PDA

View Full Version : Amical Romania-Grecia la fete 2008



vlad001
22nd March 2008, 22:08
Rezultatele de la albertmc de pe theallaround forum:
echipe:
1. Romania 176.050
2. Grecia 161.950

La individual doar Dragoi a facut 4 aparate si clasamentul este:
1. DRAGOI GABRIELA 14.200 14.300 15.500 14.750 58.750
2. TSAKALIDOU VICTORIA 14.500 11.450 14.600 13.85 54.400
3 TAMIRJAN ANAMARIA 0 14.656 14.900 14.650 44.200
4. MILLOUSI VASILIKI 0 12.200 15.450 13.500 41.150
5. GEORGAKOPOULOU VASILIKI 13.250 13.500 12.550 0 39.300
6. STANCULESCU ALINA 0 0 15.550 14.550 30.100
7. PATRASCU CERASELA 14.800 14.900 0 0 29.700
8. MITRAKOU PASCHALINA 13.600 0 0 13.500 27.100
9. DRUNCEA DANIELA 13.300 0 0 0 13.300

rob_din
22nd March 2008, 22:19
Nimic de remarcat din pacate

vlad001
22nd March 2008, 22:20
Sper ca Dana sa fie in forma proasta pentru ca isi revine dupa o accidentare, ceva si sa nu se fi accidentat pe acolo din nou.
Cerasela cu 14.800 la sarituri! Wow! cred ca si-a upgradat saritura.

mikeyy
22nd March 2008, 22:36
Multumim Vlad!!!
Intr-adevar Cerasela cu 14800 e o imbunatatire..... cred ca a facut un Yurchenko 1.5 ( tinand cont ca in Franta a facut un Yurchenko simplu) si asta inseamna o nota buna la executie de 9.3. Caci DTY imi e greu sa cred ca a facut.
De asemenea foarte bune note pt Dragoi la barna si sol...este al doilea concurs in care merge constant ceea ce e foarte bine,parerea mea.
Alina Stanculescu a primit o nota buna la barna, iar despre Dana nu stiu ce sa zic....e cam mica nota...sper ca doar a ratat si ca nu a patit nimic, mai ales ca a concurat doar la sarituri.

crisloregym
22nd March 2008, 22:38
Multumim pentru rezultate, Vlad, chiar ma intrebam daca sunt sanse sa aflam cate ceva nou:D.

Eu as trage urmatoarele concluzii:
1. Gabriela Dragoi creste vazand cu ochii. sarituri, de la 13.750 la 14.200 (cum spunea si Vlad); paralele mai putintel cu 0.3 decat in Franta, barna constanta (veste buna, inseamna ca este sigura pe ea), sol de la 14.350 la 14.650.
2. Alina Stanculescu 15.550 la barna!!!!(YUPPYYYY) A evoluat mult fata de anul trecut, cand avea in jur de 13 si ceva si la barna, si la sol:D.
3. Cerasela...tot putintel la paralele (identica nota, ca si la Rouen), sarituri...clar o evolutie inspre bine;)
4. Anamaria a crescut si ea,dar cred ca doar din executie vin diferentele, sunt mici: paralele de la 14.250 la 14.656, barna de la 14.600 la 14.900, sol cam la fel:d.
5. Dana - inseamna ca intr-adevar a avut o accidentare si acum reintra in atmosfera, sa speram ca va fi bine, desi acum este clar de ce nu o vom avea la Europene...poate reuseste sa recupereze pentru JO!!!:)

As fi curioasa cum arata exercitiile Gabrielei Dragoi (barna) si ale Alinei Stanculescu:D

rob_din
22nd March 2008, 22:47
Iar o sa fiu certat pe forum, dar trebuie sa spun ca daca am ajuns sa ne bucuram de asemnea note situatia in gimnastica romaneasca nu e tocmai roza.

mikeyy
22nd March 2008, 22:54
Nu te cearta nimeni :D
Rezultatele sunt ok pentru inceput, atat Cerasela cat si Gabi Dragoi sunt la inceput de cariera la seniori. Cred ca cel mai important la acest concurs a fost faptul ca nu au ratat si ca au facut un concurs bun.
As as vrea sa vad barna Gabrielei....sunt atatea zvonuri referitoare la elementele ce le face la barna :D si as vrea sa vad exact in ce stadiu e...oricum dintre toate ea e intr-un progres vizibil. Anul trecut facea vreo 55 de pct la individual, iar in cateva luni a ajuns la aproape 59 , punctaj asemanator in 2 competitii diferite.

crisloregym
22nd March 2008, 23:04
Iar o sa fiu certat pe forum, dar trebuie sa spun ca daca am ajuns sa ne bucuram de asemnea note situatia in gimnastica romaneasca nu e tocmai roza.

Culmea este ca de data asta am si eu acelasi off ca si tine...notele de 14 sunt foarte slabe, fara 15 pe toate aparatele nu prea ai ce face pe podium decat daca macar la un aparat treci peste 16, ca s acompenseze (parerea mea). Insa bucuria generala este mai degraba datorita consistentei garniturii tinere in doua concursuri consecutive, ceea ce este foarte bine, si datorita faptului ca gimnastele (cel putin unele dintre ele) sunt intr-un progres vizibil dupa accidentarile de anul trecut. De exemplu Alina Stanculescu...daca in 4 luni a putut sa creasca pe 2 aparate de la 13 la 15.500, respectiv 14.500, inseamna ca in alte 5 luni poate sa ajunga mai sus. LA fel si Gabriela Dragoi care creste vazand cu ochii...deci, practic, noi ne bucuram pentru ca se intampla ceva inspre bine la Deva si pentru ca, in consecinta, putem sper sa se intample la fel si in viitor:) Eu, cel putin, pentru asta ma bucur:P

rob_din
22nd March 2008, 23:16
Nu te cearta nimeni :D
Rezultatele sunt ok pentru inceput, atat Cerasela cat si Gabi Dragoi sunt la inceput de cariera la seniori. Cred ca cel mai important la acest concurs a fost faptul ca nu au ratat si ca au facut un concurs bun.
As as vrea sa vad barna Gabrielei....sunt atatea zvonuri referitoare la elementele ce le face la barna :D si as vrea sa vad exact in ce stadiu e...oricum dintre toate ea e intr-un progres vizibil. Anul trecut facea vreo 55 de pct la individual, iar in cateva luni a ajuns la aproape 59 , punctaj asemanator in 2 competitii diferite.

Sunt destul de mici chiar si pentru inceput in cariera de seniori. Daca te uiti ce note au fetele de 15-16 din SUA si chiar si din Rusia te ia durerea de cap. In plus deja nu mai putem vorbi de Cerasela Patrascu ca de o incepatoare in sniorat. Eu sincer ma asteptam la un mult mai mare progres de la ea.
In plus sa nu uitam ca JO sunt anul acesta, de aici se aleg fetele care le vor seconda pe Nistor si Izbasa

mikeyy
22nd March 2008, 23:22
Da, ai dreptate....dar e bine totusi ca se misca lucrurile la Deva, se vede un progres. Este adevarat ca de la Cerasela ne asteptam la mai mult, mai ales la paralele ( unde eu sper ca va reusi la Jo sa faca un exercitiu peste 15), dar uite ca surpriza e Gabi Dragoi. Este clar ca deocamdata intre Stela si restul fetelor e o diferenta. De exemplu eu cred ca Gabi Dragoi daca va mai progresa, o va depasi pe Izbasa la individual compus.

ioanavol
22nd March 2008, 23:38
Multumesc mult pentru rezultate, Vlad.
Ma bucur sa vad ca notele cresc, incet dar sigur. Siguranta este cel mai important element in concurs si deocamdata fetele par sa-l aiba. De-abia astept si eu sa vad exercitiile si notele de plecare.
Oricum, m-a surprins placut progresul Alinei...nu stiu daca va prinde echipa la Olimpiada, dar se vede ca-si da silinta. Gabi, sa dea Dumnezeu sa fie sanatoasa (e valabil pentru toate). Cerasela, am mai spus, astept ex ei f bun la paralele...sunt convinsa ca poate de un 15.5. Numai de ar reusi sa faca si saritura de 15, ar fi un ajutor extraordinar pentru echipa.

Pegasnegru
23rd March 2008, 01:35
Pe mine ma intristeaza evolutia Danei. Nu mi s-a parut o gimnasta stralucitoare dar parea foarte muncitoare; sa faci un sol cu sase diagonale nu este un lucru deloc usor. De fiecare data cand evolua mi se aprea ca dadea totul din ea pentru echipa si mi-am dorit mult sa evolueze in continuare. Mi-as dori s-o vad in echipa in viitor.

Tess_AN
23rd March 2008, 05:30
Sunt complet de acord cu Robert. Daca ne declaram multumiti la note mici, inseamna ca vom tremura in viitor pentru ca echipa "sa prinda" calificarea pe pozitiile 8-12 pentru o competitie majora. Nu spun sa se riste o accidentare cu note A imense, dar executia... Accidentarile pot fi scuza pentru lipsa progresului nu pentru regres. Daca o gimnasta se mai resimte dupa o accidentare si concureaza, mie mi se pare un risc pentru o noua accidentare sau recidiva (vedeti cazul Sandrei si Internationalele/CE de anul trecut). Si nu numai SUA si Rusia vin la 15-16 ani cu garnituri tari. Franta, Italia si chiar Ucraina intra in calcul la CE. Pentru JO nu vreau sa zic nimic, dar voi va asteptati ca fetele sa isi creasca notele cu 1.0-1.5 puncte la 2-3 aparate in 4 luni? As vrea sa fie asa. Vlad multumim pentru comunicarea rezultatelor.

crisloregym
23rd March 2008, 09:44
Tess, eu ma astept ca fetele sa isi creasca notele cu 0.5 puncte pe cate 2-3 aparate...sper sa nu ma insel. Cred ca o sa ne facem o imagine mai ok la Europene, cand o sa le vedem pe unde sunt in Europa..si de acolo...mai departe.
@Alex: despre Druncea exista zvonuri ca ar fi fost accidentata, deci este scuzabila evolutia ei. Oricum, la cat este de muncitoare, poate va creste din nou, eu stiu??? Ei i-ar fi prins tare bine sa nu se fi accidentat, poate mai lucra la tinuta. Asa, acuma, nu cred sa mai poata face ceva in sensul asta:( Eu, una, am emotii in ceea ce priveste Europenele, as vrea sa nu fiu dezamagita de nivelul gimnasticii practicate de Romania, intrucat in ultima vreme am senzatia ca suntem contra curentului. Intotdeauna se practica intr-un an ce ar fi trebuit sa se practice cu un an inainte:(

ioanavol
23rd March 2008, 11:08
Sunt complet de acord cu Robert. Daca ne declaram multumiti la note mici, inseamna ca vom tremura in viitor pentru ca echipa "sa prinda" calificarea pe pozitiile 8-12 pentru o competitie majora. Nu spun sa se riste o accidentare cu note A imense, dar executia... Accidentarile pot fi scuza pentru lipsa progresului nu pentru regres. Daca o gimnasta se mai resimte dupa o accidentare si concureaza, mie mi se pare un risc pentru o noua accidentare sau recidiva (vedeti cazul Sandrei si Internationalele/CE de anul trecut). Si nu numai SUA si Rusia vin la 15-16 ani cu garnituri tari. Franta, Italia si chiar Ucraina intra in calcul la CE. Pentru JO nu vreau sa zic nimic, dar voi va asteptati ca fetele sa isi creasca notele cu 1.0-1.5 puncte la 2-3 aparate in 4 luni? As vrea sa fie asa. Vlad multumim pentru comunicarea rezultatelor.

Nu cred ca multumirea sau nemultumirea nostra depinde performanta fetelor. Ok, sa zicem ca suntem nemultumiti pt ca au note sub 15 in prag de Europene...si ce? Cum nu ne asteptam sa creasca 1.5 p in 2 luni nu ne asteptam nici ca Cerasela sa faca saritura de 14.800, dupa ce acum 3 sapt a luat 13.800. Acum are executie mai buna si plecare mai mare...de nesperat atunci. La fel, cu paralelele, nu e absurd sa credem ca poate ajunge la 15.5. La fel si cu Alina Stanculescu, nota ei la barna e f buna, in conditiile accidentarii, revenirii etc. Sa nu mai zic de Gabriela Dragoi, ne-a facut o surpriza placuta in Franta si-n Grecia prin progresul pe care l-a facut.

Nici eu nu sunt fericita ca notele sunt asa de mici (cine ar fi?), dar, atata timp cat vad progres si nu vad accidentari, ma bucur (ceea ce nu inseamna ca ma multumesc).

ancaqwe
23rd March 2008, 11:25
Multumesc pentru rezultate!
Mie nu mi se pare note atat de mici. Mi se pare un progres foarte bun. Da, nu se aproprie de Shawn Johnson sau Nastia Liukin, dar nici nu dadeau semne. Si mai scapa si americancele sau chinezoaicele o nota sub 15 la unele aparate. Iar rusoaicele la fel (senioarele, nu junioarele - ca daca ar reusi sa faca bine trecerea de la juniorat la seniorat ar fi cele mai bune). Cred ca eu nu sunt atat de suparata ca nu ma astept de mult la aur la Olimpiada.
Eu nu stiu daca nota Ceraselei la sarituri e dintr-un Y 1.5 - si daca da, inseamna ca si-a imbunatatit foarte mult tehnica, in Franta a avut probleme si la Y simplu. Dar nici DTY nu imi vine sa cred ca a facut...
Nota Gabrielei la sarituri poate fi din 1.5Y - si daca da, inseamna ca poate imbunatati mult executia...

crisloregym
23rd March 2008, 11:26
Eu subscriu la ce a spus Ioana:)

mikeyy
23rd March 2008, 11:31
Cred ca in urma acestei competitii, echipa anuntata pt Europene - ramane aceeasi. Poate doar s-o bage pe Alina Stanculescu....dar nu cred si nici nu stiu in locul cui ar putea sa o bage.
Alina are barna foarte buna, dar la barna toate sunt bune....iar la sol are un exercitiu mediu. Oare va intra Alina in echipa?

rob_din
23rd March 2008, 12:01
Multumesc pentru rezultate!
Mie nu mi se pare note atat de mici. Mi se pare un progres foarte bun. Da, nu se aproprie de Shawn Johnson sau Nastia Liukin, dar nici nu dadeau semne. Si mai scapa si americancele sau chinezoaicele o nota sub 15 la unele aparate. Iar rusoaicele la fel (senioarele, nu junioarele - ca daca ar reusi sa faca bine trecerea de la juniorat la seniorat ar fi cele mai bune). Cred ca eu nu sunt atat de suparata ca nu ma astept de mult la aur la Olimpiada.
Eu nu stiu daca nota Ceraselei la sarituri e dintr-un Y 1.5 - si daca da, inseamna ca si-a imbunatatit foarte mult tehnica, in Franta a avut probleme si la Y simplu. Dar nici DTY nu imi vine sa cred ca a facut...
Nota Gabrielei la sarituri poate fi din 1.5Y - si daca da, inseamna ca poate imbunatati mult executia...



Noi din pacate de abia mai scapam cate o nota peste 15. Eu unul nu ma asteptam la o cadere valorica asa de rapida, speram sa fie ceva treptat. Daca Nistor si Izbasa se retrag dupa JO (ceea ce aproape sigur se va intampla) la anul o sa avem probleme sa intram in finala pe echipe la Mondiale

mikeyy
23rd March 2008, 12:06
Da, va fi greu fara Nistor si Izbasa......dar avem noroc ca in anul 2009 nu e an pentru echipa..atat Europenele cat si Mondialele vor avea probe de individual si finale pe aparate. Si poate pana in 2010 vor reusi sa stabilizeze cumva echipa...macar sa avem speranta

rob_din
23rd March 2008, 12:09
Da, va fi greu fara Nistor si Izbasa......dar avem noroc ca in anul 2009 nu e an pentru echipa..atat Europenele cat si Mondialele vor avea probe de individual si finale pe aparate. Si poate pana in 2010 vor reusi sa stabilizeze cumva echipa...macar sa avem speranta

Faptul ca nu e an pentru echipa n-are nici o importanta, riscam sa nu prindem nici o finala pe aparate, ce sa mai vorbim de medalii.

crisloregym
23rd March 2008, 12:15
Daca dupa JO singurele care se vor retrage vor fi Nistor si Izbasa, nu va fi atat de rau, zic eu. Dragoi poate creste asa cum si Nistor a crescut ENORM intre 2006 si 2008, Cerasela cred ca ar avea potential, trebuie doar sa o ia treptat (parca intr-un fel mai am acolo o speranta ca Cerasela din august 2008 va fi mult peste Cerasela din martie 2008...sper, doar speranta este ultima care moare). Aluissa Lacusteanu este cea pe care o vad crescand sigur in 2009-2010. Alina Stanculescu, daca mai ramane prin preajma, poate deveni o stea la barna, poate macar la individualele din 2009, de ce nu si la sol...nu cred ca pentru 2009 ar trebui sa ne facem griji, sincer, cat pentru Londra 2012. Daca fetele de acum au avut rezultate frumoase la junioare si au avut o evolutie frumoasa si clara la senioare, nu stiu sincer din actualele junioare cine poate creste atat de mult...nivelul lor tehnic este oscilabil si ele pot creste (si sunt adepta unei cresteri la senioare, nu a rezultatelor extraordinare la junioare) DOAR cu o strategie clara si bine intocmita din partea antrenorilor lotului national. Altfel, la problemele de tinuta si la lipsa lor de siguranta din momentul de fata...nu cred ca avem sperante prea mari la medalii olimpice in 2012.

rob_din
23rd March 2008, 12:26
Daca dupa JO singurele care se vor retrage vor fi Nistor si Izbasa, nu va fi atat de rau, zic eu. Dragoi poate creste asa cum si Nistor a crescut ENORM intre 2006 si 2008, Cerasela cred ca ar avea potential, trebuie doar sa o ia treptat (parca intr-un fel mai am acolo o speranta ca Cerasela din august 2008 va fi mult peste Cerasela din martie 2008...sper, doar speranta este ultima care moare). Aluissa Lacusteanu este cea pe care o vad crescand sigur in 2009-2010. Alina Stanculescu, daca mai ramane prin preajma, poate deveni o stea la barna, poate macar la individualele din 2009, de ce nu si la sol...nu cred ca pentru 2009 ar trebui sa ne facem griji, sincer, cat pentru Londra 2012. Daca fetele de acum au avut rezultate frumoase la junioare si au avut o evolutie frumoasa si clara la senioare, nu stiu sincer din actualele junioare cine poate creste atat de mult...nivelul lor tehnic este oscilabil si ele pot creste (si sunt adepta unei cresteri la senioare, nu a rezultatelor extraordinare la junioare) DOAR cu o strategie clara si bine intocmita din partea antrenorilor lotului national. Altfel, la problemele de tinuta si la lipsa lor de siguranta din momentul de fata...nu cred ca avem sperante prea mari la medalii olimpice in 2012.


Cu tot respectul pentru Dragoi nu poate fi comparata cu Nistor. Nistor era o gimnasta care in concursul junioarelor la Europene a luat mai mult puncte decat senioarele. A crescut enorm in 2 ani fiindca pana atunci a fost accidentata

crisloregym
23rd March 2008, 12:37
Nici Ponor nu poate fi comparata cu Nistor, nefiind nici macar considerata ca posibila rezerva a lotului de junioare. Cu toate acestea a ajuns campiona olimpica (culmea, tripla!!!). Nici Sofronie nu a avut niciun rezultat la junioare, dar intr-un an a ajuns din rezerva vicecampiona olimpica si componenta de baza a echipei, desi Leonida, cu rezultate extraordinare la junioare, nu a mai revenit niciodata la acel nivel, nu? Eu o comparam pe Dragoi cu o Nistor post-accidentare si cu cresterea ei in 2 ani. Dragoi deja a crescut intr-un an foarte mult, considerand si acea accidentare...daca ne gandim ca la barna si sol este cam pe unde era Stela in 2006...nu stiu de sarituri, dar cred ca tot pe acolo. Eu zic ca nu e de neglijat deloc.

ioanavol
23rd March 2008, 12:57
Fiecare gimnasta are 2-3 ani in care e in forma maxima. Aluissa poate ajunge acolo daca se reface complet, Gabriela si Cerasela la fel, daca sunt sanatoase. Acestea clar sunt talentate.
Nu ai cum sa anticipezi ce va fi peste 4 ani din notele de acum...se pot intampla multe. In 2004 aveam o echipa de vis, in 2005 o aveam pe Catalina si-n 2006 nu mai era nimeni din echipa de aur de la Atena.
Eu nu ma ingrijorez pt atunci...Aluissa, Cerasela, Gabriela, Larisa etc sau alte fete, care sunt necunoscute acum, pot face o echipa f buna. Mai importanta e continuitatea, sa nu se mai intample ce s-a intamplat in 2004/2005. Aceea a fost o situatie groaznica, iar anul asta vom plati cu varf si indesat.

mikeyy
23rd March 2008, 13:04
Ca sa mai destind putin atmosfera....niste poze cu fetele in Grecia ( link postat de Sri-Ea pe Gymworld):
http://www.gymnastics.gr/photos/meet_roum_hell/base0.html

rob_din
23rd March 2008, 13:42
Echipa României a urcat pe prima treaptă a podiumului la turneul de verificare care a avut loc în acest weekend în Grecia. Fără liderele Steliana Nistor și Sandra Izbașa, care au fost lăsate la Deva să-și continue pregătirea, elevele trimise de Nicolae Forminte la Salonic s-au impus fără probleme. Anamaria Tămârjan, Gabriela Drăgoi, Cerasela Pătrașcu, Daniela Druncea si Alina Stănculescu au format lotul României. Cu o evoluție tot mai bună de la concurs la concurs, Gabriela Drăgoi a fost singura tricoloră care a evoluat la toate cele patru aparate.

Clasament final echipe:
1. ROMÂNIA 176,050 (sărituri – 42,300; paralele – 43,850, bârnă 45,950; sol – 43,950)
2. GRECIA 161,950 (sărituri – 41,350; paralele – 37,150, bârnă 42,600; sol – 40,850)

Clasament individual compus:
1. Gabriela Drăgoi 58,750 (sărituri – 14,200; paralele – 14,300, bârnă 15,500; sol – 14,750)
2. Victoria Tsakalidou 54,400 (sărituri – 14,500; paralele – 11,450; bârnă 14,600; sol – 13,850)
3. Anamaria Tămârjan 44,200 (paralele 14,650; bârnă – 14,900; sol – 14,650)
4. Vasiliki Millousi 41,150 (paralele – 12,200; bârnă 15,450; sol – 13,500)
5. Vasiliki Georgakopoulou 39,300 (sărituri – 13,250; paralele – 13,500; bârnă 12,550)
6. Alina Stănculescu 30,100 (bârnă 15,550; sol – 14,550)
7. Cerasela Pătrașcu 29,700 (sărituri – 14,800; paralele – 14,900)
8. Paschalina Mitrakou 27,100 (sărituri – 13,600; sol – 13,500)
9. Daniela Druncea 13,300 (sărituri – 13,300)



PROSPORT

Tess_AN
23rd March 2008, 17:18
Echipa României a urcat pe prima treaptă a podiumului la turneul de verificare care a avut loc în acest weekend în Grecia.PROSPORT
Ce pompos spus! Prima treapta a podiumului din doua trepte! Sau altfel spus pe podiumul cu o singura treapta nu inalta nu joasa ca e doar una, ca daca nu urca pe prima treapta nu urca deloc! Gata cu rautatile.
Nu critic si nu acuz nici o ginmasta in parte si analiza nu o fac individual ci per ansamblu. Fetele au potential si muncesc. Sa speram ca se va adopta o strategie buna de a li se ridica notele de plecare si sa se corecteze executia. Cum spuneam si in alte randuri cu referire la sol, sunt o serie de factori ce contribuie la nota finala dupa o executie intr-un concurs: talent, munca, personalitatea ginmastei, antrenorului, coregrafului, partea emotionala, experienta castigata in concursuri, motivatia ce i se insufla, starea de sanatate si altele. Dragoi a crescut si sunt convinsa ca participarea la mai multe concursuri are un merit in asta. Ea a participat la pre-olimpice. Fetele trebuie sa fie motivate si increzatoare ca pot face un element pe care sa-l practice. Chiar, cine stabileste compozitia exercitiilor? E imaginatia ginmastei sau ea face doar ce ii spune antrenorul? In functie de ce se se trece la invatarea unui element nou?
Ca nota finala, uitand ingrijorarea pentru viitor pentru moment, indiferent de exercitii, la aceste Europene va fi bine pentru ca fetele sunt capabile de o daruire exemplara, si vor lupta sa obtina rezultatele cele mai bune posibile. Hai Romania!

cata10
23rd March 2008, 19:44
Ce pompos spus! Prima treapta a podiumului din doua trepte! Sau altfel spus pe podiumul cu o singura treapta nu inalta nu joasa ca e doar una, ca daca nu urca pe prima treapta nu urca deloc! Gata cu rautatile.
Nu critic si nu acuz nici o ginmasta in parte si analiza nu o fac individual ci per ansamblu. Fetele au potential si muncesc. Sa speram ca se va adopta o strategie buna de a li se ridica notele de plecare si sa se corecteze executia. Cum spuneam si in alte randuri cu referire la sol, sunt o serie de factori ce contribuie la nota finala dupa o executie intr-un concurs: talent, munca, personalitatea ginmastei, antrenorului, coregrafului, partea emotionala, experienta castigata in concursuri, motivatia ce i se insufla, starea de sanatate si altele. Dragoi a crescut si sunt convinsa ca participarea la mai multe concursuri are un merit in asta. Ea a participat la pre-olimpice. Fetele trebuie sa fie motivate si increzatoare ca pot face un element pe care sa-l practice. Chiar, cine stabileste compozitia exercitiilor? E imaginatia ginmastei sau ea face doar ce ii spune antrenorul? In functie de ce se se trece la invatarea unui element nou?
Ca nota finala, uitand ingrijorarea pentru viitor pentru moment, indiferent de exercitii, la aceste Europene va fi bine pentru ca fetele sunt capabile de o daruire exemplara, si vor lupta sa obtina rezultatele cele mai bune posibile. Hai Romania!

Se pare ca a participat si bulgaria :D....deci chiar a fost podium :D

Articol din gsp:

http://www.gsp.ro/stire/romania-a-terminat-pe-primul-loc-la-salonic-60079.html

taribo
23rd March 2008, 21:18
Ca sa mai destind putin atmosfera....niste poze cu fetele in Grecia ( link postat de Sri-Ea pe Gymworld):
http://www.gymnastics.gr/photos/meet_roum_hell/base0.html

Cerasela apare pe barna intr-una dintre imagini. :) In schimb nici un rezultat pentru barna. Ciudat.

Oricum parerea mea e ca Dragoi si Patrascu ar trebui sa intre in echipa. Mai mult deocamdata nu. Din pacate 2+2 fac 4 deci avem o echipa incompleta. Cerasela mai trebuie sa adauge o desprindere la paralele sa isi creasca nota. Ea are un exercitiu deosebit pe care il executa cu siguranta, deci ar trebui sa isi creasca nota de plecare. De fapt e obligatoriu, ar trebui chiar fortata. Nu mai e vremea de testari si tatonari. Stela are parca 4 desprinderi, sa incerce si Cerasela una in plus. Ma bucur ca Cerasela are si sarituri acceptabile, oricum dupa mondialele de anul trecut ma asteptam la mult mai mult la ea. Dragoi in schimb poate fi surpriza. Cu experienta pe care o va capata la europene poate fi speranta noastra pentru Olimpiada.

Ca nota generala e grav. Cine face al treilea exercitiu la paralele e o enigma ? Chiar nu avem 3 exercitii.

P.S. Sper ca solul Stelianei sa fie cel putin la fel de bun ca la Sandrei. ;) Ea si-a imbunatatit exercitiile, iar la sol se apropia de 15, deci eu zic ca se poate, de fapt e musai ;)

mikeyy
23rd March 2008, 21:27
Bine ai venit Taribo pe forum :)
Iti multumim pentru opinia ta si te asteptam in continuare sa mai intrii.
Referitor la ceea ce ai scris, nu sunt de acord cu faptul ca Cerasela ar trebui sa fie fortata si obligata sa-si ma adauge un element. Sportul trebuie facut din placere iar dificultatea trebuie crescuta gradat si in functie de forma pe care o are sportivul, in niciun caz cu forta.

taribo
23rd March 2008, 21:38
Sunt de acord. Dar nu sportivul decide ce exercitii face, ci antrenorii. Caci daca ar fi dupa placere, s-ar promova doar mediocritatea. M-am exprimat gresit: Antrenorii ar trebui sa o sfatuiasca pe Cerasela sa mai faca o desprindere, sa o incurajeze si sa o ajute in acest demers, mai ales ca este destul de sigura pe exercitiul actual. (asta e parerea mea)

P.S. Urmaresc de mult forumul, doar ca nu am postat (tineti-o tot asa !). Dar am vazut poza Ceraselei pe barna si am dorit explicatii daca cineva poate clarifica situatia.

mikeyy
23rd March 2008, 21:48
O explicatie ar fi faptul ca notele afisate sunt doar cele care au fost luate in calcul pentru totalul echipei...si e posibil ca Cerasela sa fi ratat si sa fi luat o nota mai mica si nu a fost luata la total.
Ma bucur ca ne citesti si sper ca o mai postezi, mai ales ca se apropie Europenele :ok:

Tess_AN
23rd March 2008, 21:52
Sunt de acord. Dar nu sportivul decide ce exercitii face, ci antrenorii. Caci daca ar fi dupa placere, s-ar promova doar mediocritatea. M-am exprimat gresit: Antrenorii ar trebui sa o sfatuiasca pe Cerasela sa mai faca o desprindere, sa o incurajeze si sa o ajute in acest demers, mai ales ca este destul de sigura pe exercitiul actual. (asta e parerea mea)

P.S. Urmaresc de mult forumul, doar ca nu am postat (tineti-o tot asa !). Dar am vazut poza Ceraselei pe barna si am dorit explicatii daca cineva poate clarifica situatia.
Bine ai venit! Se vede de departe ca nu esti incepator/incepatoare din comentarii. Iti ascultam parerea si in continuare.
De acord cu tine in privinta Ceraselei, mai ales ca ea s-a exprimat intr-un interviu (premierea sportivilor hunedoreni) ca vrea mai mult. Deci, poate si vrea, atunci sa "i se dea tema de casa" si sa fie ajutata sa o faca. Mie mi se pare Cerasela o gimnasta cu potential mai mare decat ce aratat pana acum.

vlad001
24th March 2008, 00:01
Ca nota generala e grav. Cine face al treilea exercitiu la paralele e o enigma ? Chiar nu avem 3 exercitii.

P.S. Sper ca solul Stelianei sa fie cel putin la fel de bun ca la Sandrei. ;) Ea si-a imbunatatit exercitiile, iar la sol se apropia de 15, deci eu zic ca se poate, de fapt e musai ;)

Al treilea exercitiu la paralele va fi probabil al Anei Tamarjan (a avut 14.650, nu departe de 14.900 al Ceraselei. ) Iar al 4-lea, in calificari, al Gabrielei Dragoi, 14.300. Sandra a avut in Franta exercitiu si cu nota mica de plecare, si cu ratare.

Ma indoiesc ca solul Stelianei va fi cel putin la fel de bun ca al Sandrei, tinand cont ca Stela n-a concurat pana acum de loc la sol, ma astept la ceva in jur de 14.500 - 14.700. Plus ca din declaratiile lui Forminte, a concurat mai mult la barna si paralele pentru ca acolo a adus imbunatatiri exercitiilor. Deci la sol slabe sperante de imbunatatiri. Poate doar "artistice"

vlad001
24th March 2008, 00:14
Sunt de acord. Dar nu sportivul decide ce exercitii face, ci antrenorii. Caci daca ar fi dupa placere, s-ar promova doar mediocritatea. M-am exprimat gresit: Antrenorii ar trebui sa o sfatuiasca pe Cerasela sa mai faca o desprindere, sa o incurajeze si sa o ajute in acest demers, mai ales ca este destul de sigura pe exercitiul actual. (asta e parerea mea)

P.S. Urmaresc de mult forumul, doar ca nu am postat (tineti-o tot asa !). Dar am vazut poza Ceraselei pe barna si am dorit explicatii daca cineva poate clarifica situatia.

Cred ca si federatia are un cuvant de spus in alcatuirea exercitiilor, mai ales Anca Grigoras, pentru ca ea se pricepe cel mai bine la arbitraj si le stie si pe fete cam ce pot si ce greseli fac de obicei. Dar si ce poate gimnasta cred ca e luat in considerare. De exemplu pe Sandra n-am vazut-o nicidata sa faca dublu echer la sol. Pare un element relativ simplu, majoritatea gimnastelor il fac, dar Sandra se concentreaza in majoritate pe suruburi, probabil pentru ca e asa de inalta.
Cred ca Cerasela are "programat" un exercitiu mai greu la paralele dar nu-l stapaneste inca si face o versiune mai usoara deocamdata. Ar fi pacat sa se multumeasca doar cu atat. Si la sarituri, mi-e greu sa cred ca s-a apucat sa invete o saritura noua dupa meciul cu Franta. Cred ca lucreaza de mult la ea dar la momentul concursului din Franta risca prea mult sa rateze.

mikeyy
24th March 2008, 00:17
Mie imi e teama de exercitiul la paralele al lui Tamarjan..am vazut-o de multe ori ratandu-l......parca as merge mai mult pe Sandra ( in cazul in care si-a marit putin dificultatea) caci e mai sigura pe ea.
Ana-Maria are un exercitiu bun, nu am ce spune..daca isi adauga o coborare mai grea si-l face bine va lua o nota apropiata de Cerasela.

rob_din
24th March 2008, 00:29
Al treilea exercitiu la paralele va fi probabil al Anei Tamarjan (a avut 14.650, nu departe de 14.900 al Ceraselei. ) Iar al 4-lea, in calificari, al Gabrielei Dragoi, 14.300. Sandra a avut in Franta exercitiu si cu nota mica de plecare, si cu ratare.

Ma indoiesc ca solul Stelianei va fi cel putin la fel de bun ca al Sandrei, tinand cont ca Stela n-a concurat pana acum de loc la sol, ma astept la ceva in jur de 14.500 - 14.700. Plus ca din declaratiile lui Forminte, a concurat mai mult la barna si paralele pentru ca acolo a adus imbunatatiri exercitiilor. Deci la sol slabe sperante de imbunatatiri. Poate doar "artistice"



Doar atat? La JO are clar nevoie de peste 15.000 asa ca la CE ar trebui sa se apropie de aceasta valoare

vlad001
24th March 2008, 00:31
Mie imi e teama de exercitiul la paralele al lui Tamarjan..am vazut-o de multe ori ratandu-l......parca as merge mai mult pe Sandra ( in cazul in care si-a marit putin dificultatea) caci e mai sigura pe ea.
Ana-Maria are un exercitiu bun, nu am ce spune..daca isi adauga o coborare mai grea si-l face bine va lua o nota apropiata de Cerasela.

Sigur ca si Sandra ar fi o solutie daca ar munci intens cu focus pe paralele, dar ma tem ca nu mai este timp pana la europene (poate pana la olimpiada da), plus ca Sandra e capabila de o saritura mult mai buna, barna e bine la 15.500 dar e capabila de peste 16 si avem nevoie de o nota ca asta, iar la sol ar face bine sa-l faca cat de greu posibil si sa-l repete pana-l viseaza noaptea, a fost de prea multe aproape de medalie la sol, ar cam fi timpul sa o si castige si sa fie cat mai valoroasa.
Sunt si paralele importante, si pentru Sandra la individual si pentru echipa, dar mi se pare ca Sandra oricum nu are sanse de medalie la individual iar la paralele exista acum solutii, poate nu solutii excelente, dar cam la fel cu ce ar putea contribui Sandra.
Tamarjan a ratat mult la paralele, intr-adevar, dar de fiecare data a fost in momente cand isi punea la punct exercitiul. Eu am incredere ca daca apuca sa-l repete suficient, nu va mai rata. S-a vazut de exemplu diferenta dintre exercitiul din Italia serie A si meciul cu Franta, iar acum in Grecia a continuat sa progreseze.

vlad001
24th March 2008, 00:32
Doar atat? La JO are clar nevoie de peste 15.000 asa ca la CE ar trebui sa se apropie de aceasta valoare

Atat ma astept eu, daca realitatea ma va contrazice o sa ma bucur.