chiar dacă nu am reuşit să şi luăm puncte. De acum înainte, orice partidă este pentru noi o oportunitate pentru a îndrepta situaţia. Nu ne-a ieşit în confruntarea cu Ceahlăul, dar vom încerca în disputa din Trivale“, a mai spus Momcilo Vukotic.

:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: ... si cu asta am spus totul


Disecaţi pe video

Ieri după-amiază, lotul Farului a luat parte la o şedinţă de analiză video, fiind disecate punctele forte şi slabe ale piteştenilor, cu precădere cele desluşite în precedentul meci al elevilor lui Giannini, cel de acasă cu Steaua (0-1). După antrenamentul de aseară, urma să se stabilească şi lotul de 18 „rechini“ care, în această dimineaţă, va pleca spre Piteşti

tchibos
16th September 2006, 09:19
Piteşti, stadion „Nicolae Dobrin“, sâmbătă, 16 septembrie, ora 17, în transmisiune directă la TVR2

FC Argeş (antrenor, Giuseppe Giannini): Vintilă - Keca, Daouda, Chiţa (cpt), Bazzi - Cr. Tănase, I. Badea, Prepeliţă, Crivac - Mitrovic, Bilaşco

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): Vlas - Farmache, Barbu, Şchiopu (cpt), L. Florea - Disney, Gheară, Voiculeţ, Guriţă - L. Mihai, T. Moldovan

Klingon
16th September 2006, 11:22
Hei, echipa aia are un singur mijlocas autentic (Voiculet) sau doar mi se pare?! :o:


Piteşti, stadion „Nicolae Dobrin“, sâmbătă, 16 septembrie, ora 17, în transmisiune directă la TVR2

FC Argeş (antrenor, Giuseppe Giannini): Vintilă - Keca, Daouda, Chiţa (cpt), Bazzi - Cr. Tănase, I. Badea, Prepeliţă, Crivac - Mitrovic, Bilaşco

FC Farul (antrenor, Momcilo Vukotic): Vlas - Farmache, Barbu, Şchiopu (cpt), L. Florea - Disney, Gheară, Voiculeţ, Guriţă - L. Mihai, T. Moldovan

tchibos
16th September 2006, 11:28
asa e, mijlocul pare a fi unul improvizat

... bIne, asta e echipa probabila data de Cuget

ideea e ca si pana acum, cand existau mijlocasi autentici, echipa era tot rupta in doua iar mijolcul era absent. Sa vedem ce va fi acum

FatFrumos
16th September 2006, 17:59
mai absent in mijloc numai mingii lungi la atacanti direct din aparare.....hey cel putin jucam o formula autentica 8-1-1

danny del corco
16th September 2006, 20:43
[
Sau poate le vine mintea la cap :headbang: :headbang:[/QUOTE]

Sa le fi venit? Parerea mea: prea devreme sa ne putem pronunta. Totusi s-a castigat la Pitesti !

Catalin 06
16th September 2006, 23:01
S-a castigat dar jocul a fost f. slab . Important sunt cele 3 puncte dar trebuie facut ceva cu jocul echipei.

rechinul farist
17th September 2006, 12:50
sa plece vukotici, singur.......asta trebuie facut........

Catalin 06
17th September 2006, 15:00
Chiar daca a zis Bosanceanu ca-l tine tot anul ,cred ca pleaca in iarna , doar n-or fi atat de prosti sa-l tina si-n retur

dorryn
17th September 2006, 16:00
crezi ??

Catalin 06
17th September 2006, 19:19
speranta moare ultima

danny del corco
17th September 2006, 23:43
Chiar trebuie sa ne rugam celui de sus pentru schimbarea antrenorului? Daca asta este solutiw, eu unul voi veni cu lumanari si tamaie la stadion.

kerosene
18th September 2006, 09:42
Revenirea la viaţă a “rechinilor”


Mihai Guriţă a readus soarele la Constanţa

După trei înfrîngeri consecutive fără gol marcat, FC Farul a izbutit să revină la plus în clasamentul adevărului graţie unei victorii la foto-finish obţinută sîmbătă, în Trivale. Elevii cvintetului Marin, Vukotic, Marinof, Cămui şi Răuţă au punctat decisiv cu trei minute înainte de final prin Mihai Guriţă şi au produs Argeşului lui Giannini a şasea înfrîngere consecutivă a stagiunii în curs.

Altii nu gasesc antrenori si noi avem 5 :happy :happy :happy da nu fac cat unul bun :headbang: :headbang: :headbang:

tchibos
19th September 2006, 09:06
FC Farul a depăşit euforia partidei de la Piteşti
Ciprian MIHAI (ciprian.mihai@telegrafonline.ro)

Decebal Gheară a schimbat postul FC Farul a întrerupt sîmbătă, la Piteşti, o serie neagră de trei înfrîngeri consecutive în întrecerea internă. Victoria cu 1-0 smulsă pe final în Trivale pare să fi fost impulsul refacerii atmosferei bune în cadrul lotului. "Aveam nevoie ca de aer de această victorie. Nici unul dintre colegii mei n-ar fi fost mulţumit cu un rezultat de 0-0 pentru că un punct nu ne ajuta prea mult", a declarat Decebal Gheară, care la Piteşti a fost folosit mijlocaş la închidere după ce pînă acum evoluase fundaş central. "N-a fost ceva inedit pentru mine. M-am adaptat uşor pentru că am mai evoluat la închidere pe cînd jucam la Oţelul Galaţi", a adăugat Gheară. Chiar dacă a evoluat contra lui FC Argeş doar în ultimele 12 minute, Armel Disney era şi el fericit după victoria de la Piteşti. "Cred că succesul din Trivale reprezintă gura de oxigen de care aveam nevoie. Sînd convins că vor urma acum alte rezultate pozitive", a afirmat jucătorul de culoare al "rechinilor".

Urmează confruntarea cu FC Naţional

Fotbaliştii Farului par să fi depăşit euforia victoriei din weekend-ul recent încheiat şi s-au conectat deja la tensiunea meciului din etapa a opta a Ligii I. Joi, de la ora 17.00, Farul va primi vizita lui FC Naţional

tchibos
24th September 2006, 05:47
Duminică, la Bucureşti, Rapid - FC Farul

„Rechinii“ caută puncte sub podul Grant

După parcursul inconstant din ultima vreme, suporterii aşteaptă de la fotbaliştii constănţeni devotament şi încrâncenare, care să le aducă cel puţin un punct în partida din Giuleşti


„Rechinii“ Farului încearcă, duminică, în Giuleşti, să iasă din pasa proastă din ultimul timp. Rezultate neaşteptate contra unor formaţii nou-promovate sau în faţa cărora aveau prima şansă, cu atât mai mult cu cât le-au întâlnit pe teren propriu, inconstanţă, opt puncte pierdute din nouă în ultimele trei meciuri de la Constanţa. Fariştii au ajuns tocmai pe locul 11 în clasament, cu „adevăr“ negativ.

Duminică, joacă pe terenul Rapidului şi au o mare şansă de reabilitare. Un rezultat pozitiv în această partidă ar mai atenua din mâhnirea suporterilor şi ar mai şterge din imaginea şifonată a fotbaliştilor. Va fi un meci foarte greu, având în vedere că Rapidul este o echipă redutabilă, chiar dacă, pe acest început de campionat, nu s-a ridicat la înălţimea aşteptărilor. Apoi, giuleştenii nu pot uita uşor că, în ultimul meci din Grant dintre cele două echipe, în returul sezonului trecut, „rechinii“ au scos un 0-0 care i-a îndepărtat pe bucureşteni de titlu. Cu siguranţă, setea lor de revanşă va fi mare. „Rechinii“ nu au însă o misiune imposibilă, stându-le în puteri să plece neînvinşi din Giuleşti. Pentru aceasta, orgoliul, ambiţia şi încrâncenarea lor trebuie să fie la cele mai înalte cote.

dorryn
24th September 2006, 18:44
funny...very funny :)

Quartz@nu
24th September 2006, 20:35
cosmescu de la TVR 1 a zis ca este asteptat la Farul DAN PETRESCU !!
oare stie el ceva ?? ce bine ar fi !!

dorryn
24th September 2006, 23:22
dan petrescu probabil are de ales intre Farul si FC Arges...sper sa ajunga la noi.

FatFrumos
25th September 2006, 00:04
ai uitat de Sportul dar prost sa fie petrescu daca alege iar Siman.

rechinul farist
25th September 2006, 00:39
ai uitat de Sportul dar prost sa fie petrescu daca alege iar Siman.

cica si Vasluiul lui Porumboiu, ia facut o propunere!!

dorryn
25th September 2006, 03:51
el era sa mai ajunga o data la noi..inainte sa antreneze sportul.s-a vorbit si atunci ca ar putea veni la noi...sper ca acum sa nu mai fie simple vorbe

kerosene
25th September 2006, 10:38
Doamne-ajuta!!!!!!:help:

Klingon
25th September 2006, 19:35
Ii felicit pe jucatori ca si-au amintit cum se joaca fotbalul. Cred ca amintirile alea cam ruginisera in mintea lor... Bine ca le-au scos la lumina, daca le mai lustruiesc doua-trei meciuri poate incep sa aduca si puncte.

Cred ca Farul are nevoie de doi fundasi laterali buni pentru a invinge din nou SDR. Le bateam noi acum doi ani, dar intre timp ei s-au intarit iar noi tot la toanele lui Liviu Mihai si gafele lui Farmache am ramas. Este dezamagitor sa dai doua goluri si sa primesti trei, si inca de la oameni care nu marcasera nici un gol in campionatul asta.

Dupa ce am vazut in Cuget Liber zvonul venirii lui Dan Petrescu la Farul am fost sigur ca nu se va intampla. Pur si simplu ziarul de casa, care stie intotdeauna mai multe decat spune, nu s-ar fi uitat la zvon daca stia ca-i adevarat. :P Ma intreb de ce l-au mai lansat, le place sa dezamageasca lumea? Dupa deceptia Wolfgang Frank a venit deceptia Vukotic, apoi deceptia tabelei de marcaj si in final deceptia Dan Petrescu. Intre timp ne tine de urat Ion Marin, care isi vede de treaba, dar nu putem uita ca vine direct din curtea lui Dinamo, n-a obtinut performante notabile cu nici o echipa si tot el ne-a adus jucatorii astia cu care nu se intelege nimeni. Tot inainte cu deceptiile, stimati tovarasi conducatori! Macar aveti sansa de a bate un record: cel mai mic numar de spectatori din Liga I si din istoria Farului.

rechinul farist
25th September 2006, 23:11
ai mare dreptate!!!

tchibos
26th September 2006, 00:05
ai mare dreptate!!!


.. din pacate, as adauga eu

„Rechinii“, la un pas de a scoate Rapidul de pe şine

În Giuleşti, Farul a arătat, în sfârşit, ca o echipă care are justificate pretenţii europene


În sfârşit, după o lungă perioadă, Farul a arătat, duminică, în Giuleşti, din nou ca o echipă cu pretenţii europene. „Rechinii“ s-au scuturat de mantia ponosită din ultima timp şi au îmbrăcat o ţinută de gală, de învingători. Nu a fost să fie şi un rezultat pozitiv, dar semnalele sunt încurajatoare.

Fariştii au jucat cu totul altceva faţă de până acum, cu determinare, inteligenţă şi curaj. Antrenorii au închis foarte bine echipa în apărare, au gândit mutări de blocaj pentru toate piesele grele ale Rapidului şi s-au preocupat în egală măsură de toate fazele jocului. „Rechinii“ au atacat şi au contraatacat de fiecare dată periculos şi au avut o eficienţă remarcabilă, de 100%, fructificând ambele şuturi pe care le-au expediat pe spaţiul porţii. În poartă, excelentul Vlas a sărit din bară-n bară.

De pe banca tehnică, echipa a fost alcătuită bine, iar schimbările au venit şi ele prompt, în funcţie de cele întâmplate pe teren (vezi introducerea lui Tibi Moldovan, care a dat apoi gol, dar şi trimiterea în câmp a lui Farmache, ca mijlocaş dreapta, în locul lui Guriţă, redistribuit în atac, după ce flancul drept al Farului cedase la golul lui Karamian şi suferea apoi).

danny del corco
26th September 2006, 13:50
Chiar daca a pierdut, chiar daca s-a gresit, Farul a JUCAT cu Rapid, ceea ce ne cam dezobisnuisem sa vedem ca face.

tchibos
29th September 2006, 01:44
„Nu voi ezita să dau gol“

Atacantul congolez al Farului, Armel Disney, a spus că-i va fi greu să joace împotriva fostei sale echipe, dar „dacă voi putea şi voi avea ocazia, nu voi ezita să dau gol“.

„M-am simţit foarte bine la Tg. Jiu. Practic, acolo am crescut mult, la Pandurii am făcut pasul de la Divizia B la Divizia A şi mă simt ataşat de această formaţie. Poate că, dacă nu veneam la Pandurii şi nu jucam bine, acum nu eram la Farul, aşa că pot spune că această echipă a fost o rampă de lansare pentru mine. Dar sunt profesionist şi trebuie să fac ce e mai bine pentru actuala mea echipă, Farul“, a mai spus Disney

dorryn
29th September 2006, 16:27
abia astept sa merg la teatru in seara asta.nu indraznesc sa mai dau pronostic victoria ca si in meciurile cu urziceni,ceahlaul si national.8 puncte pierdute aiurea.emotii cu retrogradarea zic eu ca nu putem avea,pretentii la vreo cupa europeana nici atat..atunci as avea o idee pt stimabilul domn menajer chiforeanu ...sa vanda pop corn la stadion.cand eram mic si ma uitam la cascadorii rasului imi facea mama floricele..si tare as vrea sa imi amintesc zilele frumoase ale copilariei.acolo unde ma simt cel mai bine.pe stadion.cate sperante naruite...

danny del corco
29th September 2006, 16:54
[QUOTE=tchibos;825400]„Nu voi ezita să dau gol“

Atacantul congolez al Farului, Armel Disney, a spus că-i va fi greu să joace împotriva fostei sale echipe, dar „dacă voi putea şi voi avea ocazia, nu voi ezita să dau gol“.

Vom fi cu ochii pe tine ! HAI FARUL!!!

tchibos
30th September 2006, 21:45
se pare ca omul s-a tinut de cuvant :ok:

danny del corco
1st October 2006, 15:04
Da, adevarat, s-a tinut de cuvant. Acum vine randul lui I.Marin sa ne arate de ce sta pe banca Farului.

danny del corco
1st October 2006, 15:08
Ii felicit pe jucatori ca si-au amintit cum se joaca fotbalul. Cred ca amintirile alea cam ruginisera in mintea lor... Bine ca le-au scos la lumina, daca le mai lustruiesc doua-trei meciuri poate incep sa aduca si puncte.

Cred ca Farul are nevoie de doi fundasi laterali buni pentru a invinge din nou SDR. Le bateam noi acum doi ani, dar intre timp ei s-au intarit iar noi tot la toanele lui Liviu Mihai si gafele lui Farmache am ramas. Este dezamagitor sa dai doua goluri si sa primesti trei, si inca de la oameni care nu marcasera nici un gol in campionatul asta.

Dupa ce am vazut in Cuget Liber zvonul venirii lui Dan Petrescu la Farul am fost sigur ca nu se va intampla. Pur si simplu ziarul de casa, care stie intotdeauna mai multe decat spune, nu s-ar fi uitat la zvon daca stia ca-i adevarat. :P Ma intreb de ce l-au mai lansat, le place sa dezamageasca lumea? Dupa deceptia Wolfgang Frank a venit deceptia Vukotic, apoi deceptia tabelei de marcaj si in final deceptia Dan Petrescu. Intre timp ne tine de urat Ion Marin, care isi vede de treaba, dar nu putem uita ca vine direct din curtea lui Dinamo, n-a obtinut performante notabile cu nici o echipa si tot el ne-a adus jucatorii astia cu care nu se intelege nimeni. Tot inainte cu deceptiile, stimati tovarasi conducatori! Macar aveti sansa de a bate un record: cel mai mic numar de spectatori din Liga I si din istoria Farului.
Mare dreptate ai. In special cu referirea la numarul de spectatori !

rechinul farist
2nd October 2006, 00:08
Da, adevarat, s-a tinut de cuvant. Acum vine randul lui I.Marin sa ne arate de ce sta pe banca Farului.

vine meciul cu Dinamo, vreo razbunare? sau doar o deplasare ca la meciul cu Steaua...

pirlinho
2nd October 2006, 12:17
Turul acesta nu mai merg la nici un meci. Ultimul la care am fost a fost meciul cu Urziceni. Apoi a urmat teatrul jucat cu Steaua. Lipsa de ambitie si entuziasm a echipei mi se pare dezarmanta. Mai adaugati si prostiile debitate de acest Chiforeanu cu tabele moderne si alte alea cand ei n-au bunul simt sa mature stadionul ca sa nu mai stam intr-o mizerie crunta la fiecare meci.

N-are decat sa mearga neamu' lui Farmache la meci in locul meu.

danny del corco
4th October 2006, 04:04
Eu unul mai astept vreo doua etape si daca nu se intrezareste nimic voi sta si eu la televizor. Oricum nu pot renunta sa-i vad, chiar si in conditiile actuale. Insa poate un meci bun la Dinamo.....

tchibos
6th October 2006, 21:11
„Abia aştept să devin titular“

Marcator în ultimele două meciuri oficiale ale sale, în campionat şi „Cupă“, faristul Marius Nae tinde la prima echipă


În ultimele două meciuri oficiale susţinute pentru Farul, în Liga 1, cu Pandurii Tg. Jiu, şi în „Cupa României“, cu Delta Tulcea, Marius Nae a marcat de fiecare dată. Au fost primele sale goluri pentru „rechini“, Nae sperând ca acestea să reprezinte „scânteia“ care să-i aducă, de acum înainte, cât mai multe realizări.

„Cum e, Marius, te-ai acomodat la Constanţa?“, l-am întrebat pe jucător. „Pot spune că da. La început, au fost câteva meciuri în care am fost trimis la echipa a doua, fiind puţin în urmă cu pregătirea şi neavând jocuri în picioare, dar acum e bine. Sper ca, în scurt timp, să devin şi titular“, ne-a răspuns acesta.



Crede că a avut un debut bun

Până acum, Nae a fost folosit în cinci meciuri în primul eşalon (de fiecare dată intrând pe parcurs), iar în alte două rânduri a rămas pe banca de rezerve. Jucătorul le dedică cele două goluri „tuturor celor care au avut încredere în mine şi logodnicei mele, Ana, care mi-a fost tot timpul alături şi m-a susţinut“.

Despre debutul său la Farul, în meciul cu Unirea Urziceni, Marius spune că „a fost chiar foarte bun. Am evoluat mijlocaş central, un post pe care nu mai jucasem de un an şi cred că m-am descurcat bine. Păcat că rezultatul nu ne-a fost favorabil“.



Mijlocaş ofensiv sau al doilea vârf

Comparând evoluţiile în Liga 1 cu Sportul şi, acum, cu Farul, fotbalistul crede că, pentru el, e un avantaj prezenţa în echipa „rechinilor“, „o formaţie cu experienţă superioară, dar care, în ultimul timp, nu prea s-a regăsit, în sensul că rezultatele nu au fost, deocamdată, pe măsura valorii echipei. Sperăm să reuşim însă ca, în continuare, să urcăm constant în clasament“. Nae se descurcă cel mai bine pe teren din postura mijlocaşului ofensiv sau a celui de-al doilea vârf, stânga - dreapta. „Să joc vârf împins nu mă ajută fizicul“, spune „rechinul“.



Au şanse în Ştefan cel Mare

Am adus discuţia şi spre următorul meci al Farului din campionat, cel de pe terenul liderului neînvins Dinamo. „În ultima partidă susţinută acolo, cu Sportul, ai bătut cu 5-4. Se poate repeta istoria?“, l-am provocat pe Nae. „Da, de ce nu? Eu zic că putem face un meci bun. Dinamo e pe val, dar e o echipă pe care, dacă o ataci, e imposibil să nu marchezi. Acum depinde şi de câte goluri reuşesc şi ei să dea, pentru că, alături de Steaua, este una dintre echipele care înscrie meci de meci. Dacă ei ne iau la preţ de matineu şi reuşim să intrăm cu 0-0 la pauză, avem şanse să scoatem un rezultat pozitiv. Lipsa publicului poate fi un avantaj pentru noi, dar nu decisiv. Poate 5% să ne ajute“, a arătat „rechinul“.

tchibos
10th October 2006, 08:51
„Ganezule, fereşte-te de muşcătura «rechinilor»!“

Prieten din copilărie cu atacantul dinamoviştilor, faristul Cosmin Băcilă îl avertizează pe acesta că va avea mult de furcă cu jucătorii constănţeni, sâmbătă, în Groapă


Faristul Cosmin Băcilă îl avertizează pe atacantul dinamovist Ionel Ganea, golgeterul campionatului, că, sâmbătă, la partida din Ştefan cel Mare, „rechinii“ vor să facă meciul vieţii. Băcilă, venit la Constanţa la începutul acestui campionat, de la Forex Braşov, este prieten din copilărie cu „Ganezul“, amândoi fiind născuţi în Făgăraş şi, pe deasupra, vecini de bloc. „Ganezule, pregăteşte-te, venim! Fereşte-te de muşcătura «rechinilor»! Sper să ies neînvins din Groapă, iar tinereţea mea să triumfe în duelul cu experienţa ta!“, este mesajul pe care Băcilă i-l transmite, prin intermediul „Cuget Liber“, puncherului (opt goluri) liderului Ligii 1.



Meticulozitate de antrenor

Cosmin (23 de ani), fundaş sau mijlocaş de bandă dreaptă, s-a integrat de minune la Farul, neînşelând aşteptările. „Am jucat 11 meciuri oficiale până acum, şapte în campionat şi două în Cupa UEFA-Intertoto, cu Lokomotiv Plovdiv şi Auxerre. În opt dintre ele am fost titular integralist. Cea mai bună partidă a fost cea contra lui FC Argeş, când am dat şi o pasă de gol. Bine m-am descurcat şi în meciul cu Oţelul, ca şi în repriza a doua a confruntării Vaslui - Farul, când am oferit două assist-uri. Am mai jucat şi pentru Farul II, în Cupa României“, îmi citeşte Cosmin dintr-un caiet, în care îşi notează, cu meticulozitate, ceea ce face zi de zi la antrenamente şi meciuri.



Credinţă pentru victorii

Deasupra paturilor din camera sa de la cantonamentul Farului stau două iconiţe, iar la gât Cosmin poartă o cruciuliţă. „Într-adevăr, sunt foarte credincios. Înainte de meci, spun o rugăciune, iar când intru pe teren, mă aplec şi ating gazonul“, îmi ghiceşte faristul cu numărul 21 întrebarea. „M-am integrat bine la Farul, iar jocul îmi merge. Sper să îmi meargă şi mai bine, atât mie, cât şi echipei, pentru că am început bine, dar apoi ne-au lipsit rezultatele“, arată Cosmin, care, la Farul, şi-a împlinit un vis, acela de a juca în Liga 1.

În momentul de faţă, trăieşte cel mai important moment al carierei sale. „Ai dat trei pase decisive până acum, când va veni şi primul gol?“, l-am mai întrebat pe Cosmin. „Curând, sper. Oricum, ţinând cont de postul pe care joc, datoria mea e să pasez decisiv, dar, sigur, visez şi la goluri în tricoul «alb-albastru»“, vine răspunsul.

Kainsashiki
13th October 2006, 23:40
Farul va pleca neinvinsa din Groapa !

De ce?

Pentru ca Farul este nasul lui Dinamo !

Pentru ca antrenor la Farul este Ion Marin care a plecat cum a plecat din Groapa si vrea sa se razbune !

Pentru ca se joaca fara spectatori !

Pentru ca Dinamo are prea multe victorii si mai tre sa si piarda !

--->> Succes Farul !

Napoletan
14th October 2006, 00:28
Pentru ca tu esti doar un ... care spera ca Farul va castiga, doar pentru ca steaua sa se apropie de primul loc.

b3bito
14th October 2006, 10:04
dar lasa mah omu` in pace sa zica ce vrea...asta nu inseamna k ...

tchibos
20th October 2006, 00:40
În această seară, la Constanţa, FC Farul - Jiul Petroşani

Trimiteţi-i la mină!

„Rechinii“ joacă împotriva penultimei clasate în clasamentul Ligii 1 şi nu concep să nu realizeze o victorie concludentă


„Rechinii“ Farului nu-şi pot permite niciun pas greşit până la finele turului, conform planurilor pe care şi le-au făcut de a da uitării eşecurile în următoarele şapte meciuri, pentru a se situa în obiectivul fixat. Astfel că şi diseară, la Constanţa, în partida cu Jiul Petroşani, nu poate fi vorba decât de victorie.

Lucru perfect posibil, de altfel, şi în manieră convingătoare încă, ţinând cont de situaţiile celor două formaţii. Farul, locul 10 şi -1 la „adevăr“, pe o pantă ascendentă în ultimele confruntări, Jiul, penultima poziţie, cu -11 la „adevăr“.

Petroşănenii nu au mai înregistrat o victorie (singura de până acum) de şase etape. Pe teren propriu, au luat patru puncte din şase meciuri (o victorie, un egal, patru înfrângeri), 4-7 golaveraj. În deplasare însă, în cinci partide, au realizat trei egaluri (la Gloria, CFR Cluj şi FC Naţional) şi au pierdut de două ori, 1-5 golaveraj. Lucru care, alături de disperarea cu care va veni Jiul pe litoral, trebuie să-i pună în gardă pe „rechini“ şi să-i facă să adauge plusului cert de valoare atenţia, seriozitatea şi încrâncenarea care să le aducă, fără emoţii şi în mod spectaculos, a cincea victorie în campionat.

danny del corco
20th October 2006, 00:46
Asta este primul meci la care nu am nici un fel de emotii.

tchibos
20th October 2006, 00:52
nici nu trebuie.. dar iar ma intorc.. nu stim ce surprize ne mai face Farul

danny del corco
20th October 2006, 01:08
nici nu trebuie.. dar iar ma intorc.. nu stim ce surprize ne mai face Farul
Asta asa este. Poate Jiul sa nu faca un meci mare, ca putem face noi unul prost, si ne-au convins ca le iese de minune !

Klingon
20th October 2006, 21:35
Mergem din excelent in senzational. Parca vad Cupa UEFA la Constanta, carata in uralele tribunelor PLINE cu noua masinuta de 11 de mii de EURO si asezata incet pe prelata de 100 de mii de dolari, care acopera proaspat-sfintitul stadion, cu reluari pe viitoarea tabela de marcaj.

Apoi ma trezesc si intreb: ce se poate astepta de la o echipa fara antrenor principal? Pai... un 0-0 cu Jiul, de exemplu. Bogdaproste, se putea si mai rau, au avut mai multe ocazii ca noi. Bine ca ne respectam noul obiectiv declarat: sa nu mai pierdem nici un meci in tur. Aduceti careva sampania.

kerosene
20th October 2006, 22:25
Cred ca vom ajunge in cartea recordurilor pana la urma ca fiind primii suporteri care-si dau demisia pt ca asta cred ca vor mai marii ehipei.Pana sa plece ei sau sa faca ceva bun si durabil cred ca asta se va intampla.Deja a inceput.:cry:

rechinul farist
21st October 2006, 01:21
Mergem din excelent in senzational. Parca vad Cupa UEFA la Constanta, carata in uralele tribunelor PLINE cu noua masinuta de 11 de mii de EURO si asezata incet pe prelata de 100 de mii de dolari, care acopera proaspat-sfintitul stadion, cu reluari pe viitoarea tabela de marcaj.

Apoi ma trezesc si intreb: ce se poate astepta de la o echipa fara antrenor principal? Pai... un 0-0 cu Jiul, de exemplu. Bogdaproste, se putea si mai rau, au avut mai multe ocazii ca noi. Bine ca ne respectam noul obiectiv declarat: sa nu mai pierdem nici un meci in tur. Aduceti careva sampania.

:happy :yeah: /hello :ok:
deci, primul meci nu l-am pierdut!!

tchibos
21st October 2006, 10:31
am ajuns rau de tot.. daca o tinem tot asa ar putea sa trensforme stadionul de fotbal in pista de curse formula 1 ca masinuta cu doua vitez avem acum

danny del corco
26th October 2006, 13:14
Vom avea numai meciuri "in familie". Adica ei si familiile lor. Cu parere de rau, eu unul, anul asta nu mai calc pe la stadion !

rechinul farist
29th October 2006, 12:27
daca intoarcem clasamentul suntem pe locul 6, la 3 pcte de primul loc de UEFA (cel retrogradabil)!!! si 7 pcte sa prindem locul 2!!! CL!!
:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

danny del corco
30th October 2006, 18:33
daca intoarcem clasamentul suntem pe locul 6, la 3 pcte de primul loc de UEFA (cel retrogradabil)!!! si 7 pcte sa prindem locul 2!!! CL!!
:ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans: :ras-plans:

Atat ne ramane in stagiunea asta, sa facem haz de necaz. Pacat, nu avem nici o umbra de satisfactie.

Klingon
4th November 2006, 20:54
Am luat golul dintr-o mare balbaiala a apararii, sunt de acord cu Ion Marin. In acea faza fundasii nostri au ratat vreo 3-4 intrari la minge. Nu se poate asa ceva!

rechinul farist
4th November 2006, 23:09
da cine a fost de vina la gol?

Klingon
5th November 2006, 09:04
Parada deposedarilor ratate a fost deschisa Farmache, urmat de Gheara. Mingea s-a plimbat in careu printre aparatorii nostri in toate directiile inainte sa fie sutata in poarta.


da cine a fost de vina la gol?

Catalin 06
5th November 2006, 10:50
Ce enervant e Apostol asta , tine mingea aia ca prostu . A fost o faza in prima repriza cand a ajuns Apostol cu mingea in marginea careului timisorean si in loc s-o centreze o tine la el si o pierde . Avem nevoie de un nr 10 autentic un playmaker

Seahawk
5th November 2006, 12:36
Apostol are numai fitze. Poate il slefuieste Panduru un pic...ca altfel ne sifoneaza rau de tot mijlocul cu fazele lui a'la Zicu

CrAzY92
5th November 2006, 12:42
pe locu 4 k pe 1 Steaua 2 dinamo 3 rapid :ok:

Seahawk
5th November 2006, 13:15
Am vrea noi :)))))

FatFrumos
5th November 2006, 13:54
avem mult de mincat pina acolo, poate generatia viitoare

Klingon
5th November 2006, 15:33
Nu stiu exact de ce, dar sunt mai optimist. Cred ca rivalii nostri nu sunt nici ei mult mai breji. Nu ma uit neaparat la SDR, care inca ne pot lua orice jucator (pana s-o rezolva naibii cumva problema avantajelor discriminatorii de care beneficiaza cluburile departamentale, si ma gandesc in primul rand la subventionarea lor de la buget). Dar ma uit la Poli Timisoara care a inghitit atatea milioane in ultimii ani si tot la nivelul nostru au ramas cu mingea. Sau la Cluj: buni, dar nu impresionanti. Sau la Otelul, care "beneficiaza" de un 0-7 cu Rapid pe teren propriu chiar cand scriu mesajul asta. Daca unele din astea au fata de UEFA, atunci nici noi nu suntem foarte departe.


avem mult de mincat pina acolo, poate generatia viitoare

dardar_3
5th November 2006, 15:59
Farul poate ajunge mai sus in clasment... si jocul de la Timisoara a dovedit ca Farul totusi poate si parcursul din Intertoto nu a fost o intamplare... inclusiv punctul obtinut cu poli confera un suport bun lui Panduru...:ok:...

kerosene
11th November 2006, 11:31
Fotbal / Liga I, etapa a 15-a: FC Farul - Poli Iaşi
Momentul revanşei pentru “rechini”


George Curcă revine în poarta Farului după 9 etape de absenţă

La doar patru zile distanţă de la eşecul amar din optimile Cupei României, FC Farul dă piept din nou cu Poli Iaşi. Duminică, de la ora 18.00, cele două formaţii se întîlnesc, la Constanţa, în etapa a 15-a a Ligii I. Pentru “rechini” este momentul revanşei, dar şi o partidă importantă pentru viitorul echipei. Un eventual eşec i-ar trimite pe elevii lui Basarab Panduru în subsolul clasamentului, urmînd să lupte pentru retrogradare, deşi obiectivul pentru acest sezon este calificarea în cupele europene. Pentru antrenorul grupării de pe litoral este şi momentul debutului în faţa propriilor suporteri, după ce a fost numit în urmă cu o săptămînă la cîrma Farului. “Avem 14 jucători şi este mai bine să îi încurajăm pe aceşti băieţi, să le arătăm că sîntem de partea lor, pentru că tot ei vor intra ei să alerge. Pînă la iarnă, trebuie să tragem de ei, pentru că am văzut că vor. Este un meci important, ca toate celelalte, mai ales că vine după înfrîngerea din Cupa României. Psihicul bun, nu poţi să-l faci de pe o zi pe alta, ci trebuie să-l cîştigi prin victorii”, le-a transmis Panduru suporterilor. “Este o plăcere să întîlneşti Farul în campionat, pentru că este o echipă care joacă fotbal, iar eu o apreciez”, a declarat antrenorul ieşenilor, Ionuţ Popa. “Ne lipseşte încrederea, luciditatea în faţa porţii, unde ar trebui să fim mai stăpîni pe noi. Intrăm pe teren doar cu gîndul la victorie”, a spus Iulian Apostol, completat de colegul său din linia de mijloc, Florin Lungu: “Important este să ne facem noi jocul. Va fi mai greu decît miercuri, pentru că ieşenii se vor mulţumi de această dată şi cu un rezultat de egalitate”. În schimb, căpitanul Mihai Guriţă a fost mai tranşant: “Trebuie să adunăm cît mai multe puncte şi să urcăm în clasament”. Din păcate, Panduru nu îi va putea folosi pe Farmache şi Şchiopu, accidentaţi, în timp ce Vlas este incert.

Formaţiile probabile - FC Farul (antrenor Basarab Panduru): G. Curcă - Băcilă, I. Barbu, D. Gheară, L. Florea - Disney, Fl. Lungu, Senin, I. Apostol - Guriţă, T. Moldovan; Poli (antrenor Ionuţ Popa): Pleşca - Ad. Toma, Onuţ, I. Ionescu, Bordeanu - Buta, Saric, Tincu, Sfîrlea - Onofraş, Czernoch. Arbitri: Marius Bocăneală (Galaţi) - Eduard Dumitrescu (Piteşti) şi Dumitru Bărgăoanu (Bucureşti).

Klingon
11th November 2006, 21:23
Kerosene, imi place ca postezi articole de presa despre Farul. Ar fi o idee buna si pentru altii.

Este bine sa indicam sursele de unde luam articolele. Altfel, cel putin teoretic, sursele se pot supara pe noi si pe OLS in virtutea legilor de copyright. In Romania aplicarea legii asteia mai are mult pana departe, dar oricum este bine si frumos sa-i citam pe autori.

tchibos
11th November 2006, 21:32
deja cred ca se stie ca e vorba de MB. Omul are un stil inconfundabil. E poate singurul care incearca sa mai dea o tenta optimista articolelor despre Farul. Tot respectul pentru el insa nu are de ce sa se supere pentru ca deja cred ca e obisnuit sa fie citat pe acest forum in proportie covarsitoare si asta pentru ca celelalte ziare de sport scriu numai balarii despre Farul. Cat despre legislatia din Romania si dreptul de autor exista multe portite de iesire. noi nu suntem gazetari ci forumisti, iar fenomenul se practica in toata tara si la nivel mult mai mare. Chestia cu sursa e doar nod in papura sau motiv de suparare pentru cei deja suparati. In plus le facem intr-un fel si reclama celor de la Cuget. E mult mai citit de cand se posteaza aici articole despre Farul.

Duminică, la Constanţa, FC Farul - Politehnica Iaşi

„Bombardaţi-i“ şi cu goluri!

După ce au ratat o sumedenie de ocazii în „Cupă“ şi au pierdut, în faţa aceluiaşi adversar, „rechinii“ vor să se revanşeze cu o victorie în campionat

„Dacă nu am reuşit în «Cupă», măcar să câştigăm în campionat, unde nu avem o situaţie prea roză. Toate meciurile sunt importante, dar acesta, că este primul, se arată şi mai preţios“, a prefaţat Basarab Panduru, antrenorul principal al Farului, întâlnirea de duminică, de la Constanţa, dintre „rechini“ şi Politehnica Iaşi.

Nu au mai câştigat de mult

O victorie acum ar pica foarte bine pentru psihicul fotbaliştilor constănţeni. „Moralul îl putem câştiga doar cu victorii. Succesele îi aduc pe băieţi pe drumul cel bun. Sunt şi ei mai liniştiţi, altfel văd jocurile următoare. Au intrat într-o perioadă în care nu au mai câştigat de mult timp şi normal că nu pot fi nici ei bine“, a arătat Panduru.

Antrenorul a spus că, dată fiind perioada scurtă dintre cele două partide, nu are cum să facă schimbări tactice („de când am venit aici jucăm doar 4-4-2), dar nici de efectiv („pentru că suntem 14, plus tinerii Larie şi Păcuraru“). Oricum, timpul nu prea are răbdare cu Farul. „Toate meciurile se derulează la 3-4 zile. Practic, nu ai ce să faci. A doua zi după meci e refacere, iar în celelalte două zile nu prea ai ce să lucrezi deosebit“, a spus Panduru.

Faze bine construite

Meciul din Cupă încă îl frământă pe tehnicianul Farului, deşi a declarat că nu este supărat pe echipă. E îngrijorat doar că, 11 la 10, Farul nu a reuşit să se impună.

„Am avut multe ocazii, dar nu am reuşit să o băgăm în poartă. Am primit gol dintr-o greşeală. Portarul a ieşit, a respins mingea cu mâna, a fost apoi o lovitură liberă, şut pe colţul lui, dar nici fundaşii noştri nu au urmărit balonul. Atitudinea a fost însă destul de bună şi cred că au vrut şi ei să câştige. La pauză, le-am spus că nu văd cum am putea pierde, dar nu m-am gândit că va apărea acea eroare“, a menţionat Basarab.

Antrenorul crede că echipa e pe drumul cel bun, având în vedere câte ocazii (nu întâmplătoare) şi-a creat în „Cupă“. „Situaţiile noastre nu au fost cu minge lungă şi ce o fi, să aşteptăm ca adversarul să dea pe lângă minge sau aceasta să vină la noi. Fazele au fost construite, încercăm să ieşim cu mingea la margine, să jucăm, pentru că băieţii ştiu fotbal şi nu e normal să evoluăm altfel. Nu se poate, trebuie să vină şi golul. Aţi văzut că a ajuns şi Farmache să aibă ocazii. Cam toţi băieţii au ajuns la poartă, ceea ce e un lucru bun“, precizează Panduru.

Marian BOCAI cel mai mare farist editorialist din Romania (rezident :))

Klingon
12th November 2006, 00:43
Tchibos, ca sa "simti" mai usor spiritul si nu neaparat litera legii copyrightului e interesant sa-ti imaginezi ca pagubitul esti chiar tu. Precis ai pe undeva o creatie personala la care tii: o fotografie exceptionala, un text genial, un model facut la traforaj, un desen... Imagineaza-ti ca ti-l vede un individ care face apoi unul identic pe care il publica sub numele lui si toata lumea crede ca el este autorul original. Daca asta nu te-ar enerva destul de tare, stai sa vezi ce alte complicatii pot urma... De exemplu, lumea ar putea crede ca tu l-ai copiat de la el, nu invers.

Astfel de probleme au determinat guvernul Indiei sa faca in anii trecuti o mare baza de date cu "intelepciunea traditionala indiana" gen retete de bucate, forme de exercitii fizice, leacuri, etc. Motivul? Tot felul de intreprinzatori vestici culegeau astfel de creatii po****re indiene, le publicau sub semnatura personala, obtineau drepturi de autor si apoi le vindeau indienilor! Asa ca guvernantii au luat masuri: ia sa punem noi semnatura folclorica indiana pe toate chestiile astea, sa fie clar cine este autorul si sa nu mai ajungem buni de plata pentru propriile creatii.

Ei, cand intreprinzatorii vor face la fel cu creatiile romanilor si va deveni ilegal sa canti o geampara fara sa platesti licenta la Sony BMG, atunci cred ca vor invata si romanii ce e aia copyright. :D

tchibos
12th November 2006, 01:17
Am trecut peste asa ceva si relativ usor pentru ca eu incerc sa ma adaptez la mediu (chiar daca e unul nepotrivit, incorect, imoral etc) si nu invers. Cu o floare nu se face primavara asa ca am incetat de mult sa "infloresc". In ziua de azi e bine sa obtii retete (inclusiv indiene) pentru a simti gustul succesului. Este ceea ce nu inteleg jucatorii de azi (si aici ma refer la faristi). Intr-un interviu in legatura cu jucatorii romani care vroiau sa evolueze in nationala dar care nu evoluau la echipele de club din strainatate, Mircea Lucescu spunea: ar fi bine sa foloseasca orice mijloace au la dispozitie, morale sau imorale, legale sau ilegale atata timp cat intra in teren si joaca. Nu vreau sa fiu mai catolic decat Papa. Daca este ilegal si sunt doar o picatura in ocean nu cred ca ar trebui sa fiu remarcat. Cat despre moralitate... sa arunce cu piatra cel far' de pacat.

Nu stiu daca ai sesizat dar in ultima vreme nu am mai postat asa des/mult din Cuget. Si asta nu pentru ca nu mai citesc articolele lui MB sau din comoditate ci pentru simplu fapt ca am avut .. sa le spunem reclamatii care nu m-ar fi afectat in mod normal dar veneau din partea unui prieten si atunci am zis sa o las ai moale. Raman insa la parerea ca articolele lui MB sunt incofundabile si ca datorita forumului OLS, Cugetul (pagina sa sportiva) are mai multi cititori. Este ilegal sa nu citezi sursa? Teoretic.. clar ca da. Dar daca este doar o alta lege data pentru a fi facuta norma insa respectarea ei nu trece nici macar la nivel de 5% din cei ce au auzit de ea, atunci... Este imoral? In nici un caz. Raman la parerea ca fac un bine Cugetului si Farului in special prin publicarea articolelor cu sau fara sursa si atuunci mi se pare mai mult decat moral. Eu puteam prelua la randul meu articole de pe alte forumuri unde se discuta despre subiecte. Si cum acolo nu a fost precizata sursa, normal ca nu am precizat-o nici eu. Mi s-a intamplat!

Din cate stiu si legea copyright asta are niste portite asa ca cei care mai fac trimitere la ea ar fi bine sa o citeasca macar o data cap-coada si sa incerce sa o inteleaga inainte de de a face apel la ea. As putea foarte bine sa iau franturi din texte si nu as mai fi nevoit sa dau sursa.

Pe scurt: nu incerc sa imi justific (si nu numai mie) comoditatea de a posta sursa, autorul etc. Cei ce ma (ne) acuza de asa ceva trebuie sa inteleaga un lucru: nu sunt gazetar si nu folosesc respectivele articole in scopuri comerciale.. Si daca traiesc senzatia ca fac un bine comentand unele pareri (cu sau fara sursa) atunci o fac fara sa am remuscari.

Nu lua cele scrise de mine ca un afront personal. Nu am nimic personal cu tine sau cu MB sau cu oricine altcineva insa in ultima vreme devine o obsesie chestia asta cu copyright-ul.

Klingon
12th November 2006, 03:19
Am trecut peste asa ceva si relativ usor pentru ca eu incerc sa ma adaptez la mediu (chiar daca e unul nepotrivit, incorect, imoral etc) si nu invers.

Atunci alege-ti cu grija anturajele, sa fie intotdeauna cel putin la fel de bune ca tine. :P



Intr-un interviu in legatura cu jucatorii romani care vroiau sa evolueze in nationala dar care nu evoluau la echipele de club din strainatate, Mircea Lucescu spunea: ar fi bine sa foloseasca orice mijloace au la dispozitie, morale sau imorale, legale sau ilegale atata timp cat intra in teren si joaca.

Si politia nu s-a autosesizat? Stai asa, ca Lucescu vine de la Dinamo. :D Totusi ar trebui sa-i spuna cineva ca prin astfel de declaratii incurajeaza folosirea substantelor numite po****r "droguri", cumpararea arbitrilor, a jucatorilor adversi si toate celelalte "mijloace specifice" care n-au nici o legatura cu sportul.



Eu puteam prelua la randul meu articole de pe alte forumuri unde se discuta despre subiecte. Si cum acolo nu a fost precizata sursa, normal ca nu am precizat-o nici eu. Mi s-a intamplat!

Lantul slabiciunilor. Cand o veriga preia un material fara indicarea sursei, toate verigile ulterioare fac aceeasi greseala fara macar sa stie.



As putea foarte bine sa iau franturi din texte si nu as mai fi nevoit sa dau sursa.

La ce ti-ar folosi? Nu-i mai simplu sa dai sursa?



Cei ce ma (ne) acuza de asa ceva trebuie sa inteleaga un lucru: nu sunt gazetar si nu folosesc respectivele articole in scopuri comerciale..

Stim, stim, dar tu stii ca orice DVD (film) produs in tari "civilizate" incepe cu un ecran albastru care contine un Legal Warning de la FBI ca orice unauthorized reproduction of this DVD te face pasibil de o amenda de 250 de mii de dolari si posibil inchisoarea, chiar daca o faci fara a urmari castiguri materiale?



in ultima vreme devine o obsesie chestia asta cu copyright-ul.
Se exagereaza si in domeniul asta, de acord. S-a ajuns la pretentii si sume de bani uluitoare.

Dar anumite norme elementare cred ca ar trebui respectate, mai ales ca nu-i mare branza sa precizezi o amarata de sursa, iar asta multumeste pe toata lumea in 99% din cazuri. Un beneficiu imediat: ar scoate din schema mii si mii de teze de licenta, master si doctorat despre care am auzit ca sunt doar colectii de propozitii ciupite dintr-o carte sau alta. Vezi cum dintr-o frauda mica-mica se face pe nepusa masa una mare-mare? :)

tchibos
12th November 2006, 16:13
Atunci alege-ti cu grija anturajele, sa fie intotdeauna cel putin la fel de bune ca tine. :P



Asa si fac.. doar ca asemenea mie nici cei din jurul meu nu pun asa mare pret pe .. sursa. Nu e un "patent" e doar o idee. Cand ies in cartier, merg la munca si discut o stire nu ii dau sursa decat daca interlocutorul vrea neaparat sa stie care e ingeniosul ce a scris o astfel de stire.



Lantul slabiciunilor. Cand o veriga preia un material fara indicarea sursei, toate verigile ulterioare fac aceeasi greseala fara macar sa stie.


Traim intr-o lume confuza si "Astăzi, dacă nu eşti confuz, înseamnă că nu gândeşti clar.." sursa: U. Peter :D



La ce ti-ar folosi? Nu-i mai simplu sa dai sursa?

probabil ca da.. doar ca neacordand asa mare atentie omit sa o dau. Pe viitor o sa incerc sa o dau sa nu mai isc astfel de discutii. Nu pot insa garanta si pentru altii deci daca ma voi afla intr-un lant al slabiciunilor poate voi fi scuzat :D



Stim, stim, dar tu stii ca orice DVD (film) produs in tari "civilizate" incepe cu un ecran albastru care contine un Legal Warning de la FBI ca orice unauthorized reproduction of this DVD te face pasibil de o amenda de 250 de mii de dolari si posibil inchisoarea, chiar daca o faci fara a urmari castiguri materiale?

mai e mult pana departe si cum iti spuneam.. cu o floare nu se face primavara



Se exagereaza si in domeniul asta, de acord. S-a ajuns la pretentii si sume de bani uluitoare.

nu si la noi :)



Dar anumite norme elementare cred ca ar trebui respectate, mai ales ca nu-i mare branza sa precizezi o amarata de sursa, iar asta multumeste pe toata lumea in 99% din cazuri.

norme elementare?.. la ce cutume te raportezi cand spui asta (mai ales cand e vorba de o amarata sursa cum ziceai)?

e singurul punct "motivator" care ma va determina sa scriu sursa de acum in colo

satisfactia altora e undeva in subsolul listei mele de prioritati

Deci in princiupiu ai castigat. Voi posta sursa de acum inainte dar fac asta pentru simplu motiv ca se prelungeste mult prea mult off topicul. Nu mai convins in ceea ce priveste sursa si probabil putem discuta zile in sir si as putea sa iti arat si niste articole din ziare cam ce se intampla in Romania (referitor la sursa) sau am putea discuta efectiv pe litera legii copyright-ului dar asta e subiect de diverse si nu se incadreaza la turul Farului. Sper doar ca pentru initiativa de fata (cea cu sursa) sa ai drept de autor iar influentele exogene sa nu isi fi pus amprenta si pe tine.

on topic: Forza Farul :ok:

ps: viata ar fi mai frumoasa daca am sti codul sursa? sursa: softpedia

Klingon
12th November 2006, 19:59
Imi plac citatele tale. :ok: Imi faceam probleme cu toate confuziile din capul meu, acum m-am linistit: de fapt gandesc clar! :D

Sa stii ca nu sunt nici pe departe un fan al legii (c). Este folosita cu aplomb de multe entitati fizice si economice sa faca bani din piatra seaca, adica din buzunarele altora. Foarte multi bani. Si impiedica folosirea multor lucruri pentru simplul motiv ca le-a inregistrat o companie si trebuie sa-i platesti drepturile daca vrei sa le folosesti si sa dormi linistit. Un exemplu deobsebit de absurd este termenul "ping-pong". Alt exemplu este harta genomului uman: partea decodificata in Marea Britanie este in public domain, fiind facuta pe banii guvernului. Partea decodificata in USA este proprietatea unei companii private, ceea ce ingreuneaza accesul la informatie, etc.

La extrema cealalta sunt cei care eludeaza intentionat orice notiune de proprietate intelectuala si isi cladesc cariere sau averi pe munca altora. Lista poate incepe cu Einstein, care a "uitat" sa-i citeze pe unii in articolele relativiste care l-au facut celebru. Unii oameni de stiinta romani nu si-au inregistrat creatiile la timp si le-au luat-o altii inainte, ajungand astfel celebri si chiar laureati Nobel. Este o pierdere mare pentru ei? Pai este: in afara ca ar fi intrat in istoria stiintei, ar fi beneficiat si de sponsorizari generoase si si-ar fi putut continua munca in alte conditii, cu rezultate mai bune.

Asta e, oricat nu-mi place mie legea aia, fara ea e mai rau decat cu ea.

On topic: Farul - Iasi 3-0, cum nu se putea mai bine. :D Dedicam victoria patronului Bosanceanu, greu incercat de decesul tatalui sau si un accident rutier in care pare a fi fost implicat fiul sau.

tchibos
13th November 2006, 00:42
.

On topic: Farul - Iasi 3-0, cum nu se putea mai bine. :D Dedicam victoria patronului Bosanceanu, greu incercat de decesul tatalui sau si un accident rutier in care pare a fi fost implicat fiul sau.

se pare ca a fost de bun augur dezbaterea asta.. data viitoare despicam firul pe tema "chintesenta fiintei si dualitatea bine-rau". In felul asta poate bate Farul cu 6-0 :ok:

ps: Am vazut ca ai nimerit-o rau la concurs. Nici eu nu am fost prea departe dar tu chiar ai avut fler :ok:

Klingon
13th November 2006, 03:56
se pare ca a fost de bun augur dezbaterea asta.. data viitoare despicam firul pe tema "chintesenta fiintei si dualitatea bine-rau". In felul asta poate bate Farul cu 6-0 :ok:

Am notat! Maine ma duc la biblioteca dupa un Heidegger... Daca stiu ca ajut Farul, citesc chiar si Hegel. :D



ps: Am vazut ca ai nimerit-o rau la concurs. Nici eu nu am fost prea departe dar tu chiar ai avut fler

Le-am dat destul avans unora pentru incurajare... :D

Cred ca acest 3-0 cu Iasi il datoram si cuiva din stafful tehnic al Farului care s-a sesizat la acrobatiile portarului Plesca in meciul din Cupa si s-a documentat sa-i gaseasca slabiciunea: suturile pe jos. Am observat ca ai nostri le-au folosit din plin iar el a fost nesigur mereu. Primul gol a fost de-a dreptul hilar, sper ca terenul nostru nu este chiar atat de denivelat cum pare acolo. :D

Ar fi foarte bine sa nu mai pierdem nici un meci in tur (cu Craiova in deplasare si cu CFR Cluj acasa). Daca realizam asta, eu incep sa sper din nou la UEFA si poate chiar imi pun la loc Farul la echipa favorita.

tchibos
13th November 2006, 17:50
Le-am dat destul avans unora pentru incurajare... :D

Ar fi foarte bine sa nu mai pierdem nici un meci in tur (cu Craiova in deplasare si cu CFR Cluj acasa). Daca realizam asta, eu incep sa sper din nou la UEFA si poate chiar imi pun la loc Farul la echipa favorita.

ca si tine si Farul a dat destul avans altor echipe si asta, normal, tot pentru incurajare :D

in rest.. sper sa bata Farul de acum inainte tur/retur ca sa ramana la echipa favorita. Oricum in semn de solidaritate imi scot si eu din semnatura ce e scris cu negru daca bate Farul tot in retur.. la rosu ma mai gandesc ;)

Cu adevărat „rechini“

· Aseară, la Constanţa, Farul a umilit Poli Iaşi cu un 3-0 fără drept de apel

·


„Rechinii“ Farului au arătat, aseară, şi faţa lor înfricoşătoare, de care adversarii trebuie să se teamă cu adevărat pe teren. Victime le-au căzut ieşenii de la Politehnica, care au capotat la Constanţa cu un 0-3 fără drept de apel. Fariştii şi-au luat revanşa pentru înfrângerea din Cupa României, din urmă cu patru zile, iar modul în care au jucat şi au câştigat aseară arată că eliminarea din Cupă a fost doar un nefericit accident. Şi miercuri, la Galaţi, „rechinii“ s-au dăruit şi au vrut, însă le-a lipsit golul. Acum însă, le-a ieşit totul. Ghinioanele din acel meci de tristă amintire s-au spart.

Fotbalul, ca şi soarta, este crud şi nu te iartă. Astăzi, te ridică, mâine te coboară. Portarul ieşean Pleşca a fost unul din artizanii victoriei din Cupă, dar acum a fost oaia neagră a oaspeţilor, gafând ca-n curtea şcolii aproape la fiecare fază. Pleşca, dar nu numai el, a avut însă în faţă şi o trupă a „rechinilor“ dezlănţuită, cu un Tibi Moldovan care a făcut o incredibilă risipă de efort, ce i-a permis să fie finalizator, pasator sau recuperator, implicat în aproape toate fazele ofensive ale Farului. L-a secondat cu brio Marius Nae, autor al unei duble, Guriţă, Lungu, Senin, Curcă şi toţi ceilalţi, în egală măsură crânceni şi artişti.

Marian BOCAI

ultras^
22nd November 2006, 16:20
Farul - cfr cluj ... sambata 25 noiembrie...ora 17..stadion Farul ... am deschis acest thread pt discutii pt ca este ultima etapa dintr`un tur...eo zic...cam dezastruos.....pt a afla parerea voastra despre rezultat..avand in vedere ca vom avea doar 15 jucatori in lot..pe lista indisponibilitatilor adaugandu`se si Tibor Moldovan , Maxim si Gheara (daca nu ma insel ) ... si pt ca anul trecut am fost dezavantajati cu mare nesimtire de catre a. tudor :) .. cum vedeti acest meci ?!

tchibos
23rd November 2006, 11:17
Dezvățați Clujul de „năravul“ victoriilor la Constanța!

Ardelenii au câștigat ultimele două meciuri de campionat de pe terenul Farului
Din 2004, constănțenii nu și-au adjudecat niciun meci de Divizia A contra Clujului
Din 2004, de când CFR Cluj a promovat din nou în prima ligă, Farul nu a învins niciodată în campionat echipa ardeleană. Au fost patru meciuri oficiale, în sezoanele 2004/2005 și 2005/2006, CFR câștigând trei, iar o partidă încheindu-se la egalitate, golaveraj 6-1 pentru feroviari. Mai mult, clujenii au învins în ambele partide disputate la Constanța, însă cele două întâlniri au fost cu cântec, stricate și de mari probleme de arbitraj.

Înfrângere și egal la prima „dublă“

Primul meci s-a disputat la Constanța, pe 26 septembrie 2004, în etapa a 8-a a campionatului, oaspeții impunându-se cu 1-0, prin golul lui Ad. Anca, din minutul 23, la o greșeală a lui George Curcă și a apărătorilor săi. Arbitrul Tiberiu Lajos l-a eliminat (contestat) pe Cristi Șchiopu, fariștii acuzând și că nu le-a fost acordat un penalty. Totuși, constănțenii, lipsiți de concentrare, au și ratat foarte mult.

În retur, pe 30 aprilie 2005, fariștii și-au luat cât de cât revanșa, scoțând un 0-0 la Cluj, dar, aflați în luptă pentru ocuparea unui loc de Cupa UEFA, oaspeților le trebuia mai mult o victorie.

Următoarea partidă de campionat de la Constanța, disputată pe 3 decembrie 2005, a născut și cel mai mare scandal. CFR a câștigat din nou, cu 2-1, goluri Voiculeț (min. 13), respectiv Minteuan (min. 45) și Jula (min. 88, din penalty), însă arbitrul Alexandru Tudor a contribuit din plin la insuccesul gazdelor, și așa afectate de terenul greu și de absențele din echipă. La scorul de 1-1, cel poreclit „Brad Pitt“, probabil și pentru talentul actoricesc din teren, nu i-a acordat Farului un penalty, la un fault asupra lui Pașcovici, dar, peste trei minute, a dictat 11 m în careul constănțean, o lovitură de pedeapsă inexistentă, la un duel Curcă - Turcu. Tudor i-a exasperat pe fariști, dar și pe clujeni, și prin „avalanșa“ de cartonașe, 12 galbene și două roșii, împărțite în mod egal între cele două formații, de la Farul luând drumul vestiarelor Florea, în minutul 90. Pentru prestația de la acest meci, Farul a cerut excluderea din arbitraj a lui Tudor, care avea să fie reținut mai mult timp de la delegări.

Cu gândul la UEFA-Intertoto

Ultimul meci de prima ligă dintre cele două echipe s-a disputat la Cluj, în returul sezonului trecut, și le-a revenit categoric gazdelor, cu 3-0 (Coroian - min. 44, D. Mitu - min. 62, Roszel - min. 80). Constănțenii nu au pus însă mare preț pe partidă, care nu le mai putea aduce nimic în campionat. Având în vedere și că urma să joace în Cupa UEFA - Intertoto, Farul și-a trimis titularii într-o vacanță de o săptămână, mergând la Cluj cu o echipă din care au făcut parte fotbaliști care jucaseră mai puțin până atunci și tineri echipieri ai formației secunde, cinci dintre ei debutând cu această ocazie în Divizia A! Chiar dacă Farul nu a rezistat în teren, puști precum Soare, Larie și Mățel au fost apreciați pentru cum au jucat.

Marian BOCAI

Catalin 06
23rd November 2006, 13:43
Va fi greu sa castigam . Totusi speranta moare ultima

Bruno
24th November 2006, 10:11
De acord cu tine Catalin_06. Daca speranta moare ultima inseamna ca tot mai avem o sansa.

kerosene
24th November 2006, 13:59
Trebuie sa castigam neaparat acest meci,ca de altfel toate meciurile de pe teren propriu pe care le mai avem.Asta daca vrem s-o ducem cat de cat bine.Oricum ,sper sa castigam.HAI http://smileys.sur-la-toile.com/repository/Animaux/requin.gif

Kooler
25th November 2006, 09:59
Da un rezultat bun.... Cfr cluj ne-a cam batut si jucatorii nostri trebuie sa isi doreasca foatre mult victoria pentru a castiga si a depasi acest complex

danny del corco
25th November 2006, 11:13
Trebuie multa "rautate" in meciul de azi. Nici nu ma gandesc sa nu batem.Cred eu ca avem o caruta de motive sa speram la o victorie.
HAI FARUL!

Kooler
25th November 2006, 11:26
Sunt sigur ca cu totii ne-o dorim. Sper sa si putem macar sa facem un joc bun sa iasa un rezultat bun.

tchibos
25th November 2006, 11:57
Sâmbătă, la Constanța, FC Farul - CFR Cluj

Scoateți locomotiva de pe șine!

Deși întâlnesc una dintre forțele Ligii 1, jucătorii lui Panduru nu concep să obțină alt rezultat decât victoria


Ajunsă pe locul 13 în clasament, la doar două puncte de retrogradare, FC Farul nu-și mai permite să risipească puncte pe teren propriu. De acum încolo, cine vine la Constanța trebuie obligatoriu să piardă! Chiar dacă, sâmbătă, adversara se numește CFR Cluj și este în vogă în Liga 1 (ocupând poziția a patra în ierarhie, la trei puncte de locul trei), „rechinii“ au un singur gând: victoria.

CFR, echipă puternică, legată, cu individualități, a realizat numai victorii în primele cinci etape ale campionatului, interval în care a condus în clasament. Are al doilea atac din Liga 1, după Dinamo, dar, în ultimele cinci etape, nu a scos nici un punct în meciurile din deplasare, lucru care trebuie să le mărească și mai mult încrederea „rechinilor“, cu atât mai mult cu cât CFR-ului îi va lipsi, sâmbătă, și doi oameni de bază, căpitanul Minteuan și Miclăuș.

Farul stă însă mult mai prost la acest capitol, având mai mulți fotbaliști indisponibili, dar, în situația în care se află, elevii lui Panduru trebuie să treacă, morți-copți, peste obstacolele de orice natură și să câștige meciul cu orice preț.

Marian BOCAI

CosminGrc
25th November 2006, 18:53
deci cre' ca retrogradam...am pierdut si meciu asta...incep sa nu ma mai mir cand pierdem....

ultrasblueshark
25th November 2006, 19:03
pai ce te asteptai , sa castigam? Cand noi am pierdut acasa cu Urziceniu' si Piatra Shantz? Hai sa fim seriosi...
Din pacate cred ca ai dreptate... si eu cred ca vom retrograda. Nici nu vreau sa ma gandesc ca in retur jucam acasa si cu sTEAUA si cu dINAMO si cu Rapid. Cred , deci, ca n-avem nici o sansa sa scapam de retrogradare. Pacat de orasul asta... asa o echipa de ratati

Klingon
25th November 2006, 19:11
Farul - CFR Cluj 0-2

Jalea e mare. Dar imi place cum explica Panduru situatia jucatorilor: mai demult puteati dar nu vroiati, acum vreti dar nu mai puteti. Dupa ce s-au prefacut ca joaca fotbal mai bine de un an pentru a schimba antrenorii ca pe ciorapi sau pentru bani de buzunar de la Jiji Becali, jucatorii Farului incearca acum sa se poarte ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si UEFA ii asteapta. Doar ca intre timp au ajuns o echipa de care nu se mai teme nimeni, pe o pozitie in clasament care provoaca numai mila si au o presiune pe ei care le taie picioarele. Unii ar numi asta razbunarea sortii. Sau a antrenorilor si spectatorilor dusi de nas atata vreme.

Ia sa vedem, ce jucator sau antrenor sau spectator mai vrea sa vina la Farul in conditiile astea? Sefu' ala cu vapoarele, eu zic sa pui prelata aia peste teren si s-o lasi acolo multa, multa vreme.

tchibos
25th November 2006, 20:56
Am patit si eu ceva asemanator cand am fost intr-o tabara. Era un pusti balbait si am facut misto de el o prioada (minte de copil) iar cand am plecat acasa ramasesem balbait. Cam asa e si cu jucatorii Farului acum. Sunt niste balbaiti in ale fotbalului.

kerosene
25th November 2006, 21:41
Nasol cu etapele astea doua din retur.Poate ne revenim pana nu e prea tarziu.Dar se pare ca si norocul i-a cam parasit de cand cu vrajelile alea de meciuri.Ne trebuie neaparat 6 puncte in urmatoarele 2 meciuri pt a fi cat de cat linistiti.:rolleyes:

rechinul farist
26th November 2006, 01:19
se pare ca turul s-a terminat si ne=a gasit pe un loc 13. la 2 pcte de primul loc retrogradabil, mai jos cred ca nu putem cobora, pentru ca Ceahlaul nu poate invinge DInamo, deci ramanem pe locul 13.....asta e!!! si la inceput ne gandeam la UEFA!!! :ras-plans:

danny del corco
26th November 2006, 08:19
Dazastruos ! Asta este afirmatia pe care o fac vis-a-vis de turul asta de campionat.

trotica
29th November 2006, 13:32
(N-am găsit un topic mai potrivit unde să pun articolul ăsta)


Farul incheie turul in corzi
Cristian TENTU, Ziua de Constanta, 28.11.06

Formatia care a schimbat in ultimul an patru antrenori, se afla intr-o situatie pe care nu o intrevedeau nici cei mai pesimisti suporteri # Panduru a fost, dupa multa vreme, primul oficial care a declarat raspicat ca jucatorii sunt nemultumiti # El ramane insa respectat, atat de jucatori, cat si de conducatori

O echipa care se lauda cu un buget de aproximativ trei milioane de euro, nu reuseste sa creeze o buna relatie intre antrenor-jucatori-conducatori si nu in ultimul rand, cu opinia publica, ceea ce explica in mare masura situatia in care se gaseste in prezent

Odata cu meciurile din weekend-ul recent incheiat, s-a consumat si ultima etapa a turului Ligii I de fotbal, tur in care FC Farul Constanta nu a reusit nici pe departe sa atinga obiectivele propuse la debut. Dimpotriva, echipa care a schimbat in ultimul an patru antrenori, se afla intr-o situatie pe care nu o intrevedeau nici cei mai pesimisti suporteri.

Aflata pe pozitia a 13-a, formatia alb-albastra a adunat in 17 meciuri, doar cinci victorii, de pus in rama, restul fiind patru remize si nu mai putin de opt infrangeri. Aflati la -5 in clasamentul adevarului, "marinarii" se apropie vertiginos de zona retrogradarii si, cel mai periculos, sunt macinati de surde confruntari interne, elementul fotbal fiind lasat pe undeva pe la margine.

Meciul cu CFR Cluj, desi "trantit" in mare masura de arbitrul Sebastian Coltescu, a scos la iveala ceea ce banuiam cu totii, nemultumiri atat ale jucatorilor, cat si ale tehnicienilor si oficialilor, ce mocneau la foc mic si nu aveau nevoie decat de o scanteie ca sa izbucneasca.

Scanteia s-a numit, cum altfel, decat Basarab Panduru, un antrenor care poate fi acuzat de orice, dar nu de duplicitate. In stilul caracteristic, tehnicianul a tunat si a fulgerat la conferinta de presa, acuzele sale atingand nu numai arbitrajul romanesc, ci si ceea ce se petrece la clubul unde este angajat. Panduru a fost, dupa multa vreme, primul oficial care a declarat raspicat ca jucatorii sunt nemultumiti, fara insa a preciza si din ce cauze.

A venit apoi replica dura a patronului Gheorghe Bosanceanu, care nu s-a suparat insa pe antrenor, ci pe jucatori. "Pe la mijlocul turului, ne-am propus sa facem modificari, dar unii jucatori nu si-au confirmat valoarea, iar altii au facut pasi inapoi. Ii dau dreptate lui Panduru ca nu poate lucra cu jucatori nemultumiti. Noi am facut tot ce a depins de noi. Daca unii jucatori dau dovada de lipsa de bunavointa, o sa-i punem pe lista de transferuri. Vreau sa-i vad ce vor face cand vor fi in afara lotului si cine ii va solicita", a tunat la randul sau Bosanceanu, care a mai afirmat ca jucatorii sai primesc salarii care uneori depasesc 60.000 de euro pe an. Pe de alta parte, jucatorii riposteaza, declarand, sub protectia anonimatului, ca aceste sume sunt fictive si ca ei nu primesc nici macar prime de 400 de euro, cum a fost dupa remiza de la Timisoara.

Se creeaza astfel o situatie din care singurul "castigat" este Panduru. Antrenorul este apreciat de jucatori, care au insa de impartit mereu cate ceva cu conducatorii, iar acestia la randul lor il respecta pe Panduru, dar ii condamna pe jucatori. Intre timp, tribunele sunt din ce in ce mai goale la meciurile asa zisilor "rechini", iar spectatorul constantean descopera ca mai exista si alte locuri in care poate sa dea bani, dar in schimb sa si primeasca ceva.

Se anunta schimbari la nivelul lotului, prima masura fiind trimiterea lui Liviu Mihai si Voiculet la echipa a doua. De asemenea, se pare ca multi titulari incontestabili vor fi pusi pe lista de transferuri in aceasta iarna. Poate ca in al 12-lea ceas, acest club (cu multi bani, fata de altele din Romania) va confirma totusi asteptarile celor care inca mai cred in el. Totul insa, dupa iarna.

tchibos
1st December 2006, 13:49
Antrenorul principal al Farului, Basarab Panduru:

„Trebuie să învingem Aradul cu orice preț“

Antrenorul principal al Farului, Basarab Panduru, a declarat, ieri, într-o conferință de presă organizată la sediul clubului, că echipa sa trebuie să învingă cu orice preț pe UTA, în primul meci al returului, care se va disputa sâmbătă, de la ora 20, la Constanța.

„Încercăm să trecem peste înfrângerea și discuțiile ce au urmat partidei cu CFR Cluj, să facem un joc bun și să învingem Aradul. Sunt convins că jucătorii vor face totul pentru a obține cele trei puncte“, a spus Panduru.

Ajungându-se la capitolul „nemulțumiri ale jucătorilor“, tehnicianul a precizat că nu este de datoria sa să se ocupe de contracte. „Eu am spus doar că unii dintre jucători erau supărați. Nu am eu treabă cu banii lor. Se mai întârzie câte o rată de contract, dar asta nu este o problemă, se întâmplă la mai toate cluburile. Mie îmi place la Farul și încerc să îi fac pe jucători să fie mai buni. Țin la ei, simt că putem face treabă împreună. În rest, aspectele organizatorice nu țin de responsabilitățile mele. Sunt și lucruri care nu îmi convin, dar se vor reglementa în timp“, a explicat Basarab Panduru.

Cuget Liber

danny del corco
2nd December 2006, 00:25
Cred ca tocmai franchetea asta deranjeaza la Panduru. Nu pe noi, suportterii, evident. Omul insista ca fiecare sa isi faca treaba in dreptul lui, iar in ceea ce priveste echipa sa fie primul care ia o decizie, primul care sa fie consultat. In alta ordine de idei, imi place apropierea lui de jucatorii care vor sa faca ceva pentru Farul.

tchibos
30th December 2006, 14:12
Farul 2006, de la extaz la agonie

Așa cum arbitrul Marian Salomir i-a răpit, nemilos, lui Mihai Guriță, bucuria unui gol în meciul cu Dinamo de la Constanța, pierdut de fariști cu 0-1, așa a fost și zborul Farului în 2006. Frânt. Constănțenii au fost, în vară, la un pas de turul doi preliminar al Cupei UEFA, realizând o victorie pe teren propriu cu Auxerre, din păcate, doar de palmares, dar, după aceea, în campionat, s-au stins, încet-încet, pâlpâind cât de locul 14 în clasament.

Lupta cu valurile. În meciul cu Lokomotiv Plovdiv, de la Constanța, din Cupa UEFA-Intertoto, o ploaie diluviană a amenințat partida cu amânarea. Îngrijitorii arenei și-au făcut însă datoria, muncind cu folos pentru o victorie cu 2-1.

Comando în Bulgaria. Frigul pătrunzător din timpul cantonamentului din Bulgaria, din ianuarie, i-a determinat pe „rechini“ să se protejeze fiecare cum a putut.

Schimb de tricouri. Nici nu a început bine meciul amical cu liceenii de la „Hurmuzescu“ că tânărul Vasilică Păcuraru se și gândește ce suveniruri să obțină de la această partidă.

Profesiunea mea, cultura. O carte bună este întotdeauna mai interesantă decât un meci anost.

Lupii de mare. Florin Lungu îi arată tânărului Daniel Florea cum trebuie să cârmești printre adversari.

E tare aerul înălțimilor? În Cipru, Tibor Moldovan nu a pierdut prilejul de a se cocoța prin arbori exotici. Din păcate, în campionat Farul a pierdut dramatic din înălțime.

Delta i-a dat cu picioarele în sus. Farul II, la care au jucat mulți fotbaliști de la echipa mare, s-a chinuit serios în meciul de Cupa României cu echipa din Tulcea.

danny del corco
2nd January 2007, 19:00
Citesc ce a scris Tchibos pe 30.12.2006. Titlul scuteste pe oricine de orice alt comentariu.

Suporter-Shop
5th January 2007, 17:41
Sper ca vacanta asta va trezi multi jucatori la realitate,se vor pregati cum trebuie si vor salva rusinea din tur.Putini dintre ei sint care stiu cum se alerga cu ghetele in mina de la stadionul de rugby la Dacia sau de la stadionul de rugby spre Delfinariu.Daca n-au auzit inca sa intrebe pe la club de acel meci cu Bacaul(2-2),sau sa-i caute pe Zahiu,Anton,Iovanescu,Popovici,Garjoaba,Funda sau Barbora.O sa aibe multe sa le povesteasca si poate asa le vine mintea la cap.

danny del corco
6th January 2007, 01:06
Nu au prea alergat ei nici in meciuri, daramite asa pe jos, si mai ales cale de cativa kilometri ! Insa speram intr-o pregatire mai buna, cea din vara lipsind, si intremarea lotului. Inca asteptam vesti de la club.