PDA

View Full Version : Mai pot castiga Michael Schumacher si Ferrari titlurile in 2006?



Sorin Blaj
18th July 2006, 19:56
Dupa ultimele doua victorii, din SUA (Indianapolis) si Franta (Magny-Cours), Michael Scumacher si Ferrari au revenit in lupta pentru titluri: cel al pilotilor si al constructorilor.

Michael Schumacher se arata increzator inca de la Marele premiu al statului Monaco, de la Monte Carlo, dupa care declaratia lui a fost: Nu ma dau batut.
Sincer eu nu ii mai acordam prea multe sanse, cu toate ca mai pastram un dram de speranta. Si iata ca a doua jumatate a campionatului a inceput cum nu se poate mai bine, cu doua victorii consecutive. Mai sunt sapte curse pana la final.

Va invit sa va spuneti parerea cu privire la sansele lui Michael Schumacher si ale scuderiei Ferrari de a cuceri cele doua titluri.

Elphax
18th July 2006, 22:27
Nu stiu cat a revenit Schumacher, a recuperat 2 puncte! Daca o tin tot asa, 1 MSC si 2 ALO - ia francezul inca un titlu.
Dar sansele sunt inca bune , mai ales pentru echipa.

axterix
19th July 2006, 07:51
da, numai in cazul in care renault/alonso nu termina cateva curse

Elphax
19th July 2006, 07:57
evident ;)

oaspetele
19th July 2006, 09:21
matematic, calculul cu Schumi 1 si Alonso 2 ii da castig francezului. dar sint convins ca nu va fi asa
1.Alonso ar mai putea, totusi, castiga curse
2.S-ar putea ca Schumi sa nu castge toate cursele
3.Massa nu se arata foarte capabil de a se interpune intre cei doi, pentru a mai ciunti din punctele spaniolului
4.dar pare mai in forma decat Fisico, deci avantaj la constructori
5.abandonuri : putin probabil, dar ambii piloti pot sa o pateasca
6.Monza : eu zic ca daca se va pastra trendul ascendent al rosilor, aceasta cursa va da verdictul in buna masura. Asemanatoar oarecum cu circutul din SUA, s-ar putea ca aici sa se faca diferenta necesara.

oricum, prima sansa la piloti o are Alonso, iar la constructori se pare ca Ferrari vin tare din urma.
probabil ca Reno nu vor sta cu mainile in san, pentru Germania fiind anuntat deja un upgrade.

Vadim
19th July 2006, 11:43
Nu stiu cat a revenit Schumacher, a recuperat 2 puncte!
A recuperat 8 in ultimele doua curse. Daca e cum zice Dan Alexandrescu despre pneuri, ca Bridgestone sint mult mai bune pe caldura mare, atunci Schumacher ar putea castiga toate cursele ramase, poate cu exceptia uneia. Iar Massa a aratat ca are potential si ca il poate tine pe Alonso. Orice e posibil, cred ca vom avea un final de sezon tare de tot.

Sorin Blaj
19th July 2006, 14:28
Asa este, 6 puncte la Indianapolis si 2 puncte la Magny-Cours.

Este clar ca Ferrari a venit cu un pachet mult mai competitiv in ultimele doua curse si poate castiga. In acelasi timp este necesar ca si Massa sa tina aproape, atat in calificari, cat si in cursa. Ingrijorator este faptul ca Raikkonen a c-am depus armele si probabil nu il ajuta nici masina, dar este imbucurator faptul ca Toyota (Trulli si Ralf Schumacher) pot interveni in lupta la varf, char pentru locurile 2 si 3. Acest lucru evident datorita noilor cauciucuri Bridgestone.

Vadim
19th July 2006, 14:37
Chiar crezi ca Alonso nu va face greseli? Ramane de vazut, dar eu cred ca o cursa cel putin va claca (el sau masina).

Sorin Blaj
19th July 2006, 15:54
Adevarul este ca asteptam de mult sa rateze o cursa (greseala de pilotaj, probleme cu masina, cu cauciucurile, in calificari, coliziuni etc.), dar cu exceptia cursei de la Indianapolis nu a avut nici o problema majora.

delaparis
20th July 2006, 00:31
E pe val dar Schumacher e vulpoi batrin si ii va coace el ceva in curind mai ales ca va pilota la el acasa.
MAssa nu stiu cit va conta pentru Ferrari deci nu cred ca va putea face mai bine decit Fisichella la constructori.
Titlul se mai joaca doar la piloti....

Elphax
20th July 2006, 08:37
daca schumacher are ghinion si intr-o cursa nu puncteaza - alonso e campio
daca alonso are ghinion si nu puncteaza intr-o cursa - schumacher mai trebuie inca sa traga tare si sa spere...

enjoy the show! :)

thanathos
25th July 2006, 22:39
Daca oricare din ei greseste, celalat e campion.
Daca nu gresesc nici unul, Alonso e campion.

La echipe totul se joaca.

thanathos
25th July 2006, 22:42
In acelasi timp este necesar ca si Massa sa tina aproape, atat in calificari, cat si in cursa

Massa a pierdut locul 2 pentru ca Ferrari nu se asteptau sa fie atat de competitivi (Schumi castiga lejer si fara paravanul lui Massa). Massa practic a fost sacrificat pentru a-l tine pe Alonso pe loc si a reusit in prima parte. Apoi nu a prea avut ce sa faca ... pentru ca era prea tarziu sa schimbe strategia

oaspetele
26th July 2006, 05:37
totusi, Alonso a ocupat locul 2 multumita schimbarii de strategie din mers. greu, dar puteau incerca si strategii de la ferrari acelasi lucru, deducand incarcarea spaniolului dupa primul pit.

Vadim
26th July 2006, 10:18
Adevarul este ca asteptam de mult sa rateze o cursa (greseala de pilotaj, probleme cu masina, cu cauciucurile, in calificari, coliziuni etc.), dar cu exceptia cursei de la Indianapolis nu a avut nici o problema majora.
In stilul Schumi/Ferrari am putea vedea o coliziune Massa/Alonso la un moment dat. :D

oaspetele
26th July 2006, 11:14
esti malitios si tendentios, primesti de la mine un avertisment.
:D

trecand la lucruri serioase, te invit sa ne amintesti si noua de precedent.
nu tin minte ca unul din coechipierii lui Schumi sa fii colizionat in mod deliberat cu adversarii lui.

Vadim
26th July 2006, 13:13
Asa e. Dar nu ai vazut pana acum nici ca Schumi sa parcheze pe pista la Monte Carlo. :)

oaspetele
26th July 2006, 17:21
poi nici unul din ceilalti piloti nu au abonament acolo
:)

delaparis
30th July 2006, 16:41
Schumacher la 11 puncte dupa Alonso :ok:
Revine revine ... si va cistiga /hello o sa vedeti ...

Sorin Blaj
30th July 2006, 16:53
Raspunsul este clar, vor castiga ambele titluri.

anque90
19th August 2006, 10:43
sper sa nu..desi aveti sanse...hm...nasol

Universal
27th August 2006, 07:22
sanse sunt destul,acum mai mult ca oricänd,Michael poate reduce la incä 2 sau 3 puncte-cred cä dupä Grand Prix din Turcia va avea numai 7 sau chiar 6 puncte avans Alonso

Travis Daye
27th August 2006, 13:34
lol... 6-7? asa mult? :happy

Catalin 06
5th September 2006, 02:07
Ferrari va castiga titlul , dar Schumi slabe sanse dupa MP al Turciei.

Travis Daye
5th September 2006, 13:47
de unde ma... se poate intampla orice, de ajuns o cursa care Alonso nu o termina si Schumi castiga sau ia mai multe puncte si sa vedeti dupa aia ce misto o sa fie cu diferenta mica de puncte in ultima cursa

Sorin Blaj
10th September 2006, 20:03
Dupa cursa de azi (Monza), sansele au crescut considerabil.