PDA

View Full Version : Soundtrackuri...



fly
25th March 2004, 11:33
My personal fav. : de la Twin peaks (Angelo nu`sh cum), Dirty Dancing (lots of 80`s), Blair Witch 2 (Marilyn Manson, POD, Korn), Requiem for a dream (un super concert la vioara) si Fight Club (Chemical Brothers)...abia astept sa mai aud

Ultras
25th March 2004, 11:45
Am vazut acum o luna Fighting Temptation si mi-a placut la nebunie soundtrack-ul. Gospel!

Utilizator
25th March 2004, 11:56
As mai adauga aici soundtrack-ul de la Arizona Dream (Goran Bregovici, mai apare si Iggy Popp), precum si cel din Zorba, ca tot e azi ziua nationala a Greciei :)

Vadim
25th March 2004, 15:58
Muzica din LOTR III nu a fost rea. Imi place mult tema din Mission Impossible. De asemenea, un film chinezesc pe care l-am vazut de curind, numit "In the mood for love", are o coloana muzicala interesanta.

sickboy
26th March 2004, 03:03
Cel mai tare soundtrack si in scelasi timp cel mai tare film,IMO, e Pulp Fiction,iar Tarantino a mai scos o compilatie 'Tarantino Colection' cu muzica din filmele sale care la fel :yeah:...imi place si soundtrack-ul din Kill Bill,foarte bun e si cel din primul Matrix...ce sa mai spun de Trainsppoting sau Arizona Dream :ciocan:

PS.In Fight Club,muzica e de Dust Brothers nu Chemical Brothers :rosu:

Gabriel
26th March 2004, 09:42
Eu cred ca exista o diferentiere soundtrackuri. Unele beneficiaza de muzica special scrisa pentru film, iar altele imprumuta melodii deja existente.

Din prima categorie ---> Gladiator, Requiem for a dream , Pirates of Carabbien
Din a doua categorie ---> Forrest Gump, Pulp Fiction , The Big Lebowski , O brother where art thou ?

fly
27th March 2004, 18:26
the dust brothers e un pseudonim pentru Chemical brothers...melodiile sunt a lu` Chemical Brothers, asta e evident pentru oricine a ascultat cat de cat.
Arizona dream, da!In the death car a lu' Iggy Pop e superba!

Utilizator
29th March 2004, 09:39
O coloana sonora extraordinara, la fel ca si filmul, Birdy, ii apartine lui Peter Gabriel si o gasiti sub forma unui album omonim al acestuia.

viole(n)t
29th March 2004, 23:44
Arizona Dream & The Crow - favoritele mele

Utilizator
30th March 2004, 00:49
Da, uitasem de Corb :), e excelenta coloana sonora.

maryuss_mau
31st March 2004, 17:07
pulp fiction are o coloana sonora destul de misto! acelasi lucru l-as putea spune si despre twin peaks!

GoPens
31st March 2004, 18:59
"Maximum Overdrive" by AC/DC
"Ghosts of Mars" by Anthrax
"Resident Evil" by Slipknot, Coal Chamber, Marilyn Manson & others
nici "Ghost Ship" by Mudvayne nu-i rau

Utilizator
5th April 2004, 22:35
Twin Peaks are de fapt doar vreo 2 teme muzicale si variatiuni pe ele, suna bine, dar Badalamenti nu si-a dat prea mare osteneala cu compozitia.
Muzica de film super este cea a lui Enio Moriccone, celebre cele din western-urile spaghetti ale lui Sergio Leone, cu Clint Eatwood, cea din "Once uppon a time in America", apare si Gh. Zamfir la nai la tema principala.

baubau
3rd June 2004, 08:32
In general soundtrack-urile de la filmele lui Tarantino....nu stiu de unde le gaeseste dar le GASESTE!:)

Gabriel
4th June 2004, 07:22
cred ca pe dc++ le gaseste si el. :D

-------

Mi-a placut muzica din Shrek 2. O grama' de piese cunoscute, prelucrate intr-o forma inedita. Cel mai mult cred ca mi-a placut "Holding out for a hero", interpretata de Bonnie Tyler in varianta originala.

fia
4th June 2004, 09:48
In general soundtrack-urile de la filmele lui Tarantino....nu stiu de unde le gaeseste dar le GASESTE!:)
Intr-adevar superbe! Soundtrack-ul de la Kill Bill (vol 1 si 2) si Pulp Fiction sunt in playlistul meu de ceva timp. Si ce imi place la filmele lui e ca mai sunt si mici "citate" din filme... foarte interesant

bapsy
4th June 2004, 19:39
De la filmele lui Tarantino sunt geniale, intr-adevar.
Ar mai fi "Trainspotting" si "Black cat, white cat".

Utilizator
4th June 2004, 23:41
La "Black cat, white cat" coloana sonora (misto de altfel) este asigurata de trupa lu Kusturica "No smoking", ce urmeaza pana la identitate stilul Bregovici. O coloana sonora ce mi se pare extraordinara este cea din Underground de acelasi Kusturica, dar "lautar" e Bregovici.
Ar mai fi Chariots of Fire cu muzica Vangelis (materializata pe albumul cu acelasi nume), coloana sonora a filmului Metro (cu Christopher Lambert si Isabelle Adjani, nu stiu cine a dat muzichia, tine de jazz-rock, e super), coloana sonora din Clanul sicilienilor (policier clasic cu Alain Delon, Lino Ventura si Jean Gabin, tema muzicala fiind la fel de celebra), Afacerea Pigot (de si cu Alain Delon, melodia principala Bensonhurst blues/George Benson - aia cu "Bui, bui" :) si nu in ultimul rand, poate o sa radeti dar vorbesc serios, coloana sonora a filmului romanesc Nemuritorii (Sergiu Nicolaescu, Amza Pellea, Caragiu, Besoiu etc.) care este asigurata de formatia vocal-instrumentala (cum era trecuta pe genericul filmului, mentiune cenzurata dupa fuga din tara a trupei) Phoenix, coloana sonora ce se regaseste in mare parte pe albumul "Mugur de fluier".

Ar mai fi coloana sonora din filmul Hair (R: Milos Forman) care se bazeaza pe muzica echipei Andrew Lloyd Weber/Tim Rice (protest la razboiul din Vietnam unde primul ar fi trebuit sa plece si s-a ascuns o perioada buna de timp) si din Jesus Christ Superstar de aceiasi autori, ambele puntand fi gasite ca albume cu acelasi titlu, cu mentiunea ca la al doilea vocile principale sunt Ian Gillan (ex-Deep Purple) si Murray Head.
Mai e si muzica din All that Jazz/R: Bob Fose care trebuie neaparat ascultata odata cu vizionarea filmului, e un spectacol total.

bog_tom
5th June 2004, 00:14
mie imi plac coloanele sonore de la Parfum de femeie (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=2837&hist=1&wnd=_default), Ocean 11 (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=1585&hist=1&wnd=_default), Marea hoinareala (http://www.cinemagia.ro/movie.php?movie_id=58&hist=1&wnd=_default) :ok:

fia
5th June 2004, 07:17
mai e si Ally McBeal :ok:

Aura Minea
4th November 2005, 19:17
Buna,
Crezi ca se poate sa imi trimiti si mie soundtrack-ul de la Kill Bill (vol 1 si 2).
Le caut de foarte mult timp si as aprecia enorm daca as primi macar o sugestie.

Multumesc mult.

vempire
27th November 2005, 02:07
Are careva dintre voi soundtrack-ul de la shrek 2? Promit ca dau o bere(sau un suc-optional) la urmatorul fm cui imi trimite si mie "Holding on for a hero" si "Funkytown":P

nancy_callahan
27th November 2005, 12:54
daca aveti de unde sa le dw e mult mai simplu asa. sountrackul de la kill bill de ex e destul de multicel... asa ca ar fi destul de greu de trimis :P

on: imi place coloanele lui james horner. mai ales the last of the mohicans. :P

Zebrone
27th November 2005, 13:01
incercati si soundtrack-ul de la black hawk down, hans zimmer face minuni.:ok:

Kyara
1st December 2005, 16:07
nu stiu cum se numeste sau cine canta melodia din Fight Club...chiar aia de la sfarsit...mooor:headbang: ...anybody???

nancy_callahan
3rd December 2005, 03:51
incercati si soundtrack-ul de la black hawk down, hans zimmer face minuni.:ok:
si cu troia tot el se lauda, nu-i asa?

fia
3rd December 2005, 11:26
nu stiu cum se numeste sau cine canta melodia din Fight Club...chiar aia de la sfarsit...mooor:headbang: ...anybody???
Nu mai stiu exact care e aia e la sfarsit, dar poate recunosti dupa versuri. Aste sunt toate melodiile care se canta in Fight Club:

# "COFFEE STORE ZAK"
Composed by Rolfe Kent
Courtesy of Twentieth Century Fox Film Corporation


# "GIRL FROM YPSILANTI"
Written and Performed by Daniel May
Courtesy of Marc Ferrari/MasterSource


# "SVARGA"
Composed by Azam Ali, Greg Ellis
Performed by Vas
Courtesy of Narada Producations, Inc.


# "CAFETERIA"
Written by Christian Poulet
Performed by Cezame Argile
Courtesy of Koka Media/Killer Tracks


# "SMOKE STACK"
Written by Franki Hulme, Kenton Hulme, John Wolfenden and Melle Steagall
Performed by Junk Ferry


# "EASY SMACK IT UP"
Written by M. Petrie and K. Moo
Performed by The Odditorium
Courtesy of Hi-Ho Records


# "FORBIDDEN TO LOVE"
Music by Guy Moon
Lyric by Bob Garret
Arrangement by Jeff Haskett
Produced by Guy Moon


# "SPLENDID & 4M15"
Composed by Kenneth "Babyface" Edmonds


# "GO'IN OUT WEST"
Written by Tom Waits, Kathleen Brennan
Performed by Tom Waits
Courtesy of Island Records, Inc.
Under License from Universal Music Special Markets


# Theme From "VALLEY OF THE DOLLS"
Words and Music by Dory and Andre Previn


# "NO LOVE, NO NOTHIN'"
Composed by Leo Robin and Harry Robin
Performed by Marlene Dietrich
Courtesy of Columbia Records for the U.S. and Canada
M. Dietrich Inc for the rest of the Universe


# "KDFW News Theme"
Composed by Stephen Arnold


# "******Y WALTZ"
Written by George Fenton and John Leach
Courtesy of Associated Production Music


# "WHERE IS MY MIND"
Written by Black Francis
Performed by The Pixies
Courtesy of Elektra Entertainment Group/4AD
By Arrangement with Warner Special Products

De aici le-am aflat :)

http://www.imdb.com/title/tt0137523/soundtrack

Tess
25th December 2005, 18:06
mah, are cineva melodii de pe soundtrackul serialului `McLeod`s Daughters`- Rebecca Lavelle?

sunt cateva piese superbe...

My Heart is like a River
Take The Rain Away
By My Side
Did I Tell You?
Theme From Mcleod's Daughters

:(

K1M
7th February 2006, 16:51
Mi-a placut mult melodia "Shell"-Susie Suh din coloana sonora a filmului "Must love dogs".Din pacate insa n-am reusit sa "dau" de albumul "Susie Suh":(

K1M
21st February 2006, 21:24
"Closer"-Damien Rice-"The blower's daughter":ok: