PDA

View Full Version : China Open 2008



dumy84
23rd March 2008, 13:39
Luni, 24 martie, va debuta la Beijing o noua editie a Openului Chinezesc, ultima repetitie inaintea Campionatelor Mondiale de la Crucible. Evenimentul va fi transmis in direct de Eurosport.

Iata cum arata tabloul de concurs: http://www.worldsnooker.com/tournament_latest_drawsheet-85.htm

La eveniment participa cei mai buni 16 jucatori ai lumii, plus alti 16 competitori invintati. In 2007 titlul a fost obtinut de Graeme Dott dupa o finala cu Jamie Cope.

Tazz
23rd March 2008, 16:12
Ce bine ca incepe, chiar mi-era dor de snooker....
Eu as vrea sa castige Murphy :ok:

dumy84
23rd March 2008, 16:33
Am votat Marco Fu :) Chinezii intotdeauna s-au simtit bine acasa si Fu chiar a aratat o forma buna sezonul acesta.

Kooler
23rd March 2008, 23:34
Eu sper sa castige Ronnie O'Sullivan.

sLk
23rd March 2008, 23:46
Mark Selby:yeah:

dumy84
25th March 2008, 13:05
Rezultatele meciurilor din faza Wild-Card:

Barry Pinches (Eng) 5-1 Zhang An'Da (Chn)
Fergal O'Brien (Ire) 5-2 Cao Xinlong (Chn)
Marcus Campbell (Sco) 5-4 Ah Bulajiang (Chn)
Mike Dunn (Eng) 5-1 Yang Qingtian (Chn)
Dave Harold (Eng) 5-4 Jin Long (Chn)
Mark Allen (NI) 5-2 Li Hang (Chn)
Marco Fu (HK) 5-4 Li Yuan (Chn)
Ricky Walden (Eng) 5-3 Yu Delu (Chn)

Turul 1:
Graeme Dott (Sco) 1-5 Barry Pinches (Eng)
Ken Doherty (Ire) 5-2 Mike Dunn (Eng)

Dott era detinatorul titlului la Beijing.

lucian_iasi
25th March 2008, 19:54
hendry - Hawkins 1-5 :yeah: :yeah: :ok: :yes:

pinki
25th March 2008, 21:11
s-a deplasat ronnie pana in china anul asta? uau :D

lucian_iasi
25th March 2008, 22:19
s-a deplasat ronnie pana in china anul asta? uau :D

Da,dar nu va sta mult...in primul tur joaca cu Marco Fu..daca trece 95% joaca cu Mark Selby..si cam atat i-a fost :D :D :yeah:

dumy84
25th March 2008, 23:22
Eu cred ca Fu va trece de Ronnie :)

serv_ag
26th March 2008, 02:03
Eu cred ca Fu va trece de Ronnie :)

Eu nu cred...:D

dumy84
26th March 2008, 13:40
Primele rezultate de miercuri:

John Higgins (Sco) 5-4 Joe Swail (NI)
Peter Ebdon (Eng) 5-1 Jamie Cope (Eng)
Mark Williams (Wal) 5-1 Marcus Campbell (Sco)

miafangina
26th March 2008, 17:23
Asa cum era de asteptat,Ronnie nu s-a lasat pina n-a comis-o din nou.
Am vazut doar ultimele jocuri:frumoase,in mare viteza(uneori chiar prea mare,abia apuca Michaela sa repozitioneze bilele colorate,pe el il mincau degetele).Nu inteleg de ce are atitudinea asta,parea ca se distreaza si nu-l intereseaza rezultatul meciului.
A cistigat Marco in decisiv,bravo.Ii doresc sa cistige si turneul,el sau Ding.

pinki
26th March 2008, 17:34
Wednesday's first round matches (best of nine frames):

Latest scores:
Ronnie O'Sullivan (Eng) 4-5 Marco Fu (HK) :angry:
Neil Robertson (Aus) 1-3 Mark Allen (NI)
Ali Carter (Eng) 3-1 Stuart Bingham (Eng)
Mark Selby (Eng) 2-1 Ricky Walden (Eng)

Early results:
Shaun Murphy (Eng) 5-3 Dave Harold (Eng)
John Higgins (Sco) 5-4 Joe Swail (NI)
Peter Ebdon (Eng) 5-1 Jamie Cope (Eng)
Mark Williams (Wal) 5-1 Marcus Campbell (Sco) :D :D


da, cand ma minunam de ronnie...

dumy84
26th March 2008, 17:47
Intre timp Mark Allen l-a invins pe Neil Robertson cu 5-2.

pinki
26th March 2008, 17:49
mdea.

lucian_iasi
26th March 2008, 19:04
Bravo Marco Fu :yeah: :yeah: :yeah:

De asemena bravo Mark Williams :yeah: :yeah: e o performanta cand trece de primul tur

Tazz
26th March 2008, 19:45
Ce meci frumos o sa fie intre Murphy si Ding ! :ok:

serv_ag
27th March 2008, 00:12
Eu cred ca Fu va trece de Ronnie :)

Ai avut dreptate... Ronnie iar s-a plictisit inainte de vreme :headbang:

dumy84
27th March 2008, 00:49
Da. Ronnie a demonstrat inca o data ca este total dezinteresat de turneele din afara Regatului Unit. Daca ne amintim bine la inceputul sezonului chiar a declinat invitatia de la Mastersul Shanghaiului spunand ca este 'accidentat'. La Cupa Malta de asemenea nu a fost prezent. M-am mirat sa-l vad totusi aici la Beijing.

dumy84
27th March 2008, 13:01
Rezultatele inregistrate, joi, in turul secund:

John Higgins (Sco) 5-1 Mark King (Eng)
Stephen Maguire (Sco) 5-2 Barry Hawkins (Eng)
Barry Pinches (Eng) 1-5 Nigel Bond (Eng)
Peter Ebdon (Eng) 2-5 Mark Williams (Wal)

In sesiunea de seara (dupa-amiaza la noi) se disputa urmatoarele meciuri:

Shaun Murphy (Eng) v Ding Junhui (Chn)
Marco Fu (HK) v Mark Selby (Eng)
Ryan Day (Wal) v Ken Doherty (Ire)
Ali Carter (Eng) v Mark Allen (NI)

lucian_iasi
27th March 2008, 13:45
Rezultatele inregistrate, joi, in turul secund:

Peter Ebdon (Eng) 2-5 Mark Williams (Wal)

:shocked: :shocked: :yes: :yes::yeah: :yeah:

pinki
27th March 2008, 23:01
Shaun Murphy (Eng) 5-4 Ding Junhui (Chn)
Ryan Day (Wal) 5-3 Ken Doherty (Ire)
Marco Fu (HK) 3-5 Mark Selby (Eng) :drak:
Ali Carter (Eng) 3-5 Mark Allen (NI)



poate pana se termina vad si eu vreun meci....



ah, si cica ronnie a facut comentarii "lewd comments and sexual innuendos in front of the assembled media in Beijing." (englezii astia). are cineva un link? :D

lucian_iasi
27th March 2008, 23:15
Un duel 100% galez in sferturi..Mark Williams - Ryan Day...Go Mark :yeah::yeah::yes::yes:

Nigel Bond - Stephan Maguire
Mark Williams - Ryan Day
Shaun Murphy - Mark Allen
Mark Selby - John Higgins ...ce meci va fi aici :D :D :ok:

dumy84
28th March 2008, 00:35
Sigur Pink, iata aici: http://www.onlinesport.ro/stiri/sporturi/snooker/31411/ronnie-osullivan-a-facut-aluzii-sexuale-in-china.htm :ok:

Intr-adevar mare meci intre Higgins si Selby, adica actualul si, poate, viitorul campion mondial. Dupa cum s-au prezentat lucrurile pana acum, Mark Williams este intr-o forma foarte buna si m-as bucura sa ajunga cel putin in finala. Si Allen joaca bine, dar cred ca un finalist va fi Selby sau Higgins.

dumy84
28th March 2008, 13:31
Primele doua sferturi de finala:

Mark Williams (Wal) 3-5 Ryan Day (Wal)
Nigel Bond (Eng) 0-5 Stephen Maguire (Sco)

Dani3l
28th March 2008, 13:39
ah, si cica ronnie a facut comentarii "lewd comments and sexual innuendos in front of the assembled media in Beijing." (englezii astia). are cineva un link? :D
http://www.youtube.com/watch?v=AUJUEgRZBMY
SUPER-RONNIE!:great:

lucian_iasi
28th March 2008, 13:58
Mark Williams (Wal) 3-5 Ryan Day (Wal)

:(:(Se pare ca 2 victorii consecutive au fost prea multe :(:(:(

dumy84
28th March 2008, 18:43
Ultimele 2 sferturi:

Shaun Murphy (Eng) 5-3 Mark Allen (NI)
Mark Selby (Eng) 5-2 John Higgins (Sco)

Programul semifinalelor de sambata:

Stephen Maguire (Sco) v Ryan Day (Wal)
Shaun Murphy (Eng) v Mark Selby (Eng)

Adevarata finala va fi in meciul Murphy - Selby.

lucian_iasi
28th March 2008, 18:58
Selby - Maguire va fi finala :ok: :ok:

Tazz
28th March 2008, 19:23
Da pe Murphy nu-l ia nimeni in seama? E lasa ca o sa aveti voi o surpiza :lol:

Tazz
28th March 2008, 20:21
http://www.youtube.com/watch?v=AUJUEgRZBMY
SUPER-RONNIE!:great:

Mie mi se pare ca baietasu asta si-a cam luat-o in cap. Nu strica sa aiba si el un pic de respect fata de jurnalistii chinezi. Urat... :(
Am auzit ca ar putea chiar sa fie suspendat si sa nu joace la campionatul mondial. Ceea ce n-ar fi tocmai rau as zice eu ( chiar daca o sa-mi sariti toti fanii Ronnie in cap :groggy: ) dar asa poate isi mai baga si el putin mintiile in cap...

lucian_iasi
28th March 2008, 20:59
Nici eu nu m-as supara :D dar nu are cum sa se ajunga aici :)

Tazz
28th March 2008, 23:08
Pai daca deja suntem 2, hai sa semnam o petitie :evil:

lucian_iasi
29th March 2008, 13:36
Maguire - Day 6-5 :)

dumy84
29th March 2008, 13:46
Mie mi se pare ca baietasu asta si-a cam luat-o in cap. Nu strica sa aiba si el un pic de respect fata de jurnalistii chinezi. Urat... :(
Am auzit ca ar putea chiar sa fie suspendat si sa nu joace la campionatul mondial. Ceea ce n-ar fi tocmai rau as zice eu ( chiar daca o sa-mi sariti toti fanii Ronnie in cap :groggy: ) dar asa poate isi mai baga si el putin mintiile in cap...

Nu cred ca se va ajunge la suspendare. S-a pus si in trecut problema aceasta, dar in cele din urma a primit doar amenda. Oficialii World Snooker nu-si permit sub aspect financiar sau al imaginii sa organizeze un Campionat Mondial fara Ronnie. El stie acest lucru si isi permite astfel de iesire nepotrivite.

Tazz
29th March 2008, 14:42
Da ma, asa e cu vedetele astea din sporturi. Pot sa faca ce vor ca oricum nu se atinge nimeni de ei :angry:

Frumos meciul de dimineata. Mi-as fii dorit sa castige Day dar asta e, Maguire a fost mai bun.

pinki
29th March 2008, 17:45
http://www.youtube.com/watch?v=AUJUEgRZBMY
SUPER-RONNIE!:great:

criminal :happy e cu capu' ronnie, dar e simpatic :) hai, sariti toti acum ca vai ce porc a fost.

dumy84
29th March 2008, 17:55
Pana la urma Ronnie a exprimat ce a simtit in momentul ala. Omului nu-i pasa de ce scriu ziarele sau prezinta televiziunile. Daca el asa a vrut, asa a facut, fara sa-i pese de ceva. Poate ca si Steve Davis sau Mark Selby, sau oricare altul, ar fi gandit la fel la un moment dat, dar ca si in viata de zi cu zi, unii suntem mai calculati, altii mai putin, dupa posibilitati si educatie :ok: Ronnie de regula cam spune ce gandeste, fara autocontrol prea mult.

pinki
29th March 2008, 18:15
e un copilas asa ronnie, pe mine ma distreaza atitudinea lui.

dumy84
29th March 2008, 18:44
Sigur, asa cand il privesti cum se amuza si scoate perlele pe gura e un tip, o figura simpatica, dar daca te gandesti la respectul pentru cei 150 de jurnalisti acreditati la acea conferinta iti lasa un gust amar intreaga poveste.

dumy84
31st March 2008, 13:41
Maguire, campionul de la Beijing

Desi snooker-ul nu face parte din randul disciplinelor olimpice, scotianul Stephen Maguire se poate considera medaliat cu aur la Beijing dupa succesul obtinut in Openul Chinei.

Dupa break-ul maxim izbutit in semifinala cu Ryan Day, scotianul Maguire a controlat ultimul act de la Beijing, conducandu-l in permanenta pe englezul Shaun Murphy. A fost mai intai 5-2, pentru ca apoi meciul sa se echilibreze, 7-6 pentru Maguire.

Castigator in acest sezon al Trofeului Irlandei de Nord si finalist la Telford la Campionatul Regatului Unit, Maguire si-a trecut in cont 50.000 de lire sterline, plus bonusul de 22.000 de lire sterline pentru break-ul maxim din semifinale.

"Stiam ca va fi un meci dificil si sunt fericit de modul cum am evoluat. M-am antrenat bine in ultima perioada, dar recunosc ca a existat putina nervozitate. Este o senzatie fantastica sa castig", a declarat Maguire la finalul meciului cu Murphy, castigat cu 10-9 de scotian.

In varsta de 25 de ani, englezul Shaun Murphy s-a consolat dupa pierderea finalei de la Beijing cu preluarea sefiei in clasamentul mondial provizoriu, cu 41.250 de puncte. 'The Magician' l-a devansat pe Ronnie O'Sullivan, care a retrogradat pe doi, al treilea loc revenindu-i lui Stephen Maguire.

Urmatorul turneu de puncte si de altfel ultimul al sezonului este chiar Campionatul Mondial, care se va desfasura in foaierul teatrului Crucible din Sheffield in perioada 19 aprilie si 5 mai.

Onlinesport

Geografu
31st March 2008, 14:39
Bravo Maguire !
Asteptam Cm-ul.....:evil:

Tazz
31st March 2008, 21:07
Imi pare rau ca a pierdut Murphy dar Maguire este intr-o forma excelenta. Bravo :ok: Nu m-as supara daca l-as vedea si campion mondial.

zonconel
4th April 2008, 15:56
mi-au cazut ochii pe sondaj ...maguire intra la altii ...bv lui si sa-l vedem la campionate