PDA

View Full Version : British Open GOLF



Dorin
19th July 2006, 12:47
http://www.opengolf.com/
Cel mai mare turneu european si cu toate vedetele mondiale incepe joi!:yeah: D

Dorin
21st July 2006, 18:46
Dupa 2 zile Tiger in frunte. Azi a batut si recordul traseului care este altfel extrem de greu! D:yeah:

lester
24th July 2006, 12:37
Tiger in lacrimi la sfarsit ...probabil o gandire pt tatal lui ...
dar pacat pt Dimarco ... a facut o partida excelenta

kain
24th July 2006, 19:23
Woods: “Tata ar fi fost mândru de mine”

Tiger Woods a câştigat Open-ul britanic de golf pentru a treia oară în cariera sa, dar insistă că această victorie înseamnă foarte mult pentru el. Americanul în vârstă de 30 de ani devine primul jucător care îşi apără cu succes titlul în ultimii 23 de ani după Tom Wattson. Woods a început ultima zi cu un avans de o lovitură şi după o rundă la cupa a 5-a a realizat victoria cu un total de 18 sub par. Este prima victorie a lui Woods de la decesul tatăului său Earl şi la final a izbucnit în lacrimi îmbrăţişându-şi chiar şi caddie-ul înaintea soţiei şi a antrenorului Hank Haney. „Nu am mai făcut aşa ceva, doar mă cunoaşteţi. Ca jucător de golf trebuie să-ţi stăpâneşti sentimentele, acum însă au fost prea multe senzaţii care m-au copleşit după tot ce s-a întâmplat în familia mea. Mi-aş fi dorit ca tata să fi fost aici, să mă fi văzut jucând o ultimă dată. E foarte important pentru mine că am reuşit să câştig acest Open. Tata ar fi fost mândru de mine”, a spus Woods.

Tiger şi-a trecut în palmares al 11-lea titlu de mare Şlem egalându-l pe Walter Hagen pe locul doi în clasamentul tuturor timpurilor la şapte victorii de liderul Jack Nicklaus. „Întotdeauna te simţi excelent când câştigi Open-ul britanic din nou şi îţi aperi trofeul. Am fost în posesia acestuia timp de 51 de săptămâni, apoi l-am cedat. Acum voi fi iar în posesia lui pentru 51 de săptămâni pentru că am câştigat Open-ul”, a declarat Woods. Este a treia oară în carieră când Tiger Woods câştigă Open-ul britanic, precedentele două victorii fiind realizate pe legendarul traseu de la St. Andrews în 2000 şi 2005. Ediţia viitoare a Open-ului britanic va avea loc în Scoţia./hello