PDA

View Full Version : Votati PARTIDUL UNIC...!!!???



Tim
20th March 2008, 19:00
In curand se vor implinii 20 de ani de cand am dat jos...PARTIDUL UNIC!!! Pt. cei mai tineri si nu numai....il aducem inapoi ??????

rob_din
20th March 2008, 19:05
In 2-3 ani oricum nu vor mai fi decat 2 partide, iar daca cele doua se vor uni vom ajunge si la partidul unic

Tim
20th March 2008, 19:09
In 2-3 ani oricum nu vor mai fi decat 2 partide, iar daca cele doua se vor uni vom ajunge si la partidul unicoare cum se va numi: fsn sau cpun ???:confused:

J.Bond
20th March 2008, 21:26
Domnule tim S, tin sa va anunt cu cea mai buna credinta, poate ca nu ati aflat sau nu stiti daca nu ati urmarit politica damboviteana a ultimilor ani, ca o unire PDL cu PSD este ceva contra naturii. Asa ca fiti fara griji, temerile dumneavoastra sunt nefondate.;)
PDL, partid reformat de actualul Presedinte al Romaniei inca din mileniul trecut(ca sa stiti:)) ca un partid de realmente de dreapta(sper ca stiti ce inseamna asta;) spre deosebire de neocomunistii de stanga nereformati in frunte cu Iliescu;)), nu va face niciodata greseala fatala sa se uneasca vreodata cu PSD.;). Tocmai si pentru asta are asa multi simpatizanti votanti pentru ca este exact opusul PSD, care multi romani il vor pe tusa si acolo va ajunge cat de curand.;
Fostul partid unic, actualmente PSD, o sa dispara incet incet de la butoanele guvernarii Romaniei(Doamne Ajuta!:)), tocmai datorita lui Basescu, care in 2004 l-a trimis intr-o asa zisa opozitie parlamentara, iar acum in 2008, si cu ajutorul romanilor care nu se mai lasa prostiti de ei, vor trimite PSD si intr-o opozitie reala si definitiva.;) Singura lor sansa este sa ii momeasca in continuare pe PNL, dar si asa nu vor mai avea nicio sansa sa conduca Romania.

rob_din
20th March 2008, 21:28
Domnule tim S, tin sa va anunt cu cea mai buna credinta, poate ca nu ati aflat sau nu stiti daca nu ati urmarit politica damboviteana a utimilor ani, ca o unire PDL cu PSD este ceva contra naturii. Asa ca fiti fara griji, temerile dumneavoastra sunt nefondate.;)
PDL, partid reformat de actualul Presedinte al Romaniei inca din mileniul trecut(ca sa stiti:)) ca un partid de realmente de dreapta(sper ca stiti ce inseamna asta;) spre deosebire de neocomunistii de stanga nereformati in frunte cu Iliescu;)), nu va face niciodata greseala fatala sa se uneasca vreodata cu PSD.;). Tocmai si pentru asta are asa multi simpatizanti votanti pentru ca este exact opusul PSD, care multi romani il vor pe tusa si acolo va ajunge cat de curand.;
Fostul partid unic, actualmente PSD, o sa dispara incet incet de la butoanele guvernarii Romaniei(Doamne Ajuta!:)), tocmai datorita lui Basescu, care in 2004 l-a trimis intr-o asa zisa opozitie parlamentara, iar acum in 2008, si cu ajutorul romanilor care nu se mai lasa prostiti de ei, vor trimite PSD si intr-o opozitie reala si definitiva.;) Singura lor sansa este sa ii momeasca in continuare pe PNL, dar si asa nu vor mai avea nicio sansa sa conduca Romania.



Foarte amuzant postul. Mi-a placut la nebunie.

Tim
20th March 2008, 22:06
Domnule tim S, tin sa va anunt cu cea mai buna credinta, poate ca nu ati aflat sau nu stiti daca nu ati urmarit politica damboviteana a ultimilor ani, ca o unire PDL cu PSD este ceva contra naturii. Asa ca fiti fara griji, temerile dumneavoastra sunt nefondate.;)
PDL, partid reformat de actualul Presedinte al Romaniei inca din mileniul trecut(ca sa stiti:)) ca un partid de realmente de dreapta(sper ca stiti ce inseamna asta;) spre deosebire de neocomunistii de stanga nereformati in frunte cu Iliescu;)), nu va face niciodata greseala fatala sa se uneasca vreodata cu PSD.;). Tocmai si pentru asta are asa multi simpatizanti votanti pentru ca este exact opusul PSD, care multi romani il vor pe tusa si acolo va ajunge cat de curand.;
Fostul partid unic, actualmente PSD, o sa dispara incet incet de la butoanele guvernarii Romaniei(Doamne Ajuta!:)), tocmai datorita lui Basescu, care in 2004 l-a trimis intr-o asa zisa opozitie parlamentara, iar acum in 2008, si cu ajutorul romanilor care nu se mai lasa prostiti de ei, vor trimite PSD si intr-o opozitie reala si definitiva.;) Singura lor sansa este sa ii momeasca in continuare pe PNL, dar si asa nu vor mai avea nicio sansa sa conduca Romania.Mdah...indoctrinarea asta,bat-o vina...!!!!"Succesuri" maxime!!!!

miril
20th March 2008, 22:38
o unire PDL cu PSD este ceva contra naturii.

Normal, caci ar fi vorba de incest. FSN-ist.

Romeo
26th March 2008, 09:50
In curand se vor implini 20 de ani de cand am dat jos...PARTIDUL UNIC!!! Pt. cei mai tineri si nu numai....il aducem inapoi ??????

pe vremea aceea PCR avea o singura obsesie: sa dea de munca si sa fim pe primul loc in lume. Romania se chinuia sa produca ce pentru altii era simplu si eficient. Lucrul bun este ca s-au facut sute de mii de locuinte, multi care locuiesc azi in apartamente nu si le-ar fi putut construi de capul lor. Rau a fost ca s-au cheltuit aiurea miliarde pe care a trebuit sa le returnam renuntand la mancare de calitate, la caldura suficienta in timpul iernii.
Dupa 1990 intr-un fel tot de partid unic se poate vorbi: partidul goanei dupa inavutire, irosind bugetele locale si de stat. In rest, am intrat in NATO unde altii ne-au invitat, la fel in UE. Renuntarea la comunism a dus la saracirea unora si imbogatirea altora.
Desi s-au perindat vreo 6 partide la guvernare, dupa 1990, nu cred ca se poate vorbi de efecte ale doctrinei fiecaruia. In locul acestor partide propun, pentru 2009, guvern "de tehnicieni", orice decizie macroeconomica sa fie explicata, fara eternele acuze de coruptie, de fapt tot un partid unic.

J.Bond
26th March 2008, 12:51
Mdah...indoctrinarea asta,bat-o vina...!!!!"Succesuri" maxime!!!!

Pacat ca nu ati inteles nimic.
Si ma asteptam si la ceva argumente concrete in sustinerea ideilor dva preconcepute. Dar mai bine fara.:):)

ensic
17th April 2008, 09:05
Si PSD si PNL sunt partide OM fara doctrina, fara culoare doar grupari conjuncturale de muls bani publici!

Datenshi
17th April 2008, 09:19
Pacat ca nu ati inteles nimic.
Si ma asteptam si la ceva argumente concrete in sustinerea ideilor dva preconcepute. Dar mai bine fara.:):)

Citeste asta, poate ne mai scutesti cu neocomunistii. E valabil si pentru prietenul Base. Probabil vei stramba din nas, dar consider ca e unul dintre cele mai tari editoriale din ultimii ani:

"Dragă Stolo"
Așa începe, direct și camaraderește, o scrisoare scurtă și tristă pe care cineva a trimis-o la sediul partidului meu, probabil din disperare. Să recunoaștem, pentru un om trecut, probabil, de prima tinerețe, cum pare a fi autorul misivei, e greu de urmărit cariera politică a lui Theodor Stolojan. E și mai greu să-și aducă aminte din care partid a făcut el parte, la fiecare moment al vieții sale. Iată, însă, textul integral al scrisorii:


"Dragă Stolo,
Oare chiar ai uitat? Ai uitat de anii frumoși de dinaintea lui ’89, de orele lungi petrecute împreună la Comitetul de Stat al Planificării, cînd încercam să transformăm în practică gîndirea primului tău partid? Oare ai uitat că ai fost ministru de finanțe (sic) în primul guvern «criptocomunist» de după ’89? Ți-ai uitat colegii de atunci? Ai uitat că ai fost prim-ministrul adus de mineriada din septembrie 1991? Ai uitat că în 1996 ai fost vedeta comitetului de sprijin pentru candidatura lui Ion Iliescu la președinție? Sigur că ai uitat și de faptul că, la alegerile următoare, candidai deja împotriva lui, uitînd să «recunoști valoarea oriunde o vezi».

Te întreb, astăzi, toate astea, cu tristețe, pentru că te-am văzut la televizor cu un ștreang portocaliu de gît și mi-au dat lacrimile, așa cum a plîns și Băsescu cînd a aflat că ești bolnav cu nervii. Apoi te-am auzit vorbind ca și cum abia ieri ai fi coborît din avion, după un lung exil anticomunist. Ca și cum ai fi fost fantoma lui Ion Rațiu. Am mai aflat de la tine că toți foștii tăi colegi de după ’89 sînt criptocomuniști vinovați de dezastrul țării. Dar cine te-a silit să-ți clădești cariera pe umerii lor? Ce o să spui însă peste un an sau doi despre actualii tăi colegi, atunci cînd viața te va obliga poate, să devii ecologist, mistic sau maghiar?

Din cînd în cînd, ce-i drept, vechiul Stolo, cinstit și principial, mai apare la suprafață pentru cîteva clipe. De pildă, atunci cînd vrei să o readuci în viața politică pe Mona Muscă, cea care a păcătuit în fața colegilor tăi pentru că a colaborat cu organele de securitate într-o perioadă grea, cînd țara era împresurată de studenți străini și dușmănoși. Dar sînt momente rare. Nu pot să nu mă întreb cum poate un om ca tine, care a lucrat sub conducerea unor academicieni ca Manea Mănescu sau a unor politicieni ca Dăscălescu, să se lase azi coordonat de Emil Boc?

Mă bucur că acum te simți bine într-un partid care a demonstrat Europei că gripa aviară poate folosi, totuși, oamenilor (unora, evident) și că drumurile, în special în București, constituie locurile geometrice, pline de gropi, dintre două șiruri de borduri.

Odinioară, cineva ca tine ar fi fost pus în discuția organizației de partid pentru devieri de stînga-dreapta-stînga-dreapta. Deși nici leninismul nu inventase, la vremea lui, păcatul împleticelii ideologice. Închei această scrisoare cu speranța că liberalismul ultimilor ani n-a omorît tot ce era tovărășesc în tine. Trăiască lupta pentru pace!".

ensic
17th April 2008, 09:30
Superb articolul, pacat ca nu are sanse sa ajunga la creierul celor multi din cauza "dopurilor" doctrinare!

J.Bond
17th April 2008, 14:06
Citeste asta, poate ne mai scutesti cu neocomunistii. E valabil si pentru prietenul Base. Probabil vei stramba din nas, dar consider ca e unul dintre cele mai tari editoriale din ultimii ani:

"Dragă Stolo"
Așa începe, direct și camaraderește, o scrisoare scurtă și tristă pe care cineva a trimis-o la sediul partidului meu, probabil din disperare. Să recunoaștem, pentru un om trecut, probabil, de prima tinerețe, cum pare a fi autorul misivei, e greu de urmărit cariera politică a lui Theodor Stolojan. E și mai greu să-și aducă aminte din care partid a făcut el parte, la fiecare moment al vieții sale. Iată, însă, textul integral al scrisorii:


"Dragă Stolo,
Oare chiar ai uitat? Ai uitat de anii frumoși de dinaintea lui ’89, de orele lungi petrecute împreună la Comitetul de Stat al Planificării, cînd încercam să transformăm în practică gîndirea primului tău partid? Oare ai uitat că ai fost ministru de finanțe (sic) în primul guvern «criptocomunist» de după ’89? Ți-ai uitat colegii de atunci? Ai uitat că ai fost prim-ministrul adus de mineriada din septembrie 1991? Ai uitat că în 1996 ai fost vedeta comitetului de sprijin pentru candidatura lui Ion Iliescu la președinție? Sigur că ai uitat și de faptul că, la alegerile următoare, candidai deja împotriva lui, uitînd să «recunoști valoarea oriunde o vezi».

Te întreb, astăzi, toate astea, cu tristețe, pentru că te-am văzut la televizor cu un ștreang portocaliu de gît și mi-au dat lacrimile, așa cum a plîns și Băsescu cînd a aflat că ești bolnav cu nervii. Apoi te-am auzit vorbind ca și cum abia ieri ai fi coborît din avion, după un lung exil anticomunist. Ca și cum ai fi fost fantoma lui Ion Rațiu. Am mai aflat de la tine că toți foștii tăi colegi de după ’89 sînt criptocomuniști vinovați de dezastrul țării. Dar cine te-a silit să-ți clădești cariera pe umerii lor? Ce o să spui însă peste un an sau doi despre actualii tăi colegi, atunci cînd viața te va obliga poate, să devii ecologist, mistic sau maghiar?

Din cînd în cînd, ce-i drept, vechiul Stolo, cinstit și principial, mai apare la suprafață pentru cîteva clipe. De pildă, atunci cînd vrei să o readuci în viața politică pe Mona Muscă, cea care a păcătuit în fața colegilor tăi pentru că a colaborat cu organele de securitate într-o perioadă grea, cînd țara era împresurată de studenți străini și dușmănoși. Dar sînt momente rare. Nu pot să nu mă întreb cum poate un om ca tine, care a lucrat sub conducerea unor academicieni ca Manea Mănescu sau a unor politicieni ca Dăscălescu, să se lase azi coordonat de Emil Boc?

Mă bucur că acum te simți bine într-un partid care a demonstrat Europei că gripa aviară poate folosi, totuși, oamenilor (unora, evident) și că drumurile, în special în București, constituie locurile geometrice, pline de gropi, dintre două șiruri de borduri.

Odinioară, cineva ca tine ar fi fost pus în discuția organizației de partid pentru devieri de stînga-dreapta-stînga-dreapta. Deși nici leninismul nu inventase, la vremea lui, păcatul împleticelii ideologice. Închei această scrisoare cu speranța că liberalismul ultimilor ani n-a omorît tot ce era tovărășesc în tine. Trăiască lupta pentru pace!".



Doamne apara si fereste! Cat de indoctrinat poti sa fi mai Datenshi!! Sa emani aici frustrarile unui comunist, mai Datenshi!!?
Pai ce sa-i faci omului daca ii vine sa planga acum pentru ca Stolojan a trecut in corabia cea buna, a democratilor liberali.
Datenshi, tie ti se potriveste proverbul asta "Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia".
Oare nu te-ai intrebat vreodata de ce Basescu si Stolojan, sunt primele 2 personalitati politice cu cea mai mare incredere in romani la ora actuala? A?
Mai lasa-ne frate cu liberalismul tau. Oare nu te-ai intrebat si de ce PNL este cel mai corupt(chiar si decat PSD2004) si incompetent partid azi??:)
Hai, unghia in gat in continuare:). Stim ca ti-e greu sa recunosti faptul ca romanii au cea mai mare incredere in ei(si pe buna dreptate;)).
Da, da,da. Stim, acum tu si ceilalti cativa anti-propagandisti de pe aici, o sa bagati placa aia cum ca romanii sunt naivi si deaia ii voteaza si au incredere. Clar.:)

J.Bond
17th April 2008, 14:10
Si PSD si PNL sunt partide OM fara doctrina, fara culoare doar grupari conjuncturale de muls bani publici!

Fara indoiala ca asa este. S-a vazut foarte bine asta si cand s-a votat bugetul pe anul asta in Parlament.
Cei mai multi bani publici s-au dus la japitele neocomuniste PSD din teritoriu. Cu acceptul PNL, desigur.:)

ensic
17th April 2008, 14:19
Fara indoiala ca asa este. S-a vazut foarte bine asta si cand s-a votat bugetul pe anul asta in Parlament.
Cei mai multi bani publici s-au dus la japitele neocomuniste PSD din teritoriu. Cu acceptul PNL, desigur.:)

Scuze am vrut sa zic PDL! :D

J.Bond
17th April 2008, 14:28
Lasa, lasa. Ai stiut tu ce vrei sa zici.:) Si ai si mare dreptate cu PSD si PNL.
Si in campaniile astea electorale care au fost si care vor fi, tot astea doua partide au supt si sug in continuare cei mai multi bani.
Din pacate(pentru ele), cu fara asa mare folos. Din pacate(pentru noi), banii tot la ei se duc.

Sorin Blaj
17th April 2008, 15:05
Vorba pacatosului, adevar graieste. :)

Datenshi
18th April 2008, 00:49
Stim, acum tu si ceilalti cativa anti-propagandisti de pe aici, o sa bagati placa aia cum ca romanii sunt naivi si deaia ii voteaza si au incredere. Clar.:)

Ana Pauker mica, ce era neadevarat in acel editorial? Stolo si Base sunt la putere din '90 si au facut rahatu' praf pe unde au fost. Vrei sau nu sa recunosti, asta este adevarul. Si da, romanii sunt induiosator de naivi.