PDA

View Full Version : Competitii junioare/juniori 2008



Pages : [1] 2 3

ducus
23rd March 2008, 18:54
Gimnastică: Junioarele clubului Dinamo se pregătesc pentru Campionatele Naționale

Încep gimnastica la patru ani, iar visul lor este să ajungă campioane olimpice. Junioarele clubului Dinamo trag tare la antrenamente pentru a călca pe urmele Nadiei Comăneci. Sub atenta supraveghere a dublei medaliate olimpice, Monica Roșu, micuțele gimnaste au încercat să atragă privirile cu diferite execuții.

Pentru a fi în forma maximă la campionatele naționale școlare din luna aprilie de la Buzău, junioarele de la Dinamo se antrenează aproape toată săptămâna. Doar duminica ies din sală pentru o plimbare în parc. Chiar dacă au mâinile pline de bătături, fetele strâng din dinți și merg mai departe. Una dintre ele este Maria, o gimnastă în vârstă de doar patru ani.

Cu două medalii de aur cucerite la Jocurile Olimpice din 2004, Monica Roșu știe ce calități trebuie să aibă o gimnastă pentru a face performanță

"Trebuie să ai câte puțin din fiecare, talent noroc, multă forță să-ți dorești să faci acest lucru", a mărturisit Monica Roșu.
http://www.realitatea.net/162167_Gimnastica--Junioarele-clubului-Dinamo-se-pregatesc-pentru-Campionatele-Nationale-Alte-sporturi.html

mikeyy
23rd March 2008, 19:06
Monica Rosu antreneaza? Chiar nu stiam acest lucru :)

rob_din
23rd March 2008, 19:15
Monica Rosu antreneaza? Chiar nu stiam acest lucru :)

Da, e antrenoare la copii la Dinamo

cata10
23rd March 2008, 19:38
Gimnastică: Junioarele clubului Dinamo se pregătesc pentru Campionatele Naționale

Încep gimnastica la patru ani, iar visul lor este să ajungă campioane olimpice. Junioarele clubului Dinamo trag tare la antrenamente pentru a călca pe urmele Nadiei Comăneci. Sub atenta supraveghere a dublei medaliate olimpice, Monica Roșu, micuțele gimnaste au încercat să atragă privirile cu diferite execuții.

Pentru a fi în forma maximă la campionatele naționale școlare din luna aprilie de la Buzău, junioarele de la Dinamo se antrenează aproape toată săptămâna. Doar duminica ies din sală pentru o plimbare în parc. Chiar dacă au mâinile pline de bătături, fetele strâng din dinți și merg mai departe. Una dintre ele este Maria, o gimnastă în vârstă de doar patru ani.

Cu două medalii de aur cucerite la Jocurile Olimpice din 2004, Monica Roșu știe ce calități trebuie să aibă o gimnastă pentru a face performanță

"Trebuie să ai câte puțin din fiecare, talent noroc, multă forță să-ți dorești să faci acest lucru", a mărturisit Monica Roșu.
http://www.realitatea.net/162167_Gimnastica--Junioarele-clubului-Dinamo-se-pregatesc-pentru-Campionatele-Nationale-Alte-sporturi.html

Sperante, sperante.....

mikeyy
23rd March 2008, 20:21
De acum, pe acest thread discutam despre toate competitiile junioarelor din 2008!

cata10
23rd March 2008, 20:25
Foarte frumos:
merita toata atentia noastra!

cata10
23rd March 2008, 20:28
Mihai, ce zici sa deschidem un topic separat pe care il intitulam "Campionatele Scolare" (acestea se desfasoara in Aprilie, nu Nationalele) sau "Concursuri junioare" in care sa muti si postul lui Ducus? Probabil la timpul respectiv o sa mai postez si eu ceva in legatura cu aceste competitii.

am inteles eu bine ca se desfasoara la Buzau?
In aprilie...pe cat?

O sa fie si Irina, fetita ta, prezenta?

Mihaela P
23rd March 2008, 20:37
Intre 10-13 Aprilie vor avea loc la Buzau Campionatele Scolare ale junioarelor.
Campionatele Nationele sunt impartite pe categorii de varsta: Cat IV (Mica Gimnasta sau copii) intre 23-25 Mai la Bacau(Onesti), iar restul categoriilor (junioarele) vor concura intre 9-11 Iunie la Buzau.

Irina se pregateste pentru concurs, dar urmeaza sa aiba verificare in urmatoarea saptamana, cand se va hotari cine va concura.

cata10
23rd March 2008, 20:40
Intre 10-13 Aprilie vor avea loc la Buzau Campionatele Scolare ale junioarelor.
Campionatele Nationele sunt impartite pe categorii de varsta: Cat IV (Mica Gimnasta sau copii) intre 23-25 Mai la Bacau(Onesti), iar restul categoriilor (junioarele) vor concura intre 9-11 Iunie la Buzau.

Irina se pregateste pentru concurs, dar urmeaza sa aiba verificare in urmatoarea saptamana, cand se va hotari cine va concura.

Ii doresc mult, mult succes, Irinei!
Mersi mult pentru informatii, Mihaela!
Poate voi fi si eu in sala ...

Tess_AN
23rd March 2008, 20:41
Din http://www.edu.ro/index.php?module=uploads&func=download&fileId=7455
Gimnastica Artistica Feminin
CATEGORIA VÂRSTA PROBA APARATE
CAT. a IV - a 9-10 ani (98-99) Echipe Individual compus Sărituri Paralele Bârna Sol
CAT. a III - a 11-12 ani (96-97) Echipe Individual compus Sărituri Paralele Bârna Sol
CAT. a II - a 13-14 ani (94-95) Echipe Individual compus Sărituri Paralele Bârna Sol
CAT. I 14-15 ani (93- 94) Echipe Individual compus Sărituri Paralele Bârna Sol

Gimnastica Artistica Masculin
CATEGORIA VÂRSTA PROBA APARATE
CAT. a III - a 11-12 ani (96-97) Echipe Individual compus Sol Cal Inele Sărituri Paralele Bară
CAT. a II - a 13-14 ani (94-95) Echipe Individual compus Sol Cal Inele Sărituri Paralele Bară
CAT. I 15-16 ani (92-93) Echipe Individual compus Sol Cal Inele Sărituri Paralele Bară
CAT. MAESTRI 17-18 ani (90-91) si mai
mari daca sunt elevi
Echipe Individual compus Sol Cal Inele Sărituri Paralele Bară

Gimnastica Ritmica
Mica Gimnastă
Participare la individual.
Categoria a IV-a
Participarea cu echipa sau individual
Echipele pentru categoria a IV-a vor fi formate din minimum 5 - maximum 6 gimnaste.
Cluburile care nu prezinta echipa pot înscrie gimnastele pentru concursul individual.
Ansamblu categoria copii.
Concurs cu exerciŃiu fără obiect - conform programului tehnic pe anul în curs
Categoria a III -a
Participarea cu echipa sau individual.
Echipele pentru categoria a III-a vor fi formate din minimum 4 – maximum 5 gimnaste.
Cluburile care nu prezinta echipa pot înscrie gimnastele pentru concursul individual.
Categoriile a II-a
Echipele pentru categoria a II-a vor fi formate din minimum 3 – maximum 4 gimnaste.
Cluburile care nu prezinta echipa pot înscrie gimnastele pentru concursul individual.
Categoria senioare
Participare cu gimnaste la individual.
- Pentru celelalte prevederi necuprinse în prezentul document se aplică Regulamentul FederaŃiei Române de Gimnastică Ritmică.

miafangina
23rd March 2008, 20:42
Mult succes Irinei!:)
Daca participa,o insotesti,Mihaela?

Cata,se pare ca esti rasfatat,daca vei avea si timp sa te duci asteptam cu interes impresii de la fata locului.

Mihaela P
23rd March 2008, 20:45
Da, voi merge cu ea!
Asa ca poate o sa ne vedem, Cata.

Tess_AN
23rd March 2008, 20:46
Cata si Mihaela: Eu vreau poza (daca nu filmultet) cu Irina pe podium!

cata10
23rd March 2008, 20:46
Mult succes Irinei!:)
Daca participa,o insotesti,Mihaela?

Cata,se pare ca esti rasfatat,daca vei avea si timp sa te duci asteptam cu interes impresii de la fata locului.

Da, pacat ca nu am un telefon performant cu care sa filmez. Ar fi fost super sa pot posta niste filmulete...
Dar poate ne ajuta Mihaela, poate inregistreaza ea ceva!

cata10
23rd March 2008, 20:49
Da, voi merge cu ea!
Asa ca poate o sa ne vedem, Cata.

Oau, ar fi super!:)

miafangina
23rd March 2008, 20:49
Da, pacat ca nu am un telefon performant cu care sa filmez. Ar fi fost super sa pot posta niste filmulete...
Dar poate ne ajuta Mihaela, poate inregistreaza ea ceva!

Deja va invidiez dar in sens pozitiv,adica ma bucur pentru voi!:)

Mihaela P
23rd March 2008, 20:50
Eu am inregistrari si de anul trecut, cu siguranta o sa filmez si in acest an ,dar eu nu am DVD la calculator si nu am cum sa descarc in calculator. Dar trebuie sa ma invrednicesc sa rezolv aceasta situatie ca sa va faceti si voi idee despre cerinte si nivelul fetelor. Am vazut pe youtube exercitii ale fetelor din alte tari, se pare ca regulamentul este international , ca sunt aceleasi cerinte si la nivelul copiilor si junioarelor.

mikeyy
23rd March 2008, 20:55
Deja va invidiez dar in sens pozitiv,adica ma bucur pentru voi!:)

Si eu la fel...m-as bucura daca ai putea sa mergi Cata....ar fi primul pas catre intalnirea din vara, unde sper sa fim cu totii:ok:

Mihaela P
23rd March 2008, 20:57
Nu stiam ca stai in Buzau. Cand voi avea mai multe detalii o sa te anunt: la care sala se va desfasura concursul, orele de desfasurare s.a.

Mihaela P
23rd March 2008, 21:04
La categoria IV:
Sarituri http://www.youtube.com/watch?v=QKblyll14hw
Sol http://www.youtube.com/watch?v=BaP4ksA6BUo&feature=related
Paralele http://www.youtube.com/watch?v=bVQPThGPFgw
Barna http://www.youtube.com/watch?v=YVI60RzP2A8&feature=related

cata10
23rd March 2008, 21:05
Si eu la fel...m-as bucura daca ai putea sa mergi Cata....ar fi primul pas catre intalnirea din vara, unde sper sa fim cu totii:ok:

Promit ca-mi fac timp! si eu sper sa facem primul pas!

cata10
23rd March 2008, 21:08
Intre 10-13 Aprilie vor avea loc la Buzau Campionatele Scolare ale junioarelor.
Campionatele Nationele sunt impartite pe categorii de varsta: Cat IV (Mica Gimnasta sau copii) intre 23-25 Mai la Bacau(Onesti), iar restul categoriilor (junioarele) vor concura intre 9-11 Iunie la Buzau.

Irina se pregateste pentru concurs, dar urmeaza sa aiba verificare in urmatoarea saptamana, cand se va hotari cine va concura.

La Campionatele scolare participa toate junioarele indiferent de categorie?
Irina la ce categorie se incadreaza?

Mihaela P
23rd March 2008, 21:21
Da, participa toate categoriile de varsta, insa vin doar cluburile sportiv-scolare.
Irina va lucra la categoria IV , nivelul 2 (anul trecut tot aceeasi categorie a fost, dar nivelul 1).

ioanavol
24th March 2008, 01:23
mult succes Irinei:)
si eu de-abia astept sa vad poze, filmulete...daca si cand se poate bineinteles.

Mihaela P
24th March 2008, 09:09
Va multumesc pentru urari!

Mihaela P
24th March 2008, 09:14
Cata, intre 7-10 Aprilie vor concura baietii.
M-am gandit sa iti dau si aceasta informatie ca poate vrei sa ii urmaresti si pe ei,insa concursul se va desfasura in cursul saptamanii...

cata10
24th March 2008, 20:34
Cata, intre 7-10 Aprilie vor concura baietii.
M-am gandit sa iti dau si aceasta informatie ca poate vrei sa ii urmaresti si pe ei,insa concursul se va desfasura in cursul saptamanii...

In cursul saptamanii nu prea am timp! voi vedea....ce pot face

Oricum, multumesc mult pentru informatii!

busumary
25th March 2008, 16:58
De la Galati vor fi doar 3 gimnaste ,care vor concura la individual , categ III si II ,paremi.se.Ma mai interesez pe parcurs .O sa fiu si eu acolo ,sper sa filmez ceva , si apoi sa pun aici . Mult succes Irinei,Mihaela !!!!!!! Ufff , ce emotii am si abia astept !

miafangina
25th March 2008, 17:17
Inteleg ca una dintre ele e Angy.Mult,mult succes si pentru ea!:)

Tess_AN
25th March 2008, 17:28
Mihaela ne va da rezultatele tehnice, busumary filmeaza, Cata ne face reportaje si e responsabil cu sustinerea morala si incurajarea sportivelor (cei din familie vor fi prea emotionati sa faca asta!). Mihai, trebuie sa delegi pe cineva sa ia interviu castigatorilor/castigatoarelor! Iar noi restul suntem alaturi de micile mari valori sportive, le tinem pumnii, le uram succes si le mai spunem o data ca le iubim! Mult succes si evolutii cat mai bune reprezentantelor noaste, ale forumistilor!

Mihaela P
25th March 2008, 17:38
Da, va voi da rezultatele tehnice.

Mihaela P
25th March 2008, 17:45
Multumesc busumary! O sa ii transmit!
Irina are maine verificare la sala si ii este frica!

Tess_AN
25th March 2008, 18:02
Spune-i Irinei ca frica si alte lucruri rele sunt doar pentru adulti si interzise copiilor.
S-a pregatit, stie ca poate, noi ii tinem pumnii si ii uram succes si suntem alaturi de ea si o incurajam. O sa fie bine! :ok:

Pegasnegru
25th March 2008, 18:03
Mihaela, mult-mult succes, multa bafta si incredere fetitei tale!

Mihaela P
25th March 2008, 18:05
Multumesc!

busumary
25th March 2008, 18:08
Mihaela ne va da rezultatele tehnice, busumary filmeaza, Cata ne face reportaje si e responsabil cu sustinerea morala si incurajarea sportivelor (cei din familie vor fi prea emotionati sa faca asta!). Mihai, trebuie sa delegi pe cineva sa ia interviu castigatorilor/castigatoarelor! Iar noi restul suntem alaturi de micile mari valori sportive, le tinem pumnii, le uram succes si le mai spunem o data ca le iubim! Mult succes si evolutii cat mai bune reprezentantelor noaste, ale forumistilor!multumim de suport,conteaza f mult cand ai cu cine impartasi emotiile si totodata,bucuriile astor momente.Eu sunt constienta ca e de mica anvergura,dar s.a muncit f.mult sa se ajunga aici iar ptr mine,ca parinte e mai mult decat ENORM!

miafangina
25th March 2008, 18:09
Bafta miine la verificare si-apoi la concurs!
Go,Irina!:cheer:

Tess_AN
25th March 2008, 18:43
@busumary: Pentru fetite, pentru parinti si pentru noi, iubitorii de gimnastica concursul acesta e de avengura mai mare, mai important decat greva sindicalistilor de la corporatia x din tara y pentru ca suntem implicati direct, ca percepem emotional ce se intampla. Vom fi cu gandul acolo in sala, sa tinem emotiile si frica legate de scaunul pe care fetele isi lasa treningul si in tribune sa tinem strans de mana pe mamicile lor.

Pegasnegru
25th March 2008, 19:19
Ce frumos e sa fac parte din impartasirea emotiilor parintilor micutelor gimnaste! Busumary, nu stiam ca suportul nostru este asa de important.
Nici un reportaj nu poate egala aceasta atmosfera adusa de voi, Busumary si Mihalea! Va multumesc.

crisloregym
25th March 2008, 19:23
Mihaela, bafta mare-mare Irinei...sa ii impresioneze pe antrenori si mai departe sa ajunga pe podium la Buzau;)

Eu, una, ii tin pumnii stransi-stransi. Succes!!!!!! Hai, Irina!!!!:)

ancaqwe
25th March 2008, 20:48
Multa bafta fetitelor, mult curaj parintilor!!!
Multa bafta maine la verificare Irinei :)
Va tin pumnii!
Si multumesc mult pentru vesti

vlad001
25th March 2008, 20:53
Succes mult Irinei la verificare. E normal sa aibe emotii, inseamna ca-i pasa si-si doreste sa faca bine. Sper sa reuseasca sa treaca peste ele cu bine. Si la concurs le tin pumnii tuturor fetitelor sa le iasa exercitiile cat mai bine.

mikeyy
25th March 2008, 21:08
Mult mult succes Irinei maine la verificare. O sa-i tin pumnii!!!:ok:
Suntem alaturi de ea!!!!

crisloregym
25th March 2008, 22:15
Busumary, sa inteleg ca si fetita ta trece prin "focurile" Buzaului??? Daca e asa, atunci ii doresc mult-mult succes si ei, sa vina cu visul implinit acasa:) Mai ales ca nu e distanta mare intre Buzau si Galati:)

Mihaela P
26th March 2008, 08:08
Va multumesc si EU pentru urari!
Am pus "eu" cu majuscule deoarece aseara nu eram eu pe forum, ci Irina.
Ultimele trei posturi de pe acest topic ii apartin, asa ca ati fost prietenii ei,carora s-a confesat "ca ii este frica".
Ma bucur ca a primit incurajarile voastre in momentul in care avea nevoie de ele. Va multumesc inca o data!

ioanavol
26th March 2008, 09:07
:)

crisloregym
26th March 2008, 10:07
Pai, atunci, incantata de cunostinta, Irina:)

busumary
26th March 2008, 15:09
asteptam vesti......!!!!

Mihaela P
26th March 2008, 18:15
asteptam vesti......!!!!

Se putea si mai bine, dar sper sa dea tot ce este mai bun la concurs.

crisloregym
26th March 2008, 18:33
Sa inteleg ca face deplasarea la Buzau, nu?:D Deci a fost selectata?

miafangina
26th March 2008, 18:44
Eu asta am inteles,Cris.
Bravo,Irina!Succes la concurs!
Angi si Irina,dupa concurs,daca aveti chef sa ne impartasiti din experienta voastra,va asteptam cu drag;asta,bineinteles,doar in momentele in care nu sunteti ocupate,nu vrem sa va deranjam .Suntem aici si va suntem prieteni.:)

mikeyy
26th March 2008, 18:53
Ma bucur ca merge la concurs.Felicitari!!! :)

Tess_AN
26th March 2008, 19:50
Busumary, sa inteleg ca si fetita ta trece prin "focurile" Buzaului??? Daca e asa, atunci ii doresc mult-mult succes si ei, sa vina cu visul implinit acasa:) Mai ales ca nu e distanta mare intre Buzau si Galati:)
Poate mi-a scapat mie (Mia vad ca vorbeste de Angy sau Angi). Busumary, spune-ne mai multe despre fetita ta. Cum iti place sa ii spui? Cati ani are? De cand face gimnastica? Ce aparat ii place? A mai fost la concursuri? Daca s-au spus toate acestea, va rog sa imi spuneti in ce thread si cam cand sa caut. Daca nu, cred ca suntem cu totii interesati sa stim cate ceva despre reprezentantele noastre, ale forumistilor.

busumary
27th March 2008, 00:30
Poate mi-a scapat mie (Mia vad ca vorbeste de Angy sau Angi). Busumary, spune-ne mai multe despre fetita ta. Cum iti place sa ii spui? Cati ani are? De cand face gimnastica? Ce aparat ii place? A mai fost la concursuri? Daca s-au spus toate acestea, va rog sa imi spuneti in ce thread si cam cand sa caut. Daca nu, cred ca suntem cu totii interesati sa stim cate ceva despre reprezentantele noastre, ale forumistilor.
ok,ok.in primul rand felicitari Irinei,o sa fie timp si de mai bine ;)

Fetita mea?hmm,o sa ma rezum la cateva cuvinte,caci daca ar fi sa insir...nu m.as mai opri :D si nu se cade :ok:O cheama Angelica,noi,familia ii spunem,Angy,cu "y" sau "i" cum vreti sa scrieti, si cred ca Mia se referea la ea in ambele cazuri.Are aproape 11 ani(la vara ii implineste) si face acest sport de 5ani.Prima data a participat anul trecut la Buzau,tot in aprilie,apoi la Focsani , si la sfarsitul lunii mai iar la Buzau.Fiind primele concursuri din anii astia,n.am asteptat laurii.Ptr noi a fost un pas MAAARE,ca dupa 4ani de munca sa mearga in concurs,si spun asta,ptr ca au fost fetite care au mers si 7ani la rand la sala,dar atat.Vina parintilor ca nu le.au incurajat suficient,vina cui nu stiu sa va zic.Spun doar atat ca nu.mi vine sa cred cat am fost si EU de ignoranta pana anul acesta cand v.am gasit! Ce aparat ii place?anul trecut ii placea solul,acum de un timp,barna e favorita.De altfel,antrenoarea i.a spus ca are toate elementele ptr o medalie(la barna),dar...ramane de vazut:)

Tess_AN
27th March 2008, 00:49
Multumim busumary! Acum e mai aproape, stim si noi cine ne reprezinta, cui tinem pumnii stransi. Eu ii doresc si iti doresc sa ia medalie! E multa munca intr-adevar in gimnastica si nu e usor. Cu atat trebuie apreciati mai mult gimnastele si gimnastii.... si parintii lor minunati :yeah:

Tess_AN
27th March 2008, 00:54
Abia dupa ce am scris am observat ... ce scrie la subsolul posturilor lui busumary: "Pasiunea este cel mai mare pas spre realizare". Daca observam la timp, incudeam fraza in postul anterior.

mikeyy
27th March 2008, 00:55
Mult succes si pentru Angy!!!:floricica:

crisloregym
27th March 2008, 08:35
Pai FELICITARI, IRINA!!!!!!!!!!!!! Si curaj, fetelor, in concurs sunt sigura ca o sa fie f.f.f.f. bine:)

ancaqwe
27th March 2008, 10:15
Felicitari Irina!
Mult succes Angy si Irina!!

Mihaela P
27th March 2008, 10:26
Deocamdata nu a avut o evolutie care sa merite atatea felicitari, insa cu mai multa concentrare si mai putina graba ar putea sa iasa cum isi doreste.
Cum zicea si Maria (Busumary) este un fapt important sa se afle acolo, atata timp cat altora nu li s-a intamplata asta pana acum; dar eu prefer sa ii gasesc alte repere cu care sa sa compare.
Important este sa fie sanatoase si sa nu se accidenteze!

cata10
27th March 2008, 11:26
Bafta multa Irinei si lui Angy! La cat mai multe medalii!

miafangina
27th March 2008, 12:18
Poate mi-a scapat mie (Mia vad ca vorbeste de Angy sau Angi).

Nu ti-a scapat nimic,Tess.Eu sunt mai curioasa din fire si cind intra cineva nou pe forumul de gimnastica intru la "public profile" sa-mi cunosc noul coleg;asa am descoperit la Busumary un album din ale carui poze zimbea frumos fetita ei Angi.

ela_diana
27th March 2008, 13:54
Un concurs bun le urez si eu Irinei si lui Angy si multa sanatate si noroc.Dupa parerea mea gimnastica este un sport care cere atat de multe sacrificii si multa munca si am toata admiratia pentru ele.

Tess_AN
27th March 2008, 18:26
Nu ti-a scapat nimic,Tess.Eu sunt mai curioasa din fire si cind intra cineva nou pe forumul de gimnastica intru la "public profile" sa-mi cunosc noul coleg;asa am descoperit la Busumary un album din ale carui poze zimbea frumos fetita ei Angi.
Mia, multumesc de info. O sa ma uit si eu la poze si o sa va fac o perchezitie tuturor in public profile.:D
Se pare ca o sa-mi schimb parerea si voi zice ca si curiozitatea feminina e buna. Punct lovit. Am mai invatat ceva. Si ce ma bucur e ca voi putea vedea pozele.... Multumesc inca o data.

miafangina
27th March 2008, 19:13
Mia, multumesc de info. O sa ma uit si eu la poze si o sa va fac o perchezitie tuturor in public profile.:D
Se pare ca o sa-mi schimb parerea si voi zice ca si curiozitatea feminina e buna. Punct lovit. Am mai invatat ceva. Si ce ma bucur e ca voi putea vedea pozele.... Multumesc inca o data.

Din pacate foarte putini au poze,sau se pot "ascunde" de ochii curiosilor,nu stiu sigur,poate ne raspunde Mihai.:)

mikeyy
27th March 2008, 19:23
Nu cred ca se pot ascunde, poate pur si simplu nu si-au pus poze....

crisloregym
27th March 2008, 22:23
Cu siguranta nu ne-am pus poze:D Suntem mai secretosi...lasam surpriza pe luna iunie;)

ioanavol
27th March 2008, 23:39
cat s-a mai scris pe forum astazi...de-abia am avut timp sa citesc:D

eu as vrea sa le urez ambelor fetite mult succes la Buzau! va tin pumnii de departe, imi pare tare rau ca nu pot veni si eu acolo...
si pt Irina: a gresi nu e o tragedie daca inveti din greseala respectiva...important este ca ai sansa sa participi la competitie, acolo o sa le arati tu ce-ti poate pielea;)
multa sanatate si tie si lui Angi! sa va vedem in lot peste cativa ani!

Mihaela P
29th March 2008, 23:18
Incep competitiile: http://www.ziaruldebacau.ro/index.php?articol=28258

Pegasnegru
30th March 2008, 00:26
Incep competitiile: http://www.ziaruldebacau.ro/index.php?articol=28258
Superb articolul, multumesc mult Mihalea. Succes Irinei si lui Angi! VA tin pumnii!!!:cheer:

crisloregym
30th March 2008, 13:56
Multumim mult, Mihaela. Are cineva idee de ce s-a produs acea separare a celor doua cluburi? Datorita proiectului initiat de CS Municipal Onesti? Oricum, ideea de proiect este extraordinara, e un prim pas catre atragerea copiilor catre gimnastica, mai ales tinand cont de cat de saracacioasa este zona Moldovei in ceea ce priveste salile de gimanstica. Daca ar aborda mai multe cluburi o astfel de strategie, ar fi extraordinar:)

vlad001
30th March 2008, 17:31
Ce insemna separarea cluburilor? Eu nu am prea inteles din articol

crisloregym
30th March 2008, 19:24
Banuiesc ca aceasta separare a cluburilor inseamna ca sportivii se antreneaza in sali diferite, cu fonduri diferite, cu legitimari diferite, iar rezultatele sunt imputate unui club sau altuia. Ca si cum ai avea Steaua si Dinamo, de exemplu. Probabil ca pana acum, cele doua cluburi erau intr-un fel fuzionate (ori imparteau sala si echipamentul, ori finantau gimanstica impreuna, ori erau antrenori si d ela un club, si de la altul...). Si pe mine m-a surprins sa vad ca a existat o situatie asa, nu stiam de ea, deci nu pot sa dau exemplu sau sa afirm cu tarie ca asa a si fost.

vlad001
30th March 2008, 19:31
Mersi, m-am mai lamurit :)

ioanavol
30th March 2008, 20:00
Incep competitiile: http://www.ziaruldebacau.ro/index.php?articol=28258

succes!!!

Tess_AN
31st March 2008, 22:43
Rezultate Cupa Ghiocelul - Onesti 29-30 martie 2008:
http://www.ziaruldebacau.ro/index.php?articol=28470

Pegasnegru
1st April 2008, 04:18
Am gasit cateva poze foarte bune cu junioarele noastre care ne vor reprezenta la CE si nu numai. Nu stiam daca era de CE sau mai bun pe acest thread, insa am vazut cata confuzie (si pentru mine) a fost sa ne dam seama cine erau fetele din poza reprezentativelor noastre de la aceste CE.
Raluca Haidu: http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie1_2007_Marseille/DreamweaverMarseille2006Haidu002.htm
Loredana Sabau: http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie2007Leverkusen03/DreamweaverLeverkusen07ALL_009.htm
Diana Trenca: http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie2007Leverkusen03/DreamweaverLeverkusen07ALL_007.htm
Amelia Racea: http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie2_2008_Jesolo_jun/DreamweaverJesolo2008Racea201.html
http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie1_2008_Jesolo_jun/DreamweaverJesolo2008Racea001.html
Ana Porgras: http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie2_2008_Jesolo_jun/DreamweaverJesolo2008Porgras202.html
http://www.gymnasticsunited.com/Fotogallerien/Bildergallerie1_2008_Jesolo_jun/DreamweaverJesolo2008Porgras003.html
Mai sunt cateva poze pe acel site.

Tess_AN
1st April 2008, 04:47
Am gasit cateva poze foarte bune cu junioarele noastre care ne vor reprezenta la CE.... Mai sunt cateva poze pe acel site.
Si sper sa fie si mai multe poze ... din acelea cu medalii la gat dupa CE...
Multumim Alex.

busumary
1st April 2008, 12:50
mumoase fetele ! :yeah:Apropos,v.am spus?nu v.am spus(doar Mihaelei)...ca Ana Porgras a fost initiata si antrenata pana a fost selectata la lot de cuplul de antrenori la care e Angy?(nu mai scriu antrenata ca ma repet,dar se intelege)

miafangina
1st April 2008, 14:04
Foarte frumoase,Alex,imi plac fetele noastre.
@Maria:asta inseamna ca si Angy va ajunge la lot!:)
La ce virsta se"pleaca de acasa"?

Mihaela P
1st April 2008, 14:23
La ce virsta se"pleaca de acasa"?

Cam dupa 12 ani, adica dupa ce concureaza la categoria a III-a. Primele 8 de la individualul compus de la Nationale sunt in atentia federatiei. In prima faza se face selectia pentru Onesti, apoi de aici, functie de rezultate se pleaca la Deva.
Dar se poate pleca si mai tarziu; oricum, depinde de rezultatele obtinute la Nationale.

miafangina
1st April 2008, 14:34
Cam dupa 12 ani, adica dupa ce concureaza la categoria a III-a. Primele 8 de la individualul compus de la Nationale sunt in atentia federatiei. In prima faza se face selectia pentru Onesti, apoi de aici, functie de rezultate se pleaca la Deva.
Dar se poate pleca si mai tarziu; oricum, depinde de rezultatele obtinute la Nationale.

Dar daca din anumite motive nu vor sa plece,isi pot continua pregatirea la cluburile lor,nu?
Accesul la competitiile internationale pentru junioare se obtine doar de la lot?

Mihaela P
1st April 2008, 14:44
Daca nu vor sa plece sau daca ajung acolo si nu se pot adapta , isi pot continua pregatirea la club, insa perspectivele sunt limitate tocmai prin faptul ca nu au acces la concursuri internationale si timpul de pregatire nu se compara cu cel al fetelor de la lot.

miafangina
1st April 2008, 14:48
Multumesc,Mihaela,inteleg acum.Deci cazul Catalinei e o raritate,de regula de la lotul de junioare se ajunge la lotul de senioare si mai putin probabil direct de la cluburi.

Tess_AN
1st April 2008, 17:51
Cam dupa 12 ani, adica dupa ce concureaza la categoria a III-a. Primele 8 de la individualul compus de la Nationale sunt in atentia federatiei. In prima faza se face selectia pentru Onesti, apoi de aici, functie de rezultate se pleaca la Deva.
Sa inteleg ca lotul de perspectiva al Romaniei creste un fiecare an cu maximum 8 gimnaste? Mi se pare putin. Daca o pustioaica prinde o zi proasta si are o ratare ce o pune pe locul 9? Sau a fost accidentata si inca nu e recuperata sa se clasese in primele 8? Mi s-ar parea mai normal sa se ia cel putin dublu... Daca din cele 8 scadem neadaptari, accidentari, renuntari pe parcurs... ajungem la situatia in care de fapt deja suntem... Nu avem gimnaste.

Pegasnegru
1st April 2008, 20:29
Tess si mie mi se par foarte putine 8 exact din aceleasi motive, zile proaste, o usoara accidentare, etc. Este posibil ca antrenorii lotului din Onesti sa "ocheasca" fete de perspectiva dar care au avut o zi proasta? De obicei se poate vedea, mai ales de un ochi bun de antrenor. Cine stie, poate selectia a cel putin dublu numarul de fete, si dupa doua saptamani de antrenamente sa faca o selectie finala. Asa s-ar vedea clar cine este de perspectiva, nu numai dupa un concurs. Va dati seama de emotiile fetelor sa stie ca numai atunci au vreo sansa?!

busumary
5th April 2008, 12:54
De la Galati vor fi doar 3 gimnaste ,care vor concura la individual , categ III si II ,paremi.se.Ma mai interesez pe parcurs .O sa fiu si eu acolo ,sper sa filmez ceva , si apoi sa pun aici . Mult succes Irinei,Mihaela !!!!!!! Ufff , ce emotii am si abia astept !
Tre sa reformulez ca de la Galati vor fi 2 sau 3 gimnaste antrenate de dl Galea P,dar se pare ca vor mai fi si de la cealalta echipa de antrenori(la LPS Galati sunt 2 echipe a cate 2 antrenori)De ceilati si de activitatea lor,nu stiu mai nimic.
Spun 2 sau 3 gimnaste,ptr ca Angy a avut o accidentare(nu foarte serioasa,o contuzie la genunchiul drept)dar care a pus.o pe margine cateva zile.Daca nu va trece cat de cat pana marti , miercuri,nu va marge la Buzau saptamana viitoare:(Sa speram ca.si va reveni.

mikeyy
5th April 2008, 12:58
Imi pare foarte rau :((
Ce se intampla cu atatea accidentari....
Ii doresc multa sanatate lui Angy..sper sa se faca bine curand

Mihaela P
5th April 2008, 14:40
Am ramas datoare cu informatii noi:luata cu CE am omis sa va spun si voua ca Irina si-a revenit dupa fizioterapie.
Sper ca sa isi revina si celelalte la fel de repede!

cata10
5th April 2008, 19:27
Am ramas datoare cu informatii noi:luata cu CE am omis sa va spun si voua ca Irina si-a revenit dupa fizioterapie.
Sper ca sa isi revina si celelalte la fel de repede!

Ma bucur mult, Mihaela, sa aud ca Irina e bine!:)

Tess_AN
5th April 2008, 19:54
Ma bucur ca Irina e bine! Sper sa auzim vesti bune de la Mary despre Angy! Multa sanatate si incredere in fortele proprii!

ancaqwe
5th April 2008, 21:37
Ma bucur mult pentru Irina! Multa sanatate pentru Angy! Si mult succes :)

cata10
5th April 2008, 21:54
Angy, fa-te bine!

Pegasnegru
5th April 2008, 23:00
Mihaela iarta-ma, si eu am fost luata cu europenele si nu am vazut pana acum vestea ta extraordinara despre Irina! Mult succes si multa sanatate Irinei, lui Angy si mamicilor lor!

ioanavol
6th April 2008, 01:31
Subscriu si eu!

Rezultate cat mai bune Irinei la Nationale si refacere grabnica lui Angy!

Tess_AN
6th April 2008, 04:56
Dupa surorile gemene Tamirjan, apar acum "tripletele" Postolache. http://www.sansavranceana.ro/monden_mass_media.html?aid=1277 Articolul e din februarie dar nu cred ca a mai fost postat.

Mihaela P
6th April 2008, 10:00
Acest articol nu a mai fost postat. S-au mai postat altele in care se spunea ca au obtinut titluri la concursurile natonale, dar acest lucru era imposibil, atata timp cat varsta minima pentru a participa la competitii este de 8 ani (impliniti). Multa lume le asteapta cu interes anul acesta, mai ales ca au fost mediatizate in mai multe randuri. Peste o saptamana vom putea spune mai multe despre ele. De-abia astept concursul!

cata10
6th April 2008, 10:33
Dupa surorile gemene Tamirjan, apar acum "tripletele" Postolache. http://www.sansavranceana.ro/monden_mass_media.html?aid=1277 Articolul e din februarie dar nu cred ca a mai fost postat.

Le doresc multa, multa sanatate! Si sa ajunga la JO toate trei!:)

dcp100168
6th April 2008, 15:19
Gălățeanca Ana Porgras - campioană europeană
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=1&t=1229

Pegasnegru
6th April 2008, 18:48
Gălățeanca Ana Porgras - campioană europeană
http://www.galateni.net/forum/viewtopic.php?f=1&t=1229

S-a scris "la cald" despre aceasta medalie si evolutie in thread-ul "CE 2008 (fete) - finala pe aparate". S-a discutat mult si de junioare, le-am tinut pumnii stransi si am stat cu sufletul la gura.
Bun venit pe forum!

dcp100168
6th April 2008, 20:11
Bun gasit! N-am vazut threadul respectiv la timp (e destul de nasol structurat forumul, cu o multime de subforumuri la inceput, astfel ca la threaduri nu prea mai ajungi).

mikeyy
6th April 2008, 20:43
Nasol structurat forumul? Nu cred :D. Daca nu ar fi fost bine structurat nu ne-ar fi gasit nimeni..dar avem o activitate foarte buna chiar pe acele thread-uri pe care zici tu ca nu ajungi :D
Bine ai venit!

Pegasnegru
6th April 2008, 21:02
Bun gasit! N-am vazut threadul respectiv la timp (e destul de nasol structurat forumul, cu o multime de subforumuri la inceput, astfel ca la threaduri nu prea mai ajungi).
Stai linistit/a ca nici eu nu l-am vazut la inceput :)

ioanavol
7th April 2008, 00:20
Bun gasit! N-am vazut threadul respectiv la timp (e destul de nasol structurat forumul, cu o multime de subforumuri la inceput, astfel ca la threaduri nu prea mai ajungi).

nu e deloc nasol structurat, e chiar f logic...doar ca trebuie sa depui un pic de efort, chiar mura-n gura nu se poate;)

si de la mine...bine ai venit:)

Tess_AN
9th April 2008, 01:08
Maine, joi, lotul forumului nostru pleaca la Buzau pentru a participa la Campionatele CSS de unde speram sa se intoarca cu medalii! Nu uitati cand salutati arbitrele la toate aparatele si in timpul exercitiului la sol sa zambiti! E de bun augur! Va asteptam cu drag sa ne povestiti si bineinteles pozele.

Mult succes Irina! Mult succes Angy! Va tinem pumnii! Va incurajam: "HAAIIIDDEEEEEE !!!" - parca asa se incurajeaza in gimnastica :)

Pegasnegru
9th April 2008, 02:01
Hai Irina, hai Angi fara frica!!! :cheer:
Multa putere de concentrare si multa sanatate!!

vlad001
9th April 2008, 09:18
Deja incep si campionatele scolare? Mult succes Irina, Angi!
Am cam pierdut sirul stirilor, Angi e bine, si participa la concurs, nu-i asa?

ancaqwe
9th April 2008, 14:03
Hai Irina!!! Hai Angyyy!!!
Hai Angyy! Hai Irina!
Nici nu stiu de ce dar am emotii !

mikeyy
9th April 2008, 14:45
Mult succes!!!:floricica:
Suntem alaturi de voi

busumary
9th April 2008, 19:24
multumim mult de tot ! luata cu febra pregatirilor,vizite la medic,n.am mai avut timp sa mai scriu nimic .Dar sa nu va ganditi ca v.am uitat !no,nici pe departe!asa ca m.am oprit putin din alergatura sa va povestesc inceputul .Maine(joi)se pleaca spre Buzau,mai de dimineata ,mai tarziu ,in functie de cum au fost organizati.Da,Angy va merge,desi nu a avut timp suficient sa se refaca.Medicul a dat acordul ca poate continua dar durerea mai e inca(poate pana sambata dispare.La sol sunt probleme ,la aterizari)Multumim inca o data ptr suport(pfoailei...ce emotii am EU !!!)va vom tine la curent cu toate.Eu pot intra de pe telefon,si probabil asa ne vom mai vedea !Succes sa fie,si multa sanatate!

crisloregym
9th April 2008, 22:50
Acum am ajuns acasa si eu si vroiam sa le urez fetelor mare mare succes si sanatate cat cuprinde:)

Irina, Angy, sa fie una dintre cele mai frumoase experiente pentru voi..si sa va ganditi ca orice rezultat ar fi, e al vostru si e munca voastra, deci e bine meritat:) Deci oricum ar fi, noi asteptam povesti din "culise", si sper sa fie numai lucruri bune si frumoase de povestit..si aici ma refer la atmosfera de concurs, la noii prieteni, la spectatori...la tot:)

Bafta mare, noi va tinem pumnii stransi bine de tot:)

cineva_cineva
9th April 2008, 23:00
Haideeeeeeeeee!Da, asa se incurajeaza in gimnastica. Si... se mai foloseste: Stai! (asta mai ales la aterizari).Ok, mult succes viitoarelor noastre stele... Ma bucur mult ca stiu ca pot afla stiri din culisele concursului... Si.. eu una chiar am emotii pesntru cele 2 fetite.Le doresc numai bine tuturor.. dar.. pentru ca ele sunt de-ale noastre acum, am emotii pentru ele si... sper sa aiba rezultate frumoase.Abia astept sa aflam noutati! Irina, sper ca medaliile de la gatul stelei pe care le-ai vazut nu demult, succesele ei sa te motiveze si pe tine tot timpul si sa iti doresti sa ajungi si tu o campioana! Ma bucur mult pentru tine si iti tin pumnii, Irina! Angy, si tie iti tin pumnii, si astept sa aud vesti bune despre tine, atat din concurs, dar mai ales despre sanatatea ta, pentru ca asta e cea mai importanta.Sper sa te poti simti mai bine, si daca medicul si-a dat acordul sa participi la concurs, e foarte bine... si sper sa treci peste toate si sa fie bine.VA pup pe amandoua, dar si pe mamicile lor care ne vor tine la curent cu noutatile.Multumim si mult succes!

Mihaela P
10th April 2008, 10:20
Va multumesc pentru incurajari si urari !
Fetele au astazi deplasarea catre Buzau, concursul se va desfasura sambata si duminica , insa din pacate nu s-a anuntat programul dupa care vor concura (Cata, raman datoare cu informatiile astea).
Eu voi pleca maine dimineata pentru a asista si la antrenamentele oficiale.
Cred ca pana luni nu o sa mai intru pe forum, asa ca va doresc un week-end placut!

Cand spuneti ca asteptati "vesti din culise" va referiti la a relata emotiile, atmosfera de concurs s.a. ?

Mihaela P
10th April 2008, 10:57
Tot despre triplete: http://www.stirilocale.ro/buzau/Tripletele_gimnaste_la_prima_competitie_oficiala_I DN443250.html si http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=18763

crisloregym
10th April 2008, 11:06
Da, Miha, chiar la asta ma refer...adica vrem cat de cat sa vedem si rezultatele si cu asta ne bazam pe tine, pentru ca ne-ai mai ajutat de multe ori in acest sens:) Dar parca mi-ar placea sa aud ce inseamna concurs pentru varsta aceasta, cum judeca arbitrii, emotii, gimnaste care s-au remarcat prin eleganta, prin executie, care va atrag voua atentia...atmosfera generala, daca este tensionata, daca sunt si momente hazlii, daca fetele de la diverse cluburi au posibilitatea de a-si vorbi dupa competitie...chiar si ce simtiti voi din tribune cand urmeaza fetele voastre, cum simtiti spectatorii, daca sunt spectatori...nici eu nu stiu ce vreau, cred:D, dar, indiferent ce rezultate vor fi, mi-ar placea sa povestiti si din prisma voastra, poate chiar din prisma copiilor (a Irinei si a lui Angy). Bineinteles, daca si cand o sa se poata:)

Mihaela P
10th April 2008, 14:46
Poate la varsa frageda emotiile sunt mai mari, incepand de la verificarile la care sunt supuse, trecand mai apoi prin confirmarea ca vor face deplasarea, si terminand cu pregarirea in sine a bagajelor , toate aceste momente le marcheaza mai mult decat pe senioare. Si devin agitate, foarte vorbarete (sau din contra!), entuziaste, iubitoare, tematoare, dar puternice. Fiecare plecare este speciala: ce echipament o sa purtam, ce treninguri, cum vor fi costumele de concurs, dar cele de incalzire, cum sunt aparatele, barna s-o misca, solul o fi tare, dar trambulina, si cu cine voi sta in camera, vom sta cum vrem noi sau cum doresc antrenorii?Ce sa mai imi pun in bagaj? Dar pot sa-l fac eu?Am uitat ceva? Sa nu uit fardurile! Si neaparat fixativul cu sclipici!... Dar parintii vin? Cand vin?
Este o amestecatura de emotie, bucurie , teama, frica. Si este clar ca doar cele puternice reusesc sa-si controleze sentimentele astea amestecate si sa se concentreze pe ce au de facut.
Cum spunea si Stela la Realitatea: ele muncesc, asa cum pot ele, asa cum le indruma antrenorii, asa cum le-a inzestrat natura...mai bine sau mai rau; sunt cele mai bune de la clubul lor (ca altfel nu ar fi acolo), dar de data asta se "masoara" cu celelalte, toate fetele sunt pregatite, toate trec prin aceleasi emotii, trairi; nu este o scuza ca " a avut emotii", pana la urma cel care lucreaza bine si la antrenamente va avea mai multe sanse sa lucreze fara ratare si in concurs. Ma intreba Crisloregym cum poate sta o gimnasta pe barna cand are emotii? Inca mai caut raspunsul, pentru ca tot corpul tremura, genunchii sunt mai moi, corpul incordat. De fapt cred ca daca elementele devin ca un reflex, sa le faci bine fara a te mai controla, atunci succesul este mai aproape. Dar asa cum este o singura castigatoare, si fiecare isi doreste (cred) ca sa fie ea aceea, asa sunt si locul 2 , si 3, si 4, si... Te poti situa pe orice loc, depinde de elementele pe care le stapanesti,de gratie, de expresivitate, de concurente, de arbitre. Dar cel mai important este sa fii tu ca si gimnasta bucuroasa ca ai participat la acea competitie. Acum nu pierd si nu castiga nimic , nici macar selectia pentru lot nu se face in functie de rezultatele de la Campionatele Scolare, dar este un mod de a te evalua. Si de a vedea daca munca ta este sau nu in zadar...
Fetele vorbesc intre ele, indiferent de clubul la care se antreneaza,unele fete deja corespondeaza prin internet si acum asteapta sa se vada.
Noi probabil vom avea un subiectivism firesc si nu vom putea face acele clasamente sugerate de Cristina, dar in limita timpului sau poate o va face Cata.
Oricum, cele mai frumoase costume de concurs sunt sigura ca le are Steaua!!! (astept comentarii dupa concurs de la Cata si Mary)
Dar mai multe vom povesti zilele urmatoare...

ioanavol
10th April 2008, 16:43
MULT SUCCES IRINA SI ANGY!!! Va tinem pumnii!!:yeah:
Si cand va intoarceti, daca vreti, sa ne povestiti si voi cate ceva:)

Tess_AN
10th April 2008, 19:31
Singura informatie despre concursul baietilor ce se desfasoara in aceste zile e despre cei de la CCS Resita.
http://www.arenabanateana.ro/2008/04/07/gimnastii-resiteni-la-„scolare“/ si aceasta e cam veche.... Poate Cata sa aiba noutati...

crisloregym
10th April 2008, 21:37
Multumim, Miha, ca ne-ai introdus in pregatirile Irinei...de abia astept sa vad costumele clubului Steaua:) Mi se pare interesat cum ai povestit, e ceva totusi comun si, totusi, inedit.

Eu as mai vrea sa spun filosofia mea a propos de emotii: Atunci cand ai emotii, trebuie sa te bucuri, pentru ca asa stii sigur ca vei da tot ce ai mai bun in tine; cand nu ai emotii, ei, bine, atunci trebuie sa te ingrijorezi. La mine functioneaza asa mereu, cand am emotii trec peste unele lucruri si simt chiar ca am noroc, cand nu am emotii, rezultatul este chiar slab. Poate sa fie si o superstitie, dar poate fi si acel grad de incordare care este benefic obtinerii de rezultate. Asa ca, fetelor, stati linistite:) Mult succes si drum bun maine, Mihaela:)

cineva_cineva
11th April 2008, 00:16
Succes mult Irina si Angy!

miafangina
11th April 2008, 09:24
Buna,tuturor si succes fetitelor la concurs!
Asa frumos ai povestit,Mihaela,parca vedeam o fetita facindu-si bagajele.
Imi amintesc de un concurs la Ploiesti,eram cu doua prietene si duminica la finale am eliberat camera de hotel si ne-am dus la sala cu gentile dupa noi,iar la intrare un domn de la paza zice:Au venit mamicile cu cadourile!Mi-as fi dorit mult sa fie asa!:)
Apoi ne-am distrat bine,realizind ca suntem mai "batrine" decit ne credeam si dupa raportarea la copiii de-acasa,eu puteam fi chiar mama de senioare.:evil:
Si inca ceva,stind in tribuna imi place sa le vad preocupate sa-si puna agrafe,sa-si schimbe leucoplastele,etc..abia astept sa mai vad o competitie pe viu.

cata10
11th April 2008, 22:03
Buna seara tuturor!
Vreau sa va dau cateva informatii despre Concursul junioarelor.
Astfel trebuie sa va spun ca acest concurs se desfasoara in 2 zile (sambata si duminica) si ca datorita numarului mare de participante se va concura doar pe echipe, urmand ca la sfarsit sa se faca un clasament si pentru individual compus (" 2 in 1" asa cum spunea Mihaela!) dar nu stim daca si un clasament pentru fiecare aparat! Vom vedea!

Sambata incepand cu 9,20 vor concura in ordine gimnastele de la categoria III, II si I. Gimnastele din categoria I sunt cele mai mari. Ele concureaza dupa amiaza. Mihaela mi-a zic ca din randul acestor gimnaste vor fi alese cele care vor face parte in curand din lotul olimpic, asa incat sub nicio forma nu trebuie sa le ratez.
Trebuie sa mentionez ca Angy face parte din categoria III (sper sa nu gresesc), asa ca trebuie sa-i tineti pumnii maine dimineata.

Duminica concureaza fetitele din categoria IV, nivelul 1 si 2 . Irina este programata sa concureze intre orele 13,30-15. Ii tinem si ei pumnii stransi!

P.S. O sa revin cu alte informatii maine!

mikeyy
11th April 2008, 22:06
Multumim Mihaela si Cata de toate aceste informatii :ok:
Ma bucur,Cata, ca te avem acolo la fata locului....sa ne tii la curent cu tot ceea ce se intampla.
Mult succes Angy maine!!!

crisloregym
12th April 2008, 18:39
Multumim, Cata, pentru "reportaj":) Asteptam si urmatoarele episoade:)

cata10
12th April 2008, 19:18
Buna seara tuturor!
Dupa cum stiti astazi a avut loc la Buzau prima prima parte a Campionatelor Scolare ale junioarelor! Au concurat gimnastele de la categoriile III, II si I, urmand ca maine sa concureze micile gimnaste de la categoria IV (9-10 ani).
Bineinteles ca am fost si eu prezent. Trebuie sa va marturisesc ca am avut ceva emotii... A fost primul concurs de acest fel pe care am putut sa-l vad chiar din sala, din tribuna (cei drept cam mica:D, doar cu 2 randuri de bancute, in care au luat loc parintii si apropiatii micilor gimnaste si bineinteles soferul microbuzului cu care ajunsesera gimnastele la sala, si care ofta la fiecare cazatura a acestora). Atmosfera e cu totul alta decat la celelalte sporturi, iar trairile spectatorului sunt altele comparativ cu ale telespectatorului. In primul rand te impresioneaza, chiar de la intrarea in sala, aparatele de concurs care, stiu ca pare o nebunie:D, dar par mult mai mari decat la tv, iar gimnastele mult mai mici, mici chiar foarte mici ca nici nu-ti poti imagina ca acestea vor urca pe aparate si vor executa elemente care mai de care mai dificile!

Alt aspect demn de subliniat este acela ca la acest sport nu se injura, nu se huiduie din tribuna, ci se incurajeaza, se aplauda. La fiecare element mai greu se aud din tribuna incurajari de genul ATENTĂ!, HAIDE! iar la fiecare aterizare se striga STAI!

miafangina
12th April 2008, 19:25
Bravo,Cata,multumim.

mikeyy
12th April 2008, 19:26
Multumim Cata!!!
De Angy stii ceva?

cata10
12th April 2008, 19:33
Timpul se scurge foarte repede; gimnastele isi fac exercitiile, primesc note, rotatia se incheie, se trece la urmatorul aparat, fac incalzirea speciala si din nou concureaza. La sfarsitul zilei se face clasamentul pentru echipe, individual compus si pentru fiecare aparat in parte (deci chiar trei in unul:D) si urmeaza festivitatea de premiere. Cele mai valoroase gimnaste, cele care au stiut sa-si stapaneasa cel mai bine emotiile in fata arbitrelor, parintilor si antrenorilor, urca pe podium. Bucuria din sufletul lor e foarte mare chiar daca aceasta nu se citeste pe chipul lor mult prea serios pentru niste fetite de 11, 12, 13 sau 14 ani. Stau pe podium cateva zeci de secunde, primesc dipoma si medalia, fac poze cu antrenorii si gata! Clipa lor de glorie s-a si incheiat! Urmeaza inca un an de munca si poate la anul, din nou, putina glorie!

cata10
12th April 2008, 19:38
Multumim Cata!!!
De Angy stii ceva?

Mihai, trebuie sa spun ca sunt un norocos!
Am avut onoarea sa stau de vorba cu Irina si cu Angy; Bineinteles si cu mamele lor, dar astazi ele au fost vedetele!
:DAngy chiar mi-a explicat care este diferenta dinte Tsukahara grupat si Tsukahara intins!

mikeyy
12th April 2008, 19:42
Ma bucur mult ca ai reusit sa vorbesti si cu ele!:)
Sa ne mai povestesti

cata10
12th April 2008, 19:56
Mihai trebuie sa-ti spun ca am notat clasamentul atat la echipe cat si la individual compus si aparate, dar sper ca el sa fie afisat pe site-ul FRG, cat mai curand ca sa nu mai fiu eu nevoit sa-l scriu aici, pe forum.

Cat despre Angy, ea a concurat de dimineata si eu n-am reusit sa ajung sa o vad pe aparate:(, dar au fost in sala parintii ei si sigur au fost mandri de ea! E un copil minunat. Dupa cum stiti ea a concurat usor accidentata si chiar daca nu a urcat pe podium important e ca si-a prezentat exercitiile la toate cele patru aparate. Din cate am observat, obtinand cel mai bun scor al ei la sol! Sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere de munca in continuare si la anul sigur va fi pe podium! HAIDE Angy!

Maine concureaza Irina si sper sa nu o ratez. Voi face tot posibilul sa fiu in sala si s-o incurajez. Dar mai multe emotii, decat mine, va avea mama ei, Mihaela!
Mihaela a filmat, asa ca veti avea sansa si voi sa vedeti cateva exercitii ale tinerelor noastre gimnaste! Sunt exercitii foarte frumoase si unele chiar destul de valoroase (am vazut la sol un 1080 executat foarte bine; intors corect).

Tess_AN
12th April 2008, 20:42
Cata, multumim foarte mult! Ma bucur mult sa citesc ce ai scris! Fetitele acestea sunt adevarate campioane. Campioane la munca in primu rand si nu in ultimul rand la educarea noasta, a publicului daca stiu sa impuna o atitudine civilizata tribunelor. Si sunt inainte de toate campioanele sufletului nostru! Soferul microbuzului sa ofteze la fiecare cadere! E emotionant. Pentru Angy, e o victorie ca a reusit sa-si invinga durerea si a concurat la toate aparatele. Si mai e bine ca nu s-a accidentat tinand cont ca a concurat nerefacuta inca. Succes Irinei maine si abia astept sa vedem ceva filmulete.E emotionant tot ce ai scris. Inca o data multumim si astept corespondenta de la fata locului de maine!

Tess_AN
12th April 2008, 20:47
Mihai, trebuie sa spun ca sunt un norocos!
Am avut onoarea sa stau de vorba cu Irina si cu Angy; Bineinteles si cu mamele lor, dar astazi ele au fost vedetele!
:DAngy chiar mi-a explicat care este diferenta dinte Tsukahara grupat si Tsukahara intins!
Trebuie sa ne impartasesti si noua din ce ai invatat! Sau poate dupa ce ajung acasa fetele si se mai linistesc, poate o sa ne spuna ele cate ceva, sa invatam si noi!... Sau poate vor fi cu noi la Ploiesti sa ne ofere la fata locului impresiile la ce se intampla acolo. Sunt ambele si Angy si Irina parte din familia noasta si indiferent de rezultatele obtinute intr-un concurs, noi le apreciem munca si le iubim! Le multumim pentru ceea ce fac. Bravo fetelor si multa sanatate, noroc si succese de acum incolo!

cata10
12th April 2008, 21:14
Cata, multumim foarte mult! Ma bucur mult sa citesc ce ai scris! Fetitele acestea sunt adevarate campioane. Campioane la munca in primu rand si nu in ultimul rand la educarea noasta, a publicului daca stiu sa impuna o atitudine civilizata tribunelor. Si sunt inainte de toate campioanele sufletului nostru! Soferul microbuzului sa ofteze la fiecare cadere! E emotionant. Pentru Angy, e o victorie ca a reusit sa-si invinga durerea si a concurat la toate aparatele. Si mai e bine ca nu s-a accidentat tinand cont ca a concurat nerefacuta inca. Succes Irinei maine si abia astept sa vedem ceva filmulete.E emotionant tot ce ai scris. Inca o data multumim si astept corespondenta de la fata locului de maine!

Asa este, Tess. Insa, noi de multe ori uitam de aceste fetite minunate, care muncesc zi de zi, an de an, ca mai apoi sa ne bucure sufletele la europene , mondiale sau olimpiada! Din pacate, ne concentram atentia doar asupra senioarelor, doar asupra varfului piramidei, uitand de baza acesteia! La baza piramidei sunt aceste cateva zeci (poate 100-200) de fetite minunate care spera sa devina campioane la un moment dat! Oare cate dintre ele vor ajunge in lotul olimpic de junioare? Putine! Si mai putine vor avea sansa sa treaca la senioare, sa ajunga in lotul olimpic de la Deva si doar 2-3 vor urca pe podium la olimpiada! Cu toate acestea fiecare continua sa munceasca zi de zi sperand ca ea sa fie aleasa!
Atentia noastra ar trebui sa se indrepte mai des asupra lor, sa le aplaudam si sa le apreciem pentru tot ceea ce fac pentru gimnastica romaneasca! Fara ele n-am mai putea ajunge niciodata in varful piramidei gimnasticii mondiale!

Sa le multumim si parintilor care-si indruma copii spre acest sport, care-i sustin, incurajeaza si inteleg.

busumary
12th April 2008, 21:14
buna seara ! Pfiuu ! Ce repede a trecut ! pt ca va scriu de pe telefon,o sa va scriu putin,dar promit sa revin repede cu amanunte.A fost o si grea din cauza emotiilor ,dar superba,din toate punctele de vedere .Ca si Cata,si eu sunt tot la primul concurs :)O sa revin ,ca acum tre sa cobor.am ajuns in Galati .Multumim tuturor pt suport ! H A I D E E E E E E E E E E IRINAAAA ! ! ! ! ! ! ! !

ancaqwe
12th April 2008, 22:07
Multumesc mult pentru povestiri! Cata, m-a emotionat foarte mult ce ai scris.
Felicitari Angy!! Felicitari Busumary!! Si haaai Iriiinaaaaa!!!
Eu nu am fost decat la nationale si internationale - dar mi s-a parut extraordinar, nu se compara cu ce vezi la televizor. Si competitia micutelor trebuie sa fie si mai coplesitoare.

cata10
12th April 2008, 22:29
Am uitat sa amintesc ca din brigada de arbitre de la barna a facut parte si Gina Gogean!
Iar Floarea Leonida a fost prezenta in calitate de antrenoare a gimnastelor de la Clubul Steaua! Mi-a facut mare placere sa o vad cum le coordona, cum le sfatuia pe micile gimnaste! Era plina de energie si nu de putine ori mergea chiar ea sa mute un pic mai in colo sau sa schimbe trambulina de la sarituri!
De asemenea, a fost in brigada de la paralele d-na Olga Didilescu iar la masa oficiala s-a aflat si d-na Anca Grigoras!

busumary
12th April 2008, 22:45
Este foarte adevarat,nu se compara cu ce se vede la televizor.Cand esti acolo,langa micute,traiesti mai intens fiecare element !
Si va spun,chiar daca sunt la nivel mai mic astfel de competitii,emotiile sunt la fel de mari.Si fiind de fata,nu ai cum sa nu oftezi(la fel ca acel sofer :) ) Un momet amuzant,la care am asistat eu,a fost acela cand una din mamici(a unei concurente de la Bucuresti) a "oftat" la exercitiul altei gimnaste de la alt club,din tara si i.a fost atrasa atentia de catre fiica ei : "hei ! tu cu cine tii?" :D Eu m.am asezat din intamplare,nestiind cum stau treburile,langa galeriile clubului Steaua.Cele mai de seama gimnaste au fost,dupa parerea mea,cele de la Bucurecti,Deva,Constanta,si apoi celelalte.Si aici fac referire la tot ce tine de exercitii,coregrafie,costume,pieptanaturi,etc.

crisloregym
12th April 2008, 22:51
WOW, Cata, ai trait toate astea!!!! Ce noroc !!!!! Da, asa este, gimanstica vazuta din sala are o cu totul alta fata decat cea vazuta la TV. Te inalta, te face sa simti fiecare oftat generat de o ratare, te face sa resimti fiecare avant, fiecare Tsukahara, fiecare desprindere de bara...TOT!!!! Atunci chiar simti TOT, iar asta e absolut superb:)

Ma bucur tare mult sa aflu ca Angy a fost bine...eu am mai zis si o mai zic...bravo ca a fost acolo:) bravo ca s-a intors sanatoasa acasa:) Si Maria, sa stii ca daca Angy va dori sa ne explice si noua diferenta dintre Tsukahara grupat si Tsukahara intins, noi o asteptam cu draga inima:)

ce prezenta frumoasa in sala...atatea nume mari din gimmnstica noastra...Off, frumos, Cata, bravo ca ai avut parte de toate astea:) cred ca esti putin mai bogat sufletestedupa experienta asta:)

crisloregym
12th April 2008, 22:53
Maria, multumesc ca mi-ai raspuns la intrebarea legata de clasamentul pe cluburi din punctul tau de vedere:) si sa o pupi pe Angy din partea mea pentru curajul pe care l-a avut de a merge nerefacuta in concurs:)

busumary
12th April 2008, 22:54
o poza facuta dupa concurs,pe care voi o vedeti primii,ptr ca Irina si Mihaela nu au apucat sa o vada :) http://www.sharemobile.ro/share/235/DSCF1513.JPG

mikeyy
12th April 2008, 22:56
Multumim pentru poza !!!!

crisloregym
12th April 2008, 23:02
Ehe....doua scumpe...una blonda, alta bruneta, ca Sandra si ca Stela:) Multumim, Maria:)

mikeyy
12th April 2008, 23:13
Imi doresc ca peste cativa ani sa mai vedem poze cu cele 2 in calitate de colege la echipa nationala!!!!

busumary
12th April 2008, 23:36
Irina e un copil deosebit ! cu toata modestia cu care ne povesteste Mihaela de ea.Voi ati cunoscut.o inaintea mea,aici .Eu am avut bucuria de a o cunoaste astazi,personal.Toate laudele mele ptr ea,e minunata,si nu o spun asa la intamplare,darga de ea ! s.o fi vazut cum incuraja fiecare concurenta de la clubul ei ! cat suflet pune ! Mult succes Irinuca !

busumary
13th April 2008, 00:21
si cum spunea Cata ,
Floarea Leonida : http://sharemobile.ro/share/12042008005.jpg
si Gina Gogean (in plan indepartat,cu foile in maini) : http://www.sharemobile.ro/share/DSCF1499.JPG

busumary
13th April 2008, 01:57
si am pus aici filmulete"calde"nemodificate cu diferite evolutii la toate cele 4 aparate a catorva gimnaste,de la categoria a IIIa,din cele peste 100(Scuzati calitatea imaginii,e tot cu telefonul si nu sun convertite,deci,le.ati vedea f.bine cu nokia player)ramane ca sa le modific si sa le pun iarasi.Numele gimnastelor,nu.l stiu,ptr ca nu prea se anuntau.
paralele http://sharemobile.ro/file.php?id=144079
sol http://sharemobile.ro/file.php?id=144080
sol http://sharemobile.ro/file.php?id=144083
barna http://sharemobile.ro/file.php?id=144085
barna http://sharemobile.ro/file.php?id=144091
sol(Deva) http://sharemobile.ro/file.php?id=144094
sol(Deva)http://sharemobile.ro/file.php?id=144095

o sa revin cu ica vreo cateva
de la clubul Steaua nu am filmat nimic,ptr ca a filmat Mihaela si o sa puna ea pe forum.Deocamdata astea sunt cele cateva din cele multe curajoase :)

Pegasnegru
13th April 2008, 04:00
Oau, multumesc enorm de mult pentru filmulete "calde" :)

Tess_AN
13th April 2008, 08:23
Mary, multumim de filmulete, de poza, de comentarii. Asteptam sa ne mai povestesti daca ai timp. Sper ca Angy sa se refaca repede si sa nu mai aiba probleme la genunchi, sa se poata pregati si sa participe la potential maxim la Nationale in luna mai!
Pentru azi, pumnii stransi Irinei!

mikeyy
13th April 2008, 10:36
Multumim de filmulete...super!!!!

ioanavol
13th April 2008, 12:08
Multumesc si eu mult cata, busumary, pentru toate detaliile si filmuletele!:)
Bravo Angy, hai Irina!!

busumary
13th April 2008, 14:49
Angy,a avut o evolutie slaba ,pt mine conteaza ca a fost acolo.Notele ei sunt : paralele: 10.000 ; sarituri : 10.850 ; barna : 11.100 ; sol : 12.100 ,un total de : 44.050 .Ca sa va faceti o idee,cel mai mare punctaj a fost undeva peste 53...(imi pare rau ca nu am notat,dar poate ne ajuta Miha sau Cata) Filmulete,am si cu Angy,dar o sa le pun mai tarziu,dupa ce vin si Miha cu Irina acasa) ;) Cate au si fetele de povestit ! si inca : http://www.sharemobile.ro/file.php?id=144098 ; http://www.sharemobile.ro/file.php?id=144099 http://www.sharemobile.ro/file.php?id=144100

busumary
13th April 2008, 15:37
se vorbea de momente vesele,eu as mentiona de vro doua mai emotionante.La una dintre rotatii,cand fetele de la Steaua treceau de la paralele la sarituri,treceau pe langa galeria lor(o jumat.de metru era distanta),o mamica in viteza lor de trecere,a reusit sa le apuce de mana pe fiecare.n parte si sa le unga cu mir pe incheietura deasupra palmei pe interior ! Ori la seria a3a,au mai fost 3 gimnaste de la Bucuresti,si in timp ce se pregateau pt a intra la barna(barna era situata undeva in dreapta mea ,eu fiind chiar pe mijloc),la un moment dat le.am vazut,pe rand ca stateau cu fata aproape lipita de colt(si a7ta au facut.o toate,pe rand.Unul din parinte si.a dat cu parerea ca sunt pedepsite.Pe urma am realizat de ce.Se rugau ! Pe mine m.au facut sa.mi dea lacrimile,emotionant.Sau la un moment dat,galeria Bucurestiului,se lua la intrecere cu cea a Devei :D

cata10
13th April 2008, 18:48
Buna tuturor!
Astazi am fost din nou la sala! Emotiile au fost si mai mari atat pentru mine cat si pentru Mihaela! Irina a concurat la toate cele patru aparate si a fost extraordinara. Chiar daca a fost cea mai mica a reusit sa se concentreze foarte bine si sa concureze fara ratare. A inceput la sarituri, aparatul ei favorit, A executat 2 sarituri, una spre inainte si una spre inapoi, 2 sarituri bune, pacat de pasii de la aterizare. Din pacate nu stiu ce nota aluat deoarece la acest aparat doamnele arbitre n-au binevoit sa afiseze punctajele. Dar s-a clasat pe 6. Un rezultat foarte bun. A urmat paralelul cu un exercitiu curat, a stat la aterizare si a luat nota 13,500 si in final locul 5.

cata10
13th April 2008, 19:03
Cele mai mari emotii le-am avut la barna! Cand Irina a urcat pe aparat mi se facuse inima cat un purice! Trebuie sa va spun ca la antrenamentul dinaintea concursului cat si la incalzirea ce a precedat rotatia de la barna a ratat dupa o succesiune de 2 flicuri. Asadar, emotii nu gluma!
Dar Irina a fost extraordinara, a facut un exercitiu bun, n-a mai ratat la flic si cu doar doua mici ezitari, la piruieta si la coborare, a primit nota 13,500. S-a clasat in final pe 8 la acest aparat.
Si a urmat solul, un exercitiu antrenant, sala a aplaudat si a venit si nota 14,000, nota care a dus-o pe locul trei la acest aparat si pe 5 la individual compus! Asadar Irina nu a coborat mai jos de locul 8. O comportare deosebita pentru ea! Bravo IRINA!:floricica:Si trebuie retinut ca aceasta competitie s-a incheiat cu solul Irinei! Eu zic ca-i de bine pentru ea!:yeah:
Mai mentionez ca Irina a fost singura de la Clubul Steaua asa ca nu a putut urca pe podium si cu echipa! Dar a beneficiat, in schimb, de atentia celor trei antrenori de la club, mai ales de sfaturile Floarei Leonida care a fost tot timpul alaturi de ea! Cred ca va fi o antrenoare de succes. M-a impresionat calmul cu care se adresa Irinei!

Si sa nu uit de galeria, destul de numeroasa, pe care a avut-o Irina. Astfel, va spuneam ca de la clubul Steaua a concurat astazi doar Irina. Celelalte zece fete de la acest club au trecut prin emotiile competitiei ieri si astazi au preferat sa fie in tribuna si s-o incurajeze pe micuta lor colega! Au fost tare simpatice mai ales ca au pregatit si o coregrafie speciala. Chiar daca nu sunt fanul acestui club, imi voi calca pe suflet, si va voi spune ce strigau stelistele: 1,2,3,4 cupa si campionatul 5,6,7,8 Irina e pe primul loc Dragut, nu?

cata10
13th April 2008, 19:07
Buna, Mihaela!
Ati sosit, nu?
Eu am incercat sa relatez cate ceva despre concursul Irinei!

Tess_AN
13th April 2008, 19:13
BRAVO IRINA!
Avem medalie! Vreau, va rog frumos poza cu Irinei pe podium!

Felicitari Irina! Felicitari Mihaela! Inghetata si :kiss:

Pegasnegru
13th April 2008, 19:24
Multumesc Cata de relatari! Nici nu stiu ce sa scriu mai de bine pentru Angi si Irina! Multe felicitari si multa-multa sanatate!

Mihaela P
13th April 2008, 19:26
Da, am ajuns.
Insa nu pot sta acum la calculator. Suntem fericiti, sunt foarte multumita de Irina si ma bucur ca a reusit sa fie printre primele 8 la individual compus si ca a luat o medalie. Plus, ca a fost printre finaliste la toate aparatele. S-a intors cu 5 diplome din atatea posibile, la care se adauga si medalia.

rob_din
13th April 2008, 19:29
Felicitari Angi si Irina!

mikeyy
13th April 2008, 19:34
Felicitari!!!!!!!!:cheer::floricica:

mikeyy
13th April 2008, 19:59
Mi-a trimis Mihaela cateva poze de la premiere cu Irina:ok:

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/DSCF2173.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/DSCF2175.jpg

http://i281.photobucket.com/albums/kk225/olsgimnastica/DSCF2176.jpg

ioanavol
13th April 2008, 20:43
FELICITAAAARI!!! super rezultat:) Si o asteptam si pe Irina sa ne spuna, cu cuvintele ei, ce crede despre concurs:) Daca are timp si chef, bineinteles;)

Tess_AN
13th April 2008, 20:57
Frumoase si elegante, distincte costumele Clubului Steaua! Inca o data felicitari!

miafangina
13th April 2008, 22:37
Buna,tuturor!Am muncit mult zilele acestea,inclusiv azi si tot citesc de-o vreme.
Ma alatur si eu cu felicitari pentru fetitele si mamicile "noastre".
Bravo,Angi,pentru ca ai fost acolo si ai concurat,numai tu stii cu cite dureri!Faptul ca ai fost acolo reprezinta un prim succes,cu siguranta vor veni si urmatoarele.:)Noi ne-am inscris deja in fan-clubul tau si iti tinem pumnii,sa fii sanatoasa si perseverenta!:floricica:
Felicitari,Irina,pentru performantele tale!:floricica:
Ma bucur mult pentru faptul ca ai reusit sa te concentrezi si sunt incintata ca ai inchis concursul ca o mare campioana,am emotii doar gindindu-ma cum ai fost aplaudata.Bravo!:)
Nu in ultimul rind multe multumiri Mariei si Mihaelei;felicitari pentru fetele voastre si pentru voi,pentru ca le sustineti si le incurajati!Puteti fi mindre ca ati crescut asa copii!:floricica::floricica:
Si-acum felicit reporterul din teren:bravo,Cata!Ma bucur ca ne-ai impartasit din trairile tale,foarte frumos ai scris,felicitari si multumiri.:)
Te acreditam si la alte competitii.

ancaqwe
13th April 2008, 22:49
Felicitari Angy! Felicitari Irina! Ce frumos zambesc din poze :) Ce fericita e Irina :) Multa sanatate si succes in continuare!

21mai
13th April 2008, 22:54
Buna, Mihaela!
Ati sosit, nu?
Eu am incercat sa relatez cate ceva despre concursul Irinei!

Cata ai fost simpatica rau, ai relatat asa frumos si cu lux de detalii despre Irina ca incepusem sa ma intreb daca cumva nu tu esti mama ei si am interpretat gresit eu ca Mihaela e mamica ei:)) Oricum felicitari pentru rezultatele micutei

Mihaela P
13th April 2008, 22:58
Cata ai fost simpatica rau, ai relatat asa frumos si cu lux de detalii despre Irina ca incepusem sa ma intreb daca cumva nu tu esti mama ei si am interpretat gresit eu ca Mihaela e mamica ei:)) Oricum felicitari pentru rezultatele micutei

Pentru cine nu stie: Cata10 este baiat!

crisloregym
13th April 2008, 23:28
Am lasat threadul acesta de citit la urma, ca sa ma pot bucura frumos de el...si ma bucur ca asa am facut...ma bucur pentru Angy, bravo, si sa fii fericita, Maria, pentru ca asa copil ar face orice mama fericita, sa stii:) BRAVO!!!!!

Irina, bravo:) Felicitari poentru medalia de la sol, este un rezultat promitator, de abia astept sa te si vedem:) Dar ma bucur foarte mult si pentru acel loc 5 de la individual compus, pentru prezenta in toate finalele, asta demonstreaza ca esti o gimnasta completa si ca se poate lucra cate putin pe toate aparatele...Imi imaginez ce fericita esti si tu, Mihaela:)

Cata, tu esti reporterul nostru de teren, si ai facut o treaba foarte-foarte buna:) Multumim pentru rezultate si felicitari si tie:) Sa stii ca ne-ai facut sa fim gelosi ca nu am fost acolo:D

Maria (sau poate altcineva), crezi ca este posibil sa urci si pe youtube exercitiile pe cvare le-ai pus? Eu nu reusesc s avad filmuletele filmate cu nokia, din pacate, am mai incercat si in alte randuri...daca o sa se poata, daca nu, macar filmuletele cu Irina si cu Angi:)

In rest, numai cuvinte de lauda pentru aceste fetite minunate, pentru ambitia lor si pentru faptul ca au fost la Buzau:) Si ma bucur si pentru voi, Mihaela, Maria si Cata, ca ati reusit sa va intalniti si sa puneti tara la cale:)

miafangina
13th April 2008, 23:41
Pentru cine nu stie: Cata10 este baiat!

Si este un baiat de nota 10,la fel cu ceilalti baieti de pe forumul de gimnastica!:)

Tess_AN
13th April 2008, 23:45
Ca bine si frumos zici Mia. Am citit si recitit postul si imi place cum te gandesti la toate si cum le spui. Uite, il copiez aici ca sa il mai cititi si voi o data: ;)


Buna,tuturor!Am muncit mult zilele acestea,inclusiv azi si tot citesc de-o vreme.
Ma alatur si eu cu felicitari pentru fetitele si mamicile "noastre".
Bravo,Angi,pentru ca ai fost acolo si ai concurat,numai tu stii cu cite dureri!Faptul ca ai fost acolo reprezinta un prim succes,cu siguranta vor veni si urmatoarele.:)Noi ne-am inscris deja in fan-clubul tau si iti tinem pumnii,sa fii sanatoasa si perseverenta!:floricica:
Felicitari,Irina,pentru performantele tale!:floricica:
Ma bucur mult pentru faptul ca ai reusit sa te concentrezi si sunt incintata ca ai inchis concursul ca o mare campioana,am emotii doar gindindu-ma cum ai fost aplaudata.Bravo!:)
Nu in ultimul rind multe multumiri Mariei si Mihaelei;felicitari pentru fetele voastre si pentru voi,pentru ca le sustineti si le incurajati!Puteti fi mindre ca ati crescut asa copii!:floricica::floricica:
Si-acum felicit reporterul din teren:bravo,Cata!Ma bucur ca ne-ai impartasit din trairile tale,foarte frumos ai scris,felicitari si multumiri.:)
Te acreditam si la alte competitii.

Mihaela, Mary si Cata: Asteptam - cu (ne)rabdare filmultele si pozele si comentariile si parerile dupa concurs si ce mai vreti sa spuneti....

miafangina
13th April 2008, 23:59
Ca bine si frumos zici Mia. Am citit si recitit postul si imi place cum te gandesti la toate si cum le spui. Uite, il copiez aici ca sa il mai cititi si voi o data: ;)


Multumesc,Tess.Ma simt grozav vorbind despre gimnastica cu niste prieteni ca voi,iar acum,ca avem oameni din interiorul fenomenului este si mai grozav!
La europene ma intreba sotul meu de ce scriu in timp ce ma uit(am programul pe care il are si Cata si ma pot uita pe calculator si scriu intr-o fereastra-poate o sa rideti de mine"a descoperit si Mia America"-aveti voie,dar mie mi se par acestea lucruri extraordinare) si i-am spus ca e ca si cum am fi toti de pe forum impreuna intr-o camera si ne-am uita la TV,comentind toti de-a valma,chiar spunind acelasi lucru deodata.E mai placut asa!:)

mikeyy
14th April 2008, 00:09
Si eu ma gandeam la acelasi lucru Mia...si mi-as dori sa vedem cu totii o competitie si sa comentam .

miafangina
14th April 2008, 00:11
Si eu ma gandeam la acelasi lucru Mia...si mi-as dori sa vedem cu totii o competitie si sa comentam .

Din fericire asta se va intimpla curind,daca vom fi sanatosi.Abia astept...

Pegasnegru
14th April 2008, 00:23
Din fericire asta se va intimpla curind,daca vom fi sanatosi.Abia astept...
:huhu::plans::sad::huhu: eu nu o sa pot!!

Tess_AN
14th April 2008, 05:23
Alex, imi pare rau ca nu poti merge. Eu inca nu stiu daca da sau nu...

Inca nu avem rezultatele complete, asa ca imi permit sa postez un link la un articol vechi de o saptamana. Pe langa numele micutelor gimnaste clujence, se mentioneaza Simona Pauca - antrenoare la Cluj (eu nu stiam).
http://www.ziarulfaclia.ro/GIMNASTICA-Sperante-pentru-viitor+8443

miafangina
14th April 2008, 10:35
:huhu::plans::sad::huhu: eu nu o sa pot!!

Iti promit(tie si altora care nu vor putea merge)ca vei avea parte de relatari amanuntite in asa fel incit sa simti ca ai fost printre noi.

vlad001
14th April 2008, 11:32
Multumiri mamicilor si lui Cata pentru relatari, filmulete si poze. Lui Cata de asemenea multumiri pentru ca a facut primul pas catre sustinerea fetitelor, sa mearga la concurs :)
Felicitari Angy si Irina! Angy, e impresionant ca ai reusit sa participi si ai rezultate totusi bune, in ciuda problemelor de sanatate (m-as fi bucurat totusi mai tare daca ai fi avut aceleasi rezutate si nici o problema de sanatate), Irina ma bucur foarte tare ca ai luat medalie si esti in grupul de micute care ne dau sperante ca vor deveni viitoarele campioane de la senioare.
O rugaminte am totusi la voi, aveti grija de corpul vostru si ascultati de ce va spun medicii, parintii si antrenorii. Pana la seniorat mai este mult si sa fiti cat mai sanatoase posibil e primul lucru care va poate asigura ca va veti putea antrena la maximum atat pentru a fi bune in continuare cat si ca senioare.

mikeyy
14th April 2008, 12:55
http://www.arenabanateana.ro/2008/04/11/gimnastica-css-resita-campioana-nationala/ Un articol despre reusita baietilor de la Resita in concursul de la Buzau

Mihaela P
14th April 2008, 13:13
Probabil in 2 zile voi avea rezultatele complete si le voi putea afisa pe forum ; sau poate ne face FRG o surpriza si le afiseaza ei inainte.

Am reusit sa citesc ce ati scris zilele astea. Va multumesc pentru incurajari si urari!
Am vazut ca Mary a spus cateva vorbe despre evolutia Angelicai, asa ca voi incerca si eu sa ma rezum cam la acelasi lucru.
Cel mai bun lucru pe care l-a facut Irina in concurs a fost ca nu a ratat la niciun aparat. Ea stie foarte bine ce elemente nu executa "ca la carte" , stiam si eu unde sunt incluse in exercitiu si stateam cu inima stransa pana sa treaca de cate un element, apoi ma gandeam la urmatorul element sau aparat; si iar aveam emotii mari, si iar scapam cu bine...
A inceput cu sariturile, la prima a facut un pas , iar la a doua o topaiala la aterizare.
A urmat paralelul, cu greseli de tinuta,gigantice imperfecte, dar cu o aterizare stata foarte bine.
Asa cum a spus si Cata a avut la barna doua ezitari, la pirueta 360 s-a clatinat destul de serios, iar la coborare a batut pentru a avea inaltime si nu s-a asigurat in lungime si a aterizat foarte aproape de barna, dar fara pasi.
Nici la sol nu a fost totul perfect, un pas la o diagonala, o pirueta cu probleme. In schimb a avut o artistica frumoasa si o acrobatica inalta.
Notele au fost: sarituri-13.650, paralele-13.500,barna-13.500, sol-14.000.
Asadar a obtinut: locul 3-sol, locul 5-ind.compus si paralele, locul6-sarituri si locul 8-barna.

La mine o sa mai dureze cu filmele, dar probabil la un moment dat o sa le pun.

ela_diana
14th April 2008, 15:48
Felcitari micutelor noaste gimnaste! Le doresc ca pe viitor sa culeaga roadele muncii lor , multa sanatate si multe medalii pe viitor.

Mihaela P
15th April 2008, 12:47
Am vazut pe gymworld ca cineva a pomenit de triplete. Am uitat sa va spun ca erau toate in echipa clubului din Focsani. Nu le-am vazut in concurs , doar la antrenamentul se acomodare. Erau asezate una in spatele celeilalte si mie mi s-au parut identice.

Tess_AN
16th April 2008, 20:12
Slaba mediatizarea in presa a Competitiei de la Buzau. Am mai gasit un articol de doua randuri si nici acelea nu spun prea multe.
http://www.sansabuzoiana.ro/sport.html?aid=11152
Si aici - vedeti jos pe pagina de la link:
http://www.ziaruldevrancea.ro/index.php?articol=18900
Malina Postolache, bronz la birna

u cele trei surori gemene din Focsani ar putea intra in Cartea Recordurilor

Cele trei gimnaste gemene componente ale echipei de gimnastica CSG Focsani au participat la sfirsitul saptaminii trecute la finala pe tara a campionatelor nationale rezervate Cluburilor Sportive Scolare. Malina, Irina si Alina Postolache, cele trei surori gemene, practica gimnastica sub indrumarea profesoarelor din Focsani si au luat parte la prima competitie oficiala, atingind virsta minima de participare la concursuri. "Deja s-a discutat ca cele trei gimnaste sa intre in Cartea Recordurilor, pentru ca sint primele trei gemene care intra intr-o competitie oficiala, la nivel mondial", ne-a spus antrenorul Adriana Lescovar, de la CSS Gimnastica Focsani. In cadrul competitiei de la Buzau, Malina Postolache a obtinut bronzul la birna. In total, echipa focsaneana a obtinut trei medalii de bronz. La sol, Dora Vulca, iar la sarituri Oana Spinu au obtinut medalii de bronz. Celelalte rezultate obtinute de focsaneni sint: Oana Spinu locul 5 - paralele, locul 7- Dora Vulcan, Nicoleta Rotaru- locul 6 sarituri, locul opt - individual compus, Oana Spinu - locul 6 - individual. Echipa focsaneana s-a clasat in final pe locul 4. (Dan CHIRIA C)

Mihaela P
21st April 2008, 16:45
Am facut rost doar de rezultatele de la junioare IV, nivelul 2.

Individual compus:
1.Tirziu Catinca -CSS1 Farul Constanta-1998- 55.800
2.Georgescu Andreea- CSS7 Dinamo Bucuresti-1998-55.775
3.Badea Ioana -CSS1 Timisoara-1998 -55.650
4.Butuc Roberta CSS2 Bucuresti-1998- 55.100
5.Paun Irina - CSS3 Steaua Bucuresti-1998-54.900
6.Calin Cristina - CSS2 Bucuresti-1998-54.775
7.Stanciulescu Georgiana - CSS Cetate Deva-1998-54.300
8.Aribasoiu Miriam - CSS Cetate Deva-1998-53.450
9.Ion Andreea - CSS1 Farul Constanta - 1998-53.450
10.Sandu Simona - CSS7 Dinamo Bucuresti - 1998- 52.625
11.Parva Emanuela - CSS Cetate Deva - 1999- 52.600
12.Rotaru Madalina- CSS Cetate Deva- 1998- 52.300
13.Munteanu Andreea- CSS Cetate Deva - 1998- 52.200
.
.
.
20.Postolache Ana- CSSG Focsani - 1999-51.050
.
.
27.Postolache Irina - CSSG Focsani - 1999-50.550
.
.
40.Budoiu Larisa - CSS7 Dinamo Bucuresti- 1999-48.200

Am clasamentul complet, pana la pozitia 46, insa am extras doar primele 13 (cele care au fost in primele 8 si pe aparate) ,plus doua dintre triplete (Malina s-ar putea sa fi concurat la nivelul 1) si pe Larisa Budoiu, prezenta cu ceva timp in urma la "Dansez pentru tine". Acestea trei sunt nascute in 1999 !!!

Mihaela P
21st April 2008, 16:54
Sarituri:
1.Badea Ioana - 13.800
2.Georgescu Andreea - 13.775
3.Tirziu Catinca - 13.750
4.Sandu Simona - 13.725
5.Butuc Roberta- 13.700
6.Paun Irina - 13.600
7.Stanciulescu Georgiana - 13.500
8.Calin Cristina- 13.475

Paralele
1.Stanciulescu Georgiana - 13.800
1.Tirziu Catinca - 13.800
1.Badea Ioana - 13.800
1.Georgescu Andreea-13.800
5.Paun Irina - 13.500
5.Calin Cristina- 13.500
7.Munteanu Andreea - 13.300
8.Ion Andreea - 13.200

Barna
1.Aribasoiu Miriam - 14.200
1.Butuc Roberta- 14.200
1.Georgescu Andreea -14.200
4.Calin Cristina - 13.900
4.Tirziu Catinca - 13.900
6.Parva Emanuela - 13.850
7.Badea Ioana - 13.700
8.Paun Irina - 13.500

Sol
1.Tirziu Catinca- 14.350
1.Badea Ioana- 14.350
3.Paun Irina - 14.300
3.Butuc Roberta - 14.300
5.Stanciulescu Georgiana- 14.000
5.Georgescu Andreea - 14.000
7.Rotaru Madalina- 13.900
8.Calin Cristina- 13.900

mikeyy
21st April 2008, 17:34
Multumim!!!

Mihaela P
21st April 2008, 17:41
Cu placere, Mihai. Decat ca ma bucur ca am pus "probabil" la postul 180, pentru ca nu le-am obtinut pe toate si nu in 2 zile. Imi pare rau!

Tess_AN
22nd April 2008, 17:19
Multumim Mihaela. Ce observ e ca rezultatele sunt foarte stranse. Irina a fost la 2 zecimi de locul I la sarituri, unde intre locul 1 si 3 e doar 1 zecime. La paralele are a doua nota din concurs iar la sol e la jumatate de zecime de locul 1.
Ii doresc Irinei o evolutie fara ratari la Nationale si sa se intoarca acasa cu si mai multe medalii! Dupa cum se vede din rezultatele obtinute, are potential! Hai Irina!!!!!!!!

busumary
23rd April 2008, 22:51
Asa cum am promis,exercitiile Angelicai,si dupa cum am mai zis,slabe.Afirmatia asta ma duce cu gandul la mama Stelianei,cand s.a comentat pe seama duritatii ei.Tin sa va spun,ca si eu i.am atras atentia ptr greselile facute dupa concurs.Ptr ca asa am simtit atunci,si nu din rea vointa,ci doar ptr ca era loc de mai bine.

Barna : http://www.youtube.com/watch?v=fkDPNidJ_eE
Solul : http://www.youtube.com/watch?v=3qCEfQXrbjs
Saritura1 :http://www.youtube.com/watch?v=oA-GNjpUq04
Saritura2 :http://www.youtube.com/watch?v=5ws9v3x23ok
Paralele :http://www.youtube.com/watch?v=pBtxRFwj4uI

Cred ca fiecare gimnasta,dupa fiecare accidentare,trece printr.o perioada de refacere,as numi.o eu,psihica,Stiti vorba din popor,"cand te frigi odata sufli si.n iaurt"...cred ca le ia ceva timp sa.si refaca echilibrul si sa se autosugestioneze ca sa poata trece peste.La asta ma gandesc(si nu ca sa gasesc scuze)si in privinta Angelicai,nu a avut timp suficient sa se refaca,chiar daca piciorul nu o durea f.tare.Ce are la picior,nu stiu daca e din cauza accidentarii,e mai degraba o afectiune,si a coincis cu perioada de concurs.Ultimul diagnostic al unui specialist e "apofizita tibiala anterioara" ,ce ne.a pus pe tusa o luna de zile cu fizioterapie.

Mihaela P
23rd April 2008, 23:30
Imi pare rau ca ne dai vesti proaste! Sper sa se recupereze cat mai repede si sa aiba incredere in ea , iar in Iunie sa concureze la potential maxim.
O pup si-i doresc multa sanatate!

mikeyy
23rd April 2008, 23:31
Multa santate Angy!!!!

crisloregym
24th April 2008, 00:05
Mihaela, multumesc pentru rezultate:)

Maria, multumesc pentru filmulete:) Offf, sper sa fie bien Angy si sa poata merge la nationale...dar si mai mult sper ca aceasta afectiune sa nu ramana afectiune pentru toata cariera ei de sportiva, ci sa se vindece complet:)

Multa sanatate si o pupam dulce, ca sa ii dam curaj, forta si sanatate:)

Tess_AN
24th April 2008, 00:15
Multumim Mary. Angelica e puternica si va trece cu usurinta peste impedimentul acesta. Bine ca nu e fractura sau rupturi de ligamente. Sunt convinsa ca totul va fi bine chiar mai repede decat se asteapta medicii.

venera
24th April 2008, 10:45
Mie chiar mi-a placut Angelica, am urmarit-o acum pe filmulete. Imi place de ea, are tinuta f buna, am vazut-o "intinsa" la sol, chiar mi-a placut. Pentru nivelul la care este e chiatr f bine. Felicitari Busumary ! ii tin pumnii si nu-ti face griji, mie mi-a placut ce-am vazut si vorba aia, eu eram exact ca ea cand m-am lasat de gimnastica, dupa 7 ani.

ancaqwe
24th April 2008, 12:27
Multumim mult Mary! Multa sanatate pentru Angelica - e tare greu drumul unul sportiv de performanta. Si mie mi-au placut mult exercitiile ei :) La sol chiar interpreteaza, nu doar trece dintr-o linie acrobatica in alta.

crisloregym
24th April 2008, 20:30
De la Caliban de pe Gymworld, despre competitia Petrolul:
cateva rezultate: Bianca Badea (Bacau) - 1st AA, 1st V, 1st UB, 2nd FX
Diana Teodoru (Bacau) - 2nd BB, 3rd FX
Codrina Hriscu (Bacau) - 3rd AA, 2nd UB, 3rd BB
Alina Laslau (Bacau) - 3rd UB, 3rd FX
Sevora Agop (Bacau) - 3rd FX (age 7) - o fi fata lui Cornel Agop (parca asa se numeste???), fostul antrenor al Monicai Rosu??

sursa: http://www.ziaruldebacau.ro/ziarul/2008/04/23/gimnastele-bacauane-laureate-la-cupa-petrolul.html

vlad001
25th April 2008, 10:22
La cupa Baden-Württemberg International, intalnire care a avut loc pe 19 aprilie (sau pe aproape) a participat si Claudia Voicu, care s-a clasat a 2-a la individual
Rezultatele la juniori: http://infoginastica.net/ficheiro.php?id=15915
Claudia a avut un exercitiu dezastruos la paralele, a scapat bara in timpul unei piruete si a cazut pe marginea saltelei. Din fericire, se pare ca nu s-a accidentat.
Nbb a facut si cateva poze, o sa incerc sa le postez si aici:
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2526.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2527.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2528.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2536.jpg

vlad001
25th April 2008, 10:27
Din aceeasi competitie, Claudia la sarituri si barna (toate pozele sunt facute de nbb):
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb1965.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2658.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2674.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2678.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2686.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb2719.jpg

mikeyy
25th April 2008, 10:28
Multumim Vlad.
Bine ca nu s-a accidentat

vlad001
25th April 2008, 10:34
Si de la antrenamente, Claudia si antrenorii (cei 2 din dreapta):
http://www.gymworld.de/egg2008/NBB_1488.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/NBB_1050.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/NBB_0689.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/NBB_0760.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/NBB_1218.jpg

Si de la plimbarea/distractia de duminica:
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb3357.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb3333.jpg (aici n-o vad pe Claudia, dar e prea frumoasa poza ca sa n-o pun)
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb3388.jpg
http://www.gymworld.de/egg2008/nbb3578.jpg

Pegasnegru
27th April 2008, 03:27
WOW, ce poze superbe! Multumiri multe pentru ele Vlad si persoanei care le-a facut!

Mihaela P
7th May 2008, 13:28
Daca nu sunteti pretentiosi in privinta calitatii filmarii si daca vreti sa vedeti cum a lucrat Irina la barna, sol si paralele,cautati mihapaun25 pe youtube.
O sa pun si sariturile pe seara.
O sa mai dureze sa le transfer pe DVD si de acolo in calculator, asa ca tot la varianta filmatului cu telefonul mobil am ajuns...

Tess_AN
8th May 2008, 00:17
Multumim Mihaela. Mie imi place cum lucreaza Irina. Eu nu sunt specialist, ii las pe ceilalti sa-si dea cu parerea dar sincer mie imi plac mult executiile ei.
Bravo Irina! Si pentru concursul viitor pe langa "Haaaiiiiiiddeeee!" o sa iti zic si "Stai!" ca sa fie cu medalie si la sarituri!

ioanavol
8th May 2008, 00:42
si eu le-am vazut, dar am uitat sa mai postez aici, imi pare rau.
multumesc mult pentru filmulete, Mihaela! si mie imi place mult de Irina, face mai multe elemente decat imi inchipuiam eu si lucreaza cu o seriozitate demna de toata admiratia.
bravo si la mai bine in concursurile urmatoare!

ancaqwe
8th May 2008, 11:47
Si mie mi-au placut mult exercitiile Irinei :) Multa bafta si sanatate in continuare :)

vlad001
8th May 2008, 11:57
Multumesc pentru filmulete. Mi-a placut Irina, lucreaza corect si cu tinuta frumoasa, as fi vrut sa aud si muzica mai tare la sol, dar tot e bine ca am putut vedea exercitiul, astept cu nerabdare si sariturile.
Cine era fetita care a fost inaintea Irinei la barna? Si de ea mi-a placut cum lucreaza, chiar daca a cazut. Si mi-a placut ca a repetat elementul dupa ce s-a urcat din nou pe barna :)

Mihaela P
8th May 2008, 12:34
Cred ca te referi la exercitiul Irinei de la antrenament, cand a cazut la cumpana. Iar la sfarsit i-a aratat Floarea Leonida cronometrul...
Irina a fost asistata si sustinuta de Floarea pe toata perioada concursului. A fost extraordinara Floarea! Stie sa le mobilizeze pe fetite!

Multumesc pentru aprecieri si urari!

vlad001
8th May 2008, 14:00
Duh :thinkso:
Nu mi-am dat seama ca e tot Irina la antrenament, am vazut alt leotard si am crezut ca e alta fetita. Trebuia sa-mi dau seama ca e de la antrenament, ca doar a stat antrenoarea langa barna, si a purtat (Irina, nu antrenoarea) pantaloni scurti si acum mi-am adus aminte ca ai zis ca de la Steaua doar Irina a fost la categoria ei de varsta si n-avea ce sa caute Floarea langa o fetita de la alta echipa.

vlad001
8th May 2008, 14:06
Si de la antrenamente, Claudia si antrenorii (cei 2 din dreapta):

Am mai zis o prostie, in pozele de la cupa Baden-Württemberg International, doar Ramona Micu e antrenoare romanca, celelalt care am presupus eu ca e tot roman, pentru ca l-am vazut langa paralele Claudiei, se pare ca e antrenor sloven, am vazut pe gymworld ca a intrebat cineva de ce a supravegheat-o un sloven pe Claudia la paralele, si se pare ca-l cheama Mitja.

Mihaela P
8th May 2008, 14:23
Nu mi-am dat seama ca e tot Irina la antrenament, am vazut alt leotard si am crezut ca e alta fetita.

Nu e nicio problema! Ca doar nu e vedeta sa trebuiasca sa o recunosti, mai ales ca se si vede asa de prost :headbang:

Tess_AN
8th May 2008, 20:21
Mi-a placut Irina, lucreaza corect si cu tinuta frumoasa, as fi vrut sa aud si muzica mai tare la sol, dar tot e bine ca am putut vedea exercitiul, astept cu nerabdare si sariturile.
Cine era fetita care a fost inaintea Irinei la barna? Si de ea mi-a placut cum lucreaza, chiar daca a cazut. Si mi-a placut ca a repetat elementul dupa ce s-a urcat din nou pe barna :)
Ma bucur ca si Vlad apreciaza executiile Irinei: tinuta, corectitudine si determinarea ei: "stiu sa fac cumpana fara ratare, uite aici o repet! cumpana frumoasa, corecta" ... si in concurs a iesit mai bine ca la antrenament! Inca o data, bravo Irina si iti tin pumnii pentru cel putin o medalie in plus la Nationale! Stiu ca vrei si stiu ca poti! Zice mama ta ca nu esti vedeta, dar stie si mama si stim si noi ca esti o campioana in devenire si modestia, lipsa vedetismului e un atuu al marilor camioni!
Mihaela, daca poti sa pui te rog si sariturile sa vedem ce zice si Vlad.

Mihaela P
8th May 2008, 20:43
Am pus si sariturile:http://www.youtube.com/watch?v=ulUnB53ob8Y

vlad001
9th May 2008, 12:28
N-am ce sa carcotesc decat de pasul la aterizare de la prima saritura :). In rest, picioarele lipite, a avut distanta, inaltime, frumoase sariturile. Sa-si pastreze tinuta si cand o mai creste si o sa invete alte sarituri mai grele.

deni
13th May 2008, 22:33
felicitari irina! esti un adevrat talent.daca o tii tot asa, vei ajunge un nume de care lumea isi va aminti, vei fi o campiona!mie mi-au placut foarte mult executiile, mai ales tinuta.
multa bafta de acum inainte si multa multa sanatate.

Mihaela P
18th May 2008, 22:46
Pe 17 Mai a avut loc la Deva - Cupa DCMT. http://www.huon.ro/stiri/im:huon:sport/articol/cupa-dcmt-la-gimnastica/cn/news-20080518-02542289 Aici sunt foarte multe fotografii! Sa dati click pe aparatele foto cand se deschide articolul! In spatele fiecarui aparat foto este un colaj cu aproximativ 50 fotografii.
Ceva fotografii sunt aici http://blogfoto.wordpress.com/2008/05/18/fotoreportaj-cupa-dcmt/
Ioana Badea -in costum negru cu roz, Georgiana Stanculescu - in costum albastru cu alb.
Diana Rusu in costum negru cu rosu.

Rezultatele au fost afisate de Tes pe Gymworld :

8-10 ani
1. Ioana Badea (Timisoara) 50.600
2. Tamara Mirdenovici (Novi Sad) 49.450
3. Georgiana Stanculescu (Cetate Deva) 48.150

11-13 ani
1. Maria Balea (Deva) 54.400
2. Denisa Hoancea (Deva) 54.000
3. Rodica Masnita (Deva) 52.000

14-15 ani
1. Diana Rusu (Deva) 55.250
2. Tatiana Geamparoiu (Deva) 54.450
3. Ipek Yuksel (Istanbul) 51.550

Echipe:
1. CSS Cetate Deva 110.550
2. Istanbul 102.000
3. Iskra Zabrze Poland 97.250

ioanavol
18th May 2008, 22:54
Multumesc pt rezultate, Mihaela:) Si-i multumesc si Cristinei, si ea le-a pus pe Diverse.

De fapt cred ca aici ar fi trebuit sa pun stirea asta de la inceput, dar am uitat de threadul asta...ce vreti, sunt incepatoare:P

EDIT: Tocmai am vazut ca l-a sters Cristina pe-al ei.

crisloregym
19th May 2008, 14:38
si un filmulet (de la Tes de pe gymworld)
http://www.romvideo.ro/category/TagCategory-4/members.huon1/flv-gimnastica.flv/viewer.html

Mihaela P
19th May 2008, 19:43
Nu stiu de ce, insa eu nu reusesc sa il vad...Ce contine?

cata10
19th May 2008, 20:28
Nu stiu de ce, insa eu nu reusesc sa il vad...Ce contine?

Este un filmulet de 3 minute - un "scurt rezumat": secvente din cateva exercitii ale gimnastelor si de la premiere!

Tess_AN
21st May 2008, 02:20
Saptamana aceasta au loc Nationalele de Juniori cat. IV - la Sf. Gheorghe baieti si Bacau - fete.
Pe pagina FRG a aparut la Noutati programul Nationalelor de juniori - cat. IV, http://www.romgym.ro/index.php?option=com_vfm&Itemid=136&dir=Concursuri|Interne|2008

Despre junioare (fete) nu scrie nimic, dar eu vreau sa-i urez Irinei succes! Si sa-i spun: Haaiiiddddeeeeee! pentru toate finalele (iar la sarituri dupa Haide! mai vine si Staaaiiiii!- ca sa fie cu medalie si la sarituri ca asa am zis!)

Succes Irina si sa ai 8 evolutii fara ratare si cu mai mult de doua medalii!

crisloregym
21st May 2008, 12:33
Irina, succes mare:) Sa fie totul bine!!!!

mikeyy
21st May 2008, 13:34
Bafta Irina, iti tinem pumnii!!!!

cineva_cineva
22nd May 2008, 15:59
Iti tin si eu pumnii, Irina la acest concurs si... sper sa ne vedem la Bacau!

Mihaela P
22nd May 2008, 19:52
Va multumesc tuturor pentru incurajari!
Sper sa ne vedem la Bacau, Amalia!

cata10
22nd May 2008, 20:51
Haaai Irina! Tareeeeeeeee, Irina!

ioanavol
22nd May 2008, 21:46
mult succes, Irina:) si sper sa ajung sa-ti urez si pe viu la Ploiesti!! (pentru nationalele de dupa)

cata10
24th May 2008, 13:54
Am vesti foarte "proaspete" despre concursul Irinei!
Vrea cineva detalii?!

rob_din
24th May 2008, 14:25
Am vesti foarte "proaspete" despre concursul Irinei!
Vrea cineva detalii?!

Tu ce crezi? Vrem detalii

cata10
24th May 2008, 14:26
Asadar astazi a avut loc concursul la individual compus iar maine au loc finalele pe aparate. Dupa cum stiti Irina a concurat la categoria a IV a, nivelul 2.
Irina este o gimnasta de mare perspectiva si nici in concursul de astazi nu ne-a dezamagit. A concurat foarte bine (cu o singura exceptie) si a obtinut note mai mari decat la precedentul concurs. Astfel la barna a venit cu o nota de plecare mai mare (4,5 la buzau, astazi 4,7) fapt care-i dadea sperante la o medalie si la acest aparat, daca ar fi prins finala. Din pacate (spun din pacate caci barna a fost exceptia de care aminteam) Irina a ratat la acest aparat; a cazut de pe barna la cele 2 flicuri si a primit doar 13,100, ramanand in afara finalei de opt. De ce ne-a fost frica n-am scapat, cum se spune , insa Irina a concurat fara ratare, fara ezitare la celelalte trei aparate si ....si ....ce credeti......a obtinut locul III si medalia de bronz la individual compus. /OLE/

Dar sa va spun si notele la celelalte aparate. Astfel la paralele a obtinut 13,600 (fata de 13,500 la Buzau) si merge in finala de pe locul 4! La sol din nou o nota buna - 14,100 si e in finala cu al doilea punctaj iar la sarituri, aparatul favorit al Irinei, ce credeti.......suspans.........cu 2 sarituri bune si o medie a notelor de 13,850 se califica prima in finala de la acest aparat!

Bravo Irina!:floricica:si mult succes maine; sa fii de cat mai multe ori pe podium, pe cea mai inalta treapta a podiumului; noi, forumistii iti tinem pumnii stransi si strigam Staiiiiiiiiiiii! Iar despre ratarea de la barna - sa o uiti repede; data viitoare va fi mai bine!

P.S. Multumesc Mihaelei pt informatii!

Andraf
24th May 2008, 15:02
Bravo Irina!!!

ioanavol
24th May 2008, 15:48
Bravo Irina!! M-am emotionat citind relatarea lui Cata:)
Mult succes in finale, se poate medalie la toate!! HAI IRINA!!!

crisloregym
24th May 2008, 15:49
Cata, ce vesti bune ne dai!!!!!!!! Vesti mai bune pe ziua de astazi nici nu se putea, sincer;) Multumim, Cata, pentru informatii!!!!!!!

Irina, Mihaela, felicitari!!!!! Ce sa spun decat ca suntem tare mandri de tine, Irina. Ma bucur foarte mult ca au fost rezultate atat de bune si ma bucur mai ales ca ai facut un concurs atat de bun. Bravo si bafta mare maine:) :cheer::floricica::great:

mikeyy
24th May 2008, 16:09
Bravo Irina:yes: :floricica:
Ma bucur foarte mult pt tine!!! bafta maine la finalele pe aparate
Multumim Cata pentru informatii:ok:

Tess_AN
24th May 2008, 17:09
Lasa frica pe margine sau in tribune in bratele mamei! Noroc la finalele pe aparate! Haaiiiddddeeee! si la aterizari: Sttaaiii!
Noi aici pe forum iti tinem pumnii!
Cata, multumesc mult pentru postarea rezultatelor din prima zi. Si imi place mult si modul in care ai scris!

cineva_cineva
24th May 2008, 21:29
Bravo Irina!!!!!!!!!! Abia acum am reusit sa intru si eu pe net, dar ii multumesc mult Mihaelei pentru ca m-a sunat imediat dupa concurs si mi-a spus pe scurt, cu o voce in care se simtea emotia ca spera sa ne vedem maine la Bacau.Iar eu, cu marea mea nerabdare si curiozitate, am intrrupt-o si am intrebat-o: Bine, bine, dar ce a facut Irina? Mi-a zis: Ei bine, e pe locul 3 la individual compus si calificata in 3 finale. Nu-mi venea sa cred.Poate nu e olimpiada, nu e cine stie ce concurs, dara am simtit acea mare emotie pentru Irina si acea bucurie foaaaaaaaaaare mare cand am auzit aceste bune vesti. Abia astept sa o vad maine pe Irina, sper sa reusesc sa ajung si sa o vad in concurs si sa vin si sa va povestesc apoi emotiile pe care le-am trait, pentru ca va fi prima data pentru mine.Abia astept!Atentie, Bacaaaaaaaaaau, viiiiiiiiiin!

cineva_cineva
24th May 2008, 21:33
Si, Irina, ai sa poti lasa frica si la mine in brate, sper din tot sufletul! CA sa nu o iei cu tine la concurs!

crisloregym
24th May 2008, 22:15
WOW, Amalia, mergi la Bacau!!!!! Sa ne povestesti, sa filmati, vrem sa o mai vedem pe Irina!!!!! SUPER!!!!!! Amalia, sa o saluti din partea noastra, iar tu, Mihaela, pentru medalia de la individual-compus, sa ii dai un pup mare si dulce din partea noastra:)

cata10
24th May 2008, 22:16
Amalia, abia asteptam sa ne povestesti cate ceva despre concursul Irinei! Va fi minunat in sala; nu o sa regreti ca ai mers! iti spun din proprie experienta!

ela_diana
24th May 2008, 23:04
Bravo Irina si mult succes maine in finale!

cineva_cineva
24th May 2008, 23:44
Si eu abia astept sa vad concursul si sa ma intorc apoi s ava povestesc, va dati seama. Merg la somn ca dimineata plec dimineata ca sa ajung la bacau la concurs. Povestile si.. daca reusesc poze, sau sa filmez ceva, maine seara!Sper sa am bateriile incarcate si sa pot veni si cu ceva incarcatura de acolo.Si am sa o salut pe Irina din partea tuturor!Oricum, ea stie care are o multime de pumni stransi pentru maine, si multi pupici pentru ce a facut azi!

crisloregym
25th May 2008, 10:14
De la Amalia si Mihaela: Irina a sarit a 5-a si a obtinut 13.57 si 14.00 :) Neoficial, e a doua la acest aparat. Acum se incalzeste la paralele. Asteptam rezultatele oficiale:P

Sa speram ca reporterita noastra la fata locului, Amalia, ne va transmite si celelalte rezultate in timp real:)

Multumim tare mult!!!!

crisloregym
25th May 2008, 10:57
Finala la paralele a inceput
Irina va concura a 7-a

Prima nota, 13.300
A doua nota, 13.800
Emotiile cresc!!!!

A treia concurenta, din Bacau, antrenata de Cornel Agop, fostul antrenor al Monicai Rosu, a cazut la aterizare.


Am ajuns si la Irina. Haideeee!!!!!!

Impresia reporterului la fata locului : "Frumos a lucrat. Dureaza nota. A avut o miza ezitare, dar a stat."
Nota Irinei intarzie. Isi incepe evolutia urmatoarea concurenta. Aceasta a cazut de doua ori. Tensiunea este mare. Sala o incurajeaza pe micuta gimnasta.
Nota Irinei tot nu se cunoaste. Irina se incalzeste la sol.

crisloregym
25th May 2008, 11:17
Mihai, Ioana, eu imi cer scuze pentru post-urile consecutive, insa asa se simt mai bine emotiile, se simte concursul in timp real.

Incepe si competitia la sol, Irina va evolua ultima. Apoi vom urmari si festivtatea de premiere. Hai, Irina!!!

In sfarsit vesti cat de cat clare, Irina e prima la sarituri!!!!! tot neoficial;)

mikeyy
25th May 2008, 11:22
Ce a facut Irina la paralele? Tot nu se stie nota

crisloregym
25th May 2008, 11:54
Prima nota la sol, 13.925. Ce mare nota!!!! La fel si a doua concurenta.

Urmatoarele note:
14.07
14.05
14.125
notele cresc, iar evolutia Irinei se apropie...Suntem deja dincolo de jumatatea finalei
inca trei concurente!!!! 13.175

Irina!!!!!! Haideeee!!! Tare, Irina!!!!
Reporterul nostru special a zis ca a fost bine, asteptam nota....offf, nimic oficial.

crisloregym
25th May 2008, 11:55
Mihai, inca nu se stie. Nu s-a afisat vreun clasament, tot ce se stie e neoficial. Asteptam rezultatele oficiale.

Din pacate, legatura cu corespondentii nostri speciali s-a intrerupt:(

Predau legatura reporterului nostru si mamicii fericite:)

ioanavol
25th May 2008, 12:24
bravo IRINA!!! HAI IRINAAA!!

sa ne spuneti si noi rezultatele finale cat de curand, fierbem aici:P

crisloregym
25th May 2008, 12:30
Rezultate oficiale:
Irina Paun

sarituri: aur
paralele: bronz
sol: argint

Bravo, Irina!!!!!!!!!!! De mii de ori bravo!!!!

ioanavol
25th May 2008, 12:32
UAU!!!

BRAVO IRINAAAA!!!!
Felicitari, Mihaela!!

Si mii de multumiri Amaliei pentru relatari!!


si bineinteles Cristinei, reporter sub acoperire, prin telefon probabil:P

ela_diana
25th May 2008, 12:35
Bravo Irina! Felicitari pentru un concurs excelent!