PDA

View Full Version : Arbitri - Arbitraj ... pareri...



iulian
28th March 2004, 14:29
Deschid acest Thread in care putem discuta despre arbitri si arbitraj in general pentru returul acesta deocamdata ..

Personal m-a surprins prestatia de exceptie a brigazii de arbitri conduse de Corpodean la meciul Dinamo -Steaua,brigada pe care fiecare din tabere o vedea "vinduta" celeilalte echipe.Eu zic ca e posibil ca dupa trimiterea lu Salomir in div B poate ca arbitri or sa fie ceva mai echidistanti de acum in colo.Sa speram ca meciul acesta va da tonul unui nou inceput in arbitrajul romanesc
Inca odata BRAVO lor pt prestatia de aseara :ok:

ieppy
28th March 2004, 14:34
De acord cu iulian. Arbitrii de aseara au fost foarte buni.

uti2102
28th March 2004, 14:41
Da. Brigada a arbitrat practic fara gresheala; o singura exceptzie ar fi : la ultimul gol dinamovist mingea a fost repusa in joc din mishcare; nu ca ar fi o scuza pentru stelishti, dar o astfel de repunere e neregulamentara.
Conluzia : ar fi excelent sa avem prestatzii de genul asta mai mereu in campionat. Totushi, Corpodean nu prea a avut faze grele.

deep purple
28th March 2004, 18:23
A avut ceva caderi tip teatru in careu de fiecare parte dar a gandit fiecare faza foarte bine. M-a uimit Corpodean! Nu stiam ca poate fi si arbitru bun cand vrea.
Alpopa, el nu trebuia sa fluiere executarea iar nici un om cu capul pe umeri nu sta sa se gandeasca daca mingea a fost oprita sau nu tinand cont ca se aflau in prelungiriile meciului si era repusa de mai aproape de centrul terenului decat de careul Stelei. Ne legam acum de-o mica eroare ce s-a petrecut la 5 pase inainte de gol. Ar fi culmea. Mi-a fost rusine de rusinea care n-o aveau stelistii cand s-au dus sa protesteze la Corpodean. In prima faza nu am reusit sa inteleg ce anume vor de la el.

uti2102
28th March 2004, 19:57
Oopa. Am vazut la shtiri ceva shi mi-a schimbat opinia. La 1-1 Neaga a avut o incursiune pe banda dreapta shi a fost faultat de Alexa. Pe direct nu s-a vazut contactul dintre jucatori pentru ca se interpunea banca de rezerve dinamovista. Am vazut insa reluarea azi la shtiri, din unghiul opus : Alexa s-a repezit cu ambele picioare, cu talpa, in Neaga! In conditziile date era clara shi logica o eliminare pentru Alexa. Deci o bulina neagra pentru Corpodean.
Despre Alexa ce pot sa zic ....... la ce face pe teren mi-ash dori sa-l prind la inghesuiala shi sa-i dau o bataie cum n-a mai mancat de mult. Dar nu insist......fiecare o sa-shi ia ce merita.

N0_NaM3
28th March 2004, 21:59
Acum o sa tot faceti haz pe greshelile arbitrilor..lasati ca shi in europa greshesc ...nu numai la noi ...

Utilizator
28th March 2004, 22:47
Da. Brigada a arbitrat practic fara gresheala; o singura exceptzie ar fi : la ultimul gol dinamovist mingea a fost repusa in joc din mishcare; nu ca ar fi o scuza pentru stelishti, dar o astfel de repunere e neregulamentara.

Gresesti, priveste la rezumate si o sa vezi ca Petre opreste mingea cu mana si mai face si un pas inapoi pentru elan, timp in care mingea sta pe loc fara dubii.

Alexa merita galben pentru faultul respectiv (mai avea unul, deci iesea) dar daca analizam atat de atent putem vedea si alte faulturi steliste in prima repriza ce meritau galben. Oricum parerea mea este ca ne-am deformat, apreciind imediat fault la orice contact. Corpodean a arbitrat in stil european aseara, in fotbalul mare jocul e mult mai liber dacat la noi.

uti2102
28th March 2004, 22:51
Utilizator! Alexa nu merita galben ci ROSHU! A fost o intrare criminala, care-l caracterizeaza.

Utilizator
28th March 2004, 22:58
Posibil, tind sa-ti dau dreptate , dar la noi arbitrii dau prea usor cartonase, la Arsenal-Manchester am vazut azi vreo doua intrari asemanatoare fara urmari "colorate".
Faza cu lovitura ce a precedat golul cred ca e destul de clara: mingea sta pe loc inainte sa fie executata lovitura.

Oricum nu prea cred ca se poate vorbi de viciere de rezultat.

uti2102
28th March 2004, 23:03
Cum sa nu?! :drak: Vrei sa zici ca cei 14 jucatori stelishti n-au viciat rezultatul ?! :headbang:

Utilizator
28th March 2004, 23:05
:) esti simpatic :)...succes in continuare :), noi am trecut prin zile mai negre acum 1 an

ricky
28th March 2004, 23:14
ALPOPA, daca te referi la faultul de pe partea dreapta (in directia de atac a echipei STEAUA) : GALBEN zice regulamentul ! N-a fost ultimul om !
Cred ca faultul nu a fost asa de dur cum (n-)a aratat banca stelista ! :p

N-am avut ce face si IAR m-am uitat la MIN.91 !
Ce pot spune dupa emisiune ?

Cred ca se scrie MAREA TIGANEADA !

PITURCA s-a grabit !
Trebuie suspendat CEL PUTIN 3 etape !
Indiferent daca ai dreptate sau nu...nu intri pe teren ca pe tarlau lui tata !
Dar, cum am spus mai sus...

Apoi...
DINU face analiza...la tabla mai lunga decit secventele de fotbal aratate !
N-am vazut altceva decit interviuri de prost gust !
Pfui !

P.S. A fost poate o ultima incercare (pina duminica viitoare ?!) !
Emisiunea aceasta ar trebui sa poarte numele de "CULTUL PERSONALITATII- CORNEL DINU !")
Slab ! Foarte slab moderatorul !
Cum am mai spus : cred ca dupa emisiune ii lustruieste pantofii lui DINU !

uti2102
29th March 2004, 07:36
In ultima vreme au luat sfatul lui Tzurka shi nu prea m-am uitat la astfel de emisiuni. Se vorbeshte mult shi nu se spune nimic......Aseara am prins cateva minute cu Neaga pe PROTV shi Dan Petrescu pe Antena1 dar audientza maxima a fost pe EuroSport, la snooker! :p

Red Heat
29th March 2004, 09:50
Dupa o lunga pauza, aseara, am spicuit si eu pe protv si pe antena. Parerea unanima a fost ca intrarea lui Alexa nu a fost de rosu. A fost un atac intarziat, este adevarat insa din lateral si fara intentie, cu piciorul jos nu cu talpa ridicata. De altfel daca urmariti reluarea Neaga nici nu acuza o lovitura la picior ci se tine de spate de la cazatura. Si se ridica chiar repede de jos, semn ca Alexa nu l-a lovit.
Despre arbitraj, nota 10. Asa cum a spus si Utilizator, la lovitara libera care precede golul 2 al lui Dinamo mingea nu se misca. Chiar nu stiu ce a vazut Piturca. Nu are rost sa discutam pe faza aia.
La caderea lui Semeghin inclin sa cred ca nu a fost penalty, insa ma gandesc cu groaza ce putea sa se intample daca o faza asemanatoare se petrecea in careul lui Dinamo la scorul de 1-0...

Red Heat
29th March 2004, 09:55
Vroiam sa mai spun ceva daca tot vorbim de arbitraj. Am vazut Chelsea cu Arsenal. Arbitrul a fost un spaniol. In prima jumatate de ora cred ca a fluierat doar de 2-3 ori. Superb arbitrajul. Parca nici nu era arbitrul pe teren. Sper ca au invatat si ai nostri ceva din meciul ala...

rew
29th March 2004, 10:04
Din Chelsea-Arsenal cel mai mult au de invatat jucatorii. Nu stiu cum se face ca intr-o tara recunoscuta pentru homosexualii ei, fotbalul e atit de barbatesc. Cred ca la respectivii le-ar place mai mult cum se vaita jucatorii romani.

Utilizator
4th April 2004, 00:21
Tudor "parnaie" in repriza a2a a meciului National-Dinamo. Si tusierul (nu stiu cum il cheama) pe sensul de atac al celor de la National in aceeasi repriza. Tudor un imbecil umflat de presa, tusierul cred ca era zidar ceva si tinea locul prietenului ce arbitrase pana la pauza.

uti2102
4th April 2004, 12:00
LOOOOOOOOOL. Ashteptam sa datzi vina pe cineva pentru eshecul de ieri. In afara de o faza din repriza secunda, cand Florentin Petre a fost atacat cu "fortza disproportzionata" in careul lui Natzional (faza in care se putea da shi la fel de bine nu se putea da penalty), arbitrii au avut o prestatzie fara gresheala. Exact asha cum trebuie arbitrat la nivel european - adik nu orice atingere e fault shi nu orice milogenie a lui Claudiu Niculescu se aproba. Tudor a fost enervant in primele minute, cand intrerupea jocul, insa apoi a facut exact ceea ce trebuia : l-a lasat mai liber.

Utilizator
4th April 2004, 22:45
Nu dau vina pe arbitraj, mi-am spus parerea in pagina meciului, vina principala apartzine echipei noastre, nu exista nici o scuza.
Intamplator insa am fost la meci si am stat exact in dreptul tusierului de care pomeneam, Oneatza parca. Au fost cel putzin 3 plecari din offside nesemnalizate la Natzional. Sigur ca nu se va insista pe asta la TV, era mai interesant daca arbitrul "greshea" in sens invers, apareau confirmarile de blat si alte alea.
Despre Tudor, pe langa faza de care pomeneshti au mai fost destule judecatzi aplicate diferit pentru infractziuni similare, a lasat jocul liber numai intr-un sens. Plus fragmentarile de care spuneai.
Imi spun parerea despre arbitraj pentru ca e un topic dedicat acestui subiect si consider ca exista ceva de spus. Nu cautam nici pe departe scuze pentru infrangere. Dar peste jocul prost al lui Dinamo s-a suprapus si stilul enervant al lui Tudor. Plus ca trebuie sa insist pe acest subiect din moment ce am o mica satisfactzie: s-a infirmat ceea ce bolnavii de blatita spun cu 7 zile inainte de orice meci al lui Dinamo, nu numai ca n-a fost aranjat, nici macar arbitrajul nu ne-a fost favorabil.
Revenind la Tudor, mi se pare un arbitru fara perspectiva, crispat si complexat de povara meseriei, simtindu-se mereu dator sa iasa cu ceva in fatza. Poate ca la fatza locului traiesti altfel meciul, dar poate ca uneori vezi mult mai bine unele faze decat in cadrele filmate de pe Luna si din cele mai imposibile unghiuri ce sunt date la TV. In plus intzeleg ca in stilul obisnuit, si comentariul a fost un pic tendentzios.
Total de acord cu ceea ce spui despre Niculescu, m-a enervat si pe mine, nu ma refeream nici pe departe la el.

uti2102
5th April 2004, 00:00
Asta seara am vazut un arbitru cu adevarat slab : Heleshteanu. Singura lui parte buna ar fi intransigentza shi sigurantza de sine. Pacat insa ca e sigur pe el shi cand gresheshte, ca asta face cel mai des. A greshit shi in favoarea Stelei shi in favoare Petrolului, de nenumarate ori. Concluzia nu poate fi decat una singura : nu are valoare. Emotziile ies din discutzie, pen' ca parea foarte bine infipt in gazon.......

ricky
5th April 2004, 00:07
ALPOPA, cind arbitrul greseste in...ambele directii inseamna ca macar problema cu BLAT si alte "preparate" cade !

Vere ! Sa vezi ce au gresit ai doi arbitri azi, la meciurile din BUNDESLIGA !
Mai ales la BREMEN-FREIBURG !

Daca eram eu arbitru macar cred ca eram un...intaritor !
Si la nunta daca fluieram si tot iesea mai bine !

Acum serios !
Dupa tot ce aud in stinga si in dreapta, as putea intelege ORI ca sintem cea mai cinstita NATIUNE DE PE PAMINT ORI...CÄ...CÄ...
Am mai scris intr-un mesaj : e....IMPOSIBIL ca in cadrul unei emisiuni sportuive, prima intrebare sa fie "daca meciul X contra Y a fost cinstit" !

Cum au mai zis-o si altii : NU IN DANEMARCA E CEVA PUTRED !

O saptamina buna !

iulian
5th April 2004, 09:35
Helesteanu asta ce cauta fratilor in div A ?
nu spun ca a tinut cu Petrolul sau ceva de genu asta...da a facut greseli de nu le face nici un copil in curtea scolii

vasile314tzurka
5th April 2004, 09:38
pai la asa divizie asa arbitri. ce te tot miri? asta e fotbalul romanesc in totalitate. pe ici pe colo cite-o sclipire in rest o apa si-un pamint. mai mult pamint...

Cipangoo
5th April 2004, 15:08
La meciurile pe care le-am vazut in weekendul asta nu mi s-a parut a fi vreo problema de arbitraj. Oricum toata aceasta problema e artificial creata ca sa abata atentia de la adevarata problema si asta e calitatea sau mai bine zis lipsa calitatii fotbalului de la noi.
O alta chestie care ma mira e ca in legatura cu arbitrajul tind sa-si dea cu parere mai mult suporterii bucurestenelor pentru care se pare ca s-a inventat regula de 5%(de-ar fi numai atat..) pentru cei care joaca acasa si care, si mai ciudat o accepta ca fiind ceva normal. Normal probabil e ca se aplica numai cand joaca ei acasa.

vasile314tzurka
5th April 2004, 15:41
care regula de 5%? pot sa-ti spun ca in meciul cu pricina, cel vazut de mine, alde helesteanu a arbitrat aiurea. nu ca a tinut cu vreo echipa, ci pur si simplu aiurea. asta e. e vorba aici de numarul de greseli pe metrul patrat intr-un campionat schiop. in rest pe mine ma lasa rece asta cu "voi bucurestenii"...

Cipangoo
5th April 2004, 16:44
Regula 5% pentru gazde se considera un arbitraj onorabil. Se considera. Nu "consider". Probabil se justifica asta cu "presiunea publicului".
Eu nu ziceam de calitatea arbitrajului ci de faptul ca e echidistant. Bine macar ca nu se aud voci de suporteri care cred ca suprema fapta pe care o pot face ca suporteri e sa sustina ca echipa/antrenorul/stafful echipei cu care tin e cea mai buna si nu greseste niciodata.

Partea cu "voi bucurestenii" se refera in principal la faptul ca majoritatea suporterilor echipelor din bucuresti sunt bucuresteni. Nu mi-as permite sa insinuez ca "bucuresteni" poate fi in vreun fel interpretat ca insulta sau injurie. Am pus problema asa pentru ca daca e sa analizam arbitrajele o sa vedem ca cele partinitoare in meciurile in care sunt implicate o echipa bucuresteana si una din provincie inclina in proportie covarsitoare catre cele din Bucuresti.

ricky
5th April 2004, 23:43
CIPANGOO, nu vezi ce se intimpla in societatea romaneasca ?
"NU EU SINT DE VINA !" este lozinca de la politician pina la ultimul pantofar !

Adevarata valoare a fotbalistului roman se va dovedi in Cupele europene si in calificarile pentru MONDIALE !
Sa vedem ce mai inventeaza "mariile lor" : dupa noroi, arbitri, tricouri ?!

Suporterii prea inghit toate !

Am mai spus : parca noi sintem cei mai corecti si cinstiti oameni de pe pamint !

Stiti ce-a spus HERODOT despre "jucatorii" din DIVIZIA A ? Dar...pina la capat ?! :p

Mariusmadmax
6th April 2004, 06:37
Helesteanu , acest cretin cu fata de timpit , este clar un om dominat de trairile sale interne ( sentimente anti-Steaua ).
Presa si-a adus aminte doar de Steaua - Craiova 0-0 de anul trecut !
Meci nenorocit de feciorul care locuieste cu mama sa pina la adinci batrineti .
Eu v-as reaminti un meci la debutul sau ca si " cavaler " ( ce termen nepotrivit pentru chelu' asta ) al fluierului :
Nu-mi amintesc ce meci a fost , dar era in pericol sa fie oprit , vacalerul fluierului mai sus amintit , a eliminat 4 jucatori de la Steaua ( acum vreo trei-patru ani ) .
Juca si Lacatus ...
Poate isi mai aminteste cineva meciul .

Cipangoo
6th April 2004, 10:20
Desigur, pe tine nu te intereseaza ca echipa ta nu joaca nimic (exagerez un pic) ca cel mai bun jucator e Neaga care BTW a reusit o groaza de dribinguri de efect si fara nici un efect undeva langa fanionul de la corner, nu te intereseaza ca ,virgula, Curt e cel mai slab fundas central din ultima vreme de la Steaua, ca nu ati mai batut cu mai mult de un gol diferenta de nu mai stiti nici voi de cand... in schimb esti foarte interesat de felul in care louieste Helesteanu si de istoria arbitrajelor lui. Daca ar fi fost un meci in care sa fi dezavantajat clar Steaua poate ca atitudinea ta ar fi de scuzat. Asa... Te-ai gandit ca poate arbitrii arbitreaza asa pentru ca nu li se da voie sa uite? Ca poate esti prea dur cu ei de vreme ce arbitreza cel putin comparativ cu altii din Italia, Spania sau Anglia un campionat care nu e nici pe departe la acelasi nivel cu cel din tarile amintite?
Sigur ca e mai usor sa critici, dar ai incercat sa arbitrezi un meci. De la nivelul gazonului. Cu 22 de jucatori de urmarit. Nu cred. Asa ca vorba lui vasile314tzurca: usor cu pianul ca se varsa clapele. :)

Ferko
16th April 2004, 10:10
Oare arbitri de la noi nu se mai uita si la alte meciuri (Anglia, Spania, Italia) sa invete si ei mai multe despre cum trebuie arbitrat un meci ? ( Si ceilalti mai gresesc, dar datorita vitezei cu care sa joaca, nu datorita dorintei de a iesi in evidenta !)

iulian
18th April 2004, 01:11
As vrea sa imi spuna cineva care a vazut meciul Dinamo - Craiova la televizor daca faultul asupra lui Vigariu din minutul 2 a fost sau nu in careu...din tribuna nu am putut vedea deloc faza

EDMOND_
18th April 2004, 01:27
Iulian , mult mai clar a fost cel din Minutul 44 . Si a mai fost o faza cand Njock a fost luat in brate de Burca ( faza a fost reluata de vreo doua ori ) parerea mea insa este ca cel din minutul 44 a fost foarte clar.

calu
18th April 2004, 01:31
cine te aude pe tine crede ca ati fost macelariti sau furati de arbitru! sa fim seriosi,vreau sa vad si eu un suporter oltean care stie sa piarda si sa nu mai arunce copilarii pe aici in lipsa de argumente,e penibil!...conspiratii,hotii si blaturi! ma mir ca nu ziceti ca ar fi fost blat ca in poza de la conferinta de presa Rednic si Andone se imbratiseaza foarte veseli!

EDMOND_
18th April 2004, 01:44
calu , vezi-ti mah de treaba ca nu discutam rezultatul meciului... i-am raspuns lui iulian cu parerea mea , daca ai o alta parere spune-i , lasa vrajile ca asa pot sa spun si eu ca vreau sa vad un suporter dinamovist cinstit... vorbeam de arbitraj , daca ai vreo parere spune-o ,....mai bine uita-te la numarul cartonaselor , ca v-ati ingalbenit de tot , chiar daca ati jucat acasa ... si inca arbitrul a fost indulgent de cateva ori!

iulian
18th April 2004, 02:05
Iulian , mult mai clar a fost cel din Minutul 44 . Si a mai fost o faza cand Njock a fost luat in brate de Burca ( faza a fost reluata de vreo doua ori ) parerea mea insa este ca cel din minutul 44 a fost foarte clar.
vorbesti de tinerea de tricou la Vigariu ? ma rog...nu am vazut nici faza aia...dar faultul din minutul 2 l-am vazut clar de tot...ce nu am vazut ...era unde s-a petrecut..in careu sau in afara lui....

iulian
18th April 2004, 02:06
cine te aude pe tine crede ca ati fost macelariti sau furati de arbitru! sa fim seriosi,vreau sa vad si eu un suporter oltean care stie sa piarda si sa nu mai arunce copilarii pe aici in lipsa de argumente,e penibil!...conspiratii,hotii si blaturi! ma mir ca nu ziceti ca ar fi fost blat ca in poza de la conferinta de presa Rednic si Andone se imbratiseaza foarte veseli!

Parerea mea ca in principiu a arbitrat corect Serea .... mai putin faza de care tot intreb eu...

Pacala
18th April 2004, 05:27
cine te aude pe tine crede ca ati fost macelariti sau furati de arbitru! sa fim seriosi,vreau sa vad si eu un suporter oltean care stie sa piarda si sa nu mai arunce copilarii pe aici in lipsa de argumente,e penibil!...conspiratii,hotii si blaturi! ma mir ca nu ziceti ca ar fi fost blat ca in poza de la conferinta de presa Rednic si Andone se imbratiseaza foarte veseli!
calule, am vazut meciul, arbitrajul a fost cu adevarat tendentioas.A fost clar penalti in minutul 44 iar faultul lui barcauan era de rosu direct, l-a terminat pe plesan, a si iesit imediat afara. Au fost multe alte momente ,lovituri , faulturi , multe dar sa trecem peste alea, oricum dinamovistii au avut un joc extrem de liber si la njock si la inceputul meciului la vigariu, stiau ca nu se va fluiera nimic
si si-au permis multe, asta a fost impresia mea.
la cate arbitraje criminale a beneficiat dinamo..... am vazut dinamovisti negand pana si ca arbitrajul din semifinala cu astra de anul trecut le-a fost flagrant favorabil. Toti suporterii sint subiectivi pe undeva dar la dinamovisti nu cred ca e vorba de subiectivism, cred ca pur si simplu nu-i duce bibilica

vasile314tzurka
18th April 2004, 12:40
Parerea mea ca in principiu a arbitrat corect Serea .... mai putin faza de care tot intreb eu...

a arbitrat prost, pur si simplu.

uti2102
18th April 2004, 16:37
Io zic ca a arbitrat bine. De penalti nu pot sa zic decat ca unii dau iar altzii nu dau. Avand in vedere ca olteanul a cershit shi mai devreme io zic ca a luat decizia corecta. In rest, a facut destul de bine ca nu a imprashtiat galbene aiurea pentru ca era riscul sa rupa echilibrul. Sa fi vazut atunci scandal!

eugen
29th April 2004, 11:03
uni au neamuri alti datorii si toti au firme ce vreti sa dea garda an eisa ai vedem la PNA

SVensson
1st May 2004, 17:09
Arbitrajul este cel mai contestat in toate tarile din lume. Nu stiu cati dintre voi au urmarit un show din afara, dar vreau sa va spun ca am avut aceasta ocazie in Franta si ma asteptam sa fie cu totul altfel decat este in Romania. S-a discutat numai despre albitraj si in special albitrajul din meciul Marseille - PSG 0-3, Echipei din Marseille i-au fost refuzate clar 2 penaltiuri pe cand celor de la PSG li s-au acordat 2(unul neexistent la un presupus hentz in careu). Nimeni nu poate fi perfect.

iulian
2nd May 2004, 14:02
Excelent arbitrajul salomirului pina prin minutul 80 ... apoi a venit hotia.... 2 lovituri libere acordate ciinilor gratuit si nejustificat nici macar de "pozitii" nefiresti....in min 81 niculescu faulteaza grosolan si salomir da lovitura libera tot pt Dinamo...rusine !! :rosu:

ieppy
2nd May 2004, 14:38
Hai mai iuliane, las-o moarta ca si daca in meciul asta a tinut arbitrul cu noi inseamna ca nu mai aveti de ce sa va legati.

iulian
2nd May 2004, 14:42
Se pare ca se confirma ipoteza ..."daca pina in min 75-80 nu bagati voi gol ...va facem noi rost de unul" cam asa sa desfasurat si meciul cu Brasov...

ieppy
2nd May 2004, 14:45
Bine iuliane, Ok m-ai convins.

iulian
2nd May 2004, 14:49
Nu are rost sa fii ironic ..daca eu am fost imi cer scuze...
Sica sa continuam aici discutia sau sa o stopam ..ca eu reclam o greseala grava a arbitrajului asa ca nu are sens sa discutam pe "retur" ...ia zi.... a gresit salomir acolo sau nu ?

ieppy
2nd May 2004, 14:57
Pai ai ca fost iuliane dar nu are sens sa iti cer scuze ca am impresia ca ne cunoastem relatuiv bine ca sa stii ca nu m-am suparat. Pur si simplu nu vad de ce am discuta pe marginea unui fault care nu a influentat cu nimic meciul. Tu spui greseala grava, de ce? Eu iti spun ca a fost faultat Niculescu inainte sa faulteze el, dar si asa nu conteaza. Daca in cel mai rau caz se dovedeste ca Niculescu nu a fost faultat si ca el a faultat nu ramane decat o greseala intr-un meci. Si aia la un fault. Ce dracu iuliane, daca nu avem de ce sa ne luam atunci trebuie neaparat gasit nod in papura. Pe mine nu ma intereseaza Salomir(care daca imi spu ca e dinamovist eu nu mai intru pe forum). Ma intereseaza mai mult faptul ca Diamo nu joaca nimic si ca nu poate castiga decat cu bulan si ma gandesc cu groaza ca daca castigam campionatul o sa o facem de oaie(ce limbaj potrivit) in CL. Singurul lucru care ma incalzeste este faptul ca jiji, memeaca si piti cred ca deja au dat de materie cenusie(atat cat au) de cand tot dau gauri cu unghia.

iulian
2nd May 2004, 15:20
dar cum draq se face ca toti arbitri fac greseli nevinovate in favoarea voastra pe final de meci...

ma rog...continuam pe YM ...

ieppy
2nd May 2004, 19:05
iuliane ti-a placut de Serea? A arbitrat ca la carte, nu?

Si ca sa iti raspund la intrebare ca de abia maine mai intru pe YM, cum dracu se face ca stelistii striga hotii indiferent de meciul sau adversarul lui Dinamo inainte si dupa meci? Cum se face ca Nesu face hent si arbitrul da hent dar nu da galben? Asta e reavointa sau greseala omeneasca?

uti2102
2nd May 2004, 20:30
LOOOL Ca sa fim sinceri Serea ne-a bagat in poarta toate cele 3 goluri! :ciocan: Beatu'.....! Mai uite-te odata la meci; poate vezi shi ceva fotbal ca la Dinamo........ :headbang:

ieppy
3rd May 2004, 11:07
alpopa, ia lolul si mergi mai departe. Daca nu intelegi ce scriu nu e problema mea. Nu am spus ca Serea va bagat golurile, au avut oradenii grija de asta, ci faptul ca au fost cateva faze unde jucatorii meritau niste galbene si nu au primit nimic. Cea mia clara a fost cea a lui Nesu care face o nesimtire de hent si nu primeste galben. Apropo, Steaua de cand nu a mai primit un cartonas?

uti2102
3rd May 2004, 20:48
Cea mia clara a fost cea a lui Nesu care face o nesimtire de hent si nu primeste galben. Apropo, Steaua de cand nu a mai primit un cartonas?

La preluarea aia vrei sa zici?! Sa fim serioshi........Shi sa-ntzeleg ca tot pe NOI ne ajuta arbitrii, nu? :happy

SVensson
3rd May 2004, 21:37
Se vede clar cine joaca mai frumos dintre Steaua si Dinamo. Numai ca cea e sora sau frate cu albitrajul, cum vreti sa o luati

ieppy
4th May 2004, 10:16
alpopa, hent cu intentie. Cum se sanctioneaza?
A doua parte nu o comentez ca ai obiceiul ca atunci cand nu iti convine ceva sa o dai in alte probeleme.

iulian
4th May 2004, 10:47
alpopa, hent cu intentie. Cum se sanctioneaza?
A doua parte nu o comentez ca ai obiceiul ca atunci cand nu iti convine ceva sa o dai in alte probeleme.
Intentie dupa parerea ta... parerea mea ca nu a fost intentie...pur si simplu mingea a venit prea sus si a incercat disperat sa o opreasca si tu in locul lui involuntar ridicai si mina

ieppy
4th May 2004, 10:48
iuliane, deci el a ridicat mana, nu? Ce vrei mai mult?

iulian
4th May 2004, 10:54
involuntar... ASA A SI DECLARAT

ieppy
4th May 2004, 10:59
iuliane regulamentul e clar: cand mingea se duce spre mana nu se da hent, cand mana se duce spre minge, hent si galben. Cand mana se duce spre minge e considerat si voluntar pentru ca doar nu o sta arbitrul sa intrebe jucatorul: "Ai vrut sa faci hent?". Situatia e clara din punctul de vedere al regulamentului, nu inteleg de ce o aperi in asa hal. Eu nu am spus ca arbitrii tin cu voi, insa tu se pare ca ai impresia ca daca se face o greseala si o vad eu automat acuz Steaua de ceva. Nu ma cheama jiji sau memeeee.

iulian
4th May 2004, 11:05
iuliane regulamentul e clar: cand mingea se duce spre mana nu se da hent, cand mana se duce spre minge, hent si galben. Cand mana se duce spre minge e considerat si voluntar pentru ca doar nu o sta arbitrul sa intrebe jucatorul: "Ai vrut sa faci hent?". Situatia e clara din punctul de vedere al regulamentului, nu inteleg de ce o aperi in asa hal. Eu nu am spus ca arbitrii tin cu voi, insa tu se pare ca ai impresia ca daca se face o greseala si o vad eu automat acuz Steaua de ceva. Nu ma cheama jiji sau memeeee.

q.e.d. cind sari la o mingie ...nu poti sarii cu miinile pe linga corp ...ia incearca tu sa faci o saritura cu miinile lipite de corp si una cu miinile ridicate ...

Concluzie : hent involuntar si fara nici un cartonas !!

ieppy
4th May 2004, 11:08
iuliane daca nici o faza simpla nu imi poti da dreptate atunci e clar ca nu se poate sa discutam pe tema Steaua. Daca Nesu a sarit atunci inseamna ca eu sunt orb. Nesu a facut preluarea din alergare. Si daca e sa luam dupa ce incerci tu sa spui inseamna ca nici macar hent nu a fost insa Serea a fluierat hent. Asa ca oricum ai vedeau-o Serea a gresit, nu?


hent este numai cand e cu intentie.

iulian
4th May 2004, 11:15
Daca tu spui ca Nesu merita galben acolo...sa zicem ca ai avea dreptate (sa zicem numai) atunci acea intrare a lui Grigorie la L. Mihai din ultimul minut de joc de la Constanta...ce merita ?

ieppy
4th May 2004, 11:21
iuliane: 2 lucruri
1. a fost Burca parca si nu Grigorie, pentru ca din cate stiu Grigorie nu a terminat meciul ala. Si cel faultata a fost Gurita si nu Liviu Mihai. Sau te referi la penalti?
2. Daca tu asa vrei sa discuti, cand nu iti convine ceva sa o dai in alta discutie atunci nu e bine. Meciul cu Farul a trecut si sa discutat destul despre el. Iar Dinamo isi ia portia de galbene la fiecare meci, meritate si nemeritate, ca asa e in fotbal. Voi de cand nu ati mai luat un galben? Sa fie de la meciul cu Ceahlaul?

iulian
4th May 2004, 11:23
Iar Dinamo isi ia portia de galbene la fiecare meci, meritate si nemeritate, ca asa e in fotbal. Voi de cand nu ati mai luat un galben? Sa fie de la meciul cu Ceahlaul?
Steaua e echipa tehnica...daca asta iti spune ceva..nu joaca la rupere ca alti...e obligatoriu cumva ca si Steaua sa isi ia galbene daca ia Dinamo ?
Si la postul anterior ai dreptate..m-am grabit si am vorbit de alta faza...

ieppy
4th May 2004, 11:26
Asa e iuliane insa si Real ia galbene sau vrei sa imi spui ca aveti numai fini tehnici in echipa? Sa inteleg ca Dinamo nu e o echipa tehnica, nu? E o echipa rudimentara? Nu e obligatoriu sa luati galbene pentru ca le ia si Dinamo insa e cam ciudat ca de 2 etape nu ati mai vazut niciunu, nu? Stii ce se spune despre meciuri in care nu se dau galbene?

iulian
4th May 2004, 11:33
1.Da .. avem cei mai multi jucatori tehnici ..
2.Da ..Dinamo arata in acest retur ca o echipa rudimentara
3.Nu ...dar banuiesc ce vrei sa spui...acum inteleg de ce luati voi asa multe cartonase ...nu ca ati juca dur sau mai stiu eu ce...vreti sa spulberati orice acuzatie de blatuiala :drak:

ieppy
4th May 2004, 11:36
Steaua are cei mai multi jucatori tehnici? O fi insa cum spuneam si aia iau galbene, nu? sau pentru ca sunt tehnici nu au voie? Dinamo are multi jucatori tehnici si daca imi spui ca e o echipa rudimentara atunci e clar ca o spui cu reavointa. Ultima parte nu o iau in considerare si stii foarte bine de ce. Continuam maine ca azi nu mai intru ca am treaba la faculta. Distractie placuta in continuare si vezi ce scrii.

Ultras
13th May 2004, 12:12
arbitrii e de kkt. Pardon, care este!

uti2102
13th May 2004, 18:40
Arbitraj de-a dreptul infect la meciul Steaua - FC National din partea lui nenea Farcash, din Targu-Muresh. Trecand peste evidentele penaltiuri neacordate, trebuie subliniat talentul extraordinar al acestui fluierash de a enerva jucatorii shi publicul : decizii aiurea, cartonashe galbene acordate la faza in care nu se impunea asha ceva....etc. Multzumim Craciunescu!

iulian
23rd May 2004, 10:03
Savaniu si Corpodean si-au facut datoria inca o data fata de Dinamo...brava lor :(

uti2102
23rd May 2004, 12:39
Lasa mah Iuliane....Asta e "noroc"! Asha zic dinamovishtii! Eu unul asha "noroc" n-am mai vazut shi nici nu cred k o sa mai vad. Dar asta e, e timp pentru toate.... :ciocan:

iulian
23rd May 2004, 13:02
In acest an arbitri au decis campioana...asta e clar pentru oricine ...rusine

MiG29
23rd May 2004, 13:10
Penibil,absoult penibil.Stiu ca e frustrant sa nu castigi nimic in 3 ani de zile,da totushi voi chiar nu stitzi sa pierdetzi?

iulian
23rd May 2004, 13:12
mig vezi ca Balotesti e aproape...o sa cadeti de sus...de foarte sus ....

iulian
23rd May 2004, 13:15
Penibil,absoult penibil.Stiu ca e frustrant sa nu castigi nimic in 3 ani de zile,da totushi voi chiar nu stitzi sa pierdetzi?
Penibil...asa ziceam si eu...cit despre pierdut...nu stiu cine nu stie ..noj sau Dinamo care face orice ca sa cistige cu orice (arbitru) pret ?
Intrebare buna....deci ? cine nu stie sa piarda ???? :jerk:

MiG29
23rd May 2004, 13:35
N-are rost sa stau sa ma cert cu tine.Locu 2,tot locu2ramane.Shi asta doare:evil:
Oricum eu va felicit ca ati ajuns pe doi.Sincer nu va credeam in stare de o asemenea performanta,mai ales dupa jocul absolut spectaculos practicat in turul campionatului:D

uti2102
23rd May 2004, 20:27
Domnu' Mig, aici e vorba de arbitraj. Daca tu consideri ca ce a fost la TM a fost corect atunci NOI N-AVEM CE DISCUTA CU TINE! Apuca-te de alt sport!

MiG29
23rd May 2004, 23:15
Recunosc a golul a fost din offside,dar a fost la limita si greu de sesizat pentru tusier.De penalty nici vorba.Arbitrajul nu a fost in nici un caz rau-intentionat.Voi asta acuzati,ca v-au furat arbitrii.Sincer oricum nu ma intereseaza ce cred unii sau altii asa ca ...

Si sfaturi d-astea sa dai celor pe care ii cunosti si iti permiti.E frustrant sa iesi mereu pe doi,dar asta nu e o scuza...

uti2102
23rd May 2004, 23:43
Tu citeshti inainte sa scrii?! Te informezi?! N-a zis nimeni ca am fost furatzi de arbitru sau ca am pierdut titlul din cauza lor. L-am pierdut din cauza noastra. Insa e strigator la cer cum Dinamo este impinsa de la spate in asemenea hal. CAPISCI?!

ADelPiero
23rd May 2004, 23:50
daca a vazut cineva meciu Unirea - Rapid ...
si a vazut pe tusierul nAGY cate faze a "facut" pentru rapid ....
nagy .. acest nagy nici nu stiu ce cauta in arbitraj :rosu:

iulian
24th May 2004, 09:29
Daca asistentul sibian Marcel Savaniu are pe constiinta "doar" golul lui Danciulescu, marcat dintr-un ofsaid mai clar decat cel al lui Neaga, din prelungirile partidei Otelul - Steaua (la scorul de 2-2), arbitrul Sorin Corpodean are si partea sa de vina. Mai intai, el a lasat jocul nejustificat de liber si nu le-a acordat cartonase galbene lui Alexa (6' si 22', ambele - faulturi din spate!), A. Dumitru (44'), R. Stancu (45') si nu l-a eliminat pe Basarab Panduru pentru vociferari repetate (18'). Apoi, a vazut o alunecare , a lui Perenyi la Balace (80'), dar nu in careu, unde s-ar fi petrecut ea, ci in afara suprafetei de pedeapsa, dictand, astfel, lovitura libera de la 16 m, in loc de penalty!

gicu
25th May 2004, 00:29
auzi dom'le ce zice la "gazeta". cica 20 de erori pro-Steaua, 9 greseli pro-Dinamo in sezonul asta. ntz, ntz...cum dracu' indraznesc astia sa se lege de "campioana morala"? :D Las' ca vorbeste nea Gigi cu Gardianul si le da o replica pe masura :ciocan:

gicu
25th May 2004, 00:37
Ion Crăciunescu, Preşedintele CCA, a declarat azi că nu considera ca arbitrul Sorin Corpodean a fost părtinitor la meciul Poli AEK Timişoara-Dinamo Bucureşti, scor 1-2, din etapa a XXVIII-a a Diviziei A.
"Pot spune cu certitudine că Sorin Corpodean a vrut să fie imparţial, a vrut să nu favorizeze pe nimeni. Nu am analizat faza care a iscat controverse, dacă a fost sau nu penalti pentru Poli şi nici decizia asistentului Marcel Savaniu de a nu semnaliza ofsaid la al doilea gol al lui Dinamo. Cei doi arbitri şi-au spus punctul de vedere, urmează ca noi să verificăm aceste situaţii. Oricum, per ansamblu, Corpodean nu a dat dovadă de părtinire".
Referitor la declaraţiile oficialilor FC Steaua, care au afirmat că arbitrii au făcut-o pe Dinamo campioană, Crăciunescu a precizat că acestea sīnt nişte lucruri spuse la supărare, lipsite de acoperire.
Ion Crăciunescu a mentionat ca ar trebui luate măsuri īmpotriva preşedintelui grupării Ceahlăul Piatra Neamţ, Gheorghe Ştefan, care l-a īnjurat şi a vrut să-l lovească pe arbitrul partidei cu FC Braşov, Cristian Balas. "Faptele care s-au petrecut acolo sīnt departe de Europa, departe de secolul īn care trăim, departe de fair-play. Sīnt nişte lucruri inacceptabile".

prosport.ro

iulian
25th May 2004, 08:54
Pai atunci de ce declara ca a fost sau nu partinitor corpodean daca inca nu a analizat faza ? bai ce draq ma suntem copii mici ? "nu a fost partinitor dar inca nu am analizat faza" bou e asta !

iulian
25th May 2004, 09:09
auzi dom'le ce zice la "gazeta". cica 20 de erori pro-Steaua, 9 greseli pro-Dinamo in sezonul asta. ntz, ntz...cum dracu' indraznesc astia sa se lege de "campioana morala"? :D Las' ca vorbeste nea Gigi cu Gardianul si le da o replica pe masura :ciocan:
Gicule...cred ca ai citit alta "gazeta" ...iete ce scrie in Gazeta Sporturilor de azi 25.05.2004 :

Finalul de campionat a īncins spiritele īntre Steaua şi Dinamo, principala acuză a celor din Ghencea vizīnd ajutorul primit de "cīini" din partea arbitrilor. Prima concluzie la o analiză făcută asupra greşelilor de arbitraj īn meciurile celor două contracandidate la titlu, Dinamo şi Steaua, scoate īn evidenţă că balanţa erorilor cavalerilor fluierului este favorabilă pentru "cīini", īn timp ce pentru elevii lui Piţurcă este defavorabilă.
Dacă pentru trupa din Ghencea există un oarecare echilibru, de 8 decizii greşite profitīnd pīnă acum steliştii şi de 10 ori fiind victimele gafelor arbitrilor, īn dreptul lui Dinamo cifrele sīnt clar de partea echipei lui Andone. Īntr-un singur meci, din 28 jucate pīnă acum, alb-roşiii au fost dezavantajaţi, cīnd Salomir nu le-a dat un penalty īn meciul cu FC Oradea, cīştigat īnsă de "cīini" cu 3-2. Īn schimb, īn 5 meciuri Dinamo a beneficiat de erorile de arbitraj, īn toate aceste jocuri victoria fiind de partea actualului lider al campionatului.

Asa ca...ciocu mic :jerk:

iulian
25th May 2004, 09:11
Uite CITESTE AICI (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=13736) tot articolul ca sa te luminezi si tu si alti ....

gicu
25th May 2004, 09:34
gazete sunt multe (asta n-a inteles nea Gigi :p).....iar ciocul tau ar trebui sa fie mic, mic...mic de tot :D

In "analiza" gsp sunt multe lucruri ce lipsesc...cum ar fi penalty-ul neacordat lui Dinamo in meciul cu National. Nu cred ca in evz sunt prezentate toate evenimentele...dar e mai aproape de realitate.

Oricum, si cu asta inchei subiectul arbitraj pt. ca vad ca s-au ocupat altii de statistica, nu am de ce sa ma bucur ca arbitrii sunt prosti/slabi. Dinamo a castigat titlul sezonul asta prin joc, atitudine...iar diferenta fata de celelalte (inclusiv Steaua) este data de antrenor.

iulian
25th May 2004, 09:47
Dinamo a castigat titlul sezonul asta prin joc, atitudine...iar diferenta fata de celelalte (inclusiv Steaua) este data de antrenor.
formulare gresita ...corect era : "Dinamo a castigat titlul sezonul asta prin joc, atitudine...iar diferenta fata de celelalte (inclusiv Steaua) este data de arbitru" :ciocan:

Sinn Fein
25th May 2004, 16:22
depinde din ce punct de vedere privitzi...Gazeta va tzine partea Stelei, alte ziare a lui Dinamo
vedetzi si aici:
http://www.evz.ro/sport/?news_id=155728

Sinn Fein
25th May 2004, 16:23
PS: nu tzin nici cu una nici cu alta insa in acest campionat Dinamo a fost peste Steaua la toate capitolele. Merita sa castige.

iulian
26th May 2004, 10:45
Mai multi arbitri au recunoscut ca Ion Craciunescu ii apara in public si ii critica aspru in particular. Seful CCA merge cam departe cu prima parte, cea a aparatului in public, riscand sa isi strice el imaginea pentru o vina ce ii apartine doar pe jumatate. Dupa ce oficialii Stelei au acuzat ca echipa din Ghencea a pierdut campionatul din cauza arbitrilor, Ion Craciunescu s-a simtit obligat sa ii ia apararea lui Sorin Corpodean, cel care a oficiat in partida Poli AEK Timisoara - Dinamo. "Ne-am pastrat tot timpul tinuta impartiala. Sorin Corpodean este, de asemenea, nepartinitor". In ultimele zile, greselile de arbitraj au fost amintite de fiecare jurnal care are rubrica de sport. Lista erorilor il contrazice pe valcean, Sorin Corpodean gresind de trei ori in favoarea lui Dinamo si de doua ori impotriva Stelei. Bineinteles, situatiile enumerate nu duc neaparat la concluzia ca Sorin Corpodean a gresit intentionat, manat de cine stie ce motivatii. Ar fi foarte grav daca s-ar fi intamplat asa. Este, insa, o potrivire foarte ciudata ca Dinamo a avut numai de castigat de pe urma arbitrajului, iar Steaua a fost nedreptatita!
Greseli in favoarea lui Dinamo
Dinamo-Steaua 2-1: Nu l-a eliminat pe Alexa la o intrare dura asupra lui Neaga.

Farul-Dinamo 1-2: Nu a dictat fault la o intrare asupra "marinarului" Gurita, in faza premergatoare actiunii din care Dinamo a obtinut penalty-ul pentru victorie.

Poli AEK-Dinamo 1-2: A dat fault in afara careului la o interventie in suprafata proprie de pedeapsa a lui Perenyi. (sursa: "Pro Sport", 25.05.04)

Greseli impotriva Stelei
Steaua-FC Brasov 4-0: Nu a acordat un penalty pentru "militari".

FC Arges-Steaua 0-0 Nu l-a eliminat pe "pitesteanul" Vladoiu. (sursa: "Gazeta Sporturilor", 25.05.04)

iulian
26th May 2004, 11:47
Continuă controversa pe marginea golului īnscris sīmbătă de Dănciulescu la Timişoara, graţie căruia Dinamo s-a desprins la 2-0, pentru ca īn final să cīştige cu 2-1 şi să-şi păstreze avantajul faţă de Steaua. Lăsīnd faza să curgă, asistentul Savaniu susţine că a procedat corect cīnd n-a semnalizat ofsaid la vīrful bucureştean deoarece īntre acesta şi fundaşul lui Poli care-l talona, Bătrīnu, n-a văzut "nici o fantă de lumină". Şi cum un instructor FIFA, venit recent la Bucureşti, le-a recomandat arbitrilor noştri ca īn astfel de situaţii să dea credit atacanţilor, Savaniu n-a socotit de cuviinţă că trebuie să ridice fanionul.

Aparţinīnd spaniolului Fernando Tresaco, indicaţia amintită vine să nuanţeze cazurile īn care atacantul şi apărătorul se găsesc pe aceeaşi linie, cīnd nici nu se semnalizează, nici nu se fluieră ofsaid. Pe de altă parte īnsă, cīt regulamentul nu s-a schimbat, Legea 11 emisă de International Board precizīnd că "un jucător se află īn poziţie afară din joc atunci cīnd este mai aproape de linia porţii adverse decīt mingea şi decīt penultimul adversar", el nu-i poate servi lui Savaniu. Pentru că Dănciulescu se afla chiar īntr-o asemenea poziţie. Desigur, īi rămīnea tuşierului să sesizeze asta şi n-a sesizat, ceea ce nu-i scuză īnsă greşeala, oricīt s-ar strădui asistentul sibian să ne convingă de contrariu. Tocmai din acest motiv aducerea īn discuţie a "fantei de lumină", alibi invocat de parcă fotbalul ar fi o ştiinţă exactă, e nu doar ipocrită, ci şi comică.

Sinn Fein
26th May 2004, 13:00
gazeta oricum e un ziar PRO-Steaua, indiferent ce ar comenta ei despre impartzialitate, si se observa si de catre fani ai altor echipe. vei gasi insa si alte analize, zic eu pertinente, care nu mai tzin partea Stelei cum face gazeta. am mai spus, dreptatea e la dinamo daca esti dinamovist si la steaua daca esti stelist.

Ev Zilei, 25 mai:

"20 de erori pro-Steaua, 9 greseli pro-Dinamo

Pornind de la acuzatiile conducatorilor stelisti, “Evenimentul zilei” a facut ieri un bilant al celor 28 de etape scurse din actualul campionat, cautind greselile de arbitraj majore comise in favoarea sau impotriva echipelor Dinamo si Steaua. In calcul au fost luate cronicile meciurilor aparute in presa. Contabilizarea erorilor a scos in evidenta 9 erori mari in favoarea dinamovistilor si 5 impotriva lor. In acelasi timp, “fluierasii” au gafat decisiv de 20 de ori pentru stelisti si de 10 ori i-au dezavantajat. Erori capitale inseamna, in acest caz, deciziile care s-au soldat cu goluri sau au influentat decisiv soarta partidelor respective.
Bilantul este elocvent si nu necesita prea multe comentarii. Steaua, echipa care acum pune pierderea campionatului pe seama arbitrajului, a fost, de fapt, beneficiara a acestuia! Arbitrii au indesat in desaga “militarilor” mai multe puncte decit in cea a “ciinilor rosii”. Tabelul alaturat va reda sinusoida prestatiilor avute de “oamenii in negru” si sugereaza ca, in cazul unor arbitraje ideale, diferenta dintre Dinamo si Steaua ar fi fost mai mare de patru puncte! In acest context, tinguirile din Ghencea par menite, mai degraba, sa camufleze incompetenta conducerii tehnice a gruparii care defila, odinioara, in fotbalul romanesc.
Nu cred ca soarta titlului a fost decisa de arbitri, ci, mai degraba, de cele doua semiesecuri ale noastre cu Ceahlaul si Otelul

Adrian Neaga (atacant, Steaua)
" Nu arbitrajul a facut diferenta, ci jocul"
Florentin Petre (fundas, Dinamo)
“Se vede ca Dinamo a fost ajutata de arbitri, dar sper ca la anul noi sa fim cei ajutati”
Mirel Radoi (fundas, Steaua)
“Nu arbitrajul a decis titlul. Hai sa ne vedem de greselile noastre. Au fost erori interne, care au facut sa pierdem meciuri in care aveam avantaj”
Emeric Ienei (fost antrenor)

Etapa 1
FC Arges-Dinamo 2-1
Arbitraj bun
Steaua-FC Brasov 4-0
Pompiliu Stoica marcheaza golul patru din ofsaid

Etapa 2
Dinamo-FC Oradea 1-0
In minutul 61, “centralul” Tiberiu Lajos nu acorda penalty pentru gazde, la un fault in careu al lui Florin Lazar asupra lui Florentin Petre
Rapid-Steaua 1-1
Se consemneaza erori ale arbitrilor-asistenti. La cea mai grava dintre acestea, Nicolae Marodin anuleaza gresit, pe motiv de ofsaid, in minutul 51, un gol marcat de Florin Bratu

Etapa 3
Steaua-Dinamo 1-0
Ambele echipe acuza arbitrajul lui Marian Salomir, fara a avea insa dreptate

Etapa 4
Dinamo-FC National 4-1
Arbitraj corect
Petrolul-Steaua 1-1
Stelistii Radoi si Aliuta trebuiau eliminati de arbitrul Ionica Serea pentru vina de a-si fi lovit adversarii cu pumnul

Etapa 5

Otelul-Dinamo 0-0
In minutul 65, galatenii au reclamat gol la o lovitura de cap a lui Victoras Iacob, pe care portarul Gregory Delwarte a scos-o la limita. 12 minute mai tirziu, faza similara la poarta gazdelor, cu Danciulescu si Ghionea in rolurile principale
Steaua-”Poli” AEK 2-0
Rezultat neinfluentat de arbitri

Etapa 6
Dinamo-FCM Bacau 7-3
Fara probleme
Apulum-Steaua 0-0
Arbitraj corect

Etapa 7
Univ. Craiova-Dinamo 0-1
Joc neinfluentat de arbitri
Steaua-Ceahlaul 2-0
Meci fara probleme

Etapa 8

Dinamo-Farul 3-2
Arbitraj corect
FC Arges-Steaua 0-0
Jean Vladoiu, de la gazde, trebuia eliminat in minutul 41, pentru un fault “criminal” la Mirel Radoi

Etapa 9

FC Brasov-Dinamo 3-4
In prima repriza, cind scorul era egal, “asistentul” Marcel Savaniu greseste impotriva oaspetilor, oprindu-l pe Danciulescu pentru un ofsaid inexistent, intr-un moment cind dinamovistul scapase singur pe contraatac. In acelasi meci, FC Brasov a primit corect un penalty din partea lui Sorin Corpodean
Steaua-FC Oradea 2-1
La scorul de 0-0, “tusierul” Cornel Avram - care a debutat la acest joc - l-a oprit gresit pe oradeanul Bogdan Vrajitoarea. Atacantul interceptase mingea la o greseala a lui Radoi si scapase singur spre poarta

Etapa 10

Dinamo-Rapid 3-4
Arbitraj bun
Steaua-Gloria 4-1
“Centralul” Viorel Anghelinei a gresit intr-un singur sens. In minutul 42, Rachita l-a faultat pe Mindrean, bistriteanul fiind in situatie iminenta de gol, dar se dicteaza lovitura libera pentru Steaua! In minutul 51, arbitrul inventeaza o lovitura libera din care gazdele se desprind la 2-1. In minutul 68, Bostina ramine nesanctionat dupa un fault foarte dur, “talpa” la Mindrean

Sinn Fein
26th May 2004, 13:04
Etapa 11

Gloria-Dinamo 1-1
Arbitraj corect
FC National-Steaua 0-1
Adrian Neaga marcheaza golul decisiv dintr-un penalty dubios, in al patrulea minut de prelungiri. Dupa meci, gazdele declanseaza un scandal urias. “Arbitrul Alexandru Tudor si-a batut joc de noi!”, a acuzat Cosmin Olaroiu

Etapa 12

Petrolul-Dinamo 0-1
Arbitraj bun
Steaua-Otelul 2-0
Arbitraj bun

Etapa 13

Dinamo-”Poli” AEK 4-2
Tusierul Daniel Burloiu a validat golul al treilea al gazdelor, desi Ianis Zicu se afla in ofsaid cind a marcat
FCM Bacau-Steaua 0-0
La finalul jocului a izbucnit o incaierare pe teren, intre Florin Petcu si Mirel Radoi. Ambii au primit cartonas rosu de la Viorel Anghelinei, dar liga i-a iertat

Etapa 14

Apulum-Dinamo 0-1
“Centralul” Cristi Balaj trebuia sa-l elimine pe Dan Alexa in minutul 82. La acea faza, dinamovistul a intrat intr-o altercatie cu Ovidiu Maier. Cartonas rosu a vazut doar mijlocasul ardelenilor
Steaua-Univ. Craiova 2-0
Arbitrul Ionica Serea i-a eliminat, la scorul de 0-0, pe Pavel Badea si Mariko Daouda. Ambele cartonase rosii au fost meritate

Etapa 15

Dinamo-Ceahlaul 7-0
Arbitrul Viorel Anghelinei a gresit pentru Dinamo chiar in debutul meciului, cind l-a eliminat usor pe Nohai
Farul-Steaua 2-1
Cristi Balaj trebuia sa-l elimine pe constanteanul Bogdan Onut in minutul 86, cind acesta i-a pus o talpa lui Radoi. De asemenea, lovitura libera din care gazdele au egalat a fost inventata de baimarean

Etapa 16

Dinamo - FC Arges 3-0
Arbitrajul n-a influentat rezultatul
FC Brasov - Steaua 0-1
In minutul 55, Mirel Radoi l-a faultat in careu pe Mihai Baicu, dar arbitrul Augustus Constantin a inchis ochii

Etapa 17

FC Oradea - Dinamo 2-3
“Ciinii rosii” l-au acuzat pe arbitrul Marian Salomir ca nu le-a acordat un penalty clar la Danciulescu, in minutul 39
Steaua - Rapid 3-3
Asistentul Cristian Nica a anulat pe motiv de ofsaid golul marcat de Mirel Radoi in minutul 24. “Militarii” au protestat vehement dupa aceasta decizie

Etapa 18

Dinamo - Steaua 2-1
Cu toate ca au sarit ca arsi la finalul meciului, stelistii au recunoscut ca arbitrajul lui Sorin Corpodean a fost corect

Etapa 19

FC National - Dinamo 2-0
Meci fara probleme de arbitraj
Steaua - Petrolul 2-1
Arbitrul Anton Helesteanu a anulat un gol valabil marcat de stelistul Sorin Paraschiv, in minutul 7. “Centralul” din Iasi a acordat gresit un penalty pentru Petrolul, la scorul de 2-1, dar Vasile Ghindaru a ratat

Etapa 20

Dinamo - Otelul 2-0
Nimic de reprosat arbitrilor
“Poli” AEK - Steaua 1-8
Arbitrul Augustus Constantin n-a acordat o lovitura de pedeapsa oaspetilor in minutul 8, dupa un contact intre Irinel Voicu si Nicolae Dica. In minutul 10, Mihaita Nesu l-a faultat in careu pe Dan Balauru, dar nu s-au dat penalty si cartonas rosu

ev zilei 25 mai

Sinn Fein
26th May 2004, 13:05
Etapa 21

FCM Bacau - Dinamo 0-0
N-au existat probleme de arbitraj
Steaua - Apulum 4-1
Oaspetii au primit un penalty in minutul 11, dar arbitrul Robert Dumitru nu l-a eliminat pe stelistul George Ogararu

Etapa 22

Dinamo - Universitatea Craiova 2-1
Ionica Serea a recunoscut ca a gresit cind n-a acordat un penalty pentru oaspeti, dupa un fault comis asupra lui Vigariu. De asemenea, “centralul” din Focsani nu l-a eliminat pe dinamovistul Cosmin Barcauan, la scorul de 0-0
Ceahlaul - Steaua 1-1
Asistentul constantean Aurel Onita a semnalizat eronat un ofsaid intr-o faza in care Lucian Burdujan a scapat singur, in minutul 83. Brigada condusa de Marian Salomir a fost acuzata vehement de Gheorghe Stefan

Etapa 23

Farul - Dinamo 1-2
Constantenii au acuzat faptul ca Sorin Corpodean n-a dictat un fault asupra lui Gurita, in faza care a precedat actiunea din care Dinamo a obtinut penalty-ul decisiv.
Steaua - FC Arges 4-0
“Militarii” ar fi trebuit sa beneficieze de un penalty in minutul 7, la un contact Dinita - Chita. Primul gol al stelistilor a fost marcat de Mirel Radoi, dupa o faza in care Valeriu Rachita a faultat in atac

Etapa 24

Dinamo - FC Brasov 1-0
Atacantul Claudiu Niculescu a fost eliminat si l-a acuzat pe arbitrul Marian Salomir ca “a purtat un tricou ros-albastru”.
FC Oradea - Steaua 0-3
Arbitrul Ionica Serea a avut multe decizii eronate, in defavoarea ambelor echipe, dar nici una in faze decisive. Ambele formatii ar fi trebuit sa beneficieze de cite un penalty

Etapa 25

Rapid - Dinamo 2-3
Fara probleme majore de arbitraj
Gloria - Steaua 0-2
Sorin Corpodean a arbitrat permisiv, dar n-a avut nici o eroare majora

Etapa 26

Dinamo - Gloria 3-0
Arbitrajul lui Tiberiu Lajos a fost bun
Steaua - FC National 2-0
Gheorghe Farcas i-a refuzat Stelei doua lovituri de pedeapsa. Primul gol al Stelei, marcat de Neaga in minutul 63, a fost la limita regulamentului, “bancarii” acuzind joc periculos la interventia stelistului in fata portarului Marius Popa. Dupa acest meci, Farcas a renuntat la arbitraj

Etapa 27

Dinamo - Petrolul 5-0
Arbitraj fara cusur.
Otelul - Steaua 2-2
Asistentul Cristian Nica a indicat eronat ofsaid la doua faze in care galatenii Danut Oprea (min. 40) si Iulian Apostol (min. 81) scapasera singuri cu portarul oaspetilor

Etapa 28

“Poli” AEK - Dinamo 1-2
Asistentul Marcel Savaniu n-a indicat ofsaid la golul doi al dinamovistilor, marcat de Danciulescu in minutul 64. “Centralul” Sorin Corpodean a refuzat sa acorde un penalty gazdelor, la un duel intre Szabolcz Perenyi si Silviu Balace.
Steaua - FCM Bacau 1-0
Arbitraj bun

ev zilei 25 mai

Mariusmadmax
2nd June 2004, 04:05
INCREDIBIL !!!!!!!!!!
Craciunescu a spus ca cel mai bun arbitru din A este :
Sorin Scorpodean , omul campionatului !

Dansan
2nd June 2004, 11:42
"INCREDIBIL !!!!!!!!!!
Craciunescu a spus ca cel mai bun arbitru din A este :
Sorin Scorpodean , omul campionatului !"
__________________


Da ...JENANT ...Nu suporta comentariu...

suporter-I-S
2nd June 2004, 17:20
daca te uiti in topul arbitrilor sunt numai mercenarii care au stricat - "involuntar" fireste - majoritatea derbyurilor si care au arbitrat majoritatea meciurilor in care una din echipe trebuia neaparat sa castige.
RUSINE CRACIUNESCU!!!! te credeam ceva mai obiectiv si mai drept

iulian
2nd June 2004, 18:48
Sorin Corpodean nu va fi delegat in ultima etapa a acestui campionat, arbitrul din Alba Iulia trimitandu-i o scrisoare lui Ion Craciunescu in care l-a rugat pe valcean sa il lase pe dinafara pentru meciurile de maine. "El a fost foarte afectat de evenimentele de la Timisoara, nu atat pentru ce s-a intamplat in teren, cat pentru comentariile de dupa", a anuntat, ieri, intr-o conferinta de presa, conducatorul arbitrilor. Craciunescu a fost de parere ca "centralul" a gresit la faza in care a fluierat un fault in afara careului dinamovist: "Pentru a nu crea imaginea ca avantajeaza pe cineva, Corpodean a dictat fault. Nu trebuia sa fluiere nimic, pentru ca nu a existat nici o infractiune. Daca a oprit jocul, ar fi fost normal sa acorde lovitura de la 11 m". Seful CCA l-a catalogat pe Corpodean drept cel mai bun arbitru al campionatului 2003-2004, pentru ca "a creat cele mai putine probleme", si si-a exprimat regretul ca acesta a suferit o asemenea lovitura la moral pe final: "Imi pare rau de el. Este unul dintre arbitrii cei mai talentati si care poate face cel mai mult".

iulian
2nd June 2004, 18:49
1. Sorin Corpodean - a ajutat de 3 ori pe Dinamo (cu Steaua - acasa, cu Farul - in deplasare si cu Poli AEK - d.) si a dezavantajat-o de 2 ori pe Steaua (cu Dinamo - d. si cu FC Arges - d.).

2. Cristi Balaj - a dezavantajat-o, o data, pe Steaua (cu Farul - d.)

3. Alexandru Tudor

S.O.S.
4th June 2004, 20:26
Inca o data acest oltean fara pic de caracter le-a atatat celorlalti arbitrii cum trebuie sa fie arbitrata dinamo, echipa MINISTERULUI DE INTERNE. Pt. ca desemnare lui corpodean ca cel mai bun arbitru, asta inseamna. Este inadmisibil ca dupa ce in 3 partide in care i-a favorizat pe militienii Barcauan@comp, Corpodean sa fie considerat, repet, cel mai bun arbitru din tara. De fapt acest este un semnal prin care se da dreptul fluierasilor s-o avantajeze pe fata pe campioana blaturilor si arbitrajelor.
RUSINE CRACIUNESCU!!!! RUSINE FRF PENTRU CA AI PUS IN FRUNTEA ARBITRAJULUI UN ASEMENEA OM!!!!

Thanya
4th June 2004, 21:23
Eshti bolnav...serios.

Mariusmadmax
5th June 2004, 01:56
Inca o data acest oltean fara pic de caracter le-a atatat celorlalti arbitrii cum trebuie sa fie arbitrata dinamo, echipa MINISTERULUI DE INTERNE. Pt. ca desemnare lui corpodean ca cel mai bun arbitru, asta inseamna. Este inadmisibil ca dupa ce in 3 partide in care i-a favorizat pe militienii Barcauan@comp, Corpodean sa fie considerat, repet, cel mai bun arbitru din tara. De fapt acest este un semnal prin care se da dreptul fluierasilor s-o avantajeze pe fata pe campioana blaturilor si arbitrajelor.
RUSINE CRACIUNESCU!!!! RUSINE FRF PENTRU CA AI PUS IN FRUNTEA ARBITRAJULUI UN ASEMENEA OM!!!!

A fost "minarie" ...
vacalerii fluierului au facut acest clasament !

Ce a spus Craciunescu despre Corpodean , este o PALMA zdravana pe obrazul Timisoarei , si al Stelei !

Nu vi se pare ciudata numirea unui arbitru tinar , si fara experienta , la meciul dintre Ceahlaul si Dinamo - meci ce promitea sa fie un ... fierbinte ? :D
Stia el ce stia !

suporter-I-S
5th June 2004, 11:22
pai craciunescu si-a pus in top mercenarii (in frunte cu corpodean). ca doar nu era sa primeasca felicitari si aprecieri un arbitru care a arbitrat corect (cu toate ca nu prea a fost asa ceva) in defavoarea unui arbitru ascultator care a arbitrat mereu "asa cum trebuie"
acum ca a mai crescut putin calitatea fotbalului, Craciunescu - da-ne sansa de a vedea un fotbal frumos nestricat de arbitri, un fotbal corect!!!

ADelPiero
5th June 2004, 22:48
Craciunescu... sclav e un termen cam dur :)
oricum, impreuna cu cORPODEAN .... fac o echipa perfecta ... fara ei dinamo nu castiga titlul ... :mda:

Mariusmadmax
8th June 2004, 05:09
cel mai prost arbitraj de multi ani incoace :
- fante de lumina : Savaniu ( POLI - Dinamo )
- greseli recunoscute si NESANCTIONATE !!!! : Serea ( Dinamo - Craiova )
- retrageri din arbitraj pe motiv de competenta : Farcas ( greseli impotriva lui Steaua )
- faze identice judecate diferit : suturi spre poarta ( goluri ) cu jucatori pe traiectorie ...
- greseli care viciau rezultate/ ierarhii , iar arbitrii au fost considerati ... arbitrii anului : Corpodean si Balaj

TOTUL pro DINAMO !

iulian
19th June 2004, 10:25
... Regina schioapa, campioana en-titre a Europei, a fost salvata de la repetarea rusinii din Mondialul asiatic de catre Destin (in finalul halucinant cu Anglia si in ultimele secunde ale confruntarii cu croatii!), insa si de arbitrul Kim Milton Nielsen (Kim Ir Sen, vorba unui mucalit!), "prietenul" nostru de la Ljubljana, care n-a sanctionat hentul lui Trezeguet, ce se vedea si din satelit, la marcarea golului egalizator al francezilor! Greseala impardonabila a asa-zisului "cavaler" al fluierului, in fapt un pirat al arbitrajului, nu-i singulara, din pacate, si nici intamplatoare. Pentru exemplificare, sa privim o lista care ar putea fi pusa ca "Erata" la acest turneu final...

...Spaniolul Gonzales nu a acordat un penalty, macar la unul dintre cele doua faulturi ale lui Cannavaro asupra lui Tomasson, si tot "toreadorul" iberic nu l-a eliminat pe Totti, daca nu pentru "scuiparea" pedepsita cu trei etape de catre UEFA, macar pentru intrarea criminala, vizibila si din subteranele Vaii Jiului... Portughezul Batista n-a acordat doua penalty-uri pentru croati in disputa cu descultii din Tara Cantoanelor, pentru ca, desigur, una este sa ai conturi si vacante in Elvetia, si alta, la ****, Split sau Zagreb...Un norvegian anonim, caruia nordicii ii zic Hauge, probabil de la hau-hau, l-a eliminat gratuit pe portarul rus, la finele primului act, tocmai in meciul gazdelor, care trebuiau ajutate... Ca ultimul exemplu sa fie acest Kim, un obisnuit al vicierilor de rezultat, care, impreuna cu norvegianul amintit, pateaza onoarea impecabila a celor din Nord. Cum toate greselile s-au comis in favoarea granzilor, orice disertatie despre hotie devine inutila!

...Marile gafe de arbitraj pomenite, plus altele mai marunte, dar penibile, obliga sa ne revizuim atitudinea fata de arbitrii romani. Cu precizarea ca, la Euro 2004, "fanta de lumina" n-a fost amintita de nimeni, iar "fenta" de la golul lui Trezeguet, cu jenantele "impresii" academice de tipul "daca nu intentiona sa joace mingea cu mana", intr-o faza in care cand mulatrul francez si-a creat un avantaj decisiv, nu reprezinta decat sofisme ale "ciracilor lui Craciunescu", in stare sa-i concureze pe ilustrii Protagoras, Gorgias si Hippias, filozofi, si nu fotbalisti!

Thanya
22nd June 2004, 21:20
Yeah...ce plictisitor

WildSkander
2nd August 2004, 15:16
Bravo Gigi ! Felicitari ! Ai recunoscut de 2 ori la Recursul Etapei ! Si anume ca se impunea penalty clar pentru Gloria si eliminarea fundasului stelist Ghionea la faultul de ultim aparator in careu impotriva lui Negrean. ATENTIE, SCORUL ERA steaua-gloria 0-0 !!!!
Cand toti antidinamovistii din presa si televiziuni ne desfiinteaza, Gigi spune adevarul si la faza in care a fost presupusul fault al lui Alistar impotriva atacantului constantean. Becali recunoaste franc, ca, constanteanul a faultat primul punand mana pe Alistar. Bineinteles ca Antena 1 a gasit de cuviinta sa se filmeze numai mana lui Alistar, asta desigur pentru ca ciclopul ala de ioanitoaia ne iubeste de numai poate !
Dinamo a jucat super prost la Constanta. Dar nu a fost ajutata de Salomir ala care este mai stelist decat multi dintre voi si care ne-a mancat mereu cand ne-a arbitrat. Salomir sa favorizeze pe DINAMO, pai asta este cea mai tare poanta a anului !
In schimb presa nu face atat taraboi pentru cum a castigat echipa mult preaveselului zenga (prietenii stiu de ce :cool: ). Pai faultul grosolan al lui Ghionea il vede si seful vostru spiritual si se vede si de pe portavionul USS Eldridge !!!!

Ioca10
2nd August 2004, 15:46
Gigi a precizat la un momendat ca el este doar patron nu si un fin cunoscator!

WildSkander
2nd August 2004, 16:05
Si tu ce esti ba ricutza, copilul lui ioanitoaia si calinescu :)

S.O.S.
2nd August 2004, 17:38
Bravo Gigi ! Felicitari ! Ai recunoscut de 2 ori la Recursul Etapei ! Si anume ca se impunea penalty clar pentru Gloria si eliminarea fundasului stelist Ghionea la faultul de ultim aparator in careu impotriva lui Negrean. ATENTIE, SCORUL ERA steaua-gloria 0-0 !!!!
Cand toti antidinamovistii din presa si televiziuni ne desfiinteaza, Gigi spune adevarul si la faza in care a fost presupusul fault al lui Alistar impotriva atacantului constantean. Becali recunoaste franc, ca, constanteanul a faultat primul punand mana pe Alistar. Bineinteles ca Antena 1 a gasit de cuviinta sa se filmeze numai mana lui Alistar, asta desigur pentru ca ciclopul ala de ioanitoaia ne iubeste de numai poate !
Dinamo a jucat super prost la Constanta. Dar nu a fost ajutata de Salomir ala care este mai stelist decat multi dintre voi si care ne-a mancat mereu cand ne-a arbitrat. Salomir sa favorizeze pe DINAMO, pai asta este cea mai tare poanta a anului !
In schimb presa nu face atat taraboi pentru cum a castigat echipa mult preaveselului zenga (prietenii stiu de ce :cool: ). Pai faultul grosolan al lui Ghionea il vede si seful vostru spiritual si se vede si de pe portavionul USS Eldridge !!!!

Ceea ce tu ai uitat sa ne spui este faptul ca Gigi a spus ca ar fi fost penalty daca Anghelinei nu gresea putin inainte de aceasta faza, cand nu a dat fault la Fl. Dumitru. Daca arbitrul sanctiona aceea faza, penalty-ul care intr-adevar trebuia dat, nu mai exista. Adica ce-ai dori tu ca arbitrul sa greseasca impotriva Stelei, dar a Gloriei nu. Uite ca se poate intampla si asa. Si bine a facut, pt. ca efectiv putea sa vicieze rezultatul.
Cat priveste meciul Farul- Dinamo, Salomir a gresit intr-o singura directie. Si ceea s-a numit Dinamo, care a fost iertata de un penalty, de alti doi jucatori eliminati, Margaritescu, acest Alexa II la rupt picioare, care a intrat cu crampoanele la sfarsitul reprizei I pe genunchiul adversarului, prelicritand integritatea jucatorului constantean, dar Salomir a dat doar fault, nesactionand cum se cuvenea, respectiv cu rosu intrarea criminala a dinamovistului. Al doilea a fost Burca, care l-a faultat extrem de dur pe Senin si merita al doilea galben, dar Salomir a dat fault pt. Dinamo. Ca sa nu mai vorbim de golul perfect regulamentar al Farului.

WildSkander
2nd August 2004, 17:48
Admirator de crini gingasi si feminini, Salomir se antrena in treningul stelei si alerga la stana, tu chiar nu intelegi ca Salomir asta pe unde ne apuca pe acolo ne-o trage. Cate scandaluri nu a provocat Salomir cand a arbitrat pe DINAMO, mereu defavorabil !
Ce fault bai nene ! A fost 11 metri evident, ma iei cu faulturi precedente, pai ce eu daca te faultez pe tine la un meci si peste nu stiu cate nspe mii de faze mi-o tragi in careu, nu este 11 metri ?
Cei care striga cel mai rau hotii, sunt aia care fura de fapt ! Si ati inceput exact din primul meci, si voi ati fost ajutati clar, jucati si acasa, ce haos era daca steaua avea 0-1 si juca in 10 oameni !



Ceea ce tu ai uitat sa ne spui este faptul ca Gigi a spus ca ar fi fost penalty daca Anghelinei nu gresea putin inainte de aceasta faza, cand nu a dat fault la Fl. Dumitru. Daca arbitrul sanctiona aceea faza, penalty-ul care intr-adevar trebuia dat, nu mai exista. Adica ce-ai dori tu ca arbitrul sa greseasca impotriva Stelei, dar a Gloriei nu. Uite ca se poate intampla si asa. Si bine a facut, pt. ca efectiv putea sa vicieze rezultatul.
Cat priveste meciul Farul- Dinamo, Salomir a gresit intr-o singura directie. Si ceea s-a numit Dinamo, care a fost iertata de un penalty, de alti doi jucatori eliminati, Margaritescu, acest Alexa II la rupt picioare, care a intrat cu crampoanele la sfarsitul reprizei I pe genunchiul adversarului, prelicritand integritatea jucatorului constantean, dar Salomir a dat doar fault, nesactionand cum se cuvenea, respectiv cu rosu intrarea criminala a dinamovistului. Al doilea a fost Burca, care l-a faultat extrem de dur pe Senin si merita al doilea galben, dar Salomir a dat fault pt. Dinamo. Ca sa nu mai vorbim de golul perfect regulamentar al Farului.

S.O.S.
2nd August 2004, 18:07
Ce fault bai nene ! A fost 11 metri evident, ma iei cu faulturi precedente, pai ce eu daca te faultez pe tine la un meci si peste nu stiu cate nspe mii de faze mi-o tragi in careu, nu este 11 metri ?

Citeste atent, poate pricepi. Faultul la Fl. Dumitru a fost putin inainte de faza penalty-ului. Daca Anghelinei sanctiona aceea infractiune, care s-a intamplat, repet, cu cateva secunde inainte, n-ar mai fi existat faza penalty-ului. Pricepi? Acest lucru a spus si Gigi in emisiune, iar Ioanitoaia a confirmat ca asa a fost.
La voi a fost jaf in toata regula. Daca Salomir, acelasi, care in turul campionatului trecut, in meciul Steaua-Dinamo 1-0, trebuia sa-l elimine pe Burca in 2 randuri, dar l-a eliminat pe Curt la prima infractiune, doar, doar Dinamo v-a egala, nu facea jaful pe care l-a facut sambata seara la Constanta, fara 3, 4 goluri nu scapati. Asa sa-i spuneti multumesc ca nu v-au umilit constantenii si inca mai aveti nitel moral la pentru meciul de miercuri.

WildSkander
2nd August 2004, 18:48
Lasa-ma bai nene ca o intorci ca la Ploiesti ! Lasa-ma cu interpretarile lui ioanitoaia, REZULTATUL MECIULUI steaua-GLORIA A FOST VICIAT !
Si daca spui tu ca salomir a ajuns sa traga cu DINAMO, apoi inseamna ca esti paralel cu fotbalul si te uiti si tu la primul campionat din viata ta !
Diferenta este ca degeaba il invinuiti pe Salomir Stelistul, noi am pierdut oricum, dar voi nene erati acum la -3 in clasamentul adevarului, asta este diferenta, sau tu nu o remarci !
CEI CARE STRIGA HOTII SUNT DE FAPT CEI CARE FURA MAI MULT !




Citeste atent, poate pricepi. Faultul la Fl. Dumitru a fost putin inainte de faza penalty-ului. Daca Anghelinei sanctiona aceea infractiune, care s-a intamplat, repet, cu cateva secunde inainte, n-ar mai fi existat faza penalty-ului. Pricepi? Acest lucru a spus si Gigi in emisiune, iar Ioanitoaia a confirmat ca asa a fost.
La voi a fost jaf in toata regula. Daca Salomir, acelasi, care in turul campionatului trecut, in meciul Steaua-Dinamo 1-0, trebuia sa-l elimine pe Burca in 2 randuri, dar l-a eliminat pe Curt la prima infractiune, doar, doar Dinamo v-a egala, nu facea jaful pe care l-a facut sambata seara la Constanta, fara 3, 4 goluri nu scapati. Asa sa-i spuneti multumesc ca nu v-au umilit constantenii si inca mai aveti nitel moral la pentru meciul de miercuri.

S.O.S.
2nd August 2004, 20:11
Din pacate nu pricepi nimic. Pacat ca-ti pierzi timpul uitandu-te la fotbal.

corinutza_88
2nd August 2004, 20:45
dupa razboi multi viteji se arata!
si daca recunoaste se mai poate face ceva???!!!

uti2102
2nd August 2004, 23:58
Bai Wild, viciat se cheama shi rezultatul meciului de la Constantza... :p ...trebuia 2-0 shi nu 1-0 dak nenea Salomir vedea penaltiul ala.

Pustoai-k
3rd August 2004, 00:24
Nu a dat penalty pt Gloria! :(

WildSkander
3rd August 2004, 10:20
Efectul a fost ca steaua a castigat 3 puncte, cand de fapt existau sanse mari sa fie la -3, daca ghionea era eliminat si se dadea penalty pentru Gloria.
Ca era 1-0 sau 2-0 pentru Farul, era in fapt aceeasi chestie pentru DINAMO.




Bai Wild, viciat se cheama shi rezultatul meciului de la Constantza... :p ...trebuia 2-0 shi nu 1-0 dak nenea Salomir vedea penaltiul ala.

iulian
3rd August 2004, 10:39
Mai Craciunescu 2 ...faci si tu la fel ca ala ? Conform declaratiilor lui la Steaua a fost 11 metri clar (corect zic si eu) dar la Dinamo faultul lui Alistar asupra lui Liviu Mihai nu a fost suficient de clar pentru a se dicta penalty!?!?!?
Clar...recunosc ...la Steaua arbitrul a gresit trebuia sa dea 11 metri dar la voi a fost si mai clar pupalas...(ca sa nu mai vorbim ca la Steaua asta este singura fava litigioasa de care puteti voi spune ceva...pe cand la Farul -Dinamo tot arbitrajul a fost pro-Dinamo )

WildSkander
3rd August 2004, 10:48
Daca era asa, apoi Naidin putea foarte bine sa ramana in teren ! Esti foarte subiectiv cand spui ca Salomir a tras cu Dinamo.Vino in NG sa vezi cum il injuram pe Salomir mereu pentru ca este un hot care mereu a facut jocul stelei.
Si in meciul cu Farul ne-a dat un om afara, si-a facut omul partitura, daca avea suflet dinamovist inchidea ochii, Liviu Mihai a pus mana primul pe Alistar, iar la Cristi Munteanu se putea da fault la portar, sau la fel de bine se putea da gol.
LA steaua INSA, A FOST REZULTAT VICIAT !



Mai Craciunescu 2 ...faci si tu la fel ca ala ? Conform declaratiilor lui la Steaua a fost 11 metri clar (corect zic si eu) dar la Dinamo faultul lui Alistar asupra lui Liviu Mihai nu a fost suficient de clar pentru a se dicta penalty!?!?!?
Clar...recunosc ...la Steaua arbitrul a gresit trebuia sa dea 11 metri dar la voi a fost si mai clar pupalas...(ca sa nu mai vorbim ca la Steaua asta este singura fava litigioasa de care puteti voi spune ceva...pe cand la Farul -Dinamo tot arbitrajul a fost pro-Dinamo )

iulian
3rd August 2004, 10:56
baietica...se pare ca nu vrei sa intelegi.
Ce umilinta mai mare poate sa fie pentru voi cand nici atunci cand esti ajutat pe fata de arbitri nu poti castiga?
Tot o dai cu Steaua cu viciere de rezultat...alea alea...dar uiti esentialul...Dinamo este atat de "buna" incat nici cu ajutotul arbitrilor nu poate castiga...halal
PS. Steaua castaga oricum...chiar daca tu nu vrei sa accepti.
PS.2 Iti dau un sfat...gratis...citeste presa de azi si o sa te dumiresti pana la urma...sper

WildSkander
3rd August 2004, 11:03
Despre ce presa vorbesti tu romane, aia aservita clubului vostru, controlata de gazetari stelisti si antidinamovisti, care scriu fara constiinta morala si doar pentru bani.
O sa va indoim in etapa a 4-a cu toti arbitrii vostri, ziaristii, si iar o sa fie tristete mare la voi ! Obisnuiti-va cu ea, ca nu o sa mai pupati nimik de acum incolo, orice ati face, plangaricilor !

armin
3rd August 2004, 11:21
Din cate observ eu, la o faza controversata, arbitrul se da cu echipele mari, pt ca daca greseste in defavoarea unei echipe mici, sanctiunile sunt mai mici decat atunci cand ar gresi in defavoarea unei echipe mari. Eu il mai acuz si pe Craciunescu, ca ii apara pe arbitrii care gresesc. Ar trebui sanctionati si gata. Si mai cred ca Helesteanu nu e de divizia A. Si nici Salomir. Cel mai tare arbitru e Corpodean, atunci cand vrea.

WildSkander
3rd August 2004, 11:31
Corpodean si Tudor

gicu
24th August 2004, 00:46
mda, uite-l pe Tudor cum a arbitrat duminica. In nota jocului...adica slab. D.p.m.d.v. 3 greseli: nu l-a eliminat pe Ogararu (+ acordarea cartonasului aiurea lui Radoi), nu l-a avertizat (eventual eliminare) pe Grigorie la faultul asupra portarului, offsaid la golul stelist :rosu:

In conditiile astea n-avem nici macar o "tanara speranta" in arbitraj....nasol.

IlMILAN
24th August 2004, 01:24
Gicule la cartonase a gresit asta e adevarat...dar la gol daca si Ando a zis ca nu a fost...probabil a vazut o caseta de la cineva care a filmat meciul....nu crezi?
P.S Desi eu preferam sa fie si acolo greseala:D

gicu
24th August 2004, 11:42
I|Milan, eu mi-am spus parerea (de nespecialist :D) dupa ce-am revazut faza. Daca Andone (sau altii) au alta parere...treaba lor :)

Insa recunosc, ca din teren (fara reluari, etc.) era greu sa-si dea seama de pozitia de offsaid :ok:

suporterita
24th August 2004, 13:21
am sa punctez doua lucruri,unii dinamovisti se cred avizati sa dea verdicte:off-side.sper sa inteleaga mai presus de toate ca trebue sa piarda cu demnitate fara sa acuze arbitrajul acelasi arbitraj care le-a fost favorabil.cred ca o echipa poate si pierde si cistiga in urma unui arbitraj slab insa Dinamo a cistigat campionatul in urma arbitrajelor nu slabe ci favorabile,acum Craciunescu a invatat lectia, sa ramina numai prostia nu si favoritismul.nu ma asteptam la atita lipsa de glagorie din partea dinamovistilor, Niculescu:"STEAUA A INVINS CA SI-A DORIT MAI MULT",vrajeala domnilor mi se pare dumnealui nu a mai dat vreun gol din campionatul trecut si alearga ca un elefant, la fel si Fl. Petre "a fost off-side la gol", nu domnilor Alistar a gresit ca a fugit in sens invers decit Cristea!Steaua a cistigat ca a murit pe teren in prima repriza apoi Zenga a mutat genial nu numai cu Cristea in a doua repriza.si apoi sa va mai spun un lucru:tot Dumnezeu guverneaza si fotbalul poate ca Steaua nu merita sa piarda in Stefan cel Mare cind Grigorie a fost scapat de Radoi, roata s-a intors .

gicu
24th August 2004, 13:49
superterita, stai jos. Daca tu atat ai inteles din ce-au zis "unii dinamovisti" nu pot comenta. Am vazut cum stiu sa piarda (unii :D) stelistii la sf. sezonului trecut...

suporterita
24th August 2004, 14:34
adevarul"mincinos" este ca la Craiova mereu a fost liniste si la Dinamo mereu s-a cistigat meciul cinstit,in prelungiri si cu fanta de lumina!!binenteles ca in momentul in care au fost trasi de ureche au recunoscut ca au fost mai slabi.trebuie sa vina un italian sa-i spuna lui Borcea, elegant ca e mitocan noi romanii stam cu gura cascata la el si-l ascultam extaziati precum ca a fost viciere de rezultat,o fii, ca pre zicea cu foc.

cipi13
24th August 2004, 14:58
Ai perfecta dreptate...da ce cauta craiova acolo?Alaturi de dinamo....nu e frumos....

suporterita
24th August 2004, 15:04
nici mie nu-mi place ce se intimpla la Craiova,numai scandaluri,diversiuni si "tepe",speram ca odata cu venire lui Rednic va fii liniste si performanta.

Denis
25th August 2004, 20:57
Ala n-a fost offside la Andrei Cristea in meciu Dinamo - Steaua :ok:

otelulgalati
25th August 2004, 21:58
Toti arbitri din Romania SUNT CORUPTI cine ofera mai mult castiga !

Ultras
1st September 2004, 13:27
Nu cred ca toti arbitrii din Romania sunt corupti, ci mai degraba prosti. Din punct de vedere al pregatirii. Cu exceptia lui Tudor, care e cu capu'. Am fost la toate meciurile de pana acum ale Sportului si pot sa spun ca arbitrii au avut cel putin cate 2 greseli grave impotriva studentilor in fiecare meci. Cel putin in ultimile 2, cu Argesul si Farul, au viciat si rezultatul final. Dar nu cred ca au facut-o cu intentie. Atata pot. Poate ar trebui aduse la centru fetele alea care arbitreaza prin B, ca vad cu siguranta mai bine. :evil:

DanielAndrei
17th October 2004, 21:13
Gheorghe Nichita (presedinte CA Politehnica Iasi): "Inainte ca jucatorii sa fie pusi sa jure ca sunt fair-play, arbitrii trebuie sa faca acest lucru. Si mai ales Craciunescu, care ne trimite numai arbitri FIFA acasa, cu teama de a ne pune la punct. Ii voi spune lui Popa sa antreneze echipa sa joace acasa 11 contra 14! Serea si-a indeplinit misiunea astazi, batandu-si joc de eforturile ce le face al doilea oras al ţarii de a avea echipa in A!"

http://www.politehnicaiasi.ro/index.php?page=&categ=&id=52

Halal zi. Cred ca a fost etapa cu cei mai multi indisciplinati (4 rosii in 3 meciuri) si cu un arbitru gata-gata sa ia bataie (poate ca ar fi trebuit). Parerea mea ca jucatorul care si-a batut joc de aceasta zi (nu ca as fi din Iasi, dar asa s-a intamplat) este Anca de la CFR Cluj. Dupa ce i-a spart nasul lui Onut (acesta iesind de pe teren cu tricoul plin de sange) l-a m-ai provocat de nenumarate ori, neprimind nici macar cartonasul galben, pe cand fundasul iesean la prima infractiune a primit rosu direct.

rusine sa le fie :rosu:

Denis
20th October 2004, 01:44
Pierluiggi Collina- cel mai tare :p ar fi trebuit sa vina sa arbitreze in diva :D .

gigel_bucur
24th October 2004, 01:15
NU E Corpodean :mda:

jhon_goodboy
28th October 2004, 21:52
Nu cred ca toti arbitrii din Romania sunt corupti, ci mai degraba prosti. Din punct de vedere al pregatirii. Cu exceptia lui Tudor, care e cu capu'. Am fost la toate meciurile de pana acum ale Sportului si pot sa spun ca arbitrii au avut cel putin cate 2 greseli grave impotriva studentilor in fiecare meci. Cel putin in ultimile 2, cu Argesul si Farul, au viciat si rezultatul final. Dar nu cred ca au facut-o cu intentie. Atata pot. Poate ar trebui aduse la centru fetele alea care arbitreaza prin B, ca vad cu siguranta mai bine. :evil:

Noi romanii cand vorbim de fotbal trebuie sa dam vina pe cineva cand jocul nu merge bine si acela este arbitrul.
Dupa venirea la conducerea CCA a lui Craciunescu lucrurile s-au schimbat cu mult in bine, acesta eliminand aproape in totalitate coruptia.
Acum trebuie sa dam vina tot pe ei prin faptul ca nu isi stiu meseria pentru ca la noi in tara fotbal fara scandal nu se poate si pana la urma scandalul aduce bani ziarelor sportive. :headbang:
Uitati-va in Liga Campionilor ce erori mari de arbitraj se produc.Dar aceia nu sunt suspendati cum se face la noi ci li se mai da un meci la fel de greu in speranta ca a invatat din greselile anterioare si va face un meci mult mai bun capatand astfel experienta si valoare. :)
____________________________
Imi place cum a arbitrat Altmaier meciul FC Brasov-Farul din etapa a XI-a.
In principal ALtmaier si Corpodean sunt favoritii mei din Divizia A. :ok:

Mariusmadmax
29th October 2004, 22:51
cel putin lasa impresia ca s-au cumintit , nu mai fura !

A|3x
31st October 2004, 00:07
in unele meciiuri arbitrajele sunt de toata jena, nici macar nu merita sa te uiti la meci

Mariusmadmax
31st October 2004, 15:21
La ultima editie de "Recurs al Etapei" unul din invitati a fost "antrenorul-fara-rezultate-afara" ... Si pentru ca invinsese echipa Dinamo a fost laudat , pupat , si <putin> intrebat ...
Unul din porumbeii lansati din gura tinerelului din Grant a fost :
" Eu nu am NICIODATA nimic de comentat la adresa arbitrajului !"
Ioanitoaia forta prezentarea unor faze , care in opinia lui ar fi fost dubioase ( majoritar interpretate in defavoarea Rapidului ) ... Pentru ca fiul antrenorului lui Sakhtar castigase , a ales sa pozeze in "Omu manierat-civilizat crescut pe-afara" ...
Numai ca minciuna in care a trait o zi , si-a "rupt picioarele" :
prosport , october 31 , 2004
http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=38954
Răzvan Lucescu a atacat şi el īn termeni duri arbitrajul lui Salomir: “Trebuie tras un semnal de alarmă, pentru că aşa ceva nu se poate”. (Narcis Drejan, Craiova)

Falsul !

Denis
2nd November 2004, 07:16
NU E Corpodean :mda:daaaaaaaa corpodel e pe ultimul, jegu' ala. cum potzi sa le dai un penalty lu CFR in ultimile 2 minute pt NIMIK? :jerk: (in meciu CFR Cluj 1-0 Otzelul ('88 Bruncevici - Penalty)
buhhhhhhh corpodeanu. iate de mana cu urs meyer.

Mariusmadmax
6th November 2004, 04:23
Cred ca ce s-a facut pana acum a fost din greseala , si nu din rea-vointa , coruptie ... se simte un alt aer ...
Chiar si la Dinamo lucrurile intra in normal ... sper !

the_big
8th November 2004, 13:08
salomir,corpodean slugile lui craciunescu !

uti2102
8th November 2004, 15:12
The_Big, sa-ntzeleg ca tu eshti sluga lui Copos ?! :evil: Sau tu nu lucrezi la club ?!
Pana una alta arbitrii sunt "slugile" tuturor cluburilor, pentru ca de-acolo ishi iau salariile.

gigel_bucur
9th November 2004, 01:30
mai Alpopa, ce-ai tu cu slugile lui vama? ele are voie sa este slugi.

________________________
nascut si crescut anti prosti!

Mariusmadmax
10th November 2004, 19:00
a vazut cineva faza ?
A fost penalty ?

Saber Rider
10th November 2004, 23:31
Eu n-am vazut meciul, nici nu stiu daca a fost televizat, dar pe siteul Gazetei Sporturilor scrie asa :

" MIN. 29 - Buteseacă a căzut careu la o ţinere a lui Iordache, dar arbitrul nu a acordat nimic. " (http://www.gsp.ro/index.php?c=1&a=27895)

sotostone
11th November 2004, 14:02
corbii!
:D
uite corbii!
ce va bucuratzi mah la penaltyul Brailei? ce cashtiga avetzi voi !

giovanni BV
13th November 2004, 09:15
Cei mai buni arbitri de fotbal sint aceia care , cel putin pot ajunge la valoarea lui COLINA , care nici el nu poate fi perfect , dar da dovada ca este cel mai bun din lume pina acuma !!! Arbitri din Romania mai au mult pina ajung la valoarea acestuia , desi pe plan international aratam ca putem si mai mult , dar pe plan local ei lasa de dorit !!!

ady_azzuro
17th November 2004, 22:40
In acest moment Alexandru Tudor aribtreaza amicalul Italia-Finlanda. :)

Mariusmadmax
19th November 2004, 15:04
Corpodean la :
U Craiova - Dinamo
:rolleyes:

cinx
21st November 2004, 09:19
La Barca - real, arbitrul acela tanar (cred 31 de ani) a dat o lectie de arbitraj de superclasa. A lasat jocul foarte liber, dand doar 2 galbene, asta la un meci de o miza extraordinara.

Saber Rider
22nd November 2004, 01:14
Mariuse ... ma mir ca totusi Corpodean a arbitrat surprinzator de corect, cu o mica discutie in jurul incidentului cu suporterul intrat pe teren. Inseamna cred o rotatie de cadre. :evil:

Saber Rider
28th November 2004, 23:33
Aleargă greu şi un pic īn contratimp faţă de joc, ceea ce-l face să fie destul de des departe de fază. Şi cīnd e līngă ea uită mai ales de sancţiunile disciplinare.
Aseară au fost cīteva faulturi de galben şi el a arătat cartonaşul doar o dată. A mai fost şi o evidentă lovire a balonului după fluier, Dănciulescu rămīnīnd nesancţionat. Atacantul dinamovist e protagonistul celei mai grave erori a ieşeanului.
La primul gol, Dănciulescu a preluat cu mīinile mingea īn marginea careului, s-a īntors, a fugit spre stīnga, de acolo a trimis īn careu de unde a reluat Grigorie īn vinclu. Heleşteanu era aproape de data asta, dar n-a văzut. Sau a văzut şi n-a fluierat.
Īn rest, băiat de treabă arbitrul, indulgent şi zīmbitor. A mai fost şi golul anulat Argeşului īn minutul 65, pe semnalizarea anapoda a asistentului Buzărnescu, pe care, nevrīnd să-l supere, Toni Heleşteanu l-a luat īn seamă deşi el era la vreo doi metri de fază.


ProSport (http://www.prosport.ro/index.php?c=3&a=42023)

Zapada
30th November 2004, 13:26
Parerea mea este ca DINAMO a fost si va fi cea mai favorizata echipa din campionat de catre arbitri!

Saber Rider
1st December 2004, 12:49
Ion Crăciuneascu insistă să vedem īn cele mai multe erori grave de arbitraj nişte slăbiciuni omeneşti, de alcătuire a individului

Numele arbitrului Heleşteanu se leagă īn memoria mea de o seamă de prestaţii, pe care bunul simţ mă īndeamnă să le numesc controversate, iar răul simţ cointeresate. Dacă ar fi să le discutăm īn termeni juridici, ar trebui să reclamăm favorizarea infractorului. Adică favorizarea la rezultat a unor cluburi, care au mijloace să-i motiveze pe cavalerii īn negru cu exact atīta verde cīt tot clasamentul diviziei A să fie mīnjit cu maro.

Dar cum tot īn tradiţia justiţiei hoţul neprins e negustor cinstit, mă voi limita la comentariul unei faze din meciul Dinamo-FC Argeş şi anume la henţul din afara careului al lui Dănciulescu ce a premers primului gol dat de Grigorie. Īl voi comenta cu prezumţia de vinovăţie, absentă din practica judecătorească, dar activă īn viaţa de toate zilele a fotbalului.

Se cunosc mai multe trucuri prin care poate fi forţat cursul unei partide, astfel ca arbitrul să fie acoperit de regulament īn jumătatea mai mică a culpei. Īn prima jumătate, pe care o vede toată lumea şi care-i īntotdeauna mai mare decīt cealaltă, care produce ruptura īn joc. Cel mai uzitat truc constă īn nesancţionarea unui fault, a unui ofsaid sau a unui henţ, care ar putea duce, īn faza următoare, la marcarea unui gol perfect valabil. Intr-un fel, e ca la şah: e favorizat pionul otrăvit cu două-trei mutări īnainte, mutări care īn sine nu prezintă o ameninţare directă. Aşa cum a văzut toată ţara, Dănciulescu a īmpins cu amīndouă mīinile o minge spre Grigorie şi acesta a deschis scorul. Īn alte sporturi - cum ar fi hocheiul şI baschetul - omul care dă pasa de gol e considerat coautor şi elogiat ca atare. Dănciulescu a fost coautor la golul lui Grigorie, iar arbitrul Heleşteanu, sub ochii căruia s-a petrecut totul, a fluierat doar golul.

Domnul Ion Crăciunescu insistă să vedem īn cele mai multe erori grave de arbitraj nişte slăbiciuni omeneşti, de alcătuire a individului. Dacă vrem să judecăm īn greşeala lui Anton Heleşteanu un moment de orbire sau de obturare a inteligenţei, atunci lucrurile stau mult mai rău şi arbitrul trebuie oprit să mai intre īn teren. Cum să i se blocheze brusc raţiunea la un henţ care, dacă nu e fluierat, permite ambelor echipe să īnţeleagă că rezultatul e hotărīt dinainte?

Dacă faza ar fi avut loc la al cincilea gol marcat de Dinamo, atunci am fi zis : da, domnule, e om şi arbitrul, dar o să dea socoteală pentru tot ce a greşit īn meserie īn faţa altor instanţe, decīt cele pămīnteşti. La primele patru goluri īnsă, la golurile care-i trebuiau lui Dinamo ca să termine turul pe locul doi, după ce s-a chinuit tot timpul pe la mijlocul clasamentului, nălucirile şi adormirile omeneşti ale arbitrului Heleşteanu au altă unitate de măsură, iar cīnd cea mai jenantă din toate dă semnalul seriei de goluri, oricīt de mult am vrea să-I credem lui Andone, īi credem parcă mai mult lui Dobrin.

Nu vreau să spun că Dinamo n-ar fi īn stare să-i dea lui FC Argeş şi zece goluri. Argeşul a ajuns una din acele echipe fără nici o definiţie īn joc, care īnsă defineşte īn rău aproape tot fotbalul din Divizia A. Nu-i nici o problemă să ruşinezi Piteştiul la ce diferenţă de scor vrei şi ai nevoie. Ce vreau să spun e că Anton Heleşteanu s-a purtat ca şi cum ar fi trebuit să existe un scenariu al scorului. Poate că a făcut-o reflex, din obedienţă faţă de cei puternici, poate - vorba lui Ion Crăciunescu - fiindcă atīta īl duce pe dumnealui fluierul. Fapt e că a făcut-o. Şi că a lăsat īn urmă un complet de suspiciuni de care Dinamo nu avea trebuinţă.



Tudor Octavian, Gazeta Sporturilor (http://www.gsp.ro/?c=1&b=4004)

GeKuRA
5th January 2005, 23:16
sunt arbitri foarte buni in Romania. nu stiu daca ar trebui sa comparam cu alte tari, ca acolo s-a fluierat intr-o repriza de 3 ori, este diferenta si de joc si de mentalitatea jucatorilor.
dar . . . mai sunt si multe dume de arbitri... care vor sa iasa in evidenta.

ADY19
8th January 2005, 09:40
Oriunde in lume se vad greseli de arbitraj chiar si in campionate puternice precum cele din Anglia (mai nou). Dar se pare ca dinamo va avea un retur "fara probleme" fiindca Netoiu isi petrece vacanta cu shefu'...domnul Craciunescu. Rusine!

Mariusmadmax
22nd January 2005, 19:19
Oriunde in lume se vad greseli de arbitraj chiar si in campionate puternice precum cele din Anglia (mai nou). Dar se pare ca dinamo va avea un retur "fara probleme" fiindca Netoiu isi petrece vacanta cu shefu'...domnul Craciunescu. Rusine!
Craca-nescu a comis-o !!!
RUSINEEEEEEEEE !
Netoiu , bravo frate reusisi !!!